PDA

View Full Version : θα ηθελα την γνωμη σας για κρανος


taksidiotis
23-09-2011, 17:02
παιδια ηρθε η ωρα να αναβαθμιστουμε.
θελω να παρω καλο ανοιγομενο κρανος.
σκεφτομαι για το
Schuberth C3 World,ποια ειναι η γνωμη σας.

yannis
23-09-2011, 17:07
Εγώ από το C1 pro , που έχω τώρα, προτιμώ το Shoei που είχα!!;)
Επίσης... γιατί ανοιγόμενο;;;; Πιο βαρύ, πιο θορυβώδες, πιο ευπαθές!!!!!

taksidiotis
23-09-2011, 17:10
Εγώ από το C1 pro , που έχω τώρα, προτιμώ το Shoei που είχα!!;)
Επίσης... γιατί ανοιγόμενο;;;; Πιο βαρύ, πιο θορυβώδες, πιο ευπαθές!!!!!

για να το χω ανοιχτο στην πολη.

yannis
23-09-2011, 17:39
Ανοίγεις ελαφρά την ζελατίνα για να μην φας και καμμιά μύγα στο μάτι και είσαι μια χαρά... μήπως είναι καλύτερα το ανοιγόμενο, ανοικτό σαν περικεφαλαία!?!?!?!?

NLS
23-09-2011, 17:45
Εμένα με έχει βολέψει το ανοιγόμενο.

Αν τρέχεις μην πάρεις ARAI. Το καλύτερο κράνος είναι, αλλά από αεροδυναμικούς
θορύβους...

yannis
23-09-2011, 17:52
Όσο κάπνιζα είχα πάντα ανοιγόμενο για να μπορώ να καπνίζω και "εν πλω"!!:D
Από τότε που φόρεσα full face δεν το αλλάζω... γούστα...
Πάντως, έτσι για να σας τσιγκλίσω... αν το Arai είναι καλό αλλά τρέχει πολύ η μηχανή... το πολύ-πολύ να την δώσει και να πάρει μια πιο αργή, για να ταιριάζει και με το κράνος!!!:sm7:

ilias vara
23-09-2011, 18:20
Εοειδη ειμαι και εγω σε αναζητηση κρανους...και μαλιστα προτιμω τα ανοιγομενα ..το ειδα απο κοντα το C3 και ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ αθορυβο εντελως αν και ανοιγομενο με καλο αερισμο και καλες κριτικες απο παιδια του φορουμ που το εχουν


οσο για τιμη δες και εδω
Helmets - Schuberth (http://www.helmetcity.co.uk/Helmets-Schuberth_B22ATD.aspx)

Translatoras
23-09-2011, 19:29
Έχω το C3 και είμαι σχετικά ευχαριστημένος.

Αθόρυβο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!!!

Ποιοτικό είναι.
Το πήρα για να έχω ένα αντικειμενικά καλό ανοιγόμενο κράνος, διότι φοράω γυαλιά και δεν θέλω βάλε βγάλε.

Αν θες να το ανοίγεις στην πόλη η λύση που προτείνω είναι η εξής:

Για την πόλη πάρε ένα κανονικό ανοικτό (Jet δηλαδή).

Καλύτερη προστασία από το ανοικτό ανοιγόμενο,
Ζελατίνα και φυμέ ζελατινάκι πάντα στη διάθεσή σου.
Ανθρώπινο ζύγισμα χωρίς να σε τραβάει πίσω όταν ανεβαίνουν τα χιλιόμετρα.

Προσπάθησα να βάλω το C3 στην πόλη αλλά δεν την παλεύω τη ζέστη, άσε τα άνοιξε/κλείσε.

Έχω ένα Nolan N42 για την πόλη και είμαι σούπερ (ελαφρύ, εξαερισμός, ορατότητα). Αυτά τα αναφέρω διότι τα θεωρώ πολύ βασικούς παράγοντες ασφάλειας μέσα στην πόλη.
Το μόνο κακό ότι δεν έχει εσωτερικό φυμέ ζελατινάκι και γι' αυτό σκέφτομαι να το αλλάξω.

Δοκίμασα το X-402 της Χ-Lite και ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ!

Τρομερή εφαρμογή, ποιότητα και αίσθηση.
Μόλις όμως μου είπε 360 € έπαθα εγκεφαλικό!

Gemat
23-09-2011, 20:06
Και εγω προτεινω κλειστο κρανος...

Μου αρεσει το S1 pro, θετει σοβαρη υποψηφιοτητα για να αποτελεσει το επομενο κρανος μου...

yannis
23-09-2011, 20:20
Και εγω προτεινω κλειστο κρανος...

Μου αρεσει το S1 pro, θετει σοβαρη υποψηφιοτητα για να αποτελεσει το επομενο κρανος μου...

Πριν καταλήξεις, δες και τα Shoei, με την μισή φιμέ - μισή διάφανη ζελατίνα είναι φοβερό και πιο μαζεμένο από το S1. Πάντως αν καταλήξεις στο S1 και σου σπάσει το κούμπωμα της ζελατίνας... να ξέρεις πως το καλύπτει η εγγύηση, είναι γνωστό πρόβλημα. Εγώ δεν το ήξερα και έσκασα για πλάκα 65 Ευρώπουλα!!

Gemat
23-09-2011, 20:47
Πριν καταλήξεις, δες και τα Shoei, με την μισή φιμέ - μισή διάφανη ζελατίνα είναι φοβερό και πιο μαζεμένο από το S1. Πάντως αν καταλήξεις στο S1 και σου σπάσει το κούμπωμα της ζελατίνας... να ξέρεις πως το καλύπτει η εγγύηση, είναι γνωστό πρόβλημα. Εγώ δεν το ήξερα και έσκασα για πλάκα 65 Ευρώπουλα!!

Νομιζω οτι σχεδον ολα τα κλειστα shoei ειναι σχεδιασμενα για στριτ μοτοσυκλετες και οχι τουρισμου. Εχουν καλο βαρος και καλη ποιοτητα κατασκευης αλλα εχει δωθει εμφαση στον σπορ χαρακτηρα και οχι αυτον την ανεσης σε πολυωρο φορεμα...
Απο οσα εχω δοκιμασει, το S3 (S1 δεν εχω δοκιμασει) ειναι το μονο κρανος που εχει κατασκευαστει με εμφαση στον τουρισμο, δηλαδη ειναι ανετο, δεν θολωνει σχεδον καθολου, καταργει την αναγκη για γυαλια ηλιου με τη εξτρα ζελατινα χωρις να θυσιαζει την ορατοτητα το βραδυ, ειναι ησυχο, οι εξαεριστηρες λειτουργουν και με λιγα χιλιομετρα και προσφερει πολυ καλη καλυψη απο τον αερα στον λαιμο οπου με με ενα απλο φουλαρι ταξιδευεις και χειμωνα...
Παντως σαν αισθηση στο χερι, το schuberth μοιαζει λιγο σαν παιδικο παιγνιδι, ειναι σαν ψευτικο...

yannis
23-09-2011, 20:57
Νομιζω οτι σχεδον ολα τα κλειστα shoei ειναι σχεδιασμενα για στριτ μοτοσυκλετες και οχι τουρισμου. Εχουν καλο βαρος και καλη ποιοτητα κατασκευης αλλα εχει δωθει εμφαση στον σπορ χαρακτηρα και οχι αυτον την ανεσης σε πολυωρο φορεμα...
Απο οσα εχω δοκιμασει, το S3 (S1 δεν εχω δοκιμασει) ειναι το μονο κρανος που εχει κατασκευαστει με εμφαση στον τουρισμο, δηλαδη ειναι ανετο, δεν θολωνει σχεδον καθολου, καταργει την αναγκη για γυαλια ηλιου με τη εξτρα ζελατινα χωρις να θυσιαζει την ορατοτητα το βραδυ, ειναι ησυχο, οι εξαεριστηρες λειτουργουν και με λιγα χιλιομετρα και προσφερει πολυ καλη καλυψη απο τον αερα στον λαιμο οπου με με ενα απλο φουλαρι ταξιδευεις και χειμωνα...
Παντως σαν αισθηση στο χερι, το schuberth μοιαζει λιγο σαν παιδικο παιγνιδι, ειναι σαν ψευτικο...

Έτσι είναι, αν και στα ταξίδια δεν με δυσκόλεψε το Shoei.
Η... αίσθηση είναι όπως ακριβώς λες, συν ότι είναι ογκώδες. Από ζέστη και ησυχία, άλλο τίποτα!!!

Ακιs
24-09-2011, 00:30
Εχω το C3 κατι παραπανω απο 2 χρονια.Μονο ψευτικο και μονο παιδικο παιχνιδι δεν ειναι.Η ποιοτητα κατασκευης του ειναι πραγματικα υπερανω κριτικης.Ο εξαερισμος του εκπληκτικος και η εφαρμογη του τελεια.Ενα του μειονεκτημα ειναι ο λιγο αυξημενος ογκος του και ο θορυβος ο οποιος ομως ειναι αναποφεκτος σε flip-up κρανος.Παρολα αυτα εχει τον χαμηλοτερο συντελεστη θορυβου στην κατηγορια.
Επισης στα δυο χρονια χρειαστηκε,σε εμενα τουλαχιστον,να αλλαξω την εσωτερικη αντιθαμβωτικη ζελατινα,γιατι αρχισε να μην κουμπωνει σωστα στα pinlock.Koστος 25 euro.
Aν ψαχνεις ανοιγομενο κρανος,παρτο και δεν θα το μετανοιωσεις.....;);)

nivam
24-09-2011, 01:20
Επισης στα δυο χρονια χρειαστηκε,σε εμενα τουλαχιστον,να αλλαξω την εσωτερικη αντιθαμβωτικη ζελατινα,γιατι αρχισε να μην κουμπωνει σωστα στα pinlock.Koστος 25 euro.


spam on

Άκη θέλω να πάρω κ εγώ μια να χω spare, από που την πήρες?:D

spam off

Το C3 είναι αξιοπρεπές, σχετικά ήσυχο και μάλλον μικρό σε όγκο για flip up.

taksidiotis
24-09-2011, 02:00
βασικα θα ηθελα ενα κρανος με πολυ καλο εξαερισμο.μην παιρνει και φωτια το κεφαλι μου...

για κλειστο.τα υποψηφια ειναι αυτα

Schuberth S1 Pro by: Schuberth - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=6444)

μου αρεσει πολυ κι αυτο αλλα ειναι πανακριβο κι επισης με χαλαει οτι εχει και μαυρο ματ,γινεται χαλια πολυ γρηγοροτερα απο ενα γυαλιστερο μαυρο
Schuberth SR1 Technology λευκό by: Schuberth - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=6460)

επισης σε agv

AGV GP-Tech Marco Simoncelli by: AGV - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=6644)

σε shoei

Shoei Qwest Airfoil TC-5 (μαύρο) by: Shoei - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=5453)

Shoei XR 1100 cimmerian by: Shoei - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=3502)

και για ανοιγομενο μονο το

Schuberth C3 World μαύρο γυαλιστερό by: Schuberth - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=5038)

καθως βλεπω οτι εχει χαμηλο σχετικα βαρος για ανοιγομενο.να δω μηπως και το system 6?
γενικα μην ειναι και πολυ ογκωδες.
γενικα παντως εχω δοκιμασει shoei και agv,το agv το ενιωθα αρκετα πιο καλα στο κεφαλι μου,καθοταν καλυτερα δηλαδη.αλλες εταιρειες δεν εχω δοκιμασει οποτε και δε ξερω.

Translatoras
24-09-2011, 02:11
Αφού δεν θες να παίρνει φωτιά το κεφάλι σου θα έλεγα να μην το πάρεις σε μαύρο. Η διαφορά θερμοκρασίας με ένα ανοικτόχρωμο είναι σημαντικότατη.

Από την άλλη, το C3 βγαίνει σε 2 μεγέθη. Αν επιλέξεις μέχρι και Large (58-59 cm.) είσαι στο μικρό κέλυφος, το οποίο είναι εξαιρετικά μαζεμένο.

Αν θες τον κορυφαίο εξαερισμό σε full-face κράνος κοίταξε αυτό...

GMAX GM68S Helmet - webBikeWorld (http://www.webbikeworld.com/r2/motorcycle-helmet/gmax/gm68s/)

το πήρε γνωστός από Αμέρικα έναντι 120 δολαρίων και απλά δεν το πίστευε πόσο καλά λειτουργούν οι αεραγωγοί.
Το συγκεκριμένο site του έδωσε τον τίτλο "Κράνος της Χρονιάς" για το 2007.

Ακιs
24-09-2011, 11:10
spam on

Άκη θέλω να πάρω κ εγώ μια να χω spare, από που την πήρες?:D

spam off

Το C3 είναι αξιοπρεπές, σχετικά ήσυχο και μάλλον μικρό σε όγκο για flip up.

Νικολα απο εδω....;)
Accessories Schuberth C3 - Motofashion.gr - Moto accessories , KBC, KRAUSER , HELD , HEPCO & BECKER - Moto accessories , KBC, KRAUSER , HELD , HEPCO & BECKER (http://www.motofashion.gr/website/index.php?cPath=22_26_265_268)

minaskapetanakis
24-09-2011, 11:19
X-Lite... ολη η σειρα. σχετικα οικονομικα, πολυ καλη εφαρμογη, λιγος θορυβος, καλη ποιοτητα κατασκευης, 4 αστερια στα κρας τεστς. Εχω το Χ-601 τεσσερα χρονια και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

sifis70
24-09-2011, 11:56
εγώ πάντως εχω βολευτεί τα shoei εχω ενα xr1000 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος, ακομα και στις 300αρες που χτυπουσα με το hayabousa που είχα οταν το πήρα, και τωρα που πρεπει να τα αλλάξω θα πήγαινα χωρις δευτερη σκέψη σε xr 1100, που είναι βελτιομένο, αλλά επειδη πρέπει να αλλάξω και το enduro κρανος που έχω, σκέφτομαι για 2 σε 1 λύση, και κοιτάζω το hornet της shoei. Το enduro της bmw, το οποίο βρίσκω και ομορφότερο, το δοκίμασα και δεν με βόλεψε καθόλου και από ότι μου λέει φίλος που το έχει, στα πολλά χλμ μάλλον υστερεί απο το shoei. Ειδομεν...

nivam
24-09-2011, 12:53
Νικολα απο εδω....;)
Accessories Schuberth C3 - Motofashion.gr - Moto accessories , KBC, KRAUSER , HELD , HEPCO & BECKER - Moto accessories , KBC, KRAUSER , HELD , HEPCO & BECKER (http://www.motofashion.gr/website/index.php?cPath=22_26_265_268)

Άκη ευχαριστώ:sm8:

taksidiotis
29-09-2011, 14:26
τελικα η αναζητηση σταματησε σε αυτο

Shoei Qwest Airfoil TC-5 (μαύρο) by: Shoei - MotoRAID (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?products_id=5453) το οποιο το λανσαρει σαν τουριστικη προταση.
και στο c3....
εχω πελαγωσει,αντιθετα κρανη μιας και το c3 ειναι ανοιγωμενο.
με ενδιαφερει πολυ ο εξαερισμος.

fguy
29-09-2011, 15:19
Τα shoei πολυ παρδαλα πεφτουν, πολυ εντουραδικα.............. To schuberth c3 σε τι τιμες παιζει στην Ελλαδα? Καλο φαινεται, αλλα αν ειναι στα ιδια λεφτα πανω-κατω εγω θα ελεγα system 6 BMW με διαφορα!

taksidiotis
29-09-2011, 16:40
Τοσο καλυτερο το system6?


Sent from my Sexy iPad2 using Tapatalk

taksidiotis
06-10-2011, 16:46
τελικα κατεληξα και πηρα κρανος...bmw system 6.
μεγεθος 62/63.
κι ας γραψω και τις πρωτες εντυπωσεις μου.
ηθελα σωνει και καλα ανοιγομενο κρανος,οι επιλογες λιγες,2 βασικα αξιολογες.τελικα με κερδισε το system 6 απο την αποψη οτι το εσωτερικο του ειναι πιο ποιοτικο απο του c3.
το πηρα 540 ευρω σε μαυρο γυαλιστερο χρωμα.
στο δρομο μπορω να πω οτι ανετα ειναι πιο ησυχο απο το x-spirit αλλα κι απο το xr-1100...μεγαλη κουβεντα,κι ομως ισχυει και για ανοιγομενο κρανος δε το περιμενα αυτο.
το βαρος του,αν και μεγαλο δεν γινεται αντιληπτο.θετικο αυτο.
εξαερισμος πολυ καλος και δε με πνιγει,το πηγουνι εχει αρκετη αποσταση απο το καλυμα.
η εσωτερικη ζελατινα,pinlock κανει κορυφαια δουλεια την μερα καθως δεν θαμπωνει καθολου,ομως το βραδυ υπαρχει προβλημα,διαθλασεις που και σε μπερδευουν και ειναι κι επικυνδυνο,την αφαιρεσα λοιπον.
οταν ειναι ανοιχτο επισης με ενοχλει καπως το καλυμα του πηγουνιου,καθως ειναι πολυ κοντα στα ματια,σαν περγκολα ακριβως πανω απο τα ματια.
θα το συνηθισω,που θα παει.
οπως και να χει,ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την αγορα αυτη,πραγματικα ειναι το μονο κρανος μεχρι τωρα που κανω καμποσα χιλιομετρα και στον δρομο δεν σκεφτομαι να το βγαλω και να το πεταξω επειδη με ενοχλει.
αξιζει.

xenakis giannis
06-10-2011, 20:58
γιατι το πηρες τοσο μεγαλο εφοσον εχεισ μεζουρα 60 αρ 61/62 επρεπε να παρεις εγω που δοκιμασα το κανονικομου νουμερο εχει τεραστια διαφορα που δεν τιν καταλαβενεις
εαν δεν το δοκιμασεις.takseidioth επρεπε να ερθεις ρεθημνο να τα δοκημαζες .οχι για να στο πουλησω,

SenseiG
06-10-2011, 21:28
Καλοριζικο!:)

taksidiotis
07-10-2011, 03:03
γιατι το πηρες τοσο μεγαλο εφοσον εχεισ μεζουρα 60 αρ 61/62 επρεπε να παρεις εγω που δοκιμασα το κανονικομου νουμερο εχει τεραστια διαφορα που δεν τιν καταλαβενεις
εαν δεν το δοκιμασεις.takseidioth επρεπε να ερθεις ρεθημνο να τα δοκημαζες .οχι για να στο πουλησω,

62 έχω τελικά μεζουρα,να σαι καλα φίλε μου.
Μου Ειναι μια χαρα,με πιέζει όπως πρέπει στα Μαγουλα χωρίς όμως να ενοχλεί,δε νομίζω ότι θα ανοίξει και πολυ


Sent from my Sexy iPad2 using Tapatalk