PDA

View Full Version : Θεσσαλονικη-Nordkaap με...vespa


klagenfurt
27-08-2011, 10:19
αυτοι που περσυ πηγαν, ακολουθωντας μας, Λισσαβονα με βεσπα και εκαναν αποσταση Ανκονα -Βαρκελωνη χωρις υπνο...
ενω εμεις πηγαμε με τις μεγαλες μηχανες,
φετος αποφασισαν να πανε Βορειο Ακρωτηρι...
με πολλες παρακαμψεις ...
αποδεικνυοντας οτι τον ταξιδευτη δεν τον κανουν τα πολλα κυβικα, αλλα η ψυχη

δειτε ενα σλιτς σοου με φωτο απο το ταξιδι
Thessaloniki – Nordkapp on a Vespa – Slideshow | worldvespa (http://vimeo.com/28159503)

eliso
27-08-2011, 10:41
Δεν θα το δω, σόρυ.Είδα μόνο την αρχή και τσατίστηκα.Είναι διαφημιστικό βεσπομάγαζων.Νεύρα

ARGI
27-08-2011, 10:43
Aπλά ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ..!!!
Μπράβο τους...
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000202B2.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6219A1CF-C428-414F-800D-ECE518A18433}) http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000202B2.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={6219A1CF-C428-414F-800D-ECE518A18433})

SenseiG
27-08-2011, 10:46
Οταν υπαρχει ψυχη πας και με ποδηλατο,μπραβο στα παιδια..:)

ntinopoulos
27-08-2011, 13:47
ρε παιδια αυτο δεν ειναι θεμα ψυχης!:rolleyes:
θεμα παλαβωμαρας,ελλειψης κινδυνου και λογικης ειναι...:rolleyes:
συγγνωμη...

ΙoannisPanagiotidis
27-08-2011, 14:44
...εγω παντως καραγουσταρω!!!...αν μπορουσα να λειψω πραγματικα για τοσες πολλες μερες ...νομιζω οτι θα περνουσα παρα πολυ καλα σε μια τετοια μοτο κατασταση!...αλλιως ευχαριστιέσαι τα μερη που ταξιδευεις αν οι ρυθμοι ειναι πιο νορμαλ! ... ποσο μαλλον με μια βεσπα που παρολο το μικρο της μεγεθος ....ειναι ανετη και φορτώνεται τρελα!:D



...μπραβο τους!!!

gsmaniac
27-08-2011, 14:48
...εγω παντως καραγουσταρω!!!...αν μπορουσα να λειψω πραγματικα για τοσες πολλες μερες ...νομιζω οτι θα περνουσα παρα πολυ καλα σε μια τετοια μοτο κατασταση!...αλλιως ευχαριστιέσαι τα μερη που ταξιδευεις αν οι ρυθμοι ειναι πιο νορμαλ! ... ποσο μαλλον με μια βεσπα που παρολο το μικρο της μεγεθος ....ειναι ανετη και φορτώνεται τρελα!:D

Συμφωνώ...ο χρόνος μας λείπει και όχι η άνεση;)
Εάν ήταν να διαλέξω μια εβδομάδα με gs ή τρεις εβδομάδες με vespa....θα γινομουν ΒΕΓΓΟΣ:sm7:

ntinopoulos
27-08-2011, 15:04
Συμφωνώ...ο χρόνος μας λείπει και όχι η άνεση;)
Εάν ήταν να διαλέξω μια εβδομάδα με gs ή τρεις εβδομάδες με vespa....θα γινομουν ΒΕΓΓΟΣ:sm7:
το να κανεις 3 εβδομαδες με gs σε χαλαει?:rolleyes:

gsmaniac
27-08-2011, 15:06
το να κανεις 3 εβδομαδες με gs σε χαλαει?:rolleyes:

Φύγαμε;;;;;;:p

staga1200
27-08-2011, 15:11
Φύγαμε;;;;;;:p
Γιατί ώρα λες ??
Μετά το μεσημέρι ?:)

siraxanz
27-08-2011, 15:20
Φύγαμε;;;;;;:p

Κανονίζετε Β.Α. η μου φαίνετε:D

Χίλια μπράβο στα παλληκαρια, είναι ωραίο να πραγματοποιείς τα γούστα σου...:)

gsmaniac
27-08-2011, 15:44
Γιατί ώρα λες ??
Μετά το μεσημέρι ?:)

Έχεις βεσπα;;;;;;:D

frits
27-08-2011, 15:56
ρε παιδια αυτο δεν ειναι θεμα ψυχης!:rolleyes:
θεμα παλαβωμαρας,ελλειψης κινδυνου και λογικης ειναι...:rolleyes:
συγγνωμη...

Μίλησε η φωνή της λογικής....:sm7:
:p

MARK
27-08-2011, 16:04
Μπράβο τους,δύναμη :sm8:

ntinopoulos
27-08-2011, 18:44
Φύγαμε;;;;;;:p

σαν μαχαιρια στην καρδια μου ακουγεται αυτο...:hmmm:

ntinopoulos
27-08-2011, 18:45
Μίλησε η φωνή της λογικής....:sm7:
:p

...της ψυχρης!;):D

jmar
27-08-2011, 18:55
Φοβεροι!!! R E S P E C T ! ! !

skippybi
27-08-2011, 19:23
ωραίοι οι τύποι!!!;)

gemara
27-08-2011, 19:30
Μπράβο στα παλληκάρια! Το λέει η ψυχή τους!

gemara
27-08-2011, 19:33
Συμφωνώ...ο χρόνος μας λείπει και όχι η άνεση;)
Εάν ήταν να διαλέξω μια εβδομάδα με gs ή τρεις εβδομάδες με vespa....θα γινομουν ΒΕΓΓΟΣ:sm7:

Άμα τους έδινες μια GS αυτωνώνε, θα έκαναν το γύρο του κόσμου σε τρεις βδομάδες!:)

Μίλησε η φωνή της λογικής....:sm7:
:p :sm7::sm7::sm7:

geopoumid
27-08-2011, 20:32
ρε παιδια αυτο δεν ειναι θεμα ψυχης!:rolleyes:
θεμα παλαβωμαρας,ελλειψης κινδυνου και λογικης ειναι...:rolleyes:
συγγνωμη...

περι ορεξεως αντβεντουροπιτα......γιατι εχει γινει πολυ μοδα αλουμινιο βαλιτσα κρανοs με γεισο 1200 1500 και εγω δεν ξερω και βολτα για καφε.και υφακι και εγω δεν ξερω ποιοσ ειμαι . Δεν μετραει το μεσο ,το μεσο ειναι η αφορμη ,η καρδια μετραει..........
???????????? respect .......................μπραβο σε αυτους που κανουν τα ονειρα πραγματικοτιτα .μπραβο στα παιδια.........VESPITIS ..............................

ntinopoulos
27-08-2011, 21:51
περι ορεξεως αντβεντουροπιτα......γιατι εχει γινει πολυ μοδα αλουμινιο βαλιτσα κρανοs με γεισο 1200 1500 και εγω δεν ξερω και βολτα για καφε.και υφακι και εγω δεν ξερω ποιοσ ειμαι . Δεν μετραει το μεσο ,το μεσο ειναι η αφορμη ,η καρδια μετραει..........
???????????? respect .......................μπραβο σε αυτους που κανουν τα ονειρα πραγματικοτιτα .μπραβο στα παιδια.........VESPITIS ..............................

τι προβλημα υπαρχει με το αλουμινιο,τη βαλιτσα,το κρανος με γεισο,τα 1200-1500 και τη βολτα για καφε?:Απορία:
το βλεπεις επικινδυνο?:rolleyes:

με τα κρατηματα,τους τροχους,τα φρενα,το εκτοπισμα της βεσπας ειναι και θεμα ασφαλειας ειτε το θελουμε ειτε οχι!;)
αλλα περι ορεξεως αλλαανταλλατηςπαρασκευηςτογαλατοπιτα...:rolleyes:

frits
28-08-2011, 01:19
Κανονίστε τώρα αντί να τσακωνόμαστε με Varaderistes, να αρπαζόμαστε με τους βεσπάδηκες...:rolleyes:

Αλήθεια δείκτη βενζίνης έχουν οι βέσπες....:)

Πέρα από την πλάκα, σημασία έχει το ταξίδι και όχι το μέσο η ο προορισμός.

Με την ίδια λογική Κώστα με αντιμετωπίζουν φίλοι μου που με θεωρούν τρελλό που κάνω διακοπές με την μηχανή και όχι με το αυτοκίνητο....

ntinopoulos
28-08-2011, 01:32
Κανονίστε τώρα αντί να τσακωνόμαστε με Varaderistes, να αρπαζόμαστε με τους βεσπάδηκες...:rolleyes:

Αλήθεια δείκτη βενζίνης έχουν οι βέσπες....:)

Πέρα από την πλάκα, σημασία έχει το ταξίδι και όχι το μέσο η ο προορισμός.

Με την ίδια λογική Κώστα με αντιμετωπίζουν φίλοι μου που με θεωρούν τρελλό που κάνω διακοπές με την μηχανή και όχι με το αυτοκίνητο....
1.δεν τσακωνομαστε...;)
2.εχεις μπερδευτει!εδω δε συγκρινουμε ανομοια πραγματα,μηχανες με αυτοκινητα,συγκρινουμε μηχανες με μηχανες...
οταν πας με μηχανη,κοιτας να πας με μια μηχανη που ικανοποιει καποια βασικα στανταρτς ασφαλειας,το ιδιο και οταν πας με αυτοκινητο!
εκτος κι αν σου φαινεται λογικο και ασφαλες να παει καποιος nordkap με ...matiz η με ...smart!:rolleyes:
3.να προσεχεις τις παρεες σου!:p

frits
28-08-2011, 01:40
1.δεν τσακωνομαστε...;)
2.εχεις μπερδευτει!εδω δε συγκρινουμε ανομοια πραγματα,μηχανες με αυτοκινητα,συγκρινουμε μηχανες με μηχανες...
οταν πας με μηχανη,κοιτας να πας με μια μηχανη που ικανοποιει καποια βασικα στανταρτς ασφαλειας,το ιδιο και οταν πας με αυτοκινητο!
εκτος κι αν σου φαινεται λογικο και ασφαλες να παει καποιος nordkap με ...matiz η με ...smart!:rolleyes:
3.να προσεχεις τις παρεες σου!:p

1. Τα περί τσακωμού είναι χιούμορ, αλλά που να καταλάβεις εσύ από τέτοια...:)
2. Η γνώμη μου είναι ότι πας με ότι γουστάρεις απλά προσαρμόζεις το πως στις δυνατότητες του οχήματος σου αλλά και τις δικές σου.
Πελάτες μου ζευγάρι, πήγε το καλοκαίρι Άλπεις με ποδήλατα...:Απορία:
3. Θα το λάβω σοβαρά υπόψιν μου...:sm7:

ntinopoulos
28-08-2011, 01:45
1. Τα περί τσακωμού είναι χιούμορ, αλλά που να καταλάβεις εσύ από τέτοια...:)
2. Η γνώμη μου είναι ότι πας με ότι γουστάρεις απλά προσαρμόζεις το πως στις δυνατότητες του οχήματος σου αλλά και τις δικές σου.
Πελάτες μου ζευγάρι, πήγε το καλοκαίρι Άλπεις με ποδήλατα...:Απορία:
3. Θα το λάβω σοβαρά υπόψιν μου...:sm7:
1.ξερεις οτι δε σηκωνω απο χιουμορ...:p
2.με κανα καλο και ασφαλες θα πηγαν ε?δεν πιστευω να πηγαν με ...βελαμος!:cool:
3.η αληθεια να λεγεται...:p

geopoumid
28-08-2011, 09:52
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΑΠΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ..................ΑΛΛΟΙ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΜΕ VESPA ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΤΙ .............ΩΡΑΙΑ ΟΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΑ SUPER ΦΡΕΝΑ ΤΑ ABS ESR SSDK SSK DFJXDMD DJKDMJ DDMDKD ODDMD KMDKD ΚΑΙ ......???????? ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΜΕΣΟ ΜΗΝ ΕΓΚΛΩΒΙΖΕΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΤΑΙΟ .....
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΠΑΡΕ ΜΙΑ VESPA .......ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΚΑΛΟΠΡΟΕΡΕΤΑ ΝΟΜΙΖΩ

ΕΧΕΙ ΔΕΙΚΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ .......................

ntinopoulos
28-08-2011, 12:24
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΗΡΘΑΝ ΜΕ ΠΟΔΗΛΑΤΑ ΑΠΟ ΟΛΛΑΝΔΙΑ ..................ΑΛΛΟΙ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΜΕ VESPA ΑΛΛΟΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΜΕ ΤΙ .............ΩΡΑΙΑ ΟΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΑ SUPER ΦΡΕΝΑ ΤΑ ABS ESR SSDK SSK DFJXDMD DJKDMJ DDMDKD ODDMD KMDKD ΚΑΙ ......???????? ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΜΕΣΟ ΜΗΝ ΕΓΚΛΩΒΙΖΕΣΑΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΑΤΑΙΟ .....
ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ ΠΑΡΕ ΜΙΑ VESPA .......ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΑΛΩΝΟΥΜΕ ΕΤΣΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΑ ΛΕΕΙ ΚΑΛΟΠΡΟΕΡΕΤΑ ΝΟΜΙΖΩ

ΕΧΕΙ ΔΕΙΚΤΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ .......................
μ αρεσουν παρα πολυ οι βεσπες!μαζι με τα αξεσουαρ τους!;)
και το ειχα ψαξει για να παρω,αλλα ειναι πανακριβες για μηχανη πολης!
διαβασα μαλιστα και ενα δοκιμαστικο που τις εθαβε(αν δεν κανω λαθος στο τελευταιο η προτελευταιο moto),ιδιως σε σχεση με την τιμη τους!

geolag
28-08-2011, 13:06
Οι βέσπες είναι πολύ ωραίες και κολάς με αυτές.Αλλά η οδική τους συμπεριφορά είναι η χειρότερη από όλα τα δίτροχα.
Επομένως αν θέλεις να κινείσαι με ασφάλεια δεν οδηγείς βέσπα επειδή πηγαίνεις αργά και με ΄'ασφάλεια΄' αλλά μηχανή.Για τα φρένα για τις επιταχύνσεις για όλα.
Το καλό είναι ότι αν οδηγήσεις βέσπα μετά οδηγείς τα πάντα χωρίς πρόβλημα

gsmaniac
28-08-2011, 13:25
το θεμα το ανεβασε ο φιλος για να δουμε ,οτι καποιοι δεν χρειαζονται μηχανες 20000 ευρω για να πανε ταξιδι.........οι τυποι ειναι μαγκες ετσι και αλλιως:)
οποιος ειναι ανασφαλης δεν θα πρεπει να καβαλαει μηχανη καθολου,γιατι ο κινδυνος ειναι μεγαλος ετσι και αλλιως(ο προσφατος χαμος του νωντα αυτο μας δειχνει)....:hmmm:
σε αυτο που δεν θα πρεπει να κανουμε εκπτωσεις και συμβιβασμους ειναι ο εξοπλισμος ασφαλειας....;)

ntinopoulos
28-08-2011, 18:17
το θεμα το ανεβασε ο φιλος για να δουμε ,οτι καποιοι δεν χρειαζονται μηχανες 20000 ευρω για να πανε ταξιδι.........οι τυποι ειναι μαγκες ετσι και αλλιως:)

οποιος ειναι ανασφαλης δεν θα πρεπει να καβαλαει μηχανη καθολου,γιατι ο κινδυνος ειναι μεγαλος ετσι και αλλιως(ο προσφατος χαμος του νωντα αυτο μας δειχνει)....:hmmm:

σε αυτο που δεν θα πρεπει να κανουμε εκπτωσεις και συμβιβασμους ειναι ο εξοπλισμος ασφαλειας....;)

φιλαρακι μπερδευεις την μαγκια με την αγνοια κινδυνου και την ανασφαλεια με το αισθημα ευθυνης...;)

gsmaniac
28-08-2011, 18:29
φιλαρακι μπερδευεις την μαγκια με την αγνοια κινδυνου και την ανασφαλεια με το αισθημα ευθυνης...;)

Απλά έχω κάνει φτωχός και έχω ταξιδέψει με Οχήματα όχι ασφαλή(με τα δικα σου μυαλά)...:p
Το 1989....γυρνουσα όλη την Ελλάδα με ένα μη ασφαλές DCV και την νεογέννητη κορακλα μου....πίστεψε με αξέχαστα όμορφες στιγ
ες
Είναι αστείο να μιλάμε για Ασφαλεια και υπευθυνότητα,όταν οδηγούμε μηχανές και ταξιδέψουμε με 180 χλμ.....

ntinopoulos
28-08-2011, 18:45
Απλά έχω κάνει φτωχός και έχω ταξιδέψει με Οχήματα όχι ασφαλή(με τα δικα σου μυαλά)...:p
Το 1989....γυρνουσα όλη την Ελλάδα με ένα μη ασφαλές DCV και την νεογέννητη κορακλα μου....πίστεψε με αξέχαστα όμορφες στιγ
ες
Είναι αστείο να μιλάμε για Ασφαλεια και υπευθυνότητα,όταν οδηγούμε μηχανές και ταξιδέψουμε με 180 χλμ.....
εχει ερθει η εποχη του ABS,των αεροσακων,των διαφορων συστηματων υποβοηθησης,της παθητικης ασφαλειας...
εχουν βγει τα παιδικα καθισματακια...
εξελιξη και τεχνολογια λεγονται αυτα!;)
και ναι,δεν εξασφαλιζουν την ...αθανασια,αλλα σωζουν ζωες!:)
και μην ακουω περι...φτωχιας,γιατι πρωτον δεν χρειαζεται να δωσει καποιος 20000χιλ για μια μηχανη προκειμενου να πληρει τις βασικες προυποθεσεις για ασφαλεια,και δευτερον αν θεωρεις τις βεσπες φτηνες,κατι εχεις χασει!:p

gsmaniac
28-08-2011, 18:54
εχει ερθει η εποχη του ABS,των αεροσακων,των διαφορων συστηματων υποβοηθησης,της παθητικης ασφαλειας...
εχουν βγει τα παιδικα καθισματακια...
εξελιξη και τεχνολογια λεγονται αυτα!;)
και ναι,δεν εξασφαλιζουν την ...αθανασια,αλλα σωζουν ζωες!:)
και μην ακουω περι...φτωχιας,γιατι πρωτον δεν χρειαζεται να δωσει καποιος 20000χιλ για μια μηχανη προκειμενου να πληρει τις βασικες προυποθεσεις για ασφαλεια,και δευτερον αν θεωρεις τις βεσπες φτηνες,κατι εχεις χασει!:p

Ξεκολα.......και έλα μια μέρα απο την δουλεια να σου δείξω πολλούς σκοτωμενους με ABS και αεροσακους

ntinopoulos
28-08-2011, 19:06
Ξεκολα.......και έλα μια μέρα απο την δουλεια να σου δείξω πολλούς σκοτωμενους με ABS και αεροσακους
μην τα ισοπεδωνουμε ολα!;)

gsmaniac
28-08-2011, 19:17
μην τα ισοπεδωνουμε ολα!;)

Πρέπει να καταλάβεις ότι υπάρχουν άνθρωποι που τον φόβο και την ανασφάλεια την προσδιορίζουν αλλιώς.....
Όλα είναι θέμα εμπειρίας και όχι ανευθυνότητας.....εγω έχω περάσει πεντε φορές το ικαριο με 8 μποφωρ ......και οι τριγύρω μου έλεγαν πόσο ανευθυνοσ είμαι,μην γνωρίζοντας απο θάλασσα και κίνδυνο οι ίδιοι..
Η ουσία είναι να ευχαριστιομαστε την ζωή μας με ότι μέσον και να διαθέτουμε και να μην μιζεριαζουμε,σκεφτομενοι τον θάνατο και το κακό...
Πάρε τώρα τον #### σου με τον αεροσακο και πάμε να πιούμε καφε στο πάρκο ,με τους άλλους βαρεμενους...:D

geopoumid
28-08-2011, 19:45
ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΞΕΦΥΓΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΝΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΑΦΡΗ ΔΙΑΘΕΣΗ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΝ ΜΕ ΕΝΑ ΤΟΣΟ ΤΑΠΕΙΝΟ ΜΕΣΟ ΜΥΡΙΖΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΣΤΙΓΜΗ ...ΕΠΕΙΔΗ ΤΑΞΙΔΕΥΩ ΚΑΙ ΜΕ VESPA ΚΑΙ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΚΤΑΣ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΜΕΣΑ ....ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΑΠΛΩΣ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΩΡΑ Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΣΟΥ ΤΗΝ ΦΥΛΑΕΙ ΓΙΑΤΙ????? ΣΤΟ ΕΝΑ ΠΑΣ ΜΕ 70 ΚΑΙ ΣΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕ 160 ΜΑΣΗ ΩΡΙΑΙΑ...................ΤΩΡΑ ΤΗ ΝΑ ΠΕΙΣ????????ΓΙΑ ΦΡΕΝΑ ΓΙΑ ΑΒS ΓΙΑ ΓΙΑ ΓΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ..........ΑΥΤΑ ΜΠΡΑΒΟ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ

gemara
28-08-2011, 20:28
Είναι 3-4 τυπάκια εδώ πέρα, που άλλη δουλειά δεν έχουν από το να τσακώνονται και να σπαμάρουν τα θέματα. Χαλάσατε και το Ντινόπουλο τώρα...:p

gemara
28-08-2011, 20:30
..εγω έχω περάσει πεντε φορές το ικαριο με 8 μποφωρ ......και οι τριγύρω μου έλεγαν πόσο ανευθυνοσ είμαι,μην γνωρίζοντας απο θάλασσα και κίνδυνο οι ίδιοι...

Άμα βρεις και κάποιον που γνώριζε από θάλασσα και σου είπε καλά έκανες, να μου τον δείξεις!!!:Απορία::D

gemara
28-08-2011, 20:34
..
Πάρε τώρα τον #### σου με τον αεροσακο και πάμε να πιούμε καφε στο πάρκο ,με τους άλλους βαρεμενους...:D

Παρακαλώ η Λογοκριτική ΈΝωσις Επτανησίων (Λ.ΕΝ.Ε.)να επέμβει άμεσα, αλλιώς κινδυνεύει να κατηγορηθεί για μεροληψία!!!:D

Arkas
28-08-2011, 21:14
Είναι ήρωες τα παιδιά, τί να λέμε ...

Έχω κάνει πάρα πολλά ταξίδια με Vespa,
κυρίως νησιά
και έχω καταευχαριστηθεί την απλότητα λειτουργίας - συντηρήσεως,
το απίστευτο φόρτωμα,
το γεγονός ότι σε πάει παντού απροβλημάτιστα και οικονομικά.

Με μεγάλες μηχανές πλέον (αλλά και με την ίδια 200άρα στο γκαράζ),
δεν περνάει καν από το μυαλό μου να ξανακάνω μεγάλο ταξίδι a la vespisti.
Ίσως αν υπήρχε η κατάλληλη παρέα, ο χρόνος και η νεανική μέση που είχα κάποτε,
(η οποία με τη Vespa ταλαιπωρήθηκε αβάσταχτα :( )
να το αποτολμούσα!

Ως τότε, καλά ταξίδια στους τολμηρούς !

Υ.Γ. Και μην ξεχνιόμαστε !
Τα μεγάλα εθνικά δίκτυα,
δεν είναι το φόρτε της.
Μικρές επαρχιακές οδοί
και η μυρουδιά του λαδιού
να ανακατεύεται με τις ευωδιές της φύσης !

.
.

adventure
28-08-2011, 21:27
Μπράβο στα παιδιά για το τόλμημα ενός τόσο μεγάλου ταξιδιού με βέσπα .

Η ζωή θέλει και την τρέλα της .;)


:sm8::sm8:

spitiko
28-08-2011, 21:33
Μάλλον εχω κάποιο πρόβλημα συμφωνώ με όλους σας, θέλω το ψυχολόγο μου????????
Θέλω να φύγω να χαθώ και με βέσπα και DSW και με αυτοκινούμενο και με αεροπλάνο
Ανίατος η αρρώστια μου.:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:

Uriah Heep
28-08-2011, 21:38
Παρακαλω καποιος ευγενης mod, ας μεταφερει το παρον thread στο section "Ταξιδια στο εξωτερικο".

Οχι, δεν θα κανω συγκρισεις,
.
.
...θα ειμαι πολιτισμενος.;)

darian
28-08-2011, 22:01
..εγω έχω περάσει πεντε φορές το ικαριο με 8 μποφωρ ......και οι τριγύρω μου έλεγαν πόσο ανευθυνοσ είμαι,

Εγώ έχω τρέξει με την προηγούμενη μοτό μου με 280 για 5 ώρες (με την ταυτότητα στο στόμα)
Πέστε μου μπράβο ρε παιδιά:o:o:o:o:o
Μήπως άμα είχα και την 13χρονη κόρη μου μαζί θα ήμουν ανεύθυνος:Απορία::Απορία::Απορία::p:p:p:sm7::sm7::sm7:

klagenfurt
29-08-2011, 15:58
Υ.Γ. Και μην ξεχνιόμαστε !
Τα μεγάλα εθνικά δίκτυα,
δεν είναι το φόρτε της.
Μικρές επαρχιακές οδοί
και η μυρουδιά του λαδιού
να ανακατεύεται με τις ευωδιές της φύσης !

Δημητρη,
με "εφτιαξες" τωρα...:sm7:
αφου ξερεις,
ειμαι αρρωστος...

.

ntinopoulos
29-08-2011, 17:01
Παρακαλώ η Λογοκριτική ΈΝωσις Επτανησίων (Λ.ΕΝ.Ε.)να επέμβει άμεσα, αλλιώς κινδυνεύει να κατηγορηθεί για μεροληψία!!!:D
τι να λεμε τωρα...:rolleyes:,
αλλα δεν ξεχνω!;)

jmar
29-08-2011, 18:40
Είναι αστείο να μιλάμε για Ασφαλεια και υπευθυνότητα,όταν οδηγούμε μηχανές και ταξιδέψουμε με 180 χλμ.....

:sm8:

KRASOPATERAS
04-09-2011, 00:07
http://i400.photobucket.com/albums/pp84/APOLON_11/1995VESPA.jpg

Το 1994 στην Ρόδο με έναν κολλητό…

Μιλάμε ότι έχω κάνει ΤΑ χιλιάδες χιλιόμετρα με Vespa!
Έχω Vespa από το 1987, ήταν του πατέρα μου 1960 μοντέλο, μετά πήρα αυτή που βλέπετε του 1981 και την είχα μαζί με ένα παπάκι.
Όλα τα άλλαξα αλλά την Vespa ποτέ! Συνόδευε ότι και να έπαιρνα στο γκαράζ…

Η Vespa είναι κουλτούρα και έρωτας, δύσκολο μηχάνημα με περίεργη συμπεριφορά στο οδήγημα, αν δεν ξέρεις θα πέσεις και με μια απλή λακκούβα….τις στροφές τις αποφεύγει σαν τον διάολο το λιβάνι, αν την μάθεις και τις κάνεις τα κέφια είναι απολαυστική σε επαρχιακούς δρόμους και με όχι τέρμα τα γκάζια…

Από φόρτωμα….σαν γαϊδούρι!....είναι άλλο πράμα, αν δεν έχεις ανακατευτεί την βλέπεις και γελάς….

Επι τις ουσίας, δεν ξέρω αν θα έκανα τόσο μακρινό ταξίδι με Vespa, είναι αρκετά δύσκολο, η μικρή ρόδα είναι μεγάλο πρόβλημα και αν μάθεις μετά με άλλη μηχανή το θέμα «μέσης» που αναφέρθηκε είναι μεγάλος παράγοντας.
Ως Βεσπάκιας όμως δίνω συγχαρητήρια στα παιδιά!

Το εργαλείο το δουλεύω ακόμα καθημερινά και πηγαίνω στο Οινοποιείο και με 1,5 χιλιόμετρα χώμα παρακαλώ! Αθάνατο μηχάνημα….λέτε να κρατήσει και το gs τόσο?;)

klagenfurt
04-09-2011, 10:22
http://img189.imageshack.us/img189/1066/29236604.jpg (http://img189.imageshack.us/i/29236604.jpg/)

αφιερωμενη στον κρασοπατερα
μια απο τις αγαπες μου vespa "U"μοντελο 1953,
εδω σε αγωνες δεξιοτεχνιας, τωρα εχει τη θεση της στο σαλονι μου

klagenfurt
04-09-2011, 10:30
http://img94.imageshack.us/img94/2811/79501000.jpg (http://img94.imageshack.us/i/79501000.jpg/)


περασμα San Bernantino 1990 ,φορτωμενος οσο δεν περνει αλλο και δικαβαλος... ενω ερχεται καταιγιδα

klagenfurt
04-09-2011, 10:33
http://img51.imageshack.us/img51/2063/69845440.jpg (http://img51.imageshack.us/i/69845440.jpg/)

Sustenpass με χιονι και δυσλειτουργεια καρμπυρατερ λογω ελλειψης οξυγονου...
αλλαγες ταχυτητων με τερμα γκαζι:sm7:

klagenfurt
04-09-2011, 10:39
http://img31.imageshack.us/img31/5811/dsc00467uj.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/31/dsc00467uj.jpg/)

η νεα μου αγαπη
vespa Rally 180cc ,1972
προσφατα αναπαλαιωμενη για βολτες με νοσταλγια...

KRASOPATERAS
04-09-2011, 12:51
Χρήστο είσαι δύναμη!:sm4:

klagenfurt
04-09-2011, 16:02
http://i79.photobucket.com/albums/j135/ferrariyg/25th%20National%20Vespa/25th%20National%20Sunday/P1000946Medium.jpg

το σωστο φορτωμα...
απο τον κυρ - Κωστα...
μεχρι και aircοndition για σκηνη ειχε μαζι του...:sm7:

LakisGS
04-09-2011, 17:50
http://img31.imageshack.us/img31/5811/dsc00467uj.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/31/dsc00467uj.jpg/)

η νεα μου αγαπη
vespa Rally 180cc ,1972
προσφατα αναπαλαιωμενη για βολτες με νοσταλγια...

Ωραίος!!!! :sm8:

klagenfurt
04-09-2011, 18:24
http://i79.photobucket.com/albums/j135/ferrariyg/P2011860.jpg

και του δρομου
και του σαλονιου...:sm7:

gemara
04-09-2011, 20:02
http://i79.photobucket.com/albums/j135/ferrariyg/P2011860.jpg

και του δρομου
και του σαλονιου...:sm7:
Ούτε μια, ούτε δυο, ούτε τρεις, αλλά 16 βέσπες στο σαλόνι!!!
:):):)

geopoumid
04-09-2011, 21:09
RESPECT ΚΑΙ ΣΕ ΕΣΕΝΑ........ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΞΑΝΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ .......... ΜΕ ΞΕΡΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΠΑΡΟ VESPA GEO ΚΑΡΠΕΝΙΣΗ........ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙΣ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑΚΙΑ ΣΟΥ ........ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΑΣ ΚΑΙ Η ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΗ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ....ΤΑ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΜΕΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΟΦΙΑ ΣΕ ΕΥΛΟΓΗ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΤΑ SYPER ΣΥΣΤΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΚΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ..........Η VESPA ΕΙΝΑΙ..........

kostasr850
04-09-2011, 23:39
ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΗ ΜΕ ΒΕΣΠΑ,
ΕΧΩ ΟΡΓΩΣΕΙ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΥΡΩΠΗ,ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΚΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΨΥΧΗ.
http://img263.imageshack.us/img263/5607/1007005y.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/263/1007005y.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us

ntinopoulos
05-09-2011, 00:05
http://i79.photobucket.com/albums/j135/ferrariyg/P2011860.jpg

και του δρομου
και του σαλονιου...:sm7:
εισαι θεος!:)

ntinopoulos
05-09-2011, 00:07
Ούτε μια, ούτε δυο, ούτε τρεις, αλλά 16 βέσπες στο σαλόνι!!!
:):):)
ζηλιαρη!ε ζηλιαρη!:rolleyes:
εσυ τη δικη σου την αφηνεις στην πυλωτη φανταζομαι!:)

kostasx
05-09-2011, 10:17
http://i79.photobucket.com/albums/j135/ferrariyg/P2011860.jpg

και του δρομου
και του σαλονιου...:sm7:
Νόμιζα ότι το έλεγες για πλάκα..αλλά εσύ δεν υπάρχεις:D
Πάω στοίχημα ότι όποιος καθεται στο σαλόνι..ποιό πολύ ώρα χαζεύει την vespa παρά κάτι άλλο;)

gemara
05-09-2011, 10:20
ζηλιαρη!ε ζηλιαρη!:rolleyes:
εσυ τη δικη σου την αφηνεις στην πυλωτη φανταζομαι!:)

ΝεύραΝεύραΝεύρα
:hmmm::hmmm::hmmm:

:o

italos
06-09-2011, 11:58
Στο βιντεάκι ...τα αυτοκολητάκια του φορουμ μας στην π[ινακίδα του nordkapp είναι ακόμα εκεί!!!

Εμείς πάντως στο όσλο πετύχαμε καμμια 40αρια βέσπες που πηγαίνανε στο meeting...στο ίδιο camping που μέναμε θα σκάγανε!!!

Αν το έχεις μέσα σου.....πας με ότι νά'ναι όπου νάναι!!!

s_gogos
13-06-2012, 00:48
Χαιρετώ την όμορφη παρέα σας!!!
Ένα μικρό τρέιλερ απ'την περιπέτειά μας στο Nordkapp.

Thessaloniki - Nordkapp / 11.000km on a Vespa PX200 - YouTube

Magelanos
13-06-2012, 01:13
Καλός ήρθες Στέργιο στην μεγαλύτερη μότο-φόρουμ παρέα… σου εύχομαι να πραγματοποιήσεις πολλά χιλιάδες ταξιδιωτικά χιλιόμετρα με την vespa σου.. :ye02:

kelas22
13-06-2012, 13:20
Σεις εχτε ξυφυυυυυυγειιιιιιιιιιιιι :ye30::ye30::ye30:

ducas1098
13-06-2012, 14:31
:re25::re25::re25::re25:

kokovatanen
13-06-2012, 15:01
δεν υπαρχουν λογια μπραβο μπραβο

tassos85
13-06-2012, 15:36
Απίστευτοι!! Μπράβο τους!!!:ye02::ye02:

s_gogos
13-06-2012, 23:52
Καλώς σας βρίσκω!!!
:di04:

sansiro.sugata
21-06-2012, 08:50
Δεν θελει πολλα κυβικα για να πας ενα ταξιδι.
Και εγω με ενα Modenas 128 (155cc πλεον) , και με καταλληλες μετατροπες , εχω κανει ταξιδια μεχρι και 700 χλμ.

Χαλαρα , Ανετα , χωρις να μου λειψει καμια ανεση απο μεγαλη μηχανη.

Εξαλλου.. με 80 κλμ παω και με το GS , με 80 κλμ παω και με το TravelDuck..

Για να μην θιξω το θεμα οικονομια... με 1 λιτρο 80 κλμ με 80κλμ/ωρα cruise speed.

που στις μερες μας ειναι σοβαρο..