PDA

View Full Version : Μου τη δίνουν οι κ0λ0απεργίες


erik
06-10-2011, 12:36
Και για να μην παραξηγηθώ.
Ο καθένας έχει το δικαίωμα να κάνει απεργία. Δεν του αναγνωρίζω όμως το δικαίωμα να "ενοχλεί" μια ολόκληρη χώρα για τα προσωπικά του συμφέροντα και οφέλη.
5-10 άνθρωποι(όπως οι ελεχτές εναέριας κυκλοφορίας) (ίσως και πιο λίγοι, ίσως και πιο πολλοί-δεν με ενδιαφέρει) κλείνουν τα αεροδρόμια όλης της χώρας για προσωπικά του, επαναλαμβάνω, οφέλη.
Ποιός τους έχει δώσει αυτό το δικαίωμα;;;;;;;;;;
Να μην πω για τους χιλιάδες τουρίστες που θα ακυρώσουν.
Να μην πω για τα χιλιάδες εμπορεύματα που θα καθυστερήσουν και ίσως καταστραφούν.
Να μην πω για την ταλαιπωρία όλων αυτών που δεν έχουν χρήματα για να πάνε στα ξενοδοχεία και θα κοιμηθούν στο δάπεδο των αεροδρομίων.
Παράδειγμα η σορός του φίλου μας panvas, που δεν έχει επιστρέψει ακόμη στην Ελλάδα.
Ποιός θα πληρώσει τα τρομακτικά έξοδα αυτών των ανθρώπων;;;;;;;;;;;
Ποιός θα τους πληρώσει την ψυχική τους πίεση που δεν μπορούν να γυρίσουν να σκεπάσουν τον άνθρωπό τους, κρατόντας τον στα ψυγεία;;;;
ΝεύραΝεύραΝεύρα

Από την Ουκρανία στην Πάτρα
web only
05/10/2011 13:02

Εκτύπωση (http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=150421#)
Αποστολή (http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=150421#)
Μικρότερη γραμματοσειρά (http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=150421#)Μεγαλύτερη γραμματοσειρά (http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=150421#)Αρχικό μέγεθος γραμματοσειράς (http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=150421#)
Επιλέξτε τόπο κοινωνικής δικτύωσης για να μοιραστείτε την είδηση (http://addthis.com/bookmark.php?v=250&username=protothema)

http://img.protothema.gr/9F66E3805CE7651F2C40F8BB22C73C05.jpg (http://img.protothema.gr/2AFFD9EFF1BFACE5526C9C98EE5EE288.jpg)http://img.protothema.gr/2AFFD9EFF1BFACE5526C9C98EE5EE288.jpg







Σε πραγματική «Οδύσσεια» έχει μετατραπεί η επιστροφή των συγγενών του Πατρινού που έχασε, την περασμένη εβδομάδα, τη ζωή του σε τροχαίο δυστύχημα στην Ουκρανία. Οι δύο μεγαλύτερες αδελφές του 30χρονου και ο θείος του, που μετέβησαν στην μακρινή Ουκρανία για να παραλάβουν την σορό του πρόωρα χαμένου αγοριού, έχουν ταλαιπωρηθεί αφάνταστα τα τελευταία 24ωρα.
Τα οικεία πρόσωπα του 30χρονου, που βρίσκονται στην Ουκρανία από το περασμένο Σάββατο, έμπλεξαν στα γρανάζια της γραφειοκρατίας μέχρι να καταφέρουν να πάρουν την σορό του. Ζήτησαν μέχρι και την μεσολάβηση της Ελληνικής Πρεσβείας. Τελικά εξασφάλισαν, σύμφωνα με πληροφορίες, όλα τα απαραίτητα έγγραφα μόλις χθες και υπολόγιζαν σήμερα να πετάξουν από το Κίεβο για την Ελλάδα.
Νοίκιασαν ειδικό βανάκι για να μεταφέρουν την σωρό του συγγενή τους, από τον τόπο του δυστυχήματος στο Κίεβο, το οποίο απέχει περίπου 800 χιλιόμετρα. Είχαν μάλιστα κλείσει εισιτήρια για το αεροπλάνο, όπως τους ενημέρωσαν όμως, η πτήση τους ματαιώνεται λόγω της γενικής απεργίας που έχει προκηρυχθεί για σήμερα στην Ελλάδα...
Πρώτο ΘΕΜΑ online : Καθυστερεί η μεταφορά της σορού Έλληνα λόγω... γραφειοκρατίας! - Ελλάδα (http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=150421)

MARK
06-10-2011, 12:41
Λυπηρό και συνάμα εξοργιστικό :(

anton
06-10-2011, 12:44
Είναι απλό.Αν δεν πιέσουν με "αποκλεισμούς" την κυβέρνηση, δεν θα καταφέρουν τίποτα:cool::cool::cool:

lira
06-10-2011, 12:46
Υπάρχουν συμφέροντα και πιο μεγάλων κλάδων:hmmm:

kornlaz
06-10-2011, 12:57
ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

Aggelos-Syros
06-10-2011, 12:59
ΝεύραΝεύρα

NLS
06-10-2011, 13:30
Είναι δίκοπο μαχαίρι.
Από τη μια σωστό και συμφωνούμε, από την άλλη η διάσπαση είναι σκόπιμη (για να τα έχουμε μεταξύ μας αντί με τους π*π*ρες που κυβερνάν).

Νομίζω ένας λόγος που δεν έχει γίνει το ΜΕΓΑΛΟ μπαμ ακόμα είναι επειδή μέσα τους πολλοί λένε ("με την ευκαιρία του σεξ που τρώμε θα γίνουν και σωστά πράγματα με το ζόρι") ...έτσι πχ. οι ιδιωτικοί μέσα τους γουστάρουν που θα φύγουν ένα σωρό δημόσιοι κλπ.

Ας είμαστε συγκεντρωμένοι στο στόχο μας: ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (είτε τα κάνει σωστά είτε τα κάνει λάθος) ΦΤΑΙΝΕ ΠΡΩΤΑ!

ntinopoulos
06-10-2011, 13:37
Είναι δίκοπο μαχαίρι.
Από τη μια σωστό και συμφωνούμε, από την άλλη η διάσπαση είναι σκόπιμη (για να τα έχουμε μεταξύ μας αντί με τους π*π*ρες που κυβερνάν).

Νομίζω ένας λόγος που δεν έχει γίνει το ΜΕΓΑΛΟ μπαμ ακόμα είναι επειδή μέσα τους πολλοί λένε ("με την ευκαιρία του σεξ που τρώμε θα γίνουν και σωστά πράγματα με το ζόρι") ...έτσι πχ. οι ιδιωτικοί μέσα τους γουστάρουν που θα φύγουν ένα σωρό δημόσιοι κλπ.

Ας είμαστε συγκεντρωμένοι στο στόχο μας: ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΟΔΗΓΟΥΝ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ (είτε τα κάνει σωστά είτε τα κάνει λάθος) ΦΤΑΙΝΕ ΠΡΩΤΑ!
οι ιδιωτικοι που χαιρονται που θα φυγουν ενα σωρο δημοσιοι,αν ειχαν μυαλο δε θα χαιροντουσαν,γιατι η αγορα κινειται κυριως απο τους δημοσιους...
ασε που ολα ειναι μια αλυσιδα...
αλλα ο ελληνας παντα ηθελε το κακο του αλλου και οχι το δικο του καλο!:rolleyes:

NLS
06-10-2011, 13:39
φυσικά η αγορά κινείται περισσότερο από αυτούς ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΛΕΦΤΑ
λογικό

ortho
06-10-2011, 13:48
Μισθός ΔΥ- Ψώνια-Φόρος εισοδήματος-Μισθός ΔΥ. Φυσικά ο κύκλος είναι ατελής, έχει κι άλλους, αλλά δίνω μιά εικόνα.


Αν από αυτό τον κύκλο αφαιρέσουμε τα εισοδήματα των μεταναστών που στο μεγαλύτερο μέρος τους δεν ξαναμπαίνουν σε αυτόν, εξηγούνται εν μέρει και τα δανεικά που τον συνέχισαν...απλά δεν το πήραμε εγκαίρως χαμπάρι, όπως και πολλά άλλα, και τώρα στον z!

gepol
06-10-2011, 13:53
Εδώ το καλό ημερολόγιο (http://apergia.gr/index.php) ....πάρε κόσμε...:hmmm:

CPretenteriS
06-10-2011, 14:09
Καθήκια !!! Έχουμε καταντήσει δουλικά των Δ.Υ. !!! :mad::mad::mad::mad::mad:

Eftixis
06-10-2011, 14:21
Καθήκια !!! Έχουμε καταντήσει δουλικά των Δ.Υ. !!! :mad::mad::mad::mad::mad:



Φίλε Κώστα τελικά όλοι οι Έλληνες από το Δημόσιο ζούσανε και εσύ ακόμα, Εργολάβοι επιχειρήσεις κ.λ.π. Πριν αναγκαστούμε να πάρουμε τα όπλα για να κυνηγήσουμε τους 300 προδότες προσπαθούμε με την απεργία να τους ταρακουνήσουμε Λοιπόν αν δεν ξεσηκωθούμε όλοι μας θα μας πάρουνε οι σύγχρονοι κατακτητές και τα σώβρακα

tsompanis
06-10-2011, 14:25
Φίλε Κώστα τελικά όλοι οι Έλληνες από το Δημόσιο ζούσανε και εσύ ακόμα, Εργολάβοι επιχειρήσεις κ.λ.π.




οι εργολάβοι και οι επιχειρήσεις,δεν είναι όλοι οι έλληνες...
αλλά έστω και αν είναι έτσι,το Δημοσιο ποιος το...ζει??

Στα υπόλοιπα συμφωνούμε;)

και που είσαι...βάλε καμιά αγκινάρα παραπάνω γιατί έρχονται δύσκολες εποχές.ο έλληνας ΔΕΝ σηκώνεται απο τον καναπέ:(

NLS
06-10-2011, 14:26
Μεγάλο θέμα και δίκοπο μαχαίρι τα ξανάπαμε.

Οι ΔΥ μη το παίζουν άγγελοι του καλού τώρα. Διεκδικούσαν παντού και πάντα, έχοντας σιδηροδέσμιους όλους τους άλλους. Δεν είναι... προϊόν κρίσης οι αντιδράσεις τους.

Πρώτα από όλα είτε το λέει ο βλάκας ο Πάγκαλος είτε όχι, εγώ πιστεύω έπρεπε να είναι ΟΙ ΜΙΣΟΙ (επίσης πιστεύω ότι οι βουλευτές έπρεπε να είναι το 1/3 τουλάχιστον αλλά άλλο θέμα αυτό). Ότι όμως ΔΕΝ είναι οι μισοί κατανοώ ότι δεν είναι εύκολο να αλλάξει εν μια νυκτί.

CPretenteriS
06-10-2011, 14:39
Φίλε Κώστα τελικά όλοι οι Έλληνες από το Δημόσιο ζούσανε και εσύ ακόμα, Εργολάβοι επιχειρήσεις κ.λ.π. Πριν αναγκαστούμε να πάρουμε τα όπλα για να κυνηγήσουμε τους 300 προδότες προσπαθούμε με την απεργία να τους ταρακουνήσουμε Λοιπόν αν δεν ξεσηκωθούμε όλοι μας θα μας πάρουνε οι σύγχρονοι κατακτητές και τα σώβρακα


Όοοοοχχιιιι καλέ μου φίλε Ευτύχη !!! Δε συμφωνώ...

1/ Κατ'αρχήν η απεργία για να είναι αποδεκτή... πρέπει να μην επηρρεάζει τη ζωή του απλού πολίτη, αλλά μόνο εκείνη των κυβερνώντων/πολιτικών/κ.ο.κ.

2/ Έ όχι και μας ζει το Δημόσιο... ποιο Δημόσιο?? Αυτό που όποιος δουλεύει στο 25% του λένε μπράβο, τον έχουν Θεό και του δίνουν επίδομα εργατικότητας??? Γιατί σ'εμάς στον Ιδιωτικό όταν πέσουμε στο 100% μας λένε... δώστε παιδιά λίγο παραπάνω... να πάμε στο 120% γιατί δε γίνεται δουλειά... Το Δημόσιο είναι η ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ετούτης της χώρας... ΤΕΛΟΣ !!

3/ Να ξεσηκωθούμε??? Τι εννοείς??? Να ξεσηκωθούν εννοείς φαντάζομαι... οι του Δημοσίου... διότι εμείς αν ξεσηκωθούμε την επόμενη ημέρα θα ψάχνουμε για δουλειά...

:hmmm::hmmm::hmmm:

sliv
06-10-2011, 14:52
οι ιδιωτικοι που χαιρονται που θα φυγουν ενα σωρο δημοσιοι,αν ειχαν μυαλο δε θα χαιροντουσαν,γιατι η αγορα κινειται κυριως απο τους δημοσιους...
ασε που ολα ειναι μια αλυσιδα...
αλλα ο ελληνας παντα ηθελε το κακο του αλλου και οχι το δικο του καλο!:rolleyes:


Σωστος !!!!

gepol
06-10-2011, 14:52
http://www.nasa.gov/images/content/49105main_popcorn.jpg

frits
06-10-2011, 15:25
http://www.nasa.gov/images/content/49105main_popcorn.jpg


Μπα !! από τη στιγμή που ο Γιώργος έχει καταθέσει τα όπλα όλα είναι ρημέηκ..:rolleyes:

gepol
06-10-2011, 15:27
Μπα !! από τη στιγμή που ο Γιώργος έχει καταθέσει τα όπλα όλα είναι ρημέηκ..:rolleyes:

:mad::mad::yz:yz:D:D:D:D:D:D:D

erik
06-10-2011, 15:41
Παιδιά να απεργήσουν. Αλλά όχι σε δημόσιο χώρο παρακωλύοντας τις δραστηριότητες των υπολοίπων πολιτών.
Να απεργήσουν και να κάνουν απεργία πείνας έξω από το γραφείο του υπουργού.:hmmm:

nikos-x
06-10-2011, 18:19
17 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα και με ακριβό τίμημα, (9 - 10 μέρες τον χρόνο στο σπίτι, οι υπόλοιπες σε κουβούκλια φορτηγών) και μόλις ελάχιστα χρόνια στο δημόσιο σαν οδηγός στην καθαριότητα, νοιώθω τόσο ένοχος που τρώω τα λεφτά σας τεμπελιάζοντας και ξύνοντας τα κουρδουμπούλια μου, άλλες φορές 6,5 ώρες και άλλες 10, χωρίς διάλειμμα.

Όταν τελεσιδικήσει η υπόθεση και δεν την έχω κοπανήσει με τα 1200 * Χ μήνες, στείλτε μου τον λογαριασμό κι αν αν δεν τα έχω κάνει βενζίνες, σουβλάκια, μπύρες, καφέδες, ή δεν τα έχουν φάει τα τέσσερα παιδιά μου σε φροντιστήρια, ρούχα και σοκολάτες, ή οι δύο γυναίκες μου, σε φρου-φρου κι αρώματα, θα σας τα μοιράσω.

Ή επιτέλους, θα μπορούσατε να συστήσετε μια επιτροπή από αδιάφθορους και όχι τσάτσους, (Γιώργο, δεν αναφέρομαι σε ΄σένα :p ), που θα μας αξιολογήσει και θα κρατήσει αυτούς που χρειάζεστε και μπορείτε να πληρώνετε.

Όσο για το ότι φοβάστε να απαιτήσετε τα δικαιώματά σας, για τον φόβο της απόλυσης, μάλλον σ' αυτή την περίπτωση, εσείς δεν είχατε τα "κουρδουμπούλια" να το κάνετε.

Φταίει ο γάιδαρος και χτυπάτε το σαμάρι

http://i52.tinypic.com/zufkmw.jpg

Τώρα, σε ότι έχει να κάνει με τις απεργίες, αυτό που πάντα πίστευα, είναι ότι εξυπηρετούν τα συμφέροντα των "λίγων" και ποτέ δεν ήμουν υπέρ.
Μέχρι πριν μπω στο δημόσιο, είχα άμεση επαφή με τον εργοδότη όταν απαιτούσα κάτι . . . (έλα - έλα, δεν θέλω χαζά) :D
Στο δημόσιο, είναι διαφορετικά, απεργείς αναγκαστικά.

Τα 'πα και ηρέμησα . . . οι σάρκες μου, στην διάθεσή σας :rolleyes:

GeorgeP
06-10-2011, 20:05
Μπα !! από τη στιγμή που ο Γιώργος έχει καταθέσει τα όπλα όλα είναι ρημέηκ..:rolleyes:

αν αναφερεσαι σε αυτον που νομιζω.....δεν καταθετει τα οπλα ποτε. Απλως διαβαζει και γελαει απο μεσα του!;)

Δεν εχω να πω τιποτε καλε μου φιλε Σταυρο σε αυτους που πιστευουν οτι 1,000,000 Δ.Υ. σε μια χωρα 10,000,000 (το 10% παρακαλω του πλυθυσμου και οχι του εργατικου δυναμικου) ειναι χρησιμοι και δικαιως απεργουν διοτι εχουν δικαια αιτηματα....απολυτως τιποτε.
Και οχι δεν τους λυπαμαι που καποιοι (λιγοι) θα μεινουν στον δρομο, διοτι πολλοι απλα ανθρωποι εργαζομενοι ειναι κι αυτοι οπως και το 1,000,000 απο τους άλλους τους διαφορετικους τους μη προνομιουχους εγγεγραμμενους στα μητρωα του ΟΑΕΔ. Ασε που το 80% αυτων σε ενα χρονο θα παρουν πληρη συνταξη.....ποιο το πληγμα σε αυτους δεν καταλαβαινω, και κατεβαινουν σε απεργιες.

Ουτε εχω να πω τιποτε, αν και ειπα μερικα, σε αυτους που φοβουνται τον ιδιωτικο τομεα μην τυχον και επενδυσει π.χ. στην ενεργεια και πληρωνουμε ακριβοτερο ρευμα......ποσο ακριβοτερο απο το ηδη ακριβο δεν μπορω να καταλαβω βεβαια.......και μαλιστα με 2-3 απο αυτους τους ιδιωτες στην αγορα που ο ενας θα κοιταει να βγαλει το ματι του άλλου. ασε που θα δουλεψουν σε αυτους και μερικοι απο τα μητρωα του ΟΑΕΔ αλλα και απο τους απολυμενους του δημοσιου.

Υ.Γ. σκεψου να ειχα να πω και κατι ποσα θα εγραφα.....:D:)

pkaran
06-10-2011, 20:25
17 χρόνια στον ιδιωτικό τομέα και με ακριβό τίμημα, (9 - 10 μέρες τον χρόνο στο σπίτι, οι υπόλοιπες σε κουβούκλια φορτηγών) και μόλις ελάχιστα χρόνια στο δημόσιο σαν οδηγός στην καθαριότητα, νοιώθω τόσο ένοχος που τρώω τα λεφτά σας τεμπελιάζοντας και ξύνοντας τα κουρδουμπούλια μου, άλλες φορές 6,5 ώρες και άλλες 10, χωρίς διάλειμμα.

Όταν τελεσιδικήσει η υπόθεση και δεν την έχω κοπανήσει με τα 1200 * Χ μήνες, στείλτε μου τον λογαριασμό κι αν αν δεν τα έχω κάνει βενζίνες, σουβλάκια, μπύρες, καφέδες, ή δεν τα έχουν φάει τα τέσσερα παιδιά μου σε φροντιστήρια, ρούχα και σοκολάτες, ή οι δύο γυναίκες μου, σε φρου-φρου κι αρώματα, θα σας τα μοιράσω.

Ή επιτέλους, θα μπορούσατε να συστήσετε μια επιτροπή από αδιάφθορους και όχι τσάτσους, (Γιώργο, δεν αναφέρομαι σε ΄σένα :p ), που θα μας αξιολογήσει και θα κρατήσει αυτούς που χρειάζεστε και μπορείτε να πληρώνετε.

Όσο για το ότι φοβάστε να απαιτήσετε τα δικαιώματά σας, για τον φόβο της απόλυσης, μάλλον σ' αυτή την περίπτωση, εσείς δεν είχατε τα "κουρδουμπούλια" να το κάνετε.

Φταίει ο γάιδαρος και χτυπάτε το σαμάρι

http://i52.tinypic.com/zufkmw.jpg

Τώρα, σε ότι έχει να κάνει με τις απεργίες, αυτό που πάντα πίστευα, είναι ότι εξυπηρετούν τα συμφέροντα των "λίγων" και ποτέ δεν ήμουν υπέρ.
Μέχρι πριν μπω στο δημόσιο, είχα άμεση επαφή με τον εργοδότη όταν απαιτούσα κάτι . . . (έλα - έλα, δεν θέλω χαζά) :D
Στο δημόσιο, είναι διαφορετικά, απεργείς αναγκαστικά.

Τα 'πα και ηρέμησα . . . οι σάρκες μου, στην διάθεσή σας :rolleyes:
+100000000000000000000000000000000
Αχ αυτή η παραγωγικότητα στον ιδιωτικό τομέα πόσο μπροστά την πήγε τη χώρα αλήθεια τι παράγουμε; Όλες οι κρατικοδίαιτες κατασκευαστικές που φτιάχνουν δρόμους τι παράγουν ; Αχ ξέχασα και τον Μήνα Αύγουστο όλη η Ελλάδα ξεκουράζεται τουλάχιστον στο δημόσιο κρατάνε και τα προσχήματα. Παράδειγμα ιδιωτική εταιρεία εμφιάλωσης νερού ……..ξέρετε επειδή τον Αύγουστο θα είμαστε κλειστά μέχρι 26/8 ότι παραγγελία έχετε να την κάνετε τώρα τέλος Ιουλίου. Να συνεχίσω γιατί έχω να γράφω σεντόνια για τον παραγωγικό ιδιωτικό τομέα. Και εγώ στον ιδιωτικό εταιρεία πληροφορικής (που ζει από έργα του δημοσίου) δεν μπορώ να επεκταθώ για ευνόητους λόγους.

geolag
06-10-2011, 20:57
Καθήκια !!! Έχουμε καταντήσει δουλικά των Δ.Υ. !!! :mad::mad::mad::mad::mad:

Εχω ξαναγράψει σε ανάλογο νήμα ότι επειδή εδ'ω μέσα γράφουν και πολλοί ΔΥ καλό είναι στους χαρακτηρισμούς νας να είμαστε πιο προσεκτικοί.
ΛΟιπόν η απάντηση μου είναι η παρακάτω

Τα καθίκια όπως λες είναι αυτοί που πληρώνουν και τους περισσότερους φόρους σε αυτή τη χώρα όχι γιατί το θέλουν αλλά γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.
Γιατί μπορεί εσύ να δηλώνεις όσα βγάζεις αλλά το συγγενολόι σου και οι φίλοι σου που τυχόν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες κοροιδεύουν όλον το κόσμο δηλώνοντας ποσά κοντά στο αφορολόγητο και έχουν στην κατοχή τους βίλες
και αυτοκίνητα αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ τα οποία για να τα συντηρήσουν χρειάζονται πολλά περισσότερα από αυτά που δηλώνουν.

Το χάλι στο οποίο φτάσαμε σαν χώρα οφείλεται στην μειωμένη παραγωγικότητα του δημοσίου, στην αυξημένη μισθοδοσία των ΔΥ, στον υπερβολικό αριθμό των ΔΥ ,και σε ότι άλλο προσάπτεις στους ΔΥ.
Δεν μπορείς όμως να παραβλέψεις ότι το χάλι μας οφείλεται και στην μη πληρωμή φόρων από τους έχοντες την υποχρέωση βάσει των πραγματικών εισοδημάτων τους,στην ανικανότητα των βουλευτών μας και στον κολοχαρακτήρα μας σαν λαός.
Επομένως κάνε λίγη υπομονή και σε λίγες μέρες μετά την εφαρμογή του ενιαίου μισθολογίου θα δεις την κατακόρυφη πτώση της αγοράς αφού οι ΔΥ ήταν οι τελευταίοι οι οποίοι ξόδευαν χωρίς εγκράτεια σε αυτή τη χώρα όχι γιατί είχαν τα λεφτά αλλά γιατί είχαν τα σίγουρα λεφτά κάθε μήνα.
Είναι λυπηρό να πέφτουμε στην παγίδα των κυβερνώντων οι οποίοι μας θέλουν σε πόλεμο μεταξύ μας και όχι σε πόλεμο εναντίον τους.
Άρα στρέψε τα βέλη σου αλλού και όχι στους ΔΥ με τους οποίους πίνεις καφέ κάθε Τετάρτη και πηγαίνεις και καμία εκδρομή μαζί τους που και που.
Φιλικά πάντα
Γιώργος

ntinopoulos
06-10-2011, 21:36
Παιδιά να απεργήσουν. Αλλά όχι σε δημόσιο χώρο παρακωλύοντας τις δραστηριότητες των υπολοίπων πολιτών.
Να απεργήσουν και να κάνουν απεργία πείνας έξω από το γραφείο του υπουργού.:hmmm:
πρωτον,εξω απο το γραφειο του υπουργου δεν ειναι δημοσιος χωρος?:rolleyes:
δευτερον,ο καθενας απεργει μη ασκωντας τα καθηκοντα του!ετσι κανουν κι αυτοι!δεν πηγαν να κανουν κατι ασχετο,π.χ να κλεισουν την εθνικη,το λιμανι η δε ξερω τιποτα αλλο!:rolleyes:

pkiriakos
06-10-2011, 21:37
αλλα ο ελληνας παντα ηθελε το κακο του αλλου και οχι το δικο του καλο!ΝεύραΝεύραΝεύρα

ntinopoulos
06-10-2011, 21:38
Εχω ξαναγράψει σε ανάλογο νήμα ότι επειδή εδ'ω μέσα γράφουν και πολλοί ΔΥ καλό είναι στους χαρακτηρισμούς νας να είμαστε πιο προσεκτικοί.
ΛΟιπόν η απάντηση μου είναι η παρακάτω

Τα καθίκια όπως λες είναι αυτοί που πληρώνουν και τους περισσότερους φόρους σε αυτή τη χώρα όχι γιατί το θέλουν αλλά γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.
Γιατί μπορεί εσύ να δηλώνεις όσα βγάζεις αλλά το συγγενολόι σου και οι φίλοι σου που τυχόν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες κοροιδεύουν όλον το κόσμο δηλώνοντας ποσά κοντά στο αφορολόγητο και έχουν στην κατοχή τους βίλες
και αυτοκίνητα αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ τα οποία για να τα συντηρήσουν χρειάζονται πολλά περισσότερα από αυτά που δηλώνουν.

Το χάλι στο οποίο φτάσαμε σαν χώρα οφείλεται στην μειωμένη παραγωγικότητα του δημοσίου, στην αυξημένη μισθοδοσία των ΔΥ, στον υπερβολικό αριθμό των ΔΥ ,και σε ότι άλλο προσάπτεις στους ΔΥ.
Δεν μπορείς όμως να παραβλέψεις ότι το χάλι μας οφείλεται και στην μη πληρωμή φόρων από τους έχοντες την υποχρέωση βάσει των πραγματικών εισοδημάτων τους,στην ανικανότητα των βουλευτών μας και στον κολοχαρακτήρα μας σαν λαός.
Επομένως κάνε λίγη υπομονή και σε λίγες μέρες μετά την εφαρμογή του ενιαίου μισθολογίου θα δεις την κατακόρυφη πτώση της αγοράς αφού οι ΔΥ ήταν οι τελευταίοι οι οποίοι ξόδευαν χωρίς εγκράτεια σε αυτή τη χώρα όχι γιατί είχαν τα λεφτά αλλά γιατί είχαν τα σίγουρα λεφτά κάθε μήνα.
Είναι λυπηρό να πέφτουμε στην παγίδα των κυβερνώντων οι οποίοι μας θέλουν σε πόλεμο μεταξύ μας και όχι σε πόλεμο εναντίον τους.
Άρα στρέψε τα βέλη σου αλλού και όχι στους ΔΥ με τους οποίους πίνεις καφέ κάθε Τετάρτη και πηγαίνεις και καμία εκδρομή μαζί τους που και που.
Φιλικά πάντα
Γιώργος
σωστοτατος!

mangs1200
06-10-2011, 21:43
Είναι λυπηρό να πέφτουμε στην παγίδα των κυβερνώντων οι οποίοι μας θέλουν σε πόλεμο μεταξύ μας και όχι σε πόλεμο εναντίον τους.



+1200 !!!!!!!!!!!!

ortho
06-10-2011, 22:19
Εχω ξαναγράψει σε ανάλογο νήμα ότι επειδή εδ'ω μέσα γράφουν και πολλοί ΔΥ καλό είναι στους χαρακτηρισμούς νας να είμαστε πιο προσεκτικοί.
ΛΟιπόν η απάντηση μου είναι η παρακάτω

Τα καθίκια όπως λες είναι αυτοί που πληρώνουν και τους περισσότερους φόρους σε αυτή τη χώρα όχι γιατί το θέλουν αλλά γιατί δεν μπορούν να κάνουν αλλιώς.
Γιατί μπορεί εσύ να δηλώνεις όσα βγάζεις αλλά το συγγενολόι σου και οι φίλοι σου που τυχόν είναι ελεύθεροι επαγγελματίες κοροιδεύουν όλον το κόσμο δηλώνοντας ποσά κοντά στο αφορολόγητο και έχουν στην κατοχή τους βίλες
και αυτοκίνητα αξίας πολλών χιλιάδων ευρώ τα οποία για να τα συντηρήσουν χρειάζονται πολλά περισσότερα από αυτά που δηλώνουν.

Το χάλι στο οποίο φτάσαμε σαν χώρα οφείλεται στην μειωμένη παραγωγικότητα του δημοσίου, στην αυξημένη μισθοδοσία των ΔΥ, στον υπερβολικό αριθμό των ΔΥ ,και σε ότι άλλο προσάπτεις στους ΔΥ.
Δεν μπορείς όμως να παραβλέψεις ότι το χάλι μας οφείλεται και στην μη πληρωμή φόρων από τους έχοντες την υποχρέωση βάσει των πραγματικών εισοδημάτων τους,στην ανικανότητα των βουλευτών μας και στον κολοχαρακτήρα μας σαν λαός.
Επομένως κάνε λίγη υπομονή και σε λίγες μέρες μετά την εφαρμογή του ενιαίου μισθολογίου θα δεις την κατακόρυφη πτώση της αγοράς αφού οι ΔΥ ήταν οι τελευταίοι οι οποίοι ξόδευαν χωρίς εγκράτεια σε αυτή τη χώρα όχι γιατί είχαν τα λεφτά αλλά γιατί είχαν τα σίγουρα λεφτά κάθε μήνα.
Είναι λυπηρό να πέφτουμε στην παγίδα των κυβερνώντων οι οποίοι μας θέλουν σε πόλεμο μεταξύ μας και όχι σε πόλεμο εναντίον τους.
Άρα στρέψε τα βέλη σου αλλού και όχι στους ΔΥ με τους οποίους πίνεις καφέ κάθε Τετάρτη και πηγαίνεις και καμία εκδρομή μαζί τους που και που.
Φιλικά πάντα
Γιώργος


Συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα γράφεις με μία ένσταση.

Ποτέ δεν κατάλαβα πως εννοούνται οι κρατήσεις στο δημόσιο τομέα. Κάποιος αποφάσισε ότι τα μεικτά θα είναι τόσα και στο χέρι τόσα. Με ποιό κριτήριο; Υπό αυτή την έννοια ούτε κρατήσεις υπάρχουν ούτε εφορία πληρώνεται. Είναι απλά λογιστικό χρήμα, δεν τα είχαν ποτέ στην τσέπη οι ΔΥ για να τα βγάλουν και να πληρώσουν ταμεία, εφορία κι ότι άλλο πληρώνει ο ΙΥ ή ο ελεύθερος επαγγελματίες.


Αν κάνω λάθος διαφωτίστε με.

Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω πρόβλημα με τους ΔΥ, χρόνια λέω ότι αν πειραζόταν το δημόσιο στον ιδιωτικό τομέα θα γινόταν σφαγή. Δυστυχώς δεν έγινε ποτέ εξορθολογισμός διότι κάποιοι βολεύονταν.....

geolag
06-10-2011, 22:20
Επειδή τέθηκε το θέμα των ελεγκτών εναέριας κυκλοφορίας παραπάνω έχω να πω τα παρακάτω.
Εδώ και αρκετά χρόνια ο νόμος που αφορά τις απεργίες στο δημόσιο έχει σαν αποτέλεσμα όλες οι απεργίες που προκηρύσσονται από τους συλλόγους εργαζομένων να βγαίνουν παράνομες και καταχρηστικές όταν έχουν σχέση με το εξωτερικό ώστε να μην δίνεται άσχημη εντύπωση προς τα έξω.Άρα αφαιρεί από τους εργαζόμενους το δικαίωμα της απεργίας.
Εξαίρεση αποτελεί όταν η απεργία προκηρυχθεί από την ΑΔΕΔΥ.
Οταν σε κάποιους εργαζόμενους ΔΥ οι περικοπές υπερβαίνουν το 50% του μισθού τους από την μία μέρα στην άλλη τότε οποιοσδήποτε και να ήταν στη θέση τους θα διαμαρτυρόταν.
Οι ελεγκτές αυτή τη στιγμή δεν κάνουν λευκή απεργία όπως ακούγεται αλλά τηρούν τις διαδικασίες χωρίς απόκλιση .Θα μου πείτε βέβαια τώρα ότι πριν δεν τηρούσαν τους κανονισμούς ασφαλείας?
Με βάση τον εκσυγχρονισμό της τεχνολογίας και το προσωπικό που έχουν μπορούσαν να αυξήσουν τη χωρητικότητα του εναέριου χώρου και έτσι να εξυπηρετούν περισσότερα αεροσκάφη την ίδια χρονική στιγμή.
Η εξυπηρέτηση πολλών αεροσκαφών μέσα στα νόμιμα όρια ασφαλείας εξυπηρετεί όλους .Τις αεροπορικές εταιρίες που εκτελούν περισσότερα δρομολόγια , τους τουριστικούς προορισμούς που δέχονται περισσότερους τουρίστες ,τη χώρα που δέχεται περισσότερο χρήμα.
Δεν επικροτώ τη συμπεριφορά των ελεγκτών αλλά αν βλέπατε τις συνθήκες εργασίας τους και το άγχος που έχει αυτή η δουλειά τότε θα καταλαβαίνατε για ποιο λόγο αμείβονται και τόσο.Από χρόνια πριν οι ελεγκτές ζητούν την απεξάρτηση τους από το δημόσιο για να μπορούν να προσφέρουν και καλύτερες υπηρεσίες και οι αμοιβές τους να είναι παρόμοιες με των ευρωπαίων συναδέλφων τους.
Ολες οι κυβερνήσεις που πέρασαν αρνήθηκαν αυτό διότι τα χρήματα που εισρέουν στη χώρα από τον τομέα αυτό είναι πολλά και θα τα έχανε το κράτος.
Ο καθένας μπορεί να έχει δίκιο για τον θυμό του όταν περιμένει άδικα την πτήση του.Αλλά οι αεροπορικές εταιρίες έχουν γνώση της κατάστασης που επικρατεί στη χώρα σχετικά με τους ελεγκτές .Παρόλαυτά δεν μειώνουν τα δρομολόγια ώστε ο κόσμος να μην ταλαιπωρείται.
Στο επάγγελμα του ελεγκτή παίζει πολύ μεγάλο ρόλο η ψυχολογική του κατάσταση γιαυτό και ελεγκτές δεν γίνονται όλοι.ΔΥ γίνονται όμως όλοι.
Και κάτι τελευταίο γιατί σας κούρασα.
Το 50% των αμοιβών τους προέρχεται από την Ευρώπη και όχι από τον ελληνικό προυπολογισμό.Τα χρήματα αυτά που εισπράττουν από την ευρώπη φορολογούνται από το ελληνικό κράτος με 40%.
Οταν το κράτος τους κόβει αυτή την αμοιβή χάνει το 40% από την φορολόγηση και το χειρότερο από όλα όταν τους τα κόψει η ερώπη πλέον δεν τα στέλνει στην ελλάδα αλλά τα επιστρέφει στις αεροπορικές εταιρίες που τα πλήρωσαν.
Και το ποιο ωραίο είναι ότι 2 κυβερνήσεις ΠΑΣΟΚ και ΝΔ πριν από κάποια χρόνια πήραν δάνεια με υποθήκη τα χρήματα αυτά για 20 χρόνια.
Δηλαδή δανείστηκαν κάποια εκατομμύρια ευρώ και είπαν στους δανειστές τους ότι θα εισπράτετε τα τέλη αυτά για 20 χρόνια.
Εκτός της απώλειας του 40% από τη φορολόγηση πρέπει να βρουν και χρήματα να πληρώσουν τώρα αυτούς τους δανειστές.
Το μπάχαλο σε όλο του το μεγαλείο.
Αρα ΒΑΡΑΤΕ τα λαμόγια που μας τα παίρνουν κάθε μέρα και όχι τους ελεγκτές ΔΥ
Περαστικά μας

megalopsyxos
07-10-2011, 00:55
Αν και γενικά με κρίνω ως συντηρητικό, υπομένω στωικά οποιαδήποτε μορφή απεργίας είτε με επηρεάζει στην κυκλοφορία, είτε τα σκουπίδια μαζεύονται στην εξώπορτά μου, είτε στερούμαι τα μέσα μεταφοράς, είτε, είτε.....αναλογιζόμενος τα ποτάμια αίμα και τους αγώνες κάποιων που μπορεί να ήταν διαφορετικής νοοτροπίας από μένα πλην όμως δεν δίσταζαν να θυσιάσουν τη ζωή τους για τις ιδέες τους. Στο όνομα του αγώνα αυτών των σύγχρονων ηρώων εξασφαλίστηκε το δικαίωμα της απεργίας και αφού το κόστος ήταν τόσο ακριβό ε, δεν πειράζει ας το εκμεταλλεύονται και κάποιοι προκειμένου να συνεχίσει να υπάρχει. Εάν καταλυθεί κι αυτό η παγκοσμιοποίηση επιτέλεσε το στόχο της στο έπακρο.

7.000.000 παραγωγικών Ελλήνων στραμμένοι εναντίον 1.000.000 ΔΥ, είναι φανερό το ποιος θα νικήσει. Η Κυβέρνηση θα έχει επιτελέσει τις επιταγές των διεθνών διευθυντηρίων χωρίς να έχει κουνήσει το μικρό της δαχτυλάκι. Όταν θα πληρώνουμε την κιλοβατώρα 55 λεπτά (όσα την αγοράζει το κράτος σήμερα από τους ανεξάρτητους παραγωγούς) αντί 11 που την πληρώνουμε σήμερα στη ΔΕΗ, όταν τα νοσοκομεία θα καλύπτουν μόνο νοσηλείες που καλύπτονται ανάλογα με το πακέτο ασφάλισης που μπορείς να πληρώσεις, όταν το αέριο και το πετρέλαιο θέρμανσης μαζί με τις πάγιες ανάγκες του σπιτιού ηλεκτρισμό-νερό-επικοινωνίες-tv θα αναλώνουν τα 2/3 του μέσου μισθού, όταν το ταμείο ανεργίας θα καλύπτει 3-6 μήνες το πολύ και πρόσβαση στην ανώτατη εκπαίδευση θα έχουν μόνο όσοι μπορούν να την πληρώσουν, τότε το σχέδιο θα έχει επιτύχει και η παγκοσμιοποίηση θα έχει ολοκληρωθεί.

Η συσπείρωση των πολιτών πέρα από κόμματα και προκαταλήψεις, στυλ ιδιωτικοί και δημόσιοι υπάλληλοι και άλλες τέτοιες μπαρούφες, που πήγε να γίνει με τους "αγανακτισμένους" εναντίον των επιταγών των διεθνών πολιτικοοικονομικών κέντρων και έδωσε ελπιδοφόρα προοπτική ότι παραμένουμε ακόμα ενεργοί και διαφορετικοί, ξεθύμανε όχι από τα δακρυγόνα και τις κρότου-λάμψεις αλλά από τις αντιδράσεις της άλλης μερίδας των πολιτών εξίσου θιγομένων από την κρίση και τα εκπτωτικά πακέτα καλοκαιρινών διακοπών.

Όλα βαδίζουν σύμφωνα με το σχέδιο, ακόμα κι αυτή η συζήτηση :(

napgeo
07-10-2011, 01:11
:(Πάνω σε τέτοια θέματα δεν μπορείς να εκφραστείς έστω και να το θέλεις.

Και ο λαός τι πρέπει να κάνει από την άλη , να υποταχθεί χωρίς έστω κάποια αντίσταση:Απορία:

NLS
07-10-2011, 01:25
όλο ρωτάμε και αναμασάμε αλλά δεν κάνουμε τίποτα
ΕΙΜΑΣΤΕ για πολλά χαστούκια

geolag
07-10-2011, 08:33
Συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα γράφεις με μία ένσταση.

Ποτέ δεν κατάλαβα πως εννοούνται οι κρατήσεις στο δημόσιο τομέα. Κάποιος αποφάσισε ότι τα μεικτά θα είναι τόσα και στο χέρι τόσα. Με ποιό κριτήριο; Υπό αυτή την έννοια ούτε κρατήσεις υπάρχουν ούτε εφορία πληρώνεται. Είναι απλά λογιστικό χρήμα, δεν τα είχαν ποτέ στην τσέπη οι ΔΥ για να τα βγάλουν και να πληρώσουν ταμεία, εφορία κι ότι άλλο πληρώνει ο ΙΥ ή ο ελεύθερος επαγγελματίες.


Αν κάνω λάθος διαφωτίστε με.

Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω πρόβλημα με τους ΔΥ, χρόνια λέω ότι αν πειραζόταν το δημόσιο στον ιδιωτικό τομέα θα γινόταν σφαγή. Δυστυχώς δεν έγινε ποτέ εξορθολογισμός διότι κάποιοι βολεύονταν.....

Εχεις δίκιο από την λογιστική πλευρά.Πες μου όμως πόσοι πληρώνουν εκκαθαριστικό 7000 ευρώ εκτός των αρχικών κρατήσεων.Θα μου πεις αν βγάζεις θα πληρώσεις.Σωστό αλλά και άλλοι βγάζουν περισσότερα και λόγω επαγγέλματος πληρώνουν λιγότερα.
Το πρόβλημα σήμερα δεν είναι πιστευω αυτό.Εφόσον βγάζω θα πληρώνω.Ούτε με νοιάζει αν ο άλλος ''αποκρύπτει εισοδήματα.
Ας μη κυνηγάμε όμως όλους τους ΔΥ.Δεν είναι όλοι ίδιοι.
Αν δεις την παραγωγικότητα στην υπηρεσία που είμαι και τα προσόντα των υπαλλήλων τότε θα καταλάβεις.

ntinopoulos
07-10-2011, 08:36
Εχεις δίκιο από την λογιστική πλευρά.Πες μου όμως πόσοι πληρώνουν εκκαθαριστικό 7000 ευρώ εκτός των αρχικών κρατήσεων.Θα μου πεις αν βγάζεις θα πληρώσεις.Σωστό αλλά και άλλοι βγάζουν περισσότερα και λόγω επαγγέλματος πληρώνουν λιγότερα.
Το πρόβλημα σήμερα δεν είναι πιστευω αυτό.Εφόσον βγάζω θα πληρώνω.Ούτε με νοιάζει αν ο άλλος ''αποκρύπτει εισοδήματα.
Ας μη κυνηγάμε όμως όλους τους ΔΥ.Δεν είναι όλοι ίδιοι.
Αν δεις την παραγωγικότητα στην υπηρεσία που είμαι και τα προσόντα των υπαλλήλων τότε θα καταλάβεις.
γιωργο η αληθεια ειναι οτι παντα ζηλευαμε τους δυ και γι αυτο μας βγαινει μια κακια τωρα!;)
δεν υπαρχει καποιος που να ειχε τη δυνατοτητα να βολευτει και να την αφηνε ετσι!:)

asotosios
07-10-2011, 09:18
η Ελλαδα εφτασε εδω που εφτασε για καποιους απο τους παρακατω λογους:

1. ο υπερβολικος αριθμος δημοσιων υπαλληλων, που εκμεταλευομενοι την μονιμοτητα δεν δουλευαν ολοι, υπαρχουν ΔΥ που τρωνε χοντρο παεκετο στην δουλεια τους και αμοιβωνται πολυ λιγα...αλλα δυστηχως υπαρχουν πολλοι παραπανω που ξυνονται ολη μερα και πληρωνονται παρα πολλα.

2. επειδη οι Ελευθεροι επαγγελματιες και οποιοι τελος παντων μπορουνε δεν πληρωνουν φορους κτλ απλα γιατι μπορουν και το κρατος συνεχιζει να μην κανει τιποτα για αυτο.

3. γιατι τοσα χρονια ψηφιζουμε (εγω δεν ψηφιζα αλλα δεν με κανει λιγοτερο ενοχο) με γνωμονα την παρτη μας και οχι το κοινο οφελος...ναι υπαρχουν λαοι που ψηφιζουν με αυτο τον γνωμονα...

4. γιατι αυτους που ψηφιζαμε δεν ηταν ικανοι για τιποτα περα απο το να πανε να πνιγουνε...μιας και ειναι πολιτικοι απο κουνια με καμια εμπειρια πραγματικης ζωης και εργασιας...

5. γιατι επιτρεψαμε στον συνδικαλισμο να κλεισει οτιδηποτε παραγωγικο προσπαθουσε να στηθει στην χωρα, φυσικα με την καλυψει συγκεκριμενων πολιτων και μη χορων...

και σιγουρα και καποια αλλα...

αρα πλεον οι λυσεις ειναι πολυ λιγες και σιγουρα τα λαμογια που ψηφιζαμε δεν μπορουνε να βρουνε την ακρη...μιας και δεν ειναι ικανοι...

σιγουρα η λυση δεν ειναι να πεταξεις στον δρομο 200.000 ΔΥ και τις οικογενειες τους...γιατι πες τε μου ποιος θα προσλαβει εναν πρωην ΔΥ με 20χρονια προυπυρεσια στο να βαραει σφραγιδες σε ενα κισε...(οχι δεν ειναι ολοι οι ΔΥ τετοιοι αλλα δυστηχως υπαρχουν και τετοιοι...)...??? κανενας αρα αυτον τον ανθρωπο τον απολυεις = τον καταδικαζεις...

απο την αλλη οταν πολλες εταιριες μεγαλες και μικρες ιδιωτικες και μη στηριζονται στο Δημοσιο...κρατικοδιαιτες απο την μια δεν ειναι ανταγωνιστικες ουτε στα προιοντα/υπηρεσιες τους αλλα ουτε επιτρεπουν τον υγιη ανταγωνισμο μιας και ο καλος επιχηρηματιας χανεται αφου δεν μπορει νομιμα να παρει μεριδιο απο την πιτα της αγορας...

αυτη την στιγμη υπαρχουν επισημα 600.000-700.000 ανεργοι και ανεπισημα αυτο το νουμερο ειναι αρκετα μεγαλυτερο...αν βαλουμε και τους αμεσως και εμεσως επιρεαζομενους πανω σε αυτο τον αριθμο...θα δουμε ενα νουμερο τεραστιο...
αρα με το να προσθεσουμε στον ηδη τεραστιο αριθμο ανεργων και αλλους 200.000-300.000 κοσμο δεν θα βοηθησει σε τιποτα...παρα σε μια καταρευση των παντων...βεβαια και να τους πληρωνουμε οι υπολοιποι και αυτο δεν ειναι λυση...

αρα την μονη προφανη λυση που μπορω εγω να δω...ειναι...ενα καλο restart...και θα επιβιωσουν μονο οι δυνατοι...χωρις να σημαινει οτι σιγουρα το μαθημα εγινε παθημα και οτι η νοοτροπια του Ελληνα θα αλλαξει...ειμαστε ετοιμοι για ενα τετοιο restart...???
δεν μπορω να πω οτι βλεπω και ιδιαιτερη κηνιτοποιηση απο τους αμεσα/εμεσα θυγομενους...δεν μπορω να πω οτι βλεπω να ετοιμαζεται καμια επανασταση...παρα βλεπω ολο και πιο πολλους με σκημενο κεφαλι να περπατανε και να παραμιλανε πλεον...
η αληθεια ειναι οτι τα χωρια πρεπει να γεμισουν και να παμε να καλλιεργησουμε την ανεκμεταλευτη γη...η αληθεια ειναι οτι δεν μπορει σχεοδν το 60% του λαου να ζει σε μια πολη...η αληθεια ειναι οτι πολλα πρεπει να αλαξουν και πολλα πρεπει να διορθωθουν...


“Δεν μπορούμε να ελπίζουμε για την
επίλυση των πιο δύσκολων προβλημάτων
μας με την ίδια λογική που τα
δημιούργησε.»
(Albert Einstein)

CPretenteriS
07-10-2011, 09:46
Γιωργο,

Επειδη ετοιμαζομαι για ταξιδι δεν μπορω να σου απαντησω 1 προς 1... ενα γρηγορο μονο...??

Για τη σωρο του Πάνου μου απαντησες κατι...? Γιατι εκει πηγαινε το "καθηκια"...

Είναι σιγουρο οτι υπαρχει ενα 5% ΔΥ που δουλεύει... sorry αν ξεχασα να το αναφερω...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

ntinopoulos
07-10-2011, 09:52
Γιωργο,

Επειδη ετοιμαζομαι για ταξιδι δεν μπορω να σου απαντησω 1 προς 1... ενα γρηγορο μονο...??

Για τη σωρο του Πάνου μου απαντησες κατι...? Γιατι εκει πηγαινε το "καθηκια"...

Είναι σιγουρο οτι υπαρχει ενα 5% ΔΥ που δουλεύει... sorry αν ξεχασα να το αναφερω...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk
τι να κανουμε ρε κωστη?
ετυχε να ειναι η σωρος του πανου,θα μπορουσε να ειναι καποιος ασθενης,καποιος επαγγελματιας με σοβαρο λογο...,οτιδηποτε!
απεργια εκαναν οι ανθρωποι πανω στο αντικειμενο τους!

CPretenteriS
07-10-2011, 10:21
τι να κανουμε ρε κωστη?
ετυχε να ειναι η σωρος του πανου,θα μπορουσε να ειναι καποιος ασθενης,καποιος επαγγελματιας με σοβαρο λογο...,οτιδηποτε!
απεργια εκαναν οι ανθρωποι πανω στο αντικειμενο τους!

Να παρεις τους συγγενεις να τους το πεις...ετυχε!!


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

CPretenteriS
07-10-2011, 10:26
γιωργο η αληθεια ειναι οτι παντα ζηλευαμε τους δυ και γι αυτο μας βγαινει μια κακια τωρα!;)
δεν υπαρχει καποιος που να ειχε τη δυνατοτητα να βολευτει και να την αφηνε ετσι!:)

ΛΑΘΟΣ!!! Μου δοθηκε μια φορα η ευκαιρια το 1999 για "εμφυτευση" στο Δημόσιο και την απέρριψα και κρατησα τη θέση στη Ναυτιλιακή που ημουν!!!

Και γνωρίζω κ´ αλλους ηθικους που επραξαν το ιδιο...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

CPretenteriS
07-10-2011, 10:29
Ελα κι ενα γρηγορο κουιζ γιατι αναχωρω...

Γιατι η γυναικα ΔΥ οταν γεννουσε (επί σειρα ετων) επαιρνε τουλαχιστον 1 χρονο αδεια... κ´ η γυναικα ΙΥ 2 μηνες...???? :mad::mad::mad:

Για να σας δω πουλακια μου...

Φιλια με αγαπη (προς ολους τους ΙΥ :D)


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

ntinopoulos
07-10-2011, 10:30
Να παρεις τους συγγενεις να τους το πεις...ετυχε!!


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk
για κατσε ρε φιλε!αν εγω κανω απεργια επειδη δε με πληρωνει το κρατος και παθει καποιος τιποτα,θα φταιω εγω?ειμαι υποχρεωμενος να δουλευω αφιλοκερδως?:rolleyes:
δε θα απεργησω?:rolleyes:
οι γιατροι στα νοσοκομεια?:rolleyes:

ntinopoulos
07-10-2011, 10:37
ΛΑΘΟΣ!!! Μου δοθηκε μια φορα η ευκαιρια το 1999 για "εμφυτευση" στο Δημόσιο και την απέρριψα και κρατησα τη θέση στη Ναυτιλιακή που ημουν!!!

Και γνωρίζω κ´ αλλους ηθικους που επραξαν το ιδιο...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk
με λιγα λογια οι δυ ειναι οι ανηθικοι?:rolleyes:

CPretenteriS
07-10-2011, 10:46
Οι μαναδες ΙΥ ;;; Είναι ενός Κατωτερου Θεού...;;;


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

CPretenteriS
07-10-2011, 10:49
Ντινοπουλε.... εχω ζησει περιπου 5 χρονια στη Γαλλία... μη μου μιλας για Δημοσιο σε παρακαλω!!! Ανατριχιαζω...

Πες μου για το Γαυρο...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

ntinopoulos
07-10-2011, 10:57
Οι μαναδες ΙΥ ;;; Είναι ενός Κατωτερου Θεού...;;;


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

εγω ειμαι κατωτερου θεου σε σχεση με εναν εκπαιδευτικο που κανει 5 μηνες τον χρονο διακοπες?
...σε σχεση με εναν στρατιωτικο που βγαινει στη συνταξη στα 35 του?
...σε σχεση με εναν ιδιωτικο που παιρνει το βασικο και τα υπολοιπα μαυρα?
αλλα φιλε μου ειναι ολα θεμα επιλογης,τυχης,ατυχιας,συγκυριων η πορεια του καθενος απο μας!:)
η μανα δυ κωστη μου παιρνει ενα χιλιαρικο ενω η μανα ιυ με τα ιδια προσοντα μπορει να παιρνει τα διπλα+!
και να ξερεις οτι ειμαι κατα της νοοτροπιας των πολλων δυ,αλλα δεν ειναι σωστο να τους τσουβαλιαζεις ολους και να τους χαρακτηριζεις μ αυτο τον τροπο!βγαζεις κακια και φθονο και δε σου ταιριαζει!;)

geolag
07-10-2011, 12:13
[QUOTE=CPretenteriS;484470]Γιωργο,

Επειδη ετοιμαζομαι για ταξιδι δεν μπορω να σου απαντησω 1 προς 1... ενα γρηγορο μονο...??

Για τη σωρο του Πάνου μου απαντησες κατι...? Γιατι εκει πηγαινε το "καθηκια"...

Είναι σιγουρο οτι υπαρχει ενα 5% ΔΥ που δουλεύει... sorry αν ξεχασα να το αναφερω...


CPS


Κώστα , δεν έχω πρόβλημα και δεν θέλω να βάλω τον εαυτό μου στο 5% έτσι για να βγάλω την άσχημη εικόνα από πάνω μου.
Σχετικά με τις απεργίες εκνευρίζομαι και εγώ όταν με ταλαιπωρούν.Αλλά η περίπτωση των ελεγκτών είναι λίγο διαφορετική.Εγραψα ότι οι αεροπορικές εταιρίες και το eurocontrol το ήξερε από καιρό μια και τους ενημέρωσαν οι ελεγκτές.Δεν ενημέρωσαν όμως αυτές τον κόσμο και τον ταλαιπωρούν.

Τέλος πάντων αυτό το πρόβλημα των ΔΥ είναι άλυτο και οι απολύσεις δεν θα το λύσουν.
Εμείς είμαστε μια ωραία παρέα και δεν θα χαλάσουμε τις σχέσεις μας για αυτό.
Οι απόψεις μας όμορφα τοποθετημένες πρέπει να είναι σεβαστές από όλους και έτσι θα συνεχίσουμε να πίνουμε καφέ και να μιλάμε για τις μότο μας.Καλό ταξίδι και τα λέμε όταν γυρίσεις

Για την σωρό του άτυχου Πάνου δεν μπορώ να απαντήσω γιατί δεν ξέρω τις διαδικασίες που ακολουθούνται σε τέτοια περίπτωση από τις αεροπορικές εταιρίες.Ωστόσο έιναι ένα λυπηρό γεγονός που γίνεται χειρότερο για τους συγγενείς οι οποίοι περιμένουν να θάψουν τον άνθρωπο τους.Σε αυτούς δεν μπορώ να απολογηθώ παρά μόνο να συλλυπηθώ .

megalopsyxos
07-10-2011, 12:26
Είναι αλήθεια τόσο δύσκολο να δούμε πέρα απ τη μύτη μας ξεφεύγοντας από την τεχνητή αντιπαλότητα που κατασκεύασαν για αναλωνόμαστε σε αντιπαραθέσεις και να μη βλέπουμε το πασιφανές!!!

Οι ΔΥ και οι μειώσεις τους αποτέλεσαν την τέλεια πλατφόρμα και εργαλείο για να εφαρμοστούν στον Ιδιωτικό τομέα οι ευσεβείς πόθοι των εργοδοτών και του μεγάλου κεφαλαίου που θα βγει και απ αυτή την κρίση ενισχυμένο.

Μέχρι και τα Χριστούγεννα και το Πάσχα πέρυσι εκδόθηκαν υπουργικές αποφάσεις που απειλούσαν δήθεν με αυτόφορο όποιον εργοδότη δεν έδωνε δώρο ενώ ταυτόχρονα καταργούνταν τα δώρα στους συνταξιούχους ΔΥ και περικόπτονταν κατά 30% των εν ενεργεία. Είδατε ανάλογη απόφαση στη συνέχεια για το επίδομα αδείας;

Οι εφεδρείες, απολύσεις κλπ των ΔΥ είναι το τέλειο πρόσχημα για την κατ επέκταση και κατ αναλογία πλήρη κατάργηση στο μέλλον των συλλογικών συμβάσεων του ιδιωτικού τομέα.

Η αύξηση των ορίων ηλικίας συνταξιδότησης ξεκίνησε πρώτα από τον Δημόσιο τομέα εδώ και χρόνια για να περάσει αναίμακτα και στον ιδιωτικό.

Είναι τυχαίο που ο ΣΕΒ τελευταία το παίζει προστάτης των εργαζομένων για να πουλήσει κοινωνικό προσωπείο αλλά κατηγορεί τάχα μου το κράτος και τις αποφάσεις του;

Οι αποφάσεις είναι ειλλημμένες και το σχέδιο προχωρά, αλοίμονο στους κοντόφθαλμους που ασχολούνται ακόμα με τις εσωτερικές χαζοδιαμάχες που φθείρουν αντί να ενώνουν ενάντια σαυτό που μας βρήκε ανεξάρτητα από την ιδιότητά μας. :(

aeriko
07-10-2011, 12:30
Καθήκια !!! Έχουμε καταντήσει δουλικά των Δ.Υ. !!! :mad::mad::mad::mad::mad:


Εισαι επιεικώς απαράδεκτος και αν δεν σε ήξερα μπορεί να σε χαρακτήριζα και χειρότερα.

geolag
07-10-2011, 12:40
Αυτό που ξέχασα να γράψω πριν είναι ότι σε περίπτωση απεργίας των ελεγκτών οι πτήσεις που γίνονται κατ'εξαίρεση είναι οι VIP (δηλαδή και πολιτικών),στρατιωτικές και νοσοκομειακές (δηλαδή αεροκομιδές ασθενών)

Σχετικά με τις άδειες γυναικών ΔΥ ισχύει 2 μήνες πριν την πιθανή ημερομηνία γέννας,3 μήνες μετά ,και κατόπιν επιλέγουν 9 μήνες άδειας ή μειωμένο ωράριο για 4 χρόνια .
Η διαφορά με τον ιδιωτικό τομέα οφείλεται στο διαφορετικό ταμείο.Δημόσιο-ΙΚα κ.λ.π.

Το θέμα είναι όπως λέει και ο τενίστας:sm7: η δουλειά όλων των ΔΥ δεν είναι ίδια .Υπάρχουν αυτοί τους οποίους συναντάμε όλοι εμείς στα γκισε και μας βασανίζουν και υπάρχουν και οι άλλοι από πισω οι οποίοι κάνουν κα΄τι διαφορετικό.
Δεν θα μιλήσω για τους ελεγκτές γιατί δεν είναι η δουλειά μου (όποιος θέλει ας έρθει μαζί μου να δει το περιβάλλον εργασίας τους)
θα μιλήσω για μένα που υποστηρίζω σε 24ωρη βάρδια και Κυριακές καιι αργίες και βράδυα το σύστημα τηλεπικοινωνιών .Το σύστημα με το οποίο έχουν επικοινωνία οι ελεγκτές με τα αεροπλάνα σε όλο τον ελληνικό εναέριο χώρο.Αυτό το σύστημα μου πήρε πάνω από 10 χρόνια για να πω ότι το ξέρω και μπορώ να το υποστηρίξω .Το οποίο σημαίνει 10 χρόνια διάβασμα και εξάσκηση και μόλις το μαθαίνω αλλάζει και πάλι από την αρχή.
Το σύστημα το οποίο αν πέσει καταλαβαίνετε τι γίνεται στον αέρα.Το σύστημα αυτό πρέπει να το επαναφέρουμε σε λίγα λεπτά οποιαδήποτε βλάβη και αν έχει και στο ενδιάμεσο να δώσουμε εναλλακτική λύση επικοινωνίας σε 30 ελεγκτές περίπου και σε όλα τα αεροδρόμια της Ελλάδος.Και είμαστε βάρδια 2 ατόμων .

Παρόλο που μου κόβουν το μισθό μου 50% δεν μιλάω ούτε ζητάω να φύγω από αυτή τη θέση για κάποιο γκισέ γιατί είμαι ΗΘΙΚΟΣ παρόλο που επέλεξα το δημόσιο να δουλέψω Γιατί όταν ορκίστηκα δεχθηκα το ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΔΙΑΤΑΧΘΩ 24ΩΡΕς ΤΟ 24ΩΡΟ και αυτό το τιμώ μέχρι σήμερα
Σημείωση ότι έχω δουλέψει στον ιδιωτικό τομέα πριν και ότι διορίστηκα μέσω ΑΣΕΠ 2 φορές στο δημόσιο και πήγα σε νησιά 5 χρόνια όταν άλλοι συμφοιτητές μου δεν δέχονταν να πάνε εκτός κατοικίας των γονιών τους.
Οπότε πάρτε το αεροπλάνο άφοβα και όταν μετά την καθυστέρηση πετάξετε να είστε σίγουροι ότι όταν οι ελεγκτές σας έχουν στο τομέα ευθύνης τους σας υπολογίζουν σαν ζωντανές ψυχές που πρέπει να φτάσουν με ασφάλεια στον προορισμό τους και όχι σαν μία πτήση ακόμα που θα τους αυξήσει το εισόδημα

asotosios
07-10-2011, 13:23
Είναι αλήθεια τόσο δύσκολο να δούμε πέρα απ τη μύτη μας ξεφεύγοντας από την τεχνητή αντιπαλότητα που κατασκεύασαν για αναλωνόμαστε σε αντιπαραθέσεις και να μη βλέπουμε το πασιφανές!!!

Οι ΔΥ και οι μειώσεις τους αποτέλεσαν την τέλεια πλατφόρμα και εργαλείο για να εφαρμοστούν στον Ιδιωτικό τομέα οι ευσεβείς πόθοι των εργοδοτών και του μεγάλου κεφαλαίου που θα βγει και απ αυτή την κρίση ενισχυμένο.

Μέχρι και τα Χριστούγεννα και το Πάσχα πέρυσι εκδόθηκαν υπουργικές αποφάσεις που απειλούσαν δήθεν με αυτόφορο όποιον εργοδότη δεν έδωνε δώρο ενώ ταυτόχρονα καταργούνταν τα δώρα στους συνταξιούχους ΔΥ και περικόπτονταν κατά 30% των εν ενεργεία. Είδατε ανάλογη απόφαση στη συνέχεια για το επίδομα αδείας;

Οι εφεδρείες, απολύσεις κλπ των ΔΥ είναι το τέλειο πρόσχημα για την κατ επέκταση και κατ αναλογία πλήρη κατάργηση στο μέλλον των συλλογικών συμβάσεων του ιδιωτικού τομέα.

Η αύξηση των ορίων ηλικίας συνταξιδότησης ξεκίνησε πρώτα από τον Δημόσιο τομέα εδώ και χρόνια για να περάσει αναίμακτα και στον ιδιωτικό.

Είναι τυχαίο που ο ΣΕΒ τελευταία το παίζει προστάτης των εργαζομένων για να πουλήσει κοινωνικό προσωπείο αλλά κατηγορεί τάχα μου το κράτος και τις αποφάσεις του;

Οι αποφάσεις είναι ειλλημμένες και το σχέδιο προχωρά, αλοίμονο στους κοντόφθαλμους που ασχολούνται ακόμα με τις εσωτερικές χαζοδιαμάχες που φθείρουν αντί να ενώνουν ενάντια σαυτό που μας βρήκε ανεξάρτητα από την ιδιότητά μας. :(




το "κατεστημενο" στην Ελλαδα ειναι το Δημοσιο...αν τελειωσουν με αυτο...τοτε ο Ιδιωτικος τομεας θα ειναι πανευκολος...ηδη η κατασταση στον Ιδιωτικο τομεα εχει φτασει στο απροχωριτο για πολλους εργαζομενους...

οταν παρει το σπιτι του γειτονα φωτια...θα παρει και το δικο σου...

σε ενα πολεμο (γιατι πολεμο εχουμε απλα δεν το λεμε) πρεπει προτιστος να γνωριζεις ποιος ειναι ο εχθρος σου...και δεν νομιζω οτι εχθρος μας αυτη την στιγμη ειναι ο ΔΥ ή ο ΙΥ ή ή ή....

ortho
07-10-2011, 13:26
Κοντεύουμε να το χάσουμε τελείως μου φαίνεται!

Ξυπνήστε!!!! Παίζουμε το ελεεινό παιχνίδι τους!

Αν είναι δυνατόν το 5% των ΔΥ να είναι ηθικοί, οι υπόλοιποι είναι ανήθικοι;!

Πόσο είναι το ποσοστό των ανήθικων γιατρών, δικηγόρων, εμπόρων, ΙΥ; Μη που πει κανείς ότι οι ΙΥ είναι όλοι ηθικοί! Πόσοι φέρνουν όσα πρέπει ώστε να δικαιολογήσουν τον όποιο μισθό παίρνουν; Ολοι; Δεν νομίζω Τάκη!!! Για να μην πω για εκείνους που δαγκώνουν το χέρι που τους ταϊζει!

Οταν άλλαξα ΔΟΥ πήρα 13 υπογραφές. Φταίει ο ΔΥ γι' αυτό ή το σύστημα που για να δικαολογήσει την ύπαρξη όλων των υπαλλήλων μας έχει μαμήσει στη γραφειοκρατία;

Ας μας πουν όσοι θέλουν να στείλουν ακόμη μερικές δεκάδες χιλιάδες στην ανεργία που ακριβώς θα απασχοληθούν όλοι αυτοί; Οι οικογένειές τους;

Γιατί πολλοί απο εμάς προτίμησαν τον ιδιωτικό τομέα; Με την προσδοκία του κέρδους φυσικά, επειδή δε μας "άρεσε" το πεπερασμένο του δημοσίου. Δε σημαίνει όμως ότι οι ΔΥ είναι στη συντριπτική πλειοψηφία τους άχρηστοι, ανίκανοι, διεφθαρμένοι.

Δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Απλά να ξυπνήσουμε επιτέλους, να μην τους κάνουμε το χατήρι!

tsompanis
07-10-2011, 13:43
η Ελλαδα εφτασε εδω που εφτασε για καποιους απο τους παρακατω λογους:

1. ο υπερβολικος αριθμος δημοσιων υπαλληλων, που εκμεταλευομενοι την μονιμοτητα δεν δουλευαν ολοι, υπαρχουν ΔΥ που τρωνε χοντρο παεκετο στην δουλεια τους και αμοιβωνται πολυ λιγα...αλλα δυστηχως υπαρχουν πολλοι παραπανω που ξυνονται ολη μερα και πληρωνονται παρα πολλα.

2. επειδη οι Ελευθεροι επαγγελματιες και οποιοι τελος παντων μπορουνε δεν πληρωνουν φορους κτλ απλα γιατι μπορουν και το κρατος συνεχιζει να μην κανει τιποτα για αυτο.

3. γιατι τοσα χρονια ψηφιζουμε (εγω δεν ψηφιζα αλλα δεν με κανει λιγοτερο ενοχο) με γνωμονα την παρτη μας και οχι το κοινο οφελος...ναι υπαρχουν λαοι που ψηφιζουν με αυτο τον γνωμονα...

4. γιατι αυτους που ψηφιζαμε δεν ηταν ικανοι για τιποτα περα απο το να πανε να πνιγουνε...μιας και ειναι πολιτικοι απο κουνια με καμια εμπειρια πραγματικης ζωης και εργασιας...

5. γιατι επιτρεψαμε στον συνδικαλισμο να κλεισει οτιδηποτε παραγωγικο προσπαθουσε να στηθει στην χωρα, φυσικα με την καλυψει συγκεκριμενων πολιτων και μη χορων...

και σιγουρα και καποια αλλα...

αρα πλεον οι λυσεις ειναι πολυ λιγες και σιγουρα τα λαμογια που ψηφιζαμε δεν μπορουνε να βρουνε την ακρη...μιας και δεν ειναι ικανοι...

σιγουρα η λυση δεν ειναι να πεταξεις στον δρομο 200.000 ΔΥ και τις οικογενειες τους...γιατι πες τε μου ποιος θα προσλαβει εναν πρωην ΔΥ με 20χρονια προυπυρεσια στο να βαραει σφραγιδες σε ενα κισε...(οχι δεν ειναι ολοι οι ΔΥ τετοιοι αλλα δυστηχως υπαρχουν και τετοιοι...)...??? κανενας αρα αυτον τον ανθρωπο τον απολυεις = τον καταδικαζεις...

απο την αλλη οταν πολλες εταιριες μεγαλες και μικρες ιδιωτικες και μη στηριζονται στο Δημοσιο...κρατικοδιαιτες απο την μια δεν ειναι ανταγωνιστικες ουτε στα προιοντα/υπηρεσιες τους αλλα ουτε επιτρεπουν τον υγιη ανταγωνισμο μιας και ο καλος επιχηρηματιας χανεται αφου δεν μπορει νομιμα να παρει μεριδιο απο την πιτα της αγορας...

αυτη την στιγμη υπαρχουν επισημα 600.000-700.000 ανεργοι και ανεπισημα αυτο το νουμερο ειναι αρκετα μεγαλυτερο...αν βαλουμε και τους αμεσως και εμεσως επιρεαζομενους πανω σε αυτο τον αριθμο...θα δουμε ενα νουμερο τεραστιο...
αρα με το να προσθεσουμε στον ηδη τεραστιο αριθμο ανεργων και αλλους 200.000-300.000 κοσμο δεν θα βοηθησει σε τιποτα...παρα σε μια καταρευση των παντων...βεβαια και να τους πληρωνουμε οι υπολοιποι και αυτο δεν ειναι λυση...

αρα την μονη προφανη λυση που μπορω εγω να δω...ειναι...ενα καλο restart...και θα επιβιωσουν μονο οι δυνατοι...χωρις να σημαινει οτι σιγουρα το μαθημα εγινε παθημα και οτι η νοοτροπια του Ελληνα θα αλλαξει...ειμαστε ετοιμοι για ενα τετοιο restart...???
δεν μπορω να πω οτι βλεπω και ιδιαιτερη κηνιτοποιηση απο τους αμεσα/εμεσα θυγομενους...δεν μπορω να πω οτι βλεπω να ετοιμαζεται καμια επανασταση...παρα βλεπω ολο και πιο πολλους με σκημενο κεφαλι να περπατανε και να παραμιλανε πλεον...
η αληθεια ειναι οτι τα χωρια πρεπει να γεμισουν και να παμε να καλλιεργησουμε την ανεκμεταλευτη γη...η αληθεια ειναι οτι δεν μπορει σχεοδν το 60% του λαου να ζει σε μια πολη...η αληθεια ειναι οτι πολλα πρεπει να αλαξουν και πολλα πρεπει να διορθωθουν...


“Δεν μπορούμε να ελπίζουμε για την
επίλυση των πιο δύσκολων προβλημάτων
μας με την ίδια λογική που τα
δημιούργησε.»
(Albert Einstein)



θα συμφωνήσω με την άποψή σου
όμως εκεί που ήμουν έτοιμος να ρωτήσω...."πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο" μου πετάς ένα restart και με μπλοκάρεις :)


έχω την εντύπωση πως όλοι αυτό το restart θέλουν αλλά δεν ξέρουν πως μπορεί να γίνει...

χωρίς να θέλω να σε βάζω να γράφεις σεντόνια,
τι θα έκανες εσύ ας πούμε με τους 200 χιλιάδες ΔΥ
ή πως θα το προχώραγες

napgeo
07-10-2011, 13:58
Καθήκια !!! Έχουμε καταντήσει δουλικά των Δ.Υ. !!! :mad::mad::mad::mad::mad:



:Απορία:Να μου δώσεις μόνο εξήγηση.
Γιατί έκανες πέντε φορές αίτηση να καταταγείς στο Δημόσιο και σε απέριψαν ....:Απορία:

CPretenteriS
07-10-2011, 16:31
:Απορία:Να μου δώσεις μόνο εξήγηση.
Γιατί έκανες πέντε φορές αίτηση να καταταγείς στο Δημόσιο και σε απέριψαν ....:Απορία:

Δόξα το Θεό δεν έκανα και ουτε θα έκανα ποτέ!!!!!!


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

CPretenteriS
07-10-2011, 16:33
Κοντεύουμε να το χάσουμε τελείως μου φαίνεται!

Ξυπνήστε!!!! Παίζουμε το ελεεινό παιχνίδι τους!

Αν είναι δυνατόν το 5% των ΔΥ να είναι ηθικοί, οι υπόλοιποι είναι ανήθικοι;!

Πόσο είναι το ποσοστό των ανήθικων γιατρών, δικηγόρων, εμπόρων, ΙΥ; Μη που πει κανείς ότι οι ΙΥ είναι όλοι ηθικοί! Πόσοι φέρνουν όσα πρέπει ώστε να δικαιολογήσουν τον όποιο μισθό παίρνουν; Ολοι; Δεν νομίζω Τάκη!!! Για να μην πω για εκείνους που δαγκώνουν το χέρι που τους ταϊζει!

Οταν άλλαξα ΔΟΥ πήρα 13 υπογραφές. Φταίει ο ΔΥ γι' αυτό ή το σύστημα που για να δικαολογήσει την ύπαρξη όλων των υπαλλήλων μας έχει μαμήσει στη γραφειοκρατία;

Ας μας πουν όσοι θέλουν να στείλουν ακόμη μερικές δεκάδες χιλιάδες στην ανεργία που ακριβώς θα απασχοληθούν όλοι αυτοί; Οι οικογένειές τους;

Γιατί πολλοί απο εμάς προτίμησαν τον ιδιωτικό τομέα; Με την προσδοκία του κέρδους φυσικά, επειδή δε μας "άρεσε" το πεπερασμένο του δημοσίου. Δε σημαίνει όμως ότι οι ΔΥ είναι στη συντριπτική πλειοψηφία τους άχρηστοι, ανίκανοι, διεφθαρμένοι.

Δεν έχω να πω κάτι άλλο.

Απλά να ξυπνήσουμε επιτέλους, να μην τους κάνουμε το χατήρι!


Το ´χασες!!! Το 5% πηγαινε σε αυτους που εργαζονται κ´ προσφερουν!!! Ηθικοι μπορει να είναι όλοι (οσοι δεν μπηκαν απ´το παραθυρο αφηνοντας αλλους πιο ικανους απέξω)!!!


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

CPretenteriS
07-10-2011, 16:35
Εισαι επιεικώς απαράδεκτος και αν δεν σε ήξερα μπορεί να σε χαρακτήριζα και χειρότερα.

Κι εγω επειδη ξερω ποτε κ´ πως εμφανιζεσαι... απαξιω να σου απαντησω!! Επιστρεφω τους χαρακτηρισμους παρ ολα αυτα!!


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

pkaran
07-10-2011, 16:45
Οι μαναδες ΙΥ ;;; Είναι ενός Κατωτερου Θεού...;;;


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk
Οι μανάδες Ι.Υ. δεν έχουν μόνο 2 μήνες άδεια που το είδες γιατί η γυναίκα μου είναι στην Alpha και πήρε 4 μήνες και έβαλε και κάτι αναρρωτικές απο το ΙΚΑ όπως κάνουν σχεδόν όλες (το ίδιο και η κουμπάρα μας στην intralot). Δεν νομίζω οτι είναι τόσο αγγελικά πλασμένα στον Ιδιωτικό τομέα.

gsmaniac
07-10-2011, 16:48
Ξεφυγαμεεεεεε..........:cool:
Ξέρουμε όλοι την πραγματικότητα ,για την κατάντια του τόπου.....
Έχουμε ΌΛΟΙ ευθύνη και είναι πολυ άσχημο να αρχίσουμε να την πέφτουμε ο ένας στον άλλον....
Θα ήταν προτιμότερο να κρατήσουμε την οργή και τον θυμό.....για την ημέρα των εκλογών...;)

asotosios
07-10-2011, 16:55
θα συμφωνήσω με την άποψή σου
όμως εκεί που ήμουν έτοιμος να ρωτήσω...."πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο" μου πετάς ένα restart και με μπλοκάρεις :)


έχω την εντύπωση πως όλοι αυτό το restart θέλουν αλλά δεν ξέρουν πως μπορεί να γίνει...

χωρίς να θέλω να σε βάζω να γράφεις σεντόνια,
τι θα έκανες εσύ ας πούμε με τους 200 χιλιάδες ΔΥ
ή πως θα το προχώραγες

φυσικα και πρεπει να γινει μειωση ΔΥ, μιας και το κοστος σε σχεση με την παραγωγικοτητα τους ειναι χαοδες...απλα θα σκεφτομουνα οτι ποιο ανοδυνο θα ειναι να απολυθουν οι νεοτεροι μιας και ειναι ακομα μαχημοι ως προς το να μπουν ξανα στην αγορα...και να δημιουργηθει ενας δημοσιος τομεας που οποιος μεινει αναγκαστηκα θα δουλευει και θα εχει αντικειμενο... οποιος βγαινει στην συνταξη απλα θα αντικαταστειτε απο τους απολυτος απαραιτητους νεους υπαλληλους οι οποιοι θα προσλαμβανονται με τημια και αντικειμενικα κρητηρια...οι οποιοι και θα αποδηδουν μιας και δεν θα υπαρχει η τωρινη κατασταση...

αλλα απλα να βαλω και καποιες σκεψεις που εχω στο χαρτι (νετ) μιας και
δεν γινεται να μην γραψω σεντονι...:)

πρωτα απο ολα επειδη η κατασταση ειναι πλεον στο απροχωρητο...οσον αφορα ΔΥ, ΙΥ μικρες και μεσαιες επηχηρησεις κτλ κτλ η κατασταση δεν ειναι δυνατον να αλλαξει απλα και ευκολα...

πιστευω οτι πρεπει να διαπραγματευτει η Ελλαδα μεγαλο κουρεμα στο χρεος μιας και δεν ειναι βιωσημο εκει που εχει φτασει...και σιγουρα δεν εχει επελθει απο νομιμες χρεωσεις κτλ κτλ υπαρχει οικονομικος ορος απλα τον αγνωω αυτη την στιγμη...αυτο για να γινει πρεπει να ερθει καποιος ο οποιος θα νοιαζεται για την Ελλαδα και οχι για την τσεπη του...αυτη την στιγμη δεν βλεπω καποιον στην τωρινη πολιτικη σκηνη...

να φτιαχτει μια αγορα με το να προσελκυσει υγιεις επιχηρησεις στην Ελλαδα (μειωση φορολογιας κτλ) αλλα να μπει το κρατος εγγυητης οτι οποιος ερθει θα εχει οφελος στην φορολογια του αλλα δεν σημαινει οτι θα μας κανει Πακισταν...δλδ θα υπαρχουν αξιοπρεπεις μισθοι...συμφωνα με το κοστος ζωης στην Ελλαδα... αυτο θα παρει χρονο αλλα μπορει να γινει... μιας και η Ελλαδα εχει παρα πολυ καλα κατερτησμενο εργατικο δυναμικο για καθε επιπεδο κλιμακωσης μιας εταιριας...

αυτο που εχω διαπηστωσει ειναι οτι ακομα και υγιεις μικρες επιχηρησεις αναγκαζονται να κλεισουν μιας και δεν μπορουν να εισαγουν απο το εξωτερικο μιας και πανω απο 30000ευρω κοστος ζητανε τα λεφτα μετρητα...πανε στην τραπεζα να τα δανειστουν και τους ζηταει 10% τοκο και αν τους τα δωσει...οποτε αν δεν μπορει να κανει εμποριο τοτε κλεινει και μενουν και αλλοι στον δρομο...

να φτιαχτει ενα δικαιο φορολογικο συστημα το οποιο δεν θα μπαζει απο παντου οποτε και οι Ελεθευροι επαγγελματιες κτλ κτλ να μην μπορουν απλα να μην δηλωνουν το εισοδημα τους...

επισης δεν θα στραγγιζει κανεναν με εμμεσους φορους αλλα με πραγματικη και δικαιη φορολογια...αν μειωθει η φορολογια τοτε θα περισσευουν χρηματα για αγορες...γιατι αυτη την στιγμη δεν αγοραζει σχεδον κανενας...

επισης θα πρεπει να γινει εμπρακτα μια αναπροσαρμογη τιμων στην αγορα...ειναι παγκοσμιο φαινομενο το οτι εχουμε τεραστια κριση εδω και 2 χρονια και οι τιμες εχουν πεσει απο καθολου εως ελαχιστα αν σε καποιες περιπτωσεις δεν εχουν αναιβει κιολας...κρυβεται βεβαια και το κρατος πισω απο αυτο με το ΦΠΑ 23%...

επιτελους πρεπει να αδειασει η Αθηνα και να γεμισουν τα χωρια...και να παραγει επιτελους γεωργικα προιοντα...και χρημα που θα βγαινει στην Ελλαδα και θα μενει στην Ελλαδα...δεν ειναι δυνατον να μην παραγουμε τιποτα ουτε πατατα...και να εναποθετουμε την οποια συγκομηδη σε μεταναστες...και οι Ελληνες να ειναι στην Αθηνα και να περνουν 500ευρω τον μηνα...αν δεν ειναι ανεργοι...

πιστευω οτι λυση υπαρχει αλλα δεν ειναι ευκολη και δεν γινεται απο την μια στιγμη στην αλλη...

και ισως δεν ειναι και τιποτα απο αυτα που προτεινω...αλλωστε δεν ειμαι οικονομολογος, οποτε να μπορω να ξερω τις λεπτομεριες...απλα το απλο μου μυαλο αυτα μου λεει οτι πρεπει να αλλαξουν απο τις εμπειριες που εχω εχοντας ζησει στο εξωτερικο καποια χρονια της ζωης μου εχοντας ακομα οικογενεια στο εξωτερικο...και εχοντας καποια χρονια εργασιακης εμπειριας σε διαφορους τομεις...Ελλαδα και Εξωτερικο απο εργατης, οικοδομος μεχρι και την τωρινο μου επαγγελμα, που μπορει να μην ειναι και το τελευταιο μιας και οπως το βλεπω του χρονου ολοι μπορει να ειμαστε καπου αλλου...

πραγματικα αν δεν ερθει καποιος super αρχιδατος πολιτικος που να κανει αυτο το restart, με την εγκρηση του λαου, και την βοηθεια του λαου και χωρις προσωπικα οφελη δεν μπορει να γινει τιποτα... πρεπει να αλλαξουμε νοοτροπια και να αφησουμε τα καλα στοιχεια να ερθουν στην επηφανια σαν λαος...

aleckan
07-10-2011, 17:35
Για τους εργαζομενους στον ιδιωτικο τομεα φταινε οι χαραμοφηδες του δημοσιου,για τους ανεργους οι διπλοθεσιτες (ασχετα αν μεχρι την κριση τους αποκαλουσαν μερμυγκια,προκομενους και νοικοκυρηδες).Για ολους οι μεταναστες που παιρνουν τις δουλειες απο τους Ελληνες (ασχετα αν εκαναν τις δουλειες που εμεις δεν καταδεχομασταν).και στη συνεχεια φταινε οι στρατιωτικοι,οι πολιτικοι,οι ξενοι που μας εποφθαλμιουν και μας μισουν οι απεργοι, αυτοι που μας κυβερνουν κ.ο.κ.
Σκεφτηκατε βρε φιλοι πως η ευθυνη γενικα βαραινει ολους εμας γιατι στο κατω κατω εμεις με την ψηφο μας καθε φορα δινουμε δικαιωμα στην εκαστοτε κυβερνηση να ισχυριζεται πως εχει την λαικη εντολη για να σωσει την Ελλαδα.Και απο αυτη την πλευρα ισως εχουν και δικιο.Στο κατω κατω απο το 1974 σε αλεπαλληλες εκλογικες αναμετρησεις εμεις διατηρησαμε στο προσκηνιο προσωπα ,κομματα,νοοτροπιες που θα πρεπε να ειχαν μπει στο χρονοντουλσπο της ιστοριας.Δεν ηταν εγκαθετοι οπως στις χωρες της Μεσης Ανατολης (Τυνησια,Αιγυπτο,Λιβυη). κλπ. Αν και εκει ηρθε η ανατροπη κι ας τους λεγαμε υποτιμητικα <<αραπαδες>> αλλα τους διναμε υποσταση κουνωντας κατα το δοκουν μπλε και πρασινα σημαιακιαστις προεκλογικες συγκεντρωσεις.
(Ζηταω συγνωμη για την ακατασχετη λογοδιαρροια αλλα φοβαμαι πως πλησιαζει επικινδυνα ο κανιβαλισμος στην πατριδα μας να γινει life style)

teo71
07-10-2011, 17:46
Για τους εργαζομενους στον ιδιωτικο τομεα φταινε οι χαραμοφηδες του δημοσιου,για τους ανεργους οι διπλοθεσιτες (ασχετα αν μεχρι την κριση τους αποκαλουσαν μερμυγκια,προκομενους και νοικοκυρηδες).Για ολους οι μεταναστες που παιρνουν τις δουλειες απο τους Ελληνες (ασχετα αν εκαναν τις δουλειες που εμεις δεν καταδεχομασταν).και στη συνεχεια φταινε οι στρατιωτικοι,οι πολιτικοι,οι ξενοι που μας εποφθαλμιουν και μας μισουν οι απεργοι, αυτοι που μας κυβερνουν κ.ο.κ.
Σκεφτηκατε βρε φιλοι πως η ευθυνη γενικα βαραινει ολους εμας γιατι στο κατω κατω εμεις με την ψηφο μας καθε φορα δινουμε δικαιωμα στην εκαστοτε κυβερνηση να ισχυριζεται πως εχει την λαικη εντολη για να σωσει την Ελλαδα.Και απο αυτη την πλευρα ισως εχουν και δικιο.Στο κατω κατω απο το 1974 σε αλεπαλληλες εκλογικες αναμετρησεις εμεις διατηρησαμε στο προσκηνιο προσωπα ,κομματα,νοοτροπιες που θα πρεπε να ειχαν μπει στο χρονοντουλσπο της ιστοριας.Δεν ηταν εγκαθετοι οπως στις χωρες της Μεσης Ανατολης (Τυνησια,Αιγυπτο,Λιβυη). κλπ. Αν και εκει ηρθε η ανατροπη κι ας τους λεγαμε υποτιμητικα <<αραπαδες>> αλλα τους διναμε υποσταση κουνωντας κατα το δοκουν μπλε και πρασινα σημαιακιαστις προεκλογικες συγκεντρωσεις.
(Ζηταω συγνωμη για την ακατασχετη λογοδιαρροια αλλα φοβαμαι πως πλησιαζει επικινδυνα ο κανιβαλισμος στην πατριδα μας να γινει life style)

+1200

GeorgeP
07-10-2011, 18:18
Για τους εργαζομενους στον ιδιωτικο τομεα φταινε οι χαραμοφηδες του δημοσιου,για τους ανεργους οι διπλοθεσιτες (ασχετα αν μεχρι την κριση τους αποκαλουσαν μερμυγκια,προκομενους και νοικοκυρηδες).Για ολους οι μεταναστες που παιρνουν τις δουλειες απο τους Ελληνες (ασχετα αν εκαναν τις δουλειες που εμεις δεν καταδεχομασταν).και στη συνεχεια φταινε οι στρατιωτικοι,οι πολιτικοι,οι ξενοι που μας εποφθαλμιουν και μας μισουν οι απεργοι, αυτοι που μας κυβερνουν κ.ο.κ.
Σκεφτηκατε βρε φιλοι πως η ευθυνη γενικα βαραινει ολους εμας γιατι στο κατω κατω εμεις με την ψηφο μας καθε φορα δινουμε δικαιωμα στην εκαστοτε κυβερνηση να ισχυριζεται πως εχει την λαικη εντολη για να σωσει την Ελλαδα.Και απο αυτη την πλευρα ισως εχουν και δικιο.Στο κατω κατω απο το 1974 σε αλεπαλληλες εκλογικες αναμετρησεις εμεις διατηρησαμε στο προσκηνιο προσωπα ,κομματα,νοοτροπιες που θα πρεπε να ειχαν μπει στο χρονοντουλσπο της ιστοριας.Δεν ηταν εγκαθετοι οπως στις χωρες της Μεσης Ανατολης (Τυνησια,Αιγυπτο,Λιβυη). κλπ. Αν και εκει ηρθε η ανατροπη κι ας τους λεγαμε υποτιμητικα <<αραπαδες>> αλλα τους διναμε υποσταση κουνωντας κατα το δοκουν μπλε και πρασινα σημαιακιαστις προεκλογικες συγκεντρωσεις.
(Ζηταω συγνωμη για την ακατασχετη λογοδιαρροια αλλα φοβαμαι πως πλησιαζει επικινδυνα ο κανιβαλισμος στην πατριδα μας να γινει life style)



Σιγα φιλε μου καλε μην παραδεχθεί κανεις απο αυτο το φορουμ "η απο την ελλαδα...¨η τελος παντων καποιος Ελληνας κατοικος αυτης της χωρας αυτο με τα κοκκινα....ΟΥΔΕΙΣ δεν θα το κανει διοτι για μας τους Ελληνες ποτε δεν φταιμε εμεις κατ οιονδηποτε τροπο....παντα φταινε ολοι οι άλλοι!
Επισης, καλες οι μεταρρυθμισεις και πρέπει να γινουν αρκει να μην αγγιξουν εμας....και άλλα πολλα!
Το πιο τραγικο φιλε μου ειναι οτι εμεις που δινουμε την ''λαικη εντολη'' οπως λες για να μας κυβερνανε οι οποιοι ανθρωποι εμεις εχουμε και την δυναμη να την παρουμε πισω. Πως όμως? με το να μην ψηφιζουμε οπως κανει το 30% των Ελληνων? ΟΧΙ βεβαια!!!
Αλλα τι περιμενεις οταν αυτο το 30% πιστευει οτι ετσι τιμωρει τους Πολιτικους τους υπευθυνους για ολα τα δινα της χωρας....αφου φυσικα εμεις δεν φταιμε ποτε.

Αυτα που εγραψες το εχω γραψει περιπου 100-300 φορες με διαφορετικους τροπους και σε διαφορετικα νηματα με παρομοια θεματα......, μου επιτεθηκε το συνολο σχεδον των γραφοντων σε αυτο το φορουμ γιαυτο.....ετοιμασου!!!

Εγω ειμαι μαζι σου 1500+

napgeo
07-10-2011, 18:24
.και στη συνεχεια φταινε οι στρατιωτικοι,)


Ειδικά αυτοί φίλε μου συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Όπου και να κοιτάξεις από το 1974 έως σήμερα (596 νεκρούς )έχουν βρωμίσει με τα κουφάρια τους βουνά και θάλασσες.
Πέστα στον gemara αυτά διότι εμένα δεν με καταλαβαίνει.
Να είσαι καλά πάντως...................

aeriko
07-10-2011, 18:46
Πάντως ο σκοπός τους αρχίζει να επιτυγχάνει τον στόχο του. Οι μισοί εναντίον των άλλων μισών. Οι Ι.Υ. εναντίον των Δ.Υ., οι μισθωτοί εναντίον των ελεύθερων επαγγελματιών, οι άνεργοι εναντίον των εργαζομένων και οι γηγενείς εναντίον των αλλοδαπών.

napgeo
07-10-2011, 19:04
Πάντως ο σκοπός τους αρχίζει να επιτυγχάνει τον στόχο του. Οι μισοί εναντίον των άλλων μισών. Οι Ι.Υ. εναντίον των Δ.Υ., οι μισθωτοί εναντίον των ελεύθερων επαγγελματιών, οι άνεργοι εναντίον των εργαζομένων και οι γηγενείς εναντίον των αλλοδαπών.


Μια σωστή άποψη............

CPretenteriS
07-10-2011, 20:11
Εγω παντως ΔΕΝ ειμαι εναντιον κανενος!!!

ΜΗΝ ερχονται ομως κ´ μου παιρνουν χρηματα για να τους τα δωσουν γιατι εκει τρελαινομαι...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

napgeo
08-10-2011, 00:46
Ερώτηση.

Εάν δεν υπήρχε το Δημόσιο εσύ θα είχες εργασία.:Απορία:

CPretenteriS
08-10-2011, 11:14
Ερώτηση.

Εάν δεν υπήρχε το Δημόσιο εσύ θα είχες εργασία.:Απορία:

Βεβαίως... γιατι εγω βρηκα δουλεια με τις σπουδες μου κ´ το βιογραφικο μου... ΔΕΝ πήγα στο θειό μου να με "χώσει" στο Mega... ok??

Σε κάλυψα...?

Όλα λοιπόν να πανε στον Ιδιωτη... ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, κ.ο.κ. και μετα να βλέπω τους ΔΥ να στελνουν CV και να πρεπει να δουλευουν 8ωρα και 10ωρα χωρίς υπερεργασιες, υπερωριες και επιδόματα... το άλλο με τον Τοτό... ??


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

CPretenteriS
08-10-2011, 11:15
Άκου εκεί.... επίδομα έγκαιρης προσέλευσης στην εργασία... :mad::mad:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

seller1
08-10-2011, 11:42
Άκου εκεί.... επίδομα έγκαιρης προσέλευσης στην εργασία... :mad::mad:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

Θα συμφωνήσω.

seller1
08-10-2011, 12:01
Θα βάλω όμως ένα προβληματισμό. Κάποιοι είπαν οτι πρέπει να ξαναγυρίσει ο κόσμος στην επαρχία.Παλιά ακουγόταν "έξω οι βλάχοι από την Αθήνα". Ακόμα πιο παλιά έλεγε ο δικτάτορας "Έλληνες-μην εγκαταλείπετε τα χωριά σας.Γυρίστε στον τόπο σας".Και φτάσαμε σήμερα σε άδεια/μισοάδεια χωριά "φαντάσματα". Για να ξανααναστηθούν αυτά τα χωριά, θα χρειαστεί χρόνος ΚΑΙ προγραμματισμός από το (ανίκανο μέχρι σήμερα) κράτος. Θα πρέπει να δοθούν κίνητρα στους πολίτες/αγρότες που μπορεί να είναι από φορολογικά μέχρι την επαναλειτουργία των σχολείων που οι ανθέλληνες έκλεισαν. Άλλωστε και στην Αθήνα τι κάνουν τόσοι άνεργοι;;;;Απλά τις καφετέριες γεμίζουν.Στην πλ. Αγίας Παρασκευής, όλα τα καθίσματα είναι πάντα κατειλειμένα.
Και ερωτώ: ΟΛΟΙ αυτοί είναι εισοδηματίες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:confused::confused::confused:

yannis
08-10-2011, 12:17
Θα βάλω όμως ένα προβληματισμό. Κάποιοι είπαν οτι πρέπει να ξαναγυρίσει ο κόσμος στην επαρχία.Παλιά ακουγόταν "έξω οι βλάχοι από την Αθήνα". Ακόμα πιο παλιά έλεγε ο δικτάτορας "Έλληνες-μην εγκαταλείπετε τα χωριά σας.Γυρίστε στον τόπο σας".Και φτάσαμε σήμερα σε άδεια/μισοάδεια χωριά "φαντάσματα". Για να ξανααναστηθούν αυτά τα χωριά, θα χρειαστεί χρόνος ΚΑΙ προγραμματισμός από το (ανίκανο μέχρι σήμερα) κράτος. Θα πρέπει να δοθούν κίνητρα στους πολίτες/αγρότες που μπορεί να είναι από φορολογικά μέχρι την επαναλειτουργία των σχολείων που οι ανθέλληνες έκλεισαν. Άλλωστε και στην Αθήνα τι κάνουν τόσοι άνεργοι;;;;Απλά τις καφετέριες γεμίζουν.Στην πλ. Αγίας Παρασκευής, όλα τα καθίσματα είναι πάντα κατειλειμένα.
Και ερωτώ: ΟΛΟΙ αυτοί είναι εισοδηματίες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:confused::confused::confused:

Με τον καφέ στα 4 περίπου ευρώ;;;;;;;;;;;;;;
Μάλλον Κούδροι λαθρομετανάστες!!!!!!!!!!!

Τα χωριά άδειασαν όταν η ζωή στην πόλη έδινε περισσότερες ευκαιρίες και πιο ενδιαφέρουσα ζωή. Θα ξαναγεμίσουν μόνο αν συμβεί το αντίθετο.

nikos-x
08-10-2011, 12:23
. . . Στην πλ. Αγίας Παρασκευής, όλα τα καθίσματα είναι πάντα κατειλειμένα.
Και ερωτώ: ΟΛΟΙ αυτοί είναι εισοδηματίες;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;:confused::confused::confused:

Δημόσιοι υπάλληλοι είναι, σε ώρα εργασίας.
Ο θείος τους τους πιάνει από το χεράκι και τους πάει στην πλατεία.
Το μεσημέρι πάει και τους μαζεύει, αφού τους σκουπίσει από τα φτυσίματα της παραγωγικής τάξης.
Αυτό θα γίνετε μέχρι να ψοφήσουν από την πείνα και τις κατάρες, τότε θα τους αλλάξει στέκι, γιατί θα βρωμάνε και εξωτερικά.

Καλημέρα σας είπα;

gsmaniac
08-10-2011, 12:33
Δημόσιοι υπάλληλοι είναι, σε ώρα εργασίας.
Ο θείος τους τους πιάνει από το χεράκι και τους πάει στην πλατεία.
Το μεσημέρι πάει και τους μαζεύει, αφού τους σκουπίσει από τα φτυσίματα της παραγωγικής τάξης.
Αυτό θα γίνετε μέχρι να ψοφήσουν από την πείνα και τις κατάρες, τότε θα τους αλλάξει στέκι, γιατί θα βρωμάνε και εξωτερικά.

Καλημέρα σας είπα;
:sm7::sm7::sm7:
ασε τον κοσμο να εκφραστει ελευθερα και να βγαλει και τα απωθημενα του.....που δεν καταφερε να μπει στο δημοσιο;)

nikos-x
08-10-2011, 12:48
ασε τον κοσμο να εκφραστει ελευθερα . . .

Ελεύθερα εκφράζετε.
Τους εμποδίζει κανένας;
Αν είχαν και το ελεύθερο να μας "φυτεύουν" και μια σφαίρα στο κεφάλι, θα το έκαναν με μεγάλη ευχαρίστηση.
Τέτοιο βιασμό και εξευτελισμό, είχα να νοιώσω από τα χρόνια της Τουρκοκρατίας :rolleyes:

Εφημερίδες, τηλεοράσεις, ραδιόφωνα, φόρα, επαγγελματίες βουντού, καταρολόγοι με 100% επιτυχία . . . όλα στον αγώνα εξόντωσης και εξευτελιστικής μείωσης της προσωπικότητας των δημοσίων υπαλλήλων, πλην του ικανού 5% που κινεί τα γρανάζια αυτού του κ@λοκρατικού μηχανισμού.

Βλέπουν 10 και κρίνουν 1000. . . πως το λένε; Πως το λένε; :p



...που δεν καταφερε να μπει στο δημοσιο

Να τους συστήσω στον θείο μου; :sm7:

seller1
08-10-2011, 12:50
Δημόσιοι υπάλληλοι είναι, σε ώρα εργασίας.
Ο θείος τους τους πιάνει από το χεράκι και τους πάει στην πλατεία.
Το μεσημέρι πάει και τους μαζεύει, αφού τους σκουπίσει από τα φτυσίματα της παραγωγικής τάξης.
Αυτό θα γίνετε μέχρι να ψοφήσουν από την πείνα και τις κατάρες, τότε θα τους αλλάξει στέκι, γιατί θα βρωμάνε και εξωτερικά.

Καλημέρα σας είπα;

Γιατί ειρωνεύεσαι αδερφέ;;;:Απορία::Απορία::Απορία::Απορία::Απορία: Είπα εγώ οτι είναι ΔΥ;;;;
Κοπρόσκυλα είναι που τους ταίζουν οι μπαμπάδες τους. Ηλικίες από 15 (δεν πάνε σχολείο τα ####παιδα;;;) μέχρι 45.Και μερικοί πάνω από60 (προφανώς συνταξιούχοι)

nikos-x
08-10-2011, 12:54
Γιατί ειρωνεύεσαι αδερφέ; . . .

Δεν σε ειρωνεύομαι καθόλου.

Χρησιμοποίησα την ερώτησή σου για ν' απαντήσω σε ένα φιλαράκι μου που με πληρώνει για να τον καθαρίζω :p

yannis
08-10-2011, 12:54
Ελεύθερα εκφράζετε.
Τους εμποδίζει κανένας;
Αν είχαν και το ελεύθερο να μας "φυτεύουν" και μια σφαίρα στο κεφάλι, θα το έκαναν με μεγάλη ευχαρίστηση.
Τέτοιο βιασμό και εξευτελισμό, είχα να νοιώσω από τα χρόνια της Τουρκοκρατίας :rolleyes:


Γιατί, επί τουρκοκρατίας έβριζαν τους Δ.Υ.?!?!?!?!?!?:sm7:

Εφημερίδες, τηλεοράσεις, ραδιόφωνα, φόρα, επαγγελματίες βουντού, καταρολόγοι με 100% επιτυχία . . . όλα στον αγώνα εξόντωσης και εξευτελιστικής μείωσης της προσωπικότητας των δημοσίων υπαλλήλων, πλην του ικανού 5% που κινεί τα γρανάζια αυτού του κ@λοκρατικού μηχανισμού.

Βλέπουν 10 και κρίνουν 1000. . . πως το λένε; Πως το λένε; :p




Να τους συστήσω στον θείο μου; :sm7:


Αλήθεια, είπε κανείς πως είναι Δ.Υ.;;;:confused:

nikos-x
08-10-2011, 13:00
Γιατί, επί τουρκοκρατίας έβριζαν τους Δ.Υ.?!?!?!?!?!?

Τότε ήμουν στον ιδιωτικό τομέα, (τιριτάρας)

Αλήθεια, είπε κανείς πως είναι Δ.Υ.;;;:confused:


Απάντησα στον πάνω όροφο

yannis
08-10-2011, 13:03
Τότε ήμουν στον ιδιωτικό τομέα, (τιριτάρας)



Απάντησα στον πάνω όροφο

Α, ευτυχώς... γιατί είδα και το κανόνι και σκιάχτηκα!!!:sm7:

gsmaniac
08-10-2011, 13:04
Έχουμε πέσει στο μεγάλο λάθος να αλληλοκατηγοριομαστε......:cool:
Έχω 23 χρόνια στο εμπόριο και πρώτη φορά αισθάνομαι,ότι μου λείπουν τα ευρώ του ΔΥ,συνταξιουχου,ΙΔ,γιατρού,τραβεστι,π@υτανας,κλπ....

gsmaniac
08-10-2011, 13:06
Συγνώμη....ξέχασα και τους λεχριτες,που παίρνουν επίδομα ανεργιας:D
Η Γυναικα μου απο την περασμένη Δευτέρα,που έπρεπε να το έχει πληρωθεί....ακόμα ΔΕΝ;)

nikos-x
08-10-2011, 13:09
Α, ευτυχώς... γιατί είδα και το κανόνι και σκιάχτηκα!!!

Δεν σε σκιάζει τίποτε εσένα.
Το αλάτι της θάλασσας, σ' έχει "ψήσει" για τα καλά.

napgeo
08-10-2011, 20:42
Βεβαίως... γιατι εγω βρηκα δουλεια με τις σπουδες μου κ´ το βιογραφικο μου... ΔΕΝ πήγα στο θειό μου να με "χώσει" στο Mega... ok??

Σε κάλυψα...?




Όχι δεν με κάλυψες καθόλου. Σου επαναλαμβάνω την ερώτηση σε εσένα προσωπικά μέχρι και γραφεία τελετών....

Εάν δεν υπήρχαν Δ/Υ η και το Δημόσιο , εσείς θα είχατε δουλειά...
Μην σκέπτεσαι σαν bmwδάκιας:Απορία:

tsatsos
08-10-2011, 20:48
:Dhttp://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/s320x320/69447_165666853458902_100000467666146_533454_1772783_n.jpg

megalopsyxos
09-10-2011, 01:18
Έχω 23 χρόνια στο εμπόριο και πρώτη φορά αισθάνομαι,ότι μου λείπουν τα ευρώ του ΔΥ,συνταξιουχου,ΙΔ,γιατρού,τραβεστι,π@υτανας,κλπ....

σκέφτονται πόσο θα στοιχίσει και .....το αναβάλουν :sm7::sm7::sm7:

CPretenteriS
09-10-2011, 05:43
Κοπρόσκυλα είναι που τους ταίζουν οι μπαμπάδες τους. Ηλικίες από 15 (δεν πάνε σχολείο τα ####παιδα;;;) μέχρι 45.Και μερικοί πάνω από60 (προφανώς συνταξιούχοι)

Ισχύει !! Και στο Κολωνακι κ´ την Κηφισιά τα ίδια... πέρνα εργασιμη μερα κ´ ωρα κ´ θα δεις τι γινεται...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

CPretenteriS
09-10-2011, 05:46
Συγνώμη....ξέχασα και τους λεχριτες,που παίρνουν επίδομα ανεργιας:D
Η Γυναικα μου απο την περασμένη Δευτέρα,που έπρεπε να το έχει πληρωθεί....ακόμα ΔΕΝ;)

Απληρωτο επιδομα... ε??? :mad::mad: Αυτο ειναι το ######### που ζουμε!!!


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

CPretenteriS
09-10-2011, 05:48
Όχι δεν με κάλυψες καθόλου. Σου επαναλαμβάνω την ερώτηση σε εσένα προσωπικά μέχρι και γραφεία τελετών....

Εάν δεν υπήρχαν Δ/Υ η και το Δημόσιο , εσείς θα είχατε δουλειά...
Μην σκέπτεσαι σαν bmwδάκιας:Απορία:

Όταν πάρω λοιπόν Scooter Deauville θα σου απαντησω... :D Ναπουλη μου εσύ!!!

Θα σου εξηγησω από κοντα τι εννοώ...


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

CPretenteriS
09-10-2011, 05:50
:Dhttp://a4.sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-snc4/s320x320/69447_165666853458902_100000467666146_533454_1772783_n.jpg

Αυτάάά είναι......... :sm7::yz


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

aeriko
09-10-2011, 08:42
Κι εγω επειδη ξερω ποτε κ´ πως εμφανιζεσαι... απαξιω να σου απαντησω!! Επιστρεφω τους χαρακτηρισμους παρ ολα αυτα!!


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk
Τι θέλεις να πείς, πως αν έκανα ####τούμπες εδώ μέσα θα ήμουν αρεστός σου; Ευτυχώς δεν το έχω ανάγκη, συνέχισε την πορεία σου, ο καθένας χαρακτηρίζεται από τα γραπτά του.

CPretenteriS
09-10-2011, 09:11
Τι θέλεις να πείς, πως αν έκανα ####τούμπες εδώ μέσα θα ήμουν αρεστός σου; Ευτυχώς δεν το έχω ανάγκη, συνέχισε την πορεία σου, ο καθένας χαρακτηρίζεται από τα γραπτά του.

Αυτό ειναι το μονο σιγουρο... όσο για τις ####τούμπες........ αν μπορεις κάνε κι εσύ....

Κι αν είσαι κ´ στο Δημόσιο... αναμενε... μπορει να βγει επίδομα ####τουμπας... :sm7:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

aeriko
09-10-2011, 10:20
Αυτό ειναι το μονο σιγουρο... όσο για τις ####τούμπες........ αν μπορεις κάνε κι εσύ....

Κι αν είσαι κ´ στο Δημόσιο... αναμενε... μπορει να βγει επίδομα ####τουμπας... :sm7:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk
Λόγω κιλών (αυτοσαρκασμός) και ηλικίας δεν μου επιτρέπεται πλέον να κάνω ####τούμπες. Οσον αφορά στους συναδέλφους του Δημοσίου, που τυγχάνει να είμαι ένας απ αυτούς, θεωρώ ότι δεν έχουν ανάγκη του επιδόματος της ####τούμπας γιατί ήδη έχει απονεμηθεί σε άλλους.

napgeo
09-10-2011, 15:34
Το πάμε σε προσωπικό επίπεδο και δεν θα συνεχίσω.


Τελευταίο για να το καταλάβουν και μερικοί υβριστές των Δ/Υ.
Εάν δεν υπήρχαν με πιούς θα δουλεύαν όλοι τους. Με το που άρχισαν να κόβουν μισθούς των Δ/Υ πάγωσε η αγορά. Όλες οι προμήθειες των μεγάλων κατασκευαστών δεν πάνε στο Δημόσιο..........................

GeorgeP
09-10-2011, 17:07
Το πάμε σε προσωπικό επίπεδο και δεν θα συνεχίσω.


Τελευταίο για να το καταλάβουν και μερικοί υβριστές των Δ/Υ.
Εάν δεν υπήρχαν με πιούς θα δουλεύαν όλοι τους. Με το που άρχισαν να κόβουν μισθούς των Δ/Υ πάγωσε η αγορά. Όλες οι προμήθειες των μεγάλων κατασκευαστών δεν πάνε στο Δημόσιο..........................

Ισως γιαυτο οι κυβερνησεις διοριζανε αβερτα στο Δημόσιο.....για να κινειται η αγορα αφου Δ.Υ.=σιγουρος μισθος μεχρι την συνταξη, διοτι αν περιμενανε απο τους Ι.Υ. φεξε μου και γλιστρησα...σημερα εχει αυριο δεν εχει!

Και κατι άλλο φιλε Ναπολεωντα, ΠΩΣ φορολογουνται οι δ.Υ.? σε ποια επιδοματα φορολογουνται με αυτοτελη φορολογιση και γιατι??
Για δες ενα παραδειγμα,
''πρόκειται για επιδόματα τελωνειακών (Δικαιώματα Εκτέλεσης Τελωνειακών Εργασιών), υπαλλήλων του Γενικού Χημείου του Κράτους (Δικαιώματα Εκτέλεσης Χημικών Εργασιών) και για επιδόματα που εισπράττουν οι εφοριακοί (Δικαιώματα Βεβαίωσης και Είσπραξης Εσόδων υπέρ τρίτων).''
Οι μισοι Δ.Υ. σχεδον φιλε μου........κοιτα πως φορολογουνταν οι παραπανω μεχρι σημερα:
Ο φόρος μέχρι σήμερα υπολογιζόταν στο ποσό της μισής αποζημίωσης (το άλλο μισό πήγαινε με την κλίμακα) που εισέπρατταν και ο συντελεστής φόρου ήταν δεκαπέντε τοις εκατό (15%).
Eυτυχως ομως που:
Πλέον οι διατάξεις αυτές καταργούνται και τα επιδόματα αυτά θα προστίθενται στο συνολικό εισόδημα και θα φορολογούνται με την κλίμακα.
Επισης:
Tα εκτος εδρας ΟΛΩΝ των Δ.Υ. ειναι (ηταν) αφορολογητα στο 100% Ν.2238, ΑΡΘΡΟ 45, ΠΑΡΑΓΡ.4, ΠΕΡΙΠΤ.β'.

Να πω για δημαρχους και βουλετες? αντε να πω...
Μέχρι σήμερα, οι πάσης φύσεως παροχές που χορηγούνταν στα πρόσωπα που εκλέγονται για τον πρώτο και δεύτερο βαθμό της τοπικής αυτοδιοίκησης φορολογούνται αυτοτελώς με συντελεστή φόρου είκοσι τοις εκατό (20%).
Για τους ταξιτζηδες, φορτηγατζηδες αστα να πανε.....με αδεια 100% στο ονομα τους και μεχρι 16000ε η φορολογια ηταν..... 0....ειπες τιποτε? Και φυσικα ΟΛΟΙ εδήλωναν 16000ε!!

Αν παω και στους υπαλληλους του ΥΠΟΙΚ, τους στρατιωτικους κ.λ.π. θα μαθουμε ολοι τι διαφορα (ευνοϊκοτερη) φορολογικης αντιμετωπισης υπαρχει μεταξυ Δ,Υ. και Ι.Υ.
Και μονον οτι ο Ι.Υ. φορολογειται στο 100% των απολαβων του ενω ο Δ.Υ. οχι.... αυτο απο μονο του ειναι σημειο συγκρουσης μεταξυ των.

Να πουμε για τα στεγαστικα δανεια των Δ.Υ. απο το Παρακαταθηκων και δανειων με 4,25-5,20%? Μηπως για τα δανεια ''Γάμος, τοκετός, θάνατος, επιβεβλημένη ιατρική λουτροθεραπεία, ασθένεια'' με επιτοκιο 4% κι αποπληρωμη σε 36 μηνες? Ποιος Ι.Υ. εχει τετοια επιτοκια σε καταναλωτικα δανεια?????

Μην μας κανει εντυπωση που οι μεν πανε να ''φανε'' τους δε..., εχουν απωθημενα και δεν ειναι ουτε λιγα ουτε αδικαιολογητα τελειως...κατα μιαν εννοια οι Ι.Υ. πληρωνανε και για τους δ.Υ....

KRASOPATERAS
09-10-2011, 17:59
Συμφωνώ σχεδόν σε όλα όσα γράφεις με μία ένσταση.

Ποτέ δεν κατάλαβα πως εννοούνται οι κρατήσεις στο δημόσιο τομέα. Κάποιος αποφάσισε ότι τα μεικτά θα είναι τόσα και στο χέρι τόσα. Με ποιό κριτήριο; Υπό αυτή την έννοια ούτε κρατήσεις υπάρχουν ούτε εφορία πληρώνεται. Είναι απλά λογιστικό χρήμα, δεν τα είχαν ποτέ στην τσέπη οι ΔΥ για να τα βγάλουν και να πληρώσουν ταμεία, εφορία κι ότι άλλο πληρώνει ο ΙΥ ή ο ελεύθερος επαγγελματίες.


Αν κάνω λάθος διαφωτίστε με.

Επαναλαμβάνω ότι δεν έχω πρόβλημα με τους ΔΥ, χρόνια λέω ότι αν πειραζόταν το δημόσιο στον ιδιωτικό τομέα θα γινόταν σφαγή. Δυστυχώς δεν έγινε ποτέ εξορθολογισμός διότι κάποιοι βολεύονταν.....


Σωστός…..έτσι είναι….

Μιλάνε για λεφτά που τους κρατάνε αλλά είναι νούμερα σε χαρτί, δεν τα παίρνουν ποτέ και δεν τα πληρώνουν ποτέ, ούτε το κράτος δεν τα βάζει στην θέση τους γιατί απλά είναι λογιστικά και δεν φαίνονται πουθενά.

Απλά τα άτομα (Δ.Υ) κάθε αυτού δεν φταίνε και αυτοί, έτσι τους είπανε και έτσι μάθανε…
Και αυτό για το 10% δημόσιοι στα 10000000 πολίτες που ειπώθηκε σωστό είναι…..μπορεί πάλι να μην έχουν ευθύνη οι Δ.Υ αλλά τόσα χρόνια όνειρο ζωής ήταν να τρυπώσουν και να μην τους κουνήσει κανείς….

Αν και δεν είναι το σωστό μέρος για απορίες….θα ήθελα να μου πει κάποιος πως είναι δυνατόν το ίδιο άτομο που δούλευε σε μια εταιρία ιδιωτική για 4 χρόνια, πχ στην ΔΕΛΤΑ και τον έδιωξε, ούτε αυτός ζήτησε τα ρέστα ούτε και κανείς άλλος μίλησε…και τι να πει….και τι να κάνει….
Ο ίδιος αφού μετά από καιρό ζάλισε τα π@π@ρια ενός βουλευτή από το χωριό του, και τον έβαλε στο δημόσιο αν του πούνε για απόλυση τρελαίνετε και τον πνίγει το δίκιο και παίρνει τους δρόμους και ένα σωρό πράματα….όσο ήταν στον ιδιωτικό τομέα δεν είχε ψυχή?....μετά την απόκτησε?

Εγώ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας και έχω τα ρίσκα μου….αν με την κρίση δεν μπορώ να πουλήσω κιλό κρασί πουθενά γιατί οι ταβέρνες κλείσουν….και κλείσω και εγώ δεν θα ανοίξει μύτη…ούτε από εδώ μέσα θα ακουστεί κιχ…αν φύγει ένας του δημοσίου μέχρι και τα διόδια θα τους φταίνε και θα τα κλείσουν…και όλο και κάτι θα αναλύσουμε μετά εδώ μέσα όλοι μαζί…
Δυστυχώς αλλά μέχρι και τώρα όλο τα κράτος ασχολείται με το αν θα απολύσει και τι θα κάνει με τους ΔΥ…μακάρι να είχε ασχοληθεί κατά τα ήμισυ και με αυτούς που απολυθήκανε από τον ιδιωτικό τομέα….δηλαδή αυτοί δεν καταναλώνανε? Τι το κάνανε το χρήμα που παίρνανε….η τους δώσανε το 60% του μισού τους για ένα χρόνο μετά την απόλυση?.....