PDA

View Full Version : ...μερικά προϊόντα έχουν διπλές τιμές....


ortho
03-10-2011, 14:57
Σήμερα το πρωί πήγα για ψώνια στο σούπερμάρκετ - μην αρχίσουν τίποτε σχόλια τώρα, ξέρετε από ποιούς γνωστούς αγνώστους :p:p- και πήρα και νες. Είχε λοιπόν στο ράφι δύο τιμές, μία 2,98 και μία 2,53. Παίρνω το κουτί και σκέφτηκα να ελέγξω στο ταμείο τι θα χτυπήσει. Μην τα πολυλογώ ξεχάστηκα και το κοίταξα στο σπίτι, είχε χτυπημένο το 2,98. Επειδή κάτι τέτοια μου τη δίνουν ξαναπήγα στο σούπερ και ζήτησα τον υπεύθυνο. Ηταν μιά κυρία και της είπα το πρόβλημα. Πήγαμε μαζί στο ράφι, σημειωτέον ότι ήταν το κάτω-κάτω, έσκυψε κι έβγαλε συσκευασία που έγραφε πάνω της -15%. Της είπα ότι αυτό είναι παραπλανητικό, δεν είναι δυνατόν το ίδιο προϊόν να έχει δύο τιμές. Είπε ότι είναι προωθητική της νεστλέ. ΑΥτό για μένα είναι αδιάφορο, ή θα έπρεπε να τα έχει όλα με τη μειωμένη τιμή κι ας έχει χασούρα, ή το "ακριβό" προϊόν να το πάει στην αποθήκη και να το επαναφέρει μόλις ολοκληρωθεί η προωθητική. Αυτό είναι δύσκολο μου είπε γιατί θα απασχολείται το προσωπικό κι άλλα τέτοια....

Για να μην παραπολυλογώ, εγώ πήρα πίσω τα 45 λεπτά.
Κατά τη γνώμη μου κάτι τέτοια πρέπει να τα αντιμετωπίζουμε αμέσως, ούτε μακάκες είμαστε ούτε τα παιχνιδάκια τους θα παίζουμε!

erasel
03-10-2011, 15:39
Καλά Γιάννη με αυτό κάτι γίνεται..κάπως "τρώγεται"...το άλλο το ήξερες??

Πολλές φορές οι εταιρίες κάνουν προσφορές , στα δύο προιόντα το ένα δώρο ή με την αγορά πχ τριών προιοντων έκπτωση 15%..

Τώρα τι έκαναν ορισμένα market απόσχισαν τις ζελατίνες από τα προιόντα σε προσφορά που προωθούσαν οι εταιρίες και τα πουλούσουν μεμονωμένα και εκτός από το κέρδος που τους αναλογεί τους έμενε και ένα προιόν ακόμα σε κέρδος!!


Τώρα πια για να αντιμετωπιστεί αυτό από τις εταιρίες περνάνε με ένα μαρκαδόρο το barcode ώστε να μην μπορεί να περαστεί ως μενονωμένο το προιόν από το ταμείο..

Αν έχετε παρατηρήσει προιόντα σε προσφορά σε συσκευασία με σημαδεμένο το barcode είναι για να μην τα ανοίγουν τα μαρκετ και να τα δίνουν μεμονωμένα με όφελος βέβαια μόνο για το μαρκετ !

NLS
03-10-2011, 15:51
erasel αυτά που λες τα κάνει ΟΛΟΚΛΗΡΗ η επαρχεία (στις μικρότερες πόλεις/χωριά) ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ μέχρι και σήμερα - α και τα βαμμένα barcodes δεν τους χαλάνε, αφού περνάνε με το χεράκι το προϊόν ΟΤΑΝ το περνάνε (γιατί στα χωριά την απόδειξη την έχουν σαν κάτι για τον "έξωαπόδω").

kostasx
04-10-2011, 11:31
Καλά έκανες και πήγες πίσω για τον λόγο που ανέφερες..μην νομίζουν ότι είμαστε και μακάκες..:mad:
Αν το κάναμε όλοι, θα φρόντιζε να πάρει απο κει αυτα που δεν είναι στην προσφορά
Το τι γίνεται στα χωριά-και όχι μόνο-δεν λέγεται..ελληνικές κουτοπονηριές..:mad:

erasel
04-10-2011, 11:43
Αν ο άλλος θέλει να σε κλέψει και να μην είναι εντιμος στις συνναλαγές του θα σε κλέψει...δεν πα να τρέχεις και όλη μέρα!! :cool:

jarhead
04-10-2011, 12:25
Εγω χτες πηρα μια συσκευασια φαλαφελ η οποια αναγραφοταν 3,99 ευρω και στο ταμειο πληρωσα 4,10.Φυσικα και το ανεφερα στην προισταμενη η οποια ζητησε συγνωμη και οτι θα αλλαζε την τιμη στο ραφι αμεσως.

Aggelos-Syros
04-10-2011, 12:55
ΝεύραΝεύρα

nikgs1200
04-10-2011, 13:19
Εγω χτες πηρα μια συσκευασια φαλαφελ η οποια αναγραφοταν 3,99 ευρω και στο ταμειο πληρωσα 4,10.Φυσικα και το ανεφερα στην προισταμενη η οποια ζητησε συγνωμη και οτι θα αλλαζε την τιμη στο ραφι αμεσως.

Σου επέστρεψε τη διαφορά;;;;;;;;;;;; :Απορία::Απορία::Απορία:

NLS
04-10-2011, 14:42
Δεν κατάλαβες... ΑΝΕΒΑΣΕ το ράφι.

(Φαλάφελ; Από που είσαι;...)

napgeo
04-10-2011, 15:57
Το τι γίνεται στα χωριά-..:mad:


Μακάρι να είχαμε στα χωριά super market και ας μας κλέβανε……..

kostasx
05-10-2011, 12:31
Μακάρι να είχαμε στα χωριά supermarket και ας μας κλέβανε……..

Δηλαδή ??
Απ όλες τις ελλείψεις..το supermarket σου λείπει πιο πολύ ??