PDA

View Full Version : ΟΡΙΣΤΕ Η ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ ΤΟΥ ΝΕΟΕΛΛΗΝΑ


fidemporas
06-05-2009, 16:46
no coment ....

http://www.thegreekz.com/forum/showthread.php?t=446257


:mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad::mad:

EOD-K9
06-05-2009, 19:49
ΝεύραΝεύραΝεύρα
Δεν άφησαν μια τυφλή γυναίκα να μπει να φάει με το σκύλο-οδηγό
Εαν ήταν καμία κυράτσα πλούσια θα κάνανε τεμενάδες κιας κρατούσε το κοπρακι της ................

ΑΙΣΧΟΣ

ntinopoulos
07-05-2009, 00:05
ντρεπομαι:o

Arkas
07-05-2009, 00:27
Τί να πούμε βρε παιδιά!
Τα άτομα με ειδικές ανάγκες αντιμετωπίζονται σαν εχθροί στην Ελλάδα!
Ενώ τελικά, ο μόνος εχθρός, είναι ο εαυτός μας...

leonidas
07-05-2009, 02:07
Απίστευτο κι όμως Ελληνικό!!!!

ΝεύραΝεύραΝεύρα

kostas_366
07-05-2009, 05:26
Τί να πούμε βρε παιδιά!
Τα άτομα με ειδικές ανάγκες αντιμετωπίζονται σαν εχθροί στην Ελλάδα!
Ενώ τελικά, ο μόνος εχθρός, είναι ο εαυτός μας...
Μαζί σου, έτσι είναι.

wolferin
07-05-2009, 12:19
Δεν ειναι μονο ντροπιαστικο αλλα και εξοργιστικο που εχουμε φτασει.
Περασαμε απο τον οικτο στην αδιαφορια!!!!!!!
ΝεύραΝεύραΝεύρα

Arkas
07-05-2009, 12:24
Δεν ειναι μονο ντροπιαστικο αλλα και εξοργιστικο που εχουμε φτασει.
Περασαμε απο τον οικτο στην αδιαφορια!!!!!!!
ΝεύραΝεύραΝεύρα
Κάτσε ρε Πάνο!
Εδώ δεν είναι αδιαφορία, εδώ μιλάμε για κακότητα και μισητή συμπεριφορά!Νεύρα

SenseiG
07-05-2009, 12:42
Ειναι και αυτο ενα ειδος ρατσισμου.Νεύρα

ΙoannisPanagiotidis
07-05-2009, 14:17
:)...παιδες αν διαβασετε ομως την συνεχεια της συζητησης ...βγαινει ο καταστηματαρχης και απολογειτε οτι δεν εγινε εσκεμμένα και δεν καταλαβε ο σερβιτορος οτι ο σκυλος ηταν οδηγος σε ατομο με ειδικες αναγκες!...απ οτι λεει προσφερθηκε να επανορθώσει πραγμα που δεν εγινε δεκτο!

"
Τι απαντάνε από το κατάστημα !!

"Όπως ξέρετε η πρωτομαγιά είναι μέρα που ο Έλληνας το ρίχνει έξω .
Έτσι και έγινε και αυτή τη πρωτομαγιά .
Η Φίλτατη κυρία λοιπόν ηρθε στο κατάστημα μας , μαζί με το σκυλάκι της για να φάει . Λόγω του φόρτου εργασίας που είχαμε ο σερβιτόρος δεν αντιλήφθηκε ότι ο σκύλος ήταν συνοδός .
Όλοι όσοι καθόντουσαν στην αυλή φορούσαν γυαλιά ηλίου όπως και η κυρία που εκφράζει το... παράπονο της .Υπάρχει νόμος που λέει ότι σε χώρους υγειονομικού ενδιαφέροντος απαγορεύονται τα ζώα . Έτσι λοιπόν ο σερβιτόρος όταν αντιλήφθηκε το σκυλάκι που γαύγιζε της είπε πως δεν μπορούμε να την εξυπηρετήσουμε με το σκυλάκι . Δεν μας είπε ότι ο σκύλος είναι συνοδός . Εννοείτε πως αν το είχαμε αντιληφθεί ή μας το είχε αναφέρει θα την εξυπηρετούσαμε .
Όταν λοιπόν ο σερβιτόρος της είπε πώς δεν μπορούμε να την εξυπηρετήσουμε , σηκώθηκε και έφυγε χωρίς να ζητήσει τον υπεύθυνο του καταστήματος ή τον τεχνικό ασφαλείας που είναι και ο αρμόδιος για τέτοιου είδους ζητήματα. Μετά από λίγο μια άλλη κυρία πήρε τηλέφωνο εκ μέρους της ,και ζήτησε τον υπεύθυνο του καταστήματος για περαιτέρω εξηγήσεις .
Όταν ο υπεύθυνος του καταστήματος άκουσε ότι ο σκύλος ήταν συνοδός ζήτησε αμέσως συγνώμη και απαίτησε να πάει να πάρει με το αυτοκίνητο του από το σπίτι της , τη κυρία μαζί με το σκυλάκι , πράγμα που αρνηθηκε .

Παρακαλώ τη κυρία που πήρε τηλέφωνο να το επιβεβαιώσει ."

Από Ταβέρνας Ιορδάνης

Αναρτήθηκε από troktiko στις 10:12 μμ

http://troktiko.blogspot.com/2009/05...post_8410.html (http://anonym.to/?http://troktiko.blogspot.com/2009/05/blog-post_8410.html)

"

Arkas
07-05-2009, 14:23
Οι Έλληνες ανέκαθεν φημίζονταν για το φιλότιμό τους.
Αν το χάσουμε κι' αυτό...
Σε ευχαριστούμε Γιάννη, έτσι μπαίνουν κάποια πράγματα στη θέση τους.

EOD-K9
07-05-2009, 14:37
:hmmm:Εαν είναι αλήθεια και την ίδια μέρα η ταβέρνα επιχειρισε να το διορθώσει τότε μπράβο τους και κακώς που η κυρία δεν το ανέφερε ολοκληρωμένα ;)

Για αποφυγή κακών και άδικων κριτικών ..........

fidemporas
07-05-2009, 20:01
Sorry παιδιά αλλά το σχετικό link το διάβασα προχτές το απόγευμα.
Όταν όμως το ανάρτησα στο φόρουμ δεν τσέκαρα για τυχόν απαντήσεις.

:o:o:o:o

Αλλά δεν πέρνω σίγουρα το μέρος του μαγαζάτορα.

zitsos
07-05-2009, 21:54
το κακό ρε παιδια είναι όλους αυτούς τους συνανθρώπους τους σκεφτόμαστε μόνο όταν κάτι συμβαίνει η τυχένει να έχουμε καποιον γνωστό και ξέρουμε τη παίζει , καλό θα έιναι να κυτάμε και λίγο παραπέρα ......!

ntinopoulos
07-05-2009, 23:46
δηλαδη στην αρχη ο ταβερνιαρης νομισε οτι η κυρια πηγαινε για κυνηγι και ειχε μαζι της το λαγοσκυλο?
καλα οκ!!!:rolleyes:

george1968
08-05-2009, 17:46
Παίδες,
έχω φάει και στις 2 ταβέρνες και ομολογώ ότι το φαγητό είναι εξαίσιο!

Παρόλα αυτά, η συμπεριφορά τους είναι ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ και προσωπικά δεν πρόκειται να πατήσω το πόδι μου, σε καμία από τις 2 ταβέρνες ποτέ ξανά.

Παρά του προφανές της κοινωνικής ευαισθησίας,
δυστυχώς ο Έλληνας είναι ένα ζώο και μισό!

Σε ποιόν, για ποιο λόγο και γιατί φταίει ένα ζωντανό?
Άσχετά με το αν είναι οδηγός, συνοδός και φίλος.

Καλύτερα είναι τα μούλικα που τρώνε δίπλα σου και ουρλιάζουν? Και μάλιστα οι γονείς τους είναι δίπλα και χαίρονται κιόλας? Τι φταίει ένα ζωντανό που κουλουριάζει στα πόδια σου δίπλα ή κάτω από το τραπέζι? Ποιον ενοχλεί???

Λυπάμαι, αλλά δυστυχώς για κάποια θέματα, ζούμε ακόμα στον μεσαίωνα!!

Lean
08-05-2009, 18:02
Συμφωνω μαζι σου φιδεμπορα,αλλα μηπως πρεπει να αντιδρουμε και...δυναμικα σε τετοια περιστατικα?
Πρεπει να καταλαβουμε ολοι οτι τα ζωα εχουν δικαιωμα στην ζωη.Αλλα επετρεψε με και τα παιδια δεν φταινε ρε φιλε και δεν εχουμε το δικαιωμα να ΤΑ αποκαλουμε μουλικα.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΥΛΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΙΟΥΝΤΑΙ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΝΑΓΚΗ.Υπαρχει χωρος για ολους,αγαπη δεν υπαρχει,και μαλλον εκει ειναι και το μεγαλο ελειμα του πολιτισμου μας.
Με αγαπη για ολους σας

george1968
08-05-2009, 18:11
φιδεμπορα,... δεν εχουμε το δικαιωμα να ΤΑ αποκαλουμε μουλικα.ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΜΟΥΛΙΚΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΖΟΥΝ ΑΝΑΜΕΣΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΑΓΑΠΙΟΥΝΤΑΙ ΙΣΩΣ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΑΝΑΓΚΗ.

Α. Χαίρομαι διότι κατάλαβες αμέσως τι επαγγέλλομαι.
Β. Χαίρομαι ακόμα περισσότερο διότι διατηρώ το δικαίωμα να εκφράζομαι με καυστικότητα και να μην την καταλαβαίνει κανείς (ή λίγοι)

Δεν επιθυμώ να προσβάλω κανένα παιδάκι. Τουναντίον, επιθυμώ να προσβάλω τον γονέα.
Ο νοών νοείτο

pepax66
12-05-2009, 15:27
Αν δεν αντιδρούμε με υπευθυνότητα και επιμμονή σε όλες τις καταστάσεις δεν θα γίνουμε ποτέ λαός! Είμαστε αρπακόλλες και ότι καλό και να κάνουμε εξαφανίζεται κάτω από την συμπεριφορά μας αλλά κυρίως από την αδιαφορία μας ! Τι να πεις κανείς στην Κυρία που ανάρτησε την μισή αλήθεια τι να πεις στον κάπελα και τον πιθανότατα αλλοδαπό σερβιτόρο (που για την κυρία έγινε πορτιέρης σε ταβέρνα)? Τι να πεις στο ζωόφιλο που έχει τον κόπρο του να γυρίζει όλη την ταβέρνα και να κάνει τα δικά του ΚΑΙ να πεις στον γονέα που απολαμβάνει ήσυχος το φαγητό ενω το Μοσχαναθρεμένο του (ναι ρε παιδιά έτσι γιατί το έχουμε ζήσει όλοι) Να σου έχει σπάσει τα νεύρα με το τρόπο του, τις φωνές του την φασαρία του αλλά και ότι έχει επιλέξει το τραπέζι σου να τα κάνει όλα αυτά! Δεν το λέω για να υποστηρίξω κάποιον αλλά σας μεταφέρω λόγια φίλου (γονέα) ενώ τρώγαμε σε ψαροταβέρνα "έχω φιλήσει κατουρημένες ποδιές για να βαστήξει κάποιος τα παιδια και μου στοίχισε σχεδόν €50 εδώ θα δώσω άλλα €100 για να φιλάω το παιδί του μ.....α?"
και ο νοών νοείτω! :hmmm::hmmm::hmmm:

skippybi
12-05-2009, 15:47
πολύ θα ήθελα να ακούσω και την απάντηση της παθούσας πάντως...;)

Maen
12-05-2009, 23:42
Παίδες,
έχω φάει και στις 2 ταβέρνες και ομολογώ ότι το φαγητό είναι εξαίσιο!

Παρόλα αυτά, η συμπεριφορά τους είναι ΑΚΡΩΣ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ και προσωπικά δεν πρόκειται να πατήσω το πόδι μου, σε καμία από τις 2 ταβέρνες ποτέ ξανά.

Παρά του προφανές της κοινωνικής ευαισθησίας,
δυστυχώς ο Έλληνας είναι ένα ζώο και μισό!

Σε ποιόν, για ποιο λόγο και γιατί φταίει ένα ζωντανό?
Άσχετά με το αν είναι οδηγός, συνοδός και φίλος.

Καλύτερα είναι τα μούλικα που τρώνε δίπλα σου και ουρλιάζουν? Και μάλιστα οι γονείς τους είναι δίπλα και χαίρονται κιόλας? Τι φταίει ένα ζωντανό που κουλουριάζει στα πόδια σου δίπλα ή κάτω από το τραπέζι? Ποιον ενοχλεί???

Λυπάμαι, αλλά δυστυχώς για κάποια θέματα, ζούμε ακόμα στον μεσαίωνα!!

Φίλε Γίωργο καλώς κακός ζούμε σε μια κοινωνία οπού επιβάλονται καποιοι κανόνες.. ασχέτος αν ενοχλέι ή όχι το ζωάκι δέν μπορούμε να επιβάλουμε τη παρουσία του μεσα σε ενα χώρο γιατι πολύ απλα δεν ξέρουμε κατα ποσο επηρεάζει τη υγεία του διπλάνου μας (όπως παράδειγμα οι καπνιστές)... ειναι κρίμα να το ρίχνουμε ώς προς ελάτωμα του ΕΛΛΗΝΑ γιατι πολύ απλα αυτό γινετε παντου... σε αυτο που θα συμφωνήσω ομως μαζί σου και θα αυξήσω ειναι το θέμα του "αφήνω ελευθερο το παιδί μου" οπού εκει μπορείς να κατήγορήσεις τον ΕΛΛΗΝΑΡΑ για την στάση του με όλα σου τα δίκια.

Πάντως για να επανέλθω στο θέμα με το ατομο με ειδική ανάγκη θα πώ οτι ακόμα και απόλυτο δίκιο να είχε η κυρία αυτή (αν και μου κανει ΜΕΓΑΛΗ εντυπωση το οτι δεν αναφέρει καθόλου την αντίδραση της ταβέρνας μετα) πρέπει να σεβαστούμε το γεγονός οτι..ναι αυτή εχει καποίο πρόβλημα αλλα μπορεί να εχω και εγω προβλημα με το ζώο..να σιχαινομαι ή να ειμαι αλεργικός ή χιλίους δυο άλλους λογούς επομένος ειναι ποιο σύνθετο απο οτι το τοποθετήσαμε:hmmm:


ΥΓ.. για να μήν με πάρει στραβά κανείς θα πώ οτι
ειμαι τρομερά φιλόζωος και κατοχος σκύλου και πραγματίκα με "χαλαέι" οταν βγαίνω βόλτα μαζί του δεν μπορώ να μπω σε καποια μαγαζία να πίω το καφέ μου

george1968
13-05-2009, 13:02
Φίλε Νίκο,
Θα συμφωνήσω μαζί σου σε αρκετά από τα σημεία που έθιξες.
Παρόλα αυτά επέτρεψέ μου να πω ότι και στη Γαλλία και στις ΗΠΑ υπάρχουν αλλεργίες αλλά η αντιμετώπιση είναι διαφορετική...

Επειδή όμως βλέπω ότι ξεφεύγουμε από το κύριο θέμα (και πρώτος εγώ), να επαναφέρω σε προτεραιότητα τα θέματα:
Είναι άδικο να υπάρχει η συγκεκριμένη συμπεριφορά σε άτομα με ειδικές ανάγκες.

fire red!
14-05-2009, 08:06
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/0002011A.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10)

gtbike
14-05-2009, 13:58
Εμένα στην Αγγλία προ 2 ετών μας πέταξαν έξω από μαγαζί γιατί είχαμε μαζί και ένα μωρό (και όχι μόνο από ένα μαγαζί) :mad::mad:

Gazi
15-05-2009, 22:00
Θα ήθελα να επισημάνω κάτι επί του θέματος...
Δεν υπάρχει πλέον ο όρος άτομα με ειδικές ανάγκες!!!!Τα άτομα αυτά ονομάζονται άτομα με ειδικές ικανότητες!!!
Για το θέμα δεν θα ήθελα να λάβω μέρος διότι τα λεγόμενα και από τις δύο πλευρές υποστηρίζουν ορθές απόψεις....

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-05-2009, 23:18
Θα ήθελα να επισημάνω κάτι επί του θέματος...
Δεν υπάρχει πλέον ο όρος άτομα με ειδικές ανάγκες!!!!Τα άτομα αυτά ονομάζονται άτομα με ειδικές ικανότητες!!!
Για το θέμα δεν θα ήθελα να λάβω μέρος διότι τα λεγόμενα και από τις δύο πλευρές υποστηρίζουν ορθές απόψεις....


:sm8:

Arkas
17-05-2009, 22:32
:sm8: