PDA

View Full Version : που το βαρέλι δε φαίνεται να έχει πάτο...


ortho
02-09-2011, 11:31
Το έχω ξαναγράψει.....Οι Γερμανοί λένε καλύτερα ένα φρικιαστικό τέλος, παρά μιά φρίκη χωρίς τέλος.

Πήγα σήμερα το πρωί στο ΚΕΠ του Καρέα να πάρω την άδεια κυκλοφορίας του Dakar. Κι ενώ περίμενα το γνωστό λαδί τρίπτυχο, ο υπάλληλος μου έδωσε ένα χαρτί Α4 το οποίο είναι πιά η άδεια κυκλοφορίας. Δεν έχει το υπουργείο το κανονικό χαρτί. Φυσικά θα βγάλω φωτοτυπίες και θα τις επικυρώσω, διότι στα σημεία του διπλώματος του χαρτιού η μελάνη σβήνεται. Κι αυτό που πήρα είναι το γνήσιο.


Ακόμη, υποχρεωτικά κατέβασα απο την ιστοσελίδα του υπ. υγείας το βιβλιάριο υγείας του παιδιού και το τύπωσα, διότι εδώ και μήνες δεν έχουν προμηθεύσει τα μαιευτήρια της χώρας. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, δείχνει όμως πόσο άσχημα είναι τα πράγματα....


Στις 12 το μεσημέρι, ο Βενιζέλος θα δώσει έκτακτη συνέντευξη τύπου, πιθανολογώ ότι θα μας πει για το πόσο άντρες με μπελέκια είναι στην κυβέρνηση κι ύψωσαν ανάστημα στην τρόϊκα, με την οποία οι συνομιλίες διακόπηκαν τη νύχτα.
Αναμένονται εξελίξεις. Αν τους έχει μείνει ίχνος πατριωτισμού πρέπει να πάνε σε εκλογές άμεσα κι ας αποφασίσουμε εμείς. Μετά από 23 μήνες ψεμμάτων, απαξίωσης, βιασμού πρέπει να αποφασίσει ο λαός. Θεωρητικά τώρα έχουμε όλα τα δεδομένα. Ας πάρει καθένας την ευθύνη που του αναλογεί. Μετά την απομάκρυνση από το ταμείο δεν αναγνωρίζεται λάθος.

frits
02-09-2011, 11:38
Aν ήταν να παραιτηθούν δεν θα μιλούσε ο Βενιζέλος....

Πάντως είναι λίγα τα ψωμιά τους, το θέμα είναι αν έχει μείνει τίποτα να σωθεί.:cool:

ortho
02-09-2011, 11:41
Τι να πω ρε Σταύρο, εξαρτάται από τις δεσμεύσεις που έχουν αναλάβει. Εάν είναι απλώς ανίκανοι ίσως προλάβουμε να σώσουμε κάτι. Αν δεν είναι.....

napgeo
02-09-2011, 11:43
Αυτή η Κυβέρνηση μου Θυμίζει bmw.:mad:



Καλό Σαββατοκύριακο σε όλες και όλους.:)

ortho
02-09-2011, 11:47
Κ. Σκανδαλίδης: Η κυβέρνηση αντέδρασε στις πιέσεις της τρόικας

Καθησυχαστικός εμφανίστηκε ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης Κ.Σκανδαλίδης για τη διακοπή των διαπραγματεύσεων με την τρόικα. Στο πρώτο κυβερνητικό σχόλιο για την εμπλοκή που σημειώθηκε, ο Κ.Σκανδαλίδης απέδωσε τη διακοπή των διαπραγματεύσεων στις μεγάλες πιέσεις και τα ασφυκτικά χρονοδιαγράμματα για την υλοποίηση του Μεσοπρόθεσμου Προγράμματος.

Ο κ. Σκανδαλίδης παραδέχθηκε ότι στο παρελθόν «αφήσαμε να φανεί ότι η τρόικα κυβερνά, αλλά η κυβέρνηση έπρεπε να πατήσει πόδι». Κατέληξε, δε, σημειώνοντας ότι δεν ανησυχεί για την 6η δόση του δανείου και πως «η κυβέρνηση θα κρατήσει σταθερά το τιμόνι».

Ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης δήλωσε στο Mega το πρωί της Παρασκευής ότι «ο υπουργός Οικονομικών έκανε μια τεράστια προσπάθεια να ανταποκριθεί στα ασφυκτικά χρονοδιαγράμματα του Μεσοπρόθεσμου, αλλά αυτά τα πράγματα δεν αλλάζουν σε λίγες ημέρες».

Ο κ. Σκανδαλίδης τόνισε: «Δικαιολογημένα η κυβέρνηση αντιδρά σε τόσο μεγάλες πιέσεις. Έλεος πια». Πρόσθεσε, δε, ότι το τοπίο αλλάζει από τις αποφάσεις της 21ης Ιουλίου.

Ο υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης υπογράμμισε πως «τη χώρα δεν κυβερνά η τρόικα». Παραδέχθηκε πως στο παρελθόν «υπήρξαν ολιγωρίες και αφήσαμε να φανεί ότι η τρόικα κυβερνά· η κυβέρνηση πρέπει να πατήσει πόδι».

Εμφανίστηκε, δε, καθησυχαστικός, λέγοντας: «Δεν ανησυχώ για την 6η δόση. Η διακοπή της διαπραγμάτευσης είναι στο πλαίσιο της σκληρής διαπραγμάτευσης. Η κυβέρνηση θα κρατήσει σταθερά το τιμόνι».


ΤΟ ΒΗΜΑ - Αποχωρεί η τρόικα - διαφωνία με κυβέρνηση για νέα μέτρα - oικονομία (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=417512)


Δεν παίζονται!!

Vagelis Gar
02-09-2011, 11:51
Εμφανίστηκε, δε, καθησυχαστικός, λέγοντας: «Δεν ανησυχώ για την 6η δόση. Η διακοπή της διαπραγμάτευσης είναι στο πλαίσιο της σκληρής διαπραγμάτευσης. Η κυβέρνηση θα κρατήσει σταθερά το τιμόνι».

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Γελάσαμε και σήμερα.

erasel
02-09-2011, 13:47
Aγριεύουν τα πράγματα ! :hmmm:

gsmaniac
02-09-2011, 14:01
Το αγριευουν ακούγεται ήπιο....
Πήγε φίλη μου σήμερα να πληρωθεί περυσινές αποδείξεις απο μαθήματα δυσλεξιας του εξαχρονου αγοριού της και της είπαν ότι δεν υπάρχουν χρήματα και δεν θα ξαναπληρωθουν τέτοιες παροχές....:mad:
Έχει χαθεί η Μπαλα και νομίζω ότι θα μείνει χαμένη ....:cool:

SenseiG
02-09-2011, 17:13
Εδω δεν εχουν βιβλια για τα σχολεια....:(

gsmaniac
02-09-2011, 17:21
Εδω δεν εχουν βιβλια για τα σχολεια....:(

Θα παει η φωτοτυπία σύννεφο......Νεύρα

SenseiG
02-09-2011, 17:25
Θα παει η φωτοτυπία σύννεφο......Νεύρα


Και μη χειροτερα...:mad:

Λιγα ειναι τα ψωμια..
Ποτε θα γινει το μπουμ δεν ξερω!!

Fuji
02-09-2011, 18:04
Δε τους πειράζει, αυτοί την έχουν τη πόρτα έτοιμη για το χειμώνα, και τη βαλίτσα γεμάτη. Θα τελειώσουν το σκοπό τους, και ποιός τους είδε ...

Fuji
02-09-2011, 18:21
Πήγαμε τους μικρούς προσφάτως σε παιδίατρο, συμβεβλημένο με το δημόσιο (μέχρι πρότινος πηγαίναμε σε μια μη συμβεβλημένη, αλλά η δαπάνη έγινε πλέον υπολογίσιμη μιας, και δεν καταβάλεται αποζημίωση) , και μου λέει ότι, εκτός απ' το απόκομμα του βιβλιαρίου, θέλει και 15 ευρώ, γιατί είναι απλήρωτοι πάνω από έναν χρόνο!!! Του λέω "οκ, θα μου δώσεις φαντάζομαι απόδειξη για τα 15 ... ". Η απάντηση "εεε κοίτα να δεις, όχι, γιατί αφού θα κρατήσω το απόκομα, δε μπορώ. Και το 'χουμε συμφωνήσει 15 παιδίατροι συμβεβλημένοι". Τα μάζεψα, πήγα στη δικιά μου που τη πλήρωσα κανονικά, και πήρα απόδειξη. Στην εφορία βέβαια θα πάει, όχι ότι από 'κει θα επιστρέψουν τίποτα, αλλά για το γαμώτο. Και αποδείξεις για ιατρικές δεπάνες που κατέθεσα πριν από χρόνο και βάλε, εννοείται δεν έχω λάβει ούτε σεντ! Άλλοτε το πολύ σε εξάμηνο, υπήρχε πληρωμή.

Το μαγαζί έχει κλείσει, αλλά δε μας το λένε. Τι άλλο θέλει να το καταλάβουμε; Να δεχτείς και τις περικοπές των μισθών, και το ΦΠΑ, και κάθε λογής έκτακτη εισφορά, κι ότι διάολο εισπρακτικό μηχανισμό θέλουνε, αλλά να υπάρχει μια ανταπόκριση, μια κάλυψη σε βασικούς τομείς. Τίποτα, όλα πάνε στη μαύρη τρύπα. Όσο για τις φωτοτυπίες, σε ποιό φωτοτυπικό θα βγούνε, που δεν υπάρχουν χρήματα ούτε για χαρτί, ούτε για μελάνι; Στο γονιό θα μετακυλίσει το κόστος. Κι αυτός θα πρέπει να πρωτοπληρώσει τι; Κι από που θα τα κόψει;

Κι αν ξαναβρεθώ φέτος Σκόπελο, το ενοίκιο από 300 που πλήρωνα, θα παίζει στα 350 με 400 ευρώ για ένα δυάρι. Και με το πετρέλαιο στο 1,40 ευρώ. Και εννοείται υπάρχουν δεκάκις χειρότερα . Καλό μας χειμώνα ...

kostasmats
02-09-2011, 19:08
μη μασατε, ο ΓΑΠ εχει σχεδιο...μεχρι το 2020 θα εχουμε γινει υπερδυναμη!

BOXER
02-09-2011, 19:11
Το αγριευουν ακούγεται ήπιο....
Πήγε φίλη μου σήμερα να πληρωθεί περυσινές αποδείξεις απο μαθήματα δυσλεξιας του εξαχρονου αγοριού της και της είπαν ότι δεν υπάρχουν χρήματα και δεν θα ξαναπληρωθουν τέτοιες παροχές....:mad:
Έχει χαθεί η Μπαλα και νομίζω ότι θα μείνει χαμένη ....:cool:


Αυτες ειναι φιλε Κωστα, πραγματικα ασχημες καταστασεις :(!

Και δυστυχως... αυξανονται :( :( :(!!!

Κριμα, πολυ κριμα...

diomiles
02-09-2011, 19:45
Πριν λίγες μέρες ο γιός ενός καλού μου φίλου παρουσιάστηκε φαντάρος.Τους έδωσαν μόνο μια στολή εξόδου και ένα παντελόνι αγγαρείας.Ολα τα άλλα (κάλτσες -φανέλες-παντοφλες κλπ) τα αγόρασαν απο καταστήματα.

kostasx
02-09-2011, 21:35
Εδω δεν εχουν βιβλια για τα σχολεια....:(

Σου λέει..Η/Υ έχεις..internet έχεις..μπές στην σελίδα του υπουργείου και τύπωσε τα..Νεύρα
Όλα καλά..Νεύρα

Eftixis
02-09-2011, 23:16
Παιδια η κατάσταση δεν σώζεται ούτε με εκλογές ένα Έλληνα πατριώτη χρειαζόμαστε να τους κρεμάσει όλους και να παμε απο την αρχή
Το σχέδιο ήταν πολλά χρόνια πριν μελλετημένο μας φόρτωσαν με δάνεια αέρα πατέρα και τώρα μας περνούν και τα σώβρακα
Κάποιος θα πρέπει να τους πει ότι κάνει να λαμβάνετε παρά του μη έχοντος
Χρειάζεται όμως και παλαικός ξεσηκομός που δεν τον βλέπω

gemara
02-09-2011, 23:16
Παίδες, το ξαναλέω. Άμα δείτε την βίλα με την πισίνα του σοσιαλιστή Γιάννου Παπαντωνίου που περνάει τώρα τις διακοπές του στη Σύρο, θα σας πέσει το σαγόνι...

Fuji
02-09-2011, 23:26
Παίδες, το ξαναλέω. Άμα δείτε την βίλα με την πισίνα του σοσιαλιστή Γιάννου Παπαντωνίου που περνάει τώρα τις διακοπές του στη Σύρο, θα σας πέσει το σαγόνι...

Έλα βρε Γιώργο, με τις στερήσεις μιας ζωής, έκανε ένα καλύβι για τα γεράματά του ... στο δρόμο θα έμενε ο "άνθρωπος"; ΝεύραΝεύραΝεύρα