View Full Version : Aragon Moto2 Αγώνας: Πρώτος ο Marquez

18-09-2011, 16:42
Aragon Moto2 Αγώνας: Πρώτος ο Marquez
Τελευταία Νέα 18/09/2011 - 14:57

Πήρε τη έβδομη νίκη του

Ο Marc Marquez (CatalunyaCaixa Repsol) κέρδισε στην ενδιάμεση κατηγορία και πήρε την έβδομη νίκη του για φέτος. Όμως το έργο του δεν ήταν εύκολο καθώς είχε μια έντονη μονομαχία κυρίως με τους Andrea Iannone (Speed Master) και Simone Corsi (Ioda Racing).
Ο Marquez ξεκίνησε από την pole position, πήρε τους 25 βαθμούς τις νίκης εμπρός στους συμπατριώτες του και πλησίασε ακόμα περισσότερο τον Stefan Bradl (Viessmann Kiefer Racing), που είναι πρώτος. Πλέον η διαφορά τους είναι μόλις έξι βαθμοί και το Πρωτάθλημα είναι «ανοικτό» ως προς την εξέλιξή του.
Ο Bradl τέθηκε επικεφαλής στον τέταρτο γύρο του αγώνα ενώ ο Marquez κατάφερε να περάσει πρώτος στον 13ο γύρο, να δημιουργήσει μια μικρή διαφορά και να παραμένει εκεί ως τον τερματισμό.

Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο Andrea Iannone, με διαφορά 2.466 δευτερόλεπτα από τον πρώτο και τρίτος ο Simone Corsi με διαφορά μόλις 1/10 του δευτερολέπτου από τον συμπατριώτη του. Τέταρτος ήταν ο Alex De Angelis (JIR Moto2), πέμπτος ο Aleix Espargarο (Pons HP 40) και έκτος ο Bradley Smith (Tech 3 Racing).

Στην έβδομη θέση τερμάτισε ο Thomas Luthi (Interwetten Paddock Moto2), o οποίος στον όγδοο γύρο έπεσε στην 16η θέση αλλά κατάφερε να επανέλθει στον ρυθμό του. Όγδοος ήταν ο Stefan Bradl ο οποίος στον 16ο γύρο αντιμετώπισε μηχανικό πρόβλημα με την μοτοσυκλέτα του και αναγκάστηκε να μείνει πίσω.

Η μάχη δεν ήταν έντονη μόνο για τις πρώτες θέσεις αλλά και για την ένατη και δέκατη θέση. Ένατος, τελικά, ήταν ο Dominique Aegerter (Technomag-CIP) και δέκατος ο Mika Kallio (Marc VDS Racing). Οι δυο τους πέρασαν σχεδόν ταυτόχρονα την γραμμή του τερματισμού και χρειάστηκε η βοήθεια του photo-finish για να καθοριστεί η κατάταξη.

Στο συνοδευτικό αρχείο στο κάτω μέρος της σελίδας μπορείτε να δείτε τα αποτελέσματα αναλυτικά.