PDA

View Full Version : Μαυρισμένος προβολέας f800GS


java
17-08-2011, 14:58
Για τους κατόχους f800GS ψαχτείτε και πείτε μου αν έχετε δεί κάτι.
Επισυνάπτω το email που έστειλα μόλις στην BMW Hellas...

"Γειά σας,
Επικοινωνώ μαζί σας για να σας ενημερώσω για ένα πρόβλημα που έχω με τη μοτοσυκλέτα μου.
Έχω ένα f800GS (αγορά Μάιος 2009). Έχω κάνει 26000χμ και όλα τα σέρβις έχουν γίνει σε επίσημο συνεργείο BMW στην Κρήτη και στην Αθήνα. Πρίν ένα χρόνο κάηκε η λάμπα της μικρής σκάλας του προβολέα και αγόρασα από το κοντινότερο κατάστημα ανταλλακτικών μία λάμπα OSRAM ίδιου τύπου και watt με αυτήν που έιχε η μοτοσυκλέτα μου. Πρίν τρείς εβδομάδες περίπου που πήγα στο συνεργείο (BMW) για αλλαγή λαγιών ο μηχανικός πρόσεξε οτι το κάτοπτρο του προβολέα είχε μαυρίσει ακριβώς πάνω από την λάμπα. Με ρώτησε αν έχω αλλάξει την λάμπα και είπα ναι. Έβγαλε την λάμπα και μου είπε οτι και σωστά τοποθετημένη ήταν και ίδιου τύπου με την αρχική ήταν. Όταν παραπονέθηκα για την βλάβη του προβολέα μου είπε οτι δεν μπορώ να έχω καμία αξίωση γιατί χρησιμοποίησα λάμπα που δεν την είχα αγοράσει από την BMW. Θεωρησα απαράδεκτη την απάντηση αυτή γι' αυτό εκφράζω το πρόβλημά μου και σε 'σάς. (από τότε μέχρι χθές έλειπα σε ταξίδι και γι'αυτό επικοινωνώ σήμερα μαζί σας)
Έχω αποσυνδέσει το φίς της λάμπας για να μην καταστραφεί τελείως το κάτοπτρο και το συνδέω μόνο όταν οδηγώ τη νύχτα.
Τέλος θα ήθελα να επισημάνω οτι σε άλλες δύο μοτοσυκλέτες ίδιες με την δική μου που έτυχε να βρίσκονται το συνεργείο εκείνη τη μέρα παρατήρησα οτι είχαν κάποια μαύρα σημάδια στο κάτοπτρο σαν να αρχίζουν δηλαδή να παθαίνουν το ίδιο πρόβλημα. Όταν ενημέρωσα και γι' αυτό τον μηχανικό μου είπε οτι δεν ήξερε μήπως και αυτοί έιχαν αλλάξει λάμπες όπως κι εγώ.
Θεωρώ οτι πέραν την λειτουργικής υπάρχει και θέμα ασφάλειας για το πρόβλημα που έχει η μοτοσυκλέτα μου καθώς δεν αποκλείω την ανάφλεξη του πλαστικού κατόπτρου μετά από αρκετές ώρες λειτουργίας του προβολέα.
Παρακαλώ για την απάντησή σας."

Τις φωτογραφίες που ακολουθούν δεν μπόρεσα να τους τις στείλω (δεν φαίνεται πολύ καλά στις φωτό αλλά εκτός από το μαύρισμα έχει αρχίσει να κάνει και φούσκες σαν να καίγεται!):

mrdaellis
17-08-2011, 15:53
Ειναι προφανες οτι εγινε με το καψιμο της λαμπας η μαυριλα!!!!

java
17-08-2011, 16:20
Ειναι προφανες οτι εγινε με το καψιμο της λαμπας η μαυριλα!!!!

Εννοείς με το που κάηκε η λάμπα ή με την θερμότητα που εκπέμπει όταν ανάβει;;; Δεν φαίνεται καλά στις φωτό αλλά αυτό που βλέπετε δεν είναι μουτζούρα που φέυγει αλλά κάψιμο!

WhiTeRaN
17-08-2011, 16:59
:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

Neo
17-08-2011, 19:14
Περιμένω τη στάση της Bmw Hellas για το περιστατικό. Θέλω να πιστεύω πως θα ενεργήσει σωστά και θα προβεί σε δωρεάν αντικατάσταση κατόπτρου ως οφείλει.

Δικαιολογίες τύπου ''δεν πήρες τη λάμπα από την Bmw'' άρα δε φέρουμε ευθύνη μόνο γέλια προκαλούν. Από τη στιγμή που τοποθετήθηκε σωστά και έβαλες Η7 δεν τίθεται θέμα αναξιόπιστης λάμπας. Πόσο μάλλον όταν αυτή είναι Osram.

Παρεπιπτόντως το δικό μου 800gs από τη μάνα του φορούσε Philips και στα 14.000χλμ την αντικατέστησα (πριν καεί) με μια Osram cool blue Η7. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι περίεργο στο κάτοπτρο αλλά θα έχω το νου μου.

Όπως και να έχει περιμένω να ακούσω τη στάση που θα τηρήσει η Bmw.

java
17-08-2011, 19:30
Περιμένω τη στάση της Bmw Hellas για το περιστατικό. Θέλω να πιστεύω πως θα ενεργήσει σωστά και θα προβεί σε δωρεάν αντικατάσταση κατόπτρου ως οφείλει.

Δικαιολογίες τύπου ''δεν πήρες τη λάμπα από την Bmw'' άρα δε φέρουμε ευθύνη μόνο γέλια προκαλούν. Από τη στιγμή που τοποθετήθηκε σωστά και έβαλες Η7 δεν τίθεται θέμα αναξιόπιστης λάμπας. Πόσο μάλλον όταν αυτή είναι Osram.

Παρεπιπτόντως το δικό μου 800gs από τη μάνα του φορούσε Philips και στα 14.000χλμ την αντικατέστησα (πριν καεί) με μια Osram cool blue Η7. Μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάτι περίεργο στο κάτοπτρο αλλά θα έχω το νου μου.

Όπως και να έχει περιμένω να ακούσω τη στάση που θα τηρήσει η Bmw.

Διορθώνω παιδιά (δεν νομίζω οτι έχει και τόση σημασία βέβαια αλλά να είμαστε ακριβείς!!!).
Η λάμπα που έβαλα ήταν Philips τελικά (είχα πάρει δύο τότε και βρήκα τώρα τη δεύτερη).
Osram ήταν οι λάμπες που έπαιρνα συνήθως για την πρώτη μου αγάπη!

mrdaellis
17-08-2011, 20:05
Εννοείς με το που κάηκε η λάμπα ή με την θερμότητα που εκπέμπει όταν ανάβει;;; Δεν φαίνεται καλά στις φωτό αλλά αυτό που βλέπετε δεν είναι μουτζούρα που φέυγει αλλά κάψιμο!

εμενα μου φαινεται μαυριλα απο βραχυκυκλωση! και αυτο μπορει να γινει μονο οταν η λαμπα καιγεται!!! το λεγομενο τσαφφφφ!!! :sm7: ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες... η γνωστες που θελουν να διωξουν την ευθυνη απο πανω τους! εδω αλλοι και αλλοι βαζουν xenon στα μοτορια τους και δεν παθαινουν τιποτα!!! και μιας και το αναφερουμε τωρα το προβλημα εχω αλλαξει 2 λαμπες καθε χρονο καιγονται!!! τυχαιο???

gemara
17-08-2011, 21:16
Μήπως την είχες ακουμπήσει με κανα δακτυλάκι τη λάμπα;;;

java
17-08-2011, 21:59
Μήπως την είχες ακουμπήσει με κανα δακτυλάκι τη λάμπα;;;
Δεν την είχα ακουμπήσει τη λάμπα.
Αλλά και να την είχα ακουμπήσει (απ' όσο γνωρίζω) θα έπρεπε να καεί πρώτα η λάμπα και μετά το κάτοπτρο...!

java
17-08-2011, 22:01
εμενα μου φαινεται μαυριλα απο βραχυκυκλωση! και αυτο μπορει να γινει μονο οταν η λαμπα καιγεται!!! το λεγομενο τσαφφφφ!!! :sm7: ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες... η γνωστες που θελουν να διωξουν την ευθυνη απο πανω τους! εδω αλλοι και αλλοι βαζουν xenon στα μοτορια τους και δεν παθαινουν τιποτα!!! και μιας και το αναφερουμε τωρα το προβλημα εχω αλλαξει 2 λαμπες καθε χρονο καιγονται!!! τυχαιο???

"...τσαφφφ..."
:sm7::sm7::sm7:

Marios 800gs
18-08-2011, 20:51
Είχε καεί και σε μένα η λάμπα της μεσαίας σκάλας και την αντικατάστησα σε συνοικιακό ηλεκτρολογείο με λάμπα μάρκας OSRAM. Χτές που διάβασα το ποστ, τρομαγμένος πήγα και τσέκαρα το κάτοπτρο.Όλα ήταν μια χαρά, καθαρό και διαυγές. Συμπαιρένω πως δεν φταίει η λάμπα, πιθανολογώ μήπως με κάποιο τρόπο ακουμπάει το κατόπτρο στην βάση της λάμπας, μεταφέρεται η θερμότητα στο κότοπτρο και δημιουργήθηκε το κάψιμο.Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

java
19-08-2011, 00:23
Είχε καεί και σε μένα η λάμπα της μεσαίας σκάλας και την αντικατάστησα σε συνοικιακό ηλεκτρολογείο με λάμπα μάρκας OSRAM. Χτές που διάβασα το ποστ, τρομαγμένος πήγα και τσέκαρα το κάτοπτρο.Όλα ήταν μια χαρά, καθαρό και διαυγές. Συμπαιρένω πως δεν φταίει η λάμπα, πιθανολογώ μήπως με κάποιο τρόπο ακουμπάει το κατόπτρο στην βάση της λάμπας, μεταφέρεται η θερμότητα στο κότοπτρο και δημιουργήθηκε το κάψιμο.Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Το οτι δεν έχει πρόβλημα το φανάρι σου δεν βοηθάει και πολύ... ΕΥΤΥΧΩΣ!;)
Το κάτοπτρο είναι φυσιολογικό να ακουμπάει στη βάση της λάμπας.
Μου ζητήσανε σήμερα από την BMW Hellas αριθμό πλαισίου και "επίσημο επισκευαστή" που το είδε.
Ίδωμεν!

geod
19-08-2011, 23:26
Το ίδιο έπαθα και εγώ μετά από μετατροπή xenon και μου άλλαξαν όλο το φανάρι στον Γέρακα χωρις να δώσω μία!

java
20-08-2011, 00:50
Το ίδιο έπαθα και εγώ μετά από μετατροπή xenon και μου άλλαξαν όλο το φανάρι στον Γέρακα χωρις να δώσω μία!

Αυτό βοηθάει...!
Ήταν όμως στην εγγύηση η μηχανή ακόμα; Τη μετατροπή την είχαν κάνει αυτόι;

geod
20-08-2011, 12:19
Την μετατροπή την είχα κάνει στον Γέρακα αλλά η μηχανή ήταν εκτός εγγύησης! Νομίζω όμως ότι το πρόβλημα δεν ήταν από την μετατροπή αλλά από κάποια αστοχία στην κατασκευή του φαναριού, γι αυτό και μου το αλλάξανε, χωρίς καν να το ζητήσω !

Gemat
20-08-2011, 13:12
Το μονο που νομιζω οτι δικαιολογει τετοιο καψιμο ειναι η παρατεταμενη χρηση λαμπας μεγαλυτερης ισχυος (περισσοτερα Watt). Για παραδειγμα υπαρχουν λαμπες Η4 στα 55 watt αλλα υπαρχουν και 90 ! H 90αρα μπορει να προκαλεσει καψιμο!

Επισης, αν εχεις ξεχασει τον διακοπτη ανοιχτο κανενα ολοκληρο μεσημερι με θερμοκρασια περιβαλλοντος στους 40 βαθμους, μπορει να ανεβει τοσο η θερμοκρασια που να λιωσει το κατοπτρο!

Neo
23-08-2011, 00:38
Έχουμε κάποιο νεότερο? Τι απάντσε στο mail η Bmw Hellas?

java
23-08-2011, 01:02
Τίποτα ακόμα... Θα ενημερώσω αν στείλουν κάτι.
;)

java
25-08-2011, 14:23
Μου τηλεφώνησε πρίν λίγο κάποιος από την BMW Hellas και μου είπε οτι δεν φέρει καμία ευθύνη η εταιρία επειδή τη λάμπα δεν την αγόρασα από αυτούς. Μου είπε κιόλας οτι παρόλο που είναι ίδια watt μπορεί να έχει περισσότερη φωτεινότητα και οτι γι' αυτό μάλλον έλιωσε ο προβολέας. Όταν του είπα οτι η λάμπα ήταν ίδιου τύπου με αυτή που είχε οπότε θα είχε και την ίδια φωτεινότητα με ρώτησε:"Πώς το ξέρετε;". Του απάντησα κι εγώ με τον ίδιο τρόπο: "Κι εσείς πως ξέρετε οτι δεν ήταν ίδιας φωτεινότητας"
Μου απάντησε οτι δεν το ξέρουμε ούτε αυτό και τόνισε οτι "μπορεί" να φταίει αυτό και οτι δεν έχει αναφέρει άλλος τέτοιο πρόβλημα οπότε δεν μπορεί να κάνει η εταιρία κάτι γι'αυτό. Τέλος τον ρώτησα αν μπορούμε με κάποιον τρόπο να επιβεβαιώσουμε οτι η λάμπα που έβαλα ήταν ακατάλληλη και μου είπε οτι δεν έχει δουλειά η BMW να κάνει κάτι τέτοιο αφού δεν πήρα τη λάμπα από αυτούς...
Του είπα οτι δεν μπορώ να επικοινωνήσω άλλο μαζί του (γιατί θα του έλεγα καμία πιό βαριά κουβέντα) και το έκλεισα.
Η μαμίσια λάμπα που έχω στη μεγάλη σκάλα είναι OSRAM (τις έχω και τις δύο εδώ μπροστά μου τώρα). Λογικά είναι ίδιες, ή όχι;

Τώρα που τις παρατηρώ γράφουν τα εξής:
Η μαμίσια (μεγαλη σκαλα):
OSRAM 64210 DOT E1 23G 12V55W H7U GERMANY W 8M2
Αυτή που έβαλα (μικρή σκάλα):
0C20 PHILIPS H7 12V55W 12972 PR E1 22Z U GERMANY

Μήπως τελικά παίζει κάτι με αυτούς τους κωδικούς και τζάμπα τους κράζω και σας πρήζω κι εσάς;;;
Η μία λέει H7U και η άλλη λέει H7 και μετά έχει ένα U μόνο του...
Αν ξέρει κάποιος κάτι ας βοηθήσει!

java
25-08-2011, 14:44
Α! μόλις διάβασα στο εγχειρίδιο οτι ο τύπος της λάμπας είναι ο ίδιος για τη μικρή και τη μεγάλη σκάλα και είναι H7/12V/55W και έστειλα καινούριο email στην BMW Hellas:


"Σήμερα εποικοινώνησε μαζί μου κάποιος κύριος από την BMW που δεν συγράτησα το όνομά του και μου έδωσε την ίδια απάντηση με τον επίσημο επισκευαστή που πήγα την μοτοσυκλέτα μου. Επιπλέον μου είπε οτι η λάμπα που έβαλα μπορεί να ήταν διαφορετικής φωτεινότητας από αυτή που δίνει η BMW χωρίς ωστόσο να μπορεί να τεκμηριωθεί αυτό (το οτι ήταν ή το οτι δεν ήταν).
Επικοινωνώ πάλι μαζί σας γιατί μόλις τώρα είδα οτι στο εγχειρίδιο της μοτοσυκλέτας μου αναγράφεται πως για την αντικατάσταση του φωτιστικού σώματος πρέπει να χρησιμοποιηθεί ο τύπος H7/12V/55W δεν αναγράφεται κανένας άλλος κωδικός σχετικός με την φωτεινότητα της λάμπας.
Συνεπώς η εταιρία ευθύνεται ή γιατί δεν αναγράφει ακριβώς τον κωδικό της λάμπας ή επειδή δεν αντικαθιστά τον προβολέα που έλιωσε χρησιμοποιώντας ίδιο τύπο λάμπας με αυτόν που γράφει το εγχειρίδιο.
Παρακαλώ για την άμεση απάντησή σας διότι ο προβολέας λιώνει όλο και περισσότερο.

Τέλος υπενθυμίζω οτι στο πρώτο μου email από την φόρμα επικοινωνίας στο site σας είχα επιλέξει τρόπο επικοινωνίας το email και όχι την τηλεφωνική επικοινωνία."


Αυτά.

Neo
25-08-2011, 14:59
Στη θέση σου θα σκάναρα τη σελίδα από το βιβλιαράκι που λέει απλά ποιο τύπο λάμπας θα πρέπει να χρησιμοποιείς, θα το επισύναπτα στο e-mail που θα έστελνα στη Bmw Hellas και θα απαιτούσα την απάντησή τους γραπτώς.


Εάν επιμείνουν και γραπτώς να μου δίνουν την ίδια απάντηση θα έκανα κοινοποίηση της γραπτής αλληλογραφίας στη Bmw Γερμανίας και θα ενημέρωνα άμεσα και το ινστιτούτο προστασίας καταναλωτή ώστε να με συμβουλεύσει για τις επόμενες κινήσεις που θα έπρεπε να κάνω.

Ακόμα και στην έσχατη περίπτωση που δεν θα βγάλεις άκρη μετά από όλα αυτά θα πρότεινα να αναφέρεις το περιστατικό δημοσιεύοντας την αλληλογραφία σε όσα περισσότερα μοτοσικλετιστικά forum μπορείς. Έτσι για να ξέρουν όσο το δυνατόν περισσότεροι ποια είναι η αντιμετώπιση της εταιρίας σε τέτοια περιστατικά.

mrdaellis
25-08-2011, 15:20
Α! μόλις διάβασα στο εγχειρίδιο οτι ο τύπος της λάμπας είναι ο ίδιος για τη μικρή και τη μεγάλη σκάλα και είναι H7/12V/55W και έστειλα καινούριο email στην BMW Hellas:


"Σήμερα εποικοινώνησε μαζί μου κάποιος κύριος από την BMW που δεν συγράτησα το όνομά του και μου έδωσε την ίδια απάντηση με τον επίσημο επισκευαστή που πήγα την μοτοσυκλέτα μου. Επιπλέον μου είπε οτι η λάμπα που έβαλα μπορεί να ήταν διαφορετικής φωτεινότητας από αυτή που δίνει η BMW χωρίς ωστόσο να μπορεί να τεκμηριωθεί αυτό (το οτι ήταν ή το οτι δεν ήταν).
Επικοινωνώ πάλι μαζί σας γιατί μόλις τώρα είδα οτι στο εγχειρίδιο της μοτοσυκλέτας μου αναγράφεται πως για την αντικατάσταση του φωτιστικού σώματος πρέπει να χρησιμοποιηθεί ο τύπος H7/12V/55W δεν αναγράφεται κανένας άλλος κωδικός σχετικός με την φωτεινότητα της λάμπας.
Συνεπώς η εταιρία ευθύνεται ή γιατί δεν αναγράφει ακριβώς τον κωδικό της λάμπας ή επειδή δεν αντικαθιστά τον προβολέα που έλιωσε χρησιμοποιώντας ίδιο τύπο λάμπας με αυτόν που γράφει το εγχειρίδιο.
Παρακαλώ για την άμεση απάντησή σας διότι ο προβολέας λιώνει όλο και περισσότερο.

Τέλος υπενθυμίζω οτι στο πρώτο μου email από την φόρμα επικοινωνίας στο site σας είχα επιλέξει τρόπο επικοινωνίας το email και όχι την τηλεφωνική επικοινωνία."


Αυτά.

Εγω νομιζω οτι εχετε επικεντρωθει σε λαθος θεμα!!! το θεμα δεν ειναι οτι η καινουργια λαμπα (η λαμπα δηλαδη που δεν πηρες απο την BMW) αλλα η παλια λαμπα δηλαδη αυτη που φοραγε απο οταν ηταν καινουργιο το μηχανακι, κατ επεκταση της BMW ηταν αυτη οπου εκανε την ζημια οταν καηκε!!! κανω λαθος?? η και αυτη η λαμπα οπου καηκε ηταν εκτος BMW??? παντως παρατηρησα και στο δικο μου στο οποιο εχω αλλαξει 2 λαμπες μεσα σε 2 χρονια οτι εχει κανει ενα σημαδακι απο το τσαφφφ ;) που λεγαμε!!! οχι σε τετοιο βαθμο οσο το δικο σου, πολυ πιο μικρο!
και στην τελικη κανε μια δοκιμη και ασε την λαμπα πανω να δεις αν θα μαυρισει αλλο το φαναρι!! εγω δεν νομιζω οτι θα αλλαξει.... το φαναρι θα συνεχισει να ειναι μαυρο οσο ηταν!!! ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο!!! ολα τα αλλα ειναι δικαιολογιες και αυτοι στηροζονται οτι εβαλες after market λαμπα!!! λες και εχουν ανακαλυψει την πυριτιδα! λες και αυτο το φαναρι παει ΜΟΝΟ ΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΛΑΜΠΑ!!! ειναι σοβαρα πραγματα αυτα τωρα??:hmmm:

mrdaellis
25-08-2011, 15:23
Στη θέση σου θα σκάναρα τη σελίδα από το βιβλιαράκι που λέει απλά ποιο τύπο λάμπας θα πρέπει να χρησιμοποιείς, θα το επισύναπτα στο e-mail που θα έστελνα στη Bmw Hellas και θα απαιτούσα την απάντησή τους γραπτώς.


Εάν επιμείνουν και γραπτώς να μου δίνουν την ίδια απάντηση θα έκανα κοινοποίηση της γραπτής αλληλογραφίας στη Bmw Γερμανίας και θα ενημέρωνα άμεσα και το ινστιτούτο προστασίας καταναλωτή ώστε να με συμβουλεύσει για τις επόμενες κινήσεις που θα έπρεπε να κάνω.

Ακόμα και στην έσχατη περίπτωση που δεν θα βγάλεις άκρη μετά από όλα αυτά θα πρότεινα να αναφέρεις το περιστατικό δημοσιεύοντας την αλληλογραφία σε όσα περισσότερα μοτοσικλετιστικά forum μπορείς. Έτσι για να ξέρουν όσο το δυνατόν περισσότεροι ποια είναι η αντιμετώπιση της εταιρίας σε τέτοια περιστατικά.

+800 πες τα χρυσοστομε!!!

java
25-08-2011, 21:54
Στη θέση σου θα σκάναρα τη σελίδα από το βιβλιαράκι που λέει απλά ποιο τύπο λάμπας θα πρέπει να χρησιμοποιείς, θα το επισύναπτα στο e-mail που θα έστελνα στη Bmw Hellas και θα απαιτούσα την απάντησή τους γραπτώς.


Εάν επιμείνουν και γραπτώς να μου δίνουν την ίδια απάντηση θα έκανα κοινοποίηση της γραπτής αλληλογραφίας στη Bmw Γερμανίας και θα ενημέρωνα άμεσα και το ινστιτούτο προστασίας καταναλωτή ώστε να με συμβουλεύσει για τις επόμενες κινήσεις που θα έπρεπε να κάνω.

Ακόμα και στην έσχατη περίπτωση που δεν θα βγάλεις άκρη μετά από όλα αυτά θα πρότεινα να αναφέρεις το περιστατικό δημοσιεύοντας την αλληλογραφία σε όσα περισσότερα μοτοσικλετιστικά forum μπορείς. Έτσι για να ξέρουν όσο το δυνατόν περισσότεροι ποια είναι η αντιμετώπιση της εταιρίας σε τέτοια περιστατικά.

Καλό θα ήταν το σκανάρισμα αλλά δεν νομίζω οτι θα δυσκολευτούν να το βρούν, ακόμα και αν δεν το στείλω.
Σωστά και όλα τα υπόλοιπα. Προς το παρόν λοιπόν θα περιμένω απάντηση στο τελευταίο μου mail.

java
25-08-2011, 22:10
@mrdaellis
Μπορεί να είχε αρχίσει να μαυρίζει από πρίν αλλάξω λάμπα, αλλά πως θα μπορούσα να το αποδείξω αυτό; Όπως έγραψα και στο αρχικό post όταν πήγα στο συνεργείο είδα και άλλα δύο μηχανάκια που φαντάζομαι ο προβολέας τους είναι όπως είναι όπως ο δικός σου τώρα. Ο τύπος στο τηλέφωνο μου είπε οτι δεν έχουν αναφερθεί άλλα τέτοια προβλήματα.

jimm
30-08-2011, 08:56
@mrdaellis
Μπορεί να είχε αρχίσει να μαυρίζει από πρίν αλλάξω λάμπα, αλλά πως θα μπορούσα να το αποδείξω αυτό; Όπως έγραψα και στο αρχικό post όταν πήγα στο συνεργείο είδα και άλλα δύο μηχανάκια που φαντάζομαι ο προβολέας τους είναι όπως είναι όπως ο δικός σου τώρα. Ο τύπος στο τηλέφωνο μου είπε οτι δεν έχουν αναφερθεί άλλα τέτοια προβλήματα.


εδω εμενα αρχισε να ζαρωνει πανω απο την Η7 η παστα του φαναριου στα 10000χλμ,και πηγαινοντας στην αντιπροσωπεια η απαντηση ηταν, οτι ειχα βαλει xenon Νεύρα(xenon δεν επαιζε μεχρι τοτε).η xenon (35w) εχει χαμηλοτερη θερμοκρασια απο αυτη της αλογονου (55w) !!!!!!!!!!!!!! ..............καραγκιοζηδες και τιποτα αλλο.

ιταλοι-γερμανοι-σχιστοματηδες κλπ,ενα ματσο σκ@τ@ ........................Νεύρα

java
10-10-2011, 17:22
Τελικά δεν μου έδωσαν καμία γραπτή απάντηση από την BMW Hellas και (σε τηλεφωνική επικοινωνία πάλι...) όταν τους είπα οτι χρειάζομαι γραπτή απάντηση γιατί σκοπεύω να το προχωρήσω το θέμα, μου είπαν οτι πρέπει να τους στείλω εξώδικο για να μου δώσουν κάτι γραπτώς. Σε μια βόλτα Αθήνα πήγα και σε άλλον εξουσιοδοτημένο ο οποίος ασχολήθηκε περισσότερο μαζί μου απ'οτι αυτός εδώ στα Χανιά αλλά και σε αυτόν την ίδια απάντηση έδωσε η μαμά.

Σημειωτέον οτι ΚΑΙ εκεί είδα άλλα δύο μηχανάκια με το ίδιο πρόβλημα ΚΑΙ εκεί οι ιδιοκτήτες τους έλειπαν για να τους μιλήσω!

Τέλος πάντων, για να μη σας κουράζω κιόλας, αυτή τη στιγμή ασχολείται η γενική γραμματεία καταναλωτή με το θέμα.;)

ευχαριστώ τους φίλους που ασχολήθηκαν,
Καλή εβδομάδα από τα βροχερά Χανιά!

ortho
10-10-2011, 17:41
Τελικά δεν μου έδωσαν καμία γραπτή απάντηση από την BMW Hellas και (σε τηλεφωνική επικοινωνία πάλι...) όταν τους είπα οτι χρειάζομαι γραπτή απάντηση γιατί σκοπεύω να το προχωρήσω το θέμα, μου είπαν οτι πρέπει να τους στείλω εξώδικο για να μου δώσουν κάτι γραπτώς. Σε μια βόλτα Αθήνα πήγα και σε άλλον εξουσιοδοτημένο ο οποίος ασχολήθηκε περισσότερο μαζί μου απ'οτι αυτός εδώ στα Χανιά αλλά και σε αυτόν την ίδια απάντηση έδωσε η μαμά.

Σημειωτέον οτι ΚΑΙ εκεί είδα άλλα δύο μηχανάκια με το ίδιο πρόβλημα ΚΑΙ εκεί οι ιδιοκτήτες τους έλειπαν για να τους μιλήσω!

Τέλος πάντων, για να μη σας κουράζω κιόλας, αυτή τη στιγμή ασχολείται η γενική γραμματεία καταναλωτή με το θέμα.;)

ευχαριστώ τους φίλους που ασχολήθηκαν,
Καλή εβδομάδα από τα βροχερά Χανιά!


Ε ρε μαμήσι που θέλουν! Φίλε κάνε ότι μπορείς! Αρκετά πιά!

Κωλογερμανοί του κερατά!ΝεύραΝεύραΝεύρα

Τους έχω σιχαθεί.

Μην ξαναγοράσετε καινούρια γερμανικά μηχανάκια,αυτοκίνητα, μηχανήματα, μόνο έτσι πονάνε οι ναζήδες!

GeorgeP
10-10-2011, 18:13
Φιλε Java

1- γραφει πουθενα το βιβλιαρακι χρησης οτι οταν αντικατασταθει η λαμπα πρέπει να αγορασθει καινουρια απο την Εταιρεια κατασκευης της μοτοσυκλετας? Οχι βεβαια...εδω πατας γερα!
2- Δεν επρεπε να πας και να τους πεις οτι μετα την αλλαγη της λαμπας μαυρισε το κατοπρο, επρεπε με αλλαγμενη την λαμπα να πας και να τους πεις οτι το κατοπρο μαυρισε...χωρις να αναφερεις την αλλαγη της λαμπας. Η BMW δεν κατασκευαζει λαμπες αλλα τις παραγγελνεις στην phillips osram κ.λ.π. Μπορεις και τωρα να το κανεις αρκει να μην εχεις δωσει στοιχεια οχηματος και πληρη δικα σου (το ονοματεπωνυμο μονο δεν αρκει για να στοιχειοθετησουν οτι ειναι η ιδια μοτο με αυτη ππυ αναφερεται στα μηνυματα σου)
3- Η ευρωπαικη νομοθεσια block exception η οποια εχει ενσωματωθει στην Ελληνικη νομοθεσια εδω και χρονια επιτρεπει την τοποθετηση ανταλλακτικων εκτος κατασκευαστη αρκει να φερει το σχετικο σημα της ΕΕ χωρις να αναιρειται η εγγυηση του οχηματος.

Πιστευω οτι αν τους ρωτησεις αν γνωριζουν το παραπανω και οτι δεν θα ειχαν αντιρηση να τα πειτε στο δικαστηριο νομιζω θα αλλαζαν γνωμη. Βεβαια αν δεν αλλαξουν υπολογιζε 5 χρονια+ μεχρι να τελεσιδικησει η υποθεση σου.

Υ.Γ. διαφορετικη φωτεινοτητα σε ιδιου τυπου λαμπες δεν παιζει...νομος!!
Διαφορετικη φωτεινοτητα ομως σε λαμπες ιδιου τυπου μεν (volt, watt, H4,1,7.....) αλλα με διαφορετικο αεριο μεσα, οι γνωστες σε ολους ''+50% more light, +120% more light ....κ.λ.π.'' τοτε ναι εχουμε διαφορετικο φωτεινοτητα αλλα δεν μαυριζει κατοπρα. Το κατοπρο μαυριζει αποδεδειγμενα (Χοντα Βαραντερο..το δικο μου ΜΚ1) οταν τα Watt ειναι πανω απο 90, αλλα κι εκει πρωτα θα λειωσει η φισα απο πισω και πολυ μετα το κατοπρο.

java
11-10-2011, 16:41
Παιδιά, όλα αυτά τα συζήτησα αναλυτικά στην τελευταία 30λεπτη περίπου τηλεφωνική επικοινωνία με αυτόν τον τύπο της BMW. Στο τέλος κατάλαβα οτι η δουλειά του είναι να παίρνει τηλέφωνο τους πελάτες και να προσπαθεί να τους πείσει οτι είναι ελέφαντες. Δεν με πήρε τηλέφωνο για να με ακούσει, αλλά για να τον ακούσω. Στο τέλος επειδή βαρέθηκα να του λέω οτι δεν έχω προβοσκίδα και δεν ζυγίζω τρείς τόνους του είπα να κλείσουμε.

...αν έχετε όρεξη διαβάστε ένα απόσπασμα της συζήτησης για να καταλάβετε:
-Η λάμπα που έβαλα ήταν Philips H7 12V/55W.
-Υπάρχουν διάφορες λάμπες στην αγορά και παρόλο που ήταν ίδια watt μπορεί να θερμαίνεται περισσότερο από αυτές που δίνουμε εμείς.
-Δεν θερμαίνεται περισσότερο γιατί είναι ο τύπος της ίδιος με αυτή που γράφει το Εγχειρίδιο Χρήσης.
-Που το γνωρίζετε εσείς αυτό; Η BMW δίνει προδιαγραφές στον κατασκευαστή της λάμπας για τις λάμπες που της φτιάχνει.
-Εσείς που γνωρίζετε οτι η δική μου λάμπα θερμαίνεται περισσότερο από αυτές που δίνει η BMW; Την ελέγξατε;
-Όχι.
-Άρα μπορεί να έχετε δίκιο αλλά μπορεί και όχι.
-Δεν είναι δουλειά μας να ελέγχουμε τις λάμπες.
-Είναι δουλειά σας όμως να γράφετε ακριβείς προδιαγραφές για τα ανταλλακτικά που δίνετε οδηγίες πως να τα ελέγξει ο χρήστης. Αφόυ λοιπόν γράφετε οτι η λάμπα πρέπει να είναι τύπου H7 12V/55W (και δεν γράφετε πουθενά οτι οι Η7 λάμπες βγαίνουν σε διαφορετικές θερμοκρασίες!!!) και εγώ έβαλά τέτοιου τύπου, που γράφει το Εγχειρίδιο Χρήσης, τότε πρέπει να αναγνωρίσετε αυτό το λάθος. Οτι δηλαδή η ζημιά έγινε λόγω ελλειπούς ενημέρωσής μου...
κλπ κλπ

Είναι να μη σου τύχει τελικά!!!

J-P-HELLAS
11-10-2011, 21:19
βαλε την παλια λαμπα αφου την εχεις και πηγαινε καπου αλλου και πες τους οτι καηκε η λαμπα και σου εχει μαυρισει τον καθρεφτη, να δεις τι θα σου πουνε και ετσι

geopoumid
11-10-2011, 21:40
σωστος και αστους να τρεχουν παλια λαμπα επανω και κανε τον γερμανο.........

mAthosalas
11-10-2011, 22:37
Είναι να μη σου τύχει τελικά!!!
ή αν σου τυχει να το τραβηξεις οσο εχεις τη διαθεση...πχ κανα ΙΝΚΑ θα το εριχνα το τηλεφωνακι...:cool:

java
10-11-2011, 00:33
Εκτός από την Γενική Γραμματεία Καταναλωτή έστειλα email και στον Συνήγορο του Καταναλωτή. Σήμερα έλαβα από τον Συνήγορο μία επιστολή (κοινοποίηση σε 'μενα) που στείλανε στην BMW Hellas και τους ζητάνε έγγραφη απάντηση σε 10 ημέρες για το θέμα.
Είμαι πολύ περίεργος να δω που θα καταλήξει αυτή η ιστορία.

brasidas12
23-02-2012, 14:43
ρε συντεκνε γιατι το σταματησες το θεμα;πες μας τι εγινε.εβγαλες καμια ακρη;

java
24-02-2012, 14:54
Δεν έχω κανένα νέο ακόμα από αυτούς που επικοινώνησα γραπτώς και να πω την αλήθεια με όλα αυτά που γόνονται στην πατρίδα μας το είχα ψιλοξεχάσει...:(
Τώρα ούτως ή άλλως είμαι εκτός βάσης. Μιας και το θύμησες :D θα προσπαθήσω να τους κάνω κανένα τηλέφωνο από βδομάδα που επιστρέφω.

nipam
24-02-2012, 16:10
Πάντος εντελώς πληροφοριακά και το δικό μου κάτοπτρο (σε πολύ λιγότερο όμως βαθμό ) έχει μαυρίσει μετά από αλλαγή λάμπας που έγινε σε αντιπροσωπεία BMW του εξωτερικού (Στοκχόλμη). Προφανώς μου βάλανε "μανίσια" λάμπα. Δεν έχω ασχοληθεί γιατί είναι πολυ λίγο μαυρισμένο. Αν βγάλεις πάντως κάποια άκρη ή χρειαστείς κάτι ενημέρωσε. Το δικό μου θέμα το έχει καταγράψει ο μηχανικός της BMW θεσ/νικης.

java
24-02-2012, 17:28
Πάντος εντελώς πληροφοριακά και το δικό μου κάτοπτρο (σε πολύ λιγότερο όμως βαθμό ) έχει μαυρίσει μετά από αλλαγή λάμπας που έγινε σε αντιπροσωπεία BMW του εξωτερικού (Στοκχόλμη). Προφανώς μου βάλανε "μανίσια" λάμπα. Δεν έχω ασχοληθεί γιατί είναι πολυ λίγο μαυρισμένο. Αν βγάλεις πάντως κάποια άκρη ή χρειαστείς κάτι ενημέρωσε. Το δικό μου θέμα το έχει καταγράψει ο μηχανικός της BMW θεσ/νικης.

Εύχομαι να μην το έχουν καταΓράψει όπως και το δικό μου...
:th11:

java
24-05-2012, 21:13
Πριν μερικές μέρες έλαβα κοινοποίηση για ένα γράμμα από τον συνήγορο του καταναλωτή Προς τη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης.
Έλεγε περιληπτικά οτι επειδή 1ον πρέπει να ακουστούν οι απόψεις και των δυο μερών για να εκφέρει γνώμη και 2ον η καταγγελλόμενη εταιρία αρνήθηκε να συνεργαστεί (!!!), η υπόρθεση θα μπεί στο αρχείο.
Ο καθ' ένας ας βγάλει τα συμπεράσματά του για την καταγγελλόμενη εταιρία (BMW Hellas)
Αν υπάρξει κάποιο νέο και από τη γενική γραμματεία καταναλωτή (έχω στείλει και σε αυτούς την καταγγελία μου) θα ενημερώσω.

yns
24-05-2012, 21:30
Και τι σημαίνει δηλαδή «η καταγγελλόμενη εταιρία αρνήθηκε να συνεργαστεί»;
Και ποιός είναι τότε ο ακριβώς ο ρόλος της Γενικής Γραμματείας Καταναλωτή;

Δεν πάμε καλά...

java
24-05-2012, 21:59
Συγγνώμη... ξέχασα να γράψω οτι στο τέλος το γράμμα λέει:
"...παρακαλούμε να ενεργήσετε όλες τις περαιτέρω νόμιμες ενέργειες."
Που σημαίνει οτι μεταβιβάζει την υπόθεση στο Υπουργείο.

bogart
24-05-2012, 23:50
Και το δικό μου καμένο είναι και πολλών άλλων φίλων.
Κλασσικό πρόβλημα.

Naoum
29-05-2012, 22:42
Μήπως υπάρχει κάποιος τρόπος να καθαριστεί το κάτοπτρο???
έχει προσπαθήσει κανείς κάτι τέτοιο και πως?
και το δικό μου μαυρισμένο είναι από κάψιμο λάμπας
και ενώ όλο το μηχανάκι το έχω με το <<πανί>>
το βλέπω αυτό και μου την <<σπάει>>

java
29-05-2012, 23:19
Δυστυχώς αυτό το μαύρισμα δεν είναι λεκές, αλλά κάψιμο του πλαστικού κατόπτρου. Επίσης δεν έγινε από κάψιμο λάμπας (εκτός αν έσπασε το γυαλί της λάμπας!).
Ενημέρωσες κάποιον από την BMW; Είναι καλό να ακουστούν από πολλούς καταγγελίες μπας και καταλάβουν οτι κάτι δεν πάει καλά με το συγκεκριμένο εξάρτημα.
;)

java
30-05-2012, 21:23
Σήμερα έλαβα κοινοποίηση επιστολής, που εστάλη από το υπουργείο εργασίας πλέον, προς BMW Hellas και τον τοπικό αντιπρόσωπο BMW οι οποίοι καλούνται να καταθέσουν τις απόψεις τους και τις ενέργειές τους για την διευθέτηση του θέματος εντός 15 ημερών.

java
10-07-2012, 15:49
Το θέμα έληξε με την απάντηση του τοπικού αντιπροσώπου οτι: "...όταν παρατηρήθηκε η συγκεκριμένη ζημιά στον ανακλαστήρα το όχημα βρισκόταν εκτός κάλυψης της διετούς εγγύησης του κατασκευαστή."
Όντως η εγγύηση είχε λήξει κάτι λιγότερο από δύο μήνες πρίν. Έτυχε να μην δω την ζημιά όσο ήταν εντός εγγύησης.
...
Όσο ζω μαθαίνω.

squad
10-07-2012, 18:45
φιλε μου και κατι αλλο,το λαθος σου ηταν οτι επρεπε να την πας την μηχανη στην αντιπρωσοπεια να στην αλλαξουν αυτοι.μπορουν να σου βρουν 1.000.000 δικαιολογιες,και καλα οτι επρεπε να την φερεις σε εμας να την αλλαξουμε και αλλα τετοια..παραλιγο να την πατησω και εγω,μου ειχε καει και η δικια μου λαμπα και πηγα σε ενα ηλεκτρολογο εδω στην πολη μου να μου την αλλαξει,την αλλαξε αλλα την βιδωσε στραβα!!για καλη μου τυχη μετα απο 2 ημερες,πηγα για σερβις στα χανια,να ειναι καλα ο στεφανος που το ειδε και την βιδωσε ετσι οπως επρεπε!

manolis
10-07-2012, 20:41
Και εγω εχω το ιδιο θεμα, περασα απο εκει αλλα δεν ειδα καμια διάθεση αλλαγής φαναριού. Κανένα κάτοπτρο δεν μπορούμε να βρούμε εκτος αντιπροσωπείας;


Η τρυπα αερισμου που εχει το φανάρι ειναι απο τη μερια της μεγάλης σκάλας, θα ήταν μάλλον καλύτερα να ηταν απο την άλλη ή να είχε δυο αλλα αυτά ειναι θεωρίες.

java
11-07-2012, 00:41
@squad
Αλοίμονο αν έπρεπε να μας αλλάζει λάμπες η αντιπροσωπεία... Δηλαδή έπρεπε να φύγω από την Παλαιόχωρα που μου κάηκε να έρθω στα Χανιά και να ξαναγυρίσω πίσω.
Αυτοί είδαν τη ζημιά και μου το είπαν στο σέρβις. Η λάμπα ήταν σωστή και σωστά τοποθετημένη (ο Στέφανος την είδε). Το μεγάλο μου λάθος ήταν που κάηκε μακρυά από αντιπροσωπεία BMW (και κοντά να ήταν δεν νομίζω οτι θα πήγαινα για να μου αλλάξουν μια λάμπα...). Tο αμέσως επόμενο λάθος μου ήταν που το "είδαν" 50 μέρες μετά την εγγύηση (είμαι απόλυτα σίγουρος οτι ήταν έτσι πολύ καιρό πρίν λήξει η εγγύηση αφού τη λάμπα αυτή την είχα περίπου ένα χρόνο αλλαγμένη).

@manolis
Ίσως να μην είχα δώσει τόση διάσταση στο θέμα αν δεν είχα δέι το ίδιο πρόβλημα σε άλλες 8 μοτοσυκλέτες (στο δρόμο και στις αντιπροσωπείες). Τώρα στο φανάρι μου έχει αρχίσει να θαμπώνει και το τζάμι μπροστά. Ψάχνω για κανένα μεταχειρισμένο από ebay αλλιώς θα προσπαθήσω να το επισκευάσω ή να προσαρμόσω κάτι άλλο...:(

Αυτό που κρατάω εγώ (εκτός από το μακρύτερο...) είναι οτι πρίν την καταγγελία μου όλοι μου έλεγαν οτι το πρόβλημα είναι οτι δεν αγόρασα τη λάμπα από την BMW και τώρα (μετά την καταγγελία) οτι ήμουν εκτός εγγύησης όταν είδαν τη ζημιά.

GsDakar
11-07-2012, 11:03
βγαζει και λαμπες η BMW; τι λες ρε παιδι μου,εχει και την προπελα επανω; τι μ@@@κιες ειναι αυτες,αν δεν βρεις ακρη βαλε μονος σου μια νικελοταινια εκει που βλεπεις οτι θερμαινεται πολυ για να μην φουντωσεις κανα βραδυ....:mad:

java
11-07-2012, 15:05
βγαζει και λαμπες η BMW; τι λες ρε παιδι μου,εχει και την προπελα επανω; τι μ@@@κιες ειναι αυτες,αν δεν βρεις ακρη βαλε μονος σου μια νικελοταινια εκει που βλεπεις οτι θερμαινεται πολυ για να μην φουντωσεις κανα βραδυ....:mad:

Δεν το είχα σκεφτεί αυτό. Θα το δοκιμάσω.
:th11:

steliosx
11-07-2012, 16:31
βγαζει και λαμπες η BMW; τι λες ρε παιδι μου,εχει και την προπελα επανω; τι μ@@@κιες ειναι αυτες,αν δεν βρεις ακρη βαλε μονος σου μια νικελοταινια εκει που βλεπεις οτι θερμαινεται πολυ για να μην φουντωσεις κανα βραδυ....:mad:

Εδιαφέρον ακούγεται!!
Η Νικελοταινία που αναφέρεις, που την βρίσκουμε. Praktiker κλπ.; Έτσι λέγεται ή έχει και κάποιο άλλο όνομα;

GsDakar
11-07-2012, 17:17
ναι την βρισκεις και εκει, και σε μαγαζια με σιδηρικα - εργαλεια μπογιες κ.α,αλλιως αλουμινοταινια !
ειναι αυτη http://img69.imageshack.us/img69/5161/7970d146.jpg

steliosx
12-07-2012, 14:06
:th10:

yns
12-07-2012, 14:33
Το θέμα είναι πώς να ανοίξεις το φανάρι για να έχεις πρόσβαση στον καθρέπτη... Δεν το έχω κάνει ποτέ κι αν το κάνει κάποιος καλύτερα να τραβήξει καμιά φωτογραφία για να δούμε.

Ναι κι εγώ έχω μαυρισμένο καθρέπτη (εκτός εγγύησης) και βρήκα ένα φανάρι από ebay κοψοχρονιά και το έχω πάρει για όταν μαυρίσει πολύ. Το παρατήρησα όταν κάηκε η λάμπα μετά από 27.000 χλμ (πολύ χώμα) και ΠΡΙΝ την αλλάξω.

bms
22-11-2012, 16:46
Εχω και εγω το ιδιο προβλημα και θελω να ρωτησω εαν εβαλε κανεις νικελοταινια?
Κανει δουλεια??

java
22-11-2012, 17:24
Μετά από καιρό και αφού έχει αυξηθεί πολύ το μαύρισμα (φαντάζομαι αυξάνεται λογαριθμικά, αφού όταν μαυρίζει απορροφάει περισσότερη ζέστη...) άρχισε να θολώνει το τζάμι, σα να έχει υγρασία.
Έβγαλα το φανάρι και από την τρύπα που μπαίνει η λάμπα προσπάθησα να το καθαρίσω με ένα μαλακό πανάκι λίγο βρεγμένο. Προσπάθησα επίσης να καθαρίσω και τον καθρέφτη αλλά άρχισε να ξεβάφει στο πανάκι (μιλάμε για ποιότητα κατασκευής!). Οπότε αφού καθάρισα σιγά σιγά το θάμπωμα, για να μην ξεβάψει όλος ο καθρέφτης, έβαλα ένα κομμάτι αλουμινόχαρτο μπροστά από το μαύρισμα για να μην ζεσταίνεται το μαυρισμένο μέρος και θαμπώνει πάλι το τζάμι.
Δεν έβαλα αλουμινοταινία γιατί σκέφτηκα οτι η κόλλα της μπορεί με τη ζέστη να εξατμιστεί και να θαμπώσει πάλι το τζάμι.
Το αλουμινόχαρτο είναι διπλό (για να μην λυγίζει από τους κραδασμούς), μπαίνει από την τρύπα της λάμπας και φτάνει μέχρι εκεί που πατάει η λάμπα. Μετά μπαίνει η λάμπα και το στερεώνει στη θέση του. Το έχω έτσι από το καλοκαίρι και δεν έχω δεί να χειροτερεύει το μαύρισμα.
Αν προσπαθήσει κάποιος να καθαρίσει τον καθρέφτη, να το κάνει με στεγνό και ΠΟΛΥ μαλακό πανί και επίσης ίσα ίσα που να ακουμπάει τον καθρέφτη γιατί ξεβάφει.

ΥΓ: Παιδιά, δεν είναι κάτι που το προτείνω να το κάνουν και άλλοι. Απλώς γράφω τι έκανα εγώ.

GsDakar
22-11-2012, 18:57
η κολα δεν λειωνει με τιποτα εχω ντυσει φαναρι αυτοκινητου το οποιο φωτιζει κανονικα.

manolis
13-09-2013, 12:22
To πήρα απόφαση.
Αρχισα το καθάρισμα. Σταδιο 1
http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=19941&stc=1&d=1379063227
Στάδιο 2 Αλουμινοταινία
http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=19943&stc=1&d=1379063227

http://www.gsforum.gr/attachment.php?attachmentid=19944&stc=1&d=1379063227

δεν ειμαστε Α Εθνικη αλλα δεν ειναι και οπως πριν.

GsDakar
13-09-2013, 19:48
μια χαρα εγινε...γα:ha16:ει.....:ye33::re25:

java
13-09-2013, 20:41
Μου φαίνεται θα το δοκιμάσω κι εγώ!
:ye02::ye02::ye02:

LuckyExplorer
13-09-2013, 20:54
Φίλε μου ,
Το ίδιο έχω πάθει και εγω..!! Έβαλα μια αλλη λάμπα , μεγάλωσε η θερμότητα , και μου έλιωσε τον καθρέπτη στο φανάρι ..!!
Πήρα ενα πανί να καθαρίσω απο μεσα τον θόλο.. αλλα μολις έβαλα το δάχτυλο με το πανί απο την τρύπα της λάμπας ..έβγαινε το ασημί χρώμα απο τον καθρέπτη ..και ετσι εκανα μεγαλύτερη ζημιά..!!
Προσπάθησα να ανοίξω το φανάρι αλλα ειναι αρκετά καλά κολλημένο με σιλικόνη απο μεσα.. και ετσι τα παράτησα.
Έβαλα μια άλλη λάμπα μικρότερη και κάπως δεν ανεβάζει θερμοκρασία μέσα στον θολο..!!
Ελυσα το πρόβλημα μου , ενταση στα φώτα , βάζοντας 2 προβαλακια δεξια-αριστερα της touratech
Εαν υπάρχει κάποια απάντηση απο την bmw για αυτο το θεμα , ας μου γράψει καποιος..

java
13-09-2013, 21:00
Το παθαίνουν και με την εργοστασιακή λαμπα...
Η απάντηση είναι οτι πρέπει να το δείς (όχι μόνο να το πάθεις) εντός εγγύησης.
Το νου σας όσοι είστε εντός λοιπόν.

bms
05-12-2013, 21:41
To πήρα απόφαση.
Αρχισα το καθάρισμα......


Για πες μας εχει μειωθει πολυ το φως τωρα που εβαλες ταινια?
Η ταινια πως εχει αντιδρασει εχει ξεκολλησει ή μηπως εχει τσουρουφλιστει
στις ακρες?
Ξερω οτι λιγο απιθανο αλλα ρωταω....

manolis
05-12-2013, 21:56
Μειωθεί; Αυξηθεί θα έλεγα! Η ταινία δεν καταλαβαίνει Χριστό. Ειναι "της φωτιάς", 3Μ οχι κινεζιά.

GsDakar
06-12-2013, 18:23
:ye32:

g_gikas
12-12-2013, 16:23
το είχα πάθει και εγώ εκτός εγγύησης και η αλλαγή της λάμπας είχε γίνει στην αντιπροσωπία. στην αρχή δεν έβγαζα άκρη. Με τα πολλά μου είπαν ότι θα μου άλλαζαν το φανάρι στο γέρακα όχι σαν BMW αλλά ο ίδιος. τελικά μου έβαλε ένα μεταχειρισμένο.

basilis_sti
12-12-2013, 20:15
Αφου θα κανω την "μανουβρα" να ανοιξω το φαναρι, μηπως θα ηταν καλυτερο αντι για την ταινια να στειλω το φαναρι για νικελωμα και ετσι σιγουρα να μην ξαναπαθει τιποτα? μια ιδεα λεω...:rolleyes:

tazakos
13-12-2013, 01:57
το φανάρι αν μπει 7-8 λεπτά σε φούρνο στους 80 μαλακώνει η μπαμπριζόκολα που το κρατάει κ ανοίγει...στα στρομ έτσι τα ανοίγαμε για να περάσουμε προβολικά ξένον τουλάχιστον. κ στο δικό μας έτσι θα γίνεται φαντάζομαι.