PDA

View Full Version : Αισθητηρας στροφομετρου.


Alkinoos
11-09-2011, 17:07
Ξερει κανεις απο που περνει σημα το στροφομετρο της μηχανης?
Κοινος ψαχνω να εντοπισω τον αισθητηρα του στροφομετρου ωστε να παρω σημα κ να συνδεσω ενα μαραφετη.

Alkinoos
12-09-2011, 21:52
Κανείς;;;

Θα δοκιμάσω να κλεψω παλμό απο το μπεκ ώστε να πάρω σήμα στροφών.
Αν πετύχει η μοντα τότε θα μπορω ρυθμίσω μειγματα σε real time πάνω στη μηχανη χωρίς power commander η άλλο τέτοιου είδους μπλιμπλικι.
Αν γίνει πατάτα τότε ας ελπίσουμε πως η ζημια θα είναι μικρή.

vasorfa
12-09-2011, 22:47
Alkinoo,,,μιλάμε οτι πρεπει να εισαι μάγος στις πατέντες,,,ε???:D:D:D


μου αρεσει ο τρόπος που σκευτεσαι:rolleyes::rolleyes:

TEOSS
13-09-2011, 00:42
Εάν θες παλμό, μπορείς να πάρεις από την φύσα που κουμπώνει το εργοστασιακό GPS ! Εκτός από ρεύμα έχει παλμό !;)

Άκυρο , για στροφές κινητήρα ψάχνεις… όχι για βήμα !

Alkinoos
13-09-2011, 10:45
Το ένα όργανο που έχω σεταρεται βάσει των παλμων απο την γειωση των μπεκ, όχι απο το ρεύμα των μπεκ.
Μη ξεχνάς πως ο εγκέφαλος όταν δίνει σήμα στα μπεκ δε στέλνει ρεύμα αλλα κόβει γειωση.
Βάσει των χρόνων που ψεκαζουν τα μπεκ, σεταρουμε ανάλογα το μαραφετη κ δείχνει στροφές κινητήρα.
Με αυτο μπορω να έχω πλήρη εικόνα του μειγματος του κινητήρα ανεξάρτητα φορτίο κινητήρα, γωνία πεταλούδας, κ στροφών κινητήρα.
Πρόσεξε, μπορω μόνο να παρακολουθώ κ όχι να επεμβω στη χαρτογράφηση.

Με άλλο μαραφετη θα προσπαθήσω να την αλλάξω βάσει των δεδομένων του πρώτου.
Το πρόβλημα μου είναι διπλό σε αυτη την περίπτωση.
Πρώτων δε ξέρω αν δουλέψει με το κολπακι των παλμων κ θα πρέπει να βρω που είναι ο αισθητηρας στροφων ( ε δε γίνεται, κάπου είναι κ αυτός, το κοντέρ απο που περνει σήμα;) κ δεύτερον κ βασικότερο το gs δεν έχει maf (mass air flow) κ μάλλον θα χρειαστεί να προσαρμοσω ένα 2,5μπαρο map sensor στην υποπιεση της εισαγωγής με έξοδο 0-5volt.

Πάραυτα, είναι άγνωστο ακόμα αν δουλέψει η πατέντα κ φυσικά ακόμα κ αν δουλέψει βλέπω τα check στο κοντέρ να αναβοσβηνουν σα χριστουγεννιάτικο δέντρο!
Ειδωμεν!

nivam
13-09-2011, 11:08
Με επιφύλαξη το 11

http://www.bmwmcchattanooga.com/images/parts/bmw/fullsize/144767.jpg

NLS
13-09-2011, 11:20
Αυτό θα σε βοηθήσει:

engine speed sensor /crank shaft sensor location - ADVrider (http://www.advrider.com/forums/showthread.php?t=408504)

Έχει και PDF με τα ηλεκτρικά της 1200GS.

ΙoannisPanagiotidis
13-09-2011, 11:29
Το ένα όργανο που έχω σεταρεται βάσει των παλμων απο την γειωση των μπεκ, όχι απο το ρεύμα των μπεκ.
Μη ξεχνάς πως ο εγκέφαλος όταν δίνει σήμα στα μπεκ δε στέλνει ρεύμα αλλα κόβει γειωση.
Βάσει των χρόνων που ψεκαζουν τα μπεκ, σεταρουμε ανάλογα το μαραφετη κ δείχνει στροφές κινητήρα.
Με αυτο μπορω να έχω πλήρη εικόνα του μειγματος του κινητήρα ανεξάρτητα φορτίο κινητήρα, γωνία πεταλούδας, κ στροφών κινητήρα.
Πρόσεξε, μπορω μόνο να παρακολουθώ κ όχι να επεμβω στη χαρτογράφηση.

Με άλλο μαραφετη θα προσπαθήσω να την αλλάξω βάσει των δεδομένων του πρώτου.
Το πρόβλημα μου είναι διπλό σε αυτη την περίπτωση.
Πρώτων δε ξέρω αν δουλέψει με το κολπακι των παλμων κ θα πρέπει να βρω που είναι ο αισθητηρας στροφων ( ε δε γίνεται, κάπου είναι κ αυτός, το κοντέρ απο που περνει σήμα;) κ δεύτερον κ βασικότερο το gs δεν έχει maf (mass air flow) κ μάλλον θα χρειαστεί να προσαρμοσω ένα 2,5μπαρο map sensor στην υποπιεση της εισαγωγής με έξοδο 0-5volt.

Πάραυτα, είναι άγνωστο ακόμα αν δουλέψει η πατέντα κ φυσικά ακόμα κ αν δουλέψει βλέπω τα check στο κοντέρ να αναβοσβηνουν σα χριστουγεννιάτικο δέντρο!
Ειδωμεν!


... με εστειλες τωρα!!...χεχε!:)...σοκαρισμενος θα παρακολουθησω την προσπαθεια σου!

.... http://www.gsforum.gr/images/icons/icon14.gif

Alkinoos
13-09-2011, 12:59
Αυτο που φαινεται στο παραπάνω διάγραμμα είναι ο αισθητηρας στροφαλου κ αν δε κάνω λάθος δίνει σήμα απ´ευθειας στον εγκέφαλο κ αυτός με την σειρά του δίνει στο στροφομετρο του κοντέρ.

Θα το ψάξω παιρεταιρω κ βλέπουμε.
Απλά επαναλαμβάνω ότι δεν ξέρω αν δουλέψει.

paschalis
13-09-2011, 16:51
Καλη επιτυχια!
Καποια στιγμη η μηχανη σου θα ειναι σιγουρα απιαστη!!

Alkinoos
13-09-2011, 17:07
Ουουου καλα! Εχω ακομα πολυ δρομο. Εχω ζαλιστει να δινω λεφτα!!!
Ψυχοθεραπεια κανω...

NLS
13-09-2011, 17:11
Αν κάνεις ψυχοθεραπεία δίνοντας λεφτά, να σου δώσω τα στοιχεία μου.
Εγώ θα θέλω σε λίγο ψυχοθεραπεία επειδή δεν έχω.

Alkinoos
13-09-2011, 17:45
Κανω ψυχοθεραπεια κανοντας αυτο που θελω. Αν αυτο συνεπαγεται στο να ξοδεψω καποια χρηματα, ας ειναι.
Ολοι το κανουν αυτο με το τροπο τους.

Αν ησουν γκομενα, θα αγοραζες παπουτσια, αν ησουν τζογαδορος θα τα ετρωγες σε καμια λεσχη, αν ησουν πρεζακιας στη πρεζα κ αν σου αρεσει το πλεξιμο θα τα ετρωγες σε κλωστες.
Εγω τα τρωω στις μηχανες μου.

Ποιο ειναι το προβλημα σου???

NLS
13-09-2011, 17:58
Κανένα, καλά κάνεις. Σοβαρά σου μίλησα.