PDA

View Full Version : Ανάκληση μοντέλων BMW!!!!!!!!!!!!


riko46
07-05-2009, 22:13
http://www.cityauto.gr/moto/gallery.citymoto.gr?id=1737&t=0&r=1 (http://www.cityauto.gr/moto/gallery.citymoto.gr?id=1737&t=0)


Σε ανάκληση συγκεκριμένων μοντέλων της σειράς των R1200 GS και R1200 GS Adventure που κατασκευάστηκαν και πωλήθηκαν το 2008 προχωρά η BMW. Σύμφωνα με τη βαυαρική εταιρεία παρατηρήθηκε αστοχία στο ηλεκτρικό κύκλωμα, με αποτέλεσμα σε συνθήκες υψηλής πίεσης του κυκλώματος και παράλληλα υψηλών απαιτήσεων από αυτό να υπάρχει πιθανότητα να επηρεαστούν οι αισθητήρες πίεσης του συστήματος ABS. Το αποτέλεσμα θα είναι το σύστημα ΑΒS να απενεργοποιηθεί, χωρίς να επηρεάσει τα υπόλοιπα μέρη του κυκλώματος ή της μοτοσυκλέτας. Η πέδηση σε κάθε περίπτωση θα συνεχίσει να πραγματοποιείται κανονικά, ενώ παράλληλα θα έχει ανάψει προειδοποιητική λυχνία στον πίνακα ελέγχου.

Η πιθανότητα να ισχύει κάτι τέτοιο είναι μεμονωμένη και ως εκ τούτου η ίδια η BMW θα επικοινωνήσει με τους κατόχους των συγκεκριμένων μοντέλων για έλεγχο καθώς και περαιτέρω ενέργειες.

Κείμενο: Φ.-Γ. Γεωργακόπουλος

giorgos_gs
07-05-2009, 23:04
αντε παλι.....

vtheo
07-05-2009, 23:30
Ελπίζω να μην είμαι στους τυχερούς.Ευχαριστούμε για την ενημέρωση Μιχάλη!

NLS
08-05-2009, 00:38
χαίρομαι που είμαι με μια εταιρία που βελτιώνει πράγματα, δεν τα αφήνει στην τύχη τους
("έεεελα μωρέ, ότι έγινε, έγινε")

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-05-2009, 05:58
χαίρομαι που είμαι με μια εταιρία που βελτιώνει πράγματα, δεν τα αφήνει στην τύχη τους
("έεεελα μωρέ, ότι έγινε, έγινε")



:sm8:

kostas_366
08-05-2009, 06:09
Μήπως είναι και ....παθητική διαφήμιση?

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-05-2009, 06:11
Σε ανάκληση συγκεκριμένων μοντέλων της σειράς των R1200 GS και R1200 GS Adventure που κατασκευάστηκαν και πωλήθηκαν το 2008 προχωρά η BMW. Σύμφωνα με τη βαυαρική εταιρεία παρατηρήθηκε αστοχία στο ηλεκτρικό κύκλωμα, με αποτέλεσμα σε συνθήκες υψηλής πίεσης του κυκλώματος και παράλληλα υψηλών απαιτήσεων από αυτό να υπάρχει πιθανότητα να επηρεαστούν οι αισθητήρες πίεσης του συστήματος ABS. Το αποτέλεσμα θα είναι το σύστημα ΑΒS να απενεργοποιηθεί, χωρίς να επηρεάσει τα υπόλοιπα μέρη του κυκλώματος ή της μοτοσυκλέτας. Η πέδηση σε κάθε περίπτωση θα συνεχίσει να πραγματοποιείται κανονικά, ενώ παράλληλα θα έχει ανάψει προειδοποιητική λυχνία στον πίνακα ελέγχου.

Η πιθανότητα να ισχύει κάτι τέτοιο είναι μεμονωμένη και ως εκ τούτου η ίδια η BMW θα επικοινωνήσει με τους κατόχους των συγκεκριμένων μοντέλων για έλεγχο καθώς και περαιτέρω ενέργειες.

Κείμενο: Φ.-Γ. Γεωργακόπουλος



.... το GS Forum,

έκανε ερώτηση σε γνωστό dealer της BMW σχετικά με την ανάκληση

και λάβαμε την παρακάτω απάντηση ....



Αγαπητοί κύριοι του GS Forum,

μετά από την γραπτή σας ερώτηση που αφορά άρθρο σχετικό με ανακλήσεις, σας ενημερώνουμε ότι:
οι ανακλήσεις που τρέχουν αφορούν συγκεκριμένα πλαίσια όπου οι πελάτες ενημερώνονται με επιστολή.
Οι ιδιοκτήτες που δεν έχουν λάβει επιστολές δεν τους αφορά η ανάκληση.
Επίσης το άρθρο πρέπει να είναι μερικώς ανακριβές γιατί ανάκληση που να αφορά σύστημα πέδησης και ηλεκρικά δεν υπάρχει.
Οι ανακλήσεις αφορούσαν μια βίδα και σωληνάκια φρένων και όχι ηλεκτικό κύκλωμα.

Φιλικά, για την Motogenesis
Γιάννης Δουνάκης




.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
08-05-2009, 06:14
Ευχαριστούμε την Μotogenesis και το μέλος μας Γιάννη Δουνάκη,

για την άμεση απάντηση στο ερώτημά μας, σχετικά με τις ανακλήσεις ...




.

arisxios
08-05-2009, 08:34
.... το GS Forum,

έκανε ερώτηση σε γνωστό dealer της BMW σχετικά με την ανάκληση

και λάβαμε την παρακάτω απάντηση ....



Αγαπητοί κύριοι του GS Forum,

μετά από την γραπτή σας ερώτηση που αφορά άρθρο σχετικό με ανακλήσεις, σας ενημερώνουμε ότι:
οι ανακλήσεις που τρέχουν αφορούν συγκεκριμένα πλαίσια όπου οι πελάτες ενημερώνονται με επιστολή.
Οι ιδιοκτήτες που δεν έχουν λάβει επιστολές δεν τους αφορά η ανάκληση.
Επίσης το άρθρο πρέπει να είναι μερικώς ανακριβές γιατί ανάκληση που να αφορά σύστημα πέδησης και ηλεκρικά δεν υπάρχει.
Οι ανακλήσεις αφορούσαν μια βίδα και σωληνάκια φρένων και όχι ηλεκτικό κύκλωμα.

Φιλικά, για την Motogenesis
Γιάννης Δουνάκης




.




Ευχαριστούμε !!!!!!!!!!!

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
08-05-2009, 09:00
Αναφορικά με τις ανακλήσεις καταθέτω κ'εγώ την προσωπική μου εμπειρία.Έλαβα
επιστολή από την BMW Hellas τον 9ον/2008 , για έλεγχο του εμπρόσθιου συστήματος
φρένων και μου αντικατέστησαν τα σωληνάκια.

EOD-K9
08-05-2009, 09:01
Αγαπητοί κύριοι του GS Forum,

μετά από την γραπτή σας ερώτηση που αφορά άρθρο σχετικό με ανακλήσεις, σας ενημερώνουμε ότι:
οι ανακλήσεις που τρέχουν αφορούν συγκεκριμένα πλαίσια όπου οι πελάτες ενημερώνονται με επιστολή.
Οι ιδιοκτήτες που δεν έχουν λάβει επιστολές δεν τους αφορά η ανάκληση.
Επίσης το άρθρο πρέπει να είναι μερικώς ανακριβές γιατί ανάκληση που να αφορά σύστημα πέδησης και ηλεκρικά δεν υπάρχει.
Οι ανακλήσεις αφορούσαν μια βίδα και σωληνάκια φρένων και όχι ηλεκτικό κύκλωμα.

Φιλικά, για την Motogenesis
Γιάννης Δουνάκης
Πολύ χαίρομαι που δεν διατηρώ αλληλογραφία με την εταιρία !!!!:sm7:

emix
08-05-2009, 09:04
Και οπως πολυ καλα πλεον θα γνωριζετε, μια μοναδα ABS κοστιζει 2100ευρω!!!!!

:sm7::sm7::sm7:

vtheo
08-05-2009, 10:11
.... το GS Forum,

έκανε ερώτηση σε γνωστό dealer της BMW σχετικά με την ανάκληση

και λάβαμε την παρακάτω απάντηση ....



..................
Οι ανακλήσεις αφορούσαν μια βίδα και σωληνάκια φρένων και όχι ηλεκτικό κύκλωμα.

Φιλικά, για την Motogenesis
Γιάννης Δουνάκης




.


Eυχαριστούμε για την επίσημη απάντηση.Όντως αυτό ισχύει.Πριν περίπου 10 ημέρες είχα πάει τη μοτό για service και άλλαξαν τα παραπάνω και στη δική μου μοτό,R1200 GSA.

droggitiszak
08-05-2009, 10:40
παραθέτω την εν λόγω ανάκληση όπως δημοσιεύεται στο http://www.motorcyclistonline.com

Recall ID #9018 - ELECTRICAL SYSTEM
Recall Date APR 17, 2009 Component ELECTRICAL SYSTEM Motorcycle Affected R1200 GS Potential Motorcycles Affected Recall Details (http://www.motorcyclistonline.com/motorcycle_recalls/49/2008/bmw/r1200_gs/9018.html) Recall Date
APR 17, 2009

Motorcycle Affected
2008 BMW R1200 GS

Summary
BMW IS RECALLING MODEL YEAR 2008 R1200 GS AND R1200 GS ADVENTURE MOTORCYCLES. IN CERTAIN SITUATIONS, SUCH AS HIGH GENERATOR SPEEDS COMBINED WITH LARGE DEMANDS FOR ELECTRICAL CURRENT, SPURIOUS SIGNALS COULD EMERGE WITHIN THE MOTORCYCLE'S ELECTRICAL SYSTEM. IF THIS WERE TO OCCUR, IT COULD AFFECT THE PRESSURE SENSOR SIGNALS OF THE ANTI-LOCK BRAKE SYSTEM (ABS) CONTROL UNIT. IF THIS HAPPENED, THE ABS COULD SWITCH OFF; HOWEVER, IN SUCH A SITUATION, A WARNING LAMP WOULD ILLUMINATE. NORMAL BRAKING WOULD STILL BE AVAILABLE TO SLOW AND STOP THE MOTORCYCLE.

Consequence
ANY TIME VEHICLE CONTROL IS COMPROMISED A CRASH MAY OCCUR.
Remedy
DEALERS WILL INSPECT AND REPAIR OR REPLACE THE NECESSARY COMPONENTS FREE OF CHARGE. THE RECALL IS EXPECTED TO BEGIN DURING APRIL 2009. OWNERS MAY CONTACT BMW AT 1-800-831-1117.

Potential Motorcycles Affected


Notes
BMW OF NORTH AMERICA, LLC "

βεβαίως , στις σημειώσεις κάτι λέει για Αμερική κτλ το οποίο όμως για μένα δεν σημαίνει κ ότι ησυχάσαμε.

θεωρώντας το site αυτό έγκυρο ( που μάλλον έτσι θα είναι) , τότε ανάκληση υπάρχει, αλλά το μόνο που μας σώζει είναι να μην αφορά μηχανές που έχουν εισαχθεί Ελλάδα από την αντιπροσωπεία μας.

Αν και η απάντηση από την Motogenessis ( την οποία κ ευχαριστώ κ εγώ για την ενασχόλησή της με το θέμα )είναι αρκετά έως πολύ αρνητική , θα ήθελα μια ξεκάθαρη διατύπωση ότι δεν ισχύει η ανωτέρω ανάκληση για την Ελλάδα κ τα εργαλεία μας , για να κοιμάμαι κ εγώ ήσυχος.

Y.Γ. Ευχαριστώ και τον George P που ανέφερε το site .

Arkas
08-05-2009, 12:40
-"Ταχυδρόμος!!! Έχεις τίποτε για μένα;"
-"Τί μόνον λογαριασμοί;"
-"Νά' σαι καλά άνθρωπέ μου!":sm7:

NLS
08-05-2009, 13:58
και μένα πριν αρκετό καιρό (μήνες) μου άλλαξαν τα σωληνάκια των φρένων - αν θυμάμαι είχε έρθει επιστολή αλλά είχε γίνει στο τότε σέρβις έτσι κι αλλιώς

gs1150
02-06-2009, 01:13
http://www.cityauto.gr/moto/gallery.citymoto.gr?id=1737&t=0&r=1 (http://www.cityauto.gr/moto/gallery.citymoto.gr?id=1737&t=0)


Σε ανάκληση συγκεκριμένων μοντέλων της σειράς των R1200 GS και R1200 GS Adventure που κατασκευάστηκαν και πωλήθηκαν το 2008 προχωρά η BMW. Σύμφωνα με τη βαυαρική εταιρεία παρατηρήθηκε αστοχία στο ηλεκτρικό κύκλωμα, με αποτέλεσμα σε συνθήκες υψηλής πίεσης του κυκλώματος και παράλληλα υψηλών απαιτήσεων από αυτό να υπάρχει πιθανότητα να επηρεαστούν οι αισθητήρες πίεσης του συστήματος ABS. Το αποτέλεσμα θα είναι το σύστημα ΑΒS να απενεργοποιηθεί, χωρίς να επηρεάσει τα υπόλοιπα μέρη του κυκλώματος ή της μοτοσυκλέτας. Η πέδηση σε κάθε περίπτωση θα συνεχίσει να πραγματοποιείται κανονικά, ενώ παράλληλα θα έχει ανάψει προειδοποιητική λυχνία στον πίνακα ελέγχου.

Η πιθανότητα να ισχύει κάτι τέτοιο είναι μεμονωμένη και ως εκ τούτου η ίδια η BMW θα επικοινωνήσει με τους κατόχους των συγκεκριμένων μοντέλων για έλεγχο καθώς και περαιτέρω ενέργειες.

Κείμενο: Φ.-Γ. Γεωργακόπουλος




:sm8:

mjtir
02-06-2009, 14:18
Ουδεποτε μου εχει ερθει επιστολη ανακλισης , βλεπε αλλαγη immo και μπρος σωληνακια πεδησης. Ολα αντικατασταθηκαν σε προγραμματισμενα service αμα την εμφανισει μου.

Δεν εχω καμια εμπιστοσυνη στην μαμα αντιπροσωπια και προτρεπω οποιονδηποτε εχει αντιστοιχες πληροφοριες να τις αναρτει αμεσα .

:mad::mad::mad:

S.T
02-06-2009, 15:08
Oταν άλλαξα λάδια στα 15.000χλμ πριν κανά δίμηνο αν θυμάμαι καλά ,μ'ένημέρωσαν ότι θ'αλλαχθούν και τα σωληνάκια των φρένων (το είχα πει και σε καφέ μας για να έχετε το νου σας) .Πάντως δεν είχε παρατηρηθεί κάποιο πρόβλημα από εμένα στην μηχανή και επίσης δεν μου είχε έρθει κάποια επιστολή αλλά μ'ενημέρωσε ο ''γιατρός'' ότι θα προβεί στην παραπάνω αλλαγή και του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη!!

wet & dirty
02-06-2009, 16:09
χαίρομαι που είμαι με μια εταιρία που βελτιώνει πράγματα, δεν τα αφήνει στην τύχη τους
("έεεελα μωρέ, ότι έγινε, έγινε")


αλλιώς θα είχε γεμισει αγωγές....

giorgos_gs
02-06-2009, 21:21
ακουω (διαβαζω) για ανακληση και με ανχωνομαι

lykos27
02-06-2009, 22:31
Πως θα κάνουν κάποιοι γιαπωνέζοι τώρα να αρχίσουν πάλι τη μουρμούρα....!!!...:cool:

Πάντως όπως και να 'χει το πράγμα, μπράβο και πάλι μπράβο στη μαμά BMW που δεν αφήνει τίποτα στο έλεος της...!!! ;)

Να σημειώσουμε εδώ και να μην παρανοεί κανένας ότι...: συνήθως με την ανάκληση δεν σημαίνει ότι κάτι είναι τελείος άστοχο ως υλικό,....αλλά μετά απο εξαντλητηκές δοκιμές της εταιρίας υπάρχουν "καποιες ενδείξεις" καταπώνησης που σε ακραίες περιπτώσεις είτε παρουσιάζεται μεγαλύτερη φθορά απο την αναμενόμενη, είτε όντος μπορεί και να παρουσιαστεί πραγματικό πρόβλημα...!!:)
Γι αυτό δεν χρειάζεται να τρελάινεται κανένας...!!;)

GeorgeP
03-06-2009, 14:40
Πως θα κάνουν κάποιοι γιαπωνέζοι τώρα να αρχίσουν πάλι τη μουρμούρα....!!!...:cool:

Πάντως όπως και να 'χει το πράγμα, μπράβο και πάλι μπράβο στη μαμά BMW που δεν αφήνει τίποτα στο έλεος της...!!! ;)

Να σημειώσουμε εδώ και να μην παρανοεί κανένας ότι...: συνήθως με την ανάκληση δεν σημαίνει ότι κάτι είναι τελείος άστοχο ως υλικό,....αλλά μετά απο εξαντλητηκές δοκιμές της εταιρίας υπάρχουν "καποιες ενδείξεις" καταπώνησης που σε ακραίες περιπτώσεις είτε παρουσιάζεται μεγαλύτερη φθορά απο την αναμενόμενη, είτε όντος μπορεί και να παρουσιαστεί πραγματικό πρόβλημα...!!:)
Γι αυτό δεν χρειάζεται να τρελάινεται κανένας...!!;)

Τωρα τουτο εδω, απο την αρχη μεχρι το τέλος του θελει πολυ συζητηση!! Κι εξαρτάται κανεις πως το βλέπει!! Εγω π.χ δεν θελω να ασχολουμαι με το οχημα μου (όποιο κι αν ειναι αυτο) παρα μονον για τα προγραμματισμενα σερβις του, το πλυσιμο του κ.α. ευγενη αθληματα!! Αν μου κατσει ανακληση, π.χ οι δύο μοναδικές ανακλησεις του Βαραντερο περι πλαινου σταντ και πιθανης διαροής υγρων φρενου απο την βαλβιδα PCV του CBS στα 10 χρονια κυκλοφορίας του, αγχωνομαι!!!
Τωρα αν στην περιπτωση μου εδινα 18000ε κι απο το 2000 μεχρι σημερα εσερνα την μοτοσυκλετα μου (GS) 9 φορές σε εξουσιοδοτημενο για ισάριθμες ανακλησεις ( http://www.vosa.gov.uk/vosa/apps/recalls/searches/search.asp) εεεε καπου θα ειχα ενα προβλημα!!!!! Αλλα αυτος ειμαι εγω, δε σημαινει οτι ολοι πρέπει να ειναι σαν κι εμενα ουτε σημαινει αιχμη για την GS!! Αυτη ειναι η GS κι αυτη ειναι η Varadero, take it or leave it!!!

NLS
03-06-2009, 15:38
όπως πάντα δεν είναι όσο τραγικά τα λες

στα δυο (μόνο) χρόνια που την έχω, έχει βελτιωθεί τουλάχιστον τέσσερεις φορές σε software και έχει φάει τρεις ανακλήσεις (εκ των οποίων η μια ήταν η γελοία προσθήκη αυτοκόλητου)

σε αυτά λοιπόν, ποτέ δεν χρειάστηκε να πάω την μηχανή επί τούτου και κανένα δεν ήταν επικίνδυνο για μένα - όλα έγιναν ΟΤΑΝ ήταν να πάω για σέρβις

έρχεται λοιπόν η ερώτηση: καλώς τα έκαναν;
καλώς, είναι η απάντηση και είναι αντικειμενικό όχι υποκειμενικό αυτό

έρχεται και η δεύτερη ερώτηση: οι άλλοι δεν κάνουν; ή δεν μαθαίνουμε;

για το δεύτερο δεν το βλέπω τόσο απίθανο, πράγματα που η BMW τα θεωρεί ανάκλιση, άλλοι μπορεί να τα έχουν απλά εσωτερική οδηγία προς τους εξουδιοδοτημένους τους (και ξαναλέω ότι η BMW ανάκλιση είχε βαφτήσει ακόμα και το αυτοκόλητο που λέω πιο πάνω, ακριβώς γιατί ΗΘΕΛΕ να μπει σίγουρα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο)

το πρώτο έχει δυο σκέλη... δεν κάνουν επειδή ότι έφτιαξαν ήταν τόσο τέλειο που δεν χρειάζεται να κάνουν καμία post-V1.0 αλλαγή (είναι τραγικό να πιστεύεις κάτι τέτοιο), δεν κάνουν επειδή απλά δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη και μόνη τους αγωνία είναι το εκάστοτε ΕΠΟΜΕΝΟ μοντέλο τους... σκληρό για να είναι αλήθεια και αυτό

η αλήθεια πρέπει να είναι κάπου στην μέση των δυο "σκελών"

σε κάθε περίπτωση ναι προτιμώ τον "τρόπο της BMW"

αυτό το 18000 και μπλα μπλα μπλα έχω βαρεθεί να το ακούω
υποχρέωσε κανείς κανέναν να την πάρει;

όσο μεγαλώνει η υποκειμενική αξία ενός προϊόντος, η αντικειμενική του πολλαπλασιάζεται - το ένα έχει αριθμητική πρόοδο, το άλλο γεωμετρική

μια "μεσαία" ferrari των 180.000 ευρώ είναι πέντε φορές καλύτερη από ένα Subaru Impreza; όχι δεν είναι

ένα Grand Cherokee είναι τρεις φορές καλύτερο απο ένα Kia Sportage; όχι δεν είναι

μια μικρή S class είναι δυο φορές καλύτερη από μια μεγάλη Ιαπωνική λιμουζίνα; όχι δεν είναι

και όμως τόσο κάνουν και πουλάνε εκεί που πουλάνε

και γυρνώντας στην GS δεν κατάλαβα πότε η BMW έλαβε μέρος με το GS (ή και με άλλα μοντέλα) σε διαγωνισμό value for money

GeorgeP
03-06-2009, 16:54
σε αυτά λοιπόν, ποτέ δεν χρειάστηκε να πάω την μηχανή επί τούτου και κανένα δεν ήταν επικίνδυνο για μένα - όλα έγιναν ΟΤΑΝ ήταν να πάω για σέρβις

καπου θα βρω το σαιτ όπου αναφερεται ο αναβατης που τσακιστηκε στα ομορφα οπισθια επιβατικου αυτοκινητου όταν του νεκρωσε το συστημα του σερβο!!! Αυτος δεν προλαβε να παει την μοτο του για προγραμματισμενο σερβις (δεν ηταν στα κμ του) και η επιστολη την εταιρίας περι ανακλησεως που ειχε ηδη αναγγελθει δεν ειχε φτάσει ακόμα στα χερια του!! ΜΕΤΑ απο αυτο το ατυχημα αποφασισιτηκε η διακοπη παραγωγης και εφοδιασμου των μοτοσυκλετων BMW με το εν λογω συστημα!!!


έρχεται λοιπόν η ερώτηση: καλώς τα έκαναν;
καλώς, είναι η απάντηση και είναι αντικειμενικό όχι υποκειμενικό αυτό
μιλησε ουδεις περι του αντιθετου? Το ερωτημα ειναι γιατι τοσες ανακλησεις και γιατι δεν προεβλεφθησαν εξ αρχης τα possibly defected items πριν να βγουν στην παραγωγή!!!!!!!!! Αυτη εξάλλου ειναι και η διαφοροποιος γραμμη των Δυτικων απο τους Ανατολικους εναν αιωνα τωρα!!

έρχεται και η δεύτερη ερώτηση: οι άλλοι δεν κάνουν; ή δεν μαθαίνουμε;
Γιατι να μην μαθαινεις/μαθαινουμε? Στο σαιτ που παρεθεσα πηγαινε στο home page και βαλε όποιο οχημα θες, αυτοκινητο ¨η μοτοσυκλετα και θα δεις ολες τις ανακλησεις. Και τις μολις δυό του Βαραντερο π.χ.!!!!! Το σαιτ ειναι πανευρωπαικο!!!!

................................... πράγματα που η BMW τα θεωρεί ανάκλιση, άλλοι μπορεί να τα έχουν απλά εσωτερική οδηγία προς τους εξουδιοδοτημένους τους (και ξαναλέω ότι η BMW ανάκλιση είχε βαφτήσει ακόμα και το αυτοκόλητο που λέω πιο πάνω, ακριβώς γιατί ΗΘΕΛΕ να μπει σίγουρα με τον ένα ή τον άλλο τρόπο)
Απλη εσωτερικη οδηγια αποτελει το αυτοκόλητο κι οχι το συστημα των φρένων π.χ.!! Το αυτοκόλητο δεν σε υποχρεωνει κανεις να το βαλεις τα φρενα όμως υποχρεουσαι να τα φτιάξεις!!!!

το πρώτο έχει δυο σκέλη... δεν κάνουν επειδή ότι έφτιαξαν ήταν τόσο τέλειο που δεν χρειάζεται να κάνουν καμία post-V1.0 αλλαγή (είναι τραγικό να πιστεύεις κάτι τέτοιο), δεν κάνουν επειδή απλά δεν υπάρχει τέτοια πρόβλεψη και μόνη τους αγωνία είναι το εκάστοτε ΕΠΟΜΕΝΟ μοντέλο τους... σκληρό για να είναι αλήθεια και αυτό
Δηλαδη θες να μου πεις οτι η Χ εταιρεία δεν κανει ανακλησεις, αν και πρέπει συμφωνα με το τεχνικό της τμημα, διότι ειναι προσηλωμενη στο επομενο μοντέλο της? Τωρα να γελασω ¨η αν κλαψω με αυτην την τοποθετηση?
Oσο για τα περι τελειοτητος που αναφέρεις,ολα χαλανε, το θεμα ειναι το πότε ακι το πόσο συχνα!!! Και δεν νομιζω να εχεις καμια αφιβολια για το ποιοι ειανι οι συχνοτεροι επισκεπτες των συνεργείων!!!



σε κάθε περίπτωση ναι προτιμώ τον "τρόπο της BMW"
μα δεν υπαρχει κι αλλος τρόπος!! Οταν υπαρχει θεμα ανακλησης γινεται ανακληση οποιαδηποτε κι ανειναι η εταιρεία!! Απλα για μερικους κατασκευαστες οι ανακλησεις ειναι συχνες και για άλλους σπανιες λογω .........τελειοτητος!!!

αυτό το 18000 και μπλα μπλα μπλα έχω βαρεθεί να το ακούω
υποχρέωσε κανείς κανέναν να την πάρει;
Οχι βεβαια, αλλά, οταν εγω ο Γιωργος προβληματιζομαι πια μηχανη να παρω, επισκεπτομαι οποια αντιπροσωπεια υπαρχει στο Λεκανοπεδιο και καταληγω να παρω την ακριβοτερη, κατόπιν ονοματος και υποσχεσεων βασιζόμενες στο ονομα και στα περι εκ γενεσεως της εταιρείας αξιοπιστίας (αληθινο αλλα αναφερεται στον προηγουμενο αιωνα), και μετα αρχιζουν οι ανακλησεις και τα προβληματα να μην παγωσω? Να μην κλωτσησω και καμια καρέκλα απο την χαζομαρα μου που πηγα και πηρα κατι που ανακαλειται συχνα και χαλαει (σε άλλους συχνα σε άλλους αραιά) εχοντας πληρωσει μια μικρη περιουσία, οταν βλεπω τον κολλητο μου GeorgeP να γραφει χιλαδες επι χιλιαδων κμ χωρις να τον ξερει κανενα συνεργείο?


και γυρνώντας στην GS δεν κατάλαβα πότε η BMW έλαβε μέρος με το GS (ή και με άλλα μοντέλα) σε διαγωνισμό value for money

Σε διαγωνισμο δεν ελαβε μερος αλλα με τοσα που κοστιζει δεν θα μπορουσε να το κανει ουτως ¨η αλλως!!!


Υ.Γ. Το 1992 κυκλοφορουσα με μια Porsche 911 carrera, στα πρωτα 8000κμ χάλασε ο δεικτης βενζίνης και στα 10000κμ δεν κουμπωνε η 3η!!!! Κοστος και των δυο 250,000δρχ αν θυμαμαι καλα. Ξερεις πως αισθανθηκα? Σαν ο μεγαλυτερος μακακας του κοσμου ο οποιος εχει δωσει 80,000,000 δρχ και δεν εχει την αξιοπιστια ενος τυπικου παμφθηνου Nissan 1000 cherry!!Ξερεις αυτα που εγραφαν ‘’καιω και αμολυβδη’ ‘ κι εφτιάχνοντο εν μερει στον Βολο!!!

Από τότε ειπα τερμα η μοστρα και βουρ για την ουσία!!

Albatros
03-06-2009, 19:36
Πωλείται μοντέλο 2008 R1200GSA full extra , δεκτή ανταλλαγή με ποδήλατο και πληρώνω τη διαφορά...ΝεύραΝεύραΝεύρα

S.T
03-06-2009, 19:43
Πωλείται μοντέλο 2008 R1200GSA full extra , δεκτή ανταλλαγή με ποδήλατο και πληρώνω τη διαφορά...ΝεύραΝεύραΝεύρα

Γιά κάντο λίγο πιο λιανά γιατί δεν το 'πιασα.Με το συμπάθειο.

Albatros
03-06-2009, 22:10
Γιά κάντο λίγο πιο λιανά γιατί δεν το 'πιασα.Με το συμπάθειο.

Πόσο λιανά να σου κάνω ότι έχω καλέσει πάνω από 4 φορές οδική βοήθεια για ψιλοπράγματα που ακινητοποιούν όμως τη μηχανή και δεν εμπιστεύομαι να πάω μακρινή βόλτα...

NLS
04-06-2009, 12:06
lemon ή κακή επισκευή Albatros - θα έπρεπε να τρίξεις τα δόντια σε κάποιους

πάντως εγώ σε άλλο post έχω καταγράψει πότε έχω πάει συνεργείο και γιατί και δυστυχώς (ευτυχώς για μένα) απέχει από αυτά που θεωρεί δεδομένα ο Γιώργος

lykos27
04-06-2009, 13:49
....τελικά όπως το μάντεψα ε...!!!.... άνοιξαν το στοματάκι τους τα αδέρφια οι γιαπωνέζοι....!!! :) ;)

οκ....οκ...!!!.... απλά δεν έχω τι να τα κάνω τα λεφτά μου και θέλω να πηγαίνω συνέχεια στο συνεργείο και να πληρώνω.....(δεν τελιώνουν όμως τα άτιμα....:p) και γι αυτό πήρα bmw...!!! :p

*Βρε αδέρφια νομίζω ότι δεν βγαίνει πουθενά αυτή η κουβέντα και αν τελικός υπάρχει κάτι που πρέπει να απαντήσουμε σε αυτό το ποστ - εκτός του ενημερωτηκού του χαρακτήρα - είναι κατά τη γνώμη μου αν καλός πράτει η BMW και κάθε BMW..... να ανακοινώνει κάποια αστοχία σε μοντέλο, αν πρέπει να το κάνει, αν είναι συνεπείς, και αν ναι....... νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουν ότι "ναι και μπράβο τους" που δεν το αφήνουν στο έλεος....!!!
Νομίζω δε, ότι δεν έβαλε ούτε θα βάλει κανένας το μαχαίρι στο λαιμό κανενός να καβαλήση κάτι που δεν του αρέσει...!!
Τώρα όσον αφορά αυτό που έχω ακούσει να λέγετε ως απάντηση σε ανάλογα θέματα μόνο και μόνο για να ανοίγονται και διμιουργούνται αντιδράσεις "....ναι μωρέ...αλλά 20.000 ευρω μοτοσυκλέτα και να κάνουν ανακλήσεις......απλά τους παραπέμπω στο αστρεράκι* και πάλι....!!;)

Υσ..: (και για να σας πειράξω λιγάκι.... αλήθεια μπήκε στη νέα varadero όργανακι ένδειξης βενζίνης καλέ ...ή το ξέχασαν πάλι...!! :D).

GeorgeP
04-06-2009, 15:22
lemon ή κακή επισκευή Albatros - θα έπρεπε να τρίξεις τα δόντια σε κάποιους

πάντως εγώ σε άλλο post έχω καταγράψει πότε έχω πάει συνεργείο και γιατί και δυστυχώς (ευτυχώς για μένα) απέχει από αυτά που θεωρεί δεδομένα ο Γιώργος

και συμβαινουν σε πολλους π.χ S.Τ.

Απλα τυγχανει να εισαι πιο τυχερος απο αλλους!

GeorgeP
04-06-2009, 15:27
.................................................................................................
Υσ..: (και για να σας πειράξω λιγάκι.... αλήθεια μπήκε στη νέα varadero όργανακι ένδειξης βενζίνης καλέ ...ή το ξέχασαν πάλι...!! :D).

οχι διοτι προτιμαει να εχει λαμπακι που οταν αναβει σημαινει ακριβως 21 λιτρα καταναλωσης και υπολοιπόμενα 4 στο ρεζερβουαρ χωρις παρεκληση γραμμαρίου παρα αναξιοπιστους δεικτες τους οποιους προσφατα η BMW ανακοινωσε αναβάθμιση τους αλλα παρ΄όλα αυτα παραμενουν αναξιόπιστοι!!!!;)
Υπαρχει και η τεχνολογικη εξηγηση, αν θες, του γιατι το φλοτερ σταθμης δν μπορει με κανεναν Θεό να ειναι τοσο ακριβες οσο ο αισθητηρας σταθμης!!! Δεν υπαρχει περιπτωση στο κοσμο τουτο κα με την υπαρχουσα τεχνολογια ενα φλοτερ να ειναι τοσο ακριβες οσο ενας αισθητηρας!!!!


Υ.Γ. σιγα μην και δεν ''τσιμπουσα'' στην προκληση!!!!:):D

NLS
04-06-2009, 15:53
πειράζει δηλαδή που εμείς έχουμε και φλοτέρ και αισθητήρα ε;
(και ο αισθητήρας ανάβει ακριβώς στα 4 λίτρα ω τι περίεργο)

ε για να το λες κάτι θα ξέρεις, μηχανικός είσαι

είπαμε η Honda όλα εν σοφία εποίησε και καλό θα ήταν η BMW να αρχίσει να την αντιγράφει (και είμαι σίγουρος ότι θα πιαστείς και από αυτό και θα αρχίσεις να απαριθμείς πως η BMW ήδη αντιγράφει την Honda - φυσικά δεν θα υπάρξει αναφορά για το αντίθετο) - κάτι που δεν θα ήταν αρκετό γιατί οι γραμμές παραγωγής της BMW είναι έτσι κι αλλιώς προβληματικές και βγάζουν μηχανήματα που θέλουν πολλές ανακλήσεις - οπότε πρέπει η BMW αν θέλει να σοβαρευτεί και να μην είναι αυτό το αίσχος που είναι να νοικιάσει μια από τις γραμμές παραγωγής της Honda

και αυτή είναι η αλήθεια και μόνο η αλήθεια χωρίς φόβο και πάθος
οι αγοραστές της 1200GS και κάθε δίτροχης BMW (να πούμε και τετράτροχης;... και δεν το λέμε, δωρεάν είναι), είναι ηλίθια βλίτα που δεν θέλουν το φως τους και παρασύρονται από το marketing και το όνομα
πολλοί δε από αυτούς, βλέπουν Το Φως Το Αληθινό και αλλάζουν από 1200GS σε Varadero (και με τα ρέστα δρακουλίνια) - άσχετο που έχω βρει μέχρι τώρα ΜΟΝΟ το αντίθετο να έχει συμβεί, θα είναι επειδή έχω περιορισμένο στατιστικό δείγμα (ενώ πιστεύω Γιώργο μου ότι εσύ έχεις κάπου βρει συνολικά δεδομένα κατόχων 1200GS και Varadero καθώς και μετακινήσεις ανάμεσα στα δυο μοντέλα και θα με ταπώσεις)

με χιουμοριστική διάθεση

ΥΓ. εκτιμώ πράγματι τις γνώσεις σου, εκτιμώ και το πάθος σου σε αυτό που καβαλάς και καλά κάνεις, αλλά εδώ παραμένει BMW GS forum και αν μη τι άλλο τα άτομα που είναι εδώ στην ΓΕΝΙΚΗ περίπτωση, τους αρέσει αυτό που καβαλάνε και αυτοί και όσο και αν σου είναι περίεργο είμαι σίγουρος ότι πριν δώσουν τα 13000-19000 (ή και 10-11 οι μτχ) έκαναν το research τους... μπορεί να μην ήταν στο βάθος που το φτάνεις (ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ) εσύ, αλλά ε κάτι θα έκαναν... σίγουρα αυτοί οι άνθρωποι θέλουν να μαθαίνουν παραπέρα, σίγουρα θέλουν να ακούν και μια άλλη φωνή (αν και την περιμένεις σε "γενικά" μοτό φόρα αυτό) αλλά όχι τσουπ και κάθε λίγο και λιγάκι ένας άνθρωπος να τους λέει πλάγια ή και σχεδόν άμεσα το πόσο χαζοί ήταν που επέλεξαν αυτό που επέλεξαν που τελικά είναι ένα σαράβαλο που δεν μπορεί να φτάσει το δαχτυλάκι της μοτό που (ω τη σύμπτωση) έχεις εσύ... προσωπική άποψη βέβαια, δεν μιλάω εκ μέρους τους

S.T
04-06-2009, 16:07
Πόσο λιανά να σου κάνω ότι έχω καλέσει πάνω από 4 φορές οδική βοήθεια για ψιλοπράγματα που ακινητοποιούν όμως τη μηχανή και δεν εμπιστεύομαι να πάω μακρινή βόλτα...
Ετσι βρε αδελφέ τώρα έγινες συγκεκριμένος και το έπιασα;).

NLS
04-06-2009, 16:23
θα ήθελα πάντως να διαβάσω τι είναι αυτά τα "ψιλοπράγματα"

αν δεν εμπιστεύεσαι τη 1200GS για να πας... μακρινή βόλτα, τότε καταλαβαίνεις ότι κάτι στραβό έχει η δική σου 1200GS δυστυχώς

GeorgeP
04-06-2009, 16:41
...........................................................................


με χιουμοριστική διάθεση

ΥΓ. εκτιμώ πράγματι τις γνώσεις σου, εκτιμώ και το πάθος σου σε αυτό που καβαλάς και καλά κάνεις, αλλά εδώ παραμένει BMW GS forum και αν μη τι άλλο τα άτομα που είναι εδώ στην ΓΕΝΙΚΗ περίπτωση, τους αρέσει αυτό που καβαλάνε και αυτοί και όσο και αν σου είναι περίεργο είμαι σίγουρος ότι πριν δώσουν τα 13000-19000 (ή και 10-11 οι μτχ) έκαναν το research τους... μπορεί να μην ήταν στο βάθος που το φτάνεις (ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΑ) εσύ, αλλά ε κάτι θα έκαναν... σίγουρα αυτοί οι άνθρωποι θέλουν να μαθαίνουν παραπέρα, σίγουρα θέλουν να ακούν και μια άλλη φωνή (αν και την περιμένεις σε "γενικά" μοτό φόρα αυτό) αλλά όχι τσουπ και κάθε λίγο και λιγάκι ένας άνθρωπος να τους λέει πλάγια ή και σχεδόν άμεσα το πόσο χαζοί ήταν που επέλεξαν αυτό που επέλεξαν που τελικά είναι ένα σαράβαλο που δεν μπορεί να φτάσει το δαχτυλάκι της μοτό που (ω τη σύμπτωση) έχεις εσύ... προσωπική άποψη βέβαια, δεν μιλάω εκ μέρους τους

Χιουμοριστικη διαθεση δεν βλέπω αλλα......ας ειναι!!!

Εσυ αυτο βλέπεις απο ολα μου τα ποστς?? Βλέπεις δηλαδη οτι τους θεωρω εμμεσως πλην σαφως.......... βλίτα????? ηλιθιους????? χαζούς????? Τότε αν αυτο βλεπεις και καταλαβαινεις εσυ τότε δυο πραγματα πρέπει να γινουν...... ¨η εγω να ξαναπαω σχολειο και να μαθω συντακτικό πραγμα αδυνατον διότι τωρα πια συντακτικο δεν κανουν στα σχολεια ¨η εσυ να ξαναδιαβασεις τα ποστς μου και να τα ξαναερμηνευσεις!!!!

Η ενημερωση φίλε Νικο οταν συνοδευεται απο αποδειξεις εγγραφες και μαλιστα απο την ιδια την εταιρεία οσο και να πληγωνουν ειναι η αληθεια !!!! Αν σε ενοχλει αυτό τότε ασε με να μιλαω με αυτους που δεν τους ενοχλεί!!!! Ασε με να μιλω με αυτους που οταν τους ποστάρω μια επισημη ανακληση την ψαχνουν για το καλο τους και το καλο όλων!!! Και τι περιεργο, κανεις τους δεν γκρινιάζει!!!!!!!!!! Γιατι ισως θελουν να μαθουν και να ενημερωθουν για πραγματα που αφορουν την καλη τους και ισως δεν εχουν τον χρονο αλλα ουτε και τις απαιτουμενες γνωσεις για να το κανουν οι ιδιοι!!!

Τέλος, δεν εχω παθος με τιποτε απο αυτα που καβαλάω, πλην την συζυγου!!!! Παθος εχω με την αληθεια και με το να μην πιανομαι κοροιδο!!! Το πετυχαινω αυτό με το να ενημερωνομαι συνεχως για οτιδηποτε κυκλοφορει στο Ιντερνετ με πρωτο πρωτο την υγεια (κοντευω να γινω γενικος γιατρός) και δευτερο και πολυαγαπημενο την μοτοσυκλετα!!!! ΟΛΕΣ ΤΙς ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ για να εξηγουμαι!!!!!!!!!
Και για πολλοστη φορα αναφερω σε τουτο εδω το φορουμ οτι, εκανα το αλμα και πηρα GS μετα απο 3 αφρικα Τουιν, ενα XLS 500 κι ενα ΧΤ 600!! ΔΕΝ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΣΕ ΚΑΛΟ λογω των προβληματων που πολλοι ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ αντιμετωπιζουν με τις καινουριες κατασκευες της BMW και διαβαζουμε ολοι σε αυτο και σε αλλα φορουμς!!!!!
Σεβαστη, σεβαστότατη η επιλογη τους, κι εγω μαζι τους, συνοδοιπόρος και συνταξιδευτής τους και παντα προτάσσων ΤΟ ΧΕΡΙ ΜΟΥ ΣΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΝ ΠΟΤΕ!!!!!!
Δεν ειμαι εγω αυτος που θα κρινει που δινει τα λεφτα του ο καθενας αλλα ειμαι αυτος που θα πει την γνωμη του - παντα με αποδιξεις - αν του ζητηθει ¨η ακολουθωντας την πορεια μιας διαδυκτιακης συζητησης!!!
Όποιος θελει την ακουει όποιος δεν θελει αλλαζει νημα!! Και οχι μοτοσυκλετα!!!

NLS
04-06-2009, 17:51
...μην εκνευρίζεσαι :)

Προσωπικά ναι νομίζω ότι έστω και άθελα σου, λίγο κάτι τέτοιο μας βγάζεις ότι είμαστε.

Όταν πεις μια φορά τις ενστάσεις σου (και αν μη τι άλλο ξέρουμε όλοι ξεκάθαρα τη γνώμη σου για τα GS - μάλιστα ξέρουμε τη γνώμη ΣΟΥ για τα GS περισσότερο από πχ. του... Λεοντόκαρδου) είναι καλό και ευπρόσδεκτο, όταν όμως γίνεται με κάθε σχεδόν ευκαιρία... ξέρω γω, εμένα μου φαίνεται πάντως "κάπως" (προσωπικά πάντα).

Ηενημέρωση είναι πάντα καλή - το έχουμε πει και ξαναπεί αυτό - η δική σου ενημέρωση πάντως είναι πάντα για κάτι στραβό :) ...δεν είδα ποτέ να μας ενημερώσεις για κάτι καλό... ακόμα και αυτό εδώ το thread που αφορά μια ανάκληση, ουσιαστικά δεν χρειαζόταν εφόσον πριν λίγες μέρες είχες άλλο (ενδιαφέρον) post για το site που έχει όλες τις ανακλήσεις - αλλά έστω ότι επειδή αυτή η ανάκληση είχε σχέση με κάτι potentially επικίνδυνο, είχε λόγο το post σου - πάσο.

Το γιατί κανείς δεν γκρινιάζει (και δεν με τιμά τα σχόλια μου να τα χαρακτηρίζεις δηλαδή "γκρίνια" ενώ τα δικά σου είναι πάντα "ενημέρωση"), το ξέρουν οι ίδιοι - έχω γράψει τουλάχιστον τρεις φορές ότι μιλάω για τον εαυτό μου... μπορεί να βρίσκουν τα post σου πιο ενδιαφέροντα από ότι τα βρίσκω εγώ, μπορεί να είναι λιγότερο παράξενοι και να αφήνουν πιο εύκολα "μύγες στο σπαθί τους", μπορεί να μην έχουν χρόνο να ασχοληθούν, μπορεί να σε έχουν δει σε κάποιους καφέδες και να μην μιλάν για αυτό, δεν ξέρω, εκείνοι ξέρουν.

Λες ότι παρεξηγώ τα γραφόμενα σου... ακόμα και αυτή η 3η/4η παράγραφος είναι πάλι ευκαιρία να τα πάρω στραβά αυτά που λες... πχ. "Παθος εχω με την αληθεια και με το να μην πιανομαι κοροιδο!" ...άρα εμείς που δεν έχουμε ουσιαστικά δεχτεί ακριβώς αυτό που έχεις βρει εσύ ως αλήθεια, είμαστε κορόιδα έτσι δεν είναι; τι ακριβώς δεν κατάλαβα;

Εγώ έχω δει δυο πράγματα και συγνώμη κιόλας αλλά αυτό έχω δει (να πω τέταρτη φορά ότι το post εκφράζει τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ και μόνο γνώμη;...) Έχω δει ότι σε παρα πολλά post προσπαθείς να πεις γιατί η BMW (και ειδικά η GS) είναι κάτι κάτω του μετρίου σε πολλά μα πολλά θέματα (και μην ξεχνάμε αφού η δική σου -που δεν ήταν 1200 btw- βγήκε μάπα, αλλά και αφού διαβάζεις εδώ posts με προβλήματα, λες και άμα μπεις στο Varadero club θα διαβάσεις πόσο τέλειο είναι ή στο Caponord forum το ίδιο κλπ.) ...αλλά και πόσο καλή είναι η τωρινή σου σε αυτά. Εγώ αυτό έχω δει και έχω ξαναδεί να γράφεις, άλλες φορές ευθέως, άλλες φορές "σαν σκιά" (ειδικά αυτό, μπορώ να σου πω είναι σε ΚΑΘΕ σου σχεδόν post), αν λες ότι βλέπω στραβά, τι να πω, οκ βλέπω στραβά και λες άλλα πράγματα.

Κανείς δεν σου έκοψε τη γνώμη σου (η οποία κακώς το είπες, ΔΕΝ λέγεται μόνο όταν ζητηθεί - και καλά κάνεις δηλαδή και την λες όποτε θες) και με 121 post από τον Ιανουάριο, δεν μπορείς να πεις το αντίθετο, αλλά ψάξε πόσα από τα 121 αφορούν είτε κάτι στραβό της GS, είτε κάτι καλό του Varadero και πόσα κάτι άλλο.

Να... διαβάζω ένα ακόμα παράδειγμα "σκιάς" στο post σου: "Δεν ειμαι εγω αυτος που θα κρινει που δινει τα λεφτα του ο καθενας" και μόλις στην προηγούμενη σελίδα "Τωρα αν στην περιπτωση μου εδινα 18000ε κι απο το 2000 μεχρι σημερα εσερνα την μοτοσυκλετα μου (GS) 9 φορές σε εξουσιοδοτημενο για ισάριθμες ανακλησεις εεεε καπου θα ειχα ενα προβλημα!!!!! Αλλα αυτος ειμαι εγω, δε σημαινει οτι ολοι πρέπει να ειναι σαν κι εμενα ουτε σημαινει αιχμη για την GS (περιέργο εμένα έτσι μου φαίνεται)!! Αυτη ειναι η GS κι αυτη ειναι η Varadero, take it or leave it!!!" ...εσύ πως το διαβάζεις αυτό; Θες να σου πω πως το διαβάζω εγώ;

Τέλος, έγραψες 2-3 φορές στο από πάνω post ότι ουσιαστικά λίγο πολύ, με "διώχνεις" από τα thread σου γιατί είναι χρήσιμα γενικώς και απλά εγώ δεν τα "πιάνω" ή δεν θέλω να τα "πιάσω" (ή πάλι παρεξήγησα τα γραφόμενα σου;...) - εφόσον εδώ είναι ένα ελεύθερο forum (όπως είναι και για σένα), έχω δικαίωμα να μπω σε οποιοδήποτε thread και να το σχολιάσω όπως και εσύ να σχολιάσεις τα δικά μου γραπτά κλπ. - αν όμως οι διαχειριστές πιστεύουν ότι αυτό που προτείνεις (και ξαναλέω, "ή πάλι παρεξήγησα τα γραφόμενα σου;") πρέπει να γίνει, δηλ. να... προσπερνώ τα post σου, fair enough θα το σεβαστώ για την ομαλότητα του forum.

Πάντως εγώ δεν έχω παρεξηγηθεί ακόμα (εσύ μάλλον έχεις ψιλοξεκινήσει να παρεξηγείσαι). :)

Albatros
04-06-2009, 19:04
θα ήθελα πάντως να διαβάσω τι είναι αυτά τα "ψιλοπράγματα"

αν δεν εμπιστεύεσαι τη 1200GS για να πας... μακρινή βόλτα, τότε καταλαβαίνεις ότι κάτι στραβό έχει η δική σου 1200GS δυστυχώς

αντένα ρίνκ μόνο η δική μου???
σκάσιμο στοιχείου μπαταρίας μόνο η δική μου???
για διάβασε λίγο τα ποστ...
τα υπόλοιπα είχαν γίνει με την Κ1200ς που έδωσα...:yz

GeorgeP
04-06-2009, 20:38
...μην εκνευρίζεσαι
Προσωπικά ναι νομίζω ότι έστω και άθελα σου, λίγο κάτι τέτοιο μας βγάζεις ότι είμαστε.

λαθος σου!! Σορρυ!!!


Όταν πεις μια φορά τις ενστάσεις σου (και αν μη τι άλλο ξέρουμε όλοι ξεκάθαρα τη γνώμη σου για τα GS - μάλιστα ξέρουμε τη γνώμη ΣΟΥ για τα GS περισσότερο από πχ. του... Λεοντόκαρδου) είναι καλό και ευπρόσδεκτο, όταν όμως γίνεται με κάθε σχεδόν ευκαιρία... ξέρω γω, εμένα μου φαίνεται πάντως "κάπως" (προσωπικά πάντα)..
Με καθε σχεδόν ευκαιρία που μου δινουν τα ποστς που δημοσιευονται εδω ενημερωνω αν υπαρχουν ανακλησεις κι αν εχω ιδιαν εμπειρια απο φίλους και γνωστους που εχουν GS!! Aυτο και τιποτε άλλο!! Με ειδες ποτε να ξεκιναω ποστ με αρνητικα σχολια για την GS?.
H ενημέρωση είναι πάντα καλή - το έχουμε πει και ξαναπεί αυτό - η δική σου ενημέρωση πάντως είναι πάντα για κάτι στραβό ...δεν είδα ποτέ να μας ενημερώσεις για κάτι καλό... ακόμα και αυτό εδώ το thread που αφορά μια ανάκληση, ουσιαστικά δεν χρειαζόταν εφόσον πριν λίγες μέρες είχες άλλο (ενδιαφέρον) post για το site που έχει όλες τις ανακλήσεις - αλλά έστω ότι επειδή αυτή η ανάκληση είχε σχέση με κάτι potentially επικίνδυνο, είχε λόγο το post σου - πάσο..

Θα σε παραπεμψω στο νημα περι καταναλωσης λαδιου που αυτο θυμαμαι τωρα!! Οσο για το διπλο ποσταρισμα του σαιτ περι ανακλησεων ηταν για διευκολυνση των φίλων εδω για να μην ψαχνουν αλαλ και για υπενθυμηση!!


Το γιατί κανείς δεν γκρινιάζει (και δεν με τιμά τα σχόλια μου να τα χαρακτηρίζεις δηλαδή "γκρίνια" ενώ τα δικά σου είναι πάντα "ενημέρωση"), το ξέρουν οι ίδιοι - έχω γράψει τουλάχιστον τρεις φορές ότι μιλάω για τον εαυτό μου... μπορεί να βρίσκουν τα post σου πιο ενδιαφέροντα από ότι τα βρίσκω εγώ, μπορεί να είναι λιγότερο παράξενοι και να αφήνουν πιο εύκολα "μύγες στο σπαθί τους", μπορεί να μην έχουν χρόνο να ασχοληθούν, μπορεί να σε έχουν δει σε κάποιους καφέδες και να μην μιλάν για αυτό, δεν ξέρω, εκείνοι ξέρουν...

Το χαρακτηρισα ''γκρινια'' για αυτον ακριβως τον λογο, οτι μιλας μονον για τον εαυτόν σου, κι οταν μονον ενας μιλαει εναντια σε κάποιον άλλον ΕΠΑΝΗΛΕΙΜΕΝΑ αυτο χαρακτηριζεται απο εμενα σαν ''γκρινια''!!


Λες ότι παρεξηγώ τα γραφόμενα σου... ακόμα και αυτή η 3η/4η παράγραφος είναι πάλι ευκαιρία να τα πάρω στραβά αυτά που λες... πχ. "Παθος εχω με την αληθεια και με το να μην πιανομαι κοροιδο!" ...άρα εμείς που δεν έχουμε ουσιαστικά δεχτεί ακριβώς αυτό που έχεις βρει εσύ ως αλήθεια, είμαστε κορόιδα έτσι δεν είναι; τι ακριβώς δεν κατάλαβα;...
Δεν κατάλαβες οτι, η συγκεκριμενη πρόταση σημαινει ''να μην πιστευω ολα οσα μου σερβίρουν οι πωλητες'', ''να μην επαφιεμαι στα λογια τους'' αλλα να ενημερωνομαι πρωτα και μετα να αντικρουω τα λεγομενα τους!! π.χ ο πωλητης μου πλασσαρει το brand name και την παροιμιωδη αξιοπιστία ενος οχηματος, της GS π.χ., σαν κατι το αδιαπραγματευτο και περαν πασης αμφιβολιας. Εγω θα του εψω τυπωσει μερικες σελιδες απο αυτο εδω π.χ
φορουμ και θα τους τις παρουσιασω περιμενοντας να δω την αντιδραση του!! κι αναλογως θα πραξω!!! Αν δεν το κανω αυτο ναι ειμαι κοροιδο!!!!


Εγώ έχω δει δυο πράγματα και συγνώμη κιόλας αλλά αυτό έχω δει (να πω τέταρτη φορά ότι το post εκφράζει τη ΔΙΚΗ ΜΟΥ και μόνο γνώμη;...) Έχω δει ότι σε παρα πολλά post προσπαθείς να πεις γιατί η BMW (και ειδικά η GS) είναι κάτι κάτω του μετρίου σε πολλά μα πολλά θέματα (και μην ξεχνάμε αφού η δική σου -που δεν ήταν 1200 btw- βγήκε μάπα, αλλά και αφού διαβάζεις εδώ posts με προβλήματα, λες και άμα μπεις στο Varadero club θα διαβάσεις πόσο τέλειο είναι ή στο Caponord forum το ίδιο κλπ.) ...αλλά και πόσο καλή είναι η τωρινή σου σε αυτά. Εγώ αυτό έχω δει και έχω ξαναδεί να γράφεις, άλλες φορές ευθέως, άλλες φορές "σαν σκιά" (ειδικά αυτό, μπορώ να σου πω είναι σε ΚΑΘΕ σου σχεδόν post), αν λες ότι βλέπω στραβά, τι να πω, οκ βλέπω στραβά και λες άλλα πράγματα.

Το οτι η δικια μου δεν ηταν 1200 δεν εχει καμια σημασια!! Δεν κανει καμια διαφορα ενα πιστονι που απο 70mm εγινε 73mm ουτως ωστε να κερδισει 20 κυβικα ολα κιολα οταν ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ειναι ιδια!! Και σου μιλω σαν μηχανολογος!!
Αν μπεις στο www.varaderoforum.gr (http://www.varaderoforum.gr/), www.varaderomania.gr (http://www.varaderomania.gr/), http://varaderoforumcom.h826747.serverkompetenz.net/index.php (http://varaderoforumcom.h826747.serverkompetenz.net/index.php) (το διεθνες σαιτ του βαραντερο με 20000 μοτοσυκλετες) θα δεις ολα τα προβληματα των Βαραντερο. Μετα κανε τις συγκρισεις σου!!!



Να... διαβάζω ένα ακόμα παράδειγμα "σκιάς" στο post σου: "Δεν ειμαι εγω αυτος που θα κρινει που δινει τα λεφτα του ο καθενας" και μόλις στην προηγούμενη σελίδα "Τωρα αν στην περιπτωση μου εδινα 18000ε κι απο το 2000 μεχρι σημερα εσερνα την μοτοσυκλετα μου (GS) 9 φορές σε εξουσιοδοτημενο για ισάριθμες ανακλησεις εεεε καπου θα ειχα ενα προβλημα!!!!! Αλλα αυτος ειμαι εγω, δε σημαινει οτι ολοι πρέπει να ειναι σαν κι εμενα ουτε σημαινει αιχμη για την GS (περιέργο εμένα έτσι μου φαίνεται)!! Αυτηειναιη GS κιαυτηειναιη Varadero, take it or leave it!!!" ...εσύ πως το διαβάζεις αυτό; Θες να σου πω πως το διαβάζω εγώ;.

Ας απαντησουν αλλοι σε αυτο!!! ειμαι πολυ προσεκτικος σε αυτα που γραφω και το πως τα γράφω!!


Τέλος, έγραψες 2-3 φορές στο από πάνω post ότι ουσιαστικά λίγο πολύ, με "διώχνεις" από τα thread σου γιατί είναι χρήσιμα γενικώς και απλά εγώ δεν τα "πιάνω" ή δεν θέλω να τα "πιάσω" (ή πάλι παρεξήγησα τα γραφόμενα σου;...) - εφόσον εδώ είναι ένα ελεύθερο forum (όπως είναι και για σένα), έχω δικαίωμα να μπω σε οποιοδήποτε thread και να το σχολιάσω όπως και εσύ να σχολιάσεις τα δικά μου γραπτά κλπ. - αν όμως οι διαχειριστές πιστεύουν ότι αυτό που προτείνεις (και ξαναλέω, "ή πάλι παρεξήγησα τα γραφόμενα σου;") πρέπει να γίνει, δηλ. να... προσπερνώ τα post σου, fair enough θα το σεβαστώ για την ομαλότητα του forum.
Οι διαχειριστες δεν χρειαζεται να επεμβουν στην μεταξυ μας ευγενικη αντιπαραθεση!! Οχι ακομα τουλαχιστον!!!
Δεν σου κανει καμια εντυπωση οι απαντησεις των υπολοιπων πανω στα ''σκιασμενα'' ποστ μου σε οτιδηποτε κι αν αυτα αφορουν? Δεν σου κανει καμια εντυπωση οτι εισαι ο μονος που αντιπαραβαλεται μαζί μου?


O albatros που εγραψε το παρακατω εχει αλλη μοτοσυκλετα απο GS?

αντένα ρίνκ μόνο η δική μου?
σκάσιμο στοιχείου μπαταρίας μόνο η δική μου???
για διάβασε λίγο τα ποστ...
τα υπόλοιπα είχαν γίνει με την Κ1200ς που έδωσα...

o emix μηπως εχει triumph?

Υστερα απο 4μιση χρονια αδιαλειπτης λειτουργιας ηρθε η ωρα το GS μου ν αρχιζει να μ εγκαταλειπει.
Τελευταια σημερινη βλαβη: μοναδα ABS/Servo κλπ κλπ.
Βασικα το servo ειναι, μιας και το ABS συνεχιζει να δουλευει κανονικα.
Κοστος επισκευης για καινουργιο 1800ευρω τουλαχιστον.
Αν βρουμε καμια μεταχειρισμενη μοναδα μπορει και να καθαρισω με 800ευρω.Στο ebay εχω βρει κατι, αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορω να το εμπιστευτω για κατι τετοια αυτο το site.
Ολα ερχονται την χειροτερη στιγμη, μιας και το ταξιδι στην Σουηδια πλησιαζει σε 2μιση μηνες.
Νοιωθω η μηχανη να μου λεει: "Πουλα με, πουλα με", και μαλλον προς τα εκει θα παω, αφου το επισκευασω. Τουλαχιστον αυτος που θα το παρει θα τα εχει καινουργια ολα αυτα.


δηλαδη τι πρέπει να κανουνε ολοι οι συναδελφοι ΝΑ ΚΛΕΙΝΟΥΝΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΛΕΝΕ ''ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΑΦΟΥ ΕΙΝAΙ BMW?''

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
04-06-2009, 20:59
Ρε Γιωργάρα,

συμφωνώ - διαφωνώ με τις απόψεις σου (που διαφωνώ εν μέρει),

εντυπωσιάστηκα με το κουράγιο σου,

για ένα τόσο μεγάλο ποστ ....;););)

22 παραθέσεις με ανάλογες απαντήσεις ...... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/XA87.gif




.

edmark
04-06-2009, 21:07
:yz AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

GROW-UP!!!!
BOTH OF YOU!!!!

Δωστε τα χερακια πειτε συγνωμη και γινεται φιλαρακια. Ζαλιστηκαμε Πια:o

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
04-06-2009, 21:45
:yz AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

GROW-UP!!!!
BOTH OF YOU!!!!

Δωστε τα χερακια πειτε συγνωμη και γινεται φιλαρακια. Ζαλιστηκαμε Πια:o




Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα φιλίας ....





Αλλά κ η ευγενής αντιπαράθεση διαφορετικών απόψεων,

(από μέλη που ΕΧΟΥΝ άποψη, σαν τον Νίκο κ τον Γιώργο)

είναι ΚΑΙ εποικοδομιτική αλλά ΚΑΙ εκπαιδευτική,

για όλους εμάς .....;););)




.

S.T
04-06-2009, 21:48
Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα φιλίας ....





Αλλά κ η ευγενής αντιπαράθεση διαφορετικών απόψεων,

(από μέλη που ΕΧΟΥΝ άποψη, σαν τον Νίκο κ τον Γιώργο)

είναι ΚΑΙ εποικοδομιτική αλλά ΚΑΙ εκπαιδευτική,

για όλους εμάς .....;););)




.

Πολύ σωστός ο κ.Νίκος:sm8:.

GeorgeP
05-06-2009, 09:56
Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα φιλίας .....

γιατι? μηπως τιθεται θεμα εχθρας??? δεν νομιζω? με τον Νικο και τον καφε μας μπορυμε να πιουμε, ακι το κρασακι μας να ευχαριστηθουμε και συναμα να διαφωνουμε!! Να σπασουμε και κανα πιατο βρε αδερφε!!! Το οτι διαφωνουμε κι αρπαζομαστε στο φορουμ δεν σημαινει τίποτε κακό!! Αλοίμονο αν χαιδευαμε ο ενας τα αυτια του άλλου ενω διαφνουμε!!Αυτη ειναι η αποψη μου!!





Αλλά κ η ευγενής αντιπαράθεση διαφορετικών απόψεων,

(από μέλη που ΕΧΟΥΝ άποψη, σαν τον Νίκο κ τον Γιώργο)

είναι ΚΑΙ εποικοδομιτική αλλά ΚΑΙ εκπαιδευτική,

για όλους εμάς .....;););)

αει γεια σου κε Νικόλαε Ριχαρδε Λεοντοκαρδε!!!
Αυτο λεω κι εγω και μάλλον ολοι μας!!!

NLS
05-06-2009, 12:44
δεν τέθηκε θέμα έχθρας πουθενά

απλά ο George κλαίει από μέσα του που δεν πήρε 1200GS, έχει σταμπάρει όλα τα προβλήματα για να δικαιολογήσει την αγορά του και μας το ποστάρει με κάθε ευκαιρία (πχ. "εκδρομή στην Κρύα Βρύση" "ναι αλλά η 1200 που έχει το ίδιο μοτέρ 70 χρόνια και έχει και χάλια υλικά και ξέρω που σου λέω γιατί είμαι μηχανολόγος και την έχω λύσει, δεν θα σας πάει μέχρι εκεί, όμως εγώ θα πάω γιατί το έψαξα και έχω αυτό που πρέπει να έχω και έπρεπε να έχετε και εσείς... όσους σας επιτρέψει η μηχανή σας να πάτε επειδή δεν θα χαλάσει, θα πρέπει να γυρίσετε επειγόντως πίσω γιατί θα έχει βγει μια ανάκληση!" :sm7:

NLS
05-06-2009, 13:02
...ξαναγράφω το post όπως το έκανα edit γιατί έχουμε και τον 10λεπτο περιορισμό (δεν μπορεί δηλαδή να κάνει κανείς και καμιά δουλειά, πάει έχασε)

όποιος μπορεί ας σβήσει το από πάνω

---

δεν τέθηκε θέμα έχθρας πουθενά

απλά ο George κλαίει από μέσα του που δεν πήρε 1200GS (γι' αυτό και γυροφέρνει συνεχώς σε αυτό το forum), έχει σταμπάρει όλα τα προβλήματα για να δικαιολογήσει την αγορά του και μας το ποστάρει με κάθε ευκαιρία (πχ. "εκδρομή στην Κρύα Βρύση" "ναι αλλά η 1200 που έχει το ίδιο μοτέρ 70 χρόνια και έχει και χάλια υλικά και ξέρω που σου λέω γιατί είμαι μηχανολόγος και την έχω λύσει, δεν θα σας πάει μέχρι εκεί, όμς εγώ θα πάω γιατί το έψαξα και έχω αυτό που πρέπει να έχω και έπρεπε να έχετε και εσείς... όσους σας επιτρέψει η μηχανή σας να πάτε επειδή δεν θα χαλάσει, θα πρέπει να γυρίσετε επειγόντως πίσω γιατί θα έχει βγει μια ανάκληση!" :sm7:)

μετά όλα τα τυλίγει και σε ένα "διδακτικό" wrap και είναι χρήσιμα σε όλους (και υποσυνείδητα με τον καιρό αρχίζουν να σκέφτονται πόσο λάθος μηχανή πήραν) :P

η πλάκα είναι ότι μέχρι να γίνει αυτό ο Γιώργος θα έχει πάρει GS χοχοχοχο

GeorgeP
05-06-2009, 14:41
.....................................................

η πλάκα είναι ότι μέχρι να γίνει αυτό ο Γιώργος θα έχει πάρει GS χοχοχοχο

για γυρνα πλευρο μπας και ξυπνησεις!! αρκετα κρατησε το ομορφο ονειρο σου!!!!:sm7:

NLS
05-06-2009, 16:37
γιατί ρωτάς αν εγώ σε θέλω με GS;

μόνο καλό είναι ότι θα είσαι μετά σε άλλα φόρουμ να λες την ανωτερότητα της GS (πάντα documented) και πόσο μάπα επιλογή έκαναν όλοι οι άλλοι (το καλό της υπόθεσης δεν είναι το τι θα λες εκεί, αλλά το τι δεν θα λες εδώ ;) ...που ΟΚ ΤΟ ΕΜΠΕΔΩΣΑΜΕ τι είναι η GS για σένα και την έρευνα σου όπως και το τι είναι το Varadero - μέτρα τώρα να δούμε πόσο καιρό θα κάνεις να μας το ξαναθυμίσεις ένα από τα δυο) :sm7:

gnik
08-06-2009, 11:40
...ξαναγράφω το post όπως το έκανα edit γιατί έχουμε και τον 10λεπτο περιορισμό (δεν μπορεί δηλαδή να κάνει κανείς και καμιά δουλειά, πάει έχασε)

όποιος μπορεί ας σβήσει το από πάνω

---

δεν τέθηκε θέμα έχθρας πουθενά

απλά ο George κλαίει από μέσα του που δεν πήρε 1200GS (γι' αυτό και γυροφέρνει συνεχώς σε αυτό το forum), έχει σταμπάρει όλα τα προβλήματα για να δικαιολογήσει την αγορά του και μας το ποστάρει με κάθε ευκαιρία (πχ. "εκδρομή στην Κρύα Βρύση" "ναι αλλά η 1200 που έχει το ίδιο μοτέρ 70 χρόνια και έχει και χάλια υλικά και ξέρω που σου λέω γιατί είμαι μηχανολόγος και την έχω λύσει, δεν θα σας πάει μέχρι εκεί, όμς εγώ θα πάω γιατί το έψαξα και έχω αυτό που πρέπει να έχω και έπρεπε να έχετε και εσείς... όσους σας επιτρέψει η μηχανή σας να πάτε επειδή δεν θα χαλάσει, θα πρέπει να γυρίσετε επειγόντως πίσω γιατί θα έχει βγει μια ανάκληση!" :sm7:)

μετά όλα τα τυλίγει και σε ένα "διδακτικό" wrap και είναι χρήσιμα σε όλους (και υποσυνείδητα με τον καιρό αρχίζουν να σκέφτονται πόσο λάθος μηχανή πήραν) :P

η πλάκα είναι ότι μέχρι να γίνει αυτό ο Γιώργος θα έχει πάρει GS χοχοχοχο



:sm7::sm7::sm7::sm7:

xvitos
19-06-2009, 02:30
:sm8:

nchatzoglou
23-06-2009, 01:25
ΚΑΙ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΠΑΡΕΙ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ; ΠΩΣ ΘΑ ΣΕ ΒΡΟΥΝ;;;;

mariosich
23-06-2009, 01:35
Πάλι ανάκληση?... :sm7::sm7::sm7: ρε Varadero και ξερό ψωμί σου λέω...

mjtir
23-06-2009, 09:28
Εγω παντως τους την αφηνω ολοκληρη για μια εβδομαδα . Οσο πιο πολλα αλλαξουν τοσο πιο καλα . Η μηχανη θα γινει καινουργια. Σε πια αλλη εταιρια μπορει να γινει τετοιo Lifting ? EEE???

GeorgeP
23-06-2009, 11:09
Εγω παντως τους την αφηνω ολοκληρη για μια εβδομαδα . Οσο πιο πολλα αλλαξουν τοσο πιο καλα . Η μηχανη θα γινει καινουργια. Σε πια αλλη εταιρια μπορει να γινει τετοιo Lifting ? EEE???
ναι, χμ,χμ, δικιο εχεις! Αλλά.....και ο Michael Jackson πολλα lifting εκανε και κοιτα πως κατηντησε!!!:sm7:

mjtir
23-06-2009, 11:32
ναι, χμ,χμ, δικιο εχεις! Αλλά.....και ο Michael Jackson πολλα lifting εκανε και κοιτα πως κατηντησε!!!:sm7:


:oοοοoh::oοοοoh::oοοοoh:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
23-06-2009, 12:07
ναι, χμ,χμ, δικιο εχεις! Αλλά.....και ο Michael Jackson πολλα lifting εκανε και κοιτα πως κατηντησε!!!:sm7:



http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-31.gif


...την καταστροφή φέρνεις .....:D

GeorgeP
23-06-2009, 16:20
http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-31.gif


...την καταστροφή φέρνεις .....:D

απλως αστειευομαι......με σαρκαστικό τρόπο!!!!:D

Arkas
23-06-2009, 20:59
απλως αστειευομαι......με σαρκαστικό τρόπο!!!!:D
:D:D:D

mariosich
24-06-2009, 00:32
απλως αστειευομαι......με σαρκαστικό τρόπο!!!!:D

Τους τα λέω και εγώ ρε Γιώργο αλλά... :sm7::sm7::sm7:

lykos27
26-06-2009, 15:55
ναι, χμ,χμ, δικιο εχεις! Αλλά.....και ο Michael Jackson πολλα lifting εκανε και κοιτα πως κατηντησε!!!:sm7:
..... πάντως εγώ δεν τα ξαναβάζω μαζί του παιδιά .....!!!!....:Απορία:
τον πέθανες τελικά βρε Γιωργάκη το Michael.....:o...:confused:...:yz ....!!!

Υσ..: αφού δεν πέρνει ούτε από αστεία...!!!.... μην πεθάνουμε κιόλας...!!:sm7:

NLS
03-07-2009, 12:53
απαπαπα

δεν έπρεπε να σε λένε Γιώργο, Βόλντεμορτ έπρεπε να σε λένε

Gemat
03-07-2009, 13:28
οχι διοτι προτιμαει να εχει λαμπακι που οταν αναβει σημαινει ακριβως 21 λιτρα καταναλωσης και υπολοιπόμενα 4 στο ρεζερβουαρ χωρις παρεκληση γραμμαρίου παρα αναξιοπιστους δεικτες τους οποιους προσφατα η BMW ανακοινωσε αναβάθμιση τους αλλα παρ΄όλα αυτα παραμενουν αναξιόπιστοι!!!!;)
Υπαρχει και η τεχνολογικη εξηγηση, αν θες, του γιατι το φλοτερ σταθμης δν μπορει με κανεναν Θεό να ειναι τοσο ακριβες οσο ο αισθητηρας σταθμης!!! Δεν υπαρχει περιπτωση στο κοσμο τουτο κα με την υπαρχουσα τεχνολογια ενα φλοτερ να ειναι τοσο ακριβες οσο ενας αισθητηρας!!!!


Υ.Γ. σιγα μην και δεν ''τσιμπουσα'' στην προκληση!!!!:):D

To οτι υπαρχει υπερμαχος της ενδεικτικης λυχνιας σε μοτο τουρισμου 1000κε δεν θα το πιστευα αν δεν το διαβαζα :D.

Δεν με χαλαει και πολυ που δεν εχω δεικτη. Εχω μαθει να χρησιμοποιω τον μερικο χιλιομετρητη με αριστοτεχνικη ανεση.... αλλα δεν θα πω οτι μου αρεσει και απο πανω!!!

nek21
03-07-2009, 14:10
εγω παντως ειχα varadero και το κατα ευχαριστηθηκα.το σιγουρο ειναι οτι ολοι μας καλοβλεπαμε το 1200.ειναι τρελααααα.εγω καταφερα να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα και ειμαι ενθουσιασμενοσ με το πριονι.

GeorgeP
03-07-2009, 14:16
To οτι υπαρχει υπερμαχος της ενδεικτικης λυχνιας σε μοτο τουρισμου 1000κε δεν θα το πιστευα αν δεν το διαβαζα :D.
ειμαι λιγο τεχνοκρατης, κι ετσι οτιδηποτε αναξιόπιστο δεν μου κανει!!!!! Και ο δεικτης βενζινης μιας και βασιζεται πανω σε φλοτερ με τα θετικα και τα πολλα αρνητικα του συστήματος απλα δεν μου κανει κλικ!!



Δεν με χαλαει και πολυ που δεν εχω δεικτη. Εχω μαθει να χρησιμοποιω τον μερικο χιλιομετρητη με αριστοτεχνικη ανεση.... αλλα δεν θα πω οτι μου αρεσει και απο πανω!!!

Εγω να δεις!!!!

GeorgeP
03-07-2009, 14:18
εγω παντως ειχα varadero και το κατα ευχαριστηθηκα.το σιγουρο ειναι οτι ολοι μας καλοβλεπαμε το 1200.ειναι τρελααααα.εγω καταφερα να κανω το ονειρο μου πραγματικοτητα και ειμαι ενθουσιασμενοσ με το πριονι.

Δεν υπαρχει αναβάτης σε αυτον τον πλανητη λατρεις των ΟΝ/ΟΦΦ που να μην του αρεσει η GS / GS adventure!! Μεσα σε αυτους ειμαι κι εγω, αλλοι λογοι ειναι που δεν ξαναπερνω μια GS τους οποιους κι εχω αναλυσει σε άλλα νηματα!!

mjtir
03-07-2009, 17:36
Γιωργο μπορεις να αναρτησεις τις <<κακοτεχνιες>> που γνωριζεις οτι συχνα πυκνα παρουσιαζονται ?
Αν ειναι δυνατον για την 1200 και να αφορουν τα τελευταια 2-3 χρονια ?
Ετσι απλα για να ξερουμε γιατι μιλαμε .
Ευχαριστω ...

GeorgeP
03-07-2009, 17:39
Γιωργο μπορεις να αναρτησεις τις <<κακοτεχνιες>> που γνωριζεις οτι συχνα πυκνα παρουσιαζονται ?
Αν ειναι δυνατον για την 1200 και να αφορουν τα τελευταια 2-3 χρονια ?
Ετσι απλα για να ξερουμε γιατι μιλαμε .
Ευχαριστω ...
θα μπορουσα αγαπητέ μου αλλα δεν θα το κανω διότι, αν και ο σκοπός μου ειανι μονο η ενημερωση και οχι η δυσφήμηση εχω ακουσει τα εξ αμαξης πολλες φορες!!

Ανατρεξε στα διαφορα ποστ μου, δεν ειναι δα και πολλά, και θα βρεις τις απαντησεις σου!;)

NLS
03-07-2009, 17:54
...συνήθως από μένα

ψάξε τα post του Γιώργου καθώς και μερικά δικά μου προς μελλοντικούς αναβάτες GS όπου λέω για κάποια θέματα που θέλουν προσοχή (ειδικά για μτχ.)

mjtir
03-07-2009, 18:19
Ευχαριστω παιδια θα αρχισω την αναγνωση εκ νεου ....

nek21
03-07-2009, 19:21
Δεν υπαρχει αναβάτης σε αυτον τον πλανητη λατρεις των ΟΝ/ΟΦΦ που να μην του αρεσει η GS / GS adventure!! Μεσα σε αυτους ειμαι κι εγω, αλλοι λογοι ειναι που δεν ξαναπερνω μια GS τους οποιους κι εχω αναλυσει σε άλλα νηματα!!
φιλε γιωργο μου εισαι πολυ συμπαθης αλλα ημαρτον ρε γκαρντασι,δειχνεις σαν να εισαι ο υπερασπιστης της honda στο forum.πραγματικα ουτε κερδος να ειχες απ ολη αυτη την ιστορια.μα να μην αφηνεις τιποτα να πεσει κατω?

ntinopoulos
03-07-2009, 19:23
φιλε γιωργο μου εισαι πολυ συμπαθης αλλα ημαρτον ρε γκαρντασι,δειχνεις σαν να εισαι ο υπερασπιστης της honda στο forum.πραγματικα ουτε κερδος να ειχες απ ολη αυτη την ιστορια.μα να μην αφηνεις τιποτα να πεσει κατω?
το χειροτερο βεβαια ειναι οτι ειναι βαζελος!;)

nek21
03-07-2009, 19:57
[QUOTE=ntinopoulos;46378]το χειροτερο βεβαια ειναι οτι ειναι βαζελος!;)


ααααααααα μαλιστα τωρα καταλαβα.ε τι να πεις ολοι εχουμε ελλατωματα.:sm7::sm7::sm7:

Fast&Furious
03-07-2009, 22:34
Δηλαδη υπαρχει μηχανακι που να μη χαλαει η να μη βγαζει καποιο ειδος προβληματος???????????
Γιατι εγω δεν το νομιζω και αμα κατσω να τα αριθμησω θελουμε αρκετες ωρες....:cool::cool:

Οτι μαρκα και να ειναι....:rolleyes::rolleyes:

Arkas
04-07-2009, 19:42
Δηλαδη υπαρχει μηχανακι που να μη χαλαει η να μη βγαζει καποιο ειδος προβληματος???????????
Γιατι εγω δεν το νομιζω και αμα κατσω να τα αριθμησω θελουμε αρκετες ωρες....:cool::cool:

Οτι μαρκα και να ειναι....:rolleyes::rolleyes:
Doctor speaking!:D

Albatros
05-07-2009, 20:55
θα ήθελα πάντως να διαβάσω τι είναι αυτά τα "ψιλοπράγματα"

αν δεν εμπιστεύεσαι τη 1200GS για να πας... μακρινή βόλτα, τότε καταλαβαίνεις ότι κάτι στραβό έχει η δική σου 1200GS δυστυχώς
Μιά σειρά από μηχανές με ψιλοπροβλήματα ή όχι (1100gs,1150gs,1200gs,K1200s,1200GSA ) δεν είναι απλά η δική μου μηχανή, είναι όλες οι μηχανές της μαμάς. Τις είχα όλες και μόνο η 1150 ήταν αξιόπιστη. Η τελευταία 1200GSA έδειξε μόνο πρόβλημα μπαταρίας που αλλάχτηκε , αλλά και αυτό σε αφίνει στα καλά καθούμενα ενός ταξιδιού, όπως και το αντένα ρινκ του ιμομπιλάιζερ που αλλάχτηκε προληπτικά.
Όσο για τα Γιαπωνέζικα έχω ένα GSXR 600 Κ6 στο υπόγειο με σπασμένο πλαίσιο και η εταιρεία έκανε ανάκληση 5 χρόνια μετά την παραγωγή των Κ5,Κ6 που είχαν πρόβλημα.

NLS
06-07-2009, 11:40
το χειροτερο βεβαια ειναι οτι ειναι βαζελος!;)

πλάκα κάνεις!

ΤΩΡΑ ΕΞΗΓΟΥΝΤΑΙ ΟΛΑ!

NLS
06-07-2009, 11:44
Μιά σειρά από μηχανές με ψιλοπροβλήματα ή όχι (1100gs,1150gs,1200gs,K1200s,1200GSA ) δεν είναι απλά η δική μου μηχανή, είναι όλες οι μηχανές της μαμάς. Τις είχα όλες και μόνο η 1150 ήταν αξιόπιστη. Η τελευταία 1200GSA έδειξε μόνο πρόβλημα μπαταρίας που αλλάχτηκε , αλλά και αυτό σε αφίνει στα καλά καθούμενα ενός ταξιδιού, όπως και το αντένα ρινκ του ιμομπιλάιζερ που αλλάχτηκε προληπτικά.
Όσο για τα Γιαπωνέζικα έχω ένα GSXR 600 Κ6 στο υπόγειο με σπασμένο πλαίσιο και η εταιρεία έκανε ανάκληση 5 χρόνια μετά την παραγωγή των Κ5,Κ6 που είχαν πρόβλημα.

...επιμένω (ίσως σε νέο Thread όμως) να μας πεις τα ψιλοπροβλήματα, ακόμα και των άλλων. Είναι χρήσιμο "εγκυκλοπαιδικά".

Τα προβλήματα που αναφέρεις στο GSA είναι... όχι προβλήματα!
- Μια μπαταρία (δηλ. αν πάθεις λάστιχο πάλι φταίει η BMW;...)
- Το imob. ring που αλλάχτηκε... προληπτικά; Δηλ. δεν είχε κάτι αλλά "μήπως πάθει";

Επίσης να σημειώσω πως μου κάνει εντύπωση ένας άνθρωπος από K1200GS να πηγαίνει σε S και μετά σε... GSA... Σίγουρα ξέρεις τι θες από μια μηχανή; :)

:hmmm:

Albatros
06-07-2009, 22:45
...επιμένω (ίσως σε νέο Thread όμως) να μας πεις τα ψιλοπροβλήματα, ακόμα και των άλλων. Είναι χρήσιμο "εγκυκλοπαιδικά".

Τα προβλήματα που αναφέρεις στο GSA είναι... όχι προβλήματα!
- Μια μπαταρία (δηλ. αν πάθεις λάστιχο πάλι φταίει η BMW;...)
- Το imob. ring που αλλάχτηκε... προληπτικά; Δηλ. δεν είχε κάτι αλλά "μήπως πάθει";

Επίσης να σημειώσω πως μου κάνει εντύπωση ένας άνθρωπος από K1200GS να πηγαίνει σε S και μετά σε... GSA... Σίγουρα ξέρεις τι θες από μια μηχανή; :)

:hmmm:
Φίλε μου προσωποποιείς τις συζητήσεις και δεν μου αρέσει...η επιλογή πάντως της Κ1200S (οχι GS) ήταν λάθος μου και την έδωσα...
αυτά ως εδώ...:cool:

mjtir
07-07-2009, 11:32
Πριν αγορασω την 1200GSA και για χρονια περιπου με τα σαλια να τρεχουν , γυρναγα απο site σε site Γερμανιας και Αμερικης . Δεν διαβασα κατι που να με αποτρεψει απο την αγορα της .
Ναι ιστοριες φρικης διαβασα , ναι χαζα προβληματα για το κοστος της και το ονομα της διαβασα , αλλα τιποτα με συχνοτητα και σοβαροτητα για να κλεισω τα ματια μου στις σειρηνες....

S.T
07-07-2009, 11:52
...επιμένω (ίσως σε νέο Thread όμως) να μας πεις τα ψιλοπροβλήματα, ακόμα και των άλλων. Είναι χρήσιμο "εγκυκλοπαιδικά".

Τα προβλήματα που αναφέρεις στο GSA είναι... όχι προβλήματα!
- Μια μπαταρία (δηλ. αν πάθεις λάστιχο πάλι φταίει η BMW;...)
- Το imob. ring που αλλάχτηκε... προληπτικά; Δηλ. δεν είχε κάτι αλλά "μήπως πάθει";

Επίσης να σημειώσω πως μου κάνει εντύπωση ένας άνθρωπος από K1200GS να πηγαίνει σε S και μετά σε... GSA... Σίγουρα ξέρεις τι θες από μια μηχανή; :)

:hmmm:

Η antenna ring (EWS ένδειξη) εμένα δεν αλλάχτηκε προληπτικά αλλά μετά από 4 ώρες Κυριακάτικα στον δρόμο απογοητευμένος από μία μηχανή που στο κοντέρ της έγραφε 1500χλμ,και φυσικά ακολούθησε και άλλη ταλαιπωρία που όμως έδωσε λύση η BMW HELLAS (πρός τιμήν της).Τελος πάντων ας είναι μόνο αυτό και φυσικά το τελευταίο.

NLS
07-07-2009, 16:59
Φίλε μου προσωποποιείς τις συζητήσεις και δεν μου αρέσει...η επιλογή πάντως της Κ1200S (οχι GS) ήταν λάθος μου και την έδωσα...
αυτά ως εδώ...:cool:

γιατί είναι κακό να προσωποποιώ της συζητήσεις
άλλο "προσωποποιώ" άλλο "μπαίνω σε προσωπικά δεδομένα" (που είναι πράγματι κακό και άσχετο με το φόρουμ)

για τις μηχανές σου δεν μιλάς; μιλάς για κάποιου άλλου;
δεν κατάλαβα τι σε ενόχλησε, βγαίνεις και λες για κάποια πράγματα (και καλά κάνεις)... θες να τα πεις μαζί με επιχειρήματα ή απλά να δεχτούμε ότι έτσι είναι επειδή το λες;

αν αυτό το ξεκαθαρίσαμε, μου απάντησες μόνο μια από τις ερωτήσεις μου, οπότε επιστρέφω (με rephrasing):

- γιατί η χαλασμένη μπαταρία είναι πρόβλημα της BMW;
- τελικά τι έγινε με το ring;
- τελικά τα άλλα (δηλ. το 1200s, το 1200GS και το 1100GS αν και αυτό πάει στο χρονοντούλαπο) τι μικροπροβλήματα σου έβγαλαν;

ευχαριστώ για τον χρόνο σου

GeorgeP
07-07-2009, 22:01
φιλε γιωργο μου εισαι πολυ συμπαθης αλλα ημαρτον ρε γκαρντασι,δειχνεις σαν να εισαι ο υπερασπιστης της honda στο forum.πραγματικα ουτε κερδος να ειχες απ ολη αυτη την ιστορια.μα να μην αφηνεις τιποτα να πεσει κατω?

οχι βρε δεν ειμαι υπερασπιστής της Χοντα, αν ειμουνα δεν θα επαιρνα GS στ'ορκίζομαι!!!:D Γενικά δεν αφηνω να πεσει τιποτε κατω οχι μονο στην μοτοσυκλέτα!!;)

το χειροτερο βεβαια ειναι οτι ειναι βαζελος!;)


ααααααααα μαλιστα τωρα καταλαβα.ε τι να πεις ολοι εχουμε ελλατωματα.:sm7::sm7::sm7:


ναι σωστα!!!! όπως ολοι μας εξ άλλου!!;) :sm7:

nsepsas
08-07-2009, 16:14
ΟΣΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ. ΛΟΓΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΣΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΜΕΝΕΙ ΣΤΑΣΙΜΟ ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΛΥΝΟΝΤΑΙ.

ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥΡΜΟΥΡΑΕΙ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΠΡΑΓΜΑΤΑ ( Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΟΥ 20/80 ΙΣΧΥΕΙ ΠΑΝΤΟΥ)

ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΓΚΑΜΑ ΜΗΧΑΝΩΝ (ΜΑΛΛΟΝ ΑΤΥΧΟΣ ΗΜΟΥΝ) ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΟΛΕΣ.

ΚΑΙ ΟΛΕΣ JAPAN.

ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ HONDA ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ.

ΟΠΩΣ ΞΑΝΑΠΑ ΟΣΟ ΕΞΕΛΙΣΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ.

NLS
08-07-2009, 18:16
μη τα λες αυτά - αφού το μοτέρ είναι 70 ετών (όπως μας λέει ο George)

ntinopoulos
08-07-2009, 19:38
ΟΣΑ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ. ΛΟΓΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΣΑΣ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΚΑΤΙ ΜΕΝΕΙ ΣΤΑΣΙΜΟ ΤΟΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΛΥΝΟΝΤΑΙ.

ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΟΥΡΜΟΥΡΑΕΙ ΓΙΑ ΜΙΚΡΟΠΡΑΓΜΑΤΑ ( Ο ΚΑΝΟΝΑΣ ΤΟΥ 20/80 ΙΣΧΥΕΙ ΠΑΝΤΟΥ)

ΕΓΩ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΓΚΑΜΑ ΜΗΧΑΝΩΝ (ΜΑΛΛΟΝ ΑΤΥΧΟΣ ΗΜΟΥΝ) ΕΙΧΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕ ΟΛΕΣ.

ΚΑΙ ΟΛΕΣ JAPAN.

ΑΡΑ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΑ HONDA ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ.

ΟΠΩΣ ΞΑΝΑΠΑ ΟΣΟ ΕΞΕΛΙΣΕΙΣ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ.
σωστα!;)

java
02-12-2009, 21:59
Ως καινούριος κάτοχος BMW (από τον Μάη) έχω αγχωθεί με αυτά που διάβασα εδώ.
Μπήκα από περιέργεια σε ένα από τα link που έστειλε o GeorgeP και ηρέμησα λίγο.

Μπορείτε να διαβάσετε και μόνοι σας...

http://varaderoforumcom.h826747.serverkompetenz.net/viewforum.php?f=19&sid=072ceba93294ae7c7286041ea19d5f2a

java
02-12-2009, 22:05
Γενικά σε συζητήσεις με φίλους έλεγα οτι πηρα το f800GS επειδή νομίζω οτι αποτελεί ξεχωριστή κατηγορία από μόνο του. Επίσης οτι αν είχε φτιάξει η HONDA ένα τέτοιο μηχανάκι θα την προτιμούσα από την BMW.
Τελικά κανείς δεν είναι τέλειος...

GeorgeP
02-12-2009, 22:22
Γενικά σε συζητήσεις με φίλους έλεγα οτι πηρα το f800GS επειδή νομίζω οτι αποτελεί ξεχωριστή κατηγορία από μόνο του. Επίσης οτι αν είχε φτιάξει η HONDA ένα τέτοιο μηχανάκι θα την προτιμούσα από την BMW.
Τελικά κανείς δεν είναι τέλειος...

Μα.......ΚΑΝΕΝΑΣ σου λεω!!!

Fast&Furious
05-12-2009, 12:11
Βρε παιδια (νεοι-μικροι-μεγαλοι-και ηλικιομενοι..:D:D)
Δεν εχετε καταλαβει πως οποια μαρκα και να ειναι αυτη ειτε Japan ειτε Europian τα προβληματα ειναι αλλου περισσοτερα και αλλου λιγοτερα...Και πιστεψτε με πως τα σοβαρα προβληματα τα εχουν ολες οτι σημα και να εχει πανω στο ρεζερβουαρ..Και οσο πιο γρηγορα το καταλαβουν ολοι τοση λιγοτερη διαμαχη θα υπαρχει..Το μονο που χρειαζεται σε τετοιες περιπτωσεις ειναι βοηθεια και κατανοηση σε περιπτωση που καποιος μεινει στον δρομο γιατι δεν ειναι καθολου ωραιο....Και οχι να αρχισουν να του λενε τι μπ.... ειναι αυτο και πηγαινε παρε κατι αλλο και το δικο μου δεν μενει και το αλλο δεν κανει τιποτα ειναι απλα να μη σου τυχει....
Και κατι αλλο ημουν Γιαπωνεζος για 20 χρονια και ακομα μου αρεσουν...Αλλα οταν αρχισε και η καλυτερη εταιρια να βγαζει ζημιες και ολοι ξερουμε πια ειναι τοτε ολα εχουν μπει στο ιδιο τρυπακι με στοχο την τσεπη του καταναλωτη
Αυτα τα ολιγα ειχα να πω και παντα με σεβασμο πρω ολους αλλα η αληθεια ειναι αυτη και περικες φορες ειναι δυσκολο να την καταλαβουν...:):):)

MARK
05-12-2009, 12:49
Σε ευχαριστούμε......;)

Jefe
05-12-2009, 12:50
Ευχαριστούμε για την άμεση ενημέρωση!!!


Jefe

java
06-12-2009, 15:11
Βρε παιδια (νεοι-μικροι-μεγαλοι-και ηλικιομενοι..:D:D)
Δεν εχετε καταλαβει πως οποια μαρκα και να ειναι αυτη ειτε Japan ειτε Europian τα προβληματα ειναι αλλου περισσοτερα και αλλου λιγοτερα...Και πιστεψτε με πως τα σοβαρα προβληματα τα εχουν ολες οτι σημα και να εχει πανω στο ρεζερβουαρ..Και οσο πιο γρηγορα το καταλαβουν ολοι τοση λιγοτερη διαμαχη θα υπαρχει..Το μονο που χρειαζεται σε τετοιες περιπτωσεις ειναι βοηθεια και κατανοηση σε περιπτωση που καποιος μεινει στον δρομο γιατι δεν ειναι καθολου ωραιο....Και οχι να αρχισουν να του λενε τι μπ.... ειναι αυτο και πηγαινε παρε κατι αλλο και το δικο μου δεν μενει και το αλλο δεν κανει τιποτα ειναι απλα να μη σου τυχει....
Και κατι αλλο ημουν Γιαπωνεζος για 20 χρονια και ακομα μου αρεσουν...Αλλα οταν αρχισε και η καλυτερη εταιρια να βγαζει ζημιες και ολοι ξερουμε πια ειναι τοτε ολα εχουν μπει στο ιδιο τρυπακι με στοχο την τσεπη του καταναλωτη
Αυτα τα ολιγα ειχα να πω και παντα με σεβασμο πρω ολους αλλα η αληθεια ειναι αυτη και περικες φορες ειναι δυσκολο να την καταλαβουν...:):):)


+1

Σαν να μου φαίνεται οτι έχεις δίκιο ...