PDA

View Full Version : πλυσιμο μπουφαν


minaskapetanakis
15-10-2011, 15:45
Μηπως μπορει να μου πει κανεις αν το καλοκαιρινο μπουφαν πλενεται στο πλυντηριο? Εχω βγαλει ηδη ολα τα προστατευτικα. Ή μηπως να το παω καθαριστηριο?

dimitrisb
15-10-2011, 15:53
Γεια σου φίλε...
Να σου πω την αλήθεια τα μπουφάν τα πλένω με χλιαρό νερό, στη λεκάνη και χρησιμοποιώ απορρυπακτικό (υγρό) για τα μάλλινα που δεν κάνει πολύ αφρό!
Το απλώνω να στεγνώσει χωρίς να το βλέπει ο ήλιος.
Ελπίζω να σε βοήθησα ... :)

REK
15-10-2011, 15:56
μεχρι πριν απο λιγο καιρό τα επλενα στο χερι..δοκιμασα το πλυντηριο..ΜΙΑ ΧΑΡΟΥΛΑ

minaskapetanakis
15-10-2011, 16:09
οκ, ευχαριστω !!!

FANISGS
15-10-2011, 16:10
Μηπως μπορει να μου πει κανεις αν το καλοκαιρινο μπουφαν πλενεται στο πλυντηριο? Εχω βγαλει ηδη ολα τα προστατευτικα. Ή μηπως να το παω καθαριστηριο?

εννοειται καθαριστηριο

nivam
15-10-2011, 16:15
...κι εγώ πλυντήριο, στους 30 κ όπού έχει έντολες μαυρίλες απλώνω υγρό απορρυπαντικό. Πρόγραμμα για ευαίσθητα ή αθλητικά κ όχι στύψιμο.
Αυτά που ήξερε η.... Θεία Όλγα ...να τα ξεχάσει :D :D

minaskapetanakis
15-10-2011, 16:43
Η θεια Ολγα καβαλαει μηχανακι??? :sm7:

babisadve
15-10-2011, 17:01
Δεν έχει ταμπελάκι με οδηγίες? :Απορία:

gsmaniac
15-10-2011, 17:21
Εγω το δίνω στην Γυναικα μου και το πλένει.....:D

GsDakar
15-10-2011, 17:28
Εγω το δίνω στην Γυναικα μου και το πλένει.....:D

:sm7::sm7::sm7:

minaskapetanakis
15-10-2011, 17:33
:sm7:Μα κι εμενα η γυναικα μου με ρωτησε ... για να μην το χαλασει και βρει τον μπελα της !!!!:sm7::sm7::sm7:

nivam
15-10-2011, 17:45
Άμα το πλένει η γυναίκα σου, εννοείται στο χέρι :D

geod
15-10-2011, 17:46
Παιδιά στο πλυντήριο στη θέση outdoor σε κρύο νερό και στύψιμο στις 400στρ. και γίνονται καλύτερα από το καθαριστήριο.;)

gass
15-10-2011, 18:26
Στο πλυντήριο πάντως, δεν βγανουν καλά οι μαυρίλες από τα ανακλαστικά.
:(:(

Thanos-GS
18-10-2011, 01:19
Παιδιά στο πλυντήριο στη θέση outdoor σε κρύο νερό και στύψιμο στις 400στρ. και γίνονται καλύτερα από το καθαριστήριο.;)

Στο πλυντήριο πάντως, δεν βγανουν καλά οι μαυρίλες από τα ανακλαστικά.
:(:(

Σωστος ο Geod ως προς το εκτελεστικο κοματι.... (αν δεν εχετε προγραμμα outdoor βαλτε τα σε προγραμμα για ευαισθητα π.χ. μαλινα) αυτο το κανουμε γιατι σε αυτα τα προγραμματα ο καδος του πλυντηριου δουλευει με πολυ απαλες και λιγες κινησεις. Αυτο γινετε κυριως για να μη καταστραφουν οι μεμβρανες αδιαβροχοποιησης που εχουν μεσα τα μπουφαν μας.Αν μιλαμε για μπουφαν χωρις ή με αφερουμενη μεμβρανη δε παιζει τοσο ρολο αυτο μιας και τα υφασματα ειναι πολυ σκληρα και δε παθαινουν κατι απο τη τριβη.Το στυψιμο ειναι ψιλο μυθος. μιας και το ρουχο την στιγμη εκεινη ειναι συνηθως ακινητο μεσα στο καδο αλλα για ψυχολογικους κυριως λογους μαξιμουμ 800 στροφες. ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ στις μεμβρανες ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΔΙΑ ΡΟΠΑΛΟΥ η χρηση μαλακτικου.Σε πολλα μπουφαν μπορει να το διαβασετε και στις οδηγιες καθαρισμου (θα το δειτε και σε μπουφαν σκι). Τωρα αγαπητε Geod για το β σκελος μην υποτιμας ενα καλο επαγγελματια. θα σου απαντησω δινοντας απαντηση και στο φιλο gass. Ενας καθαριστης που ξερει τι κανει θα χρησιμοποιησει τα καταληλα προϊοντα ωστε να απομακρυνει λεκεδες και βρωμα-μαυριλα που συνηθως μαζευουν τα μπουφαν μας απο καυσαερια η απο τη βροχη που μας ψεκαζουν τα προπορευομενα οχηματα που μπορει να περιεχει οτι βρωμια εχει κατω ο δρομος (λαδια γρασα κλπ αϊδιαστικες ουσιες).Ενα καλο προιον προεργασιας και μια μαλακη βουρτσα πριν το πλυντηριο θα καθαρισουν και τα αντανακλαστικα σου και τη λυπαροτητα απο το δερμα σου στο γιακα κλπ κλπ. Επισεις θα προτεινο να μη περιμενετε να γινει χαλια το μπουφαν σας για να το καθαρισετε... η βρωμα και οι λεκεδες με το καιρο ποτιζουν τις ινες του υφασματος και απομακρυνονται πιο δυσκολα. Τελος το καλοκαιρινο μπουφαν θα το καθαρισεις τωρα που τελειωσε η χρηση του... για να αποφυγεις το παραπανω.... αντιστροφα για το χειμερινο σου, θα τα φυλαξεις καθαρισμενα.Μη σας ψαρωνουν στα καθαριστηρια γιατι το χω δει και αυτο (και σε διαφιμιστηκες καταχωρησεις μαγαζιων με αξεσουαρ)να χρεωνουν παλαβες τιμες και καλα οτι ειναι μηχανης το μπουφαν και κανουν ειδικη μεταχειρηση.... ο τροπος που ειπα ειναι αυτος που γινετε και το κοστος πρεπει να ειναι αυτο ενος απλου μπουφαν (μονο τα δερματινα κοστιζουν αρκετα παραπανω).
Ελπιζω να σας φανηκα χρησιμος...Γέλιο
και για να μην απορειτε γιατι τα λεω ολα αυτα...... εχω καθαριστηριο. Οτι αλλο θελετε με ρωτατε.

squad
26-05-2013, 17:37
εχω το dainese teren,στις οδηγιες λεει πλυσιμο στο χερι,και ρωταω εγω,υπαρχει κινδυνος να χαλασει το παντελονι η το μπουφαν αν μπει στο πλυντηριο?εχοντας βγαλει βεβαια τις αδιαβροχοποιησεις και τις θερμικες επενδυσεις και απο τα δυο.οι εταιρεις μας λενε να πλενεται στο χερι για να μην χαλασει η αδιαβροχοποιηση.εμεις ομως τις αφαιρουμε,δεν βλεπω τον λογο να μην το πλενουμε στο πλυντιριο,η ερωτηση μου αφορα και τον καλοκαιρινο εξοπλισμο.

LakisGS
26-05-2013, 19:37
εχω το dainese teren,στις οδηγιες λεει πλυσιμο στο χερι,και ρωταω εγω,υπαρχει κινδυνος να χαλασει το παντελονι η το μπουφαν αν μπει στο πλυντηριο?εχοντας βγαλει βεβαια τις αδιαβροχοποιησεις και τις θερμικες επενδυσεις και απο τα δυο.οι εταιρεις μας λενε να πλενεται στο χερι για να μην χαλασει η αδιαβροχοποιηση.εμεις ομως τις αφαιρουμε,δεν βλεπω τον λογο να μην το πλενουμε στο πλυντιριο,η ερωτηση μου αφορα και τον καλοκαιρινο εξοπλισμο.

"Ελαφρύ" πρόγραμμα για ευαίσθητα ρούχα, ΧΩΡΙΣ στύψιμο. Χρόνια τα πλένει έτσι η γυναίκα μου, και τα αφάλτινα και τα λασπωμένα, και δεν έχουν πάθει τίποτα, από το πλύσιμο τουλάχιστον...;) Τα λασπωμένα, τα ξεπλένουμε λιγουλάκι πριν. Όχι με όλο το βουνό μέσα στο πλυντήριο....

aeriko
26-05-2013, 19:53
"Ελαφρύ" πρόγραμμα για ευαίσθητα ρούχα, ΧΩΡΙΣ στύψιμο. Χρόνια τα πλένει έτσι η γυναίκα μου, και τα αφάλτινα και τα λασπωμένα, και δεν έχουν πάθει τίποτα, από το πλύσιμο τουλάχιστον...;) Τα λασπωμένα, τα ξεπλένουμε λιγουλάκι πριν. Όχι με όλο το βουνό μέσα στο πλυντήριο....

Ετσι έπλυνα τα χειμερινά,να είμαστε καλά θα δείξει ο επόμενος χειμώνας:)

LakisGS
26-05-2013, 20:11
Ετσι έπλυνα τα χειμερινά,να είμαστε καλά θα δείξει ο επόμενος χειμώνας:)

Don't worry... ;) :)

nikos-x
26-05-2013, 20:30
...... εχω καθαριστηριο. Οτι αλλο θελετε με ρωτατε.

Πάνω στην ώρα, ευχαριστούμε. :)
Άσφαλτος-άσφαλτος . . . αλλά ένα πλυντήριο θα το βάλουμε,

Papadopaidi
27-05-2013, 00:03
Εντάξει απ' ότι κατάλαβα στο πλυντήριο στο "απαλό" με κρύο
νερό κ στύψιμο μέχρι 600-800 στροφές.Φυσικά βγάζουμε τις
προστασίες αλλά τι γίνεται όταν έχουμε 2 επενδύσεις; Απλά τις
αφαιρούμε κ τις βάζουμε μέσα στον κάδο ή έχουν κάποιο υλικό που
θα υποστεί καταστροφή; :wo20:

tazman
27-05-2013, 00:23
:wha06:

KRASOPATERAS
27-05-2013, 00:56
Αν είναι ένα απλό παντελόνι το βάζεις άνετα στο πλυντήριο, αν έχει μεμβράνες από μέσα που δεν περνάει νερό αλλά είναι αναπνέων κλπ όσο λιγότερο το ταλαιπωρείς τόσο περισσότερο θα το έχεις.

squad
27-05-2013, 09:42
Εντάξει απ' ότι κατάλαβα στο πλυντήριο στο "απαλό" με κρύο
νερό κ στύψιμο μέχρι 600-800 στροφές.Φυσικά βγάζουμε τις
προστασίες αλλά τι γίνεται όταν έχουμε 2 επενδύσεις; Απλά τις
αφαιρούμε κ τις βάζουμε μέσα στον κάδο ή έχουν κάποιο υλικό που
θα υποστεί καταστροφή; :wo20:

αν εχεις παντελονι/μπουφαν που αφαιρουνται οι επενδυσεις της αδιαβροχοποιησης και της θερμικης,τις βγαζεις και τις δυο και το βαζεις πλυντηριο.αν δεν αφαιρουνται το πλυνεις στο χερι,ετσι ωστε να μην χαθει αδιαβροχοποιηση.
Καλο πλυσιμο! :D

Papadopaidi
31-05-2013, 21:49
αν εχεις παντελονι/μπουφαν που αφαιρουνται οι επενδυσεις της αδιαβροχοποιησης και της θερμικης,τις βγαζεις και τις δυο και το βαζεις πλυντηριο.αν δεν αφαιρουνται το πλυνεις στο χερι,ετσι ωστε να μην χαθει αδιαβροχοποιηση.
Καλο πλυσιμο! :D
Κατανοητό αλλά το πλυντήριο με ποιό τρόπο καταστρέφει
την αδιαβροχοποίηση; :u13:

Arkas
31-05-2013, 22:46
Εντάξει απ' ότι κατάλαβα στο πλυντήριο στο "απαλό" με κρύο
νερό κ στύψιμο μέχρι 600-800 στροφές.Φυσικά βγάζουμε τις
προστασίες αλλά τι γίνεται όταν έχουμε 2 επενδύσεις; Απλά τις
αφαιρούμε κ τις βάζουμε μέσα στον κάδο ή έχουν κάποιο υλικό που
θα υποστεί καταστροφή; :wo20:
ΟΧΙ στίψιμο ευλογημένε !
Θα το πάρεις σε τεμάχια ...

brasidas12
31-05-2013, 23:11
Εγώ πάντως το δικό μου το έβαλα στην μπανιέρα μέσα σε χλιαρό νερό κανα 2ωρο να μουλιασει με απορρυπαντικό.μετά απλά το κουνησα δεξιά αριστερά κ το κρέμασα σε μια κρεμαστρα να φύγουν τα νερα μόνα τους κ να στεγνώσει σε σκιερό μέρος....τώρα με τις ζέστες σε 2 μέρες ήταν έτοιμο να το βάλω....

στάλθηκε από το galaxy s2 μου

Papadopaidi
01-06-2013, 20:29
ΟΧΙ στίψιμο ευλογημένε !
Θα το πάρεις σε τεμάχια ...



Ο Θεός μαζί σου Δημήτριε. Ευχαριστώ.

http://digilander.libero.it/iomaria2006/religione5.gif

alx_k
01-06-2013, 21:54
Απο προσωπικη μου πειρα, εχω πληνει και στο χερι και στο πλυντηριο.
Στο χερι με μουλιασμα πρωτα και αρκετο τριψιμο, το αποτελεσμα ειναι ικανοποιητικο.
Με πλυσιμο στο πλυντηριο το μονο που ειδα ειναι ωραιο αρωμα απο το απορρυπαντικο και τιποτα αλλο...:(

Τις στολες μου τις πλενω 3 φορες τον χρονο και τις χρησιμοποιω αρκετα συχνα, σε ολες τις καιρικες συνθηκες και σε ολα τα τεραιν ;)

Εστάλη από ΤΑΠΑΤΟΚ-ΤΑΠΑΤΟΚ!

Arkas
01-06-2013, 22:11
Όταν είναι πολύ λερωμένα τα ρούχα μας,
μπουφάν ή παντελόνι,
από λάσπες και χώματα τα χωμάτινα
από μαυροζούμια των προπορευόμενων οχημάτων
και ζωύφια - τα ασφάλτινα,
μια προεργασία καθαρίσματος
με τρίψιμο με βούρτσα - απορρυπαντικό - χλιαρό νερό,
στο χέρι, πριν το πλυντήριο,
ενδείκνυται σοβαρά !

-DHMHTRHS-
02-06-2013, 12:10
Όταν είναι πολύ λερωμένα τα ρούχα μας,
μπουφάν ή παντελόνι,
από λάσπες και χώματα τα χωμάτινα
από μαυροζούμια των προπορευόμενων οχημάτων
και ζωύφια - τα ασφάλτινα,
μια προεργασία καθαρίσματος
με τρίψιμο με βούρτσα - απορρυπαντικό - χλιαρό νερό,
στο χέρι, πριν το πλυντήριο,
ενδείκνυται σοβαρά !

Δημητρη σωστο σε βρισκω και μονο να συμπληρωσω οτι οταν το μπουφαν η το παντελονι το βαλεις στο πλυντηριο σε πολλες η λιγες στροφες τσακιζει η αδιαβροχοποιησει που εχει και αρχιζει να μπαζει νερα απο αυτα τα μερη.Γι αυτο καλυτερα στο χερι για να το εχεις περισσοτερο καιρο.:ye02:

kwstas
04-06-2013, 15:08
Στο χερι με πρασινο σαπουνι κα χλιαρο νερο....οπου εχει βρωμια με το σαπουνι τοπικα και με ενα πανακι/σφουγγαρι τοπικα τριψιμο, καλο ξεβγαλμα και στεγνωμα σε σκια οχι στον ηλιο/καλοριφερ κτλ.

Οι προστασιες αφαιρουνται σε καθε πλυσιμο και καθαριζονται με ενα νωπο πανακι!