PDA

View Full Version : Κλιμακώνει τις προκλήσεις στο Αιγαίο η Τουρκία


MARK
22-09-2011, 09:05
Κλιμακώνει τις προκλήσεις στο Αιγαίο η Τουρκία

Η Τουρκία κλιμακώνει τις προκλήσεις της -στο Αιγαίο αυτή τη στιγμή- αμφισβητώντας εμπράκτως τμήματα ελληνικής υφαλοκρηπίδας και ΑΟΖ στο ανατολικό και κεντρικό Αιγαίο.
Χθες έγινε γνωστό ότι η Αγκυρα προχώρησε και σε νέα διεθνή ναυτική αγγελία NAVTEX 608/11, με την οποία ανακοίνωσε ότι στις 22 και 23 Σεπτεμβρίου, από 7 π.μ.-9 μ.μ. θα εκτελεί ναυτική άσκηση με πυρά, με την επωνυμία «Ναυτικά πυρά», στη «θάλασσα του Αιγαίου». Με την άσκηση αυτή η Αγκυρα δεσμεύει τρεις περιοχές, με την πρώτη στον Κόλπο της Σμύρνης.

Οι άλλες δύο περιοχές έχουν δεσμευθεί παρανόμως από την Τουρκία και αφορούν την περιοχή Λέσβου και Χίου και τα Ψαρά μέχρι ανατολικά του Αγ. Ευστρατίου, που περιλαμβάνουν ελληνική υφαλοκρηπίδα και ΑΟΖ.

Η Αγκυρα, ως όφειλε, δεν ζήτησε τη σχετική άδεια από την ελληνική κυβέρνηση για τη δέσμευση των δύο ανωτέρω περιοχών. Δι' αυτού του τρόπου η τουρκική κυβέρνηση θέλει να «δείξει» ότι η περιοχή αυτή τής ανήκει. Μολονότι οι βολές των τουρκικών πλοίων θα γίνονται και στον αέρα, εντούτοις η Τουρκία, παραβιάζοντας τους κανόνες ασφαλείας, δεν ζήτησε από την Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας την έκδοση αγγελίας για το FIR Αθηνών, το οποίο η Αγκυρα θεωρεί «ανύπαρκτο».

Σημειώνεται ότι στις συνεχιζόμενες διερευνητικές επαφές Ελλάδας-Τουρκίας για τον καθορισμό υφαλοκρηπίδας και ΑΟΖ, η Αγκυρα επιμένει στην αμφισβήτηση της υφαλοκρηπίδας και της ΑΟΖ και στις δύο προαναφερθείσες περιοχές στο Αν. Αιγαίο.

pkiriakos
22-09-2011, 09:32
Θα τον βρούν τον μπελά τους αυτοί μιάς και καραδοκούν πολλοί απο γύρω τους να τους χειροτονήσουν.Σύμφωνα με τον γέροντα Παίσιο έφτασε η ώρα τους.

BOXER
22-09-2011, 20:50
Θα τον βρούν τον μπελά τους αυτοί μιάς και καραδοκούν πολλοί απο γύρω τους να τους χειροτονήσουν.Σύμφωνα με τον γέροντα Παίσιο έφτασε η ώρα τους.



Εχουν ενα "θεματακι" με ΟΛΟΥΣ τους γειτονες τους :cool:!!!

black_hawk
22-09-2011, 21:28
"Μαθανε πως γ@μιωμαστε" πλακωσανε και οι γυφτοι"!! :D :p


Νεύρα:hmmm:

KRASOPATERAS
22-09-2011, 22:06
"Μαθανε πως γ@μιωμαστε" πλακωσανε και οι γυφτοι"!! :D :p


Νεύρα:hmmm:


Δεν ξέρω αν πλακώσανε οι γύφτοι…αλλά το Οινοποιείο το έχω δίπλα από την Βάση της Ταναγρας σε ένα ύψωμα και την βλέπω από πάνω, εδώ και 3-4 μέρες ξέρεις τι γένεται ?....κακός χαμός….μέρα νύχτα φεύγουν πεντάλεπτα…

Δύο πιλότοι φίλοι που μένουν Σχηματάρι μου λένε ότι γίνετε της ######## στο Αιγαίο λόγο της τρύπας στην Κύπρο…γύρο γύρο έρχονται οι Τουρκαλάδες….

ortho
22-09-2011, 22:08
Αυτοί οι αντιπαραγωγικοί πιλότοι, σε ποιά ηλικία θα βγουν σε σύνταξη; Να ξέρω να αρχίσω να βρίζω!

black_hawk
22-09-2011, 22:10
[FONT=Arial][SIZE=4].. το Οινοποιείο το έχω..

Ενδιαφερων συμφορουμιτης μου φαινεσαι!! :D:D

(Για τα αλλα, αστο.. Μονο τα μικρα σκυλια γαυγιζουν δυνατα.. ;) )

ckk
22-09-2011, 22:25
Μια περιοχή, που έπρεπε να έχουν δεσμεύσει για ασκήσεις, το οικόπεδο 12, δεν το έκαναν. Κάποιοι τούρκοι αξιωματούχοι κάνουν ήδη ΄διακοπές΄ στην βαθιά Ανατολία για αυτό. Τώρα ότι και να δεσμεύσουν, ότι και να πουν… παπαριές.

Κάποια στιγμή θα μπουν στην θέση τους κανονικά. Τώρα φαίνεται να το κυνηγάνε να μπουν γρηγορότερα.

KRASOPATERAS
22-09-2011, 23:52
Nooz.gr : Εναέριο "πόλεμο νεύρων" κήρυξε η Τουρκία (http://www.nooz.gr/greece/mia-anasa-apo-epivatiko-aeroskafos-tourkika-maxitika)

BOXER
23-09-2011, 01:03
Nooz.gr : Εναέριο "πόλεμο νεύρων" κήρυξε η Τουρκία (http://www.nooz.gr/greece/mia-anasa-apo-epivatiko-aeroskafos-tourkika-maxitika)


Αργα ή γρηγορα τα τουρκακια, θα τον... "πιουν"!!!

Ε; Τι λες και εσυ, ο ειδικος επι του κρασιου :D;;;