PDA

View Full Version : υπάρχει ακόμα λίπος......


vpentza
12-10-2011, 00:51
ακόμα ένα παράδειγμα από imerisia.gr για να δικαιολογήσουμε τη φράση "ο κόσμος το είχε τούμπανο....."

Εκατοντάδες κερδισμένα δελτία από παιχνίδια του ΟΠΑΠ (τζόκερ, λόττο και Προ-Πο) παρουσίασαν στους ελεγκτές του ΣΔΟΕ ένας γιατρός και ένας δικηγόρος για να δικαιολογήσουν τις καταθέσεις εκατομμυρίων ευρώ που βρέθηκαν στους τραπεζικούς λογαριασμούς τους.


Οι φορολογούμενοι εμφανίστηκαν με πακέτα των 400 - 500 κερδισμένων δελτίων δηλώνει στην «Η» στέλεχος του ΣΔΟΕ. Όμως αυτό που κίνησε τις υποψίες των ελεγκτών είναι ότι τα κερδισμένα δελτία είχαν παιχτεί σε διαφορετικά πρακτορεία σε όλη τη χώρα. «Πως μπορεί ο ίδιος άνθρωπος την ίδια ημέρα και την ίδια ώρα να παίζει Τζόκερ ή Λόττο στου Παπάγου, τη Βουλιαγμένη, τη Λάρισα ή στη Φωκίδα» διερωτάται το στέλεχος του ΣΔΟΕ και πηγαίνει ένα βήμα παραπέρα λέγοντας ότι «αυτός που έδωσε τη βεβαίωση στο φορολογούμενο για να την συνυποβάλλει με τη φορολογική δήλωση δεν πρόσεξε ότι τα δελτία είχαν παιχτεί σε διαφορετικά πρακτορεία την ίδια ημέρα».
Με αφορμή τα δυο αυτά περιστατικά το ΣΔΟΕ ξεκινάει έρευνα για «ξέπλυμα χρήματος» στα πρακτορεία του ΟΠΑΠ αλλά και και στον ίδιο τον Οργανισμό για να εντοπίσει όσους εμπλέκονται στο κύκλωμα που «διευκολύνει» με το αζημίωτο φορολογούμενους που δεν μπορούν να δικαιολογήσουν τις τραπεζικές καταθέσεις ή να καλύψουν το πόθεν έσχες στην περίπτωση αγοράς ακριβών ακινήτων, σκαφών αναψυχής, πολυτελών αυτοκινήτων.
Το κόλπο με τα κερδισμένα δελτία λειτουργεί ως εξής: Κάποιος κερδίζει στο Λόττο 500 ευρώ και προσέρχεται με το κερδισμένο δελτίο στο πρακτορείο του για το εξαργυρώνει. Παίρνει τα χρήματά του και φεύγει χωρίς να ενδιαφέρεται για το κερδισμένο δελτίο. Ο πράκτορας που εμπλέκεται στο κύκλωμα κρατάει το δελτίο και το «πουλάει» σε όσους εντοπίστηκαν από το ΣΔΟΕ και καλούνται να δικαιολογήσουν την προέλευση χρημάτων σε λογαριασμούς καταθέσεων ή να καλύψουν το πόθεν έσχες.
Η έρευνα θα επεκταθεί στον ΟΠΑΠ προκειμένου να εξακριβωθεί κατά πόσο στο κύκλωμα εμπλέκονται και υπάλληλοι του Οργανισμού αφού οι βεβαιώσεις με τα κερδισμένα δελτία που προσκομίζουν οι φορολογούμενοι στην Εφορία εκδίδονται από τον ΟΠΑΠ.

Το τελευταίο διάστημα το ΣΔΟΕ έχει «μπλοκάρει» περισσότερους από 140 τραπεζικούς λογαριασμούς δεσμεύοντας καταθέσεις ύψους 150 εκατ. ευρώ. Οι λογαριασμοί ανήκουν σε φορολογούμενους που ελέγχονται για φοροδιαφυγή και ξέπλυμα χρήματος αφού στις τραπεζικές τους καταθέσεις βρέθηκαν ποσά που «βγάζουν μάτι» σε σύγκριση με τα εισοδήματα που έχουν δηλώσει στην εφορία τα τελευταία χρόνια.
Σχεδόν οι μισοί από τους φορολογούμενους που έχουν πιαστεί στα «δίχτυα» του ΣΔΟΕ μετά την άρση του τραπεζικού απορρήτου είναι γιατροί. Στο στόχαστρο του ΣΔΟΕ βρίσκονται 2.000 τραπεζικοί λογαριασμοί, ενώ αναμένεται να ανοίξουν 2.000 ακόμα.

moby_gr
12-10-2011, 09:24
Τι άλλο θα σκαρφιστούν!?!? :hmmm:

GeorgeP
12-10-2011, 10:36
μα τι λετε τωρα.........ΜΟΝΟΝ οι πολιτικοι φταινε κανενας άλλος ελληνας!!!!!!!!

pirate
12-10-2011, 10:42
μα τι λετε τωρα.........ΜΟΝΟΝ οι πολιτικοι φταινε κανενας άλλος ελληνας!!!!!!!!

αυτό είναι το σχόλιο σου κύριε "Υπουργέ" ......... :hmmm:

alex68
12-10-2011, 11:09
μα τι λετε τωρα.........ΜΟΝΟΝ οι πολιτικοι φταινε κανενας άλλος ελληνας!!!!!!!!


:sm8:

alex68
12-10-2011, 11:10
υ.γ. ΔΕΝ είμαι ΠΑΣΟΚ !!!!!!!!!!!!

GeorgeP
12-10-2011, 11:19
υ.γ. ΔΕΝ είμαι ΠΑΣΟΚ !!!!!!!!!!!!

Oυτε κι εγω, αλλα εδω μου κολλησαν την ρετσινια διοτι διαβαζω πισω απο τις γραμμες και δεν θελω την χρεωκοπια της χωρας μου!

Hekima
12-10-2011, 11:52
μα τι λετε τωρα.........ΜΟΝΟΝ οι πολιτικοι φταινε κανενας άλλος ελληνας!!!!!!!!

Oυτε κι εγω, αλλα εδω μου κολλησαν την ρετσινια διοτι διαβαζω πισω απο τις γραμμες και δεν θελω την χρεωκοπια της χωρας μου!


Οι υπόλοιποι είναι φτωχοί και τίμιοι πολίτες.

Κι αυτοί τα διαβάζουν κι εκεί σταματούν, αλλά εσύ λες ότι δεν θέλουν κάποιοι να ακούσουν μάλλον.

gepol
12-10-2011, 12:01
Oυτε κι εγω, αλλα εδω μου κολλησαν την ρετσινια διοτι διαβαζω πισω απο τις γραμμες και δεν θελω την χρεωκοπια της χωρας μου!


Μα....γιατί με προκαλείς? :D:D:D:D

CPretenteriS
12-10-2011, 12:04
Ήταν γνωστό στα λαμόγια το κόλπο με τα δελτία... μιλάμε για πολύύύύύύ ξέπλυμα....:hmmm::hmmm:

napgeo
12-10-2011, 12:10
μα τι λετε τωρα.........ΜΟΝΟΝ οι πολιτικοι φταινε κανενας άλλος ελληνας!!!!!!!!


Γιώργο μου σωστά τα λες.
Να λάβεις όμως υπόψη σου ότι τον έλεγχο τον πραγματοποιεί η Κυβέρνηση των Αθηνών μέσω των υπηρεσιών της.
Και σου απευθύνω προσωπικά την ερώτηση .
:Απορία:Έκανε σωστά η Κυβέρνηση των Αθηνών τη δουλειά της.
Εάν ναι που κολάι το ότι μαζί τα φάγαμε…..

MARK
12-10-2011, 12:52
ΝεύραΝεύρα:hmmm::hmmm:ΝεύραΝεύρα

ckk
12-10-2011, 14:27
μα τι λετε τωρα.........ΜΟΝΟΝ οι πολιτικοι φταινε κανενας άλλος ελληνας!!!!!!!!


Φταίω και εγώ, που διόρισα τους κυρίους κυρίους Νειάδα και Σπανουδάκη ως προέδρους και διευθύνοντες συμβούλους. :sm7:


Σ.Σ. Και οι δύο υπάλληλοι από το προσωπικό του 'Αθήνα 2004'. :Απορία:

GeorgeP
12-10-2011, 14:30
Γιώργο μου σωστά τα λες.
Να λάβεις όμως υπόψη σου ότι τον έλεγχο τον πραγματοποιεί η Κυβέρνηση των Αθηνών μέσω των υπηρεσιών της.
Και σου απευθύνω προσωπικά την ερώτηση .
:Απορία:Έκανε σωστά η Κυβέρνηση των Αθηνών τη δουλειά της.
Εάν ναι που κολάι το ότι μαζί τα φάγαμε…..


Ρε Ναπολεωντα, σε αγαπω σε συμπαθω αλλα ωρες ωρες με βγαζεις απο τα ρουχα μου!:)

Για ποια κυβερνηση μιλας? την τωρινη των 2 χρονων ¨η την προηγουμενη των 7 χρονων? διοτι αυτη η ιστορια δεν παιζει μονον δυο χρονια αλλα....χρονια!!
Αν μιλας γιαυτην εδω την κυβερνηση θα επρεπε να της πεις και μπραβο που στα δυο χρονια που κυβερνα, οπως και να κυβερνα και στην οικονομικη κατασταση που βρισκεται, καταφερε και εβγαλε αυτα τα λαμογια στην φορα και δεν τα εκρυψε κατω απο το σεντονι.
Αν εννοεις αυτην την κυβερνηση θα επρεπε να της ματαπεις μπραβο που στα δυο χρονια που κυβερνα, οπως και να κυβερνα και στην οικονομικη κατασταση που βρισκεται, καταφερε και εισεπραξε 2δις απο τους κατοχους πλωτων πολυτελων κραββατοκαμαρων στον Φλοισβο.
Τελικα τιποτε δεν γινεται σε αυτην την χωρα αλλα ολο και κατι διαβαζουμε οτι γινεται.
Ειδες που ΟΛΟΙ μαζι τα φαγαμε ο καθεις με τον τροπο του?

Σε καλυψα???

GeorgeP
12-10-2011, 14:35
Φταίω και εγώ, που διόρισα τους κυρίους κυρίους Νειάδα και Σπανουδάκη ως προέδρους και διευθύνοντες συμβούλους. :sm7:


Σ.Σ. Και οι δύο υπάλληλοι από το προσωπικό του 'Αθήνα 2004'. :Απορία:



Χρηστο,

ειλικρινα με απογοητευεις..........:(, μας περνας για βλακες με αυτα που γραφεις μου φαινεται.
Δηλαδη οταν η κατασκευαστικη εταιρεια σου επαιρνε δημοσια εργα με τιμες 20πλασιες του κοστους ολα τα παραπανισια πηγαιναν σαν μιζες στους πολιτικους???????
Εσυ δεν κρατουσες τιποτα? Μηπως κρατουσες μονον το ''νομιμο'' +30% συν ΦΠΑ?
Μην πεις ''ΝΑΙ'' διοτι δεν νομιζω να σε πιστεψει κανεις!!!

αναφερομα ετσι στεγνα σε σενα προσωπικα διοτι αναφερεις ονοματα τα οποια αναποδεικτα σπιλωνεις!

ckk
12-10-2011, 15:41
Χρηστο,

ειλικρινα με απογοητευεις..........:(, μας περνας για βλακες με αυτα που γραφεις μου φαινεται.

Δικά σου συμπεράσματα. Μιλάς και εξ ονόματος άλλων?


Δηλαδη οταν η κατασκευαστικη εταιρεια σου επαιρνε δημοσια εργα με τιμες 20πλασιες του κοστους ολα τα παραπανισια πηγαιναν σαν μιζες στους πολιτικους???????

Μα τί λες τώρα? Επικοινωνείς?


Εσυ δεν κρατουσες τιποτα? Μηπως κρατουσες μονον το ''νομιμο'' +30% συν ΦΠΑ?

30%? :oοοοoh: (Μου αρέσει και το συγκεκριμένο cartoon). Ισχύει η ανωτέρω ερώτηση.


Μην πεις ''ΝΑΙ'' διοτι δεν νομιζω να σε πιστεψει κανεις!!!


Τί να πω? Μένω άναυδος. Τέτοια γνώση για τα τεράστια λογιστικά κέρδη της επιχείρησής μου… μάλλον θα βαρέθηκα να βγάζω κέρδη και την έκλεισα. :sm7: Γιώργο, στο έχω ξαναπεί. Δεν είσαι άσχετος. Θέλω καλό αντίδικο. Αισθάνομαι να κλέβω εκκλησία. Και τότε με αποδείξεις θα με πεις κλέφτη. :D

Πιστεύω όταν κάτσεις και ηρεμήσεις θα καταλάβεις το λάθος σου.


αναφερομα ετσι στεγνα σε σενα προσωπικα διοτι αναφερεις ονοματα τα οποια αναποδεικτα σπιλωνεις!

Βλέπεις να έχω κανένα πρόβλημα όταν αναφέρεσαι σε μένα? Καλό θα είναι να δένεις την υπόθεσή σου καλύτερα. Να έχει ενδιαφέρον και για μένα.

Το να βρίζεις και να κατηγορείς αναπόδεικτα και λάθος, δεν σε τιμά. Ρώτα και τον Doc…

frits
12-10-2011, 16:05
Ρε Γιώργο αυτά γίνονταν ή όχι με την κάλυψη των πολιτικών, όταν το ξέρει όλη η Ελλάδα χρόνια τώρα, αυτοί τι έκαναν ; :cool:

Ήταν εκεί και "κυβερνούσαν" καλύπτοντας αυτές τις λαμογιές γιατί ήταν δικοί τους άνθρωποι αυτοί που τις έκαναν ή τις κάλυπταν με το αζημίωτο πάντα...

Την λεγόμενη πολιτική ευθύνη γιατί δεν την αναφέρεις σε κανένα γραπτό σου....

Στην αγορά υπήρχαν άνθρωποι που άνοιγαν εταιρείες και ξέπλεναν (πολιτικό ?) χρήμα ανοίγοντας εταιρείες που πουλούσαν εμπορεύματα κάτω από το κόστος και ποτέ δεν τους πείραξε ποτέ κανένας.

Πάντως έχει πέσει μέσα μόνο σε ένα πράγμα, θυμάμαι σε μία κουβέντα μας μόλις είχε βγει το ΠΑΣΟΚ είχες πει ότι αυτός (ο ΓΑΠ ) δεν είναι σαν τους άλλους και θα αλλάξει την Ελλάδα...:D

Όταν πάντως σε μελλοντικά γκάλοπ ο ΓΑΠ θα παίρνει 0,01% στην προτίμηση για πρωθυπουργός ξέρουμε ποιός θα είναι ...:rolleyes:

GeorgeP
12-10-2011, 17:59
Ρε Γιώργο αυτά γίνονταν ή όχι με την κάλυψη των πολιτικών, όταν το ξέρει όλη η Ελλάδα χρόνια τώρα, αυτοί τι έκαναν ; :cool:

Ήταν εκεί και "κυβερνούσαν" καλύπτοντας αυτές τις λαμογιές γιατί ήταν δικοί τους άνθρωποι αυτοί που τις έκαναν ή τις κάλυπταν με το αζημίωτο πάντα...

Aυτο λεω και στον Χρηστο...ακριβως αυτο!!! Και οσοι ειναι μεσα σε αυτο το καζανι δεν δικαιουνται να μιλανε, ουτε και να διαμαρτυρονται σημερα!!


Την λεγόμενη πολιτική ευθύνη γιατί δεν την αναφέρεις σε κανένα γραπτό σου.......

Διοτι ποτε δεν ημουν οπαδος του ''συγνωμη δεν το 'θελα''


Στην αγορά υπήρχαν άνθρωποι που άνοιγαν εταιρείες και ξέπλεναν (πολιτικό ?) χρήμα ανοίγοντας εταιρείες που πουλούσαν εμπορεύματα κάτω από το κόστος και ποτέ δεν τους πείραξε ποτέ κανένας....

Ακριβως αυτο λεω και στον Χρηστο πιο πανω.


Πάντως έχει πέσει μέσα μόνο σε ένα πράγμα, θυμάμαι σε μία κουβέντα μας μόλις είχε βγει το ΠΑΣΟΚ είχες πει ότι αυτός (ο ΓΑΠ ) δεν είναι σαν τους άλλους και θα αλλάξει την Ελλάδα...:D

Όταν πάντως σε μελλοντικά γκάλοπ ο ΓΑΠ θα παίρνει 0,01% στην προτίμηση για πρωθυπουργός ξέρουμε ποιός θα είναι ...:rolleyes:

Η Ιστορια θα κρινει τον ΓΑΠ, τον ΚΚ και ολους...τοτε αν θα ζουμε κι ανλογως του τι θα λενε ¨η θα σου δωσω ξυλιες στον ποπο λεγοντας σου ''εγω στα'λεγα'' ¨η θα μου λες ''μα τι νομιζες ολοι οι άλλοι ηταν ηλιθιοι?'' και να σου οι ξυλιες στον δικο μου ποπο!!!

GeorgeP
12-10-2011, 18:02
Βλέπεις να έχω κανένα πρόβλημα όταν αναφέρεσαι σε μένα? Καλό θα είναι να δένεις την υπόθεσή σου καλύτερα. Να έχει ενδιαφέρον και για μένα.

Το να βρίζεις και να κατηγορείς αναπόδεικτα και λάθος, δεν σε τιμά. Ρώτα και τον Doc…


Η υποθεση ειναι δεμενη και οφλαμοφανης!!!!!!!

Οσο για την τελευταια παραγραφο φανταζομαι οτι εχεις ισχυρα στοιχεια για τους δυο κυριους του 2004 που αναφερεις πιο πανω, περιμενουμε να τα δουμε κι εμεις....¨η ο εισαγγελεας!;)