PDA

View Full Version : Μαζί τα φάγαμε...?? ΟΧΙ !! Μαζί τα φάγατε...


CPretenteriS
18-10-2011, 12:44
"- Παντελή, δεν δουλεύεις σήμερα; (στην ΕΥΔΑΠ);
- Πετάχτηκα δυο λεπτά να πάρω τη γυναίκα μου - κουρεύει μια πελάτισσά της εδώ δίπλα.
- Δουλεύει σε σπίτια; Και αποδείξεις πώς κόβει ρε συ;
- Δεν κόβει, αυτό έλειπε με 12 ευρώ που χρεώνει το κούρεμα. Ούτε μπλοκ δεν έχει.
- Και από ασφάλιση για σύνταξη τι κάνει;
- Την παίρνει εικονικά ένας κουμπάρος μας στο ξενοδοχείο του έξι μήνες τον χρόνο και τους υπόλοιπους μπαίνει στο ταμείο ανεργίας.
Του δίνουμε μόνο τις εισφορές.
- Ωραία, είναι ασφαλισμένη, θα έχει σύνταξη και παίρνετε και κάτι.
- Σιγά, ούτε για τη βενζίνη της δεν φτάνουν αυτά που δίνει το Ταμείο (ανεργίας)!
- Αλλά κι εσείς τρίτο αυτοκίνητο τι το θέλατε;
- Το πήραμε ως τρίτεκνοι χωρίς εισφορά και πάει η κόρη μας στο σχολείο.
- Μπα; Εχει δίπλωμα.
- Οχι, αλλά φέτος γίνεται 18 και θα της βγάλω.
- Και με το αγροτικό ποιος κυκλοφορεί;
- Ο μεγάλος γιος μας, αλλά προσέχει.
- Τι πράγμα;
- Δεν έχει πινακίδες, δεν βγάλαμε. Ούτε ασφάλεια, δεν συμφέρει.
Εξάλλου μόνο Σαββατοκύριακα το κινεί.
- Για να πάει πού;
- Στον κουμπάρο με το ξενοδοχείο, δουλεύει στην ταβέρνα.
Λέω μήπως τον πάρει κι αυτόν σαν τη μάνα του, να έχει ασφάλιση.
Πετάγεται και στο χωριό και βοηθάει τον αδελφό μου στα πρόβατα και τις ελιές.
- Εχει καμιά εκατοστή πρόβατα νομίζω.
- Μπα...., καμιά 25 αριά έμειναν. Αλλά επιδότηση παίρνει για 100.
- Και ο έλεγχος δεν τον πιάνει;
- Οταν έχει μέτρημα τού στέλνει ο γείτονας τα δικά του. !
- Και με τις ελιές ;
- Είχαμε 200 ρίζες, άλλα οι μισές ξεράθηκαν.
- Δεν ξαναφύτεψες;
- Δεν συμφέρει.
Με 2-3 ευρώ το κιλό το λάδι, τα μισά τα παίρνουν οι Αλβανοί, άσε λιπάσματα, οργώματα.
Μια χαρά είναι με την επιδότηση.!..."

:hmmm::mad:Νεύρα

lounigs
18-10-2011, 12:50
:sm7::sm7::sm7:

CPretenteriS
18-10-2011, 12:51
:sm7::sm7::sm7:

Εγώ θα 'βαζα :yz:yz:yz

Sakis
18-10-2011, 12:57
Και αν συνεχίσουμε τελειωμό δεν θα ΄χει λίστα της "εξυπνάδας-κουτοπονηριάς μας"
:hmmm: :(:( :hmmm:

CPretenteriS
18-10-2011, 13:12
Και αν συνεχίσουμε τελειωμό δεν θα ΄χει λίστα της "εξυπνάδας-κουτοπονηριάς μας"
:hmmm: :(:( :hmmm:

Και ξέρεις ποιο είναι το χειρότερο ρε φίλε...??

Ότι ακόμα και αυτή τη στιγμή που μιλάμε... μεσούσης της κρίσης... και λόγω του ότι δεν υπάρχει ίχνος τσίπας, αυτά συνεχίζουν και γίνονται κανονικά και με το... "νόμο"...:hmmm::hmmm:

gsmaniac
18-10-2011, 13:12
Και αν συνεχίσουμε τελειωμό δεν θα ΄χει λίστα της "εξυπνάδας-κουτοπονηριάς μας"
:hmmm: :(:( :hmmm:

Επειδή έχει πέσει πολύ αντιπαράθεση.....για το ποιος είναι περισσότερο λαμόγιο από τον άλλον,βλέπω να χοντραινει το πράγμα,γιατί ΟλΟΙ έχουμε ράμματα για την γουνα ΌΛΩΝ....:cool:

geolag
18-10-2011, 13:16
Επειδή έχει πέσει πολύ αντιπαράθεση.....για το ποιος είναι περισσότερο λαμόγιο από τον άλλον,βλέπω να χοντραινει το πράγμα,γιατί ΟλΟΙ έχουμε ράμματα για την γουνα ΌΛΩΝ....:cool:

Πες τα χρυσόστομε

CPretenteriS
18-10-2011, 13:26
Επειδή έχει πέσει πολύ αντιπαράθεση.....για το ποιος είναι περισσότερο λαμόγιο από τον άλλον,βλέπω να χοντραινει το πράγμα,γιατί ΟλΟΙ έχουμε ράμματα για την γουνα ΌΛΩΝ....:cool:

Πες τα χρυσόστομε

Σας προκαλώ λοιπόν να αναφέρετε τα δικά μου ράμματα γιατί δε δέχομαι το χαρακτηρισμό σας !! :hmmm:

gsmaniac
18-10-2011, 13:29
Σας προκαλώ λοιπόν να αναφέρετε τα δικά μου ράμματα γιατί δε δέχομαι το χαρακτηρισμό σας !! :hmmm:

Σε τρώει ο κ@λ@ρακος:D σου;;;;;

CPretenteriS
18-10-2011, 13:31
Σε τρώει ο κ@λ@ρακος:D σου;;;;;

Αν έχεις κάτι εναντίον μου, ευχαρίστως να το ακούσω...:hmmm:

sotos
18-10-2011, 13:39
Παιδιά όλοι βάλαμε το χεράκι μας. Αλλά μην μπούμε και ΟΛΟΙ στον ίδιο ντορβά:hmmm:
Ο καημένος ο πολίτης ίσα που ακούμπησε το δάχτυλο στο μέλι (που του το έφερναν μπροστά στη μύτη του οι ρουφιάνες οι τράπεζες) και τα λαμόγια οι πολιτικοί φάγανε ΟΛΟ το βάζο. Μαζί με το τσίγκινο καπάκι.ΝεύραΝεύραΝεύρα

gsmaniac
18-10-2011, 13:44
Αν έχεις κάτι εναντίον μου, ευχαρίστως να το ακούσω...:hmmm:

Εγώ δεν δουλεύω στην ΕΥΔΑΠ και δεν με θιγεις με αυτά που γράφεις,τα οποία είναι συχνό φαινόμενο,αλλά υπάρχουν άσχημα και στο ελεύθερο εμπόριο και στην παροχή υπηρεσιών....;)
Για σένα τι να γράψω;;;;;;
Αλλά ....αν θέλεις να αναφέρεις οποιοδήποτε επάγγελμα κοντινου σου προσώπου,να σου πω εγώ λαμογιες που γίνονται και θα συμφωνήσουμε...;)
Αλλά αν νομίζεις ότι κάνουμε κάτι καλο,με το να συγκρίνουμε τις λαμογιες ΜΑΣ....θα διαφωνησω:hmmm:

adventure
18-10-2011, 13:50
:hmmm::hmmm::hmmm:

ckk
18-10-2011, 14:08
Εγώ δεν δουλεύω στην ΕΥΔΑΠ και δεν με θιγεις με αυτά που γράφεις,τα οποία είναι συχνό φαινόμενο,αλλά υπάρχουν άσχημα και στο ελεύθερο εμπόριο και στην παροχή υπηρεσιών....;)
Για σένα τι να γράψω;;;;;;
Αλλά ....αν θέλεις να αναφέρεις οποιοδήποτε επάγγελμα κοντινου σου προσώπου,να σου πω εγώ λαμογιες που γίνονται και θα συμφωνήσουμε...;)
Αλλά αν νομίζεις ότι κάνουμε κάτι καλο,με το να συγκρίνουμε τις λαμογιες ΜΑΣ....θα διαφωνησω:hmmm:


Κώστα όλα αυτά που αναφέρονται έγιναν και γίνονται. Ούτε όλοι οι αξιόλογοι βοσκοί είναι λαμόγια, ούτε όλοι οι αξιοπρεπείς ελαιοπαραγωγοί, ούτε όλες οι κομμώτριες, ούτε – ούτε – ούτε.

Πες μου όμως, αν εγώ έρθω στο σκάφος σου και θέλω να είμαι στο ‘καντηλάκι’ με άνεμο 8, ή να σου βάλω μουράβια ανύπαρκτη, τί θα μου κάνεις? Θα μου περάσεις το άλμπουρο, μάλλον.

Αν έρθεις εσύ στη βάρκα μου και φουντάρεις σε ρεμέτζα ή με κλέβεις στα ανταλλακτικά, τί θα σου κάνω? Απαγορεύεται να σου πω, ότι θα σε πάω γ####### στον ανήφορο, μέχρι την Σαμοθράκη.

Ο καπετάνιος φταίει και όχι το πλήρωμα. Αν δεν αφήσει ο καπετάνιος να συμβούν αυτά, δεν θα συμβούν. Δεν θα συνέβαιναν.

Αλλά τα άφησαν να συμβαίνουν και μάλιστα τα υπέθαλπαν, για να κονομάνε. Και τώρα θερίζουν τις θύελλες, που έσπειραν. Μονάχα που, σε αυτές τις θύελλες, ΕΓΩ, θα βάλω τους πολιτικούς στο ‘καντηλάκι’ σου.

Του σκάφους ή το πραγματικό. Αν αυτά τα λαμόγια κατορθώνουν να χωρίζουν τον λαό, είναι εις βάρος μας. Είμαστε άξιοι της τύχης μας.


Η ισχύς εν τη ενώσει. Όποιος θέλει ακολουθεί. :)

CPretenteriS
18-10-2011, 14:14
Εγώ δεν δουλεύω στην ΕΥΔΑΠ και δεν με θιγεις με αυτά που γράφεις,τα οποία είναι συχνό φαινόμενο,αλλά υπάρχουν άσχημα και στο ελεύθερο εμπόριο και στην παροχή υπηρεσιών....;)
Για σένα τι να γράψω;;;;;;
Αλλά ....αν θέλεις να αναφέρεις οποιοδήποτε επάγγελμα κοντινου σου προσώπου,να σου πω εγώ λαμογιες που γίνονται και θα συμφωνήσουμε...;)
Αλλά αν νομίζεις ότι κάνουμε κάτι καλο,με το να συγκρίνουμε τις λαμογιες ΜΑΣ....θα διαφωνησω:hmmm:

Πιο κοντινό από τον πατέρα μου δεν έχω...

Αυτό που μπορώ να σου πω συνοπτικά, είναι ότι από το 1985 που έχει το μαγαζί έκοβε αποδείξεις για τα πάντα με αποτέλεσμα να έχει συνέταιρο την εφορία...:mad::mad: Για τα δε ρολόγια, εκτός από τις αποδείξεις, υποχρεωνόταν και σε έκδοση χειρόγραφου Δελτίου Τελωνειακής παρακολουθήσεως, τα οποία πήγαινα εγώ στην πλατεία κουμουνδούρου για να μου τα "τρυπήσουν"...:hmmm:

Σε επίσκεψη δε αλήτη εφοριακού (από αυτούς που τα έπαιρναν από 10 μεριές)... επειδή ζητούσε λάδωμα για εκείνον και την παρέα του (3 ρολόγια ήθελαν)... και επειδή ο πατέρας μου του είπε "δε σας δίνω τίποτα... ψάξτε", έψαξαν... και επειδή δε βρήκαν κάτι... του έκοψαν πρόστιμο για μία καφετιέρα και ένα ραδιόφωνο που τα είχε αγοράσει με απόδειξη από τον Κωτσόβολο την οποία αντί να καταχωρήσει, την πέταξε...

Που να φανταζόταν ο έρμος...?:hmmm::hmmm::mad:

Hekima
18-10-2011, 14:14
Κώστα όλα αυτά που αναφέρονται έγιναν και γίνονται. Ούτε όλοι οι αξιόλογοι βοσκοί είναι λαμόγια, ούτε όλοι οι αξιοπρεπείς ελαιοπαραγωγοί, ούτε όλες οι κομμώτριες, ούτε – ούτε – ούτε.

Πες μου όμως, αν εγώ έρθω στο σκάφος σου και θέλω να είμαι στο ‘καντηλάκι’ με άνεμο 8, ή να σου βάλω μουράβια ανύπαρκτη, τί θα μου κάνεις? Θα μου περάσεις το άλμπουρο, μάλλον.

Αν έρθεις εσύ στη βάρκα μου και φουντάρεις σε ρεμέτζα ή με κλέβεις στα ανταλλακτικά, τί θα σου κάνω? Απαγορεύεται να σου πω, ότι θα σε πάω γαμιώντας στον ανήφορο, μέχρι την Σαμοθράκη.

Ο καπετάνιος φταίει και όχι το πλήρωμα. Αν δεν αφήσει ο καπετάνιος να συμβούν αυτά, δεν θα συμβούν. Δεν θα συνέβαιναν.

Αλλά τα άφησαν να συμβαίνουν και μάλιστα τα υπέθαλπαν, για να κονομάνε. Και τώρα θερίζουν τις θύελλες, που έσπειραν. Μονάχα που, σε αυτές τις θύελλες, ΕΓΩ, θα βάλω τους πολιτικούς στο ‘καντηλάκι’ σου.

Του σκάφους ή το πραγματικό. Αν αυτά τα λαμόγια κατορθώνουν να χωρίζουν τον λαό, είναι εις βάρος μας. Είμαστε άξιοι της τύχης μας.


Η ισχύς εν τη ενώσει. Όποιος θέλει ακολουθεί. :)


Δεν μπορώ να μη δεν συμφωνήσω
+1200

CPretenteriS
18-10-2011, 14:15
Το δε αποτέλεσμα μετά από 26 χρόνια αποδείξεων... είναι σήμερα να το κλείνει και να κρατάει μόνο το ένα εκ' των 2 καταστημάτων... όσο αντέξει και αυτό μ'αυτους τους αλήτες που έχουμε μπλέξει και το μόνο που κοιτάζουν είναι πως να καταστρέψουν εντελώς και την υπόλοιπη αγορα !! ΝεύραΝεύραΝεύρα

Sakis
18-10-2011, 14:26
Κώστα όλα αυτά που αναφέρονται έγιναν και γίνονται. Ούτε όλοι οι αξιόλογοι βοσκοί είναι λαμόγια, ούτε όλοι οι αξιοπρεπείς ελαιοπαραγωγοί, ούτε όλες οι κομμώτριες, ούτε – ούτε – ούτε.

Πες μου όμως, αν εγώ έρθω στο σκάφος σου και θέλω να είμαι στο ‘καντηλάκι’ με άνεμο 8, ή να σου βάλω μουράβια ανύπαρκτη, τί θα μου κάνεις? Θα μου περάσεις το άλμπουρο, μάλλον.

Αν έρθεις εσύ στη βάρκα μου και φουντάρεις σε ρεμέτζα ή με κλέβεις στα ανταλλακτικά, τί θα σου κάνω? Απαγορεύεται να σου πω, ότι θα σε πάω γαμιώντας στον ανήφορο, μέχρι την Σαμοθράκη.

Ο καπετάνιος φταίει και όχι το πλήρωμα. Αν δεν αφήσει ο καπετάνιος να συμβούν αυτά, δεν θα συμβούν. Δεν θα συνέβαιναν.

Αλλά τα άφησαν να συμβαίνουν και μάλιστα τα υπέθαλπαν, για να κονομάνε. Και τώρα θερίζουν τις θύελλες, που έσπειραν. Μονάχα που, σε αυτές τις θύελλες, ΕΓΩ, θα βάλω τους πολιτικούς στο ‘καντηλάκι’ σου.

Του σκάφους ή το πραγματικό. Αν αυτά τα λαμόγια κατορθώνουν να χωρίζουν τον λαό, είναι εις βάρος μας. Είμαστε άξιοι της τύχης μας.


Η ισχύς εν τη ενώσει. Όποιος θέλει ακολουθεί. :)


Tώρα μίλησες πολύ σωστά Χρήστο!;):)

gsmaniac
18-10-2011, 14:50
Το δε αποτέλεσμα μετά από 26 χρόνια αποδείξεων... είναι σήμερα να το κλείνει και να κρατάει μόνο το ένα εκ' των 2 καταστημάτων... όσο αντέξει και αυτό μ'αυτους τους αλήτες που έχουμε μπλέξει και το μόνο που κοιτάζουν είναι πως να καταστρέψουν εντελώς και την υπόλοιπη αγορα !! ΝεύραΝεύραΝεύρα

Επιασες ίσως τον χειρότερο κλάδο.....
μιλάμε για πολύ λαθρα χρυσάφι.....ο δικός μου Πατερας είχε από το 1965 επιμμεταλωσεις(επιχρυσα);)
Πιτσιρικάς γνώριζα όλους τους εισαγωγεις λαθραιου χρυσού,στα στενακια γύρω από την μητρόπολη,οι οποίοι είχαν για βιτρίνα ρολογαδικα και κοσμήματα
Τροφοδοτουσαν με λαθραιο Χρυσο,όλα τα εργαστήρια και με ένα τιμολόγιο κινουσαν χιλιάδες εμπορεύματα...
Έχω ακόμα γνωστούς πωλητές κοσμημάτων,που πουλάνε μαύρα κοσμήματα και ρολόγια εκατομμυρίων...;)
Απο όπου και να το πιάσουμε βρωμάει.....
Μπορεί ο δικός σου Πατερας να πήγαινε με το σταυρό,αλλά το 90 τις εκατό των συναδελφων του.....κλέβουν...:mad:

CPretenteriS
18-10-2011, 14:57
Επιασες ίσως τον χειρότερο κλάδο.....
μιλάμε για πολύ λαθρα χρυσάφι.....ο δικός μου Πατερας είχε από το 1965 επιμμεταλωσεις(επιχρυσα);)
Πιτσιρικάς γνώριζα όλους τους εισαγωγεις λαθραιου χρυσού,στα στενακια γύρω από την μητρόπολη,οι οποίοι είχαν για βιτρίνα ρολογαδικα και κοσμήματα
Τροφοδοτουσαν με λαθραιο Χρυσο,όλα τα εργαστήρια και με ένα τιμολόγιο κινουσαν χιλιάδες εμπορεύματα...
Έχω ακόμα γνωστούς πωλητές κοσμημάτων,που πουλάνε μαύρα κοσμήματα και ρολόγια εκατομμυρίων...;)
Απο όπου και να το πιάσουμε βρωμάει.....
Μπορεί ο δικός σου Πατερας να πήγαινε με το σταυρό,αλλά το 90 τις εκατό των συναδελφων του.....κλέβουν...:mad:

...έννοια σου και γνωρίζω τι γίνεται...:hmmm::mad:

gsmaniac
18-10-2011, 15:01
...έννοια σου και γνωρίζω τι γίνεται...:hmmm::mad:

Να τα λέμε ΌΛΑ λοιπόν.....ΔΕΝ φταίνε κάποιοι συγκεκριμένα,αλλα ΟλΟΙ εμείς,στο ποσοστό που μας αναλογει και κύριοι υπεύθυνοι είναι οι προδότες πολιτικοί μας,που αντί να φτιάξουν όλα τα θέματα που κατέστρεψαν την Ελλάδα,αυτοί κοιταξαν πως θα παραδώσουν την χώρα στους ευρωπαίους...:mad:

ckk
18-10-2011, 15:09
Επιασες ίσως τον χειρότερο κλάδο.....
μιλάμε για πολύ λαθρα χρυσάφι.....ο δικός μου Πατερας είχε από το 1965 επιμμεταλωσεις(επιχρυσα);)
Πιτσιρικάς γνώριζα όλους τους εισαγωγεις λαθραιου χρυσού,στα στενακια γύρω από την μητρόπολη,οι οποίοι είχαν για βιτρίνα ρολογαδικα και κοσμήματα
Τροφοδοτουσαν με λαθραιο Χρυσο,όλα τα εργαστήρια και με ένα τιμολόγιο κινουσαν χιλιάδες εμπορεύματα...
Έχω ακόμα γνωστούς πωλητές κοσμημάτων,που πουλάνε μαύρα κοσμήματα και ρολόγια εκατομμυρίων...;)
Απο όπου και να το πιάσουμε βρωμάει.....
Μπορεί ο δικός σου Πατερας να πήγαινε με το σταυρό,αλλά το 90 :eek:τις εκατό των συναδελφων του.....κλέβουν...:mad:

Μεγαλόψυχο σε βρίσκω σήμερα... :D

CPretenteriS
18-10-2011, 15:15
Να τα λέμε ΌΛΑ λοιπόν.....ΔΕΝ φταίνε κάποιοι συγκεκριμένα,αλλα ΟλΟΙ εμείς,στο ποσοστό που μας αναλογει και κύριοι υπεύθυνοι είναι οι προδότες πολιτικοί μας,που αντί να φτιάξουν όλα τα θέματα που κατέστρεψαν την Ελλάδα,αυτοί κοιταξαν πως θα παραδώσουν την χώρα στους ευρωπαίους...:mad:

ΟΚ!!!

Αλλά ΔΕΝ μπορούμε να μπαίνουμε ΟΛΟΙ σε αυτόν τον κουβά... ΕΓΩ δε γουστάρω να μπω... γιατί ΔΕΝ έφαγα... και δε γουστάρω να μου το προσάπτουν !!!

Γιατί αν είχα "φάει"... δε θα "χάριζα" πριν από 2 μήνες το αυτοκίνητό μου...:cool:

Δόξα το Θεό υπάρχουν λαμόγια και εντός... και εκτός... που φάγανε κι ακομα τρώνε ... και θα τρώνε για πάντα...

Hekima
18-10-2011, 15:16
Να τα λέμε ΌΛΑ λοιπόν.....ΔΕΝ φταίνε κάποιοι συγκεκριμένα,αλλα ΟλΟΙ εμείς,στο ποσοστό που μας αναλογει και κύριοι υπεύθυνοι είναι οι προδότες πολιτικοί μας,που αντί να φτιάξουν όλα τα θέματα που κατέστρεψαν την Ελλάδα,αυτοί κοιταξαν πως θα παραδώσουν την χώρα στους ευρωπαίους...:mad:



Έτσι ακριβώς :mad:

gsmaniac
18-10-2011, 15:18
ΟΚ!!!

Αλλά ΔΕΝ μπορούμε να μπαίνουμε ΟΛΟΙ σε αυτόν τον κουβά... ΕΓΩ δε γουστάρω να μπω... γιατί ΔΕΝ έφαγα... και δε γουστάρω να μου το προσάπτουν !!!

Γιατί αν είχα "φάει"... δε θα "χάριζα" πριν από 2 μήνες το αυτοκίνητό μου...:cool:

Δόξα το Θεό υπάρχουν λαμόγια και εντός... και εκτός... που φάγανε κι ακομα τρώνε ... και θα τρώνε για πάντα...


μα δεν είναι προσωπικό το θέμα μας.....το ίδιο θα σου πει και ένας υπάλληλος της ΕΥΔΑΠ

gsmaniac
18-10-2011, 15:21
Μεγαλόψυχο σε βρίσκω σήμερα... :D

Στο Κοιμητηριο σήμερα κηδευτηκε ένα παλληκαρακι 24 ετών.....:hmmm:
Πως μπορείς να μην είσαι μεγαλοψυχος μετά;;;;
Μαμησε τα Χρήστο....όλα μάταια είναι και εμείς προσπαθούμε να την ΠΟΎΜΕ,ο ένας στον άλλον...:cool:
Χαλαρωστε λοιπόν και απολαυστε.....:rolleyes:

CPretenteriS
18-10-2011, 15:24
μα δεν είναι προσωπικό το θέμα μας.....το ίδιο θα σου πει και ένας υπάλληλος της ΕΥΔΑΠ

Νομίζεις...

Είχαμε οικογενειακό φίλο Τελωνειακό... ο οποίος δε φαντάζεσαι τι RayBan έχει πουλήσει...ΝεύραΝεύρα

Αυτός καλέ μου φίλε Κώστα... δεν μπορεί να μου πει τίποτα... και δεν έχει και μούτρα να εμφανιστεί τώρα...

Εχω και μια δασκάλα οικογενειακή φίλη... η οποία επί ΠΑΣΟΚ είναι δασκάλα... και επί ΝΔ... ιδιαιτέρα γνωστού πρωτοκλασσάτου Υπουργού... (αποσπασμένη βέβαια για να κρατάει τη θέση)...ΝεύραΝεύρα

Ούτε αυτή μπορεί να μου πει τίποτα...

Και πολλά πολλά πολλά άλλα.... Ομοίως κι εσύ θα 'χεις κάποιο φίλο Παντελή... κ.ο.κ. η λίστα είναι ατελείωτη !!!

CPretenteriS
18-10-2011, 15:26
Στο Κοιμητηριο σήμερα κηδευτηκε ένα παλληκαρακι 24 ετών.....:hmmm:
Πως μπορείς να μην είσαι μεγαλοψυχος μετά;;;;
Μαμησε τα Χρήστο....όλα μάταια είναι και εμείς προσπαθούμε να την ΠΟΎΜΕ,ο ένας στον άλλον...:cool:
Χαλαρωστε λοιπόν και απολαυστε.....:rolleyes:

Στου Παπάγου μπαίνοντας αριστερα πάνω... 5ος διάδρομος δεξιά... στο βάθος... είναι η Βίκυ 13 ετών και ο Δημήτρης 43 ετών... Θα τα πούμε άλλη ώρα...:(:(

GeorgeP
18-10-2011, 15:37
μετα απο αυτες τις τρεις σελιδες γιατι τα βαζουμε μονον με του πολιτικους?

Ο Χρηστος (CΚΚ) μιλησε για φταιξιμο του καπετανιου σε ενα καικι....εδω δεν εχουμε καικι αλλα πλοιο ολοκληρο...υπερωκεανιο......και σε τετοια μεγεθη πλοια δεν ξερει η πλωρη τι κανει η πρυμνη.
Θα θυμαστε ισως την περιπτωση του κρουαζιεροπλοιου με ονομα pacific princess (σε αυτο γυριστηκε το πλοιο της αγαπης) που πιαστηκε στον Πειραια με μερικα κιλα ηρωινης. Οι ενοχοι βρεθηκαν και ηταν μελη πληρωματος, τα οποια πιαστηκαν αλλα μαζι με αυτα πιαστηκε και ο καπετανιος του πλοιου, φιλος οικογενειαρχης 60 χρονων εγγλεζος. Τον ηξερα πανω απο 20 χρονια και στο κρατητηριο που πηγαινα και τον εβλεπα ηξερα οτι δενε ιχε καμια αναμιξη. Πως να ελεγξεις ενα πλοιο 230 μετρων με 650 ατομα πληρωμα και χιλιαδες κρυψωνες?
Ο νομος ομως λεει οτι για τα παντα φταιει ο καπετανιος....ναι με το γραμα του νομου αλλα οχι με το γραμμα της λογικης.

Πηγε ποτε κανεις σας να καταγγειλει τον τελωνειακο για φακελακι? οχι, ουτε κιε γω. Γιατι? διοτι ετσι ολοι καναμε την δουλεια μας. Ποια ομως ηταν η υποχρεωση μας? να τον καταγγειλουμε....δεν το καναμε.....
Αντιθετως, χρεωναμε τις εταιρειες του εξωτερικου 10 φραγκα παραπανω για να βγαινει το ''κρασακι''....αν ομως ολοι μηδενος εξαιρουμενου καταγγελαμε δεν θα συζητουσαμε εδω.
το ιδιο στις πολεοδομιες το ιδιο στις Περιφερειες για τις επιδοτησεις, το ιδιο στην αναδοχη δημοσιων εργων ανεβαζοντας το κοστος τους κανοντας πλουσιους καποιους και φτωχους τους υπολοιπους (εμας), το ιδιο παντου....
Μονον το Κρατος φταιει ¨η ολοι μαζι?
Αν δεν πας να καταγγειλεις το κλεφτη που μπηκε στο σπιτι σου ειτε τον ειδες ειτε οχι αν πιαστει πως θα καταδικαστει χωρις καταγγελια?

Για ολους τους Ελληνες μονον το κρατος φταιει για μενα οχι........

NLS
18-10-2011, 15:38
ρε παιδιά τι ανοίξατε τώρα

megalopsyxos
18-10-2011, 15:38
Μεγαλόψυχο σε βρίσκω σήμερα... :D

Ωπ!!! Με φώναξε κανείς; :Απορία::Απορία::Απορία:

babisadve
18-10-2011, 15:44
Αλλά ΔΕΝ μπορούμε να μπαίνουμε ΟΛΟΙ σε αυτόν τον κουβά... ΕΓΩ δε γουστάρω να μπω... γιατί ΔΕΝ έφαγα... και δε γουστάρω να μου το προσάπτουν !!!

Γιατί λοιπόν εσύ ο ίδιος τοποθετείς μέσα στον "κουβά" ολόκληρες κοινωνικές ομάδες, και μάλιστα δημόσια?
Ναι στους ΔΥ αναφέρομαι.

CPretenteriS
18-10-2011, 15:46
Γιατί λοιπόν εσύ ο ίδιος τοποθετείς μέσα στον "κουβά" ολόκληρες κοινωνικές ομάδες, και μάλιστα δημόσια?
Ναι στους ΔΥ αναφέρομαι.




ΟΧΙ όλες Μπάμπη μου... ΔΕ διαβάζεις όλα όσα γράφω... διαβάζεις τα μισά και με στεναχωρείς...

Εχω επανειλημμένα εξαιρέσει το 5-10% των ΔΥ !!! Τώρα πολύ ή λίγο... ο καθένας μας από τις εμπειρίες του με το Δημόσιο ξέρει αν είναι περισσότερο ή λιγότερο το ποσοστό...:cool:

ckk
18-10-2011, 15:48
Στο Κοιμητηριο σήμερα κηδευτηκε ένα παλληκαρακι 24 ετών.....:hmmm:
Πως μπορείς να μην είσαι μεγαλοψυχος μετά;;;;
Μαμησε τα Χρήστο....όλα μάταια είναι και εμείς προσπαθούμε να την ΠΟΎΜΕ,ο ένας στον άλλον...:cool:


Όχι καρδιά μου. Δεν προσπάθησα ποτέ να την πω προσωπικά σε κάποιον συγκεκριμένα. Γενικά από την αρχή των καταχωρήσεών μου μιλάω για τους αλήτες τους πολιτικούς ΟΛΟΥΣ, και τους πυλώνες τους, τραπεζικούς - δημοσιογράφους και δικαστικούς. Και όταν μου 'είπαν' κουταμάρες :D, προς μεγάλη έκπληξη πολλών, απάντησα ευγενικά. Ενώ έπρεπε 'να τα χώσω στον καραγκιόζη' κλπ. Και όχι σε μια περίπτωση. Να επαναλάβω ΣΕ ΑΜΕΣΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ. Όχι γενικόλογες για τις τεχνικές εταιρείες. Ή τους προμηθευτές του Δημοσίου.

Μετά την ευγενική αντιμετώπιση, ξαναείχα αήθη προσωπική επίθεση.

Ε δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο... τον /την διαγράφεις από 'συνομιλητές' και τελειώνει. Άλλωστε υπάρχει και το forum και κρίνει όλους μας.

Χαλαρωστε λοιπόν και απολαυστε.....:rolleyes:

Αυτό ακριβώς κάνω, πίσω στην πολυθρόνα μου. Κατηγορούμαι όμως και για αυτό. :sm7:

tsompanis
18-10-2011, 15:53
μετα απο αυτες τις τρεις σελιδες γιατι τα βαζουμε μονον με του πολιτικους?

Πηγε ποτε κανεις σας να καταγγειλει τον τελωνειακο για φακελακι? οχι, ουτε κιε γω. .

Λάθος φίλε μου,πήγα εγώ και το μόνο που κατάφερα είναι να με πάνε εμπλοκή στα τελωνεία για κανέναν χρόνο!

αλλά άστο αυτό...
λες τα βάζουμε με τους πολιτικούς..

σε σχέση με το θέμα που ανέβασε ο Κώστας.
Απο πότε έχουν να βγούν για έλενχο τα ρεμάλια του ΟΠΕΚΕΠΕ?
Ποιός αφήνει εκατοντάδες κτηνοτρόφους να δηλώνουν όσα θέλουν και ότι θέλουν?ποιος ελένχει αυτούς που ελένχουν και αν το κάνουν?

ποιος επιδοτείτε για ελιές φυτεμένες στο....Αιγαίο?
Ποιός καρεκλοκενταυρος έφυγε απο το γραφειάκι του να ελέγξει τι στα ##### έχω εγώ στον σταύλο μου??

κανείς!!!!...

Ποιος φταίει που έχουν προσλάβει κάθε κολλητό και κουμπάρο και που δεν ξέρει να ξεχωρίσει θυλυκό απο αρσενικό πρόβατο??

Και στο τέλος τέλος ποιοι νομίζεις παίρνουν χοντρές επιδοτήσεις?? οι αγρότες ή τα λαμόγια οι συνδικαλιστές?

Έβγαλαν χθες απο το ΣΔΟΕ λαυράκι λέει εκατομμυρίων απο πλαστά τιμολόγια Φ.Π.Α Αγροτών
ποιός τα έπαιρνε τα μύρια?
Βασικά με κάνουν και νιώθω μ@λακας που τόσο καιρό δεν το έκανα και εγώ.
αν ήταν να βγάλω και 1 μύριο σαν εργατοπατέρας θα είχα γίνει λούης τώρα...


θα τρελαθούμε??

θα μας βγάλεις και ένοχους ???

Τα έχουν κάνει όλα ######### και εμείς το χαβά μας.?

Στο λέω και να το ξέρεις...αν συνεχιστεί η φάση έτσι και κατέβουμε εμείς οι αγρότες στους δρόμους,θα τα κάνουμε όλα π@υτανα!!!

babisadve
18-10-2011, 15:59
ΟΧΙ όλες Μπάμπη μου... ΔΕ διαβάζεις όλα όσα γράφω... διαβάζεις τα μισά και με στεναχωρείς...

Εχω επανειλημμένα εξαιρέσει το 5-10% των ΔΥ !!! Τώρα πολύ ή λίγο... ο καθένας μας από τις εμπειρίες του με το Δημόσιο ξέρει αν είναι περισσότερο ή λιγότερο το ποσοστό...:cool:


Ναι αλλά Κώστα αν κάνεις εδώ μέσα μια μικρή δημοσκόπηση, θα διαπιστώσεις, όπως ακριβώς κι εσύ, οτι όλοι οι ΔΥ θα δηλώσουν πως ανήκουν σε αυτό το μικρό ποσοστό.

Μην ανησυχείς. Διαβάζω περισσότερα από όσα νομίζεις.

CPretenteriS
18-10-2011, 16:03
Ασε... Κωστάρα.... μην ανοίξουμε το κεφάλαιο καταγγελίες....

Δεν έχω κάνει πολλές... 4-5 στο σύνολό τους, 2 εκ' των οποίων στον ΕΟΤ... πήγαν στον κεάδα αφού πρώτα με ταλαιπώρησαν με αιτήσεις και παρα-αιτήσεις για κανα 3μηνο...Νεύρα

Η μία ήταν για κάτι δωμάτια στο Γύθειο τα οποία λειτουργούσαν Μαϊο-Οκτώβριο... και για να μην μακρυγορώ... στο τέλος (μετά από 9 μήνες) μου έστειλαν μια γραπτή απάντηση ότι πήγαν για έλεγχο στα δωμάτια στις 20 Φεβρουαρίου και δεν βρήκαν κάποιον.

Μετά από αυτό... "case closed" για τον ΕΟΤ.:mad::mad:[/FONT]

CPretenteriS
18-10-2011, 16:07
Ναι αλλά Κώστα αν κάνεις εδώ μέσα μια μικρή δημοσκόπηση, θα διαπιστώσεις, όπως ακριβώς κι εσύ, οτι όλοι οι ΔΥ θα δηλώσουν πως ανήκουν σε αυτό το μικρό ποσοστό.

Μην ανησυχείς. Διαβάζω περισσότερα από όσα νομίζεις.

Μάλισταααααααα.............:rolleyes:

Κατάλαβες τι έκανες μόλις τώρα....???? Παραδέχθηκες ότι είναι και ψέυτες... και επιβεβαιώνεις ότι εκείνοι οδήγησαν το Δημόσιο εκεί που είναι τώρα...

Γιατί καλέ μου φίλε Μπάμπη... αν ανήκουν όλοι σε εκείνο το μικρό ποσοστό, τότε το Δημόσιο θα δούλευε άψογα... και όταν θα πήγαινες για μια δουλειά 10 λεπτων στην Εφορία ή όπου αλλού θα την τελείωνες σε 10 λεπτά και όχι σε 10 μήνες...:o:o

NLS
18-10-2011, 16:13
Προσωπικά τα προβλήματα μου με ΟΛΗ την "κοινωνική ομάδα" ΔΥ είναι τα εξής.
ΠΡΟΣΕΧΕ λέω με όλη. Γιατί με το υποσύνολο που είναι ΚΑΙ λαμόγια θα έπρεπε να τα έχουμε όλοι...

Γνωρίζοντας από πριν "το σύστημα", δεν φροντίζουν να καθαρίσουν το περιβάλλον τους από τους κακούς τους συναδέλφους. Αυτό πάει ακόμα περισσότερο στους προϊσταμένους που ένας ρόλος τους ΕΙΝΑΙ αυτός. Δεν μιλάνε για τους ανύπαρκτους συναδέλφους τους (γνωστούς μόνο από την κάρτα τους), υποθάλπουν την κυρά Κατίνα που πρέπει να πεταχτεί ένα διοράκι στο σούπερ μάρκετ κλπ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ, δεν είδα καμία διαμαρτυρία ώστε "να φύγουν οι άνθρωποι που ΠΡΕΠΕΙ να φύγουν" (αφού κάποιοι θα φύγουν πια), αλλά αγωνία τους είναι στο να μη φύγει κανείς.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ, αντίπαλος τους είναι αυτοί που βρίζουν τους ΔΥ, όχι οι ΔΥ που έχουν κάνει τους άλλους να βρίζουν τους ΔΥ.

Από εκεί και πέρα όχι με όλους αλλά με μεγάλο έως συντριπτικό ποσοστό των ΔΥ έχω τα εξής:

Σε συντριπτικό ποσοστό φυγοπονούν γνωρίζοντας την προστασία που τους δίνει το καθεστώς.

Σε συντριπτικό ποσοστό πιστεύουν ότι αξίζουν κάποιας αυξημένης προστασίας από το κράτος, σε ειδικούς όρους κλπ. Γιατί; Μας κάνουν το χρυσό αυγό; Ακόμα και η "απόλυση" τους είναι διαφορετική από των κοινών θνητών με τον απλό ΟΑΕΔ.

Σε μεγάλο ποσοστό η ύπαρξη τους οφείλεται σε κάποιον που τους βόλεψε. Λιγόστεψε αυτό με το ΑΣΕΠ, αλλά δεν εξαφανίστηκε.

Σε μεγάλο ποσοστό θέλουν να τρενάρουν διαδικασίες και υποθέσεις, δείχνοντας ότι έχουν δουλειά (ΚΑΙ εξουσία). Δεν τους καίει ο παράγων παραγωγικότητα.

Σε μεγάλο ποσοστό αδιαφορούν αν αυτά που διαχειρίζονται είναι θέματα που αφορούν ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ. Ο μέσος ΔΥ του γκισέ (και μη μου πεις όχι) αδιαφορεί αν στέλνει έναν 70χρονο σε λαβύρινθους ορόφων και γραφείων για υπογραφές που θα έπρεπε να στείλει κάποιον τεμπέλη κλητήρα να μαζέψει. Δρούμε δηλαδή οι πολίτες ως κλητήρες μας.

Σε συντριπτικό ποσοστό επαναπαύονται στο ότι μόνο και μόνο η παλαιότητα τους (κλιμάκια) αρκεί για την άνοδο τους. Δεν χρειάζεται ούτε αύξηση εργασίας, ούτε αύξηση ευθύνης, ούτε αύξηση γνώσης.

Σε τεράστιο ποσοστό θεωρούν τους εαυτούς τους κάτι σαν εντεταλμένους όλης της κοινωνίας για την συνεχή επίτευξη νέων διεκδικήσεων. Είτε λογικών είτε ψυχανεμισμένων από το κεφάλι κάποιοι κηφήνα συνδικαλιστή. "Για σας τα κάνουμε" έλεγαν. Απλά εμείς ποτέ δεν παίρναμε αυτά που κέρδιζαν εκείνοι με τους "αγώνες" τους (στην πλάτη μας και αυτοί και από την τσέπη μας τα αποτελέσματα τους). Λεπτομέρεια μωρέ.

...και πολλά άλλα που βαριέμαι.

Αν κάποια από τα παραπάνω ένας πάει να τα αποδώσει σε ΙΥ η απάντηση είναι απλή: χ*στηκα. Αν κάτι τέτοιο το κάνει ο ΙΥ πρόβλημα του εργοδότη του, όχι δικό μου.

Σε κάλυψα ή ακόμα πρέπει να ντρέπομαι που τα έχω (και) με τους ΔΥ;

NLS
18-10-2011, 16:17
Και επειδή έπεσε και η κατηγορία "γιατί δεν κατήγγειλες τον τελωνειακό;"...
Οι άλλοι απάντησαν επαρκώς στο γιατί όχι και το τι έπαθαν όσοι το έκαναν...
Όμως εγώ θα απαντήσω με ερώτηση "γιατί δεν είδα ποτέ καταγγελία του τελωνειακού ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ τελωνειακό;"...

MARK
18-10-2011, 16:20
Ελληναράς :hmmm:Νεύρα:hmmm:

CPretenteriS
18-10-2011, 16:23
Και επειδή έπεσε και η κατηγορία "γιατί δεν κατήγγειλες τον τελωνειακό;"...
Οι άλλοι απάντησαν επαρκώς στο γιατί όχι και το τι έπαθαν όσοι το έκαναν...
Όμως εγώ θα απαντήσω με ερώτηση "γιατί δεν είδα ποτέ καταγγελία του τελωνειακού ΑΠΟ ΑΛΛΟΝ τελωνειακό;"...

Έχουν δώσει όρκο σιωπής...;)

NLS
18-10-2011, 16:27
Omerta.

...ίσως φοβόντουσαν την απόλυση... :sm7::sm7::sm7:

(όχι δεν ήταν ότι μπορεί να φοβόντουσαν την απομάκρυνση από το μελίσσι με το μέλι... όοοοοχι! :sm7:)

ntinopoulos
18-10-2011, 16:28
Κώστα όλα αυτά που αναφέρονται έγιναν και γίνονται. Ούτε όλοι οι αξιόλογοι βοσκοί είναι λαμόγια, ούτε όλοι οι αξιοπρεπείς ελαιοπαραγωγοί, ούτε όλες οι κομμώτριες, ούτε – ούτε – ούτε.

Πες μου όμως, αν εγώ έρθω στο σκάφος σου και θέλω να είμαι στο ‘καντηλάκι’ με άνεμο 8, ή να σου βάλω μουράβια ανύπαρκτη, τί θα μου κάνεις? Θα μου περάσεις το άλμπουρο, μάλλον.

Αν έρθεις εσύ στη βάρκα μου και φουντάρεις σε ρεμέτζα ή με κλέβεις στα ανταλλακτικά, τί θα σου κάνω? Απαγορεύεται να σου πω, ότι θα σε πάω γ####### στον ανήφορο, μέχρι την Σαμοθράκη.

Ο καπετάνιος φταίει και όχι το πλήρωμα. Αν δεν αφήσει ο καπετάνιος να συμβούν αυτά, δεν θα συμβούν. Δεν θα συνέβαιναν.

Αλλά τα άφησαν να συμβαίνουν και μάλιστα τα υπέθαλπαν, για να κονομάνε. Και τώρα θερίζουν τις θύελλες, που έσπειραν. Μονάχα που, σε αυτές τις θύελλες, ΕΓΩ, θα βάλω τους πολιτικούς στο ‘καντηλάκι’ σου.

Του σκάφους ή το πραγματικό. Αν αυτά τα λαμόγια κατορθώνουν να χωρίζουν τον λαό, είναι εις βάρος μας. Είμαστε άξιοι της τύχης μας.


Η ισχύς εν τη ενώσει. Όποιος θέλει ακολουθεί. :)

σωστος!

μετα απο αυτες τις τρεις σελιδες γιατι τα βαζουμε μονον με του πολιτικους?

Ο Χρηστος (CΚΚ) μιλησε για φταιξιμο του καπετανιου σε ενα καικι....εδω δεν εχουμε καικι αλλα πλοιο ολοκληρο...υπερωκεανιο......και σε τετοια μεγεθη πλοια δεν ξερει η πλωρη τι κανει η πρυμνη.
Θα θυμαστε ισως την περιπτωση του κρουαζιεροπλοιου με ονομα pacific princess (σε αυτο γυριστηκε το πλοιο της αγαπης) που πιαστηκε στον Πειραια με μερικα κιλα ηρωινης. Οι ενοχοι βρεθηκαν και ηταν μελη πληρωματος, τα οποια πιαστηκαν αλλα μαζι με αυτα πιαστηκε και ο καπετανιος του πλοιου, φιλος οικογενειαρχης 60 χρονων εγγλεζος. Τον ηξερα πανω απο 20 χρονια και στο κρατητηριο που πηγαινα και τον εβλεπα ηξερα οτι δενε ιχε καμια αναμιξη. Πως να ελεγξεις ενα πλοιο 230 μετρων με 650 ατομα πληρωμα και χιλιαδες κρυψωνες?
Ο νομος ομως λεει οτι για τα παντα φταιει ο καπετανιος....ναι με το γραμα του νομου αλλα οχι με το γραμμα της λογικης.

Πηγε ποτε κανεις σας να καταγγειλει τον τελωνειακο για φακελακι? οχι, ουτε κιε γω. Γιατι? διοτι ετσι ολοι καναμε την δουλεια μας. Ποια ομως ηταν η υποχρεωση μας? να τον καταγγειλουμε....δεν το καναμε.....
Αντιθετως, χρεωναμε τις εταιρειες του εξωτερικου 10 φραγκα παραπανω για να βγαινει το ''κρασακι''....αν ομως ολοι μηδενος εξαιρουμενου καταγγελαμε δεν θα συζητουσαμε εδω.
το ιδιο στις πολεοδομιες το ιδιο στις Περιφερειες για τις επιδοτησεις, το ιδιο στην αναδοχη δημοσιων εργων ανεβαζοντας το κοστος τους κανοντας πλουσιους καποιους και φτωχους τους υπολοιπους (εμας), το ιδιο παντου....
Μονον το Κρατος φταιει ¨η ολοι μαζι?
Αν δεν πας να καταγγειλεις το κλεφτη που μπηκε στο σπιτι σου ειτε τον ειδες ειτε οχι αν πιαστει πως θα καταδικαστει χωρις καταγγελια?

Για ολους τους Ελληνες μονον το κρατος φταιει για μενα οχι........

για ακομη μια φορα πας να μας παλαβωσεις!:hmmm:
για ακομη μια φορα υπερασπιζεσαι τους πολιτικους με γελοια επιχειρηματα!:hmmm:
σε ολους τους τομεις της λειτουργιας του κρατους υπαρχει μια ιεραρχια και ο καθενας ειναι υπευθυνος για τους υφισταμενους του!ετσι υπευθυνοι για τα ##### που τρωμε σ αυτη της χωρα ειναι οι υπουργοι και ο πρωθυπουργος,και διαφοροι παρατρεχαμενοι συμβουλοι τους!:mad:
και δε μπορω να ακουω και να διαβαζω παπαριες του στυλ"δεν ξερανε",γιατι εδω τα ξεραμε ολοι αυτα που γινονταν!ακομη κι η κουτση μαρια...:rolleyes:,ποιον κοροιδευεις?:rolleyes:

GeorgeP
18-10-2011, 16:45
Λάθος φίλε μου,πήγα εγώ και το μόνο που κατάφερα είναι να με πάνε εμπλοκή στα τελωνεία για κανέναν χρόνο!

αλλά άστο αυτό...
λες τα βάζουμε με τους πολιτικούς..

σε σχέση με το θέμα που ανέβασε ο Κώστας.
Απο πότε έχουν να βγούν για έλενχο τα ρεμάλια του ΟΠΕΚΕΠΕ?
Ποιός αφήνει εκατοντάδες κτηνοτρόφους να δηλώνουν όσα θέλουν και ότι θέλουν?ποιος ελένχει αυτούς που ελένχουν και αν το κάνουν?

ποιος επιδοτείτε για ελιές φυτεμένες στο....Αιγαίο?
Ποιός καρεκλοκενταυρος έφυγε απο το γραφειάκι του να ελέγξει τι στα ##### έχω εγώ στον σταύλο μου??

κανείς!!!!...

Ποιος φταίει που έχουν προσλάβει κάθε κολλητό και κουμπάρο και που δεν ξέρει να ξεχωρίσει θυλυκό απο αρσενικό πρόβατο??

Και στο τέλος τέλος ποιοι νομίζεις παίρνουν χοντρές επιδοτήσεις?? οι αγρότες ή τα λαμόγια οι συνδικαλιστές?

Έβγαλαν χθες απο το ΣΔΟΕ λαυράκι λέει εκατομμυρίων απο πλαστά τιμολόγια Φ.Π.Α Αγροτών
ποιός τα έπαιρνε τα μύρια?
Βασικά με κάνουν και νιώθω μ@λακας που τόσο καιρό δεν το έκανα και εγώ.
αν ήταν να βγάλω και 1 μύριο σαν εργατοπατέρας θα είχα γίνει λούης τώρα...


θα τρελαθούμε??

θα μας βγάλεις και ένοχους ???

Τα έχουν κάνει όλα ######### και εμείς το χαβά μας.?

Στο λέω και να το ξέρεις...αν συνεχιστεί η φάση έτσι και κατέβουμε εμείς οι αγρότες στους δρόμους,θα τα κάνουμε όλα π@υτανα!!!

Eιπε κανεις οτι εχεις αδικο στα παραπανω? ειπε κανεις οτι δεν γινονται ολα αυτα? γινονται και παραγινονται!!!!
Η διαφορα μας, εσενα κι εμενα, ξερεις ποια ειναι? Οτι εγω θεωρω το ιδιο κλεφτη με αυτον τον πολιτικο, που εκανε τα στραβα ματια, που τα επαιρνε κ.,λ.π, κι εσενα κι εμενα και ολους που παραβαιναμε τον νομο ενω ξεραμε οτι ηταν παρανομο. Σε άλλες χωρες ουτε οπεκεπε χρειαζονται ουτε τιποτε, το λεει ο νομος αυτο θα ακολουθησω.

Οσο για την πρωτη σου παραγραφο περι τελωνειου, μην μου τα λες εμενα ξερω πολυ καλα τι μπορει να παθει κανεις αν καταγγειλει Τελωνειακο χωρις αποδειξεις αλλα και με αποδειξεις.....γιατι νομιζεις εδινα το κρασσακι επι 30 χρονια. Αλλα δεν ειανι εκει το θεμα διοτι εσυ κι εγω ειμαστε μοναδες, αν το εκαναν ολοι επι σειρα ετων τοτε θα ειχαν αποτελεσμα οι καταγγελιες μας.

GeorgeP
18-10-2011, 17:20
Αυτό ακριβώς κάνω, πίσω στην πολυθρόνα μου. Κατηγορούμαι όμως και για αυτό. :sm7:

βλέπεις μιλας για ΟΛΟΥΣ τους πολιτικους, τους βαζεις σε ενα σακι ολους...........με ποιο δικαιωμα?
Ετσι λοιπον εχω κι εγω και ο καθενας μας το ''δικαιωμα'' να βαζουμε ΟΛΕΣ τις κατασκευαστικες στο ιδιο τσουβαλι!!!
Εξάλλου ποιοι ταιζανε τους πολιτικους περισσοτερο? μα οι κατασκευαστικες φυσικα!!!! Αμφιβαλλεις? Αρα πιονια ολοι στο ιδιο συστημα με μαεστρο τις κατασκευαστικες...ΟΛΕΣ....μικρες και μεγαλες!!!! Και δεν μου λες απο ποιον χρηματοδοτουντο οι κατασκευαστικες? Απο το εργοστασιο κοπης χρηματων στην Ανω Παναγια? Απο τις τραπεζες χρηματοδοτουντο Χρηστο, απο τις τραπεζες στις οποιες σημερα λενε....ΔΕΝ ΣΑΣ ΠΛΗΡΩΝΩ!!! ¨η μηπως δεν ειναι ετσι?
Εφτασες στο σημειο να θεωρεις λαμογια τους υπαλληλους των τραπεζων.....(!!!) τους υπαλληλους των 1000-1300ε....,φανταζομαι να χαρηκες δεοντως που δυο λαμογια το ενα εγκυος καηκαν στην μαρφιν πριν 3 χρονια!!!!!!
Αυτο ηταν αηθες ¨η ηθικο απο μερους σου?

Και δεν μου λες, γιατι δεν την ειπες στον καραγκιοζη παρα ησουν μονον ειρωνικα ευγενικος? Ο καραγκιοζης ειχε το σθενος να στην πει, εσυ γιατι οχι? τι θα του ελεγες δηλαδη οτι δεν ειναι ολες οι κατασκευαστικες λαμογια? οτι υπαρχει και μια που ηταν τυπος και υπογραμμως κι εβγαζε 3% επι του κοστους? ελα τωρα ρε Χρηστο δεν ειμαι ηλιθιος........

Σου επαναλαμβανω για μια ακομη φορα, δεν τα βαζω αποκλειστικα μαζι σου αλλα με ΟΛΕΣ τις κατασκευαστικες.
Δεν τα βαζω αποκλειστικα μαζι σου αλλα με ολους οι οποιοι κρινουν το συστημα το οποιο οι ιδιοι ταισαν επι χρονια.
Δεν τα βαζω αποκλειστικα μαζι σου αλλα με ολους οι οποιοι εκλεψαν το χρημα του Ελληνα -ειτε λεγονται υψηλομισθοι ΔΥ των ΝΠΙΔ, ειτε λαμογια επιχειρηματιες, κατασκευαστικες κ.λ.π. - οι οποιοι εβγαλαν ολα τα λεφτα τους στο εξωτερικο στεγνωνοντας τις τραπεζες που τους χρηματοδοτουσαν τοσα χρονια - περιμενοντες την καταλληλη στιγμη για να ερθουν να μου παρουν το σπιτι στο 1/3 της αξιας τους αφου η χωρα θα εχει πτωχευσει, πραγμα επιδιωκομενο απο αυτους, κι εγω δεν θα εχω να φαω.

Αν συμπεριλαμβανεσαι στους παραπανω ναι τα βαζω προσωπικα μαζι σου, εσυ εξάλλου δεν εισαι αυτος ο οποιος ΟΝΟΜΑΤΙΣΕ ΔΗΜΟΣΙΑ πολιτικους και άλλους που εμπλεκονται με πολιτικους και κατηγορησε εμμεσως πλην σαφως για λαμογιες? Εχεις αποδειξεις να το κανεις? Εχουν καταδικαστει ¨η κατηγορηθει ποτε και για τιποτε?
Εσενα γιατι σε πειραζει οταν το κανει καποιος με τον ιδιο τροπο που το κανεις εσυ για άλλους?

Αυτα λεει ο καραγκιοζης σου φιλε Χρηστο, αν μπορεις αντεκρουσε τα, αν οχι.....καναπες....επανασταση δεν προκειται να γινει.

H διαγραφη απο συνομιλητη καποιου που στα χωνει σημαινει ευκολο στριψιμο στην γωνια κι ενδεχομενως παραδοχη..........να δεις πως το λενε αυτο....απο ΗΤΑ αρχιζει!!!

napgeo
18-10-2011, 17:32
Τα λαμόγια του Ι/Τομέα.

Σωστά τα έγραψες φίλε.

Μόνο οι σκληρά και έντιμοι εργαζόμενοι Δ/Υ θα σώσουν τον τόπο..
Να είσαι καλά πάντως που έστω και μια φορά στη ζωή σου αφού είδες την πραγματικότητα είχες το θάρρος να γράψεις την αλήθεια.......:sm8:

CPretenteriS
18-10-2011, 17:36
Τα λαμόγια του Ι/Τομέα.

Σωστά τα έγραψες φίλε.

Μόνο οι σκληρά και έντιμοι εργαζόμενοι Δ/Υ θα σώσουν τον τόπο..
Να είσαι καλά πάντως που έστω και μια φορά στη ζωή σου αφού είδες την πραγματικότητα είχες το θάρρος να γράψεις την αλήθεια.......:sm8:

ΘΕΟΣ!!!

:sm7::sm7:


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

GeorgeP
18-10-2011, 18:27
................................................
για ακομη μια φορα πας να μας παλαβωσεις!:hmmm:
για ακομη μια φορα υπερασπιζεσαι τους πολιτικους με γελοια επιχειρηματα!:hmmm:
σε ολους τους τομεις της λειτουργιας του κρατους υπαρχει μια ιεραρχια και ο καθενας ειναι υπευθυνος για τους υφισταμενους του!ετσι υπευθυνοι για τα ##### που τρωμε σ αυτη της χωρα ειναι οι υπουργοι και ο πρωθυπουργος,και διαφοροι παρατρεχαμενοι συμβουλοι τους!:mad:
και δε μπορω να ακουω και να διαβαζω παπαριες του στυλ"δεν ξερανε",γιατι εδω τα ξεραμε ολοι αυτα που γινονταν!ακομη κι η κουτση μαρια...:rolleyes:,ποιον κοροιδευεις?:rolleyes:

Μην με προκαλεις Ντινό;):D

Αν μου βρεις εναν κλαδο που σχετιζεται με το κρατος κατ'οιονδηποτε τροπο κι ειναι αμεμπτος δλδ δεν διεκδικησε και πηρε ποτε και τιποτα...........;)

Και μην ξεκινησεις απο εκει που φανταζομαι γιατι εχω σεντονια υπερδιπλα να γραφω!

ntinopoulos
18-10-2011, 18:30
Μην με προκαλεις Ντινό;):D

Αν μου βρεις εναν κλαδο που σχετιζεται με το κρατος κατ'οιονδηποτε τροπο κι ειναι αμεμπτος δλδ δεν διεκδικησε και πηρε ποτε και τιποτα...........;)

Και μην ξεκινησεις απο εκει που φανταζομαι γιατι εχω σεντονια υπερδιπλα να γραφω!
σοβαρα δε σε καταλαβαινω!:Απορία:
ενα παραδειγμα?

GeorgeP
18-10-2011, 18:41
σοβαρα δε σε καταλαβαινω!:Απορία:
ενα παραδειγμα?

Αυτο ειναι το προβλημα Κωστα μου, οπου θελουμε καταλαβαινουμε και οπου θελουμε οχι.......
Ξαναδιαβασε το ποστ μου και ψαξε να βρεις ποιοι κλαδοι εχουν σχεση με το δημοσιο....ενς κλαδος ειναι οι κατασκευαστικες, αλλος οι γιατροι οχι μονον του ΕΣΥ αλλα του ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, φαρμακοβιομηχανιες και οι περιξ αυτων κ.λ.π
Ολοι αυτοι οι κλαδοι με τον εναν ¨η με τον άλλον τροπο εχουν μεριδιο σε αυτο που συμβαινει σημερα και στην καταντια μας, ειτε λεγεται Δημοσιο χρεος (εσωτερικο κι Εξωτερικο), ειτε λεγεται απεργιες, ειτε λεγεται αυξησεις μεσω απεργιας, ειτε λεγεται...οπως θελει να λεγεται...

ntinopoulos
18-10-2011, 19:05
Αυτο ειναι το προβλημα Κωστα μου, οπου θελουμε καταλαβαινουμε και οπου θελουμε οχι.......
Ξαναδιαβασε το ποστ μου και ψαξε να βρεις ποιοι κλαδοι εχουν σχεση με το δημοσιο....ενς κλαδος ειναι οι κατασκευαστικες, αλλος οι γιατροι οχι μονον του ΕΣΥ αλλα του ΙΚΑ, ΤΕΒΕ, φαρμακοβιομηχανιες και οι περιξ αυτων κ.λ.π
Ολοι αυτοι οι κλαδοι με τον εναν ¨η με τον άλλον τροπο εχουν μεριδιο σε αυτο που συμβαινει σημερα και στην καταντια μας, ειτε λεγεται Δημοσιο χρεος (εσωτερικο κι Εξωτερικο), ειτε λεγεται απεργιες, ειτε λεγεται αυξησεις μεσω απεργιας, ειτε λεγεται...οπως θελει να λεγεται...
αυτοι οι κλαδοι πηραν καποια αποφαση?η μηπως εκαναν προτασεις αλλες σωστες,αλλες υπερβολικες και τις διεκδικησαν?ποιοι επαιρναν τις αποφασεις?ποιοι ειχαν και το καρπουζι και το μαχαιρι?ποιοι επαιρναν μιζες ετσι ωστε να περασουν καποιες απ αυτες?:rolleyes:

ckk
18-10-2011, 19:07
αυτοι οι κλαδοι πηραν καποια αποφαση?η μηπως εκαναν προτασεις αλλες σωστες,αλλες υπερβολικες και τις διεκδικησαν?ποιοι επαιρναν τις αποφασεις?ποιοι ειχαν και το καρπουζι και το μαχαιρι?ποιοι επαιρναν μιζες ετσι ωστε να περασουν καποιες απ αυτες?:rolleyes:


Με ζήτησε κανείς...??? :sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos
18-10-2011, 21:40
Με ζήτησε κανείς...??? :sm7::sm7::sm7:
ελα ρε ...διαπλεκομενε!:p:sm7:

commander
18-10-2011, 21:43
ελα ρε ...διαπλεκομενε!:p:sm7:
και οχι μονο....!!!!!
:D:D:D:D

babisadve
18-10-2011, 21:54
Μάλισταααααααα.............:rolleyes:

Κατάλαβες τι έκανες μόλις τώρα....???? Παραδέχθηκες ότι είναι και ψέυτες... και επιβεβαιώνεις ότι εκείνοι οδήγησαν το Δημόσιο εκεί που είναι τώρα...

Γιατί καλέ μου φίλε Μπάμπη... αν ανήκουν όλοι σε εκείνο το μικρό ποσοστό, τότε το Δημόσιο θα δούλευε άψογα... και όταν θα πήγαινες για μια δουλειά 10 λεπτων στην Εφορία ή όπου αλλού θα την τελείωνες σε 10 λεπτά και όχι σε 10 μήνες...:o:o


Εσύ σε ποια κατηγορία ανήκεις?
Τα ίδια επιχειρήματα παρουσιάζεις με όλους αυτούς τους "ψεύτες".
Διάβαζε λίγο πιο προσεκτικά τον "αρχιτέκτονα"
Από τους ελάχιστους που γράφουν εδώ μέσα και βλέπουν τι γίνεται!!!

geolag
18-10-2011, 22:05
Σας προκαλώ λοιπόν να αναφέρετε τα δικά μου ράμματα γιατί δε δέχομαι το χαρακτηρισμό σας !! :hmmm:

Aγαπητέ Κώστα.Από τα γραφόμενα σου φαίνεται ότι δίκαια ή άδικα έχεις κάποιο πρόβλημα με τους ΔΥ και όλο το δημόσιο γενικά.
Ζεις τόσα χρόνια σε αυτή τη χώρα και πιστεύω ότι συμφωνούμε στο ότι τόσα χρόνια τα ίδια γίνονται και τίποτα δεν αλλάζει.
Τότε γιατί δεν φεύγεις για άλλα μέρη μήπως και ησυχάσεις?
Εδώ το δημόσιο δεν αλλάζει ότι και να κάνεις.Ετσι θα είναι γιατί εμείς το συντηρούμε με τις πράξεις μας.Με αυτούς που ψηφίζουμε και αυτούς που λαδώνουμε.Εσύ φυσικά ούτε τους ψηφίζεις ούτε τους λαδώνεις μάλλον.
Αρα το θέμα πάλιωσε .Εκτονώσου αλλού και με άλλους τρόπους.Πλέον εγώ σαν ΔΥ δεν ενοχλούμε από τις κατηγορίες αυτές και αν και ανήκω στο 5-10% όπου θα μπορώ από τώρα και ύστερα θα φέρομαι σαν το υπόλοιπο 90-95% γιατί μέχρι τώρα 'κοπρίτης' ήμουνα,τουλάχιστον ας είμαι και με βούλα.
Ρίξε πράμα να ξελαφρώσεις και όταν θα σου μειώνουν το μισθό ή θα σε διώχνουν τα ' έντιμα 'αφεντικά σου , εδώ θα είμαστε να πιούμε καφέ ενώ αυτοί θα τρώνε από τα ελβετικά λεφτά τους που εσύ τους τα έφερες δουλεύοντας 12ωρα

NLS
18-10-2011, 22:17
Aγαπητέ Κώστα.Από τα γραφόμενα σου φαίνεται ότι δίκαια ή άδικα έχεις κάποιο πρόβλημα με τους ΔΥ και όλο το δημόσιο γενικά.
Ζεις τόσα χρόνια σε αυτή τη χώρα και πιστεύω ότι συμφωνούμε στο ότι τόσα χρόνια τα ίδια γίνονται και τίποτα δεν αλλάζει.
Τότε γιατί δεν φεύγεις για άλλα μέρη μήπως και ησυχάσεις?
Εδώ το δημόσιο δεν αλλάζει ότι και να κάνεις.Ετσι θα είναι γιατί εμείς το συντηρούμε με τις πράξεις μας.Με αυτούς που ψηφίζουμε και αυτούς που λαδώνουμε.Εσύ φυσικά ούτε τους ψηφίζεις ούτε τους λαδώνεις μάλλον.
Αρα το θέμα πάλιωσε .Εκτονώσου αλλού και με άλλους τρόπους.Πλέον εγώ σαν ΔΥ δεν ενοχλούμε από τις κατηγορίες αυτές και αν και ανήκω στο 5-10% όπου θα μπορώ από τώρα και ύστερα θα φέρομαι σαν το υπόλοιπο 90-95% γιατί μέχρι τώρα 'κοπρίτης' ήμουνα,τουλάχιστον ας είμαι και με βούλα.
Ρίξε πράμα να ξελαφρώσεις και όταν θα σου μειώνουν το μισθό ή θα σε διώχνουν τα ' έντιμα 'αφεντικά σου , εδώ θα είμαστε να πιούμε καφέ ενώ αυτοί θα τρώνε από τα ελβετικά λεφτά τους που εσύ τους τα έφερες δουλεύοντας 12ωρα

Όλα καλά, αυτό με τα bold τα χαλάει.
Θες να μου πεις ότι θα κάνεις σαν το γείτονα μου, που που τον χάνεις που τον βρίσκεις, βγάζει το σκύλο έξω για κατούρημα. Δεν έχουμε καταλάβει πότε δουλεύει. Είναι ΔΥ. Μια μέρα μας είπε "αφού μας τα κάνουν έτσι τα πράγματα, να και εγώ δεν πηγαίνω". Δεν του απάντησα όπως του άξιζε.
ΜΠΟΡΟΥΣΕ να το κάνει και το έκανε - εγώ δεν μπορώ, η γυναίκα μου επίσης. ΝΑ ΜΑΛΑΚΑ... Νίκο (εγώ). Όχι ο γείτονας.
Πάλιωσε ξεπάλιωσε #######. Αν γίνει το μπαμ (και θα γίνει), κάτι τέτοια θα είναι τα πρώτα που θα τα "λήξουν". Με το καλό ή με το κακό.

geolag
18-10-2011, 22:35
Όλα καλά, αυτό με τα bold τα χαλάει.
Θες να μου πεις ότι θα κάνεις σαν το γείτονα μου, που που τον χάνεις που τον βρίσκεις, βγάζει το σκύλο έξω για κατούρημα. Δεν έχουμε καταλάβει πότε δουλεύει. Είναι ΔΥ. Μια μέρα μας είπε "αφού μας τα κάνουν έτσι τα πράγματα, να και εγώ δεν πηγαίνω". Δεν του απάντησα όπως του άξιζε.
ΜΠΟΡΟΥΣΕ να το κάνει και το έκανε - εγώ δεν μπορώ, η γυναίκα μου επίσης. ΝΑ ΜΑΛΑΚΑ... Νίκο (εγώ). Όχι ο γείτονας.
Πάλιωσε ξεπάλιωσε #######. Αν γίνει το μπαμ (και θα γίνει), κάτι τέτοια θα είναι τα πρώτα που θα τα "λήξουν". Με το καλό ή με το κακό.

Φυσικά και δεν θα το κάνω γιατί εκεί που δουλεύω αν το κάνω την επόμενη ώρα θα είμαι πίσω από τα σίδερα και γιατί θα πάρω εκατοντάδες κόσμου στο λαιμό μου.Δεν είναι του χαρακτήρα μου εξάλλου.Απλώς το έγραψα για να ΄φωνάξω΄' ότι κακολογώντας τον ΔΥ δεν πετυχαίνει κανείς τίποτα γιατί αυτοί που διοικούν συντηρούν την άσχημη αυτή κατάσταση.Δηλ. στο παράδειγμα που ανέφερες κάποιος που προίσταται του γείτονα σου δεν κάνει καλά τη δουλειά του.Και αυτόν τον προιστάμενο κάποιος τον έβαλε΄και αυτόν κάποιος άλλος και καταλήγουμε πάλι στους πολιτικούς και τους κυβερνώντες .Αρα τα βέλη πρέπει να στραφούν προς τα εκεί και όχι πρός όλους μας.Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.Ας το κόψουμε μήπως και ξεβρωμίσουμε κάποτε.

napgeo
18-10-2011, 23:56
Μην με προκαλεις Ντινό;):D

Αν μου βρεις εναν κλαδο που σχετιζεται με το κρατος κατ'οιονδηποτε τροπο κι ειναι αμεμπτος δλδ δεν διεκδικησε και πηρε ποτε και τιποτα...........;)



Οι Ένοπλες Δυνάμεις..........................

megalopsyxos
19-10-2011, 00:36
Ειλικρινά δεν πιστεύω ότι οι Ελληνες ιδιωτικοί υπάλληλοι είναι καλύτεροι από τους Ελληνες δημοσίους υπαλλήλους. Σίγουρα υπάρχουν καλύτεροι, πιο φιλότιμοι και πιο φιλόδοξοι εργαζόμενοι, όπως υπάρχουν και καλά αλλά και πολύ κακά αμειβόμενοι εργαζόμενοι. Και στον δημόσιο και στον ιδιωτικό τομέα.

Πιστεύει κανείς στ’ αλήθεια ότι μία ιδιωτική επιχείρηση, στην οποία δεν υφίσταται στοιχειώδης οργάνωση και κυριαρχεί η ευνοιοκρατία, λειτουργεί καλύτερα από το Ελληνικό Δημόσιο;

Δεν έχετε ακούσει άραγε για κάποιους από αυτούς που δουλεύουν τρεις φορές παραπάνω για να υποκαταστήσουν τη δουλειά άλλων που είναι απλώς τεμπέληδες;

Δείξτε μου μια ιδιωτική επιχείρηση που αριθμεί 700.000 εργαζομένους που η δομή και η κλιμάκωση της ιεραρχίας της επιτρέπει να λειτουργεί ιδανικά.

Στο Δημόσιο δεν φταίνε οι άνθρωποι, οι εργαζόμενοι, αλλά οι συνθήκες που διαμορφώθηκαν τα τελευταία 50 χρόνια στη δημόσια διοίκηση. Και έτσι δεν θα... ρίξουμε στην πυρά συλλήβδην ανθρώπους και συνειδήσεις που παλεύουν -όπως και στον ιδιωτικό τομέα- για να επιβιώσουν, αλλά και να κρατήσουν σε ένα επίπεδο τη δουλειά τους.

Σκεφτείτε ότι το Δημόσιο λειτουργεί ουσιαστικά χωρίς ιεραρχία αφού αυτή έχει καταργηθεί από τις πολιτικές αποφάσεις. Κάθε εκλογές αλλάζουν οι Διευθυντές με αποτέλεσμα ο ανώτερος να γίνεται κατώτερος του υφισταμένου του και ξαναμανά απ την αρχή. Πώς λοιπόν ο προϊστάμενος θα αξιολογήσει αντικειμενικά όταν ξέρει ότι σε κάποια χρόνια είναι πολύ πιθανό ο αξιολογηθείς από αυτόν να αξιολογεί τον ίδιο;

Στα παραπάνω θα πρέπει να προσθέσουμε και την ουσιαστική κατάλυση του συστήματος ελέγχου στο Δημόσιο και ιδιωτικό τομέα που λειτουργούσε με τους επιθεωρητές στα σχολεία, την αγορανομία, τον αστυνομικό σταθμό στο χωριό, την αγροφυλακή, τους επιθεωρητές Δημόσιας Διοίκησης κλπ, κλπ.

Τι κίνητρο έχει ο υπάλληλος στο γκισέ της εφορίας όταν βλέπει να καταλαμβάνουν τις διευθυντικές θέσεις τα κομματόσκυλα, ότι δεν θα προαχθεί ο ικανότερος αλλά ο αρχαιότερος, ότι επικρατούν οι μετριότητες και οι "ημέτεροι";

Αν σε αυτά προσθέσουμε και την "αλλοτρίωση του γραφειοκράτη-οφφικιάλου" που έχει αναλυθεί από τον ADLER και έχει σχέση με τη σταδιακή αρτιοσκλήρωση που επέρχεται σε κάποιον που βλέπει τη ζωή μπροστά του να περνά και αυτός βιδωμένος πίσω από ένα γραφείο δεν διαβλέπει καμία προοπτική βελτίωσης στη ζωή του, τότε συνειδητοποιούμε ότι όπου και αν ανήκει αυτός (στο Δημόσιο ή σε ιδιωτική δεινόσαυρο) η συμπεριφορά του σταδιακά αλλοτριώνεται και συμπεριφέρεται όπως περιγράφετε οι περισσότεροι, με τη διαφορά ότι δεν φταίει ο ίδιος αλλά το σύστημα λειτουργίας.

'Οσον αφορά το δημόσιο αυτό το σύστημα, δεν έχει καταφέρει να μετρήσει ούτε πόσους και ποιους θα βγάλουν σε εφεδρεία, αλλά ούτε και να περιορίσουν την κρατική σπατάλη, την οποία αντιθέτως αύξησαν! Ούτε να πουλήσουν ένα κρατικό ξενοδοχειακό συγκρότημα από τα τόσα «καλά κομμάτια» της δημόσιας περιουσίας. Απαύδησαν οι τροϊκανοί που αντί να έχουν απολυθεί 100.000, προσλήφθηκαν 24.000 σε σχέση με αυτά που υποσχεθήκαμε την 21 Ιουλ. Ποιός τους προσέλαβε;

Όταν καταλάβουμε όλοι μας ότι η παθογένεια του συστήματος στο Δημόσιο και ιδιωτικό τομέα (τράπεζες, εφορίες, τελωνεία, κατασκευαστικές...) προέρχεται από το πελατειακό πολιτικό σύστημα που στήθηκε από τα μεγαλύτερα λαμόγια της σύγχρονης ιστορίας, τους Έλληνες πολιτικούς και στρέψουμε τα πυρά μας εναντίον τους, τότε ίσως να βρεθεί και ο δρόμος να ξεφύγουμε απ την κρίση και τη μοιρολατρεία.

3 MANAGERS ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΡΕ ΓΜΤ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ;;;;

CPretenteriS
19-10-2011, 00:40
Aγαπητέ Κώστα.Από τα γραφόμενα σου φαίνεται ότι δίκαια ή άδικα έχεις κάποιο πρόβλημα με τους ΔΥ και όλο το δημόσιο γενικά.
Ζεις τόσα χρόνια σε αυτή τη χώρα και πιστεύω ότι συμφωνούμε στο ότι τόσα χρόνια τα ίδια γίνονται και τίποτα δεν αλλάζει.
Τότε γιατί δεν φεύγεις για άλλα μέρη μήπως και ησυχάσεις?
Εδώ το δημόσιο δεν αλλάζει ότι και να κάνεις.Ετσι θα είναι γιατί εμείς το συντηρούμε με τις πράξεις μας.Με αυτούς που ψηφίζουμε και αυτούς που λαδώνουμε.Εσύ φυσικά ούτε τους ψηφίζεις ούτε τους λαδώνεις μάλλον.
Αρα το θέμα πάλιωσε .Εκτονώσου αλλού και με άλλους τρόπους.Πλέον εγώ σαν ΔΥ δεν ενοχλούμε από τις κατηγορίες αυτές και αν και ανήκω στο 5-10% όπου θα μπορώ από τώρα και ύστερα θα φέρομαι σαν το υπόλοιπο 90-95% γιατί μέχρι τώρα 'κοπρίτης' ήμουνα,τουλάχιστον ας είμαι και με βούλα.
Ρίξε πράμα να ξελαφρώσεις και όταν θα σου μειώνουν το μισθό ή θα σε διώχνουν τα ' έντιμα 'αφεντικά σου , εδώ θα είμαστε να πιούμε καφέ ενώ αυτοί θα τρώνε από τα ελβετικά λεφτά τους που εσύ τους τα έφερες δουλεύοντας 12ωρα

Γιώργη... δεν έχω προσωπικά με κανέναν ΔΥ... όπως έχω αναφέρει έχω και συγγενείς αλλά και καλούς φίλους ΔΥ...

Το να παινεύονται ότι τα ξύνουν και πληρώνονται μου την έδινε χρόνια... αλλά έκανα πως δεν τα άκουγα γιατί πυραύλιαζα... τότε όμως δεν μου έπαιρναν τα χρήματα από το μισθό μου για να τους τα δώσουν, οπότε έκανα τα στραβά ματια... και κοίταζα να αποφεύγω την όποια συναλλαγή με το Δημόσιο όπως ο Διαολος το λιβάνι. Τώρα που με αφαιμάζουν όμως ΔΕΝ μπορώ πλέον να κάνω τα στραβά μάτια... sorry κιόλας εε..?? Κατανοείς τη διαφορά...???

Για το αν θα φύγω ή όχι κατ' αρχήν θα το αποφασίσω εγώ και κανένας άλλος... ένα το κρατούμενο... Δήλαδη τι μου προτείνεις ρε Γιώργο??? Να παραδώσω τη χώρα μου σε Αλβανούς, Πολωνους, Πακιστανούς, Ινδούς... (δεν το λέω ρατσιστικά) κ.ο.κ.??? Εεε όχι λοιπόν δε θα τους την παραδώσω όσο αντεχω...αν πιάσω πάτο εννοείται ότι έφυγα για Ελβετια ή Γαλλία που ήδη έχω πρόταση και που γνωρίζω και τη γλώσσα...

Είδες τι είπες...?? Το Δημόσιο έτσι είναι και δεν αλλάζει...!! Το πιστεύω καλέ μου φίλε... αυτό είναι το χτικιό που με πυραυλιάζει περισσότερο απ' όλα.... ότι με αφαιμάζουν χωρίς να πρόκειται να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο.... κοινώς... χαμένα λεφτά... χωρίς αντίκρυσμα...

napgeo
19-10-2011, 00:44
3 MANAGERS ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΡΕ ΓΜΤ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΩΡΑ;;;;


MANAGERS: Στρατός - Ναυτικό - Αεροπορία..................

megalopsyxos
19-10-2011, 01:59
MANAGERS: Στρατός - Ναυτικό - Αεροπορία..................

:sm7::sm7::sm7:

Άσε Ναπολέων γιατί από τα 27 χρ. τα 10 τάχω περάσει σε Επιτελεία....Η αρτιοσκλήρωση, η ευθυνοφοβία και η τυπολατρεία σε όλο της το μεγαλείο!!! 7-17 υπογραφές για 1 έγγραφο όταν σε ΝΑΤΟικό επιτελείο το έβγαζα μόνος μου και απλώς κοινοποιούσα στον Επιταλάρχη. Για τον Ταξίαρχο ή το Στρατηγό Δκτή δεν το συζητάμε, θάπρεπε νάχει να κάνει με σοβαρό πολιτικό θέμα για να εμπλακεί:(:(:(

geolag
19-10-2011, 08:26
Γιώργη... δεν έχω προσωπικά με κανέναν ΔΥ... όπως έχω αναφέρει έχω και συγγενείς αλλά και καλούς φίλους ΔΥ...

Το να παινεύονται ότι τα ξύνουν και πληρώνονται μου την έδινε χρόνια... αλλά έκανα πως δεν τα άκουγα γιατί πυραύλιαζα... τότε όμως δεν μου έπαιρναν τα χρήματα από το μισθό μου για να τους τα δώσουν, οπότε έκανα τα στραβά ματια... και κοίταζα να αποφεύγω την όποια συναλλαγή με το Δημόσιο όπως ο Διαολος το λιβάνι. Τώρα που με αφαιμάζουν όμως ΔΕΝ μπορώ πλέον να κάνω τα στραβά μάτια... sorry κιόλας εε..?? Κατανοείς τη διαφορά...???

Για το αν θα φύγω ή όχι κατ' αρχήν θα το αποφασίσω εγώ και κανένας άλλος... ένα το κρατούμενο... Δήλαδη τι μου προτείνεις ρε Γιώργο??? Να παραδώσω τη χώρα μου σε Αλβανούς, Πολωνους, Πακιστανούς, Ινδούς... (δεν το λέω ρατσιστικά) κ.ο.κ.??? Εεε όχι λοιπόν δε θα τους την παραδώσω όσο αντεχω...αν πιάσω πάτο εννοείται ότι έφυγα για Ελβετια ή Γαλλία που ήδη έχω πρόταση και που γνωρίζω και τη γλώσσα...

Είδες τι είπες...?? Το Δημόσιο έτσι είναι και δεν αλλάζει...!! Το πιστεύω καλέ μου φίλε... αυτό είναι το χτικιό που με πυραυλιάζει περισσότερο απ' όλα.... ότι με αφαιμάζουν χωρίς να πρόκειται να αλλάξει κάτι προς το καλύτερο.... κοινώς... χαμένα λεφτά... χωρίς αντίκρυσμα...

Εχεις δίκιο Κώστα .Αν αποφάσισες να μείνεις σε αυτή τη χώρα μείνε και πάλεψε.Αλλά είναι δύσκολο να βγάλεις τη νοοτροπία από τον ΔΥ.Θα πάρει πολλά χρόνια και δεν θα προλάβεις να το δεις.Αν δεν αλλάξει ο τρόπος διοίκησης οι άνθρωποι δεν αλλάζουν.Οπως είπε και παραπάνω ο megalopsyxos μόνο με manager που θα έχουν εν λευκώ τη διοίκηση θα αλλάξει το δημόσιο.Αλλά ποιος τολμάει να τους βάλει?
Επίσης ένας άλλος τρόπος είναι και η μείωση μισθών ώστε κανένας να μην θέλει να διοριστεί στο δημόσιο.Για να γίνει αυτό θα πρέπει πρώτα να μειωθεί η γραφειοκρατία γιατί αυτή ταλαιπωρεί τον πολίτη στο γκισέ και όχι αυτός που είναι από πίσω

GeorgeP
19-10-2011, 09:11
Οι Ένοπλες Δυνάμεις..........................


π.χ. προμηθειες....απο ρυζια μεχρι αεροπλανα...........;)
Για τα υπολοιπα στο ποστ Νο.64

CPretenteriS
19-10-2011, 09:29
Εχεις δίκιο Κώστα .Αν αποφάσισες να μείνεις σε αυτή τη χώρα μείνε και πάλεψε.Αλλά είναι δύσκολο να βγάλεις τη νοοτροπία από τον ΔΥ.Θα πάρει πολλά χρόνια και δεν θα προλάβεις να το δεις.Αν δεν αλλάξει ο τρόπος διοίκησης οι άνθρωποι δεν αλλάζουν.Οπως είπε και παραπάνω ο megalopsyxos μόνο με manager που θα έχουν εν λευκώ τη διοίκηση θα αλλάξει το δημόσιο.Αλλά ποιος τολμάει να τους βάλει?
Επίσης ένας άλλος τρόπος είναι και η μείωση μισθών ώστε κανένας να μην θέλει να διοριστεί στο δημόσιο.Για να γίνει αυτό θα πρέπει πρώτα να μειωθεί η γραφειοκρατία γιατί αυτή ταλαιπωρεί τον πολίτη στο γκισέ και όχι αυτός που είναι από πίσω

Με βρίσκεις σύμφωνο...!!! :cool:

megalopsyxos
19-10-2011, 10:08
π.χ. προμηθειες....απο ρυζια μεχρι αεροπλανα...........;)


Αυτό δεν το δέχομαι! Πήρες πολύ φόρα φίλε μου. Μακάρι στο ιδιωτικό και τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα να κυριαρχούσε στις προμήθειες η εντιμότητα και η αφιλοκέρδεια του Έλληνα Αξιωματικού. Έχεις την εντύπωση ότι αν στο απειροελάχιστο είχε εμπλακεί στρατιωτικός στις προμήθειες, δεν θα έβρισκαν οι πολιτικοί την ευκαιρία προκειμένου να αποφύγουν το διασυρμό και τις εξεταστικές, να ρίξουν τα βάρη επάνω του; Όση προσπάθεια κι αν έγινε στο παρασκήνιο, δεν κατάφεραν να προσάψουν ούτε υπόνοια ακόμα και στις επιτροπές που έκαναν τις εισηγήσεις. Το ποιοί είναι μπλεγμένοι φαίνεται ότι είσαι ο μόνος που δεν το αντιλαμβάνεται αν και ο ίδιος ο ΓΑΠ τους έχει στον πάγο από πριν ακόμη έρθει στην εξουσία.

Υ.Γ. Κάποτε το ΙΚΑ για να χορηγήσει αναπηρική σύνταξη σε περνούσε στρατιωτική επιτροπή. Αυτό κάτι πρέπει να σου λέει...
..και επειδή σε βρίσκω ανημέρωτο, μάθε ότι όλοι οι διαγωνισμοί που αφορούν το Στρατό πλην εξοπλισμών που κατακυρώνονται απ το ΚΥΣΕΑ ;) κατακυρώνονται απ το Υπουργείο Εμπορίου

ckk
19-10-2011, 11:15
Αυτό δεν το δέχομαι! Πήρες πολύ φόρα φίλε μου. Μακάρι στο ιδιωτικό και τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα να κυριαρχούσε στις προμήθειες η εντιμότητα και η αφιλοκέρδεια του Έλληνα Αξιωματικού. Έχεις την εντύπωση ότι αν στο απειροελάχιστο είχε εμπλακεί στρατιωτικός στις προμήθειες, δεν θα έβρισκαν οι πολιτικοί την ευκαιρία προκειμένου να αποφύγουν το διασυρμό και τις εξεταστικές, να ρίξουν τα βάρη επάνω του; Όση προσπάθεια κι αν έγινε στο παρασκήνιο, δεν κατάφεραν να προσάψουν ούτε υπόνοια ακόμα και στις επιτροπές που έκαναν τις εισηγήσεις. Το ποιοί είναι μπλεγμένοι φαίνεται ότι είσαι ο μόνος που δεν το αντιλαμβάνεται αν και ο ίδιος ο ΓΑΠ τους έχει στον πάγο από πριν ακόμη έρθει στην εξουσία.

Υ.Γ. Κάποτε το ΙΚΑ για να χορηγήσει αναπηρική σύνταξη σε περνούσε στρατιωτική επιτροπή. Αυτό κάτι πρέπει να σου λέει...
..και επειδή σε βρίσκω ανημέρωτο, μάθε ότι όλοι οι διαγωνισμοί που αφορούν το Στρατό πλην εξοπλισμών που κατακυρώνονται απ το ΚΥΣΕΑ ;) κατακυρώνονται απ το Υπουργείο Εμπορίου



Και γιατί μόνο από ΚΥΣΕΑ?

Και γιατί εμπλέκεται μόνο πολιτικό προσωπικό στις μίζες? Μέχρι και τρεις Γ.Γ?

Οι Γ.Γ. είναι στρατιωτικό προσωπικό?

Έχει ακουστεί κάτι για στρατιωτικούς?

Ή ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ?

Και γιατί αυτών των 29, επετράπη η έξοδος από την χώρα? :Απορία:Νεύρα

napgeo
19-10-2011, 11:23
Για να γράψει κάποιος και να προσάψει κατηγορία σε ένστολο θα πρέπει να έχει τουλάχιστον και μια αναφορά.

Μακάρι να υπήρχε έστω και τυπικά η διαφάνεια που υπάρχει στο στρατό και στον υπόλοιπο Δ/Τομέα.
Μην ακούτε το ΒερίκοκοΝεύρα

dimitrisb
19-10-2011, 12:45
Ένα πολύ σημαντικό βήμα που πρέπει να γίνει είναι μία μεγάλη αλλαγή νοοτροπίας και τρόπου σκέψης στο δημόσιο τομέα. Εγώ προσωπικά δεν μπορώ ποτέ να συμβιβαστώ με την έκφραση "έτσι είναι και δεν αλλάζει"! Για να αλλάξει θέλει ισχυρή θέληση και ... "παντελόνια" και ίσως καλύτερα με τα εσωτερικά αυτών, γιατί θα πρέπει να συγκρουστεί ο υπεύθυνος με το ... "τέρας" !

Με τη ευκαιρία θα ήθελα να δώσω και εγώ ένα παράδειγμα ...
Οι υπάλληλοι του συγκεκριμένου υπουργείου που εξετάζουν (λέμε τώρα) για τις άδειες οδήγησης έχουν μία συγκεκριμένη ταρίφα (όχι όλοι βέβαια, αλλά σημαντικό ποσοστό) ανάλογα με την κατηγορία του διπλώματος.
Με έναν γρήγορο υπολογισμό από το "ελαιόλαδο" στις εξετάσεις, άνθρωποι κερδίζουν ποσά σε ένα μήνα που άλλοι τα βγάζουν σε ένα χρόνο.

... :cool:

NLS
19-10-2011, 12:57
Φυσικά και δεν θα το κάνω γιατί εκεί που δουλεύω αν το κάνω την επόμενη ώρα θα είμαι πίσω από τα σίδερα και γιατί θα πάρω εκατοντάδες κόσμου στο λαιμό μου.Δεν είναι του χαρακτήρα μου εξάλλου.Απλώς το έγραψα για να ΄φωνάξω΄' ότι κακολογώντας τον ΔΥ δεν πετυχαίνει κανείς τίποτα γιατί αυτοί που διοικούν συντηρούν την άσχημη αυτή κατάσταση.Δηλ. στο παράδειγμα που ανέφερες κάποιος που προίσταται του γείτονα σου δεν κάνει καλά τη δουλειά του.Και αυτόν τον προιστάμενο κάποιος τον έβαλε΄και αυτόν κάποιος άλλος και καταλήγουμε πάλι στους πολιτικούς και τους κυβερνώντες .Αρα τα βέλη πρέπει να στραφούν προς τα εκεί και όχι πρός όλους μας.Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι.Ας το κόψουμε μήπως και ξεβρωμίσουμε κάποτε.

Ωραία τα λες. Πάλι ένα πράγμα με χαλάει. Μου ζητάς να κάνω πράγματα που ως ΔΥ έπρεπε ΠΡΩΤΟΣ να κάνεις εσύ.
Ξεκαθαρίσατε ποτέ τους κακούς συνάδελφους;
Φροντίσατε οι κακές διοικήσεις να μαθευτούν στις δικές τους διοικήσεις; (έχει αυτό το "καλό" το Δ... πολλές κλίμακες στις καρέκλες)...
Όμως και εδώ ζητάς εμένα του μη-ΔΥ τη... βοήθεια... με δικά μου ρίσκα. Γιατί;

Το ξανάπα και πιο πάνω. Αντί να τα παίρνετε με τον κόσμο που σας έχει βάλει στη λούμπα των "κακών ΔΥ", έπρεπε να τα έχετε πάρει με αυτούς που ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ αυτή την κατάσταση (εντός). Γιατί ΥΠΑΡΧΕΙ καπνός φυσικά, ΥΠΑΡΧΕΙ και φωτιά. Αντί να τη σβήσεις εσύ που είσαι μέσα, σε ενοχλεί που φωνάζουν οι γείτονες (αλλά φυσικά τους θες να στη σβήσουν).

Όταν ο γεράκος έχει γίνει μαραθωνοδρόμος για να πάρει 15 υπογραφές για ένα θέμα του και το θέμα κολλάει στην 16η από τον τάδε τμηματάρχη (που δεν τον ξέρει καν), τον ίδιο τμηματάρχη που θα έχει προχωρήσει ταχέως τα θέματα του τάδε "διαπλεκόμενου", τότε τι περιμένεις να πει αυτός ο γεράκος; "Αχ τι καλή που ήταν η τέταρτη κοπέλα στο τέταρτο γκισέ"; Ή περιμένεις να... το λύσει μόνος του;

dimitrisb
19-10-2011, 13:08
Σύμφωνα με το παραπάνω σίγουρα φταίει το σύστημα αλλά και ο πολίτης.

Ένα παράδειγμα και από εμένα ...

Όταν πήγα να δώσω εξετάσεις για το δίπλωμα της μηχανής, περιμένοντας να έρθουν οι εξεταστές εμφανίζονται λοιπόν δύο γυναίκες ... - χωρίς να έχω πρόβλημα με τις γυναίκες οδηγούς!
Το θέμα είναι ότι η μία ήταν γύρω στο 1,60 m και από βάρος αφήστε τα καλύτερα... θα αναστέναζε μέχρι και η ανάρτηση του GS! Με άλλα λόγια μία κινούμενη πολυθρόνα! Η δεύτερη ήταν πιο στυλάτη ... σαν κομοδίνο! Νομίζω ότι δεν θα έχουν οδηγήσει ποτέ τους μηχανή!!
Λογικό είναι να με έχουν πιάσει ασταμάτητα γέλια.
Οι ερωτήσεις που έκαναν ήταν οι γνωστές ερωτήσεις, μερικές αναχρονιστικές, από το "εγχειρίδιο" που λέμε, τις απαντήσεις των οποίων τις είχαν μάθει απ'έξω. Επειδή δεν μπορούσα να κρατηθώ και κάποιες στιγμές με έπιαναν λίγα γέλια μου έκανε πιο πολλές ερωτήσεις για "τιμωρία" ή μήπως καλυτερα για λίγο "ελαιόλαδο".

Έλεος!!!

Αυτά για να μην σας κουράζω... :)

GeorgeP
19-10-2011, 17:54
Αυτό δεν το δέχομαι! Πήρες πολύ φόρα φίλε μου. Μακάρι στο ιδιωτικό και τον υπόλοιπο δημόσιο τομέα να κυριαρχούσε στις προμήθειες η εντιμότητα και η αφιλοκέρδεια του Έλληνα Αξιωματικού. Έχεις την εντύπωση ότι αν στο απειροελάχιστο είχε εμπλακεί στρατιωτικός στις προμήθειες, δεν θα έβρισκαν οι πολιτικοί την ευκαιρία προκειμένου να αποφύγουν το διασυρμό και τις εξεταστικές, να ρίξουν τα βάρη επάνω του; Όση προσπάθεια κι αν έγινε στο παρασκήνιο, δεν κατάφεραν να προσάψουν ούτε υπόνοια ακόμα και στις επιτροπές που έκαναν τις εισηγήσεις. Το ποιοί είναι μπλεγμένοι φαίνεται ότι είσαι ο μόνος που δεν το αντιλαμβάνεται αν και ο ίδιος ο ΓΑΠ τους έχει στον πάγο από πριν ακόμη έρθει στην εξουσία.

Υ.Γ. Κάποτε το ΙΚΑ για να χορηγήσει αναπηρική σύνταξη σε περνούσε στρατιωτική επιτροπή. Αυτό κάτι πρέπει να σου λέει...
..και επειδή σε βρίσκω ανημέρωτο, μάθε ότι όλοι οι διαγωνισμοί που αφορούν το Στρατό πλην εξοπλισμών που κατακυρώνονται απ το ΚΥΣΕΑ ;) κατακυρώνονται απ το Υπουργείο Εμπορίου

Για να γράψει κάποιος και να προσάψει κατηγορία σε ένστολο θα πρέπει να έχει τουλάχιστον και μια αναφορά.

Μακάρι να υπήρχε έστω και τυπικά η διαφάνεια που υπάρχει στο στρατό και στον υπόλοιπο Δ/Τομέα.
Μην ακούτε το ΒερίκοκοΝεύρα

A, τωρα που ονοματισαμε συγκεκριμενα πραγματα πειραχτηκατε??? Μολις φτασει η κατηγορια κοντα μας¨η περασει απο διπλα μας βαραμε κοκκινα? Ενω οταν κατηγορουμε γενικως και αοριστως τους παντες (και πολιτικους) που δεν ειναι εδω να μας απαντησουν, να αμυνθουν, να αντιδρασουν βρε αδερφε κανουμε τουμπεκι????????

Ε, λοιπον κι εγω σαν κι εσενα ''Μεγαλοψυχε'' αυτο ΔΕΝ ΤΟ ΔΕΧΟΜΑΙ.

Ναπολεωντα οταν εννοεις ενστολο εννοεις οοοολους τους ενστολους? αστυνομικους, πυροσβεστες και απο τα τρια σωματα Ε.Δ. και απο το Λιμενικο??? Αν ναι ετοιμασου για σεντονιασμα με λινκς που αφορουν συλληψεις τετοιων!!
Οσο για τους ενστολους των ΕΔ το Προεδρικο διαταγμα
Π. Δ. 141/1991 (ΦΕΚ Α-58/30-4-1991) απαγορευει την συλληψη στρατιωτικου απο την ΕΛ.ΑΣ (αυτο το δικαιωμα εχει μονον η ΕΣΑ κατοπιν πληροφορησης απο την πρωτη) κι ετσι τα ''κακα'' μαντατα σπανιως εως ποτε δεν φτανουν στα αυτια μας.

Κατι ακουστηκε ομως στην πρωτη αγορα του αιωνα με τα F-16 εκει στο 1985 για κατι αξιωματικους που δεν θελανε αυτα τα αεροπλανα αλλα καποια αλλα...πηρανε ομως αυτα.....δαχτυλος πολιτικος θα μου πεις, ναι μπορει θα σου πω κι εγω αλλα.......ο καθενας σκεφτεται οτι θελει.

Και γιατι ναπο το ''να προσάψει κατηγορία σε ένστολο θα πρέπει να έχει τουλάχιστον και μια αναφορά'' ναισχυει ΜΟΝΟΝ για τους ενστολους και οχι και για ολους τους υπολοιπους ελληνες για τον καθενα ξεχωριστα....? μεσα φυσικα και οι πολιτικοι...για τον καθενα ξεχωριστα με συγκεκριμενες αναφορες και αποδειξεις!

Ειδες Ναπο μου που οταν ονοματιζεις κατηγορωντας χωρις στοιχεια καποιοι θιγονται?

geolag
19-10-2011, 23:43
Ωραία τα λες. Πάλι ένα πράγμα με χαλάει. Μου ζητάς να κάνω πράγματα που ως ΔΥ έπρεπε ΠΡΩΤΟΣ να κάνεις εσύ.
Ξεκαθαρίσατε ποτέ τους κακούς συνάδελφους;
Φροντίσατε οι κακές διοικήσεις να μαθευτούν στις δικές τους διοικήσεις; (έχει αυτό το "καλό" το Δ... πολλές κλίμακες στις καρέκλες)...
Όμως και εδώ ζητάς εμένα του μη-ΔΥ τη... βοήθεια... με δικά μου ρίσκα. Γιατί;

Το ξανάπα και πιο πάνω. Αντί να τα παίρνετε με τον κόσμο που σας έχει βάλει στη λούμπα των "κακών ΔΥ", έπρεπε να τα έχετε πάρει με αυτούς που ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ αυτή την κατάσταση (εντός). Γιατί ΥΠΑΡΧΕΙ καπνός φυσικά, ΥΠΑΡΧΕΙ και φωτιά. Αντί να τη σβήσεις εσύ που είσαι μέσα, σε ενοχλεί που φωνάζουν οι γείτονες (αλλά φυσικά τους θες να στη σβήσουν).

Όταν ο γεράκος έχει γίνει μαραθωνοδρόμος για να πάρει 15 υπογραφές για ένα θέμα του και το θέμα κολλάει στην 16η από τον τάδε τμηματάρχη (που δεν τον ξέρει καν), τον ίδιο τμηματάρχη που θα έχει προχωρήσει ταχέως τα θέματα του τάδε "διαπλεκόμενου", τότε τι περιμένεις να πει αυτός ο γεράκος; "Αχ τι καλή που ήταν η τέταρτη κοπέλα στο τέταρτο γκισέ"; Ή περιμένεις να... το λύσει μόνος του;

Το έγραψα πριν και το ξαναγράφω.Το πρόβλημα ξεκινάει από τον τρόπο επιλογής τμηματαρχών και διευθυντών.Οταν επιλεγούν χωρίς πολιτικά κριτήρια τότε θα αρχίζει να αλλάζει κάτι.Στις τελευταίες κρίσεις οι προαγωγές έγιναν με αντικειμενικά κριτήρια μόνο.Πτυχία ,μετπτυχιακά κ.λ.π.Λάθος μεγάλο.Δεν κάνουν όλοι για την διοίκηση.Το μόνο που θα σώσει την κατάσταση κατά την άποψη μου είναι να τοποθετηθούν managers με συγκεκριμένη θητεία και ελευθερία αρμοδιοτήτων.
Όποιον άνθρωπο και να βάλεις είτε γερμανό είτε ιάπωνα στο ελληνικό δημόσιο σε λίγο καιρό θα χαλάσει.Οσο και αν προσπάθησα να αλλάξω το κατεστημένο στα 17 χρόνια που είμαι στο δημόσιο δεν κατάφερα τίποτα,Οι ρίζες του κακού είναι βαθιά.Αν και δεν έχω άμεση επαφή με το κοινό προσπαθώ να ταλαιπωρώ λιγότερο όσους χρησιμοποιούν τις υπηρεσίες μας και αυτό θα συνεχίσω να κάνω.

ΚΑι τους κακούς συναδέλφους τους ξεκαθαρίζουμε αλλά πέρα από εμάς ουδέν.Για να καταλάβεις αρνούμαι να κάνω βάρδια με κακό συνάδελφο.Αποτέλεσμα είναι να τον βάζουν με άλλον μαζί ο οποίος δεν διαμαρτύρεται.Και επειδή εκεί που είμαι έχει δουλειά κανείς δεν θέλει να έρθει και όποιον φέρουν με το ζόρι δεν τον διώχνουν ότι και να είναι αυτός.Αν όμως ο από πάνω είχε το οκ να απολύει ή να τιμωρεί τότε όλα θα έβρισκαν το δρόμο τους

megalopsyxos
20-10-2011, 00:22
A, Κατι ακουστηκε ομως στην πρωτη αγορα του αιωνα με τα F-16 εκει στο 1985 για κατι αξιωματικους που δεν θελανε αυτα τα αεροπλανα αλλα καποια αλλα...πηρανε ομως αυτα.....δαχτυλος πολιτικος θα μου πεις, ναι μπορει θα σου πω κι εγω αλλα.......ο καθενας σκεφτεται οτι θελει.

Mα είναι παγκοίνως γνωστό ότι το Φ-16 είναι αποκύημα του ψυχρού πολέμου και εντελώς έξω απ τη φιλοσοφία των κλειστών μαχών του Αιγαίου που κάνει για την περίπτωσή μας.

Αν πιστεύεις οτι οι Αξκοί τη γλύτωσαν επειδή δεν συνελήφθησαν γιατί μπορεί να τους συλλάβει μόνο η ΕΣΑ και την έφαγαν οι φουκαράδες οι πολιτικοί που μπορεί να τους συλλάβει η ΕΛ.ΑΣ, τότε λυπάμαι άλλα στην αγωνιώδη προσπάθεια να βρεις επιχειρήματα στα πολλά μέτωπα που έχεις εμπλακεί, εκτίθεσαι.

GeorgeP
20-10-2011, 08:56
A, Κατι ακουστηκε ομως στην πρωτη αγορα του αιωνα με τα F-16 εκει στο 1985 για κατι αξιωματικους που δεν θελανε αυτα τα αεροπλανα αλλα καποια αλλα...πηρανε ομως αυτα.....δαχτυλος πολιτικος θα μου πεις, ναι μπορει θα σου πω κι εγω αλλα.......ο καθενας σκεφτεται οτι θελει.

Mα είναι παγκοίνως γνωστό ότι το Φ-16 είναι αποκύημα του ψυχρού πολέμου και εντελώς έξω απ τη φιλοσοφία των κλειστών μαχών του Αιγαίου που κάνει για την περίπτωσή μας.

Αν πιστεύεις οτι οι Αξκοί τη γλύτωσαν επειδή δεν συνελήφθησαν γιατί μπορεί να τους συλλάβει μόνο η ΕΣΑ και την έφαγαν οι φουκαράδες οι πολιτικοί που μπορεί να τους συλλάβει η ΕΛ.ΑΣ, τότε λυπάμαι άλλα στην αγωνιώδη προσπάθεια να βρεις επιχειρήματα στα πολλά μέτωπα που έχεις εμπλακεί, εκτίθεσαι.

Οπως νομιζεις......

TEOSS
20-10-2011, 12:10
....

Mα είναι παγκοίνως γνωστό ότι το Φ-16 είναι αποκύημα του ψυχρού πολέμου και εντελώς έξω απ τη φιλοσοφία των κλειστών μαχών του Αιγαίου που κάνει για την περίπτωσή μας.
.......
Τι είναι το F 16 ???? :sm7::sm7::sm7:
Για πρότεινε εσύ κάποιο, έτσι για να δω πως σκέπτεσαι…

Translatoras
20-10-2011, 13:11
Αν θυμάμαι καλά από το Πτήση&Διάστημα της εποχής, το F-18 Hornet ήταν καταλληλότερο, παρά τη χαμηλότερη ταχύτητα.

Δύο κινητήρες, καλύτεροι ρυθμοί ανόδου, μεγαλύτερη επιχειρησιακή ευελιξία και άλλα τινά.

megalopsyxos
20-10-2011, 15:40
Αν θυμάμαι καλά από το Πτήση&Διάστημα της εποχής, το F-18 Hornet ήταν καταλληλότερο, παρά τη χαμηλότερη ταχύτητα.

Δύο κινητήρες, καλύτεροι ρυθμοί ανόδου, μεγαλύτερη επιχειρησιακή ευελιξία και άλλα τινά.

:sm8: .....και όχι μόνο

Τώρα κάτσε να γελάσουμε διότι θα βγει στον αέρα ότι "τα μάγκωσαν" κι αυτοί

napgeo
20-10-2011, 15:45
Αν θυμάμαι καλά από το Πτήση&Διάστημα της εποχής, το F-18 Hornet ήταν καταλληλότερο, παρά τη χαμηλότερη ταχύτητα.

Δύο κινητήρες, καλύτεροι ρυθμοί ανόδου, μεγαλύτερη επιχειρησιακή ευελιξία και άλλα τινά.


Συμφωνούμε επ΄αυτού. Ακριβό πάντως για την τσέπη μας....................

GeorgeP
21-10-2011, 09:10
Συμφωνούμε επ΄αυτού. Ακριβό πάντως για την τσέπη μας....................

Γιαυτο κι επιλεχθηκε το F16.........

ntinopoulos
21-10-2011, 10:35
Γιαυτο κι επιλεχθηκε το F16.........
το βρηκες...:rolleyes::sm7:

megalopsyxos
21-10-2011, 10:52
:sm4:

TEOSS
22-10-2011, 02:03
Αν θυμάμαι καλά από το Πτήση&Διάστημα της εποχής, το F-18 Hornet ήταν καταλληλότερο, παρά τη χαμηλότερη ταχύτητα.

Δύο κινητήρες, καλύτεροι ρυθμοί ανόδου, μεγαλύτερη επιχειρησιακή ευελιξία και άλλα τινά.

:sm8: .....και όχι μόνο

Τώρα κάτσε να γελάσουμε διότι θα βγει στον αέρα ότι "τα μάγκωσαν" κι αυτοί

Συμφωνούμε επ΄αυτού. Ακριβό πάντως για την τσέπη μας....................

μάλιστα …μάθαμε λοιπόν ότι το F16 <<είναι αποκύημα του ψυχρού πολέμου και εντελώς έξω απ τη φιλοσοφία των κλειστών μαχών >> …..xaxaxaxa….ενώ το F18 …τι είναι ??? :D:D:D
Όλα σχεδόν τα αεροπλάνα που πετάνε σήμερα (πόσο λοιπόν το 1986 που έγινε η <<αγορά του αιώνα>>) είναι σχεδιασμένα επί ψυχρού πολέμου .
Το F 16 είναι ποιο ελαφρύ και σύμφωνα με όλες τις αναλύσεις διεθνώς, ποιο ευέλικτο και ικανό σε dogfight (κλειστές αερομαχίες) από το F18.

Το <καλό> είναι ότι και τα δυο σχεδιάστηκαν για το ίδιο πρόγραμμα της USAF !!! που ήθελε ένα φθηνό μαχητικό να συμπληρώσει επιχειρησιακά το κύριο ,αλλά ακριβό μαχητικό αεροπορικής υπεροχής F15. Διαγωνίστηκαν σαν πρότυπα YF16 και YF17 και επικράτησε το ….YF 16 !!!… τo YF 17 όμως άρεσε στο …. USNAVY και με λίγες τροποποιήσεις για χρήση από αεροπλανοφόρο και βελτιώσεις έγινε…F18 !!!συμπλήρωμα κι αυτό,του F14.

Αυτό δεν σημαίνει ότι το ένα είναι καλύτερο από το άλλο, αλλά ότι κάθε αεροπορία κρίνει και επιλέγει με βάση τις ανάγκες της. Αυτό που κερδίζει έναν διαγωνισμό μπορεί να χάσει σε έναν άλλο, λόγω διαφορετικών κριτηρίων .
To F 16 έχει αγοραστεί 4 φορές από 4 διαφορετικές κυβερνήσεις (2 ΠΑΣΟΚ και 2 ΝΔ) και αποτελεί την <<ραχοκοκαλιά>> της Π.Α., το κύριο μαχητικό της. Η απαξίωση που γίνεται δεν τιμά την αεροπορία και κυρίως τους πιλότους .


Η οικονομική πρόβλεψη το 1986 ήταν 80 <<ακριβά>> δηλ. Tornado και F18 , ή 120 <<φθηνά>> Mirage 2000 και F16. Αυτό που έκανε την τότε κυβέρνηση του Α.Γ.Π. να πάρει 80 φθηνά δεν ήταν το κόστος αυτό καθ΄ αυτό, αλλά η πολιτική απόφαση να σπάσει την παραγγελία στα δυο παίρνοντας δυο διαφορετικά αεροπλάνα.

Translatoras
22-10-2011, 10:36
Ψυχροπολεμικό αποκύημα θα χαρακτήριζα το Mig-25 όχι το F16.

Από την άλλη η πολυτυπία στον εξοπλισμό (αγορά 2 τύπων αεροσκαφών) στέλνει για περίπατο τα όποια οφέλη της χαμηλής μοναδιαίας τιμής μιας και σε αναγκάζει σε διπλές υποδομές (έμψυχες και άψυχες).

megalopsyxos
22-10-2011, 11:37
Η απαξίωση που γίνεται δεν τιμά την αεροπορία και κυρίως τους πιλότους .

Καλά εσύ έχεις ξεφύγει εντελώς!!! :Απορία:

Από την άλλη η πολυτυπία στον εξοπλισμό (αγορά 2 τύπων αεροσκαφών) στέλνει για περίπατο τα όποια οφέλη της χαμηλής μοναδιαίας τιμής μιας και σε αναγκάζει σε διπλές υποδομές (έμψυχες και άψυχες).

Δυστυχώς φίλε μου αυτή είναι η μοίρα των μικρών κρατών και συμβαίνει σε όλους τους στρατούς σαν το δικό μας. Όταν πρέπει να συνδυάσεις τις προμήθειες με τα οφέλη από την άσκηση εξωτερικής πολιτικής, είναι μονόδρομος. ;)

Translatoras
22-10-2011, 11:59
Σίγουρα σε τέτοιες αποφάσεις υπεισέρχονται παράγοντες που δεν γνωρίζω και δεν μπορώ να αξιολογήσω.

Σίγουρα δεν παριστάνω τον κριτή των πάντων και δεν είχα καμία διάθεση να το κάνω.

Απλά θυμήθηκα τα 1-2 πραγματάκια που είχα διαβάσει από τον τότε Ειδικό Τύπο σχετικά με την Αγορά του Αιώνα.

Ούτως ή άλλως η άποψή μου είναι ότι μια καλά σχεδιασμένη, συνεπής και μακροπρόθεσμη εξωτερική πολιτική είναι πολύ ισχυρότερη από μαχητικά 3ης-4ης-νιοστής γενιάς.

Ας είχαμε κάτι τέτοιο και βάζω στοίχημα ότι οι Έλληνες πιλότοι, τεχνικοί και προσωπικό υποστήριξης δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα να υπερασπιστούν τα πάτρια εδάφη ακόμα και με Spitfire ή Pukara!!!

megalopsyxos
22-10-2011, 12:03
Ούτως ή άλλως η άποψή μου είναι ότι μια καλά σχεδιασμένη, συνεπής και μακροπρόθεσμη εξωτερική πολιτική είναι πολύ ισχυρότερη από μαχητικά 3ης-4ης-νιοστής γενιάς.

Μακάρι κάποτε να γίνουμε Ελβετία ή έστω, Σκανδιναβία

Ας είχαμε κάτι τέτοιο και βάζω στοίχημα ότι οι Έλληνες πιλότοι, τεχνικοί και προσωπικό υποστήριξης δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα να υπερασπιστούν τα πάτρια εδάφη ακόμα και με Spitfire ή Pukara!!!

:sm8:

TEOSS
22-10-2011, 16:33
Καλά εσύ έχεις ξεφύγει εντελώς!!! :Απορία:



Δυστυχώς φίλε μου αυτή είναι η μοίρα των μικρών κρατών και συμβαίνει σε όλους τους στρατούς σαν το δικό μας. Όταν πρέπει να συνδυάσεις τις προμήθειες με τα οφέλη από την άσκηση εξωτερικής πολιτικής, είναι μονόδρομος. ;)

Τι έγινε ??? τον ρούφηξες με την βλακεία που πέταξες και το παίζεις τραλαλά τώρα ???

Με τέτοιους αξιωματικούς στο στράτευμα, αναρωτιέμαι γιατί τα σύνορα δεν είναι στην Λαμία … :rolleyes:
Αλλά...
ευτυχώς η πλειονότητα των αξιωματικών δεν σκέφτεται σαν εσένα…

TEOSS
22-10-2011, 16:53
..............

Ας είχαμε κάτι τέτοιο και βάζω στοίχημα ότι οι Έλληνες πιλότοι, τεχνικοί και προσωπικό υποστήριξης δεν θα είχαν κανένα πρόβλημα να υπερασπιστούν τα πάτρια εδάφη ακόμα και με Spitfire ή Pukara!!!


Το στοίχημα φίλε είναι ήδη χαμένο …

Ο ήρωας πιλότος Ν. Σιαλμάς, εάν ζούσε, θα στο εξηγούσε …

Οι πολεμική αεροπορία δεν αποτελείται από …υποτελείς , ούτε οι πιλότοι είναι πίθηκοι με αυτοκτονικό σύνδρομο να βγαίνουν για μάχη κάθε μέρα με ακατάλληλα μέσα… Όταν οι περιστάσεις το επιβάλουν, θα υπερβούν τα όρια και θα δώσουν την ζωή τους όπως ο Σιαλμάς, αλλά δεν θα δεχόντουσαν να γίνει αυτό κανόνας. Δηλαδή να παίζουν διάφοροι πολιτικά παιγνίδια και μίζες και να σκοτώνονται αυτοί… δεν έχει γίνει ,ούτε θα γίνει.

Για να μην ξεχνάμε | ΠΤΗΣΗ & ΔΙΑΣΤΗΜΑ (http://ptisidiastima.wordpress.com/2011/06/20/%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BD%CE%B1-%CE%BC%CE%B7%CE%BD-%CE%BE%CE%B5%CF%87%CE%BD%CE%AC%CE%BC%CE%B5/)

megalopsyxos
22-10-2011, 16:56
Με τέτοιους αξιωματικούς στο στράτευμα, αναρωτιέμαι γιατί τα σύνορα δεν είναι στην Λαμία … :rolleyes:
Αλλά...
ευτυχώς η πλειονότητα των αξιωματικών δεν σκέφτεται σαν εσένα…

Προφανώς εν τω μέσω της παντελούς άγνοιας και αμάθειας που διατελείς δεν θα γνωρίζεις ότι η μόνη γραμμή όπου μπορεί να διατάξει σοβαρή άμυνα ένας στρατός στη χώρα μας, είναι η οριογραμμή Βόρας-Βέρμιο-Πιέρια-Όλυμπος. Εάν σήμερα τα σύνορα δεν είναι στη Λαμία είναι αποτέλεσμα διεθνών συνθηκών και διαπραγματεύσεων και όχι αποτελεσματικότητάς μου :cool: :p:p:p

TEOSS
22-10-2011, 17:00
Προφανώς εν τω μέσω της παντελούς άγνοιας και αμάθειας που διατελείς δεν θα γνωρίζεις ότι η μόνη γραμμή όπου μπορεί να διατάξει σοβαρή άμυνα ένας στρατός στη χώρα μας, είναι η οριογραμμή Βόρας-Βέρμιο-Πιέρια-Όλυμπος. Εάν σήμερα τα σύνορα δεν είναι στη Λαμία είναι αποτέλεσμα διεθνών συνθηκών και διαπραγματεύσεων και όχι αποτελεσματικότητάς μου :cool: :p:p:p

Με επιβεβαιώνεις σε χρόνο dt….μπράβο, από ταχύτητα καλά πας !:sm7::sm7::sm7:

megalopsyxos
22-10-2011, 17:04
Τι έγινε ??? τον ρούφηξες με την βλακεία που πέταξες και το παίζεις τραλαλά τώρα ???

Όσον αφορά τώρα το οπλικό σύστημα είμαι αρκετά μεγαλόψυχος για να μην εμπλακώ σε συζήτηση που συνεχίζεται 25 χρόνια, πόσο μάλλον μαζί σου όταν έχεις την ανοησία να συνδέεις την ικανότητα των χειριστών και του Όπλου, με την επιλογή του μέσου...:sm7::sm7::sm7:

Μάθε όμως ότι στις κλειστές αερομαχίες του Αιγαίου χρειάζεσαι ΩΣΗ για κάθετη άνοδο και δελταπτέρυγα για ευστάθεια :rolleyes::rolleyes::rolleyes:

megalopsyxos
22-10-2011, 17:12
Προφανώς εν τω μέσω της παντελούς άγνοιας και αμάθειας που διατελείς δεν θα γνωρίζεις ότι η μόνη γραμμή όπου μπορεί να διατάξει σοβαρή άμυνα ένας στρατός στη χώρα μας, είναι η οριογραμμή Βόρας-Βέρμιο-Πιέρια-Όλυμπος. Εάν σήμερα τα σύνορα δεν είναι στη Λαμία είναι αποτέλεσμα διεθνών συνθηκών και διαπραγματεύσεων και όχι αποτελεσματικότητάς μου :cool: :p:p:p

Για πες μας τώρα τι κατάλαβες εσύ απ αυτό!!!:sm3::sm3::sm3:

TEOSS
22-10-2011, 17:15
Όσο συνεχίζεις, το κανείς χειρότερο … για ΄σένα.:D:D
Αυτά που αναφέρεις (αν και άσχετα, μιας και είναι ελάχιστο τμήμα προδιαγραφών) τα έχει το … F 18??? :sm7::sm7::sm7:
Mirage 2000 που είναι το μόνο με Δ πτέρυγα, έχει …ώση ????
:sm7::sm7::sm7:

napgeo
22-10-2011, 18:45
:Απορία:Δεν κατάλαβα τι θέλετε να πείτε όλοι σας:Απορία:..................

CPretenteriS
22-10-2011, 20:38
:Απορία:Δεν κατάλαβα τι θέλετε να πείτε όλοι σας:Απορία:..................

Ότι εσύ μας τα έφαγες...!!! :mad::mad:


:sm7::sm7::p:p


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

napgeo
23-10-2011, 08:53
Ότι εσύ μας τα έφαγες...!!! :mad::mad:


:sm7::sm7::p:p


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk


Τότε αυτοί γιατί με φάγανε:Απορία:

Που να τους φάει μαύρο φίδι...................