PDA

View Full Version : Πλύσιμο Μοτοσικλέτας


teoo
10-10-2011, 11:36
Πλύσιμο Μοτοσικλέτας


Η διαδικασία του πλυσίματος της μοτοσικλέτας μας είναι μια σημαντική διαδικασία, αφού για να επιτύχουμε ένα αξιοπρεπές καθάρισμα απαιτείται επιμονή και σχολαστικότητα.
Το πλύσιμο της μοτοσικλέτας μπορεί να φαντάζει μια εύκολη και απλή διαδικασία, αλλά όταν για πρώτη φορά επιχειρήσουμε να αποκαταστήσουμε τη λαμπερή της εικόνα, θα ανακαλύψουμε ότι απαιτούνται μαεστρία και τεχνική.

Το γεγονός ότι οι μοτοσικλέτες διαθέτουν πολλές αιχμές, πτυχές και λιγοστές επίπεδες επιφάνειες, δυσχεραίνει τον αποτελεσματικό καθαρισμό τους. Ένας επιπλέον μπελάς στη διαδικασία πλυσίματος της μοτοσικλέτας είναι ότι πολλά από τα μηχανικά και ηλεκτρικά μέρη της είναι εκτεθειμένα και δεν συμπαθούν καθόλου την υγρασία, γεγονός που θα πρέπει να μας κάνει πολύ προσεκτικούς στη χρήση νερού.



1. Για σωστό πλύσιμο, η μοτοσικλέτα θα πρέπει να τοποθετηθεί στο κεντρικό σταντ της, αν διαθέτει, ή να της βάλουμε τους πίρους του ψαλιδιού ώστε να την τοποθετήσουμε σε κάποιο εξωτερικό. Σε ένα εξειδικευμένο πλυντήριο μοτοσικλετών μπορεί να υπάρχει ράμπα, που διευκολύνει ακόμα περισσότερο τη διαδικασία απομάκρυνσης της βρωμιάς και ιδιαίτερα στα χαμηλά και πιο δύσκολα σημεία της μοτοσικλέτας.

http://i51.tinypic.com/fzau60.jpg


2. Στη συνέχεια τοποθετούμε στην απόληξη του τελικού της εξάτμισης την ειδική τάπα στεγανοποίησης. Στο εμπόριο πωλούνται τάπες του είδους σε διάφορες διαμέτρους και καλό θα ήταν πριν αγοράσουμε κάποια, να δοκιμάσουμε αν εφαρμόζει άριστα στο τελικό της εξάτμισης.

http://i56.tinypic.com/1qn508.jpg


3. Με ένα καθαριστικό υγρό για τις αλυσίδες περνάμε την αλυσίδα ώστε να αφαιρέσουμε το παλιό λιπαντικό γράσο που διαθέτει. Για τα πιο ευαίσθητα μηχανικά μέρη επιλέγουμε άλλο υγρό λιγότερο δραστικό, προκειμένου να μην προκαλέσουμε ζημιά στις τσιμούχες που μπορεί να διαθέτουν.

http://i51.tinypic.com/27xgmmv.jpg


4. Αφού αφήσουμε για λίγα λεπτά να δράσουν τα λιπαντικά που χρησιμοποιήσαμε στην αλυσίδα και στα χαμηλά μηχανικά μέρη της μοτοσικλέτας μας, με τη βοήθεια μιας σκληρής βούρτσας τρίβουμε τις επιφάνειες, μέχρι να αποκολληθούν η βρωμιά και το γράσο της αλυσίδας.

5. Στη συνέχεια ξεπλένουμε καλά τα σημεία που μόλις καθαρίσαμε, ενώ καταβρέχουμε και όλη τη μοτοσικλέτα, προκειμένου να διώξουμε τις σκόνες και το χώμα που έχουν καθίσει στα υπόλοιπα σημεία της.

6. Στα καλά πιεστικά νερού υπάρχει η δυνατότητα ψεκασμού του καθαριστικού σαμπουάν. Φυσικά, την ίδια διαδικασία, αν και όχι με τόσο αποτελεσματικές ιδιότητες, μπορούμε να επιτύχουμε και εμείς ανακατεύοντας αρχικά σε έναν κουβά το ειδικό σαμπουάν καθαρισμού της μοτοσικλέτας με νερό και απλώνοντας το στη συνέχεια πάνω στη μοτοσικλέτα με ένα σφουγγάρι.

7. Χρησιμοποιώντας ένα μαλακό σφουγγάρι, τρίβουμε όλες τις επιφάνειες της μοτοσικλέτας, εστιάζοντας την προσοχή μας στα σημεία που υπάρχει επιπλέον βρωμιά.

8. Αφού περάσουμε όλες τις επιφάνειες της μοτοσικλέτας μας με το υγρό από τη σαπουνάδα σφουγγάρι, είναι ώρα για την πιο απολαυστική στιγμή της διαδικασίας, αυτή του ξεπλύματος. Φροντίζουμε ώστε να απομακρυνθεί πλήρως η σαπουνάδα.

9. Αν δεν διαθέτουμε πιεστικό νερού, μπορούμε να πραγματοποιήσουμε την ίδια διαδικασία με ένα απλό λάστιχο ποτίσματος.

10. Με τη βοήθεια πεπιεσμένου αέρα, απομακρύνουμε τα σταγονίδια αέρα από τα μηχανικά μέρη, όπως την αλυσίδα, το μοχλικό, αλλά και τους διακόπτες του ηλεκτρικού κυκλώματος.

11. Στη συνέχεια λαδώνουμε την αλυσίδα.

12. Με ένα πανί αφαιρούμε από τις υπόλοιπες επιφάνειες της μοτοσικλέτας μας τις σταγόνες νερού που έχουν παραμείνει πάνω της.

13. Με τη βοήθεια σπρέι σιλικόνης, που χαρίζει λάμψη αλλά και προστασία από τα στοιχεία της φύσης, περνάμε όλες τις πλαστικές επιφάνειες της μοτοσικλέτας μας.



Δεν ξεχνώ

Το ηλεκτρικό κύκλωμα της μοτοσικλέτας μας μαζί με τα φρένα είναι ευαίσθητα στην υγρασία, γι΄ αυτό θα πρέπει να είμαστε ιδιαίτερα προσεκτικοί όταν ξεπλένουμε τη μοτοσικλέτα μας, κυρίως με τη χρήση πιεστικού.





πηγή: www.mototriti.gr (http://www.mototriti.gr/data/news/preview_news/87522.asp)

vpentza
10-10-2011, 11:40
χρησιμότατο...

να το εξειδικεύσω ?
στα 1200GS, προσοχή στη πίεση του νερού πάνω στις φυσούνες διαφορικού και τη φυσούνα ball-joint....
δεν εννοώ δεν το πλένουμε αλλά δεν "σημαδεύουμε" με το πιεστικό αυτά τα δύο ευαίσθητα μέρη της μοτό.....
Πρόταση
Πιεστικό από μακριά για τα πολλά-πολλά και κατόπιν με το σφουγγάρι ανά χείρας για τα περαιτέρω.......:)

teoo
10-10-2011, 11:43
χρησιμότατο...

να το εξειδικεύσω ?
στα 1200GS, προσοχή στη πίεση του νερού πάνω στις φυσούνες διαφορικού και τη φυσούνα ball-joint....
δεν εννοώ δεν το πλένουμε αλλά δεν "σημαδεύουμε" με το πιεστικό αυτά τα δύο ευαίσθητα μέρη της μοτό.....
Πρόταση
Πιεστικό από μακριά για τα πολλά-πολλά και κατόπιν με το σφουγγάρι ανά χείρας για τα περαιτέρω.......:)

:sm8:

lepanto
10-10-2011, 11:55
πολυ χρησιμο teoo σ ευχαριστουμε

ckk
10-10-2011, 12:35
Ρε παιδιά κάποιος βοήθεια για την αλυσίδα...? :)



Εγώ πάλι επειδή δεν ξέρω από τέτοια τεχνικά θέματα, την πάω και μου την πλένουν με €5. Αν έχω κέφι και χρήματα κατεβαίνω στην Αθήνα, και με την βοήθεια του forum, με €15. Είμαι πανέξυπνος...





Και πιό σοβαρά τώρα, συμφωνώ απόλυτα με τον Βασίλη για τις τσιμούχες και χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή, διότι είναι αιτία τεράστιων ζημιών. Νερά στο κέλυφος της... αλυσίδας κλπ. :D


Σε ευχαριστούμε.

jtnakos
10-10-2011, 13:22
χρησιμότατο...

να το εξειδικεύσω ?
στα 1200GS, προσοχή στη πίεση του νερού πάνω στις φυσούνες διαφορικού και τη φυσούνα ball-joint....
δεν εννοώ δεν το πλένουμε αλλά δεν "σημαδεύουμε" με το πιεστικό αυτά τα δύο ευαίσθητα μέρη της μοτό.....
Πρόταση
Πιεστικό από μακριά για τα πολλά-πολλά και κατόπιν με το σφουγγάρι ανά χείρας για τα περαιτέρω.......:)
Και εγω με την σειρα μου να επισημανω κατι ακομα για τα GS.
Προσωχη πολυ στους κυλινδρους στους πολαπλασιαστες (κατι μαυρα πλαστικα περιμετρικα των κυλινδρων)φιλαρακος μου τα επληνε με πιεστικο απο κοντα και του βγηκε η ζημια 250 ευρω περιπου στον Ξανθοπουλο.Αν παρατηρισουμε στο manual διευκρινιζει την μη χρηση του πιεστικου...;)

adventure
10-10-2011, 21:40
:sm8::sm8:

manos bmw
11-10-2011, 13:14
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει. Μετά από βόλτα με πολύ βροχή η μηχανή λερώθηκε παντού αλλά ειδικά στο μοτέρ επειδή είναι και μαύρο, έμεινε μετά από το πλύσιμο, μια ελαφριά βρωμιά. Αν το σκουπίσεις με βρεγμένο πανί καθαρίζει. Απλά επειδή είναι πολύ δύσκολο να φτάσεις παντού με το χέρι, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο καθαριστικό σε μορφή σπρέυ, που να ψεκάζεις όλο τον κινητήρα και μετά να ξεπλένεις και να φεύγει αυτή η βρωμιά;

Iconmaster
11-10-2011, 13:19
Υπάρχει το σουάζ. Αλλά θέλει προσοχή στην χρήση και όχι ζεστή μηχανή;)

manos bmw
11-10-2011, 13:23
Τι είναι το σουάζ; Το βρίσκεις στο εμπόριο;

pirate
11-10-2011, 14:24
Τι είναι το σουάζ; Το βρίσκεις στο εμπόριο;

Μάνο θα ρωτήσω ένα φίλο απο που το αγόρασε και θα σου στείλω sms, εδώ στο Ηράκλειο το έχουν σε συσκευασία 4lt

Jefe
11-10-2011, 14:32
http://cdn.content.sweetim.com/sim/cpie/emoticons/000201F9.gif (http://www.sweetim.com/s.asp?im=gen&lpver=3&ref=10&p={577E53E4-D534-433B-9AE7-7B3BD3306E01})





Jefe

siraxanz
11-10-2011, 18:37
το σουαζ ειναι καυστικό καθαριστικό για το σπιτι.

αν το βαλεις στη μηχανη το λίγο θα σου θαμπωσει τα χρώματα

το πολυ θα σου τα ξεφλουδισει.

οποιος εχει @ντερ@ ας το βαλει...

εγω το γουσταρωω το σουαζ ειναι κορυφαιο...



για να μου βγαζει τις μπογιες απο τα πλακακια...

ζωντανευει τα χρωματα πολύ όμορφα...αλλα θελει κ δοκιμη αν αντεχει το πλακακι:D

οτι ειπε ο Βασιλης ο Πεντζα κ ο Γιαννης ο γουναρας:)

κ προσοχη στον εμπρος καθρεφτη της μηχανης τον πλαστικό.

εχει κατι ηλεκτρονικουλια κει κατου....

πανακριβα.

κ αμα ειναι λιγο ζεστα κ τα ριξεις δροσερο νερακι.....τσουφ...πάπαλα :D

οδοντοβουρτσα για τα κυλινδρα κ σφουγγαρακι απαλο, σκαμνακι για την ηλικια κ μπόλικο χρονο...;)

σουαζ στην μοτο νοου, στα πλακακια η σε καμμια ανακατασκευη για παλαιες μουντζουρες, οου γιεςςς:p

vpentza
11-10-2011, 18:53
Και εγω με την σειρα μου να επισημανω κατι ακομα για τα GS.
Προσωχη πολυ στους κυλινδρους στους πολαπλασιαστες (κατι μαυρα πλαστικα περιμετρικα των κυλινδρων)φιλαρακος μου τα επληνε με πιεστικο απο κοντα και του βγηκε η ζημια 250 ευρω περιπου στον Ξανθοπουλο.Αν παρατηρισουμε στο manual διευκρινιζει την μη χρηση του πιεστικου...;)

έτσι κι αλλιώς, προσοχή στο πιεστικό και από μακριά......να κάνω περαιτέρω εξειδίκευση και για το 1150 ???? μακριά τα νερά με πίεση από τον καθρέφτη όπου εσωτερικά εδράζονται ευπαθή ηλεκτρονικά....έχει ανοίγματα αλλά για εξαερισμό και παροχέτευση νερού λογικής...πίεσης...

paschalis
11-10-2011, 23:33
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι, αν ξέρει κάποιος να μου απαντήσει. Μετά από βόλτα με πολύ βροχή η μηχανή λερώθηκε παντού αλλά ειδικά στο μοτέρ επειδή είναι και μαύρο, έμεινε μετά από το πλύσιμο, μια ελαφριά βρωμιά. Αν το σκουπίσεις με βρεγμένο πανί καθαρίζει. Απλά επειδή είναι πολύ δύσκολο να φτάσεις παντού με το χέρι, θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποιο καθαριστικό σε μορφή σπρέυ, που να ψεκάζεις όλο τον κινητήρα και μετά να ξεπλένεις και να φεύγει αυτή η βρωμιά;

Υπάρχει το σουάζ. Αλλά θέλει προσοχή στην χρήση και όχι ζεστή μηχανή;)

ΟΧΙ!!
ψεκασε με WD 40 και μετα πλυσιμο με υγρο πιατων τυπου φαιιρυ και καθαρισες!

dionysisgs
14-10-2011, 11:06
το σουαζ ειναι καυστικό καθαριστικό για το σπιτι.

αν το βαλεις στη μηχανη το λίγο θα σου θαμπωσει τα χρώματα

το πολυ θα σου τα ξεφλουδισει.

οποιος εχει @ντερ@ ας το βαλει...

εγω το γουσταρωω το σουαζ ειναι κορυφαιο...



για να μου βγαζει τις μπογιες απο τα πλακακια...

ζωντανευει τα χρωματα πολύ όμορφα...αλλα θελει κ δοκιμη αν αντεχει το πλακακι:D

οτι ειπε ο Βασιλης ο Πεντζα κ ο Γιαννης ο γουναρας:)

κ προσοχη στον εμπρος καθρεφτη της μηχανης τον πλαστικό.

εχει κατι ηλεκτρονικουλια κει κατου....

πανακριβα.

κ αμα ειναι λιγο ζεστα κ τα ριξεις δροσερο νερακι.....τσουφ...πάπαλα :D

οδοντοβουρτσα για τα κυλινδρα κ σφουγγαρακι απαλο, σκαμνακι για την ηλικια κ μπόλικο χρονο...;)

σουαζ στην μοτο νοου, στα πλακακια η σε καμμια ανακατασκευη για παλαιες μουντζουρες, οου γιεςςς:p

Εγω χρησιμοποιώ λιγο wd40 ..λιγο όμως..και μετα με νερακι σε χαμηλη πιεση και ολα γυσλιζουν σαν βιτρινα..δεν νομιζω οτι απαιτειται σουαζ...παραειναι ισχυρο για τετοια δουλεια!!!

dionysisgs
14-10-2011, 11:06
το σουαζ ειναι καυστικό καθαριστικό για το σπιτι.

αν το βαλεις στη μηχανη το λίγο θα σου θαμπωσει τα χρώματα

το πολυ θα σου τα ξεφλουδισει.

οποιος εχει @ντερ@ ας το βαλει...

εγω το γουσταρωω το σουαζ ειναι κορυφαιο...



για να μου βγαζει τις μπογιες απο τα πλακακια...

ζωντανευει τα χρωματα πολύ όμορφα...αλλα θελει κ δοκιμη αν αντεχει το πλακακι:D

οτι ειπε ο Βασιλης ο Πεντζα κ ο Γιαννης ο γουναρας:)

κ προσοχη στον εμπρος καθρεφτη της μηχανης τον πλαστικό.

εχει κατι ηλεκτρονικουλια κει κατου....

πανακριβα.

κ αμα ειναι λιγο ζεστα κ τα ριξεις δροσερο νερακι.....τσουφ...πάπαλα :D

οδοντοβουρτσα για τα κυλινδρα κ σφουγγαρακι απαλο, σκαμνακι για την ηλικια κ μπόλικο χρονο...;)

σουαζ στην μοτο νοου, στα πλακακια η σε καμμια ανακατασκευη για παλαιες μουντζουρες, οου γιεςςς:p

Εγω χρησιμοποιώ λιγο wd40 ..λιγο όμως..και μετα με νερακι σε χαμηλη πιεση και ολα γυσλιζουν σαν βιτρινα..δεν νομιζω οτι απαιτειται σουαζ...παραειναι ισχυρο για τετοια δουλεια!!!

CPretenteriS
14-10-2011, 11:18
Ότι είπε ο Πασκουάλ...;)

zissimo
17-10-2011, 19:28
Φιλαρακια μην κοροιδευεστε .
Ο μονος σωστος και αποδεκτος (απο τα κοριτσια μας ) τροπος πλησιματος
ειναι ο εικονιζομενος .
καλα ταξιδια

MARK
17-10-2011, 19:49
:sm8:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-10-2011, 20:01
Το WD40, έχει βάση το πετρέλαιο κ "καίει" τα πλαστικά κ τα λάστιχα ... Θέλει ΚΑΙ αυτό προσοχή

Το χρησιμοποιώ σε πολύ επίμονους λεκέδες ... ας πούμε ...

... στίγματα από πίσσα ή να βγάλω μια μεγάλη σταγόνα από ρετσίνι ...




Τώρα ... το Swaz ...


Πραγματικά, το Swaz θέλει προσοχή ...

Το χρησιμοποιώ πάνω από 15 χρόνια, τόσο στα αυτοκίνητα όσο κ στις μοτό ...

Χρειάζεται αραίωση πολύ μεγάλη - ένα καπάκι σε μισό κουβά νερό,

όπως δηλαδή αραιώνονται κ τα σαπούνια αυτοκινήτων ...

Επίσης, δεν πρέπει να είναι ζεστό το αυτοκίνητο ή η μοτοσυκλέτα

και να το ξεπλένεις γρήγορα - πριν στεγνώσει ...

Από κει κ μετά, στο μοτέρ - αυτοκινήτου κ μοτό,

το ρίχνω αδιάλυτο με ένα ψεκαστηράκι

και σε 2-3 λεπτά το ξεπλένω ...

Μέχρι τώρα - όλα αυτά τα χρόνια, δεν έχω κάποιο δυσμενές αποτέλεσμα ...

Αρκεί όπως είπα, να χρησιμοποιείται με προσοχή !!!

Ααααα ... για τα λερωμένα χέρια - από γράσα, χρώματα, μελάνια,

είναι τέλειο ... αφήνει κ μια απαλότητα στα χέρια ... :)




swaz

http://www.goclean.gr/modules/maintainer_panel/tools/images/uploads/products/m_44901.JPG (http://www.goclean.gr/modules/maintainer_panel/graybox/show_info.php?prod_id=1828) http://www.goclean.gr/modules/maintainer_panel/tools/images/uploads/products/m_44900.JPG (http://www.goclean.gr/modules/maintainer_panel/graybox/show_info.php?prod_id=1829)


Περιγραφή

Βιοδιασπώμενο υγρό γενικού καθαρισμού, συμπυκνωμένο, μη τοξικό και μη καυστικό. Χρησιμοποιείται διαλυμένο με νερό για όλες τις επιφάνειες που πλένονται (τοίχοι – πόρτες – ψυγεία – πλυντήρια – ταπετσαρίες – πλαστικά καθίσματα – μεταλλικά έπιπλα – βάρκες κ.ά.), στο σφουγγάρισμα, για καθαρισμό χαλιών και μοκετών.
Αδιάλυτο καθαρίζει είδη υγιεινής, φούρνους, σχάρες, ψησταριές, σκεύη κουζίνας κ.α.
Διαλύει λάδια και γράσα.
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί με άριστα αποτελέσματα ως βοηθητικό πλύσης τόσο στο πλυντήριο όσο και για πλύσιμο στο χέρι.

KRASOPATERAS
18-10-2011, 08:44
Το WD40, έχει βάση το πετρέλαιο κ "καίει" τα πλαστικά κ τα λάστιχα ... Θέλει ΚΑΙ αυτό προσοχή

Το χρησιμοποιώ σε πολύ επίμονους λεκέδες ... ας πούμε ...

... στίγματα από πίσσα ή να βγάλω μια μεγάλη σταγόνα από ρετσίνι ...




Τ ... :)

Αυτά εξαφανίζονται και με λίγο νέφτι….που είναι και το ποιο ακίνδυνο από όλα.

ntinopoulos
18-10-2011, 08:48
Αυτά εξαφανίζονται και με λίγο νέφτι….που είναι και το ποιο ακίνδυνο από όλα.
η και με βενζινη!;)

exarxos
18-10-2011, 11:07
Αυτά εξαφανίζονται και με λίγο νέφτι….που είναι και το ποιο ακίνδυνο από όλα.

WD40 και νέφτι είναι το ίδιο πράγμα.Αφού έχουν βάση το πετρέλαιο;););)

exarxos
18-10-2011, 11:08
η και με βενζινη!;)

Όχι βενζίνη γιατί είναι πολύ πιο "δυνατή" και κινδυνεύει το χρώμα:hmmm:

ntinopoulos
18-10-2011, 11:17
Όχι βενζίνη γιατί είναι πολύ πιο "δυνατή" και κινδυνεύει το χρώμα:hmmm:
το εχω κανει πολλες φορες στο αυτοκινητο και κανενα προβλημα!
στη μηχανγ επισης εχει χυθει πολλες φορες βενζινη και δεν εχει παθει τιποτα!;)ασε που εξατμιζεται αμεσως...:)

KRASOPATERAS
18-10-2011, 18:48
WD40 και νέφτι είναι το ίδιο πράγμα.Αφού έχουν βάση το πετρέλαιο;););)

Ενημερωτικά σου αναφέρω ότι το καθαρό νέφτι είναι από το ρετσίνι.
Χημικά λέγεται τερεβινθέλαιο και βγαίνει από την απόσταξη ρητίνης.

ckk
18-10-2011, 19:02
η και με βενζινη!;)


Ή και με καθαρό οινόπνευμα ρε φαρμακοποιέ. Οικονομικότερο. :cool:


Το Swaz θα καθαρίσει και μούχλα δερματίνης?

phoenix
23-10-2011, 13:25
Ενημερωτικά σου αναφέρω ότι το καθαρό νέφτι είναι από το ρετσίνι.
Χημικά λέγεται τερεβινθέλαιο και βγαίνει από την απόσταξη ρητίνης.

:sm8::sm8:

PanosR1150
23-10-2011, 13:33
:sm8:

black_hawk
24-10-2011, 00:08
Φιλαρακια μην κοροιδευεστε .
Ο μονος σωστος και αποδεκτος (απο τα κοριτσια μας ) τροπος πλησιματος
ειναι ο εικονιζομενος .
καλα ταξιδια
http://www.gsforum.gr/attachments/%CE%A6%CF%81%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%AF%CE%B4%CE%B1-27/10271d1318868698-%CE%A0%CE%BB%CF%8D%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%BF-%CE%9C%CE%BF%CF%84%CE%BF%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BB%CE%AD%CF%84%CE%B1%CF%82-2006-bmw-r1200gs-adventurei-jpg

:D:D

mAthosalas
25-10-2011, 08:01
Φιλαρακια μην κοροιδευεστε .
Ο μονος σωστος και αποδεκτος (απο τα κοριτσια μας ) τροπος πλησιματος
ειναι ο εικονιζομενος .
καλα ταξιδια

Δηλαδη αυτος δεν ειναι;...:cool::rolleyes:
http://moto-images.caradisiac.com/IMG/jpg/1/5/8/6/4/15zf4_-_800.jpg

tattoopanther
25-10-2011, 16:01
και τους 2 τρόπους σωστούς τους βρίσκω.,.,

ο ένας off και ο άλλος on.,.,:sm7::sm7:

kornlaz
25-10-2011, 20:04
και τους 2 τρόπους σωστούς τους βρίσκω.,.,

ο ένας off και ο άλλος on.,.,:sm7::sm7:


:sm7::sm7::sm7:

Geo888
15-11-2011, 01:33
Υπαρχει κανενα καλο πληντυριο για μηχανες κοντα στο Μαρκοπουλο - Παιανια;;;;

CPretenteriS
15-11-2011, 03:16
Σπάτα ισως;; Γνωρίζετε κάτι,.;; :o:o


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk