PDA

View Full Version : ΕΠΑΡΧΙΑ ΠΩΓΩΝΙΟΥ


REK
10-10-2011, 20:09
Ο κύβος ερρίφθη.... και φέτος,όπως σχεδόν τα τελευταία 10-12 χρόνια αποφασίσαμε να κάνουμε το "ετήσιο προσκύνημα" μας στα Ζαγόρια.
Θα επισκεφτούμε με τις δυο κυρίες μου(πρώτα ο Θεός) την περιοχή στο τριήμερο της 28ης Οκτωβρίου,η έδρα μας για ακόμη μια φορά θα είναι το Πάπιγκο.
Δεδομένου ότι έχουμε σχεδόν εξαντλήσει το Ανατολικό,το Δυτικό και το Κεντρικό Ζαγόρι,αποφασίσαμε να επισκεφτούμε μια κοντινή περιοχή/επαρχία το Πωγώνι.
Για να είμαι ειλικρινής μαζί σας η περιοχή έχει μου έχει "κολλήσει"να την ΄δω από κάποια ταξιδιωτικά του Α.Σινάνη με τον τίτλο ΤΑΞΊΔΙΑ ΣΤΗΝ ΆΛΛΗ ΕΛΛΆΔΑ,επειδή όμως τα χρόνια πέρασαν.. θα ήθελα και μια άποψη από εσάς..κάθε πληροφορία ευπρόσδεκτη.. ;):)

adventure
10-10-2011, 20:52
Με το καλό Γιώργο όμορφη η Ήπειρος καλή επιλογή .

;) ;) :)

panagiotis.farmer
10-10-2011, 20:53
Ωραια βολτα με το καλο φιλαρακι..:);)

commander
10-10-2011, 20:57
με το καλο Γιωργο!!! ;)

Magelanos
10-10-2011, 21:51
Φίλε Γιώργο υπάρχουν πανέμορφα και άγνωστα μέρη από εκεί. Έχω πάει Μπουραζανι- Μολυβδοσκεπαστος + ομώνυμη Μονή απίστευτο σημείο με θέα τον Βοϊδομάτη και τον συνοριακό σταθμό στην Αλβανία. Κατέληξα στον Παγωνισκο το χωριό φάντασμα. Μια κοιλάδα χωρίζει την Ελλάδα από Αλβανία. Την τετάρτη στο καφέ θα φέρω ένα βιβλιαράκι που έχει τα πάντα από εκεί. Διαδρομές χάρτες τι αξίζει να δεις με πολλές φωτώ.. ;);)

paschalis
10-10-2011, 21:59
Φίλε Γιώργο υπάρχουν πανέμορφα και άγνωστα μέρη από εκεί. Έχω πάει Μπουραζανι- Μολυβδοσκεπαστος + ομώνυμη Μονή απίστευτο σημείο με θέα τον Βοϊδομάτη και τον συνοριακό σταθμό στην Αλβανία. Κατέληξα στον Παγωνισκο το χωριό φάντασμα. Μια κοιλάδα χωρίζει την Ελλάδα από Αλβανία. Την τετάρτη στο καφέ θα φέρω ένα βιβλιαράκι που έχει τα πάντα από εκεί. Διαδρομές χάρτες τι αξίζει να δεις με πολλές φωτώ.. ;);)

Oπως τα λεει ο Πανος.Αλλα αυτα ειναι μονο η αρχη.
Περιμενε τον lepanto που ξερει αρκετα μυστικα μιας και το ορμητηριο του ειναι η Μεροπη Πωγωνιου.
Εγω θυμαμαι λιγο βορειοτερα τα λουτρα Αμαραντου και τα δυο απο τα πιο ομορφα χωρια των Μαστοροχωριων το Γανναδιο και τη Μολιστα.
Επισης ενα ξεχασμενο στο χρονο παντοπωλειο αξιζει να δεις στο επισης ξεχασμενο χωριο Πουρνια 3 χλμ απο τον-ασφαλτο πλεον-Αγιας Παρασκευης-Σαμαρινας.
Ειναι λιιγο εκτος αλλα αξιζει τον κοπο.

tsompanis
10-10-2011, 22:29
ωραία τα μέρη που περιγράφουν οι δύο παλιοαλήτες μηχανόβιοι παραπάν,αλλά η επαρχία είναι πιο Βορειοδυτικά απο την μερόπη και σαπαν
το Μολυβδοσκέπαστο και πέρα είναι κόνιτσα

Νεμέρτσικα (Μερόπη), Μπόζοβο, Μακρύκαμπο, Μουργκάνα, και Κασιδιάρης.
τα βουνά που πρέπει να κάνεις γύρα και που περιβάλουν την επαρχία Πωγωνίου
Θυμήσου το Δολό και το πέρασμα μέσα απο δάσος με Δρυς και Καστανιές.

επίσης
φανταστική διαδρομή ακριβώς στα Αλβανικά σύνορα και λίγο πριν την κακαβιά για κτίσματα που είναι δίπλα απο εθνική και σαπάν προς χαραυγή και μετά καστανή και ευθεία για κεράσοβο ή λάβδανη.
επιστροφή πίσω απο τον Κασιδιάρη (το βουνό) και απο Βασιλόπουλο-ιερομνήμη-Κουκλιοί - αρετή παρακάλαμο.
Στον παρακάλαμο,πας κατευθείαν στο κέντρο στην ταβέρνα του Γιώργου του Βούρτσα για προβατίνα καρβουνάτη.(θα με θυμηθείς).πες σε στέλνει ο τσομπάνης :D
αν την κάνεις την διαδρομή,στείλε π.μ θα περάσεις κοντά απο τα κουρεντοχώρια.και πίνουμε καφέ αν κάτσει!

καλά να περάσεις και ότι άλλο ρώτα


αφιερωμένο

Πωγωνίσιο 1 - Στο κλαρίνο ο Βαγγέλης Χαλιγιάννης. - YouTube

paschalis
10-10-2011, 22:44
tsompanis speaking...
εφυγες..

siraxanz
10-10-2011, 22:49
τσοπανης με γκλιτσα:D

αμ πως:)

REK
10-10-2011, 22:57
Με το καλό Γιώργο όμορφη η Ήπειρος καλή επιλογή .

;) ;) :)


Ωραια βολτα με το καλο φιλαρακι..:);)


με το καλο Γιωργο!!! ;)




ευχαριστώ και τους τρείς για τις ευχές,να περάσετε καλα΄και εσεις οτι και να κάνετε..;):)

REK
10-10-2011, 22:58
Φίλε Γιώργο υπάρχουν πανέμορφα και άγνωστα μέρη από εκεί. Έχω πάει Μπουραζανι- Μολυβδοσκεπαστος + ομώνυμη Μονή απίστευτο σημείο με θέα τον Βοϊδομάτη και τον συνοριακό σταθμό στην Αλβανία. Κατέληξα στον Παγωνισκο το χωριό φάντασμα. Μια κοιλάδα χωρίζει την Ελλάδα από Αλβανία. Την τετάρτη στο καφέ θα φέρω ένα βιβλιαράκι που έχει τα πάντα από εκεί. Διαδρομές χάρτες τι αξίζει να δεις με πολλές φωτώ.. ;);)


θα τα πουμε στον καφέ Πάνο..:D;):)

REK
10-10-2011, 23:13
Oπως τα λεει ο Πανος.Αλλα αυτα ειναι μονο η αρχη.
Περιμενε τον lepanto που ξερει αρκετα μυστικα μιας και το ορμητηριο του ειναι η Μεροπη Πωγωνιου.
Εγω θυμαμαι λιγο βορειοτερα τα λουτρα Αμαραντου και τα δυο απο τα πιο ομορφα χωρια των Μαστοροχωριων το Γανναδιο και τη Μολιστα.
Επισης ενα ξεχασμενο στο χρονο παντοπωλειο αξιζει να δεις στο επισης ξεχασμενο χωριο Πουρνια 3 χλμ απο τον-ασφαλτο πλεον-Αγιας Παρασκευης-Σαμαρινας.
Ειναι λιιγο εκτος αλλα αξιζει τον κοπο.


ευχαριστώ Πασχάλη..;)

REK
10-10-2011, 23:27
ωραία τα μέρη που περιγράφουν οι δύο παλιοαλήτες μηχανόβιοι παραπάν,αλλά η επαρχία είναι πιο Βορειοδυτικά απο την μερόπη και σαπαν
το Μολυβδοσκέπαστο και πέρα είναι κόνιτσα

Νεμέρτσικα (Μερόπη), Μπόζοβο, Μακρύκαμπο, Μουργκάνα, και Κασιδιάρης.
τα βουνά που πρέπει να κάνεις γύρα και που περιβάλουν την επαρχία Πωγωνίου
Θυμήσου το Δολό και το πέρασμα μέσα απο δάσος με Δρυς και Καστανιές.

επίσης
φανταστική διαδρομή ακριβώς στα Αλβανικά σύνορα και λίγο πριν την κακαβιά για κτίσματα που είναι δίπλα απο εθνική και σαπάν προς χαραυγή και μετά καστανή και ευθεία για κεράσοβο ή λάβδανη.
επιστροφή πίσω απο τον Κασιδιάρη (το βουνό) και απο Βασιλόπουλο-ιερομνήμη-Κουκλιοί - αρετή παρακάλαμο.
Στον παρακάλαμο,πας κατευθείαν στο κέντρο στην ταβέρνα του Γιώργου του Βούρτσα για προβατίνα καρβουνάτη.(θα με θυμηθείς).πες σε στέλνει ο τσομπάνης :D
αν την κάνεις την διαδρομή,στείλε π.μ θα περάσεις κοντά απο τα κουρεντοχώρια.και πίνουμε καφέ αν κάτσει!

καλά να περάσεις και ότι άλλο ρώτα


αφιερωμένο

Πωγωνίσιο 1 - Στο κλαρίνο ο Βαγγέλης Χαλιγιάννης. - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=smCEMa0vEtY&feature=related)


καταρχην ευχαριστώ για τις πληροφορίες;),και μακάρι να πιουμε τον καφέ να τα πουμε και απο κοντά..:)

τώρα οσο αφορά την αφιέρωση, ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΑ ΟΛΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο ΤΟ ΚΛΑΡΙΝΟ..ΑΘΑΝΑΤΗ ΗΠΕΙΡΟΣ!!

να εισαι καλά Κωστή..

Strats
11-10-2011, 19:39
Χωρίς εμένα εεεε??? :yz
:)

SenseiG
11-10-2011, 20:35
Καλα να περασεις Γιωργη με την οικογενεια,καλες βολτες.:)

mario
11-10-2011, 20:38
Χωρίς εμένα εεεε??? :yz
:)

Κάνε λίγο υπομονή...

Καλά να περάσετε Γιώργο

marabu
11-10-2011, 21:36
αφιερωμένο

Πωγωνίσιο 1 - Στο κλαρίνο ο Βαγγέλης Χαλιγιάννης. - YouTube (http://www.youtube.com/watch?v=smCEMa0vEtY&feature=related)

Πατριώτη δώσε κι έναν Πετρο-Λουκα να γουστάρουμε....


Φίλε REK όπου και να πας στην όμορφη Ήπειρο καλά θα περάσεις...

tsompanis
11-10-2011, 21:58
Τι κακό έκανα ο καημένος - πολυφωνικό - YouTube



Πωγωνίσια πολυφωνικά 2 - YouTube









1-"Μοιρολόι" Σύνθεση Κλαρίνο Πετρο-Λούκας Χαλκιάς - YouTube



Ήπειρος παιδιά..Ήπειρος:):):)

REK
11-10-2011, 23:37
Χωρίς εμένα εεεε??? :yz
:)


γινε εσυ "τρελο αγορί"ξανα..:D:D και πάμε όπου θές..;):)

REK
11-10-2011, 23:38
Καλα να περασεις Γιωργη με την οικογενεια,καλες βολτες.:)

Κάνε λίγο υπομονή...

Καλά να περάσετε Γιώργο


ευχαριστώ φιλαράκια..;):)

REK
11-10-2011, 23:40
Πατριώτη δώσε κι έναν Πετρο-Λουκα να γουστάρουμε....


Φίλε REK όπου και να πας στην όμορφη Ήπειρο καλά θα περάσεις...


όπως τα λές ειναι..;):)

dtz
12-10-2011, 22:14
επειδή όλοι κάπου θα πάτε τριήμερο :mad: κι εγώ θα κάθομαι και θα κοιτάω τη "γυψοσανίδα" , τρώγοντας τα τυροπιτάκια & σπανακοπιτάκια που δεν φαγώθηκαν στη γιορτή μου, ΑΦΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΕΤΕ ΟΛΟΙ, τουλάχιστον πρίν το φεύγα περάστε να φάτε ένα γλυκό για να πάρετε δυνάμεις ( όχι οτι δεν έχετε) :D:D

Εκτός ότι μου αρέσει να σε βλέπω με εκδρομική περιβολή !!!:D:D:D

Καλά να περάσετε ( που θα περάσετε ) REM -άλι !!! ζηλεύουμε













ΠΟΛΥ

dtz
12-10-2011, 22:28
και η φωτό όχι τίποτε άλλο, να καταλάβει ο κόσμος τι τεντυμπόυς είσαι, που νομίζουν ότι κάνεις μόνο εκδρομές και τέτοια ... :D:D

nordkapp
14-10-2011, 16:42
Θα προτινα το Δελβινακι ως αρχικο πλανο και για διαμονη.Επισης κοντα στο χωριο κουκλιοι βρισκεται το διαβολογεφυρο με τον ποταμο Καλαμα,αν δεν εχεις παει μην το χασεις.

http://i1099.photobucket.com/albums/g384/hondakiascbf1000/DSCN1191.jpg

Δελβινακι
http://i1099.photobucket.com/albums/g384/hondakiascbf1000/86c26593.jpg

REK
14-10-2011, 22:51
ευχαριστω Βαγγέλη..;)

REK
14-10-2011, 22:53
επειδή όλοι κάπου θα πάτε τριήμερο :mad: κι εγώ θα κάθομαι και θα κοιτάω τη "γυψοσανίδα" , τρώγοντας τα τυροπιτάκια & σπανακοπιτάκια που δεν φαγώθηκαν στη γιορτή μου, ΑΦΟΥ ΘΑ ΛΕΙΠΕΤΕ ΟΛΟΙ, τουλάχιστον πρίν το φεύγα περάστε να φάτε ένα γλυκό για να πάρετε δυνάμεις ( όχι οτι δεν έχετε) :D:D

Εκτός ότι μου αρέσει να σε βλέπω με εκδρομική περιβολή !!!:D:D:D

Καλά να περάσετε ( που θα περάσετε ) REM -άλι !!! ζηλεύουμε













ΠΟΛΥ







οσο για σενα...έχουμε αφήσει κατι εκκρεμότητες με τα "μενίρ"καπου εκει κοντά..γινε καλά και....














ΦΥΓΑΜΕ!!

dtz
15-10-2011, 00:25
οσο για σενα...έχουμε αφήσει κατι εκκρεμότητες με τα "μενίρ"καπου εκει κοντά..γινε καλά και....














ΦΥΓΑΜΕ!!


http://www.grammos.gr/area.html :D:D:D:D:D

REK
27-10-2011, 13:51
οι ημέρες περάσανε..και οι ώρες πλησιάζουν.. :) :) :)

το απογευματάκι αναχωρούμε ...ΓέλιοΓέλιοΓέλιο

ελπίζω να γυρίσουμε "σοφότεροι"απο την περιοχή και να μοιράστουμε τις γνώσεις μας..;)

καλές βόλτες σε όλους..:)

napgeo
27-10-2011, 14:44
Ήπειρος. Πατρίδα Θεού και Ανθρώπων.....



Από τότε που ο Θεός γνώρισε τους Ηπειρώτες ευλόγησε τους Έλληνες.....
Καλά να περάσεις φίλε.....:)