PDA

View Full Version : Συγγρου σου' ρχομαι...


emix
04-05-2009, 16:59
Υστερα απο 4μιση χρονια αδιαλειπτης λειτουργιας ηρθε η ωρα το GS μου ν αρχιζει να μ εγκαταλειπει.
Τελευταια σημερινη βλαβη: μοναδα ABS/Servo κλπ κλπ.
Βασικα το servo ειναι, μιας και το ABS συνεχιζει να δουλευει κανονικα.
Κοστος επισκευης για καινουργιο 1800ευρω τουλαχιστον.
Αν βρουμε καμια μεταχειρισμενη μοναδα μπορει και να καθαρισω με 800ευρω.Στο ebay εχω βρει κατι, αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορω να το εμπιστευτω για κατι τετοια αυτο το site.
Ολα ερχονται την χειροτερη στιγμη, μιας και το ταξιδι στην Σουηδια πλησιαζει σε 2μιση μηνες.
Νοιωθω η μηχανη να μου λεει: "Πουλα με, πουλα με", και μαλλον προς τα εκει θα παω, αφου το επισκευασω. Τουλαχιστον αυτος που θα το παρει θα τα εχει καινουργια ολα αυτα.

EOD-K9
04-05-2009, 18:49
Τελευταια σημερινη βλαβη: μοναδα ABS/Servo κλπ κλπ.

Γιατί σου έχει παρουσιάσει κι'αλλες ???

4 χρόνια δεν είναι πολλά ....:hmmm:

Arkas
04-05-2009, 20:05
Με το καλό Ηλία!

emix
04-05-2009, 20:12
Γιατί σου έχει παρουσιάσει κι'αλλες ???

4 χρόνια δεν είναι πολλά ....:hmmm:

Πριν απο ενα μηνα μ αφησε πανω στην εθνικη απο ρελε αντλιας βενζινης.
Απλα ολα εχουν αρχισει να μαζευονται τωρα, την χειροτερη στιγμη που ετοιμαζομαι για ενα μεγαλο και σχετικο ακριβο ταξιδι στο εξωτερικο.

Ναι, η μηχανη ειναι 4μιση χρονων. Ισως, λογικα, να ειναι φυσικο επακολουθο αυτων των χρονων.
Για την ωρα σκεφτομαι με ποια επιλογη να την επισκευασω και μαλλον θα την δωσω για κατι αλλο. BMW ή ΚΤΜ.

arisxios
05-05-2009, 00:04
Πριν απο ενα μηνα μ αφησε πανω στην εθνικη απο ρελε αντλιας βενζινης.
Απλα ολα εχουν αρχισει να μαζευονται τωρα, την χειροτερη στιγμη που ετοιμαζομαι για ενα μεγαλο και σχετικο ακριβο ταξιδι στο εξωτερικο.

Ναι, η μηχανη ειναι 4μιση χρονων. Ισως, λογικα, να ειναι φυσικο επακολουθο αυτων των χρονων.
Για την ωρα σκεφτομαι με ποια επιλογη να την επισκευασω και μαλλον θα την δωσω για κατι αλλο. BMW ή ΚΤΜ.


Εμείς τα είπαμε και το πρωί στον Βαγιανέλη που είχα πάει να κάνω το σέρβις τον 1000 χμ
Λυπών βλέπω όλα τα μαστόρια να είναι πάνω από τον ασθενή (gs )και να το επεξεργάζονται , και ακούο οτι τελικά πρέπει να είναι μονάδα του abs:hmmm: οχ έσκισε η καρδιά μου !!!!!!!

vtheo
05-05-2009, 00:26
Πάντως φίλε 4,5 χρόνια για μία μοτοσυκλέτα με την τιμή απόκτησης σαν του GS δεν είναι πολλά.Πόσα χιλιόμετρα έχεις κάνει;


Υ.Γ.Αυτά διαβάζουν οι γιαπωνέζοι του forum και μας κράζουν(δεν έχουν και άδικο)

ΙoannisPanagiotidis
05-05-2009, 00:34
....
Τελευταια σημερινη βλαβη: μοναδα ABS/Servo κλπ κλπ.
Βασικα το servo ειναι, μιας και το ABS συνεχιζει να δουλευει κανονικα.
Κοστος επισκευης για καινουργιο 1800ευρω τουλαχιστον.
Αν βρουμε καμια μεταχειρισμενη μοναδα μπορει και να καθαρισω με 800ευρω.....

....οχι ρε φιλε !...τι πικρα!

....ξερω ποσο καλα το χεις σχεδιασει αυτο το ταξιδι ...ευχομαι να τα καταφερεις και να ξανακερδισει την εμπιστοσυνη σου!

...θα χω και γω το νου μου στο ebay!

fidemporas
05-05-2009, 00:44
τωρα ας πω και γω τα δικα μου ....
4,5 χρονια καθημερινης χρησης μεσα στην πολη ειναι σαν να λεμε 9 χρονια ΄κανονικης" χρησης της μοτοσυκλετας.
Βεβαια δεν μπορω να ξερω τη χρηση εχει κανει ο φιλος - πολη- ή ταξιδια,χωμα, αλλα, πολλοι αλλα μηχανακια αγοραζουν και διαφορετικη χρηση κανουν.

Αν θελει ο φιλος να μας πει κατω απο ποιες συνθηκες ειχε τον GS....
:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

fidemporas
05-05-2009, 00:49
Επισης αν βλεπεις το ebay ως φτηνοτερη λυση μαζι με τον panagiotidi μπορεις να υπολογιζεις και μενα και να εμπιστευτεις το ebay. Τα πραγματα ειναι οπως ακριβως τα λενε .... ειδικα το γερμανικο ebay.

για οτι αλλο, βοηθεια κλπ. παρε με τηλ. ή πμ.

βαγγ

kostas_366
05-05-2009, 01:59
Tελικά ακούω πολλά κακά, γι αυτό το σύστημα ίντεγκραλ..
Νομίζω ότι δεν πρέπει να έχει τέτοια ζημιά σε 4 χρόνια.

fidemporas
05-05-2009, 02:35
Tελικά ακούω πολλά κακά, γι αυτό το σύστημα ίντεγκραλ..
Νομίζω ότι δεν πρέπει να έχει τέτοια ζημιά σε 4 χρόνια.

Κωστα ... το integral που εχει το καινουργιο σου μηχανακι και με τον τροπο που οδηγεις και σκεφτεσαι θα σε βγαλει τουλαχιστον εως το 2020 ......

και βλεπουμεεεεεε.......

Σωστη χρηση της μοτο .... ΛΕΜΕ .......
ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

emix
05-05-2009, 09:03
Η χρηση της μοτοσυκλετας ηταν σε ολα τα τεραιν.
Ασφαλτο σπανια μεσα στην πολη. Κυριως εθνικη οδο και αττικο οδο.
Μεσαια εως μεγαλα ταξιδια στην Ελλαδα και στο εξωτερικο.
Στο χωμα τωρα απλη χρηση,χωρις extreme καταστασεις. Οκ, δυο-τρεις φορες ειχε ταλαιπωρηθει σε λασπη,πυλο κλπ, αλλα σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι φταιει αυτο. Ουτε πτωσεις εχει, ουτε τιποτα αλλο.
Η μηχανη εχει 83000χλμ.

Για την ωρα ο μηχανικος προσπαθει να μαθει αν μπορουμε να παρουμε το abs απο μια τρακαρισμενη bmw. Αλλιως θα συνεχισω να ψαχνω στο ebay για μεταχειρισμενο. Εχω βρει κατι με 400ευρω αλλα πρεπει να μιλησω με τον μηχανικο να δουμε οτι οντως ειναι αυτο που θελουμε.

Γιαννη (Παναγιωτιδη) το ταξιδι στην Σουηδια θα γινει (ακομα και με παπακι), σε πεισμα της μοιρας που προσπαθει να μου το ακυρωσει. Κοιτα και συ στο ebay της Γερμανιας, αν μπορεις να βρεις τιποτα ειδοποιησε με.

Απο κει και περα θα ψαξω τις εναλλακτικες περιπτωσεις. Ισως το δωσω για το 800GS ισως αποχαιρετησω τον κοσμο της bmw και παω για αλλες ταλαιπωριες, που λεγονται ΚΤΜ990!!! :sm7: :sm7:

spiros
05-05-2009, 10:01
……………παω για αλλες ταλαιπωριες, που λεγονται ΚΤΜ990!!!


Αυτό το καινούργιο το ασπρούλι μου έχει κάνει το κλικ, είναι πανέμορφο.
Κρίμα που την έπαθες τώρα ενόψει ταξιδιού. Πάντος με παπί δεν θα πας, θα σε φτιάξω με το dakarάκι.:sm8:

emix
05-05-2009, 10:05
……………παω για αλλες ταλαιπωριες, που λεγονται ΚΤΜ990!!!


Αυτό το καινούργιο το ασπρούλι μου έχει κάνει το κλικ, είναι πανέμορφο.
Κρίμα που την έπαθες τώρα ενόψει ταξιδιού. Πάντος με παπί δεν θα πας, θα σε φτιάξω με το dakarάκι.:sm8:
Αυτο το καινουργιο το ασπρουλι θα πρεπει να ειναι το 990R που λες ε;
Μου αρεσει και μενα πολυ αλλα θα πρεπει να ψηλωσουμε κοντα στο 1,90 τουλαχιστον για να εχουμε ελπιδες να το καβαλησουμε.
Δεν με χαλαει το ντακαρακι. Βαλτου ασφαλτινα ομως!
;) ;)

droggitiszak
05-05-2009, 12:36
malasuerta soldado... στεναχωρήθηκα που το διάβασα. κ για την ατυχία ενόψει ταξιδιού κ γιατί κ εγώ πιστεύω ότι είναι υπερβολική βλάβη για τον χρόνο και τα χιλιόμετρα του εργαλείου. πάλι καλά που δεν στο έκανε στο ταξίδι να λες... δεδομένου ότι τα GS με το σέρβο είχαν βγεί με κάποια προβλήματα στον μηχανισμό αυτόν ( είχε γίνει και κάποια ανάκληση αν θυμάμαι καλά? ) δεν κοιτάζεις μήπως ψηθεί η ''μαμά'' ώστε να μοιραστείτε την ζημιά ?
σε κάθε περίπτωση , εύχομαι καλή γρήγορη κ αξιόπιστη αποκατάσταση και φυσικά καλό ταξίδι !!!

zitsos
05-05-2009, 12:45
ενα αρηθμό θα καταγράψω και θα πρέπει να το γράψουμε με μεγάλα γράματα πάνω στο καντραν πάνω απο το κρεβάτι μεσα στο δωμάτιο 4 χρόνια ...
83.000 χλμ.
Λέω μήπος σας λέει κάτι αυτό καναπεδάκιδέεεεεεεεεεεες που έχουμε γίνει;
έχουμε τουμπανο τις μηχανές ετιμοπολέμες με το σερβακι το γαντάκι και γράφουμε 2.546 χλμ στα 2 προτα χρόνια και είναι ολα ασφαλτο και το χώμα που έχει η ασφαλτό ....αντε να μην αρχίσω και τρελένομαι....μπράβω ρε φίλε να είσαι καλά και θα το κάνεις το ταξιδάκι σου μην στεναχοριέσε και θα περάσεις και καλά!!!:sm8:

kostas_366
05-05-2009, 22:14
Κωστα ... το integral που εχει το καινουργιο σου μηχανακι και με τον τροπο που οδηγεις και σκεφτεσαι θα σε βγαλει τουλαχιστον εως το 2020 ......

και βλεπουμεεεεεε.......

Σωστη χρηση της μοτο .... ΛΕΜΕ .......
ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα
Βαγγέλη εμένα δεν έχει ίντεγκραλ.
Η πιο καινούργια που υπήρχε είχε κατανομή. Αλλά δεν το επέλεξα. Επέλεξα την απλή.. Αβς έχει μόνο.

fidemporas
05-05-2009, 22:49
Βαγγέλη εμένα δεν έχει ίντεγκραλ.
Η πιο καινούργια που υπήρχε είχε κατανομή. Αλλά δεν το επέλεξα. Επέλεξα την απλή.. Αβς έχει μόνο.

no boby is perfect kostas.....
:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Κύρος Γρανάζης
05-05-2009, 23:20
Η χρηση της μοτοσυκλετας ηταν σε ολα τα τεραιν.
Ασφαλτο σπανια μεσα στην πολη. Κυριως εθνικη οδο και αττικο οδο.
Μεσαια εως μεγαλα ταξιδια στην Ελλαδα και στο εξωτερικο.
Στο χωμα τωρα απλη χρηση,χωρις extreme καταστασεις. Οκ, δυο-τρεις φορες ειχε ταλαιπωρηθει σε λασπη,πυλο κλπ, αλλα σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι φταιει αυτο. Ουτε πτωσεις εχει, ουτε τιποτα αλλο.
Η μηχανη εχει 83000χλμ.

Για την ωρα ο μηχανικος προσπαθει να μαθει αν μπορουμε να παρουμε το abs απο μια τρακαρισμενη bmw. Αλλιως θα συνεχισω να ψαχνω στο ebay για μεταχειρισμενο. Εχω βρει κατι με 400ευρω αλλα πρεπει να μιλησω με τον μηχανικο να δουμε οτι οντως ειναι αυτο που θελουμε.

Γιαννη (Παναγιωτιδη) το ταξιδι στην Σουηδια θα γινει (ακομα και με παπακι), σε πεισμα της μοιρας που προσπαθει να μου το ακυρωσει. Κοιτα και συ στο ebay της Γερμανιας, αν μπορεις να βρεις τιποτα ειδοποιησε με.

Απο κει και περα θα ψαξω τις εναλλακτικες περιπτωσεις. Ισως το δωσω για το 800GS ισως αποχαιρετησω τον κοσμο της bmw και παω για αλλες ταλαιπωριες, που λεγονται ΚΤΜ990!!! :sm7: :sm7:


Φίλε emix εγώ νομίζω ότι η BMW σου σε αντιμετωπίζει με στοργή και αγάπη.
Σκέψου να σε άφηνε στην μέση του πουθενά στο μεγάλο ταξίδι.
Μπρρρ!!!

NLS
05-05-2009, 23:29
πίκρα emix

δεν πήρα χαμπάρι ότι σε εσένα συνέβει αυτό με το servo, αν το ήξερα δεν θα έλεγα κάποια πράγματα :sm7: μια και ξέρω ότι εσύ ξέρεις 5 πράγματα και δεν λες βλακείες

ερώτηση πατεντιάρικη... κοίταξες αν γίνεται (ακόμα και με το ίδιο μεγάλο κόστος των 800 ευρώ) να άλλαζες όλο το σύστημα ώστε να απαλλασσόσουν από το servo;

εύχομαι το καλύτερο και αν ακόμα φύγεις για άλλες μάρκες θα κάνεις μια καλή επιλογή (το KTM θα περάσει καλά μαζί σου - εξάλλου είχες άλλη για τα χώματα θυμάμαι ε)

μόνο varadero μη πάρεις (χιούμορ προς τον george ήταν αυτό) :D

emix
06-05-2009, 09:10
Παιδια σας ευχαριστω για την συμπαρασταση.
Θ' απαντησω σ' ολους.
Την μηχανη την πηρα για να την χαρω σ' ολα τα τεραιν, εφοσον ειδα και αποφασισα να κανω και χωμα (φυσιολογικο παντα χωρις ακροτητες. Οι λασπες και οι πυλοι δεν ειναι ακροτητες).Τα 83000χλμ μπορει να φαινονται πολλα (ο Βαγιανελης μου ειπε οτι ειμαι απο τους ελαχιστους που εχουν κανει τοσα χιλιομετα), αλλα τωρα που θα πουληθει θα ειμαι ικανοποιημενος οτι την ευχαριστηθηκα, μου εδωσε αυτο που ηθελα και θα φυγει απο τα χερια μου με ικανοποιηση.
Η επομενη μηχανη τα ιδια ή χειροτερα (αν ειναι ΚΤΜ) θα παθει, γιατι ετσι θα την γνωρισω καλυτερα.
Το ταξιδι στην Σουηδια θα γινει ο κοσμος να χαλασει, γιατι δεν θ αφησω ενα τετοιο γεγονος να μου χαλασει την διαθεση και τα ονειρα μου. ΜΟΝΟ θεματα υγειας εμενα και της οικογενειας μου μπορουν να μου το χαλασουν.
Η BMW αποκλειεται να μου καλυψει το ανταλλακτικο γιατι ειναι του 2004 και εχει τοσα χιλιομετρα. Οσων το καλυψε μετα την εγγυηση ειχαν μεχρι 30000χλμ πανω.

Οσο αναφορα τωρα το κοστος των 2300 περιπου που χρειαζεται, θα βρεθει λυση, σχετικα ανωδυνη:
Καθε βραδυ θα με βρισκετε στην Συγγρου, απεναντι απο τον παλιο "Διογενη"!!!
:sm7: :sm7:

NLS
06-05-2009, 09:19
είναι και αυτό μια λύση :D

ακύρωσαν και τους γάμους οι ξεφτύλες
http://www.gsforum.gr/showthread.php?p=28404#post28404

EOD-K9
06-05-2009, 10:56
:sm7::sm7::sm7::sm7:

GeorgeP
06-05-2009, 14:11
πίκρα emix

δεν πήρα χαμπάρι ότι σε εσένα συνέβει αυτό με το servo, αν το ήξερα δεν θα έλεγα κάποια πράγματα :sm7: μια και ξέρω ότι εσύ ξέρεις 5 πράγματα και δεν λες βλακείες

............................................................................................

Ελπίζω να μην υπονοεις κάποιον συμφουρμιτη για το παραπανω με τα κοκκινα γραμματα?Νεύρα

NLS
06-05-2009, 16:53
δεν λέω πουθενά: "αντίθετα από κάποιους άλλους"
μόνο για εκείνον μιλάω

δεν συγκρίνω με κάποιον

Fast&Furious
06-05-2009, 16:59
Ηλια σου εχω μια λυση που πιστευω να σου αρεσει call me...:D

NLS
06-05-2009, 17:04
παιδιά αν βρείτε λύση καλό θα ήταν να την μάθουμε για να ξέρουμε πως μπορεί φτηνά να λυθεί τέτοιο θέμα

emix
06-05-2009, 20:06
Μολις μιλησα με τον μηχανικο (τον Βασιλη) και μου προτεινε μια λυση, που θα μπορεσει να κινησει την μηχανη μεχρι τουλαχιστον να βρεθει ενα μεταχειρισμενο ανταλακτικο. Η λυση ομως αυτη απαιτει λιγο θαρρος απο τον αναβατη. Δεν υπαρχει κινδυνος ασφαλειας, αλλα ειναι θεμα εξοικειωσης.
Την λυση θα σας την πω αφου τελειωσουν οι εργασιες και παραλαβω την μηχανη.

Βασιλη σ' ευχαριστω για την λυση και ελπιζω να βρεθει γρηγορα ανταλλατικο.
Θα ψαξω και γω βεβαια, αρκει να μου δωσεις τα στοιχεια της μοναδας (part number κλπ,κλπ).

Κύρος Γρανάζης
06-05-2009, 20:38
Μολις μιλησα με τον μηχανικο (τον Βασιλη) και μου προτεινε μια λυση, που θα μπορεσει να κινησει την μηχανη μεχρι τουλαχιστον να βρεθει ενα μεταχειρισμενο ανταλακτικο. Η λυση ομως αυτη απαιτει λιγο θαρρος απο τον αναβατη. Δεν υπαρχει κινδυνος ασφαλειας, αλλα ειναι θεμα εξοικειωσης.
Την λυση θα σας την πω αφου τελειωσουν οι εργασιες και παραλαβω την μηχανη.

Βασιλη σ' ευχαριστω για την λυση και ελπιζω να βρεθει γρηγορα ανταλλατικο.
Θα ψαξω και γω βεβαια, αρκει να μου δωσεις τα στοιχεια της μοναδας (part number κλπ,κλπ).

Μπορεί να είναι και αυτά
http://www.imageshack.gr/files/wxetzndjkbcxgima07v0.jpg (http://www.imageshack.gr/files/wxetzndjkbcxgima07v0.jpg)

emix
06-05-2009, 20:54
Μαλλον αυτα ειναι.Ο Βασιλης μπορει να το επιβεβαιωσει.

emix
06-05-2009, 21:13
Βασιλη βρηκα στο ebay το ανταλλακτικο που ψαχνουμε. Δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ειναι αυτο, οπως και δεν ξερω για τι χρονολογια GS ειναι. Λεει γενικα R1200GS.
Το λινκ ειναι αυτο:
http://cgi.ebay.de/BMW-R-1200-GS-RT-K-1200-S-ABS-Steuergeraet-Hydroaggregat_W0QQitemZ110143122337QQcmdZViewItemQQptZMotorrad_Kraftradteile?hash=item110143122337&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1229%7C66%3A3%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318%7C301%3A0%7C293%3A12%7C294%3A100

Γερμανικα δεν ξερω. Αν μπορεις να καταλαβεις πες μου να χτυπησω την τιμη και να προσπαθησω να το αγορασω λιγο πιο χαμηλα.
Απο το σχεδιαγραμμα του Κυρου φαινεται παντως οτι ειναι αυτο.

Fast&Furious
06-05-2009, 21:51
Βασιλη βρηκα στο ebay το ανταλλακτικο που ψαχνουμε. Δεν ειμαι 100% σιγουρος αν ειναι αυτο, οπως και δεν ξερω για τι χρονολογια GS ειναι. Λεει γενικα R1200GS.
Το λινκ ειναι αυτο:
http://cgi.ebay.de/BMW-R-1200-GS-RT-K-1200-S-ABS-Steuergeraet-Hydroaggregat_W0QQitemZ110143122337QQcmdZViewItemQQptZMotorrad_Kraftradteile?hash=item110143122337&_trksid=p3286.c0.m14&_trkparms=72%3A1229%7C66%3A3%7C65%3A12%7C39%3A1%7C240%3A1318%7C301%3A0%7C293%3A12%7C294%3A100

Γερμανικα δεν ξερω. Αν μπορεις να καταλαβεις πες μου να χτυπησω την τιμη και να προσπαθησω να το αγορασω λιγο πιο χαμηλα.
Απο το σχεδιαγραμμα του Κυρου φαινεται παντως οτι ειναι αυτο.

Σαν τιμη δεν το συζηταμε ειναι καλη αλλα το θεμα ειναι καλη η μοναδα?

Fast&Furious
06-05-2009, 21:55
Θα κανω και κατι αλλο πριν απο αυτο που σου ειπα μηπως και σταθουμε τυχεροι..;);)

emix
06-05-2009, 22:04
Θα κανω και κατι αλλο πριν απο αυτο που σου ειπα μηπως και σταθουμε τυχεροι..;);)

Κανε οτι νομιζεις, μπας και μπορεσουμε να εχω μηχανη τουλαχιστον μεχρι να βρουμε ανταλλακτικο.
Γι αυτο που βρηκα στο ebay, το θεμα ειναι, ειναι αυτο το ανταλλακτικο που ψαχνουμε;
Αυτος που το λεει δειχνει πολυ αξιοπιστος, εχει ενα σωρο ανταλλακτικα που πουλαει μεσω ebay. Πιστευω οτι πρεπει να ειναι αξιοπιστο ανταλλακτικο.
Και απο Ελλαδα να βρουμε πως ειμαστε σιγουροι οτι ειναι καλο; Το μεταχειρισμενο ειναι παντα μεταχειρισμενο.
Ετσι κι αλλιως και με βαρια καρδια η μηχανη μαλλον θα φυγει απο τα χερια μου συντομα.

Κύρος Γρανάζης
06-05-2009, 22:32
Έτσι λέει ότι είναι το abs από τον 11/2006 μέχρι και 9/2008

http://www.imageshack.gr/files/7c2z9fw23yn29pftgicw.jpg (http://www.imageshack.gr/files/7c2z9fw23yn29pftgicw.jpg)

Κύρος Γρανάζης
06-05-2009, 22:37
Μια ερώτηση τα καινούρια φρένα χωρίς τα servo φοριούνται στο παλιό με τα servo?
Έχω την αίσθηση ότι κάποτε είχε βγει ένα πακέτο αναβάθμισης για αντισπιν που σε έβαζε στην διαδικασία να αλλάξεις και τα servo.

emix
07-05-2009, 09:22
Μια ερώτηση τα καινούρια φρένα χωρίς τα servo φοριούνται στο παλιό με τα servo?
Έχω την αίσθηση ότι κάποτε είχε βγει ένα πακέτο αναβάθμισης για αντισπιν που σε έβαζε στην διαδικασία να αλλάξεις και τα servo.

Αυτο σκεφτομουνα να κανω και γω, αλλα μου λενε οτι δεν γινεται, γιατι πρεπει ν αλλαξουν και αλλα πολλα.

Fast&Furious
07-05-2009, 16:50
Ηλια μαλλον αυριο θα σου εχω ενα μικρο δωρακι για το μοτο σου πιστευω να πανε ολα καλα...:D:D:D

emix
07-05-2009, 16:57
Ηλια μαλλον αυριο θα σου εχω ενα μικρο δωρακι για το μοτο σου πιστευω να πανε ολα καλα...:D:D:D

Βασιλη κανε ο,τι μπορεις για να σωθουμε.
Οχι για μενα, για την φουκαριαρα την μανα μου που εχει ζαχαρο και δεν μπορει να καβαλησει μηχανη πλεον...!!!!

:sm7: :sm7: :sm7:

Σ' ευχαριστω ετσι κι αλλιως για την προσπαθεια που καταβαλεις.

emix
08-05-2009, 14:15
Λοιπον,λυση δοθηκε στην καλυτερη δυνατη.
Καταφερε ο Βασιλης να το κλεισει το ανταλλακτικο με 50% εκπτωση και με δυο χρονια εγγυηση. Δηλαδη απο 2200 περιπου στα 1100.
Τουλαχιστον θα εχω 2 χρονια εγγυηση.

Βασιλη σ ευχαριστω κι απο δω για την προσπαθεια που εκανες. Ηταν η καλυτερη δυνατη. Μπορει τα 800ευρω να ηταν καλυτερη τιμη σαν μεταχειρισμενο, αλλα υπηρχε το ρισκο να ξαναχαλασει συντομα και να πληρωνω παλι.

Arkas
08-05-2009, 14:18
Μπράβο βρε Ηλία!
Τελικά βρέθηκες τυχερός μέσα στην ατυχία σου!

Arkas
08-05-2009, 14:20
Μπράβο όμως και στο (γιατρό) Βασίλη για την προσπάθεια
αλλά και στη "μαμά" για την έκπτωση!!!

GeorgeP
08-05-2009, 14:40
Τελικα τα φορουμς ειναι..........πολυ χρησιμα εως απειρως χρησιμα!!! και πρέπει να ευχαριστησουμε αυτους που τα στηνουν και τα διατηρουν, που τρωνε ωρες επι ωρων πανω στις οθονες των (δεν ειναι ευκολο να παρακολουθεις το φορουμ σου ωστε ολα να πηγαινουν καλα), που τους στοιχιζει απο λιγα μεχρι .........μια περιουσια, κι εμεις το μονο που εχουμε να κανουμε ειανι ..........απλα να γραφουμε!!!! αυτη ειναι η μονη τους (αντμιν) κι ανιδιοτελης ικανοποιηση!!!!!!

Θυμαμαι, στα παλια εκεινα πετρινα χρονια της μοτοσυκλετας, που ανταλλακτικα δεν υπηρχαν, που δρομοι δεν υπηρχαν, που μοτοσυκλετες δεν υπηρχαν και όλοι σε κοιταζαν σαν εξωγηινο και καμικαζι,που αν χρειαζοσουνα κατι στον μονο που μπορουσες να αποτανθεις ηταν ο απανταχου αντιπροσωπος ο οποιος με την σειρα του ξεροντας τις δυσκολιες σε τσεκουρωνε κανονικα κ.λ.π., τι αγωνα καναμε αν κατι χαλαγε ¨η αν ειχαμε μια πτωση!! Τρεχαμε απο εδω, τρεχαμε απο εκει και στο τέλος περιμεναμε το ανταλακτικο μεχρι και τρεις μηνες (όπως εγω με το XLS 500 μου) πληρωνοντας...ασε καλυτερα!!!

Τωρα, περαν απο τα διαφορα σαιτς με αναταλλακτικα και το e-bay εχεις τα φορουμς - ειδικα και μη - όπου κανεις φίλους και όλο και καποιος εχει μια λυση στο προβλημα σου όπως στο παρον νημα ακομα κι αν δεν ξερει ο ενας τον άλλο!!! Την παλε ποτε απαραμιλλη και παντα προσφερομενη βοηθεια του μοτοσυκλετιστη προς τον εταιρο ΑΓΝΩΣΤΟ μοτοσυκλετιστη ο οποιος ετυχε να εχει μια ατυχια στον δρομο στην μεση του πουθενα την μεταφερουμε στις οθονες μας μεσω των φορουμς!!!!

Δεστε το φιλο ''emix'', δεν ειανι και λιγο πραγμα να εχεις μια ατυχια σαν την δικια του και να βρισκεται ο ''αγνωστος'' συνοδοιπορος και να του προσφερει την λυση των -1100ε!!! Δεν ειναι και λιγα ετσι????

Νομιζω οτι ενα ευχαριστω σε όλους τους ιδιοκτητες των φορουμς -και ειδικα των μοτοσυκλετιστικων λογω ευαισθησιας του αντικειμενου - ειναι λιγο!!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΙΑ!!!

emix
08-05-2009, 15:03
Θελω να ευχαριστησω και παλι τον Βασιλη για την προσπαθεια που εκανε, το φορουμ, επειδη βρεθηκαν ανθρωποι να μου δωσουν ιδεες και συμπαρασταση.
Πιο πολυ ομως θελω να ευχαριστησω εναν φιλο, που προσφερθηκε να με βοηθησει οικονομικα, ωστε να μην χαλασω τις οποιες οικονομιες ειχα κανει για να παω στην Σουηδια και ετσι να μπορεσω και την βλαβη να διορθωσω, αλλα και το ταξιδι που ονειρευομαι τρεις μηνες τωρα να πραγματοποιησω.
Εδω φαινονται οι ανιδιοτελεις φιλοι και το ποσο σημαντικοι ειναι στην ζωη μας.

nek21
08-05-2009, 15:15
βασιλης βασιλης βασιλης.αρε γκαρντασι ολη η ελλαδα απο τα χειλη σου κρεμμεται.γιατρε μου.συγχαρητηρια φιλαρακι εισαι καλος επαγγελματιας και φιλος.να σαι καλα παντα και να βοηθας κοσμακι.:sm4::sm4::sm4:

vtheo
08-05-2009, 15:24
Μπράβο emix,χαίρομαι που βρήκες μία καλή λύση για τη μοτό σου.Εύχομαι να πάνε όλα κατ'ευχήν και με το ταξίδι σου.

Όσο για το Βασίλη τι να πω,πολύ καλός μηχανικός αλλά πάνω από όλα άνθρωπος.Πράγμα που σπανίζει στις μέρες μας.Ειδικά στο χώρο των συνεργείων.

Κύρος Γρανάζης
08-05-2009, 15:24
Μέσα από τον διάλογο και τις καλές προθέσεις και καλή θέληση όλα μπορούν να γίνουν καλύτερα.
Με αφορμή όλων αυτών θέλω να πω κάτι που το θεωρώ σημαντικό.
Η μηχανικοί και τα συνεργεία θα πρέπει να σέβονται την αγάπη του μοτοσικλετιστή προς την μηχανή
και οι μοτοσικλετιστές και τα συνεργεία πάλη, να σέβονται και να ανταμείβουν τον κόπο του μηχανικού.
Ο στόχος είναι να έχουμε καλούς μοτοσικλετιστές που θα χαίρονται τις μηχανές τους και καλούς μηχανικούς που θα τα φτιάχνουν.

ΙoannisPanagiotidis
08-05-2009, 15:40
50% φθινοτερααα???...απιστευτα καλη τροπη του θεματος ! ...Bασιλη Respekt!


.... καλα λενε οταν θελεις πραγματικα κατι και προσπαθεις με ζήλο ...ολο το συμπαν συνωμοτεί υπερ του σκοπού σου!

...καλο ταξιδι λοιπον φιλε!...θα τα πουμε!:D

emix
08-05-2009, 15:42
50% φθινοτερααα???...απιστευτα καλη τροπη του θεματος ! ...Bασιλη Respekt!


.... καλα λενε οταν θελεις πραγματικα κατι και προσπαθεις με ζήλο ...ολο το συμπαν συνωμοτεί υπερ του σκοπού σου!

...καλο ταξιδι λοιπον φιλε!...θα τα πουμε!:D

Γιαννη ετσι οπως τα λες ειναι.
Και κατι ασχετο:
Αν τελικα ανεβω μονος μου προς Σουηδια θα προσπαθησω να ερθω απο τα την πολη σου να συναντηθουμε. Μονος θα εχω μεγαλυτερη ευχερεια να παω απ οπου θελησω.

Fast&Furious
08-05-2009, 20:50
Ευχαριστω παιδες για τα καλα σας λογια..Πιστευω οτι εκανα οτι περναγε απο το χερι μου..και θελω να πιστευω οτι και καποιος αλλος στην ιδια θεση με την δικια μου θα εκανε το ιδιο..Γιατι στο φιναλε φιναλε δεν τα βαζουμε εμεις σαν μαγαζι απο την τσεπη μας τα δινει η μαμα BMW που στο κατω κατω εχουμε δωσει και ενα σκασμο λεφτα...:D:D

emix
08-05-2009, 21:16
Ευχαριστω παιδες για τα καλα σας λογια..Πιστευω οτι εκανα οτι περναγε απο το χερι μου..και θελω να πιστευω οτι και καποιος αλλος στην ιδια θεση με την δικια μου θα εκανε το ιδιο..Γιατι στο φιναλε φιναλε δεν τα βαζουμε εμεις σαν μαγαζι απο την τσεπη μας τα δινει η μαμα BMW που στο κατω κατω εχουμε δωσει και ενα σκασμο λεφτα...:D:D

Βασιλη με την ευκαιρια αυτη θελω να πω μερικα πραγματα, εξω απο τα δοντια:
Για την ποιοτητα παροχων απο το συνεργειο σας εχω ακουσει διαφορα. Τα περισσοτερα δεν σου κρυβω οτι ειναι ασχημα.
Εγω ομως σ αυτα τα 4 χρονια που ερχομαι σε σας δεν εχω αισθανθει ποτε τετοιο πραγμα!
Αυτο που συνεβη και ο τροπος που το αντιμετωπισες, διαψευδει κατηγορηματικα αυτους που φωναζουν οτι δεν παρεχετε καλες after-sales υπηρεσιες και τρεχουν στου διαολο τον κορακα για να την κανουν σερβις.
Σκεφτομαι σοβαρα να την πουλησω την μηχανη και να παρω κατι αλλο. Σκεφτομουνα ακομα και να μην ειναι bmw παλι.
Μ αυτο που εγινε και με το ενδιαφερον που εδειξες, δειχνει οτι ο συγκεκριμενος αντιπροσωπος σεβεται τους πελατες του. Και ετσι θα ειναι ενας παρα πολυ σοβαρος λογος να μεινω σε σας και να ξαναπαρω Bmw.Αλλα και να μην την παρω απο εσας, σε σας θα ερχομαι για σερβις.
Τωρα αν η bmw γινει ktm θα ειναι αλλοι λογοι!!!!

Θα τα πουμε κι απο κοντα παντως.
Σ' ευχαριστω για αλλη μια φορα.

Fast&Furious
08-05-2009, 21:54
Βασιλη με την ευκαιρια αυτη θελω να πω μερικα πραγματα, εξω απο τα δοντια:
Για την ποιοτητα παροχων απο το συνεργειο σας εχω ακουσει διαφορα. Τα περισσοτερα δεν σου κρυβω οτι ειναι ασχημα.
Εγω ομως σ αυτα τα 4 χρονια που ερχομαι σε σας δεν εχω αισθανθει ποτε τετοιο πραγμα!
Αυτο που συνεβη και ο τροπος που το αντιμετωπισες, διαψευδει κατηγορηματικα αυτους που φωναζουν οτι δεν παρεχετε καλες after-sales υπηρεσιες και τρεχουν στου διαολο τον κορακα για να την κανουν σερβις.
Σκεφτομαι σοβαρα να την πουλησω την μηχανη και να παρω κατι αλλο. Σκεφτομουνα ακομα και να μην ειναι bmw παλι.
Μ αυτο που εγινε και με το ενδιαφερον που εδειξες, δειχνει οτι ο συγκεκριμενος αντιπροσωπος σεβεται τους πελατες του. Και ετσι θα ειναι ενας παρα πολυ σοβαρος λογος να μεινω σε σας και να ξαναπαρω Bmw.Αλλα και να μην την παρω απο εσας, σε σας θα ερχομαι για σερβις.
Τωρα αν η bmw γινει ktm θα ειναι αλλοι λογοι!!!!

Θα τα πουμε κι απο κοντα παντως.
Σ' ευχαριστω για αλλη μια φορα.

Το θεμα φιλε μου Ηλια ειναι οτι δεν εχει να κανει με τους ανθρωπους που δουλευουν μεσα στο συνεργειο,γιατι τους περισσοτερους μηχανικους τους εχω διαλεξει εγω. Και ειμαι και πολυ αυστηρος με το θεμα του σερβις οσο περνα απο το χερι μου βεβαια.Αλλα το θεμα συμπεριφορας ορισμενων (αφεντικα)ειναι που βγαζει ενα μαγαζι κακο ονομα και οπως καταλαβαινεις παιρνει και αλλους η μπαλα..Τωρα οσο για μενα οι πραξεις μου μιλανε απο μονες τους και πιστευω οτι οι πελατες και οι φιλοι που εχω κανει μεσα απο το μαγαζι δεν εχουν να πουν τιποτα αλλο παρα μονο καλα λογια.Και αυτο ειναι κατι που με χαροποιει ιδιαιτερα........:):)

Κύρος Γρανάζης
08-05-2009, 21:58
Αλλα και να μην την παρω απο εσας, σε σας θα ερχομαι για σερβις.
Τωρα αν η bmw γινει ktm θα ειναι αλλοι λογοι!!!!
.
.


Τελικά θαμώνα στην βουλιαγμένης και όχι της Συγγρού σε βλέπω και μην πάει το μυαλό σου κάπου αλλού, λόγο χιλιομέτρων που κάνεις το λέω.
Για να πω την αλήθεια και εγώ εκεί συχνάζω όταν έρθουν τα χιλιόμετρα :D:D:D:D.

emix
09-05-2009, 13:39
Το θεμα φιλε μου Ηλια ειναι οτι δεν εχει να κανει με τους ανθρωπους που δουλευουν μεσα στο συνεργειο,γιατι τους περισσοτερους μηχανικους τους εχω διαλεξει εγω. Και ειμαι και πολυ αυστηρος με το θεμα του σερβις οσο περνα απο το χερι μου βεβαια.Αλλα το θεμα συμπεριφορας ορισμενων (αφεντικα)ειναι που βγαζει ενα μαγαζι κακο ονομα και οπως καταλαβαινεις παιρνει και αλλους η μπαλα..Τωρα οσο για μενα οι πραξεις μου μιλανε απο μονες τους και πιστευω οτι οι πελατες και οι φιλοι που εχω κανει μεσα απο το μαγαζι δεν εχουν να πουν τιποτα αλλο παρα μονο καλα λογια.Και αυτο ειναι κατι που με χαροποιει ιδιαιτερα........:):)

Αυτο ειναι το πιο σημαντικο απ ολα. Και ειναι και ενα κερδος για τ αφεντικα, να εχουν υπαλληλους που νοιαζονται (μερικες φορες και αφιλοκερδως).

Αντε, βαλε μπρος την μηχανη, ανυπομονω να την ξανα οδηγησω και ευχομαι να συνεχισουμε να τα λεμε.

leonidas
10-05-2009, 12:35
Το θεμα φιλε μου Ηλια ειναι οτι δεν εχει να κανει με τους ανθρωπους που δουλευουν μεσα στο συνεργειο,γιατι τους περισσοτερους μηχανικους τους εχω διαλεξει εγω. Και ειμαι και πολυ αυστηρος με το θεμα του σερβις οσο περνα απο το χερι μου βεβαια.Αλλα το θεμα συμπεριφορας ορισμενων (αφεντικα)ειναι που βγαζει ενα μαγαζι κακο ονομα και οπως καταλαβαινεις παιρνει και αλλους η μπαλα..Τωρα οσο για μενα οι πραξεις μου μιλανε απο μονες τους και πιστευω οτι οι πελατες και οι φιλοι που εχω κανει μεσα απο το μαγαζι δεν εχουν να πουν τιποτα αλλο παρα μονο καλα λογια.Και αυτο ειναι κατι που με χαροποιει ιδιαιτερα........:):)


:sm8::sm8:

arisxios
10-05-2009, 22:29
Τωρα οσο για μενα οι πραξεις μου μιλανε απο μονες τους και πιστευω οτι οι πελατες και οι φιλοι που εχω κανει μεσα απο το μαγαζι δεν εχουν να πουν τιποτα αλλο παρα μονο καλα λογια.Και αυτο ειναι κατι που με χαροποιει ιδιαιτερα........:):)[/QUOTE]



Σωστά :sm8::sm8:

droggitiszak
11-05-2009, 11:51
Ηλία , χαίρομαι για την τροπή του θέματος !!! καλό ταξίδι τώρα !!!

Βασίλη , συγχαρητήρια. respect. χαίρομαι που υπάρχουν άνθρωποι πρώτα κ επαγγελματίες στην συνέχεια, όπως εσύ.

...ας αναλογιστούν τα εκάστοτε ''σκληρά" αφεντικά , σε όλους τους επαγγελματικους κλάδους το πόσοι άνθρωποι επικρότησαν το παράδειγμά σας , ώστε να πάρουν μια ιδέα για το πως δεν χρειάζεται να ανησυχούν όσες οικονομικές κρίσεις κ να έρθουν , όταν έχουν σωστά και δίκαια εξυπηρετούμενους και ευχαριστημένους πελάτες.

Fast&Furious
11-05-2009, 21:29
Thanks παιδες...:):)

emix
26-05-2009, 16:53
Βασιλη εχουμε κανενα νεο;
Τα εχω δει ολα χωρις μηχανη. Τραβαει ενας μηνας η υποθεση και εχω αρχισει να στραβωνω.
Καλο το 50% εκπτωση αλλα δεν ειναι δυνατον να παει τοσο πολυ. Δεν υπαρχει ενα ανταλλακτικο επιτελους στην Γερμανια;

Κανε κατι σε παρακαλω πολυ γιατι την μηχανη πρεπει να την εχω μεχρι τα μεσα Ιουνιου. Πρεπει να κανω διαφορες προετοιμασιες και για το ταξδι στην Σουηδια.

Σ' ευχαριστω.

Fast&Furious
26-05-2009, 17:09
Βασιλη εχουμε κανενα νεο;
Τα εχω δει ολα χωρις μηχανη. Τραβαει ενας μηνας η υποθεση και εχω αρχισει να στραβωνω.
Καλο το 50% εκπτωση αλλα δεν ειναι δυνατον να παει τοσο πολυ. Δεν υπαρχει ενα ανταλλακτικο επιτελους στην Γερμανια;

Κανε κατι σε παρακαλω πολυ γιατι την μηχανη πρεπει να την εχω μεχρι τα μεσα Ιουνιου. Πρεπει να κανω διαφορες προετοιμασιες και για το ταξδι στην Σουηδια.

Σ' ευχαριστω.

Ακομα περιμενω Ηλια...Καμια φορα συμβαινουν και αυτα να μην υπαρχει το αντ/κο εξω και μεχρι να το κατασκευασουν τραβαμε το ζορι εμεις....:(:(....πιστευω πως αυτη την εβδομαδα να τελειωσουμε......:hmmm::hmmm:

emix
27-05-2009, 16:16
Βασίλη πες μου κατι. Το ανταλλακτικο που ψαχνουμε ειναι αυτο που φαινεται στο παρακατω link;

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=0307&mospid=47823&btnr=34_1409&hg=34&fg=15

Και αν οχι μπορεις να μου γραψεις το part number του ανταλλακτικου;

emix
29-05-2009, 10:18
Μια απορια:
Εμαθα χθες το εξης, απο ανθρωπο αρκετα σχετικο μ αυτα τα θεματα στην Γερμανια, που εχει παρε-δωσε με το εργοστασιο της BMW, και θα ηθελα απ οποιον γνωριζει μια απαντηση. Βασιλη ισως εσυ να ξερεις περισσοτερα:

Το 50% εκτπωση που δινει η BMW επιτυγχανεται ως εξης:
1ον
Σου παιρνουν το χαλασμενο ανταλλακτικο, στο φτιαχνουν και σου δινουν εγγυηση πανω σ αυτο.
2ον
Σου δινουν μεταχειρισμενο ανταλακτικο αλλα επισκευασμενο και σου δινουν εγγυηση πανω σ αυτο παλι.

Δηλαδη και στις δυο περιπτωσεις καινουργιο δεν ειναι με τιποτα.

Βασιλη ξερεις αν ισχυει κατι τετοιο; Βεβαια εμενα δεν με νοιαζει, μιας και θα υπαρχει η εγγυηση, αλλα φανταζεσαι να ειναι μεταχειρισμενο,να ξαναχαλασει και γω να ειμαι τον Ιουλιο στην Ευρωπη, στη μεση του πουθενα και να μεινω;
Θα μου πεις τωρα, οτι και καινουργιο να ειναι, υπαρχει περιπτωση παλι να σ αφησει στη μεση του πουθενα.

GeorgeP
29-05-2009, 11:16
Μια απορια:
Εμαθα χθες το εξης, απο ανθρωπο αρκετα σχετικο μ αυτα τα θεματα στην Γερμανια, που εχει παρε-δωσε με το εργοστασιο της BMW, και θα ηθελα απ οποιον γνωριζει μια απαντηση. Βασιλη ισως εσυ να ξερεις περισσοτερα:

Το 50% εκτπωση που δινει η BMW επιτυγχανεται ως εξης:
1ον
Σου παιρνουν το χαλασμενο ανταλλακτικο, στο φτιαχνουν και σου δινουν εγγυηση πανω σ αυτο.
2ον
Σου δινουν μεταχειρισμενο ανταλακτικο αλλα επισκευασμενο και σου δινουν εγγυηση πανω σ αυτο παλι.

Δηλαδη και στις δυο περιπτωσεις καινουργιο δεν ειναι με τιποτα.

Βασιλη ξερεις αν ισχυει κατι τετοιο; Βεβαια εμενα δεν με νοιαζει, μιας και θα υπαρχει η εγγυηση, αλλα φανταζεσαι να ειναι μεταχειρισμενο,να ξαναχαλασει και γω να ειμαι τον Ιουλιο στην Ευρωπη, στη μεση του πουθενα και να μεινω;
Θα μου πεις τωρα, οτι και καινουργιο να ειναι, υπαρχει περιπτωση παλι να σ αφησει στη μεση του πουθενα.
επέτρεψε μου να σου απαντησω εγω (πριν τον Βασσιλη) μιας και ασχολουμαι με θεματα της ΕΕ που αφορουν οχηματα πολλα χρόνια τωρα!!!

Καθε ελλατωματικο ανταλλακτικο το οποίο αφαιρειται απο οποιοδηποτε οχημα και δεν το θελει ο ιδιοκτητης του οχηματος το κραταει ο επισκευαστης. Αναλογως του ανταλλακτικου και της συμφωνιας/εντολων της ''μαμας'' εταιρείας με τους κατα χώρες αντιπροσωπους το ελαττωματικό ανταλλακτικο επιστρεφεται στην ''μαμα'' εταιρεία προς επισκευη εφόσον ''παιρνει'' τετοια! Δηλαδη αν περιμενεις να σου περασουν καινουρια κραμαγιερα στο αυτοκινητο σου επαιξες κι εχασες!! Θα την δεις καινουρια στο κουτί της (αν σε αφησουν) αλλα θα ειναι μια επισκευασμενη!!Το 90% των καινουριοων κραμαγιερων που τοποθετουνται σε μεταχειρισμενα αυτοκινητα ειναι επισκευασμενες απο την ''μαμα'' εταιρεία!! Ο λογος προφανης, λιγοτερο το κοστος επισκευής εν σχεση με το κερδος ¨η και την παραγωγη καινουριων ανταλλακτικων τα οποια μετα την διακοπη παραγωγής του εκαστοτε μοντέλου καποια απο αυτά μενουν στα αζητητα!! Μόνο στα καινουρια αυτοκινητα που βγαινουν απο τις γραμμες παραγωγης τοποθετουνται ολοκαινουρια ανταλλακτικά!! Σαν την κρεμαγιερα ειναι ενα πληθος ανταλλακτικων όπως ακρομπαρα, διαφορικα κ.α. Ειδικα Εταιρείες οπως π.χ η ΤΟΥΟΤΑ, ΟΡΕΛ, η Χοντα κ.α που δινουν απο 6 μεχρι και 10 χρόνια εγγυηση για μηχανικα μερη τα παραπάνω τα εχουν αναγάγει σε επιστημη!!!! Στον Πειραια στο μερος των κοντεινερ καθημερινα φορτωνονται πανω απο 100 κοντεινερ με ελαττωματικα ανταλαλκτικα οχηματων με προορισμο τις χωρες κατασκευης των οχηματων που ανοικουν!! Το δικο μου ναυτιλιακο γραφειο καθε δευτερη μερα φορτωνει και ενα τέτοιο 40αρι (40 τονοι) κοντεινερ!!!
Αυτα τα οποια δεν μπορουν να επισκευαστουν π.χ εκκεντροφοροι, πιστονια κ.λ.π. καταστρεφονται!!!
Το 50% εκπτωση που δινουν στην τιμη ανταλλακτικου πολλες εταιρείες, και οχι μονον η BMW, ειναι το μέλι για να αφησει ο ιδιοκτητης το ελαττωματικο ανταλλακτικο στο εξουσιοδοτημενο και να παρει την καλυτερη τιμη που του προσφέρεται!!

Τα παραπανω διέπονται απο διαφορες οδηγίες/ντιρεκτιβες της ΕΕ ουτως ωστε να ειναι και νομιμα μιας και μεχρι πριν λιγα χρονια τετοιες κινησεις ηταν ''παρανομες''.

Στην περίπτωση των GS ξερω οτι ενα ανταλλακτικο που επισκευαζεται και προσφέρεται σαν καινουριο ειναι ο......αξονας και τα περιξ αυτου!

Ελπίζω να σε καλυψα!!

emix
29-05-2009, 11:30
Με καλυψες αρκετα.
Αυτο που καταλαβα δηλαδη στην περιπτωση του GS (και ελπιζω να ειναι ετσι), ειναι οτι το servo/abs που θα μου φερουν θα ειναι καινουργιο, μιας και μονο ο αξονας μπορει να επισκευαστει, οπως ειπες.
Το ευχομαι, αλλα εχω μια υποψια οτι δεν ειναι ετσι, γιατι σ' ολα τα GS απο το 06 και μετα εχουν αφαιρεσει το servo (στην ουσια αυτο χαλασε και οχι το abs) και αρα καινουργια ανταλλακτικο φτιαχνουν χωρις αυτο. Οποτε εχουν καταργησει την κατασκευη καινουργιων μοναδων servo/abs.
Ελπιζω να κανω λαθος στον συλλογισμο μου.

Σ ευχαριστω πολυ.

GeorgeP
29-05-2009, 12:06
Με καλυψες αρκετα.
Αυτο που καταλαβα δηλαδη στην περιπτωση του GS (και ελπιζω να ειναι ετσι), ειναι οτι το servo/abs που θα μου φερουν θα ειναι καινουργιο, μιας και μονο ο αξονας μπορει να επισκευαστει, οπως ειπες.

δεν ειπα αυτο, ειπα οτι ''Στην περίπτωση των GS ξερω οτι ενα ανταλλακτικο που επισκευαζεται και προσφέρεται σαν καινουριο ειναι ο......αξονας και τα περιξ αυτου!''
Αυτο δεν αποκλειει κι αλλα μερη και κυριως τα ηλεκτρονικά!!!! οσο για το σερβο/αβσ δεν ξερω να επισκευαζεται εκτος κι αν προκειται για το ηλεκτρονικο του μερος και μονον αν ειναι ξεχωριστό της ECM!!!


Το ευχομαι, αλλα εχω μια υποψια οτι δεν ειναι ετσι, γιατι σ' ολα τα GS απο το 06 και μετα εχουν αφαιρεσει το servo (στην ουσια αυτο χαλασε και οχι το abs) και αρα καινουργια ανταλλακτικο φτιαχνουν χωρις αυτο. Οποτε εχουν καταργησει την κατασκευη καινουργιων μοναδων servo/abs.
Ελπιζω να κανω λαθος στον συλλογισμο μου.

Σ ευχαριστω πολυ.

το καταργησανε σε οσους θελανε να το καταργησουνε!! Εχουν πουληθει χιλιαδες μοτο με συστημα σερβο αλλα δεν το καταργησανε όλοι!! Ολα δε που αντικατασταθηκαν ηταν στα πλαισια της εγγυησης αρα το ελαττωματικο γυρισε στην μαμα αρα......αν δεν το καταργησης κι εσυ σε βλεπω για καποιο επισκευασμενο μεταχειρισμενο!!!!!
Δεν το καταργεις καλυτερα? προβληματα παρουσιαζει παρα χρησιμο ειναι!! Χωρια που αν μεινεις απο μπαταρια φρενα γιοκ!!!!

emix
29-05-2009, 12:13
Τους το ειπα οτι μηπως γινεται να το καταργησουν και μου ειπαν οτι πρεπει να γινουν και αλλες αλλαγες (στον εγκεφαλο π.χ) και οτι μπλεκει το πραγμα περισσοτερο.
Τι να πω τωρα; Μηπως ειμαι και μηχανικος;

Γι αυτο ειπα οτι ο Βασιλης μπορει να μας δωσει μερικες απαντησεις, γιατι σιγουρα υπαρχουν πολλοι που εχουν GS με servo πανω.
Αξιζει να γινει η καταργηση του;
Αν δηλαδη το ανταλλακτικο κοστιζει 2200, καταργωντας το τι χρηματα θα πληρωσουμε τελικα; Πιο πολλα απο 2200 ή πιο λιγα;
Πιστευω οτι καποιος πρεπει να μας δωσει μερικες απαντησεις.

GeorgeP
29-05-2009, 12:22
Τους το ειπα οτι μηπως γινεται να το καταργησουν και μου ειπαν οτι πρεπει να γινουν και αλλες αλλαγες (στον εγκεφαλο π.χ) και οτι μπλεκει το πραγμα περισσοτερο.
Τι να πω τωρα; Μηπως ειμαι και μηχανικος;

Γι αυτο ειπα οτι ο Βασιλης μπορει να μας δωσει μερικες απαντησεις, γιατι σιγουρα υπαρχουν πολλοι που εχουν GS με servo πανω.
Αξιζει να γινει η καταργηση του;
Αν δηλαδη το ανταλλακτικο κοστιζει 2200, καταργωντας το τι χρηματα θα πληρωσουμε τελικα; Πιο πολλα απο 2200 ή πιο λιγα;
Πιστευω οτι καποιος πρεπει να μας δωσει μερικες απαντησεις.
που'σαι ρε Βασσίλη??????:)

emix
29-05-2009, 12:41
Κατσε βρε, δουλευει το παιδι. 4μμ σχολαει.
:)

Fast&Furious
29-05-2009, 23:43
Να μαι και γω..:D:D...
Ηλια μη φοβασαι και να εισαι σιγουρος οτι αυτο που θα μπει στο μοτο σου θα ειναι καινουργιο και με 2 χρονια εγγυηση..
Τωρα για το θεμα του ανακατασκευασμενου αντ/κου εδω στην Ελλαδα η μαμα BMW δεν ζηταει τιποτα εκτος αν ειναι κατι που το θελουν για αναλυση...Κραταμε τα πραγματα που ειναι απο εγγυηση καποιο καιρο μεχρι να μας πουν οτι μπορουμε να τα στειλουμε η να τα κανουμε οτι θελουμε..
Και κατι αλλο οτι μοντελο και να ειναι καποιο BMW παντα υπαρχει το αντ/κο που θα χρειαστει σε καινουργιο και σε περιπτωση που δεν το εχουν στοκ το κατασκευαζουν και το στελνουν....:):)..Οπως και στην περιπτωση του Ηλια...:(:(

GeorgeP
30-05-2009, 06:23
Να μαι και γω..:D:D...
Ηλια μη φοβασαι και να εισαι σιγουρος οτι αυτο που θα μπει στο μοτο σου θα ειναι καινουργιο και με 2 χρονια εγγυηση..
Τωρα για το θεμα του ανακατασκευασμενου αντ/κου εδω στην Ελλαδα η μαμα BMW δεν ζηταει τιποτα εκτος αν ειναι κατι που το θελουν για αναλυση...Κραταμε τα πραγματα που ειναι απο εγγυηση καποιο καιρο μεχρι να μας πουν οτι μπορουμε να τα στειλουμε η να τα κανουμε οτι θελουμε..
Και κατι αλλο οτι μοντελο και να ειναι καποιο BMW παντα υπαρχει το αντ/κο που θα χρειαστει σε καινουργιο και σε περιπτωση που δεν το εχουν στοκ το κατασκευαζουν και το στελνουν....:):)..Οπως και στην περιπτωση του Ηλια...:(:(
Ηλια, μας λυθηκαν οι απορίες!! Οπόταν μην ανυσηχείς!:)

emix
31-05-2009, 07:57
Καλημερα,
Ναι,οντως, οι αποριες λυθηκαν.

emix
03-06-2009, 09:59
Επιτελους μετα απο εναν μηνα αναμονης η μηχανη ειναι ετοιμη και αυριο παραλαμβανει!

:sm2::sm2:

spiros
03-06-2009, 11:52
Άντε Ηλία με το καλό, και ελπίζω να μην έχεις άλλα προβλήματα.
:sm8:

kostas-patra
03-06-2009, 12:18
χαίρομαι για σένα φίλε, γιατί στη θέση σου θα μπορούσε να είναι ο οποιοσδήποτε από εμάς

το σερβο σου θα επιστραφεί ή θα το κρατήσεις; αυτό δεν κατάλαβα..

Arkas
03-06-2009, 12:29
Με το καλό Ηλία!

Σε περιμένουμε το βράδυ στον καφέ να μας πεις εντυπώσεις!

emix
03-06-2009, 12:59
Με το καλό Ηλία!

Σε περιμένουμε το βράδυ στον καφέ να μας πεις εντυπώσεις!


Αυριο παραλαμβανει. Σημερα ντεν εχει μεσο ερθει συναντηση!!!
:sm7:

Το ανταλλακτικο θα το παρω, εφοσον δεν μου πουν οτι δεν το εχουν.

ΙoannisPanagiotidis
03-06-2009, 14:03
:)...αντε μακαρι να το παρεις και να ναι ολα παλι καλα!...αρκετη ταλαιπωρία τραβηξες!

emix
04-06-2009, 09:38
Η μηχανη παραληφθει πριν απο λιγο.
Ολα δειχνουν ενταξυ.
Την κυριακη θα της κανω ενα μετριο ταξιδακι μεχρι Β.Ευβοια για να την τεσταρω, πριν φυγω για Σουηδια.

Η μοναδα ειναι καινουργια και υπαρχει η εγγυηση δυο χρονων.

Βασιλη σ' ευχαριστω κι απο δω και ελπιζω να σε βλεπω πλεον μονο για το καθιερωμενο σερβις.