PDA

View Full Version : Αντρίκος Παπανδρέου: "Δυσκολεύομαι κι εγώ να βρω εργασία"


MARK
26-09-2011, 07:01
Αντρίκος Παπανδρέου: "Δυσκολεύομαι κι εγώ να βρω εργασία"

Έχει βρεθεί με τους "αγανακτισμένους", μετέχει σε πορείες και διαδηλώσεις, αποφεύγει να μιλάει για το επώνυμό του, αν και είναι γιος του πρωθυπουργού της χώρας. Τι λέει για τον Γ. Παπανδρέου, τη σχέση του με την πολιτική και την Ελλάδα του σήμερα



Είναι γιος του πρωθυπουργού της χώρας, όταν όμως τον ρωτάνε για το επώνυμό του, απαντά πως πρόκειται για "απλή συνωνυμία".
Ο Αντρίκος Παπανδρέου, 29 ετών σήμερα, δε διαφέρει σε τίποτα, σχεδόν, από τους άλλους νέους της γενιάς του, αφού μοιράζεται τις ίδιες αγωνίες μαζί τους, συμεμετέχει σε πορείες διαμαρτυρίας και έχει πάρει μέρος σε καταλήψεις, όταν μάλιστα πήγαινε σε δημόσιο σχολείο και ο πατέρας του ήταν υπουργός Παιδείας.
Όπως δημοσιεύει το "Βήμα της Κυριακής", ο Αντρίκος δεν αναφερόταν στη σχέση του με τον πρωθυπουργό, ακόμη κι όταν υπηρετούσε στους αλεξιπτωτιστές στον Έβρο. Δε χρησιμοποίησε κάποιο πολιτικό μέσο για να αποφύγει τα δύσκολα, ενώ ολοκλήρωσε την εκπαίδευσή του ως αλεξιπτωτιστής.
Μάλιστα, όπως αναφέρει το δημοσίευμα, στη μονάδα πληροφορήθηκαν ποιος είναι, όταν ξαφνικά πήγε ο πατέρας του να τον επισκεφτεί.
Ο γιος του Γ. Παπανδρέου από τον πρώτο του γάμο, με την κυπριακής καταγωγής Εύα Ζησιμίδου, ζει όπως κάθε νέος σήμερα, ενώ όπως παραδέχεται, και ο ίδιος δυσκολεύεται να βρει δουλειά.
Με πλούσιες σπουδές, σε Κοινωνιολογία, Στατιστική (σε πανεπιστήμια της Νορβηγίας και της Βρετανίας), έχει εργαστεί στο παρελθόν στο Μεσογειακό Αγρονομικό Ινστιτούτο στα Χανιά, σε ιδιωτικές εταιρείες με ειδίκευση στην εταιρική κοινωνική ευθύνη, ενώ εργαζόταν ακόμη κι όταν σπούδαζε στη Νορβηγία, σε κοινωνιολογικά προγράμματα των πανεπιστημίων.
"Δυστυχώς, η κρίση κάνει τα πράγματα πιο δύσκολα. Αλλά οι εταιρείες δεν πρέπει να διώχνουν εργαζόμενους, έμπειρο εργατικό δυναμικό, που θα μπορούσε να συνεισφέρει στην ανάπτυξη", λέει ο ίδιος, εκφράζοντας την προσδοκία του, να βγει η χώρα "όπως πραγματικά τη θέλουμε, μία χώρα που θα υπερκεράσει τις άλλες κι αυτό που πρέπει να ξέρουμε είναι, ότι όλοι μαζί μπορούμε".
Όπως ο ίδιος λέει μάλιστα, μετέχει σε κινητοποιήσεις και πορείες, "αρκεί να είναι ειρηνικές".
"Μετέχω ως απλός πολίτης αρκετές φορές με την παρέα μου, σε πορείες που προτείνουν συγκεκριμένες λύσεις και δε λοιδορούν απλώς. Ειρηνικά όμως. Σε αυτές που σπάνε μαγαζιά και πεζοδρόμια όχι, δεν πήγα κι ούτε πρόκειται να πάω. Δεν το μπορώ αυτό. Καταστρέφουν τις περιουσίες άλλων, με αποτέλεσμα πολλοί εργαζόμενοι να χάσουν την εργασία τους", σημειώνει.
"Τα μαλλιά του πατέρα μου άσπρισαν σε τρεις μήνες"
Ερωτηθείς για το πώς νιώθει, που ο πατέρας του ηγείται μίας κυβέρνησης που κόβει μισθούς και συντάξεις, απαντά:
"Δεν τον βλέπετε; Του πατέρα μου τα μαλλιά άσπρισαν σε τρεις μήνες. Το παλεύει όσο μπορεί, στεναχωριέται, προσπαθεί. Κι όσο γι' αυτά που λένε ότι γυμνάζεται, δε γυμνάζεται απλά για τον εαυτό του, γυμνάζεται για να είναι δυνατός για τη μάχη που δίνει κάθε μέρα.
Εάν δεν τα ζεις από μέσα, κανείς δεν ξέρει συμβαίνει", λέει.
Όταν μάλιστα τον ρωτάνε, ποια είναι η δική του σχέση με την πολιτική, απαντά:
"Τι να σας πω; Οποιοσδήποτε ασχολείται με την πολιτική, πρέπει να δώσει, να θυσιάσει κάτι από τη ζωή του αν θέλει πραγματικά να ασχοληθεί με τα κοινά. Πρέπει να δώσει ένα είδος όρκου. Πρέπει να υπερασπίζεσαι τα συμφέροντα όσων σε ψήφισαν κι όσων δε σε ψήφισαν".
"Δε θέλω να έχω θεσμικό ρόλο, δε θέλω να μπερδεύω τη γνώμη μου με τους θεσμούς, έχω άλλο ρόλο και εξάλλου δεν είμαι τίποτα παραπάνω από ένας απλός Έλληνας", καταλήγει.

gemara
26-09-2011, 07:56
Αμαρτίες γονέων παιδεύουσι τέκνα...
(και παππούδων και προπαππούδων και πάει λέγοντας...)

frits
26-09-2011, 08:32
Και εγώ ο ####### ανεβάζω ανέκδοτα....

που να τον συναγωνιστώ.....ΝεύραΝεύρα

HAWK_46
26-09-2011, 08:34
Και εγώ ο ####### ανεβάζω ανέκδοτα....

που να τον συναγωνιστώ.....ΝεύραΝεύρα

.....ηρέμησε και διάβασε την υπογραφή σου !!! ;)

tsatsos
26-09-2011, 08:37
Μα σε λιγα χρονια θα βρει δουλεια.Λετε να χαλασει αυτος τη σειρα.Ανδρεας Παπανδρεου λεγετε δεν μπορει θα το εχει και αυτος το χαρισμα...

gemara
26-09-2011, 09:35
Και εγώ ο ####### ανεβάζω ανέκδοτα....

που να τον συναγωνιστώ.....ΝεύραΝεύρα

Υπάρχουν κάτι καλά πρωταπριλιάτικια Σταύρο! Στά' χουν πάρει άλλοι όμως! :D

asotosios
26-09-2011, 09:55
το παλικαρι του ΓΑΠ...δεν υπηρετησε στα αλεξιπτωτα...αλλα σε βορειες μοιρες καταδρομων (οχι οτι εχει σημασια απλα για να βαζουμε τα πραγματα στην θεση τους) ...λεει ψεμματα οτι δεν ηξεραν ποιος ειναι μιας και οταν ορκηστηκε στο μεγαλο πευκο...μετα τις 2εβδομαδες βασικης εκπαιδευσης πηγε ο ΓΑΠ να τον δει...μαζι με καναλια κτλ κτλ ηταν λιγο πριν τις εκλογες...και βγηκε σε ολα τα καναλια...μολις ειχα απολυθει και μου ειχε κανει εντυπωση...!!!

σιγα μην τον καψωναρανε οπως τους αλλους φανταρους...ακομα και μεσον να μην εβαλε οπως λεει, αρκουσε η γνωση οτι ειναι γιος του Παπανδρεου...για να μην τον ενοχλησει κανενας...και να του δωσουνε φιδοποστο...!!!

αληθεια ποσοι εχουν την τυχη να εργαζονται μολις εχουν αποφοιτησει στο Μεσογειακό Αγρονομικό Ινστιτούτο στα Χανιά...???

και ο πατερας του οπως και ολοι του συναφιου τους εχουνε κανει καταληψεις κτλ κτλ αλλα εχουν εργαστει σε τεραστιες εταιριες οταν αποφοιτησαν σε μεγαλα ποστα...βλεπε μπακογιαννη (γιο)...που με το που αποφοιτησε τον κανανε κατι σαν διεθυνων συμβουλο κτλ κτλ...ειναι αληθεια οτι ειναι πολυ ποιο ικανοι απο ολους εμας και για αυτο πηρανε τις θεσαρες κατευθειαν...

παρεπιπτοντως και ο γιος της Μπακογιαννη υποτηθετε οτι υπηρετησε στα αλεξιπτωτα...μπηκε για ενα πρωινο κανανε κατι ληψεις και καλα εκπαιδευσης και το μεσημερακι εφυγε χωρις να τον δει απο τοτε κανενας ξανα...αρεσκοντε περα απο το να μας γαμανε την ζωη να το παιζουνε και κομαντο...βλεπε Τσακ Νορρις ενα πραγμα...

ltsiorak
26-09-2011, 10:04
αλλος ενας νταβατζης γεννηθηκε.....

καλος το νταβατζη μας...

NLS
26-09-2011, 11:10
το παλικαρι του ΓΑΠ...δεν υπηρετησε στα αλεξιπτωτα...αλλα σε βορειες μοιρες καταδρομων (οχι οτι εχει σημασια απλα για να βαζουμε τα πραγματα στην θεση τους) ...λεει ψεμματα οτι δεν ηξεραν ποιος ειναι μιας και οταν ορκηστηκε στο μεγαλο πευκο...μετα τις 2εβδομαδες βασικης εκπαιδευσης πηγε ο ΓΑΠ να τον δει...μαζι με καναλια κτλ κτλ ηταν λιγο πριν τις εκλογες...και βγηκε σε ολα τα καναλια...μολις ειχα απολυθει και μου ειχε κανει εντυπωση...!!!

σιγα μην τον καψωναρανε οπως τους αλλους φανταρους...ακομα και μεσον να μην εβαλε οπως λεει, αρκουσε η γνωση οτι ειναι γιος του Παπανδρεου...για να μην τον ενοχλησει κανενας...και να του δωσουνε φιδοποστο...!!!

αληθεια ποσοι εχουν την τυχη να εργαζονται μολις εχουν αποφοιτησει στο Μεσογειακό Αγρονομικό Ινστιτούτο στα Χανιά...???

και ο πατερας του οπως και ολοι του συναφιου τους εχουνε κανει καταληψεις κτλ κτλ αλλα εχουν εργαστει σε τεραστιες εταιριες οταν αποφοιτησαν σε μεγαλα ποστα...βλεπε μπακογιαννη (γιο)...που με το που αποφοιτησε τον κανανε κατι σαν διεθυνων συμβουλο κτλ κτλ...ειναι αληθεια οτι ειναι πολυ ποιο ικανοι απο ολους εμας και για αυτο πηρανε τις θεσαρες κατευθειαν...

παρεπιπτοντως και ο γιος της Μπακογιαννη υποτηθετε οτι υπηρετησε στα αλεξιπτωτα...μπηκε για ενα πρωινο κανανε κατι ληψεις και καλα εκπαιδευσης και το μεσημερακι εφυγε χωρις να τον δει απο τοτε κανενας ξανα...αρεσκοντε περα απο το να μας γαμανε την ζωη να το παιζουνε και κομαντο...βλεπε Τσακ Νορρις ενα πραγμα...

Α μπράβο με πρόλαβες. Άκου αλεξιπτωτιστής στον Εύρο (ούτε έχει, ούτε είχε ποτέ αλεξιπτωτιστές στον Εύρω ή κοντά του). Σε ΜΚ πολύ λογικότερο.

Όπως τα λες είναι και τα άλλα. Στο στρατό ΣΙΓΟΥΡΑ βολεύτηκε ακόμα και χωρίς να πάρει κάποιος έστω και ένα τηλέφωνο (ΑΝ δεν πήρε κάποιος έστω ένα τηλέφωνο), μόνο από το όνομα.

Όσο για μετά ο καημένος άπορος δούλεψε σε δουλειές που απλά "δεν μπαίνεις".

Επιχείρηση "συμπάθειας" είναι όλο το άρθρο και δυστυχώς ΚΑΙ για τον "χαροκαμένο" πατέρα.

ntinopoulos
26-09-2011, 11:27
ακου "ασπρισαν τα μαλλια του":mad:
στ #####ια μας κι εμας αν ασπρισαν η οχι!
εδω εμεις εχουμε χασει μαλλια και υπνο μαζι...:mad:

asotosios
26-09-2011, 11:35
τωρα το ειδα αυτο...

"Δεν τον βλέπετε; Του πατέρα μου τα μαλλιά άσπρισαν σε τρεις μήνες. Το παλεύει όσο μπορεί, στεναχωριέται, προσπαθεί. Κι όσο γι' αυτά που λένε ότι γυμνάζεται, δε γυμνάζεται απλά για τον εαυτό του, γυμνάζεται για να είναι δυνατός για τη μάχη που δίνει κάθε μέρα.
Εάν δεν τα ζεις από μέσα, κανείς δεν ξέρει συμβαίνει", λέει.


:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

πολυ Ξανθοπουλος λεμε...

Γυμναζομαι οχι για μενα...για την Κακομοιρα την Ελλαδα...μανα μου...!!!

NLS
26-09-2011, 11:56
το σίγουρο είναι ότι λεφτά για να τα βάψει έχει

Translatoras
26-09-2011, 12:48
Αντρίκος Παπανδρέου: "Δυσκολεύομαι κι εγώ να βρω εργασία"

Έχει βρεθεί με τους "αγανακτισμένους", μετέχει σε πορείες και διαδηλώσεις, αποφεύγει να μιλάει για το επώνυμό του, ..........

.....
"Δε θέλω να έχω θεσμικό ρόλο, δε θέλω να μπερδεύω τη γνώμη μου με τους θεσμούς, έχω άλλο ρόλο και εξάλλου δεν είμαι τίποτα παραπάνω από ένας απλός Έλληνας", καταλήγει.

Στο παληκαράκι έχουν απαντήσει ήδη οι προγενέστεροι!!!

ΚΟΨΕ ΚΑΤΙ - ΠΙΤΣΑ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΥ - YouTube

gemara
26-09-2011, 12:51
Εύχομαι να μην πούμε ποτέ και για τον πατέρα του αυτο που λέμε σήμερα για τον παππού του, το γιατί δεν τραβήχτηκε!!!:Απορία:

ckk
26-09-2011, 12:55
Δεν μας χέζουν με τον πρίγκιπα…, που μετέχει ως απλός πολίτης στις διαμαρτυρίες…

Ξέρετε, αν αισθάνεσαι απλός πολίτης, δεν αναφέρεσαι σε αυτό.

BOXER
26-09-2011, 15:48
Ξέρετε, αν αισθάνεσαι απλός πολίτης, δεν αναφέρεσαι σε αυτό......



....γιατι, πολυ απλα, ΕΙΣΑΙ πολιτης!!!

Δεν χρειαζεται να το διατυμπανιζεις :cool:!



Καλη προσπαθεια, αλλα ΔΕΝ μας πειθει :mad:!!!

NLS
30-09-2011, 12:48
Μπα ΚΑΚΗ προσπάθεια.
Για βλύτα.

pepax66
02-10-2011, 14:06
Σύμφωνα με αυτά που είπε ο ΓΑΠ (ένας εργαζόμενος σε κάθε οικογένεια) αυτός δεν πρέπει να πιάσει ΠΟΤΕ δουλειά και να απολυθούν και άλλοι δεκαπέντε συγγενείς του τουλάχιστον!

ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

Άντε γιατί τα έχω πάρει με όλα αυτά τα πριγκιπόπουλα! Που το παίζει και απλός πολίτης! Γιατί δεν είναι? ή νομίζει ότι είναι κάποιος δημοκρατικός γόνος της βασιλικής οικογένειας των Ελληνοκτώνων που με την ταπεινότητα του μας αφήνει και συνυπάρχουμε.......

nikos-x
02-10-2011, 20:31
Μπα ΚΑΚΗ προσπάθεια.
Για βλύτα.

. . . Και για τους λάτρεις των Βραζιλιάνικων σήριαλ . . . Βρε ουστ! μυξόκλα(σ)μα