PDA

View Full Version : Ελπίδα όπως την εννοεί ο ΓΑΠ!


ortho
10-09-2011, 23:14
Εγώ πάντως ανακουγίστηκα όταν άκουσα το...

«βασικός μου στόχος σ’ αυτή τη δύσκολη περίοδο να μην υπάρχει οικογένεια χωρίς τουλάχιστον έναν εργαζόμενο, να μην υπάρχει οικογένεια χωρίς εισόδημα».

Αυτός κάνει τον μπάφο ή όποιος του γράφει τις ######## που διαβάζει;!

ortho
10-09-2011, 23:27
Εχω σιχαθεί τον συρφετό των ανίκανων, ανεπάγγλτων, ιδιοτελών, εξουσιομανών πολιτικών! Η χώρα χρειάζεται μπουλντόζα! Να μη μείνει τίποτε ως έχει!


Να σας πω και μιά μικρή ιστορία....

Πριν λίγο καιρό με πήραν τηλέφωνο από την εφορία. Βρήκαν ένα τιμολόγιο του 2009 από Αγγλία κι είδαν ότι δεν έχει πληρωθεί ΦΠΑ, οπότε μου ζητήσαν να προσκομίσω το τιμολόγιο ώστε να πληρώσω ΦΠΑ και πρόστιμο.
Εστειλα μαίηλ στην Αγγλία ζητώντας ένα αντίγραφο κι εξήγησα τι προέκυψε. Οι άνθρωποι μου είπαν ότι δε χρεώθηκε ΦΠΑ απλά διότι στην Αγγλία τα βιβλία έχουν μηδενικό συντελεστή.
Η εφορία με ξαναπήρε επειδή τους έγραψα, και τους είπα ότι έχω την απάντηση των Αγγλων.
Ο υπάλληλος έκανε....ωχ! είναι στα Αγγλικά. Οταν του είπα ότι το μαίηλ είναι στη γλώσσα μας είπε να πάω το τιμολόγιο και το μαίηλ και τέρμα.

Ας αφήσω κατά μέρος ότι ο άνθρωπος δε γνωρίζει αγγλικά! Δε θα έπρεπε να γνωρίζει τι ισχύει σε άλλες χώρες της ένωσης;!

Κάτι τέτοιους πληρώνουμε κι όσο κι αν υποστήριζω ότι πίσω από κάθε ΔΥ υπάρχει και μιά οικογένεια, δε γίνεται να πάμε μπροστά όταν έχοντας άγνοια αναλώνονται σε υποθέσεις χωρίς σημασία, απλά δικαιολογούν το μισθό που παίρνουν. Ημαρτον!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-09-2011, 00:10
Στο μηδενικό ΦΠΑ, δεν αναφέρθηκες Γιάννη ... ;)

Είναι ήσσονος σημασίας, ή ανήκει σε άλλο thread ??? :D

ortho
11-09-2011, 11:15
Θες Νίκο να αρχίσω πάλι τα μπινελίκια;!:sm7::sm7::sm7:

Ολες οι χώρες μείωσαν τους συντελεστές, εδώ τους αυξήσαν! Παρεπιπτώντως εδώ το βιβλίο από 5,5 πήγε στο 6,5%.