PDA

View Full Version : Ο διασυρμός δεν έχει τέλος...


gemara
23-09-2011, 22:22
Η χώρα δεν διοικείται πλέον. Η κατάσταση είναι προφανώς εκτός ελέγχου και ο διασυρμός αυτός θα μας ακολουθεί για πολλά χρόνια. Εσωτερική διοίκηση είναι ανύπαρκτη, όπως και η παρουσία μας στο εξωτερικό. Έχω μείνει άφωνος με το "παιντί". Μέχρι που αρχίζω να πιστεύω αυτά που λεν, ότι η Μαργαρίτα με το ####παιδό της, παίρνει την εκδίκησή της από τους Έλληνες που χειροκρότησαν τον ΑΓΠ όταν έγνεφε στη Μιμή να κατέβει από το αεροπλάνο...

DefenceNet - Μαθήματα εθνικής αξιοπρέπειας από τον Β.Πούτιν στον Γ.Παπανδρέου! (http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=24427&Itemid=139#.TnzWZHEN1aM.facebook)

Μαθήματα κυβερνητικής και εθνικής αξιοπρέπειας από τον Βλάντιμιρ Πούτιν στον Γιώργο Παπανδρέου, ο οποίος B.Πούτιν, φαίνεται ότι του το "χρώσταγε" του Έλληνα πρωθυπουργού από τον Φεβρουάριο του 2010, όταν ο Β.Πούτιν ήταν έτοιμος να βοηθήσει την Ελλάδα με το δάνειο των 25 δισ. ευρώ και ο Γ.Παπανδρέου μιλούσε για ... το πόσο κακό κάνει το κάπνισμα!
Πριν λίγο ο Ρώσος ηγέτης "φωτογραφίζοντας" την Ελλάδα κα την κυβέρνηση Παπανδρέου, προχώρσε σε έναν πρωτοφανή υπαινιγμό για εκχώρηση της εθνικής κυριαρχίας, επικρίνοντας με βαριές εκφράσεις τις αποφάσεις Παπανδρέου: "Τις χώρες της ΕΕ που ζητούν από τη Γερμανία και τη Γαλλία οικονομική βοήθεια, λέγοντας ότι ανταλλάσσουν την εθνική τους κυριαρχία με ελεημοσύνες"!
Είναι πραγματικά πρωτοφανής ο τρόπος και το περιεχόμενο της δήλωσης του Β.Πούτιν, ο οποίος μάλιστα έκαν την δήλωση αυτή - την οποία μετέδωσε ειδικά το πρακτορείο ειδήσεων Ίντερφαξ - στη διάρκεια συνεδρίου στη Μόσχα του κόμματος του, της "Ενωμένης Ρωσίας".

"Μπορείς να βγεις στους δρόμους και να διαμαρτυρηθείς, να παλέψεις, όμως, αν δεν έχεις καθόλου χρήματα δεν μπορείς απλώς να κάθεσαι εκεί με απλωμένο το χέρι. Η Ρωσία εκτιμάει πάρα πολύ την εθνική της κυριαρχία, για να ζητήσει από άλλες χώρες οικονομική βοήθεια, ενώ ορισμένα μικρότερα ευρωπαϊκά έθνη παραχωρούν την εθνική κυριαρχία τους επειδή ελπίζουν σε βοήθεια από τη Γαλλία και τη Γερμανία" κατέληξε! Και βέβαια δεν αναφερόταν ούτε στην Πορτογαλία, ούτε στην Ιρλανδία...

Τέτοιο "φτύσιμο" δεν έχει ξαναπέσει ποτέ από την ηγεσία ενός έθνους, ειδικά σαν την Ρωσίας σε μία κυβέρνηση, ειδικά την ελληνική. Οι πάγοι στις σχέσεις Μόσχας με την κυβέρνηση Παπανδρέου, τείνουν να λάβουν χαρακτήρα "παγετώνα"...
Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr

tsompanis
23-09-2011, 22:39
Λαμπρά. Πάει και η Μητέρα Ρωσία...μας έφτυσε...

ortho
23-09-2011, 22:49
Τζάμπα μας τον έκατσαν τον ΓΑΠ;!
Ανήκομεν εις τη δύσιν!

Nondas
23-09-2011, 22:49
Έχουμε μέσα μας αίμα; Μας έχει απομείνει στάλα φιλότιμου, ευθιξίας και παλικαριάς; Αφού είμαστε ανάξιοι πραγματικής επανάστασης, ανίκανοι να εξεγερθούμε και να στείλουμε στο διάολο το προδοτικό σινάφι του αρχισυνωμότη....



πράκτορα της παγκοσμιοποίησης, προτιμότερη είναι η ομαδική αυτοκτονία από τον καθημερινό θάνατο και εξευτελισμό… Ναι ρε… Απομεινάρια Ελλήνων είμαστε, θρασύδειλα ανθρωπάκια της ξευτίλας και της καρπαζιάς έτοιμοι να συμβιβαστούμε έναντι πινακίου φακής με τον βιαστή μας!

Διεφθαρμένα ανθρωπάκια που φτάσαμε στην εσχατιά της ανυποληψίας, γιατί ενώ τα μάτια μας πιστεύουν μόνο αυτά που βλέπουν, τα αυτιά μας ακούνε μόνο αυτά που τους υπόσχονται…

Αυτό το γελοίο πλαδαρό ιδεολογικό μίασμα, αυτή η μάστιγα που λέγεται Γ.Α. Παπανδρέου είχε το σθένος, με τις πλάτες των ξένων βέβαια, να εφαρμόσει στην ψύχρα πολιτικές και πρακτικές που δε θα αποτολμούσε ούτε κατά διαφάνεια να εφαρμόσει άλλος πολιτικός. Αυτό το σίχαμα ξεδιάντροπα πλέον τάσσεται αναφανδόν υπέρ της παγκοσμιοποίησης και έχει το θράσος δημόσια και με κάθε ευκαιρία να το διαδηλώνει!

Αυτό το άδειο τσουβάλι έχει την ψυχή να μας προγκίζει κι εμείς, κότες λειράτες, αναλωνόμαστε σε απεργίες εκτονωτικού χαρακτήρα, πορείες του ####υ, γιαουρτοεκτονώσεις, συζητήσεις «στα λόγια να βρισκόμαστε» και εξατμισμένες πλατειοσυνάξεις αγανακτισμένων στα λόγια… και σφάξε μας Πασά μου να αγιάσουμε!

Πάρτε τις πέτρες ρε, αρπάξτε στειλιάρια, τούβλα, αγκωνάρια και οτιδήποτε άλλο βρεθεί μπροστά σας και πλακώστε τους…

Η βία θέλει βία και το αίμα – αίμα ρεεε…
Και η άγρια βιασμένη από τους ιθαγενείς κλέφτες πολιτικούς και τους διεθνείς τοκογλύφους…. Η αποτρόπαια σφαγμένη από τη «σοσιαλιστική» μάχαιρα του αρχιμειοδότη, Πατρίδα… ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΙΜΟΡΡΑΓΕΙ…
ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΜΑΤΑΙΑ ΧΕΡΙ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ…

Γράφει ο Βασίλης Ν. Τριανταφυλλλίδης (Χάρρυ Κλυνν)

KRASOPATERAS
23-09-2011, 22:52
Λαμπρά. Πάει και η Μητέρα Ρωσία...μας έφτυσε...

Και που μας φτύνουν τι νομίζεις ότι γίνετε με τους λαλάκες που έχουμε στην Βουλή….το περνάνε για ψιχάλα και παίρνουν ομπρέλα…..:mad:Νεύρα

ckk
23-09-2011, 22:56
Έχουμε μέσα μας αίμα; Μας έχει απομείνει στάλα φιλότιμου, ευθιξίας και παλικαριάς; Αφού είμαστε ανάξιοι πραγματικής επανάστασης, ανίκανοι να εξεγερθούμε και να στείλουμε στο διάολο το προδοτικό σινάφι του αρχισυνωμότη....



πράκτορα της παγκοσμιοποίησης, προτιμότερη είναι η ομαδική αυτοκτονία από τον καθημερινό θάνατο και εξευτελισμό… Ναι ρε… Απομεινάρια Ελλήνων είμαστε, θρασύδειλα ανθρωπάκια της ξευτίλας και της καρπαζιάς έτοιμοι να συμβιβαστούμε έναντι πινακίου φακής με τον βιαστή μας!

Διεφθαρμένα ανθρωπάκια που φτάσαμε στην εσχατιά της ανυποληψίας, γιατί ενώ τα μάτια μας πιστεύουν μόνο αυτά που βλέπουν, τα αυτιά μας ακούνε μόνο αυτά που τους υπόσχονται…

Αυτό το γελοίο πλαδαρό ιδεολογικό μίασμα, αυτή η μάστιγα που λέγεται Γ.Α. Παπανδρέου είχε το σθένος, με τις πλάτες των ξένων βέβαια, να εφαρμόσει στην ψύχρα πολιτικές και πρακτικές που δε θα αποτολμούσε ούτε κατά διαφάνεια να εφαρμόσει άλλος πολιτικός. Αυτό το σίχαμα ξεδιάντροπα πλέον τάσσεται αναφανδόν υπέρ της παγκοσμιοποίησης και έχει το θράσος δημόσια και με κάθε ευκαιρία να το διαδηλώνει!

Αυτό το άδειο τσουβάλι έχει την ψυχή να μας προγκίζει κι εμείς, κότες λειράτες, αναλωνόμαστε σε απεργίες εκτονωτικού χαρακτήρα, πορείες του ####υ, γιαουρτοεκτονώσεις, συζητήσεις «στα λόγια να βρισκόμαστε» και εξατμισμένες πλατειοσυνάξεις αγανακτισμένων στα λόγια… και σφάξε μας Πασά μου να αγιάσουμε!

Πάρτε τις πέτρες ρε, αρπάξτε στειλιάρια, τούβλα, αγκωνάρια και οτιδήποτε άλλο βρεθεί μπροστά σας και πλακώστε τους…

Η βία θέλει βία και το αίμα – αίμα ρεεε…
Και η άγρια βιασμένη από τους ιθαγενείς κλέφτες πολιτικούς και τους διεθνείς τοκογλύφους…. Η αποτρόπαια σφαγμένη από τη «σοσιαλιστική» μάχαιρα του αρχιμειοδότη, Πατρίδα… ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΙΜΟΡΡΑΓΕΙ…
ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΜΑΤΑΙΑ ΧΕΡΙ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ…

Γράφει ο Βασίλης Ν. Τριανταφυλλλίδης (Χάρρυ Κλυνν)



Το βράδυ γράφω και σαν Nondas… :sm7:

Το τελευταίο με το Χάρρυ Κλυν με χάλασε, αλλά τί να κάνουμε…

gemara
23-09-2011, 22:58
Έχουμε μέσα μας αίμα; Μας έχει απομείνει στάλα φιλότιμου, ευθιξίας και παλικαριάς; Αφού είμαστε ανάξιοι πραγματικής επανάστασης, ανίκανοι να εξεγερθούμε και να στείλουμε στο διάολο το προδοτικό σινάφι του αρχισυνωμότη....



πράκτορα της παγκοσμιοποίησης, προτιμότερη είναι η ομαδική αυτοκτονία από τον καθημερινό θάνατο και εξευτελισμό… Ναι ρε… Απομεινάρια Ελλήνων είμαστε, θρασύδειλα ανθρωπάκια της ξευτίλας και της καρπαζιάς έτοιμοι να συμβιβαστούμε έναντι πινακίου φακής με τον βιαστή μας!

Διεφθαρμένα ανθρωπάκια που φτάσαμε στην εσχατιά της ανυποληψίας, γιατί ενώ τα μάτια μας πιστεύουν μόνο αυτά που βλέπουν, τα αυτιά μας ακούνε μόνο αυτά που τους υπόσχονται…

Αυτό το γελοίο πλαδαρό ιδεολογικό μίασμα, αυτή η μάστιγα που λέγεται Γ.Α. Παπανδρέου είχε το σθένος, με τις πλάτες των ξένων βέβαια, να εφαρμόσει στην ψύχρα πολιτικές και πρακτικές που δε θα αποτολμούσε ούτε κατά διαφάνεια να εφαρμόσει άλλος πολιτικός. Αυτό το σίχαμα ξεδιάντροπα πλέον τάσσεται αναφανδόν υπέρ της παγκοσμιοποίησης και έχει το θράσος δημόσια και με κάθε ευκαιρία να το διαδηλώνει!

Αυτό το άδειο τσουβάλι έχει την ψυχή να μας προγκίζει κι εμείς, κότες λειράτες, αναλωνόμαστε σε απεργίες εκτονωτικού χαρακτήρα, πορείες του ####υ, γιαουρτοεκτονώσεις, συζητήσεις «στα λόγια να βρισκόμαστε» και εξατμισμένες πλατειοσυνάξεις αγανακτισμένων στα λόγια… και σφάξε μας Πασά μου να αγιάσουμε!

Πάρτε τις πέτρες ρε, αρπάξτε στειλιάρια, τούβλα, αγκωνάρια και οτιδήποτε άλλο βρεθεί μπροστά σας και πλακώστε τους…

Η βία θέλει βία και το αίμα – αίμα ρεεε…
Και η άγρια βιασμένη από τους ιθαγενείς κλέφτες πολιτικούς και τους διεθνείς τοκογλύφους…. Η αποτρόπαια σφαγμένη από τη «σοσιαλιστική» μάχαιρα του αρχιμειοδότη, Πατρίδα… ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΙΜΟΡΡΑΓΕΙ…
ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΜΑΤΑΙΑ ΧΕΡΙ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ…

Γράφει ο Βασίλης Ν. Τριανταφυλλλίδης (Χάρρυ Κλυνν)

Το διαβάζω και γω απ το πρωί αυτό...:(

yannis
23-09-2011, 23:02
Έχουμε μέσα μας αίμα; Μας έχει απομείνει στάλα φιλότιμου, ευθιξίας και παλικαριάς; Αφού είμαστε ανάξιοι πραγματικής επανάστασης, ανίκανοι να εξεγερθούμε και να στείλουμε στο διάολο το προδοτικό σινάφι του αρχισυνωμότη....



πράκτορα της παγκοσμιοποίησης, προτιμότερη είναι η ομαδική αυτοκτονία από τον καθημερινό θάνατο και εξευτελισμό… Ναι ρε… Απομεινάρια Ελλήνων είμαστε, θρασύδειλα ανθρωπάκια της ξευτίλας και της καρπαζιάς έτοιμοι να συμβιβαστούμε έναντι πινακίου φακής με τον βιαστή μας!

Διεφθαρμένα ανθρωπάκια που φτάσαμε στην εσχατιά της ανυποληψίας, γιατί ενώ τα μάτια μας πιστεύουν μόνο αυτά που βλέπουν, τα αυτιά μας ακούνε μόνο αυτά που τους υπόσχονται…

Αυτό το γελοίο πλαδαρό ιδεολογικό μίασμα, αυτή η μάστιγα που λέγεται Γ.Α. Παπανδρέου είχε το σθένος, με τις πλάτες των ξένων βέβαια, να εφαρμόσει στην ψύχρα πολιτικές και πρακτικές που δε θα αποτολμούσε ούτε κατά διαφάνεια να εφαρμόσει άλλος πολιτικός. Αυτό το σίχαμα ξεδιάντροπα πλέον τάσσεται αναφανδόν υπέρ της παγκοσμιοποίησης και έχει το θράσος δημόσια και με κάθε ευκαιρία να το διαδηλώνει!

Αυτό το άδειο τσουβάλι έχει την ψυχή να μας προγκίζει κι εμείς, κότες λειράτες, αναλωνόμαστε σε απεργίες εκτονωτικού χαρακτήρα, πορείες του ####υ, γιαουρτοεκτονώσεις, συζητήσεις «στα λόγια να βρισκόμαστε» και εξατμισμένες πλατειοσυνάξεις αγανακτισμένων στα λόγια… και σφάξε μας Πασά μου να αγιάσουμε!

Πάρτε τις πέτρες ρε, αρπάξτε στειλιάρια, τούβλα, αγκωνάρια και οτιδήποτε άλλο βρεθεί μπροστά σας και πλακώστε τους…

Η βία θέλει βία και το αίμα – αίμα ρεεε…
Και η άγρια βιασμένη από τους ιθαγενείς κλέφτες πολιτικούς και τους διεθνείς τοκογλύφους…. Η αποτρόπαια σφαγμένη από τη «σοσιαλιστική» μάχαιρα του αρχιμειοδότη, Πατρίδα… ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΑΙΜΟΡΡΑΓΕΙ…
ΠΕΡΙΜΕΝΟΝΤΑΣ ΜΑΤΑΙΑ ΧΕΡΙ ΒΟΗΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ…

Γράφει ο Βασίλης Ν. Τριανταφυλλλίδης (Χάρρυ Κλυνν)

:sm7::sm7::sm7:
Για γέλια... δεν είναι τυχαίο που κανείς σοβαρός άνθρωπος δεν λέει τέτοιες μπούρδες!!!!

gemara
23-09-2011, 23:21
:sm7::sm7::sm7:
Για γέλια... δεν είναι τυχαίο που κανείς σοβαρός άνθρωπος δεν λέει τέτοιες μπούρδες!!!!

Καλά που λες σοβαρά εσύ βρε Γιάννη. Για ρίξε και λίγο μια ματιά στην Ιστορία τι γίνεται όταν περιμένουμε με καλά λόγια και ευγένεια να μπουν στο σπιτικό μας... Έχεις υπόψη σου ποια είναι τα εγγόνια των παλικαριών; Έλα καμιά εκδρομούλα στο Δίστομο για παράδειγμα.

Εκτός αν έχεις να μας πεις ότι κερδήθηκε ποτέ κάτι χωρίς αίμα.

http://2.bp.blogspot.com/-fQkBCHEXY5A/Tm3GBHgYkkI/AAAAAAAAAwI/cbt-kE0VgXI/s1600/distomo10.jpg

Nondas
23-09-2011, 23:22
ακραίος ο καλλιτέχνης, δεν λέω, αλλά δεν είναι και εκτός θέματος...... άλλωστε πάντα έτσι ήταν, δεικτικός και υπερβολικός αλλά πάντα μέσα στο πνεύμα της εποχής και την σκέψη του Έλληνα

yannis
23-09-2011, 23:54
Καλά που λες σοβαρά εσύ βρε Γιάννη. Για ρίξε και λίγο μια ματιά στην Ιστορία τι γίνεται όταν περιμένουμε με καλά λόγια και ευγένεια να μπουν στο σπιτικό μας... Έχεις υπόψη σου ποια είναι τα εγγόνια των παλικαριών; Έλα καμιά εκδρομούλα στο Δίστομο για παράδειγμα.

Εκτός αν έχεις να μας πεις ότι κερδήθηκε ποτέ κάτι χωρίς αίμα.




Γιώργο, λυπάμαι αλλά δεν κερδήθηκαν σπουδαία πράγματα με το αίμα, όπως το εννοείς εσύ. Άλλωστε μην ξεχνάς πως μέχρι τώρα τους αριστερούς/αναρχικούς που έλεγαν τα ίδια πράγματα τους περιγελούσατε, βολεμένοι στη σιγουριά της εθνικοφροσύνης σας!!!!
Έτσι για να γελάσουμε, χωρίς να διεκδικεί λογοτεχνικές δάφνες, ας χαζέψουμε λίγο την "Κωμικοτραγική ιστορία του Ελληνικού έθνους" του Βασίλη Ραφαηλίδη... Εντάξει με πολλές ενστάσεις και με ελάχιστη βιβλιογραφία, αλλά κατά την γνώμη μου πάντα επίκαιρη!!!
Τώρα που γελοιοποιήθηκε η ασφάλεια των "νοικοκυραίων" και επειδή δεν το αντέχετε να παραδεχτείτε πως υποστηρίζατε ένα σάπιο σύστημα, ρίχνετε το φταίξιμο στον Γιωργάκη και στους τάχα μου σοσιαλιστές... όμως όσο κι αν κρύβεστε πίσω από το δάκτυλο, οι ευθύνες σας είναι τεράστιες για να μην πω μεγαλύτερες των πασόκων (έτσι κι αλλιώς μια από τα ίδια περίπου είναι).
Και μην βρίζεις έτσι άκομψα τους πολιτικούς, γιατί δεν νομίζω οι "καλές μεταθέσεις" να προέκυπταν μέσω ΑΣΕΠ?!!??!
Δεν θέλω να κάνω μια προσωπική επίθεση, αλλά δυστυχώς πολλές φορές αυτά μπερδεύοντε μόνα τους... σκέψου πως κάποιοι άλλοι μπορεί να ενοχλούντε από τους χαρακτηρισμούς που αβίαστα εκτοξεύοντε και όσο κι αν δικαιολογούντε από την οικονομική συγκυρία δεν παύουν να είναι κάποιες φορές επικίνδυνη προπαγάνδα.
Αυτά και ειλικρινά μόνο και μόνο γιατί θεωρώ πως η συμμετοχή μου στο φόρουμ πρέπει να είναι έντιμη και ξεκάθαρη. Θέλω να πω μ' αυτό πως δεν στρέφομαι προσωπικά εναντίον κάποιου, αλλά δράττομαι της ευκαιρίας...
Αύριο θα λείπω, οπότε μάλλον δεν θα έχει και σπουδαία συνέχεια το έργο από μένα... Καλό Σαββατοκύριακο.:)

gemara
24-09-2011, 01:06
Γιώργο, λυπάμαι αλλά δεν κερδήθηκαν σπουδαία πράγματα με το αίμα, όπως το εννοείς εσύ. Άλλωστε μην ξεχνάς πως μέχρι τώρα τους αριστερούς/αναρχικούς που έλεγαν τα ίδια πράγματα τους περιγελούσατε, βολεμένοι στη σιγουριά της εθνικοφροσύνης σας!!!!
Έτσι για να γελάσουμε, χωρίς να διεκδικεί λογοτεχνικές δάφνες, ας χαζέψουμε λίγο την "Κωμικοτραγική ιστορία του Ελληνικού έθνους" του Βασίλη Ραφαηλίδη... Εντάξει με πολλές ενστάσεις και με ελάχιστη βιβλιογραφία, αλλά κατά την γνώμη μου πάντα επίκαιρη!!!
Τώρα που γελοιοποιήθηκε η ασφάλεια των "νοικοκυραίων" και επειδή δεν το αντέχετε να παραδεχτείτε πως υποστηρίζατε ένα σάπιο σύστημα, ρίχνετε το φταίξιμο στον Γιωργάκη και στους τάχα μου σοσιαλιστές... όμως όσο κι αν κρύβεστε πίσω από το δάκτυλο, οι ευθύνες σας είναι τεράστιες για να μην πω μεγαλύτερες των πασόκων (έτσι κι αλλιώς μια από τα ίδια περίπου είναι).
Και μην βρίζεις έτσι άκομψα τους πολιτικούς, γιατί δεν νομίζω οι "καλές μεταθέσεις" να προέκυπταν μέσω ΑΣΕΠ?!!??!
Δεν θέλω να κάνω μια προσωπική επίθεση, αλλά δυστυχώς πολλές φορές αυτά μπερδεύοντε μόνα τους... σκέψου πως κάποιοι άλλοι μπορεί να ενοχλούντε από τους χαρακτηρισμούς που αβίαστα εκτοξεύοντε και όσο κι αν δικαιολογούντε από την οικονομική συγκυρία δεν παύουν να είναι κάποιες φορές επικίνδυνη προπαγάνδα.
Αυτά και ειλικρινά μόνο και μόνο γιατί θεωρώ πως η συμμετοχή μου στο φόρουμ πρέπει να είναι έντιμη και ξεκάθαρη. Θέλω να πω μ' αυτό πως δεν στρέφομαι προσωπικά εναντίον κάποιου, αλλά δράττομαι της ευκαιρίας...
Αύριο θα λείπω, οπότε μάλλον δεν θα έχει και σπουδαία συνέχεια το έργο από μένα... Καλό Σαββατοκύριακο.:)

Προφανώς και δεν ξέρεις, μάλλον σε κάποιον άλλον θα απευθύνεσαι. Να παραδεχτούμε; Υποστηρίζαμε; Δεν σε πιάνω. Οι ευθύνες μας; Δεν εγνώριζα ότι εσύ δεν ήσουν Έλληνας και ανεύθυνος... Αριστεροί; Τους περιγελούσαΜΕ; Ποιοι είναι αριστεροί; Που υπάρχουν; Υπάρχουν στον κόσμο πλέον και δη στην Ελλάδα αριστεροί; Κοίτα πόσα θα μάθω σήμερα!

Εκεί πάνω που βρισκόμουν και κράταγα με τα χέρια μου τη ζωή μου και των υπολοίπων που την εμπιστεύονταν για χρόνια, του Προέδρου της Δημοκρατίας πολλάκις, τον οποίον μετέφερα και αυτόν, ούτε ΑΣΕΠ, ούτε πολιτικοί με βόλεψαν ποτέ, ούτε κανένας. Μάλλον εγώ τους βόλευα και τους το αναγνωρίζω ότι με ευχαριστούσαν. Αντιθέτως ξέρω άλλους συναδέρφους που τους βόλεψαν αυτοί που λες και το αποτέλεσμα είναι να μην βρίσκονται στη ζωή τώρα. Δυστυχώς και ήταν φίλοι μου.
Και όταν θα έπρεπε να τους γλύψω γιατί είχε έρθει η ώρα της καλής μετάθεσης, τους έφτυσα, Κατάμουτρα. Και τους τό' πα. Αυτά που λέω τα έχω κάνει πράξη. Καλό ΣΚ.

yannis
25-09-2011, 18:53
Προφανώς και δεν ξέρεις, μάλλον σε κάποιον άλλον θα απευθύνεσαι. Να παραδεχτούμε; Υποστηρίζαμε; Δεν σε πιάνω. Οι ευθύνες μας; Δεν εγνώριζα ότι εσύ δεν ήσουν Έλληνας και ανεύθυνος... Αριστεροί; Τους περιγελούσαΜΕ; Ποιοι είναι αριστεροί; Που υπάρχουν; Υπάρχουν στον κόσμο πλέον και δη στην Ελλάδα αριστεροί; Κοίτα πόσα θα μάθω σήμερα!


Ποτέ δεν είναι αργά!!!!


Εκεί πάνω που βρισκόμουν και κράταγα με τα χέρια μου τη ζωή μου και των υπολοίπων που την εμπιστεύονταν για χρόνια, του Προέδρου της Δημοκρατίας πολλάκις, τον οποίον μετέφερα και αυτόν, ούτε ΑΣΕΠ, ούτε πολιτικοί με βόλεψαν ποτέ, ούτε κανένας.



Αν και συντακτικά δεν βγάζω νόημα... επιπροσθέτως εγεννήθη μοι, νέα απορία... το Βέλγιο πότε απέκτησε Πρόεδρο Δημοκρατίας και τι στο διάολο τον έκαμαν τον Αλβέρτο τον βου' ?!?!?!!?



Μάλλον εγώ τους βόλευα και τους το αναγνωρίζω ότι με ευχαριστούσαν.



Δηλαδή τους έβρισκες θέση σε παράθυρο?!!??!?!?!



Αντιθέτως ξέρω άλλους συναδέρφους που τους βόλεψαν αυτοί που λες και το αποτέλεσμα είναι να μην βρίσκονται στη ζωή τώρα. Δυστυχώς και ήταν φίλοι μου.


Εγώ πάλι έχω χάσει αρκετούς φίλους σε ναυάγια, στις οικοδομές, στο τιμόνι, στα εργοστάσια, στο χωράφι... και δεν πήραν ούτε σύνταξη οι δικοί τους!!!


Και όταν θα έπρεπε να τους γλύψω γιατί είχε έρθει η ώρα της καλής μετάθεσης, τους έφτυσα, Κατάμουτρα.


Και αφού πήρες σύνταξη στα 40κάτι, τους άφησες να χτυπιούνται απεγνωσμένοι και συνέχισες τον αγώνα της επιβίωσης από άλλο μετερίζι!!!!
ΗΡΩΑ!!!!!!



Και τους τό' πα. Αυτά που λέω τα έχω κάνει πράξη. Καλό ΣΚ.


Βρε Γιώργο και γω θα μπορούσα θεωρητικά να είμαι συνταξιούχος του ΝΑΤ:sm7: ...θεωρητικά πάντα :sm7: ... Σε καλό μας γελάσαμε!!!!

Παρεμπιπτόντως γελάσαμε και με την "προφορική επιστράτευση" των στρατόκαυλων του Defence, που ενώ δεν το ήξεραν στην Κύπρο, αντιθέτως είχαν ενημερωθεί κάποιοι συνταξιούχοι στην Ελλάδα!!!!! Αν είναι "μυστικές ενέργειες" του στρατού μας αυτές... τότε ένα από τα δύο μέρη είναι για γέλια.


Και για να έρθουμε στο αρχικό...
Κάποτε εφαρμοζόταν ένας νόμος, για αναμόχλευση πολιτικών παθών, πρόκληση σε ταραχές, εξύβριση του πολιτεύματος και των κυβερνώντων και δεν θυμάμαι κι εγώ για τι άλλο...
Έτσι κυνηγήθηκαν πολλοί που διαμαρτύρονταν για το ξεπούλημα της πατρίδας και των πολιτικών και άλλα που δεν έχω όρεξη και χρόνο να απαριθμώ μεν, αλλά ταιριάζουν με αυτά για τα οποία φωνάζεις τώρα. Τότε βέβαια ίσως ήσουν απασχολημένος με το αν φοράει παντόφλα ο κάθε οδηγός δικύκλου (λες και σας πέφτει λόγος) και σου διέφυγε...
Τώρα όμως μιλάς για διασυρμό, προδοσία και άλλα τερπνά και προτρέπεις με τον τρόπο σου σε άναρχες και επικίνδυνες πράξεις το παιδί μου που μπορεί να διαβάζει το φόρουμ!!!!!



Ποτέ δεν ήμουν υποστηρικτής του ΠΑΣΟΚ, όμως ο Γιωργάκης, κατά την γνώμη μου προσπαθεί όσο μπορεί και όσο έχει περιθώρια. Δεν είναι η πρώτη φορά στην ιστορία μας που λοιδορούνται πολιτικοί, ούτε η μοναδική περίπτωση που μετά τον εξοστρακισμό ανακαλέσαμε μετανιωμένοι.
Αυτή είναι μια "εκ των προτέρων" δήλωσή μου, δίνοντας έτσι την ευκαιρία, όταν αποφανθεί η ιστορία, σε όποιον θέλει να γελάσει μαζί μου!!!
Βέβαια στα μέχρι τώρα κατά καιρούς προβλεφθέντα, γελάω εγώ... αλλά που ξέρεις... δεν θα είμαι πάντα τυχερός!!!!!






ΥΓ. Κάθε διαφωνία, τις περισσότερες φορές, οδηγεί και σε "προσωπικές" κόντρες. Παρ' όλα αυτά, επιμένω πως "παίρνω σαν αφορμή" κάθε φορά μια δημοσίευση και δεν έχω τίποτα παραπάνω ή παρακάτω με τον φίλο που αναφέρομαι. Είναι ένας τρόπος για "ευρύτερο" σχολιασμό!!!!
Με τον Γιώργο (gemara), έχουμε πάρει τον καφέ μας πολλάκις. Μου είναι ευχάριστη η παρέα του και αρκετά ενδιαφέρουσα σε πάμπολλα θέματα. Σαν να λέμε, στο καφενείο του χωριού οι κουβέντες πάνε κι έρχοντε... όμως στον τρύγο, στον θέρο, στο πανηγύρι... πάνε όλοι μαζί!!!

gemara
25-09-2011, 19:19
Αγαπητέ Γιάννη είσαι είρων με έντονα εγωιστικές διαθέσεις, απαξιωτική συμπεριφορά, δογματικές και ολοκληρωτικές απόψεις και αυτό σε καθιστά ανίκανο προς συζήτηση. Σαν φτάνεις δε στα όριά του κρυμμένου θυμού σου, χρησιμοποιείς και γλώσσα λιμανιάτικη. Εύχομαι το επόμενο ΣΚ σου να είναι καλύτερο. ;-)

yannis
25-09-2011, 20:28
Αγαπητέ Γιώργο, ευχαριστώ για τις ευχές σου!!!!
Η αλήθεια είναι πως η γλώσσα μου έχει επηρεαστεί πολύ από τα λιμάνια... τι να γίνει δεν είχαμε όλοι την τύχη να συναναστρεφόμαστε Προέδρους...
Αν δεν θέλεις να σου απαντάνε με τέτοιους τρόπους να τα λες με τους φίλους σου ψιθυριστά στο αυτί.
Σπάνια "συζητώ" μέσω πληκτρολογίου. Είναι ανέφικτο λόγω χρόνου και ανεδαφικό ως προς την επιλογή των συζητητών. Απλά εκτονώνομαι, με αφορμή κάθε φορά, όχι τόσο τις διαφορετικές απόψεις που φυσιολογικά θα έχει κάποιος, αλλά την "προκλητικές συμπεριφορές".
Πάντως ειλικρινά, θυμό ποτέ δεν είχα. Σε κάποιες περιπτώσεις έχω ενοχληθεί και προφανώς θα έχω ενοχλήσει, όμως το θεωρώ φυσιολογικό, γι αυτό και ανάξιο για να το "κρατάω". Δια ζώσης είναι εύκολο να μεταφέρεις τα συναισθήματά σου, ενώ γραπτά, αλλιώς τα γράφεις και αλλιώς πολλές φορές διαβάζοντε!!
Ευτυχώς ή δυστυχώς το ιντερνετ αυτά τα έχει!!!!!

Όμως, χάρηκα που επιτέλους κάποιος ασχολήθηκε με την ψυχοσύνθεσή μου και έκανε και ανάλυση... μου γλύτωσες τα λεφτά του ψυχολόγου!!!!
Παρεμπιπτόντως, το δικό μου ζόρι αυτή την εποχή, δεν είναι ούτε η οικονομική κρίση, ούτε τα πρόσθετα έξοδα του δεύτερου παιδιού (Πανεπιστήμιο Χίου), ούτε ο πόλεμος... Αυτά τα περίμενα και είχα κατά το δυνατόν προετοιμαστεί...
Μάλιστα αν μπορούσε κάποιος φίλος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.
Θέλω να βάλω στο χωριό (700μ υψόμετρο, Αχαΐα) κάποια δέντρα. Για τα καρποφόρα έχω αποφασίσει, αλλά για σκιά ακόμη ψάχνομαι.
Λέω για κάποιο σαν μουριά άκαρπη, κατάλπη, σφένδαμο, παυλώνια... αλλά μπορεί να ξέρει κάποιος κάτι καλύτερο...

TEOSS
25-09-2011, 21:29
...........................
Μάλιστα αν μπορούσε κάποιος φίλος να βοηθήσει θα το εκτιμούσα.
Θέλω να βάλω στο χωριό (700μ υψόμετρο, Αχαΐα) κάποια δέντρα. Για τα καρποφόρα έχω αποφασίσει, αλλά για σκιά ακόμη ψάχνομαι.
Λέω για κάποιο σαν μουριά άκαρπη, κατάλπη, σφένδαμο, παυλώνια... αλλά μπορεί να ξέρει κάποιος κάτι καλύτερο...

Συνιστώ μουριά ;) !!! (πράγματι αυτό είναι ποιο σοβαρό πρόβλημα:D)
Αχαΐα ? Χωριό ? Λες να βγούμε <<κοντοχωριανοί>>?
Αν έτσι , την επόμενη φορά που θα βρεθώ με τον διάσιμο αστροφυσικό φραπογαλιλαίο …τι λες έρχεσαι?:)

yannis
25-09-2011, 21:33
Συνιστώ μουριά ;) !!! (πράγματι αυτό είναι ποιο σοβαρό πρόβλημα:D)
Αχαΐα ? Χωριό ? Λες να βγούμε <<κοντοχωριανοί>>?
Αν έτσι , την επόμενη φορά που θα βρεθώ με τον διάσιμο αστροφυσικό φραπογαλιλαίο …τι λες έρχεσαι?:)


Έλααααααα?!!?!??!:)
Πλανήτερο-Καλαβρύτων. Εσύ;;
Ρίξε σύρμα... αρκεί να μην είμαι σε... κινεζικό έδαφος!!!!!

GeorgeP
26-09-2011, 09:19
Εκεί πάνω που βρισκόμουν και κράταγα με τα χέρια μου τη ζωή μου και των υπολοίπων που την εμπιστεύονταν για χρόνια, του Προέδρου της Δημοκρατίας πολλάκις, τον οποίον μετέφερα και αυτόν, ........................................


Αν και συντακτικά δεν βγάζω νόημα... επιπροσθέτως εγεννήθη μοι, νέα απορία... το Βέλγιο πότε απέκτησε Πρόεδρο Δημοκρατίας και τι στο διάολο τον έκαμαν τον Αλβέρτο τον βου' ?!?!?!!? .

Γιατι βρε Γιαννη συντακτικα δεν βγαζεις νοημα? Προφανως ο Γιωργος θεωρει εαυτον ανωτερον των άλλων διοτι κρατουσε στα χερια του την ζωη του και την ζωη του Προεδρου της Δημοκρατιας πετωντας στα 3000-4000 ποδια......ουτε καν καμπινα αποσυμπιεσης χρειαστηκε ποτε. Και μιλαμε για στρατιωτικους εντεταλμενους στον θανατο αν χρειαστεί.
Σιγα μην τυχον ενας τετοιος ανωτερος ανθρωπος ασχοληθει με την ζωη των υποδυεστερων αγραμματων ναυτικων, οικοδομων, λιμενεργατων......κ.λ.π.
Τετοιοι ανθρωποι Γιαννη γραφουν στα παλιοτερα των υποδυματων τους εσενα, εμενα...ολους μας, αρκει εκεινοι να ειναι καλα. Γραφουνε στα παλιοτερα των υποδυματων τους ακομα και ανθρωπους που κρατανε την τυχη 400 ανθρωπων στα χερια τους πετωντας στα 40000 ποδια και βγαινουν (αν μπορεσουν) στην συνταξη στα 60 τους χρονια....σιγα μην ασχοληθουν μαζι μας.....με τον λαουτζικο!!

Καλα λεει ο τιτλος του νηματος ''ο διασυρμος δεν εχει τελος''.......

yannis
26-09-2011, 12:50
:sm7::sm7::sm7:

Θαυμάστε εδώ "ανδρισμό" οι πατριώτες!!!!!!



ΑΡΧΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ (http://www.defencenet.gr/defence/index.php) http://www.defencenet.gr/defence/templates/rhuk_solarflare_ii/images/arrow.png ΠΟΛΙΤΙΚΗ (http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=blogcategory&id=0&Itemid=144) http://www.defencenet.gr/defence/templates/rhuk_solarflare_ii/images/arrow.png ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ (http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=category&sectionid=4&id=57&Itemid=131) http://www.defencenet.gr/defence/templates/rhuk_solarflare_ii/images/arrow.png Τα πραξικοπήματα τελειώνουν με ισόβια & ενίοτε με εκτελέσεις...
Τα πραξικοπήματα τελειώνουν με ισόβια & ενίοτε με εκτελέσεις... http://www.defencenet.gr/defence/templates/rhuk_solarflare_ii/images/printButton.png (http://www.defencenet.gr/defence/index2.php?option=com_content&task=view&id=24523&pop=1&page=0&Itemid=131) http://www.defencenet.gr/defence/templates/rhuk_solarflare_ii/images/emailButton.png (http://www.defencenet.gr/defence/index2.php?option=com_content&task=emailform&id=24523&itemid=131)

25-09-2011 23:31:39 Tweet (http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=24523&Itemid=131#)90 (http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=24523&Itemid=131#)Ο υπουργός Οικονομικών Ευάγγελος Βενιζέλος υποστήριξε με δηλώσεις του στην Ουάσινγκτον, μετά τη συνάντηση με την Κριστίν Λαγκάρντ, ότι η χώρα μας "Θα συνεχίσει να μειώνει το δημοσιονομικό έλλειμμά της, όποιο κι αν είναι το πολιτικό κόστος".
Κάποιος να του πει ότι δεν είναι θέμα πολιτικού κόστους, πλέον. Πολιτικό κόστος έχουν oι κυβερνήσεις στις δημοκρατίες και στα δημοκρατικά καθεστώτα.
Θα σημειώσουμε κάτι γενικό (δεν αφορά βέβαια την Ελλάδα, ούτε αφορά και τη νυν κυβέρνηση...).

Φυλάνε και τον κwλο τους... οι λεβέντες!!! Οι υπογράμμιση δικιά μου...

Σε κράτη που κυβερνά πραξικοπηματικά (πραξικόπημα είναι η άνοδος στην εξουσία με ψεύδη και η εν συνεχεία εφαρμογή της 100% αντίθετης πολιτικής) μια κυβέρνηση που στις δημοσκοπήσεις εμφανίζει λαϊκή αποδοχή της τάξης του 15%, δεν τίθεται θέμα "πολιτικού κόστους".
Είναι κυβέρνηση που παραμένει στην εξουσία παρά την θέληση του λαού και αυτό είναι πραξικόπημα. Και ας μην μιλήσει κανείς για τις προβλέψεις του Συντάγματος περί "εξάντλησης της τετραετίας".
Πρώτον, το Σύνταγμα σε αυτές τις χώρες το καταπατούν με τον κάθε νόμο που φέρνουν και ψηφίζουν στην Βουλή.
Έπειτα, όπως λένε και οι ίδιοι οι κυβερνώντες σε αυτές τις χώρες, "βρισκόμαστε σε πόλεμο". Στον πόλεμο δεν υπάρχει Σύνταγμα. Υπέρτατος νόμος, η σωτηρία της πατρίδας...
Και τέλος, τα πραξικοπήματα τελειώνουν με δίκες, με ισόβιες καταδίκες και ενίοτε με εκτελέσεις... Όχι με "πολιτικό κόστος".
Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr



Και μια παραπομπή για να θυμηθούμε τι πραγματικά σημαίνει πραξικόπημα!!!

Πραξικόπημα

Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Πραξικόπημα, ή Κίνημα (προπολεμική χρήση του όρου), καλείται η βίαια και αιφνιδιαστική συνωμοτική πράξη που έχει σκοπό τη μεταβολή του πολιτεύματος (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%BF%CE%BB%CE%AF%CF%84%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%B1) προς όφελος της πολιτικής και στρατιωτικής κάστας μιας χώρας. Χαρακτηριστικό επίσης είναι ότι τα πραξικοπήματα έχουν σκοπό την εγκαθίδρυση ενός καθεστώτος και τον περιορισμό των συνταγματικών δικαιωμάτων των πολιτών. Διακρίνεται σε πολιτικό ή στρατιωτικό, ενώ υπάρχει και ο όρος συνταγματικό πραξικόπημα. Πρόκειται για έννοια που έρχεται σε αντίθεση με την επανάσταση (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7), η οποία προέρχεται από καταπιεζόμενες ομάδες πολιτών και αποσκοπεί στην επέκταση και κατοχύρωση των δικαιωμάτων τους.
Διεθνώς, πραξικοπήματα ή απόπειρες πραξικοπημάτων εκδηλώνονται συνήθως σε χώρες με πολιτική αστάθεια αλλά και οικονομικά προβλήματα, κυρίως στην Αφρική (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%86%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE) και στη Λατινική Αμερική (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B1%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%91%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%AE) (το 19ο αιώνα έγιναν πάνω από 200 πραξικοπήματα και απόπειρες πραξικοπημάτων στη Βολιβία (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%B2%CE%AF%CE%B1)). Σε πολλές περιπτώσεις με στρατιωτικά πραξικοπήματα που πετυχαίνουν εγκαθιδρύονται δικτατορίες, όπως στην Ελλάδα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1) το 1967 (http://el.wikipedia.org/wiki/1967) η Χούντα των Συνταγματαρχών (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A7%CE%BF%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1_%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%A3%CF%85%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%B3%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%81%CF%87%CF%8E%CE%BD), στη Μιανμάρ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B9%CE%B1%CE%BD%CE%BC%CE%AC%CF%81) το 1990 (http://el.wikipedia.org/wiki/1990), στη Νιγηρία (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%B9%CE%B3%CE%B7%CF%81%CE%AF%CE%B1), στο Νίγηρα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%AF%CE%B3%CE%B7%CF%81%CE%B1%CF%82), το 1996 (http://el.wikipedia.org/wiki/1996) και αλλού . Τα τελευταία χρόνια, εκδηλώθηκαν επιτυχημένα πραξικοπήματα σε χώρες, όπως οι Κομόρες (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%BF%CE%BC%CF%8C%CF%81%CE%B5%CF%82)[1] (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CF%81%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CE%BA%CF%8C%CF%80%CE%B7%CE%BC%CE%B1#cite_note-0), η Σιέρα Λεόνε (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%B9%CE%AD%CF%81%CE%B1_%CE%9B%CE%B5%CF%8C%CE%BD%CE%B5), η Μαυριτανία (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B1%CF%85%CF%81%CE%B9%CF%84%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1), το Πακιστάν (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%B1%CE%BA%CE%B9%CF%83%CF%84%CE%AC%CE%BD), η Ταϊλάνδη (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B1%CF%8A%CE%BB%CE%AC%CE%BD%CE%B4%CE%B7), τα νησιά Φίτζι (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CE%AF%CF%84%CE%B6%CE%B9) , το Σάο Τομέ και Πρίνσιπε (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%AC%CE%BF_%CE%A4%CE%BF%CE%BC%CE%AD_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%A0%CF%81%CE%AF%CE%BD%CF%83%CE%B9%CF%80%CE%B5), οι Νήσοι Σολομώντα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9D%CE%AE%CF%83%CE%BF%CE%B9_%CE%A3%CE%BF%CE%BB%CE%BF%CE%BC%CF%8E%CE%BD%CF%84%CE%B1) και άλλες ενώ πολλοί ηγέτες του κόσμου (αρκετοί έχουν κατοχυρώσει την εξουσία τους με τη διεξαγωγή πολυκομματικών εκλογών) , που κυβερνούν ως σήμερα κατέλαβαν την εξουσία με πραξικοπήματα, όπως στη Λιβύη (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9B%CE%B9%CE%B2%CF%8D%CE%B7) ο Μουαμάρ Καντάφι (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%BF%CF%85%CE%B1%CE%BC%CE%AC%CF%81_%CE%9A%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AC%CF%86%CE%B9), στο Σουδάν (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AC%CE%BD) ο Ομάρ Μπασίρ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%BC%CE%AC%CF%81_%CE%9C%CF%80%CE%B1%CF%83%CE%AF%CF%81) , στην Γκάμπια (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%BA%CE%AC%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%B1) ο Γιαγιά Τζαμέ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%B9%CE%B1%CE%B3%CE%B9%CE%AC_%CE%A4%CE%B6%CE%B1%CE%BC%CE%AD), στην Ισημερινή Γουινέα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BD%CE%AE_%CE%93%CE%BF%CF%85%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%B1) ο Τεόντορο Ομπιάνγκ Νγκουέμα Μπαζόνγκο (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A4%CE%B5%CF%8C%CE%BD%CF%84%CE%BF%CF%81%CE%BF_%CE%9F%CE%BC%CF%80%CE%B9%CE%AC%CE%BD%CE%B3%CE%BA_%CE%9D%CE%B3%CE%BA%CE%BF%CF%85%CE%AD%CE%BC%CE%B1_%CE%9C%CF%80%CE%B1%CE%B6%CF%8C%CE%BD%CE%B3%CE%BA%CE%BF), στην Κεντροαφρικανική Δημοκρατία (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A%CE%B5%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%B1%CF%86%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CE%BA%CF%81%CE%B1%CF%84%CE%AF%CE%B1) ο Φρανσουά Μποζιζέ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A6%CF%81%CE%B1%CE%BD%CF%83%CE%BF%CF%85%CE%AC_%CE%9C%CF%80%CE%BF%CE%B6%CE%B9%CE%B6%CE%AD), στη Γουινέα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%93%CE%BF%CF%85%CE%B9%CE%BD%CE%AD%CE%B1) ο Μουσά Νταντίς Καμαρά (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AC_%CE%9D%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%82_%CE%9A%CE%B1%CE%BC%CE%B1%CF%81%CE%AC) και άλλοι. Στην Ευρώπη (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CF%85%CF%81%CF%8E%CF%80%CE%B7) στην πρόσφατη ιστορία πραξικοπήματα έγιναν, εκτός από την Ελλάδα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1), στην Ισπανία (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF%83%CF%80%CE%B1%CE%BD%CE%AF%CE%B1) και στην Πορτογαλία (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A0%CE%BF%CF%81%CF%84%CE%BF%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%AF%CE%B1). Το 1991 (http://el.wikipedia.org/wiki/1991) το πραξικόπημα που είχε γίνει στην τότε Σοβιετική Ένωση (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%BF%CE%B2%CE%B9%CE%B5%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%88%CE%BD%CF%89%CF%83%CE%B7) οδήγησε στη διάλυση της ΕΣΣΔ. Απόπειρες πραξικοπημάτων, φανερές ή μη, έγιναν τις τελευταίες δεκαετίες στη Βενεζουέλα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%92%CE%B5%CE%BD%CE%B5%CE%B6%CE%BF%CF%85%CE%AD%CE%BB%CE%B1), στον Ισημερινό (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%99%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BD%CF%8C%CF%82_%28%CF%87%CF%8E%CF%81%CE%B1%29), στις Σεϋχέλλες (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%A3%CE%B5%CF%8B%CF%87%CE%AD%CE%BB%CE%BB%CE%B5%CF%82), στη Μαδαγασκάρη (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B1%CE%B4%CE%B1%CE%B3%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%AC%CF%81%CE%B7), στην Αϊτή (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%8A%CF%84%CE%AE), στην Ονδούρα (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9F%CE%BD%CE%B4%CE%BF%CF%8D%CF%81%CE%B1) και αλλού.



Βέβαια το ότι εκλέχθηκε με τις διαδικασίες που προβλέπει το σύνταγμα (και που κάποιοι ορκίστηκαν να φυλάττουν) από την πλειοψηφία του Ελληνικού λαού... και όχι για πρώτη φορά... δεν λέει τίποτα στα βλακώδη αυτά όντα.
Αν το σύνταγμα δεν σας αρέσει... να το αλλάξουμε... μέχρι τότε, απλά εξυπηρετείτε με την ηλιθιότητά σας τα πάσης φύσεως λαμόγια.

tsompanis
26-09-2011, 13:17
Σιγα μην τυχον ενας τετοιος ανωτερος ανθρωπος ασχοληθει με την ζωη των υποδυεστερων αγραμματων ναυτικων, οικοδομων, λιμενεργατων......κ.λ.π.
Τετοιοι ανθρωποι Γιαννη γραφουν στα παλιοτερα των υποδυματων τους εσενα, εμενα...ολους μας, αρκει εκεινοι να ειναι καλα. Γραφουνε στα παλιοτερα των υποδυματων τους ακομα και ανθρωπους


μήπως είσαι λίγο υπερβολικός?

GeorgeP
26-09-2011, 16:15
μήπως είσαι λίγο υπερβολικός?

Μπα δεν νομιζω....., απλα μεταφραζω γραφομενα και κατ'ιδιαν λεγομενα.

Aggelos-Syros
28-09-2011, 09:33
ΝεύραΝεύραΝεύρα

yannis
28-09-2011, 13:31
Ο Παπανδρέου μαγεύει με την αυτοπεποίθησή του - NEWS247 (http://news247.gr/ellada/politiki/o_papandreoy_mageuei_me_thn_aytopepoithhsh_toy.1388357.html)

Έτσι... για να ακούγοντε, όπως λέει και ο Νικόλας (Λεοντόκαρδος), και άλλες ειδήσεις!!!!!

ortho
28-09-2011, 14:07
Επειδή έκανε την ομιλία στη μητρική του γλώσσα τους εντυπωσίασε με την άνεση που έχει σε αυτή!:p

BOXER
28-09-2011, 19:02
Kαι φυσικα, μην ξεχναμε την ....να την μαμακα του, που 30 χρονια και βαλε στην Ελλαδα, δεν γουσταριζε να μαθει ουτε μια λεξη Ελληνικα :mad:!

Ουτε το ΚΑΛΗΜΕΡΑ δεν εμαθε να λεει. Γυναικα πρωθυπουργου... υποτιθεται :cool:...

Τοσο πολυ σε εκτιμηση, ειχε και εχει τους Ελληνες, η πρωην γραμματεας των.... ροτσαϊλτ :mad: :mad: :mad:!!!

gemara
28-09-2011, 19:20
Kαι φυσικα, μην ξεχναμε την ....να την μαμακα του, που 30 χρονια και βαλε στην Ελλαδα, δεν γουσταριζε να μαθει ουτε μια λεξη Ελληνικα :mad:!

Ουτε το ΚΑΛΗΜΕΡΑ δεν εμαθε να λεει. Γυναικα πρωθυπουργου... υποτιθεται :cool:...

Τοσο πολυ σε εκτιμηση, ειχε και εχει τους Ελληνες, η πρωην γραμματεας των.... ροτσαϊλτ :mad: :mad: :mad:!!!

Και από τότε που έφαγε το φυστίκι από την αεροσυνοδό, έβαλε το γιόκα της να αποτελειώσει τους ψηφοφόρους του δημαγωγού...;)

GeorgeP
28-09-2011, 21:47
Kαι φυσικα, μην ξεχναμε την ....να την μαμακα του, που 30 χρονια και βαλε στην Ελλαδα, δεν γουσταριζε να μαθει ουτε μια λεξη Ελληνικα :mad:!

Ουτε το ΚΑΛΗΜΕΡΑ δεν εμαθε να λεει. Γυναικα πρωθυπουργου... υποτιθεται :cool:...

Τοσο πολυ σε εκτιμηση, ειχε και εχει τους Ελληνες, η πρωην γραμματεας των.... ροτσαϊλτ :mad: :mad: :mad:!!!

Aπό οοοολο αυτο εβγαλες το συμπερασμα της εκτιμησης της προς τους Ελληνες???
Πολυ εξυπνο μα τον Δια....., το οτι παντρευτηκε Ελληνα δεν λέει τιποτε???
Για σενα φιλε μου μάλλον τιποτε απο τοι φαινεται!!

Αλλα κατάλαβα, μαλλον δεν σου αρεσει που υπηρξε γραμματεας των Ροθτσαϊλντ (και οχι Ροτσαϊλτ), να σου υπενθυμισω μονον οτι αυτη η οικογενεια των τραπεζιτων ζουν στην Κερκυρα 10 μηνες τον χρόνο εδω και 30 χρόνια την οποια υποστηριζουν τοπικα με χρημα αγοραζοντας τα τοπικα προιοντα της και στελνοντας τα σε ολον τον κοσμο αλλά και δωρεες στην ντοπια κοινωνια (το καινουριο νοσοκομειο ειναι μια απο αυτες κατα μεγάλο ποσοστο) ανελλιπως καθε χρονο!
Γιαυτην την παλιο-οικογενεια μιλας?????

GeorgeP
28-09-2011, 21:59
Και από τότε που έφαγε το φυστίκι από την αεροσυνοδό, έβαλε το γιόκα της να αποτελειώσει τους ψηφοφόρους του δημαγωγού...;)

Στο παρελθον κατηγορηθηκα οτι χρησιμοποιησα τον ορο ''συνταξιουχος'' ενω ηταν ασχετος με το νημα που συζητουσαμε κι επισης εθιγε και καποιους.
Τωρα το φιστικι εχει καμια σχεση με αυτο το νημα ¨η αναγεται στην καθαρα προσωπικη ζωη της συγκεκριμενης κυριας και δεν πρέπει να θιγεται?
Εχει καμια σχεση το φιστικι με το υιο της?
Το οτι της ετυχε κι αυτηνης ενα φιστικι οπως συμβαινει σε τοσο κοσμο αντρες και γυναικες δεν σημαινει οτι τα παιδια τους εχουν φιστικοεπηρροες......., ¨η μηπως εχουν? για ψαχτητε να δουμε ποιοι φιστικωνονται και ποιοι φιστικωνουν...διοτι ουτε εμεις οι ιδιοι δεν ξερουμε τι γινεται στο ΔΙΚΟ μας κρεββατι και εξω απο αυτο για να κρινουμε άλλους βαση αυτου!! ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ! Ως εκει φτασαμε να συνδεουμε το κρεββατι του πατερα με την γλωσσα της μητερας και την πολιτικη του υιου, διοτι δεν γουσταρουμε ουτε τον υιο ουτε τον πατερα ουτε το κομμα τους!
Για τοση ΞΕΦΤΙΛΑ ΜΙΛΑΜΕ!

Υ,Γ. Ποιον Προεδρο Δημοκρατιας πηγαινοεφερνες τον ΝΔημοκρατικό ¨η τον Πασοκο? Μαλλον τον πρωτο διοτι ο δευτερος ειναι ακομα ζωντανος!

ckk
28-09-2011, 23:04
Aπό οοοολο αυτο εβγαλες το συμπερασμα της εκτιμησης της προς τους Ελληνες??? [/F...............................................................νωνια (το καινουριο νοσοκομειο ειναι μια απο αυτες κατα μεγάλο ποσοστο) ανελλιπως καθε χρονο![/COLOR][/SIZE]
Γιαυτην την παλιο-οικογενεια μιλας?????

Στο παρελθον κατηγορηθηκα οτι χρησιμοποιησα τον ορο ''συνταξιουχος'.....................................................................................[COLOR=#0000ff]Υ,Γ. Ποιον Προεδρο Δημοκρατιας πηγαινοεφερνες τον ΝΔημοκρατικό ¨η τον Πασοκο? Μαλλον τον πρωτο διοτι ο δευτερος ειναι ακομα ζωντανος!



Ρε Γιώργο, τέτοια άγνοια πώς μπορείς και την εκφράζεις σε τέτοια εμπάθεια?

Σιγά ρε, την βρωμοκαριόλα την Αμερικάνα… Έλα ξεκόλλα... Μίζαρε - πάμε.

gemara
29-09-2011, 00:07
Στο παρελθον κατηγορηθηκα οτι χρησιμοποιησα τον ορο ''συνταξιουχος'' ενω ηταν ασχετος με το νημα που συζητουσαμε κι επισης εθιγε και καποιους.
Τωρα το φιστικι εχει καμια σχεση με αυτο το νημα ¨η αναγεται στην καθαρα προσωπικη ζωη της συγκεκριμενης κυριας και δεν πρέπει να θιγεται?
Εχει καμια σχεση το φιστικι με το υιο της?
Το οτι της ετυχε κι αυτηνης ενα φιστικι οπως συμβαινει σε τοσο κοσμο αντρες και γυναικες δεν σημαινει οτι τα παιδια τους εχουν φιστικοεπηρροες......., ¨η μηπως εχουν? για ψαχτητε να δουμε ποιοι φιστικωνονται και ποιοι φιστικωνουν...διοτι ουτε εμεις οι ιδιοι δεν ξερουμε τι γινεται στο ΔΙΚΟ μας κρεββατι και εξω απο αυτο για να κρινουμε άλλους βαση αυτου!! ΝΤΡΟΠΗ ΜΑΣ! Ως εκει φτασαμε να συνδεουμε το κρεββατι του πατερα με την γλωσσα της μητερας και την πολιτικη του υιου, διοτι δεν γουσταρουμε ουτε τον υιο ουτε τον πατερα ουτε το κομμα τους!
Για τοση ΞΕΦΤΙΛΑ ΜΙΛΑΜΕ!

Υ,Γ. Ποιον Προεδρο Δημοκρατιας πηγαινοεφερνες τον ΝΔημοκρατικό ¨η τον Πασοκο? Μαλλον τον πρωτο διοτι ο δευτερος ειναι ακομα ζωντανος!

Τον μόνο που καίει ο όρος συνταξιούχος και του έχει γίνει έμμονη ιδέα, το καταλαβαίνεις ότι είσαι εσύ, ;).
Για το επάγγελμά μου είμαι ιδιαίτερα υπερήφανος και όλες οι ανήθικες προσπάθειές σου να το αγγίξεις πάνε στο βρόντο. Χαρακτηριστική περίπτωση ομιλητή άνευ επιχειρημάτων. Εκτός αν πιστεύεις ότι αυτά που λες είναι επιχειρήματα.:rolleyes:

Το καταλαβαίνεις ότι δεν μπορείς να αρθρώσεις ένα σοβαρό λόγο πάνω σε αυτά που σου λέω και καταφεύγεις σε παιδικές τακτικές προσβολής ασχέτων προς το θέμα αντικειμένων, ύβρεις, φωνές με ΚΕΦΑΛΑΙΑ, σιδηρόδρομους από θαυμαστικά, ξανά ΚΕΦΑΛΑΙΑ και κόμματα (όχι πολιτικά!) μηδέν.

Το φιστίκι δεν πήγαινε για σένα, απορώ που το άρπαξες κι αυτό.:D
Από αυτό: "κρεββατι του πατερα με την γλωσσα της μητερας" θες να μας πεις κάτι;:D

Όσο για τα υπόλοιπα και το κόμμα σου (εκείνοι το ξέρουν ότι είσαι ο συνήγορός τους ή σε έχουν και σένα στο φτύσιμο; ) που κατέστρεψε την Ελλάδα, χαλάρωσε και μην περιμένεις να πάρεις αξία από τα σχόλιά μου. Οι ηθικολογίες και οι ξεφτίλες για την πάρτη σου και σε όποιον τάχθηκες να αναμορφώσεις. Με μένα απέτυχες. Ξέρεις ότι δεν ασχολούμαι με τις ταλαιπωρίες που γράφεις παρά μόνο που και που όταν παραπληροφορείς για τις μηχανές. :)

Ξεκόλλα που σου λέει και ο Χρήστος, υπάρχουν πιο όμορφα πράγματα να ασχοληθείς από αυτήν τη μιζέρια που σε κατατρέχει. Πέρνα από τις καλησπέρες και τα ταξιδιωτικά. Περνάμε ωραία εκεί. Λέμε και ανέκδοτα με τον Ταμτάκο! :)

ΥΓ. Αυτά τα ρημάδια τα "υποδήματα" μην τα μπερδεύεις με τα "ενδύματα" και προσβάλλεις έτσι βάναυσα την Ελληνική γλώσσα. Αν προσκομίσεις δε και σε μένα κανα σύνδεσμο στο ίντερνετ, κοίτα πρώτα τουλάχιστον την ημερομηνία δημοσιεύσεώς του μην είναι πρωταπριλιάτικη και την πατήσεις έτσι πάλι...;)

Άντε, πες και την τελευταία κουβέντα να ικανοποιηθείς τώρα.:D
Εγώ νύσταξα!

KAS
29-09-2011, 00:31
Γιώργο (gemara) θα σου βάλω τιμωρία ......

να γράψεις 100 φορές .........






ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΕΝΩΜΕΝΟ ΔΥΝΑΤΟ :sm7::sm7::sm7:

BOXER
29-09-2011, 02:37
Aπό οοοολο αυτο εβγαλες το συμπερασμα της εκτιμησης της προς τους Ελληνες???

...και απο αυτο!!! Χωριο που φαινεται... :cool:

Πολυ εξυπνο μα τον Δια....., το οτι παντρευτηκε Ελληνα δεν λέει τιποτε???

Εσενα δηλαδη λεει παρα πολλα;;; Αλλο ενα υποταγμενο τσιρακι των ροτσαιλντ ειναι, και τιποτα παραπανω!


Για σενα φιλε μου μάλλον τιποτε απο τοι φαινεται!!

Αλλα κατάλαβα, μαλλον δεν σου αρεσει που υπηρξε γραμματεας των Ροθτσαϊλντ (και οχι Ροτσαϊλτ),

Πραγματικα στα αρχ..δια μου οπως και αν γραφετε το ######### επωνυμο τους!!!
Καταλαβες ποιους εννοουσα; Ναι! Αυτο μετραει!

Αυτοι ξερουν πως γραφετε το δικο σου επωνυμο;;;

να σου υπενθυμισω μονον οτι αυτη η οικογενεια των τραπεζιτων ζουν στην Κερκυρα 10 μηνες τον χρόνο εδω και 30 χρόνια την οποια υποστηριζουν τοπικα με χρημα αγοραζοντας τα τοπικα προιοντα της και στελνοντας τα σε ολον τον κοσμο αλλά και δωρεες στην ντοπια κοινωνια (το καινουριο νοσοκομειο ειναι μια απο αυτες κατα μεγάλο ποσοστο) ανελλιπως καθε χρονο!

Εχεις ακουσει που λενε: "Για να νικησεις τον εχθρο σου, πρεπει πρωτα να κερδισεις την εμπιστοσυνη του!"

Γιαυτην την παλιο-οικογενεια μιλας?????


Ναι, ακριβως για αυτην την #########-οικογενεια, την γνωστη σε ολο τον κοσμο για τα φιλελληνικα της αισθηματα :mad:!!!





...

GeorgeP
29-09-2011, 08:57
Ρε Γιώργο, τέτοια άγνοια πώς μπορείς και την εκφράζεις σε τέτοια εμπάθεια?

Σιγά ρε, την βρωμοκαριόλα την Αμερικάνα… Έλα ξεκόλλα... Μίζαρε - πάμε.


ΩΩΩΩΩΩΩ τι ηθος!!! φτανει και περισσευει για ολους σας!!!

GeorgeP
29-09-2011, 10:03
Τον μόνο που καίει ο όρος συνταξιούχος και του έχει γίνει έμμονη ιδέα, το καταλαβαίνεις ότι είσαι εσύ, ;).!

Mπαααα!!!! Δεν ειμαι ο μονος http://www.gsforum.gr/%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AC%CE%B4%CE%B1-54/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%AE-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%AE%CF%82-%CF%83%CF%8D%CE%BD%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B7%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CE%BF%CF%8D%CF%87%CE%BF%CF%85%CF%82-%CF%84%CE%BF%CF%85-%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%BF%CF%83%CE%AF%CE%BF%CF%85-%CE%BA%CE%AC%CF%84%CF%89-%CF%84%CF%89%CE%BD-23694/
οπου δεν εχεις ουτε ενα ποστ αν θυμαμαι καλα........;) μαλλον ηταν δυσκολα τα πραγματα εκει......


Για το επάγγελμά μου είμαι ιδιαίτερα υπερήφανος και όλες οι ανήθικες προσπάθειές σου να το αγγίξεις πάνε στο βρόντο. Χαρακτηριστική περίπτωση ομιλητή άνευ επιχειρημάτων. Εκτός αν πιστεύεις ότι αυτά που λες είναι επιχειρήματα.:rolleyes: .!

Η αληθεια δεν ειναι ανηθικη προσπαθεια, η διαστρεβλωση της -απο εσενα και άλλους σαν κι εσενα - ναι ειναι ανηθικη προσπαθεια.;)


Το καταλαβαίνεις ότι δεν μπορείς να αρθρώσεις ένα σοβαρό λόγο πάνω σε αυτά που σου λέω και καταφεύγεις σε παιδικές τακτικές προσβολής ασχέτων προς το θέμα αντικειμένων, ύβρεις, φωνές με ΚΕΦΑΛΑΙΑ, σιδηρόδρομους από θαυμαστικά, ξανά ΚΕΦΑΛΑΙΑ και κόμματα (όχι πολιτικά!) μηδέν..!
Αυτο αστο να το κρινουν αλλοι, εσυ αδυνατείς! Ο στρατός σε κουρκουτιανε απελπιστικα! Εξάλλου στο παραπανω νημα που παραθετω φαινεται αν εχω σοβαρο λογο αλλα και ποιοι συμφωνουν ¨η διαφωνουν.
Αλλα μαλλον κι αυτοι παιδιά ειναι απο οτι φαινεται. Πλήρης απαξιωση δηλαδη απο εσενα ολων οσων αντιτιθονται σε εσενα!!!
Ποιος ειναι παιδι αραγε, εγω/εμεις ¨η εσυ???



Το φιστίκι δεν πήγαινε για σένα, απορώ που το άρπαξες κι αυτό.:D
Από αυτό: "κρεββατι του πατερα με την γλωσσα της μητερας" θες να μας πεις κάτι;:D.!

Οπως ειπα και στο προηγουμενο ποστ μου που θιχτηκες (αραγε γιατι?) η προσωπικη ζωη του καθενος δεν ειναι δημοσιο προιον συζητησης. Εμεις ομως, ειδικα αν προκειται για δημοσιο προσωπο και ειδικα αν τρεφουμε αντιπαθεια/απεχθεια γιαυτο, το κανουμε βουκινο. Αναρωτιεμαι αν η δικη σου προσωπικη ζωη εβγαινε με αυτο τον τροπο στο διαδικτυο πως θα αντιδρουσες.
Το οτι καποιος τρωει φιστικι απο τον συντροφο του δεν μπορει να ειναι στοιχειο κρισης για τα παιδια του ουτε και για τον ιδιο. Το οτι καποιος φιστικωθηκε απο τον συντροφο του δεν ειναι αντικειμενο κρισης ουτε για τον ιδιο ουτε για αυτον που το εκανε. Ειναι κανεις μας αμεμπτος 100%? Μπαααα, δεν νομιζω!
Μεσα στο φορουμ να εισαι σιγουρος οτι υπαρχουν αρκετοι χωρισμενοι με παιδια οι οποιοι φιστικωσαν ¨η φιστικωθηκαν για χαρη νεωτερων πιπινιων (αρσενικων και θυληκων) και σημερα ζουν με νεους συντροφους παντρεμενοι ¨η συζωντες.....να τους βγαλουμε στην φορα βριζοντας τους? Να τους ονομασουμε ξεκολ....ες βαση Εθνικοτητας? Μηπως δεν υπαρχουν Ελληνες κι Ελληνιδες θυτες ¨η θυματα,,,φιστικιού? να δωσουμε σε ολους αυτους το ιδιο υβριστικο ονοματεπωνυμο? Να τους βγαλουμε στην φορα κρινοντας τους ιδιους και τα παιδια τους βαση αυτου? Αν ναι ειμαι ετοιμος να γραψω σεντονια για καποιους......, με την αδεια τους φυσικα.:D Για σκεψου το.......;)
Φανταζομαι ξερεις τι ψυθιριζεται εδω και χρονια για πρωην Πρωθυπουργο με Πελοποννησιο ομορφαντρα πολιτικο....να το κανουμε βουκινο??? Να θεωρησουμε υπαιτια αυτην την αδυναμια (αν υφισταται) για την καταντια μας? Μπαααα, δεν νομιζω. Εκτος κι αν το φορουμ ειναι το παριοδικο ''χαι'' και δεν το ξερω!


Όσο για τα υπόλοιπα και το κόμμα σου (εκείνοι το ξέρουν ότι είσαι ο συνήγορός τους ή σε έχουν και σένα στο φτύσιμο; ) που κατέστρεψε την Ελλάδα, χαλάρωσε και μην περιμένεις να πάρεις αξία από τα σχόλιά μου. Οι ηθικολογίες και οι ξεφτίλες για την πάρτη σου και σε όποιον τάχθηκες να αναμορφώσεις. Με μένα απέτυχες. Ξέρεις ότι δεν ασχολούμαι με τις ταλαιπωρίες που γράφεις παρά μόνο που και που όταν παραπληροφορείς για τις μηχανές. :).!

Βλεπω οτι κολλας πολιτικες ταμπελες κι εσυ σαν κατι αλλους, ξεχνας ομως οτι αυτο το κομμα εξεθρεψε κι εκανε ανθρωπους (μισθολογικα) κατι τυπους σαν κι εσενα δινοντας σας μισθους που επι Καραμανλη (πρεσβυτερου) και προγενεστερα ουτε στο ονειρο σας ειχατε δει. Ξεχνας οτι αυτο το κομμα κατεστρεψε, ναι, την Ελλαδα βαζοντας όμως ολους τους αλλους ελληνες να πληρωνουν εσας και τους υπερογκους μισθους σας και τις συνταξεις σας (ολες επιδοτουμενες με δανεικα) βυθιζοντας στο πατο της θαλασσας την χωρα.
Ξεχνας οτι ακομα και το κομμα σου να ερθει στην εξουσια παλι τα ιδια θα κανει, εκτος κι αν αποφασισει να χρεωκοπησει την χωρα αφου κοψει την αδικη συνταξη που παιρνεις και δινωντας σου κουπονια για ζαχαρη, καφε, κρεας, βενζινη........!
Ξεχνας....παραξεχνας δηλαδη οχι απλως ξεχνας!!

Απετυχα να σε αναμορφωσω?? χα,χα!!! αυτος ηταν νομιζεις ο σκοπος μου??χα,χα!! Μα φιλε μου, ο Ταμπτακος αναμορφωνεται? το IQ-ραδικιού σαν του Ταμπτακου δεν παιρνει καμια αυξηση αρα χαμενος χρόνος που εγω δεν θα διεθετα!



Ξεκόλλα που σου λέει και ο Χρήστος, υπάρχουν πιο όμορφα πράγματα να ασχοληθείς από αυτήν τη μιζέρια που σε κατατρέχει. Πέρνα από τις καλησπέρες και τα ταξιδιωτικά. Περνάμε ωραία εκεί. Λέμε και ανέκδοτα με τον Ταμτάκο! :)!

Ο Χρηστος μπορει να εχει τιποτα εκατομμυρια στο εξωτερικο και να αισθανεται ασφαλης ωστε να μην τον ενδιαφερει του τι γινεται στο εσωτερικο και να λεει οτι θελει...εγω δεν εχω κι ετσι ασχολουμαι και παρακολουθω τα παντα στο πολιτικο γιγνεσθαι.
Μιζερια ε? μαλιστα!! Φυσικα φιλε μου, οπως και άλλο ενα εκατομμυριο ανεργους Ελληνες μας κατατρεχει η μιζερια, ξερεις γιατι? Διοτι επι 30 χρονια εργαζομενοι σημερα χασαμε τα παντα ¨η σχεδόν τα παντα. Εσυ με 25 χρονια εργασιας σου εδωσαν τα παντα περνωντας τα απο εμας και απο τους άλλους που συνεχιζουν να εργαζονται κοβωντας τους τους μισθους π.χ.!! Εσυ/εσεις τι μιζερια να εχεις/τε? Βγηκατε στην συνταξη και ολοι σας (κι εσυ) δουλευετε παρανομα και μαυρα στην δουλεια ΜΟΥ/ΜΑΣ....αυτο ειναι εγκλημα κυριε μου, τ' ακους? ΕΓΚΛΗΜΑ!!!!!!!


ΥΓ. Αυτά τα ρημάδια τα "υποδήματα" μην τα μπερδεύεις με τα "ενδύματα" και προσβάλλεις έτσι βάναυσα την Ελληνική γλώσσα. Αν προσκομίσεις δε και σε μένα κανα σύνδεσμο στο ίντερνετ, κοίτα πρώτα τουλάχιστον την ημερομηνία δημοσιεύσεώς του μην είναι πρωταπριλιάτικη και την πατήσεις έτσι πάλι...;)

Άντε, πες και την τελευταία κουβέντα να ικανοποιηθείς τώρα.:D
Εγώ νύσταξα!

Ειναι αυτο που σου εχω πει τοσες φορες, οποιον αντιπαθεις, με οποιον διαφωνεις τον θεωρεις υποδυεστερο σου κι ετσι τον αντιμετωπιζεις...δεν πειραζει εγω ειμαι εδω για να σε στηνω στον τοιχο.:D
Οσο για τους συνδεσμους μου ξανακοιτα τους.......;)

Υ.Γ. Εγω αντιθετως δεν νυστάζω ποτε, μου κοπηκε η νυστα εδω και 18 μηνες, κι ετσι κανω βαρδιες 24ωρες πυροβολωντας καθε εναν κλέφτη που μου ΚΛΕΒΕΙ την εργασια εκμεταλευομενος το αδικο συστημα που ο ιδιος βριζει!!!!

ntinopoulos
29-09-2011, 10:11
ρε γιωργο,ξερεις οτι σ αγαπαω και σε εκτιμαω,αλλα ελεος με αυτη την χωρις ορια υποστηριξη του πασοκ!
και καλα για πολιτικες θεσεις και πρακτικες της παραταξης σου,αλλα εσυ υπερασπιζεσαι και ατομα και πραξεις τους!:rolleyes:
εκτειθεσαι φιλε...
και δεν υπαρχει λογος...

GeorgeP
29-09-2011, 11:44
ρε γιωργο,ξερεις οτι σ αγαπαω και σε εκτιμαω,αλλα ελεος με αυτη την χωρις ορια υποστηριξη του πασοκ!
και καλα για πολιτικες θεσεις και πρακτικες της παραταξης σου,αλλα εσυ υπερασπιζεσαι και ατομα και πραξεις τους!:rolleyes:
εκτειθεσαι φιλε...
και δεν υπαρχει λογος...

Θα σου ξαναπω Κωστα μου οτι δεν ειναι υποστηριξη του ΠΑΣΟΚ. Ακομα και ο Σαμαρας να ερθει επανω και κανει τα ιδια, ακομα και ο μπουλουκος να ηταν ακομη κι εκανε τα ιδια ¨η οποιαδηποτε αλλα οσο σκληρα κι αν ηταν παλι θα τους υποστηριζα!!
Σε αυτην την χωρα οι υπερογκοι μισθοι, οι υπερογκες συνταξεις, το φακελακι, το...τα.... πρέπει να κοπουν παντι τροπο!!!
Δεν μπορει ο υπαλληλος της ΔΕΗ να παιρνει 4000 επιδοτουμενα, δεν μπορει ο στρατιωτικος να βγαινει στα 25 χρονια με επιδοτουμενη συνταξη αφου δεν την εχει πληρωσει, δεν μπορει το ενα δεν μπορει το άλλο.......
Αν μεχρι να φτασουμε και να λυσουμε τα παραπανω πρέπι εμεις οι υπολοιποι να πληρωσουμε.......ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ! Αλλα να λυθουν.
και δεν ανεχομαι Κωστα μου να βριζουν καποιοι αυτους που τους εφτιαξαν ετσι, ναι λανθασμενα, μονον και μονον διοτι τωρα αυτοι που τους τα εδωσαν τους τα παιρνουν πισω. Δεν μπορει ρε φιλε ο υπαλληλος να παιρνει μεγαλυτερη συνταξη απο τον προεδρο της δημοκρατιας...πως να το κανουμε!!!
Δεν μπορουν ρε Κωστα οι στρατιωτικοι και Δ.Υ να παιρνουν εφαπαξ 60,000-100,000ε με 25 εως 30 ετη υπηρεσια και να μιλανε!!! Δεν μπορει!!!!!

Κοιτα εδω τι ισχυε http://www.mof-glk.gr/syntaxeis/syntaxiodothsh/proypo9eseis/stratiotikoi.htm#1 (http://www.mof-glk.gr/syntaxeis/syntaxiodothsh/proypo9eseis/stratiotikoi.htm#1)

Κοιτα εδω απο ποιον πληρωνεται ο δημοσιος λειτουργος (και στρατιωτικος) http://www.mof-glk.gr/syntaxeis/syntaxiodothsh/eisagwgh.htm (http://www.mof-glk.gr/syntaxeis/syntaxiodothsh/eisagwgh.htm) λεει

''Ποιος πληρώνει τις συντάξεις

Απευθείας ο Κρατικός Προϋπολογισμός. αφού δεν υπάρχει ειδικός ασφαλιστικός φορέας στον οποίο να ασφαλίζονται οι δημόσιοι υπάλληλοι - λειτουργοί.''

Δηλαδη εγω κι εσυ απ'ευθειας!!!!! Για ποιες καταβολες σε ασφαλιστικα ταμεια μιλανε??

εδω http://www.mof-glk.gr/syntaxeis/ypologismos/stratiotikoi.htm (http://www.mof-glk.gr/syntaxeis/ypologismos/stratiotikoi.htm) υπολογιζεται οι συνταξη τους, καπου στα 1800ε με βαθμο αντισυνταγματαρχη και με 25 χρονια υπηρεσιας, απο που πληρωνονται αυτα και με ποιες καταβολες και που?

Εδω http://www.metataxeis.gr/index.php?page=64 (http://www.metataxeis.gr/index.php?page=64) θα βρεις τον υπολογισμο του εφαπαξ, αν βαλεις 2000ε, 25 χρονια και 245 μηνες θα βγει ενα ποσο 103,000ε για ολους τους Δ.Υ και στρατιωτικους αφου ο ιδιος νομος ισχυει για ολους τους Δ. λειτουργους!!!!
Αυτα ειναι δικα μας λεφτα φιλε Κωστα ΟΧΙ δικα τους για να παιρνουν οσα θελουν με τις απεργιες τους ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΙς ΔΟΥΛΕΙΕς ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ!!

Ως ποτε θα γινονται αυτα?

Και μετα μου λες για υποστηριξη στο ΠΑΣΟΚ? Βρε και η Χουντα να ερχοτανε, και ο Σταλιν να ερχοτανε και ο Σαμαρας να ερχοτανε και ο διαολος ο ιδιος να ερχοτανε..... αν τα εκοβε αυτα και τοσα αλλα εγω καθε ποτηρι νερο που επινα θα προσευχομουνα στο ονομα του!!!!

Ολα τα παραπανω ειναι Δ Ι Α Σ Υ Ρ Μ Ο Σ και οχι οτιδηποτε άλλο αναφερεται για το θεμα σε αυτο το νημα!!!!

Ποιος εκτιθεται εγω? δεν νομιζω φιλε μου Κωστα!!!

ntinopoulos
29-09-2011, 12:02
[QUOTE=GeorgeP;477025]Σε αυτην την χωρα οι υπερογκοι μισθοι, οι υπερογκες συνταξεις, το φακελακι, το...τα.... πρέπει να κοπουν παντι τροπο!!!

το κακο ειναι οτι η κυβερνηση σου τσεκουρωνει τις χαμηλες συνταξεις και τους χαμηλους μισθους...


Δεν μπορει ο υπαλληλος της ΔΕΗ να παιρνει 4000 επιδοτουμενα, δεν μπορει ο στρατιωτικος να βγαινει στα 25 χρονια με επιδοτουμενη συνταξη αφου δεν την εχει πληρωσει, δεν μπορει το ενα δεν μπορει το άλλο.......
Αν μεχρι να φτασουμε και να λυσουμε τα παραπανω πρέπι εμεις οι υπολοιποι να πληρωσουμε.......ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ! Αλλα να λυθουν.

τι λογικη ειναι τωρα αυτη?:Απορία:
οχι φιλε,δεν ανεχομαι να με ξεζουμιζουν τα μουνoπανα,απο τη στιγμη που παντα πληρωνα αυτα που μου αναλογουσαν!
ειναι τοσο δυσκολο να τα βρουν απ αυτους που εκλεβαν η δεν πληρωναν?:rolleyes:


Δεν μπορουν ρε Κωστα οι στρατιωτικοι και Δ.Υ να παιρνουν εφαπαξ 60,000-100,000ε με 25 εως 30 ετη υπηρεσια και να μιλανε!!! Δεν μπορει!!!!!


αυτα λεει η κυβερνηση σου δεν θα τ αγγιξει...:rolleyes:

GeorgeP
29-09-2011, 12:06
[QUOTE=GeorgeP;477025]Σε αυτην την χωρα οι υπερογκοι μισθοι, οι υπερογκες συνταξεις, το φακελακι, το...τα.... πρέπει να κοπουν παντι τροπο!!!

το κακο ειναι οτι η κυβερνηση σου τσεκουρωνει τις χαμηλες συνταξεις και τους χαμηλους μισθους...


Δεν μπορει ο υπαλληλος της ΔΕΗ να παιρνει 4000 επιδοτουμενα, δεν μπορει ο στρατιωτικος να βγαινει στα 25 χρονια με επιδοτουμενη συνταξη αφου δεν την εχει πληρωσει, δεν μπορει το ενα δεν μπορει το άλλο.......
Αν μεχρι να φτασουμε και να λυσουμε τα παραπανω πρέπι εμεις οι υπολοιποι να πληρωσουμε.......ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ! Αλλα να λυθουν.

τι λογικη ειναι τωρα αυτη?:Απορία:
οχι φιλε,δεν ανεχομαι να με ξεζουμιζουν τα μουνoπανα,απο τη στιγμη που παντα πληρωνα αυτα που μου αναλογουσαν!
ειναι τοσο δυσκολο να τα βρουν απ αυτους που εκλεβαν η δεν πληρωναν?:rolleyes:


Δεν μπορουν ρε Κωστα οι στρατιωτικοι και Δ.Υ να παιρνουν εφαπαξ 60,000-100,000ε με 25 εως 30 ετη υπηρεσια και να μιλανε!!! Δεν μπορει!!!!!


αυτα λεει η κυβερνηση σου δεν θα τ αγγιξει...:rolleyes:

Απο τον πατερα μου και τον πεθερο μου με 1300ε καθαρα συνταξη δεν αγγιξε τιποτε, μονον τα δωρα οπως σε ολους.

Αλλα ΤΕΣΠΑ οποιος θελει να πιστευει οτι καλα πορευομασταν τοσα χρονια και το ΠΑΣΟΚ τους φταιει κανενα προβλημα, μετα τις εκλογες να δουμε ποσοι απο αυτους θα λενε τα ιδια υβριστικα και για την ΝΔ οταν θα ερθει...διοτι κι αυτη τα ιδια θα κανει.
Εγω παντως και τοτε υπερ του Σαμαρα θα μιλαω....αλλα θα ειμαι ΠΑΣΟΚ...κατ'εσάς!

gepol
29-09-2011, 12:26
Το θέμα είναι να διαχωρίσεις την πολιτική σου τοποθέτηση, που δεν πρόκειται να σχολιάσω, από την επίθεση σε αποδέκτες πολιτικών πρακτικών. Δεν έχει νόημα να το κάνεις, για να μην το βαρύνω....

ortho
29-09-2011, 12:29
Τα πράγματα δεν είναι και τόσο απλά.....


Η εφεδρεία ζαλίζει την κυβέρνηση - Ελλάδα (http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4660780)


.....
Αυτό συνέβη χθες με τις συνεχείς υπαναχωρήσεις στο θέμα των αποδείξεων για τη φορολογία εισοδήματος, ενώ το βράδυ αποσύρθηκε από την ημερήσια διάταξη του σημερινού Υπουργικού Συμβουλίου το θέμα της εργασιακής εφεδρείας, μετά τις έντονες διαφωνίες που σημειώθηκαν χθες το βράδυ στη σύσκεψη υπό τον αντιπρόεδρο της κυβέρνησης Ευάγγελο Βενιζέλο.
Πληροφορίες αναφέρουν ότι στη διάρκεια της σύσκεψης αναφέρθηκε από υπουργούς ότι υπάρχουν αξεπέραστα συνταγματικά προβλήματα, ειδικά για την εφαρμογή του μέτρου στον στενό δημόσιο τομέα, καθώς προσκρούει στις διατάξεις περί μονιμότητας των δημοσίων υπαλλήλων, ενώ από ανώτερα στελέχη του υπουργείου Μεταφορών γίνεται πλέον λόγος για σενάρια «εφεδροποίησης» μόνο του 3% του προσωπικού των συγκοινωνιών - και όχι του 10%, όπως είχε δεσμευθεί η κυβέρνηση.
Οπως έγινε γνωστό, ο κ. Βενιζέλος ζήτησε προθεσμία για να επαναδιαπραγματευθεί με την τρόικα, που έφτασε χθες το βράδυ στην Αθήνα, το θέμα της επέκτασης της εργασιακής εφεδρείας και στον στενό δημόσιο τομέα. Η διαπραγμάτευση αυτή ενδέχεται να γίνει ακόμη και σήμερα, στη διάρκεια της συνάντησης που θα έχει ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης με τους εκπροσώπους των δανειστών της χώρας. Αν η διαπραγμάτευση ολοκληρωθεί, το θέμα θα έρθει προς συζήτηση στο επόμενο Υπουργικό Συμβούλιο που θα συγκληθεί πιθανότατα την προσεχή Κυριακή ή τη Δευτέρα.
........


Και για να μην ξεχνιόμαστε......

μας παρουσίασαν το σχέδιο "ΕΥΡΗΚΑ", αποκαλύπτονται.....

GeorgeP
29-09-2011, 16:03
Το θέμα είναι να διαχωρίσεις την πολιτική σου τοποθέτηση, που δεν πρόκειται να σχολιάσω, από την επίθεση σε αποδέκτες πολιτικών πρακτικών. Δεν έχει νόημα να το κάνεις, για να μην το βαρύνω....

Γιωργο σου απαντω και το τελειωνω εδω, οτι ειχα να πω το ειπα επι του θεματος.
Η πολιτικη μου τοποθετηση εχει διαχωρισθει εδω και πολυ καιρό, εξάλλου το λεω καθαρα στο προηγουμενο μου ποστ, οποιος και να ανεβει επανω οτι και να κανει οσο σκληρο και να ειναι εφοσον ειναι στην κατευθυνση του ''καταργουνται αδικα προνομια ορισμενων π.χ στρατιωτικων, Δ.Υ., κοβονται συνταξεις των 4000ε κ.λ.π '' τα οποια πληρωνουμε ολοι εμεις αδικως και χαρατσικως εγω θα ειμαι μαζι του και θα ψηφιζω αυτον μεχρι να αλλαξει η ρωτα του προς την αντιθετη παλαια γραμμη που μας εφερε εδω που ειμαστε σημερα. Αν το λενε ΠΑΣΟΚ ¨η ΝΔ ¨η ΛΑΟΣ δεν μου καιγεται καρφι. Ελπιζω σε αυτο ΤΩΡΑ να εγινα κατανοητος απο ολους.

Η επιθεση σε αποδεκτες πολιτικων τακτικων εχει να κανει με την προσπαθεια πειθους αυτων, προς εμενα και ολους μας, περι δικαιου των πολιτικων αυτων. Κατεκρινα και θα κατακρινω ολες αυτες τις μικροπολιτικες πρακτικες γραφοντας - με παραθεσεις νομων και τριβολων που τα αφορουν - ολων των κακως κειμενων που καποιοι προσπαθουν να πεισουν τον κοσμο οτι δικαιως υφιστανται.
Κατεκρινα και θα κατακρινω ολους τους συνδικαλιστες οι οποιοι συνεβαλαν στην θεσπιση νομων προς εφαρμογη αυτων των πρακτικων για να εξυπηρετηθουν οι ιδιοι και οι συν αυτω ειτε λεγονται πολιτικοι υπαλληλοι ειτε λεγονται στρατιωτικοι υπάλληλοι . Οι στρατιωτικοι εξάλλου καλυπτονται πισω απο την ΑΔΕΔΥ αφου αυτη αποφασιζει μεσω απεργιων και γιαυτους (βλ. μισθους συνταξεις)
Η επιθεση σε συγκεκριμενους αποδεκτες πολιτικων τακτικων και συγκεκριμενων επαγγελματων π.χ. καποιοι στρατιωτικοι εχει να κανει με την ανωτεροτητα εναντι των άλλων που αυτοι νοιωθουν θεωρουντες ολους τους άλλους υποδυεστερους αυτων.
Αυτο ειδικα το τελευταιο δεν το ανεχομαι, και καθε φορα που θα νοιωθω κατι τετοιο θα μιλαω.....οπως μου ΄ρχεται εκεινην την στιγμη!!!
Καποιος πρέπει να τους πει οτι ο πολεμος τελειωσε και οτι οι εργαζομενοι στα σωματα ασφαλειας ειναι αναλωσιμοι πραγμα το οποιο γνωριζουν και οι ιδιοι. Δεν μπορει ο εργαζομενος πιλοτος που πεθαινει στον αερα για χ λογο να ειναι ανωτερος απο αυτον τον εργαζομενο που πεθαινει στην γη εν ωρα εργασιας ¨η στον αερα π.χ πιλοτος της Πολιτικης Αεροπορειας......παει και τελειωσε.

Τελος γιατι μπαφιασα πια, οποιος ειναι συνταξιουχος οποιασδηποτε ηλικιας και κλεβει την θεση εργασιας εμενα και του παιδιου μου ειναι χειροτερος απο εγληματια που αφαιρει ζωη! Ο λογος? ο δολοφονος αφαιρει την ζωη και παει φυλακη βυθιζοντας στο πενθος την οικογενεια του θανοντα, ο ''αλλος'' εγκληματιας ομως αφαιρει την ζωη μου και του παιδιου μου οσο δουλέυει παρανομα γελωντας πισω απο την πλατη μου με την μιζερια μου /μας!! ΑΥΤΟ Γιωργο δεν ειναι πολιτικη τακτικη αλλα προσωπικη εκληματικη τακτικη εναντι άλλων συνανθρωπων! Τελος!

Arkas
29-09-2011, 16:53
Γιώργο, χάνεις την ψυχραιμία σου
και ολισθαίνεις σε μονοπάτια
που αδικούν πάνω απ´ όλα την προσωπικότητά σου !

Περισσότερη νηφαλιότητα δεν θα έβλαπτε ...


Sent by Arkas via Tapatalk !

CPretenteriS
29-09-2011, 16:58
Γιώργο, χάνεις την ψυχραιμία σου
και ολισθαίνεις σε μονοπάτια
που αδικούν πάνω απ´ όλα την προσωπικότητά σου !

Περισσότερη νηφαλιότητα δεν θα έβλαπτε ...


Sent by Arkas via Tapatalk !

Πάντως Δημήτρη μου... επειδή τον ξέρεις κι εσύ το Γιώργο κι εγώ.. και πολλοί εδώ μέσα... οφείλεις να παραδεχτείς ότι σε κάποια σημεία που αφορούν Στρατό...κ.ο.κ.... έχει πολλά δίκια... (ασχέτως πολιτικών φρονημάτων)...

Ίσως απλώς να είναι λίγο "επιθετικός" ο τρόπος που τα εκφράζει... πιστεύω όμως ότι σε ότι αφορά το κομμάτι της ουσίας... εεε... δεν είναι κι από άλλο πλανήτη όλα όσα λέει !! :hmmm:

yannis
29-09-2011, 17:01
Πάντως Δημήτρη μου... επειδή τον ξέρεις κι εσύ το Γιώργο κι εγώ.. και πολλοί εδώ μέσα... οφείλεις να παραδεχτείς ότι σε κάποια σημεία που αφορούν Στρατό...κ.ο.κ.... έχει πολλά δίκια... (ασχέτως πολιτικών φρονημάτων)...



Ίσως απλώς να είναι λίγο "επιθετικός" ο τρόπος που τα εκφράζει... πιστεύω όμως ότι σε ότι αφορά το κομμάτι της ουσίας... εεε... δεν είναι κι από άλλο πλανήτη όλα όσα λέει !! :hmmm:



Μάλιστα....
Στην ουρά και συ για ψυχανάλυση!!!!

CPretenteriS
29-09-2011, 17:04
Μάλιστα....
Στην ουρά και συ για ψυχανάλυση!!!!

Δε μου άρεσε καθόλου το σχόλιό σου... αλλά παρ'όλα αυτά θα σου απαντήσω ψύχραιμα...:cool:

Κάποια από αυτά που περιγράφει ο Γιώργος για τους Στρατιωτικούς... μου τα λένε φίλοι Στρατιωτικοί... όχι με τον τρόπο που τα λέει ο Γιώργος, δίνοντας όμως ακριβώς το ίδιο νόημα...:hmmm:

Αντί λοιπόν να πετάς "μία" καλύτερα να είσαι πιο συγκεκριμένος...:cool:

Arkas
29-09-2011, 17:07
Πάντως Δημήτρη ......... οφείλεις να παραδεχτείς ότι ..........:hmmm:

Επίτρεψέ μου, να γνωρίζω προσωπικά τις οφειλές μου ....


Sent by Arkas via Tapatalk !

CPretenteriS
29-09-2011, 17:08
Επίτρεψέ μου, να γνωρίζω προσωπικά τις οφειλές μου ....


Sent by Arkas via Tapatalk !

Καλά... ΟΚ... συνεννοηθήκαμε...

yannis
29-09-2011, 17:14
Δε μου άρεσε καθόλου το σχόλιό σου... αλλά παρ'όλα αυτά θα σου απαντήσω ψύχραιμα...:cool:


Κάποια από αυτά που περιγράφει ο Γιώργος για τους Στρατιωτικούς... μου τα λένε φίλοι Στρατιωτικοί... όχι με τον τρόπο που τα λέει ο Γιώργος, δίνοντας όμως ακριβώς το ίδιο νόημα...:hmmm:


Αντί λοιπόν να πετάς "μία" καλύτερα να είσαι πιο συγκεκριμένος...:cool:



Μπαααα... άστο... δεν το' πιασες!!!!:cool:
Καμμία σχέση με ότι νόμισες.

CPretenteriS
29-09-2011, 17:15
...και να το πω και ξεκάθαρα για να μην παρεξηγηθώ...

ΔΕΝ αντέχω.... και ΔΕΝ θέλω να μου τραβάνε κάθε μήνα απ' το μισθό μου χρήματα για να τα δίνουν στον κάθε ********** Δημόσιο Υπάλληλο που ΟΥΔΕΠΟΤΕ έκανε τη δουλειά του ως όφειλε να κάνει!!!!!

ΔΕΝ με απασχολεί η συγκεκριμένη κατηγορία... γιατί από τότε που εργάζομαι δεν κάνει τίποτα από το να με επιβαρύνει... και ψυχικά και σωματικά και οικονομικά πλέον !!! :mad::mad::mad:

CPretenteriS
29-09-2011, 17:15
Μπαααα... άστο... δεν το' πιασες!!!!:cool:
Καμμία σχέση με ότι νόμισες.

Οκ τότε... αν ήταν σπόντα γι' αλλού...οκ !!

GeorgeP
29-09-2011, 17:27
Γιώργο, χάνεις την ψυχραιμία σου
και ολισθαίνεις σε μονοπάτια
που αδικούν πάνω απ´ όλα την προσωπικότητά σου !

Περισσότερη νηφαλιότητα δεν θα έβλαπτε ...


Sent by Arkas via Tapatalk !

Δεν ειμαι εκνευρισμενος και ουτε εχασα την ψυχραιμια μου. Εγραψα τα πραγματα οπως ειναι, παρεθεσα τις αποδειξεις οσων λεω με τις επισημες νομολογιες του Υπουργειου απο το σαιτ του Υπουργειου. Αντι τουλαχιστον να μην μιλησουν με αμφισβητησαν δημοσια κατηγορωντας με για ''παραπληροφορηση'' θελοντας να θολωσουν τα νερα ως αλλοι αντιπαλοι πολιτικοι σε κανα παραθυρο τηλεορασης!! Σε αυτους ναι επιτεθηκα αλλα με κοσμιο τροπο νομιζω, δεν τους εβρισα ουτε ειπα τιποτε χυδαιο εναντιον τους. Εν αντιθεση με αυτους οι οποιοι χρησιμοποιουν τιτλους (παλιοκ....λα) για ανθρωπους που δεν ξερουν και εν αντιθεση με τους άλλους που χυδαιοτατα χρησιμοποιουν μια ατυχη στιγμη μιας κυριας με τον συζυγο της για να τεκμηριωσουν την λασπη τους προς τον σημερινο πρωθυπουργο...... εγω ειμαι αγιος. Θα περιμενα αντιδραση σε αυτα τα λασπολογηματα και σε αυτες τις υβρεις εναντιον προσωπων που στο κατω κατω ειναι μητερες που θελουν να βλεπουν τα παιδια τους να πηγαινουν μπροστα και δεν μας εφταιξαν σε τιποτα αν ο αντρας τους παντρευτηκε καποια αλλη κι οχι σε εμενα που το καυτηριασα επαναλαμβανω με κοσμιο τροπο!
Παρόλα αυτα απαντησα ψυχραιμα, εντονα ναι, επιθετικα οχι, οχι σε ολους μονον σε καποιους.

Ειμαι νηφαλιος οσο δεν φανταζεσαι και μεσα απο την νηφαλιοτητα μου θα εξακολοθω να απευθυνομαι με εντονο και ενιοτε επιθετικο τροπο σε ολους αυτους που εννοω πιο πανω!
Δεν θα ανεχτω απο κανεναν να με κατηγορει για παραπληροφορηση οταν ολα οσα λεω ειναι αυταποδεικτα απο τις παραθεσεις μου!

Σε εκεινους συμπεθερε να απευθυνθεις κι οχι σε εμενα!!

yannis
29-09-2011, 17:36
Εντάξει βρε Γιώργο, δεν έγινε και τίποτα πια... σιγά μην ερεθίστηκε η αισθητική σου από εκφράσεις τύπου "κωλ...... της Μ......" και άλλα ων ουκ έστι τέλος?!?!!?!?!:rolleyes: Τι είσαι... η Αλίκη στο ναυτικό?!?!!??:D

ntinopoulos
29-09-2011, 17:58
Εντάξει βρε Γιώργο, δεν έγινε και τίποτα πια... σιγά μην ερεθίστηκε η αισθητική σου από εκφράσεις τύπου "κωλ...... της Μ......" και άλλα ων ουκ έστι τέλος?!?!!?!?!:rolleyes: Τι είσαι... η Αλίκη στο ναυτικό?!?!!??:D
μπορει οταν ηταν μικρος να χε τη μαργαριτα για ...φαντασιωση!:hmmm::p:sm7:

ntinopoulos
29-09-2011, 17:59
...

gemara
29-09-2011, 18:06
Γιώργο (gemara) θα σου βάλω τιμωρία ......

να γράψεις 100 φορές .........






ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΕΝΩΜΕΝΟ ΔΥΝΑΤΟ :sm7::sm7::sm7:

Κώστα, καλά που το διευκρίνισες με την παρένθεση γιατί είχε πάρει φόρα και έγραφε!!!:sm7::sm7::sm7:

ortho
29-09-2011, 23:58
Σαν να ηρεμήσαν τα πνεύματα....
Για να σας δώσω λίγη τροφή!

Η υγεία ενός συνταξιοδοτικού φορέα εξαρτάται από τη σχέση εργαζομένων ( αυτοί που πληρώνουν ) - συνταξιούχων ( αυτοί που εισπράτουν ) κι όχι από το ύψος των ασφαλιστικών εισφορών που ουσιαστικά ποτέ δεν καλύπτουν τη σύνταξη που θα (αν) εισπράξουμε.

Θα δώσω δίκιο στο Γιώργο, κάποιος, ο οποιοσδήποτε υπάλληλος που θα βγει σε νεαρή ηλικία σε σύνταξη είναι σίγουρο ότι δεν έχει πληρώσει αυτά που θα εισπράξει, σύνταξη συν εφάπαξ. Το σύστημα βασίζεται στην αλληλεγγύη των γενεών, αλλά δυστυχώς αυτή έχει "κατακρεουργηθεί". Αν θα θέλαμε να είμαστε δίκαιοι και να βοηθήσουμε να λειτουργήσει το σύστημα, οι νυν συνταξιούχοι θα έπρεπε να παραιτηθούν από μέρος των συντάξεων τους ώστε κάποια στιγμή να πάρουν σύνταξη και τα παιδιά τους όταν έρθει αυτή η ώρα.



Σε συνέχεια της πρώτης παραδοχής, θα μπορούσε κανείς να ισχυριστεί ότι η διαρκής πρόσληψη και συνεχής αύξηση του αριθμού των ΔΥ αποσκοπούσε σε αυτό ακριβώς.... να δημιουργηθεί μιά βιώσιμη αναλογία εργαζομένων- συνταξιούχων.

Ισως έχω σφάλμα σκέψης, αλλά μπορούμε να το συζητήσουμε, πάντα κόσμια και αποφεύγοντας απαγορευμένες λέξεις του είδους ανεμοδείχτης, Αβεσαλώμ, ανεμογκάστρι.....

frits
30-09-2011, 00:42
Τελικά το φόρουμ κόβει χρόνια, μερικούς τους κάνει να φέρονται σα μικρά παιδιά...:)

gemara
30-09-2011, 00:57
Για ευθυμούμε και λιγάκι, "εν είδει" κινουμένων σχεδίων, δείτε το παιντί όταν ήταν μικρό και μάθαινε τα ελληνικά. Ποιος να το φανταζόταν...
Ακούστε, ακούστε:" Υπήρξαν απολύσεις χωρίς ουσιαστική συζήτηση!" (Έχετε υπόψη σας το τι προσλήψεις γίνονται ακόμη και αυτές τις μέρες;;; )



(Σας προειδοποιώ. Στο 6ο δευτερόλεπτο θα ξεραθείτε στα γέλια!)

ΓΑΠ 1991 κλείνει το δρόμο για να μην πουληθεί ΕΒΟ - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=rBKW47L1NVk&feature=player_embedded#)!

frits
30-09-2011, 00:58
Σαν να ηρεμήσαν τα πνεύματα....
Για να σας δώσω λίγη τροφή!

Η υγεία ενός συνταξιοδοτικού φορέα εξαρτάται από τη σχέση εργαζομένων ( αυτοί που πληρώνουν ) - συνταξιούχων ( αυτοί που εισπράτουν ) κι όχι από το ύψος των ασφαλιστικών εισφορών που ουσιαστικά ποτέ δεν καλύπτουν τη σύνταξη που θα (αν) εισπράξουμε.

Θα δώσω δίκιο στο Γιώργο, κάποιος, ο οποιοσδήποτε υπάλληλος που θα βγει σε νεαρή ηλικία σε σύνταξη είναι σίγουρο ότι δεν έχει πληρώσει αυτά που θα εισπράξει, σύνταξη συν εφάπαξ. Το σύστημα βασίζεται στην αλληλεγγύη των γενεών, αλλά δυστυχώς αυτή έχει "κατακρεουργηθεί". Αν θα θέλαμε να είμαστε δίκαιοι και να βοηθήσουμε να λειτουργήσει το σύστημα, οι νυν συνταξιούχοι θα έπρεπε να παραιτηθούν από μέρος των συντάξεων τους ώστε κάποια στιγμή να πάρουν σύνταξη και τα παιδιά τους όταν έρθει αυτή η ώρα.



Σε συνέχεια της πρώτης παραδοχής, θα μπορούσε κανείς να ισχυριστεί ότι η διαρκής πρόσληψη και συνεχής αύξηση του αριθμού των ΔΥ αποσκοπούσε σε αυτό ακριβώς.... να δημιουργηθεί μιά βιώσιμη αναλογία εργαζομένων- συνταξιούχων.

Ισως έχω σφάλμα σκέψης, αλλά μπορούμε να το συζητήσουμε, πάντα κόσμια και αποφεύγοντας απαγορευμένες λέξεις του είδους ανεμοδείχτης, Αβεσαλώμ, ανεμογκάστρι.....


Γιάννη, για να είναι όλα σωστά πρέπει κάποια στιγμή να παράγετε πλούτος (υπεραξία) αλλιώς πας σε αδιέξοδο αυτό πάθαμε και φτάσαμε εδώ.
Γεωργία, κτηνοτροφία νεκρές, τουρισμός έχει μείνει στο "rent room" με ελάχιστες εξαιρέσεις (Κρήτη, Ρόδος, Κως) για την ναυτιλία δεν ξέρω πολλά πράγματα αλλά και εκεί έχουμε μείνει πίσω..
Εδώ όλα βασίστηκαν στην κατανάλωση, από την οποία το κράτος έπαιρνε έσοδα (ΦΠΑ) και αυτά λειψά αλλά το ισοζύγιο ήταν πάντα αρνητικό και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.
Βάλε και λαμογιές, κλεμμένα, ομόλογα, υπερτιμολογήσεις και άλλα και στο τέλος αντί να κοιτάξεις να το μαζέψεις λίγο το πράγμα βγαίνεις και φωνάζεις μόνος σου για να εκθέσεις τους προηγούμενους ότι χρωστάς και της Μιχαλούς σε ένα περιβάλλον πολύ ασταθές.

Και τώρα πληρώνεις για όλα τα παραπάνω....

ortho
30-09-2011, 09:31
Γιάννη, για να είναι όλα σωστά πρέπει κάποια στιγμή να παράγετε πλούτος (υπεραξία) αλλιώς πας σε αδιέξοδο αυτό πάθαμε και φτάσαμε εδώ.
Γεωργία, κτηνοτροφία νεκρές, τουρισμός έχει μείνει στο "rent room" με ελάχιστες εξαιρέσεις (Κρήτη, Ρόδος, Κως) για την ναυτιλία δεν ξέρω πολλά πράγματα αλλά και εκεί έχουμε μείνει πίσω..
Εδώ όλα βασίστηκαν στην κατανάλωση, από την οποία το κράτος έπαιρνε έσοδα (ΦΠΑ) και αυτά λειψά αλλά το ισοζύγιο ήταν πάντα αρνητικό και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.
Βάλε και λαμογιές, κλεμμένα, ομόλογα, υπερτιμολογήσεις και άλλα και στο τέλος αντί να κοιτάξεις να το μαζέψεις λίγο το πράγμα βγαίνεις και φωνάζεις μόνος σου για να εκθέσεις τους προηγούμενους ότι χρωστάς και της Μιχαλούς σε ένα περιβάλλον πολύ ασταθές.

Και τώρα πληρώνεις για όλα τα παραπάνω....


Συμφωνώ απόλυτα. Εδώ και χρόνια δεν παράγεται πλούτος. Ανακύκλωση χρήματος έχουμε συν δάνεια.
Κι επιπλέον περιορισμούς που ευνοούν όσους δεν έχουν όρεξη να δουλέψουν.

GeorgeP
30-09-2011, 10:40
Γιάννη, για να είναι όλα σωστά πρέπει κάποια στιγμή να παράγετε πλούτος (υπεραξία) αλλιώς πας σε αδιέξοδο αυτό πάθαμε και φτάσαμε εδώ.
Γεωργία, κτηνοτροφία νεκρές, τουρισμός έχει μείνει στο "rent room" με ελάχιστες εξαιρέσεις (Κρήτη, Ρόδος, Κως) για την ναυτιλία δεν ξέρω πολλά πράγματα αλλά και εκεί έχουμε μείνει πίσω..
Εδώ όλα βασίστηκαν στην κατανάλωση, από την οποία το κράτος έπαιρνε έσοδα (ΦΠΑ) και αυτά λειψά αλλά το ισοζύγιο ήταν πάντα αρνητικό και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό.
Βάλε και λαμογιές, κλεμμένα, ομόλογα, υπερτιμολογήσεις και άλλα και στο τέλος αντί να κοιτάξεις να το μαζέψεις λίγο το πράγμα βγαίνεις και φωνάζεις μόνος σου για να εκθέσεις τους προηγούμενους ότι χρωστάς και της Μιχαλούς σε ένα περιβάλλον πολύ ασταθές.

Και τώρα πληρώνεις για όλα τα παραπάνω....

Μηπως αυτο παει να μας αλλαξει η τροικα και οι δανειστες μας? Ολη αυτην την νοοτροπια του ''το κρατος εχει υποχρεωση να πληρωνει υπερογκα τα παντα'', ''το κρατος πρεπει να προσλαμβανει υπαλληλους για ψηφοθηρικους λογους'', ''δανειζομαστε περαν των δυνατοτητων μας για να ζουμε πλουσια''....., μηπως αυτα πανε να μας αλλαξουν διοτι απο μονοι μας δεν θα μπορουσαμε αφου ετσι τα φτιαξαμε απο το 1981 και μετα?
Κι αν ειναι ετσι, υπαρχει αναιμακτος τροπος να γινει? μπορει να γινει χωρις απολυσεις Δ.Λειτουργων? μπορει να γινει χωρις μειωσεις μισθων Δ.Λειτουργουν? μαλλον οχι. Γινεται αποτομα? ΝΑΙ και παλι ΝΑΙ!!Αλλα αφου δεν αρχισε να γινεται απο το 1991 που πρωτος ο Μητσοτακης το επιχειρησε σημερα γινεται αποτομα και οριζοντια. Ας προσεχαμε, οχι μονον οι πολιτικοι αλλα και εμεις οι ιδιοι. Διοτι αν δεν κατεβαιναμε στους δρομους προπηλακιζοντας τους οδηγους των τοτε νεων ιδιωτικων λεωφορειων κι αν δεν κατεβαιναμε ολοι (ακομα και ο ιδιωτικος τομεας μεσω ΓΣΕΕ) σε απεργιες σιγα σιγα εμεις θα περναμε το μυνημα κι ολες οι κυβερνησεις θα φτιαχνανε απο κατι και σημερα δεν θα ειμαστε εδω. Αλλα τοτε, και πιο πριν, και μεχρι προχθες ακουγαμε τους Συνδικαλιστες. Σημερα καλουμαστε να γυρισουμε πισω οτι πηραμε, δικαιως ¨η αδικως, απο το 1981 κι επειτα αυτο ποναει κι οχι τιποτε άλλο.

Μπορουν ομως να μαζευτουν αρκετα δις απο την φοροδιαφυγη και τους σεσημασμενουν φοροφυγαδες, οχι τους πεθαμενους, που χρωστανε 30δις. Αυτο ακομα δεν γινεται οπως θα επρεπε αν και καπου διαβασα οτι ηδη δημευτηκαν περιουσιες Δ.Υ. και ιδιωτων για παρελθοντα και νεα χρεη προς το δημοσιο.
Αλλα, και αυριο να μαζευε αυτα τα 30δις, ακομα κι αν αυριο βρισκοταν τροπος να εξωφλησουμε ολους τους δανειστες μας και να βαλουμε και κατι δις στην μπαντα αυτες οι περικοπες σε θεσεις και μισθους παλι θα γινοντουσαν, διοτι καμια χωρα δεν μπορει να ζει ξοδευοντας περισσοτερα απο οσα βγαζει.. Αν συνεχιζαμε παλι σε μερικα χρονια θα καταληγαμε εδω που ειμαστε σημερα. Βεβαια τοτε θα ηταν πιο ευκολο να πεσουν χρηματα στην αναπτυξη...αλλα δεν ειμαστε στο τοτε, ειμαστε στο σημερα που για να βρεθουν χρηματα ΚΑΙ για αναπτυξη πρέπει να πονεσουν οι ελληνες, δικαιως ¨η αδικως, οριζοντιως ¨η καθετως.

ntinopoulos
30-09-2011, 11:11
...ετσι τα φτιαξαμε απο το 1981 και μετα?

Σημερα καλουμαστε να γυρισουμε πισω οτι πηραμε, δικαιως ¨η αδικως, απο το 1981 κι επειτα αυτο ποναει κι οχι τιποτε άλλο.



για πες μας τι εγινε το 1981?:rolleyes:
και για πες μας,αν ο εργοδοτης πει στον εργαζομενο οτι του κανει αυξηση 30%,ο εργαζομενος πρεπει να τα παρει η να αρνηθει?:rolleyes:
για πες μας,αν το κρατος πει στον χ δ.υπαλληλο οτι του δινει πιο νωρις συνταξη,ο εργαζομενος πρεπει να αρνηθει?:rolleyes:
με λιγα λογια γιωργο,δεν "τα φτιαξαμε",δεν "τα πηραμε" κτλ!
κουμαντο κανει το κρατος και η εκαστοτε κυβερνηση,η οποια ειναι υποχρεωμενη,και γι αυτο ψηφιζεται αλλωστε,να ξερει την ακριβη οικονομικη κατασταση της χωρας και να πραττει αναλογα!
οποτε αυτη και μονο αυτη φταιει για τα λεφτα που δινονται και οχι ο καθε πολιτης που δεν ειναι δουλεια του ουτε ευθυνη του να τα κανονιζει αυτα...

GeorgeP
30-09-2011, 16:08
για πες μας τι εγινε το 1981?:rolleyes:
και για πες μας,αν ο εργοδοτης πει στον εργαζομενο οτι του κανει αυξηση 30%,ο εργαζομενος πρεπει να τα παρει η να αρνηθει?:rolleyes:
για πες μας,αν το κρατος πει στον χ δ.υπαλληλο οτι του δινει πιο νωρις συνταξη,ο εργαζομενος πρεπει να αρνηθει?:rolleyes:
με λιγα λογια γιωργο,δεν "τα φτιαξαμε",δεν "τα πηραμε" κτλ!
κουμαντο κανει το κρατος και η εκαστοτε κυβερνηση,η οποια ειναι υποχρεωμενη,και γι αυτο ψηφιζεται αλλωστε,να ξερει την ακριβη οικονομικη κατασταση της χωρας και να πραττει αναλογα!
οποτε αυτη και μονο αυτη φταιει για τα λεφτα που δινονται και οχι ο καθε πολιτης που δεν ειναι δουλεια του ουτε ευθυνη του να τα κανονιζει αυτα...

Aντε πάλι...........
Ειπε κανεις ο εργαζομενος Δ.Υ. να τα αρνηθει? ΟΟΟΟΧΙ!!!




Ειπα οτι
οι συνδικαλιστες που τα απαιτουσαν ντε και καλα, για λογαριασμο ολων των Δ.Υ., δεν επρεπε καν να περασει απο το μυαλο τους τετοια σκεψη (αυξησεων)
οι κυβερνησεις με πρωτη το ΠΑΣΟΚ δεν επρεπε να υποκυψει και να ενδωσει στις απαιτησεις τους και
να ακολουθουσαν (οι κυβερνησεις) το παραδειγμα διακυβερνησης, σε αυτο το σημειο, τον Πρεσβυτερο Καραμανλη ο οποιος οταν οι συνδικαλιστες ζητουσαν αυξηση τους ελεγε...''καθηστε να δουμε τι θα πει η ΤτΕ για τα εσοδα εξοδα του κρατους και μετα το συζηταμε. Απο το 1961 μεχρι το 1981 οι αυξησεις που ειχαν παρει οι Δ.Υ. αλλα και οι Ιδιωτικοι -ασχετα αν οι τελευταιοι επαιρναν περισσοτερα λογω συλλογικων συμβασεων που γινοντουσαν μεταξυ εργοδοτων και υπαλληλων - ηταν τρεις ολες κι ολες. Μια επι Γ.Παπανδρεου το 1964 οπου μολις εκλεχθηκε εδωσε αυξηση 50% στους Δ.Υ., μια το 1975 επι Καραμανλη της ταξεως του 3%(!!!!) γιατι ο ανθρωπος ηξερε και δεν ηταν τυχαρπαστος να ξοδευει για ψηφαλακια και μετα ο ΑΓΠ που απο το 1981 μεχρι το 1990 ξεπερασε κι αυτον του τον πατερα οχι μια αλλα τρεις φορες. Σε μας τους ιδιωτικους υποχρεωνε τον εργοδοτη να δινει την ΑΤΑ πλεον των συλλογικων συμβασεων. Ειχε δεν ειχε ο εργοδοτης επρεπε να τα δωσει αλλιως.....κρατικοποιουσε την εταιρεια οταν ο εργοδοτης βαραγε κανονι!!! Κρατικοποιημενη εταιρεια=καινουριοι Δ.Υ.=καινουριοι μισθοι=καινουριες αυξησεις=επιβαρυνση του Δημοσιου!! κατι σε Σ.ενωση δηλαδη που ολα ηταν κρατικα!
φυσικα οταν σου δινουν λεφτα δεν λες οχι αλλα οταν κλινει λογω χρεωκοπιας μια επιχειρηση εχεις κι εσυ τις ευθυνες σου που αμοιβοσουνα πανω απο τις δυνατοτητες της και οταν σου ειπε ο εργοδοτης για μειωση μισθου προς επιβιωση ολων εσυ αρνηθηκες!!.
Με άλλα λογια το κρατος ¨η μια επιχειρηση δεν γενναει ουτε παραγει χρημα απο το πουθενα. Το χρημα παραγεται απο την εργασια και την παραγωγη προιοντος και την πωληση αυτου. Απο τα κερδη δυναται η καθε επιχειρηση και το κρατος να πει οτι ''μπορω να δωσω τοση (λιγη) αυξηση στους μισθους ¨η και καθολου'' αφου οπωσδηποτε μεγαλο μερος των κερδων ξαναπαει στην επιχειρηση ¨η στο κρατος για επεκταση/αναπτυξη αυτης, εξοπλισμο, διαφημιση, πρωτες υλες κ.λ.π.
Αν διαβασεις προσεκτικα τα σαιτς που εχω παραθεσει απο το Γενικο Λογιστηριο του κρατους και τα μισθολογια απο το 2001 μεχρι σημερα οι Δ.Υ. εχουν παρει αυξησεις πανω απο το 100% χωρις καμια αυξηση της παραγωγης τους αλλα με εισχωρηση νεων κομματικων Δ.Υ σε καθε εκλογικη αναμετρηση. Αν δεις τα επιδοματα του 2001 και τα συγκρινεις με του 2010 θα φριξεις, οχι τοσο απο το υψος τους αλλα απο το νουμερο τους. Σε καθε εκλογικη αναμετρηση να μια απεργια να κι ενα καινουριο επιδομα. Μην με προκιξεις γιαυτο, δεν το λεω εγω, ειναι μεσα στις αποφασεις και τις εφημεριδες τις κυβερνησης που υπαρχουν μεσα σε αυτα τα σαιτς. Αν τα ψαξεις θα τα βρεις και μονος σου.

Στο κατω κατω Κωστα ο εργοδοτης σε αμοιβει, ο εργοδοτης σου αυξανει τον μισθο και ο εργοδοτης στον μειωνει οποτεδηποτε θελει. Εγω ετσι ξερω οτι γινεται παντου και στον Ι.Τομεα στην Ελλαδα και στον Δημοσιο σε ολον τον κοσμο, η Ελλαδα γιατι να εξαιρειται???

orfgs
30-09-2011, 16:24
Aντε πάλι...........
Ειπε κανεις ο εργαζομενος Δ.Υ. να τα αρνηθει? ΟΟΟΟΧΙ!!!





Ειπα οτι
οι συνδικαλιστες που τα απαιτουσαν ντε και καλα, για λογαριασμο ολων των Δ.Υ., δεν επρεπε καν να περασει απο το μυαλο τους τετοια σκεψη (αυξησεων)
οι κυβερνησεις με πρωτη το ΠΑΣΟΚ δεν επρεπε να υποκυψει και να ενδωσει στις απαιτησεις τους και
να ακολουθουσαν (οι κυβερνησεις) το παραδειγμα διακυβερνησης, σε αυτο το σημειο, τον Πρεσβυτερο Καραμανλη ο οποιος οταν οι συνδικαλιστες ζητουσαν αυξηση τους ελεγε...''καθηστε να δουμε τι θα πει η ΤτΕ για τα εσοδα εξοδα του κρατους και μετα το συζηταμε. Απο το 1961 μεχρι το 1981 οι αυξησεις που ειχαν παρει οι Δ.Υ. αλλα και οι Ιδιωτικοι -ασχετα αν οι τελευταιοι επαιρναν περισσοτερα λογω συλλογικων συμβασεων που γινοντουσαν μεταξυ εργοδοτων και υπαλληλων - ηταν τρεις ολες κι ολες. Μια επι Γ.Παπανδρεου το 1964 οπου μολις εκλεχθηκε εδωσε αυξηση 50% στους Δ.Υ., μια το 1975 επι Καραμανλη της ταξεως του 3%(!!!!) γιατι ο ανθρωπος ηξερε και δεν ηταν τυχαρπαστος να ξοδευει για ψηφαλακια και μετα ο ΑΓΠ που απο το 1981 μεχρι το 1990 ξεπερασε κι αυτον του τον πατερα οχι μια αλλα τρεις φορες. Σε μας τους ιδιωτικους υποχρεωνε τον εργοδοτη να δινει την ΑΤΑ πλεον των συλλογικων συμβασεων. Ειχε δεν ειχε ο εργοδοτης επρεπε να τα δωσει αλλιως.....κρατικοποιουσε την εταιρεια οταν ο εργοδοτης βαραγε κανονι!!! Κρατικοποιημενη εταιρεια=καινουριοι Δ.Υ.=καινουριοι μισθοι=καινουριες αυξησεις=επιβαρυνση του Δημοσιου!! κατι σε Σ.ενωση δηλαδη που ολα ηταν κρατικα!
φυσικα οταν σου δινουν λεφτα δεν λες οχι αλλα οταν κλινει λογω χρεωκοπιας μια επιχειρηση εχεις κι εσυ τις ευθυνες σου που αμοιβοσουνα πανω απο τις δυνατοτητες της και οταν σου ειπε ο εργοδοτης για μειωση μισθου προς επιβιωση ολων εσυ αρνηθηκες!!.
Με άλλα λογια το κρατος ¨η μια επιχειρηση δεν γενναει ουτε παραγει χρημα απο το πουθενα. Το χρημα παραγεται απο την εργασια και την παραγωγη προιοντος και την πωληση αυτου. Απο τα κερδη δυναται η καθε επιχειρηση και το κρατος να πει οτι ''μπορω να δωσω τοση (λιγη) αυξηση στους μισθους ¨η και καθολου'' αφου οπωσδηποτε μεγαλο μερος των κερδων ξαναπαει στην επιχειρηση ¨η στο κρατος για επεκταση/αναπτυξη αυτης, εξοπλισμο, διαφημιση, πρωτες υλες κ.λ.π.
Αν διαβασεις προσεκτικα τα σαιτς που εχω παραθεσει απο το Γενικο Λογιστηριο του κρατους και τα μισθολογια απο το 2001 μεχρι σημερα οι Δ.Υ. εχουν παρει αυξησεις πανω απο το 100% χωρις καμια αυξηση της παραγωγης τους αλλα με εισχωρηση νεων κομματικων Δ.Υ σε καθε εκλογικη αναμετρηση. Αν δεις τα επιδοματα του 2001 και τα συγκρινεις με του 2010 θα φριξεις, οχι τοσο απο το υψος τους αλλα απο το νουμερο τους. Σε καθε εκλογικη αναμετρηση να μια απεργια να κι ενα καινουριο επιδομα. Μην με προκιξεις γιαυτο, δεν το λεω εγω, ειναι μεσα στις αποφασεις και τις εφημεριδες τις κυβερνησης που υπαρχουν μεσα σε αυτα τα σαιτς. Αν τα ψαξεις θα τα βρεις και μονος σου.

Στο κατω κατω Κωστα ο εργοδοτης σε αμοιβει, ο εργοδοτης σου αυξανει τον μισθο και ο εργοδοτης στον μειωνει οποτεδηποτε θελει. Εγω ετσι ξερω οτι γινεται παντου και στον Ι.Τομεα στην Ελλαδα και στον Δημοσιο σε ολον τον κοσμο, η Ελλαδα γιατι να εξαιρειται???


RESPECT ++++++++++++++++++++++1200

NLS
30-09-2011, 16:33
Χαχαχα το κράτος από το 74 και μετά (και ειδικά από το 81 και μετά) "έδινε λόγω πιέσεων από τους συνδικαλιστές". :sm7::sm7::sm7::sm7:Καλόοοοο. Ναι ΔΕΝ έδινε για ψηφοθηρία. Όοοοοοοχι. Δεν έγιναν όλοι σχεδόν οι συνδικατοπατέρες μετά βουλευτές. Όοοοοοοοοχι. (κατά σύμπτωση αντί κόκκινοι όπως θα περίμενε κανείς... πράσινοι) Οι συνδικατοπατέρες δεν μίλαγαν ποτέ αυθαίρετα εκ μέρους των εργαζομένων για τους δικούς τους πολιτικούς σκοπούς. Όοοοοχι, είχαν την ευλογία του κόσμου. Έπρεπε να πουν, "τι θες να πας να μου διεκδικήσεις περισσότερα λεφτά; Τσέκαρες αν βγαίνει το κράτος; Άσε... θα τσεκάρω εγώ και αν είναι μετά βγαίνουμε σε απεργία"... ναι φυσικά, απόλυτα φυσιολογικό όλοι έτσι θα έκαναν στον πλανήτη. :sm7:

ntinopoulos
30-09-2011, 18:19
Aντε πάλι...........
Ειπε κανεις ο εργαζομενος Δ.Υ. να τα αρνηθει? ΟΟΟΟΧΙ!!!





Ειπα οτι
οι συνδικαλιστες που τα απαιτουσαν ντε και καλα, για λογαριασμο ολων των Δ.Υ., δεν επρεπε καν να περασει απο το μυαλο τους τετοια σκεψη (αυξησεων)
οι κυβερνησεις με πρωτη το ΠΑΣΟΚ δεν επρεπε να υποκυψει και να ενδωσει στις απαιτησεις τους και
να ακολουθουσαν (οι κυβερνησεις) το παραδειγμα διακυβερνησης, σε αυτο το σημειο, τον Πρεσβυτερο Καραμανλη ο οποιος οταν οι συνδικαλιστες ζητουσαν αυξηση τους ελεγε...''καθηστε να δουμε τι θα πει η ΤτΕ για τα εσοδα εξοδα του κρατους και μετα το συζηταμε. Απο το 1961 μεχρι το 1981 οι αυξησεις που ειχαν παρει οι Δ.Υ. αλλα και οι Ιδιωτικοι -ασχετα αν οι τελευταιοι επαιρναν περισσοτερα λογω συλλογικων συμβασεων που γινοντουσαν μεταξυ εργοδοτων και υπαλληλων - ηταν τρεις ολες κι ολες. Μια επι Γ.Παπανδρεου το 1964 οπου μολις εκλεχθηκε εδωσε αυξηση 50% στους Δ.Υ., μια το 1975 επι Καραμανλη της ταξεως του 3%(!!!!) γιατι ο ανθρωπος ηξερε και δεν ηταν τυχαρπαστος να ξοδευει για ψηφαλακια και μετα ο ΑΓΠ που απο το 1981 μεχρι το 1990 ξεπερασε κι αυτον του τον πατερα οχι μια αλλα τρεις φορες. Σε μας τους ιδιωτικους υποχρεωνε τον εργοδοτη να δινει την ΑΤΑ πλεον των συλλογικων συμβασεων. Ειχε δεν ειχε ο εργοδοτης επρεπε να τα δωσει αλλιως.....κρατικοποιουσε την εταιρεια οταν ο εργοδοτης βαραγε κανονι!!! Κρατικοποιημενη εταιρεια=καινουριοι Δ.Υ.=καινουριοι μισθοι=καινουριες αυξησεις=επιβαρυνση του Δημοσιου!! κατι σε Σ.ενωση δηλαδη που ολα ηταν κρατικα!
φυσικα οταν σου δινουν λεφτα δεν λες οχι αλλα οταν κλινει λογω χρεωκοπιας μια επιχειρηση εχεις κι εσυ τις ευθυνες σου που αμοιβοσουνα πανω απο τις δυνατοτητες της και οταν σου ειπε ο εργοδοτης για μειωση μισθου προς επιβιωση ολων εσυ αρνηθηκες!!.
Με άλλα λογια το κρατος ¨η μια επιχειρηση δεν γενναει ουτε παραγει χρημα απο το πουθενα. Το χρημα παραγεται απο την εργασια και την παραγωγη προιοντος και την πωληση αυτου. Απο τα κερδη δυναται η καθε επιχειρηση και το κρατος να πει οτι ''μπορω να δωσω τοση (λιγη) αυξηση στους μισθους ¨η και καθολου'' αφου οπωσδηποτε μεγαλο μερος των κερδων ξαναπαει στην επιχειρηση ¨η στο κρατος για επεκταση/αναπτυξη αυτης, εξοπλισμο, διαφημιση, πρωτες υλες κ.λ.π.
Αν διαβασεις προσεκτικα τα σαιτς που εχω παραθεσει απο το Γενικο Λογιστηριο του κρατους και τα μισθολογια απο το 2001 μεχρι σημερα οι Δ.Υ. εχουν παρει αυξησεις πανω απο το 100% χωρις καμια αυξηση της παραγωγης τους αλλα με εισχωρηση νεων κομματικων Δ.Υ σε καθε εκλογικη αναμετρηση. Αν δεις τα επιδοματα του 2001 και τα συγκρινεις με του 2010 θα φριξεις, οχι τοσο απο το υψος τους αλλα απο το νουμερο τους. Σε καθε εκλογικη αναμετρηση να μια απεργια να κι ενα καινουριο επιδομα. Μην με προκιξεις γιαυτο, δεν το λεω εγω, ειναι μεσα στις αποφασεις και τις εφημεριδες τις κυβερνησης που υπαρχουν μεσα σε αυτα τα σαιτς. Αν τα ψαξεις θα τα βρεις και μονος σου.

Στο κατω κατω Κωστα ο εργοδοτης σε αμοιβει, ο εργοδοτης σου αυξανει τον μισθο και ο εργοδοτης στον μειωνει οποτεδηποτε θελει. Εγω ετσι ξερω οτι γινεται παντου και στον Ι.Τομεα στην Ελλαδα και στον Δημοσιο σε ολον τον κοσμο, η Ελλαδα γιατι να εξαιρειται???
οι εκαστοτε κυβερνησεις το εκαναν καθαρα για δικο τους ωφελος και για να βολεψουν τους δικους τους!
πεταγαν σε συνδικαλιστες και δ.υ ψιχουλα προκειμενου να κυβερνουν και να κονομανε τα χοντρα πακετα!;)
περα απ αυτο δε λεμε να μη γινονται μειωσεις,αλλα να γινονται σε ΟΛΟΥΣ και αναλογικα!οχι επιλεκτικα...:rolleyes: