PDA

View Full Version : Από τους μισθούς και συντάξεις θα παρακρατείται η έκτακτη εισφορά


ortho
13-10-2011, 15:48
Με τροπολογία που θα κατατεθεί στη Βουλή την Παρασκευή, η είσπραξη της έκτακτης εισφοράς από το 2012 θα γίνεται σταδιακά, μέσω της παρακράτησης φόρου, όπως δήλωσε την Πέμπτη στη Βουλή ο υπουργός Οικονομικών Ευ. Βενιζέλος.

Δεν συνιστά περαιτέρω παρακράτηση, αλλά ένα «τεχνικό θέμα», είπε ο κ. Βενιζέλος.

Έτσι λοιπόν, από το 2012 η έκτακτη εισφορά θα παρακρατείται από τους μισθούς και τις συντάξεις.

Αυτό σημαίνει ότι το ποσό που θα πληρώνει ο κάθε φορολογούμενος θα παρακρατείται σε 12 με 14 μηνιαίες δόσεις.


Από τους μισθούς και συντάξεις θα παρακρατείται η έκτακτη εισφορά - Τελευταίες Ειδήσεις (http://www.tanea.gr/latestnews/article/?aid=4664877)

Arkas
13-10-2011, 16:36
Σε λίγο καιρό,
δεν θα δίνουν μισθούς ή συντάξεις,
αλλά .......ρέστα !


Sent by Arkas via Tapatalk !

ortho
13-10-2011, 17:00
Σε λίγο καιρό,
δεν θα δίνουν μισθούς ή συντάξεις,
αλλά .......ρέστα !


Sent by Arkas via Tapatalk !


Στη χθεσινή Ελευθεροτυπία είχε μερικά εκκαθαριστικά από εργάτες καθαριότητας. Εκεί να δεις υπόλοιπα μισθού! 1,03 ευρώ. Κάποια άλλα ήταν αρνητικά.

Ξέρουν τι κάνουν, ως συνήθως δηλαδή. Νάπολη θα γίνουμε, αλλά με γερμανική μαφία.

ntinopoulos
13-10-2011, 17:31
Σε λίγο καιρό,
δεν θα δίνουν μισθούς ή συντάξεις,
αλλά .......ρέστα !


Sent by Arkas via Tapatalk !
:sm7::sm7::sm7:

gsmaniac
13-10-2011, 18:30
Στη χθεσινή Ελευθεροτυπία είχε μερικά εκκαθαριστικά από εργάτες καθαριότητας. Εκεί να δεις υπόλοιπα μισθού! 1,03 ευρώ. Κάποια άλλα ήταν αρνητικά.

Ξέρουν τι κάνουν, ως συνήθως δηλαδή. Νάπολη θα γίνουμε, αλλά με γερμανική μαφία.


Καλα να πάθουν οι βρωμιαρηδες,γιατί κάνουν θόρυβο όταν μαζεύουν τα σκουπίδια.....:rolleyes:
Εργάτης νεκροταφείου ....μετα απο 32 χρόνια υπηρεσίας,με μισθο 1700 καθαρά,τον φτάσαμε στα 950.....:cool:

adventure
14-10-2011, 08:07
:hmmm::hmmm::hmmm:

ΝεύραΝεύρα

ortho
14-10-2011, 08:27
Σε ανελέητη φορολογική αφαίμαξη πέρα από κάθε λογική προχωρά το υπουργείο Οικονομικών από την 1η Ιανουαρίου του 2012. Ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης και υπουργός Οικονομικών Ευ. Βενιζέλος προανήγγειλε χθες από τη Βουλή την κατάθεση τροπολογίας σύμφωνα με την οποία από το επόμενο έτος η έκτακτη εισφορά θα παρακρατείται σε μηνιαία βάση από μισθούς και συντάξεις. Οπως διευκρίνιζαν στη συνέχεια συνεργάτες του, από την 1η Ιανουαρίου του 2012 θα αρχίσει η παρακράτηση της έκτακτης εισφοράς σε μισθούς και συντάξεις για τα εισοδήματα του 2012 ενώ με την εκκαθάριση των δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος του 2011 οι φορολογούμενοι θα λάβουν και το ειδοποιητήριο για την έκτακτη εισφορά των φετινών εισοδημάτων. Ετσι, οι φορολογούμενοι το επόμενο έτος θα κληθούν να πληρώσουν δύο φορές έκτακτη εισφορά, την ώρα που ορισμένοι δεν θα έχουν καλά καλά ξεπληρώσει την έκτακτη εισφορά για τα εισοδήματα του 2010, η εξόφληση της οποίας άρχισε από τον Σεπτέμβριο με δυνατότητα καταβολής σε έως έξι δόσεις.


κι η συνέχεια εδώ....
Διπλό το... έκτακτο φοροσόκ - Ελλάδα (http://www.tanea.gr/ellada/article/?aid=4665070)

EOD-K9
14-10-2011, 09:43
:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

πια ρεστα

καθε μηνα θα δίνεις για να μπορείς να δουλεύεις

yns
14-10-2011, 12:12
Ευτυχώς που είμαι άνεργος!!! :hmmm:

ckk
14-10-2011, 17:12
Καλα να πάθουν οι βρωμιαρηδες,γιατί κάνουν θόρυβο όταν μαζεύουν τα σκουπίδια.....:rolleyes:
Εργάτης νεκροταφείου ....μετα απο 32 χρόνια υπηρεσίας,με μισθο 1700 καθαρά,τον φτάσαμε στα 950.....:cool:


Ρε πούσ@η μου και συ, επάγγελμα που βρήκες να μας πεις.

Και μετά μου λέτε να μην γράφω κακές λέξεις... :sm7:

gemara
15-10-2011, 22:23
Καλα να πάθουν οι βρωμιαρηδες,γιατί κάνουν θόρυβο όταν μαζεύουν τα σκουπίδια.....:rolleyes:
Εργάτης νεκροταφείου ....μετα απο 32 χρόνια υπηρεσίας,με μισθο 1700 καθαρά,τον φτάσαμε στα 950.....:cool:

Υπάλληλος του δήμου με 1300€, σύζυγο και 2 παιδιά, του τον πήγανε στα 800 χτες μου είπε...:cool:

Γνωστός φίλος γιατρός, είδε τη μισθοδοσία του προχτές, με "κάτι" κρατήσεις που έκαναν αναδρομικά σε όλους τους γιατρούς, 524€.

Φίλος μου αστυνόμος είδε 4 κατοστάρικα λιγότερα αυτό το μήνα και παραπατάει απ΄την στεναχώρια όποτε τον βλέπω τον άνθρωπο...

Ο στόχος είναι να πάνε οι περισσότεροι το πολύ στο 55% που ελάμβαναν πρό Γιωργάκη.

Κολλητός μου που είδε το RT που πουλιόταν εδώ μέσα στο φόρουμ λίγο πριν πάει να το δει για να το πάρει, του μπούκαραν μέρα μεσημέρι μέσα στο σπίτι και του σήκωσαν τα πάντα. Πάνω από 15 χιλιάρικα ζημιά. Πήγε στην αστυνομία, δεν τους καίγεται καρφάκι μου είπε. Κάθε 10 λεπτά γίνεται μια διάρρηξη στο λεκανοπέδιο. Δείτε από κάτω τι γράφω για να καταλάβετε γιατί δεν καίγεται καρφάκι στην αστυνομία... Τον είδα σήμερα στο Φλοίσβο, με τη γυναίκα του και τα δυο μωρά του, είναι σε κακή ψυχολογική κατάσταση οι άνθρωποι πέραν του γενικού σαλταρίσματος.

Πήγα το γιό μου χτες στο Ασκληπιείο για να του βάλουν τελικά ένα νάρθηκα στο χέρι, στις 8 το πρωί με #2 στο χαρτάκι σειράς προτεραιότητας, άδειο το νοσοκομείο, μας εξυπηρέτησαν στις 10. Κάτι για "λευκή απεργία" των γιατρών άκουσα.

tsompanis
15-10-2011, 22:36
Ο στόχος είναι να πάνε οι περισσότεροι το πολύ στο 55% που ελάμβαναν πρό Γιωργάκη.



Συγνώμη που ρωτάω...,
Στους απόστρατους αξιωματικούς πόσο % μείωση υπάρχει σήμερα?

ckk
15-10-2011, 22:38
Γνωστός μου, Δ/ντης στο Παρακαταθηκών και Δανείων έλαβε εκκαθαριστικό


-€150

Η σύζυγός του στον ΟΠΑΠ... απελύθη.

Να μην σας πω τί σφαγή γίνεται στις διαφημιστικές, άπατες - άλλες κλείνουν και το λένε - άλλες στον νόμο 99 - άλλες κλείνουν και δεν το λένε. Έπεσε ο άλλος στο Μαρούσι, τις προάλλες και αυτοκτόνησε - Leo Burnett - Karamella (Αγάπη Βαρδινογιάννη)...

gemara
15-10-2011, 22:42
Συγνώμη που ρωτάω...,
Στους απόστρατους αξιωματικούς πόσο % μείωση υπάρχει σήμερα?

Για ποιον μήνα ρωτάς; Κάθε μήνα αλλάζει αυτό!:sm7:
Κάπου στο 40% από τότε που ήρθε ο βλάκας χωρίς να υπολογίσουμε τα χαράτσια, ακρίβειες κλπ.:Απορία:

ortho
16-10-2011, 00:48
Η Ελλάδα ζει το σοσιαληστρικό όνειρο του ΓΑΠ!

black_hawk
16-10-2011, 00:59
.. σοσιαληστρικό όνειρο του ΓΑΠ!

Kαι αυτοι, νυχτα θα φυγουν! (ΑΝ! προλαβουν βεβαια, οπως παν τα πραγματα.. :rolleyes: )

Troublemaker
16-10-2011, 01:24
Να τα φανε στους γιατρους!!!!!!
Για αυτον τον μηνα κ τους επομενους 3 ο μισθος του αντρα μου θα ειναι 650 ευρω γιατι τους κανανε αναδρομικα λεει κρατησεις! Νεύρα Νεύρα

Απο εδω ομως Πάνω από 80 εκατομμύρια ευρώ ζητούν αναδρομικά πρώην Βουλευτές (!!!) | ANTINEWS (http://www.antinews.gr/2011/05/03/99147/) δεν ειδα να "κρατανε" τιποτα!!!
Ακουγα να λενε πως η χουντα ηταν ασχημο πραγμα, δε ξερω δε την εζησα, ομως κ αυτο το αποφασιζουμε κ διαταζουμε ή μαλλον εκτελουμε, τι διαφορα εχει απο τοτε? Α, ναι! Τοτε δεν χρωσταγε πουθενα κανεις! Ολα τα αλλα ιδια ειναι! Νεύρα