PDA

View Full Version : Παραπάνω τετραγωνικά στο τιμολόγιο ΔΕΗ;


NLS
13-09-2011, 07:29
Παιδιά το τιμολόγιο της ΔΕΗ σας σε σχέση με τα τετραγωνικά σας ταιριάζουν;

Εμένα πάντα μου έγραφε παραπάνω τετραγωνικά. Αρκετά παραπάνω μάλιστα. Από 120 γράφει 134. Άντε πες και 4 μια αποθηκούλα. Μέχρι το 134;

ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ (και γι' αυτό το είχα αφήσει έτσι), τότε μας είχαν πει ότι "έτσι κάνουν" για κάποιους λόγους (αποθήκη κάτι συντελεστές κλπ.) και το είχα αφήσει.

Όμως ήρθε η ώρα να το ξανακοιτάξω (και εν όψη της νέας κυβερνητικής ΛΗΣΤΕΙΑΣ). Κάπου άκουσα ότι με το Ε9 και το συμβόλαιο του σπιτιού μπορώ ακόμα και να διεκδικήσω αναδρομικά τα παραπάνω χρεωμένα χρήματα. (και μήπως αλυσιδωτά και το νόμιμο τόκο και τα επιπλέον δημοτικά τέλη;...)

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ;

paschalis
13-09-2011, 07:54
Παιδιά το τιμολόγιο της ΔΕΗ σας σε σχέση με τα τετραγωνικά σας ταιριάζουν;

Εμένα πάντα μου έγραφε παραπάνω τετραγωνικά. Αρκετά παραπάνω μάλιστα. Από 120 γράφει 134. Άντε πες και 4 μια αποθηκούλα. Μέχρι το 134;

ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ (και γι' αυτό το είχα αφήσει έτσι), τότε μας είχαν πει ότι "έτσι κάνουν" για κάποιους λόγους (αποθήκη κάτι συντελεστές κλπ.) και το είχα αφήσει.

Όμως ήρθε η ώρα να το ξανακοιτάξω (και εν όψη της νέας κυβερνητικής ΛΗΣΤΕΙΑΣ). Κάπου άκουσα ότι με το Ε9 και το συμβόλαιο του σπιτιού μπορώ ακόμα και να διεκδικήσω αναδρομικά τα παραπάνω χρεωμένα χρήματα. (και μήπως αλυσιδωτά και το νόμιμο τόκο και τα επιπλέον δημοτικά τέλη;...)

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ;

Καλη επιτυχια!
Πηγα να παρω πισω τη διαφορα που μου οφειλαν γιατι δεν ειχαν υπολογισει το παιδι στο Ε1 και αυτα που ζητησαν ηταν 5 σελιδες...

NLS
13-09-2011, 11:07
Τι έγινε ρε παιδιά κανένα ενδιαφέρον;

Ξαναρωτάω λοιπόν:

- Στο τιμολόγιο ΣΑΣ της ΔΕΗ τα τετραγωνικά που αναφέρονται είναι τα σωστά;
- Αν όχι γιατί;
- Αν όχι έχουμε κάποιο τρόπο/δικαίωμα να το φτιάξουμε;
- ...και ίσως αναδρομικά να αποζημιωθούμε;

Gemat
13-09-2011, 11:21
Παιδιά το τιμολόγιο της ΔΕΗ σας σε σχέση με τα τετραγωνικά σας ταιριάζουν;

Εμένα πάντα μου έγραφε παραπάνω τετραγωνικά. Αρκετά παραπάνω μάλιστα. Από 120 γράφει 134. Άντε πες και 4 μια αποθηκούλα. Μέχρι το 134;

ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ (και γι' αυτό το είχα αφήσει έτσι), τότε μας είχαν πει ότι "έτσι κάνουν" για κάποιους λόγους (αποθήκη κάτι συντελεστές κλπ.) και το είχα αφήσει.

Όμως ήρθε η ώρα να το ξανακοιτάξω (και εν όψη της νέας κυβερνητικής ΛΗΣΤΕΙΑΣ). Κάπου άκουσα ότι με το Ε9 και το συμβόλαιο του σπιτιού μπορώ ακόμα και να διεκδικήσω αναδρομικά τα παραπάνω χρεωμένα χρήματα. (και μήπως αλυσιδωτά και το νόμιμο τόκο και τα επιπλέον δημοτικά τέλη;...)

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ;


εεε, σου λεει ολο και θα εχεις κλεισει κανενα μπαλκονακι....φροντιζει λοιπον για να εχει.... Ελλαδισταν :sm7::sm7::sm7:

NLS
13-09-2011, 11:32
Δεν μπορεί κάποιος θα μου απαντήσει και σοβαρά. Δεν σας ενδιαφέρει;

(χωρίς παρεξήγηση στον gemat)

Εγώ θέλω τη συνεισφορά σας σε αυτά που ρωτάω γιατί ΣΚΟΠΕΥΩ να κάνω κίνηση αν ΜΠΟΡΕΙ να γίνει κίνηση και ας θέλει και 50 διαφορετικές χαρτούρες, ίσως και δικαστήριο.

Θα ρωτήσω επίσης ΙΝΚΑ, συνήγορο του πολίτη κλπ.

Αλλά πρώτα από όλα σε εσάς εδώ μέσα έχω κάνει συγκεκριμένες ερωτήσεις (πάμε πάλι):

- Στο τιμολόγιο ΣΑΣ της ΔΕΗ τα τετραγωνικά που αναφέρονται είναι τα σωστά; (όταν πάτε σπίτι δείτε)
- Αν όχι γιατί; (ξέρετε κάτι, σας είχαν πει το λόγο;... δεν το είχατε προσέξει; τι;...)
- Αν όχι έχουμε κάποιο τρόπο/δικαίωμα να το φτιάξουμε; (επίσης αν ξέρετε κάτι)
- ...και ίσως αναδρομικά να αποζημιωθούμε;

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
13-09-2011, 11:37
Σε μένα γράφονται σωστά !

NLS
13-09-2011, 11:39
ενδιαφέρον

θέλω κι άλλα δεδομένα από κόσμο παρακαλώ!

megalopsyxos
13-09-2011, 11:44
Στην κύρια κατοικία γράφονται ακριβώς, στην εξοχική 124 αντί πραγματικά 90 αλλα θεωρώ επειδή είναι μεγάλο το οικόπεδο (800 μ.)

NLS
13-09-2011, 11:45
Μάλιστα. Ενώ εμένα με μικρή αποθήκη (4 άντε 5 τμ.) αντί 120 (άντε 125) βάζει 134. Το πάρκιν είναι πυλωτής άρα πληρώνεται από το κοινόχρηστο ρεύμα. Δεν έχει λογική.

Άλλος;

MARK
13-09-2011, 11:50
Και εμένα σωστά τα γράφει.Ειπώθηκε ότι η θα πληρωθεί στον λογ/μο της ΔΕΗ από 0,5ως 10€ το τ.μ. Ανάλογα την περιοχή ΝεύραΝεύραΝεύρα

vpentza
13-09-2011, 12:06
τα τμ τα στέλνουν οι Δήμοι στη ΔΕΗ
όταν κάνουμε αίτηση για ρολόι της ΔΕΗ προσκομίζουμε χαρτί από την εφορία όπου εκεί έχουμε προσκομίσει χαρτί απο τη Πολεοδομία όπου αναφέρονται τα τετραγωνικά του σπιτιού βάσει της άδειας οικοδομής. Το ίδιο μάτσο χαρτιά (δεν είμαι και πολύ σίγουρος) τα έχουμε υποβάλει και στον Δήμο για τις αντίστοιχες βεβαιώσεις....
Η αλλαγή (εάν γίνεται εύκολα) θα πρέπει να γίνει στον Δήμο αφού διαπιστώσεις τί γράφουν και απο ποια χαρτιά έχουν αντιγράψει τα νούμερα, άρα ψάχνεις για τον φάκελο ακινητου στον Δήμο.....αφού τα συμφωνήσετε, τοτε ασχολείσε με την ΔΕΗ.....

ένας πολιτικός μηχανικός θα ήταν η πιό χρήσιμη πηγη πληροφορίας....

(ο μηχανικός θα πρέπει να σου πει ποιά τμ υπόκεινται σε δημοτικά τέλη, πχ η αποθήκη είναι μέσα ?)

NLS
13-09-2011, 12:20
ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες

κάναν πολιτικό μηχανικό έχουμε εδώ;

ortho
13-09-2011, 23:11
Δεν ξέρω ακριβώς από που έχουν τα στοιχεία. Σε εμάς αναγράφει τα πραγματικά τετραγωνικά, παρόλο που το διαμέρισμα έχει ημιϋπαίθριο.Κι απόσο ξέρω η πεθερά μου είχε δηλώσει τα πραγματικά στην εφορία, μύλος....

Κι επειδή είμαι παλιοχαρακτήρας και θέλω να σας στα σπάσω οριστικά,
δείτε τι έλεγε ο νεότερος χοντρός μόλις 3 μήνες πριν σε σχέση με ακίνητα και ΔΕΗ. Να τον χαίρονται οι πρασινοφρουροί! Θα το βάλω και σε άλλα παρόμοια νήματα να το δουν όλοι!

Βενιζέλος 23Ιουνίου2011 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WERICDPPwgc)

Arkas
14-09-2011, 00:34
Επειδή με είχε "ψυλλιάσει" παλαιότερα κάποιος φίλος
ότι αναγράφονται παραπάνω τετραγωνικά,
προκειμένου να εισπράττουν οι δήμοι περισσότερα,
το είχα ψάξει
και είμαι Οκ !


Κι επειδή είμαι παλιοχαρακτήρας και θέλω να σας στα σπάσω οριστικά,
δείτε τι έλεγε ο νεότερος χοντρός μόλις 3 μήνες πριν σε σχέση με ακίνητα και ΔΕΗ. Να τον χαίρονται οι πρασινοφρουροί! Θα το βάλω και σε άλλα παρόμοια νήματα να το δουν όλοι!

Βενιζέλος 23Ιουνίου2011 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WERICDPPwgc)


Να τον χαιρόμαστε ....

BOXER
14-09-2011, 01:47
...Κι επειδή είμαι παλιοχαρακτήρας και θέλω να σας στα σπάσω οριστικά,
δείτε τι έλεγε ο νεότερος χοντρός μόλις 3 μήνες πριν σε σχέση με ακίνητα και ΔΕΗ. Να τον χαίρονται οι πρασινοφρουροί! Θα το βάλω και σε άλλα παρόμοια νήματα να το δουν όλοι!

Βενιζέλος 23Ιουνίου2011 - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=WERICDPPwgc)





Να τον χαιρόμαστε ....


Ναι ναι, να το χαιρομαστε το αρχ...... Νεύρα Νεύρα Νεύρα!!!

Δεν βλεπω καποιον να βγαινει και να γραφει καποιο... σχολιο ομως :cool:!!!

Οχι που θα εμφανιστει....... :mad:

casegs
23-09-2011, 14:22
και σε εμενα γραφει αλλα και αλλα.
τα τετραγωνικα λενε 120 και στο ΤΑΠ λεει 132:yz:yz:yz