PDA

View Full Version : Pet Shop???


Akyla
03-10-2011, 14:49
Έχει κανείς pet shop ή καμία καλή άκρη για σκυλοτροφές?

ckk
03-10-2011, 15:03
Ξηρά τροφή, τα 20 κιλά κάνουν €14. Στην Κηφισιά όμως, που είμαστε και νεόπτωχοι. :D

Akyla
03-10-2011, 22:44
Ξηρά τροφή, τα 20 κιλά κάνουν €14. Στην Κηφισιά όμως, που είμαστε και νεόπτωχοι. :D

Καλή φάση...εγώ παίρνω 28 ευρώ τα 2 κιλά :P

Για δώσε πληροφορίες
τι τροφή...που είναι το κατάστημα κλπ

REK
03-10-2011, 23:11
ιδια τιμή παιζει και στην περιοχή των Γλ.Νερών...δεν ειναι και η πιο ποιοτική τροφή πάντως..

aeriko
04-10-2011, 08:45
Ξηρά τροφή, τα 20 κιλά κάνουν €14. Στην Κηφισιά όμως, που είμαστε και νεόπτωχοι. :D
πρόκειται για ροκανίδια........και εφ όσον έχετε ζωάκι προφυλάξτε το από τα σκουπίδια. Μία καλή τροφή κοστίζει γύρω στα 60€ το τσουβάλι 13,5-15κιλο

gsmaniac
04-10-2011, 09:19
Για να έχετε ένα υγιή σύντροφο....καλο θα ήταν να τον ταιζετε με καλές τροφές ;)
Πάντα μέτρημα με την μεζουρα,για να μην τον κάνετε σαν μέλος του φόρουμ,μετα απο εκδρομή....:D

Akyla
04-10-2011, 09:24
για να μην τον κάνετε σαν μέλος του φόρουμ,μετα απο εκδρομή....:D


:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

ckk
04-10-2011, 09:28
Καλή φάση...εγώ παίρνω 28 ευρώ τα 2 κιλά :P

Για δώσε πληροφορίες
τι τροφή...που είναι το κατάστημα κλπ

Θα περάσω σήμερα και θα σου πω, από το κατάστημα που βρίσκεται επάνω στην Κηφισίας, μεταξύ Κηφισιάς και Ερυθραίας, απέναντι από το κατάστημα της Citroen.


ιδια τιμή παιζει και στην περιοχή των Γλ.Νερών...δεν ειναι και η πιο ποιοτική τροφή πάντως..

Λευτέρη μπορεί. Η καλύτερη είναι τα φιλέτα μάλλον. Αλλά ποιος το πιστοποιεί αυτό και μετά ποιος το πληρώνει…


πρόκειται για ροκανίδια........και εφ όσον έχετε ζωάκι προφυλάξτε το από τα σκουπίδια. Μία καλή τροφή κοστίζει γύρω στα 60€ το τσουβάλι 13,5-15κιλο

Με σκουπίδια τον ταΐζω? Ούτε καν λάδι για το δύσκολο τρίχωμά του.

http://img94.imageshack.us/img94/82/oscarx.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/94/oscarx.jpg/)

BillyGS
04-10-2011, 10:18
Κάποιος να προτείνει μία τροφή puppy? Για μεσσαίου μεγέθους σκύλο?
εχω φάει κόλλημα με την ανάπτυξή του και την μακρόχρονη υγεία του και δεν ξέρω ποιά να του πάρω.. Και λένε η τροφή που θα φάει μέχρι 14 μηνών είναι πολύ σημαντική για την ζωή του..

aeriko
04-10-2011, 12:21
Κάποιος να προτείνει μία τροφή puppy? Για μεσσαίου μεγέθους σκύλο?
εχω φάει κόλλημα με την ανάπτυξή του και την μακρόχρονη υγεία του και δεν ξέρω ποιά να του πάρω.. Και λένε η τροφή που θα φάει μέχρι 14 μηνών είναι πολύ σημαντική για την ζωή του..
Σειρά Orinjen ή Acana πιστεύω από τις κορυφαίες.

Akyla
04-10-2011, 12:58
Σειρά Orinjen ή Acana πιστεύω από τις κορυφαίες.

Ανάλογα τον σκύλο βασικά.
Εμένα με Acana είχε προβλήματα με διάρροιες κλπ.
Μετά απο πολλύ ψάξιμο αυτή τη στιγμή δίνω Orijen 6 Fish και πάει καλα (bull Terrier έχω).
ότι και να πάρεις δώσε λίγο και πρόσεχε για σημάδια...δυσπεψίας - διάρροιας κλπ, μην κάνεις την πατάτα που έκανα έγω και πήρα 13 κιλο απο την αρχή και το πέταξα στα αδέσποτα.

πάρε μικρές συσκευασέιες ...δοκίμασε και μετά μεγάλη.

ckk
04-10-2011, 15:02
[QUOTE=ckk;481517]Θα περάσω σήμερα και θα σου πω, από το κατάστημα που βρίσκεται επάνω στην Κηφισίας 286, μεταξύ Κηφισιάς και Ερυθραίας, απέναντι από το κατάστημα της Citroen.




[FONT="Arial"][SIZE="3"]Λευτέρη μπο......................................

gandreas
04-10-2011, 15:04
Κάποιος να προτείνει μία τροφή puppy? Για μεσσαίου μεγέθους σκύλο?
εχω φάει κόλλημα με την ανάπτυξή του και την μακρόχρονη υγεία του και δεν ξέρω ποιά να του πάρω.. Και λένε η τροφή που θα φάει μέχρι 14 μηνών είναι πολύ σημαντική για την ζωή του..


Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να φάνε σκυλοτροφές για να έχουν υγεία ενώ εμείς όχι:D
Δώσε παϊδάκια να δεις πόσο θα μεγαλώσει:sm7:

giotis
04-10-2011, 15:11
LIDL :10 κιλα 8 Ε
κονσερβες 1250 gr 0,97 Ε

BillyGS
04-10-2011, 15:13
Σειρά Orinjen ή Acana πιστεύω από τις κορυφαίες.

Ανάλογα τον σκύλο βασικά.
Εμένα με Acana είχε προβλήματα με διάρροιες κλπ.
Μετά απο πολλύ ψάξιμο αυτή τη στιγμή δίνω Orijen 6 Fish και πάει καλα (bull Terrier έχω).
ότι και να πάρεις δώσε λίγο και πρόσεχε για σημάδια...δυσπεψίας - διάρροιας κλπ, μην κάνεις την πατάτα που έκανα έγω και πήρα 13 κιλο απο την αρχή και το πέταξα στα αδέσποτα.

πάρε μικρές συσκευασέιες ...δοκίμασε και μετά μεγάλη.

Ευχαριστώ πολύ aeriko και Akyla.. Την Acana την πήρα ήδη σε συσκευασία 400γρ και του πήγε πολύ καλά.. Και εμένα μου γέμισε το μάτι απο μυρωδιά και ποιότητα σε συστατικά κ.α.. Το θέμα είναι οτι την είχα φάει στην μάπα με Royal Canin την οποία σύστησε ο κτηνίατρος πρώτη επίσκεψη γιατί αυτή που είχα προμηθευτεί απο τον εκτροφέα δεν του έλεγε τπτ σαν όνομα και αγχώθηκα και αγοράζω καπάκι και την Royal.. Δεν την έτρωγε όμως 15κιλά και αναγκαστικά του έδινα αυτή του εκτροφέα 18 κιλά την οποία δεν την βρίσκεις σε μαγαζιά και τέτοια ούτε την θεωρώ ποιοτική (βέβαια την τρώει μπιστόλι και ούτε διάρροιες ούτε τπτ..) Τα κιλά τα ανέφερα γιατί σκεφτείτε οτι το κουτάβι ήρθε σπίτι τέλη Μαίου και ακόμη έχω:sm7:.. Να πάρω Acana που του κάθεται καλά?

BillyGS
04-10-2011, 15:20
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να φάνε σκυλοτροφές για να έχουν υγεία ενώ εμείς όχι:D
Δώσε παϊδάκια να δεις πόσο θα μεγαλώσει:sm7:

Τα παϊδάκια τα θέλω για μένα... Πρέπει και εγώ να μεγαλώσω....:sm7:

tsompanis
04-10-2011, 15:42
Σειρά Orinjen ή Acana πιστεύω από τις κορυφαίες.


νόστιμη?:p:p:p:D

ckk
04-10-2011, 16:00
νόστιμη?:p:p:p:D


Κανά παϊδάκι παίζει...??? :D


Οι τούρκοι στην Γερμανία, ακόμη και σήμερα, τρώνε σκυλοτροφές για οικονομία.

Επίσης πριν χρόνια είχα 5 λυκόσκυλα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Τους μαγείρευα σε 28άρα κατσαρόλα. Μπήκε μια μέρα η αδελφή της γυναίκας μου – έφαγε – και όχι μόνο της άρεσε, αλλά μου ζήτησε και την συνταγή.

Όταν κατάλαβε… :D

Akyla
04-10-2011, 16:13
Ευχαριστώ πολύ aeriko και Akyla.. Να πάρω Acana που του κάθεται καλά?

άμα του κάθεται καλά ναι να πάρεις Acana, απλώς σε συζητήσεις που είχα με τον γιατρο μου και τον εκτροφέα, έχε υπόψη ότι η Acana δήνει πολύ ασβέστιο και βιταμίνες κλπ ..με λίγα λόγια είναι τούμπαν οπότε αν δήνεις συμπλήρωμα χαπάκια ασβεστίου καλό είναι να τα κοψεις μην πάθει καμιά υπερασβέστωση το κουτάβι και τρέχεις μετά....συνήθως το παραπάνω ασβέστιο κάθεται στις αρθρώσεις και θα έχει προβλήματα....
Αυτά τα ολίγα

Akyla
04-10-2011, 16:20
Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να φάνε σκυλοτροφές για να έχουν υγεία ενώ εμείς όχι:D
Δώσε παϊδάκια να δεις πόσο θα μεγαλώσει:sm7:
Αυτή η θεωρία με είχε κεντρίσει κάνα 4 μηνο και την ακολούθησα... ονομάζεται BARF (Bones and Raw Food) το σκυλί την δέχτικε καλά στην αρχή αλλά κάνα 2μηνο τώρα μου κάνει δυσπεψίες και σταμάτάει να τρώει, οπότε αν και ειμαι οπαδός της διατροφής αυτού του τύπου την έκοψα μαχαίρι...τώρα δήνω κάνα ωμό που και που για να σπάει η μονοτνία και να καθαρίζουν τα δόντια....
Πάντως αν κάποιος ενδιαφέρεται έχω τηλεφωνάκια απο χασάπιδες που δίνουν κόκαλα και κρέας σε πολύ χαμηλή τιμή για σκυλιά (0,39 ευρώ / κιλό) και αν σκεφτείς ότι χρειάζεται μέσο όρο 1,5 κιλό barf την ημέρα το κόστος είναι ραγματικά χαμηλό (17-20 ευρώ τον μήνα)....

The BARF Diet (http://www.diamondpaws.com/health/barf.htm)

ntinopoulos
04-10-2011, 16:22
Τα παϊδάκια τα θέλω για μένα... Πρέπει και εγώ να μεγαλώσω....:sm7:
:sm7::sm7::sm7:
δεν παιζεσαι!

ntinopoulos
04-10-2011, 16:23
Κανά παϊδάκι παίζει...??? :D


Οι τούρκοι στην Γερμανία, ακόμη και σήμερα, τρώνε σκυλοτροφές για οικονομία.

Επίσης πριν χρόνια είχα 5 λυκόσκυλα ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ. Τους μαγείρευα σε 28άρα κατσαρόλα. Μπήκε μια μέρα η αδελφή της γυναίκας μου – έφαγε – και όχι μόνο της άρεσε, αλλά μου ζήτησε και την συνταγή.

Όταν κατάλαβε… :D

πες αληθεια...,επιτηδες το εκανες!:D

ckk
04-10-2011, 16:31
Αυτή η θεωρία με είχε κεντρίσει κάνα 4 μηνο και την ακολούθησα... ονομάζεται BARF (Bones and Raw Food) το σκυλί την δέχτικε καλά στην αρχή αλλά κάνα 2μηνο τώρα μου κάνει δυσπεψίες και σταμάτάει να τρώει, οπότε αν και ειμαι οπαδός της διατροφής αυτού του τύπου την έκοψα μαχαίρι...τώρα δήνω κάνα ωμό που και που για να σπάει η μονοτνία και να καθαρίζουν τα δόντια....
Πάντως αν κάποιος ενδιαφέρεται έχω τηλεφωνάκια απο χασάπιδες που δίνουν κόκαλα και κρέας σε πολύ χαμηλή τιμή για σκυλιά (0,39 ευρώ / κιλό) και αν σκεφτείς ότι χρειάζεται μέσο όρο 1,5 κιλό barf την ημέρα το κόστος είναι ραγματικά χαμηλό (17-20 ευρώ τον μήνα)....

The BARF Diet (http://www.diamondpaws.com/health/barf.htm)


Εγώ έχω πάψει το ωμό, λόγω ευκοιλιότητας. Πού και πού σπάνια.






πες αληθεια...,επιτηδες το εκανες!:D


Να πεθάνω σου λέω… :sm7:

tsitsos
04-10-2011, 17:14
Κάποιος να προτείνει μία τροφή puppy? Για μεσσαίου μεγέθους σκύλο?
εχω φάει κόλλημα με την ανάπτυξή του και την μακρόχρονη υγεία του και δεν ξέρω ποιά να του πάρω.. Και λένε η τροφή που θα φάει μέχρι 14 μηνών είναι πολύ σημαντική για την ζωή του..
καλησπερα, αν θες να με ακουσεις, δωσε του την josera kids απο την σειρα emotion σε συσκευασια 15 κιλων και θα με θυμηθεις;)

aeriko
04-10-2011, 18:29
Ευχαριστώ πολύ aeriko και Akyla.. .. Να πάρω Acana που του κάθεται καλά?
Εφ όσον του κάθεται καλά και το σκυλί είναι σε καλή κατάσταση,δηλαδή καλό στομάχι, όχι διάρροιες, όχι αέρια, δεν μυρίζει το χνώτο, τρίχωμα καλό και όρεξη για δραστηριότητες τότε συνέχισε άφοβα. Προσωπικά τραβήχτηκα πολύ για να βρώ την κατάλληλη τροφή και να καταλήξω στην acana grassland. Τους κτηνιάτρους (ας με συγχωρέσουν πιθανά μέλη του φόρουμ) δεν τους εμπιστεύομαι σε θέματα επιλογής τροφών.

aeriko
04-10-2011, 18:31
Ανάλογα τον σκύλο βασικά.
Εμένα με Acana είχε προβλήματα με διάρροιες κλπ.
Μετά απο πολλύ ψάξιμο αυτή τη στιγμή δίνω Orijen 6 Fish και πάει καλα (bull Terrier έχω).
ότι και να πάρεις δώσε λίγο και πρόσεχε για σημάδια...δυσπεψίας - διάρροιας κλπ, μην κάνεις την πατάτα που έκανα έγω και πήρα 13 κιλο απο την αρχή και το πέταξα στα αδέσποτα.

πάρε μικρές συσκευασέιες ...δοκίμασε και μετά μεγάλη.
Ηδη δίνω την acana δύο χρόνια τώρα. Το σκυλί είναι γερμανικό ποιμενικό.

platon
04-10-2011, 18:52
Αν ψάχνει κάποιος συγκεκριμένες τροφές ή οτιδήποτε άλλο κτηνιατρικό, ας μου στείλει ένα p.m.
Θα προσπαθήσω για το καλύτερο...

platon
04-10-2011, 19:55
Κάθε σκύλος, κάθε στομάχι, κάθε σπίτι, είναι διαφορετικά.

Η κροκέτα που κάθεται τέλεια στον δικό μου σκύλο, σε κάποιον άλλο μπορεί να προκαλεί προβλήματα στο στομάχι.

Να διαλέγετε πάντα ποιοτικές τροφές, αυτές που λέμε "super premium" που κατά μέσο όρο η τιμή τους είναι >50€ το σακί.

Γιατί να το κάνει κάποιος αυτό όμως και να μην δώσει μία οικονομική τροφή με 20€ τα 20κιλά ?
Γιατί με την ποιοτική τροφή ο σκύλος θα φάει λιγότερη ποσότητα. Ένας σκύλος περίπου 20 κιλά, δεν χρειάζεται παραπάνω από 250 γραμμάρια τροφής την ημέρα.
Αυτό σαν κόστος, σημαίνει ότι για μία τροφή π.χ. Acana που αναφέρθηκε που έχει περίπου 60€ τα 13,5 κιλά, έρχεται 1,10€ την ημέρα.
Από την "φτηνή" τροφή, ο σκύλος θα φάει 500+ γραμμάρια την ημέρα που σαν κόστος είναι περίπου 0,6 λεπτά την ημέρα.
Είναι τα μισά λεφτά, αλλά αξίζει για 60 λεπτά την ημέρα να δίνουμε στον σκύλο μας να τρώει άχυρο αντί για 70-80% κρέας ? (στην περίπτωση της acana,orijen, belcando κτλ).
Το πρώτο που θα παρατηρήσει κάποιος είναι τα λιγότερα κόπρανα. Στην πρώτη περίπτωση θα δει πολύ λίγα καθώς ένα πολύ μεγάλο ποσοστό της τροφής απορροφάτε, ενώ στην δεύτερη ο σκύλος γεμίζει τον τόπο και λογικό είναι αφού τρώει μεγάλες ποσότητες για να χορτάσει τις οποίες στην συνέχεια αποβάλει και ξανά από την αρχή.
Γενικά στις τροφές να υπολογίζετε το ημερήσιο κόστος σε σχέση με την πρώτη ύλη της τροφής.

Μακρυά από κονσέρβες, σάλτσες, πέτσες, λίπη, κόκαλα, μπαχαρικά.
Η κονσέρβα είναι ότι χειρότερο μπορεί να φάει ένας σκύλος. Καλύτερα να μείνει νηστικός παρά να φάει κονσέρβα. Δεν υπάρχει καλή κονσέρβα, ούτε είναι φτηνή λύση.
Ο σκύλος είναι σαρκοφάγος, πρέπει να τρώει κρέατα, άρα όταν του δίνουμε από το δικό μας φαγητό, θα τρώει μια μερίδα κανονική σαν εμάς, όχι αυτά που πετάμε εμείς.
Τα μαγειρεμένα κόκαλα δεν του προσφέρουν τίποτα. Είναι σκουπίδια και επιβαρύνουμε το στομάχι του βάζοντάς το να δουλέψει για να τα αποβάλει.

+1 από εμένα για την BARF με την προϋπόθεση ότι την δίνουμε σωστά. Μπορεί σαν χρήμα να έρχεται πιο οικονομική από μία super premium, αλλά θέλει αυτός που θα την ταΐσει να ασχοληθεί, να διαβάσει, να ψωνίσει, να συντηρήσει κτλ.

Γενικά αν θέλετε μπορείτε να ταΐζετε ωμά τον σκύλο, εκτός από χοιρινό κρέας.

tsompanis
04-10-2011, 21:50
Γενικά αν θέλετε μπορείτε να ταΐζετε ωμά τον σκύλο, εκτός από χοιρινό κρέας.

μπορείς να μας πεις γιατί όχι χοιρινό?
απο περιέργεια περισσότερο.

κατα τα άλλα πολύ εμπεριστατωμένος!
σε ευχαριστώ πολύ!

alx_k
04-10-2011, 22:36
LIDL :10 κιλα 8 Ε
κονσερβες 1250 gr 0,97 Ε

Και μετά από 5 μήνες... μαύρη σακούλα, ένα φτυάρι και ένα ωραίο μέρος, με θεά κατά προτίμηση...:sm7:

ntinopoulos
04-10-2011, 22:50
Και μετά από 5 μήνες... μαύρη σακούλα, ένα φτυάρι και ένα ωραίο μέρος, με θεά κατά προτίμηση...:sm7:
:sm7::sm7::sm7:
θα φανει χρησιμη η σακουλα της τροφης...:p

alx_k
04-10-2011, 22:58
:sm7::sm7::sm7:
θα φανει χρησιμη η σακουλα της τροφης...:p

Καλό...;)

Δηλαδή, δεν θα είναι απλό ξεπάστρεμα σκύλου, αλλά ταφή με συνείδηση, κάτι σαν eco-ταφή...

:sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos
04-10-2011, 23:00
Καλό...;)

Δηλαδή, δεν θα είναι απλό ξεπάστρεμα σκύλου, αλλά ταφή με συνείδηση, κάτι σαν eco-ταφή...

:sm7::sm7::sm7:
απο τοσο σανω ο σκυλος θ αρχισει να ...γκαριζει!:sm7:

egefalikos
04-10-2011, 23:06
απο τοσο σανω ο σκυλος θ αρχισει να ...γκαριζει!:sm7:
:sm7::sm7::sm7:

alx_k
04-10-2011, 23:10
:sm7::sm7::sm7:

giotis
04-10-2011, 23:54
Και μετά από 5 μήνες... μαύρη σακούλα, ένα φτυάρι και ένα ωραίο μέρος, με θεά κατά προτίμηση...:sm7:
Ανάλογα το σκύλο, εγώ που έχω τρία μεγάλα τσοπανόσκυλα και ανάγκη 60 κιλα το μήνα συσκευασμένης τροφής δεν εχω πολλές οικονομικές επιλογες. Ενδιάμεσα βρασμένα κοκκαλα με ρυζι και λίπη κυρίως το χειμώνα γιατί το καλοκαιρι το μαγειρεμένο φαι χαλαει την ίδια μέρα.

Πάντως έχω έτοιμες τις μαυρες σακούλες και αρκετό μέρος με θέα.:D

alx_k
04-10-2011, 23:59
Ανάλογα το σκύλο, εγώ που έχω τρία μεγάλα τσοπανόσκυλα και ανάγκη 60 κιλα το μήνα συσκευασμένης τροφής δεν εχω πολλές οικονομικές επιλογες. Ενδιάμεσα βρασμένα κοκκαλα με ρυζι και λίπη κυρίως το χειμώνα γιατί το καλοκαιρι το μαγειρεμένο φαι χαλαει την ίδια μέρα.

Πάντως έχω έτοιμες τις μαυρες σακούλες και αρκετό μέρος με θέα.:D

:sm7::sm7::sm7:

Εισ' ωραιος!
Να σου ζήσουν οι σκύλαροι!
Πανέμορφα ζώα!

platon
05-10-2011, 02:19
μπορείς να μας πεις γιατί όχι χοιρινό?
απο περιέργεια περισσότερο.

κατα τα άλλα πολύ εμπεριστατωμένος!
σε ευχαριστώ πολύ!


Γιατί μπορεί να έχει Aujesky, που είναι θανατηφόρος για τον σκύλο.

kornlaz
05-10-2011, 10:32
πες αληθεια...,επιτηδες το εκανες!:D

:sm7::sm7::sm7::sm7:

napgeo
05-10-2011, 13:00
πρόκειται για ροκανίδια........και εφ όσον έχετε ζωάκι προφυλάξτε το από τα σκουπίδια. Μία καλή τροφή κοστίζει γύρω στα 60€ το τσουβάλι 13,5-15κιλο


Πάνο με 13,5 ευρώ την μαγειρεύω για την οικογένεια. Η φύση έχει για όλους. Αμολήστε τα και θα βρούν τροφή. Στην Ήπειρο έτσι κάνουμε............:)

gsmaniac
05-10-2011, 13:06
Πάνο με 13,5 ευρώ την μαγειρεύω για την οικογένεια. Η φύση έχει για όλους. Αμολήστε τα και θα βρούν τροφή. Στην Ήπειρο έτσι κάνουμε............:)

Με ένα τσουβάλι τρώει ένα μήνα το ζωντανό.....:p

aeriko
05-10-2011, 13:37
Κάθε σκύλος, κάθε στομάχι, κάθε σπίτι, είναι διαφορετικά.

Η κροκέτα που κάθεται τέλεια στον δικό μου σκύλο, σε κάποιον άλλο μπορεί να προκαλεί προβλήματα στο στομάχι.

Να διαλέγετε πάντα ποιοτικές τροφές, αυτές που λέμε "super premium" που κατά μέσο όρο η τιμή τους είναι >50€ το σακί.

Γιατί να το κάνει κάποιος αυτό όμως και να μην δώσει μία οικονομική τροφή με 20€ τα 20κιλά ?
Γιατί με την ποιοτική τροφή ο σκύλος θα φάει λιγότερη ποσότητα. Ένας σκύλος περίπου 20 κιλά, δεν χρειάζεται παραπάνω από 250 γραμμάρια τροφής την ημέρα.
Αυτό σαν κόστος, σημαίνει ότι για μία τροφή π.χ. Acana που αναφέρθηκε που έχει περίπου 60€ τα 13,5 κιλά, έρχεται 1,10€ την ημέρα.
Από την "φτηνή" τροφή, ο σκύλος θα φάει 500+ γραμμάρια την ημέρα που σαν κόστος είναι περίπου 0,6 λεπτά την ημέρα.
Είναι τα μισά λεφτά, αλλά αξίζει για 60 λεπτά την ημέρα να δίνουμε στον σκύλο μας να τρώει άχυρο αντί για 70-80% κρέας ? (στην περίπτωση της acana,orijen, belcando κτλ).
Το πρώτο που θα παρατηρήσει κάποιος είναι τα λιγότερα κόπρανα. Στην πρώτη περίπτωση θα δει πολύ λίγα καθώς ένα πολύ μεγάλο ποσοστό της τροφής απορροφάτε, ενώ στην δεύτερη ο σκύλος γεμίζει τον τόπο και λογικό είναι αφού τρώει μεγάλες ποσότητες για να χορτάσει τις οποίες στην συνέχεια αποβάλει και ξανά από την αρχή.
Γενικά στις τροφές να υπολογίζετε το ημερήσιο κόστος σε σχέση με την πρώτη ύλη της τροφής.

Μακρυά από κονσέρβες, σάλτσες, πέτσες, λίπη, κόκαλα, μπαχαρικά.
Η κονσέρβα είναι ότι χειρότερο μπορεί να φάει ένας σκύλος. Καλύτερα να μείνει νηστικός παρά να φάει κονσέρβα. Δεν υπάρχει καλή κονσέρβα, ούτε είναι φτηνή λύση.
Ο σκύλος είναι σαρκοφάγος, πρέπει να τρώει κρέατα, άρα όταν του δίνουμε από το δικό μας φαγητό, θα τρώει μια μερίδα κανονική σαν εμάς, όχι αυτά που πετάμε εμείς.
Τα μαγειρεμένα κόκαλα δεν του προσφέρουν τίποτα. Είναι σκουπίδια και επιβαρύνουμε το στομάχι του βάζοντάς το να δουλέψει για να τα αποβάλει.

+1 από εμένα για την BARF με την προϋπόθεση ότι την δίνουμε σωστά. Μπορεί σαν χρήμα να έρχεται πιο οικονομική από μία super premium, αλλά θέλει αυτός που θα την ταΐσει να ασχοληθεί, να διαβάσει, να ψωνίσει, να συντηρήσει κτλ.

Γενικά αν θέλετε μπορείτε να ταΐζετε ωμά τον σκύλο, εκτός από χοιρινό κρέας.
Αριστη ενημέρωση, συμφωνώ απολύτως!

Akyla
05-10-2011, 14:24
Γενικά αν θέλετε μπορείτε να ταΐζετε ωμά τον σκύλο, εκτός από χοιρινό κρέας.

Επειδή όπως είπα ασχολήθικα έστω και επιφανιακά με την BARF να πώ ότι δήνεις μονο κοτόπουλο νωπό, χοιρινό και μοσχάρι πρώτα 35 μέρες κατάψυξη....και φυσικά δήνουμε και κάνα ψαράκι για ω3....
αν κάνω λαθος με διορθώνετε....
Σε κάθε περιπτωση και για κάθε τύπο διαροφής καλό είναι να διαβάσει κανείς λίγο σε εξειδικευμένα site που υπάρχουν πολλά

platon
05-10-2011, 17:42
Akyla, δεν είναι έτσι...
Πρέπει να δίνεις φρούτα, λαχανικά, αυγά, εντόσθια κρέατα κτλ σε συγκεκριμένες ποσότητες και συγκεκριμένες ημέρες.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι "δίνουμε κανά ψαράκι για ω3", γι'αυτό είπα και στο πρώτο μου ποστ ότι θέλει διάβασμα η συγκεκριμένη μέθοδος.

Παρόλαυτά, αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί ευχαρίστως να του στείλω ένα excel που υπολογίζει εύκολα τι και πως.

Akyla
05-10-2011, 17:57
Akyla, δεν είναι έτσι...
Πρέπει να δίνεις φρούτα, λαχανικά, αυγά, εντόσθια κρέατα κτλ σε συγκεκριμένες ποσότητες και συγκεκριμένες ημέρες.

Σε καμία περίπτωση δεν είναι "δίνουμε κανά ψαράκι για ω3", γι'αυτό είπα και στο πρώτο μου ποστ ότι θέλει διάβασμα η συγκεκριμένη μέθοδος.

Παρόλαυτά, αν κάποιος θέλει να ασχοληθεί ευχαρίστως να του στείλω ένα excel που υπολογίζει εύκολα τι και πως.

Το γνωστό και ως barf calculator ...δεν είπα πουθενά οτι δεν δίνεις φρούτα, λαχανικά, αυγά, εντόσθια κρέατα κτλ σε συγκεκριμένες ποσότητες και συγκεκριμένες ημέρες.

απλά είπα οτι τα λοιπα κρέατα εκτος του κοτόπουλου πρέπει να μπούν 35 ημέρες κατάψυξη πριν τα δώσεις...δεν διαφωνώ μαζί σου...πάντως και το ψαράκι που και που δεν κάνει κακό Feeding fish to your dogs and cats (http://www.rawlearning.com/fish.html)

giotis
06-10-2011, 16:35
Και μετά από 5 μήνες... μαύρη σακούλα, ένα φτυάρι και ένα ωραίο μέρος, με θεά κατά προτίμηση...:sm7:
Στα περισσοτερα χωριά τα ψόφια ζώα τα θάβουν κοντά σε δέντρα και η αποσυνθεση τους λειτουργεί ως λίπασμα.

Στην ύπαιθρο αν πετάξεις ένα ψοφίμη υπάρχουν οι "καθαριστές" της φύσης, άλλα ζώα που τρέφονται με αυτό.

Μια φορά ένας φίλος θέλησε να μου χαρίσει ένα κουτάβι ακριβής ράτσας, παρά να το πουλησει φθηνά σε άλλους. Όταν μου είπε τις υποχρεώσεις μου προς το σκυλάκι αισθάνθηκα σαν να επρεπε να υπογραψω για στεγαστικό δάνειο. Φυσικά δε το δέχτηκα.

Στη πόλη η απωλεια ενος σκύλου μοιάζει με απωλεια ενός οικογενειακού μέλους, πολλές φορές όχι άδικα.

Στην αγροτια η απώλεια ενός ζώου μοιαζει φυσιολογική που μπορεί να συμβεί ανα πάσα στιγμη και αντιμετωπίζεται πιο ψυχραιμα. Γι αυτό όσοι έχουν κάποια καλή ράτσα για τα δεδομένα τους, ποτέ δεν έχουν ένα μόνο ζώο, προσπαθησουν να κρατήσουν το σόι.

aeriko
07-10-2011, 12:26
Στα περισσοτερα χωριά τα ψόφια ζώα τα θάβουν κοντά σε δέντρα και η αποσυνθεση τους λειτουργεί ως λίπασμα.

Στην ύπαιθρο αν πετάξεις ένα ψοφίμη υπάρχουν οι "καθαριστές" της φύσης, άλλα ζώα που τρέφονται με αυτό.

Μια φορά ένας φίλος θέλησε να μου χαρίσει ένα κουτάβι ακριβής ράτσας, παρά να το πουλησει φθηνά σε άλλους. Όταν μου είπε τις υποχρεώσεις μου προς το σκυλάκι αισθάνθηκα σαν να επρεπε να υπογραψω για στεγαστικό δάνειο. Φυσικά δε το δέχτηκα.

Στη πόλη η απωλεια ενος σκύλου μοιάζει με απωλεια ενός οικογενειακού μέλους, πολλές φορές όχι άδικα.

Στην αγροτια η απώλεια ενός ζώου μοιαζει φυσιολογική που μπορεί να συμβεί ανα πάσα στιγμη και αντιμετωπίζεται πιο ψυχραιμα. Γι αυτό όσοι έχουν κάποια καλή ράτσα για τα δεδομένα τους, ποτέ δεν έχουν ένα μόνο ζώο, προσπαθησουν να κρατήσουν το σόι.
Σε εκδρομή μου στα χωριά των Γρεβενών έτυχε να πιάσω συζήτηση με έναν ντόπιο. Μου διηγήθηκε ότι αρκούδα επιτέθηκε στα δεμένα σκυλιά του και ψάχνοντας να τα βρεί την επομένη, βρήκε μόνο διασκορπισμένα μέλη τους. Ετσι απλά μου το ξεστόμισε. Τον τύπο δεν τον ένοιαξέ καθόλου, μου είπε ότι τα σκυλιά ήταν εργαλεία και θα τα αντικαθιστούσε με άλλα. Στην πόλη τα ζωντανά είναι μέλη της οικογένειας και χρήζουν άλλης μεταχείρισης.

tsompanis
07-10-2011, 13:34
Σε εκδρομή μου στα χωριά των Γρεβενών έτυχε να πιάσω συζήτηση με έναν ντόπιο. Μου διηγήθηκε ότι αρκούδα επιτέθηκε στα δεμένα σκυλιά του και ψάχνοντας να τα βρεί την επομένη, βρήκε μόνο διασκορπισμένα μέλη τους. Ετσι απλά μου το ξεστόμισε. Τον τύπο δεν τον ένοιαξέ καθόλου, μου είπε ότι τα σκυλιά ήταν εργαλεία και θα τα αντικαθιστούσε με άλλα. Στην πόλη τα ζωντανά είναι μέλη της οικογένειας και χρήζουν άλλης μεταχείρισης.



πολύ σωστά.έτσι είναι τα πράγματα στο χωριό.
ιδίως με τις γάτες που με τα τόσα φίδια που κυνηγάνε,είναι στην κατηγορία "αναλώσιμα".
δεν προλαβαίνεις τουλάχιστον με τις τελευταίες να αναπτύξεις φιλίες.
Ενδεικτικά αναφέρω πως τον Μάρτη είχα περίπου 15 γάτες.τώρα έχω 8 απο τις οποίες οι 4 γεννήθηκαν τον ιούλιο:(.
αλλά τον χειμώνα θα κάνω πάλι "κάβα":D

giotis
07-10-2011, 15:52
Επίσης δεν δινουν ονομα σε πολλά ζώα αν δεν τα έχουν σε ιδιαιτερη αδυναμία, ετσι αν ρωτήσεις πως λένε το σκύλο σου θα σου πουν "σκύλο" πως θες να τον λένε.