PDA

View Full Version : Πότε έγινε αυτό;!


ortho
14-09-2011, 10:00
Στα χέρια του 40ού πλουσιότερου Βρετανού βρίσκεται πλέον το 10% της ΔΕΗ, γεγονός που τον καθιστά τον δεύτερο μεγαλύτερο μέτοχο μετά το ελληνικό Δημόσιο σε μια στιγμή μάλιστα που επίκειται η περαιτέρω αποκρατικοποίηση της επιχείρησης, σύμφωνα με δημοσίευμα στα «Νέα» (http://www.tanea.gr/oikonomia/article/?aid=4656801).

Ο κύριος 10% της ΔΕΗ ονομάζεται Στέφεν Μπατ, ελέγχει κατά το ήμισυ το αγγλοαμερικανικό fund Silchester International Investors που διαχειρίζεται περί τα 20 δισ. ευρώ διεθνώς και σύμφωνα με τους «Sunday Times» ειδικεύεται στην αγορά μεγάλων πακέτων μετοχών εταιρειών όταν είναι υποτιμημένες.

ΤΟ ΒΗΜΑ - Το 10% της ΔΕΗ κατέχει πλέον βρετανός εκατομμυριούχος - oικονομία (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=419529&h1=true)

.....και μετά....


δε θα ξυπνήσουμε ποτέ!!!!

evan400f
14-09-2011, 10:07
Ποιο σιγά θα ξυπνήσουμε απότομα και θα πάθουμε κανένα εγκεφαλικό……:mad::mad:Νεύρα

adventure
14-09-2011, 10:19
:( :( :hmmm: Νεύρα

GeorgeP
14-09-2011, 11:05
Επιτελους!!!!!! Αρχισαν και στην πραξη οι ιδιωτικοποιησεις....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!:):)

Αντε να παιρνουν σειρα και οι επομενοι......

syan
14-09-2011, 11:17
Επιτελους!!!!!! Αρχισαν και στην πραξη οι ιδιωτικοποιησεις....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!:):)

Αντε να παιρνουν σειρα και οι επομενοι......

http://www.cardmaster.com/card/Friendship/Animated/luck.gif

gepol
14-09-2011, 11:31
Δηλαδή συμφωνείτε όλοι σας με την επίσημη πλέον και δημοσιευμένη ανικανότητά μας για διαχείριση εθνικού πλούτου και ξεπούλημα σε ξένους. Μετά, και επειδή έχουμε ελεύθερη αγορά, μην ακούσω κανέναν να λέει ότι μας γδέρνουν....οκ?:hmmm:

ortho
14-09-2011, 14:28
Επιτελους!!!!!! Αρχισαν και στην πραξη οι ιδιωτικοποιησεις....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!:):)

Αντε να παιρνουν σειρα και οι επομενοι......

Δε φαντάζομαι να παρακαλάς να πάρει το νερό η suez.
Γιατί πρέπει λόγω κακοδιαχείρησης και ρουσφετιού να ξεπουληθεί εθνικός πλούτος δεν το καταλαβαίνω. Αλλά φυσικά, αφού ο ΓΑΠ κι η συμμορία δε θέλουν να τα βάλουν με τους πελάτες τους, σου λέει θα πουλήσω, θα πάρω τη μιζούλα μου, κακός θα γίνει ο νέος ιδιοκτήτης κι ο ελληνικός λαός μπορεί να πάει να ####θεί!

napgeo
14-09-2011, 14:31
Δε φαντάζομαι να παρακαλάς να πάρει το νερό η suez.
Γιατί πρέπει λόγω κακοδιαχείρησης και ρουσφετιού να ξεπουληθεί εθνικός πλούτος δεν το καταλαβαίνω. Αλλά φυσικά, αφού ο ΓΑΠ κι η συμμορία δε θέλουν να τα βάλουν με τους πελάτες τους, σου λέει θα πουλήσω, θα πάρω τη μιζούλα μου, κακός θα γίνει ο νέος ιδιοκτήτης κι ο ελληνικός λαός μπορεί να πάει να ####θεί!



Με βρίσκεις σύμφωνο εκτός της τελευταίας λέξηςΝεύρα

moican66
14-09-2011, 14:32
Δηλαδή συμφωνείτε όλοι σας με την επίσημη πλέον και δημοσιευμένη ανικανότητά μας για διαχείριση εθνικού πλούτου και ξεπούλημα σε ξένους. Μετά, και επειδή έχουμε ελεύθερη αγορά, μην ακούσω κανέναν να λέει ότι μας γδέρνουν....οκ?:hmmm:
+1200

asotosios
14-09-2011, 16:04
Επιτελους!!!!!! Αρχισαν και στην πραξη οι ιδιωτικοποιησεις....ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!!!!!!!!!!:):)

Αντε να παιρνουν σειρα και οι επομενοι......

αλλο ιδιωτικοποιηση και αλλο ξεπουλημα με αδιαφανεις διαδικασιες...γιατι αυτο γινεται εδω και πολλα χρονια...

αντε να πουλησουνε το νερακι που βγαζει η Ελληνικη γη, και η Ελληνικη βροχουλα και να το κανουν οτι θελουν...και ολα αυτα επειδη καποιοι πολιτικαντιδες γεμησαν με υπαραριθμο αμφιβολου ικανοτητων προσωπικο...

με αυτα τα μυαλα καλα να μας κανουν αν μας πουλανε το νερακι μας...χρυσο...ή ακομα και αν καποτε τους συμφερει να το πουλανε αλλου και οχι σε εμας...

μην ξεχνας οτι σε λιγο, το πολυτιμοτερο αγαθο δεν ειναι ουτε το χρυσο ουτε το πετρελαιο ουτε τα διαμαντια...αλλα το νερακι, χωρις τα αλλα ζεις χωρις νερακι ομως οχι...!!!

καλο ξεπουλημα λοιπον...!!!Νεύρα

ortho
14-09-2011, 16:10
Με βρίσκεις σύμφωνο εκτός της τελευταίας λέξηςΝεύρα
Εχεις δίκιο. Περίμενα την λογοκρισία του bulletin και δεν αυτολογοκρίθηκα. :( Αλλά το νόημα είναι αυτό ακριβώς!

GeorgeP
14-09-2011, 16:40
αλλο ιδιωτικοποιηση και αλλο ξεπουλημα με αδιαφανεις διαδικασιες...γιατι αυτο γινεται εδω και πολλα χρονια...

αντε να πουλησουνε το νερακι που βγαζει η Ελληνικη γη, και η Ελληνικη βροχουλα και να το κανουν οτι θελουν...και ολα αυτα επειδη καποιοι πολιτικαντιδες γεμησαν με υπαραριθμο αμφιβολου ικανοτητων προσωπικο...

με αυτα τα μυαλα καλα να μας κανουν αν μας πουλανε το νερακι μας...χρυσο...ή ακομα και αν καποτε τους συμφερει να το πουλανε αλλου και οχι σε εμας...

μην ξεχνας οτι σε λιγο, το πολυτιμοτερο αγαθο δεν ειναι ουτε το χρυσο ουτε το πετρελαιο ουτε τα διαμαντια...αλλα το νερακι, χωρις τα αλλα ζεις χωρις νερακι ομως οχι...!!!

καλο ξεπουλημα λοιπον...!!!Νεύρα

Οι πηγες του νερου δεν πωλουνται ουτε θα πουληθουν ποτε!! Αυτο εγινε στην Αργεντινη...οχι εδω!
Οι εγκαταστασεις εκμεταλευσης του νερου ΝΑΙ πωλουνται και καλα κανουν!!
Το ιδιο θα γινει και με την ΔΕΗ, δεν θα πωληθει ομως ο λιγνιτης! ασε που θα καταργηθει συντομα η εξορυξη του!

Δεν με ενδιαφερει ποσο θα πουληθουν ¨η αν ξεπουληθουν οπως λες. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να υπαξει ανταγωνισμος με άλλες ΔΕΗ που θα συνυπαρχουν στο ιδιο χωρο κι εγω θα πληρωνω ρευμα με τιμες...κινητης τηλεφωνιας!!!!;)
Αυτο επισης που με ενδιαφερει ειναι οι υπαλληλοι τους να αμοιβονται συμφωνα με την παραγωγη εργασιας κι οχι συμφωνα με τις υπερογκες συλλογικες συμβασεις τους τις οποιες με απειλες κι εκφοβισμους του τυπου ''θα κατεβασουμε τους διακοπτες'' πετυχαιναν τοσα χρονια!!
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι τυποι σαν τον Φωτοπουλο της ΔΕΗ κι αλλους σαν κιαυτον να τους πανε στα τσακιδια!!!

Αυτο με ενδιαφερει κι επιτελους γινεται!!

gsmaniac
14-09-2011, 17:01
[QUOTE=GeorgeP;465395]Οι πηγες του νερου δεν πωλουνται ουτε θα πουληθουν ποτε!! Αυτο εγινε στην Αργεντινη...οχι εδω!
Οι εγκαταστασεις εκμεταλευσης του νερου ΝΑΙ πωλουνται και καλα κανουν!!
Το ιδιο θα γινει και με την ΔΕΗ, δεν θα πωληθει ομως ο λιγνιτης! ασε που θα καταργηθει συντομα η εξορυξη του!

Δεν με ενδιαφερει ποσο θα πουληθουν ¨η αν ξεπουληθουν οπως λες. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να υπαξει ανταγωνισμος με άλλες ΔΕΗ που θα συνυπαρχουν στο ιδιο χωρο κι εγω θα πληρωνω ρευμα με τιμες...κινητης τηλεφωνιας!!!!;)
Αυτο επισης που με ενδιαφερει ειναι οι υπαλληλοι τους να αμοιβονται συμφωνα με την παραγωγη εργασιας κι οχι συμφωνα με τις υπερογκες συλλογικες συμβασεις τους τις οποιες με απειλες
κι εκφοβισμους του τυπου ''θα κατεβασουμε τους διακοπτες'' πετυχαιναν
τοσα χρονια!!
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι
τυποι σαν τον Φωτοπουλο της ΔΕΗ κι αλλους σαν κιαυτον να τους πανε στα
τσακιδια!!!

Αυτο με ενδιαφερει κι επιτελους γινεται!![/QUOTE

Σε κάποια σημεία συμφωνώ και νομίζω και πολλοί ακόμη...:cool:
Γιατί δεν τα γράφεις έτσι απο την αρχή και σαλταρουν όσοι δεν σε ξέρουν;;;;;:Απορία:

asotosios
14-09-2011, 17:17
[QUOTE=GeorgeP;465395]Οι πηγες του νερου δεν πωλουνται ουτε θα πουληθουν ποτε!! Αυτο εγινε στην Αργεντινη...οχι εδω!
Οι εγκαταστασεις εκμεταλευσης του νερου ΝΑΙ πωλουνται και καλα κανουν!!
Το ιδιο θα γινει και με την ΔΕΗ, δεν θα πωληθει ομως ο λιγνιτης! ασε που θα καταργηθει συντομα η εξορυξη του!

Δεν με ενδιαφερει ποσο θα πουληθουν ¨η αν ξεπουληθουν οπως λες. Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να υπαξει ανταγωνισμος με άλλες ΔΕΗ που θα συνυπαρχουν στο ιδιο χωρο κι εγω θα πληρωνω ρευμα με τιμες...κινητης τηλεφωνιας!!!!;)
Αυτο επισης που με ενδιαφερει ειναι οι υπαλληλοι τους να αμοιβονται συμφωνα με την παραγωγη εργασιας κι οχι συμφωνα με τις υπερογκες συλλογικες συμβασεις τους τις οποιες με απειλες
κι εκφοβισμους του τυπου ''θα κατεβασουμε τους διακοπτες'' πετυχαιναν
τοσα χρονια!!
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι
τυποι σαν τον Φωτοπουλο της ΔΕΗ κι αλλους σαν κιαυτον να τους πανε στα
τσακιδια!!!

Αυτο με ενδιαφερει κι επιτελους γινεται!![/QUOTE

Σε κάποια σημεία συμφωνώ και νομίζω και πολλοί ακόμη...:cool:
Γιατί δεν τα γράφεις έτσι απο την αρχή και σαλταρουν όσοι δεν σε ξέρουν;;;;;:Απορία:


+1200 (που ελπιζω να παρω :) )
σε ολα τα παραπανω συμφωνω απολυτα...

απλα κραταω μια επιφυλαξη στο τι πωλειτε...μιας και ο τροπος που πουλανε ξεπουλανε στην Ελλαδα ειναι παντα μα παντα με πολλα πολλα ερωτηματικα...
π.χ τι σημαινει πουλαω τις εγκαταστασεις εκμεταλευσης του υδροφορου οριζοντα...μηπως ειναι κατι σαν το οδικο δυκτιο που για να πας π.χ Τριπολη Πατρα πληρωνεις αλλα εργα δεν γινονται...και κυνδινευεις να σκοτωθεις...???

πολυ καλο να υπαρχει ανταγωνισμος αλλα να υπαρχει υγιεις ανταγωνισμος, ο οποιος στην Ελλαδα εχει αποδηχτει οτι δεν υπαρχει...!!!

ckk
14-09-2011, 19:24
http://www.cardmaster.com/card/Friendship/Animated/luck.gif


Καλό Στράτο μου, αλλά αν έλλειπε ο δείκτης, θα ήταν καλύτερο. :hmmm:

GeorgeP
14-09-2011, 22:11
[quote=gsmaniac;465413]


+1200 (που ελπιζω να παρω :) )
σε ολα τα παραπανω συμφωνω απολυτα...

απλα κραταω μια επιφυλαξη στο τι πωλειτε...μιας και ο τροπος που πουλανε ξεπουλανε στην Ελλαδα ειναι παντα μα παντα με πολλα πολλα ερωτηματικα...
π.χ τι σημαινει πουλαω τις εγκαταστασεις εκμεταλευσης του υδροφορου οριζοντα...μηπως ειναι κατι σαν το οδικο δυκτιο που για να πας π.χ Τριπολη Πατρα πληρωνεις αλλα εργα δεν γινονται...και κυνδινευεις να σκοτωθεις...???

πολυ καλο να υπαρχει ανταγωνισμος αλλα να υπαρχει υγιεις ανταγωνισμος, ο οποιος στην Ελλαδα εχει αποδηχτει οτι δεν υπαρχει...!!!

Εχουμε ενα υπεροχο παραδειγμα υγειους ανταγωνισμου το οποιο μπορει να γινει παραδειγμα κι οδηγος για ολους μας και λεγεται......ΚΙΝΗΤΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ με πρωτον τον......Γερμανο του Cosmote/OTE.

ortho
14-09-2011, 22:55
[quote=asotosios;465424]

Εχουμε ενα υπεροχο παραδειγμα υγειους ανταγωνισμου το οποιο μπορει να γινει παραδειγμα κι οδηγος για ολους μας και λεγεται......ΚΙΝΗΤΗ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑ με πρωτον τον......Γερμανο του Cosmote/OTE.

Τώρα Γιώργο δεν είμαστε κι απόλυτα σίγουροι για το πόσο υγιείς είναι αυτές οι εταιρείες. Και τι θα σημαίνει το κανόνι όταν το βαρέσουν.

Και να ρωτήσω και κάτι, απόλυτα σοβαρά. Τι ακριβώς να κάνουν τα δίκτυα χωρίς τις πηγές ενέργειας, νερού κι ότι άλλο. Κι όσο για τους εναλλακτικούς παρόχους στη σταθερή τηλεφωνία δεν τους έχω σε εκτίμηση. Πριν λίγα χρόνια είχα πάει στη forthnet. Κάποια στιγμή υπήρξε βλάβη στο ΚΑΦΑΟ της περιοχής. Απευθύνθηκα στη forthnet, η οποία είναι αλήθεια ότι ενδιαφέρθηκε, αλλά το πρόβλημα δε λύθηκε ποτέ σωστά. Εμένα όμως δε με ενδιαφέρει ότι ευθύνεται ο ΟΤΕ, εγώ πληρώνω τους άλλους. Επίσης όταν μετέφερα το ιατρείο η forthnet μου είπε ότι θα έμενα 35 μέρες χωρίς τηλέφωνο λόγω διαδικασιών τους. Επέστρεψα στον ΟΤΕ για τη μεταφορά κι έμεινα χωρίς τηλέφωνο για μερικές ώρες μόνο.

Δεν ξέρω, δεν πείθομαι οπωσδήποτε από τους ιδιώτες. Οπως λες, με ενδιαφέρει καλή τιμή κι αξιοπιστία. Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να τελειώνει η ιστορία με τους συνδικαλιστές τσιφλικάδες. Οπως πρέπει να τελειώνει κι η μονιμότητα με την πρόσληψη. Ποιός βέβαια σε αυτό το ######### θα κάνει την αξιολόγηση χωρίς εμπάθειες, αλληλοεξαρτήσεις και κομματικά κριτήρια, αυτό είναι πρόβλημα για δυνατούς λύτες. Προφανώς πρέπει να θεσπιστούν νόρμες κι η αξιολόγηση να βασίζεται σε αντικειμενικά κριτήρια. Και μόνο που τα σκέφτομαι με πιάνει ζάλη. Ποιός θα κρίνει ποιόν;!

ckk
15-09-2011, 09:54
[QUOTE=GeorgeP;465395]Οι πηγες του νερου δεν πωλουνται ουτε θα πουληθουν ποτε!! Αυτο εγινε στην Αργεντινη...οχι εδω!

Πού το ξέρεις?


Οι εγκαταστασεις εκμεταλευσης του νερου ΝΑΙ πωλουνται και καλα κανουν!!

Γιατί?


Το ιδιο θα γινει και με την ΔΕΗ, δεν θα πωληθει ομως ο λιγνιτης! ασε που θα καταργηθει συντομα η εξορυξη του!

Πού το ξέρεις και γιατί? Μήπως επειδή είναι ο φθηνότερος τρόπος παραγωγής ρεύματος?



Δεν με ενδιαφερει ποσο θα πουληθουν ¨η αν ξεπουληθουν οπως λες. Άνετε ζάμπλουτε άρχοντα… Αυτο που με ενδιαφερει ειναι να υπαξει ανταγωνισμος με άλλες ΔΕΗ που θα συνυπαρχουν στο ιδιο χωρο κι εγω θα πληρωνω ρευμα με τιμες...κινητης τηλεφωνιας!!!!;)


Αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα πληρώνουμε από τα φθηνότερα ρεύματα στην Ευρώπη. Μετά με τον ανταγωνισμό? Ρωτάω διότι δεν έχω την πρόσβαση του GeorgeP στα ανώτατα κλιμάκια αποφάσεων της Ευρώπης…

Αυτο επισης που με ενδιαφερει ειναι οι υπαλληλοι τους να αμοιβονται συμφωνα με την παραγωγη εργασιας κι οχι συμφωνα με τις υπερογκες συλλογικες συμβασεις τους τις οποιες με απειλες
κι εκφοβισμους του τυπου ''θα κατεβασουμε τους διακοπτες'' πετυχαιναν
τοσα χρονια!!
Αυτο που με ενδιαφερει ειναι
τυποι σαν τον Φωτοπουλο της ΔΕΗ κι αλλους σαν κιαυτον να τους πανε στα
τσακιδια!!!

Αυτο με ενδιαφερει κι επιτελους γινεται!![/QUOTE

Σε κάποια σημεία συμφωνώ και νομίζω και πολλοί ακόμη...:cool:
Γιατί δεν τα γράφεις έτσι απο την αρχή και σαλταρουν όσοι δεν σε ξέρουν;;;;;:Απορία:

Βρήκες και συ να συμφωνήσεις…

Εκτός κι αν εννοείς ότι συνήθως έχει άδικο σε όλα, ενώ τώρα στα μισά, οπότε… μια χαρά. :sm7:

GeorgeP
15-09-2011, 11:11
Τώρα Γιώργο δεν είμαστε κι απόλυτα σίγουροι για το πόσο υγιείς είναι αυτές οι εταιρείες. Και τι θα σημαίνει το κανόνι όταν το βαρέσουν.


Τοτε ΟΛΕΣ οι άλλες χωρες (ακομα κι αυτες του πρωην Ανατολικου μπλοκ) θα πρέπει να ειναι ηλιθιες που οι ΔΕΚΟ τους ειναι ¨η μετετραπησαν σε ιδιωτικες...... κι εμεις οι εξυπνοι. Δεν εξηγειται αλλιως!
Πολυ σιγουρος εισαι οτι αυτες οι εταιρειες θα βαρεσουν κανονι, πως κι ετσι??


Και να ρωτήσω και κάτι, απόλυτα σοβαρά. Τι ακριβώς να κάνουν τα δίκτυα χωρίς τις πηγές ενέργειας, νερού κι ότι άλλο. Κι όσο για τους εναλλακτικούς παρόχους στη σταθερή τηλεφωνία δεν τους έχω σε εκτίμηση. Πριν λίγα χρόνια είχα πάει στη forthnet. Κάποια στιγμή υπήρξε βλάβη στο ΚΑΦΑΟ της περιοχής. Απευθύνθηκα στη forthnet, η οποία είναι αλήθεια ότι ενδιαφέρθηκε, αλλά το πρόβλημα δε λύθηκε ποτέ σωστά. Εμένα όμως δε με ενδιαφέρει ότι ευθύνεται ο ΟΤΕ, εγώ πληρώνω τους άλλους. Επίσης όταν μετέφερα το ιατρείο η forthnet μου είπε ότι θα έμενα 35 μέρες χωρίς τηλέφωνο λόγω διαδικασιών τους. Επέστρεψα στον ΟΤΕ για τη μεταφορά κι έμεινα χωρίς τηλέφωνο για μερικές ώρες μόνο.


Και πολυ καλα εκανες κι επεστρεψες στον Γερμανο! Στον ιδωτη Γερμανο!;) Αλλα να ξερεις οτι πριν λιγα χρονια ηταν......last year, τωρα και σε αυτες τις εταιρειες εχουν αλλαξει τα πραγματα προς το καλυτερο, δεν ειναι τελεια αλλα καλυτερα. Τουλαχιστον εχουμε την δυνατοτητα επιλογης.
Αλλα εγω μιλησα για κινητη τηλεφωνια κι οχι για σταθερα δικτυα. Εκει δεν υπαρχει θεμα αναταγωνισμου και τιμων. Εκει λειτουργουν πολυ σωστα....οι ''κακοι'' ιδιωτες που μας πινουν το αιμα!;)



Δεν ξέρω, δεν πείθομαι οπωσδήποτε από τους ιδιώτες. Οπως λες, με ενδιαφέρει καλή τιμή κι αξιοπιστία. Συμφωνώ απόλυτα ότι πρέπει να τελειώνει η ιστορία με τους συνδικαλιστές τσιφλικάδες. Οπως πρέπει να τελειώνει κι η μονιμότητα με την πρόσληψη. Ποιός βέβαια σε αυτό το ######### θα κάνει την αξιολόγηση χωρίς εμπάθειες, αλληλοεξαρτήσεις και κομματικά κριτήρια, αυτό είναι πρόβλημα για δυνατούς λύτες. Προφανώς πρέπει να θεσπιστούν νόρμες κι η αξιολόγηση να βασίζεται σε αντικειμενικά κριτήρια. Και μόνο που τα σκέφτομαι με πιάνει ζάλη. Ποιός θα κρίνει ποιόν;!


Εμεις αυτους!!!! Με την ψηφο μας!!!

gepol
15-09-2011, 11:21
Να δούμε τώρα που η Wind πουλιέται στην Βόδιαφον (έτσι άκουσα), τι θα γίνει με τον ανταγωνισμό...

GeorgeP
15-09-2011, 11:49
Χρηστο (CKK)
οσον αφορα τις πηγες τo ξερω διοτι ετσι ειναι σε ολη την ευρωπαικη ενωση, η ελλαδα δεν μπορει να αποτελεσει εξαιρεση.

Οσον αφορα τις εγκαταστασεις που πωλουνται, προτιμω να εχω 3 ΕΥΔΑΠ στην Αθηνα με κοινες πηγες προμηθειας νερου και κοινο κρατικο τιμολογιο προμηθειας ουτως ωστε να ''παιζουν'' η καθε μια το δικο της σκοπο στα οικιακα τιμολογια παρα μια και μονοπωλιο!!!!!

Οσον αφορα τον λιγνιτη, ξερεις οτι ειναι το πιο βρωμικο ορυκτο!! Ξερεις οτι στην Μεγαλοπολη και στην Πτολεμαιδα οι κατοικοι (δεν αναφερω καν τους εργαζομενους) πασχουν στο 80% απο πνευμονικες παθησεις μεταξυ αυτων και η πνευμονοκονιαση απο την οποια πεθαινουν κατα 10αδες πριν το 50ο ετος της ηλικιας τους! Ξερεις οτι αναμεσα στα θυματα ειναι και παιδια και μου μιλας για κοστος????
Στην Κινα που το κρυο ειναι -20 βαθμους, στα χωρια αλλα και στις φτωχογειτονιες των μεγαλουπολεων, εχουν κατι σομπες που καινε κατι στρογγυλα πετρωματα διαμετρους 20 εκατοστων και παχουν 2,5. Η θνησιμοτητα σε αυτα τα χωρια ξεπερναει το 30% πριν την ηλικια των 35 ετων!! ξερεις γιατι? διοτι αυτο το στρογγυλο πραγματακι ειναι λιγνιτης!!!!

Φθηνοτερο ρευμα απο ολη την Ευρωπη? Εδω γελανε αλλα και κλαινε μιας κι αντιγραφεις τα λογια του αθλιου Φωτοπουλου της ΓΕΝΟΠ.
Κατ αρχην και συμφωνως με τις προσβασεις μου στα ανωτερα κλιμακια των αποφασεων της ευρωπης, στην γερμανια π.χ η τιμη χονδρικης ανα Μεγαβατ καθοριζεται απο το......Χρηματιστηριο ενεργειας το '' European Electricity Exchange'', το πιο δραστηριο ευρωπαικο χρηματιστηριο ενεργειας με εδρα την Φρανκφουρτη.


Ετσι, το μεσημέρι του Σαββάτου της 16ης Ιουλίου, χάρη στη μεγάλη εκείνη τη στιγμή διαθέσιμη ποσότητα ενέργειας από φωτοβολταικά (σημ. ηλιος στην Γερμανια σκεψου στην ελλαδα), κατέστη δυνατό να καλυφθεί και με το παραπάνω η ζήτηση για ηλεκτρισμό από νοικοκυριά και επιχειρήσεις. Έτσι δεν χρειάστηκε να ενταχθούν στο σύστημα ακριβές μονάδες φυσικού αερίου, κι επομένως να ανέβει τεχνητά η χονδρική τιμή, με αποτέλεσμα η τελευταία να «καταρρεύσει» σε επίπεδα που συναντά κανείς μόνο τις νυχτερινές ώρες, (όπου λόγω της χαμηλής κατανάλωσης, η τιμή υποχωρεί).





Ετσι, την παραπανω ημερομηνια και στο διάστημα 2 με 3 το μεσημέρι, η τιμη χονδρικης κυμανθηκε μόλις μεταξύ 23- 30 ευρώ/ μεγαβατώρα (ή 2- 3 σεντς/ κιλοβατώρα) !

Για να έχει κανείς μια εικόνα του τι συμβαίνει αντίστοιχα στην ελληνική αγορά, κατά τις αντίστοιχες μεσημεριανές ώρες τα Σάββατα του Ιουλίου, η μέση χονδρική τιμή (η λεγόμενη Οριακή Τιμή Συστήματος), διαμορφώνεται στα… 70 €/ ΜWh, δηλαδή τρεις φορές ψηλότερα απ ‘ότι στη Γερμανία !

Τα παραπανω για να μην ακουω μπουρδες απο τους καθε λογης Φωτοπουλους που νομιζουν οτι στην εποχη του ιντερνετ τρωμε κουτοχορτο!!

πηγες: http://www.energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/c745dd8c-8ca6-4586-9854-91ae1378c5fa (http://www.energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/c745dd8c-8ca6-4586-9854-91ae1378c5fa)
http://news.pathfinder.gr/finance/news/729887.html (http://news.pathfinder.gr/finance/news/729887.html) (5η παραγραφο)

GeorgeP
15-09-2011, 11:53
Να δούμε τώρα που η Wind πουλιέται στην Βόδιαφον (έτσι άκουσα), τι θα γίνει με τον ανταγωνισμό...

απελευθερωνονται συχρονως και οι αδειες παροχων κινητης τηλεφωνιας με την παραλληλη απελευθερωση των συχνοτητων τους!!;)

ckk
15-09-2011, 13:01
Χρηστο (CKK)
οσον αφορα τις πηγες τo ξερω διοτι ετσι ειναι σε ολη την ευρωπαικη ενωση, η ελλαδα δεν μπορει να αποτελεσει εξαιρεση.


Αρκετά γενικό αυτό. Για μένα. Μην μου παραθέτεις τέτοια επιχειρήματα. Δεν είμαστε στην κεντρική του ΠΑΣΟΚ εδώ.


Οσον αφορα τις εγκαταστασεις που πωλουνται, προτιμω να εχω 3 ΕΥΔΑΠ στην Αθηνα με κοινες πηγες προμηθειας νερου και κοινο κρατικο τιμολογιο προμηθειας ουτως ωστε να ''παιζουν'' η καθε μια το δικο της σκοπο στα οικιακα τιμολογια παρα μια και μονοπωλιο!!!!!


Αυτά θα ήταν καλά σε έναν όμορφο κόσμο – ηθικό – αγγελικά πλασμένο. Έχεις δει διαφορές με τον ανταγωνισμό ΔΕΗ – VERBUND? Μήπως στο ολιγοπώλιο Voda – Wind - Cosmo? Μήπως στα Super Markets? Μήπως στα καύσιμα?
Θα έπρεπε να λειτουργεί και η επιτροπή ανταγωνισμού, θα πει κάποιος. Όχι εσύ, διότι για εσένα λειτουργούν όλα σωστά στο κράτος, που ζεις και λέγεται... Ελβετία. Αλλά εγώ ζω στην Ελλαδίτσα μας. Καλό θα ήταν αλλά η ζωή άλλα δείχνει.


Οσον αφορα τον λιγνιτη, ξερεις οτι ειναι το πιο βρωμικο ορυκτο!! Ξερεις οτι στην Μεγαλοπολη και στην Πτολεμαιδα οι κατοικοι (δεν αναφερω καν τους εργαζομενους) πασχουν στο 80% απο πνευμονικες παθησεις μεταξυ αυτων και η πνευμονοκονιαση απο την οποια πεθαινουν κατα 10αδες πριν το 50ο ετος της ηλικιας τους! Ξερεις οτι αναμεσα στα θυματα ειναι και παιδια και μου μιλας για κοστος????
Στην Κινα που το κρυο ειναι -20 βαθμους, στα χωρια αλλα και στις φτωχογειτονιες των μεγαλουπολεων, εχουν κατι σομπες που καινε κατι στρογγυλα πετρωματα διαμετρους 20 εκατοστων και παχουν 2,5. Η θνησιμοτητα σε αυτα τα χωρια ξεπερναει το 30% πριν την ηλικια των 35 ετων!! ξερεις γιατι? διοτι αυτο το στρογγυλο πραγματακι ειναι λιγνιτης!!!!

Δεν ξέρω τίποτα από όλα αυτά. Αυτό που ξέρω είναι ότι λένε τα ίδια για το πετρέλαιο, για το φαινόμενο του θερμοκηπίου, για τις οικολογικές επιπτώσεις και πριν κανένα 6μηνο, βγήκαν και τα πήραν πίσω.

Φθηνοτερο ρευμα απο ολη την Ευρωπη? Εδω γελανε αλλα και κλαινε μιας κι αντιγραφεις τα λογια του αθλιου Φωτοπουλου της ΓΕΝΟΠ.

Εγώ από αντίστοιχα με το δικό μου σπίτια γνωστών σε Βρετανία και Γερμανία, ξέρω ότι πληρώνουν τον κούκο – αηδόνι.


Κατ αρχην και συμφωνως με τις προσβασεις μου στα ανωτερα κλιμακια των αποφασεων της ευρωπης, στην γερμανια π.χ η τιμη χονδρικης ανα Μεγαβατ καθοριζεται απο το......Χρηματιστηριο ενεργειας το '' European Electricity Exchange'', το πιο δραστηριο ευρωπαικο χρηματιστηριο ενεργειας με εδρα την Φρανκφουρτη.

Τώρα ξέρεις πού τα γράφω αυτά τα ήδη υπάρχοντα χρηματιστήρια και τους λειτουργούς αυτών. Φαντάσου αυτές τις περί φόρου άνθρακα – χρηματιστήρια ενέργειας κλπ απατεωνιές.



Ετσι, το μεσημέρι του Σαββάτου της 16ης Ιουλίου, χάρη στη μεγάλη εκείνη τη στιγμή διαθέσιμη ποσότητα ενέργειας από φωτοβολταικά (σημ. ηλιος στην Γερμανια σκεψου στην ελλαδα), κατέστη δυνατό να καλυφθεί και με το παραπάνω η ζήτηση για ηλεκτρισμό από νοικοκυριά και επιχειρήσεις. Έτσι δεν χρειάστηκε να ενταχθούν στο σύστημα ακριβές μονάδες φυσικού αερίου, κι επομένως να ανέβει τεχνητά η χονδρική τιμή, με αποτέλεσμα η τελευταία να «καταρρεύσει» σε επίπεδα που συναντά κανείς μόνο τις νυχτερινές ώρες, (όπου λόγω της χαμηλής κατανάλωσης, η τιμή υποχωρεί).





Ετσι, την παραπανω ημερομηνια και στο διάστημα 2 με 3 το μεσημέρι, η τιμη χονδρικης κυμανθηκε μόλις μεταξύ 23- 30 ευρώ/ μεγαβατώρα (ή 2- 3 σεντς/ κιλοβατώρα) !

Για να έχει κανείς μια εικόνα του τι συμβαίνει αντίστοιχα στην ελληνική αγορά, κατά τις αντίστοιχες μεσημεριανές ώρες τα Σάββατα του Ιουλίου, η μέση χονδρική τιμή (η λεγόμενη Οριακή Τιμή Συστήματος), διαμορφώνεται στα… 70 €/ ΜWh, δηλαδή τρεις φορές ψηλότερα απ ‘ότι στη Γερμανία !


… της 16ης Ιουλίου 2001 και όταν πέρναγε ένα περιστέρι πάνω από το Aachen…


Τα παραπανω για να μην ακουω μπουρδες απο τους καθε λογης Φωτοπουλους που νομιζουν οτι στην εποχη του ιντερνετ τρωμε κουτοχορτο!!


Συμμερίζομαι τα αισθήματά σου για αυτού του τύπου τα αποβράσματα, με τους τεράστιους αδικαιολόγητους μισθούς και το σφριγηλό βουλευτικό μέλλον.


πηγες: http://www.energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/c745dd8c-8ca6-4586-9854-91ae1378c5fa (http://www.energypress.gr/portal/resource/contentObject/id/c745dd8c-8ca6-4586-9854-91ae1378c5fa)
http://news.pathfinder.gr/finance/news/729887.html (http://news.pathfinder.gr/finance/news/729887.html) (5η παραγραφο)

Όντως κάποια στιγμή το 2060, θα έχουν γίνει όλα αυτά πραγματικότητα. Αλλά τότε θα είμαι 100 ετών. :cool::cool:

GeorgeP
15-09-2011, 13:28
Όντως κάποια στιγμή το 2060, θα έχουν γίνει όλα αυτά πραγματικότητα. Αλλά τότε θα είμαι 100 ετών. :cool::cool:

Η ελλαδα ειναι μελος της ΕΕ κι εδω που εφτασαν τα πραγματα θα εφαρμοσει αυτο που θα της πουν θελει δεν θελει!! Κοιταξε να κανεις μερικες απουσιες απο τον Περισσο........ και απο τα μπλοκς.

Η κινητη τηλεφωνια δουλευει αψογα αγαπητε Χρηστο, εκτος κι αν το θελεις τσαμπα το καθε τι ¨η σε τιμες που θα αποφασιζεις εσυ συμφωνα με την δικη σου αντιληψη του φθηνο-ακριβο!

16 ιουλιου 2011 ειναι η σωστη ημερομηνια και οχι 2001!!!

...................................................................................................
Αν εξακολουθεις να βλεπεις το δεντρο και να χανεις το δασος η συζητηση περιττευει κι εχει αξια ενος πλαστικου μπουκαλιου ξυδιου!!!

Fuji
15-09-2011, 13:38
Ωραία λόγια, να γυρίσουμε πλευρό τώρα;

ckk
15-09-2011, 13:59
Η ελλαδα ειναι μελος της ΕΕ κι εδω που εφτασαν τα πραγματα θα εφαρμοσει αυτο που θα της πουν θελει δεν θελει!! Κοιτ......................................................................
[FONT=Comic Sans MS][SIZE=3]Αν εξακολουθεις να βλεπεις το δεντρο και να χανεις το δασος η συζητηση περιττευει κι εχει αξια ενος πλαστικου μπουκαλιου [COLOR="Red"]ξυδιου!!!

Για την απουσία από τον Περισσό, σκέφτομαι να φορτώσω το μηχανάκι στην Cayenne, να κατέβω στο σκάφος και να πεταχτώ μέχρι την Ζογεριά για καλή μακαρονάδα και χωριάτικη με λαδόξυδο.

Μπαλσάμικο όμως…

Πες μου μια αλήθεια όμως, έτσι για αλλαγή. Πού με κατάλαβες ότι είμαι κομ...#####στής? :sm7:

GeorgeP
15-09-2011, 14:00
Και πλευρο να γυρισουμε, και μαξιλαρι να αλλαξουμε, και κρεββατι να μετακομισουμε ακομα και γυναικα να αλλαξουμε αν δεν μας κανει........αλλα να τα κανουμε!!!!!!!!

GeorgeP
15-09-2011, 14:04
Για την απουσία από τον Περισσό, σκέφτομαι να φορτώσω το μηχανάκι στην Cayenne, να κατέβω στο σκάφος και να πεταχτώ μέχρι την Ζογεριά για καλή μακαρονάδα και χωριάτικη με λαδόξυδο.

Μπαλσάμικο όμως…

Πες μου μια αλήθεια όμως, έτσι για αλλαγή. Πού με κατάλαβες ότι είμαι κομ...#####στής? :sm7:


Εγω δεν σου εβαλα καμια κομματικη ετικετα αγαπητε Χρηστο!!! Απλως καταλαβα οτι ακους μονον αυτους που ταυτιζονται μαζι σου και σου χαιδευουν τα αυτακια....οποιοι κι αν ειναι αυτοι!!!

ortho
15-09-2011, 14:13
[/B]

Τοτε ΟΛΕΣ οι άλλες χωρες (ακομα κι αυτες του πρωην Ανατολικου μπλοκ) θα πρέπει να ειναι ηλιθιες που οι ΔΕΚΟ τους ειναι ¨η μετετραπησαν σε ιδιωτικες...... κι εμεις οι εξυπνοι. Δεν εξηγειται αλλιως!
Πολυ σιγουρος εισαι οτι αυτες οι εταιρειες θα βαρεσουν κανονι, πως κι ετσι??

Στις εταιρείες κινητής τηλεφωνίας αναφέρομαι Γιώργο.

Και πολυ καλα εκανες κι επεστρεψες στον Γερμανο! Στον ιδωτη Γερμανο!;) Αλλα να ξερεις οτι πριν λιγα χρονια ηταν......last year, τωρα και σε αυτες τις εταιρειες εχουν αλλαξει τα πραγματα προς το καλυτερο, δεν ειναι τελεια αλλα καλυτερα. Τουλαχιστον εχουμε την δυνατοτητα επιλογης.
Αλλα εγω μιλησα για κινητη τηλεφωνια κι οχι για σταθερα δικτυα. Εκει δεν υπαρχει θεμα αναταγωνισμου και τιμων. Εκει λειτουργουν πολυ σωστα....οι ''κακοι'' ιδιωτες που μας πινουν το αιμα!;)
οταν επέστρεψα στον ΟΤΕ ήταν ΟΤΕ. Κι όσο για την ιστορία Γερμανού-κοσμοτέ, δε θα εκπλαγώ αν βγουν σκουλήκια στη φόρα.;)



Εμεις αυτους!!!! Με την ψηφο μας!!!

Για την αξιολόγηση των ΔΥ η ψήφος μας θα κάνει τη διαφορά;

ortho
15-09-2011, 14:20
Τώρα για την κινητή τηλεφωνία καλό είναι να μη λέμε ότι είναι και φθηνά. Ενα φορτίο φόρους έχουν βάλει πάνω. Ακόμη και από το σταθερό όταν καλούμε νούμερο κινητού πληρώνουμε περισσότερα για τις εταιρείες κινητής παρά για τον ΟΤΕ. Για να μην ξεχάσουμε ΦΠΑ και το τέλος κινητής.


Κι αν είχαν όλα αυτά κάποιο αποτέλεσμα θα έλεγα ας το υποστώ. Η πορεία είναι προδιαγεγραμμένη. Απλά μας εξαθλιώνουν. Αλλά θα το πληρώσουν.....

GeorgeP
15-09-2011, 14:25
Για την αξιολόγηση των ΔΥ η ψήφος μας θα κάνει τη διαφορά;

Kαμια εταιρεια κινητης τηλεφωνιας δεν προκειται να κλεισει, να αλλαξει χερια ναι, οχι να κλεισει!
Θα ανοιξουν κι αλλες, περιμενε και θα δεις.

Και τωρα ΟΤΕ ειναι αλλα ευτυχως Γερμανικος, γιαυτο και δουλευει ρολοι χωρις πολλα-πολλα συνδικαλιστοκομματικα μαντζαφλαρια.

Η Ιστορια του Γερμανος-Κοσμοτε ειναι μια πικραμενη ιστορια......

Η αξιολογηση των ΔΥ θα περασει μεσα απο την αξιολογηση των πολιτικων πρωτα απο εμας ουτως ωστε αυτοι να θεσπισουν σωστα κριτηρια-νομους για την αξιολογηση των ΔΥ.

ortho
15-09-2011, 14:30
Kαμια εταιρεια κινητης τηλεφωνιας δεν προκειται να κλεισει, να αλλαξει χερια ναι, οχι να κλεισει!
Θα ανοιξουν κι αλλες, περιμενε και θα δεις.

Και τωρα ΟΤΕ ειναι αλλα ευτυχως Γερμανικος, γιαυτο και δουλευει ρολοι χωρις πολλα-πολλα συνδικαλιστοκομματικα μαντζαφλαρια.

Η Ιστορια του Γερμανος-Κοσμοτε ειναι μια πικραμενη ιστορια......

Η αξιολογηση των ΔΥ θα περασει μεσα απο την αξιολογηση των πολιτικων πρωτα απο εμας ουτως ωστε αυτοι να θεσπισουν σωστα κριτηρια-νομους για την αξιολογηση των ΔΥ.


Γιώργο δε διαφωνώ, αλλά για να γίνει το τελευταίο που λες, πρέπει να "διαλυθεί" η χώρα. Οι τωρινοί, όλων των κομμάτων έχουν τελειώσει, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Δεν υπάρχει κανείς να εμπιστευθείς. Αν κι ίσως σου ακούγεται χοντρό, το καλύτερο θα ήταν να χρεοκωπήσουμε ώστε να πέσουν κεφάλια, αυτών που οδήγησαν τη χώρα εκεί, είτε είναι πολιτικοί, είτε κρατικοί λειτουργοί είτε τέλος ιδιώτες σκυλευτές. Και να πάρουν παράδειγμα οι νέοι.

GeorgeP
15-09-2011, 14:43
Τώρα για την κινητή τηλεφωνία καλό είναι να μη λέμε ότι είναι και φθηνά. Ενα φορτίο φόρους έχουν βάλει πάνω. Ακόμη και από το σταθερό όταν καλούμε νούμερο κινητού πληρώνουμε περισσότερα για τις εταιρείες κινητής παρά για τον ΟΤΕ. Για να μην ξεχάσουμε ΦΠΑ και το τέλος κινητής.


Κι αν είχαν όλα αυτά κάποιο αποτέλεσμα θα έλεγα ας το υποστώ. Η πορεία είναι προδιαγεγραμμένη. Απλά μας εξαθλιώνουν. Αλλά θα το πληρώσουν.....


Οι κρατικοι φοροι ειναι ετερον εκατερον του τιμολογιου παροχης υπηρεσιων της εκαστοτε κινητης!! Δεν εχει σχεση με τις εταιρειες αλλα με το κρατος το οποιο και τους επιβαλλει. Για την ιστορια, για καθε 10ε που πληρωνουμε στις εταιρειες κινητης τηλεφωνιας τα 4 πανε στο κρατος!
Εδω οι έπτομερειες http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=414299 (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=414299)

Οταν απο το σταθερο μας καλουμε ενα κινητο η χρεωση (οσο κι αν ειναι αυτη) καταβαλεται στον παροχο της τηλεφωνικης γραμμης.
Οι τιμες παιζουν κι απο οτι ακουω ο ΟΤΕ ειναι ο ακριβοτερος απο ολες τις ιδιωτικες εταιρειες αλαλ και ο πιο αξιοπιστος. Ας με διορθωσουν οι γνωριζοντες. Αλλα τελος παντων, το θεμα δεν ειναι ποιος χρεωνει τα λιγοτερα-περισσοτερα αλλα το οτι εχουμε το δικαιωμα της επιλογης.

GeorgeP
15-09-2011, 14:50
Γιώργο δε διαφωνώ, αλλά για να γίνει το τελευταίο που λες, πρέπει να "διαλυθεί" η χώρα. Οι τωρινοί, όλων των κομμάτων έχουν τελειώσει, τουλάχιστον στα δικά μου μάτια. Δεν υπάρχει κανείς να εμπιστευθείς. Αν κι ίσως σου ακούγεται χοντρό, το καλύτερο θα ήταν να χρεοκωπήσουμε ώστε να πέσουν κεφάλια, αυτών που οδήγησαν τη χώρα εκεί, είτε είναι πολιτικοί, είτε κρατικοί λειτουργοί είτε τέλος ιδιώτες σκυλευτές. Και να πάρουν παράδειγμα οι νέοι.

Η χωρα ηδη ''διαλυεται'' απο αυτο που ξεραμε μεχρι τωρα. Ευτυχως!!!!!!
Οι τωρινοι των κομματων δεν εχουν τελειωσει...δυστυχως!!! Τα δικα μου και τα δικα σου ματια ειναι τελειως διαφορετικα απο εκεινων που βγαζουν τις κυβερνησεις......σκεψου το!

Αν θα χρεωκοπησουμε ναι θα πεσουν κεφαλια, αλλα......αυτο ειναι το ζητουμενο? Να χρεωκοπησουμε για να πεσουν τα κεφαλια? Και τα δικα μας κεφαλια στην χρεωκοπια τι θα απογινουν??? Δυστυχως θα πεσουν κι αυτα και μαλιστα τα συγκεκριμενα δικα μας κεφαλια (πολιτων) θα πονεσουν περισσοτερο και θα μπουν στην εντατικη για πολλα χρονια.

Δεν ειναι αυτη η λυση.......
Ουτε η επανασταση ειναι λυση.......δεν θα σκοτωνομαστε στον δρομο για χαρη τους.

asotosios
15-09-2011, 14:52
Η κινητη τηλεφωνια δουλευει αψογα αγαπητε Χρηστο, εκτος κι αν το θελεις τσαμπα το καθε τι ¨η σε τιμες που θα αποφασιζεις εσυ συμφωνα με την δικη σου αντιληψη του φθηνο-ακριβο!



Μην θελεις να πιστευεις οτι το θεμα κινητη τηλεφωνια στην Ελλαδα ειναι καλο παραδειγμα αποκρατικοποιησης αλλα και υγιους ανταγωνισμου...

Παραδειγματα απο εξωτερικο (π.χ Αγγλια, Γερμανια, Γαλλια, Ολλανδια οχι οσο οι αλλες τρεις που εχω δει ο ιδιος) θα δεις οτι με τα ιδια χρηματα που πληρωνεις εδω για μηνιαιο παγιο μπορεις να παρεις και δωρεαν τελευταιας τεχνολογιας συσκευη και οχι του 1920...(οχι οτι πολυ τρελαινομε για κινητα αλλα παιζει σιγουρα ρολο για πολλους...και σιγουρα εχει να κανει με οτι δινεις και περνεις απο μια συνεργασια) καθως και δωρεαν χρονο που για να τον ξοδεψεις θα πρεπει να εισαι τρελος πολυλογας...

το 2004 Αγγλια εδινα παγιο 22λιρες και ειχα επιλογη σε συκευες που στην Ελλαδα τις πουλαγανε 600-700ευρω το κομματι, χρονο ομιλιας 8ωρων με παγωμα χρεωσης απο τα πρωτα 2-3-5 λεπτα και μετα...δλδ αν τα βαλεις κατω θα δεις οτι δεν υπηρχε περιπτωση να πληρωσεις πανω απο αυτα τα 22λιρια με ΦΠΑ, και οχι οπως εδω και τα κοκοψονια σε μικρα γραμματα, με τιποτα... τωρα ξερω απο παλιους συναδελφους και φιλους που ζουνε ακομα Αγγλια οτι τα νουμερα αυτα ειναι ακομα πιο μικρα...παροχη συσκευης καθε χρονο που σε επερναν οι ιδιοι για να την αλλαξεις...

για να μην μιλησω για Γαλλια που ακομα και τωρα (ο αδελφος ζει Γαλλια)με 30-35 ευρω τον μηνα με ΦΠΑ εχεις 100+καναλια τηλεορασης, απεριοριστα τηλεφωνα σε 30-40χωρες εξωτερικου, απεριοριστα σε γαλλικα κινητα κτλ κτλ...

σε πιο απο τα παραπανω παραδειγματα μπορεις να αναγνωρισης την αναταγωνιστικοτητα της Ελλαδος...???
μηπως στην ανταγωνιστηκοτητα της Βενζινης...??? 1,70 με 50δολλαρια το βαρελι...???
μηπως στα διοδια...???
μηπως στο κοστος κατασκευης δρομων...???
μηπως στις χρεωσεις των Τραπεζων...???
μηπως στα αεροπορικα εισιτηρια...Ολυμπιακη και Aegean ειναι σαν μια εταιρια πλεον μιας και η μια καλυπτει δρομολογια της αλλης και εχουν και χρεωσεις πλεον για χρηση υπηρεσιας ιντερνετ...που ακουστηκε...???
και ποσα αλλα παραδειγματα...!!!

εχεις δικιο να λες οτι ο ανταγωνισμος οφελει...αλλα οταν ειναι υγιεις...και οταν ελεγχεται απο το κρατος...και οχι απο κατσικοκλεφτες και λαμογια...

τι αλλο πρεπει να μας κανουνε για να βγαλουμε τα κοκκινα, πρασινα, μπλε γυαλακια μας και να παμε επιτελους και να τους μαυρισουμε...???

ortho
15-09-2011, 14:52
Οι κρατικοι φοροι ειναι ετερον εκατερον του τιμολογιου παροχης υπηρεσιων της εκαστοτε κινητης!! Δεν εχει σχεση με τις εταιρειες αλλα με το κρατος το οποιο και τους επιβαλλει. Για την ιστορια, για καθε 10ε που πληρωνουμε στις εταιρειες κινητης τηλεφωνιας τα 4 πανε στο κρατος!
Εδω οι έπτομερειες http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=414299 (http://www.tovima.gr/finance/article/?aid=414299)

Οταν απο το σταθερο μας καλουμε ενα κινητο η χρεωση (οσο κι αν ειναι αυτη) καταβαλεται στον παροχο της τηλεφωνικης γραμμης.
Οι τιμες παιζουν κι απο οτι ακουω ο ΟΤΕ ειναι ο ακριβοτερος απο ολες τις ιδιωτικες εταιρειες αλαλ και ο πιο αξιοπιστος. Ας με διορθωσουν οι γνωριζοντες. Αλλα τελος παντων, το θεμα δεν ειναι ποιος χρεωνει τα λιγοτερα-περισσοτερα αλλα το οτι εχουμε το δικαιωμα της επιλογης.

Αν αναφέρεσαι στο "επί της αρχής" θα συμφωνήσω. Στην ουσία οι τιμές δεν έχουν διαφορά. Αλλάζει απλά το όνομα του παρόχου κι οι κατά καιρούς προσφορές.

GeorgeP
15-09-2011, 16:03
Μην θελεις να πιστευεις οτι το θεμα κινητη τηλεφωνια στην Ελλαδα ειναι καλο παραδειγμα αποκρατικοποιησης αλλα και υγιους ανταγωνισμου...

Παραδειγματα απο εξωτερικο (π.χ Αγγλια, Γερμανια, Γαλλια, Ολλανδια οχι οσο οι αλλες τρεις που εχω δει ο ιδιος) θα δεις οτι με τα ιδια χρηματα που πληρωνεις εδω για μηνιαιο παγιο μπορεις να παρεις και δωρεαν τελευταιας τεχνολογιας συσκευη και οχι του 1920...(οχι οτι πολυ τρελαινομε για κινητα αλλα παιζει σιγουρα ρολο για πολλους...και σιγουρα εχει να κανει με οτι δινεις και περνεις απο μια συνεργασια) καθως και δωρεαν χρονο που για να τον ξοδεψεις θα πρεπει να εισαι τρελος πολυλογας......???

το 2004 Αγγλια εδινα παγιο 22λιρες και ειχα επιλογη σε συκευες που στην Ελλαδα τις πουλαγανε 600-700ευρω το κομματι, χρονο ομιλιας 8ωρων με παγωμα χρεωσης απο τα πρωτα 2-3-5 λεπτα και μετα...δλδ αν τα βαλεις κατω θα δεις οτι δεν υπηρχε περιπτωση να πληρωσεις πανω απο αυτα τα 22λιρια με ΦΠΑ, και οχι οπως εδω και τα κοκοψονια σε μικρα γραμματα, με τιποτα... τωρα ξερω απο παλιους συναδελφους και φιλους που ζουνε ακομα Αγγλια οτι τα νουμερα αυτα ειναι ακομα πιο μικρα...παροχη συσκευης καθε χρονο που σε επερναν οι ιδιοι για να την αλλαξεις...

για να μην μιλησω για Γαλλια που ακομα και τωρα (ο αδελφος ζει Γαλλια)με 30-35 ευρω τον μηνα με ΦΠΑ εχεις 100+καναλια τηλεορασης, απεριοριστα τηλεφωνα σε 30-40χωρες εξωτερικου, απεριοριστα σε γαλλικα κινητα κτλ κτλ...

σε πιο απο τα παραπανω παραδειγματα μπορεις να αναγνωρισης την αναταγωνιστικοτητα της Ελλαδος...???
μηπως στην ανταγωνιστηκοτητα της Βενζινης...??? 1,70 με 50δολλαρια το βαρελι...???
μηπως στα διοδια...???
μηπως στο κοστος κατασκευης δρομων...???
μηπως στις χρεωσεις των Τραπεζων...???
μηπως στα αεροπορικα εισιτηρια...Ολυμπιακη και Aegean ειναι σαν μια εταιρια πλεον μιας και η μια καλυπτει δρομολογια της αλλης και εχουν και χρεωσεις πλεον για χρηση υπηρεσιας ιντερνετ...που ακουστηκε...???
και ποσα αλλα παραδειγματα...!!!

εχεις δικιο να λες οτι ο ανταγωνισμος οφελει...αλλα οταν ειναι υγιεις...και οταν ελεγχεται απο το κρατος...και οχι απο κατσικοκλεφτες και λαμογια...

τι αλλο πρεπει να μας κανουνε για να βγαλουμε τα κοκκινα, πρασινα, μπλε γυαλακια μας και να παμε επιτελους και να τους μαυρισουμε...???

Βαζεις πολλα θεματα μαζι κι αδυνατω να τα παρακολουθησω, ας προσπαθησω.
Η ανταγωνιστηκοτητα στην κινητη τηλεφωνια δεν εξαρταται απο το τι συσκευη θα σου δωσει ο παροχος αλλα το τι πληρωνεις με την υπαρχουσα συσκευη. Στην Αγγλια γινεται αυτο που λες και στην ελλαδα το ιδιο αλαλ αναλογα με το υψος λογαριασμου που κανεις. Στην Ελλαδα μπορει να μην παιρνεις ipod, smart phone κ.λ.π. με 25ε παγιο αλλα παιρνεις συσκευη τελευταιας τεχνολογιας, αν κανεις λογαριασμους υψους 100ε μηνιαιως τοτε παιρνεις και smart phone!! Δεν ειανι το ιδιο αλλα δεν ειανι και ιδια αγορα της Αγγλιας με την Ελλαδα. Η Αγγλια εχει 30,000,000 χρηστες και η Ελλαδα 4,5 εκατομυρια...δεν ειναι συγκρισιμα μεγεθη.

Τωρα το πετρελαιο τι το εθιξες? ποιος σου ειπε οτι εχει 50$ το βαρελι? 117,63$ σημερα και πανω απο 100$ επι μηνες http://www.naftemporiki.gr/markets/chain.asp?chain=energy.crude (http://www.naftemporiki.gr/markets/chain.asp?chain=energy.crude)

Τα διοδια τα εχουμε συζητησει πολλες φορε και ξερεις/τε την θεση μου, παντα πληρωνω οσο και να με πληγωνει το ΄ποσον για να εχω δρομους (πλην Κορινθου-πατρων ακομα αλλα κι αυτος φτιαχνεται πια), να μην τα ξαναλεω τωρα.

Ολυμπιακη και Aegean, εγω ταξιδευω με 20ε πηγαινε-ελα για Κρητη αεροπορικως δεν ξερω τι λες εσυ ξερω τι πληρωνω. Αρκει να το κλεισω 6 μηνες πριν αλλα αυτο συμβαινει σε ολες τις αεροπορικες εταιρειες του κοσμου.

Ο ανταγωνισμος στην Ελλαδα δεν λειτουργει εκτος ελαχιστοτατων εξαιρεσεων και οταν οι επιτροπη ανταγωνισμου ξεσκεπασε το σκανδαλο καρτελ των γαλακτοβιομηχανιων ο προεδρος της κατηγορηθηκε για δωροληψια!!!!!!!
Ναι ετσι ειναι, αλλα αν δεν κανουμε κι εμεις τιποτε ωστε καποτε να λειτουργησει τοτε δεν παμε πουθενα, παντα θα ειμαστε ερμαιο και θα κλαιμε την μοιρα μας βλεπωντας τα παντα μαυρα. Θα κατηγορουμε τους παντες και τα παντα αλλα θα συνεχισουμε να αγοραζουμε το γαλα ΦΑΓΕ με 1,50ε ενω υπαρχει και το με 0,85 στο ραφι του Σουπερ Μαρκετ.

Ξερεις κατι Γιαννη, ολοι μιλαμε για κριση και οτι δεν εχουμε να πληρωσουμε και,και,και....., οπως ξερεις οι παππουδες/γιαγιαδες πληρωνουν για φετος το ιδιωτικο σχολειο της μικρης, μην με ρωτησεις το γιατι το κανουν δεν εχω απαντησει να σου δωσω. Φετος λογω κρισης περιμενα μειωση των μαθητων στο συγκεκριμενο σχολειο αλλα αντιθετως εχουν πανω απο 15% αυξηση(!!!!!!!!) εν σχεση με περυσι. Και μαλιστα με αυξηση 20% επι των διδακτρων!!!!! Απιστευτο? κιομως φιλε μου!! Κι αμα δεις τι επαγγελονται οι γονεις θα φριξεις. Χρυσοχοοι, λιανοπωλητες, ασφαλιστες, υπάλληλοι Δ.Υ./Ι.Υ μεχρι και εμποροι με κλεισμενα τα μαγαζια τους απο περυσι!!!!!

Γιαυτο σου λεω, μην τα βλεπεις ολα μαυρα........

ortho
15-09-2011, 23:44
Μιά κι "άνοιξε" το θέμα...θα μας έρθει όπου να'ναι το έκτακτο τέλος ακίνητης περιουσίας. Για τα ακίνητα που σε off shore ποιός θα πληρώσει; Ο ότι είναι νόμιμο είναι κι ηθικό θα πληρώσει;!

Δυστυχώς οι κυβερνήσεις μέχρι τώρα δεν έχουν αγγίξει το κεφάλαιο! Γιατί εγώ κι ο κάθε ελ. επαγγελματίας να πληρώνω με υψηλό συντελεστή κι αυτός που έχει ένα "βαρβάτο" ποσό σε καταθέσεις να πληρώνει μόνο 10% επί των τόκων; Γιατί να παίρνει ΕΚΑΣ ένας συνταξιούχος που μπορεί να έχει μερικές εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ καταθέσεις; Γιατί τέλος δεν επιβάλλουν σοβαρό φόρο σε χρηματιστηριακές συναλλαγές; Να πουν πχ ότι αν δε γίνεται διακράτηση μετοχών για 6 μήνες πχ θα υπάρχει υψηλή φορολογία,

προφανώς υπάρχουν πολλά που μπορούν να γίνουν, αλλά δε θέλουν Γιώργο. Στόχος είναι η διάλυση της μεσαίας τάξης. Πόσο θα μας αρέσει να ζούμε σε κρανίου τόπο;!