PDA

View Full Version : Ποδοσφαιρική Τρικαλινή ΝτοπιοΛαλιά (για μυημένους)


Vagelis Gar
23-08-2011, 12:54
-Βάλτι τς ένα γκολ αααααα = Βάλτε τους ένα γκολ (το αααααα δεν μεταφράζεται)

και πακέτο
-Δεν εχν' τίπουτα = δεν έχουν τίποτα

-τσιάκστον τα πουδάρια = σπάστου τα πόδια

-χαααααααα χααααααααα χαααααααααααα =επιφώνημα παρότρυνσης στα τελευταία λεπτά του αγώνα (συνηθίζεται σε στημένη φάση)

-Σφίξτουν μια κόκκιν =Βγάλτου μια κόκκινη κάρτα

-Έτσ' ν' αργάσι' =Επιβράβευση αμυντικού που απομακρύνει την μπάλα με σκοπό την καθυστέρηση

-Κάρφουστουν στ' σίτα =Παρότρυνση προς αμυντικό (κυρίως πλάγιο μπακ) για άμεση εξουδετέρωση αντίπαλου επιθετικού πλάγιου (κυρίως) χαφ που σε όλη τη διάρκεια του αγώνα κάνει παππάδες και τσαλήμια.
-Λάισμαν σπάσ' τς σημαία και βάλτη στουν ####υ ς' = Άμεση αντίδραση σε υπόδειξη βοηθού διαιτητή.

-Μουνάκι΄ιπόπτ' εισί δεν βλέπς'? = Φράση που χρησιμοποιείται σε περιπτώσεις έλλειψης πρωτοβουλίας του βοηθού διαιτητή.

-Άμα μπδήσου τς σίτα =άμα πηδήσω την περίφραξη. Λίγο πριν γίνει το ντου και ο διαιτητής τρέξει να κλειδωθεί στα αποδυτήρια.

-Κάντουν τάκλιν στου σβέρκου =κάντον τάκλιν στο σβέρκο.Φράση που χρησιμοποιείται για να παροτρύνεις τον παίχτη της ομάδας σου να μαρκάρει λίγο πιό δυνατά.

-Απου που θα φύγς ρε μνί? =απο που θα φύγεις ρε μ....ί? Φράση που δηλώνει προς τον διαιτητή τις περιορισμένες επιλογές διαφυγής μετά το τέλος του αγώνα.

-Σάκιε βάλτουν κι λίγου δαχλάκ' α =Σάκη βάλτου και λίγο δάκτυλο.Φράση που δηλώνει παρότρυνση κυρίως προς το στόπερ της ομάδας για μια πιο δυναμική μεταχείριση του αντιπάλου επιθετικού.

-Μάκιεεεε άρααα πάρτες μόνους αααα =Μάκη κερδισέ τους μόνος σου.Φράση που υποδηλώνει την αμέριστη υποστήριξη προς το πρόσωπο του Μάκη (το αστέρι της ομάδας)

-Γαμόσπιτι ιπόπτ' τι σκουώντς ούλ' ν' ώρα? =Επόπτη που έχεις χάσει τον έλεγχο της σεξουαλικης τάξης στο σπίτι σου γιατί σηκώνεις τη σημαία συνέχεια?Φράση που απευθύνεται στον βοηθό διαιτητή με στόχο την παράθεση εξηγήσεων απο την πλευρά του σε περιπτώσεις επαναλαμβανόμενων ανεπιθύμητων υποδείξεών του.

- Πούστιε διαιτητιέ, διε φεγς απού δουώ μιέσα,άμα διε ρθει η ΟΥΙΕΦΑ να σι βγαλ' = ομοφυλόφιλε διαιτητή δε θα εξέλθεις των αποδυτηρίων παρά μόνο με την παρέμβαση της Ευρωπα'ι'κής ποδοσφαιρικής ομοσπονδίας. Φράση που δηλώνει απειλή προς το πρόσωπο του διαιτητή για εγκλεισμό του στα αποδυτήρια,ως πράξη ανταπόδωσης για την κακή του απόδοση, επ' αόριστον...

- Διεκαράκ' λουλού θα σο γαμθεί δουώ μιέσα, ακούς πουστράκ' ?? = αντίπαλε ποδοσφαιριστή με τον αριθμό 10 στη φανέλα θα δεινοπαθήσεις σε αυτό το γήπεδο. Λεκτική απελή προς το αστέρι της αντιπάλου ομάδας(είθισται να φέρει κορδελάκι,μακρύ μαλλί,παπούτσι κοπα μούντιαλ αντίντας καθώς και άλλα θηλυπρεπή αξεσουάρ,αλλά με αδιαμφισβήτητες ποδοσφαιρικές αρετές) με στόχο την καταρράκωση του ηθικού του.Συνήθως εκτοξεύεται κατά την είσοδο των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο για μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα,αλλά τελικά μάλλον επιφέρει τα αντίθετα από τα επιθυμητά αποτελέσματα...-το δεκαράκι μας ξεκωλιάζει-...

- Σιγά α αδιλφιέ , έχω να πάου κι για δλιά αύριου = παίξε πιο ήρεμα γιατί έχω να πάω και στη δουλειά μου αύριο. Παράκληση προς αντιπαλο ποδοσφαιριστή που προβαίνει σε κατάχρηση βίας στη διάρκεια του παιχνιδιού να αναλογιστεί τις μακροπρόθεσμες επιπτώσεις της συμπεριφοράς του στην καθημερινότητα του συναθλητή του.Φυσικά η πολιτισμένη παράκληση δεν ισχύει και για το δεύτερο τάκλιν..

-Ριέφερι?Του γκούρλουσις του πέναλτ? = διαιτητή?Δεν το είδες το πέναλτι?Φράση που δηλώνει την αντίθεση του φιλάθλου προς απόφαση του διαιτητή για μη καταλογισμό πέναλτι.Η συγκεκριμένη φράση μπορεί να χρησιμοποιηθεί και σε περιπτώσεις μη υπόδειξης κάρτας (νγκούρλουσις νγκάρτα?).Απο τις λίγες περιπτώσεις που η χρήση της συγκεκριμένης φράσης χρησιμοποιείται και προς τον τερματοφύλακα της ομάδας σου.Του γκούρλουσις του πέναλτ' ρε κουνέλα?

-Σφίξτουν κλουτσιά στα ψουμουσάκουλα = ρίχτου κλωτσιά στα "μαλακά".Φράση παρότρυνσης προς το λίμπερο της ομάδας σου να μαρκάρει λίγο πιό δυνατά το αντίπαλο δεκαράκι (βλέπε πιό πάνω) με απώτερο σκοπό την ανακοπή της πορείας ,του συγκεκριμένου παίχτη,προς την μεγάλη περιοχή.

Hekima
23-08-2011, 13:26
:sm7::sm7::sm7:

SenseiG
23-08-2011, 13:54
:sm7::sm7::sm7::sm7:

kostasx
23-08-2011, 14:39
:sm7::sm7:

paramedic
23-08-2011, 15:17
Εχω καταγωγή απο ΤΡΙΚΑΛΑ και πέρασα πολλά καλοκαίρια στο χωριό και ενα έχω να πω σε αυτό το καταπτυστο κείμενο :Αμα σι πλατσκόσου καται κι σι δωσου μια στου σνίχου αράα θα σι πω ιγω μιτά που μας περιπεζ στα φορα παλιοταγαρ...
Α και ενα σκηνικο απο παλιά. Καθόμαστε με ενα παλικάρι και κατι κάνουμε στον κήπο του θείου μου. Περναει άλλο παλικάρι:
Ααα ραα τι φτιανιτι ιδο??Ιλατι παίζει ι Λόγγους(Λογγος το χωριό μου)
απάντηση:Αααα αααα χεσι μας κισι κ'ι Λόγγους ιδο κανιμι δλια!
Ααα ραα α γαμθιτι ααα.
Ε χεστηκα στο γελιο για κανένα μισάωρο με τα ααααα που ακούστηκαν...

Vagelis Gar
23-08-2011, 15:25
Εχω καταγωγή απο ΤΡΙΚΑΛΑ και πέρασα πολλά καλοκαίρια στο χωριό και ενα έχω να πω σε αυτό το καταπτυστο κείμενο :Αμα σι πλατσκόσου καται κι σι δωσου μια στου σνίχου αράα θα σι πω ιγω μιτά που μας περιπεζ στα φορα παλιοταγαρ...
Α και ενα σκηνικο απο παλιά. Καθόμαστε με ενα παλικάρι και κατι κάνουμε στον κήπο του θείου μου. Περναει άλλο παλικάρι:
Ααα ραα τι φτιανιτι ιδο??Ιλατι παίζει ι Λόγγους(Λογγος το χωριό μου)
απάντηση:Αααα αααα χεσι μας κισι κ'ι Λόγγους ιδο κανιμι δλια!
Ααα ραα α γαμθιτι ααα.
Ε χεστηκα στο γελιο για κανένα μισάωρο με τα ααααα που ακούστηκαν...

Χαχαχαχαχαχαχαχα,
paramedic και εγω Τρικαλινος ειμαι. Μιλαμε οτι στο τοπικο το τι ακουγεται δεν περιγραφεται. :sm7::sm7::sm7:
Καποτε οταν λεγαμε στα Τρικαλα "Κλεισε την πορτα" και ακουγοταν "Κλεισε μπορτα" μας κοροιδευαν, ομως αν ανατρεξεις στη γραμματικη οταν το αρθρο τελειωνει σε "ν" και η επομενη ξεκινα απο "π" τοτε προφερεται "μπ" (το ειχα δει και στην εκπομπη "Ομιλειτε Ελληνικα")

adventure
23-08-2011, 22:53
Μπράβο Βαγγέλη γενικά μου αρέσει να μαθαίνω για τον κάθε τόπο και πραγματικά αυτό το λεξιλόγιο είναι το κάτι άλλο .

:sm7: :sm7: :sm7:

Μαθαίνω τα καλά πρώτα .:D

J.T.R
23-08-2011, 22:54
Αρα ξισιλοιαστι Βαγγου,ασι τσ' χαζιαμερις κι κοιτα να σμαζιεψ'σ του κιφαλις κι να βγαλ'ς κανα δρουμουλογιου σακει σα παν' .Ιτιμασι του παλιουμηχανακισ ,παρι κι κινουν τουν τζιτιαρ κι ξαμουλιθιτε ... Σωθκαν οι στρατις??

Vagelis Gar
23-08-2011, 23:59
Αρα ξισιλοιαστι Βαγγου,ασι τσ' χαζιαμερις κι κοιτα να σμαζιεψ'σ του κιφαλις κι να βγαλ'ς κανα δρουμουλογιου σακει σα παν' .Ιτιμασι του παλιουμηχανακισ ,παρι κι κινουν τουν τζιτιαρ κι ξαμουλιθιτε ... Σωθκαν οι στρατις??


:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

J.T.R
24-08-2011, 09:06
Αρα σι Βαγγιλακ'ι ,ιθιλα να σι πω κατ'ι... κινου κι του διαπουλοπραμα του τζιπιεσ που του χ'ς καταχουνιασμιενο,να μι του διξ κι μενα πως δλευι μπας κι παρου κι γω,επιδις την τιλιυταια φουρα που χαθ'κα ηταν στι λιφκουρουσια κι κινουν που ρωτ'σα ηταν ντιπ ντιρλα στου μιθισ'ι κι διν καταλαβινα τιπουτα
:sm7::sm7:

spirossam
24-08-2011, 10:32
Μην ξεχνάτε να βάζετε και την μετάφραση από κάτω :sm7:

paramedic
25-08-2011, 10:09
Μην ξεχνάτε να βάζετε και την μετάφραση από κάτω :sm7:
Αει σαπέρα αααα
ΜΤΦ:Πήγαινε απο δω ρε..
υπαρχει το ίδιο με 2πλο πλεονασμό!!
συρι-σίκου-φεγα ααα
Α και για όσους νομίζουν οτι είναι επαρχιώτικα(βλάχικα δεν τα λέμε) να σας πληροφορήσω οτι έχει μέσα το λεξιλόγιο πολλές αρχαίες λέξεις αλλα λόγω έκθλιψης των λέξεων δεν φαίνονται με την πρώτη ματιά.
Για όποιον θέλει σκεφτόμαστε να ανοίξουμε και φροντιστήριο ενηλίκων για γρήγορη εκμάθηση χεχε:sm7::sm7:. Αν και δεν μένω Τρίκαλα και ούτε έχω μείνει ποτέ την κατέχω καλά την γλώσσα. Εχω και άλλα παλικάρια απο εκεί και το ένα μάλιστα μέλος εδώ.

MARK
25-08-2011, 10:38
:sm7::):sm7::sm7:

Ο Κακός ο Λύκος
25-08-2011, 23:55
:sm3::sm3::sm3:

Vagelis Gar
26-08-2011, 00:18
Και η καθημερινότητά μας κυλλάει κάπως έτσι....

-Που σι σι α? =που είσαι εσύ ρε.Φράση που χρησιμοποιείται προς φιλικό πρόσωπο για να δηλώσει την απουσία του για ένα μεγάλο χρονικό διάστημα.

Κρίνι =Μίλα
Κρίνι α μούτι =Μίλα ρε μουγγέ
και το φινάλε
Κρίνε α μούτι σι παίρν' τα βίντεα =Μίλα ρε μουγγέ σε τραβάει η κάμερα

Ξιαντεριάσκα =Πέθανα στο γέλιο
Μη ξιμπλιτσιόνεσι,κάν' κρύου =Μην ξεντύνεσαι,έχει κρύο
Κλείσ' μπόρτα =κλείσε την πόρτα

-Μπλαστρώθκα = ξάπλωσα κάτω (συνήθως μετά απο πτώση)
-Τσιπρουφουνιάς = ο θαμώνας που καταναλώνει μεγάλη ποσότητα τσίπουρου ( μεζές για τον συγκεκριμένο τύπο ανθρώπου θεωρείται περιττός)
-Κλανιάρς = φοβητσιάρης
-Ζμπούτσαμ = δεν με αφορά-δεν με ενδιαφέρει (κράμα λέξεων που δηλώνει τον υπερθετικό βαθμό της αδιαφορίας)
-Ζαγκανιέμαι = κουνιέμαι-γινομαι ενοχλητικός (συνηθως χρησιμοποιείται ανάμεσα σε ζευγάρια λίγο πριν τον ύπνο) -Θα ζαγκανιέσαι για πολύ ώρα ακόμα?
-Τραφκιάς = κοιμήσου

υπο8ετικη συζητηση¨
α)αρα τι φκιαντς α?
β)αρα τι να φκιασω ?...τον καμπο ραχη και του ισιουμα μαγουλα
ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ
α)τι κανεις?
β)τι να κανω? δεν εχω τι ν κανω και ειμαι ικανος μεχρι να φτιαξω τον καμπο και να τον κανω ραχη και το ισωμα λοφακι

τι λε ρα μπλαρι τς Μιτραινας=δηλωνει την αντι8ετη αποψη καποιου.....

τλουποξ=τιληξου
ξεσβερκωθκα=κουραστικα παρα πολυ
μι ξεσβερκιασε=με χτυπησε παρα πολυ
γινγκα μπλετσι=λερωθηκα παρα πολυ
μ ηρθε τ απιστομα=μου ρθε ξαφνικο
απ να σι βαρουσε μαρμαγκα=ευχομαι να παθεις κατι πολυ κακο
α κρινε τουωρα χλιαροτριφτη=ωριστε μιλα τωρα ανοητε

αρα στουλ ντι μανα=δηλωνει αγανακτηση και εχει μεταφορικη σημασια...να πας στου διαολου τη μανα

ξενισκωθκα=πεινασα παρα πολυ

αρά μη βγαιντς οξω ξεντιος=μη βγαινεις εξω χωρις να εχεις ντυθει καλα....προκειται συνηθως για γυναικεια απαιτηση γι αυτο χρησιμοποειται και η λεξη << αρά >>

-Τι κάνς α?Να μι δηλητηριάις θέλτς? = τι κάνεις ρε?Να με δηλητηριάσεις θέλεις? Φράση που χρησιμοποιείται όταν το κατάστημα φέρνει λάθος ποτό στον πελάτη.(ασυγχώρητο για χωριό καθώς θα έπρεπε να γνωρίζει)

-(ερωτ.)Πού ήσαν ψες α,γιατί διε φάνκης απ του μαγαζί?
-(απαντ.)Ιεα ###### φουώρτωνα μπάλες μέχρι τς 12 κι όταν ήρθα γινόταν μαλλιοβράσι,είπα που να σπάσω κει μιέσα κι το κουψα για του σπίτ' για ζουώσιμου.
=
-(ερωτ.)Που ήσουνα χθες το βράδυ?Γιατί δεν ήρθες απο το μαγαζί?
-(απαντ.)Να ρε ######,φόρτωνα τριφυλλοτεμάχια μέχρι τα μεσάνυχτα και όταν ήρθα γινότανε χαμός,αναρωτήθηκα πως να μπω εκεί μέσα σε τέτοια πολυκοσμία και επέστρεψα πάραυτα στο σπίτι για να κοιμηθώ.

-Σι παίξου ένα ταβλάκ'?= Θέλεις να παίξουμε μια παρτίδα τάβλι?

-θα βαλτς κάνα τσιπράκι' ?= θα κεράσεις κανένα τσίπουρο?

-Σφίξi και κανά ελίτσα=Βάλε και καμιά ελίτσα

-Τσάκω ένα μέτριο =Φτιάξε μου ένα μέτριο καφέ (ξέρεις εσύ)

-(πελάτης)-Μια Μαλαματίνα
(καφετζής)-Ορφανή?
(πελάτης)-Όχι,με Tuborg

-Τήρα α ###### ιένα μπρουστόβαρου = Φράση προτροπής σε κολλητό να παρατηρήσει κυρία-κοπέλα που περνάει και που το μέγεθος του στήθους είναι αρκετά μεγάλο.


-Α μη κλάς μια μάντρα @@ = Φράση που η ερμηνεία της χάνεται σε βάθος χρόνου καθώς η επιστήμη ακόμα δεν μπορεί να εξηγήσει πως γίνεται να απλώσεις σε μια μάντρα @@ ώστε να έρθει ο άλλος να σου τα κλάσει.

-Μαλάκα ήπια ένα ντέρλικα Γιαννάκη =Μαλάκα ήπια πάρα πολύ Johnie

ΠΙΑΣΕ ΕΝΑ ΠΛΙ=ΕΝΑ FAMOUS GROUSE ΠΑΡΑΚΑΛΩ

xte eginame gastra ntip kremotzouliomastan sta toixia kai girsame mpouslonta spit= xtes ipiame para poli me apotelesma na ksesalosoume kai na girisoume me me diskolia spiti (se poles periptoseis anti gia to"krematzouliomastan sta toixia" tha akousoume i "fitroulousame san ta kokoria" i kai to "saltousame sta toixia san ts gkousteres" kai ta 3 exoun tin idia simasia)

γινγκα νταβουλι ή γινγκα μαναλι=με8υσα παρα πολυ.......πολλες φορες αντι για τις λεξεις νταβουλι ή μαναλι χρησιμοποιουμε τις λεξεις...αλφι(αλοιφη),γινγκα αλφι,καδρον(καδρονι),γινγκα καδρονι....οπως και εκφρασεις....μετσα=με8υσα,γινγκα κουμματια=εγινα κομματια


Αυτά αλλά και άλλα πολλά στη σελίδα μας στο φασομπούκι https://www.facebook.com/board.php?uid=169654813181

adventure
26-08-2011, 06:34
Και η καθημερινότητά μας κυλλάει κάπως έτσι....




-Α μη κλάς μια μάντρα @@ = Φράση που η ερμηνεία της χάνεται σε βάθος χρόνου καθώς η επιστήμη ακόμα δεν μπορεί να εξηγήσει πως γίνεται να απλώσεις σε μια μάντρα @@ ώστε να έρθει ο άλλος να σου τα κλάσει.

-Μαλάκα ήπια ένα ντέρλικα Γιαννάκη =Μαλάκα ήπια πάρα πολύ Johnie






Μπράβο Βαγγέλη πολύ καλά όλα και η μετάφραση σούπερ αλλά αυτά τα δύο με πέθαναν .


:sm7::sm7::sm7:

J.T.R
26-08-2011, 07:40
Κανονικα η παρακατω ιστορια πρεπει να μπει στο Χιουμορ, αλλά επειδη εχει αμεση σχεση με τα παραπανω το βαζω εδω;);)


Ξημερωματα καλοκαιρινης Κυριακης σε χωριο του καμπου, η κυρα Τσιβουλα σκουπιζει την αυλη και παρατηρει εκπληκτη οτι πανω στη συκια ειναι καποιος,βοσκος απ'οτι καταλαβε, που εκοβε συκα και ετρωγε μετα βουλιμιας!!

''Αρε τι καν'ς ικι αρε?'' απευθυνθηκε η κυρα Τσιβουλα προς το βοσκο...

''Τι θελ'ς να κανου... τρωου'' της απηντησε ο συμπαθης βοσκος...

''Αρα κατεβα κατ' αρε'' συνεχισε η κυρα...

''Σκασι μαρι, μη φουναζ'ς'' απηντησε ο βοσκος

''Κατεβα κατ' γιατι θα ξυπνησου του Γκουντη( οσυζυγος της κυρας)''

''Ουοχ'ι ''

''Βουηθεια,βουηθεια, κλιεφτ'ς κλιεφτ'ς'' εφωναζε δυνατα η κυρα Τσιβουλα

''Σκασι σι λεω, γιατι αμα κατεβου κατ' ξερ'ς τι θα σι κανου?''

''Τι θα μι καν'ς αρε? Κλιεφτ'ς κλιεφτ'ς...'' εφωναζε δυνατοτερα τωρα.

''Αμα κατεβου κατ' θα σι γ...μισου''

'' Ι Ι Ι Ι Ι Ι Ι Ι ....βουηθεια κλιεφ'τς κλιεφτ'ς'' εφωναζε ακομη δυνατοτερα η κυρα Τσιβουλα.. και ο βοσκος φοβουμενος τα χειροτερα πηδηξε απο τη Συκια και το εβαλε στα ποδια τρεχοντας προς αγνωστη κατευθυνση.

Και η κυρα Τσιβουλα φωναζε δυνατοτερα,

























Δε φταν'ι που ισι κι κλιεφτ'ς.... ΙΣΙ ΚΙ ΨΙΕΥΤ'Σ...

adventure
26-08-2011, 07:41
:sm7::sm7::sm7:

Vagelis Gar
26-08-2011, 08:00
Δε φταν'ι που ισι κι κλιεφτ'ς.... ΙΣΙ ΚΙ ΨΙΕΥΤ'Σ...

:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7: Έγραψες Γιάννο.

Jefe
26-08-2011, 11:43
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/00020468.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={577E53E4-D534-433B-9AE7-7B3BD3306E01})





Jefe

paramedic
26-08-2011, 16:51
Η πιο καλή φάση είναι να μιλάς μπροστά σε άλλους έτσι και αυτοί να μην καταλαβαίνουν ντιπ τι λές. Αλλο ένα αληθινό περιστατικό με τον πατέρα μου. Ηταν οικοδόμος και είχε πέσει απο την σκαλωσιά και είχε σπάσει το χέρι οπότε μιας και ήταν με ανναρωτική είχε πάει στο χωριό να περναει την ώρα του πιο ξεκούραστα.
Η θεια μου είχε αχλαδιές στον κήπο της και πολλά είχαν πέσει απο μια δυνατή βροχή με αέρα και δεν ήταν για φάγωμα. Οπότε λέει στον πατέρα μου
:Βασίλ πάϊνι εκεί αϊάσας στην αχλαδια και μασι τα αχλάδια σ'ιένα καφάσ και παενε τα τσ'σκρόφα!!
Ο πατερας μου καταλαβε να παει να μαζειψει τα αχλάδια αλλα δεν καταλαβε το τελευταίο κομματι: Την σκρόφα!! Αρα παει τα μαζευει και άρχισε να γυρνάει εδω και εκεί. Ε αφού πέρασε κανένα 15λεπτο γυρναέι η θειά και τον βλέπει ακόμα με τα αχλάδια στο χέρι.
Αει ρε παενε τα τσ'σκρόφα κφός ίσι? Κει σαπερα ίνι.
Απάντηση :Ρε Σταυρούλα ποια είναι αυτη που μου λές που είναι να της τα παω να τα παρει?
Σ: Τι κρενς ααα???Σκρόφα ίν του γρουν!!Χαιιι σαματσ δεν κρενς ντιπ Ελληνικά μφενετε!! Αει φερτα δω ραα εχω του γρουν και πναει γιατι εισι εισι ντιπ ζαβό!!

J.T.R
26-08-2011, 20:48
Η πιο καλή φάση είναι να μιλάς μπροστά σε άλλους έτσι και αυτοί να μην καταλαβαίνουν ντιπ τι λές. Αλλο ένα αληθινό περιστατικό με τον πατέρα μου. Ηταν οικοδόμος και είχε πέσει απο την σκαλωσιά και είχε σπάσει το χέρι οπότε μιας και ήταν με ανναρωτική είχε πάει στο χωριό να περναει την ώρα του πιο ξεκούραστα.
Η θεια μου είχε αχλαδιές στον κήπο της και πολλά είχαν πέσει απο μια δυνατή βροχή με αέρα και δεν ήταν για φάγωμα. Οπότε λέει στον πατέρα μου
:Βασίλ πάϊνι εκεί αϊάσας στην αχλαδια και μασι τα αχλάδια σ'ιένα καφάσ και παενε τα τσ'σκρόφα!!
Ο πατερας μου καταλαβε να παει να μαζειψει τα αχλάδια αλλα δεν καταλαβε το τελευταίο κομματι: Την σκρόφα!! Αρα παει τα μαζευει και άρχισε να γυρνάει εδω και εκεί. Ε αφού πέρασε κανένα 15λεπτο γυρναέι η θειά και τον βλέπει ακόμα με τα αχλάδια στο χέρι.
Αει ρε παενε τα τσ'σκρόφα κφός ίσι? Κει σαπερα ίνι.
Απάντηση :Ρε Σταυρούλα ποια είναι αυτη που μου λές που είναι να της τα παω να τα παρει?
Σ: Τι κρενς ααα???Σκρόφα ίν του γρουν!!Χαιιι σαματσ δεν κρενς ντιπ Ελληνικά μφενετε!! Αει φερτα δω ραα εχω του γρουν και πναει γιατι εισι εισι ντιπ ζαβό!!

:sm7::sm7::sm7: