PDA

View Full Version : ξανακαβαλάς ;


GeorgeKoy
29-08-2011, 17:24
Συμφορουμίτες πολύ καλησπέρα σας πριν 4 μήνες δυστυχώς είχα ένα τροχαίο με την κουκλίτσα μου . ένας ασυνείδητος ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΊΑΣ οδηγός βυτίου αποφάσισε να στρίψει και για κακή μου τύχη βρέθηκε πάνω μου .
Αφού πέρασα 20 μέρες στην εντατηκή και 4 φορές ξεκίνησα για το μεγάλο ταξίδι τελικά κατάφερα να επανέλθω μετά από 5 επεμβάσεις στο πόδι το οποιο έχει σπάσει κεφαλή {3 βίδες } κνήμη {μια λάμα γεμάτη βίδες } και το πέλμα κάτω σπασμένο και αυτό και αλες 3 βίδες στον αστράγαλο του δεξιού ποδιού τώρα έχω φτάσει σε συμίο να πατάω το δεξί πόδι και περιμένω να αναρρώσει το αριστερό .
Δόξα τον Θεό όλα πάνε πολύ καλά και οι γιατροί ακόμη λένε πως 1 στους 10 έχει τέτοια ανάρρωση .
για την μηχανή μην τα συζητάτε βγήκε εκτός μάχης αφού η ζημιά έχει ξεπεράσει και την αξία της .
Αυτό όμως που θέλω να ρωτήσω είναι πως με ένα τέτοιο πόδι θα μπορέσω να ξανανέβω σε μηχανή ή θα έχω πρόβλημα ; εσείς τι θα κάνατε ;

Υ.Γ. Μην μου πείτε να ρωτήσω τον γιατρό μου δεν θέλει να ακούει για μηχανές .

gsmaniac
29-08-2011, 17:28
Σου εύχομαι Γρηγορη αναρωση και να ξαναπατησεις γερά στα πόδια σου, ώστε να ξανακαβαλησεις μηχανη....:)
Εάν είναι το πόδι σου καλα,δεν βλέπω κάποιο λόγο να μην το κανεις...;)

geopoumid
29-08-2011, 17:31
ΚΑΛΗ ΑΝΑΡΩΣΗ ΚΑΙ ΕΧΕΙ Ο ΘΕΟΣ ΘΑ ΞΑΝΑΚΑΒΑΛΗΣΕΙΣ............STANDAR

ntinopoulos
29-08-2011, 17:37
γρηγορη αναρρωση φιλαρακο!:)
οπως αισθανεσαι θα πραξεις για το μετα!;)

GeorgeKoy
29-08-2011, 17:42
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά !και εσείς πάντα όρθιοι . και εγώ δεν μπορώ να φανταστώ τον εαυτό μου χωρίς μηχανή ! νιώθω λες και μου πείραν ένα μέλος του σώματος μου όσο τραβηγμένο και να ακούγετε . απλά ακόμη είμαι σε σύνχηση και το σκέφτομαι πολύ το θέμα.

paschalis
29-08-2011, 17:45
Σου ευχομαι ολοψυχα γρηγορη αναρρωση
και επανοδο στην κανονικη ζωη σου που
φυσικα περιλαμβανει και την οδηγηση μοτο!!

Οσο για το γιατρο σου λεω απλα πως....
και η μαμα ολων μας δεν ηθελε
να ακουσει για μηχανες....


αλλα πηραμε!:)

nivo
29-08-2011, 17:54
καλη αναρρωση να εισαι καλα,οσο για το αν θα ανεβεις σε μηχανη ξανα δε θα ρωτησεις ουτε εμας ουτε το γιατρο σου,το θεμα ειναι η καρδια σου τι λεει .....

frits
29-08-2011, 17:59
Γρηγόρη περαστικά σου φίλε, κοίτα να αποθεραπευτείς σωστά και για τα άλλα ότι λέει η ψυχή σου....:)

IOTH1X
29-08-2011, 18:09
Αφού το είδες το έργο εις τετραπλού και δεν σε πτόησε, τότε μάλλον το λέει η καρδιά σου,

Το τι θα πουν οι άλλοι μάλλον δεν έχει και πολύ σημασία.

πολλά περαστικά και πολύ γρήγορη ανάρρωση :sm8:

giclas
29-08-2011, 18:15
Γιωργο σου ευχομαι γρηγορη αναροση ακου κε εναν παθων
πηγεναι μια βολτα μεχρη την Εγηνα κε αναψε ενα κερακη στον αγιο Νεκταριο φροντησε πρωηγουμενος να παρης ενα τηλεφονο τον Αρκα να σε παρη απο το λιμανη κε τα υποληπα αστα εκη ανασφαληες φοβιες κλπ
ο Αρκας θα τα κανονιση τα υποληπα να εισαι συγουρος !!

το οτι αναρονης γρηγορα αυτο οφηλεται σε μεγαλο βαθμω στην αυτοπεπηθηση που εχεις κε στη θετηκη σου σκεψη !!

για μηχανη αν δεν εσαι τελειος καλα μην δοκημασης

Akyla
29-08-2011, 18:52
Καλή ανάρρωση αδερφέ.... εσυ αποφασίζεις αν θα ξανακαβαλήσεις...αλλά εγω πιστεύω πως ΝΑΙ

Fuji
29-08-2011, 18:57
Γιώργο, είσαι παντρεμένος; Έχεις παιδιά;

tsatsos
29-08-2011, 19:35
Να εισαι καλα και μολις καβαλησεις παλι θα τα ξεχασεις ολα..:)

GeorgeKoy
29-08-2011, 20:12
παιδιά σας ευχαριστώ πολύ όλους.
όχι δεν έχω οικογένεια ακόμη. Εργένης προς το παρόν ...:D

gemara
29-08-2011, 20:47
Σιδερένιος και θα ξανακαβαλήσεις!

petros
29-08-2011, 20:51
φιλαρακι καλη αναρρωση να εχεις,περαστικα να ειναι ολα,ο χρονος ειναι ο καλυτερος γιατρος,με τον καιρο ολα θα παρουν την θεση τους,αφου θα μπορεις να περπατας,θα μπορεις να καθεσαι κιολας,λες να σε δυσκολεψει που θα ειναι σελα?

GeorgeKoy
29-08-2011, 21:04
το πρόβλημα μου δεν είναι η σέλα αλλά το βάρος της μηχανής . ειναι το αριστερό :confused:

IOTH1X
29-08-2011, 21:12
Σιδερένιος και θα ξανακαβαλήσεις!


μετά την περιγραφή του συμπολίτη μου το σιδερένιος είναι διαπίστωση και όχι ευχή:D:D:D:D:D:D

ckalfas
29-08-2011, 21:34
Περαστικά φίλε!

ortho
29-08-2011, 21:42
Καλή ανάρρωση φίλε! Shit happens! Φρόντισε να κάνεις ότι θα σου πουν οι γιατροί κι οι φυσιοθεραπευτές κι να το θες θα ξανακαβαλήσεις δίκυκλο. Ολα θα είναι θέμα του πόσο βάρος μπορεί να αντέξει το πληγωμένο πόδι! Προσωπικά σου εύχομαι να βαστάει 300 κιλά!

napgeo
29-08-2011, 22:17
Γνώμες εκφράζουμε πάντα καλοπροαίρετες.
Η δική μου άποψη είναι να μην ξανακαβαλήσεις αδελφέ διότι σε περίπτωση ατυχήματος θα έχεις για την υπόλοιπη ζωή σου σοβαρό πρόβλημα.
Ένα χτυπημένο κόκαλο να ξέρεις δεν γιατρεύεται ποτέ.
Σιδερένιος να είσαι και καλή ανάρρωση………….

jonyp
29-08-2011, 22:25
Επί του πρακτέου απάντηση. Παιδικός μου φίλος είχε παρόμοιο με σένα ατύχημα όταν φορτηγό βγήκε από εργοστάσιο και του κομμάτιασε το πόδι. Μιλάμε για αποκόλληση σχεδόν. Πάλεψαν οι γιατροί και τελικά το γλύτωσε το πόδι του. Για βίδες και λάμες δε μιλάμε ρόμποκοπ. Το πόδι ακόμα και τώρα 15 χρόνια μετά σπάει μέχρι 90 μοίρες στο γόνατο......

Δε θέλω να σε στενοχωρήσω αλλά τα βλέπω δύσκολα τα πράγματα.......

Μετά από ένα χρόνο αγόρασε TDM και την είχε για πολλά χρόνια και μόνο στα τελευταία 5 καβαλάει R1200GS Adv. Αυτός υποστηρίζει ότι δεν είχε βγει adv νωρίτερα αλλά εγώ ξέρω πως υπήρχε και κάνα 2 χρόνια πιο πριν αλλά μάλλον θα τον πόναγε το πόδι (ίσως γιατί ενώ του είχαν απαγορέψει οι γιατροί έφτασε 120 κιλά και έπαιζε και μπάσκετ).

EOD-K9
29-08-2011, 22:35
Φίλε καλή ανάρρωση και πλέον Πλατινενιος (μια και τα νέα αξεσουάρ σου είναι πλατινενια )
Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον απο πάνω :(:o
Καλα θα κανείς να αργησεις να καθισεις σε μοτο ........

adventure
29-08-2011, 22:50
Γρήγορη ανάρρωση και να βγεις αλώβητος και πάνω από όλα γερός από αυτό το ατύχημα .

Η πορεία της ανάρρωσης σου θα δείξει αν αισθάνεσαι έτοιμος να ξανά καβαλήσεις μηχανή που στο εύχομαι .

:) ;)

napgeo
29-08-2011, 23:51
Φίλε καλή ανάρρωση και πλέον Πλατινενιος (μια και τα νέα αξεσουάρ σου είναι πλατινενια )
Δυστυχώς θα συμφωνήσω με τον απο πάνω :(:o
Καλα θα κανείς να αργησεις να καθισεις σε μοτο ........


Οι απο πάνω είναι και οι δύο Πρεβεζιάνοι. Με ποιόν απο τους δύο.
Μήπως γνωρίζεσαι με τον κουμπάρο μου στα Χανιά. Θεόφιλος FJR 1300.
Καλό σου βράδυ....................

Fuji
30-08-2011, 00:01
Γνώμες εκφράζουμε πάντα καλοπροαίρετες.
Η δική μου άποψη είναι να μην ξανακαβαλήσεις αδελφέ διότι σε περίπτωση ατυχήματος θα έχεις για την υπόλοιπη ζωή σου σοβαρό πρόβλημα.
Ένα χτυπημένο κόκαλο να ξέρεις δεν γιατρεύεται ποτέ.
Σιδερένιος να είσαι και καλή ανάρρωση………….

Θα συμφωνήσω με τον Ναπο. Και να σου πούνε οι γιατροί ότι οκ, μπορείς να ανέβεις, αυτό δεν αναιρεί την πιθανότητα ενός μελλοντικού απλού πεσίματος, που ίσως να στοίχιζε ανεπνόρθωτα στα τραυματισμένα μέλη. Γνώμη μου και πάντα φιλικά.

Albatros
30-08-2011, 09:24
Καλή ανάρρωση φίλε μας,
αφού δεν σε έχει επηρεάσει το ατύχημα ψυχολογικά θα ξανακαβαλήσεις μοτο όταν αισθανθείς τις δυνάμεις σου αρκετές γιαυτό.
:)

HAWK_46
30-08-2011, 09:31
Καλή ανάρρωση, γρήγορα να αισθανθείς όπως και πριν. :)

xurxes
30-08-2011, 09:56
γκαρντασι καλή ανάρρωση

και μη ξεχνας...

όλα στο νου μας μια σκέψη είναι,
το πόθο να κάνουμε αυτό που θέλουμε δύσκολα τον σταματάμε,
η λογική όμως είναι αυτή που μας προσγειώνει...

enjoy your life and live every minute

Aggelos-Syros
30-08-2011, 10:39
Καταρχήν καλή ανάρωση και απο εμένα.
Να καβαλήσεις οπωσδήποτε για να αποθεραπεία:D

kostasx
30-08-2011, 10:43
Καλή ανάρωση φίλε μου..να σαι πάντα γερός..
Χωρίς βέβαια να είμαι γιατρός,πιστεύω θα ήταν καλύτερα να μην την καβαλήσεις αμέσως.
Να δυναμώσουν πρώτα τα πόδια σου και μετά..μην ξανακατέβεις ποτέ από πάνω της:)

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
30-08-2011, 11:18
παιχταδορ μου σου ευχομαι καλη αναρωση.
Να θυμασαι ομως οτι τα τραβματα της μνημης θα γιατρευτουν πιο αργα.
Τι θελω να πω?
Μολις την καβαλησεις θα σου ερχοντε στο μυαλο σκηνες απο το ατυχημα σου.
Σιγα σιγα θα τις ξεπερασεις και θα γινεις οπως πριν.
Καποιος πιο πριν σου ειπε να μην βιαστεις.
Εχει δικιο.Ακουσε τον.Οχι οτι θα μπορεις να κανεις πιο γρηγορα κατι αλλα και οταν νιωσεις καλα απλα συγκρατισου.


Ο ομιλων εχει λαμα και βιδες στον μοιρο + 4 καταγματα σε σπονδυλους
και απο αλλο τροχαιο μου αφαιρεσαν ενα κομματι ξυλο απο δεντρο το οποιο ειχε καρφωθει στο κεφαλι μου

GeorgeKoy
30-08-2011, 12:59
παιδιά πραγματικά σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους . δεν ξέρω τι να πω .
όσο για τον χρόνο σίγουρα τον χρειάζομαι οι γιατροί έδωσαν 1 χρόνο ανάρρωση οπότε αν καβαλήσω που όπος το κόβω θα το κάνω μιλάμε για πολύ ποιο μετά ... σίγουρα κανά δυο χρονάκια στέρησης GS θα τα περάσω :hmmm:

ortho
30-08-2011, 13:37
Κράτα φίλε μου στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι αν θες οπωσδήποτε να ξανακαβαλήσεις δίκυκλο πριν να αναρρώσει πλήρως το πόδι, μιά λύση θα ήταν ίσως το MP3. Ούτε κι εγώ πολυγουστάρω τα σκούτερ, αλλά ανάγκας και θεοί πείθονται. Σε κάθε περίπτωση όμως μην επιβαρύνεις το πόδι σου απο γινάτι!

GsDakar
01-09-2011, 21:25
ο αδερφός μου επαθε κατι παρόμοιο στην ομονοια και κατεληξε με 4 βιδες στο ποδι.ο γιατρος του ειπε οτι αν το ξανασπασει το ποδι στο ιδιο σημειο τοτε θα υπαρχει σοβαρο προβλημα,ο αδερφος μου ομως μια χαρα καβαλαει το fazer !:) περαστικα σου γρηγορα, οσο για την μηχανη ψαχτο πολυ !

taksidiotis
02-09-2011, 09:46
Το ευχάριστο είναι ότι δεν έχασες την ζωή σου,Δόξα το Θεό να λες.
Γιατί να μην μπορέσεις να οδηγήσεις ξανά, φυσικά και θα τα καταφέρεις απλά λίγο υπομονή

Send from my Sexy Gt Galaxy S Plus using Tapatalk

Sotos_
02-09-2011, 10:54
......

Υ.Γ. Μην μου πείτε να ρωτήσω τον γιατρό μου δεν θέλει να ακούει για μηχανές .

Αν θες να αλλαξεις γιατρό παντως (για παντα, η απλα για μια δευτερη γνωμη) , εχω τον καλύτερο ορθοπεδικό. Μοτοσικλετιστή, και με μεγαλο ατυχημα -παρομοιο με το δικό σου - στο ενεργητικό του... και ακόμα μοτοσικλετιστή!

Καλη δύναμη παντως και γρηγορη αναρρωση ευχομαι.
Οπως είπαν φίλοι παραπάνω, και εγω πιστευω οτι τελικα το προβλημα σου - οταν όλα τελείωσουν - θα ειναι "Softwarικό" και όχι "Hardwarικό"

Leonas
02-09-2011, 22:07
καλή σου ανάρρωση κ από μένα...
σαν φυσικοθεραπευτής και μηχανόβιος θα σου έλεγα ότι :
Θέλεις αρκετή δουλειά για να ξανακαβαλήσεις μηχανή.Όταν πλέον τελειώσεις με την λειτουργικότητα του ποδιού σου θα πρέπει με το καλό να βάλεις ένα πρόγραμμα ενδυνάμωσης το οποίο όμως θα το συνεχίσεις για όλη σου την ζωή για να μπορούν οι μύες να ανταπεξέλθουν.Καλό θα ήταν να μην είναι το ίδιο βαριά η μοτοσυκλέτα.
Όμως ναι όντως αν ξαναπάθεις ατύχημα με το ίδιο πόδι τότε τα πράματα θα είναι πολύ σοβαρά...
Βέβαια το ατύχημα μπορεί να είναι με την μηχανή , με το αυτοκίνητο , στα υπέροχα πεζοδρόμια μας πατώντας κάποιο φύλλο κτλπ.
Άρα ζήσε την ζωή σου όπως γουστάρεις κ "ότι είναι να ρθει θέ να 'ρθεί αλλιώς θα προσπεράσει"