PDA

View Full Version : Ράλι στο χρηματηστήριο


ortho
29-08-2011, 12:59
Ανοδικές τάσεις με κέρδη 10% καταγράφει ο γενικός δείκτης τιμών στο Χρηματιστήριο Αθηνών. Η τιμή της μετοχής της Εθνικής Τράπεζας σημειώνει άνοδο κατά 20%. Στις 12:40 το μεσημέρι, ο γενικός δείκτης κατέγραφε κέρδη 9,9% φτάνοντας στις 967 μονάδες, με το τζίρο των συναλλαγών να ξεπερνά τα 40 εκατ. ευρώ.

Προσωρινή αναστολή διαπραγμάτευσης των μετοχών της Alpha Bank και της EFG Eurobank ανακοίνωσε νωρίτερα το Χ.Α.

Όπως μεταδίδει το Reuters επικαλούμενο τραπεζική πηγή, η σχέση ανταλλαγής είναι επτά μετοχές της EFG για πέντε μετοχές της Alpha.

Ο κλαδικός δείκτης των τραπεζών σημείωνε κέρδη 19,43%.

Στις μετοχές με τον υψηλότερο τζίρο, ξεχώριζαν οι Εθνική (+29,14% στα 3,59 ευρώ), Marfin Popular (+27,59% στα 0,37 ευρώ), Τράπεζα Πειραιώς (+28,57% στα 0,72 ευρώ), Τράπεζα Κύπρου (+21,55% στα 1,41 ευρώ), ΟΠΑΠ (+6,94% στα 9,09 ευρώ), ΔΕΗ (+10,95% στα 6,08 ευρώ), ΤΤ (+29,52% στα 1,36 ευρώ), Μυτιληναίος (+13,48% στα 4,04 ευρώ) και Αγροτική (27,27% στα 0,70 ευρώ).

Από τις μετοχές που διακινούνταν, 113 ήταν σε θετικό έδαφος, 6 σε αρνητικό, ενώ 13 ήταν αμετάβλητες.

Ράλι ανόδου 10% στο Χρηματιστήριο Αθηνών - Οικονομία (http://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4652800)



Γιατί εμένα κάτι μου λέει ότι κάποιοι πάλι μαζέψαν όλα τα χαρτιά; Τι το θέλουμε το χρηματηστήριο; Για να πλουτίζουν μονίμως κι εις βάρος των κορόιδων όσοι έχουν εσωτερική πληροφόρηση;! Αϊ στο διάολο πιά! Κούρεμα και πίσσα και πούπουλα!

erasel
29-08-2011, 13:09
Όντως πόσα χρήματα θα έβγαλαν κάποιοι από αυτή τη "μπίζνα" με το χρηματηστηριακό τζόγο και από ποιους θα λείψουν αυτά τα λεφτά στη τελική ..:hmmm:

berg
29-08-2011, 13:20
Άκουσα οτι βγήκε ο ΙΔΙΟΣ ο υπουργός και υποσχέθηκε οτι το χρηματηστήριο θα πιάσει τις 10.000 μονάδες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!









........

















...............

























..............























..................

















Τιιιιιιιιιιιι ?????????????????????????
Ο μίστερ χαμόγελο ήταν πριν 12 χρόνια υπουργός οικονομικών ??????:yz
Και εγώ που το πίστεψα οτι θα γίνω πλούσιος σε 10 μέρες ??????????????????? :yz:yz:yz

Όχι ρε π@ύστ@ μου. Πάλι με πιάσανε μ@λ@κ@ ??????????? :yz:yz:yz

os73
29-08-2011, 13:30
Άκουσα οτι βγήκε ο ΙΔΙΟΣ ο υπουργός και υποσχέθηκε οτι το χρηματηστήριο θα πιάσει τις 10.000 μονάδες !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!









........

















...............

























..............























..................

















Τιιιιιιιιιιιι ?????????????????????????
Ο μίστερ χαμόγελο ήταν πριν 12 χρόνια υπουργός οικονομικών ??????:yz
Και εγώ που το πίστεψα οτι θα γίνω πλούσιος σε 10 μέρες ??????????????????? :yz:yz:yz

Όχι ρε π@ύστ@ μου. Πάλι με πιάσανε μ@λ@κ@ ??????????? :yz:yz:yz

ΜΗΝ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ. ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ Μ@Λ@Κ@Σ ΕΙΜΑΙ:sm7::sm7::sm7:

diomiles
29-08-2011, 13:40
Καλό το δόλωμα....να δούμε πόσοι θα τσιμπήσουν .

ortho
29-08-2011, 13:46
Τώρα πιά θα έχει να πει και κάτι το πιντί στη ΔΕΘ...
Θα ακούσουμε για πανίσχυρες ελληνικές τράπεζες, ευκαιρίες ανάπτυξης, φως στο τούνελ, το τρένο που περιμένει να μας ανεβάσει κι άλλα ωραία.

vpentza
29-08-2011, 13:49
Γιατί εμένα κάτι μου λέει ότι κάποιοι πάλι μαζέψαν όλα τα χαρτιά; Τι το θέλουμε το χρηματηστήριο; Για να πλουτίζουν μονίμως κι εις βάρος των κορόιδων όσοι έχουν εσωτερική πληροφόρηση;! Αϊ στο διάολο πιά! Κούρεμα και πίσσα και πούπουλα!

αφού το ίδιο γίνεται πάντα....όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλα τα Χρηματιστήρια του κόσμου....γιατί δεν το κάνεις και εσύ ?
θα τα ξαναπώ :
1.όταν και ο τελευταίος επενδυτής απογοητευτεί, τότε θα αρχίσει η άνοδος...
2.αν πιάσει πάτο η αγορά τότε και μόνο τότε θα ξεκινήσει για πάνω....

GeorgeP
29-08-2011, 13:56
Ανοδικές τάσεις με κέρδη 10% καταγράφει ο γενικός δείκτης τιμών στο Χρηματιστήριο Αθηνών. Η τιμή της μετοχής της Εθνικής Τράπεζας σημειώνει άνοδο κατά 20%. Στις 12:40 το μεσημέρι, ο γενικός δείκτης κατέγραφε κέρδη 9,9% φτάνοντας στις 967 μονάδες, με το τζίρο των συναλλαγών να ξεπερνά τα 40 εκατ. ευρώ.

Προσωρινή αναστολή διαπραγμάτευσης των μετοχών της Alpha Bank και της EFG Eurobank ανακοίνωσε νωρίτερα το Χ.Α.

Όπως μεταδίδει το Reuters επικαλούμενο τραπεζική πηγή, η σχέση ανταλλαγής είναι επτά μετοχές της EFG για πέντε μετοχές της Alpha.

Ο κλαδικός δείκτης των τραπεζών σημείωνε κέρδη 19,43%.

Στις μετοχές με τον υψηλότερο τζίρο, ξεχώριζαν οι Εθνική (+29,14% στα 3,59 ευρώ), Marfin Popular (+27,59% στα 0,37 ευρώ), Τράπεζα Πειραιώς (+28,57% στα 0,72 ευρώ), Τράπεζα Κύπρου (+21,55% στα 1,41 ευρώ), ΟΠΑΠ (+6,94% στα 9,09 ευρώ), ΔΕΗ (+10,95% στα 6,08 ευρώ), ΤΤ (+29,52% στα 1,36 ευρώ), Μυτιληναίος (+13,48% στα 4,04 ευρώ) και Αγροτική (27,27% στα 0,70 ευρώ).

Από τις μετοχές που διακινούνταν, 113 ήταν σε θετικό έδαφος, 6 σε αρνητικό, ενώ 13 ήταν αμετάβλητες.

Ράλι ανόδου 10% στο Χρηματιστήριο Αθηνών - Οικονομία (http://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4652800)



Γιατί εμένα κάτι μου λέει ότι κάποιοι πάλι μαζέψαν όλα τα χαρτιά; Τι το θέλουμε το χρηματηστήριο; Για να πλουτίζουν μονίμως κι εις βάρος των κορόιδων όσοι έχουν εσωτερική πληροφόρηση;! Αϊ στο διάολο πιά! Κούρεμα και πίσσα και πούπουλα!

Χωρα χωρις χρηματιστηριο ΔΕΝ υπαρχει στον πλανητη τουτον!!!
Το χρηματιστηριο χρειαζεται για να αντλουνται κεφαλαια και να ριχνονται στην αναπτυξη μεσω της ρευστοτητας των τραπεζων, να ριχνονται στην αναπτυξη των εισηγμενων εταιρειων (αν δεν τα φανε οι κατα τοπους Λαναραδες-παιζει κιαυτο αλλα μονον για τις εταιρειες διοτι ως γνωστον τραπεζα δεν κλεινει), και φυσικα να πλουτιζουν οσοι ξερουν να παιζουν! Ειναι τζογος σαν το τζοκερ, το Λοττο, το στοιχημα κ.λ.π.
Εσωτερικη πληροφορηση? Αυτο αν αποδειχτει διωκεται ως κακουργημα! Οχι οτι δεν μπορει να γινει αλλα.........
Εγω δηλαδη που εχω 10,000 κομματια στην εθνικη και στην αλφα και τωρα τριβω τα χερια μου πλουτιζω εις βαρος κανενος κοροιδου ¨η ημουν εξυπνος κι αγορασα μετοχες οταν ηταν χαμηλα αυτες οι δυο τραπεζες??? Μηπως εχω εσωτερικη πληροφορηση? Δεν νομιζω!

Αν εισαι γιαννη εναντια στον τζογο παω πασσο. Αν δεν ξερεις να παιζεις στο χρηματιστηριο κι αισθανεσαι.....καπως ξαναπαω πασσο!
Αλλα αυτα απεχουν πολυ απο τα λουζεις με πισσα και πουπουλα ολους ανεξαιρετως και να μιλας για εσωτερικη πληροφορηση!
Ολοι οσοι ασχολουμαστε με το αθλημα του χρηματιστηριου - οπως και ολοι οσοι ασχολουνται με τα τυχερα παιχνιδια - παρακολουθουν, διαβαζουν οικονομικες εφημεριδες και μαθαινουν να προβλεπουν!
Ολοι σας πονταρατε στην χρεωκοπια της χωρας αρα και στο κραχ του χρηματιστηριου, διοτι οι χωρες πτωχευουν πρωτα απο τα χρηματιστηρια τους! Εγω παλι οχι!! Ετσι οταν η μετοχες της Αλφα ηταν 2,10 και της εθνικης 3 ευρο αγορασα 7,500 κομματια δινοντας 37000ε απο τις οικονομιες 30 χρονων εργασιας! γιατι το εκανα? ειχα εσωτερικη πληροφορηση? Οχι!!!!! Ομως, μετα την αποτυχια του deal της Εθνικης με την Αλφα και γνωριζοντας οτι το τραπεζικο συστημα δεν μπορει να προχωρησει οπως εχει και περνωντας εναυσμα απο την προθεη μιας τραπεζας να εξαγορασει μιαν αλλη καθησαμε και σκεφτηκαμε οτι αφου δεν εγινε με την Εθνικη θα γινει με καποια αλλη!!! Διοτι δεν θα μπορουσαν οι τραπεζες να προχωρησουν διαφορετικα! Δεν θα μπορουσε να υπαρξει ρευστοτητα στην αγορα με αλλον τροπο! Ηταν γραμμενο παντου και γραφοταν καθημερινα στον οικονομικο τυπο!!! Γινοντουσαν κι εκτιμησεις ποια τραπεζα θα αγορασει πια!!!!
Ετσι, οι δυνατοτερες τραπεζες θα εξαγορασουν τις μικροτερες (γραψτε το αυτο) δινοντας εξτρα χαρτια στους επενδυτες τους! Το ξεραμε αυτο, ηταν απλως θεμα χρονου. Ετσι εμεις με την ''εσωτερικη πληροφορηση'' ξερωντας οτι η Αλφα θα εξαγοραστει και δεν θα εξαγορασει καμια αλλη πηραμε καποιες χιλιαδες κομματια της, αποτελεσμα 1, να τα πολλαπλασιασουμε με αυτο το 7 προς 5 κι αποτελεσμα 2 οταν ξαναβγει στην διαπραγματευση μετοχης στο δικαστηριο η κοινη μετοχη τους να εχουμε παρει οτι λεφτα δωσαμε με μεγαλο κερδος! Ειμαστε κλεφτες? Τα λεφτα αυτα τα πηραμε απο κανεναν φορολογουμενο? οχι βεβαια!! Ας ειναι καλα τα 500, 000,000ε του Καταρ που θα πανε στην αυξηση του μετοχικου κεφαλαιου της νεας τραπεζας!

Ξερεις Γιαννη μου τι σημαινει ενεργητικο 150δις? Ξερεις τι σημαινει ιδια κεφαλαια 15δις?? Τοσα ειναι τα αθροισματα των για τις δυο τραπεζες!!
κατσε να δεις με την Εθνικη τι εχει να γινει!!
Μολις εισπραξω καποια απο τα κερδη μου θα τρεξω να αγορασω μετοχες του Ταχυδρομικου Ταμειευτηριου, της Γενικης, εμπορικης και Αγροτικης!!;) 90% οι δυο ''γαλλικες'' (εμπορικη-Αγροτικη) θα εξαγορασει η μια την άλλη!!;)

ortho
29-08-2011, 13:57
αφού το ίδιο γίνεται πάντα....όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά σε όλα τα Χρηματιστήρια του κόσμου....γιατί δεν το κάνεις και εσύ ?
θα τα ξαναπώ :
1.όταν και ο τελευταίος επενδυτής απογοητευτεί, τότε θα αρχίσει η άνοδος...
2.αν πιάσει πάτο η αγορά τότε και μόνο τότε θα ξεκινήσει για πάνω....

Γιατί είναι δυνατόν να μάθει κανείς εκτός από κάποιο στενό κύκλο;

ortho
29-08-2011, 14:24
Οι μέτοχοι της Eurobank θα λάβουν 5 νέες μετοχές της Alpha για κάθε 7 κοινές μετοχές της τράπεζας που κατέχουν.

Ο νέος Ομιλος θα απουελείται από 57,5% από μετόχους της Alphabank και 42,5% από μετόχους της Eurobank.

Η σχέση ανταλλαγής είναι 0,714 μετοχές Alphabank για κάθε μία μετοχή Eurobank.

Ο υπουργός Οικονομικών κ. Ευ. Βενιζέλος

Ο Αντιπρόεδρος της Κυβέρνησης και Υπουργός Οικονομικών κ. Ευάγγελος Βενιζέλος, αναφερόμενος στην απόφαση των τραπεζών Alpha Bank και Eurobank να προχωρήσουν τις διαδικασίες συγχώνευσής τους, έκανε την ακόλουθη δήλωση:

«Η απόφαση των δύο τραπεζών να προχωρήσουν στη συγχώνευσή τους είναι μία θετική εξέλιξη που δείχνει το δυναμισμό και τις προοπτικές του ελληνικού τραπεζικού συστήματος.

Η πρωτοβουλία αυτή δείχνει ότι η σημερινή κρίση μπορεί να λειτουργεί ως ευκαιρία για διαρθρωτικού χαρακτήρα κινήσεις που δίνουν ώθηση, τόσο στη χρηματοοικονομική σφαίρα όσο και στη σφαίρα της πραγματικής οικονομίας, καθώς όλα κρίνονται τελικά στο επίπεδο αυτό.

Είναι επίσης σημαντικό το γεγονός ότι μετέχει στο νέο σχήμα το Κατάρ, που επενδύει στην Ελλάδα και στέλνει διεθνώς ένα μήνυμα εμπιστοσύνης στις προοπτικές της ελληνικής οικονομίας.

Έχω τονίσει πολλές φορές ότι το ελληνικό τραπεζικό σύστημα είναι απολύτως ασφαλές και πάνω στο υπόβαθρο αυτό μπορούν και πρέπει να γίνουν όλες οι αλλαγές που διαμορφώνουν το νέο τραπεζικό τοπίο, προς όφελος της εθνικής οικονομίας, των καταθετών, των επιχειρήσεων, των εργαζομένων».


ΤΟ ΒΗΜΑ - Ολη η τελική συμφωνία του deal Alpha-Eurobank - oικονομία (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=416861)

Αυτή η πρωτοτυπία στις δηλώσεις.....ιδίως όταν απευθύνονται σε ιθαγενείς!

vpentza
29-08-2011, 14:26
Γιατί είναι δυνατόν να μάθει κανείς εκτός από κάποιο στενό κύκλο;

είναι γραφικός όποιος υποστηρίζει ότι θα αγοράσει μετοχές στη χαμηλότερη δυνατή τιμή και θα πουλήσει αντίστοιχα στην υψηλότερη δυνατή...
κάπου στο μέσον βρίσκεται η αλήθεια...μπορεί να μην κερδίζεις σε μια μέρα το +30% της ανόδου της Εθνικής τράπεζας αλλά δεν θα σε χάλαγε να κέρδιζες πχ το 15% αν αγόραζες το πρωί.....
η μοναδική μου ένσταση στα γραφόμενα του Γιώργου είναι ο όρος "παίζω".
Αυτή η ενασχόληση είναι για λίγους και τολμηρούς....όλοι οι υπόλοιποι είναι θύματα στο βωμό του κέρδους των ολίγων που ναι, έχουν και εσωτερική πληροφόρηση και θα κερδίσουν σήμερα 25% ενώ εσύ μόνο (!)15%....εάν πουλήσετε βεβαίως βεβαίως.....γιατί στο excel έχω γίνει πολλές φορές πλούσιος αλλά δεν πουλούσα πάντα όταν έπρεπε.....
σε χάλαγε σε μια μέρα να επένδυες πχ 10.000 και να έπαιρνες το μεσημέρι 11.500 ??? και άσε άλλους με εσωτερική πληροφόρηση να βγάλουν κάτι παραπάνω....

ortho
29-08-2011, 14:30
είναι γραφικός όποιος υποστηρίζει ότι θα αγοράσει μετοχές στη χαμηλότερη δυνατή τιμή και θα πουλήσει αντίστοιχα στην υψηλότερη δυνατή...
κάπου στο μέσον βρίσκεται η αλήθεια...μπορεί να μην κερδίζεις σε μια μέρα το +30% της ανόδου της Εθνικής τράπεζας αλλά δεν θα σε χάλαγε να κέρδιζες πχ το 15% αν αγόραζες το πρωί.....
η μοναδική μου ένσταση στα γραφόμενα του Γιώργου είναι ο όρος "παίζω".
Αυτή η ενασχόληση είναι για λίγους και τολμηρούς....όλοι οι υπόλοιποι είναι θύματα στο βωμό του κέρδους των ολίγων που ναι, έχουν και εσωτερική πληροφόρηση και θα κερδίσουν σήμερα 25% ενώ εσύ μόνο (!)15%....εάν πουλήσετε βεβαίως βεβαίως.....γιατί στο excel έχω γίνει πολλές φορές πλούσιος αλλά δεν πουλούσα πάντα όταν έπρεπε.....
σε χάλαγε σε μια μέρα να επένδυες πχ 10.000 και να έπαιρνες το μεσημέρι 11.500 ??? και άσε άλλους με εσωτερική πληροφόρηση να βγάλουν κάτι παραπάνω....


οχι, δε θα με χαλούσε καθόλου να κερδίσω 1.500 ευρώ στα πεταχτά. Αυτό που χαλάει είναι όλο το σύστημα που ρουφάει τα λεφτά των φτωχοδιάβολων! Μη θυμηθώ το Σημίτη και ξεράσω!

vpentza
29-08-2011, 14:33
οχι, δε θα με χαλούσε καθόλου να κερδίσω 1.500 ευρώ στα πεταχτά. Αυτό που χαλάει είναι όλο το σύστημα που ρουφάει τα λεφτά των φτωχοδιάβολων! Μη θυμηθώ το Σημίτη και ξεράσω!

αν σου έλεγα να πιεις 20-50W (αφού είμαστε μοτοφορουμ)....θα το έπινες ???
ο σοφός λαός έχει πλείστες όσες παροιμίες που σε νουθετούν να μη δίνεις σημασία στα μεγάλα λόγια....οι πληροφορίες που μοιράζουν χρήμα δεν κοινοποιούνται στις εφημερίδες ;)

vpentza
29-08-2011, 14:35
οχι, δε θα με χαλούσε καθόλου να κερδίσω 1.500 ευρώ στα πεταχτά. Αυτό που χαλάει είναι όλο το σύστημα που ρουφάει τα λεφτά των φτωχοδιάβολων! Μη θυμηθώ το Σημίτη και ξεράσω!

και το Χρηματιστήριο για τους έχοντες έλλειψη γνώσης δουλεύει όπως το ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ.....1 κερδίζεις, 10 χάνεις......
αυτός που στα "πεταχτά" έβγαλε 1500, ρώτα πόσες φορές έχει χάσει τα ίδια και περισσότερα....

vpentza
29-08-2011, 14:37
φιλαράκι, φιλικά μιλάω, να μην παρεξηγηθείς....σου λέω απλά τί έχω δει σε αυτό το επενδυτικό προιον από το 1999 και μετά....:)

ortho
29-08-2011, 14:38
και το Χρηματιστήριο για τους έχοντες έλλειψη γνώσης δουλεύει όπως το ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ.....1 κερδίζεις, 10 χάνεις......
αυτός που στα "πεταχτά" έβγαλε 1500, ρώτα πόσες φορές έχει χάσει τα ίδια και περισσότερα....


Γι'αυτό και δεν έχω μετοχές, όχι ότι μου περίσσεψαν και ποτέ για να πάρω. :) Δυστυχώς τελικά χάνουν κι αυτοί που έχουν μακροπρόθεσμη προοπτική και σκοπός τους ήταν η επένδυση. Τι να λέμε....

ortho
29-08-2011, 14:42
αν σου έλεγα να πιεις 20-50W (αφού είμαστε μοτοφορουμ)....θα το έπινες ???


Στο συγκεκριμένο θα σου πω τι μου έτυχε όταν υπηρετούσα ως οδοντίατρος στο ΝΝΚ. Ηρθε μιά μέρα ένας αλεξιπτωτιστής από την 1η ΜΑΛ. Οταν κοίταξα στο στόμα του έπαθα πλάκα! Εϊχε ζημιές που δεν είχα ξαναδεί, όλα τα δόντια κατεστραμένα. Με τα πολλά μου είπε ότι μιά μέρα είχε πονόδοντο κι ένας καραβανάς του είπε να βάλει υγρά από μπαταρία πάνω στο δόντι! Και το έκανε! Οπότε μην παίρνεις όρκο! ;)

vpentza
29-08-2011, 14:46
Γι'αυτό και δεν έχω μετοχές, όχι ότι μου περίσσεψαν και ποτέ για να πάρω. :) Δυστυχώς τελικά χάνουν κι αυτοί που έχουν μακροπρόθεσμη προοπτική και σκοπός τους ήταν η επένδυση. Τι να λέμε....

μη γενικεύεις....
η οδηγία των πιό επιτυχημένων χρηματιστών είναι να αγοράζεις αξιόπιστα χαρτιά και να τα ξεχνάς για μερικά χρόνια....
η αγορά κάνει σκαμπανευάσματα ακολουθώντας τους χρυσούς κανόνες που σου περιέγραψα παραπάνω....
οι καλές εταιρίες αποδίδουν πάντα γιατί έχεις μικρό ρίσκο.....
ο μακροπρόθεσμος επενδυτής χάνει μόνο εάν αναγκαστεί να ρευστοποιήσει (πουλήσει) λόγω έκτακτης ανάγκης......και συνήθως όταν πρέπει να γίνει αυτό η επένδυση έχει κατρακυλήσει (Νόμος του Μέρφυ)......

vpentza
29-08-2011, 14:48
Στο συγκεκριμένο θα σου πω τι μου έτυχε όταν υπηρετούσα ως οδοντίατρος στο ΝΝΚ. Ηρθε μιά μέρα ένας αλεξιπτωτιστής από την 1η ΜΑΛ. Οταν κοίταξα στο στόμα του έπαθα πλάκα! Εϊχε ζημιές που δεν είχα ξαναδεί, όλα τα δόντια κατεστραμένα. Με τα πολλά μου είπε ότι μιά μέρα είχε πονόδοντο κι ένας καραβανάς του είπε να βάλει υγρά από μπαταρία πάνω στο δόντι! Και το έκανε! Οπότε μην παίρνεις όρκο! ;)

τα μικρόβια τα σκότωσε, τη βλακεία του όχι........η μεγάλη πλειοψηφία των επενδυτών λοιπόν εχει το χαρακτήρα του τυπάκου που περιγράφεις....αυτοί άγονται και φέρονται...είναι αστείο να σκεφτείς ότι είναι η ίδια περίπτωση με το καρότο κρεμασμένο στο κεφάλι ενός γαιδάρου......

GeorgeP
29-08-2011, 15:26
Ρε Βασίλη (Vpentza),
τι ωραια που τα λες...μα τι ωραια που τα λες!!!!!
Συμφωνω απολυτως μαζι σου!! Αλλα για να συμφωνησω σημερα εχασα το 1999 20,000,000δρχ απο τα 5,000,000 αρχικα που ειχα βαλει αγοραζοντας μετοχες της ''Ιnterbank'' πριν το ετος αυτο που μετεπειτα συγχωνευτηκε με την eurobank. Εφτασαν τα 20 εκατομ τα πρωτα 5 κι εγω περιμενα να γινουν 30,40,50........Ετσι νομιζα ο απειρος τοτε Γιωργος.
Μετα......εμαθα!! Και σημερα κανω πραξη αυτα που εμαθα και λες κι εσυ στα πιο πανω ποστς σου, αγοραζεις το πρωι με 1 ευρο και πουλας το μεσημερι με 1,15!!! Κι ας εχει φτασει και 1,40 σε καποια στιγμη της ημερας!!!
Και παντα, οπως επισης λες, ΣΙΓΟΥΡΑ χαρτια δηλαδη......ΤΡΑΠΕΖΕΣ! Αν δεν τα παρεις την ιδια μερα θα τα παρεις αργοτερα διοτι οπως επισης εσυ ειπες ''η οδηγια των επιτυχημενων χρηματιστων ειναι να αγοραζεις σιγουρα χαρτια και να τα ξεχνας για μερικα χρονια'';)

Αυτο δεν κανει κανεναν μας ουτε κλεφτη, ουτε εχων ''εσωτερικη πληροφορηση''.

Αν κλαιγομουν για τα χαμενα του 1999 θα ειμουν τουλαχιστον ηλιθιος!!! Διοτι σταθηκα μια φορα ηλιθιος πινοντας το συνιστωμενο 20/50 πιστευοντας οτι ειναι ποσιμο υδωρ απο την Πινδο οπως μου ελεγαν, δεν χρειαζομαι και δευτερη!!!!

Το χρηματιστηριο ειναι μια μικρη ''επιστημη'' που οι κουτοφραγκοι ελληνες δεν κατειχαν το 1999 οταν πηγαινανε και δανειζοντουσαν με τον ουτοπικο ποθο να τα διπλασιασουν σε 3 ημερες!!! Αλλα μην παραβλεπουμε και το γεγονος οτι ολοι αυτοι οι ''κουτοφραγκοι'' που εχασαν τα λεφτα τους ηταν και ειναι οι ιδιοι που επι σειρα 10ετιων χωνανε χρηματα στα Δημοσια τυχερα παιχνιδια (Προπο, λοττο, ξυστο κ.λ.π) κερδιζοντας ενα τιποτα και τοτε νομισαν οτι βρηκαν την ευκαιρια της ζωης τους να κερδισουν τα χαμενα κι ακομα παραπανω!!!

Ο πατερας μου το 2001 σταματησε να παιζει προπο, λαχεια, λοττο, τζοκερ κ.λ.π διοτι σαν γνησιος γραφιας καθε δραχμη που εδινε την εγραφε σε ενα τετραδιο. Το 2001 το αθροισμα του τετραδιου που ειχε αρχισει να γραφεται το 1958(!!!) ελεγε 14,500,000δρχ!!! Μισο καινουριο σπιτι της εποχης εκεινης!! Και αυτο γιατι κυνηγουσε την τυχη του!!
Με αυτην την σκεψη, κι ακουγωντας και τον τοτε Πρωθυπουργο (ΚΑΚΩΣ-ΚΑΚΙΣΤΑ) ενηργησαν κι οι μικροεπενδυτες της 5ετιας 1995-1999 κυνηγωντας τον ευκολο πλουτισμο (ανευ γνωσεως του αντικειμενου) μεσα σε 2-3 μηνες!! Επαιξαν και δικαιως εχασαν! Οπως κι εγω άλλωστε!

vpentza
29-08-2011, 15:44
η γνώση δεν χαρίζεται άσχετα με το τί μας λένε ....
πληρώνεις και μαθαίνεις...

είναι κατά το.....βρέχεις ####, τρως ψάρι

GeorgeP
29-08-2011, 15:51
η γνώση δεν χαρίζεται άσχετα με το τί μας λένε ....
πληρώνεις και μαθαίνεις...

είναι κατά το.....βρέχεις ####, τρως ψάρι

Παρα πολυ σωστα!!!!!!!!!

frits
29-08-2011, 18:20
Kαλά, τρέξτε να πουλήσετε τώρα, γιατί έρχετε ή τρόϊκα, και αν δεν δείξουν επιείκια, δεν θα βρείτε ούτε το χρηματιστηρίο σε ένα μήνα..:rolleyes:

GeorgeP
29-08-2011, 18:25
Kαλά, τρέξτε να πουλήσετε τώρα, γιατί έρχετε ή τρόϊκα, και αν δεν δείξουν επιείκια, δεν θα βρείτε ούτε το χρηματιστηρίο σε ένα μήνα..:rolleyes:

ασχετο το ενα με το άλλο Σταυρο!!

frits
29-08-2011, 18:29
ασχετο το ενα με το άλλο Σταυρο!!

Μπα και τότε γιατί έφτασαν εκεί που έφτασαν οι τιμές των μετοχών....:Απορία:

vpentza
29-08-2011, 18:43
Μπα και τότε γιατί έφτασαν εκεί που έφτασαν οι τιμές των μετοχών....:Απορία:

δεν διαβάζετε τα παραπάνω ...μαθήματα που παραδίδω ??? :D:D:D
είναι απόλυτα αναμενόμενο να πέφτουν κάποια στιγμή οι μετοχές...μόνο έτσι θα αρχίσουν να ξανανεβαίνουν.....αλλιώς τα χρηματιστήρια θα είχαν πάει στις 1.000.000 μονάδες....
πάντα υπάρχουν δικαιολογίες για τη πτώση όπως και για την άνοδο (βλ.σημερινή πορεία ΧΑ)

GeorgeP
29-08-2011, 18:44
Μπα και τότε γιατί έφτασαν εκεί που έφτασαν οι τιμές των μετοχών....:Απορία:

αν εννοεις την σημερινη ανοδο φταιει ο παντρεια αλφα/Γιουρομπανκ και το ιδιωτικο ρευστο που πεφτει μεσω μετοχων και επακολουθως θα περασει στην αγορα!
Φταιει ακομα και οι παντρειες αλλων τραπεζων που ερχονται οσονουπω και το εκει ρευστο βεβαια!! Δηλαδη το γενικο κλιμα που οταν ακους οτι το Καταρ επενδυει στην Ελλαδα...περιμενεις κι αλλα πολλα να ερθουν! Δεν ειναι ηλιθιοι οι αραβες Σταυρο! κατι εχουν συμφωνησει με την Κυβερνηση...αεροδρομιο ισως???
Αν εννοεις την πτωση εδω και 2 χρονια φταιει η ελλειψη ρευστου στις τραπεζες που αναγκαζονται να πουλανε τις μετοχες που οι ιδιες κατεχουν ριχνοντας τις τιμες τους! Αυτος ειναι ενας απο τους λογους τις πτωσης τους αλλους θα στους πει, αν θελει, ο ΤΕΟ71!

ckk
29-08-2011, 19:25
Γιατί ο κόσμος χαίρεται και χαμογελάει πατέρα?... όταν με €Μ500 έρχεται ο άραβας και εξαγοράζει – γιατί αυτό γίνεται – τις δύο μεγαλύτερες ιδιωτικές μας τράπεζες? :cool2:




Όταν πέρσι και πρόπερσι είχαν κάτι ΔΙΣ ευρώ ΚΑΘΑΡΑ ΚΕΡΔΗ?

vpentza
29-08-2011, 20:34
δεν μπορει να ζητήσει κανείς από μια ιδιωτική εταιρεία νά παίζει το ρόλο του ....ΙΚΑ και να μοιράζει (μοίραζε) λεφτά.....

Η εταιρεία έχει σαν αρχή τη μεγιστοποίηση του κέρδους με το ελάχιστο δυνατό κόστος όπου μεγάλο ποσοστό αυτού μοιράζεται συνήθως στους μετόχους....εμένα, εσένα και μεγάλους θεσμικούς επενδυτές όπως το ΙΚΑ, ΟΑΕΕ και λοιπά ταμεία, Ελληνικά ή μη ;)
ναι κύριοι, το αν μπορεί ένα ταμείο να μοιράζει συντάξεις και παροχές ίσως να οφείλεται στην απόδοση κάποιας επένδυσης σε κάποια τράπεζα....

GeorgeP
29-08-2011, 20:54
δεν μπορει να ζητήσει κανείς από μια ιδιωτική εταιρεία νά παίζει το ρόλο του ....ΙΚΑ και να μοιράζει (μοίραζε) λεφτά.....

Η εταιρεία έχει σαν αρχή τη μεγιστοποίηση του κέρδους με το ελάχιστο δυνατό κόστος όπου μεγάλο ποσοστό αυτού μοιράζεται συνήθως στους μετόχους....εμένα, εσένα και μεγάλους θεσμικούς επενδυτές όπως το ΙΚΑ, ΟΑΕΕ και λοιπά ταμεία, Ελληνικά ή μη ;)
ναι κύριοι, το αν μπορεί ένα ταμείο να μοιράζει συντάξεις και παροχές ίσως να οφείλεται στην απόδοση κάποιας επένδυσης σε κάποια τράπεζα....

Eξηγησε επισης οτι τα δις καθαρα κερδη ειναι λογιστικα και οχι ρευστο στα ταμεια τους! Τα οποια λογιστικα κερδη σαν ομολογα του Δημοσιου που εγιναν ειναι -50% της ημερας αγορας τους!!! Εξηγησε επισης οτι ο Αραβας δεν εξαγορασε τις τραπεζες αυτες, τα 500,000,000 που δινει σε αυτες ειναι πολυ λιγα για να τις εξαγορασει, ειναι απλα ο κουμπαρος της παντρειας κι εγγυητης οτι ''ολα θα πανε καλα''. Ποιος άλλος θα μπορουσε να το κανει αυτο περαν απο μια πετρελαιοπαραγωγο χωρα με βλεψεις μεγαλων επενδυσεων στην Ελλαδα απο τις οποιες θα ωφεληθουμε ολοι?

vpentza
29-08-2011, 21:08
Eξηγησε επισης οτι τα δις καθαρα κερδη ειναι λογιστικα και οχι ρευστο στα ταμεια τους! Τα οποια λογιστικα κερδη σαν ομολογα του Δημοσιου που εγιναν ειναι -50% της ημερας αγορας τους!!! Εξηγησε επισης οτι ο Αραβας δεν εξαγορασε τις τραπεζες αυτες, τα 500,000,000 που δινει σε αυτες ειναι πολυ λιγα για να τις εξαγορασει, ειναι απλα ο κουμπαρος της παντρειας κι εγγυητης οτι ''ολα θα πανε καλα''. Ποιος άλλος θα μπορουσε να το κανει αυτο περαν απο μια πετρελαιοπαραγωγο χωρα με βλεψεις μεγαλων επενδυσεων στην Ελλαδα απο τις οποιες θα ωφεληθουμε ολοι?

τί να πρωτοεξηγήσω δεν ξέρω, αυτό που ξέρω είναι ότι κανείς δεν σου χαρίζει λεφτά......
ο Αραβας προσέφερε την ΑΑΑ αξιολόγηση σε έναν γάμο 2 τραπεζών οδεύουσες προς ...κρατικοποίηση, ναι κρατικοποίηση....με λίγα λόγια η ΑΑΑ αξιολόγηση θα επιτρέπει τη χρηματοδότησή τους με άλλους καλύτερους (συμφέροντες) όρους....
τα χαμόγελα που είδατε δεν ήταν χαράς αλλά ανακούφισης που έσωσαν προς το παρόν τη παρτίδα.....

ckk
30-08-2011, 08:27
δεν μπορει να ζητήσει κανείς από μια ιδιωτική εταιρεία νά παίζει το ρόλο του ....ΙΚΑ και να μοιράζει (μοίραζε) λεφτά.....
Η εταιρεία έχει σαν αρχή τη μεγιστοποίηση του κέρδους με το ελάχιστο δυνατό κόστος όπου μεγάλο ποσοστό αυτού μοιράζεται συνήθως στους μετόχους....εμένα, εσένα και μεγάλους θεσμικούς επενδυτές όπως το ΙΚΑ, ΟΑΕΕ και λοιπά ταμεία, Ελληνικά ή μη
ναι κύριοι, το αν μπορεί ένα ταμείο να μοιράζει συντάξεις και παροχές ίσως να οφείλεται στην απόδοση κάποιας επένδυσης σε κάποια τράπεζα....


Aν απαντάς σε εμένα Βασίλη αυτό ακριβώς εννοώ. Ότι ο Άραβας μπόρεσε και εξαγόρασε μπιρ παρά. Και εμείς είμαστε και χαρούμενοι.


Eξηγησε επισης οτι τα δις καθαρα κερδη ειναι λογιστικα και οχι ρευστο στα ταμεια τους! Τα οποια λογιστικα κερδη σαν ομολογα του Δημοσιου που εγιναν ειναι -50% της ημερας αγορας τους!!! Εξηγησε επισης οτι ο Αραβας δεν εξαγορασε τις τραπεζες αυτες, τα 500,000,000 που δινει σε αυτες ειναι πολυ λιγα για να τις εξαγορασει, ειναι απλα ο κουμπαρος της παντρειας κι εγγυητης οτι ''ολα θα πανε καλα''. Ποιος άλλος θα μπορουσε να το κανει αυτο περαν απο μια πετρελαιοπαραγωγο χωρα με βλεψεις μεγαλων επενδυσεων στην Ελλαδα απο τις οποιες θα ωφεληθουμε ολοι?


Μη – μη – μη. Σε παρακαλώ. Μην με σκοτώνεις έτσι σιγά – σιγά… κάποτε υπήρχε η ‘Αυριανή’.



‘’Ζημίες προ φόρων 956 εκ. € εμφάνισε η Eurobank για το πρώτο εξάμηνο του 2011.’’

Λογιστικές? Φαντασθείτε τι έχει να γράψει στο 2ο. Μάλλον όμως θα ξέρετε πράγματα που εγώ αγνοώ.

Καλά να πάθουν όμως, διότι αισχροκερδούσαν και συνεχίζουν να το κάνουν. Και έπεται συνέχεια. Με τον δε, σοβαρό ηγέτη, Γιωργάκη να το βλέπει ως ένα καλό σημάδι υγιούς οικονομίας και εξόδου από την κρίση. Θα έλεγα ότι παίρνει ληγμένα, αλλά τον είδα σε ένα ξενοδοχείο για σοσια-ληστές και πρέπει να έχει πάει ένα βήμα πιο πέρα.

Άλλωστε το βλέπουμε συχνά σε φάσεις υγιούς οικονομίας… οι τράπεζες είναι σε καθημερινά deals συγχωνεύσεων και εξαγορών τους από άλλους για μπιρ παρά. Όταν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο… οι αγορές ανησυχούν. Άσε που οι τράπεζες θορυβημένες αναρωτιούνται σε κρυφές, από τους παιχταδόρ, συνεδριάσεις: Μα γιατί δεν με εξαγοράζουν τζάμπα? Τι έχω εγώ? Δεν είμαι τόσο όμορφη όσο οι άλλες?

Καλά κέρδη στους… παίχτες.

GeorgeP
30-08-2011, 14:06
Aν απαντάς σε εμένα Βασίλη αυτό ακριβώς εννοώ. Ότι ο Άραβας μπόρεσε και εξαγόρασε μπιρ παρά. Και εμείς είμαστε και χαρούμενοι.

--------------------------------------------------------------------
.

O αραβας δεν εξαγορασε τιποτε!! Ο αραβας μετεχει με 24% στο καινουριο πιστωτικο ιδρυμα που θα ιδρυθει - με ελληνικο board of directors απο τις δυο τραπεζες επικεφαλης του οποιου θα ειναι ο Κωστοπουλος της Αλφα- και στο οποιο θα εισχωρησουν οι δυο τραπεζες!
Με 24% δεν εισαι Ο αγοραστης ουτε ο κυριος μετοχος!!!

GeorgeP
30-08-2011, 14:10
-------------------------------------------------------------------


Μη – μη – μη. Σε παρακαλώ. Μην με σκοτώνεις έτσι σιγά – σιγά… κάποτε υπήρχε η ‘Αυριανή’.



‘’Ζημίες προ φόρων 956 εκ. € εμφάνισε η Eurobank για το πρώτο εξάμηνο του 2011.’’

Λογιστικές? Φαντασθείτε τι έχει να γράψει στο 2ο. Μάλλον όμως θα ξέρετε πράγματα που εγώ αγνοώ.

Καλά να πάθουν όμως, διότι αισχροκερδούσαν και συνεχίζουν να το κάνουν. Και έπεται συνέχεια. Με τον δε, σοβαρό ηγέτη, Γιωργάκη να το βλέπει ως ένα καλό σημάδι υγιούς οικονομίας και εξόδου από την κρίση. Θα έλεγα ότι παίρνει ληγμένα, αλλά τον είδα σε ένα ξενοδοχείο για σοσια-ληστές και πρέπει να έχει πάει ένα βήμα πιο πέρα.

Άλλωστε το βλέπουμε συχνά σε φάσεις υγιούς οικονομίας… οι τράπεζες είναι σε καθημερινά deals συγχωνεύσεων και εξαγορών τους από άλλους για μπιρ παρά. Όταν δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο… οι αγορές ανησυχούν. Άσε που οι τράπεζες θορυβημένες αναρωτιούνται σε κρυφές, από τους παιχταδόρ, συνεδριάσεις: Μα γιατί δεν με εξαγοράζουν τζάμπα? Τι έχω εγώ? Δεν είμαι τόσο όμορφη όσο οι άλλες?

Καλά κέρδη στους… παίχτες.

γιατι Χρηστο μου, στα λογιστικα κερδη δεν αναλογουν φοροι? Δεν υπαρχουν λογιστικες ζημιες? Τι ειναι, αϋλα κι ανυπαρκτα κερδη και ζημιες ολα αυτα? Δεν περνιουνται σε βιβλια? δεν δηλωνονται στην εφορια? τα ομολογα που κατεχω δεν τα δηλωνω στην εφορια και στην ληξη τους πληρωνομαι μειον τον φορο? Οταν αυτα τα ομολογα τα πουλησω μειον 50% δεν ειναι ζημια την οποια και δηλωνω στα βιβλια μου?

Για ρωτα τον λογιστη σου.

Κατανταει πολυ εκνευριστικο να χρωματιζεις τον αλλον μονον και μονον διοτι δεν συμβαδιζει με την αποψη σου!!
Αν στην υποθεση της Αλφα-Ευρομπανκ ενεπλακη και η Ελληνικη Κυβερνηση (ειτε μπλε, ειτε κοκκινη, ειτε πρασινη, ειτε ασπρη) πρεπει να τους πουμε ευγε διοτι αλλιως θα κλαιγαμε σε λιγο καιρο!! Σοφη κινηση απο οπου και να προερχοτανε και απο οπου και να παροτρυνθηκε!! διαβασε και λιγο ξενο τυπο να δεις με ποση χαρα κι ανακουφιση υποδεχτηκαν το νεο αυτο! Κοιτα το χρηματιστηριο, τον καθρεπτη της καθε οικονομιας!!!

Ελα τωρα, μην με σκοτωνεις σιγα σιγα γιατι ....υπαρχει ακομα ο ''Ριζοσπαστης''!!!

vpentza
30-08-2011, 14:12
O αραβας δεν εξαγορασε τιποτε!! Ο αραβας μετεχει με 24% στο καινουριο πιστωτικο ιδρυμα που θα ιδρυθει - με ελληνικο board of directors απο τις δυο τραπεζες επικεφαλης του οποιου θα ειναι ο Κωστοπουλος της Αλφα- και στο οποιο θα εισχωρησουν οι δυο τραπεζες!
Με 24% δεν εισαι Ο αγοραστης ουτε ο κυριος μετοχος!!!

σκέφτομαι να επισυνάψω ένα ενδιαφέρον άρθρο από οικονομική εφημερίδα που αποδεικνύει πως τον παρακάλαγαν τον Καταριανό να τους σώσει, αλλά θα το καταλάβει κανείς ?????
Σ.Σ. Ο Καταριανός ήδη κατείχε το 5% της Alpha, είναι προσωπικός φίλος του γερο-Κωστόπουλου......τον ήξεραν, τον προσέγγισαν, του έταξαν και σκεφτηκε να τους ριξει το σωσιβιο γιατί στο τέλος ο Καταριανός θα κερδίσει από τη συγχώνευση......

GeorgeP
30-08-2011, 14:34
σκέφτομαι να επισυνάψω ένα ενδιαφέρον άρθρο από οικονομική εφημερίδα που αποδεικνύει πως τον παρακάλαγαν τον Καταριανό να τους σώσει, αλλά θα το καταλάβει κανείς ?????
Σ.Σ. Ο Καταριανός ήδη κατείχε το 5% της Alpha, είναι προσωπικός φίλος του γερο-Κωστόπουλου......τον ήξεραν, τον προσέγγισαν, του έταξαν και σκεφτηκε να τους ριξει το σωσιβιο γιατί στο τέλος ο Καταριανός θα κερδίσει από τη συγχώνευση......

Βασιλη,

περα απο ολα αυτα που λεμε και καποιοι σιχτιριζουν λες και βγαινουν απο την τσεπη και ξεχνοντας ποσα οι ιδιοι σαν ιδ. επαγγελματιες εβγαλαν απο τις τσεπες μας (βλ. δημοσια εργα) το ολο θεμα κρυβει πισω του το...αεροδρομιο ελληνικου!!
Η καινουρια τραπεζα γιαυτο δημιουργηθηκε και θα το δεις οσονουπω!!!
Και αφου ενας σαν το Καταρ εκανε την αρχη να εισαι σιγουρος οτι θα ακολουθησουν κι αλλοι!! Κι οσο και να σιχτιριζουν μερικοι, καποιοι απο αυτους με τους Καταριανουν θα ξαναμπουν στα ενσημα...κατασκευαστικα ¨η μη!!!;)

gsmaniac
30-08-2011, 14:38
μηπως ειναι πολυ νωρις για να πανηγυριζουμε ή να κλαιμε??????:cool:

προς το παρον ειμαστε σε μεγαλο κουβα και δεν φαινετε και ο πατος του...:cool:

vpentza
30-08-2011, 14:44
μηπως ειναι πολυ νωρις για να πανηγυριζουμε ή να κλαιμε??????:cool:



προς το παρον ειμαστε σε μεγαλο κουβα και δεν φαινετε και ο πατος του...:cool:


Κώστα το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν χρειάζονται πανηγύρια.....και θα αρχίσουμε να πανηγυρίζουμε σε 10-15 χρόνια από τωρα..όχι νωρίτερα

ας το ρίξουμε στις ρακές να μη βλέπουμε τί θα γίνεται από αύριο.....

GeorgeP
30-08-2011, 14:46
μηπως ειναι πολυ νωρις για να πανηγυριζουμε ή να κλαιμε??????:cool:




προς το παρον ειμαστε σε μεγαλο κουβα και δεν φαινετε και ο πατος του...:cool:


Δεν πανηγυριζει κανεις!! απλα συζηταμε οτι μια πετρελαιοπαραγωγος ζαπλουτη χωρα που δεν εχει αναγκη κανεναν ειναι ο ΠΡΩΤΟΣ ξενος επενδυτης ο οποιος αψηφησε τα spreads και την παραφιλολογια-απαισιοδοξια Ελληνων και ξενων, αλλα και οικων αξιολογησης περι πτωχευσης κι επενδυσε στην χωρα μας!! Γιατι το εκανε αυτο αυτη η χωρα? γιατι μας αγαπαει? Γιατι ειναι ο καλος σαμαρειτης? ΟΧΙ!!!! το εκανε γιατι θελει να βγαλει λεφτα!! Και τι λεφτα μπορει να βγαλει απο μια χρεωκοπημενη χωρα σαν την Ελλαδα? απαντηση: συμμετεχοντας στην αναπτυξη της κλεινοντας ετσι και το ματι και σε αλλους επενδυτες!!!!

Αυτο ειναι το μαθημα για ολους τους παραφιλολογους-απαισιοδοξους που επιθυμουν την πτωχευση της χωρας!!!

ortho
30-08-2011, 14:54
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι οι Καταριανοί ανοίγουν πόρτα για το χειμώνα. Το πήραν χαμπάρι ότι πολύ σύντομα οι μισθοί των Ελλήνων θα είναι κάτω κι από αυτών των Ασιατών μεταναστών στο Κατάρ και θα βγάλουν πολύ χρήμα με ελάχιστο κόστος. Και τους ευχαριστούμε κι από πάνω, όπως θα κάνουμε με τους Γερμανούς και τα φωτοβολταϊκά. Με αυτό το φούμαρο πάλι;! Για να δούμε πόσο σύντομα θα αρχίσουν να χάνονται περιουσίες στην επαρχία; Αλλά μέχρι τότε θα λέμε για την εμπιστοσύνη που μας δείχνουν οι Γερμανοί επιχειρηματίες. Τα θέλουμε και τα παθαίνουμε.

vpentza
30-08-2011, 15:00
Δεν πανηγυριζει κανεις!! απλα συζηταμε οτι μια πετρελαιοπαραγωγος ζαπλουτη χωρα που δεν εχει αναγκη κανεναν ειναι ο ΠΡΩΤΟΣ ξενος επενδυτης ο οποιος αψηφησε τα spreads και την παραφιλολογια-απαισιοδοξια Ελληνων και ξενων, αλλα και οικων αξιολογησης περι πτωχευσης κι επενδυσε στην χωρα μας!! Γιατι το εκανε αυτο αυτη η χωρα? γιατι μας αγαπαει? Γιατι ειναι ο καλος σαμαρειτης? ΟΧΙ!!!! το εκανε γιατι θελει να βγαλει λεφτα!! Και τι λεφτα μπορει να βγαλει απο μια χρεωκοπημενη χωρα σαν την Ελλαδα? απαντηση: συμμετεχοντας στην αναπτυξη της κλεινοντας ετσι και το ματι και σε αλλους επενδυτες!!!!

Αυτο ειναι το μαθημα για ολους τους παραφιλολογους-απαισιοδοξους που επιθυμουν την πτωχευση της χωρας!!!

ο Καταριανός έρχεται για πολλά και όχι για λίγα.....
αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι τα δίνουμε κοψοχρονιά, όχι μόνο τα κρατικά αλλά πλέον και τα ιδιωτικά συμφέροντα της χώρας...
Πάντα ήθελα να πουλάμε περιουσία αξιοποιόντας την υπεραξία της, αλλά τώρα τα ξεπουλάμε χωρίς κανένα πραγματικό όφελος για τη χώρα

GeorgeP
30-08-2011, 15:12
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι οι Καταριανοί ανοίγουν πόρτα για το χειμώνα. Το πήραν χαμπάρι ότι πολύ σύντομα οι μισθοί των Ελλήνων θα είναι κάτω κι από αυτών των Ασιατών μεταναστών στο Κατάρ και θα βγάλουν πολύ χρήμα με ελάχιστο κόστος. Και τους ευχαριστούμε κι από πάνω, όπως θα κάνουμε με τους Γερμανούς και τα φωτοβολταϊκά. Με αυτό το φούμαρο πάλι;! Για να δούμε πόσο σύντομα θα αρχίσουν να χάνονται περιουσίες στην επαρχία; Αλλά μέχρι τότε θα λέμε για την εμπιστοσύνη που μας δείχνουν οι Γερμανοί επιχειρηματίες. Τα θέλουμε και τα παθαίνουμε.

Στην ελλαδα της ευρωπης ζουμε Γιαννη κι οχι στην Κινα της Ασιας! Οι ασιατες αυτους τους μισθους ειχαν κι εχουν, στην ελλαδα και στην ευρωπη αυτους τους μισθους εχουμε και αυτους θα εχουμε!
Και στην Βουλγαρια αυτους τους μισθους ειχαν κι αυτους εξακολουθουν να εχουν...αυξανομενους σιγα-σιγα!!
Συλλογικες και κλαδικες συμβασεις δεν θα υπαρχουν, και καλα θα κανουν να μην υπαρχουν! ''Ο χαμηλοτερο μισθος κυριε ειναι τοσο κι αναλογως παραγωγης θα πληρωνεσαι παραπανω ¨η θα παιρνεις αυξησεις'', οτι δηλαδη γινεται σε ολο τον σωστο κοσμο! Τι θα πει συλλογικη συμβαση εργασιας? ¨η δινεις τοση αυξηση ανα ετος¨η κατεβαζω τον κοσμο σε απεργια? ειναι λογικη αυτη?
Εφτασα να παιρνω Γιαννη και 4000 μισθο καθαρα πριν απολυθω με συλλογικη συμβαση, βαση ετων προυπηρεσιας, τα 1700!!!!! Ξερεις γιατι? διοτι 16 ωρες την ημερα παρηγαγα κι εφερνα στον εργοδοτη μου τα 3πλασια απο οσα επαιρνα!! αυτο θα πει παραγωγηκοτητα κι ανταμοιβη αυτης! Θα μου πεις ετσι σκεφτονται ολοι? Οχι, δεν σκεφτοντουσαν ετσι μεχρι τωρα αλλα θα αναγκαστουν να σκεφτουν ετσι διοτι ο παραγων χρημα υπαλληλος θα του φυγει και θα παει αλλου να το παραξει!

Τι εννοεις θα χαθουν περιουσιες? Δηλαδη τα χωραφια που εχω στην Μανη θα μου τα παρουν ετσιθελικα οι Γερμανοι? με ποιον τροπο?

GeorgeP
30-08-2011, 15:15
ο Καταριανός έρχεται για πολλά και όχι για λίγα.....
αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι τα δίνουμε κοψοχρονιά, όχι μόνο τα κρατικά αλλά πλέον και τα ιδιωτικά συμφέροντα της χώρας...
Πάντα ήθελα να πουλάμε περιουσία αξιοποιόντας την υπεραξία της, αλλά τώρα τα ξεπουλάμε χωρίς κανένα πραγματικό όφελος για τη χώρα

αυτο δεν πειραζει στην παρουσα φαση Βασιλη!!!! Ας ανοιξουν οι δουλειες να πεσει χρημα στην αγορα να δουλεψει ο κοσμος (εστω και με 600-700ε, σημερα δεν τα εχει ουτε αυτα) και μετα 30 χρονια στην ληξη του ματς ξαναβαζουμε τα χαρτια στο τραπεζι.....απο θεση ισχυος πια!! Και δεν ειναι ουτε πρασινη, ουτε μπλε, ουτε τυρκουαζ η αποψη αυτη, ειναι αποψη λογικης στην παρουσα φαση!!

asotosios
30-08-2011, 15:46
Στην ελλαδα της ευρωπης ζουμε Γιαννη κι οχι στην Κινα της Ασιας! Οι ασιατες αυτους τους μισθους ειχαν κι εχουν, στην ελλαδα και στην ευρωπη αυτους τους μισθους εχουμε και αυτους θα εχουμε!
Και στην Βουλγαρια αυτους τους μισθους ειχαν κι αυτους εξακολουθουν να εχουν...αυξανομενους σιγα-σιγα!!
Συλλογικες και κλαδικες συμβασεις δεν θα υπαρχουν, και καλα θα κανουν να μην υπαρχουν! ''Ο χαμηλοτερο μισθος κυριε ειναι τοσο κι αναλογως παραγωγης θα πληρωνεσαι παραπανω ¨η θα παιρνεις αυξησεις'', οτι δηλαδη γινεται σε ολο τον σωστο κοσμο! Τι θα πει συλλογικη συμβαση εργασιας? ¨η δινεις τοση αυξηση ανα ετος¨η κατεβαζω τον κοσμο σε απεργια? ειναι λογικη αυτη?
Εφτασα να παιρνω Γιαννη και 4000 μισθο καθαρα πριν απολυθω με συλλογικη συμβαση, βαση ετων προυπηρεσιας, τα 1700!!!!! Ξερεις γιατι? διοτι 16 ωρες την ημερα παρηγαγα κι εφερνα στον εργοδοτη μου τα 3πλασια απο οσα επαιρνα!! αυτο θα πει παραγωγηκοτητα κι ανταμοιβη αυτης! Θα μου πεις ετσι σκεφτονται ολοι? Οχι, δεν σκεφτοντουσαν ετσι μεχρι τωρα αλλα θα αναγκαστουν να σκεφτουν ετσι διοτι ο παραγων χρημα υπαλληλος θα του φυγει και θα παει αλλου να το παραξει!

Τι εννοεις θα χαθουν περιουσιες? Δηλαδη τα χωραφια που εχω στην Μανη θα μου τα παρουν ετσιθελικα οι Γερμανοι? με ποιον τροπο?


για ποιους μισθούς Ευρώπης μιλάς φιλέ μου, όταν το κράτος φρόντισε αυτούς να τους ρίξει στα 500€ τον μηνά για τους εργαζόμενους κάτω των 25... ποιος από αυτούς έζησε πότε με τόσα χρήματα τον μηνά...

με ποιο δικαίωμα αναγκάζεις κάποιον να μένει όλη του την ζωή με την μανά του και τον πατέρα του, μιας και τα 500€ δεν φτάνουν ούτε για το μηχανάκι του να βάλει βενζίνη με 1,70/λιτρο...ποσό μάλλον για να πάει και να έρθει στην δουλεία του, να πληρώσει ενοίκιο κτλ κτλ...??? οι κατώτεροι μισθοί πρέπει να ορίζονται βάση του κόστους ζωής και όχι τα νούμερα που βλέπει κάποιος στους ισολογισμούς του κράτους, αν ξέρει να τους διαβάζει μιας και αυτοί δεν έχουν εργαστεί απο τότε που αποφοίτησαν από το πανεπιστήμιο...

ποιος σου είπε οτι στην Ευρώπη ο νέος ειναι αναγκασμένος να ζει με τους γονείς του από την στιγμή που εργάζεται 40+ωρες την εβδομάδα...???

οσο για το ποσο παραγει ενας υπαλληλος και το ποσο αμείβεται απλα θα σου πω, οτι στην μεγαλη εταιρια (ισως ο απο τις μεγαλύτερες ιδωτικες εταιριες για τα Ελληνικα δεδομένα) που εργάζομαι, ήρθε το εξής μαντάτο και αυτο δεν ειναι ραδιο αρβυλα ημουνα λογω θεσης ενας από τους αποδέκτες...

"αξιολογηστε τους υφιστάμενους σας, και έχετε υποψιν σας οτι ακόμα και καλοί να είναι, "εξω" υπάρχουν καλυτεροι και φθηνότεροι..."
οποτε τι να λεμε για αντίκρισμα στην παραγωγικότητα, η αγορά εχει γυρίσει τούμπα και μας έχει πάρει όλους και μας έχει σηκώσει...

οσο για το χρηματιστήριο και το ράλι του, τα έχουμε ξαναδει...και τα έχουμε ξανακουσει απο τους τοτε υπουργούς και τις 10000μοναδες τους...τα πήραν και ουτε καν φυγανε...και μας το παίζουν και καμποσοι...

όσο για τις περιουσιες που θα χαθουν και το πως θα χαθουν, οταν δεν θα εχουμε να φαμε θα τα δωσουμε για ενα κομματι ψωμι...

GeorgeP
30-08-2011, 16:28
για ποιους μισθούς Ευρώπης μιλάς φιλέ μου, όταν το κράτος φρόντισε αυτούς να τους ρίξει στα 500€ τον μηνά για τους εργαζόμενους κάτω των 25... ποιος από αυτούς έζησε πότε με τόσα χρήματα τον μηνά......
Εγω ζω με 1100 τον μηνα εδω και 18 μηνες και ειμαστε 2 ενηλικες με ενα παιδι! Τα μονα λεφτα που σηκωνω απο τα ετοιμα ειναι για αγορα μετοχων!!!!!;)
Αν ο 20αρης θελει με τον πρωτο μισθο να νοικιασει σπιτι, να το επιπλωσει, να το πληρωνει, να διασκεδαζει τοτε καλυτερα να ειναι μαματο θηλυκο και να το λεει η ψυχουλα της;) ¨η μαματος αντρας που να καθεται εκολα στα....τεσσερα!!!!


με ποιο δικαίωμα αναγκάζεις κάποιον να μένει όλη του την ζωή με την μανά του και τον πατέρα του, μιας και τα 500€ δεν φτάνουν ούτε για το μηχανάκι του να βάλει βενζίνη με 1,70/λιτρο...ποσό μάλλον για να πάει και να έρθει στην δουλεία του, να πληρώσει ενοίκιο κτλ κτλ...??? οι κατώτεροι μισθοί πρέπει να ορίζονται βάση του κόστους ζωής και όχι τα νούμερα που βλέπει κάποιος στους ισολογισμούς του κράτους, αν ξέρει να τους διαβάζει μιας και αυτοί δεν έχουν εργαστεί απο τότε που αποφοίτησαν από το πανεπιστήμιο.........
σου εχει πει κανεις οτι τα 1200ε κατωτερος μισθος στην Γερμανια φτανει για να ζησει καποιος μονος πληρωνοντας ενοικιο (800+ε), βενζινη 1,75 και ντοματες στα 3ε οι δυο (2 ντοματες συσκευασμενες)


ποιος σου είπε οτι στην Ευρώπη ο νέος ειναι αναγκασμένος να ζει με τους γονείς του από την στιγμή που εργάζεται 40+ωρες την εβδομάδα...???
Ο πρωτοεργαζομενος νεος στην ευρωπη οταν ειναι μονος του ζει με τους γονεις του ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ διοτι τα λεφτα δεν φτανουν!! Μαλιστα πληρωνει και την ζηση του στην οικογενεια του. Γιαυτο κι αναγκαζεται οταν μενει μονος του να το κανει ΜΕ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟ (αρσενικο ¨η θυληκο) για να μοιραζονται τα εξοδα. Καποιοι απο εμας ζησαμε για χρονια στο εξωτερικο και τα παιζουμε στα δαχτυλα αυτα! καποιοι ζουν ακομα...ρωτα τους!!


οσο για το ποσο παραγει ενας υπαλληλος και το ποσο αμείβεται απλα θα σου πω, οτι στην μεγαλη εταιρια (ισως ο απο τις μεγαλύτερες ιδωτικες εταιριες για τα Ελληνικα δεδομένα) που εργάζομαι, ήρθε το εξής μαντάτο και αυτο δεν ειναι ραδιο αρβυλα ημουνα λογω θεσης ενας από τους αποδέκτες...

"αξιολογηστε τους υφιστάμενους σας, και έχετε υποψιν σας οτι ακόμα και καλοί να είναι, "εξω" υπάρχουν καλυτεροι και φθηνότεροι..."
οποτε τι να λεμε για αντίκρισμα στην παραγωγικότητα, η αγορά εχει γυρίσει τούμπα και μας έχει πάρει όλους και μας έχει σηκώσει
φιλε μου αυτα να τα πεις στους Δ.Υ. κι οχι στους Ιδιωτικους σαν κι εμενα! Με εχουν αξιολογησει κι εχω αξιολογησει με αυτον τον τροπο πολλες φορες και πολλους υπαλληλους, καποιοι δεν ειχαν καλη αξιολογηση και πηγαν σπιτια τους....προβλημα τους. Οταν τους ελεγα οτι ο μισθος ειναι 700ε και η δουλεια 10ωρες ημερησιως αυτοι προτιμησαν το σπιτι τους!! Μεγεια τους με χαρα τους!! Ειμαι απο τους ανθρωπους που δεν με συνδεω τον μισθο με τις ωρες δουλειας αλλα με την παραγωγη!! Αρχισα 18 χρονων με 10000δρχ μισθο (1981) και 16 ωρες δουλειας καθημερινως Σαββατα, Κυριακες και αργιες. Εκανα Χριστουγεννα και Πασχα για πρωτη φορα στο σπιτι μου το 2001!!!!!!!!!!!! Τελειωσα με απαολυση λογω κρισης το 2010 με μισθο 4000ε καθαρα με 16 ωρες δουλειας καθημερινως Σαββατα, Κυριακες και αργιες. Τα τελευταια 3 χρονια ανευ καλοκαιρινης αδειας!!!! προτιμω να δουλευω και να αμοιβομαι (δεν εχει σημασια με ποσα) παρα να καθομαι και να ζω εις βαρος άλλον!! Δουλευοντας ανεξαρτητως ωραριου θα ερθουν και οι καλλυτεροι μισθοι!


οσο για το χρηματιστήριο και το ράλι του, τα έχουμε ξαναδει...και τα έχουμε ξανακουσει απο τους τοτε υπουργούς και τις 10000μοναδες τους...τα πήραν και ουτε καν φυγανε...και μας το παίζουν και καμποσοι...

καποιος φιλος ειπε πιο πανω αν σου λεγανε οτι το μηχανολαδο 20/50 ειναι ποσιμο νερο, θα το επινες???????
Οχι ουτε τα εχεις ξαναδει ουτε τα εχεις ξανακουσει ΑΥΤΑ που γινονται σημερα!


όσο για τις περιουσιες που θα χαθουν και το πως θα χαθουν, οταν δεν θα εχουμε να φαμε θα τα δωσουμε για ενα κομματι ψωμι...

Ο νοικοκυρης πριν πεινασει μαγειρευει φιλτατε!!

asotosios
30-08-2011, 17:04
Εγω ζω με 1100 τον μηνα εδω και 18 μηνες και ειμαστε 2 ενηλικες με ενα παιδι! Τα μονα λεφτα που σηκωνω απο τα ετοιμα ειναι για αγορα μετοχων!!!!!;)
Αν ο 20αρης θελει με τον πρωτο μισθο να νοικιασει σπιτι, να το επιπλωσει, να το πληρωνει, να διασκεδαζει τοτε καλυτερα να ειναι μαματο θηλυκο και να το λεει η ψυχουλα της;) ¨η μαματος αντρας που να καθεται εκολα στα....τεσσερα!!!!


σου εχει πει κανεις οτι τα 1200ε κατωτερος μισθος στην Γερμανια φτανει για να ζησει καποιος μονος πληρωνοντας ενοικιο (800+ε), βενζινη 1,75 και ντοματες στα 3ε οι δυο (2 ντοματες συσκευασμενες)


Ο πρωτοεργαζομενος νεος στην ευρωπη οταν ειναι μονος του ζει με τους γονεις του ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ διοτι τα λεφτα δεν φτανουν!! Μαλιστα πληρωνει και την ζηση του στην οικογενεια του. Γιαυτο κι αναγκαζεται οταν μενει μονος του να το κανει ΜΕ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟ (αρσενικο ¨η θυληκο) για να μοιραζονται τα εξοδα. Καποιοι απο εμας ζησαμε για χρονια στο εξωτερικο και τα παιζουμε στα δαχτυλα αυτα! καποιοι ζουν ακομα...ρωτα τους!!


φιλε μου αυτα να τα πεις στους Δ.Υ. κι οχι στους Ιδιωτικους σαν κι εμενα! Με εχουν αξιολογησει κι εχω αξιολογησει με αυτον τον τροπο πολλες φορες και πολλους υπαλληλους, καποιοι δεν ειχαν καλη αξιολογηση και πηγαν σπιτια τους....προβλημα τους. Οταν τους ελεγα οτι ο μισθος ειναι 700ε και η δουλεια 10ωρες ημερησιως αυτοι προτιμησαν το σπιτι τους!! Μεγεια τους με χαρα τους!! Ειμαι απο τους ανθρωπους που δεν με συνδεω τον μισθο με τις ωρες δουλειας αλλα με την παραγωγη!! Αρχισα 18 χρονων με 10000δρχ μισθο (1981) και 16 ωρες δουλειας καθημερινως Σαββατα, Κυριακες και αργιες. Εκανα Χριστουγεννα και Πασχα για πρωτη φορα στο σπιτι μου το 2001!!!!!!!!!!!! Τελειωσα με απαολυση λογω κρισης το 2010 με μισθο 4000ε καθαρα με 16 ωρες δουλειας καθημερινως Σαββατα, Κυριακες και αργιες. Τα τελευταια 3 χρονια ανευ καλοκαιρινης αδειας!!!! προτιμω να δουλευω και να αμοιβομαι (δεν εχει σημασια με ποσα) παρα να καθομαι και να ζω εις βαρος άλλον!! Δουλευοντας ανεξαρτητως ωραριου θα ερθουν και οι καλλυτεροι μισθοι!



καποιος φιλος ειπε πιο πανω αν σου λεγανε οτι το μηχανολαδο 20/50 ειναι ποσιμο νερο, θα το επινες???????
Οχι ουτε τα εχεις ξαναδει ουτε τα εχεις ξανακουσει ΑΥΤΑ που γινονται σημερα!



Ο νοικοκυρης πριν πεινασει μαγειρευει φιλτατε!!

επειδη εχω ζησει/δουλεψει για αρκετα χρονια και μελη της αμεσης οικογενειας μου συνεχιζουν να ζουν στο εξωτερικο (Αγγλια, Γαλλια, Ολλανδια, Γερμανια) και ετσι οπως παει με βλεπω να ξαναφευγω αγνωστο για που, μπορω να σου πω με βεβαιωτητα οτι για τους πολιτες του το καθε Ευρωπαικο κρατος ειχε και εχει μεριμνα...αν καποιοι απο αυτους θελουνε να ζουνε με τους γωονεις τους ειναι γιατι ειναι επιλογη τους ως ενα πολυ μεγαλο βαθμο και το οτι πληρωνουν στην οικογενεια τους "ενοικιο" ειναι γιατι αυτη ειναι η λογικη της διαπαιδαγωγησης στο εξωτερικο που ως ενα βαθμο με βρησκει και απολυτως συμφωνω.
ναι το κοστος ζωης ειναι αρκετα μεγαλο στο εξωτερικο και ναι στην Ελλαδα σε πολλες περιπτωσεις το εχουμε ξεπερασει, το σιγουρο ειναι οτι οι μισθοι δεν ειναι ιδιοι με της Ελλαδας...και το σιγουρο ειναι οτι στην Ευρωποι ειμαστε απο τους σκληροτερα εργαζομενους...μιας και σε καμια Γαλλια, Αγγλια κτλ δεν θα απαιτησει κανενας εργοδοτης να δουλεψεις καθε μερα για 10++ωρες...το 90% θα φυγει στο 8ωρο του, 7,5ωρες σε πολλες περιπτωσεις χωρις να νιωθει οτι κανει σκασιαρχειο...

αληθεια σε ποσα δυαρια των 300+€ θα μπορουσες να μεινεις με συγκατοικο...??? γιατι οταν στις παραπανω χωρες μενεις με συγκατοικο το σπιτι ειναι τετοιο το οποιο σου επιτρεπει να εχεις συγκατοικους...αρα μην κρινουμε τα ανωμοια...

οσον αφορα τις αξιολογησεις προσωπικου νομιζω οτι με το παραδειγμα μου σου απαντησα πληρως στα γραφομενα σου...πλεον δεν εχει σημασια μονο το ποσο αποδηδεις αλλα και το ποσο αμοιβεσε...υπαρχουν πολλοι που λογο αναγκης πλεον θα κανουν την δουλεια μας περιπου το ιδιο καλα, ισως και καλυτερα και θα παρουν και πολλα λιγοτερα απο εμας...

μην ξεχνας οτι οι ευκαιριες του να φτασεις πλεον να περνεις 4000€καθαρα τον μηνα για καποιον που ξεκηνα απο τα 500€ εχουν σχεδον εκληψει στον ιδιωτικο τομεα...και αυτο ειναι το κακο στην ολη υποθεση...να δουλευεις να αποδηδεις και αμοιβεσε αντιστοιχα με το εργο που παραγεις...πλεον δουλευεις...αποδιδεις...πληρωνεσαι με τα μινιμουμ και καποιοι βαζουν ακομα περισσοτερα στην τσεπη...δες απλα γυρω σου τι συμβαινει...

συμφωνω στο να δουλευεις και να μην ζεις εις βαρος αλλον...αλλα να υπαρχει και μελλον...αυτο αλλωστε ειναι το καροτο για να προσπαθεις και ακομα παραπανω για να πετυχεις στην ζωη σου...
αν ειναι να φτασουμε σε επιπεδα δουλειας...τοτε κατι κανουμε λαθος...
οχι δεν μπορεις ή καλυετρα δεν πρεπει να απαιτεις απο καποιον να δουλευει 50+++ωρες την εβδομαδα για 500€ τον μηνα...οταν δινεις τον βασικο πρεπει να περνεις την βασικη εργασια...απο εκει και περα πρεπει να δινεις κατι παραπανω στον εργαζομενο ωστε και αυτος να σου δωσει...αυτο ειναι που εχει χαθει στην Ελλαδα, ο εργαζομενος πλεον δεν μπορει να ελπιζει κατι στο μελλον...και αυτη η ανασφαλεια ειναι που δημιουργει πολλα προβληματα...

ckk
30-08-2011, 19:12
O αραβας δεν εξαγορασε τιποτε!! Ο αραβας μετεχει με 24% στο καινουριο πιστωτικο ιδρυμα που θα ιδρυθει - με ελληνικο board of directors ΟΥΆΟΥ απο τις δυο τραπεζες επικεφαλης του οποιου θα ειναι ο Κωστοπουλος της Αλφα- και στο οποιο θα εισχωρησουν οι δυο τραπεζες!
Με 24% δεν εισαι Ο αγοραστης ουτε ο κυριος μετοχος!!!


Μάλλον κύριος μέτοχος θα είναι ο Κωστόπουλος με 4%... έ?


γιατι Χρηστο μου, στα λογιστικα κερδη δεν αναλογουν φοροι? Δεν υπαρχουν λογιστικες ζημιες? Τι ειναι, αϋλα κι ανυπαρκτα κερδη και ζημιες ολα αυτα? Δεν περνιουνται σε βιβλια? δεν δηλωνονται στην εφορια? τα ομολογα που κατεχω δεν τα δηλωνω στην εφορια και στην ληξη τους πληρωνομαι μειον τον φορο? Οταν αυτα τα ομολογα τα πουλησω μειον 50% δεν ειναι ζημια την οποια και δηλωνω στα βιβλια μου?
Για ρωτα τον λογιστη σου. Τον σέβομαι, δεν μπορώ να του κάνω τέτοιες ερωτήσεις.
Κατανταει πολυ εκνευριστικο να χρωματιζεις τον αλλον μονον και μονον διοτι δεν συμβαδιζει με την αποψη σου!!
Αν στην υποθεση της Αλφα-Ευρομπανκ ενεπλακη και η Ελληνικη Κυβερνηση (ειτε μπλε, ειτε κοκκινη, ειτε πρασινη, ειτε ασπρη) πρεπει να τους πουμε ευγε διοτι αλλιως θα κλαιγαμε σε λιγο καιρο!! Και ποιος σου είπε ότι δεν θα κλαίμε? Τουλάχιστον εμείς που καταλαβαίνουμε. Σοφη κινηση απο οπου και να προερχοτανε και απο οπου και να παροτρυνθηκε!! διαβασε και λιγο ξενο τυπο να δεις με ποση χαρα κι ανακουφιση υποδεχτηκαν το νεο αυτο! Κοιτα το χρηματιστηριο, τον καθρεπτη της καθε οικονομιας!!! –5% σήμερα. (χωρίς αυτο να σημαίνει και κάτι). Γίνε λίγο πιο ενδιαφέρον αντίδικος.
Ελα τωρα, μην με σκοτωνεις σιγα σιγα γιατι ....υπαρχει ακομα ο ''Ριζοσπαστης''!!!
σκέφτομαι να επισυνάψω ένα ενδιαφέρον άρθρο από οικονομική εφημερίδα που αποδεικνύει πως τον παρακάλαγαν τον Καταριανό να τους σώσει, αλλά θα το καταλάβει κανείς ????? :Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία:
Σ.Σ. Ο Καταριανός ήδη κατείχε το 5% της Alpha, είναι προσωπικός φίλος του γερο-Κωστόπουλου......τον ήξεραν, τον προσέγγισαν, του έταξαν και σκεφτηκε να τους ριξει το σωσιβιο γιατί στο τέλος ο Καταριανός θα κερδίσει από τη συγχώνευση......
Δεν πανηγυριζει κανεις!! απλα συζηταμε οτι μια πετρελαιοπαραγωγος ζαπλουτη χωρα που δεν εχει αναγκη κανεναν ειναι ο ΠΡΩΤΟΣ ξενος επενδυτης ο οποιος αψηφησε τα spreads και την παραφιλολογια-απαισιοδοξια Ελληνων και ξενων, αλλα και οικων αξιολογησης περι πτωχευσης κι επενδυσε στην χωρα μας!! Γιατι το εκανε αυτο αυτη η χωρα? γιατι μας αγαπαει? Γιατι ειναι ο καλος σαμαρειτης? ΟΧΙ!!!! Το έκανε επειδή αγόρασε τζάμπα….το εκανε γιατι θελει να βγαλει λεφτα!! Και τι λεφτα μπορει να βγαλει απο μια χρεωκοπημενη (λες εσύ χρεωκοπημένη? Μα δεν είμαστε ο παράδεισος της ανάπτυξης στην Ευρώπη? Χάλασες Γιωργάκηηηηη…. ) χωρα σαν την Ελλαδα? απαντηση: συμμετεχοντας στην αναπτυξη της κλεινοντας ετσι και το ματι και σε αλλους επενδυτες!!!!
Αυτο ειναι το μαθημα για ολους τους παραφιλολογους-απαισιοδοξους που επιθυμουν την πτωχευση της χωρας!!!

Μα δύο… στιχάκια πιο πάνω λες ότι είναι χρεωκοπημένη…. άάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάάά


αυτο δεν πειραζει στην παρουσα φαση Βασιλη!!!! Ας ανοιξουν οι δουλειες να πεσει χρημα στην αγορα να δουλεψει ο κοσμος (εστω και με 600-700ε, σημερα δεν τα εχει ουτε αυτα) και μετα 30 χρονια στην ληξη του ματς ξαναβαζουμε τα χαρτια στο τραπεζι.....απο θεση ισχυος πια!! Και δεν ειναι ουτε πρασινη, ουτε μπλε, ουτε τυρκουαζ η αποψη αυτη, ειναι αποψη λογικης στην παρουσα φαση!!

Μετά από 30 χρόνια θα έχουμε πεθάνει της πείνας, από θέση ισχύος βεβαίως – βεβαίως. :D:D


Ενώ τα αντίστοιχα αποτελέσματα για την AlphaBank, μετά την αφαίρεση και της επίδρασης του rollover των ομολόγων οι ζημιές φτάνουν τα €524,8 εκατ.

Φαντασθείτε να μην αφαιρούσαν τα rollovers…


Και πάλι καλή επιτυχία στους παίκτες...

ortho
30-08-2011, 20:19
Τα χωράφια δε θα τα πάρουν άμεσα οι Γερμανοί, αλλά οι τράπεζες, που ίσως να ανήκουν σε Γερμανούς, Καταριανούς ή και Ελληνες.

Διάβαζα προχθές ότι έχουν γίνει κάμποσες χιλιάδες αιτήσεις για φωτοβολταϊκά. Κάθε φάκελλος δικαιολογητικών έχει κοστίσει από 3 έως 5 χιλιάδες ευρώ. Η Ελλάδα έχει όριο παραγωγής μέχρι το 2020 το οποίο είναι 2.567 MW. Οι αγρότες ήδη εξαπατήθηκαν μία φορά πληρώνοντας για τη δημιουργία φακέλλων όταν κάποιοι γνώριζαν ότι δε θα εγκριθούν όλες οι αιτήσεις. Σε δεύτερο επίπεδο, ο νόμος που ψηφίστηκε πέρσι "ενέδωσε" στην πίεση των αγροτών ώστε να επιτραπεί η εγκατάσταση φωτοβολταϊκών σε "γαίες υψηλής παραγωγικότητας". Αλλά ας μην το σχολιάσουμε αυτό.

Σήμερα η ΔΕΣΜΗΕ ( Διαχειριστής ελληνικού συστήματος μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας ) πληρώνει στον παραγωγό 0,45 ευρώ ανά KW.
Ποιός όμως εγγυάται ότι αυτή η τιμή θα παραμείνει τόσο ώστε να αποσβεστεί τουλάχιστον η επένδυση. Μιά αξιοπρεπής μονάδας κοστίζει περί τις 600-700.000 ευρώ με τις τράπεζες να δανείζουν το 70%.

Στην Ισπανία που εφαρμόζεται ένα αντίστοιχο πρόγραμμα, ήδη μείωσαν την τιμή που αγοράζουν το ρεύμα από τους ιδιώτες. Πολλοί, μα πάρα πολλοί θα κάτσουν στον z!

Αυτό εννοώ λέγοντας ότι θα χαθούν περιουσίες. Οι τράπεζες θα δανείσουν, θα πάρουν τόκους και στο τέλος τις μονάδες μαζί με τη γη.

Πως μας φαίνεται;!

Για να μην πω και για το φόρο ΑΠΕ που πληρώνουμε μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ.

gemara
30-08-2011, 23:54
Παίδες, στη υγεία σας χαίρεται και απολαμβάνει τώρα και καθίστε εσείς να χτυπιόσαστε για το ΠΑΣΟΚ.
Για τα κορόιδα του χρηματιστηρίου σας κάνει και τη χειρονομία.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/papantoniou_giannos_533_355.jpg


Μόνο σηκωτό δε με πήραν οι φρουροί του όταν πήγα να προσεγγίσω την περιοχή της βίλας του στη Σύρο... Συνεχίστε εσείς να παίζετε χρηματιστήριο.

Γιάννος Παπαντωνίου: Ο πρώην... τσάρος της οικονομίας και τα ανάκτορα των 4 εκατομμυρίων ευρώ | Π.Σ. ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ (http://www.thermopilai.org/content/giannos-papantoniou-o-proen-tsaros-tes-oikonomias-kai-ta-anaktora-ton-4-ekatommurion-euro)


Γιάννος Παπαντωνίου: Ο πρώην... τσάρος της οικονομίας και τα ανάκτορα των 4 εκατομμυρίων ευρώ

Υποβλήθηκε από Aristotelis την Δευ, 07/06/2010 - 17:17.
http://www.thermopilai.org/sites/www.thermopilai.org/files/images/Papantoniou_spitia_1.preview.jpg (http://www.gsforum.gr/"/content/papantoniou-spitia-1")
http://www.thermopilai.org/sites/www.thermopilai.org/files/images/Papantoniou_spitia_.preview.jpg (http://www.gsforum.gr/"/content/papantoniou-spitia")

Πώς ο άνθρωπος που κατηγορήθηκε ως υπεύθυνος για το χρηματιστηριακό κραχ του '99 βρίσκεται σήμερα με 5 ακίνητα-φιλέτα στην κατοχή του
ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ, Η εμπορική αξία της οποίας ξεπερνάει σήμερα τα 4 εκατ. ευρώ, έχει στην κατοχή του ο πρώην υπουργός κ. Γιάννος Παπαντωνίου. Μέσα σε μια χρυσή γι’ αυτόν δεκαετία, η οποία ξεκίνησε την εποχή της μεγάλης «φούσκας» του Χρηματιστηρίου, κατάφερε να αποκτήσει μία μικρή συλλογή ακινήτων-φιλέτων. Μια εντυπωσιακή βίλα στην Κάτω Κηφισιά με εσωτερική θερμαινόμενη πισίνα, που η εμπορική της αξία φτάνει σήμερα το 1,5 εκατ. ευρώ, μια εξοχική κατοικία στη Σύρο με πισίνα και θέα το Αιγαίο που η τιμή της αγγίζει σήμερα τα 2 εκατ. ευρώ και τρία γραφεία στην οδό Αμερικής στο Κολωνάκι, που η εμπορική τους αξία ξεπερνάει τις 500.000 ευρώ.

Η βίλα των 550 τ.μ. με τη θερμαινόμενη πισίνα
Το 1,5 εκατ. ευρώ εκτιμάται ότι φτάνει η σημερινή αξία αγοράς του ακινήτου που ο πρώην υπουργός χρησιμοποιεί ως μόνιμη κατοικία του
Μία πολυτελής βίλα με εσωτερική θερμαινόμενη πισίνα στην Κάτω Κηφισιά αποτελεί τη μόνιμη κατοικία του κ. Γιάννου Παπαντωνίου. Πρόκειται για ένα εντυπωσιακό κτίριο τριών επιπέδων που αποτελείται βάσει συμβολαίου από υπόγειο, ισόγειο και πρώτο όροφο, συνολικά 544 τ.μ. μαζί με όλους τους βοηθητικούς χώρους. Η σημερινή αξία αγοράς του ακινήτου, σύμφωνα με κτηματομεσίτρια της περιοχής, αγγίζει τουλάχιστον το 1,5 εκατ. ευρώ. Το 1998 το ζεύγος Παπαντωνίου αγόρασε στην κοσμοπολίτικη Κηφισιά ένα οικόπεδο 447,55 τ.μ. με μια ισόγεια κατοικία, αναφέροντας τιμή αγοράς στο συμβόλαιο 40 εκατ. δραχμών, τιμή που σύμφωνα με κτηματομεσίτες ήταν πολύ κοντά στην αντικειμενική αξία του κτήματος, αλλά... πολύ μακριά από την πραγματική τιμή της αγοράς. Από τα 40 εκατ. δραχμές της αναφερόμενης τιμής αγοράς, κατέβαλαν τα 30 μέσω δανείου από τη Eurobank και τα υπόλοιπα από προσωπικές καταθέσεις. Μεταβιβάστηκε κατά 80% εξ αδιαιρέτου στον πρώην υπουργό και κατά 20% στη σύζυγό του κυρία Σταυρούλα Κουράκου. Η υπάρχουσα κατοικία κατεδαφίστηκε και τη θέση της πήρε μια πολυτελής κατοικία τριών επιπέδων με εσωτερική πισίνα και φυσικά το ακριβό γούστο των ιδιοκτητών της.
Οι εργασίες οικοδόμησης ξεκίνησαν το 1999. Το σπίτι αποτελείται από τρία πατώματα. Το υπόγειο που περιλαμβάνει μια αποθήκη 89 τ.μ. και έναν χώρο που έχει δηλωθεί ως γκαράζ 188 τ.μ. Το ισόγειο έχει συνολική επιφάνεια 145,27 τ.μ. και ο πρώτος όροφος 122 τ.μ. Ολα τα επίπεδα επικοινωνούν με εσωτερική σκάλα. Αυτό που δίνει περισσότερη αίγλη στη μόνιμη κατοικία του κ. Παπαντωνίου είναι η 16 τ.μ. θερμαινόμενη εσωτερική πισίνα που βρίσκεται στο ισόγειο. Το 2002 με γονική παροχή η ψιλή κυριότητα του ακινήτου, αντικειμενικής αξίας 258.493 ευρώ, μεταβιβάζεται στον γιο του πρώην υπουργού, ενώ ο πρώην υπουργός και η κυρία Κουράκου κρατούν την επικαρπία.
Για τη χρηματοδότηση πάντως της κατασκευής της κατοικίας στο συμβόλαιο δεν γίνεται αναφορά για χορήγηση νέου δανείου. Το 1999, παράλληλα με την κατασκευή της νέας οικίας του, ο κ. Παπαντωνίου εκποίησε ένα άλλο ακίνητο. Σύμφωνα με κτηματομεσίτες της Κηφισιάς, η εμπορική αξία του συγκεκριμένου ακινήτου αγγίζει το 1,5 εκατ. ευρώ. Οπως λένε οι ίδιοι, το κόστος αγοράς στη συγκεκριμένη περιοχή φτάνει τις 4.000 ευρώ/τετραγωνικό και συμπληρώνουν:
«Πρόκειται για μια ακριβή περιοχή και παρά το γεγονός ότι το ακίνητο δεν είναι νεόδμητο, η εμπορική του αξία αγγίζει το 1,5 εκατ. ευρώ. Εχει τρία επίπεδα, πισίνα και βρίσκεται σε κεντρικό σημείο της Κηφισιάς. Οταν το αγόρασε ο ιδιοκτήτης η τιμή απόκτησής του πρέπει να ξεπερνούσε τις 600.000 ευρώ».
Παλάτι 2 εκατ. ευρώ με θέα το απέραντο γαλάζιο
Μια εξοχική έπαυλη αξίας 2 εκατ. ευρώ στη Σύρο κατασκεύασε για να περνάει ξέγνοιαστες καλοκαιρινές διακοπές με θέα το απέραντο γαλάζιο ο πρώην υπουργός Οικονομικών και Αμύνης κ. Γιάννος Παπαντωνίου.
Πρόκειται για μια υπερπολυτελή κατοικία 224 τ.μ. που βρίσκεται στην περιοχή Τρία Λαγγόνια του κυκλαδίτικου νησιού, διαθέτει μεγάλη πισίνα, βοηθητικούς χώρους, ακόμη και σκαλάκια για άμεση πρόσβαση από το σπίτι στη θάλασσα.
Σύμφωνα με κτηματομεσίτη του νησιού, η σημερινή εμπορική αξία του ακινήτου αγγίζει τα 2 εκατ. ευρώ. Μόλις φτάσει κάποιος στη Σύρο και αντικρίσει τα παλιά αρχοντικά καταλαβαίνει τη μεγαλοσύνη του τόπου αλλά και των ανθρώπων εκεί. Αυτή την αρχοντιά φαίνεται πως ζήλεψε ο πρώην υπουργός και πήρε την απόφαση να χτίσει στην πρωτεύουσα των Κυκλάδων την εξοχική του κατοικία. Τέλη του 2002 και συγκεκριμένα τον Δεκέμβριο προχωράει στην αγορά πέντε στρεμμάτων και ενός ημιτελούς ακινήτου στα Τρία Λαγγόνια τα οποία βάσει αδείας ανήκουν στη σύζυγο του κ. Παπαντωνίου κυρία Σταυρούλα Κουράκου.
Την ίδια ώρα, αποφασίζουν από κοινού ότι θέλουν να κάνουν και δικές τους παρεμβάσεις ώστε να διαμορφωθεί η εξοχική τους κατοικία σύμφωνα με τις επιθυμίες τους. Γίνεται λοιπόν αμέσως αναθεώρηση της υπάρχουσας άδειας για κατασκευή πισίνας και άλλων εξωτερικών βοηθητικών χώρων. Οι εργασίες για την ανακατασκευή της συγκεκριμένης οικίας ολοκληρώθηκαν το 2006. Πρόκειται για μια υπερπολυτελή διώροφη παραδοσιακή κατοικία 224 τ.μ., με δυνατό σημείο του σπιτιού φυσικά την πισίνα όπου απολαμβάνει στιγμές χαλάρωσης ο πρώην υπουργός με τη σύζυγό του ατενίζοντας το Αιγαίο και απολαμβάνοντας μοναδικά ηλιοβασιλέματα. Σημαντικό κομμάτι αποτελούν επίσης οι υπαίθριοι χώροι. Πέτρινες κατασκευές, απέραντη θέα, βοηθητικοί χώροι, αλλά και σκαλάκια για πρόσβαση στην παραλία. Η αρχιτεκτονική του κτίσματος ακολουθεί τα κυκλαδίτικα πρότυπα, αφού υπερισχύουν το λευκό και το μπλε.
Ωστόσο, περνώντας κανείς την ξύλινη πόρτα, στέκεται μπροστά σε μια μεγάλη αυλή περιστοιχισμένη από μια πέτρινη μάντρα, κόντρα στον βοριά, προστατεύοντας την κατοικία από τους δυνατούς ανέμους.
Η υπερπολυτελής βίλα βρίσκεται σε οικόπεδο-φιλέτο της Σύρου και η εμπορική της αξία στη σημερινή της κατάσταση φτάνει τα 2 εκατ. Μιλώντας στο «ΘΕΜΑ», ο κτηματομεσίτης του νησιού κ. Ανδρέας Πολίτης εκτιμά ότι «η σημερινή αξία του συγκεκριμένου ακινήτου όπως εγώ κρίνω ξεπερνάει το 1,5 εκατ. και φτάνει τα 2 εκατ. ευρώ. Είναι πάνω σε πλαγιά, δίπλα στη θάλασσα και διαθέτει πισίνα. Μιλάμε για μια αναπτυσσόμενη περιοχή με ιδιαίτερη φυσική ομορφιά η οποία λόγω της γεωγραφικής της θέσης έχει ασυναγώνιστη θέα».
Μισό εκατομμύριο για τρία γραφεία. Τα δύο αγοράστηκαν αμέσως μετά το κραχ του Χρηματιστηρίου

Στις 24 Ιανουαρίου 2008, αφού έχει αποσυρθεί από την πολιτική, ο κ. Παπαντωνίου προχωράει σε μία ακόμη επένδυση, για επαγγελματικούς λόγους αυτή τη φορά. Αγόρασε λοιπόν ένα γραφείο 38 τ.μ. στον 5ο όροφο κτιρίου, στην οδό Αμερικής 19, στο Κολωνάκι. Η αντικειμενική αξία του εν λόγω ακινήτου, σύμφωνα με το συμβόλαιο, είναι 69.809 ευρώ και για τη χρηματοδότησή του ο κ. Παπαντωνίου πήρε ισόποσο δάνειο. Στο ίδιο κτίριο όμως ο πρώην υπουργός είχε πραγματοποιήσει και άλλες δύο αγορές στο παρελθόν.
Συγκεκριμένα, το 2003, κατάφερε να αποκτήσει δύο γραφεία 71,53 τ.μ. και 69 τ.μ. αντίστοιχα. Για την αγορά αυτών των δύο ακινήτων έδωσε 200.339 ευρώ. Σήμερα, η εμπορική αξία των τριών ακινήτων ξεπερνάει το μισό εκατομμύριο ευρώ σύμφωνα με κτηματομεσίτη της περιοχής. «Η Αμερικής είναι μια ακριβή περιοχή. Σήμερα το τετραγωνικό μπορεί να φτάνει τις 3.500 - 4.000 ευρώ, αλλά το 2003 που πραγματοποιήθηκαν οι πρώτες αγορές οι τιμές ήταν πολύ ψηλότερες. Τότε το τετραγωνικό έφτανε τις 7.000 ευρώ. Μετά την κρίση του Χρηματιστηρίου όσοι είχαν χρήματα τα επένδυσαν σε ακίνητα. Η ζήτηση ήταν μεγάλη και αυξήθηκαν οι τιμές».
Πηγή: Πρώτο Θέμα, Κυριακή 6 Ιουνίου 2010

asotosios
31-08-2011, 08:48
που να αρχισουν να δειχνουν τι εχει το αλλο "καλο" παιδι του ΠΑΣΟΚ...το δεξι χερι ολων μεχρι της αποσυρσης του, τον Κ. Λαλιωτη...που απλα εξαφανηστηκε οικιοθελως απο την πολιτικη σκηνη...
λεγεται για πολυ μεγαλη περιουσια σε Κρητη - Ελουντα συγκεκριμενα...αλλα ποιος απο τους καναλαρχες - εφημεριδες τολμαει να πιασει στο στομα του τον μεγαλοκαρχαρια Κ.Λ στο στομα του, μιας και ολοι φαγανε παρεα του...μην ξεχναμε οτι ηταν στο ΥΠΕΧΩΔΕ εν καιρω μεγαλων εργων/σκανδαλων...Ριο Αντιριο, Ελ. Βενιζελος, Ολυμπιακα Εργα, Χρηματιστηριο και ποσα ακομα...!!!

ortho
31-08-2011, 13:57
Πάντως πολύ μου άρεσε η άνοδος του χρηματηστηρίου! Με χαροποίησε, μου έδωσε ελπίδα! Αρχισα να σκέφτομαι ότι τζάμπα λέω τον ΓΑΠ προδότη. Ο άνθρωπος έχει όραμα! Τώρα γιατί το όνειρο κράτησε μιά μέρα.... Αυτό το είδατε;

Στις 27 Ιουλίου η ελληνική κυβέρνηση ανακοίνωσε την ανάθεση του ρόλου χρηματοοικονομικών συμβούλων για το εν εξελίξει πρόγραμμα ανταλλαγής ομολόγων στις τράπεζες ΒΝΡ Paribas, Deutsche Bank και HSBC. Στην ίδια ανακοίνωση αναφέρεται η συνεργασία της κυβέρνησης με τη νεοϋορκέζικη δικηγορική εταιρεία Cleary Gottlieb (πλήρες όνομα «Cleary, Gottlieb, Steen and Hamilton LLP») «ως διεθνούς νομικού συμβούλου (...) σε σχέση με την εφαρμογή του PSI». Οπως είναι σε θέση να γνωρίζει η «Ε», όμως, η πρόσληψη της εν λόγω εταιρείας κάθε άλλο παρά απλή υπόθεση είναι.
Ποια είναι η Cleary Gottlieb
Πρόκειται για μία από τις μεγαλύτερες και ισχυρότερες δικηγορικές εταιρείες της Νέας Υόρκης, με εξειδίκευση σε τραπεζικές και χρηματοοικονομικές υποθέσεις. Η εταιρεία εδραιώθηκε μέσω της ανάμειξής της στις αναδιαρθρώσεις χρέους της Ουρουγουάης, της Αργεντινής και, πιο πρόσφατα, της Ισλανδίας.
Επικεφαλής της ομάδας που θα δουλέψει στην Ελλάδα και «αστέρας» της εταιρείας σε ζητήματα αναδιάρθρωσης χρέους είναι ο δικηγόρος Λι Μπούχαϊτ, ο οποίος εκπροσώπησε τις κυβερνήσεις της Ισλανδίας και της Αργεντινής κατά τις διαπραγματεύσεις τους με τους πιστωτές τους.
Ο κ. Μπούχαϊτ είχε αρχίσει να ασχολείται με το ελληνικό θέμα πολύ πριν η εταιρεία του προσληφθεί από τη χώρα μας. Συγκεκριμένα εξέδωσε, σε συνεργασία με τον καθηγητή Δικαίου του Πανεπιστημίου Ντιουκ των ΗΠΑ, Μίτου Γκουλάτι, δύο μελέτες. Η πρώτη, τον Απρίλιο του 2010, είχε τίτλο «Πώς να αναδιαρθρώσουμε το ελληνικό χρέος», ενώ η δεύτερη, του Απριλίου 2011, «Ελληνικό χρέος: Τα τελικά σενάρια».
Και οι δύο μελέτες, οι οποίες είναι ελεύθερα διαθέσιμες στο Διαδίκτυο, εξετάζουν εις βάθος το νομικό καθεστώς των ελληνικών ομολόγων και τις εναλλακτικές που έχει στη διάθεσή της η Ελλάδα, μεταξύ των οποίων και η ολική αναδιάρθρωση του χρέους.
Η συνάντηση της Ρώμης
Αυτό που δεν έχει γίνει ώς τώρα γνωστό, όμως, είναι το γεγονός ότι η Cleary Gottlieb οργάνωσε συνέδριο κεκλεισμένων των θυρών στη Ρώμη στις 3 Φεβρουαρίου, με συμμετοχή του κ. Μπούχαϊτ και υψηλόβαθμων στελεχών από άλλες διεθνείς δικηγορικές εταιρείες, με αντικείμενο την αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους και το ενδεχόμενο εξόδου από την ευρωζώνη.
Συγκεκριμένα, εισήγηση που παρουσιάστηκε και συζητήθηκε εκεί, την οποία έχει στη διάθεσή της η «Ε», εξετάζει την εθελοντική έξοδο ή έξωση χώρας από την ευρωζώνη και πώς αυτή μπορεί να γίνει σύννομα, παρά την έλλειψη σχετικής πρόβλεψης στις συνθήκες του Μάαστριχτ και της Λισαβόνας.
Η συγκεκριμένη εισήγηση παρουσιάστηκε από τον δικηγόρο Τσαρλς Πρόκτορ, της λονδρέζικης εταιρείας Μπερντ & Μπερντ, με τίτλο «Φεύγοντας από την ευρωζώνη» και αποτέλεσε αντικείμενο συζήτησης μετά την παρουσίασή της ανάμεσα στον κ. Πρόκτορ, τον κ. Μπούχαϊτ και τους λοιπούς συνέδρους της Cleary Gottlieb.
Στην παρουσίαση αναγνωρίζεται η νομική δυσκολία εξόδου από την ευρωζώνη, λόγω των διατάξεων των συνθηκών του Μάαστριχτ και της Λισαβόνας, παρουσιάζεται όμως ένα «παράθυρο» για εθελοντική και μόνο αποχώρηση. Συγκεκριμένα, το άρθρο 50 της συνθήκης του Μάαστριχτ, το οποίο αποτελεί μεταγενέστερη προσθήκη που έγινε στη Λισαβόνα, επιτρέπει σε χώρα να αποχωρήσει από την Ευρωπαϊκή Ενωση «ανάλογα με τις συνταγματικές διατάξεις του κράτους-μέλους».
Σύμφωνα με την ανάλυση που παρουσιάστηκε στο συνέδριο της Cleary Gottlieb, εάν μία χώρα επιθυμεί να αποχωρήσει από την ευρωζώνη πρέπει πρώτα να κάνει χρήση του συγκεκριμένου άρθρου και να αποχωρήσει από την Ε.Ε. «Συνεπώς, υπάρχει μηχανισμός εξόδου που περιλαμβάνει την Ε.Ε. και την ευρωζώνη», επισημαίνεται στην εισήγηση, ενώ «δεν υφίσταται διαδικασία υπό την οποία κράτος-μέλος να μπορεί να αποχωρήσει από την ευρωζώνη αλλά να παραμείνει στην Ε.Ε.».
Τέλος, στην εισήγηση σημειώνεται ότι ενδεχομένως υπό άλλο άρθρο της συνθήκης του Μάαστριχτ το απερχόμενο κράτος να μπορεί άμεσα να κάνει αίτηση για να ξαναμπεί στην Ε.Ε. έχοντας αποχωρήσει από την ευρωζώνη.
Σε κανένα σημείο της εισήγησης δεν γίνεται αναφορά στην Ελλάδα συγκεκριμένα, ενδεχομένως για προσχηματικούς λόγους, καθότι το αντικείμενο της συνεδρίασης ήταν ούτως ή άλλως η Ελλάδα.
Παρά τη μυστικότητα της συνάντησης, η ιταλική οικονομική εφημερίδα «Linkiesta» με άρθρο της στις 10 Φεβρουαρίου έγραφε ότι «η Ελλάδα μπορεί να σπάσει το ταμπού και να βγει από την ευρωζώνη. Μεγάλες δικηγορικές εταιρείες απεργάζονται σχέδια ώστε αυτό να γίνει με νόμιμο τρόπο, χωρίς να παραβιάζονται οι κανόνες της Ευρωπαϊκής Ενωσης».
Σε άρθρο των «Financial Times» την 1η Αυγούστου, η εφημερίδα σχολίαζε την πρόσληψη της Cleary Gottlieb από την Ελλάδα και ειδικά τον ρόλο του κ. Μπούχαϊτ. Η πρόσληψη ερμηνευόταν ως επιθετική κίνηση από την πλευρά της ελληνικής κυβέρνησης, δεδομένου του ιστορικού του κ. Μπούχαϊτ ως σκληρού διαπραγματευτή σε παλαιότερες αναδιαρθρώσεις αλλά κυρίως λόγω των απόψεών του για το ενδεχόμενο ελληνικής αναδιάρθρωσης εκτός συμφωνιών με την Ε.Ε.
Συγκεκριμένα, αφού παρουσίαζε τη θέση του κ. Μπούχαϊτ για ολική αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους που διοικείται από ελληνικό δίκαιο με τρόπο ιδιαίτερα επώδυνο για τους ξένους πιστωτές, ο δημοσιογράφος της έγκριτης οικονομικής εφημερίδας σημείωνε καυστικά: «Σας ακούγονται όλα αυτά σαν μονομερής και αντι-ευρωπαϊκή δράση; Ισως, όμως φαίνεται ότι οι λέξεις "πολυμερής", "ευρωπαϊκή" και "δράση" δεν συνδυάζονται με επιτυχία αυτές τις μέρες».
Τα ερωτήματα
Σε επικοινωνία που είχαμε με την Cleary Gottlieb μάς επιβεβαιώθηκε η πρόσληψή της από την ελληνική κυβέρνηση για το πρόγραμμα ανταλλαγής ομολόγων, στο πλαίσιο των αποφάσεων της συνόδου κορυφής της 21ης Ιουλίου. Η εταιρεία δεν ήταν σε θέση να μας εξηγήσει πώς έγινε η συνεργασία (με απ' ευθείας ανάθεση, κατόπιν πρωτοβουλίας ποίου;) ούτε αν ο ρόλος της περιορίζεται στο πρόγραμμα ανταλλαγής ομολόγων.
Επίσης, παρ' ότι μας επιβεβαίωσε την πραγματοποίηση του συνεδρίου της Ρώμης, η Cleary Gottlieb δεν ήταν σε θέση να μας δώσει λεπτομέρειες για τον λόγο και την αφορμή της διοργάνωσής του.
Τα ερωτήματα λοιπόν παραμένουν: Πώς επιλέχθηκε η Cleary Gottlieb; Θα παίξει ευρύτερο ρόλο νομικού συμβούλου της Ελλάδας; Ποια η άποψη της κυβέρνησης για το έντονο ενδιαφέρον της εταιρείας για το πώς μπορεί να γίνει ολική αναδιάρθρωση του χρέους και το ενδεχόμενο εξόδου από την ευρωζώνη; Είναι και αυτά σενάρια που εξετάζονται;



Από το blog Σενάρια αναδιάρθρωσης μέχρι εξόδου από το ευρώ | Πολιτική | Ελευθεροτυπία (http://www.enet.gr/?i=news.el.politikh&id=305561)

napgeo
31-08-2011, 16:02
Άλο να μας ανησυχεί αυτή την περίοδο.
Είδη τα 2 πυρηνικά Υ/Β του ρωσικού Ναυτικού πέρασαν τα στενά του Γιβραλτάρ με κατεύθυνση τις ακτές της Κυπριακής δημοκρατίας.
Θα είναι ίσως ο πιο καυτός Σεπτέμβρης για όλους μας.
Η κυπριακή κυβέρνηση ξεκινά έρευνες για κοιτάσματα γαιανθράκων και φυσικού αερίου.....................

ckk
31-08-2011, 21:03
Πάντως πολύ μου άρεσε η άνοδος του χρηματηστηρίου! Με χαροποίησε, μου έδωσε ελπίδα! Αρχισα να σκέφτομαι ότι τζάμπα λέω .......................................... Cleary Gottlieb μάλλον τους προσέλαβε για να πάρουμε, με την αγάπη μας, τον Θεό με το μέρος μας. Αλλιώς...


Άλλο ένα -4% σήμερα.

Και πάλι καλή επιτυχία στους παίκτες...

asotosios
01-09-2011, 09:32
αφου ειναι σε ραλι το χρηματιστηριο...απλα τωρα εχει καταβαση το προγραμμα αγωνων...

vpentza
01-09-2011, 09:35
αφου ειναι σε ραλι το χρηματιστηριο...απλα τωρα εχει καταβαση το προγραμμα αγωνων...

και όταν τελειώσει η κατηφόρα, πιθανόν να έχει ευθεία και μετά , και μετά ??? ;)

Fuji
01-09-2011, 15:48
Το δις εξαμαρτείν, ουκ ανδρός σοφού! ;) Αλάργα ...

TEOSS
02-09-2011, 00:01
Το δις εξαμαρτείν, ουκ ανδρός σοφού! ;) Αλάργα ...


Άλλο είναι να «μπαίνεις» στις 6.000 μονάδες και άλλο στις … 600 (αποπληθωρισμένο εκει είναι )…;)

Michael Chatzilias
02-09-2011, 16:30
Τα χωράφια δε θα τα πάρουν άμεσα οι Γερμανοί, αλλά οι τράπεζες, που ίσως να ανήκουν σε Γερμανούς, Καταριανούς ή και Ελληνες.

Διάβαζα προχθές ότι έχουν γίνει κάμποσες χιλιάδες αιτήσεις για φωτοβολταϊκά. Κάθε φάκελλος δικαιολογητικών έχει κοστίσει από 3 έως 5 χιλιάδες ευρώ. Η Ελλάδα έχει όριο παραγωγής μέχρι το 2020 το οποίο είναι 2.567 MW. Οι αγρότες ήδη εξαπατήθηκαν μία φορά πληρώνοντας για τη δημιουργία φακέλλων όταν κάποιοι γνώριζαν ότι δε θα εγκριθούν όλες οι αιτήσεις. Σε δεύτερο επίπεδο, ο νόμος που ψηφίστηκε πέρσι "ενέδωσε" στην πίεση των αγροτών ώστε να επιτραπεί η εγκατάσταση φωτοβολταϊκών σε "γαίες υψηλής παραγωγικότητας". Αλλά ας μην το σχολιάσουμε αυτό.

Σήμερα η ΔΕΣΜΗΕ ( Διαχειριστής ελληνικού συστήματος μεταφοράς ηλεκτρικής ενέργειας ) πληρώνει στον παραγωγό 0,45 ευρώ ανά KW.
Ποιός όμως εγγυάται ότι αυτή η τιμή θα παραμείνει τόσο ώστε να αποσβεστεί τουλάχιστον η επένδυση. Μιά αξιοπρεπής μονάδας κοστίζει περί τις 600-700.000 ευρώ με τις τράπεζες να δανείζουν το 70%.

Στην Ισπανία που εφαρμόζεται ένα αντίστοιχο πρόγραμμα, ήδη μείωσαν την τιμή που αγοράζουν το ρεύμα από τους ιδιώτες. Πολλοί, μα πάρα πολλοί θα κάτσουν στον z!

Αυτό εννοώ λέγοντας ότι θα χαθούν περιουσίες. Οι τράπεζες θα δανείσουν, θα πάρουν τόκους και στο τέλος τις μονάδες μαζί με τη γη.

Πως μας φαίνεται;!

Για να μην πω και για το φόρο ΑΠΕ που πληρώνουμε μέσω του λογαριασμού της ΔΕΗ.


Ένας απλός φάκελος ιδιώτη αρχίζει από 650 Ευρώ και ανεβαίνει ανάλογα με την παραγωγή που σκοπεύει να κάνει.

Η εγγυημένη τιμή 0,45 ανά kw δεν θα παραμείνει εκεί, αλλά θα πέφτει σταδιακά κάθε χρόνο.

Μια αξιοπρεπής μονάδα έκτασης ενός στρέμματος, παραγωγής περίπου 80kw, η οποία δίδει περί 60,000 Ευρώ σήμερα, δεν ξεπερνά τα 300,000 Ευρώ, με την τράπεζα να δίδει επαγγελματικό δάνειο πράσινης ενέργειας το 70% και το υπόλοιπο στον ιδιώτη, εάν ο ιδιώτης επενδυτής έχει πιστοληπτική ικανότητα και μπορεί να πάρει το δάνειο.

Συμφωνώ ότι μπαίνουν κάποια assets σε κίνδυνο και ο μεγαλύτερος λόγος είναι ότι μια επένδυση που φαίνεται συμφέρουσα σήμερα, με τα σημερινά δεδομένα, μπορεί να αλλάξει στην Ελλάδα την άλλη εβδομάδα.

Στάση αναμονής χρειάζεται. Χαλαρά, κούρα, τα μάτια και τ' αυτιά ανοιχτά, προτεραιότητα στην υγεία μας, στο σπίτι μας, στον συνάνθρωπό μας και στην κοινωνία. Με τα μάτια όμως ανοιχτά, και οπλισμένοι για όταν χρειαστεί (επενδυτικά).

vasorfa
02-09-2011, 16:48
Ένας απλός φάκελος ιδιώτη αρχίζει από 650 Ευρώ και ανεβαίνει ανάλογα με την παραγωγή που σκοπεύει να κάνει.

Η εγγυημένη τιμή 0,45 ανά kw δεν θα παραμείνει εκεί, αλλά θα πέφτει σταδιακά κάθε χρόνο.

Μια αξιοπρεπής μονάδα έκτασης ενός στρέμματος, παραγωγής περίπου 80kw, η οποία δίδει περί 60,000 Ευρώ σήμερα, δεν ξεπερνά τα 300,000 Ευρώ, με την τράπεζα να δίδει επαγγελματικό δάνειο πράσινης ενέργειας το 70% και το υπόλοιπο στον ιδιώτη, εάν ο ιδιώτης επενδυτής έχει πιστοληπτική ικανότητα και μπορεί να πάρει το δάνειο.

Συμφωνώ ότι μπαίνουν κάποια assets σε κίνδυνο και ο μεγαλύτερος λόγος είναι ότι μια επένδυση που φαίνεται συμφέρουσα σήμερα, με τα σημερινά δεδομένα, μπορεί να αλλάξει στην Ελλάδα την άλλη εβδομάδα.

Στάση αναμονής χρειάζεται. Χαλαρά, κούρα, τα μάτια και τ' αυτιά ανοιχτά, προτεραιότητα στην υγεία μας, στο σπίτι μας, στον συνάνθρωπό μας και στην κοινωνία. Με τα μάτια όμως ανοιχτά, και οπλισμένοι για όταν χρειαστεί (επενδυτικά).


+1200 Mιχαλιώ;););)

ltsiorak
02-09-2011, 16:48
ξεκινησαμε απο χρηματιστηριο και φτασαμε στα υποβρηχια και στα φωτοβολταικα..... :sm7::sm7::sm7:

αυτες ειναι συζητησεις..... ! ! ! !

ortho
02-09-2011, 16:56
Φυσικά! Σφαιρική ενημέρωση!:D:D:D

Μόνο πούθε κλάνει το μπαρμπούνι δεν ξέρουμε!:sm7::sm7:

ckk
03-09-2011, 11:12
ξεκινησαμε απο χρηματιστηριο και φτασαμε στα υποβρηχια και στα φωτοβολταικα..... :sm7::sm7::sm7:

αυτες ειναι συζητησεις..... ! ! ! !


Εγώ παραμένω... άλλο ένα -4% χθες.

Κι αν θέλουμε να θυμηθούμε και την ψαλίδα μεταξύ δείκτη χρηματιστηρίου και spreads, 890 / 1.670.

Συνεχίζουμε να πηγαίνουμε καλά και θα συνεχίσουμε.

Να μην ξεχάσω και την καλή επιτυχία στους παίκτες.

Αλήθεια πού πήγαν? Χάθηκαν στο πολυδαίδαλο του forum μάλλον. Θα διαβάζουν καταβάσεις με… mountain bike.

ltsiorak
03-09-2011, 11:18
μιλαμε για χρηματιστιστιριο ε?

για ενα χρηματηστιριο που επρεπε ολοι να μπουνε μεσα... μεσα για μεσα....

μιλαμε για μια επιτροπη κεφαλαιαγορας που επρεπε να κρεμαστει... οταν εβαζε εταιριες τυπου Intersat , μια εταιρια με μια μονο ...ταμπελα... ακομη κρεμετε απεναντη μου...

τι λεμε τωρα ρε μαγκες? χρηματιστιριο στην ουγκαντα?

σε μια χωρα χωρις ανεξαρτητες επιτροπες?

σε μια χωρα του λαδωματος?

πρεπει να εισαι τρελος η απατεωνας για να ασχοληθεις με κατι τετοιο στην ουγκαντα

εγω αυτα περι εταιριων τα ακουω σαπια... ασχολουμε εδω και 8 χρονια με ελληνικες εταιριες και μονο μια δυο μπορουσαν να ειναι στο χρηματηστιριο, ολες οι αλλες για το αναθεμα...

αντε γιατι ανεφερε καποιος το λαναρα τον συντοπιτιμου αλλα τους δορυφορους του κανενας...

οσο αφορα για μισθους που ανεφερε καποιος.... περιμενετε κατι 300 ευρα το μηνα... ηδη εταιριες του εξωτερικου μας ζητανε να ενημερωσουμε οταν οι μισθοι πεσουν εκει...

ερε γλεντια

vpentza
03-09-2011, 12:30
Εγώ παραμένω... άλλο ένα -4% χθες.

Να μην ξεχάσω και την καλή επιτυχία στους παίκτες.

Αλήθεια πού πήγαν?

Ευχαριστώ προσωπικά για τις ευχές......
απλά δεν μπορώ να σε ευχαριστώ σε κάθε post που το αναφέρεις....καβαλάω κιόλας, δεν γράφω μόνο....:D:D:D

tsompanis
03-09-2011, 13:33
μιλαμε για χρηματιστιστιριο ε?

για ενα χρηματηστιριο που επρεπε ολοι να μπουνε μεσα... μεσα για μεσα....

μιλαμε για μια επιτροπη κεφαλαιαγορας που επρεπε να κρεμαστει... οταν εβαζε εταιριες τυπου Intersat , μια εταιρια με μια μονο ...ταμπελα... ακομη κρεμετε απεναντη μου...

τι λεμε τωρα ρε μαγκες? χρηματιστιριο στην ουγκαντα?

σε μια χωρα χωρις ανεξαρτητες επιτροπες?

σε μια χωρα του λαδωματος?

πρεπει να εισαι τρελος η απατεωνας για να ασχοληθεις με κατι τετοιο στην ουγκαντα

εγω αυτα περι εταιριων τα ακουω σαπια... ασχολουμε εδω και 8 χρονια με ελληνικες εταιριες και μονο μια δυο μπορουσαν να ειναι στο χρηματηστιριο, ολες οι αλλες για το αναθεμα...

αντε γιατι ανεφερε καποιος το λαναρα τον συντοπιτιμου αλλα τους δορυφορους του κανενας...

οσο αφορα για μισθους που ανεφερε καποιος.... περιμενετε κατι 300 ευρα το μηνα... ηδη εταιριες του εξωτερικου μας ζητανε να ενημερωσουμε οταν οι μισθοι πεσουν εκει...

ερε γλεντια


+ 955




και όσο αναφορά την δεη
και για πιά 0,45 ανα kw μιλάτε?
στην περιοχή Ζίτσας,αυτά που πήρε ο φίλος μου στην τσέπη καθώς και 3 ακόμη με φ/β και έπειτα απο μεγάλη καθυστέρηση,είναι 0,32.
ποιά 0,45 :confused:
εκτός και αν σε άλλες περιοχές της χώρας έχει καλύτερο ήλιο απο αυτόν της ηπείρου..

μίλα και εσύ ρε νάπο!:sm7:

ckk
03-09-2011, 14:36
Ευχαριστώ προσωπικά για τις ευχές......
απλά δεν μπορώ να σε ευχαριστώ σε κάθε post που το αναφέρεις....καβαλάω κιόλας, δεν γράφω μόνο....:D:D:D

Μα δεν μιλάω για σένα... τρελός είσαι?

Εσύ άλλωστε γράφεις... άλλοι είναι συνεχώς σε άλλα threads.

Τώρα αν είσαι και συ... παίχτης, σταμάτα το. Παίξε κάτι άλλο. Το χρηματιστήριο δεν είναι για παιχνίδι. Είναι μόνο για μακροχρόνια, τουλάχιστον 5ετή για την Ελλάδα, επένδυση και αυτή βγαλμένη μόνο από θεμελιώδεις αναλύσεις. Ούτε τεχνικές αναλύσεις, ούτε... μεσόβαρους, ούτε περιστέρια που ανεβαίνουν - άρα θα ανέβει και ο δείκτης, ούτε...

Αυτά είναι για αλογομούρηδες και καζινόβιους. Δεν έχω τίποτα εναντίον τους. Ίσα - ίσα τους συμπαθώ, διότι οι πολλές short run δικές τους χασούρες είναι δικά μου long run κέρδη.

GeorgeP
05-09-2011, 13:10
Εγώ παραμένω... άλλο ένα -4% χθες.

Κι αν θέλουμε να θυμηθούμε και την ψαλίδα μεταξύ δείκτη χρηματιστηρίου και spreads, 890 / 1.670.

Συνεχίζουμε να πηγαίνουμε καλά και θα συνεχίσουμε.

Να μην ξεχάσω και την καλή επιτυχία στους παίκτες.

Αλήθεια πού πήγαν? Χάθηκαν στο πολυδαίδαλο του forum μάλλον. Θα διαβάζουν καταβάσεις με… mountain bike.

Εχε υπομονη!!!!!
Παντως καποιοι ωραιοι εβγαλαν 2,500κακια απο (ΕΤΕ) σε 10 ωρες πριν πεσουν ξανα και ξαναγορασουν τα πουλημενα χαρτια στην τιμη που ειχαν πριν την ανοδο τους!!!;);)

Ειπαμε θελει χρονο, αληθωρισμα στο PC, υπομονη, επιμονη και καλες μαντεψιες!!!!
Καποιοι διαθετουμε καποια ¨η ολα τα παραπανω προσοντα!

ortho
05-09-2011, 16:29
Εχε υπομονη!!!!!
Παντως καποιοι ωραιοι εβγαλαν 2,500κακια απο (ΕΤΕ) σε 10 ωρες πριν πεσουν ξανα και ξαναγορασουν τα πουλημενα χαρτια στην τιμη που ειχαν πριν την ανοδο τους!!!;);)

Ειπαμε θελει χρονο, αληθωρισμα στο PC, υπομονη, επιμονη και καλες μαντεψιες!!!!
Καποιοι διαθετουμε καποια ¨η ολα τα παραπανω προσοντα!


Δεν είναι κακό! Για να πω όμως τη γνώμη μου, θεωρώ ότι σε αγοραπωλησίες των ίδιων τίτλων μέσα στην ίδια συνεδρία, θα έπρεπε να επιβάλλεται φόρος, αλλά πολύ μεγάλος. Μπορεί να γίνεται βέβαια και να μην το ξέρω, οπότε άκυρη η παρατήρηση. θα ήταν όμως ένας τρόπος ώστε το χρηματηστήριο να λειτουργεί ως πυλώνας ανάπτυξης κι όχι κερδοσκοπίας και μάλιστα υπό άνισους όρους. Προσωπικά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ, είμαι του χειρονακτικού.:D:D

vpentza
05-09-2011, 17:07
Για να πω όμως τη γνώμη μου, θεωρώ ότι σε αγοραπωλησίες των ίδιων τίτλων μέσα στην ίδια συνεδρία, θα έπρεπε να επιβάλλεται φόρος, αλλά πολύ μεγάλος.

σκεφτόντουσαν να...
σκέφτονται να....
θα το σκεφτονται να....αλλά...

κόβεις το φαί αυτού που σε ταίζει ?????;)

ckk
05-09-2011, 23:47
Εχε υπομονη!!!!!
Παντως καποιοι ωραιοι εβγαλαν 2,500κακια απο (ΕΤΕ) σε 10 ωρες πριν πεσουν ξανα και ξαναγορασουν τα πουλημενα χαρτια στην τιμη που ειχαν πριν την ανοδο τους!!!;);)

Ειπαμε θελει χρονο, αληθωρισμα στο PC, υπομονη, επιμονη και καλες μαντεψιες!!!!
Καποιοι διαθετουμε καποια ¨η ολα τα παραπανω προσοντα!


Καλώς τονα κι ας άργησες… πώς πέρασες?

Πάντα από ότι είδες οι ευχές μου σε συνοδεύουν στα από εσένα αναφερθέντα skills σου. :D Δεν πιστεύω να έχεις καμία σχέση με τον medium, με τα τρελά εκατομμύρια. Την τρελή Χορταρέα… Βαρέθηκα να λέω..., και σήμερα -3%.

Σοβαρά τώρα, θα συμβούλευα – αν μπορώ – μεγάλη προσοχή.

GeorgeP
06-09-2011, 16:13
Καλώς τονα κι ας άργησες… πώς πέρασες?

Πάντα από ότι είδες οι ευχές μου σε συνοδεύουν στα από εσένα αναφερθέντα skills σου. :D Δεν πιστεύω να έχεις καμία σχέση με τον medium, με τα τρελά εκατομμύρια. Την τρελή Χορταρέα… Βαρέθηκα να λέω..., και σήμερα -3%.

Σοβαρά τώρα, θα συμβούλευα – αν μπορώ – μεγάλη προσοχή.

Οσο πεφτει τοσο εγω αγοραζω, παντα με τα κερδη και παντα ΕΤΕ. Και +0,10ε να παρει εχω πανω απο 1000ε στην τσεπη. Να χρεωκοπησουμε αποκλειεται, αλλα κι αν γινει αυτο η ΕΤΕ θα ειναι παντα ΕΤΕ!!!! Ας τα βρει η κορη μου στα 30 της χρονια, κατι θα αξιζουν τοτε....... τι λες????

ckk
06-09-2011, 20:57
Οσο πεφτει τοσο εγω αγοραζω, παντα με τα κερδη και παντα ΕΤΕ. Και +0,10ε να παρει εχω πανω απο 1000ε στην τσεπη. Να χρεωκοπησουμε αποκλειεται, αλλα κι αν γινει αυτο η ΕΤΕ θα ειναι παντα ΕΤΕ!!!! Ας τα βρει η κορη μου στα 30 της χρονια, κατι θα αξιζουν τοτε....... τι λες????

Έχουμε διαφορετική νοοτροπία και ως εκ τούτου βλέπουμε τα πράγματα διαφορετικά. Εσύ κατεβάζεις mouayen, χαρακτηριστικό της τεχνικής ανάλυσης και των, ευγενικά - intraday, χλευαστικά - αλογομούρηδων.

Επίσης δεν βλέπεις την δεδομένη για μένα, χρεοκοπία. Εσύ την αποκαλείς ΄προσωρινή αδυναμία πληρωμών΄.

Η ΕΤΕ ήταν πάντα το γερό μου χαρτί. Για μεγάλου ορίζοντα όμως επενδύσεις και όχι μέσα – έξω.

Τέλος ο δικός μου ‘φίλος’ W. Buffett λέει: in the long run we are all dead.