PDA

View Full Version : Βενετία-Μόναχο-Στρασβούργο-Παρίσι-Τουλούζη-Ανδόρα-Βαρκελώνη-Μοντπελιέ-Νίκαια-Μπολώνια


arisp
06-05-2009, 14:36
Καλησπέρα σε όλους,

Γράφω αυτό το κειμενάκι για να περιγράψω ένα ταξίδι που έκανα τον Αύγουστο μόνος στην Ευρώπη και για να δώσω μερικές χρηστικές πληροφορίες σε όποιον σκοπεύει να κάνει κάτι αντίστοιχο. Ήταν όνειρο χρόνων, κανονίστηκε μέσα σε 2-3 μέρες. Η διαδρομή ήταν:
Βενετία-Μόναχο-Στρασβούργο-Παρίσι-Τουλούζη-Ανδόρα-Βαρκελώνη-Μοντπελιέ-Νίκαια-Μπολώνια-Ανκόνα.
Σύνολο: Περίπου 4300χλμ σε 13 μέρες. Παρίσι και Βαρκελώνη έμεινα από 3 βράδια.

Ξεκίνησα 15Αυγούστου βράδυ με μια bmw R1200GS από Πάτρα. Φτάνοντας την Κυρ 17 Αυγ Βενετία ο καιρός ήταν βροχερός αλλά γρήγορα άνοιξε. Πήρα τον αυτοκινητόδρομο για Βερόνα και Μπρενερ (σύνορα με Αυστρία). Μπαίνοντας στην Αυστρία και περνώντας το Ινσμπρουκ μπήκα σε επαρχιακό δρόμο και πραγματικά άξιζε τον κόπο. Πολύ καλή διαδρομή σε δάσος με 2 λίμνες. Έφτασα στο Μόναχο το απόγευμα. Εκεί έκανα το σερβις των 1000χλμ στα κεντρικά της εταιρίας τη Δευτέρα το πρωί. Το μεσημέρι αναχώρηση για Στρασβούργο. Μέχρι Στουτγγάρδη πήγα από αυτικινητόδρομο και μετά από επαρχιακό όπου και στην περιοχή Μπάτεν Μπάτεν κοιμήθηκα σε καμπιγκ. Επίσης πολύ ωραίο κομμάτι.
Την Τρίτη συνέχεια για Παρίσι όπου συνάντησα βροχή για 200χλμ.
Παρασκευή πρωί αναχώρηση με βροχή για 250 χλμ προς Τουλούζη όπου έφτασα το βράδυ. Παρίσι και Τουλούζη το ξενοδοχείο ήταν σε πολύ λογικά πλαίσια (50€).
Σάββατο ξεκίνησα με κατεύθυνση Πυρηναία-Ανδόρα-Βαρκελώνη όπου και κοιμήθηκα σε hostel. Το τελευταίο ήταν πολύ καθαρό, οικονομικό και σου έδινε την ευκαιρία να μιλήσεις με άλλους καθώς το να ταξιδεύεις μόνος είναι ώρες-ώρες δύσκολο.
Από Βαρκελώνη μέσω Costa Brava και Κυανής ακτής (διανυκτέρευση Μοντπελιε – Νικαια) έφτασα Μπολώνια (διανυκτέρευση) και έπειτα Ανκόνα.

Σαν συμπεράσματα ήθελα να πω τα εξής για όποιον το «τολμήσει»...
1. Γενικά τα πράγματα είναι εύκολα. Ενιαίο νόμισμα, όχι σύνορα, κινητό τηλέφωνο, πιστωτική κάρτα και Ιντερνετ κάνουν εύκολο το ταξίδι.
2. Στους αυτοκινητόδρομους νοιώθεις ασφαλής. Αν πας δεξιά δεν σε πειράζει κανείς. Αν είσαι στην αριστερή λωρίδα με 150 + δύσκολα θα σε ενοχλήσει κάποιος (Μάλλον ακρίβυνε πολύ η βενζίνη). Στην Ιταλία είναι λίγο απρόσεκτοι βέβαια...
3. Η βροχή είναι μες το παιχνίδι αλλά δεν είναι απαγορευτική.
4. Βενζίνη σε Γαλλία-Γερμανία-Ιταλία €1,45+ (όταν εδώ είχε 1,20).
Ισπανία ίδια τιμή με Ελλάδα
4. Για διόδια θα δίνετε λίγο λιγότερα απ’ότι για Βενζίνη
5. Το gps (δεν είχα μαζί) βοηθά μόνο μέσα στις πόλεις για τα ξενοδοχεία. Κατά τ' άλλα η πινακίδες είναι υπερεπαρκείς για να κατευθυνθείτε.
6. Αν κλείσετε απ’ το ιντερνετ βρίσκετε πολλές ευκαιρίες για οικονομικά ξενοδοχεία. Αν θέλετε καμπιγκ αγοράστε κάποιο αγγλικό βιβλίο οδηγό γι’ αυτά.
7. Συμβουλευτείτε το google map αν δεν έχετε gps. Είναι πολύ κατατοπιστικό και αξιόπιστο.
8. Προτιμήστε τους επαρχιακούς δρόμους όταν μπορείτε

Σίγουρα άξιζε τον κόπο. Δεν περιέγραψα με λεπτομέρειες τα μέρη που πέρασα απλά έδωσα κάποιες πληροφορίες για το τι και πως καθώς κάτι τέτοιο έψαχνα κι εγώ πριν ξεκινήσω.

Καλούς δρόμους σε όλους μας με υγεία!!!
Άρης Π

Κόστος:
330 € εισιτήρια
400 € βενζίνη
200 € διόδια
350 € διαμονή
600 € διατροφή, άλλα έξοδα
Σύνολο περίπου 2000€

Arkas
06-05-2009, 14:49
Πολύ ωραία, συνοπτική και κατατοπιστική παρουσίαση Άρη!
Σε ευχαριστούμε.

Άντε ετοιμάσου για την επόμενη!:D

ntinopoulos
06-05-2009, 15:12
ωραιος!

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
06-05-2009, 15:39
Συγχαρητήρια.Το post σου " πέρασε " αρκετά μηνύματα.Από θέμα ασφάλειας της μηχανής κατά τις διανυκτερεύσεις σου πως ήτανε?Επέλεγες ξενοδοχείο με κλειστό
parking?
Το θέμα της βροχής είναι σύνηθες στη κεντρική Ευρώπη το καλοκαίρι.Το αντιμετώπισα
το 2001 και 2002 όταν ταξίδεψα με αυτοκίνητο.Δυστυχώς με τη μηχανή δεν το εχω
κάνει ακόμη.
Για το service χρειάστηκε να κλείσεις ραντεβού?Πως ήταν η αντιμετώπιση τους ?

Μακ

emix
06-05-2009, 15:54
Μπραβο Αρη.
Σε καταλαβαινω απολυτα γιατι περσι εκανα και γω ενα μοναχικο ταξιδι μεχρι την Γενευη. Εκει βεβαια συναντησα την γυναικα με το παιδι μου γιατι ειχαν παει αεροπορικως, αλλα την διαδρομη Ανκονα-Γενευη και Γενευη-Βενετια (μεσω ελβετικως αλπεων) την εκανα μονος.

Θα πω και γω τις προσωπικες μου εκτιμησεις σχετικα μ ενα μοναχικο ταξιδι:
Εφοσον τα βρισκεις με τον εαυτο σου, ενα τετοιο ταξιδι ειναι πανεμορφο.
Μπορεις να σταματησεις οπου θελεις, να κοιμηθεις οπους θελεις, ειτε σε καλο ξενοδοχειο, ειτε οχι. Να κοιμηθεις σε καμπινγκ.Γενικα κανεις οτι γουσταρεις.
Καθεσαι και σκεφτεσαι πανω στην μηχανη την ζωη σου, τι θα ηθελες να κανεις, τα λαθη σου, ολα.
Εμενα ενα τετοιο ταξιδι μ ενθουσιαζει και με αποτοξινωνει. Ειναι σιγουρο οτι θα ξανακανω καποτε ενα τετοιο.
Μπραβο και παλι Αρη και ευχομαι να ξαναπας παλι και παλι μονος!

syan
06-05-2009, 18:11
Αρη Μπράβο για την ιδέα να το ποστάρεις και άλλο ένα Μπράβο για το όμορφο ταξίδι σου. Αφού τόθελες να το κάνεις μόνος καλά τόκανες..Εχει και τις ιδιαίτερες στιγμές της η μοναχική "β ό λ τ α". Εχω κάνει μερικά ταξίδια στην Ευρώπη και γνωρίζω τις ομορφιές της και πώς "γεμίζουν οι μπαταρίες".
Νάσαι καλά και πάντα τέτοια!!

Υ.Γ. Κι εγώ περιμένω τις μέρες φέτος τον Ιούνη γιατί σαλπάρω για Τσεχία - Αυστριακές Αλπεις.

EOD-K9
06-05-2009, 19:56
ΑΧ
ΒΑΧ

fidemporas
06-05-2009, 20:19
Πολυ ωραιο ταξιδι.....
Σουπερρρρρρ.....!!!!!!!!

leonidas
06-05-2009, 20:28
Μπράβο Άρη!
Σ' ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες που μοιράστηκες μαζί μας!
:sm8:

arisp
07-05-2009, 12:27
Συγχαρητήρια.Το post σου " πέρασε " αρκετά μηνύματα.Από θέμα ασφάλειας της μηχανής κατά τις διανυκτερεύσεις σου πως ήτανε?Επέλεγες ξενοδοχείο με κλειστό
parking?
Το θέμα της βροχής είναι σύνηθες στη κεντρική Ευρώπη το καλοκαίρι.Το αντιμετώπισα
το 2001 και 2002 όταν ταξίδεψα με αυτοκίνητο.Δυστυχώς με τη μηχανή δεν το εχω
κάνει ακόμη.
Για το service χρειάστηκε να κλείσεις ραντεβού?Πως ήταν η αντιμετώπιση τους ?

Μακ

Δεν την άφησα σε κλειστό παρκινγκ. Έξω την είχα με 2 κλειδαριές (δισκόφρενου και κουλούρα).

Στο Μόναχο στο σερβις ήταν ευγενέστατοι, χωρίς ραντεβού με εξυπηρέτησαν. Την άφησα 8 το πρωι και την πήρα 11. Ήταν ακριβά όμως, 200ε για τα 1000χλμ...

SenseiG
07-05-2009, 12:35
Αντε να δουμε και εμεις τι θα κανουμε.:sm8:ευχαριστουμε Αρη

droggitiszak
07-05-2009, 13:27
συγχαρητήρια για το ταξίδι κ ευχαριστούμε για τις χρήσιμες πληροφορίες . είτε μόνος είτε μάνος το θέμα είναι να κάνεις πάντα πολλά καλά ορθια και -όπως τα λέω εγώ- πελαγίσια χιλιόμετρα ! πάντα τέτοια !!!

george1968
08-05-2009, 18:27
Άρη
Πολύ ωραίο το ταξίδι σου!
Έχω κάνει κάτι αντίστοιχο μέχρι τη Βαρκελώνη και μου ξύπνησες μνήμες.
Να είσαι καλά!