PDA

View Full Version : ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟΥΣ ΚΑΤΟΧΟΥΣ R1200GS/GSA


pepax66
30-04-2009, 12:44
Αφορά όσους έχουν ζελατίνα GSA '08 ή έχουν GSA '08.

Μετά την τοποθέτηση ζελατίνας GSA '08 στην GS μου πέρσι και μετα από αρκετά και ευχάριστα χλμ μπορώ να πω παρατήρησα στο πλύσιμο μια γυαλάδα στα όργανα στην περιοχή του στροφόμετρου από την μεριά της ζελατίνας. Μετά από παρατήρηση είδα ότι ΕΛΙΩΝΕ TO OΡΓΑΝΟ και έμεινα εμβρόντητος για να μη πω την άλλη λέξη ******* !
Πήγα εξουσιοδοτημένο και μπορώ να πω ότι με αντιμετώπησαν πολύ καλά, επίσης που είπαν ότι το πρόλαβα γιατί έχει παρατηρηθεί μέχρι και "φούσκωμα" στο στροφόμετρο με αποτέλεσμα και κόλλημα φυσικά! Μου είπαν ότι το καλύπτει η εγγύηση και το έβγαλαν και φωτογραφίες! Η μόνη λύση είναι να μειωθεί το φως με κάποιο τρόπο όπως πανί (?) ή μεμβράνη - αυτοκόλλητο που να αποτρέπει στη ζελατίνα να κάνει το φαινόμενο του μεγενθυτικού φακού! Όσοι φίλοι έχουν τέτοια μοντέλα ζελατίνα να το προσέξουν!

:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

vtheo
30-04-2009, 12:51
Ευχαριστούμε φίλε.Είναι όντως ένα πρόβλημα που έχει παρουσιαστεί σε πολλά.Φίλος με GSA από τον Φεβρουάριο 08 έχει αλλάξει το πλαστικό αυτό περίγραμμα του καντράν 3 φορές(σε εγγύηση βέβαια).

pepax66
30-04-2009, 12:54
Το φαινόμενο παρατηρείται κυρίως σε ψηλούς αναβάτες ή σε αυτούς που έχουν την ζελατίνα στην τελευταία σκάλα!

pepax66
30-04-2009, 12:56
Ευχαριστούμε φίλε.Είναι όντως ένα πρόβλημα που έχει παρουσιαστεί σε πολλά.Φίλος με GSA από τον Φεβρουάριο 08 έχει αλλάξει το πλαστικό αυτό περίγραμμα του καντράν 3 φορές(σε εγγύηση βέβαια).

Στο συνεργείο μου είπαν ότι δεν πωλήται το πάνω κομμάτι του καντράν χώρια και πάει γύρω στα 900 ευρά όλο μαζί!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
30-04-2009, 13:04
Ευχαριστούμε Πέτρο για την ενημέρωση ....

Πραγματικά ... είναι πρόβλημα ....:cool:

nek21
30-04-2009, 14:00
Αφορά όσους έχουν ζελατίνα GSA '08 ή έχουν GSA '08.

Μετά την τοποθέτηση ζελατίνας GSA '08 στην GS μου πέρσι και μετα από αρκετά και ευχάριστα χλμ μπορώ να πω παρατήρησα στο πλύσιμο μια γυαλάδα στα όργανα στην περιοχή του στροφόμετρου από την μεριά της ζελατίνας. Μετά από παρατήρηση είδα ότι ΕΛΙΩΝΕ TO OΡΓΑΝΟ και έμεινα εμβρόντητος για να μη πω την άλλη λέξη ******* !
Πήγα εξουσιοδοτημένο και μπορώ να πω ότι με αντιμετώπησαν πολύ καλά, επίσης που είπαν ότι το πρόλαβα γιατί έχει παρατηρηθεί μέχρι και "φούσκωμα" στο στροφόμετρο με αποτέλεσμα και κόλλημα φυσικά! Μου είπαν ότι το καλύπτει η εγγύηση και το έβγαλαν και φωτογραφίες! Η μόνη λύση είναι να μειωθεί το φως με κάποιο τρόπο όπως πανί (?) ή μεμβράνη - αυτοκόλλητο που να αποτρέπει στη ζελατίνα να κάνει το φαινόμενο του μεγενθυτικού φακού! Όσοι φίλοι έχουν τέτοια μοντέλα ζελατίνα να το προσέξουν!

:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:
παιδια συμβαινει σε ολα οσα εκτιθονται πολυ στον καυτο ηλιο.εγω μολις το προλαβα.gsa/07

vtheo
30-04-2009, 15:21
Το φαινόμενο παρατηρείται κυρίως σε ψηλούς αναβάτες ή σε αυτούς που έχουν την ζελατίνα στην τελευταία σκάλα!

Έχω την ζελατίνα στην τελευταία σκάλα(δηλαδή την πιο ψιλή) από την 1η μέρα που το πήρα (GSA 03/08) έχω κάνει 30.000 χλμ.Δεν μου το έχει παρουσιάσει (τουλάχιστον όχι ακόμα).Επομένως πιστεύω ότι ο Νek21 έχει δίκιο μάλλον το πρόβλημα παρουσιάζεται κυρίως στις μοτό που μένουν πολλές ώρες εκτεθειμένες στον Ήλιο.

skippybi
30-04-2009, 16:00
:hmmm::hmmm::hmmm: τουλάχιστον το καλύπτει η μαμά...

EOD-K9
30-04-2009, 18:05
Ευχαριστούμε pepax66
(http://www.gsforum.gr/member.php?u=155)

ntinopoulos
30-04-2009, 18:35
βαλτε φιμε!:p

Arkas
01-05-2009, 09:05
βαλτε φιμε!:p
Πέστο ψέματα....

Σε ευχαριστούμε Πετράν!

pepax66
01-05-2009, 12:49
To φιμέ είναι λύση πραγματικά για όσους το αντέχουν! Η δική μου μηχανή πάει από γκαράζ σε γκαράζ και την άρπαξε μάλλον στις διαδρομές και στη θάλασσα ! Περιμένω από το συνεργείο να μου πούνε το ΟΚ να πάω για αλλαγή! Η σκέψη που είχα (γιατί σου αλλάζουν τα ρολόγια και όχι την ζελατίνα) είναι να βάλω από μέσα φιμέ φίλτρο στην μιση ζελατίνα από την βάση και και κάτω αλλά δεν ξέρω αισθητικά θα ήταν κάπως! :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ckalfas
01-05-2009, 21:54
Πωλείται και after market κάλυμμα οργάνων, εγώ αυτό έχω και καλύπτει όλη την αντιαισθητική γύμνια...:hmmm:

manro
03-05-2009, 12:08
To φιμέ είναι λύση πραγματικά για όσους το αντέχουν! Η δική μου μηχανή πάει από γκαράζ σε γκαράζ και την άρπαξε μάλλον στις διαδρομές και στη θάλασσα ! Περιμένω από το συνεργείο να μου πούνε το ΟΚ να πάω για αλλαγή! Η σκέψη που είχα (γιατί σου αλλάζουν τα ρολόγια και όχι την ζελατίνα) είναι να βάλω από μέσα φιμέ φίλτρο στην μιση ζελατίνα από την βάση και και κάτω αλλά δεν ξέρω αισθητικά θα ήταν κάπως! :rolleyes::rolleyes::rolleyes:


..φοβάμαι οτι θα χαλάσει όλη την αισθητική ομορφιά της μοτοσικλετας ....
Καλύτερα ολόκληρη φιμέ κατά τη γνώμη μου ....;)

mjtir
05-05-2009, 12:59
Το ειχα διαβασει παλιοτερα και σε ξενα forums και το θεωρησα υπερβολικο αλλα μαλλον δεν ειναι .

Παντως για καλο και για κακο οταν μπορω παρκαρω με τον #### :Χαμόγελο:στον ηλιο.

giorgos_gs
05-05-2009, 14:41
Αφορά όσους έχουν ζελατίνα GSA '08 ή έχουν GSA '08.

Μετά την τοποθέτηση ζελατίνας GSA '08 στην GS μου πέρσι και μετα από αρκετά και ευχάριστα χλμ μπορώ να πω παρατήρησα στο πλύσιμο μια γυαλάδα στα όργανα στην περιοχή του στροφόμετρου από την μεριά της ζελατίνας. Μετά από παρατήρηση είδα ότι ΕΛΙΩΝΕ TO OΡΓΑΝΟ και έμεινα εμβρόντητος για να μη πω την άλλη λέξη ******* !
Πήγα εξουσιοδοτημένο και μπορώ να πω ότι με αντιμετώπησαν πολύ καλά, επίσης που είπαν ότι το πρόλαβα γιατί έχει παρατηρηθεί μέχρι και "φούσκωμα" στο στροφόμετρο με αποτέλεσμα και κόλλημα φυσικά! Μου είπαν ότι το καλύπτει η εγγύηση και το έβγαλαν και φωτογραφίες! Η μόνη λύση είναι να μειωθεί το φως με κάποιο τρόπο όπως πανί (?) ή μεμβράνη - αυτοκόλλητο που να αποτρέπει στη ζελατίνα να κάνει το φαινόμενο του μεγενθυτικού φακού! Όσοι φίλοι έχουν τέτοια μοντέλα ζελατίνα να το προσέξουν!

:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:
ευχαριστουμε φιλε πετρο.
εγω να ανησηχω??

pepax66
05-05-2009, 14:56
ευχαριστουμε φιλε πετρο.
εγω να ανησηχω??

Γιώργο ναι να ανησυχείς! Βάζε κανά πανί όταν είσαι πολύ ώρα στον ήλιο ! Εγώ την πάτησα στον δρόμο και στην παραλία γιατί η μηχανή δεν μένει έξω σχεδόν ποτέ!Νεύρα

leonidas
25-05-2009, 02:05
Να φτάνεις κάπου και να βάζεις πετσετούλα στα όργανα όταν έχει ήλιο.
Ήμαρτον βρε παιδιά!!!:mad::mad:

Βέβαια δεν φταίει η μαμά για αυτό!!

Arkas
25-05-2009, 13:56
Να φτάνεις κάπου και να βάζεις πετσετούλα στα όργανα όταν έχει ήλιο.
Ήμαρτον βρε παιδιά!!!:mad::mad:

Βέβαια δεν φταίει η μαμά για αυτό!!
Ναι, φταίει η..........γιαγιά!!!:D

Alext
25-05-2009, 14:03
Να φτάνεις κάπου και να βάζεις πετσετούλα στα όργανα όταν έχει ήλιο.
Ήμαρτον βρε παιδιά!!!:mad::mad:

Βέβαια δεν φταίει η μαμά για αυτό!!

Εχω λεγετεεεεε
εχω πετσετακια για ταμπλω Μπαλανταις, δηκατισαρ, τζονυγουοκε
και για τους πολυ μερακληδες
κεντητα σεμεδακια της γιαγιας
:sm7::sm7::sm7::sm7:

george1968
25-05-2009, 14:40
κεντητα σεμεδακια της γιαγιας



ΤΙ ΛΕΣ ΤΩΡΑ.... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
μου έχει περισέψει ένα κομμάτι από την tv και δεν είχα τι να το κάνω...


εγώ πάντως για καλό και για κακό, όταν την παίρνω το γραφείο, έχω το κάλυμα μαζί μου και τη σκεπάζω

alexgs
31-05-2009, 00:05
το όλο θέμα επιβεβαίωσε τις ανησυχίες μου. έχω μια 1150 από τον περασμένο Σεπτέμβριο (τώρα είναι το πρώτο καλοκαίρι μου μαζί της!) και το σκεφτόμουνα πολυ αν είχε πρόβλημα γενικότερα και όχι μόνο στο 1200ADV. είχα ήδη βρει λύση με το ράψιμο ενός μικρού καλύματος, γιατί την αφήνω αρκετή ώρα στον ήλιο όταν πάω θάλασσα...

Gazi
31-05-2009, 07:56
Υπάρχει και άλλη λύση!!!Στο εμπόριο,και συγκεκριμένα στα καταστήματα που βάζουν φιμέ τζάμια στα αυτοκίνητα,υπάρχουν (από το 2008 και μετά)διαφανείς μεμβράνες οι οποίες είναι μόνο αντιλιακές με ενεργό μέταλλο που ενεργοποιείται μόνο με τις ακτίνες του ηλίου!
Οπτικό και πρακτικό αποτέλεσμα.............................ΤΕΛΕΙΟ
Θα postάρω φωτογραφίες συντόμως....

NLS
31-05-2009, 14:16
αυτό είναι ενδιαφέρον που λες και για θέμα γρατζουνιών - και κάνεις και ένα οπτικό εφέ στο στυλ της σπέσιαλ εντίσον ε;

χμμμμμ

pepax66
01-06-2009, 12:05
Αφού πειρατίσθηκα αρκετά είδα πως ένα αυτοκόλλητο ή ένα κομμάτι μικρό από αυτοκόλλητο (όπως αυτό που κάνει τα τζάμια να μοιάζουν αμμοβολισμένα) στο σημείο που κάνει η ζελατίνα κάτι σαν νεύρο σε σχήμα "V" στο ύψος περίπου της βάσης και λίγο πιο κάτω δίνει λύση και δεν είναι εξαιρετικά δαπανηρό αν σκεφτείς ότι η "μαμά" στην εγγύηση δεν αλλάζει ζελατίνα και δεν κάνει κάτι για να αντιμετωπίσει το πρόβλημα του αγοραστικού της κοινού στις ηλιόλουστες χώρες!:hmmm:

nek21
02-06-2009, 01:16
τελικα παω για αλλαγη στην εγγυηση παρα τριχα για ενα μηνα.εχει φουσκωσει ολο το στροφομετροΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

NLS
02-06-2009, 01:32
τι εννοείς στην εγγύηση δεν αλλάζει ζελατίνα;

pepax66
02-06-2009, 22:06
τι εννοείς στην εγγύηση δεν αλλάζει ζελατίνα;

Όχι μόνο τα κοντέρ ή το κάλυμά τους! :sm7:

leonidas
02-06-2009, 22:28
Υπάρχει και άλλη λύση!!!Στο εμπόριο,και συγκεκριμένα στα καταστήματα που βάζουν φιμέ τζάμια στα αυτοκίνητα,υπάρχουν (από το 2008 και μετά)διαφανείς μεμβράνες οι οποίες είναι μόνο αντιλιακές με ενεργό μέταλλο που ενεργοποιείται μόνο με τις ακτίνες του ηλίου!
Οπτικό και πρακτικό αποτέλεσμα.............................ΤΕΛΕΙΟ
Θα postάρω φωτογραφίες συντόμως....


Περιμένουμε νεότερα Στέλιο

NLS
03-06-2009, 00:01
Όχι μόνο τα κοντέρ ή το κάλυμά τους! :sm7:

πάλι δεν το κατάλαβα

όταν έχει τι δεν στο αλλάξει;

γιατί εμένα μου το άλλαξαν μια χαρά όταν ράγισε

pepax66
12-06-2009, 15:15
πάλι δεν το κατάλαβα

όταν έχει τι δεν στο αλλάξει;

γιατί εμένα μου το άλλαξαν μια χαρά όταν ράγισε

Ωπα παρεξήγηση !

Εννοώ ότι ενώ φταίει η ζελατίνα που καίει τα ρολόγια δεν σου αλλάζουν ζελατίνα (γιατί δεν υπάρχει άλλο σχέδιο) αλλά σου αλλάζουν ρολόγια! Εάν χαλάσει για κάποιο λόγο η ζελατίνα στην αλλάζουν στην εγγύηση!

Arkas
12-06-2009, 17:52
Ωπα παρεξήγηση !

Εννοώ ότι ενώ φταίει η ζελατίνα που καίει τα ρολόγια δεν σου αλλάζουν ζελατίνα (γιατί δεν υπάρχει άλλο σχέδιο) αλλά σου αλλάζουν ρολόγια! Εάν χαλάσει για κάποιο λόγο η ζελατίνα στην αλλάζουν στην εγγύηση!
Κατανοητότατος!:D

arisxios
12-06-2009, 18:27
Υπάρχει και άλλη λύση!!!Στο εμπόριο,και συγκεκριμένα στα καταστήματα που βάζουν φιμέ τζάμια στα αυτοκίνητα,υπάρχουν (από το 2008 και μετά)διαφανείς μεμβράνες οι οποίες είναι μόνο αντιλιακές με ενεργό μέταλλο που ενεργοποιείται μόνο με τις ακτίνες του ηλίου!
Οπτικό και πρακτικό αποτέλεσμα.............................ΤΕΛΕΙΟ
Θα postάρω φωτογραφίες συντόμως....


Στέλιο περιμένουμε!!!!!!!

Gazi
12-06-2009, 18:51
Κυριακή πρωί (που θα είναι και πλυμένη)θα την ποστάρω να την καμαρώσετε......
Ετσι θα δείτε και το μπροστινό τζάμι ποιό αναλυτικά (τώρα είναι γεμάτο έντομα κτλ κτλ κτλ)χα χα χα