PDA

View Full Version : Mπάνιο με αμόλυβδη


kosta12gs
04-09-2011, 22:51
Εφτασα , λοιπον, πριν απο ενα μηνα και κατι... στο Βολο. Ο προορισμος ηταν το Πηλιο. Αφου εκανα την απαραιτητη σταση για φαγητο και καφε (μεσα σε αφορητη καλοκαιριατικη ζεστη) λεω στη γυναικα μου οτι θα παω να φουλαρω τη μηχανη για να συνεχισουμε για Πηλιο.
Παω σε ενα βενζιναδικο, οπου εκεινη την ωρα ηταν 2 γυναικες βαρδια.
Πιανει η μια τη μανικα και αρχιζει να γεμιζει το ρεζερβουαρ, πιανοντας ομως την κουβεντα με τη φιλη της. Το τεποζιτο ειναι σχεδον αδειο... η υπαλληλος ισα που παταει τη μανικα με αποτελεσμα η βενζινη να τρεχει πολυ αργα
και το αποτελεσμα ειναι να περιμενω μεσ τη ζεστη να γεμισει το ρεζερβουαρ ή να τελειωσουν την κουβεντα τα κοριτσια.
Μετα απο καποιο σημειο και αφου βαρεθηκα να κοιταζω το στομιο της μανικας ( η υπαλληλος ουτε που να κοιταξει τη μανικα , ειχε πιασει κουβεντα βλεπετε) , γυρναω το βλεμμα μου προς το Πηλιο και χαζευω προς την Πορταρια. Σε καποια φαση και αφου βαρεθηκα , λεω, τι στο καλο ακομα να γεμισει και
γυρναω το βλεμμα μου προς το ρεζερβουαρ. Οποτε και βλεπω τη βενζινη να εχει ξεχειλησει, το τεποζιτο εξωτερικα να κανει μπανιο, την αμολυνδη να τρεχει πανω στο ζεστο boxer και την υπαλληλος να συνεχιζει την κουβεντα πιανοντας την μανικα.
Π Α Ν Ι Κ Ο Σ
Βαζω μια φωνη σε αυτην
αφηνει τη μανικα
κατεβαινω απο τη μηχανη
και περνω ενα κουβα που εχει εκει παρα διπλα και ριχνω λιγο νερο στη μηχανη.
Ευτυχως, δεν ειχαμε αλλα...

nikos-x
04-09-2011, 22:55
Θα μου επιτρέψετε να γίνω για λίγο ntinopoulos . . . :D

. . .

. . .

. . .

Πλήρωσες; ή πήδηξες; :p

erasel
04-09-2011, 22:58
Συνήθως αυτές οι αντλίες έχουν αισθητήρα και όταν φτάνει μέχρι πάνω η βενζίνα σταματούν αυτόματα !:hmmm:

gepol
04-09-2011, 22:59
Θα μου επιτρέψετε να γίνω για λίγο ntinopoulos . . . :D

Καλύτερα να σου βγει το μάτι, παρά..... ε? :D:D:D

vpentza
04-09-2011, 23:01
Συνήθως αυτές οι αντλίες έχουν αισθητήρα και όταν φτάνει μέχρι πάνω η βενζίνα σταματούν αυτόματα !:hmmm:

νομίζω ότι όσο πατάει ο χρήστης τη μανέτα της αντλίας ο αισθητήρας δεν δουλεύει....όταν "κλειδώνουν" τη μανέτα και ρέει το καύσιμο μόνο του, τότε και μόνο τότε δουλεύει ο αισθητήρας διακοπής της ροής...

kosta12gs
04-09-2011, 23:04
Θα μου επιτρέψετε να γίνω για λίγο ntinopoulos . . . :D

. . .

. . .

. . .

Πλήρωσες; ή πήδηξες; :p

Το καλυτερο δε σου ειπα ... Νικο.

1) Εχω βαλει , αν θυμαμαι καλα, γυρω στα 17 λιτρα, \
παντως η σουμα ηταν 27 ευρω
Βγαζω και της δινω 25 ευρω για δυο λογους. Και δεν ειχα 2ευρω(δεν ηθελα να χαλασω 50) και προφανως δε πηγα με στραγγισμενο το ρεζερβουαρ
Και μου λεει η τρελη... μου χρωστατε 2 ευρω.
:sm1: 2ο σοκ (μετα τη βενζινη)

2) ... αφου γλιτωσε το βρισιμο (και αυτη και η φιλη της) μου λεει...
το ιδιο επαθε και ενα μηχανακι ακομα πριν απο λιγο.
μαλλον εχει προβλημα ο αισθητηρας της μανικα και δε σκαει οταν φουλαρει

και τη περιμενε της απανταω. Να γινουμε π...να εδω, για να λεμε μετα ... ατυχημα;

gepol
04-09-2011, 23:12
νομίζω ότι όσο πατάει ο χρήστης τη μανέτα της αντλίας ο αισθητήρας δεν δουλεύει....όταν "κλειδώνουν" τη μανέτα και ρέει το καύσιμο μόνο του, τότε και μόνο τότε δουλεύει ο αισθητήρας διακοπής της ροής...

Λάθος, ο αισθητήρας για να μην δουλέψει, πρέπει είτε να έχει βλάβη, είτε η ροή να είναι υπερβολικά χαμηλή....

MARK
04-09-2011, 23:14
Τι να τις πείς :hmmm:

saitman
04-09-2011, 23:17
Θα μου επιτρέψετε να γίνω για λίγο ntinopoulos . . . :D

. . .

. . .

. . .

Πλήρωσες; ή πήδηξες; :p
εγραψες ψηλε!!

ckk
04-09-2011, 23:18
Αν δεν δουλεύει ο αισθητήρας, σε όλες τις συνθήκες, είναι χαλασμένος.

Κανόνας απαράβατος: όταν βάζουμε καύσιμα, κατεβαίνουμε ΠΑΝΤΑ από το μηχανάκι.

vpentza
04-09-2011, 23:22
Αν δεν δουλεύει ο αισθητήρας, σε όλες τις συνθήκες, είναι χαλασμένος.

Κανόνας απαράβατος: όταν βάζουμε καύσιμα, κατεβαίνουμε ΠΑΝΤΑ από το μηχανάκι.

ναι αλλά εμείς δεν καβαλάμε "μηχανάκι" αλλά μοτοσυκλέτα.....δεν προβλέπεται....:D

κουράγιο φιλαράκι, έχω βρεθεί σε παρόμοια κατάταση παλαιότερα όπου δεν τη γλύτωσα τη φωτιά....αλλά BMW έχουμε...δεν παθαίνει κάτι....

nikos-x
04-09-2011, 23:24
Καλύτερα να σου βγει το μάτι, παρά..... ε? :D:D:D

Είπα να τον αντικαταστήσω στα ρεπό του :p αν και είναι αναντικατάστατος.

Λάθος, ο αισθητήρας για να μην δουλέψει, πρέπει είτε να έχει βλάβη, είτε η ροή να είναι υπερβολικά χαμηλή....

Ακριβώς έτσι, σταματάει την ροή είτε το "κομπλάρεις", είτε το ελέγχεις.

Κώστα μου, σ' αυτήν την περίπτωση . . . (Α! ρε ntinopoule τι μου 'κανες) . . . γίνεσαι Γκουσγκούνης και τους ρωτάς σε ποια ταινία θέλουν να είναι οι παρτενέρ σου.
Ανακοινώνεις τους τίτλους και προχωράς στα "γυρίσματα"

Που να μην ήξερε ότι έχει πρόβλημα η μάνικα :confused:

nikos-x
04-09-2011, 23:28
...αλλά BMW έχουμε...δεν παθαίνει κάτι....

Νάποοοοοοοοοο, πουουου είειειεισαιαιαιαι :p

ΥΓ: Γεια σου Μηνά :)

kosta12gs
04-09-2011, 23:29
Κώστα μου, σ' αυτήν την περίπτωση . . . (Α! ρε ntinopoule τι μου 'κανες) . . . γίνεσαι Γκουσγκούνης και τους ρωτάς σε ποια ταινία θέλουν να είναι οι παρτενέρ σου.
Ανακοινώνεις τους τίτλους και προχωράς στα "γυρίσματα"

Που να μην ήξερε ότι έχει πρόβλημα η μάνικα :confused:

:sm7: γεια σου ρε Νικο :sm7:

γυρναω στην καφετερια να παρω την Αννα και της λεω
Τυχερη εισαι που γυρισα.
Μου λεει... τι στο καλο και στο βενζιναδικο θα βγαλεις γκομενα;
της λεω... περιπου.
Λες να ειχε σκεφτει οπως εσυ;

nikos-x
04-09-2011, 23:32
. . .
Λες να ειχε σκεφτει οπως εσυ;

Γυναίκες Κώστα μου. . . Γυναίκες :sm7:

nivam
04-09-2011, 23:34
Πλήρωσες; ή πήδηξες; :p

Aν είναι το βενζινάδικο που υποψιάζομαι, τότε καλύτερα το πρώτο...:D:p

kosta12gs
04-09-2011, 23:36
Aν είναι το βενζινάδικο που υποψιάζομαι, τότε καλύτερα το πρώτο...:D:p

Αν θυμαμαι καλα.. μπαινοντας στο Βολο απο την εθνικη ηταν ενα της ΕΤΕΚΑ

σιγουρα παντως αν δε πληρωνα, θα εκανα αγγαρεια.

yns
04-09-2011, 23:46
Περιοδικό ΜΟΤΟ τεύχος 48, Δεκέμβρης 1989, άρθρο "Το Σαβουάρ βιβρ του μοτοσυκλετιστή".

Ο Ανδρέας Πανούτσος μεταξύ άλλων γράφει:

Το τρένο σταματάει, ο βενζινάς ποτέ. Αν πείτε λοιπόν βάλε 700 και το τεπόζιτο παίρνει 630, θα έχετε 630 στο τεπόζιτο και 70 στα αρχ.... σας. Πάρτε αμέσως το μπουγέλο με το νερό για τα τζάμια και αδειάστε το στο παντελόνι σας. Αν έχετε ιδιαίτερα ευαίσθητα γεννητικά όργανα, πάρτε το σφουγγάρι και τριφτείτε προσεκτικά. Μετά ξεβγάζετε με το νερό και στεγνώνετε με τον αέρα. Για τις μοτοσικλετίστριες δεν ξέρω ακριβώς, αλλά υποθέτω κάτι αντίστοιχο.

ckk
05-09-2011, 00:04
ναι αλλά εμείς δεν καβαλάμε "μηχανάκι" αλλά μοτοσυκλέτα.....δεν προβλέπεται....:D

κουράγιο φιλαράκι, έχω βρεθεί σε παρόμοια κατάταση παλαιότερα όπου δεν τη γλύτωσα τη φωτιά....αλλά BMW έχουμε...δεν παθαίνει κάτι....


Αααα, μην το αφήσεις - κοίταξέ το. :sm7:

adventure
05-09-2011, 07:01
Τυχερός μέσα στην ατυχία σου που δεν έγινε το χειρότερο σενάριο .

:cool: :cool: :cool:

jtnakos
05-09-2011, 10:54
Κωστα τυχερος εισαι που δεν σε εβαλε να σφουγγαρισεις κιωλας:D:D:D:Dτι να πω γιατι προωριζονται ΜΟΝΟ οι γυναικες?????:D:Dδεν θα πω γιατι θα σεβαστω τις συμφορουμητησες;):)
το δυευρω τελικα το εδωσες η το χρωστας ακομα?:sm7::sm7:
υπομονη φιλαρακο θα το πιουμε το ποτηριον τουτο και αυτο:p:p

napgeo
05-09-2011, 14:07
Τυχερός είσαι φίλε.


Έχουμε δεί ευτράπελα πάντως σε βενζινάδικα. Εδώ ο άλος γέμιζε το μηχανάκι του με το τσιγάρο στο στόμα.Νεύρα

Eftixis
05-09-2011, 14:17
ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΝΕΡΟ ΣΤΗΝ ΒΕΝΤΖΙΝΑ ΜΠΟΥΜΜΜΜΜΜΜΜΜ:sm7::sm7:

ckk
06-09-2011, 00:10
ΠΡΟΣΟΧΗ ΔΕΝ ΡΙΧΝΟΥΜΕ ΠΟΤΕ ΝΕΡΟ ΣΤΗΝ ΒΕΝΤΖΙΝΑ ΜΠΟΥΜΜΜΜΜΜΜΜΜ:sm7::sm7:




Μάλλον αναμμένη εννοείς…