PDA

View Full Version : ΡΕ 250 SUZUKI


teacher
19-08-2011, 13:59
PE 250
Στον καιρό μου ....... κυκλοφορούσε μόνο ένα (μέ σιδερένιο ψαλίδι) .Μετά εγινε αλουμινένιο .
Αραγε υπάρχει κανένα εκεί έξω ;;;;;;

minaskapetanakis
19-08-2011, 19:13
Τι θυμηθηκες ρε φιλε !!! Αγριμι ηταν !!! Αν θυμαμαι καλα εβγαινε και 500 διχρονο!!! Τερας!!!

adventure
19-08-2011, 21:35
Τι θυμηθηκες ρε φιλε !!! Αγριμι ηταν !!! Αν θυμαμαι καλα εβγαινε και 500 διχρονο!!! Τερας!!!

400cc τo είχα εγώ τότε 1984 :rolleyes: πολλά γκάζια για την εποχή του .

:) :)

Τι μου θύμησες τώρα κυκλοφορούσε στο νησί άλλο ένα 250 πολύ καλό με 6αρι σασμάν αλλά χαμηλά ψόφιο μετά τις 6000 σαλ περίπου τρελαινόταν .

:) :) :)

minaskapetanakis
20-08-2011, 12:57
Οποιος εχει οδηγησει διχρονο γκαζι, δεν το ξεχναει ποτε !!! Αυτη η εκρηκτικοτητα δεν προκειται ποτε να υπαρξει σε τετραχρονο κινητηρα, ουτε η απολαυση, ουτε η μυρωδια επισης !!! Να θυμισω επισης τα Yamaha TDR 250? Φοβεροι διχρονοι κινητηρες με 50 αλογα, διακοσαριζε για πλακα!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
20-08-2011, 15:16
... ουτε η μυρωδια επισης


... η επονομαζόμενη και .... διχρονίλα ... :D

Ακόμη την έχω στη μύτη μου ... τα ρούχα τα .... πέταξα ...

Δεν ξεβρόμιζαν με τί πο ταααααααα .... :sm7:




.

minaskapetanakis
20-08-2011, 17:57
Και σταγονιτσες στο μπουφαν του συνεπιβατη, ε? (Αν δεν ηταν συνθετικο) !!!

Ακιs
20-08-2011, 20:10
Ωραιες αναμνησεις.......εγω ειχα ενα ΕR 250 εν ετη 1986,και δωστου λαδι μιξης μεσα στο τεποζιτο,και κουνα το μετα να γινει η μιξη,και βγαλε καθε τρεις και λιγο την εξατμιση για ''καψιμο'',και τελειωμο δεν ειχαμε.......:D;)

http://img155.imageshack.us/img155/6280/epson002.jpg

adventure
20-08-2011, 21:52
Οποιος εχει οδηγησει διχρονο γκαζι, δεν το ξεχναει ποτε !!! Αυτη η εκρηκτικοτητα δεν προκειται ποτε να υπαρξει σε τετραχρονο κινητηρα, ουτε η απολαυση, ουτε η μυρωδια επισης !!! Να θυμισω επισης τα Yamaha TDR 250? Φοβεροι διχρονοι κινητηρες με 50 αλογα, διακοσαριζε για πλακα!!!

Το είχα και αυτό το πυραβλάκι με TZR κινητήρα στους 67 ίππους σκέτο καπνογόνο από το λάδι που έκαιγε μαζί με τη βενζίνα μετά τις 6500 σαλ δεν το έπιαναν ούτε σφαίρες .

;) :) :)

Αν βρώ χρόνο θα σκανάρω και θα ανεβάσω φώτο .

taksidiotis
21-08-2011, 17:41
Οποιος εχει οδηγησει διχρονο γκαζι, δεν το ξεχναει ποτε !!! Αυτη η εκρηκτικοτητα δεν προκειται ποτε να υπαρξει σε τετραχρονο κινητηρα, ουτε η απολαυση, ουτε η μυρωδια επισης !!! Να θυμισω επισης τα Yamaha TDR 250? Φοβεροι διχρονοι κινητηρες με 50 αλογα, διακοσαριζε για πλακα!!!

rd350,του ξαδερφου μου αλλα τον περισσοτερο καιρο τον περασε μαζι μου...οταν το χε παρατησει ο ξαδερφος μου και το πηρα εγω,πιτσιρικας τοτε ειχα τρελαθει...ηταν σε αριστη κατασταση,λευκο με κοκκινες γραμμες.πηγαινα σαν τρελος,εκανα συμπλεξιες στις χαμηλες στροφες για να αρχισει απο νωρις τα παντιλικια,το μηχανημα σκοτωνε,ο ηχος του,στριγγλα.χαιρομαι που ειχα την τιμη να οδηγησω ενα τετοιο μοτορι,κι ευχαριστω τον Μεγαλοδυναμο που δεν επαθα τιποτα απο τις τρελες που εκανα.
το tdr απο την αλλη?αλλο εργαλειο.και το 125 πηγαινε σφαιρα.
θυμηθηκα ενα πεσιμο που ειχα φαει με το rd...
στην γειτονια μου ειχαμε ενα γηπεδακι,το χαμε φτιαξει εμεις για να παιζουμε ποδοσφαρο,τον χειμωνα εβγαζε χορταρακια,σαν γρασιδι,ακριβως διπλα ενα χωραφακι γεματο με μαργαριτες,παω λοιπον εγω,να το παιξω μαγκια και αρχιζω να κανω παντιλικια στο χωμα που ηταν ακομα υγρο απο την βροχη,σε μια φαση μου φευγει η μηχανη και που να σταματησει,με τιποτα.παταω λοιπον μπροστινο και παω και πεφτω μεσα στις μαργαριτες αφου πρωτα ειχα παρει μαζι μου αρκετα χορταρια.ωστοσο οι μαργαριτες ηταν πολυ ψηλες και πεφτωντας μεσα χαθηκα:sm7::sm7::sm7:και βρεθηκα αγκαλια με αρκετες απο αυτες:sm7:εννοειται οτι ξεραθηκα στο γελιο οταν σκεφτηκα πως ειχε γινει το σκηνικο.μετα που ειδα οτι ειχα γινει μες στην λασπη το γελιο μου σταματησε,η μηχανη δεν επαθε τιποτα ευτυχως περα απο την λασπη που ειχε μαζεψει.
ωραιες εποχες τοτε,ανεμελες.

bill 800gs
21-08-2011, 21:32
Μιάς και ημουν απο μικρος στα βασανα και ...... διχρονακιας :D, ειχα το PE 175 το πιο δυνατο στην κατηγορια του (μαζι με το ΙΤ 200).
Το περιβοητο RD 350, ποολυ δυναμη αλλα τιποτα αλλο, για την εποχη του ηταν οτι πιο ''κακο'' κυκλοφορουσε.
Μετα ηρθε το RMX 250
Και το τωρινο μου διχρονακι EXC 250, ετη φωτος μπροστα σε σχεση με την τοτε εποχη

minaskapetanakis
22-08-2011, 07:59
Το πρωτο μου μηχανακι στα 16 μου ηταν ενα RD 50, το μπορντω με εξατμιση Micron!!! Ολες αυτες οι μοτοσυκλετες ου αναφερετε ειχαν τρομερη παρουσια και προσωπικοτητα. Χαρακτηριστικος ο ηχος του RD-350, ειδικα οταν ανοιγε το YPVS. Να σας θυμισω το ονειρο του καθε πιτσιρικα το kawasaki AR-50 και το Honda ΜΒΧ-50 με υδροψυκτο κινητηρα 7,5 ιππων?

teacher
22-08-2011, 18:55
Ειναι τόσο ευχάριστο να βλέπεις οτι τελικά δεν ησουν ο μόνος που εκανε 1002 μ.....
Μέ αυτό το PE 250 εμαθα νά κανω enduro, μπότες ,θώρακες , κράνη , επιγωνατίδες κλπ μάς εβλεπαν σάν να έχουμε κατέβει από αλλο πλανήτη τότε !!!!
Εκεί εγω !!
Μιά φορά στην Πάρνηθα , εντουροπαρέα στην σειρά , φτανουμε σε ενα απότομο ύψωμα ... Περνάει ο πρωτος ποιό εμπειρος από εμάς , αντε καί ο δεύτερος και ήρθε η σειρά μου ,
τον σταυρό μου καί ορμάω .... στην αρχή καλά μέχρι που αρχισα να σπινάρω στην ανηφορα , ξαφνικά ο τροχός βρίσκει πέτρα καί η μηχανή εξφεντονίζεται καί περνάει από πάνω μου .
Εγώ ξάπλα μέ την πλάτη , η μηχανη σκαλωμένη σε κάτι κλαδιά . Ακόμα θυμάμαι τα γέλια πού κάναμε !!!
Είναι λοιπόν να μην αγαπήσης τέτοια μηχανάκια, αν υπάρχει εκεί εξω κανένα τέτοιο πολύ θα ήθελα να το αποκτήσω ΞΑΝΑ !!!!

taksidiotis
22-08-2011, 19:36
Μα ποιος δεν έχει κάνει τις παιδικές του τρέλες....μόνο κάποιοι που τους είχαν κλειδωμένοΰς μέσα για διάβασμα. Τα επονομαζόμενα φυτά όπως τα λέγαμε.
Μου λείπει αυτή η αλητεία,μου λείπει το να πηγαίνουμε με την παρέα σε κάτι κατσικοχωραφα γεμάτα λάσπες και να μην ξέρουμε από που Θα γυρίσουμε όταν πια είχαμε χαθεί.τα πάντα,η πρώτη φορά που με φιλο <<πήραμε >> μια κοριτσαρα της γειτονιάς με απίστευτα μπαλκόνια,και οι 2 μαζί,μεγαλύτερη μας με αντάλλαγμα τις βόλτες που άλλο δε θέλαμε.
Τα πάντα, είτε σεξουαλικού περιεχομένου, είτε αναρχικού, είτε μαλ...........ας, είτε κανονικού περιεχομένου γυρνούσαν πάντα γύρω από το θέμα μηχανή, όλα γι αυτην
Τώρα πλέον σοβαρευτηκαμε,όμως στο μυαλό είναι στιγμές που όλα αυτα γυρνάνε ξανά.
Φαντάζομαι τους μεγαλύτερους από μένα πόσο καλύτερες αναμνήσεις θα έχουν.
Χαίρομαι γι αυτό το θέμα.

Sent from my LT15i using Tapatalk

adventure
23-10-2011, 20:58
Και το δικό μου SUZUKI ΡΕ 400 που ξέθαψα από κάτι παλιές φωτογραφίες αλλά και το TDR 250 που είχα στην κατοχή μου τότε .

http://i203.photobucket.com/albums/aa82/adventure_photo/GS%20Forum/0001.jpg

http://i203.photobucket.com/albums/aa82/adventure_photo/GS%20Forum/0002.jpg

http://i203.photobucket.com/albums/aa82/adventure_photo/GS%20Forum/0004.jpg

:) ;) ;)

kostas_366
23-10-2011, 21:15
Μιάς και ημουν απο μικρος στα βασανα και ...... διχρονακιας :D, ειχα το PE 175 το πιο δυνατο στην κατηγορια του (μαζι με το ΙΤ 200).
Το περιβοητο RD 350, ποολυ δυναμη αλλα τιποτα αλλο, για την εποχη του ηταν οτι πιο ''κακο'' κυκλοφορουσε.
Μετα ηρθε το RMX 250
Και το τωρινο μου διχρονακι EXC 250, ετη φωτος μπροστα σε σχεση με την τοτε εποχη



Και το δικό μου SUZUKI ΡΕ 400 που ξέθαψα από κάτι παλιές φωτογραφίες αλλά και το TDR 250 που είχα στην κατοχή μου τότε .

http://i203.photobucket.com/albums/aa82/adventure_photo/GS%20Forum/0001.jpg

http://i203.photobucket.com/albums/aa82/adventure_photo/GS%20Forum/0002.jpg

http://i203.photobucket.com/albums/aa82/adventure_photo/GS%20Forum/0004.jpg

:) ;) ;)



Έλα ρε μοντέλα ....

teacher
23-10-2011, 21:22
Αχ !! καί να ήξερες τι μου θύμησες πάλι .....
Αν ξεθάψω καί τις δικές μου φωτογραφίες θα με πιάσουν τα ...ζουμιά !!!!!!

Capitain
23-10-2011, 22:45
Εμένα ρε παιδιά το πρώτο μου μηχανάκι ήταν αυτός ο σατανάς....:D
Ας μην επεκταθώ στο πόσες φορές γλύτωσα.....:sm7:
http://www.tumblr.com/photo/1280/6265281719/1/tumblr_lme7234lKI1qhxbc4

adventure
23-10-2011, 22:52
Εμένα ρε παιδιά το πρώτο μου μηχανάκι ήταν αυτός ο σατανάς....:D
Ας μην επεκταθώ στο πόσες φορές γλύτωσα.....:sm7:


Σφαιράτο μηχανάκι Κωστή αλλά όπως είπες από κρατήματα και φρένα άστο καλύτερα.

:) :o

Πάλι καλά που σε έχουμε μαζί μας σήμερα .

:D :D