PDA

View Full Version : Η ιστορία του facebook σε αριθμούς


ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
22-09-2011, 19:57
Με εξακόσια εκατομμύρια χρήστες και εννέα δισεκατομμύρια στις τράπεζες σίγουρα ο Mark Zuckerberg έχει μόνο να παινεύεται για το δημιούργημά του, το facebook.


Όλο και περισσότεροι χρήστες υπολογιστών φτιάχνουν προφίλ στο facebook και το μόνο σίγουρο είναι το συγκεκριμένο site θα απασχολεί για πολύ καιρό ακόμη.

1 στους 3 ανθρώπους του πλανήτη έχει λογαριασμό στο facebook.
Οι χρήστες του Facebook στην Ελλάδα είναι 3.107.720. Εξ αυτών οι 1.707.440 είναι άνδρες και οι 1.342.760 γυναίκες
Στις 4 Φεβρουαρίου του 2004 το facebook βγήκε στον αέρα, αρχικά με το όνομα «thefacebook.com».
8 προσκλήσεις για φιλία είναι ο μέσος όρος που λαμβάνει ένας χρήστης ανά μήνα στο facebook.
Το 24% της εταιρίας ανήκει στο Mark Zuckerberg.
Το 25% των εργοδοτών έχουν απορρίψει υποψήφιο για δουλειά, όταν είδαν το προφίλ του στο facebook.
Το 27% των χρηστών του site δεν έχουν γράψει στη σελίδα την προσωπική τους κατάσταση.
Το 42% των αντρών και το 62% των γυναικών με προφίλ στο facebook έχουν χρησιμοποιήσει το λογαριασμό τους για να βρουν το προφίλ πρώην αγαπημένου τους.
130 είναι ο μέσος αριθμός των φίλων που έχει ένας χρήστης στο facebook.
Το facebook απασχολεί 1.700 άτομα σε 12 χώρες. Οι τυχεροί εργαζόμενοι έχουν 3 δωρεάν γεύματα την ημέρα!


Εντυπωσιακά νούμερα ...

Παρ' όλα ταύτα,

εγώ αρνούμαι να έχω προφίλ στο faceBook ... :hmmm:



.

gemara
22-09-2011, 20:34
Όταν πρωτοπήρα κινητό το 1993, εκεί να δεις χλεύη από τους φίλους μου και πόσο "ντροπή" το θεωρούσαν να έχουν ένα. Οι οποίοι λίγα χρόνια αργότερα είχαν και έχουν δυο κινητά ο καθένας τους! Με το καλό το προφίλ στο facebook Νίκο!:D

SenseiG
22-09-2011, 20:42
Ευχαριστουμε Νικολα.Εγω δεν ασχολουμε καθολου με το facebook εχω το φορουμ..;)

panagiotis.farmer
22-09-2011, 20:44
Ουτε εγω ασχολουμε.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
22-09-2011, 20:50
Όταν πρωτοπήρα κινητό το 1993, εκεί να δεις χλεύη από τους φίλους μου και πόσο "ντροπή" το θεωρούσαν να έχουν ένα. Οι οποίοι λίγα χρόνια αργότερα είχαν και έχουν δυο κινητά ο καθένας τους! Με το καλό το προφίλ στο facebook Νίκο!:D

... αρνούμαιαιαιαιαιαιαιαι .... ΝεύραΝεύραΝεύρα



υ.γ. ... ποτέ μην λες ποτέ ... :o

:D:D:D

evanb
22-09-2011, 20:52
Ευχαριστουμε Νικολα.Εγω δεν ασχολουμε καθολου με το facebook εχω το φορουμ..;)

:sm8:

αν θελω καποιον εχω το τηλεφωνο του

;)

gemara
22-09-2011, 20:53
... αρνούμαιαιαιαιαιαιαιαι .... ΝεύραΝεύραΝεύρα



υ.γ. ... ποτέ μην λες ποτέ ... :o

:D:D:D

Βάζω και στοίχημα άμα θες!:D

adventure
22-09-2011, 20:55
Δεν με συγκίνησε ποτέ .

:) :) ;)

black_hawk
22-09-2011, 21:30
Εγω παντως ειμαι!! :p:p

siraxanz
22-09-2011, 21:35
ειναι μεχρι να παρεις το κολάΐ:o:rolleyes::o:p

tsatsos
22-09-2011, 21:51
Όταν πρωτοπήρα κινητό το 1993, εκεί να δεις χλεύη από τους φίλους μου και πόσο "ντροπή" το θεωρούσαν να έχουν ένα. Οι οποίοι λίγα χρόνια αργότερα είχαν και έχουν δυο κινητά ο καθένας τους! Με το καλό το προφίλ στο facebook Νίκο!:D
Eγω εχω ενα θειο αποστρατο μπατσο που τοτε ηταν διοικητης σε μεγαλο τμημα στο κεντρο και οταν με ειδε με κινητο μου λεει:Μην σε ξαναδω με κινητο.Κινητο εχουν μονο αυτοι που ερχονται και δινουν το παρον καθε πρωτη και δεκαπεντε του μηνα στο τμημα..:D

Slane
22-09-2011, 22:00
Κάποτε εψαχναν να βρούν τα προσωπικά δεδομένα μας.
Τώρα τα δηλώνουμε μόνοι μας.

black_hawk
22-09-2011, 22:03
Κάποτε εψαχναν να βρούν τα προσωπικά δεδομένα μας.
Τώρα τα δηλώνουμε μόνοι μας.

ΔΕΝ! σε υποχρεωνει κανείς! ;);)

(Αλλο που, τα "βλακομετρα" εχουν μπει απο μονα τους, στη διαδικασια.. :rolleyes: )

yns
23-09-2011, 01:26
Παρ' όλα ταύτα,

εγώ αρνούμαι να έχω προφίλ στο faceBook ... :hmmm:
.

Μαζί σου, παρόλο που κάποιες φορές μπαίνω στον πειρασμό να φτιάξω...

BOXER
23-09-2011, 03:52
Ουτε εγω εχω ασχοληθει με το facebook, και δεν θα το κανω κιολας!!!

Δεν ξερω, αλλα γενικα μου την "βαραει" σαν ιδεα και μονο :cool:!!!

BOXER
23-09-2011, 03:58
Κάποτε εψαχναν να βρούν τα προσωπικά δεδομένα μας.
Τώρα τα δηλώνουμε μόνοι μας.

Η αληθεια ειναι οτι, στις μερες μας, δεν ειναι πολυ χρονοβορο να βρουν τα στοιχεια του καθενος!

Θα συμφωνισω ομως μαζι σου, στο οτι...

"Τους το κανουμε ακομα πιο ευκολο. Μαλιστα, τους βαζουμε και φωτογραφιες κιολας, απο καθε πτυχη της ζωης μας......"!!!

Ετσι, για να μην βαριουνται βρε αδελφε, και να "ψαχνουν" πιο ευχαριστα......

vasorfa
23-09-2011, 08:24
Ουτε εγω εχω ασχοληθει με το facebook, και δεν θα το κανω κιολας!!!

Δεν ξερω, αλλα γενικα μου την "βαραει" σαν ιδεα και μονο :cool:!!!


:p:p:p:p:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:


κάποιος μου φαίνετε μας ....δουλέυει:p:p:rolleyes::rolleyes::rolleyes::sm7::sm7::sm7:

για δες εδω,,,κ.BOXER (http://www.facebook.com/#!/pages/Boxer/57395424336):o:o:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


Spam on....

Ωραία φωτό:sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::rolleyes::rolleyes:

adventure
23-09-2011, 08:39
:p:p:p:p:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:


κάποιος μου φαίνετε μας ....δουλέυει:p:p:rolleyes::rolleyes::rolleyes::sm7::sm7::sm7:

για δες εδω,,,κ.BOXER (http://www.facebook.com/#%21/pages/Boxer/57395424336):o:o:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


Spam on....

Ωραία φωτό:sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::rolleyes::rolleyes:

:D :D :D

Mak1s
23-09-2011, 13:15
Και εγώ σαν αυτοφακέλωμα το βλέπω (άσχετα αν κάποιος έχει να κρύψει κάτι ή όχι) και περί αυτού έχουν ειπωθεί διάφορες ιστορίες. Μέχρι και για συνεργασία με την CIA είχαν αναφέρει πριν από λίγους μήνες σε ειδήσεις. Το τι αληθεύει και πιστεύει κανείς απ’ολα αυτά είναι άλλο θέμα...

Οι περισσότεροι φίλοι και γνωστοί μου έχουν λογαριασμό και προσπαθούν με πείσουν με σοβαρά επιχειρήματα πολλές φορές. Νομίζω πως σαν το κάθε τι, θα έχει και το facebook τα καλά του. Τις περισσότερες φορές αυτό που αγιοποιεί ή δαίμονοποιεί ένα μέσο είναι η χρήση που επιλέγει ο καθένας να κάνει (επιλογή που εξαρτάται από ένα σορό παράγοντες που συνθέτουν την προσωπικότητα του) Ισχύει π.χ. με το διαδίκτυο γενικότερα και με την τηλεόραση. Και το GSforum είναι μια ωραία προσπάθεια με πολλές πληροφορίες και ευκαιρίες για αληθινή κοινωνικοποίηση, αλλά κάποιος που είναι μέσα σε αυτό από το πρωί ως το βράδυ θαυμάζοντας ταξίδια άλλων μέσα από τους τέσσερις τοίχους του σπιτιού του, προφανώς και το χρησιμοποιεί λάθος. Ξέρω αξιόλογα (για τα δικά μου πάντα μέτρα) άτομα που ασχολούνται με το facebook και γελοίους που δεν ασχολούνται. Οπότε η ενασχόληση με αυτή την ιστορία δεν προσδιορίζει κάποιον και όποιος το υποστηρίζει έχει παρωπίδες σαν και αυτές που φοράει αυτός που λεει “όποιος έχει tattoo είναι αλήτης ή ασόβαρος” κλπ κλπ ;)

Δουλεύοντας σε γραφείο βλέπω συναδέλφους γονείς που μέσα στην αγωνία τους να έχουν το έλεγχο των έφηβων παιδιών τους μπαίνουν στο προφίλ τους χρησιμοποιώντας κωδικούς που έχουν ψαρέψει από «φίλους» των παιδιών τους. Και μαθαίνουν από εκεί πράγματα που τους φρικάρουν. Που τα περισσότερα εγώ τα βλέπω σαν φυσιολογικά μέσα στην επαναστατικότητα της ηλικίας τους. Και δεν ξέρω ποιον και τι να κατηγορήσω και αν αυτή είναι η ουσία. Δεν είμαι γονιός για να νιώσω την αγωνία που δικαίως έχουν, μόνο να φανταστώ μπορώ(;) αλλά δεν πρόκειται να με πείσει κανένας ότι αυτός είναι ο φυσιολογικός τρόπος να προσέχεις/μεγαλωνεις το παιδί σου. Προφανώς και έχω άλλες παραστάσεις από την δική μου παιδική - εφηβική ζωή που εννίοτε την νοσταλγώ. Αλλά η ζωή προχωρεί με άλλα μέτρα και σταθμά. Και η οπισθοδρόμηση ένα προχώρημα είναι.

Προσωπικά, για όσο μπορώ θα απέχω συνειδητά από αυτήν την «κοινωνική δικτύωση» όπου κάθε άλλο παρά κοινωνικοποίηση προσφέρει έτσι όπως αντιλαμβάνομαι εγώ τον όρο.
Κοινωνικοποιούμε όταν έχω πρόσωπα απέναντι μου σε μια ταβέρνα, σε μια συναυλία, σε ένα μπαράκι, σε μια εκδρομή ή και σπίτι μου. Δεν αντιλαμβάνομαι ως υγιή τρόπο συναναστροφής να στέκομαι μπροστά από μια οθόνη με δεκάδες «φίλους» που ονομάζονται έτσι απλά επειδή μοιράζονται μαζί μου φωτογραφίες και έξυπνα βίντεο.

Και αν πραγματικά θέλεις να βρεθείς με κάποιον, θα γίνει ακόμα και αν τα έχετε πει μόνο για μια ώρα πριν καιρό. Όπως έγινε με συμφορουμίτη όπου μπορεί να είχαμε να μιλήσουμε 10 μήνες, αλλά με ένα τηλέφωνο μιλήσαμε και θα βρεθούμε σύντομα πίνοντας μπύρες αντί να πατάμε κουμπάκια...

varil
23-09-2011, 13:49
Και εγώ σαν αυτοφακέλωμα το βλέπω (άσχετα αν κάποιος έχει να κρύψει κάτι ή όχι) και περί αυτού έχουν ειπωθεί διάφορες ιστορίες. Μέχρι και για συνεργασία με την CIA είχαν αναφέρει πριν από λίγους μήνες σε ειδήσεις. Το τι αληθεύει και πιστεύει κανείς απ’ολα αυτά είναι άλλο θέμα...

Οι περισσότεροι φίλοι και γνωστοί μου έχουν λογαριασμό και προσπαθούν με πείσουν με σοβαρά επιχειρήματα πολλές φορές. Νομίζω πως σαν το κάθε τι, θα έχει και το facebook τα καλά του. Τις περισσότερες φορές αυτό που αγιοποιεί ή δαίμονοποιεί ένα μέσο είναι η χρήση που επιλέγει ο καθένας να κάνει (επιλογή που εξαρτάται από ένα σορό παράγοντες που συνθέτουν την προσωπικότητα του) Ισχύει π.χ. με το διαδίκτυο γενικότερα και με την τηλεόραση. Και το GSforum είναι μια ωραία προσπάθεια με πολλές πληροφορίες και ευκαιρίες για αληθινή κοινωνικοποίηση, αλλά κάποιος που είναι μέσα σε αυτό από το πρωί ως το βράδυ θαυμάζοντας ταξίδια άλλων μέσα από τους τέσσερις τοίχους του σπιτιού του, προφανώς και το χρησιμοποιεί λάθος. Ξέρω αξιόλογα (για τα δικά μου πάντα μέτρα) άτομα που ασχολούνται με το facebook και γελοίους που δεν ασχολούνται. Οπότε η ενασχόληση με αυτή την ιστορία δεν προσδιορίζει κάποιον και όποιος το υποστηρίζει έχει παρωπίδες σαν και αυτές που φοράει αυτός που λεει “όποιος έχει tattoo είναι αλήτης ή ασόβαρος” κλπ κλπ ;)

Δουλεύοντας σε γραφείο βλέπω συναδέλφους γονείς που μέσα στην αγωνία τους να έχουν το έλεγχο των έφηβων παιδιών τους μπαίνουν στο προφίλ τους χρησιμοποιώντας κωδικούς που έχουν ψαρέψει από «φίλους» των παιδιών τους. Και μαθαίνουν από εκεί πράγματα που τους φρικάρουν. Που τα περισσότερα εγώ τα βλέπω σαν φυσιολογικά μέσα στην επαναστατικότητα της ηλικίας τους. Και δεν ξέρω ποιον και τι να κατηγορήσω και αν αυτή είναι η ουσία. Δεν είμαι γονιός για να νιώσω την αγωνία που δικαίως έχουν, μόνο να φανταστώ μπορώ(;) αλλά δεν πρόκειται να με πείσει κανένας ότι αυτός είναι ο φυσιολογικός τρόπος να προσέχεις/μεγαλωνεις το παιδί σου. Προφανώς και έχω άλλες παραστάσεις από την δική μου παιδική - εφηβική ζωή που εννίοτε την νοσταλγώ. Αλλά η ζωή προχωρεί με άλλα μέτρα και σταθμά. Και η οπισθοδρόμηση ένα προχώρημα είναι.

Προσωπικά, για όσο μπορώ θα απέχω συνειδητά από αυτήν την «κοινωνική δικτύωση» όπου κάθε άλλο παρά κοινωνικοποίηση προσφέρει έτσι όπως αντιλαμβάνομαι εγώ τον όρο.
Κοινωνικοποιούμε όταν έχω πρόσωπα απέναντι μου σε μια ταβέρνα, σε μια συναυλία, σε ένα μπαράκι, σε μια εκδρομή ή και σπίτι μου. Δεν αντιλαμβάνομαι ως υγιή τρόπο συναναστροφής να στέκομαι μπροστά από μια οθόνη με δεκάδες «φίλους» που ονομάζονται έτσι απλά επειδή μοιράζονται μαζί μου φωτογραφίες και έξυπνα βίντεο.

Και αν πραγματικά θέλεις να βρεθείς με κάποιον, θα γίνει ακόμα και αν τα έχετε πει μόνο για μια ώρα πριν καιρό. Όπως έγινε με συμφορουμίτη όπου μπορεί να είχαμε να μιλήσουμε 10 μήνες, αλλά με ένα τηλέφωνο μιλήσαμε και θα βρεθούμε σύντομα πίνοντας μπύρες αντί να πατάμε κουμπάκια...


+1200 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

BOXER
23-09-2011, 14:28
:p:p:p:p:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:


κάποιος μου φαίνετε μας ....δουλέυει:p:p:rolleyes::rolleyes::rolleyes::sm7::sm7::sm7:

για δες εδω,,,κ.BOXER (http://www.facebook.com/#!/pages/Boxer/57395424336):o:o:rolleyes::rolleyes::rolleyes:


Spam on....

Ωραία φωτό:sm3::sm3::sm3::sm3::sm3::rolleyes::rolleyes:


ΠΡΟΔΟΤΗ :mad:!!! Με ξεμπροστιασες...:mad:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
:sm3: :sm3: :sm3:

Και που να σου πω τον κωδικο εισοδου :p!!!

Εχω... καλυτερες φωτογραφιες μεσα :D :D :D.

napgeo
23-09-2011, 18:52
... αρνούμαιαιαιαιαιαιαιαι .... ΝεύραΝεύραΝεύρα



υ.γ. ... ποτέ μην λες ποτέ ... :o

:D:D:D


Κάνεις καλές γνωριμίες. Στο λέει η πείρα;:sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
24-09-2011, 02:25
ΠΡΟΔΟΤΗ :mad:!!! Με ξεμπροστιασες...:mad:
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
:sm3: :sm3: :sm3:

Και που να σου πω τον κωδικο εισοδου :p!!!

Εχω... καλυτερες φωτογραφιες μεσα :D :D :D.


Κρυφή "πληγή" είσαι Νικόλα ... και μας κάνεις τον ψόφιο κοριό ... :sm7:

Markas
24-09-2011, 12:53
Υπάρχει και το google+ πλέον...
Πιθανόν να είναι μάλιστα και καλήτερο χωρίς τις σαχλαμάρες του facebook

gemara
24-09-2011, 13:03
Έλα! Σαν τους βαραντέρηδες κάνετε που τους τρέχουν τα σάλια με τη GS και ψάχνουν να της βρουν ελαττώματα! Όποιος θέλει μπαίνει στο fcb και ότι του αρέσει κάνει! Όποιος δε θέλει, δεν το κατηγορεί, δεν μπαίνει και δεν κρίνει τι χάνουν και δεν χάνουν οι άλλοι! ;)

BOXER
24-09-2011, 15:56
Κρυφή "πληγή" είσαι Νικόλα ... και μας κάνεις τον ψόφιο κοριό ... :sm7:


Το ψοφιο.... Boxer :p, θα ελεγα καλυτερα :D :D :D!!!

paramedic
25-09-2011, 14:06
Καλά και εμείς που έιμαστε γραμμένοι γραμμένο το έχουμε. Μπαινω μια φορά στα χίλια χρόνια κάθομαι 3-4 λεπτά και βγαίνω. Είναι πολλές χαζογκόμενες στην δουλειά που είναι η πρώτη τους δουλειά και η τελευταία. Αποβλάκωση λέμε κανονική.