PDA

View Full Version : Επιστροφή στην Ευρώπη για το ΜοtοGP


skippybi
01-05-2009, 20:27
http://www.skai.gr/photos/200905/m01-181620motogp.jpg

Tο πρωτάθλημα MotoGP έρχεται στην Ευρώπη μετά από τις επισκέψεις του στο Κατάρ και στην Ιαπωνία. Η Ισπανία και συγκεκριμένα η πανέμορφη πίστα της Jerez στην εξοχή της Ανδαλουσίας θα φιλοξενήσει τις ομάδες και τους αναβάτες του MotoGP για τον 3ο γύρο του παγκοσμίου πρωταθλήματος MotoGP.

Το πρωτάθλημα μετά από τους δύο πρώτους γύρους έχει ανάψει για τα καλά, με τον Jorge Lorenzo να βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας. Έναν βαθμό πίσω του βρίσκεται ο πρωταθλητής, Valentino Rossi, ο οποίος ακόμα δεν έχει πάρει νίκη φέτος, ενώ ο Casey Stoner ακολουθεί από κοντά με διαφορά τριών βαθμών από την κορυφή. Όλα αυτά φυσικά μας προδιαθέτουν για έναν συναρπαστικό αγώνα στη Jerez, μια πίστα που γνωρίζουν πολύ καλά οι αναβάτες από τις επίσημες δοκιμές IRTA στα τέλη Μαρτίου. να δούμε από κοντά την ανδαλουσιανή πίστα.

Η πίστα Jerez de la Frontera κατασκευάστηκε το 1986 και φιλοξένησε το πρώτο της GP ένα χρόνο αργότερα. Είναι από τις πίστες που συγκεντρώνει τον περισσότερο κόσμο, καθώς μπορεί να φιλοξενήσει μέχρι και 250.000 άτομα σε ένα event. Διαθέτει δύο διαφορετικές χαράξεις στην πίστα (4.423 m και 4.428 m), οι οποίες ξαναστρώθηκαν το 2005 και λόγω του καλού καιρού της κοιλάδας της Jerez, προτιμάται από πολλές ομάδες για την προετοιμασία τους τον χειμώνα.

Μεγάλη σημασία έχει δοθεί στην ασφάλεια των αναβατών με το καινοτόμο σύστημα ασφαλείας το οποίο αποκαλούν Air Fence (Φράχτης Αέρα), δηλαδή κάποιους αεροθαλάμους οι οποίοι απορροφούν και μειώνουν τη δύναμη της κρούσης του αναβάτη όταν πέφτει επάνω τους. Αυτό το σύστημα περιβάλει περιμετρικά όλη την πίστα και πλέον χρησιμοποιείται σε όλα τα σιρκουί του κόσμου. Η διαδρομή της πίστας είναι σφικτή, με πολλά δυνατά φρένα και κλειστές καμπές, οι οποίες χρειάζονται καλό έλεγχο από τον αναβάτη.

Ο Jorge Lorenzo απέδειξε για μια ακόμα φορά στο Motegi ότι έχει στόφα πρωταθλητή. Ο Ισπανός ήταν εξαιρετικός στην ιαπωνική πίστα, δεν έκανε ούτε μισό λάθος και πήρε μια εμφατική νίκη, μπροστά μάλιστα από τον ομόσταβλό του, Valentino Rossi.

Το διήμερο στην Ισπανία ο Lorenzo θα έχει τη στήριξη των φίλων και συμπατριωτών του, ενώ η παράδοση τον θέλει πάντα να τα πηγαίνει περίφημα στη Jerez. Πέρυσι είχε κατακτήσει την 3η θέση στον αγώνα, πίσω από τους Pedrosa και Rossi, ενώ φέτος είναι σίγουρα ένα από τα φαβορί για το βάθρο, αν όχι για τη νίκη.

Η Jerez είναι μια πίστα που δεν βολεύεται ιδιαίτερα ο "Γιατρός", αλλά είναι ικανός για τη νίκη. Το 2007 είχε σκαρφαλώσει στην κορυφή, ενώ πέρυσι τερμάτισε 2ος. Φέτος θα βρεθεί αντιμέτωπος με τους δύο Ισπανούς, Pedrosa και Lorenzo, ενώ και ο Stoner είναι πάντα υπολογίσιμος.

Το πρόγραμμα:

- Το Σάββατο στις 15:00 τα δοκιμαστικά

- Την Κυριακή στις 14:30 ο αγώνας


Πηγή: ΣΚΑ'Ι'.gr

Arkas
02-05-2009, 00:00
:sm8:

psiloritis
02-05-2009, 10:49
:sm8:

fire red!
02-05-2009, 21:18
:sm8:

zitsos
03-05-2009, 10:12
όσο παλαβό και αν σας ακούγετε ο ρόσσι πιστεύω ότι θα κάνει την πρώτη του νίκη.....έχω ένα προαίσθημα!!!;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
03-05-2009, 23:19
όσο παλαβό και αν σας ακούγετε ο ρόσσι πιστεύω ότι θα κάνει την πρώτη του νίκη.....έχω ένα προαίσθημα!!!;)


:sm7:;););)

arisxios
03-05-2009, 23:23
όσο παλαβό και αν σας ακούγετε ο ρόσσι πιστεύω ότι θα κάνει την πρώτη του νίκη.....έχω ένα προαίσθημα!!!;)



:sm8::sm8:

zitsos
04-05-2009, 12:19
αντη να μου λέτε μπράβω δεν με μουτζονετε λέω εγω 4 το εδινε στο στειχημα και βαρέθικα να πάω να το παιξω....10 θα εβαζα 40 θα επερνα ...να πως θα εβγενε ο σπανος τζαμπα ....αααα ρεεε ξυλο που θέλω!:yz

doukas tasos
04-05-2009, 12:30
Πότε εχει επανάληψη γιατί δεν το είδα?:Μπερδεμέν