PDA

View Full Version : Τα παίζουμε τα φώτα ή όχι???


mimis82
17-08-2011, 20:29
Ενα θεματάκι προς συζήτηση: είναι ιδέα μου ή το έχει παρατηρήσει κι άλλος ότι έχει ατροφίσει το θέμα χαιρετισμός στο δρόμο? Δέ λέω, δέν είναι και υποχρεωτικό, αλλά πώς να το κάνουμε για μένα είναι κάτι πολύ όμορφο εκεί που ταξιδεύεις να σου παίζει τα φώτα του ο απέναντι, ότι και να καβαλάει!

Τις προάλλες κάναμε με τη γυναίκα ταξιδάκι Ξάνθη-Αρτα και μπορώ να πώ πως τα αποτελέσματα ήταν 50-50!! Απογοητεύτηκα μιάς και (έχω την εντύπωση) ότι παλιότερα γινόταν πολύ περισσότερο!

Ακούω αντίθετες απόψεις!!..

Εκεί που απογοητεύτηκα σαν πολλών ετών Vstromακιας ήταν που από τις Vstrom που συνάντησα (και ήταν και πολλές!!) σχεδόν κανένας δέν έκανε τον κόπο να τα..παίξει! Μιά "σκανδαλιά" με τον αριστερό δείκτη είναι που να πάρει!! Για να ξύσεις τη μύτη σου μέσα από το κράνος θές μεγαλύτερη προσπάθεια!!!

Η ευχαρίστηση ήταν όταν στον κόμβο της Βέροιας, τα..παίζω σε μιά Μπεμπέ 1150 (τη δέυτερη δέ τη θυμάμαι..) και ο φίλος όχι μόνο τα παιξε αλλά σήκωσε το χέρι ανάταση και χαιρέτισε αρχοντικότατα! (αν ήταν κανένας συμφορουμίτης, εγώ ήμουν αυτός που χαιρέτησε!!:D). Μικρές στιγμές που ελαφρύνουν ένα ταξίδι, πιστεύω...

Και τελειώνοντας, στα Plaza πρίν τη Βέροια, δύο ζευγάρια Ιταλών με δυό K1200GT, αυτοί φεύγαν όταν εμείς κάναμε τη στάση και χαιρέτησε, έπιασε κουβέντα στα Αγγλικά και έγινε μιά γνωριμία από το πουθενά ωραιότατη όπως πολλοί πιθανότατα έχετε κάνει αρκετές φορές καβάλα..

Δια ταύτα, είναι ένα καλό "έθιμο" πείτε το, συνήθεια πείτε το, που μας ξεχωρίζει από τους υπόλοιπους χρήστες των οδικών δικτύων..

Τροφή για συζήτηση....

mimis82
17-08-2011, 20:41
Βρήκα και το παλιότερο τόπικ περι του θέματος!! Σόρρυ που το άνοιξα, αν αφαιρεθεί σωστό θα ήταν!!...;)

cermy
17-08-2011, 20:44
Εγώ χαιρετάω παντού.Και μέσα στην πόλη και έξω και στα φανάρια.Οι περισσότεροι ανταποκρίνονται.:):):):)

mimis82
17-08-2011, 20:49
Το καλύτερο!! Παίξτα κιας πάει στο βρόντο. Εγώ ακόμα και στην Εγνατία στις στροφές του Αγ. Σύλλα που πάς σαν τρελός και πλαγιασμένος και τα παίζω!!:sm7:
Απλά μου φαίνεται ότι όσο πάει και πέφτει το φαινόμενο!..

ralisp
17-08-2011, 21:33
Το καλύτερο!! Παίξτα κιας πάει στο βρόντο. ..


:sm8:

SenseiG
17-08-2011, 22:16
Κανονικα και με τον νομο εκτος πολης ειναι καλυτερα μεσα ετσι και ετσι...:)

griv_gs
17-08-2011, 22:36
Χαιρετώ μόνο τον χειμώνα γιατί μονο τότε με χαιρετάνε.
Το καλοκαίρι κυκλοφορουν πολλοί εποχιακοι που άμα τους παιξεις φώτα σε γράφουν ή νομίζουν ότι παίζει μπλοκο τροχαία συνιθισμένοι από τα Ι.Χ.:mad:

EOD-K9
17-08-2011, 22:41
Χαιρετώ με το χέρι γιατί με τα φώτα κάποιοι μπερδεύονται

nivam
17-08-2011, 22:46
...κι εγώ προτιμώ με το χέρι:)

adventure
17-08-2011, 23:04
Εγώ και τα δύο και χέρι και φώτα το συνηθίζω γενικά να χαιρετώ στο δρόμο .

:) :)

cm246
17-08-2011, 23:16
Πραγματικά είναι ωραίο να χαιρετάς και φυσικά να σε χαιρετάνε. Αυτό το αίσθημα συναδελφικότητας σε κάνει να αισθάνεσαι ότι υπάρχει ένας σεβασμός μεταξύ των μοτοσικλετιστών που δεν υπάρχει αλλου.

Εγώ χαιρετώ με το χέρι και όταν αυτό είναι ασφαλές να το κάνω. Ειδικά εδώ στην Αγγλία οι μοτοσυκλετιστές αν και λιγότεροι χαιρετάμε πάντα.
Στην Ελλάδα σε ταξίδια που έχω κάνει έχω διαπιστώσει ότι η πλειοψηφία χαιρετάει η παίζει φώτα αλλα μου έχει τύχει να χαιρετήσω και να με κοιτάξει ο άλλος λες και είμαι εξωγήινος!

mimis82
17-08-2011, 23:20
αλλα μου έχει τύχει να χαιρετήσω και να με κοιτάξει ο άλλος λες και είμαι εξωγήινος!

Αυτό είδα και γώ στην τελευταία βόλτα από πολλούς και άρχισα να αναρωτιέμαι...:hmmm:

FANISGS
17-08-2011, 23:26
παντα χαιρεταω!

erasel
18-08-2011, 00:13
Aν το επιτρέπουν οι συνθήκες χαιρετάω ! Πάνω σε στροφή π.χ. δεν χαιρετάω .

Και αν βρίσκομαι σε ευθεία και μπορώ χαιρετάω με το χέρι ενώ αν βρίσκομαι σε στιγμή όπου χρειάζεται να έχω και τα δυο χερια στο τιμόνι αναβοσβήνω φώτα !

squad
18-08-2011, 09:27
εγω προτιμω με το ποδι;)

donnatella
18-08-2011, 09:51
Aν το επιτρέπουν οι συνθήκες χαιρετάω ! Πάνω σε στροφή π.χ. δεν χαιρετάω. Και αν βρίσκομαι σε ευθεία και μπορώ χαιρετάω με το χέρι ενώ αν βρίσκομαι σε στιγμή όπου χρειάζεται να έχω και τα δυο χερια στο τιμόνι αναβοσβήνω φώτα !:sm8:

εγω προτιμω με το ποδι;):sm8:Αν και δεν το προτιμώ, κάποιες φορές επιβάλλεται, λόγω συνθηκών οδήγησης.
Επίσης, είναι πολύ συνηθισμένο στο εξωτερικό απ' ότι έχω καταλάβει.


Θα συμφωνήσω με τους προηγηθέντες, φίλους, προσθέτοντας ότι, είναι πραγματικά όμορφο και συνάμα πολύ παρήγορο, το φαινόμενο του καθοδόν χαιρετισμού μεταξύ μοτοσυκλεττιστών ( ό,ποιας εταιρίας ), αν μη τι άλλο ως ένδειξη αναγνώρισης, σεβασμού και αλληλεγγύης μεταξύ μας.

Κάτι σαν την αυθόρμητη "Καλημέρα" που σου απευθύνουν οι άνθρωποι, στην επαρχία συνήθως, ακόμη και αν δε σε γνωρίζουν. Σε χαιρετούν, καθώς διασταυρώνονται οι ματιές σας κι ας είσαι απλά ένας άγνωστος, περαστικός, μάλλον γιατί τους φαίνεται αφύσικο και αγενές να μην σε χαιρετήσουν.

Ενδειξη ανθρωπιάς είναι κι όχι ένδειξη εξωγήϊνης ζωής, όπως πολλοί το αντιλαμβάνονται... Αλλά έτσι όπως έχει γίνει η ζωή μας στις τσιμεντουπόλεις, μοναχική, φοβισμένη, προκατειλημμένη και κομπλεξική.... πού να μείνει χώρος και χρόνος για μια απλή, αυθόρμητη κι ανθρώπινη συμπεριφορά?:hmmm:

erasel
18-08-2011, 09:58
:sm8:

:sm8:Αν και δεν το προτιμώ, κάποιες φορές επιβάλλεται, λόγω συνθηκών οδήγησης.
Επίσης, είναι πολύ συνηθισμένο στο εξωτερικό απ' ότι έχω καταλάβει.


Θα συμφωνήσω με τους προηγηθέντες, φίλους, προσθέτοντας ότι, είναι πραγματικά όμορφο και συνάμα πολύ παρήγορο, το φαινόμενο του καθοδόν χαιρετισμού μεταξύ μοτοσυκλεττιστών ( ό,ποιας εταιρίας ), αν μη τι άλλο ως ένδειξη αναγνώρισης, σεβασμού και αλληλεγγύης μεταξύ μας.

Κάτι σαν την αυθόρμητη "Καλημέρα" που σου απευθύνουν οι άνθρωποι, στην επαρχία συνήθως, ακόμη και αν δε σε γνωρίζουν. Σε χαιρετούν, καθώς διασταυρώνονται οι ματιές σας κι ας είσαι απλά ένας άγνωστος, περαστικός, μάλλον γιατί τους φαίνεται αφύσικο και αγενές να μην σε χαιρετήσουν.

Ενδειξη ανθρωπιάς είναι κι όχι ένδειξη εξωγήϊνης ζωής, όπως πολλοί το αντιλαμβάνονται... Αλλά έτσι όπως έχει γίνει η ζωή μας στις τσιμεντουπόλεις, μοναχική, φοβισμένη, προκατειλημμένη και κομπλεξική.... πού να μείνει χώρος και χρόνος για μια απλή, αυθόρμητη κι ανθρώπινη συμπεριφορά?:hmmm:


Καλά, μην νομίζεις κιόλας ότι στην επαρχία είμαστε καλύτεροι ..απλώς οι συνθήκες είναι λίγο καλύτερες !:rolleyes:

Πάντως συμφωνώ ο χαιρετισμός σε μοτοσυκλετιστές σε ταξίδια είναι ένδειξη αναγνώρισης , σεβασμού και αλληλεγγύης !:)

donnatella
18-08-2011, 10:19
Καλά, μην νομίζεις κιόλας ότι στην επαρχία είμαστε καλύτεροι ..απλώς οι συνθήκες είναι λίγο καλύτερες !:rolleyes:

Πάντως συμφωνώ ο χαιρετισμός σε μοτοσυκλετιστές σε ταξίδια είναι ένδειξη αναγνώρισης , σεβασμού και αλληλεγγύης !:)

Αισθάνομαι ότι είναι αρκετά καλύτερες οι συνθήκες ζωής στην επαρχία. Οι αποστάσεις είναι πιο μικρές, οι μετακινήσεις πιο σύντομες κι ο χρόνος επαρκής για τις καθημερινές υποχρεώσεις, ώστε να αφήνει περιθώριο για σκέψη και για επαφή με τους συνανθρώπους.
Μπορεί οι κοινωνίες νά 'ναι πιο κλειστές και οι περισσότεροι να γνωρίζονται μεταξύ τους, που δεν είναι πάντα καλό, αλλά πιστεύω ότι είναι πιο ανθρώπινη η καθημερινή διαβίωση.

erasel
18-08-2011, 10:30
Αισθάνομαι ότι είναι αρκετά καλύτερες οι συνθήκες ζωής στην επαρχία. Οι αποστάσεις είναι πιο μικρές, οι μετακινήσεις πιο σύντομες κι ο χρόνος επαρκής για τις καθημερινές υποχρεώσεις, ώστε να αφήνει περιθώριο για σκέψη και για επαφή με τους συνανθρώπους.
Μπορεί οι κοινωνίες νά 'ναι πιο κλειστές και οι περισσότεροι να γνωρίζονται μεταξύ τους, που δεν είναι πάντα καλό, αλλά πιστεύω ότι είναι πιο ανθρώπινη η καθημερινή διαβίωση.


Ετσι είναι donatella ! :)

donnatella
18-08-2011, 12:16
Συμπερασματικά, λοιπόν και για να επαν-έλθουμε στο αρχικό θέμα, που έθεσε ο Δημήτρης, λέμε ΝΑΙ στον καθοδόν χαιρετισμό μεταξύ μοτοσυκλεττιστών :

-είτε με τα φώτα,
-είτε με το χέρι, ή με μερικά δάκτυλα ( τις σεμνές χειρονομίες εννοείται μην παρεξηγηθώ )
-είτε με το πόδι,
-είτε με ένα απλό νεύμα του κεφαλιού μας,

όπως βολεύεται ο καθένας μας, ανάλογα πάντα με τις συνθήκες της οδήγησης και του δρόμου, ώστε να μην θέτουμε τον εαυτό μας, ή τους γύρω μας, σε κίνδυνο.

Είναι ένδειξη πολιτισμού, πνευματικής καλλιέργειας και αν μη τι άλλο, δεν βλάπτει κανέναν. Αντιθέτως, ωφελεί και πιστεύω ότι, καλόν είναι να το αναπαράγουμε. Αφενός μεν, για εμάς, τους ίδιους, αφετέρου δε, για τον υγιή παραδειγματισμό και άλλων συνανθρώπων μας.

Και πού ξέρετε?

Ίσως σε λίγα χρόνια από τώρα, να γίνουμε περισσότεροι εμείς, οι "περίεργοι και ενθουσιώδεις" μοτοσυκλεττιστές που, διανύοντας μικρές, ή και μεγαλύτερες αποστάσεις, θα χαιρετιόμαστε αμοιβαία όταν θα συναντιόμαστε στο δρόμο και έτσι να μη νιώθουμε τόσο μόνοι και "παράταιροι" στους δρόμους της ίδιας μας της χώρας.

donnatella
18-08-2011, 12:22
..

Gemat
18-08-2011, 13:00
Χαιρετω με το χερι. Οχι με τα φωτα.
Δεν χαιρετω εντος πολης..
Χαιρετω ολους οσοι με χαιρετουν ανεξαιρετως.

Με ευχαριστει ιδιαιτερα η ανταποδωση του χαιρετισμου και με εκνευριζει οταν με κοιτουν με ενα ηλιθιο υφος του τυπου "που με γνωρισες με το κρανος??" ή "ποιος εισαι εσυ??".

Τα ποσοστα ανταποδωσης του χαιρετισμου στο εξωτερικο ειναι μακραν υψηλοτερα απο αυτα της εγχωριας κυκλοφοριας...

Τα ποσοστα ανταποδωσης του χαιρετισμου στο εσωτερικο εχουν μειωθει σημαντικα τα τελευταια 20 χρονια!

squad
18-08-2011, 14:49
για δοκιμαστε με τα αυτια..:sm7:

erasel
18-08-2011, 14:51
για δοκιμαστε με τα αυτια..:sm7:


Με τ' αυτιά δεν γίνεται γιατί φοράμε κράνος :sm7:

squad
18-08-2011, 15:17
Με τ' αυτιά δεν γίνεται γιατί φοράμε κράνος :sm7:


α σορρυ,νομιζα οτι εισασταν απο την πρεβεζα που εκει ειναι υπερηφανοι μοτοσυκλετιστες δεν φορανε ποτε κρανος..:sm7::sm7:

griv_gs
18-08-2011, 15:24
..
Mόνο αυτο?
Μας κακομαθαίνεις:D:D

Vagelis Gar
18-08-2011, 15:29
Χαιρετάω πάντα,
συνήθιζα να κάνω σινιάλο με τα φώτα. Βγαίνοντας πρώτη φορά εξωτερικό διαπίστωσα πως όλοι χαιρετάνε με το χέρι οπότε το καθιέρωσα και εγώ (αν και ένα παίξιμο με τα φώτα μου αρέσει σαν κίνηση).
Το πόδι το χρησιμοποιώ όταν μου δίνουν χώρο για προσπέραση.

Προσωπικά χαιρετώ για να δείξω στον συνάδελφό μου με μια κίνηση αυτό που με λόγια θα μεταφραζόταν σαν "καλό ταξίδι", "να προσέχεις", "πάντα όρθιος".

mimis82
18-08-2011, 19:40
:sm7::sm7:α σορρυ,νομιζα οτι εισασταν απο την πρεβεζα που εκει ειναι υπερηφανοι μοτοσυκλετιστες δεν φορανε ποτε κρανος..:sm7::sm7:

jimis
18-08-2011, 19:53
Τα ποσοστα ανταποδωσης του χαιρετισμου στο εσωτερικο εχουν μειωθει σημαντικα τα τελευταια 20 χρονια!


Γιατί έχουν μπει στο χώρο πολλά άτομα με μη μοτοσικλετιστική νοοτροπία:cool:

donnatella
18-08-2011, 20:46
Mόνο αυτο?
Μας κακομαθαίνεις:D:D :p

Γιατί έχουν μπει στο χώρο πολλά άτομα με μη μοτοσικλετιστική νοοτροπία:cool: :sm8:

gepol
19-08-2011, 19:38
εγω προτιμω με το ποδι;)

Το πόδι όσο παρατήρησα τις μέρες αυτές το κάνουν όσοι σε προσπερνάνε.

Ομως, με λύπη μου παρατήρησα μετά απο 4 χρόνια που είχα να βγω Ευρώπη με μηχανή, ότι το ποσοστό μικραίνει, ειδικά στην Ιταλία. Βόρεια Ιταλία και πάνω ανεξαιρέτως όλοι χαιρετούν...

Ο χαιρετισμός είναι πάντα άπλωμα του καρπού η και χεριού κυρίως με το δείκτη, σπάνια το σχήμα V, και ποτέ τα φώτα....αυτά αυτές τις λίγες μέρες που ταξίδεψα....

paramedic
20-08-2011, 16:27
Αν και V-stromας(πρώην πιθανολογω?) μάλλον δεν έχεις την νοοτροπία του κλασσικού κατόχου V-strom φίλε μου που πήρε μια μηχανή γιατι απλά ήθελε ένα δίτροχο και αυτό πουλούσε αυτην την εποχή. Αρα και που τους χαιρετούσες δεν καταλαβαίναν τι έκανες.
Ασε που όπως είναι γνωστό είναι πολύ γρήγοροι για να σε δούν:sm7::sm7:.
Πέρα απο την πλάκα τώρα είναι πολύ ωραίο να χαιρετάς όταν βλέπεις συνάδελφο στο δρόμο σε ταξίδι. Και εγώ χαιρετάω οταν μπορώ με όποιον τρόπο μπορώ(συνήθως με χερι) και αυτοι που δεν χαιρετάνε σε ενα μεγάλο ποσοστό είναι τι άλλο V-stromαδες!!:sm7::sm7:.

cm246
20-08-2011, 20:49
Το σήκωμα του παιδιού σε στυλ σκύλου που κάνει την ανάγκη του χρησιμοποιείτε για να πεις ευχαριστώ όταν κάποιος σου κάνει χώρο για να περάσεις σε trafficking η σε προσπεράσει.

hromo
20-08-2011, 20:53
Το σήκωμα του παιδιού σε στυλ σκύλου που κάνει την ανάγκη του χρησιμοποιείτε για να πεις ευχαριστώ όταν κάποιος σου κάνει χώρο για να περάσεις σε trafficking η σε προσπεράσει.

Σκέψου την ίδια στιγμή σε τραφικινγκ, να σε προσπερνάει άλλος:yz:sm7:

KRASOPATERAS
21-08-2011, 23:24
Σήμερα γύρισα από τριήμερο στο Καρπενήσι, στον δρόμο είδα πολλές μηχανές αλλά το 80% δεν σου δίνουν σημασία….
Τσάμπα το χαιρέτημα…

GEO_K
22-08-2011, 02:54
Δεν εχω παραπονο...
Ειδικα μετα απο 2-3 ταξιδια εξωτερικο χαιρετισμοςε με το χερι και οι περισσοτεροι ανταποκρινονται!!!!

capo
22-08-2011, 15:03
Χαιρετατε εσείς και ας μην ανταποκρίνονται πρέπει να το μάθουν και οι νέοι δώστε τους χρόνο και τα ´´φωτα´´ σας;)

kornlaz
24-08-2011, 19:40
Εγώ πάντα χαιρετάω είτε με τα φώτα είτε με το χέρι, αλλά δυστυχώς είναι πάρα πολλοί αυτοί που δεν σου δίνουν καμία σημασία.

vpentza
24-08-2011, 20:08
δεν θα ξεχάσω ένα μεγάαααλο ταξίδι στο 1992-1993 όπου με παρεούλα έναν συμφοιτητή σε ένα R25/3 (ναι, BMW ήταν κύριοι, 1954 με 12-13 άλογα).
Είχαμε βγει στην Πατρών - Αθηνών με κατεύθυνση προς Αθήνα...
Εμείς με άσχετο εξοπλισμό φυσικά....διασταυρωνόμασταν με ξένους μοτοσυκλετιστές και οι εκδηλώσεις τους ήταν ιδιαίτερα ενθουσιώδεις, χαιρετισμοί με φώτα, χέρια, πόδια και το κεφάλι......και δη οι BMWδίστες με Κ εκείνη την εποχή που εκπλήσονταν με τη παρουσία του BMW στην ΕΟ .......
Από τότε πήρα του χούι και χαιρετώ πάντα...το θεωρώ επιβεβλημένο και "χρέος" μου.....

mimis82
26-08-2011, 16:15
:sm8::sm8:δεν θα ξεχάσω ένα μεγάαααλο ταξίδι στο 1992-1993 όπου με παρεούλα έναν συμφοιτητή σε ένα R25/3 (ναι, BMW ήταν κύριοι, 1954 με 12-13 άλογα).
Είχαμε βγει στην Πατρών - Αθηνών με κατεύθυνση προς Αθήνα...
Εμείς με άσχετο εξοπλισμό φυσικά....διασταυρωνόμασταν με ξένους μοτοσυκλετιστές και οι εκδηλώσεις τους ήταν ιδιαίτερα ενθουσιώδεις, χαιρετισμοί με φώτα, χέρια, πόδια και το κεφάλι......και δη οι BMWδίστες με Κ εκείνη την εποχή που εκπλήσονταν με τη παρουσία του BMW στην ΕΟ .......
Από τότε πήρα του χούι και χαιρετώ πάντα...το θεωρώ επιβεβλημένο και "χρέος" μου.....

napgeo
26-08-2011, 16:46
δεν θα ξεχάσω ένα μεγάαααλο ταξίδι στο 1992-1993 όπου με παρεούλα έναν συμφοιτητή σε ένα R25/3 (ναι, BMW ήταν κύριοι, 1954 με 12-13 άλογα).
Είχαμε βγει στην Πατρών - Αθηνών με κατεύθυνση προς Αθήνα...
Εμείς με άσχετο εξοπλισμό φυσικά....διασταυρωνόμασταν με ξένους μοτοσυκλετιστές και οι εκδηλώσεις τους ήταν ιδιαίτερα ενθουσιώδεις, χαιρετισμοί με φώτα, χέρια, πόδια και το κεφάλι......και δη οι BMWδίστες με Κ εκείνη την εποχή που εκπλήσονταν με τη παρουσία του BMW στην ΕΟ .......
Από τότε πήρα του χούι και χαιρετώ πάντα...το θεωρώ επιβεβλημένο και "χρέος" μου.....



Και η σχετική κακία για να πάει καλά το Σαββατοκύριακο.
Πώς να μην σε χαιρετάνε οι Άνθρωποι απορούσαν με το να βλέπουν bmw
να κινείται στο Εθνικό οδικό δίκτυο..:Απορία:
Προσωπικά προσπαθώ πάντα να χαιρετώ όποτε μπορώ και ας μην αποκριθεί ο άλλος..:)

tsatsos
29-08-2011, 14:03
Με αφορμη το παρων νημα την παρασκευη που κατεβαινα Αγρινιο εκατσα και μετρησα.Στην Κορινθου Πατρων συναντηθηκα με 27 μοτοσυκλετες μεγαλου κυβισμου εκ των οποιων ανταπεδωσαν τον χαιρετισμο μονο 5 και κανα δυο που ηταν πανω σε στροφη και ισως να μην προλαβαν.:mad:Το 1984 μολις απολυθηκα απο το στρατο κατεβηκα στο χωριο με ενα παπακι HONDA 12volto.Με χαιρετησαν θυμαμαι δυο μοτοσυκλετιστες ξενοι με BMW και ενοιωσα και εγω ενας υπερηφανος μοτοσυκλετιστης.:DΑπο τοτε χαιρεταω οτι μηχανακι κινειται στην Εθνικη οδο αλλα μαλλον εχω γινει γραφικος...

napgeo
29-08-2011, 14:06
Με αφορμη το παρων νημα την παρασκευη που κατεβαινα Αγρινιο εκατσα και μετρησα.Στην Κορινθου Πατρων συναντηθηκα με 27 μοτοσυκλετες μεγαλου κυβισμου εκ των οποιων ανταπεδωσαν τον χαιρετισμο μονο 5 και κανα δυο που ηταν πανω σε στροφη και ισως να μην προλαβαν.:mad:Το 1984 μολις απολυθηκα απο το στρατο κατεβηκα στο χωριο με ενα παπακι HONDA 12volto.Με χαιρετησαν θυμαμαι δυο μοτοσυκλετιστες ξενοι με BMW και ενοιωσα και εγω ενας υπερηφανος μοτοσυκλετιστης.:DΑπο τοτε χαιρεταω οτι μηχανακι κινειται στην Εθνικη οδο αλλα μαλλον εχω γινει γραφικος...

Εμείς οι Hondaκηδες πάντα είμασταν κανονικοί μοτοσυκλετιστές. Το γραφικός δεν μου αρέσει διότι παραπέμπει στο (τρελός).
Να είσαι καλά φίλε.:)

Albatros
29-08-2011, 17:03
Πηγαινοερχόμενος Κέρκυρα διαπίστωσα οτι ανταποδίδανε το χαιρετισμό 8 στους 10 στην Ηπειρωτική Ελλάδα και 3 στους 10 στην Εθνική οδό(λέμε τώρα) Αθηνών-Πάτρας,ίσως λόγω ταχύτητας.
:)

ntinopoulos
29-08-2011, 17:07
ρε σεις!τι στατιστικα ειναι αυτα?με στιλο και χαρτι κυκλοφορειτε ολοι σας?:sm7:

vpentza
29-08-2011, 17:15
.....και 3 στους 10 στην Εθνική οδό(λέμε τώρα) Αθηνών-Πάτρας,ίσως λόγω ταχύτητας.
:)

μη χαίρεσαι....το δρόμο μούτζωναν...........:D

tsatsos
29-08-2011, 19:26
ρε σεις!τι στατιστικα ειναι αυτα?με στιλο και χαρτι κυκλοφορειτε ολοι σας?:sm7:
Mε λαπιτοπ..:sm7:

kostasx
30-08-2011, 09:15
μη χαίρεσαι....το δρόμο μούτζωναν...........:D

:sm7:

Sakis
31-08-2011, 00:54
ρε σεις!τι στατιστικα ειναι αυτα?με στιλο και χαρτι κυκλοφορειτε ολοι σας?:sm7:

θα μας τρελάνουν... :sm7::sm7:

donnatella
31-08-2011, 06:55
Χαιρετατε εσείς και ας μην ανταποκρίνονται πρέπει να το μάθουν και οι νέοι δώστε τους χρόνο και τα ´´φωτα´´ σας;) :sm8:

δεν θα ξεχάσω ένα μεγάαααλο ταξίδι στο 1992-1993 όπου με παρεούλα έναν συμφοιτητή σε ένα R25/3 (ναι, BMW ήταν κύριοι, 1954 με 12-13 άλογα).
Είχαμε βγει στην Πατρών - Αθηνών με κατεύθυνση προς Αθήνα...
Εμείς με άσχετο εξοπλισμό φυσικά....διασταυρωνόμασταν με ξένους μοτοσυκλετιστές και οι εκδηλώσεις τους ήταν ιδιαίτερα ενθουσιώδεις, χαιρετισμοί με φώτα, χέρια, πόδια και το κεφάλι......και δη οι BMWδίστες με Κ εκείνη την εποχή που εκπλήσονταν με τη παρουσία του BMW στην ΕΟ .......
Από τότε πήρα του χούι και χαιρετώ πάντα...το θεωρώ επιβεβλημένο και "χρέος" μου..... :sm5:

ρε σεις!τι στατιστικα ειναι αυτα?με στιλο και χαρτι κυκλοφορειτε ολοι σας?:sm7: Ερε, Ντινό με το χιούμορ σου..... :D

μη χαίρεσαι....το δρόμο μούτζωναν...........:D χμ.....δεν έχεις κι άδικο.... :hmmm:

priest
24-10-2011, 19:13
Πράγματι κι εγώ έχω την εντύπωση ότι πιο παλιά γινόταν πιο συχνά εώς συνέχεια! Τον τελευταίο καιρό όχι τόσο.
Βέβαια υπάρχει και το ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΡΑΔΟΞΟ: Εμέις απ΄τη μία κι όλοι οι άλλοι απο την... άλλη! Έτσι, είδα κι έπαθα μέχρι να κάνω τους υπόλοιπους 4-5 τής παρέας να χαιρετάν στο δρόμο, άλλες μάρκες ΠΕΡΑ από Χαρλευ. Η απάντηση που πήρα ήταν: "Εγώ χαιρετούσα... αλλά ποτέ δε με χαιρέτισαν πίσω!" ...
Πράγμα που παρατήρησα κι εγώ : ¨οποτε καβαλάω τη γριά μου,το Kawasaki , μου ανταποδίδουν το χαιρετισμο πιο συχνά... Όταν ειμαι με την παραπλήγα και χαιρετάω... το πολύ πολύ να με κοιτάξουν σαν εξωγήινο...
Όσο περνάει από το χέρι μας, όποτε είμαστε παρέα με νεότερους αναβάτες ας τους το μάθουμε.

silvestros
24-10-2011, 19:33
χαιρετάω με το χέρι ή με τα φώτα. Τωρα αν απο απέναντι έρχεται αναβάτης με στολή μπάνιου (σαγιονάρες, όχι κρανος κλπ) ή με χάρλευ δεν χαιρετάω ποτέ.

kornlaz
24-10-2011, 19:47
χαιρετάω με το χέρι ή με τα φώτα. Τωρα αν απο απέναντι έρχεται αναβάτης με στολή μπάνιου (σαγιονάρες, όχι κρανος κλπ) ή με χάρλευ δεν χαιρετάω ποτέ.

:sm7::sm7::sm7:

squad
24-10-2011, 21:19
ΛοΛ

Major_Goose
24-10-2011, 21:41
Δεκαετία του 90 που πηγαινοερχόμουνα πολύ στις εθνικές με μηχανή χαιρετούσα τους πάντες με φώτα και με χαιρετούσε το 90%.
Όσο τα χρόνια πέρναγαν χαιρετάνε όλο και λιγότεροι. Εγω πάλι συνηθισμένος απο τα παλιά χαιρετάω όλο τον κόσμο ειδικά στα μακρινά ταξίδια που ειναι και μια στιγμιαία ανακούφιση της μαγικής μοναξιάς του αναβάτη η αίσθηση ότι κάποιος απέναντι που έστω και φευγαλέα σε συναντάει αισθάνεται περίπου τα ίδια εκείνη την στιγμή.

Ειδικά όταν πήγαινα Πάτρα και ξημερώματα συναντιόμουνα με μηχανές και χαιρετιόμαστε ήταν το καλύτερο ξεκίνημα της μέρας για ταξίδι.

Τωρα έχουν λασκάρει λίγο τα πράγματα και ίσως και οι συνήθειες των αμιγώς μοτοσυκλετόβιων έχουν εμπλουτιστεί και με άλλες κόσμου που δεν ζει με το μικρόβιο της μηχανής όλο το 24ωρο όπως παλιότερα , οπότε κάπου είναι και κατανoητή η αλλαγή .

The times..they are a changin...

XCHALLENGE
24-10-2011, 21:47
Εγω βλεπω παρα πολυ λιγοτερες μηχανες στις εθνικες οδους σε σχεση με πριν ~10 χρονια... Χαιρετω με τα φωτα του ...σκοντα αλλα δεν... Μαλλον καταλαβαινουν οτι ακολουθει μπλοκο και κοβουν...Κατι ειναι κι αυτο! Θα συνεχισω να χαιρετω με οτι κι αν καβαλαω! Ειναι θεμα ΑΡΧΗΣ!

Τα λεμε...

napgeo
24-10-2011, 23:15
Θα κάνω υπόμνημα στην Τρόικα.
Με τη νέα κυβέρνηση δεν έχω γνώμη.
Μπορεί να θεωρηθεί άσκοπη σπατάλη ενέργειας και να με βάλουν να πληρώσω............

priest
24-10-2011, 23:35
χαιρετάω με το χέρι ή με τα φώτα. Τωρα αν απο απέναντι έρχεται αναβάτης με στολή μπάνιου (σαγιονάρες, όχι κρανος κλπ) ή με χάρλευ δεν χαιρετάω ποτέ.
Πολύ σωστό.
Για 9χρονο αναβάτη με BMX.
"Εμείς που καβαλάμε αυτά τα ποδήλατα στο 3ο δημοτικό, δε θέλουμε καμιά σχέση με 'σας τού 5ου δημοτικού!"
...
Σεβαστόν.

phoenix
25-10-2011, 01:13
Συμπερασματικά, λοιπόν και για να επαν-έλθουμε στο αρχικό θέμα, που έθεσε ο Δημήτρης, λέμε ΝΑΙ στον καθοδόν χαιρετισμό μεταξύ μοτοσυκλεττιστών :

-είτε με τα φώτα,
-είτε με το χέρι, ή με μερικά δάκτυλα ( τις σεμνές χειρονομίες εννοείται μην παρεξηγηθώ )
-είτε με το πόδι,
-είτε με ένα απλό νεύμα του κεφαλιού μας,

όπως βολεύεται ο καθένας μας, ανάλογα πάντα με τις συνθήκες της οδήγησης και του δρόμου, ώστε να μην θέτουμε τον εαυτό μας, ή τους γύρω μας, σε κίνδυνο.

Είναι ένδειξη πολιτισμού, πνευματικής καλλιέργειας και αν μη τι άλλο, δεν βλάπτει κανέναν. Αντιθέτως, ωφελεί και πιστεύω ότι, καλόν είναι να το αναπαράγουμε. Αφενός μεν, για εμάς, τους ίδιους, αφετέρου δε, για τον υγιή παραδειγματισμό και άλλων συνανθρώπων μας.

Και πού ξέρετε?

Ίσως σε λίγα χρόνια από τώρα, να γίνουμε περισσότεροι εμείς, οι "περίεργοι και ενθουσιώδεις" μοτοσυκλεττιστές που, διανύοντας μικρές, ή και μεγαλύτερες αποστάσεις, θα χαιρετιόμαστε αμοιβαία όταν θα συναντιόμαστε στο δρόμο και έτσι να μη νιώθουμε τόσο μόνοι και "παράταιροι" στους δρόμους της ίδιας μας της χώρας.

:sm5::sm4::sm5::sm4::sm5::sm4:

Giof
31-10-2011, 13:17
Ωραίο θέμα ανοίξατε. Το συγκεκριμένο θέμα με έχει απασχολήσει αρκετά και αυτό γιατί έχω συναντήσει πολλές φορές το φαινόμενο του εξωγήινου δηλαδή να χαιρετάς και να σε κοιτούν λες και είσαι από άλλο πλανήτη. Είναι καθαρά θέμα ιδεών και πως βλέπει ο καθένας τον όρο μοτοσικλετιστής. Είμαι σίγουρος ότι πολλοί από αυτούς που οδηγούν μοτοσυκλέτα δεν ξέρουν καν όταν βλέπουν ένα χέρι υψωμένο απέναντι τους τι σημαίνει. Στο δια ταύτα , στατιστικά έχω παρατηρήσει ότι παίζει ρόλο το τι μηχανή έχει ο καθένας και με αυτό φυσικά δεν υπονοώ κάτι απλά είναι εύκολο να πάρεις ένα transalp για να πηγαίνεις σούπερ μάρκετ σε αντίθεση με ένα varadero που θα ήταν πολύ ακριβό και με μεγαλύτερη κατανάλωση. Μεγάλο ρόλο επίσης παίζει και το που συναντάς τον απέναντι. Αν τον συναντήσεις σε κάνα βουνό με ψιλόβροχο είναι σίγουρο ότι δεν γυρνά από σουπερ μάρκετ οπότε έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να σε χαιρετήσει. Όλα αυτά τα λέω με έναν χιουμοριστικό τόνο γιατί σοβαρεύοντας μπορώ να πω ότι όταν το καλοκαίρι συναντάς παλικάρια πάνω στη μηχανή χωρίς κράνος, με σαγιονάρα και βερμούδα είναι σίγουρο ότι δεν αναμένεις να σε χαιρετήσουν κιόλας.
Εκτός όλων αυτών έχω και το εξής πρόβλημα, έχω τη γυναίκα που οπωσδήποτε πρέπει εκτός από μένα να χαιρετίζει και αυτή άπαντες . :-)

silvestros
31-10-2011, 20:11
Πολύ σωστό.
Για 9χρονο αναβάτη με BMX.
"Εμείς που καβαλάμε αυτά τα ποδήλατα στο 3ο δημοτικό, δε θέλουμε καμιά σχέση με 'σας τού 5ου δημοτικού!"
...
Σεβαστόν.

εσείς της "5ης δημοτικού" την έχετε δει ανώτερης τάξης , όπως ακριβώς το περιέγραψες! πολύ σωστό για αναβάτη που καβάλησε το καλάμι.

fotislarissa
26-03-2012, 14:32
Πέρσι του Αγ. Πνεύματος έκανα ένα ταξίδι από Λάρισα Βελιγράδι, από Βελιγράδι Σόφια και από Σόφια Λάρισα. Εκτός των συνόρων δεν συνάντησα μοτό που να μην χαιρετηθήκαμε, μάλιστα τις περισσότερες φορές αυτοί πρώτοι. Μπαίνω Ελλάδα Κυριακή απόγευμα από προμαχώνα. Όποιον συναντούσα τον χαιρετούσα. Ζήτημα να χαιρέτησαν 2-3. Το μεγάλο πανηγύρι όμως έγινε στα τέμπη. Συνατησα δεν ξέρω και εγώ πόσες μηχανές. Τους χαιρετησα όλους, άλλους με το χέρι άλλους με τα φώτα. Μόνο ένας ανταπέδωσε χαιρετισμό. Μου την έδωσε απίστευτα. Χαιρέτα ρε φίλε δεν είναι κακο, δεν θα πάθεις τίποτα ....

phoenix
26-03-2012, 20:15
εγω παντοτε χαιρετω
κανω αυτο που μου επιτασει η κουλτουρα μου να χαιρετω

xistrakis
26-03-2012, 20:55
επειδή την εχω πάθει και με γράψανε,χαιρετώ με το χέρι

forester
26-03-2012, 21:12
Παλιά χαιρετούσαν όλοι! Αλλά τότε καβαλούσαν μηχανή από άποψη....
Τώρα χαιρετάνε οι παλιοί κι όσοι από τους νεότερους είναι υποψιασμένοι, με μοτοσυκλετιστική κουλτούρα και μυημένοι από παλιότερους!
Το αν χαιρετά κανείς με τα φώτα, ή με το χέρι δεν παίζει ρόλο.
Πάντως οι μόνοι που δε χαιρετούσαν με φώτα (παλιά λέμε....) αλλά μόνο με χέρι , ήταν οι αναβάτες BMW:p ;Oταν πρωτοκαβάλησα GS, κατάλαβα γιατί..... Σιγά μη βρεις το διακόπτη:sm7::sm7::sm7:

siraxanz
27-03-2012, 00:31
Πέρσι του Αγ. Πνεύματος έκανα ένα ταξίδι από Λάρισα Βελιγράδι, από Βελιγράδι Σόφια και από Σόφια Λάρισα. Εκτός των συνόρων δεν συνάντησα μοτό που να μην χαιρετηθήκαμε, μάλιστα τις περισσότερες φορές αυτοί πρώτοι. Μπαίνω Ελλάδα Κυριακή απόγευμα από προμαχώνα. Όποιον συναντούσα τον χαιρετούσα. Ζήτημα να χαιρέτησαν 2-3. Το μεγάλο πανηγύρι όμως έγινε στα τέμπη. Συνατησα δεν ξέρω και εγώ πόσες μηχανές. Τους χαιρετησα όλους, άλλους με το χέρι άλλους με τα φώτα. Μόνο ένας ανταπέδωσε χαιρετισμό. Μου την έδωσε απίστευτα. Χαιρέτα ρε φίλε δεν είναι κακο, δεν θα πάθεις τίποτα ....



:ye36:200

pyrosbestis
27-03-2012, 00:50
[QUOTE=forester;639312]Παλιά χαιρετούσαν όλοι! Αλλά τότε καβαλούσαν μηχανή από άποψη....
Τώρα χαιρετάνε οι παλιοί κι όσοι από τους νεότερους είναι υποψιασμένοι, με μοτοσυκλετιστική κουλτούρα και μυημένοι από παλιότερους!
Το αν χαιρετά κανείς με τα φώτα, ή με το χέρι δεν παίζει ρόλο.
Πάντως οι μόνοι που δε χαιρετούσαν με φώτα (παλιά λέμε....) αλλά μόνο με χέρι , ήταν οι αναβάτες BMW:p ;Oταν πρωτοκαβάλησα GS, κατάλαβα γιατί..... Σιγά μη βρεις το διακόπτη



:ye02::re25::ye02:

Serial
27-03-2012, 09:14
χαιρετατε ρε σεις...τσαμπα ειναι...

κι ας μην χαιρεταει κανεις...εσεις να χαιρετατε..

ενταξει στα ταξιδια ειπαμε...

οχι στην...Κηφισιας :ye33:

κμβ
27-03-2012, 09:28
Παλιά χαιρετούσαν όλοι! Αλλά τότε καβαλούσαν μηχανή από άποψη....
Τώρα χαιρετάνε οι παλιοί κι όσοι από τους νεότερους είναι υποψιασμένοι, με μοτοσυκλετιστική κουλτούρα και μυημένοι από παλιότερους!
Το αν χαιρετά κανείς με τα φώτα, ή με το χέρι δεν παίζει ρόλο.
Πάντως οι μόνοι που δε χαιρετούσαν με φώτα (παλιά λέμε....) αλλά μόνο με χέρι , ήταν οι αναβάτες BMW:p ;Oταν πρωτοκαβάλησα GS, κατάλαβα γιατί..... Σιγά μη βρεις το διακόπτη:sm7::sm7::sm7:


ΣΩΣΤΟΣ!!!!
:lo05::lo05::di25::di25:

Χαλλλαρός
27-03-2012, 16:00
Στα πρώτα χρόνια της μοτσυκλετιστικής ζωής μου έβλεπα να μου ανάβουν τα φώτα κυρίως ξένοι και το πήρα γραμμή. Χαιρετώ ακόμα και τους αγρότες που βγαίνουν απο τα χωράφια τους στο δρόμο και παραξενέυονται. :ha16:

asotosios
27-03-2012, 16:36
προσωπικα σε ταξιδι χαιρετω παντα αλλα και οι πλειοψηφια με χαιρετα...
συνηθεια ειναι να χαιρετω με το χερι (κρεμασμα αριστερου διπλα απο το γκριπ τον παραδοσιακο τροπο δλδ), μιας και θεωρω οτι το αναβοσβυσμα φωτων ειναι για να προσεξω κατι π.χ μπλοκο ή γενικοτερα καποιο προβημα που ειδε ο απεναντι οπως ερχοταν...

το βρησκω ομορφο το να χαιρετας στο ταξιδι και να σε χαιρετανε σου δινει μια εννοια συντροφικοτητας αν μη τι αλλο...!!!:)