PDA

View Full Version : ΕΛ.ΑΣ. Το Μεγαλείο σου...


gemara
30-08-2011, 12:39
Σε φανάρια επί της Βουλιαγμένης σήμερα και ενώ περίμενα στο κόκκινο για περάσω κάθετα με περνάνε δίπλα μου, και μένα και το κόκκινο, σβουμ σβουμ δυο μηχανές. Ξεκράνωτοι και χωρίς πινακίδες.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/IMG_0977.jpg

Τους προλαβαίνω με το που ανάβει πράσινο, πάω δίπλα στον έναν, "αστυνόμοι;" του λέω;;;

Με διάπλατο το χαμόγελο και ελαφράν αμηχανία αγελάδας, μου λεει:"Χεχε, τι να κάνουμε;;;":D

Αράζουν αμέσως μετά σε γνωστή καφετέρια που βλέπω συχνά να είναι αστυνομικές μοτοσυκλέτες. Σήμερα ήταν άλλες δυο εκεί.

Φεύγω. Η πίεση χτυπάει κόκκινο. ^%^$&*^&* σκέφτομαι μέσα μου, σας πληρώνουμε για να εφαρμόζετε το νόμο και να προστατεύετε τους πολίτες και εσείς αμαυρώνεται τη φήμη του μοτοσυκλετιστή με την παιδεία που έχετε και με το μυαλό που κουβαλάτε...

Δεν κάνω 200μ πιο πέρα και βλέπω άλλες 2 αστυνομικές μοτοσυκλέτες να έχουν σταματήσει παπάκι ξεκράνωτο... Τι βιάστηκα να μιλήσω; Αφού υπάρχουν και ενσυνείδητοι συνάδερφοι τους μοτοσυκλετιστές που εφαρμόζουν το νόμο....

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/IMG_0979.jpg

Με τις υγείες μας και ζήτω που καήκαμε.

gsmaniac
30-08-2011, 13:37
Τους βλέπω κάθε μέρα στην Μεσογείων,που αλλάζουν τις μηχΑνες τους ,με τα υπηρεσιακά τους......το μεγαλύτερο ποσοστό ξεκρανωτοι και χωρίς πινακίδες
Μικρά παιδιά που οι περισσότεροι τώρα μπήκαν στην αστυνομία,πόσο λανθασμένη νοοτροπία έχουν στο κεφάλι τους
Μαμημενη εξουσία....αν δώσεις στον ελληναΝεύρα

gemara
30-08-2011, 13:45
Τους βλέπω κάθε μέρα στην Μεσογείων,που αλλάζουν τις μηχΑνες τους ,με τα υπηρεσιακά τους......το μεγαλύτερο ποσοστό ξεκρανωτοι και χωρίς πινακίδες
Μικρά παιδιά που οι περισσότεροι τώρα μπήκαν στην αστυνομία,πόσο λανθασμένη νοοτροπία έχουν στο κεφάλι τους
Μαμημενη εξουσία....αν δώσεις στον ελληναΝεύρα

Η Αστυνομία όφειλε όμως να τους μορφώσει Κώστα και όχι να τους αφήσει ξύλα απελέκητα για να έρχονται να ελέγξουν εσένα μετά...Νεύρα

vpentza
30-08-2011, 14:23
διευθυντής τμήματος ασφαλείας μου είπε ότι κυκλοφορεί χωρίς πινακίδα διότι σε γνωστό αναρχικό blog καταγράφουν και αναρτουν πινακίδες από ιδιοκτησίες αστυνομικών για τα ...περαιτέρω.....

δεν ξέρω αλλά έχει ένα νόημα.....

βέβαια η αναρχία στα ιδιωτικά τους οχήματα παρουσιάζεται σαφώς πολλά πολλά χρόνια πριν....
μια από τις προηγούμενες μηχανές μου, την είχε αστυνομικός και εγώ ήμουν αυτός που βίδωσα πρώτη φορά τις πινακίδες πάνω στη μοτό αν και ήταν ήδη κάποια χρόνια στη κυκλοφορία.....

gsmaniac
30-08-2011, 14:25
Η Αστυνομία όφειλε όμως να τους μορφώσει Κώστα και όχι να τους αφήσει ξύλα απελέκητα για να έρχονται να ελέγξουν εσένα μετά...Νεύρα
ποια??????:Απορία::Απορία::Απορία:
τους εμαθε να ριχνουν δακρυγονα και να βαρανε οποιον βρισκουν μπροστα τους..;)

gsmaniac
30-08-2011, 14:27
διευθυντής τμήματος ασφαλείας μου είπε ότι κυκλοφορεί χωρίς πινακίδα διότι σε γνωστό αναρχικό blog καταγράφουν και αναρτουν πινακίδες από ιδιοκτησίες αστυνομικών για τα ...περαιτέρω.....

δεν ξέρω αλλά έχει ένα νόημα.....

βέβαια η αναρχία στα ιδιωτικά τους οχήματα παρουσιάζεται σαφώς πολλά πολλά χρόνια πριν....
μια από τις προηγούμενες μηχανές μου, την είχε αστυνομικός και εγώ ήμουν αυτός που βίδωσα πρώτη φορά τις πινακίδες πάνω στη μοτό αν και ήταν ήδη κάποια χρόνια στη κυκλοφορία.....


ας το δεχτουμε αυτο με τις πινακιδες....το κρανος και τα κοκκινα??????:cool:
ασε που αν μπλεξει σε κανενα ατυχημα και δεν εχει πινακιδα ...εγω προσωπικα θα τον πηδ....σα,οπως χιλιοι αναρχικοι;)

gemara
30-08-2011, 14:36
διευθυντής τμήματος ασφαλείας μου είπε ότι κυκλοφορεί χωρίς πινακίδα διότι σε γνωστό αναρχικό blog καταγράφουν και αναρτουν πινακίδες από ιδιοκτησίες αστυνομικών για τα ...περαιτέρω.....


Σε άλλες χώρες γιατί δε συμβαίνει αυτό Βασίλη; Γιατί δεν κυνηγούν εκεί τους αστυνομικούς οι αναρχικοί; Μήπως εκεί κάνουν καλά τη δουλειά τους και ο κόσμος αισθάνεται ασφάλεια και τους έχει με το μέρος του;

Πες μου εσύ ότι είσαι "αναρχικός" και βλέπεις σταδιακά τις δύο φάσεις που φωτογράφισα. Σου ανάβουν ή δε σου ανάβουν τα λαμπάκια με τα ####παιδα;;;

ortho
30-08-2011, 14:49
Εχει μιά βάση η μη χρήση πινακίδων. Σε ξάδερφο φίλου μου, ασφαλίτη, του έκαψαν τη μηχανή κάτω από το σπίτι του. Αλλά όλες οι άλλες παραβάσεις δε δικαιολογούνται με τίποτε.

vpentza
30-08-2011, 14:52
Σε άλλες χώρες γιατί δε συμβαίνει αυτό Βασίλη; Γιατί δεν κυνηγούν εκεί τους αστυνομικούς οι αναρχικοί; Μήπως εκεί κάνουν καλά τη δουλειά τους και ο κόσμος αισθάνεται ασφάλεια και τους έχει με το μέρος του;

Πες μου εσύ ότι είσαι "αναρχικός" και βλέπεις σταδιακά τις δύο φάσεις που φωτογράφισα. Σου ανάβουν ή δε σου ανάβουν τα λαμπάκια με τα ####παιδα;;;

ξέρεις ποιό είναι το αστείο αλλά και τραγικό ταυτόχρονα ?
όπου βλέπω μηχανή χωρίς πινακίδα και προκλητική συμπεριφορά θεωρώ αμέσως ότι είναι αστυνομικός...δεν θα χρειαζόμουν το blog για να τον κουτουπώσω......από τί κρύβονται ?
στις 20 μηχανές στο φανάρι δεν μπορείς να διαβάζεις πινακίδες και να θυμηθείς ποιά ήταν αναρτημένη στο blog...Αν όμως η μία από τις 20 δεν είχε πινακίδα, θεωρώ ότι κατά 80% θα ανήκε σε αστυνομικό...εύκολο δεν είναι ???

Να σου πώ γιατί νομίζω ότι τις βγάζουν ???

οι κάμερες στους δρόμους δεν καρφώνουν μόνο τους άλλους αλλά και τους ίδιους που κάνουν ταρζανιές......σκεφτείτε το.....τα τσογλάνια....:cool:

kostas_366
30-08-2011, 15:17
Σε φανάρια επί της Βουλιαγμένης σήμερα και ενώ περίμενα στο κόκκινο για περάσω κάθετα με περνάνε δίπλα μου, και μένα και το κόκκινο, σβουμ σβουμ δυο μηχανές. Ξεκράνωτοι και χωρίς πινακίδες.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/IMG_0977.jpg

Τους προλαβαίνω με το που ανάβει πράσινο, πάω δίπλα στον έναν, "αστυνόμοι;" του λέω;;;

Με διάπλατο το χαμόγελο και ελαφράν αμηχανία αγελάδας, μου λεει:"Χεχε, τι να κάνουμε;;;":D

Αράζουν αμέσως μετά σε γνωστή καφετέρια που βλέπω συχνά να είναι αστυνομικές μοτοσυκλέτες. Σήμερα ήταν άλλες δυο εκεί.

Φεύγω. Η πίεση χτυπάει κόκκινο. ^%^$&*^&* σκέφτομαι μέσα μου, σας πληρώνουμε για να εφαρμόζετε το νόμο και να προστατεύετε τους πολίτες και εσείς αμαυρώνεται τη φήμη του μοτοσυκλετιστή με την παιδεία που έχετε και με το μυαλό που κουβαλάτε...

Δεν κάνω 200μ πιο πέρα και βλέπω άλλες 2 αστυνομικές μοτοσυκλέτες να έχουν σταματήσει παπάκι ξεκράνωτο... Τι βιάστηκα να μιλήσω; Αφού υπάρχουν και ενσυνείδητοι συνάδερφοι τους μοτοσυκλετιστές που εφαρμόζουν το νόμο....

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/IMG_0979.jpg

Με τις υγείες μας και ζήτω που καήκαμε.
Γιώργο θα συμφωνήσω και με τα κράνη και με τις πινακίδες (εκτός αν πράγματι υπάρχει πρόβλημα και σταμπαρονται).
Αλλά διαφωνώ βρε συ Γιώργο με το ``σας πληρώνω``.
Είναι άσχημη και άδικη θα έλεγα, στα αυτιά μου βέβαια, η τοποθέτηση αυτή. Εννοείς μάλλον ότι πληρώνεις φόρους και ότι από εκεί το κράτος βγάζει προυπολογισμό, όπου πληρώνει μισθούς.
Σαν αστείο θα πω, τώρα πληρώνει η Ευρώπη με τα δανεικά:)
Και σαν σοβαρό ότι με το σκεπτικό αυτό, ούτε εφορία π.χ. πρέπει να λειτουργεί, ούτε ο στρατός π.χ. γιατί και αυτοί είναι μέσα στον προυπολογισμό, ούτε καμία υπηρεσία που έχει να κάνει με τον πολίτη γενικότερα, γιατί ο πολίτης, έμμεσα τον πληρώνει. Ακόμα και τον προιστάμενό μου δεν πρέπει να τον ακούω, γιατί και αυτόν τον πληρώνω.
Ξέρω, σε διαβάζω πάντα, ότι είσαι από τους ευγενικότερους ανθρώπους εδώ και πιστεύω ότι στον θυμό σου το έθεσες έτσι.
Αν και όλοι μας στην δουλειά μας, την έχουμε ``πέσει``. Εγώ το έχω κάνει πάντως :).
Αυτό Γιώργο θα ήθελα να πω, αν μου επιτρέπεις βέβαια.

vpentza
30-08-2011, 15:22
....Αλλά διαφωνώ βρε συ Γιώργο με το ``σας πληρώνω``.


η έννοια που δίδεται είναι ότι όλοι είμαστε μέρη μιας αλυσίδας που οφείλουμε να εργαζόμαστε από κοινού να κινείται η μηχανή....όπου υπάρχουν σκουριές και μαγκώματα ή φαγωμένα δόντια, αυτό δυσχερένει τη ζωή σε ανθρώπους που δεν φταίνε αλλά επωμίζονται την απώλεια ισχύος που οι "κακοί" δεν παράγουν.....

gemara
30-08-2011, 15:33
Γιώργο θα συμφωνήσω και με τα κράνη και με τις πινακίδες (εκτός αν πράγματι υπάρχει πρόβλημα και σταμπαρονται).
Αλλά διαφωνώ βρε συ Γιώργο με το ``σας πληρώνω``.
Είναι άσχημη και άδικη θα έλεγα, στα αυτιά μου βέβαια, η τοποθέτηση αυτή. Εννοείς μάλλον ότι πληρώνεις φόρους και ότι από εκεί το κράτος βγάζει προυπολογισμό, όπου πληρώνει μισθούς.
Σαν αστείο θα πω, τώρα πληρώνει η Ευρώπη με τα δανεικά:)
Και σαν σοβαρό ότι με το σκεπτικό αυτό, ούτε εφορία π.χ. πρέπει να λειτουργεί, ούτε ο στρατός π.χ. γιατί και αυτοί είναι μέσα στον προυπολογισμό, ούτε καμία υπηρεσία που έχει να κάνει με τον πολίτη γενικότερα, γιατί ο πολίτης, έμμεσα τον πληρώνει. Ακόμα και τον προιστάμενό μου δεν πρέπει να τον ακούω, γιατί και αυτόν τον πληρώνω.
Ξέρω, σε διαβάζω πάντα, ότι είσαι από τους ευγενικότερους ανθρώπους εδώ και πιστεύω ότι στον θυμό σου το έθεσες έτσι.
Αν και όλοι μας στην δουλειά μας, την έχουμε ``πέσει``. Εγώ το έχω κάνει πάντως :).
Αυτό Γιώργο θα ήθελα να πω, αν μου επιτρέπεις βέβαια.

Σου επιτρέπω, αλίμονο, κανένα πρόβλημα!:)

Άλλα και γω όλα τα χρόνια που πληρωνόμουν από το κράτος για να κάνω τη δουλειά μου, αυτό σκεφτόμουν καθημερινά και προσπαθούσα και πρόσεχα να κάνω καλά αυτό που έπρεπε να κάνω. Δεν έχω φοροδιαφύγει ούτε ένα ευρώ μέχρι στιγμής, άρα ναι, μέρος των κρατήσεων που μου γίνεται, πάει και για τους μισθούς της Αστυνομίας.

Εκτός εμού βέβαια, υπάρχουν και αρκετοί άλλοι συμπολίτες που δεν πληρώνονται από το κράτος, έχουν την ιδιωτική τους εργασία, και όσο αίμα δε φτύνουν τους το πίνει το κράτος με την αλόγιστη φορολόγηση γιατί όπως αυτό αφήνει ατιμώρητους τους παραβάτες αστυνομικούς, αφήνει και τους φοροφυγάδες.

Και δεν θα ζούσαμε με δανεικά απ' την Ευρώπη, αν όλα τα άλλα ####παιδα που έλαβαν εντολή για την διαχείριση των χρημάτων και του κόπου μας, δεν τα έβαζαν στην τσέπη τους.

Slane
30-08-2011, 15:34
Μέχρι πρόσφατα στις αστυνομικές σχολές για να μπει κανείς έδινε πανελλήνιες κι έπειτα
είχε και μια πολυετή φοίτηση. Τώρα οι αστυνομία στατολογεί ειδικούς φρουρούς και δε συμμαζεύεται με ολιγόμηνη εκπαίδευση. Είναι προφανές πως θέλουν στο σώμα να υπάρχει και προσωπικό χωρίς μόρφωση και επίπεδο ώστε να τους διαχειρίζονται καλύτερα.

Arkas
30-08-2011, 15:37
Πολύ φοβάμαι,
ότι εξαιτίας του παρόντος νήματος,
γίνονται υπερβολικές κατηγοριοποιήσεις
και άδικες γενικεύσεις !

Σωστό είναι να κατακρίνουμε παράτυπες ή μη νόμιμες διαδικασίες,
αλλά με τα αν και τα ίσως και τα νομίζω,
μάλλον σε λάθος δρόμο βρισκόμαστε...

.

nivam
30-08-2011, 15:38
διευθυντής τμήματος ασφαλείας μου είπε ότι κυκλοφορεί χωρίς πινακίδα διότι σε γνωστό αναρχικό blog καταγράφουν και αναρτουν πινακίδες από ιδιοκτησίες αστυνομικών για τα ...περαιτέρω.....


Διόλου απίθανο, έχω ακούσει πως την ίδια τακτική ακολουθούν κ δεσμοφύλακες.

vpentza
30-08-2011, 15:43
......αλλά με τα αν και τα ίσως και τα νομίζω,
μάλλον σε λάθος δρόμο βρισκόμαστε...

.

σε ποιά ακριβώς σχόλια αναφέρεσαι Δημήτρη ?
ο gemara ως αποδεδειγμένα ευαισθητοποιημένος πολίτης αναφέρει γεγονότα όχι εικασίες, γεγονότα που βλέπουμε όλοι κάθε μέρα, μα κάθε μέρα στο δρόμο όσοι κυκλοφορούμε και ας το εστιάσουμε μόνο στις μοτοσυκλέτες αφού ειμαστε μοτοφόρουμ....

Arkas
30-08-2011, 15:46
σε ποιά ακριβώς σχόλια αναφέρεσαι Δημήτρη ?
ο gemara ως αποδεδειγμένα ευαισθητοποιημένος πολίτης αναφέρει γεγονότα όχι εικασίες, γεγονότα που βλέπουμε όλοι κάθε μέρα, μα κάθε μέρα στο δρόμο όσοι κυκλοφορούμε και ας το εστιάσουμε μόνο στις μοτοσυκλέτες αφού ειμαστε μοτοφόρουμ....
Bασίλη, δεν προσωποποιώ ποτέ την κριτική μου !

Από εκεί και πέρα, ποιος αμφισβήτησε την ευαισθητοποίηση του Γιώργου ; :Απορία:

vpentza
30-08-2011, 15:51
Bασίλη, δεν προσωποποιώ ποτέ την κριτική μου !....



ε τότε εσύ είσαι αυτός που ...γενικεύεις :D

Arkas
30-08-2011, 15:52
ε τότε εσύ είσαι αυτός που ...γενικεύεις :D
Δε χαλάω χατήρια ... :D

vpentza
30-08-2011, 15:56
Δε χαλάω χατήρια ... :D

σε ποιον κανεις χατήρια και ...γενικεύεις ???? με μπερδεύεις :p

TEOSS
30-08-2011, 16:01
Καλά δεν φορά πινακίδα για να μην τον εντοπίζουν τα ανάρχια και φορά στολή ??? Τι απόκρυψη !!! ………. Τι ευφυΐα !!!:sm7::sm7::sm7:

Αλλά τι φωνάζετε για μοτοσυκλετστική παιδεία κι άλλα? Αφού Βαρκαδέρο και Ντου Του Μου καβαλάνε, τι να γνωρίζουν από μοτό? Εξάλλου …αυτοτιμωρούνται διαρκώς …!!!:D:D:D






Υ.Γ. 1) Οι κάμερες <στους δρόμους > δεν μπορούν να < δουν > πινακίδες . Ακόμα και να μπορούσαν , απαγορεύεται να τις δουν ! Μόνο τα φωτογραφικά radar βλέπουν πινακίδες ….τώρα ποσά φωτογραφικά έχεις δει μέσα στην Αθήνα δεν ξέρω, εγώ δεν έχω δει ποτέ ! (είμαι κι ολίγον μύωψ);)

2) Συσχέτιση τροχαίου και πινακίδας πρώτη φορά ακούω !!! Μάλλον δεν είμαι <<πηδηχταράς>>…:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Δηλαδή, πάει ένας οδηγός με μοτό σε κεντρικό δρόμο προτεραιότητας . Πετάγεται από ένα στενό φορτηγάκι, παραβιάζοντας το STOP και τον τσακίζει σπάζοντας αριστερό χέρι-πόδι.
Όλο το συμβάν γίνεται αντιληπτό από έτερο οδηγό, ο οποίος όμως βλέπει ότι το μηχανάκι δεν έχει πινακίδα ….αμέσως σταματά και ???
α) πλακώνει στο ξύλο τον μοτοσικλετιστή σπάζοντας και το δεξί χέρι –πόδι ….
β) τον ξεγυμνώνει και ασελγεί επάνω του <<όπως 1000 αναρχικοί>>…..
Πσσσσσσςςςςς … τι άνδρας… ... μιλάμε για ????* πήδημα…..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
….και πολύ ευφυΐα (επίσης):rolleyes::rolleyes::rolleyes:




* Ερώτηση : οι αναρχικοί, πηδάνε πολύ, λίγο ή καθόλου ??? :D:D:D
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm3::sm3::sm3::sm3:

gemara
30-08-2011, 16:03
Πολύ φοβάμαι,
ότι εξαιτίας του παρόντος νήματος,
γίνονται υπερβολικές κατηγοριοποιήσεις
και άδικες γενικεύσεις !

Σωστό είναι να κατακρίνουμε παράτυπες ή μη νόμιμες διαδικασίες,
αλλά με τα αν και τα ίσως και τα νομίζω,
μάλλον σε λάθος δρόμο βρισκόμαστε...

.

Δημήτρη αν τα προαναφερθέντα γεγονότα δεν αντιμετωπίζονται έγκαιρα και αποτελεσματικά και δεν καταδικάζονται από το σύνολο της Αστυνομίας ως μεμονωμένα και περιστασιακά, ναι τότε μιλάμε για γενίκευση. Ο κόσμος τό' χει τούμπανο και μεις κρυφό καμάρι, ότι το σύνολο των μοτοσυκλετών που κινούνται χωρίς πινακίδες, ανήκει σε ένστολους αστυνόμους. Δεν πληρώνουν δε, ασφάλειες και τέλη, οπότε το κράτος στερείται σημαντικό ποσό από φορολόγηση. "Τυχαία" εγώ νομίζεις του έκανα πλάκα αν ήταν ο παραπάνω αστυνόμος, ή νομίζεις ότι είχα καμιά αμφιβολία;;;

Αν ο Διοικητής της Αστυνομίας κυκλοφορεί χωρίς πινακίδες, ναι μιλάμε για γενίκευση.

Όταν και όποτε δεις αστυνόμο να συλλαμβάνεται γιατί κυκλοφορεί χωρίς πινακίδες και κράνος, τότε ναι, είμαστε σε σωστό δρόμο. Αλλιώς όχι εμείς, αλλά το σύνολο της Αστυνομίας βρίσκεται σε λάθος δρόμο.

Τα στοιχεία μου στην διάθεση όποιου ένστολου τυχόν διαβάζει και ενδιαφέρεται να του παραδώσω τις φωτογραφίες ακάλυπτες, την ώρα και τον τόπο των γεγονότων με ενυπόγραφη μαρτυρία μου και είναι θέμα μιας ώρας να τους εντοπίσει από μαρτυρίες ένστολων συναδέλφων τους που έπιναν καφέ μαζί τους. Μετά την επιβολή των προβλεπομένων κυρώσεων στους ανωτέρω, θα βγω και θα ανακαλέσω ότι γράφω εδώ.

kostas_366
30-08-2011, 16:06
Σου επιτρέπω, αλίμονο, κανένα πρόβλημα!:)
[QUOTE]
Άλλα και γω όλα τα χρόνια που πληρωνόμουν από το κράτος για να κάνω τη δουλειά μου, αυτό σκεφτόμουν καθημερινά και προσπαθούσα και πρόσεχα να κάνω καλά αυτό που έπρεπε να κάνω. Δεν έχω φοροδιαφύγει ούτε ένα ευρώ μέχρι στιγμής, άρα ναι, μέρος των κρατήσεων που μου γίνεται, πάει και για τους μισθούς της Αστυνομίας.

Δεν λέω ότι δεν έκανες καλά την δουλειά σου. Ούτε ότι φοροφιαφεύγεις. Αλλά αν θα σου έλεγε κάποιος, ``εγώ σε πληρώνω`` τι θα ένιωθες? Ξέρω ότι ήσουν αξιωματικός. Αν σου έλεγε ένας στρατιώτης ``σε πληρώνω`` σίγουρα δεν θα είχε δίκιο.


Εκτός εμού βέβαια, υπάρχουν και αρκετοί άλλοι συμπολίτες που δεν πληρώνονται από το κράτος, έχουν την ιδιωτική τους εργασία, και όσο αίμα δε φτύνουν τους το πίνει το κράτος με την αλόγιστη φορολόγηση γιατί όπως αυτό αφήνει ατιμώρητους τους παραβάτες αστυνομικούς, αφήνει και τους φοροφυγάδες.

Αυτοί δε οι συμπολίτες μας, δεν θα έπρεπε να προσαρμόζονται σε καμία μορφής έλεγχο. 6 χρόνια στο ελεύθερο επάγγελμα, αν έλεγα σε κάποιον υπάλληλο, ``σε πληρώνω``, θα με έσκιζε. Αν ήταν δε πελάτης μου θα τον έχανα :).


Και δεν θα ζούσαμε με δανεικά απ' την Ευρώπη, αν όλα τα άλλα ####παιδα που έλαβαν εντολή για την διαχείριση των χρημάτων και του κόπου μας, δεν τα έβαζαν στην τσέπη τους.

Μαζί σου

Υστ. Εστίασα στο πληρώνω, σε τπτ άλλο. Ούτε θέλω να γίνει ``πόλεμος`` εδώ:). Εγώ δεν ``πολεμάω``:). ``Πολεμάω`` μόνο με την συμμετοχή.

giamil
30-08-2011, 16:09
Μια χαρα τα λεει ο gemara, κ οτι αλλο ελέχθει οτι εχουν και καλα λογο να μην φορανε πινακιδες κτλ για να μην τους καψουν τις μηχανες ειναι δικαιολογιες για το επιπεδο τους....υπαρχουν και καλυψεις για βανδαλιστικες ενεργειες στις ασφαλιστικες....ας τους εδινε αυτο το παλιοκρατος και ενα πραγματικο επιδομα που δικαιουντε!:sm7:
Πριν 2 βδομαδες στην καβαλας, αδεια η καβαλας, πιτσιρικας καγκουρας με Ζ750 που χει σχολασει μολις προφανος, με στολη, αλεξισφαιρο αντι για μπουφαν, ακρανοτος, με το οπλο να κρεμεται στην κυριολεξια, που ο οποιοσδηποτε με μηχανη μπορουσε να κανει μια ετσι και να του το παρει απ την θηκη.....ολο σχεδιο και ιστορια και σαματα, ατζαμης δε, να του σβηνει το μηχανακι σε εκινηση στα φαναρια και να :sm7: εγω
..... μεχρι που ερχεται τρεχοντας μηχανακι Διας οπου με περναει και ο συνοδηγος τον δειχνει στον οδηγο οτι παμε πανω του χωρις να χουν δει οτι ειναι "συναδελφος", και μολις σκανε διπλα και αντιλαμβανονται ποιος ειναι ο καγκουρας....σηκωνει τους αντιχειρες και λεει "ολα οκ?" και φευγουν! :sm1:
Στιγμιαια απ τα νευρα μου...πηγα να κυνηγισω το v-strom της Διας να τους πλαγιασω να τους ρωτησω γιατι δεν τον σταματησαν....
αλλα μετα απο μια δευτερη σκεψη.....
απλα προσπαθησα να καταπιω τα νευρα μου!
ΝεύραΝεύραΝεύρα

ΕΛΑΣ & ΕΛΛΑΣ το μεγαλειο σου!!!

skippybi
30-08-2011, 16:11
εγώ αν κατάλαβα καλά, ο Δημήτρης έγραψε πως με αφορμή ΚΑΙ αυτό το νήμα, πάλι ξανά και για άλλη μια φορά επίσης... γενικεύουμε και κατηγορούμε αδιάκριτα!!!;)

vpentza
30-08-2011, 16:11
Αν ο Διοικητής της Αστυνομίας κυκλοφορεί χωρίς πινακίδες, ναι μιλάμε για γενίκευση.

Τα στοιχεία μου στην διάθεση όποιου ένστολου τυχόν διαβάζει και ενδιαφέρεται να του παραδώσω τις φωτογραφίες ακάλυπτες, την ώρα και τον τόπο των γεγονότων με ενυπόγραφη μαρτυρία μου και είναι θέμα μιας ώρας να τους εντοπίσει από μαρτυρίες ένστολων συναδέλφων τους που έπιναν καφέ μαζί τους. Μετά την επιβολή των προβλεπομένων κυρώσεων στους ανωτέρω, θα βγω και θα ανακαλέσω ότι γράφω εδώ.

αν αναφέρεσαι στα γραφόμενά μου αναφέρθηκα σε διοικητή γρ.ασφαλείας αστυνομικού τμήματος που είναι πραγματικό γεγονός πέρα ως πέρα αληθινό.....και αποδεικνύεται σε όποιον ενδιαφέρεται επίσημα ή ανεπίσημα...

TEOSS
30-08-2011, 16:12
Σου επιτρέπω, αλίμονο, κανένα πρόβλημα!:)

Άλλα και γω όλα τα χρόνια που πληρωνόμουν από το κράτος για να κάνω τη δουλειά μου, αυτό σκεφτόμουν καθημερινά και προσπαθούσα και πρόσεχα να κάνω καλά αυτό που έπρεπε να κάνω. Δεν έχω φοροδιαφύγει ούτε ένα ευρώ μέχρι στιγμής, άρα ναι, μέρος των κρατήσεων που μου γίνεται, πάει και για τους μισθούς της Αστυνομίας.

Εκτός εμού βέβαια, υπάρχουν και αρκετοί άλλοι συμπολίτες που δεν πληρώνονται από το κράτος, έχουν την ιδιωτική τους εργασία, και όσο αίμα δε φτύνουν τους το πίνει το κράτος με την αλόγιστη φορολόγηση γιατί όπως αυτό αφήνει ατιμώρητους τους παραβάτες αστυνομικούς, αφήνει και τους φοροφυγάδες.

Και δεν θα ζούσαμε με δανεικά απ' την Ευρώπη, αν όλα τα άλλα ####παιδα που έλαβαν εντολή για την διαχείριση των χρημάτων και του κόπου μας, δεν τα έβαζαν στην τσέπη τους.


Το <μέρος των κρατήσεων> όλου του χρόνου δεν φτάνει ούτε για έναν μισθό ΣΟΥ… εεεεε… ΣΥΝΤΑΞΗ σου. Ποιον κοροϊδεύεις ? Ήταν σε υπηρεσία και καθόντουσαν ? ήταν υπηρεσιακές οι μηχανές ???
Άλλη μια μεγάλη ευφυΐα (επίσης):rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

TEOSS
30-08-2011, 16:17
.............
Ο κόσμος τό' χει τούμπανο και μεις κρυφό καμάρι, ότι το σύνολο των μοτοσυκλετών που κινούνται χωρίς πινακίδες, ανήκει σε ένστολους αστυνόμους. Δεν πληρώνουν δε, ασφάλειες και τέλη, οπότε το κράτος στερείται σημαντικό ποσό από φορολόγηση. "Τυχαία" εγώ νομίζεις του έκανα πλάκα αν ήταν ο παραπάνω αστυνόμος, ή νομίζεις ότι είχα καμιά αμφιβολία;;;

................

Ενώ οι ασφαλίτες …τις βάζουν …
Πως γνωρίζεις ότι δεν πληρώνουν ασφάλεια και …τέλη κυκλοφορίας και μάλιστα ΟΛΟΙ ???:sm7::sm7::sm7:

Υπερευφυΐα !!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

gemara
30-08-2011, 16:23
εγώ αν κατάλαβα καλά, ο Δημήτρης έγραψε πως με αφορμή ΚΑΙ αυτό το νήμα, πάλι ξανά και για άλλη μια φορά επίσης... γενικεύουμε και κατηγορούμε αδιάκριτα!!!;)

Βασίλη κανέναν δεν κατηγορώ αδιάκριτα. Μιλάω για τους συγκεκριμένους που τους είδα με τα μάτια μου και τους άκουσα με τ´ αυτιά μου. Επίσης μιλάω γι αυτούς και μόνο που αφήνουν ατιμώρητες παραβατικές συμπεριφορές σε παράβαση του καθήκοντός τους και στα μάτια του κόσμου εξισωνόμαστε και μεις με αυτό το χάλι. Συγκεκριμένα και απολύτως διακριτικά.

PACO
30-08-2011, 16:27
χωρις πινακιδα,ξεκρανωτος, με γιλεκο colori(συνηθως) χωρις μανικια, τσαντακι μεσης και καλα προστατευεται απο αναρχικους?:o
οι "παλιοι" εχουν αλλα τεχνασματα χωρις να το νομιμοποιω.;)..
απλα νεοι της διας που ενα μεγαλο ποσοστο την εχουν δει rossi.stoner κλπ...δηλωνουν οτι ανηκουν στην μεγαλη οικογενεια της ελ.ας..τονιζω οχιι ολοι..:cool:

gsmaniac
30-08-2011, 16:39
Καλά δεν φορά πινακίδα για να μην τον εντοπίζουν τα ανάρχια και φορά στολή ??? Τι απόκρυψη !!! ………. Τι ευφυΐα !!!:sm7::sm7::sm7:

Αλλά τι φωνάζετε για μοτοσυκλετστική παιδεία κι άλλα? Αφού Βαρκαδέρο και Ντου Του Μου καβαλάνε, τι να γνωρίζουν από μοτό? Εξάλλου …αυτοτιμωρούνται διαρκώς …!!!:D:D:D


(είμαι κι ολίγον μύωψ);)

2) Συσχέτιση τροχαίου και πινακίδας πρώτη φορά ακούω !!! Μάλλον δεν είμαι <<πηδηχταράς>>…:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Πσσσσσσςςςςς … τι άνδρας… ... μιλάμε για ????* πήδημα…..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
….και πολύ ευφυΐα (επίσης):rolleyes::rolleyes::rolleyes:




* Ερώτηση : οι αναρχικοί, πηδάνε πολύ, λίγο ή καθόλου ??? :D:D:D
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm3::sm3::sm3::sm3:


εισαι πολυ αστειος....αλλα δεν εχεις πει αν συμφωνεις ή οχι με τους λαλακες συναδελφους σου :cool:
εκτος αν κυκλοφορεις και εσυ χωρις πινακιδες και βρισκεις αστεια τα οσα λεγονται:Απορία:

περιμενω ευφυη απαντηση και οχι παπ@ριες....;)

erasel
30-08-2011, 16:57
Δυστυχώς οι αστυνομικοί εμφανίζονται πολλές φορές ως δημόσιοι υπάλληλοι σε ένα διεθφαρμένο σύστημα και καμία σχέση δεν έχουν με κοινωνικούς λειτουργούς !


:(

gemara
30-08-2011, 17:47
TEOSS,

Η "προσφορά" σου μέχρι στιγμής σε αυτό το νήμα, περιορίζεται στα (των γέλιων συμπεριλαμβανομένων):

Καλά δεν φορά πινακίδα για να μην τον εντοπίζουν τα ανάρχια και φορά στολή ??? Τι απόκρυψη !!! ………. Τι ευφυΐα !!!:sm7::sm7::sm7:

Αλλά τι φωνάζετε για μοτοσυκλετστική παιδεία κι άλλα? Αφού Βαρκαδέρο και Ντου Του Μου καβαλάνε, τι να γνωρίζουν από μοτό? Εξάλλου …αυτοτιμωρούνται διαρκώς …!!!:D:D:D






Υ.Γ. 1) Οι κάμερες <στους δρόμους > δεν μπορούν να < δουν > πινακίδες . Ακόμα και να μπορούσαν , απαγορεύεται να τις δουν ! Μόνο τα φωτογραφικά radar βλέπουν πινακίδες ….τώρα ποσά φωτογραφικά έχεις δει μέσα στην Αθήνα δεν ξέρω, εγώ δεν έχω δει ποτέ ! (είμαι κι ολίγον μύωψ);)

2) Συσχέτιση τροχαίου και πινακίδας πρώτη φορά ακούω !!! Μάλλον δεν είμαι <<πηδηχταράς>>…:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Δηλαδή, πάει ένας οδηγός με μοτό σε κεντρικό δρόμο προτεραιότητας . Πετάγεται από ένα στενό φορτηγάκι, παραβιάζοντας το STOP και τον τσακίζει σπάζοντας αριστερό χέρι-πόδι.
Όλο το συμβάν γίνεται αντιληπτό από έτερο οδηγό, ο οποίος όμως βλέπει ότι το μηχανάκι δεν έχει πινακίδα ….αμέσως σταματά και ???
α) πλακώνει στο ξύλο τον μοτοσικλετιστή σπάζοντας και το δεξί χέρι –πόδι ….
β) τον ξεγυμνώνει και ασελγεί επάνω του <<όπως 1000 αναρχικοί>>…..
Πσσσσσσςςςςς … τι άνδρας… ... μιλάμε για ????* πήδημα…..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
….και πολύ ευφυΐα (επίσης):rolleyes::rolleyes::rolleyes:




* Ερώτηση : οι αναρχικοί, πηδάνε πολύ, λίγο ή καθόλου ??? :D:D:D
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm3::sm3::sm3::sm3:

Το <μέρος των κρατήσεων> όλου του χρόνου δεν φτάνει ούτε για έναν μισθό ΣΟΥ… εεεεε… ΣΥΝΤΑΞΗ σου. Ποιον κοροϊδεύεις ? Ήταν σε υπηρεσία και καθόντουσαν ? ήταν υπηρεσιακές οι μηχανές ???
Άλλη μια μεγάλη ευφυΐα (επίσης):rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Ενώ οι ασφαλίτες …τις βάζουν …
Πως γνωρίζεις ότι δεν πληρώνουν ασφάλεια και …τέλη κυκλοφορίας και μάλιστα ΟΛΟΙ ???:sm7::sm7::sm7:

Υπερευφυΐα !!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes: που ουδεμία σχέση έχουν με την παράβαση των αστυνομικών να κυκλοφορούν χωρίς κράνος και πινακίδες.

Ο αστυνόμος μοτοσυκλετιστής, όχι μόνο οφείλει να έχει μοτυσυκλετιστική παιδεία, αλλά οφείλει να είναι και το παράδειγμα προς μίμηση, για να μπορέσει και η πολιτεία κάποτε να τον πάρει στα σοβαρά και να τον ανταμείψει όπως πρέπει μισθολογικά και συνταξιοδοτικά (το τελευταίο θα σε καίει πολύ κάποτε).

Εδώ πέρα μιλάμε για αστυνόμους μοτοσυκλετιστές που περνάνε κόκκινα, δεν έχουν πινακίδες στις μηχανές και το κράνος στο χέρι και εσύ "θίγεσαι" και τους υπερασπίζεις για το αν ήταν σε υπηρεσία ή όχι και ήταν υπηρεσιακές οι μηχανές όταν πήγαν για καφέ. Από την Πόλη έρχομαι δηλαδή!!!Ήταν σε υπηρεσία και καθόντουσαν ? ήταν υπηρεσιακές οι μηχανές ???
Άλλη μια μεγάλη ευφυΐα (επίσης):rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Θα μπορούσες κάλλιστα λόγω του λειτουργήματος που επέλεξες - αν το επέλεξες εσύ - να είσαι ο πιο έγκριτος και αξιόπιστος ομιλητής εδώ, αλλά αντ' αυτού μέχρι στιγμής έχεις επιλέξεις να καταφέρεσαι εναντίον του gsmaniac και μένα, είτε προσπαθώντας να γελοιοποιήσεις τα λεγόμενά μας, ακόμη περισσότερο δε και την δικιά μου ιδιότητα ως ενστόλου επί 30 χρόνια με συντάξιμα χρόνια περισσότερα από όσα είναι η ηλικία σου που σου εύχομαι να φτάσεις τα μισά κάποτε και τα οποία τα απέκτησα με πλήρως νόμιμο και διαφανή τρόπο, γεγονός που με κάνει ιδιαίτερα υπερήφανο.

Όλη αυτή η συμπεριφορά σου και η αντιμετώπιση του θέματος σε κάνει - άθελα φαντάζομαι -, να υποστηρίζεις εμπράκτως αυτά που λέμε όλοι πιο πάνω.

Εάν αγαπάς αυτό που κάνεις, όπως όλοι οι ένστολοι αγαπήσαμε αυτό που κάναμε, μπορείς ελεύθερα φαντάζομαι να αναφερθείς και να απορρίψεις χωρις προσωπικές επιθέσεις, βωμολοχίες και ειρωνείες αυτά που σχολιάζουμε, αντί να προσπαθείς να απορρίψεις αυτούς που τα σχολιάζουν. Εγώ προσωπικά θα αισθανόμουν καλύτερα αν όλα αυτά που βλέπω καθημερινά είναι μεμονωμένα και κάνω λάθος στην σκέψη και στην κρίση μου, γεγονός που θα σήμαινε ότι έχουμε μια δίκαιη και νόμιμη πάνω απ' όλα Αστυνομία.

Φιλικά, gemara.

frits
30-08-2011, 18:01
Κατά την επιστροφή μου από την εκδρομή που έκανα το τριήμερο του Δεκαπενταύγουστου και περνώντας από Πλαταμώνα εώς τα Τέμπη υπήρχαν 4 μπλόκα, κανένα από τα 4 δεν σταμάτησε ζευγάρι πιτσιρικάδων πάνω σε παπί, ξεκράνωτους με τα μαγιώ που βγήκαν από Πλαταμώνα και έφτασαν μαζί μου εώς το τέλος των Τεμπών.

Ο ρόλος της αστυνομίας για την κοινωνία είνοι ότι ο ρόλος των γονιών στην οικογένεια, αυτοί πρέπει πρώτα από όλους να τηρούν αλλά και να επιβάλλουν το νόμο....

Προχθές τσακώθηκα άσχημα με "φίλο" γείτονα στην δουλειά που ήρθε να μου κάνει παράπονα γιατί του έβαλαν 700 ευρώ πρόστιμο και του πήραν το δίπλωμα για 2 μήνες επειδή είχε πιεί 2 ποτηράκια κρασί.
Όταν του είπαν καλά σου έκαναν παρεξηγήθηκε......:mad:

TEOSS
31-08-2011, 00:53
Κώστα & Γιώργο
Επιλεκτική διαχείριση όρασης και μνήμης δεν είναι αποδεκτή από εμένα .

Εάν ξαναδιαβάσετε καλά και πάρετε πίσω γενικεύσεις , βρισιές και άσχετες –άκυρες μαντικής φύσεως φράσεις …τα λέμε .:cool:

ortho
31-08-2011, 15:35
Σε οικτρή αποτυχία κατέληξε η αστυνομική επιχείρηση του Τμήματος Δίωξης Εκβιαστών της ΕΛ.ΑΣ. με στόχο έναν γνωστό νονό της νύχτας που φέρεται να συμμετείχε σε εορταστική εκδήλωση στον Ωρωπό.

Το πρωτοφανές, για τα αστυνομικά χρονικά, περιστατικό συνέβη κατά τη διάρκεια της αστυνομικής επιχείρησης. Τελικά, οι αστυνομικοί του Τμήματος Δίωξης Εκβιαστών της ΕΛ.ΑΣ. έφυγαν με την ουρά στα σκέλια από το «πανηγύρι» στον Ωρωπό, με τους παρευρισκομένους να κάνουν λόγο για αστυνομική αυθαιρεσία και διατάραξη του ήρεμου κλίματος που επικρατούσε.

Η μυστική επιχείρηση...

http://www.zougla.gr/file.ashx?fp=%7E/Uploads/000Filippos/newone/00000000gr2e1g2re1.jpgΣύμφωνα με την αστυνομία, ομάδα «ατόμων της… νύχτας» δεν δίστασε να ξυλοκοπήσει 12 αστυνομικούς, με πολιτική περιβολή, όταν κινήθηκαν προς το μέρος τους για έλεγχο, ενώ βρισκόταν σε εξέλιξη η… «γιορτή» του τοπικού ποδοσφαιρικού σωματείου. Κάπου εδώ μπαίνει ένα πρόωρο τέλος στην «έφοδο» της αστυνομίας στο χώρο, με σκοπό να εντοπίσει, σύμφωνα με την ΕΛ.ΑΣ έναν 46χρονο, παράγοντα της περιοχής, ο οποίος φέρεται να εμπλέκεται στο κύκλωμα των 217 νονών της νύχτας.

Το πρωτοφανές περιστατικό εκτυλίχθηκε περίπου στις 3.00 τα ξημερώματα της Κυριακής στη διάρκεια ενός πανηγυριού - κοντά στις παλιές φυλακές Ωρωπού - που είχε οργανώσει το τοπικό ποδοσφαιρικό σωματείο.

Η μυστική αστυνομική επιχείρηση που βασίστηκε σε πληροφορίες για δραστηριοποίηση νέας ομάδας μπράβων, η οποία πουλά προστασία σε νυχτερινά κέντρα, με καθοδηγητή έναν «γνώριμο» νονό της νύχτας, κατέληξε σε φιάσκο.

Ο έλεγχος στόχευε στον εντοπισμό όπλων που κατείχαν παρανόμως κάποιοι από τους παρευρισκόμενους, ακόμη και την ώρα της εκδήλωσης, καθώς σύμφωνα με την αστυνομία, υπήρχαν οι πληροφορίες ότι θα έδιναν το «παρών» άνθρωποι της νύχτας που ελέγχουν την περιοχή.

Όμως… όλα πήγαν στραβά. Όπως ανέφεραν αυτόπτες μάρτυρες οι αστυνομικοί επιχείρησαν να http://www.zougla.gr/file.ashx?fp=%7E/Uploads/000Filippos/newone/0000000002fg1h2gf1h.jpgπραγματοποιήσουν «έφοδο» κατά τη διάρκεια της γιορτής του ποδοσφαιρικού σωματείου και να υποβάλλουν σε σωματικό έλεγχο δεκάδες παρευρισκομένους, χωρίς να δηλώσουν την ταυτότητά τους.

Αυτόπτης μάρτυρας ισχυρίζεται ότι αστυνομικοί έβγαλαν όπλα, κάτι που διαψεύδει η αστυνομία. Όπως ο ίδιος περιγράφει, το κλιμάκιο κινήθηκε απειλητικά εναντίον ενός εύσωμου άνδρα, ο οποίος βρισκόταν στο σημείο με την παρέα του. Εκείνη τη στιγμή στο περιστατικό ενεπλάκησαν οι φίλοι του, με αποτέλεσμα οι αστυνομικοί να αναγκαστούν να φανερώσουν την ταυτότητά τους.

Εκ των υστέρων οι διοικούντες της ομάδας του Ωρωπού ενημερώθηκαν πως οι αστυνομικοί αναζητούσαν έναν άνδρα με πλούσιο ποινικό παρελθόν, ωστόσο για την εν λόγω επιχείρηση δεν ήταν ενήμερος ο διοικητής του αστυνομικού τμήματος Ωρωπού, ο οποίος ήταν παρών στην εκδήλωση. Πλέον, όπως αποκαλύπτει, η διοίκηση επιφυλάσσεται να κινηθεί δικαστικώς εναντίον του Τμήματος Δίωξης Εκβιαστών.

Για το περιστατικό δεν έχουν γίνει επίσημες ανακοινώσεις από την ΕΛ.ΑΣ, σχηματίζεται ήδη δικογραφία και διεξάγεται εσωτερική έρευνα για την αποτελεσματικότητα της- κατά τ' άλλα- μυστικής επιχείρησης.

Zougla online - Μπράβοι της νύχτας εξουδετέρωσαν κλιμάκιο της ΕΛ.ΑΣ (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=369666&cid=4)

skippybi
31-08-2011, 15:52
Βασίλη κανέναν δεν κατηγορώ αδιάκριτα. Μιλάω για τους συγκεκριμένους που τους είδα με τα μάτια μου και τους άκουσα με τ´ αυτιά μου. Επίσης μιλάω γι αυτούς και μόνο που αφήνουν ατιμώρητες παραβατικές συμπεριφορές σε παράβαση του καθήκοντός τους και στα μάτια του κόσμου εξισωνόμαστε και μεις με αυτό το χάλι. Συγκεκριμένα και απολύτως διακριτικά.
Γιώργοοοοοοοοοοοο!!!!!!(φωνάζω:D)

κανένας δεν μίλησε για σένα αδερφάκι μου...;)

gemara
31-08-2011, 19:19
Γιώργοοοοοοοοοοοο!!!!!!(φωνάζω:D)

κανένας δεν μίλησε για σένα αδερφάκι μου...;)

Καλά ντε! Μη φωνάζεις! Δεν είμαι κουφός!:p

Kimwnas
02-09-2011, 12:03
Ρε παιδιά μην είστε άδικοι πάντως...
Τα τελευταία χρόνια έχουμε κάνει πρόοδο σαν χώρα, είμαστε πιστεύω λίγο καλύτερα απο τα όμορα και αδελφά κράτη της Σενεγάλης, Τυνησίας, Αιγύπτου και λοιπών αφρικανικών κρατών εις τα οποία δικαιωματικά ανήκουμε (πληρώντας και με το παραπάνω όλα τα χαρακτηριστικά, πολιτική οικογενειοκρατία, άκρατη δημόσια και ιδιωτική διαφθορά, ωχαδερφισμός και αυτοτέλεια...μεταξύ άλλων).

;)

gemara
04-09-2011, 22:00
Στα "Προσεχώς".

Ντοκουμέντο "αποκλειστικό", από "μοτοσυκλετιστή" αστυνόμο σε Εθνική Οδό, με Hayabusa, χωρίς πινακίδα (φυσικά), δικάβαλος, ξεκράνωτοι, με σορτς και σαγιονάρες!!!:Απορία::Απορία::Απορία:

Μείνετε συντονισμένοι!

(Μα όλοι μπροστά μου περνάνε;;; )

vpentza
04-09-2011, 22:27
Στα "Προσεχώς".

Ντοκουμέντο "αποκλειστικό", από "μοτοσυκλετιστή" αστυνόμο σε Εθνική Οδό, με Hayabusa, χωρίς πινακίδα (φυσικά), δικάβαλος, ξεκράνωτοι, με σορτς και σαγιονάρες!!!:Απορία::Απορία::Απορία:

Μείνετε συντονισμένοι!

(Μα όλοι μπροστά μου περνάνε;;; )

μμμμμμ...ωραία θα ξεκινήσει η εβδομάδα μας....;)
τη RAM μπίλια την έχω μόνιμα πάνω στο τιμόνι......μήπως να ξεκινήσω και εγώ ή τους χαλάμε τη ....κάλυψη ????

moby_gr
05-09-2011, 18:43
Μα όλοι μπροστά μου περνάνε;;;

:sm7:

gemara
05-09-2011, 19:01
:sm7:

Και να φανταστείς, σήμερα το πρωί που πήρα τη μηχανή να φύγω, βλέπω ότι από χτες το βράδυ είχα αφήσει την Gopro επάνω από το ταξιδάκι. Ε, ας τη βγάλω λέω, τι να την κάνω μες την πόλη. Και στο πρώτο φανάρι, βλέπω τον ένα εκ των δυο ΔΙΑΣ που ήταν μονός, να ξεκινάει και να φεύγει σούζα!!!:Απορία:

jimm
05-09-2011, 20:34
Μέχρι πρόσφατα στις αστυνομικές σχολές για να μπει κανείς έδινε πανελλήνιες κι έπειτα
είχε και μια πολυετή φοίτηση. Τώρα οι αστυνομία στατολογεί ειδικούς φρουρούς και δε συμμαζεύεται με ολιγόμηνη εκπαίδευση. Είναι προφανές πως θέλουν στο σώμα να υπάρχει και προσωπικό χωρίς μόρφωση και επίπεδο ώστε να τους διαχειρίζονται καλύτερα.



δεν τα ξερεις καλα συντεκνε.....................ολοι αυτοι ειναι Δ.Ε και πανω...........που την ειδες εσυ την μη μορφωση κτλ?
εκτος και εκει στην κρητη τα μετρατε,αλλιως..............

jimm
05-09-2011, 20:40
[QUOTE=gemara;453663]το σύνολο των μοτοσυκλετών που κινούνται χωρίς πινακίδες, ανήκει σε ένστολους αστυνόμους. Δεν πληρώνουν δε, ασφάλειες και τέλη, οπότε το κράτος στερείται σημαντικό ποσό από φορολόγηση.



τι αλλο θα ακουσουμε σημερης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
το kontra channel περιμενει :p

TEOSS
05-09-2011, 23:30
τι αλλο θα ακουσουμε σημερης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
το kontra channel περιμενει :p

Υπομονή φίλε, θα δεις πολλά <<εργόχειρα>> …. Ο κάθε άσχετος και κομπλεξικός φτιάχνει την << προίκα>> του !

gemara
05-09-2011, 23:38
http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/IMG_0977.jpg



Κώστα & Γιώργο
Επιλεκτική διαχείριση όρασης και μνήμης δεν είναι αποδεκτή από εμένα .

Εάν ξαναδιαβάσετε καλά και πάρετε πίσω γενικεύσεις , βρισιές και άσχετες –άκυρες μαντικής φύσεως φράσεις …τα λέμε .:cool:

Υπομονή φίλε, θα δεις πολλά <<εργόχειρα>> …. Ο κάθε άσχετος και κομπλεξικός φτιάχνει την << προίκα>> του !

Θόδωρα παρόλο που ουδείς σε έχει εξυβρίσει, ουδείς σου έχει απευθύνει λόγο προσβλητικό, και παρόλο που αποφάσισες εσύ να συμμετάσχεις στο θέμα, αποφεύγεις και υπεκφεύγεις με τρόπο κραυγαλέο να τοποθετηθείς επί της πρώτης φωτογραφίας, και γενικεύοντας προσβάλλεις οποιονδήποτε άλλον εκτός από τους καταφανέστατα παραβάτες.

Αλήθεια, πιστεύεις ότι δεν προξενεί εντύπωση σε όλους αυτή η περιφρονητική συμπεριφορά και ο εμπαιγμός;

frits
05-09-2011, 23:56
Θόδωρα παρόλο που ουδείς σε έχει εξυβρίσει, ουδείς σου έχει απευθύνει λόγο προσβλητικό, και παρόλο που αποφάσισες εσύ να συμμετάσχεις στο θέμα, αποφεύγεις και υπεκφεύγεις με τρόπο κραυγαλέο να τοποθετηθείς επί της πρώτης φωτογραφίας, και γενικεύοντας προσβάλλεις οποιονδήποτε άλλον εκτός από τους καταφανέστατα παραβάτες.

Αλήθεια, πιστεύεις ότι δεν προξενεί εντύπωση σε όλους αυτή η περιφρονητική συμπεριφορά και ο εμπαιγμός;

"Συναδελφική αλληλεγγύη" το λένε στην "νεοελληνική" Γιώργο και όπως όλα έχει και αυτό διαστρεβλωθεί στις μέρες μας ...

TEOSS
06-09-2011, 00:09
Θόδωρα παρόλο που ουδείς σε έχει εξυβρίσει, ουδείς σου έχει απευθύνει λόγο προσβλητικό, και παρόλο που αποφάσισες εσύ να συμμετάσχεις στο θέμα, αποφεύγεις και υπεκφεύγεις με τρόπο κραυγαλέο να τοποθετηθείς επί της πρώτης φωτογραφίας, και γενικεύοντας προσβάλλεις οποιονδήποτε άλλον εκτός από τους καταφανέστατα παραβάτες.

Αλήθεια, πιστεύεις ότι δεν προξενεί εντύπωση σε όλους αυτή η περιφρονητική συμπεριφορά και ο εμπαιγμός;

Στο ξαναγράφω (ποιο αναλυτικά) : Μάθε να τα διαβάζεις όλα όσα γράφονται και όχι επιλεκτικά όσα θες (εκτός εάν τα διαβάζεις και … τα ξεχνάς) , κοιτά πρώτα τι γράφεις εσύ και οι <φίλοι> σου και μετά τα λέμε…

bill 800gs
06-09-2011, 00:21
Στην Παργα την προηγουμενη εβδομαδα ημουν παρκαρισμενος με το αυτοκινητο σε δρομο που απαγορευοταν να παρκαρεις αλλα ολοι ηταν παρκαρισμενοι,μετα απο μια ωρα γυρισα να παρω το αυτοκινητο και βλεπω κληση,''καλα να παθω''ειπα.
Βλεποντας ομως τα αλλα αυτοκινητα που ηταν εμπρος και πισω μου παρατηρησα οτι κλησεις ειχαν μονο αυτα με Ελληνικες πινακιδες,''αρε μακακα ελληνα σε ξεφτυλιζουν απροκαλυπτα'' σκεφτηκα:hmmm:.
Πηρα το αυτοκινητο και εφυγα για το ξενοδοχειο,λιγο ποιο κατω βρισκω τους φιλοελληνες (μαλλον) Λιμενικους,σταματαω και τους ρωταω γιατι αυτη η διακριση;
Η απαντηση .... ''την επομενη φορα που θα περασουμε θα γραψουμε και τα ξενα''
:confused::Απορία::Απορία:Νεύρα
Υ.Γ. οι πινακιδες του δικου μου αλλα και των ξενων διπλα διπλα στην διαθεση σας,αντε με τις υγειες μας

gemara
06-09-2011, 00:33
Στο ξαναγράφω (ποιο αναλυτικά) : Μάθε να τα διαβάζεις όλα όσα γράφονται και όχι επιλεκτικά όσα θες (εκτός εάν τα διαβάζεις και … τα ξεχνάς) , κοιτά πρώτα τι γράφεις εσύ και οι <φίλοι> σου και μετά τα λέμε…


Για μάθε με να διαβάζω και μένα. Άσε τους φίλους μου. Εγώ γράφω, εγώ σε ρωτάω. Μπήκες, χλεύασες, προσέβαλες και για ανεξήγητο λες πράγματα που δεν υπάρχουν εδώ γραμμένα.

Εσένα τελικά ποια είναι η άποψή σου για τους αστυνομικούς που κυκλοφορούν χωρίς πινακίδες και κράνη; Θα την πεις, ή θα μπαίνεις σε αυτό το ποστ και θα γράφεις οτιδήποτε άλλο εκτός από το θέμα; Θέλεις να κάνουμε κάποια ειδική συμφωνία και σύμβαση με σένα για να μας πεις; :)

Όταν σταματήσεις να παίζεις την κολοκυθιά, είμαστε όλο μάτια να σε διαβάσουμε.;)

Σταματάω εδώ γιατί κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Εκτός αν όντως δεν καταλαβαίνεις, οπότε δεν περιμένω να απαντήσεις ποτέ.

TEOSS
06-09-2011, 00:46
"Συναδελφική αλληλεγγύη" το λένε στην "νεοελληνική" Γιώργο και όπως όλα έχει και αυτό διαστρεβλωθεί στις μέρες μας ...

Συναδελφική αλληλεγγύη ??? που την ειδές αυτήν εκ μέρους μου ??? Διάβασε ξανά την πρώτη γραμμή του πρώτου ποστ μου (Νο 21) και μετά σχολίασε… άκου αλληλεγγύη για έναν βλάκα που φορά στολή πάνω σε βαρκαντερο …. Τον απαξιώνω από την πρώτη παράγραφο, αλλά μερικοί επιμένουν να διαβάζουν μόνο ότι θέλουν …και θέλουν να διαβάζουν μόνο τις απαντήσεις μου (ποστ 21,27,28) στις συκοφαντίες , αισχρές φράσεις τους και βρισιές που βέβαια ξεχνάνε ότι γράφουν… (ποστ 2,3,5,6,7,9,13,22,31,33..) και παρά την <πυροσβεστική> παρέμβαση (ποστ 14,25) των υπευθύνων αυτοί ..απτόητοι ! Εδώ ο gemara έφτασε σε τέτοιο επίπεδο μαντικών ικανοτήτων που <<είδε>> ότι δεν έχω ούτε τα μισά συντάξιμα χρόνια του…. Εάν αυτός έχει 60! συντάξιμα …έπεσε μέσα …άντε κι ένα τζοκερ…:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

TEOSS
06-09-2011, 00:55
Για μάθε με να διαβάζω και μένα. Άσε τους φίλους μου. Εγώ γράφω, εγώ σε ρωτάω. Μπήκες, χλεύασες, προσέβαλες και για ανεξήγητο λες πράγματα που δεν υπάρχουν εδώ γραμμένα.

Εσένα τελικά ποια είναι η άποψή σου για τους αστυνομικούς που κυκλοφορούν χωρίς πινακίδες και κράνη; Θα την πεις, ή θα μπαίνεις σε αυτό το ποστ και θα γράφεις οτιδήποτε άλλο εκτός από το θέμα; Θέλεις να κάνουμε κάποια ειδική συμφωνία και σύμβαση με σένα για να μας πεις; :)

Όταν σταματήσεις να παίζεις την κολοκυθιά, είμαστε όλο μάτια να σε διαβάσουμε.;)

Σταματάω εδώ γιατί κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις. Εκτός αν όντως δεν καταλαβαίνεις, οπότε δεν περιμένω να απαντήσεις ποτέ.

Απάντα στα ποστ μου 27,28…και 45 του jimm και δικαιολόγησε αυτά που γράφεις και άσε τι καταλαβαίνω εγώ και τι όχι…

TEOSS
06-09-2011, 01:29
Στις 30/8 ώρα 16:03 ποστ 22 γράφεις << Ο κόσμος τό' χει τούμπανο και μεις κρυφό καμάρι, ότι το σύνολο των μοτοσυκλετών που κινούνται χωρίς πινακίδες, ανήκει σε ένστολους αστυνόμους. Δεν πληρώνουν δε, ασφάλειες και τέλη, οπότε το κράτος στερείται σημαντικό ποσό από φορολόγηση.>>

Και 20 λεπτά μετά …
30/8 ώρα 16:23 ποστ 29 γράφεις << Βασίλη κανέναν δεν κατηγορώ αδιάκριτα. Μιλάω για τους συγκεκριμένους που τους είδα με τα μάτια μου και τους άκουσα με τ´ αυτιά μου.>>

Φάσκεις και αντιφάσκεις ?

Τώρα έμαθες να διαβάζεις ?
Τώρα αποκαταστάθηκε η μνήμη σου ?

gemara
06-09-2011, 01:33
Συναδελφική αλληλεγγύη ??? που την ειδές αυτήν εκ μέρους μου ??? Διάβασε ξανά την πρώτη γραμμή του πρώτου ποστ μου (Νο 21) και μετά σχολίασε… άκου αλληλεγγύη για έναν βλάκα που φορά στολή πάνω σε βαρκαντερο …. Τον απαξιώνω από την πρώτη παράγραφο, αλλά μερικοί επιμένουν να διαβάζουν μόνο ότι θέλουν …και θέλουν να διαβάζουν μόνο τις απαντήσεις μου (ποστ 21,27,28) στις συκοφαντίες , αισχρές φράσεις τους και βρισιές που βέβαια ξεχνάνε ότι γράφουν… (ποστ 2,3,5,6,7,9,13,22,31,33..) και παρά την <πυροσβεστική> παρέμβαση (ποστ 14,25) των υπευθύνων αυτοί ..απτόητοι ! Εδώ ο gemara έφτασε σε τέτοιο επίπεδο μαντικών ικανοτήτων που <<είδε>> ότι δεν έχω ούτε τα μισά συντάξιμα χρόνια του…. Εάν αυτός έχει 60! συντάξιμα …έπεσε μέσα …άντε κι ένα τζοκερ…:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Τι σχέση έχει το βαραντέρο με όλα αυτά που λέμε;;;; Στη μάρκα της μηχανής κόλλησες;;;;:Απορία:

Ποστ 21, πρώτη γραμμή την οποία έχεις βάλει και σαν πρώτη παράγραφο:

Καλά δεν φορά πινακίδα για να μην τον εντοπίζουν τα ανάρχια και φορά στολή ??? Τι απόκρυψη !!!

Ποιος από τους δυο βλέπεις να φοράει στολή;;;;:Απορία:

Ποστ 21 το αναφέρω ξανά γιατί το αναφέρεις ξανά:

Καλά δεν φορά πινακίδα για να μην τον εντοπίζουν τα ανάρχια και φορά στολή ??? Τι απόκρυψη !!! ………. Τι ευφυΐα !!!:sm7::sm7::sm7:

Αλλά τι φωνάζετε για μοτοσυκλετστική παιδεία κι άλλα? Αφού Βαρκαδέρο και Ντου Του Μου καβαλάνε, τι να γνωρίζουν από μοτό? Εξάλλου …αυτοτιμωρούνται διαρκώς …!!!:D:D:D






Υ.Γ. 1) Οι κάμερες <στους δρόμους > δεν μπορούν να < δουν > πινακίδες . Ακόμα και να μπορούσαν , απαγορεύεται να τις δουν ! Μόνο τα φωτογραφικά radar βλέπουν πινακίδες ….τώρα ποσά φωτογραφικά έχεις δει μέσα στην Αθήνα δεν ξέρω, εγώ δεν έχω δει ποτέ ! (είμαι κι ολίγον μύωψ);)

2) Συσχέτιση τροχαίου και πινακίδας πρώτη φορά ακούω !!! Μάλλον δεν είμαι <<πηδηχταράς>>…:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Δηλαδή, πάει ένας οδηγός με μοτό σε κεντρικό δρόμο προτεραιότητας . Πετάγεται από ένα στενό φορτηγάκι, παραβιάζοντας το STOP και τον τσακίζει σπάζοντας αριστερό χέρι-πόδι.
Όλο το συμβάν γίνεται αντιληπτό από έτερο οδηγό, ο οποίος όμως βλέπει ότι το μηχανάκι δεν έχει πινακίδα ….αμέσως σταματά και ???
α) πλακώνει στο ξύλο τον μοτοσικλετιστή σπάζοντας και το δεξί χέρι –πόδι ….
β) τον ξεγυμνώνει και ασελγεί επάνω του <<όπως 1000 αναρχικοί>>…..
Πσσσσσσςςςςς … τι άνδρας… ... μιλάμε για ????* πήδημα…..:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
….και πολύ ευφυΐα (επίσης):rolleyes::rolleyes::rolleyes:




* Ερώτηση : οι αναρχικοί, πηδάνε πολύ, λίγο ή καθόλου ??? :D:D:D
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm3::sm3::sm3::sm3:

Που αναφέρεσαι στο θέμα;;;;
Σε τι ακριβώς απαντάς;;;

Ποστ 27:
Το <μέρος των κρατήσεων> όλου του χρόνου δεν φτάνει ούτε για έναν μισθό ΣΟΥ… εεεεε… ΣΥΝΤΑΞΗ σου. Ποιον κοροϊδεύεις ? Ήταν σε υπηρεσία και καθόντουσαν ? ήταν υπηρεσιακές οι μηχανές ???
Άλλη μια μεγάλη ευφυΐα (επίσης):rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Αντιγράφεις το στυλάκι του φίλου σου GeorgeP, με χλευάζεις δυο φορές - χωρίς να έχει καταφερθεί καθόλου εναντίον σου - και αναφέρεσαι για το αν ήταν ή όχι σε υπηρεσία. Ποιος μίλησε για τέτοιο πράγμα;;; Σου απαντάω ευθέως και χωρίς κανένα υπονοούμενο στο επόμενο ποστ μου 33, χωρίς να σε θίγω ή σε προσβάλλω πουθενά τονίζοντάς σου ότι ακόμη δεν έχεις αναφερθεί στο θέμα. Σου έχω δώσει όλα τα στοιχεία μου για τα οποία επιχειρείς να με χλευάσεις και δεν λες τίποτε για σένα, όχι ότι σε ρώτησε κανείς δηλαδή...

Ποστ 27:
Ενώ οι ασφαλίτες …τις βάζουν …
Πως γνωρίζεις ότι δεν πληρώνουν ασφάλεια και …τέλη κυκλοφορίας και μάλιστα ΟΛΟΙ ???:sm7::sm7::sm7:

Υπερευφυΐα !!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Εκνευρισμένος προφανώς πάλι με χλευάζεις χωρίς να έχεις κανένα απολύτως στοιχείο. Δεν μας είπες τίποτε.

Ποστ 2:
Τους βλέπω κάθε μέρα στην Μεσογείων,που αλλάζουν τις μηχΑνες τους ,με τα υπηρεσιακά τους......το μεγαλύτερο ποσοστό ξεκρανωτοι και χωρίς πινακίδες
Μικρά παιδιά που οι περισσότεροι τώρα μπήκαν στην αστυνομία,πόσο λανθασμένη νοοτροπία έχουν στο κεφάλι τους
Μαμημενη εξουσία....αν δώσεις στον ελληναΝεύρα
Κανείς μα κανείς δεν αναφέρεται σε σένα. Δεν έχεις κάνει την εμφάνισή σου καν στο θέμα. Καμμία συκοφαντία , αισχρή φράση και βρισιά προς τον ΤEOSS...

Ποστ 3:
Η Αστυνομία όφειλε όμως να τους μορφώσει Κώστα και όχι να τους αφήσει ξύλα απελέκητα για να έρχονται να ελέγξουν εσένα μετά...Νεύρα

Δεν έχεις κάνει την εμφάνισή σου καν στο θέμα. Καμμία συκοφαντία , αισχρή φράση και βρισιά προς τον ΤEOSS...

Ποστ 5:
ποια??????:Απορία::Απορία::Απορία:
τους εμαθε να ριχνουν δακρυγονα και να βαρανε οποιον βρισκουν μπροστα τους..;)

Δεν έχεις κάνει την εμφάνισή σου καν στο θέμα. Καμμία συκοφαντία , αισχρή φράση και βρισιά προς τον ΤEOSS...

Ποστ 6:
ας το δεχτουμε αυτο με τις πινακιδες....το κρανος και τα κοκκινα??????:cool:
ασε που αν μπλεξει σε κανενα ατυχημα και δεν εχει πινακιδα ...εγω προσωπικα θα τον πηδ....σα,οπως χιλιοι αναρχικοι;)

Δεν έχεις κάνει την εμφάνισή σου καν στο θέμα. Καμμία συκοφαντία , αισχρή φράση και βρισιά προς τον ΤEOSS...

Ποστ 7:
Σε άλλες χώρες γιατί δε συμβαίνει αυτό Βασίλη; Γιατί δεν κυνηγούν εκεί τους αστυνομικούς οι αναρχικοί; Μήπως εκεί κάνουν καλά τη δουλειά τους και ο κόσμος αισθάνεται ασφάλεια και τους έχει με το μέρος του;

Πες μου εσύ ότι είσαι "αναρχικός" και βλέπεις σταδιακά τις δύο φάσεις που φωτογράφισα. Σου ανάβουν ή δε σου ανάβουν τα λαμπάκια με τα ####παιδα;;;

Δεν έχεις κάνει την εμφάνισή σου καν στο θέμα. Καμμία συκοφαντία , αισχρή φράση και βρισιά προς τον ΤEOSS...

Ποστ 9:
ξέρεις ποιό είναι το αστείο αλλά και τραγικό ταυτόχρονα ?
όπου βλέπω μηχανή χωρίς πινακίδα και προκλητική συμπεριφορά θεωρώ αμέσως ότι είναι αστυνομικός...δεν θα χρειαζόμουν το blog για να τον κουτουπώσω......από τί κρύβονται ?
στις 20 μηχανές στο φανάρι δεν μπορείς να διαβάζεις πινακίδες και να θυμηθείς ποιά ήταν αναρτημένη στο blog...Αν όμως η μία από τις 20 δεν είχε πινακίδα, θεωρώ ότι κατά 80% θα ανήκε σε αστυνομικό...εύκολο δεν είναι ???

Να σου πώ γιατί νομίζω ότι τις βγάζουν ???

οι κάμερες στους δρόμους δεν καρφώνουν μόνο τους άλλους αλλά και τους ίδιους που κάνουν ταρζανιές......σκεφτείτε το.....τα τσογλάνια....:cool:

Δεν έχεις κάνει την εμφάνισή σου καν στο θέμα. Καμμία συκοφαντία , αισχρή φράση και βρισιά προς τον ΤEOSS...

Ποστ 13:
Μέχρι πρόσφατα στις αστυνομικές σχολές για να μπει κανείς έδινε πανελλήνιες κι έπειτα
είχε και μια πολυετή φοίτηση. Τώρα οι αστυνομία στατολογεί ειδικούς φρουρούς και δε συμμαζεύεται με ολιγόμηνη εκπαίδευση. Είναι προφανές πως θέλουν στο σώμα να υπάρχει και προσωπικό χωρίς μόρφωση και επίπεδο ώστε να τους διαχειρίζονται καλύτερα.

Δεν έχεις κάνει την εμφάνισή σου καν στο θέμα. Καμμία συκοφαντία , αισχρή φράση και βρισιά προς τον ΤEOSS...

Ποστ 22:
Δημήτρη αν τα προαναφερθέντα γεγονότα δεν αντιμετωπίζονται έγκαιρα και αποτελεσματικά και δεν καταδικάζονται από το σύνολο της Αστυνομίας ως μεμονωμένα και περιστασιακά, ναι τότε μιλάμε για γενίκευση. Ο κόσμος τό' χει τούμπανο και μεις κρυφό καμάρι, ότι το σύνολο των μοτοσυκλετών που κινούνται χωρίς πινακίδες, ανήκει σε ένστολους αστυνόμους. Δεν πληρώνουν δε, ασφάλειες και τέλη, οπότε το κράτος στερείται σημαντικό ποσό από φορολόγηση. "Τυχαία" εγώ νομίζεις του έκανα πλάκα αν ήταν ο παραπάνω αστυνόμος, ή νομίζεις ότι είχα καμιά αμφιβολία;;;

Αν ο Διοικητής της Αστυνομίας κυκλοφορεί χωρίς πινακίδες, ναι μιλάμε για γενίκευση.

Όταν και όποτε δεις αστυνόμο να συλλαμβάνεται γιατί κυκλοφορεί χωρίς πινακίδες και κράνος, τότε ναι, είμαστε σε σωστό δρόμο. Αλλιώς όχι εμείς, αλλά το σύνολο της Αστυνομίας βρίσκεται σε λάθος δρόμο.

Τα στοιχεία μου στην διάθεση όποιου ένστολου τυχόν διαβάζει και ενδιαφέρεται να του παραδώσω τις φωτογραφίες ακάλυπτες, την ώρα και τον τόπο των γεγονότων με ενυπόγραφη μαρτυρία μου και είναι θέμα μιας ώρας να τους εντοπίσει από μαρτυρίες ένστολων συναδέλφων τους που έπιναν καφέ μαζί τους. Μετά την επιβολή των προβλεπομένων κυρώσεων στους ανωτέρω, θα βγω και θα ανακαλέσω ότι γράφω εδώ.

Καμμία συκοφαντία , αισχρή φράση και βρισιά προς τον ΤEOSS...

Ποστ 31:
εισαι πολυ αστειος....αλλα δεν εχεις πει αν συμφωνεις ή οχι με τους λαλακες συναδελφους σου :cool:
εκτος αν κυκλοφορεις και εσυ χωρις πινακιδες και βρισκεις αστεια τα οσα λεγονται:Απορία:

περιμενω ευφυη απαντηση και οχι παπ@ριες....;)


Καμμία συκοφαντία , αισχρή φράση και βρισιά προς τον ΤEOSS...
Εκτός αν νομιζεις ότι πρέπει να γράφουμε σαν απόφοιτοι Παρθεναγωγείου ή θεωρείς τις παπ@ριές αισχρή φράση... Αν είσαι τόσο υπερευαίσθητος, καλύτερα μη μπαίνεις σε τέτοια ποστ με "αγροίκους" σαν κι εμάς...

Ποστ 33:
TEOSS,

Η "προσφορά" σου μέχρι στιγμής σε αυτό το νήμα, περιορίζεται στα (των γέλιων συμπεριλαμβανομένων):





που ουδεμία σχέση έχουν με την παράβαση των αστυνομικών να κυκλοφορούν χωρίς κράνος και πινακίδες.

Ο αστυνόμος μοτοσυκλετιστής, όχι μόνο οφείλει να έχει μοτυσυκλετιστική παιδεία, αλλά οφείλει να είναι και το παράδειγμα προς μίμηση, για να μπορέσει και η πολιτεία κάποτε να τον πάρει στα σοβαρά και να τον ανταμείψει όπως πρέπει μισθολογικά και συνταξιοδοτικά (το τελευταίο θα σε καίει πολύ κάποτε).

Εδώ πέρα μιλάμε για αστυνόμους μοτοσυκλετιστές που περνάνε κόκκινα, δεν έχουν πινακίδες στις μηχανές και το κράνος στο χέρι και εσύ "θίγεσαι" και τους υπερασπίζεις για το αν ήταν σε υπηρεσία ή όχι και ήταν υπηρεσιακές οι μηχανές όταν πήγαν για καφέ. Από την Πόλη έρχομαι δηλαδή!!!

Θα μπορούσες κάλλιστα λόγω του λειτουργήματος που επέλεξες - αν το επέλεξες εσύ - να είσαι ο πιο έγκριτος και αξιόπιστος ομιλητής εδώ, αλλά αντ' αυτού μέχρι στιγμής έχεις επιλέξεις να καταφέρεσαι εναντίον του gsmaniac και μένα, είτε προσπαθώντας να γελοιοποιήσεις τα λεγόμενά μας, ακόμη περισσότερο δε και την δικιά μου ιδιότητα ως ενστόλου επί 30 χρόνια με συντάξιμα χρόνια περισσότερα από όσα είναι η ηλικία σου που σου εύχομαι να φτάσεις τα μισά κάποτε και τα οποία τα απέκτησα με πλήρως νόμιμο και διαφανή τρόπο, γεγονός που με κάνει ιδιαίτερα υπερήφανο.

Όλη αυτή η συμπεριφορά σου και η αντιμετώπιση του θέματος σε κάνει - άθελα φαντάζομαι -, να υποστηρίζεις εμπράκτως αυτά που λέμε όλοι πιο πάνω.

Εάν αγαπάς αυτό που κάνεις, όπως όλοι οι ένστολοι αγαπήσαμε αυτό που κάναμε, μπορείς ελεύθερα φαντάζομαι να αναφερθείς και να απορρίψεις χωρις προσωπικές επιθέσεις, βωμολοχίες και ειρωνείες αυτά που σχολιάζουμε, αντί να προσπαθείς να απορρίψεις αυτούς που τα σχολιάζουν. Εγώ προσωπικά θα αισθανόμουν καλύτερα αν όλα αυτά που βλέπω καθημερινά είναι μεμονωμένα και κάνω λάθος στην σκέψη και στην κρίση μου, γεγονός που θα σήμαινε ότι έχουμε μια δίκαιη και νόμιμη πάνω απ' όλα Αστυνομία.

Φιλικά, gemara.

Εδώ ναι, όντως σου γράφω σαν απόφοιτος Παρθεναγωγείου με πολύ προσεκτική και φιλική γλώσσα. Καμμία συκοφαντία , αισχρή φράση και βρισιά προς τον ΤEOSS...

Παρόλα αυτά και στο τελευταίο ποστ σου (52), συνεχίζεις να ειρωνεύεσαι τα γραφόμενά μου, επικεντρώνεσαι με επιμονή σε εμένα και στο τι κάνω εγώ, :confused:, και κάνεις το ίδιο για το οποίο με κατηγορείς εμένα, μαντεία δηλαδή!!!

Αγαπητέ, επειδή όλα αυτά γράφονται δημόσια και παραμένουν, βλέπεις ότι πολύ καλά ξέρουμε και να γράφουμε και να διαβάζουμε, α μη τι άλλο, μια ζωή η δουλειά μας αυτή ήταν και συνεχίζει και στην τωρινή δουλειά αυτή να είναι. Είνα απορίας άξιον το γιατί πήρες πάνω σου και προσωπικά όλο το θέμα, κάτι που δεν απασχόλησε κανένα μας.
Δεν γνωρίζω ακριβώς τα καθήκοντά σου και με το τι ακριβώς ασχολείσαι επαγγελματικά, πέραν του ότι σε αποκαλεί συνάδερφο ο gsmaniac των ένστολων, εύχομαι όμως και το ελπίζω, αν δεις παρόμοια περιστατικά στο δρόμο, να πράξεις αυτό για το οποίο έχεις δώσει όρκο.

TEOSS
06-09-2011, 05:25
Είναι προφανές ότι έχεις χάσει κάθε επαφή με αυτά που γράφεις….

Όπως τα λες είναι … αλλά όταν δεις να γράφεται κάπου, κάτι τέτοιο <Αυτά τα τσογλάνια οι πιλότοι του ναυτικού, ο κόσμος το΄χει τούμπανο …. κάνουν βόλτες τις γκόμενες με τα ελικόπτερα και βγάζουν τα σάπια αποθεμένα τους στους στρατευσίμους ….. αλλά δεν θα πετύχω έναν , θα τον πη…ξω σαν 1000 τουρκαλάδες…> δεν θα αντιδράσεις …όχι …όχι… δεν θα αναφέρεται πουθενά ο gemara ….

Σου ζήτω να στοιχειοθετήσεις αυτά που αναφέρεις ….τίποτα …κόκκαλο … και τι πετάς ? Ότι ο μοτοσικλετιστής στο βαραντερο που φαίνεται να φοράει στολή …. δεν φόραγε αλλά απλά στο είπε …. Δηλαδή μπορεί να σου είπε ψέματα ή τίποτα και δημιούργησες όλο το θέμα από το μυαλό σου…. Όπως και όλα τα υπόλοιπα περί … τελών κυκλοφορίας … ανασφάλιστων …συντάξιμων χρονών …κ.α. …

Απλά δεν υπολόγισες ότι κάποιος θα αντιδρούσε και σου χάλασε το ... όνειρο … συνέχισε έτσι …καλά πας… :rolleyes:

kostas_366
06-09-2011, 06:35
δεν τα ξερεις καλα συντεκνε.....................ολοι αυτοι ειναι Δ.Ε και πανω...........που την ειδες εσυ την μη μορφωση κτλ?
εκτος και εκει στην κρητη τα μετρατε,αλλιως..............
Αν βάλεις τα μόρια των σχολών, είναι Π.Ε.
http://www.romvos.edu.gr/baseis/baseis_el02.pdf

nek21
06-09-2011, 07:49
ωχ παιδια παλι τα ιδια.εσεις τα κανετε ολα καλα και στη ζωη σας και στην εργασια σας και ολα τ αλλα τα κρινεται και τα κατακρινεται.σε αλλη χωρα ζειτε εσεις?σε ολους τους τομεις αυτο το κρατος ειναι ενα μπαχαλο και μεις οι ιδιοι ειμαστε οι χειροτεροι που καθομαστε χωρις να αντιδρουμε.απο που να ξεκινησει κανεις και που να τελειωσει.τα ιδια και τα ιδια καθε φορα.

gemara
06-09-2011, 08:17
Είναι προφανές ότι έχεις χάσει κάθε επαφή με αυτά που γράφεις….

Όπως τα λες είναι … αλλά όταν δεις να γράφεται κάπου, κάτι τέτοιο <Αυτά τα τσογλάνια οι πιλότοι του ναυτικού, ο κόσμος το΄χει τούμπανο …. κάνουν βόλτες τις γκόμενες με τα ελικόπτερα και βγάζουν τα σάπια αποθεμένα (τι εννοείς εδώ, αποθεωμένα ή απωθημένα;;; ) τους στους στρατευσίμους ….. αλλά δεν θα πετύχω έναν , θα τον πη…ξω σαν 1000 τουρκαλάδες…> δεν θα αντιδράσεις …όχι …όχι… δεν θα αναφέρεται πουθενά ο gemara ….

Σου ζήτω να στοιχειοθετήσεις αυτά που αναφέρεις ….τίποτα …κόκκαλο … και τι πετάς ? Ότι ο μοτοσικλετιστής στο βαραντερο που φαίνεται να φοράει στολή …. δεν φόραγε αλλά απλά στο είπε …. Δηλαδή μπορεί να σου είπε ψέματα ή τίποτα και δημιούργησες όλο το θέμα από το μυαλό σου…. Όπως και όλα τα υπόλοιπα περί … τελών κυκλοφορίας … ανασφάλιστων …συντάξιμων χρονών …κ.α. …

Απλά δεν υπολόγισες ότι κάποιος θα αντιδρούσε και σου χάλασε το ... όνειρο … συνέχισε έτσι …καλά πας… :rolleyes:

Σε πληροφορώ ότι ακόμη και στους πιλότους του Ναυτικού που είναι καμιά 40αριά το πολύ όλοι μαζί σε ενέργεια κάθε φορά, έχω συναντήσει από τα μεγαλύτερα τσογλάνια και τους χειρότερους αλήτες στην καριέρα μου. Αυτά που λες για γκόμενες, στρατεύσιμους κλπ. είναι πταίσματα μπροστά στην πραγματικότητα. Αυτό δεν τους κάνει όλους το ίδιο. Σε όσους δε, παραβίασαν τους κανόνες και είχα το δικαίωμα ελέγχου και επιβολής κυρώσεων, δεν τους χαρίστηκα ποτέ προκειμένου να εξασφαλιστούν ανθρώπινες ζωές. Ακόμη, υπάρχει διαδικασία που προβλέπει την αναφορά ανωτέρων που υποπίπτουν σε σφάλματα και συνήθως έτσι την πατάγαν οι περισσότεροι αλήτες.

Δόξα τω Θεώ, επαφή δεν έχω χάσει ακόμη καμία και όπως καταλαβαίνεις οι ειρωνείες και η χλεύη που κάνεις στο θέμα, σε εκθέτουν διαρκώς.

Σε ότι αφορά την στοιχειοθεσία μου σε αυτά που παρουσιάζω, πέραν του οφθαλμοφανούς των φωτογραφιών, σου λέω:
1) Τους ρώτησα και μου είπαν οι ίδιοι ότι είναι αστυνομικοί.
2) Πάρκαραν τις μηχανές τους ακριβώς δίπλα σε 2 αστυνομικές μηχανές στην καφετέρια και χαριεντιζόντουσαν γελαστοί με τους εκεί αστυνόμους.

Εκτός αν όλα αυτά ήταν μια ειδικά για μένα στημένη σκευωρία, με στημένους ξεκράνωτους αναβάτες σε μηχανές χωρίς πινακίδες και κομπάρσους ντυμένους αστυνόμους, που με περίμεναν να περάσω και να τους δω. Μετά βέβαια, επινόησα όλα τα παραπάνω...
Ποιον κοροϊδεύουμε;

Πες μου εσύ, που είσαι έννομος και δεν διανοείσαι να κυκλοφορείς τη μοτοσυκλέτα σου χωρίς πινακίδες και φοράς πάντα το κράνος σου, αν σου βάσταγε να παρκάρεις έτσι δίπλα από αστυνόμο και δε φοβόσουν ότι θα σε έκανε να το θυμόσουν για την υπόλοιπή σου τη ζωή ώστε να συνετιστείς και να μην το ξανακάνεις;;; Εκτός εάν, επαναλαμβάνω εκτός εάν υπολόγιζες στην κακώς εννοούμενη αλληλεγγύη.

Μάλλον ονειρεύομαι και όλα αυτά συμβαίνουν σε κάποια άλλη χώρα.

Το τι είναι προφανές μέσα σε αυτό το θέμα, είναι γραμμένο και το διαβάζουν όλοι.

ckk
06-09-2011, 09:19
Σε πληροφορώ ......................................................, είναι γραμμένο και το διαβάζουν όλοι.


One can only be angry with those he respects, λες στην υπογραφή σου. Αν και δεν συμφωνώ απόλυτα, γιατί δεν το εφαρμόζεις και χαλάς την ζαχαρένια σου?

gemara
06-09-2011, 09:49
One can only be angry with those he respects, λες στην υπογραφή σου. Αν και δεν συμφωνώ απόλυτα, γιατί δεν το εφαρμόζεις και χαλάς την ζαχαρένια σου?

Έτσι είναι, χωρίς βέβαια να είναι τίποτε απόλυτο! Με βλέπεις καθόλου θυμωμένο; Δεν έχω κανένα πρόβλημα να εκτεθώ με αυτά που γράφω και είναι σύμφωνα με το νόμο.
Ότι μου γράφει μέσα στο δικό μου θέμα ο Θόδωρος και είναι ανυπόστατο, απαντώ με ηρεμία. Στα δικά του θέματα ουδέποτε έχω ασχοληθεί. ;)

Fuji
06-09-2011, 09:56
Επιεικώς, απαράδεκτοι. Εννοείται ότι, αν πιάσεις το στυλό και το μπλοκ, θα γράψεις ακόμα και τα παπιά που είναι σταθμευμένα. Άστα, το πράγμα μπάζει πολύ ...

Κάνε μια αναφορά στο Λιμενάρχη τους, με κοινοποίηση στο αρμόδιο τμήμα του υπουργείου τους, να μάθουν λίγο τα προβλεπόμενα. Καλό θα τους κάνεις.

ckk
06-09-2011, 10:25
Έτσι είναι, χωρίς βέβαια να είναι τίποτε απόλυτο! Με βλέπεις καθόλου θυμωμένο; Δεν έχω κανένα πρόβλημα να εκτεθώ με αυτά που γράφω και είναι σύμφωνα με το νόμο.
Ότι μου γράφει μέσα στο δικό μου θέμα ο Θόδωρος και είναι ανυπόστατο, απαντώ με ηρεμία. Στα δικά του θέματα ουδέποτε έχω ασχοληθεί. ;)


Με τί να εκτεθείς? Με τα σωστά?

Μην την χαλάς, επιμένω. Δεν έχει νόημα.

Άσε που δεν βγάζει και νόημα. :D

gemara
06-09-2011, 10:58
Μην την χαλάς, επιμένω. Δεν έχει νόημα.

[FONT=Arial][SIZE=3]

Δεκτόν

frits
06-09-2011, 13:01
Συναδελφική αλληλεγγύη ??? που την ειδές αυτήν εκ μέρους μου ??? Διάβασε ξανά την πρώτη γραμμή του πρώτου ποστ μου (Νο 21) και μετά σχολίασε… άκου αλληλεγγύη για έναν βλάκα που φορά στολή πάνω σε βαρκαντερο …. Τον απαξιώνω από την πρώτη παράγραφο, αλλά μερικοί επιμένουν να διαβάζουν μόνο ότι θέλουν …και θέλουν να διαβάζουν μόνο τις απαντήσεις μου (ποστ 21,27,28) στις συκοφαντίες , αισχρές φράσεις τους και βρισιές που βέβαια ξεχνάνε ότι γράφουν… (ποστ 2,3,5,6,7,9,13,22,31,33..) και παρά την <πυροσβεστική> παρέμβαση (ποστ 14,25) των υπευθύνων αυτοί ..απτόητοι ! Εδώ ο gemara έφτασε σε τέτοιο επίπεδο μαντικών ικανοτήτων που <<είδε>> ότι δεν έχω ούτε τα μισά συντάξιμα χρόνια του…. Εάν αυτός έχει 60! συντάξιμα …έπεσε μέσα …άντε κι ένα τζοκερ…:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Θόδωρα, το θέμα είναι απλό, αν σε ώρα που έχεις υπηρεσία δεις ένα μηχανάκι χωρίς πινακίδες και το σταματήσεις και σου πει ¨συνάδελφος" άντε σου δείξει και την ταυτότητα, εσύ τι κάνεις ;

Δεν περιμένω απάντηση γιατί αν τον γράψεις μπορείς να βρεις και τον μπελά σου, και αυτό ακριβώς είναι το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με κανέναν προσωπικά αλλά με το πως ερμηνεύουμε σε αυτή τη χώρα την αλληλεγγύη, τα "στραβά μάτια" την ρουφιανιά, (έτσι θα σε πεί η πλειοψηφεία των συναδέλφων σου ) αν "δώσεις" τον παραβάτη συνάδελφο....

Οι δρόμοι έχουνε γεμίσει από οχήματα με σκούρα πλαστικά που καλύπτουν τις πινακίδες κάθε μέρα τα βλέπω στα 30 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα δουλειά, και παιδιά μέσα στο φόρουμ το κάνουν που έχουν τις άκρες με την "υπηρεσία"..

Ο Γιώργος και εγώ ρωτάμε γιατί...;;

Όλα τα υπόλοιπα είναι για να περνάει η ώρα και να κάνουμε τα νεύρα μας κορδέλα....:rolleyes:

ortho
06-09-2011, 13:35
Πάντως πριν αρκετό καιρό, σε παρόμοιο θέμα, ο Σωκράτης ( jarhead) είχε πει ότι όπου πετύχει συνάδερφό του χωρίς πινακίδα του το ρίχνει το πρόστιμο. Που είσαι Σωκράτη;

gsmaniac
06-09-2011, 13:51
http://img40.imageshack.us/edit_preview.php?l=img40/6498/imagenkw.jpg&action=rotate

http://img10.imageshack.us/edit_preview.php?l=img10/498/imageoja.jpg&action=rotate

φρεσκα κουλουρια..........:sm7:
τουλαχιστον φορανε κρανος......;)
εγω θα πω καποιες τελευταιες κουβεντες,γιατι μπλεξαμε τα μπουτια μας με τα ποστ 32,31,67,98,55,76,01,69,69,69.....:D
το φαινομενο ειναι καθημερινο και ενοχλητικο......τα περισσοτερα παιδια της ΔΙΑΣ-ΔΕΛΤΑ,ειναι πιτσιρικαδες με ελαχιστο χρονο στην υπηρεσια και νομιζουν οτι εχουν το ελευθερο να κυκλοφορουν παρανομοι και ωραιοι....:cool:
πρεπει καποιος να τους βαλει μυαλο και νομιζω οτι τα συνδικαλιστικα τους οργανα μπορουν να τους συνετισουν και να σταματησουν να προκαλουν.....
ο θοδωρας ουτε υπερασπιζεται ουτε καταδικαζει την συμπεριφορα τους ,απλα βγηκε να κοντραρει την κουβεντα,εχοντας απωθημενα προφανως απο προηγουμενα θεματα....;)
επειδη αναφερθηκε σε φιλους,θα ηθελα να του πω οτι σε αυτο τον χωρο φιλοξενιας δεν υπαρχουν εχθροι,παρα μονο αντιθετες αποψεις και διαφορετικοι ανθρωποι....(και πολλοι φιλοι):)
πριν απο λιγους μηνες ο θοδωρης εκανε περιπου το ιδιο σε αλλο θεμα και καταφερθηκε με πολυ ασχημες κουβεντες σε συνμφορουμιτη μας,χωρις λογο.......και τοτε ειχαμε ολοι απορησει γιατι:Απορία:

για παραδειγμα στο δικο μου επαγγελμα υπαρχουν απιστευτα λαμογια και απατεωνες....:o
αν βγει ο θοδωρης και καταγειλει οτι ενας μαρμαρας του εβαλε στον ταφο της προ-προ-γιαγιας του μεταχειρισμενα μαρμαρα και ξαναβαμμενα καντηλια,δεν θα εγραφα υπερ του απατεωνα μαρμαρα ,γιατι δεν σημαινει οτι ολοι οι μαρμαραδες ειμαστε το ιδιο...;)

frits
06-09-2011, 14:07
Πάντως πριν αρκετό καιρό, σε παρόμοιο θέμα, ο Σωκράτης ( jarhead) είχε πει ότι όπου πετύχει συνάδερφό του χωρίς πινακίδα του το ρίχνει το πρόστιμο. Που είσαι Σωκράτη;

Χίλια μπράβο του αν το κάνει........:)

ortho
06-09-2011, 14:09
ΧΤ δεν είναι η μηχανή; Η πινακίδα που πήγε; Βρε μπας να βγάλω κι εγώ τη δικιά μου να παρκάρω όπου θέλω;!

gandreas
07-09-2011, 00:46
Μια και τα βγάζετε στην φόρα πάρτε και μια φωτογραφική να έχουμε ποιο καθαρές εικόνες.:sm7:
Είναι ένας τρόπος να πουληθούν χιλιάδες φωτογραφικές για να αποθανατίζουμε τους παράνομους αστυνόμους:mad:.

gandreas
07-09-2011, 00:49
Το θέμα είναι ότι δεν την βγάζουν για θέμα προσωπικής ασφάλειας όπως ισχυρίζονται μερικοί αλλά για να κάνουν ότι ταρζανιά θέλουν, χωρίς τον φόβο που έχουμε εμείς οι νόμιμοι

BOXER
07-09-2011, 01:57
Το θέμα είναι ότι δεν την βγάζουν για θέμα προσωπικής ασφάλειας όπως ισχυρίζονται μερικοί αλλά για να κάνουν ότι ταρζανιά θέλουν, χωρίς τον φόβο που έχουμε εμείς οι νόμιμοι


Και εγω αυτο πιστευω :cool:!!!

TEOSS
07-09-2011, 02:34
Από την στιγμή που δεν φορά στολή δεν υπάρχει ουσιαστικά θέμα, γιατί αυτό περιορίζεται σε πεισματικής φύσεως παράβαση του Κ.Ο.Κ. Κάτι που στην Ελλάδα είναι θεσμός.
Ποιες πινακίδες ?Ανακαλύψαμε ξαφνικά τον τροχό ?Ας πάει κάποιος σε trackday να μου πει εάν θα δει …πινακίδες , σχεδόν κανένας με SS δεν φορά κανονικά πινακίδα(και να υπάρχει είναι <χωμένη> παρανόμως κάτω από το φτερό). Το ίδιο για μεγάλο ποσοστό μεσαίων on/offκαι SM.
Αλλά με αφορμή μια τροχονομική παράβαση να κολλάνε εκφράσεις υβριστικές , <θα τον πη…ξω σαν…> , <τσογλάνια>, <####παιδα> κ.α.
Να γράφονται συκοφαντίες όπως η απίστευτη :< το σύνολο των μοτοσυκλετών που κινούνται χωρίς πινακίδες, ανήκει σε ένστολους αστυνόμους. Δεν πληρώνουν δε, ασφάλειες και τέλη, οπότε το κράτος στερείται σημαντικό ποσό από φορολόγηση>…. ΔΕΝ παίζει … εκεί αντέδρασα στα γραφόμενα…
Μην συγχέουμε καταστάσεις απλής πεισματικής φύσεως με απατεώνες και διεφθαρμένους .
Οι αναφορές σε … αποθεμένα(εκ μέρους μου) είναι βέβαια ανυπόστατες και τις αντιμετωπίζω όπως τις αναφορές ότι οι κρατήσεις των δημοσίων υπαλλήλων …πληρώνουν τους δημόσιους υπαλλήλους !!!

TEOSS
07-09-2011, 02:45
Το θέμα είναι ότι δεν την βγάζουν για θέμα προσωπικής ασφάλειας όπως ισχυρίζονται μερικοί αλλά για να κάνουν ότι ταρζανιά θέλουν, χωρίς τον φόβο που έχουμε εμείς οι νόμιμοι


Ο … νόμιμος , τι φοβάται ? Ο νόμιμος κάνει <ταρζανιές> ? είναι νόμιμη η ταρζανιά ή παράνομη ?:sm7:

Σοβαρά τώρα, μπορείς στοιχειοθετήσεις αυτό που λες ?
Εάν μόνο στους αυτοκινητοδρόμους έβγαζαν τις πινακίδες (όσοι το κάνουν και οποίο επάγγελμα κι αν κάνουν) θα είχες δίκιο, εκεί υπάρχουν φωτογραφικά ραντάρ … αλλά μέσα στην Αθήνα ? Στις επαρχιακές πόλεις (που η κατάσταση είναι πολύ χειρότερη) ? Δεν είναι αυτή η αιτία.

ortho
07-09-2011, 07:57
Για να μαθαίνουμε και κάτι, αν με τσιμπήσουν χωρίς πινακίδα, τι πρόστιμο και τι διοικητικές κυρώσεις έχω;

Επειδή περνώ σε καθημερινή βάση μπροστά από την τροχαία Καισαριανής, βλέπω πολλές φορές αστυνομικούς να προσέρχονται ή ν α φεύγουν με τα ιδιωτικά τους δίκυκλα. Δυστυχώς οι περισσότεροι χωρίς κράνος. Αν ποσοστιαία είναι περισσότεροι ή λιγότεροι από πολίτες δικυκλιστές δε γνωρίζω, είναι όμως κακό παράδειγμα και δείγμα παρανόησεις του τι σημαίνει να ανήκεις σε φορέα εξουσίας.
Τώρα όσο για τις πινακίδες, αρκετά χρόνια που πήγαινα τη γυναίκα μου στη δουλειά της, δίπλα στο ΑΤ Αργυρούπολης, πολλά παιδιά δεν είχαν πινακίδα.

Τες πα! Μέσα σε όλα τα ωραία αυτό είναι είναι ίσως πταίσμα, αλλά εκνευρίζει....

TEOSS
07-09-2011, 15:36
Για να μαθαίνουμε και κάτι, αν με τσιμπήσουν χωρίς πινακίδα, τι πρόστιμο και τι διοικητικές κυρώσεις έχω;

...........


Εάν δεν έχεις τοποθετήσει πινακίδα ή αυτή δεν φαίνεται καθαρά ή καλυπτεται …πρόστιμο 300 γιουρο …εάν πληρωθεί εντός 10 ημερων τα μισά … αυτό !

erasel
07-09-2011, 15:47
Ας μην ξεχνάμε ότι ο νεοέλληνας δεν διοικείται ευκολα με το υπόδειγμα ή με το όμορφο τρόπο αλλά με τον τσαμπουκα και με τον φόβο!

Παράδοξο αλλά ισχύει, αν ο άλλος έχει μεγαλώσει σε ένα τέτοιο κλίμα έτσι θα κάνει..δυστυχώς!

Από την άλλη είμαι και γω της άποψης ότι η αστυνομία πρέπει να είναι υπόδειγμα σε όλα που είναι και αυτό πολύ δύσκολο !:hmmm:

gemara
13-09-2011, 18:20
Μια μικρή "συλλογή" της εβδομάδας.

Το φαινόμενο τελικά, μόνο τυχαίο δεν είναι.

Με τι θα μπορούσε να ασχολούνται όλοι οι κοντοκουρεμένοι κύριοι στις φώτο;

Με τους δύο απ' αυτούς που έπιασα την κουβέντα, μου είπαν... αλλά δε σας λέω!

Μια προσεκτική παρατήρηση από κοντά, δείχνει ότι στις μηχανές αυτές ουδέποτε έχει φορεθεί πινακίδα κυκλοφορίας.

Τον νεαρό αυτόν τον πρόλαβα αφού είχε περάσει με κόκκινο τα προηγούμενα 3 κόκκινα φανάρια και αναγκάστηκε να σταματήσει στο σημείο αυτό της αναστροφής γιατί ναι μεν είχε πράσινο το αντίθετο ρεύμα, είχε και μεγάλη κυκλοφορία όμως και έτσι δεν τον "έπαιρνε" να ξαναπεράσει με κόκκινο...

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/IMG_1055.jpg



Αυτήν τη βάζω για το αξιοπερίεργο. (Ναι, φόραγε κράνος!!!)

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/13-09-201111-52-37-IMG_1077.jpg

Εδώ κάποιοι ίσως να σχολιάσουν ότι πήγαινα με 130 στην Λ.Ε.Α. επιχειρώντας να πλησιάσω τη Hayabusa, όπως με σχολίασαν κάποτε ότι τράβαγα φωτογραφίες την ώρα που οδηγούσα, ενώ η όρασή τους δεν τους επέτρεψε να δούνε ότι αυτό που φωτογράφιζα ήταν ένα κινητό παράπτωμα που είχε "διαφύγει" όλης της Αστυνομίας επί σειρά χιλιομέτρων, που επέσυρε 4-5 παραβάσεις μαζεμένες και δεν το σχολίασαν καθόλου! :)

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/2011Elafonissos_1231.jpg

Τη φωτογραφία αυτήν τη χαρίζω σε όποιον θέλει να την περιλάβει στα γνωστά chain emails με τίτλο: "Only in Greece"!!!
Εθνική Οδός.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/2011Elafonissos_1222.jpg

Η εκτίμησή μου για τα Σώματα Ασφαλείας και ειδικά εδώ περί της Αστυνομίας, είναι μεγάλη γιατί πολλές φορές έχει τύχει να με βοηθήσουν και έχω διαπιστώσει ότι υπάρχουν όχι μόνο πραγματικοί επαγγελματίες ανάμεσά τους, αλλά Αξιωματικοί με όλη τη σημασία της λέξεως που βάζουν το καθήκον πάνω απ' όλα και με αυταπάρνηση της ζωής τους αρκετές φορές προστατεύουν τους συμπολίτες τους. Ακόμη ακόμη με έχουν βοηθήσει και με απλές καθημερινές γραφειοκρατικές διαδικασίες, που χωρίς τη βοήθειά τους θα ταλαιπωριόμουν πολύ.

Στην προκειμένη περίπτωση όμως, οι εμφανιζόμενοι όχι μόνο είναι επίορκοι, αλλά το κάνουν και την ανοχή των συναδέρφων τους καταστώντας και αυτούς συνένοχους, με μια πολύ κακώς εννοούμενη συναδελφική αλληλεγγύη όπως αναφέρθηκε παραπάνω, που μέρος και αυτής μας έχει φέρει σαν χώρα στο σημείο που είμαστε τώρα...

Είναι αυτοί επίσης που όσοι τους βλέπουν στο δρόμο μας λένε όλους εμάς μετά ####παιδα γιατί τους παρατηρούν να κυκλοφοράνε ξεκράνωτοι, ξυπόλυτοι, να μην σέβονται τον ΚΟΚ και ιδίως τα κόκκινα φανάρια.

skippybi
13-09-2011, 19:09
Τον νεαρό αυτόν τον πρόλαβα αφού είχε περάσει με κόκκινο τα προηγούμενα 3 κόκκινα φανάρια και αναγκάστηκε να σταματήσει στο σημείο αυτό της αναστροφής γιατί ναι μεν είχε πράσινο το αντίθετο ρεύμα, είχε και μεγάλη κυκλοφορία όμως και έτσι δεν τον "έπαιρνε" να ξαναπεράσει με κόκκινο...

ή πρόσεξε τα λουλούδια στην κολόνα και είπε να μην βάλει σε έξοδα τους δικούς του...

BOXER
13-09-2011, 19:26
ή πρόσεξε τα λουλούδια στην κολόνα και είπε να μην βάλει σε έξοδα τους δικούς του...


Τα λουλουδια οντως υποδηλωνουν..... κινδυνο :rolleyes:!!!

Ποιος τα ..αμαει τα κοκκινα :D :D :D;;;

TEOSS
13-09-2011, 21:38
Μια μικρή "συλλογή" της εβδομάδας.

Το φαινόμενο τελικά, μόνο τυχαίο δεν είναι.

Με τι θα μπορούσε να ασχολούνται όλοι οι κοντοκουρεμένοι κύριοι στις φώτο;

Με τους δύο απ' αυτούς που έπιασα την κουβέντα, μου είπαν... αλλά δε σας λέω!

Μια προσεκτική παρατήρηση από κοντά, δείχνει ότι στις μηχανές αυτές ουδέποτε έχει φορεθεί πινακίδα κυκλοφορίας.

Τον νεαρό αυτόν τον πρόλαβα αφού είχε περάσει με κόκκινο τα προηγούμενα 3 κόκκινα φανάρια και αναγκάστηκε να σταματήσει στο σημείο αυτό της αναστροφής γιατί ναι μεν είχε πράσινο το αντίθετο ρεύμα, είχε και μεγάλη κυκλοφορία όμως και έτσι δεν τον "έπαιρνε" να ξαναπεράσει με κόκκινο...

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/IMG_1055.jpg



Αυτήν τη βάζω για το αξιοπερίεργο. (Ναι, φόραγε κράνος!!!)

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/13-09-201111-52-37-IMG_1077.jpg

Εδώ κάποιοι ίσως να σχολιάσουν ότι πήγαινα με 130 στην Λ.Ε.Α. επιχειρώντας να πλησιάσω τη Hayabusa, όπως με σχολίασαν κάποτε ότι τράβαγα φωτογραφίες την ώρα που οδηγούσα, ενώ η όρασή τους δεν τους επέτρεψε να δούνε ότι αυτό που φωτογράφιζα ήταν ένα κινητό παράπτωμα που είχε "διαφύγει" όλης της Αστυνομίας επί σειρά χιλιομέτρων, που επέσυρε 4-5 παραβάσεις μαζεμένες και δεν το σχολίασαν καθόλου! :)

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/2011Elafonissos_1231.jpg

Τη φωτογραφία αυτήν τη χαρίζω σε όποιον θέλει να την περιλάβει στα γνωστά chain emails με τίτλο: "Only in Greece"!!!
Εθνική Οδός.

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/2011Elafonissos_1222.jpg

Η εκτίμησή μου για τα Σώματα Ασφαλείας και ειδικά εδώ περί της Αστυνομίας, είναι μεγάλη γιατί πολλές φορές έχει τύχει να με βοηθήσουν και έχω διαπιστώσει ότι υπάρχουν όχι μόνο πραγματικοί επαγγελματίες ανάμεσά τους, αλλά Αξιωματικοί με όλη τη σημασία της λέξεως που βάζουν το καθήκον πάνω απ' όλα και με αυταπάρνηση της ζωής τους αρκετές φορές προστατεύουν τους συμπολίτες τους. Ακόμη ακόμη με έχουν βοηθήσει και με απλές καθημερινές γραφειοκρατικές διαδικασίες, που χωρίς τη βοήθειά τους θα ταλαιπωριόμουν πολύ.

Στην προκειμένη περίπτωση όμως, οι εμφανιζόμενοι όχι μόνο είναι επίορκοι, αλλά το κάνουν και την ανοχή των συναδέρφων τους καταστώντας και αυτούς συνένοχους, με μια πολύ κακώς εννοούμενη συναδελφική αλληλεγγύη όπως αναφέρθηκε παραπάνω, που μέρος και αυτής μας έχει φέρει σαν χώρα στο σημείο που είμαστε τώρα...

Είναι αυτοί επίσης που όσοι τους βλέπουν στο δρόμο μας λένε όλους εμάς μετά ####παιδα γιατί τους παρατηρούν να κυκλοφοράνε ξεκράνωτοι, ξυπόλυτοι, να μην σέβονται τον ΚΟΚ και ιδίως τα κόκκινα φανάρια.

Συνεχίζεις βλέπω, με πάθος το εργόχειρο.

Πέραν της απίστευτης* αποκάλυψης του ότι και αστυνομικοί παραβιάζουν τον ΚΟΚ, εσύ τι ρόλο βαράς???

Αυτές οι φωτό βέβαια δεν δείχνουν αστυνομικούς (ψεύδεσαι ασύστολα εάν τολμήσεις να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο) αλλά παραβάτες του ΚΟΚ . Η φαντασία σου βέβαια μπορεί να τους βαφτίσει όπως θέλει …

* Πράγματι , πριν την αποκάλυψη που έκανες στο παγκόσμιο ιστό , κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί, ότι αστυνομικός θα παραβίαζε τον ΚΟΚ στην Ελλάδα !!! Εύγε …:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

megalopsyxos
14-09-2011, 01:14
Δεν θα ξεχάσω την εικόνα που έχει παραμείνει χαραγμένη στο μυαλό μου στις Η.Π.Α. Έξω από το αεροδρόμιο του Richmond στη Virginia, αστυνομικός να παρκάρει το περιπολικό και....να ρίχνει κέρματα στο παρκόμετρο!!! Άλλοι λαοί, άλλα ήθη...

aeriko
14-09-2011, 09:00
διευθυντής τμήματος ασφαλείας μου είπε ότι κυκλοφορεί χωρίς πινακίδα διότι σε γνωστό αναρχικό blog καταγράφουν και αναρτουν πινακίδες από ιδιοκτησίες αστυνομικών για τα ...περαιτέρω.....

δεν ξέρω αλλά έχει ένα νόημα.....

βέβαια η αναρχία στα ιδιωτικά τους οχήματα παρουσιάζεται σαφώς πολλά πολλά χρόνια πριν....
μια από τις προηγούμενες μηχανές μου, την είχε αστυνομικός και εγώ ήμουν αυτός που βίδωσα πρώτη φορά τις πινακίδες πάνω στη μοτό αν και ήταν ήδη κάποια χρόνια στη κυκλοφορία.....
Πρίν κανά εξάμηνο πήγα σε συνεργείο για αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Εκεί βρισκόταν μια μηχανή για έλεγχο χωρίς πινακίδες. Ρώτησα τον μάστορα πως κυκλοφορεί έτσι και μου είπε ότι ανήκει σε αστυνομικό που δεν θέλει να στοχευθεί από αναρχικούς. Προχθές στο ίδιο συνεργείο μου είπαν ότι το παλλικάρι (αστυνομικός) αυτοκτόνησε, τυχαίο;:hmmm:

ntinopoulos
14-09-2011, 11:32
Πρίν κανά εξάμηνο πήγα σε συνεργείο για αλλαγή λαδιών και φίλτρου. Εκεί βρισκόταν μια μηχανή για έλεγχο χωρίς πινακίδες. Ρώτησα τον μάστορα πως κυκλοφορεί έτσι και μου είπε ότι ανήκει σε αστυνομικό που δεν θέλει να στοχευθεί από αναρχικούς. Προχθές στο ίδιο συνεργείο μου είπαν ότι το παλλικάρι (αστυνομικός) αυτοκτόνησε, τυχαίο;:hmmm:
δηλαδη αυτοκτονησε επειδη δεν ειχε πινακιδα?:rolleyes:
αυτοκτονησε επειδη ηταν αστυνομικος?:rolleyes:
η αυοκτονησε επειδη πηγαινε σε εκεινο το συνεργειο?:rolleyes:

ntinopoulos
14-09-2011, 11:41
θεωρω οτι η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση!
και οι αστυνομικοι ανηκουν στην κοινωνια μας,οποτε δε βρισκω περιεργο να παρανομουν κι αυτοι!ο καθενας με τον τροπο του βεβαια!ο αστυνομικος που δε φοβαται τις κυρωσεις θα κυκλοφορησει χωρις πινακιδες,ο πολιτης θα βαλει φιμε τζαμι,θα διπλωσε την πινακιδα ετσι ωστε να μη φαινεται,θα την βαλει κατω απ το φτερο...,δηλαδη ο καθενας κανει οτι τον παιρνει!αλλο που δε θα πρεπε να παρανομουν οι αστυνομικοι λογω του οτι αυτοι πρεπει να δινουν το σωστο παραδειγμα!

CPretenteriS
14-09-2011, 11:54
θεωρω οτι η αληθεια βρισκεται καπου στη μεση!
και οι αστυνομικοι ανηκουν στην κοινωνια μας,οποτε δε βρισκω περιεργο να παρανομουν κι αυτοι!ο καθενας με τον τροπο του βεβαια!ο αστυνομικος που δε φοβαται τις κυρωσεις θα κυκλοφορησει χωρις πινακιδες,ο πολιτης θα βαλει φιμε τζαμι,θα διπλωσε την πινακιδα ετσι ωστε να μη φαινεται,θα την βαλει κατω απ το φτερο...,δηλαδη ο καθενας κανει οτι τον παιρνει!αλλο που δε θα πρεπε να παρανομουν οι αστυνομικοι λογω του οτι αυτοι πρεπει να δινουν το σωστο παραδειγμα!

Συμφωνώ !!

Επιπλέον, μπορώ κι εγώ να ανεβάσω φωτό από ένστολους της Δέλτα/Δίας... Ήρας... Κρόνου... ή οποιου άλλου πλανήτη (για να κανουμε και λίγο πλακα)... οι οποίοι είναι πάντα "προβλεπόμενοι"... ευγενικοί... και πάντα τους χαιρετάω και με χαιρετάνε... (ίσως λόγω χρώματος μηχανής)... :D

Δεν μπορούμε να τους βάζουμε όλους στο ίδιο καζάνι αφένος... πολλώ δε μάλλον όταν οι εικονιζόμενοι είναι απ' όσο μπορώ να διακρίνω απλοί πολίτες παραβάτες... αυτό βλέπω... αυτό λέω ! :hmmm:

megalopsyxos
14-09-2011, 13:08
δε θα πρεπε να παρανομουν οι αστυνομικοι λογω του οτι αυτοι πρεπει να δινουν το σωστο παραδειγμα!

Αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά που κάνει τον πολίτη να εξεγείρεται. Δεν είναι τυχαίο ότι οι Στρατιωτικοί που παρανομούν δικάζονται σε Ειδικά Δικαστήρια (Στρατοδικεία) όπου οι ποινές είναι μεγαλύτερες ακόμη και για απλή παράβαση ορίου ταχύτητας :mad:

Fuji
14-09-2011, 13:40
Παιδιά, μην κουραζόμαστε. Είναι το χαρακτηριστικό του Έλληνα, ο οποίος όπου δει ότι έχει τα περιθώρια, λόγω δουλειάς ή συνθηκών, θα το εκμεταλευτεί προς ίδιον ώφελος, ή θα παρανομήσει.

Τα πράγματα είναι απλούστατα: αν ο καθένας μας (και περισσότερο οι υπάλληλοι των διαφόρων κρατικών φορέων) έκανε αυτό και μόνο που του αναλογεί, πιστά και απαρέκλιτα, θα είμασταν οι καλύτεροι του χωριού. Ευτυχώς, υπάρχουν και οι σωστοί επαγγελματίες, που τιμούν τη δουλειά τους, και προσφέρουν στο τομέα τους τα μέγιστα.

Στη συγκεκριμένη περίπτωση, εφ' όσον ισχύει (δεν δικάζω, υποθέσεις κάνω) το ότι είναι ένστολοι οι παραβάτες, φταίνε προφανώς οι ανώτεροί τους που συντηρούν τη λανθασμένη και επιδεικτική αυτή νοοτροπία.

Και στην τελική, αν ο Χ αστυνομικός θέλει να ανοίξει το κεφάλι του σε μια ενδεχόμενη πτώση, και να σακατέψει το σώμα του (κοντομάνικο και σαγιονάρα γαρ), δικό του θέμα. Εμείς, θα φοράμε τα απαραίτητα όχι γιατί φοβόμαστε μη μας τσακώσουνε, αλλά γιατί θέλουμε το κορμάκι μας. ;)

nivam
14-09-2011, 13:53
Και στην τελική, αν ο Χ αστυνομικός θέλει να ανοίξει το κεφάλι του σε μια ενδεχόμενη πτώση, και να σακατέψει το σώμα του (κοντομάνικο και σαγιονάρα γαρ), δικό του θέμα. Εμείς, θα φοράμε τα απαραίτητα όχι γιατί φοβόμαστε μη μας τσακώσουνε, αλλά γιατί θέλουμε το κορμάκι μας. ;)


Αν όμως Νικόλα το δούμε με ψυχρά νούμερα, το κόστος αποκατάστασης της υγείας του τραυματία ή την πρόωρη αναπηρική του σύνταξη, είτε είναι ένστολος είτε απλός πολίτης τα χρεωνόμαστε όλοι εμείς.:(

giamil
14-09-2011, 14:07
Αυτή είναι η ειδοποιός διαφορά που κάνει τον πολίτη να εξεγείρεται. Δεν είναι τυχαίο ότι οι Στρατιωτικοί που παρανομούν δικάζονται σε Ειδικά Δικαστήρια (Στρατοδικεία) όπου οι ποινές είναι μεγαλύτερες ακόμη και για απλή παράβαση ορίου ταχύτητας :mad:

Αυτο ηθελα να πω καιρο τωρα σ αυτο το νημα αλλα το αφηνα και παρακολουθουσα το μενος μερικων να προσπαθουν να μας πεισουν οτι ειμαστε ολοι τρελοι και οτι κανεις στην ΕΛΑΣ δεν κανει ΚΑΚΗ καταχρηση εξουσιας (που ειναι το μεγαλυτερο ποσοστο της) και οτι ολα μελι γαλα!!και γενικα οτι ειμαστε ολοι λαλακες και δεν ξερουμε τι βλεπουμε στους δρομους και ουτε τις συμπερφορες που γινομαστε μαρτυρες απ τους εν-λογο κοινωνικους λειτουργους....

Εγω θυμαμαι οταν ημουνα φανταρος που τα στελεχη του Ε.Σ., ιτε απο φοβο θες ιτε απο πειθαρχεια, κυκλοφορουσαν με τα οχηματα τους ΚΑΡΑ-προβλεπομενοι μην τυχων τους γραψει η Στρατονομια στην Χιο που κυκλοφορουσε ασυστολα και μοιραζε ραβασακια!
Δεν καταλαβαινω δηλαδη....ολα αυτα τα τσογλανια που τα μαζευουν για να κανουν κοινωνικο λειτουργημα......ποιος πρεπει να παρεμβει για να μπουνε στην θεση τους?πρεπει να κατεβει ο Θεος ο ιδιος για να τους πει οτι πρεπει να συμπεριφεροντε 10 φορες καλυτερα απο τον πιο ενομο πολιτη?Ποιος θα τους το πει?ποιος θα τους ριξει τις αναλογες κυρωσεις του νομου?ως ποτε θα ειναι ανωτεροι του νομου?ΕΛΕΟΣ πια....

Ειμουνα στην Αγγλια χρονια και οταν μιλησα με αστυνομικο και τον ρωτησα γιατι δεν κουβαλανε οπλο με αφησε ###### με τον λογο του και τα επιχειρηματα του, μετα συναντησα καποιον αλλον και μου παραπονιωτανε οτι εχουν σχεδον την ιδια μορφωση με τους δικηγορους στην Αγγλια για να αποφητισουν, αλλα απλα δεν εχουν τις ιδιες απολαβες....Μορφωμενοι ανθρωποι κυριοι συνφορουμιτες, με πανεπιστημιακου επιπεδου μορφωση, με τροπους-ανατροφη και αξιες!..με το κακο ποσοστο αμελιτεο! Οχι πλειοψηφια οπως ειναι εδω! ΟΧΙ το καθε τσογλανι που δεν ειχε τιποτα καλυτερο να κανει στην ζωη του το παιρνουμε απ τα βουνα που εβοσκε προβατα και του δεινουμε και εξουσια για να μαμει τον πολιτη καθημερινα και να τον κοροιδευει μες στη μουρη του!

Δυστυχως οι σωστοι αστυνομικοι ειναι η εξαιρεση στον κανονα στην μπανανια που ζουμε!
Αλλα ειπαμε ΜΠΑΝΑΝΙΑ!ολα δικαιολογουνται!

Αλλα οντως μια γενικη αρχη ελεγχου σωματων ασφαλειας θα ηταν οτι επρεπε στην περιπτωση μας...γιατι δεν ειναι μονο οι αστυνομικοι που απολαμβανουν το συναδελφικο ασυλο...εχω δει και απειρους πυροσβεστες πχ να κυκλοφορουν οπως γουσταρουν στο δρομο....μαλλον γιατι τυνχανουν ιδιεταιρης μεταχειρισης απ τους συναδελφους της ΕΛΑΣ!

Gemara, τον χρονο σου χανεις κυνηγοντας τους για μια φωτο!
Ο κοσμος το χει τουμπανο, κι αυτοι κρυφο καμαρι....
Μια ειναι η λυση στην ΜΠΑΝΑΝΙΑ.....μακρια και αγαπημενοι!
Ακρη δεν θα βρει κανεις.....

giamil
14-09-2011, 14:18
Και οσο για το επιπεδο που κυκλοφορει....ενταξει παλια ειχαμε τους μουστακαλιδες απ τα βουνα (οχι δεν ειμαι ρατσιστης ουτε με το μουστακι ουτε με τα βουνα...τροπος του λεγειν για το επιπεδο) ....στις μερες μας, μην μου πειτε οτι τα παιδακια που βλεπω στην ασφαλεια πλεον με τις μαλουρες και τα σκουλαρικια, τους υποχρεωσανε να τα βαλουνε για καλυψη αποκριψη αφου καταταχθηκαν στο σωμα.....
......απλα ειναι το επιπεδο τετοιο....

ΑΑΑ ρε Ντον Τζονσον που εισαι με τις κουστουμιες σου και τα φεραρικα σου στο Miami Vice!!!!!
:sm7:

yannis
14-09-2011, 14:36
Αν όμως Νικόλα το δούμε με ψυχρά νούμερα, το κόστος αποκατάστασης της υγείας του τραυματία ή την πρόωρη αναπηρική του σύνταξη, είτε είναι ένστολος είτε απλός πολίτης τα χρεωνόμαστε όλοι εμείς.:(




Διαδικτυακή αδεία... παίρνω το θάρρος για ένα spam...

Με την αστεία θεωρία περί κόστους νοσηλείας κλπ έχουμε ακούσει άπειρα ευφυολογήματα!!!
Αν είναι έτσι θα πρέπει να αλλάξουν και άλλες συνήθειες.
Ας πούμε... στον καφέ θα πάνε καμμιά 40αρια θηρία βενζινοβόρα, κυρίως για επίδειξη. Γιατί όμως το παιδί μου, που μένει κοντά, να επιβαρύνει τα πνευμόνια του με τόσο καυσαέριο και με ότι συνεπάγεται αυτό για τα ταμεία κλπ;;;;
Αφού λοιπόν είμαστε υπερευαίσθητοι σε τέτοια θέματα, ας θεσπίσουμε και την μετακίνηση για ανάλογες περιπτώσεις, με τα μέσα μαζικής μεταφοράς...

Μήπως όμως με την "ευαισθησία" μας σε θέματα νομιμότητας, βγάζουμε τον φασιστάκο που μπορεί να κρύβουμε μέσα μας θέλοντας έτσι να επιβάλουμε την θέλησή μας στους άλλους?!!?!?
Άλλωστε η δικαιολογία "θα πληρώσω εγώ για σένα" σημαίνει κιόλας, πως όλα μετρώνται με χρήμα και κόστος/κέρδος, άρα ανάλογη θα είναι και η ηθική μας... οπότε γιατί διαμαρτυρόμαστε για "τους άλλους που τα φάγανε";;; Και μην μου πείτε περί νομιμότητας, γιατί έρχεται στο μυαλό το γνωστό "ότι είναι νόμιμο, είναι και ηθικό"!!!!!
Να διευκρινίσω, πως η παρέμβασή μου δεν είναι υπέρ ή κατά αστυνομικών ή άλλων οργάνων.
Και για να κλείσω, θα συμφωνήσω με τον φίλο πιο πάνω που πολύ σωστά λέει πως το κράνος το φοράμε όποτε γουστάρουμε για το δικό μας κεφάλι.

nivam
14-09-2011, 15:33
Πάμε πάλι ;)


Αν όμως Νικόλα το δούμε με ψυχρά νούμερα, το κόστος αποκατάστασης της υγείας του τραυματία ή την πρόωρη αναπηρική του σύνταξη, είτε είναι ένστολος είτε απλός πολίτης τα χρεωνόμαστε όλοι εμείς.:(

gsmaniac
14-09-2011, 15:41
Το κράνος το φοράμε για το δικό μας κεφάλι,αλλα δεν κόβουμε πρόστιμο 350 ευρώ στον δίπλα μας που δεν φοράει κράνος.....:cool:
Αυτό που προκαλεί είναι η συμπεριφορά .......και η κακή νοοτροπια;)

giamil
14-09-2011, 15:46
Το κράνος το φοράμε για το δικό μας κεφάλι,αλλα δεν κόβουμε πρόστιμο 350 ευρώ στον δίπλα μας που δεν φοράει κράνος.....:cool:
Αυτό που προκαλεί είναι η συμπεριφορά .......και η κακή νοοτροπια;)

+1200 :sm4:

TEOSS
14-09-2011, 15:51
...........................................

Δεν καταλαβαινω δηλαδη....ολα αυτα τα τσογλανια που τα μαζευουν για να κανουν κοινωνικο λειτουργημα......

.............................
ΟΧΙ το καθε τσογλανι που δεν ειχε τιποτα καλυτερο να κανει στην ζωη του το παιρνουμε απ τα βουνα που εβοσκε προβατα και του δεινουμε και εξουσια για να μαμει τον πολιτη καθημερινα και να τον κοροιδευει μες στη μουρη του!



]

Είσαι και φαίνεσαι ...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

gsmaniac
14-09-2011, 15:56
+1200 :sm4:





Στην ΕΛ.ΑΣ.....δουλεύεις;;;;;;:sm7:

yannis
14-09-2011, 16:15
Πάμε πάλι ;)


Σωστά!!!!
Κι εγώ αυτούς εννοώ που αν το βλέπουν έτσι!!!;)

Ας πούμε ο Κώστας (gsmaniac) δεν φοράει σωσίβιο στις φωτο από το σκάφος και δεν πρόσεξα να είναι δεμένος... οπότε αν, ο μη γένοιτο, γλιστρήσει ξέρεις πόσο θα μας στοιχίσει η έρευνα από τα πλωτά και άλλα σκάφη?!!??!
Επίσης όσον αφορά προκλητικές συμπεριφορές κλπ, έχω την γνώμη πως ελάχιστα κερδίζοντε με καταγγελίες. Αν θέλεις να μην είναι "βεληγκέκας" ο αστυνομικός, τότε φρόντισε να μην τον έχεις "ανάγκη" και να μην του δίνεις εσύ τα "παραπανίσια δικαιώματα". Αυτό σημαίνει άλλη πνευματική καλλιέργεια που μάλιστα δεν επιδοτείται!!!!

ΥΓ. Κώστα, εννοείται πως εκτιμώ ιδιαίτερα τις ναυτικές σου ικανότητες, γι' αυτό και η άνεση στο σχόλιο!!:)

giamil
14-09-2011, 16:19
Είσαι και φαίνεσαι ...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Φαινομαι?
Ααα σορρυ νομιζα οτι το εκριβα καλα!


Φιλαρακι ο καθενας ξερει για τον εαυτο του τι ειναι ....τωρα αν το παιρνεις προσωπικα το "τσογλανια".....τι να πω?
θα χεις τους λογους σου....!:rolleyes::rolleyes:

gsmaniac
14-09-2011, 16:25
Σωστά!!!!
Κι εγώ αυτούς εννοώ που αν το βλέπουν έτσι!!!;)

Ας πούμε ο Κώστας (gsmaniac) δεν φοράει σωσίβιο στις φωτο από το σκάφος και δεν πρόσεξα να είναι δεμένος... οπότε αν, ο μη γένοιτο, γλιστρήσει ξέρεις πόσο θα μας στοιχίσει η έρευνα από τα πλωτά και άλλα σκάφη?!!??!
Επίσης όσον αφορά προκλητικές συμπεριφορές κλπ, έχω την γνώμη πως ελάχιστα κερδίζοντε με καταγγελίες. Αν θέλεις να μην είναι "βεληγκέκας" ο αστυνομικός, τότε φρόντισε να μην τον έχεις "ανάγκη" και να μην του δίνεις εσύ τα "παραπανίσια δικαιώματα". Αυτό σημαίνει άλλη πνευματική καλλιέργεια που μάλιστα δεν επιδοτείται!!!!

ΥΓ. Κώστα, εννοείται πως εκτιμώ ιδιαίτερα τις ναυτικές σου ικανότητες, γι' αυτό και η άνεση στο σχόλιο!!:)

Συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις ......άλλα το θέμα μας είναι η συμπεριφορά του αστυνομικού,όταν είναι εκτός υπηρεσίας σε σχέση με τον νόμο...;)
Δεν έχω πει ποτέ στην ζωή μου σε δημόσιο υπάλληλο......εγώ σε πληρωνω:cool:
Στους καιρούς τους δύσκολους που ζούμε,μάλλον θα πρέπει να προσέχουν την συμπεριφορά τους περισσότερο...να μην προκαλουν;)

Όσο για την θάλασσα και τους κανόνες ασφαλείας της.....τηρούνται:) με το παραπάνω,αν και γενικά είναι πιο ασφαλής απο την στερια:)
Αυτό θα το γνωρίζεις ...σαν ναυτικός

TEOSS
14-09-2011, 16:32
Φαινομαι?
Ααα σορρυ νομιζα οτι το εκριβα καλα!


Φιλαρακι ο καθενας ξερει για τον εαυτο του τι ειναι ....τωρα αν το παιρνεις προσωπικα το "τσογλανια".....τι να πω?
θα χεις τους λογους σου....!:rolleyes::rolleyes:




Προφανώς έχεις (μεταξύ άλλων) πρόβλημα στο να κατανοήσεις τι γράφεις.

Με ποια στοιχεία αποκαλείς τσογλάνια τα παιδία βοσκών της Ελληνικής επαρχίας που δίνοντας Πανελλαδικές εξετάσεις μπήκαν στην σχολή αστυφυλάκων και μετά 2 χρόνια φοίτησης ονομάστηκαν αστυφύλακες???

Επειδή ΠΙΘΑΝΩΣ έκαναν κάποια τροχονομική παράβαση???.
.........

giamil
14-09-2011, 16:36
Στην ΕΛ.ΑΣ.....δουλεύεις;;;;;;:sm7:
Μακαρι να ειμουνα ρε μανιακ, κι εγω κι εσυ κι ο Gemara κι αλλοι απο εδω μεσα.....θα ειχε αλλο ΗΘΟΣ κι αλλο προσωπιο το σωμα....
:cool:

Βασικα αλλο ξεκινησα να γραφω μετα την απαντηση σου....οτι κοιτα να δεις που οταν ασπρισουν τα ####### του ανθρωπου πως γινεται πιο σοφος και μεσα σε μια προταση μπορει να εκφρασει οτι αλλοι λενε με ολοκληρες παραγραφους!!!
:D:D:D
Με αλλα λογια οτι συνοπτικα ειπες οτι ηθελα να πω σε μια προταση....:cool:

ckk
14-09-2011, 16:39
δηλαδη αυτοκτονησε επειδη δεν ειχε πινακιδα?:rolleyes:
αυτοκτονησε επειδη ηταν αστυνομικος?:rolleyes:
η αυοκτονησε επειδη πηγαινε σε εκεινο το συνεργειο?:rolleyes:


Ή αυτοκτόνησε επειδή δεν... ασχολιόντουσαν μαζί του οι αναρχικοί? :rolleyes:

yannis
14-09-2011, 16:41
Συμφωνώ σε όλα όσα γράφεις ......άλλα το θέμα μας είναι η συμπεριφορά του αστυνομικού,όταν είναι εκτός υπηρεσίας σε σχέση με τον νόμο...;)
Δεν έχω πει ποτέ στην ζωή μου σε δημόσιο υπάλληλο......εγώ σε πληρωνω:cool:
Στους καιρούς τους δύσκολους που ζούμε,μάλλον θα πρέπει να προσέχουν την συμπεριφορά τους περισσότερο...να μην προκαλουν;)

Όσο για την θάλασσα και τους κανόνες ασφαλείας της.....τηρούνται:) με το παραπάνω,αν και γενικά είναι πιο ασφαλής απο την στερια:)
Αυτό θα το γνωρίζεις ...σαν ναυτικός


Κι εγώ γι' αυτό πήρα εσένα για παράδειγμα... γενικότερα!!:cool:
Άλλωστε, είπα πως είναι ένα spam για ποικιλία!!!:D
Όσο για την Θάλασσα... το ξέρεις καλά, πως όταν την σέβεσαι είναι σαν την κοιλιά της μάνας σου!!!!:)

giamil
14-09-2011, 16:54
Προφανώς έχεις (μεταξύ άλλων) πρόβλημα στο να κατανοήσεις τι γράφεις.

Με ποια στοιχεία αποκαλείς τσογλάνια τα παιδία βοσκών της Ελληνικής επαρχίας που δίνοντας Πανελλαδικές εξετάσεις μπήκαν στην σχολή αστυφυλάκων και μετά 2 χρόνια φοίτησης ονομάστηκαν αστυφύλακες???

Επειδή ΠΙΘΑΝΩΣ έκαναν κάποια τροχονομική παράβαση???.
.........


Φιλε μαλλον εσυ εχεις προβλημα να κατανοησεις οτι ουτε θεμα εχω με τα παιδια των βοσκων αλλα ουτε με την Ελληνικη επαρχια!:cool:
Τροπος του λεγειν ειναι σε περιπτωση που δεν το καταλαβες!η μαλλον να το δηλωσω κιολας αφου σε συμφερει να κανεις οτι δεν το καταλαβες μπας και δημιουργησεις κανενα θεματακι με μενα και την επαρχεια!:D

Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μιλαμε μονο για τροχονομικη παραβαση εδω μεσα!
Μιλαμε για το ηθος, τους τροπους, την καταρτηση, την ευγενεια κ αλλα πολλα που λειπουν απ το σωμα!
:cool:

TEOSS
14-09-2011, 17:26
Φιλε μαλλον εσυ εχεις προβλημα να κατανοησεις οτι ουτε θεμα εχω με τα παιδια των βοσκων αλλα ουτε με την Ελληνικη επαρχια!:cool:
Τροπος του λεγειν ειναι σε περιπτωση που δεν το καταλαβες!η μαλλον να το δηλωσω κιολας αφου σε συμφερει να κανεις οτι δεν το καταλαβες μπας και δημιουργησεις κανενα θεματακι με μενα και την επαρχεια!:D

Αλλα το θεμα ειναι οτι δεν μιλαμε μονο για τροχονομικη παραβαση εδω μεσα!
Μιλαμε για το ηθος, τους τροπους, την καταρτηση, την ευγενεια κ αλλα πολλα που λειπουν απ το σωμα!
:cool:




Δεν είναι μόνο προφανές, αλλά εμφανές πλέον, ότι δεν έχεις επαφή με αυτά που γράφεις, αλλά και με το θέμα .
Δηλαδή ότι θυμάσαι χαίρεσαι…. Καλά κρασιά ….:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Χαααχααχχχ!!!!.... <<τρόπος του λέγειν>> είναι αυτά που γράφεις ???… φθηνές δικαιολογίες της υβριστικής αερολογίας σου!!!
:sm7::sm7::sm7:

giamil
14-09-2011, 17:32
Δεν είναι μόνο προφανές, αλλά εμφανές πλέον, ότι δεν έχεις επαφή με αυτά που γράφεις, αλλά και με το θέμα .
Δηλαδή ότι θυμάσαι χαίρεσαι…. Καλά κρασιά ….:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Χαααχααχχχ!!!!.... <<τρόπος του λέγειν>> είναι αυτά που γράφεις ???… φθηνές δικαιολογίες της υβριστικής αερολογίας σου!!!
:sm7::sm7::sm7:

:sm8:
Εγινε TEOSS!
Οτι πεις!
:cool:

giamil
14-09-2011, 18:41
Υπομονή φίλε, θα δεις πολλά <<εργόχειρα>> …. Ο κάθε άσχετος και κομπλεξικός φτιάχνει την << προίκα>> του !


Πωπω και δεν ειχα δει και τις απειλες ο δολιος πριν ραψω την <<προικα>> μου....να καθομουνα στ αυγα μου!
τι θελα και μπλεκομαι....:(

gsmaniac
14-09-2011, 19:06
αυτο ειναι το χειροτερο.........να καθομαστε στα αυγα μας,επειδη καποιος κανει προσωπικες επιθεσεις,θεωρωντας οτι θιγεται ο ιδιος οταν λεμε τα στραβα του επαγγελματικου του κλαδου.....:cool:
αυτο το φορουμ ειναι διαφορετικο,γιατι δεν περιοριζετε μονο στις μηχανες μας,αλλα αναπτυσονται θεματα απο την καθημερινοτητα μας και οχι μονο(χωρις να υπαρχει λογοκρισια απο τους ιδιοκτητες)....;)
καλο θα ηταν λοιπον να μην καθομαστε στα αυγα μας......εξαλλου δεν ειμαστε κοτες:D

frits
14-09-2011, 19:44
Συνεχίζεις βλέπω, με πάθος το εργόχειρο.

Πέραν της απίστευτης* αποκάλυψης του ότι και αστυνομικοί παραβιάζουν τον ΚΟΚ, εσύ τι ρόλο βαράς???

Αυτές οι φωτό βέβαια δεν δείχνουν αστυνομικούς (ψεύδεσαι ασύστολα εάν τολμήσεις να υποστηρίξεις κάτι τέτοιο) αλλά παραβάτες του ΚΟΚ . Η φαντασία σου βέβαια μπορεί να τους βαφτίσει όπως θέλει …

* Πράγματι , πριν την αποκάλυψη που έκανες στο παγκόσμιο ιστό , κανείς δεν μπορούσε να φανταστεί, ότι αστυνομικός θα παραβίαζε τον ΚΟΚ στην Ελλάδα !!! Εύγε …:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Εξεταστική της βουλής μου θύμισες όλοι αθώοι...:)

Πόσοι πολίτες άραγε έχουν το θράσος να κυκλοφορούν χωρίς πινακίδα και κράνος στο κέντρο της Αθήνας...;;;;:Απορία:

Από κει και πέρα το έχω ξαναγράψει, θέλει χαρακτήρα και παιδία η εξουσία όσο αυτός που την ασκεί είναι "απαίδευτος" τόσο τα προβλήματα πολλαπλασιάζονται...

Πάντως θα διαφωνήσω ότι είναι η πλειοψηφία, όπως παντού είναι μειοψηφία που παίρνει στο λαιμό της όλο το σώμα...

Το θέμα είναι τι κάνει το σώμα για αυτό...

Αν κρίνω από τον Τeοss τους υπερασπίζετε γιατί μπορούν και αυτοί όπως όλοι να κάνουν τροχαίες παραβάσεις, θα συμφωνήσω μαζί του αρκεί να συμφωνήσει ότι θα πρέπει και αυτοί να "συλλαμβάνονται" και να τιμωρούνται και μάλιστα πιό αυστηρά από ότι οι υπόλοιποι πολίτες..κάτι που αντικειμενικά δεν συμβαίνει για αυτό και το φαινόμενο μεγαλώνει...

ortho
14-09-2011, 22:26
Αντε! τι γίνεται;! Κοντεύουν να τελειώσουν τα ποπ κορν! :D

TEOSS
15-09-2011, 00:17
Αντε! τι γίνεται;! Κοντεύουν να τελειώσουν τα ποπ κορν! :D

Τώρα το μενού έχει <<πατατάκια>>…:sm7::sm7::sm7:
Υπομονή έχει και ποδόσφαιρο ταυτόχρονα…:D:D:D

TEOSS
15-09-2011, 00:20
Πωπω και δεν ειχα δει και τις απειλες ο δολιος πριν ραψω την <<προικα>> μου....να καθομουνα στ αυγα μου!
τι θελα και μπλεκομαι....:(









Απειλές ??? αλλού γι’αλλού διαβάζεις ??? Έχεις πραγματικό πρόβλημα κατανόησης και ερμηνείας φράσεων ή πάλι γράφεις με <<τρόπο του λέγειν>> ???
Μίλησε κανείς για αυγά ??? Γιατί πρέπει να υπάρχουν μόνο τα άκρα… βρίζω και προσβάλω ή κάνω την κότα ??? Σχόλιο ανθρώπινο και λογικό δεν υπάρχει ?

TEOSS
15-09-2011, 00:43
Εξεταστική της βουλής μου θύμισες όλοι αθώοι...:)

Πόσοι πολίτες άραγε έχουν το θράσος να κυκλοφορούν χωρίς πινακίδα και κράνος στο κέντρο της Αθήνας...;;;;:Απορία:

Από κει και πέρα το έχω ξαναγράψει, θέλει χαρακτήρα και παιδία η εξουσία όσο αυτός που την ασκεί είναι "απαίδευτος" τόσο τα προβλήματα πολλαπλασιάζονται...

Πάντως θα διαφωνήσω ότι είναι η πλειοψηφία, όπως παντού είναι μειοψηφία που παίρνει στο λαιμό της όλο το σώμα...

Το θέμα είναι τι κάνει το σώμα για αυτό...

Αν κρίνω από τον Τeοss τους υπερασπίζετε γιατί μπορούν και αυτοί όπως όλοι να κάνουν τροχαίες παραβάσεις, θα συμφωνήσω μαζί του αρκεί να συμφωνήσει ότι θα πρέπει και αυτοί να "συλλαμβάνονται" και να τιμωρούνται και μάλιστα πιό αυστηρά από ότι οι υπόλοιποι πολίτες..κάτι που αντικειμενικά δεν συμβαίνει για αυτό και το φαινόμενο μεγαλώνει...

Κανείς πλάκα έτσι ??? …ρωτάς ποιος τολμάει να κυκλοφορήσει χωρίς πινακίδα ή χωρίς κράνος στο κέντρο??? Από το 2000 έως το 20006 φίλος είχε μαγαζί στα Εξάρχεια και ήμουν εκεί σχεδόν κάθε μέρα … Μήπως εννοείς Μοναστηράκι – Θησείο …??? Αγ. Παντελή-Κολωνό ??? Αστείο…:)

Στο γενικό …πεδίο Ποσά <<Ζ>> <<GSX R>><<R1>> και άλλα <<γρήγορα>> φοράνε πινακίδα ?δεν πάει κανείς Μικρολίμανο? Μπουρνάζι? βόρεια …?? νότια ...?? οπουδήποτε μαζεύονται μηχανόβιοι ? δεν έχει πάει κανείς σε track day ? σε κόντρες στη βούτα, στα λιμανάκια, στο Ριμπας ,στο σχιστό κ.α. ??? Δουλευόμαστε μεταξύ μας ή όλοι όσοι συμμετέχουν και συχνάζουν στα παραπάνω είναι <<τσογλάνια γιδοβοσκοί>><<χωρίς ασφάλεια και τέλη κυκλοφορίας>> ένστολοι αστυνομικοί εκτός υπηρεσίας ???... :rolleyes:

(το γιατί οι ασφαλίτες δεν παραβιάζουν τον ΚΟΚ –σύμφωνα με τον δικαστή ΝτρεντΓκεμαρ- ακόμα δεν το κατάλαβα, άμα μεγαλώσω ίσως…:D)…

Ξαναγράφω γιατί κάποιοι δεν διαβάζουν, ή διαβάζουν μόνο ότι νομίζουν ότι τους συμφέρει. Οι αστυνομικοί παραβιάζουν τον ΚΟΚ είτε με την μοτό τους , είτε με το αυτό τους. Είναι γνωστό , δεν το ανακάλυψε κάποιος το 2011.
Αυτό καθ΄ αυτό σαν γεγονός, δεν δίνει σε κανέναν δικαίωμα εξύβρισης και προσβολής ή συκοφαντίας.:cool:

Από την κριτική σε παραβάτες του ΚΟΚ (αστυνομικούς ή αλλού επαγγέλματος ) να βρεθούμε σε : <<τσογλάνια, αμόρφωτους που έβοσκαν πρόβατα>> και λοιπά , μην τα επαναλαμβάνω, υπάρχει μεγάλη απόσταση …. :cool:




Υ.Γ. -Δεν υπερασπίστηκα κανέναν και τίποτα. Διαφώνησα με γενικές ύβρεις προς όλους (τα τσογλάνια που μαζεύουνε … τους αμόρφωτους …κ.α.) με αφορμή παραβιάσεις του ΚΟΚ και βέβαια με μαντικής φύσεως κατηγορίες- συκοφαντίες όπως το : << χωρίς ασφάλεια και τέλη κυκλοφορίας>> κ.α……

ckk
15-09-2011, 20:13
Σήμερα το απόγευμα, κατεβαίνοντας την Κηφισίας, στην αριστερή λωρίδα, Mercedes GL με συνοδεία έναν χωρίς νούμερα.

Σκέφτηκα να τον ρωτήσω αν είναι ΄συνάδελφος΄, αλλά είχα πιο σοβαρή συνάντηση να προλάβω.

kostas_366
15-09-2011, 20:15
Σήμερα το απόγευμα, κατεβαίνοντας την Κηφισίας, στην αριστερή λωρίδα, Mercedes GL με συνοδεία έναν χωρίς νούμερα.



Πας και εσύ και κυκλοφορείς σε κάτι οδούς!!!
Από Κηφισίας μωρέ πας.
Τόσους παράδρομους έχει.

ckk
15-09-2011, 20:24
Πας και εσύ και κυκλοφορείς σε κάτι οδούς!!!
Από Κηφισίας μωρέ πας.
Τόσους παράδρομους έχει.

Εσύ ήσουνα... με την GL? :)

TEOSS
16-09-2011, 03:48
Σήμερα το απόγευμα, κατεβαίνοντας την Κηφισίας, στην αριστερή λωρίδα, Mercedes GL με συνοδεία έναν χωρίς νούμερα.

Σκέφτηκα να τον ρωτήσω αν είναι ΄συνάδελφος΄, αλλά είχα πιο σοβαρή συνάντηση να προλάβω.



<<συνάδελφος>> σου ??? ο τύπος στο GL , εννοείς έτσι ???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Τι σημαίνει ρωτάω <συνάδελφος> και εάν ο άλλος απαντήσει καταφατικά …τελείωσε ! είναι αστυνομικός.
Φίλος έλεγε ότι δούλευε στην …ΕΥΠ και δεν είχε περάσει ούτε απ΄ έξω…

Όλοι οι σεκιουριτάδες <συνάδελφοι> δηλώνουν. Που ? ...στους αστυνομικούς όταν τους ελέγχουν.
Γιατί να εξομολογηθεί o καθένας, σε έναν πονηρό δικαστή Ντρέντ που του πρήζει τα μύδια ?

Μπορείς να ελέγξεις πραγματικά στοιχεία ? ΟΧΙ … Ψέματα σου λένε – ψέματα λες…


Κι εάν στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν αστυνομικός που έκανε δεύτερη δουλεία τι έγινε δηλαδή ? …:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

gemara
16-09-2011, 09:59
Σήμερα το απόγευμα, κατεβαίνοντας την Κηφισίας, στην αριστερή λωρίδα, Mercedes GL με συνοδεία έναν χωρίς νούμερα.

Σκέφτηκα να τον ρωτήσω αν είναι ΄συνάδελφος΄, αλλά είχα πιο σοβαρή συνάντηση να προλάβω.



Χρήστο αυτό είναι καθημερινό φαινόμενο, το βλέπουμε όλοι και όλοι ξέρουμε τι είναι. Τους ψευτόμαγκες αυτούς που κυκλοφορούν με την ανέχεια της Ελληνικής Αστυνομίας τους είχα σχολιάσει και παλαιότερα και απ' ότι βλέπω, όχι μόνο δεν έχει αλλάξει η κατάσταση, έχει γίνει χειρότερη...

http://www.gsforum.gr/%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-37/%CE%A8%CE%B5%CF%85%CF%84%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CF%82-12769/

ckk
16-09-2011, 10:47
<<συνάδελφος>> σου ??? ο τύπος στο GL , εννοείς έτσι ???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


Πολύ καλό :). Μόνο που δεν θα αγόραζα το συγκεκριμένο.



Τι σημαίνει ρωτάω <συνάδελφος> και εάν ο άλλος απαντήσει καταφατικά …τελείωσε ! είναι αστυνομικός.
Φίλος έλεγε ότι δούλευε στην …ΕΥΠ και δεν είχε περάσει ούτε απ΄ έξω…

Όλοι οι σεκιουριτάδες <συνάδελφοι> δηλώνουν. Που ? ...στους αστυνομικούς όταν τους ελέγχουν.
Γιατί να εξομολογηθεί o καθένας, σε έναν πονηρό δικαστή Ντρέντ που του πρήζει τα μύδια ?

Μπορείς να ελέγξεις πραγματικά στοιχεία ? ΟΧΙ … Ψέματα σου λένε – ψέματα λες…


Κι εάν στην συγκεκριμένη περίπτωση ήταν αστυνομικός που έκανε δεύτερη δουλεία τι έγινε δηλαδή ? …:rolleyes::rolleyes::rolleyes:




Όλα τα άλλα περίπου καλά. Αλλά στο τελευταίο το χάλασες.

Δεν βρίσκεις τίποτα μεμπτό στο να κυκλοφορεί ο οποιοσδήποτε χωρίς πινακίδες? Και ειδικότερα αν είναι αστυνομικός?

Επίσης δεν βρίσκεις τίποτα μεμπτό στο να αντιβαίνει τους νόμους του κράτους περί ιδιωτικής εργασίας δημοσίων υπαλληλιών?

Επίσης δεν βρίσκεις τίποτα μεμπτό στο να έχει μια δουλειά και να στερεί από κάποιον άλλο άνεργο νέο άνθρωπο την δεύτερη? Ειδικότερα στην σημερινή εποχή?




Χρήστο αυτό είναι καθημερινό φαινόμενο, το βλέπουμε όλοι και όλοι ξέρουμε τι είναι. Τους ψευτόμαγκες αυτούς που κυκλοφορούν με την ανέχεια της Ελληνικής Αστυνομίας τους είχα σχολιάσει και παλαιότερα και απ' ότι βλέπω, όχι μόνο δεν έχει αλλάξει η κατάσταση, έχει γίνει χειρότερη...

http://www.gsforum.gr/%CE%94%CE%B9%CE%AC%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B1-%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-37/%CE%A8%CE%B5%CF%85%CF%84%CF%8C%CE%BC%CE%B1%CE%B3%CE%BA%CE%B5%CF%82-12769/

Εμπίπτει στην λάθος νοοτροπία του Έλληνα, που προκειμένου να κάνει την δουλεία του, δεν ενδιαφέρεται για τον διπλανό του. Λες και για αυτόν θα είναι ηλιόλουστη Κυριακή όταν για μας όλους τους υπόλοιπους θα είναι βροχερή Τρίτη.

Καταλήγω και πάλι Γιώργο στην έλλειψη της διττής έννοιας της ευγένειας από τον λαό μας. Και την έλλειψη του καλού γένους αλλά και την καθημερινή εφαρμογή της λέξης και έκφανσή της.

gemara
16-09-2011, 10:50
...
Καταλήγω και πάλι Γιώργο στην έλλειψη της διττής έννοιας της ευγένειας από τον λαό μας. Και την έλλειψη του καλού γένους αλλά και την καθημερινή εφαρμογή της λέξης και έκφανσή της.


Περιμένεις τώρα να σε καταλάβουμε με αυτά που γράφεις; Γράφτα Ελληνικά άνθρωπέ μου! ;)

frits
16-09-2011, 12:45
Κανείς πλάκα έτσι ??? …ρωτάς ποιος τολμάει να κυκλοφορήσει χωρίς πινακίδα ή χωρίς κράνος στο κέντρο??? Από το 2000 έως το 20006 φίλος είχε μαγαζί στα Εξάρχεια και ήμουν εκεί σχεδόν κάθε μέρα … Μήπως εννοείς Μοναστηράκι – Θησείο …??? Αγ. Παντελή-Κολωνό ??? Αστείο…:)

Στο γενικό …πεδίο Ποσά <<Ζ>> <<GSX R>><<R1>> και άλλα <<γρήγορα>> φοράνε πινακίδα ?δεν πάει κανείς Μικρολίμανο? Μπουρνάζι? βόρεια …?? νότια ...?? οπουδήποτε μαζεύονται μηχανόβιοι ? δεν έχει πάει κανείς σε track day ? σε κόντρες στη βούτα, στα λιμανάκια, στο Ριμπας ,στο σχιστό κ.α. ??? Δουλευόμαστε μεταξύ μας ή όλοι όσοι συμμετέχουν και συχνάζουν στα παραπάνω είναι <<τσογλάνια γιδοβοσκοί>><<χωρίς ασφάλεια και τέλη κυκλοφορίας>> ένστολοι αστυνομικοί εκτός υπηρεσίας ???... :rolleyes:
(

Έστω ότι έχεις δίκιο, έχω όμως μία απορία.
σε όλους αυτούς γιατί άραγε έχει εμπεδωθεί η αίσθηση της ατιμωρησίας και δεν φοβούνται μήπως τους τσιμπήσουν....

Πως είναι δυνατόν να σταματάνε σε φανάρι ξεκράνωτοι δίπλα σε μοτοσυκλέτες της αστυνομίας και να μην τους λένε τίποτα....:Απορία:

ortho
16-09-2011, 13:34
Πριν χρόνια κατέβαινα την Π. Κόκκαλη, ανάμεσα στην αμερικανική περασβεία και το μέγαρο μουσικής, βράδυ. Υπήρχε τροχαίος στη διασταύρωση και μας είχε κλείσει για δύο τρία φανάρια...
Σκέφτηκα ότι θα περνά ο Καραμανλής ή ο Παπούλιας.
Τελικά πέρναγε ο Πατέρας με συνοδεία ασφαλίτικου....:mad::mad::mad:

tsompanis
16-09-2011, 13:52
γιατί άραγε έχει εμπεδωθεί η αίσθηση της ατιμωρησίας και δεν φοβούνται μήπως τους τσιμπήσουν....

Πως είναι δυνατόν να σταματάνε σε φανάρι ξεκράνωτοι δίπλα σε μοτοσυκλέτες της αστυνομίας και να μην τους λένε τίποτα....:Απορία:


οέο????

ntinopoulos
16-09-2011, 13:54
Πριν χρόνια κατέβαινα την Π. Κόκκαλη, ανάμεσα στην αμερικανική περασβεία και το μέγαρο μουσικής, βράδυ. Υπήρχε τροχαίος στη διασταύρωση και μας είχε κλείσει για δύο τρία φανάρια...
Σκέφτηκα ότι θα περνά ο Καραμανλής ή ο Παπούλιας.
Τελικά πέρναγε ο Πατέρας με συνοδεία ασφαλίτικου....:mad::mad::mad:

καλα...,:rolleyes:
αυτοι που συνοδευουν τα καλοπαιδα,μονο που δε σε πετανε σε κανα χαντακι προκειμενου να περασουν τ αφεντικα τους...:rolleyes:
και αν κανεις το λαθος και δεν καταλαβεις οτι συνοδευουν ...υψηλα προσωπα και μπεις αναμεσα τους,κανουν λες και τους γaμησες τη μανα!:rolleyes:

wet & dirty
16-09-2011, 13:59
καλα...,:rolleyes:
αυτοι που συνοδευουν τα καλοπαιδα,μονο που δε σε πετανε σε κανα χαντακι προκειμενου να περασουν τ αφεντικα τους...:rolleyes:
και αν κανεις το λαθος και δεν καταλαβεις οτι συνοδευουν ...υψηλα προσωπα και μπεις αναμεσα τους,κανουν λες και τους γaμησες τη μανα!:rolleyes:


γιατι με τσικγλας τωρα???

ntinopoulos
16-09-2011, 14:04
γιατι με τσικγλας τωρα???
α!εδω εισαι εσυ?:sm7:
οχι,πες μου,αδικο εχω?;)

wet & dirty
16-09-2011, 14:05
Πριν χρόνια κατέβαινα την Π. Κόκκαλη, ανάμεσα στην αμερικανική περασβεία και το μέγαρο μουσικής, βράδυ. Υπήρχε τροχαίος στη διασταύρωση και μας είχε κλείσει για δύο τρία φανάρια...
Σκέφτηκα ότι θα περνά ο Καραμανλής ή ο Παπούλιας.
Τελικά πέρναγε ο Πατέρας με συνοδεία ασφαλίτικου....:mad::mad::mad:



επιδη ειναι σκοντα οκταβια δεν παει να πει οτι συνοδευεται απο ασφαλιτικο..η δυναμη που εχει απο την αστυνομια ο Πατερας ειναι 1 αστυφυλακας και ολοι οι αλλοι ειναι Ιδιωτες...

ntinopoulos
16-09-2011, 14:07
επιδη ειναι σκοντα οκταβια δεν παει να πει οτι συνοδευεται απο ασφαλιτικο..η δυναμη που εχει απο την αστυνομια ο Πατερας ειναι 1 αστυφυλακας και ολοι οι αλλοι ειναι Ιδιωτες...
και δε θα πρεπε να χει κανεναν!λεφτα εχει να τους εχει ολους ιδιωτες...;)

wet & dirty
16-09-2011, 14:12
α!εδω εισαι εσυ?:sm7:
οχι,πες μου,αδικο εχω?;)


κοιτα...βασικα υπαρχουν τακτικες συνοδειας μια απο αυτες ειναι οτι δεν μπορει να μπαινει αλλο οχημα εκτος της συνοδειας αναμεσα στο ατομο που συνοδευεις...αυτη ειναι μια απο τις δουλειες του συνοδου ασφαλειας..τωρα τα αλλα που λες για χαντακια μανες κτλ ειναι ######## που λες χωρις να σκεφτεις και δεν θα σου απαντησω...:cool::cool:

ntinopoulos
16-09-2011, 14:16
κοιτα...βασικα υπαρχουν τακτικες συνοδειας μια απο αυτες ειναι οτι δεν μπορει να μπαινει αλλο οχημα εκτος της συνοδειας αναμεσα στο ατομο που συνοδευεις...αυτη ειναι μια απο τις δουλειες του συνοδου ασφαλειας..τωρα τα αλλα που λες για χαντακια μανες κτλ ειναι ######## που λες χωρις να σκεφτεις και δεν θα σου απαντησω...:cool::cool:

ο τροπος που το επιδιωκουν μετραει...;)
πανω απ ολα η ασφαλεια των πολιτων φιλαρακι!;)
αντε κανονισε να τα πουμε!

wet & dirty
16-09-2011, 14:18
και δε θα πρεπε να χει κανεναν!λεφτα εχει να τους εχει ολους ιδιωτες...;)


πολλα επρεπε να εχουν γινει αλλα δεν φιλαρακι!!!;)

wet & dirty
16-09-2011, 14:21
ο τροπος που το επιδιωκουν μετραει...;)
πανω απ ολα η ασφαλεια των πολιτων φιλαρακι!;)
αντε κανονισε να τα πουμε!

ολοι πολιτες ειμαστε φιλε!!!;)

ckk
16-09-2011, 15:34
Περιμένεις τώρα να σε καταλάβουμε με αυτά που γράφεις; Γράφτα Ελληνικά άνθρωπέ μου! ;)

Είμαστε ..... και για πολλές κλωτσιές… να ΄ούμε αγαπούλα μου. :cool:


Έστω ότι έχεις δίκιο, έχω όμως μία απορία.
σε όλους αυτούς γιατί άραγε έχει εμπεδωθεί η αίσθηση της ατιμωρησίας και δεν φοβούνται μήπως τους τσιμπήσουν....

Πως είναι δυνατόν να σταματάνε σε φανάρι ξεκράνωτοι δίπλα σε μοτοσυκλέτες της αστυνομίας και να μην τους λένε τίποτα....:Απορία:

Διότι δεν λειτουργεί τίποτα στο κράτος ρε Σταύρο. Τίποτα, για αυτό και η σημερινή κατάσταση.


Πριν χρόνια κατέβαινα την Π. Κόκκαλη, ανάμεσα στην αμερικανική περασβεία και το μέγαρο μουσικής, βράδυ. Υπήρχε τροχαίος στη διασταύρωση και μας είχε κλείσει για δύο τρία φανάρια...
Σκέφτηκα ότι θα περνά ο Καραμανλής ή ο Παπούλιας.
Τελικά πέρναγε ο Πατέρας με συνοδεία ασφαλίτικου....:mad::mad::mad:


Ισχύουν το ανωτέρω… αγαπούλα μου.

κοιτα...βασικα υπαρχουν τακτικες συνοδειας μια απο αυτες ειναι οτι δεν μπορει να μπαινει αλλο οχημα εκτος της συνοδειας αναμεσα στο ατομο που συνοδευεις...αυτη ειναι μια απο τις δουλειες του συνοδου ασφαλειας..τωρα τα αλλα που λες για χαντακια μανες κτλ ειναι ######## που λες χωρις να σκεφτεις και δεν θα σου απαντησω...:cool::cool:

Μην ορκιστείς για αυτό… Σε ανάλογο περιστατικό με χαντάκι και μάνα, μέχρι και ο διοικητής του τμήματος με ωθούσε… να το ξεχάσουμε ρε παιδί μου. Γράφτηκε και αυτό στην αναφορά. Να δεις τί ωραία, που θα απολογηθούν σε λίγο καιρό.

frits
16-09-2011, 16:16
Είμαστε ..... και για πολλές κλωτσιές… να ΄ούμε αγαπούλα μου. :cool:

Έγινες κατανοητός 100% :sm7:



Διότι δεν λειτουργεί τίποτα στο κράτος ρε Σταύρο. Τίποτα, για αυτό και η σημερινή κατάσταση.

Άλλοι πρέπει να απαντήσουν.....αυτοί που είναι υπεύθυνοι για την ρύθμιση της λειτουργία του :rolleyes:




Είναι εύκολο να λες πράγματα έξω από τον χορό....αλλά εγώ αν ήμουν υπουργός οικονομικών θα ζητούσα από τον "ΠΡΟ.ΠΟ" να ξεσκίσει όσους μιλούν στο κινητό, μία έκτακτη εισφορά θα την γλυτώναμε σίγουρα...:sm7:

Εκτός και αν όλοι είναι αστυνομικοί.........:rolleyes:

ckk
16-09-2011, 16:51
Μου αρέσει να γίνομαι κατανοητός και να μην αφήνω χαραμάδες παρερμηνειών. :D

Όσο για αυτούς που πρέπει να απολογηθούν, για αυτούς δεν υπάρχουμε καν. Βλέπουν δια μέσου ημών. Είμεθα αόρατοι. Νεύρα

nivam
16-09-2011, 17:06
Να κ ένα απ τα καλά (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=96248&catid=6)όμως :).

ckk
16-09-2011, 17:14
Να κ ένα απ τα καλά (http://www.newsit.gr/default.php?pname=Article&art_id=96248&catid=6)όμως :).

Αυτός ο αναπτύρας τον έσωσε… φαίνεται τον έπτυσε κατάμουτρα, εξ ου και αναπτύρ, και απεφεύχθη το κακόν… :sm7:

nivam
16-09-2011, 17:22
Αυτός ο αναπτύρας τον έσωσε… φαίνεται τον έπτυσε κατάμουτρα, εξ ου και αναπτύρ, και απεφεύχθη το κακόν… :sm7:

:p

TEOSS
16-09-2011, 19:40
Όλα τα άλλα περίπου καλά. Αλλά στο τελευταίο το χάλασες.

Δεν βρίσκεις τίποτα μεμπτό στο να κυκλοφορεί ο οποιοσδήποτε χωρίς πινακίδες? Και ειδικότερα αν είναι αστυνομικός?

Επίσης δεν βρίσκεις τίποτα μεμπτό στο να αντιβαίνει τους νόμους του κράτους περί ιδιωτικής εργασίας δημοσίων υπαλληλιών?

Επίσης δεν βρίσκεις τίποτα μεμπτό στο να έχει μια δουλειά και να στερεί από κάποιον άλλο άνεργο νέο άνθρωπο την δεύτερη? Ειδικότερα στην σημερινή εποχή?






Εμπίπτει στην λάθος νοοτροπία του Έλληνα, που προκειμένου να κάνει την δουλεία του, δεν ενδιαφέρεται για τον διπλανό του. Λες και για αυτόν θα είναι ηλιόλουστη Κυριακή όταν για μας όλους τους υπόλοιπους θα είναι βροχερή Τρίτη.

Καταλήγω και πάλι Γιώργο στην έλλειψη της διττής έννοιας της ευγένειας από τον λαό μας. Και την έλλειψη του καλού γένους αλλά και την καθημερινή εφαρμογή της λέξης και έκφανσή της.



Είναι μια τροχονομική παράβαση, τίποτα περισσότερο-τίποτα λιγότερο.



Όταν μιλάμε για νοοτροπία λαού και κατεστημένο δεν δίνω ιδιαίτερo βάρος λόγο του επαγγέλματος ή ιδιότητας του παραβάτη.
Θυμήσου νομάρχες και υπουργούς χωρίς κράνη παλαιότερα … έκαναν δημόσια εμφάνιση χωρίς να τους περάσει από το μυαλό ότι κάνουν παράβαση αλλά ότι κυκλοφορούν κανονικά <<όπως όλος ο κόσμος>>, όπως και οι ψηφοφόροι τους … <<λαϊκά>> παιδιά σου λένε !!!

Τώρα θες να μπούμε σε κουβέντα για το εάν πρέπει ή όχι και με ποιους όρους να κάνουν δεύτερη δουλεία οι εργαζόμενοι στο δημόσιο. Υπάρχει δε, ήδη νομικό πλαίσιο γι΄ αυτό, που επιτρέπει δηλαδή (υπό όρους) την δεύτερη εργασία. Για εμένα ας κάνουν όσες θέλουν και αντέχουν. Εάν δεν είναι νόμιμες… αναλαμβάνουν την ευθύνη και τις επιπτώσεις.

TEOSS
16-09-2011, 19:50
Έστω ότι έχεις δίκιο, έχω όμως μία απορία.
σε όλους αυτούς γιατί άραγε έχει εμπεδωθεί η αίσθηση της ατιμωρησίας και δεν φοβούνται μήπως τους τσιμπήσουν....

Πως είναι δυνατόν να σταματάνε σε φανάρι ξεκράνωτοι δίπλα σε μοτοσυκλέτες της αστυνομίας και να μην τους λένε τίποτα....:Απορία:
Η μικροπαραβατικότητα όπως οι τροχονομικές παραβάσεις είναι κατεστημένο και τρόπος ζωής στην Ελλάδα. Το γιατί υπάρχει και το γιατί δεν υπάρχει η πολιτική (κυρίως) βούληση να αλλάξει αυτό … είναι μεγάλη κουβέντα και οι απόψεις πολλές.

Η αίσθηση ατιμωρησίας υπάρχει γιατί η πολυπαραβατικότητα των Ελλήνων οδηγών και η στατιστική τα κάνουν όλα.!!!!
Δηλαδή ,άντε και μετά από 2.000 σούζες/παντηλίκια, 500 κόκκινα, 800 ανάποδα σε μονόδρομο, 3.000 κινητά, 6.000 ταχυτητες,2500 κράνη/ζώνες κ.α…. πέφτει κάποιος στην <<τσιμπίδα>> και τρώει 500-600 ευρο κλήση, τι έγινε? Θεωρεί ότι ήταν άτυχος ,πληρώνει και συνεχίζει.

Εκτός των τροχονόμων , σπάνια θα έχει χρόνο να ασχοληθεί (και …μπλοκ κλήσεων να γράψει) αστυνομικός τμήματος τάξης ή άλλης υπηρεσίας όπως ΔΙΑΣ/Δελτα κ.α.Δεν είναι αντικείμενο αυτών των υπηρεσιών οι τροχονομικές παραβάσεις.

Ακόμα και τροχονόμος δεν θα αφήσει ( π.χ.) ποτέ την ρύθμιση στο φανάρι για να γράψει παραβάτη ή εάν έχει 2-3 συγκρούσεις σε εκκρεμότητα δεν θα σταματήσει τον ξεκράνωτο κι ας είναι μπροστά του…

Απ΄ την άλλη, όταν γίνονται μπλόκα και πέφτουν βροχή τα προστήματα υπάρχουν μεγάλες αντιδράσεις από τον κόσμο …

Τελικά θέλουμε σκληρή τροχό-αστυνόμευση ή όχι ??? ας κάνει ο καθένας μια μικρή δημοσκόπηση στην παρέα του … π.χ. θέλει κάνεις να <<τρώει>> φωτογραφία γιατί πάει με 65 χιλ με όριο τα 50 … σε <<ξεχασμένο- νεκρό από κίνηση>> ορεινό δρόμο 10:30το βράδυ όπως έφαγαν φίλοι στην Αυστρία ?
Πραγματικά θέλουμε να γίνουμε <<Ευρώπη>> ή λέμε @@ για να περνά η ώρα ???... άβυσσος η ψυχή του (νέο)Έλληνα.

TEOSS
16-09-2011, 19:54
Είναι εύκολο να λες πράγματα έξω από τον χορό....αλλά εγώ αν ήμουν υπουργός οικονομικών θα ζητούσα από τον "ΠΡΟ.ΠΟ" να ξεσκίσει όσους μιλούν στο κινητό, μία έκτακτη εισφορά θα την γλυτώναμε σίγουρα...:sm7:

Εκτός και αν όλοι είναι αστυνομικοί.........:rolleyes:

Κινητό = 85% γυναίκες = …αστυφυλακίνες !!!:sm7::sm7::sm7:


Εάν γινόταν κάτι τέτοιο το κράξιμο κατά της αστυνομίας θα ήταν άνευ προηγούμενου.:D

gepol
16-09-2011, 20:07
Η μικροπαραβατικότητα όπως οι τροχονομικές παραβάσεις είναι κατεστημένο και τρόπος ζωής στην Ελλάδα. Το γιατί υπάρχει και το γιατί δεν υπάρχει η πολιτική (κυρίως) βούληση να αλλάξει αυτό … είναι μεγάλη κουβέντα και οι απόψεις πολλές.

Η αίσθηση ατιμωρησίας υπάρχει γιατί η πολυπαραβατικότητα των Ελλήνων οδηγών και η στατιστική τα κάνουν όλα.!!!!
Δηλαδή ,άντε και μετά από 2.000 σούζες/παντηλίκια, 500 κόκκινα, 800 ανάποδα σε μονόδρομο, 3.000 κινητά, 6.000 ταχυτητες,2500 κράνη/ζώνες κ.α…. πέφτει κάποιος στην <<τσιμπίδα>> και τρώει 500-600 ευρο κλήση, τι έγινε? Θεωρεί ότι ήταν άτυχος ,πληρώνει και συνεχίζει.

Εκτός των τροχονόμων , σπάνια θα έχει χρόνο να ασχοληθεί (και …μπλοκ κλήσεων να γράψει) αστυνομικός τμήματος τάξης ή άλλης υπηρεσίας όπως ΔΙΑΣ/Δελτα κ.α.Δεν είναι αντικείμενο αυτών των υπηρεσιών οι τροχονομικές παραβάσεις.

Ακόμα και τροχονόμος δεν θα αφήσει ( π.χ.) ποτέ την ρύθμιση στο φανάρι για να γράψει παραβάτη ή εάν έχει 2-3 συγκρούσεις σε εκκρεμότητα δεν θα σταματήσει τον ξεκράνωτο κι ας είναι μπροστά του…

Απ΄ την άλλη, όταν γίνονται μπλόκα και πέφτουν βροχή τα προστήματα υπάρχουν μεγάλες αντιδράσεις από τον κόσμο …

Τελικά θέλουμε σκληρή τροχό-αστυνόμευση ή όχι ??? ας κάνει ο καθένας μια μικρή δημοσκόπηση στην παρέα του … π.χ. θέλει κάνεις να <<τρώει>> φωτογραφία γιατί πάει με 65 χιλ με όριο τα 50 … σε <<ξεχασμένο- νεκρό από κίνηση>> ορεινό δρόμο 10:30το βράδυ όπως έφαγαν φίλοι στην Αυστρία ?
Πραγματικά θέλουμε να γίνουμε <<Ευρώπη>> ή λέμε @@ για να περνά η ώρα ???... άβυσσος η ψυχή του (νέο)Έλληνα.


Τι είδους πολιτική βούληση χρειάζεται δηλαδή για να γράψει ο αστυνομικός ένα παραβάτη? Μήπως χρειάζεται προσωπική βούληση του κάθε ενός αστυνομικού, να εκτελεί τα καθήκοντά ανά πάσα στιγμή?

Οσον αφορά τις τροχονομικές παραβάσεις, πιστεύω ότι η "λάσκα" των αστυνομικών έχει επιφέρει το χάος που σήμερα επικρατεί στους δρόμους. και δεν μιλώ για μικροπαραβατικότητα, αλλά για καθημερινή παραβίαση φωτεινού σηματοδότη(για παράδειγμα) σε κάθε αλλαγή, κάθε μέρα, με η χωρίς την παρουσία των αστυνομικών που δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή.

Τώρα το αν υπάρχουν μεγάλες αντιδράσεις απο τον κόσμο, εμένα ποσώς με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχει ΣΟΒΑΡΗ αστυνόμευση και όχι κατά το δοκούν και περαστασιακά του στυλ "προσέχτε βγήκαν για ζώνες", και δεν γράφουν όμως κινητά.

Και ναι, θέλω ευρωπαϊκού τύπου αστυνόμευση, και υπερδιαπλασιασμό προστίμων, διότι η ζωή μου, των δικών μου, και ΟΛΟΥ του κόσμου είναι ανεκτίμητη!

gemara
16-09-2011, 20:28
...
Και ναι, θέλω ευρωπαϊκού τύπου αστυνόμευση, και υπερδιαπλασιασμό προστίμων, διότι η ζωή μου, των δικών μου, και ΟΛΟΥ του κόσμου είναι ανεκτίμητη!

Συμφωνώ, και να του κόβουν τον #### όποιου περνάει με κόκκινο, πηγαίνει με 70 σε κατοικημένη περιοχή και οδηγάει σαν μεθυσμένος επειδή μιλάει στο κινητό. ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι παραβάσεις, ανεξαιρέτως να τιμωρούνται. Όπως εγώ ξέρω πολύ καλά ότι μπορείς να οδηγείς έτσι και να μην "τρελαίνεσαι", έτσι να κάνουν και οι υπόλοιποι. Αδιακρίτως.

Όσοι έχουμε ζήσει στο εξωτερικό, ξέρουμε ότι όλα αυτά είναι εφικτά και σου κάνουν τη ζωή πολύ πιο εύκολη και ασφαλή.

TEOSS
16-09-2011, 20:41
Τι είδους πολιτική βούληση χρειάζεται δηλαδή για να γράψει ο αστυνομικός ένα παραβάτη? Μήπως χρειάζεται προσωπική βούληση του κάθε ενός αστυνομικού, να εκτελεί τα καθήκοντά ανά πάσα στιγμή?

Οσον αφορά τις τροχονομικές παραβάσεις, πιστεύω ότι η "λάσκα" των αστυνομικών έχει επιφέρει το χάος που σήμερα επικρατεί στους δρόμους. και δεν μιλώ για μικροπαραβατικότητα, αλλά για καθημερινή παραβίαση φωτεινού σηματοδότη(για παράδειγμα) σε κάθε αλλαγή, κάθε μέρα, με η χωρίς την παρουσία των αστυνομικών που δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή.

Τώρα το αν υπάρχουν μεγάλες αντιδράσεις απο τον κόσμο, εμένα ποσώς με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχει ΣΟΒΑΡΗ αστυνόμευση και όχι κατά το δοκούν και περαστασιακά του στυλ "προσέχτε βγήκαν για ζώνες", και δεν γράφουν όμως κινητά.

Και ναι, θέλω ευρωπαϊκού τύπου αστυνόμευση, και υπερδιαπλασιασμό προστίμων, διότι η ζωή μου, των δικών μου, και ΟΛΟΥ του κόσμου είναι ανεκτίμητη!

Η αλλαγή νοοτροπίας ενός λαού δεν είναι στο χέρι ενός … τροχονόμου !

Το σύνολο σχεδόν του ΚΟΚ είναι <<μικροπαραβατικότητα>>, όπως το καφάσι με τις ντομάτες στο πεζοδρόμιο μπροστά από το μανάβικο, λίγα τραπέζια περισσότερα από αυτά της άδειας λειτουργίας κ.α που βλέπουμε καθημερινά σε διαφορές δραστηριότητες και όχι μόνο στην οδήγηση. Είναι μέσα στον τρόπο ζωής , στην καθημερινότητα του λαού μας.
Εάν, πως και πότε μπορεί να αλλάξει….............

gepol
16-09-2011, 20:48
Η αλλαγή νοοτροπίας ενός λαού δεν είναι στο χέρι ενός … τροχονόμου !



Συμφωνώ απόλυτα, η εκτέλεση του καθήκοντος όμως?

nivam
16-09-2011, 20:53
Η αλλαγή νοοτροπίας ενός λαού δεν είναι στο χέρι ενός … τροχονόμου !


Μπορεί να είναι όμως στο χέρι ενός Διοικητή.
Το χω δει να συμβαίνει στο Βόλο.;)

megalopsyxos
16-09-2011, 21:06
Τελικά θέλουμε σκληρή τροχό-αστυνόμευση ή όχι ??? ας κάνει ο καθένας μια μικρή δημοσκόπηση στην παρέα του … π.χ. θέλει κάνεις να <<τρώει>> φωτογραφία γιατί πάει με 65 χιλ με όριο τα 50 … σε <<ξεχασμένο- νεκρό από κίνηση>> ορεινό δρόμο 10:30το βράδυ όπως έφαγαν φίλοι στην Αυστρία ?
Πραγματικά θέλουμε να γίνουμε <<Ευρώπη>> ή λέμε @@ για να περνά η ώρα ???... άβυσσος η ψυχή του (νέο)Έλληνα.[/SIZE]

Aυτά τα ύπουλα ψευτοδιλήμματα "πως θέλουμε τον αστυνομικό, τον πολιτικό, τον εκπαιδευτικό, τον δικαστικό, τον εφοριακό, τον γιατρό...." κλπ είναι το προκάλυμμα συγκάλυψης και πηγή πολλών δεινών.

Τον θέλουμε όπως προβλέπεται από το Σύνταγμα, τη Νομοθεσία και τον Οργανισμό Λειτουργίας της Υπηρεσίας του να εκτελεί τα καθήκοντά του και όχι κατά το δοκούν και πως τον ...βολεύει!!!

TEOSS
16-09-2011, 21:24
Εκτός από ευχές και προσδοκίες , επί της πραγματικότητας έχουμε κάτι?
Άσε τους νόμους ή διάβασε τους πρώτα. Δεν θα το αναλύσω παραπάνω…

tsompanis
16-09-2011, 21:30
Η αλλαγή νοοτροπίας ενός λαού δεν είναι στο χέρι ενός … τροχονόμου !

Το σύνολο σχεδόν του ΚΟΚ είναι <<μικροπαραβατικότητα>>, όπως το καφάσι με τις ντομάτες στο πεζοδρόμιο μπροστά από το μανάβικο, λίγα τραπέζια περισσότερα από αυτά της άδειας λειτουργίας κ.α που βλέπουμε καθημερινά σε διαφορές δραστηριότητες και όχι μόνο στην οδήγηση. Είναι μέσα στον τρόπο ζωής , στην καθημερινότητα του λαού μας.
Εάν, πως και πότε μπορεί να αλλάξει….............

Έχεις δίκιο.....:(

wet & dirty
16-09-2011, 22:01
Μην ορκιστείς για αυτό… Σε ανάλογο περιστατικό με χαντάκι και μάνα, μέχρι και ο διοικητής του τμήματος με ωθούσε… να το ξεχάσουμε ρε παιδί μου. Γράφτηκε και αυτό στην αναφορά. Να δεις τί ωραία, που θα απολογηθούν σε λίγο καιρό.


δεν το καταλαβα αυτο φιλε μου...ειναι πολυ γενικο αν θες μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος???:)

ortho
16-09-2011, 23:06
επιδη ειναι σκοντα οκταβια δεν παει να πει οτι συνοδευεται απο ασφαλιτικο..η δυναμη που εχει απο την αστυνομια ο Πατερας ειναι 1 αστυφυλακας και ολοι οι αλλοι ειναι Ιδιωτες...


Εσένα αυτό σε χάλασε ή ότι φαίρονται ως κράτος εν κράτει;! Οτι σε εμποδίζουν να κινηθείς;! Δεν ενοχλείσαι! Τι να πω ρε παιδιά....

αστυνομικός είσαι; γιατί θίχτηκες;

Θες κι άλλη ιστορία; Στη Μιχαλακοπούλου, πάλι βράδυ, πάλι μηχανή συνοδευτική κι είχε ένα στροβοσκοπικό πίσω που σου μαμούσε τα μάτια. Οταν το είπα στο "συνάδερφο" μοτοσυκλετιστή με κοίταξε σαν να ήμουν σκατό. Είναι δεν είναι αστυνομικός φίλε μου, να πάει να μαμηθεί!
Εσένα δε σε ενοχλούν αυτά.....

ckk
16-09-2011, 23:15
Είναι μια τροχονομική παράβαση, τίποτα περισσότερο-τίποτα λιγότερο.




Οπότε όλα καλά? Μα τί λες τώρα? Λάθος νοοτροπία. Και από ότι καταλαβαίνω είσαι αστυνομικός ή κάτι τέτοιο.


Όταν μιλάμε για νοοτροπία λαού και κατεστημένο δεν δίνω ιδιαίτερo βάρος λόγο του επαγγέλματος ή ιδιότητας του παραβάτη.
Θυμήσου νομάρχες και υπουργούς χωρίς κράνη παλαιότερα … έκαναν δημόσια εμφάνιση χωρίς να τους περάσει από το μυαλό ότι κάνουν παράβαση αλλά ότι κυκλοφορούν κανονικά <<όπως όλος ο κόσμος>>, όπως και οι ψηφοφόροι τους … <<λαϊκά>> παιδιά σου λένε !!!


Και επειδή ένας νομάρχης είναι ζορό καραγκιόζης… όλα καλά?


Τώρα θες να μπούμε σε κουβέντα για το εάν πρέπει ή όχι και με ποιους όρους να κάνουν δεύτερη δουλεία οι εργαζόμενοι στο δημόσιο. Υπάρχει δε, ήδη νομικό πλαίσιο γι΄ αυτό, που επιτρέπει δηλαδή (υπό όρους) την δεύτερη εργασία. Για εμένα ας κάνουν όσες θέλουν και αντέχουν. Εάν δεν είναι νόμιμες… αναλαμβάνουν την ευθύνη και τις επιπτώσεις.

Για εμένα πάλι όχι. Για τους λόγους που ανέφερα.



Η μικροπαραβατικότητα όπως οι τροχονομικές παραβάσεις είναι κατεστημένο και τρόπος ζωής στην Ελλάδα. Το γιατί υπάρχει και το γιατί δεν υπάρχει η πολιτική (κυρίως) βούληση να αλλάξει αυτό … είναι μεγάλη κουβέντα και οι απόψεις πολλές.

Του είδους τα κατεστημένα είναι που μας έφεραν εδώ που είμαστε.


Η αίσθηση ατιμωρησίας υπάρχει γιατί η πολυπαραβατικότητα των Ελλήνων οδηγών και η στατιστική τα κάνουν όλα.!!!!

Λάθος. Η αίσθηση της ατιμωρησίας υπάρχει επειδή υπάρχει η ατιμωρησία αυτή καθαυτή. Και τώρα που στα λέμε, δεν σου πάει στο μυαλό να γράψεις – δεν ξέρω αν είναι η δουλειά σου – παραβάτη. Απίθανο…


Δηλαδή ,άντε και μετά από 2.000 σούζες/παντηλίκια, 500 κόκκινα, 800 ανάποδα σε μονόδρομο, 3.000 κινητά, 6.000 ταχυτητες,2500 κράνη/ζώνες κ.α…. πέφτει κάποιος στην <<τσιμπίδα>> και τρώει 500-600 ευρο κλήση, τι έγινε? Θεωρεί ότι ήταν άτυχος ,πληρώνει και συνεχίζει.

Δεν σου πάει καν στο μυαλό να πέσουν στην τσιμπίδα οι υπόλοιποι 14,799 παραβάτες. Αρχίζεις και με τσαντίζεις.


Εκτός των τροχονόμων , σπάνια θα έχει χρόνο να ασχοληθεί (και …μπλοκ κλήσεων να γράψει) αστυνομικός τμήματος τάξης ή άλλης υπηρεσίας όπως ΔΙΑΣ/Δελτα κ.α.Δεν είναι αντικείμενο αυτών των υπηρεσιών οι τροχονομικές παραβάσεις.

Ακόμα και τροχονόμος δεν θα αφήσει ( π.χ.) ποτέ την ρύθμιση στο φανάρι για να γράψει παραβάτη ή εάν έχει 2-3 συγκρούσεις σε εκκρεμότητα δεν θα σταματήσει τον ξεκράνωτο κι ας είναι μπροστά του…

Θαυμάσια, μένω κάγκελο.

Απ΄ την άλλη, όταν γίνονται μπλόκα και πέφτουν βροχή τα προστήματα υπάρχουν μεγάλες αντιδράσεις από τον κόσμο …

Και? Τί έγινε? Θα βάλω την γάτα μου να κλαίει αν διαμαρτυρηθεί κάποιος που θα βγει από κόκκινο και τον γράψεις ΠΡΙΝ με σκοτώσει… Δεν έχω και γάτα.


Τελικά θέλουμε σκληρή τροχό-αστυνόμευση ή όχι ??? ας κάνει ο καθένας μια μικρή δημοσκόπηση στην παρέα του … π.χ. θέλει κάνεις να <<τρώει>> φωτογραφία γιατί πάει με 65 χιλ με όριο τα 50 … σε <<ξεχασμένο- νεκρό από κίνηση>> ορεινό δρόμο 10:30το βράδυ όπως έφαγαν φίλοι στην Αυστρία ?
Πραγματικά θέλουμε να γίνουμε <<Ευρώπη>> ή λέμε @@ για να περνά η ώρα ???... άβυσσος η ψυχή του (νέο)Έλληνα.

Καθόλου άβυσσος. Ναι θέλουμε να γίνουμε Ευρώπη σε αυτά τα θέματα.

Τι είδους πολιτική βούληση χρειάζεται δηλαδή για να γράψει ο αστυνομικός ένα παραβάτη? Μήπως χρειάζεται προσωπική βούληση του κάθε ενός αστυνομικού, να εκτελεί τα καθήκοντά ανά πάσα στιγμή?

Οσον αφορά τις τροχονομικές παραβάσεις, πιστεύω ότι η "λάσκα" των αστυνομικών έχει επιφέρει το χάος που σήμερα επικρατεί στους δρόμους. και δεν μιλώ για μικροπαραβατικότητα, αλλά για καθημερινή παραβίαση φωτεινού σηματοδότη(για παράδειγμα) σε κάθε αλλαγή, κάθε μέρα, με η χωρίς την παρουσία των αστυνομικών που δεν δίνουν δεκάρα τσακιστή.

Τώρα το αν υπάρχουν μεγάλες αντιδράσεις απο τον κόσμο, εμένα ποσώς με ενδιαφέρει. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να υπάρχει ΣΟΒΑΡΗ αστυνόμευση και όχι κατά το δοκούν και περαστασιακά του στυλ "προσέχτε βγήκαν για ζώνες", και δεν γράφουν όμως κινητά.

Και ναι, θέλω ευρωπαϊκού τύπου αστυνόμευση, και υπερδιαπλασιασμό προστίμων, διότι η ζωή μου, των δικών μου, και ΟΛΟΥ του κόσμου είναι ανεκτίμητη!

:sm8:


Συμφωνώ, και να του κόβουν τον #### όποιου περνάει με κόκκινο, πηγαίνει με 70 σε κατοικημένη περιοχή και οδηγάει σαν μεθυσμένος επειδή μιλάει στο κινητό. ΟΛΕΣ μα ΟΛΕΣ οι παραβάσεις, ανεξαιρέτως να τιμωρούνται. Όπως εγώ ξέρω πολύ καλά ότι μπορείς να οδηγείς έτσι και να μην "τρελαίνεσαι", έτσι να κάνουν και οι υπόλοιποι. Αδιακρίτως.

Όσοι έχουμε ζήσει στο εξωτερικό, ξέρουμε ότι όλα αυτά είναι εφικτά και σου κάνουν τη ζωή πολύ πιο εύκολη και ασφαλή.


:sm8:



Η αλλαγή νοοτροπίας ενός λαού δεν είναι στο χέρι ενός … τροχονόμου !

Το σύνολο σχεδόν του ΚΟΚ είναι <<μικροπαραβατικότητα>>, όπως το καφάσι με τις ντομάτες στο πεζοδρόμιο μπροστά από το μανάβικο, λίγα τραπέζια περισσότερα από αυτά της άδειας λειτουργίας κ.α που βλέπουμε καθημερινά σε διαφορές δραστηριότητες και όχι μόνο στην οδήγηση. Είναι μέσα στον τρόπο ζωής , στην καθημερινότητα του λαού μας.
Εάν, πως και πότε μπορεί να αλλάξει….............

Για το παραπάνω καφάσι στο πεζοδρόμιο ή το αυτοκίνητο επάνω στο πεζοδρόμιο ή στην διάβαση των πεζών, πάνε οι μανάδες και οι ανάπηροι γύρω – γύρω τα καροτσάκια, με κίνδυνο να κτυπηθούν στον δρόμο από διερχόμενα οχήματα.



Aυτά τα ύπουλα ψευτοδιλήμματα "πως θέλουμε τον αστυνομικό, τον πολιτικό, τον εκπαιδευτικό, τον δικαστικό, τον εφοριακό, τον γιατρό...." κλπ είναι το προκάλυμμα συγκάλυψης και πηγή πολλών δεινών.

Τον θέλουμε όπως προβλέπεται από το Σύνταγμα, τη Νομοθεσία και τον Οργανισμό Λειτουργίας της Υπηρεσίας του να εκτελεί τα καθήκοντά του και όχι κατά το δοκούν και πως τον ...βολεύει!!!

:sm8:



δεν το καταλαβα αυτο φιλε μου...ειναι πολυ γενικο αν θες μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος???:)


Ανέβαινα προς το σπίτι μου και δύο αγόρια συνόδευαν ένα αυτοκίνητο. Στην προσπάθειά μου να τους περάσω από αριστερά και μετά δεξιά, με έκλεισαν και οι δύο. Στα δεξιά όμως είχε χαντάκ… και παρά λίγο να πέσω μέσα. Γύρισα στο τοπικό τμήμα, το ανέφερα και ο διοικητής με παρότρυνε να το ξεχάσουμε μωρέ τώρα για τα παιδιά…


Έ, δεν το ξέχασα… τους γ@μησα την μάνα. Και των τεσσάρων. Με φωτογραφίες και μάρτυρες :rolleyes::rolleyes: Η υπόθεση τρέχει

ckk
16-09-2011, 23:20
επιδη ειναι σκοντα οκταβια δεν παει να πει οτι συνοδευεται απο ασφαλιτικο..η δυναμη που εχει απο την αστυνομια ο Πατερας ειναι 1 αστυφυλακας και ολοι οι αλλοι ειναι Ιδιωτες...


Χα, ένας γνωστός μου έχει την Skoda. Τους καίνε συνέχεια τα καταστήματα, επειδή τροφοδοτούν την αστυνομία με τα εν λόγω μοντέλα. Το τελευταίο το έκαψαν την Παρασκευή στην Μεσογείων. Έχουν τρελαθεί.

ortho
16-09-2011, 23:35
Δείτε ένα πολύ ωραίο. Δυστυχώς δε μπόρεσα να αντιγράψω το βίντεο, πρέπει να πάτε στο λινκ. Ακατανόητο, ηλίθιο και βάρβαρο. Τι ακριβώς κάνουν τα ΜΑΤ; Μπορεί να μας το εξηγήσει κάποιος συμφορουμίτης αστυνομικός; Και παρεπιπτώντως έπεσα τυχαία πάνω του. Σερφάριζα στις εφημερίδες...


Εκθετη διμοιρία των ΜΑΤ από τα επεισόδια με Γάλλους οπαδούς | κοινωνια | ethnos.gr (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63383289)

BOXER
17-09-2011, 00:23
Δείτε ένα πολύ ωραίο. Δυστυχώς δε μπόρεσα να αντιγράψω το βίντεο, πρέπει να πάτε στο λινκ. Ακατανόητο, ηλίθιο και βάρβαρο. Τι ακριβώς κάνουν τα ΜΑΤ; Μπορεί να μας το εξηγήσει κάποιος συμφορουμίτης αστυνομικός; Και παρεπιπτώντως έπεσα τυχαία πάνω του. Σερφάριζα στις εφημερίδες...


Εκθετη διμοιρία των ΜΑΤ από τα επεισόδια με Γάλλους οπαδούς | κοινωνια | ethnos.gr (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63383289)




:hmmm: :hmmm: :hmmm: :Απορία: :Απορία: :Απορία:...

TEOSS
17-09-2011, 02:16
ckk


Mην επεκτείνεις νοηματικά ότι γράφω και όπως θέλεις. Δεν είπα πουθενά ότι είναι <<όλα καλά>> . Δεν είπα καλά - κακά- άσχημα - όμορφα , ούτε άρχισα τα ευχολόγια ….γιατί εάν τα αρχίσω θα ξεκινήσω επιθυμώντας την εφαρμογή του νόμου και την επιβολή του 200αρικου σε όσους δεν πληρώνουν διόδια ….
:sm7::sm7::sm7::sm7:

Εσένα δεν πάει στο μυαλό ότι οι όλες παραβάσεις που αναφέρω έχουν γίνει από έναν οδηγό σε διάστημα <Χ> χρόνων… μέχρι να τσιμπηθεί. Για διάβασε καλύτερα, χωρίς <<τσαντίλα>>… Και ένα ήταν ένας, θα έτρωγε και τις 15.000 παραβάσεις, αλλά είναι εκατοντάδες χιλιάδες που κάνουν χιλιάδες παραβάσεις….αυτό σημαίνει πολυπαραβατικότητα (πολλοί κάνουν πολλές), δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί αυτό, μόνο με βεβαιώσεις προστίμων από την αστυνομία. Δεν θα μεταφέρω εδώ κοινωνιολογικές μελέτες κ.α. εάν θες ψάξε – διάβασε.


<<Και τι έγινε από την αντίδραση του κόσμου?>> … Δεν έχει ψηφουλάκια …μίλησα για πολιτική βούληση αλλά στον ιδεατό κόσμο, τον όμορφο αγγελικά πλασμένο, δεν γίνονται κατανοητά τα προβλήματα του πραγματικού.
Είναι νομίζεις τυχαίο που πριν τις εκλογές η τροχαία …πίνει φραπέδες ???... ή δεν συμβαίνει αυτό και το φαντάζομαι ???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

gepol
17-09-2011, 03:07
Δεν σε καταλαβαίνω, επιζητάς συμπάθεια στο σώμα με αυτά που γράφεις, η τι επιζητάς τέλος πάντων και εκρήγνυσαι κάθε φορά που κάποιος σχολιάζει δυσμενώς?

Η μήπως πρέπει ο Ελληνας πολίτης να είναι ευχαριστημένος με αυτά που βλέπει, ασχέτως αν υπάρχουν προβλήματα που δεν πρέπει όμως να τον απασχολούν?

Και δεν μιλάμε για τίποτα το αγγελικά πλασμένο, μιλάμε για απλή εφαρμογή του νόμου, του ΚΟΚ, πάντα και όχι κατά το δοκούν και κατά περίσταση...

Και όσο για την αναφορά σου σε επιθυμία σου στην εφαρμογή του νόμου στα διόδια, είναι αν μη τι άλλο αστείο μόνο και να το αναφέρεις. Ξεκίνα να επιθυμείς εφαρμογή του νόμου από παραβίαση σηματοδοτών και στοπ, και τότε συζητάμε σοβαρά....

frits
17-09-2011, 08:37
ckk


Mην επεκτείνεις νοηματικά ότι γράφω και όπως θέλεις. Δεν είπα πουθενά ότι είναι <<όλα καλά>> . Δεν είπα καλά - κακά- άσχημα - όμορφα , ούτε άρχισα τα ευχολόγια ….γιατί εάν τα αρχίσω θα ξεκινήσω επιθυμώντας την εφαρμογή του νόμου και την επιβολή του 200αρικου σε όσους δεν πληρώνουν διόδια ….
:rolleyes::rolleyes:

Και αυτό αποτέλεσμα της μη επιβολής του νόμου είναι, εφόσον κυκλοφορείς ξεκράνωτος, μιλάς στο κινητό και κανένας δεν σου κάνει τίποτα, σιγά το δύσκολο να μην πληρώνεις διόδια.....

Αν θέλεις να βάλεις μία τάξη ξεκινάς από τα σοβαρά και μετά βήμα-βήμα πας και στα δεύτερα...

Και κατά την γνώμη μου (για να τελειώσω...:rolleyes:) από τα πιό σοβαρά είναι να κυκλοφορείς χωρίς πινακίδα κάτι που είτε θέλεις να το παραδεχτείς είτε όχι συμβαίνει σε πολύ μεγάλο βαθμό από συναδέλφους σου...

tsatsos
17-09-2011, 08:46
Δείτε ένα πολύ ωραίο. Δυστυχώς δε μπόρεσα να αντιγράψω το βίντεο, πρέπει να πάτε στο λινκ. Ακατανόητο, ηλίθιο και βάρβαρο. Τι ακριβώς κάνουν τα ΜΑΤ; Μπορεί να μας το εξηγήσει κάποιος συμφορουμίτης αστυνομικός; Και παρεπιπτώντως έπεσα τυχαία πάνω του. Σερφάριζα στις εφημερίδες...


Εκθετη διμοιρία των ΜΑΤ από τα επεισόδια με Γάλλους οπαδούς | κοινωνια | ethnos.gr (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63383289)

Ετυχε να ειμαι εκει εκεινη την ωρα και ακουστηκε οτι ειχαν μπει στα λεωφορεια οπαδοι της ΑΕΚ που ειναι λεει αδερφοποιημενοι με τους οπαδους της μαρσειγ για να μπορεσουν να μπουν στο γηπεδο.Τωρα τι να πω..

tsatsos
17-09-2011, 09:09
Δείτε ένα πολύ ωραίο. Δυστυχώς δε μπόρεσα να αντιγράψω το βίντεο, πρέπει να πάτε στο λινκ. Ακατανόητο, ηλίθιο και βάρβαρο. Τι ακριβώς κάνουν τα ΜΑΤ; Μπορεί να μας το εξηγήσει κάποιος συμφορουμίτης αστυνομικός; Και παρεπιπτώντως έπεσα τυχαία πάνω του. Σερφάριζα στις εφημερίδες...


Εκθετη διμοιρία των ΜΑΤ από τα επεισόδια με Γάλλους οπαδούς | κοινωνια | ethnos.gr (http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=22768&subid=2&pubid=63383289)

Ετυχε να ειμαι εκει εκεινη την ωρα και ακουστηκε οτι ειχαν μπει στα λεωφορεια οπαδοι της ΑΕΚ που ειναι λεει αδερφοποιημενοι με τους οπαδους της μαρσειγ για να μπορεσουν να μπουν στο γηπεδο.Τωρα τι να πω..

wet & dirty
17-09-2011, 10:02
Εσένα αυτό σε χάλασε ή ότι φαίρονται ως κράτος εν κράτει;! Οτι σε εμποδίζουν να κινηθείς;! Δεν ενοχλείσαι! Τι να πω ρε παιδιά....

αστυνομικός είσαι; γιατί θίχτηκες;

Θες κι άλλη ιστορία; Στη Μιχαλακοπούλου, πάλι βράδυ, πάλι μηχανή συνοδευτική κι είχε ένα στροβοσκοπικό πίσω που σου μαμούσε τα μάτια. Οταν το είπα στο "συνάδερφο" μοτοσυκλετιστή με κοίταξε σαν να ήμουν σκατό. Είναι δεν είναι αστυνομικός φίλε μου, να πάει να μαμηθεί!
Εσένα δε σε ενοχλούν αυτά.....



προσωπικα δεν με χαλασε τιποτα μεγαλε ουτε θιχτηκα με κατι...κουβεντα κανουμε..οχι δεν ειμαι αστυνομικος...και δεν θα κατσω να απολογηθώ για κατι που ετυχε σε εσενα και σε εκανε να αισθανεσαι σκατο...οχι δεν με ενοχλη γιατι δεν μου εχει τυχη κατι τετοιο οταν μου κατσει κατι τετοιο θα σου το πω..

wet & dirty
17-09-2011, 10:03
Ανέβαινα προς το σπίτι μου και δύο αγόρια συνόδευαν ένα αυτοκίνητο. Στην προσπάθειά μου να τους περάσω από αριστερά και μετά δεξιά, με έκλεισαν και οι δύο. Στα δεξιά όμως είχε χαντάκ… και παρά λίγο να πέσω μέσα. Γύρισα στο τοπικό τμήμα, το ανέφερα και ο διοικητής με παρότρυνε να το ξεχάσουμε μωρέ τώρα για τα παιδιά…


Έ, δεν το ξέχασα… τους γ@μησα την μάνα. Και των τεσσάρων. Με φωτογραφίες και μάρτυρες :rolleyes::rolleyes: Η υπόθεση τρέχει

και καλα τους εκανες αφου εγινε ετσι.....;)

ortho
17-09-2011, 10:21
προσωπικα δεν με χαλασε τιποτα μεγαλε ουτε θιχτηκα με κατι...κουβεντα κανουμε..οχι δεν ειμαι αστυνομικος...και δεν θα κατσω να απολογηθώ για κατι που ετυχε σε εσενα και σε εκανε να αισθανεσαι σκατο...οχι δεν με ενοχλη γιατι δεν μου εχει τυχη κατι τετοιο οταν μου κατσει κατι τετοιο θα σου το πω..


Που ακριβώς κολλάει αυτό φίλε;

Το ότι δε σου έχει τύχει δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Το ωχ αδερφέ μου, εγώ να είμαι καλά, είναι που ρήμαξε τη χώρα.

CPretenteriS
17-09-2011, 10:32
Πολλά γ@μήσια... και πολλές μανάδες και τσαμπουκάδες από κάποιους και στο τέλος θα ξεχάσουμε τι λέει το thread αλλά κ´ που γραφουμε...!!

Μήπως λίγο να χαλάρωναν κάποιοι...??


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

element
17-09-2011, 14:49
Πολλά γ@μήσια... και πολλές μανάδες και τσαμπουκάδες από κάποιους και στο τέλος θα ξεχάσουμε τι λέει το thread αλλά κ´ που γραφουμε...!!

Μήπως λίγο να χαλάρωναν κάποιοι...??


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Ε καλά δεν ξέρεις τώρα?Όταν δεν μπορείς να χτυπήσεις το κεφάλι τα βάζεις με τους μικρούς.Εδώ μαμάνε τους πάντες αλύπητα κάθε μέρα το κράτος και εμείς ασχολούμαστε με τους αστυνομικούς που δεν φοράνε πινακίδα ή περνάνε το κόκκινο.Και αυτοί θα το πληρώσουν με τις πράξεις τους.Αλλά μάλλον τα έχουμε λύσει όλα τα σοβαρά προβλήματα και έμεινε αυτό.Αντί ο καθένας να κοιτάξει τον εαυτό του και να είναι σωστός στην ζωή του και να δουλέψουμε ώστε να πάμε μπροστά βγάζουμε ο ένας τα μάτια του άλλου.Σε καμμία δεν υποστηρίζω αυτές τις πράξεις και όλοι όσοι με ξέρουν μπορούν να το βεβαιώσουν αλλά ήμαρτον με αυτή την πιπίλα.εξάλου όποιος θέλει μπορεί να καταγγείλει τα πάντα και του διαβεβαιώ προσωπικά ότι υπάρχει και η ανάλογη τιμωρία.Να ξέρετε πως πιο πολλές αναφορές υπάρχουν για αστυνομικους χωρις πινακίδες με τις ανάλογες επιπτώσεις παρά για όλους όσους τα πέρνουν και καθόμαστε και απλά τους κοιτάμε.Αλλά εκει τι.......

the end:)

TEOSS
17-09-2011, 23:32
Δεν σε καταλαβαίνω, επιζητάς συμπάθεια στο σώμα με αυτά που γράφεις, η τι επιζητάς τέλος πάντων και εκρήγνυσαι κάθε φορά που κάποιος σχολιάζει δυσμενώς?

Η μήπως πρέπει ο Ελληνας πολίτης να είναι ευχαριστημένος με αυτά που βλέπει, ασχέτως αν υπάρχουν προβλήματα που δεν πρέπει όμως να τον απασχολούν?

Και δεν μιλάμε για τίποτα το αγγελικά πλασμένο, μιλάμε για απλή εφαρμογή του νόμου, του ΚΟΚ, πάντα και όχι κατά το δοκούν και κατά περίσταση...

Και όσο για την αναφορά σου σε επιθυμία σου στην εφαρμογή του νόμου στα διόδια, είναι αν μη τι άλλο αστείο μόνο και να το αναφέρεις. Ξεκίνα να επιθυμείς εφαρμογή του νόμου από παραβίαση σηματοδοτών και στοπ, και τότε συζητάμε σοβαρά....

Για ποια <<έκρηξη>> μιλάς?:confused::confused::confused:
Απάντησα στο σχολιασμό που έκανε ο ckk στο γραπτό μου με χιουμοριστική <<σπόντα>> (γι αυτό και οι 4 φαταούλες γέλιου) ….εσύ διορίστηκες δικηγόρος του ή αυτεπάγγελτα ενεργείς ???:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Εννοείται ότι δεν σχολιάζω τις φανταστικές νοηματικές διαδρομές σου περί …προθέσεων και αντιθέσεων….
(όπως λέμε στην << χώρα των αισθήσεων και παραισθήσεων>>)…:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

wet & dirty
18-09-2011, 01:48
Που ακριβώς κολλάει αυτό φίλε;

Το ότι δε σου έχει τύχει δε σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Το ωχ αδερφέ μου, εγώ να είμαι καλά, είναι που ρήμαξε τη χώρα.


κάτσε μεγαλε γιατί αρχίσεις και το τραβας λίγο το σχοινί ···είδες να περνώ το μέρος κανενός ;;;γενική κουβέντα κάνουμε και είπα την άποψη μου...τραβας κανένα ζόρι με την πάρτη μου ;;;γνωριζωμαστε από πουθενά και μου έχει ξεφύγει ;;για χαλάρωσε λίγο παλικάρι μου κανείς προσωπική επίθεση και μάλιστα χωρίς κανένα απόλυτος λόγο ,επιδη είπα ότι το σκοντα δεν είναι της αστυνομίας......

ortho
18-09-2011, 16:33
κάτσε μεγαλε γιατί αρχίσεις και το τραβας λίγο το σχοινί ···είδες να περνώ το μέρος κανενός ;;;γενική κουβέντα κάνουμε και είπα την άποψη μου...τραβας κανένα ζόρι με την πάρτη μου ;;;γνωριζωμαστε από πουθενά και μου έχει ξεφύγει ;;για χαλάρωσε λίγο παλικάρι μου κανείς προσωπική επίθεση και μάλιστα χωρίς κανένα απόλυτος λόγο ,επιδη είπα ότι το σκοντα δεν είναι της αστυνομίας......

Δεν τραβάω κανένα σχοινί μεγάλε ούτε κανένα ζόρι με την πάρτη σου. Διάβασε ξανά τι έγραψες και τι έγραψα . Που την είδες την προσωπική επίθεση;! Μάλλον εσύ είσαι επιθετικός.

wet & dirty
18-09-2011, 16:58
Δεν τραβάω κανένα σχοινί μεγάλε ούτε κανένα ζόρι με την πάρτη σου. Διάβασε ξανά τι έγραψες και τι έγραψα . Που την είδες την προσωπική επίθεση;! Μάλλον εσύ είσαι επιθετικός.

Οκ λήξη ...να είσαι καλά

ortho
18-09-2011, 17:00
Οκ λήξη ...να είσαι καλά


Συμφωνώ. Να είσαι κι εσύ καλά. Ψωμί κι αλάτι!;)

skippybi
18-09-2011, 17:54
Οκ λήξη ...να είσαι καλά

Συμφωνώ. Να είσαι κι εσύ καλά. Ψωμί κι αλάτι!;)

:sm4:;)

μπράβο βρε παίδες για την καλή διάθεση, μην δημιουργούμε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν...

gsmaniac
18-09-2011, 18:06
:sm4:;)

μπράβο βρε παίδες για την καλή διάθεση, μην δημιουργούμε προβλήματα εκεί που δεν υπάρχουν...

Έλα μωρε με τους αληταραδες.......:DΠάνω που άρχισε να έχει πλάκα,το σοβαρεψαν:p

ortho
18-09-2011, 18:09
Έλα μωρε με τους αληταραδες.......:DΠάνω που άρχισε να έχει πλάκα,το σοβαρεψαν:p

Είχες μήπως αρχίσει να τρίβεις τα χέρια θαλασσοδαρμένε;:sm7::sm7:

skippybi
18-09-2011, 18:29
Έλα μωρε με τους αληταραδες.......:DΠάνω που άρχισε να έχει πλάκα,το σοβαρεψαν:p


:sm7::sm7:

Είχες μήπως αρχίσει να τρίβεις τα χέρια θαλασσοδαρμένε;:sm7::sm7:
τί έγινε τώρα θα τα βάλεις και με τον Κώστα;;;:hmmm::hmmm::hmmm:




























:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::p

ortho
18-09-2011, 18:45
:sm7::sm7:


τί έγινε τώρα θα τα βάλεις και με τον Κώστα;;;:hmmm::hmmm::hmmm:




























:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::p



Ζηλεύεις;!:sm3::sm3::sm3:

gsmaniac
18-09-2011, 19:11
:sm7::sm7:


τί έγινε τώρα θα τα βάλεις και με τον Κώστα;;;:hmmm::hmmm::hmm

:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::p

Μπα ....είμαστε στην ίδια κλίκα και στο indymedia :sm7:

gemara
18-09-2011, 19:25
Μπα ....είμαστε στην ίδια κλίκα και στο indymedia :sm7:


Αλήτες, τα κάνετε όλα μπάχαλο και δε σέβεστε τίποτε!!! :p

ortho
18-09-2011, 19:42
Μα να μη μπορείς να είσαι......


παλιοχαρακτήρας!!!!!:D:D:D

ckk
18-09-2011, 22:06
ckk


Mην επεκτείνεις νοηματικά ότι γράφω και όπως θέλεις. Δεν είπα πουθενά ότι είναι <<όλα καλά>> . Δεν είπα καλά - κακά- άσχημα - όμορφα , ούτε άρχισα τα ευχολόγια ….γιατί εάν τα αρχίσω θα ξεκινήσω επιθυμώντας την εφαρμογή του νόμου και την επιβολή του 200αρικου σε όσους δεν πληρώνουν διόδια ….
:sm7::sm7::sm7::sm7:

Τί με κοιτάζεις και απορείς?
Έλα και πιάσε με αν μπορείς. :sm7:


Εσένα δεν πάει στο μυαλό ότι οι όλες παραβάσεις που αναφέρω έχουν γίνει από έναν οδηγό σε διάστημα <Χ> χρόνων… μέχρι να τσιμπηθεί. Για διάβασε καλύτερα, χωρίς <<τσαντίλα>>… Και ένα ήταν ένας, θα έτρωγε και τις 15.000 παραβάσεις, αλλά είναι εκατοντάδες χιλιάδες που κάνουν χιλιάδες παραβάσεις….αυτό σημαίνει πολυπαραβατικότητα (πολλοί κάνουν πολλές), δεν μπορεί να αντιμετωπιστεί αυτό, μόνο με βεβαιώσεις προστίμων από την αστυνομία. Δεν θα μεταφέρω εδώ κοινωνιολογικές μελέτες κ.α. εάν θες ψάξε – διάβασε.



Τσαντίλα? Καμία τσαντίλα, ίσα - ίσα, σαν τροχονόμος σε προεκλογική περίοδο. :D

Όμως, εγώ είμαι αλήτης, εσύ πώς προστατεύεις το υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο?


<<Και τι έγινε από την αντίδραση του κόσμου?>> … Δεν έχει ψηφουλάκια …μίλησα για πολιτική βούληση αλλά στον ιδεατό κόσμο, τον όμορφο αγγελικά πλασμένο, δεν γίνονται κατανοητά τα προβλήματα του πραγματικού.


Δηλαδή αν μια μέρα πας ένα μπλοκ γεμάτο παραβάσεις, διώκεσαι από την υπηρεσία?


Είναι νομίζεις τυχαίο που πριν τις εκλογές η τροχαία …πίνει φραπέδες ???... ή δεν συμβαίνει αυτό και το φαντάζομαι ???:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Άρα η Τροχαία είναι μόνιμα σε προεκλογική περίοδο? :D



Είχες μήπως αρχίσει να τρίβεις τα χέρια θαλασσοδαρμένε;:sm7::sm7:

Όπως στο Λούκι Λουκ ένα πράμα.

ntinopoulos
19-09-2011, 00:10
Ετυχε να ειμαι εκει εκεινη την ωρα και ακουστηκε οτι ειχαν μπει στα λεωφορεια οπαδοι της ΑΕΚ που ειναι λεει αδερφοποιημενοι με τους οπαδους της μαρσειγ για να μπορεσουν να μπουν στο γηπεδο.Τωρα τι να πω..
μπα!εγω πιστευω οτι ο γιαννης τα ξερει καλυτερα...:p

ortho
19-09-2011, 10:45
μπα!εγω πιστευω οτι ο γιαννης τα ξερει καλυτερα...:p
Τώρα μίλησες σωστά!!!:D:D:p

ntinopoulos
19-09-2011, 11:42
Τώρα μίλησες σωστά!!!:D:D:p
σε θεματα ...αστυνομιας με ειδικοτητα στα ματ σε εμπιστευομαι!;)

ortho
19-09-2011, 12:53
σε θεματα ...αστυνομιας με ειδικοτητα στα ματ σε εμπιστευομαι!;)


Και πολύ καλά κάνεις! Εχω μάτια κι αυτιά πάντα ανοχτά! Ελέφαντας με μάτια βάτραχου!:sm7::sm7:

gemara
09-07-2012, 10:56
Από την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με το θέμα, έχω δει δεκάδες αστυνόμους ένστολους και μη σε μοτοσυκλέτες χωρίς πινακίδες. Τους έχω δει να κάνουν καταπληκτικές σούζες με τις μηχανές της ΔΙΑΣ και ομολογώ ότι το έχουν. Είδα έναν να κάνει φοβερό endo στα φανάρια. Δίπλα του άλλες δυο μηχανές της ΔΙΑΣ με 4 παλληκάρια πάνω. "Ρε παιδιά, τι κάνει αυτός, δεν τον βλέπετε;;;" τους ρωτάω. "Είναι από άλλο τμήμα μου λένε, δεν τον ξέρουμε":D και μετά από λίγο πάνε και οι 3 μηχανές και αράζουν πίσω από το Mall του Αγ. Δημητρίου. Παιδάκια που τα έβαλαν να εφαρμόζουν το νόμο, αλλά τζάμπα μάγκες.

Στην εκκλησία κάτω από το σπίτι μου, τη στήνουν συχνά 2 μηχανές τις ΔΙΑΣ. Όποτε περνάω με τα κλασσικά μηχανάκια μου, με σταματάνε για έλεγχο. Χαίρομαι τους λέω που με σταματάτε. Είμαι τυπικότατος, με το κράνος μου, φοράω τα μπουφάν μου, τα γάντια, τώρα φοράω πάντα και μπότες. Τους δείχνω διπλώματα, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλειες, τα πάντα. Κάποια στιγμή με πιάνει το παράπονο. "Ρε παιδιά, εμένα με σταματάτε και τα έχω όλα πάντα νόμιμα. Αυτούς που περνάνε δίπλα σας χωρίς κράνος, γιατί δεν τους σταματάτε;;;" Απάντηση: "Τους σταματάμε όλους κύριε". Και εκείνη τη στιγμή περνάει ακριβώς δίπλα μας μια GS με ένα ζευγάρι ξεκράνωτο. "Να!" τους λέω και τους το δείχνω. Βγαίνουν μπροστά και οι 4 (ήταν κρυμμένοι πίσω από ένα λεωφορείο) και τους κοιτάνε σαν εξωγήινους, παρατηρώντας ότι όντως δεν φοράνε κράνος. Απάντηση νο2:"Ναι, αλλά δεν έχουμε μπλοκάκι πάνω μας, δεν μπορούμε να βεβαιώσουμε παράβαση...". Τους χαιρετάω ευγενικά και φεύγω, κουνώντας το κεφάλι...

Προχτές έτυχε όμως και με πέρασε αυτό το παλικάρι. Ήμουν στο αυτοκίνητο και τον είδα στους καθρέπτες. Δεν υπάρχει περίπτωση λέω αυτός να έχει πινακίδες. Τυπικότατος όμως. Με το υπηρεσιακό του κράνος, με την στολή του, με τα όλα του πάνω στη Hayabusa του. Μόνο ένα του έλειπε πάλι! Ακρίβυναν οι ασφάλειες και τα τέλη κυκλοφορίας και που να τρέχει τώρα να μου πείτε! :lo19:

Ευτυχώς που έχουμε κυβέρνηση τώρα και αλλάξαν τα πράγματα.:D
(φοράνε κράνος και στολή...!)

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/GreekPoliceOfficeronHaya.jpg

Ξεφτίλα δεν είναι όμως; Σε μια χώρα χρεοκοπημένη που παραπαίει από τη μη εφαρμογή του νόμου σε όλους τους τομείς, να βλέπεις τους "υπερασπιστές" του να ξεφτιλίζουν τους θεσμούς έτσι;;;:(

frits
09-07-2012, 11:28
Από την τελευταία φορά που ασχολήθηκα με το θέμα, έχω δει δεκάδες αστυνόμους ένστολους και μη σε μοτοσυκλέτες χωρίς πινακίδες. Τους έχω δει να κάνουν καταπληκτικές σούζες με τις μηχανές της ΔΙΑΣ και ομολογώ ότι το έχουν. Είδα έναν να κάνει φοβερό endo στα φανάρια. Δίπλα του άλλες δυο μηχανές της ΔΙΑΣ με 4 παλληκάρια πάνω. "Ρε παιδιά, τι κάνει αυτός, δεν τον βλέπετε;;;" τους ρωτάω. "Είναι από άλλο τμήμα μου λένε, δεν τον ξέρουμε":D και μετά από λίγο πάνε και οι 3 μηχανές και αράζουν πίσω από το Mall του Αγ. Δημητρίου. Παιδάκια που τα έβαλαν να εφαρμόζουν το νόμο, αλλά τζάμπα μάγκες.

Στην εκκλησία κάτω από το σπίτι μου, τη στήνουν συχνά 2 μηχανές τις ΔΙΑΣ. Όποτε περνάω με τα κλασσικά μηχανάκια μου, με σταματάνε για έλεγχο. Χαίρομαι τους λέω που με σταματάτε. Είμαι τυπικότατος, με το κράνος μου, φοράω τα μπουφάν μου, τα γάντια, τώρα φοράω πάντα και μπότες. Τους δείχνω διπλώματα, τέλη κυκλοφορίας, ασφάλειες, τα πάντα. Κάποια στιγμή με πιάνει το παράπονο. "Ρε παιδιά, εμένα με σταματάτε και τα έχω όλα πάντα νόμιμα. Αυτούς που περνάνε δίπλα σας χωρίς κράνος, γιατί δεν τους σταματάτε;;;" Απάντηση: "Τους σταματάμε όλους κύριε". Και εκείνη τη στιγμή περνάει ακριβώς δίπλα μας μια GS με ένα ζευγάρι ξεκράνωτο. "Να!" τους λέω και τους το δείχνω. Βγαίνουν μπροστά και οι 4 (ήταν κρυμμένοι πίσω από ένα λεωφορείο) και τους κοιτάνε σαν εξωγήινους, παρατηρώντας ότι όντως δεν φοράνε κράνος. Απάντηση νο2:"Ναι, αλλά δεν έχουμε μπλοκάκι πάνω μας, δεν μπορούμε να βεβαιώσουμε παράβαση...". Τους χαιρετάω ευγενικά και φεύγω, κουνώντας το κεφάλι...

Προχτές έτυχε όμως και με πέρασε αυτό το παλικάρι. Ήμουν στο αυτοκίνητο και τον είδα στους καθρέπτες. Δεν υπάρχει περίπτωση λέω αυτός να έχει πινακίδες. Τυπικότατος όμως. Με το υπηρεσιακό του κράνος, με την στολή του, με τα όλα του πάνω στη Hayabusa του. Μόνο ένα του έλειπε πάλι! Ακρίβυναν οι ασφάλειες και τα τέλη κυκλοφορίας και που να τρέχει τώρα να μου πείτε! :lo19:

Ευτυχώς που έχουμε κυβέρνηση τώρα και αλλάξαν τα πράγματα.:D
(φοράνε κράνος και στολή...!)

http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/GreekPoliceOfficeronHaya.jpg

Ξεφτίλα δεν είναι όμως; Σε μια χώρα χρεοκοπημένη που παραπαίει από τη μη εφαρμογή του νόμου σε όλους τους τομείς, να βλέπεις τους "υπερασπιστές" του να ξεφτιλίζουν τους θεσμούς έτσι;;;:(

Εγώ θα εστίαζα πάντως στο δίμετρο στη στάση....:D

gemara
09-07-2012, 11:38
Εγώ θα εστίαζα πάντως στο δίμετρο στη στάση....:D

Φτου γαμώτη... με κατάλαβες...:cool:

:ha15:

gsmaniac
09-07-2012, 11:46
Φτου γαμώτη... με κατάλαβες...:cool:

:ha15:


αν θελεις να τους δεις μαζεμενους.........ελα το πρωι στη μεσογειων, που παιρνουν τις υπηρεσιακες μηχανες :sm3::sm3:
εχει πολυ πλακα.........να βλεπεις τους παρανομους πριν και μετα να επιβαλλουν τον νομο:sm2:
το χειροτερο βεβαια...ειναι οτι μιλαμε για πολυ νεους ανθρωπους, που χτιζουν νοοτροπιες:hmmm:

kostasx
09-07-2012, 11:46
Εγώ θα εστίαζα πάντως στο δίμετρο στη στάση....:D

και ο άλλος απο πίσω της εκεί εστιάζει..:ha15:

gemara
09-07-2012, 11:54
...
το χειροτερο βεβαια...ειναι οτι μιλαμε για πολυ νεους ανθρωπους, που χτιζουν νοοτροπιες:hmmm:


Δυστυχώς Κώστα δεν φταίνε αυτοί οι πολύ νέοι άνθρωποι. Άλλοι μεγαλύτεροι είναι αυτοί που τους "εκπαιδεύουν" και τους δίνουν το παράδειγμα. Παιδάκια είναι που δεν ξέρουν που παν τα τέσσερά τους και τα βάζουν να αντιμετωπίσουν εγκληματίες στο δρόμο που τους σκοτώνουν σαν κοτόπουλα. Και όλοι αυτοί οι τιμητές τους και οι υπερασπιστές τους κάθονται πίσω από τα γραφεία γλείφοντας για καμιά θεσούλα. Τους έχεις και τους έχω δει. Στην Αστυνομία, στον Στρατό, στα Υπουργεία, στις Δημόσιες υπηρεσίες, παντού έτσι είμαστε... Σιχαμεροί. :hmmm:

frits
09-07-2012, 11:59
Εκτός από την πλάκα πάντως, υπάρχει μεγάλο θέμα με αυτή την ανοχή στην παρανομία και από τους ίδιους αλλά και προς τον απλό κόσμο.

Στην Στουρνάρα εδώ και 6 μήνες από περίπου 20-30 αλλοδαπούς πωλούνται καθημερινά χιλιάδες κουτιά λαθραία τσιγάρα με τεράστιο ποσά φόρων να χάνονται για το κράτος και τα 3 από τα 5 περίπτερα του δρόμου να έχουν κλείσει.

Σε 12ώρη βάση την ημέρα υπάρχει αστυνομική παρουσία σε απόσταση 50 μέτρων οι οποίοι τους βλέπουν και δεν κάνουν τίποτα, ότσν κινούνται προς το μέρος τους περπατώντας οι λαθρέμποροι μετακινούνται αντίστοιχα σε απόσταση 50 μέτρων.

Είναι προφανές ότι υπάρχει νόμος που λέει ότι μπορείς να πουλάς λαθραία τσιγάρα αρκεί να έχει 50μ απόσταση από αστυνομικό όργανο...:cool:

gemara
09-07-2012, 12:02
Εκτός από την πλάκα πάντως, υπάρχει μεγάλο θέμα με αυτή την ανοχή στην παρανομία και από τους ίδιους αλλά και προς τον απλό κόσμο.

Στην Στουρνάρα εδώ και 6 μήνες από περίπου 20-30 αλλοδαπούς πωλούνται καθημερινά χιλιάδες κουτιά λαθραία τσιγάρα με τεράστιο ποσά φόρων να χάνονται για το κράτος και τα 3 από τα 5 περίπτερα του δρόμου να έχουν κλείσει.

Σε 12ώρη βάση την ημέρα υπάρχει αστυνομική παρουσία σε απόσταση 50 μέτρων οι οποίοι τους βλέπουν και δεν κάνουν τίποτα, ότσν κινούνται προς το μέρος τους περπατώντας οι λαθρέμποροι μετακινούνται αντίστοιχα σε απόσταση 50 μέτρων.

Είναι προφανές ότι υπάρχει νόμος που λέει ότι μπορείς να πουλάς λαθραία τσιγάρα αρκεί να έχει 50μ απόσταση από αστυνομικό όργανο...:cool:

"Ωχ βρε αδερφέ" και συ με τ' όργανό σου... Καλοκαιριάτικο...

gsmaniac
09-07-2012, 12:04
Εκτός από την πλάκα πάντως, υπάρχει μεγάλο θέμα με αυτή την ανοχή στην παρανομία και από τους ίδιους αλλά και προς τον απλό κόσμο.

Στην Στουρνάρα εδώ και 6 μήνες από περίπου 20-30 αλλοδαπούς πωλούνται καθημερινά χιλιάδες κουτιά λαθραία τσιγάρα με τεράστιο ποσά φόρων να χάνονται για το κράτος και τα 3 από τα 5 περίπτερα του δρόμου να έχουν κλείσει.

Σε 12ώρη βάση την ημέρα υπάρχει αστυνομική παρουσία σε απόσταση 50 μέτρων οι οποίοι τους βλέπουν και δεν κάνουν τίποτα, ότσν κινούνται προς το μέρος τους περπατώντας οι λαθρέμποροι μετακινούνται αντίστοιχα σε απόσταση 50 μέτρων.

Είναι προφανές ότι υπάρχει νόμος που λέει ότι μπορείς να πουλάς λαθραία τσιγάρα αρκεί να έχει 50μ απόσταση από αστυνομικό όργανο...:cool:

τωρα κανεις εσυ πλακα...........:cool:
να λες δοξα το θεο............τοσα χρονια που ειχες τα πρεζακια και τους κλεφτες ανενοχλητους μπροστα στην πορτα σου, να βαρανε την δοση τους μερα-μεσημερι και κανεις να μην ενδιαφερεται, ηταν καλυτερα???
σου ευχομαι να μεινουν οι τσιγαραδες.........;)

siraxanz
09-07-2012, 13:22
Δυστυχώς Κώστα δεν φταίνε αυτοί οι πολύ νέοι άνθρωποι. Άλλοι μεγαλύτεροι είναι αυτοί που τους "εκπαιδεύουν" και τους δίνουν το παράδειγμα. Παιδάκια είναι που δεν ξέρουν που παν τα τέσσερά τους και τα βάζουν να αντιμετωπίσουν εγκληματίες στο δρόμο που τους σκοτώνουν σαν κοτόπουλα. Και όλοι αυτοί οι τιμητές τους και οι υπερασπιστές τους κάθονται πίσω από τα γραφεία γλείφοντας για καμιά θεσούλα. Τους έχεις και τους έχω δει. Στην Αστυνομία, στον Στρατό, στα Υπουργεία, στις Δημόσιες υπηρεσίες, παντού έτσι είμαστε... Σιχαμεροί. :hmmm:

Η διοίκηση όπως είπες και ανεβαίνοντας η ευθύνη φτάνει μεχρι την κορυφή:(