PDA

View Full Version : Eurotrip 2 φιλαράκια!


italos
12-05-2009, 15:58
Τον Ιούνιο φεύγω με έναν κολλητό...για ταξίδι πάτρα-ανκόνα-βενετία-ινσμπουργκ-ζυρίχη-γενεύη-λυών-μασσαλία-μοντε κάρλο,νις-φλορεντία-ανκόνα-πάτρα.....

Θα ήθελα όποιος μπορεί και θυμάται..να προτείνει κάποπια ξενοδοχεία που έμεινε .....

τη διαδρομή την έχουμε βγάλει απλά σκεφτόμαστε να μην κλείσουμε ξενοδοχεία απο τώρα......μόνο για βενετία-ινσμπουργ-γενεύη-ζυρίχη!


Είχαμε στο μυαλό μας να πάμε και να κλείνουμε στο δρόμο zimmers.....αλλά δεν ξέρω κατα πόσο αυτό είναι το καλύτερο....προβληματιζόμαστε και σκεφτόμαστε διαμονί έξω απο τις πόλεις αλλά κάπου κοντά max 10-15χιλ.

Κοιτάμε για τις αλυσίδες ξενοδοχείων formula1-

Το ταξίδι θα ξεκινήσει απο αθήνα-πάτρα στις 26/6 έως 8/7 ...τα εισητήρια τα βγάλαμε σε πολύ πολύ καλή τμή.......2 μηχανές , εσωτςρική δίκληνη καμπίνα κ τα εισητήρια ενηλίκων 240ευρο πανε έλα...χάρη σε μια πολύ καλή προσφορά που έχει αυτή τη στιγμή η bluestar ferries.....όταν όλες οι άλλες εταιρείες ξεκινάγανε απο 330+ευρο !!!

Όποιαδήποτε πραγματικά συμβουλή την ακούω μεταχαράς...είναι το πρώτο μας ταξίδι και όσα πιο πολλά ακούσουμε τόσο πιο προετοιμαζμένοι θα ήμαστε!!!!

Εγώ με το 1200άρι το adve και ο κολλητός(μάχιμος) με ένα z750!!!

Ακούω συμβουλές και προτάσεις για μέρη που έχετε πάει και αξίζει να τα δείς!!

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων Ιταλός!

JOHN-X
12-05-2009, 16:11
δεν έχω άποψη για τη συκγεκριμένη διαδρομή.Παντως να έχετε καλο ταξίδι ...;)

emix
12-05-2009, 16:11
Καλα να περασετε.
Το ξενοδοχειο που εμεινα στην Βενετια λεγεται Nice. Καλο ηταν, 5χλμ απο το παρκινγκ που οδηγει στην κλασικη πολη. Παρκινγκ απ οτι θυμαμαι ηταν δωρεαν.
Να προσεχετε και να περασετε καλα.

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
12-05-2009, 16:53
Εχω κάνει 2 καλοκαίρια διακοπές με αυτοκίνητο.Το 1ο Γερμανία-Ελβετία-Ιταλία
και το 2ο Ολλανδία-Βέλγιο-Παρίσι και καταθέτω την εμπειρία μου.

Βενετία : Σε καμμία περίπτωση δεν θα συνιστούσα να μείνετε μέσα.Είναι πανάκριβα.
Στα 6-7 χλμ ανατολικά (προς Βερόνα) θα βρείτε πολλές επιλογές σε ξενοδοχεία.Για
την επίσκεψη στη πόλη μπορείτε να πάτε με τις μηχανές και να τις αφήσετε στο
parking στη είσοδο της πόλης.(πολυόροφο parking και όπως το βλέπεις φάτσα ,αριστερά η είσοδος της πόλης και δεξιά πινακίδες για το εμπορικό λιμάνι.
Επίσης υπάρχει δυνατότητα τραίνου.

Γενικά περί φαγητού: Στους αυτοκινητόδρομους υπάρχουν αλυσίδες με φαγητό,
καφετέρια,βενζίνη κλπ.Στη πλειοψηφία τους τρώς αξιοπρεπως και με λογικά ποσά.
Στα περισσότερα ξενοδοχεία και κατά δεύτερο λόγο στα εστιατόρια η κουζίνα κλείνει
στις 9.00 το βράδυ.
Για αλκοόλ έτσι και σας πιάσουν να οδηγείτε είναι αμήλικτοι.
Ορια ταχύτητας: Γαλλία και Ελβετία απόλυτα αυστηροί.Ιταλία και Γερμανία λίγο ποιο
χαλαρά.Λ.Ε.Α ποτέ μην σας πιάσουν σ'αυτήν
Περί διοδίων: Στη πλειοψηφία τους είναι αυτόματα.Δηλ. παιρνεις απόδειξη στην
είσοδο του αυτοκινητόδρομου από μηχάνημα και στην έξοδο το βάζεις σε αντίστοιχο
και σου εμφανίζει την ένδειξη με το ποσό.Μπορείς να πληρώσεις με μετρητά ή με
πιστωτική κάρτα.Προτείνω το πρώτο , γι'αυτό ναχετε αρκετα χαρτονομίσματα των
5,10 και 20 ευρώ.
Ασφάλεια της μηχανής
Στην Ιταλία προτείνω να διαλέξετε ξενοδοχεία με κλειστό γκαράζ.Ομοίως στη Νότια
Γαλλία.
Γενεύη και Ζυρίχη
Ομοίως όπως και Βενετία.Μένουμε στα περίχωρα και πάμε είτε με τις μηχανές είτε με
τραίνο.
Παρασκευή και Κυριακή απόγευμα
Αποφεύγουμε να οδηγούμε γιατί τα πάντα είναι πιγμένα με τους οδηγούς του Π/Σ/Κ.
Μου έτυχε στην Ελβετία και Ιταλία από δύο φορές .
Υπερκείμενες φωτεινές ενδείξεις στους αυτοκινητόδρομους.
Δυστυχώς είναι όλες στις τοπικές γλώσσες.
Ιταλία - ιταλικά
Γαλλία - γαλλικά
Ελβετία-Γαλλικά,Ιταλικά,γερμανικά ανάλογα την περιοχή
Γερμανία-γερμανικά
Εν ολίγοις πουθενά αγγλικά.

Ελπίζω να βοήθησα

Arkas
12-05-2009, 20:14
Μακ,
:sm8:

vtheo
12-05-2009, 20:32
Φίλε Ιταλέ!
Εύχομαι να πανε όλα κατ'ευχήν και να έχετε ένα ευχάριστο και γεμάτο αναμνήσεις ταξίδι!

Από τις ημερομηνίες και τα σημεία που είδα που θα κινηθείτε και επειδή ο κόσμος είναι πολυ μικρός, ίσως συνανήσετε στο δρόμο 3 γνωστά R1200 GS adventure!!!

Κοίτα να πιούμε ένα καφέ πριν φύγεις να τα πούμε.

Μακάριε πολύ χρήσιμα αυτά που έγραψες.Ευχαριστούμε!

EOD-K9
12-05-2009, 21:29
ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ (http://www.gsforum.gr/member.php?u=362)

:sm8:

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
13-05-2009, 08:39
Καλημέρα ,

Ξέχασα να σας αναφέρω το εξής σημαντικό.Και στα δύο ταξίδια δεν
έκλεισα ξενοδοχεία εκ των προτέρων παρά μόνο στο Παρίσι.
Δεν αντιμετώπισα το παραμικρό πρόβλημα.Είχα τα πλεονέκτημα μ'αυτό
το τρόπο να βλέπω που να μείνω και στις περιπτώσεις που μου άρεσε
το μέρος έμενα περισσότερο.
Για την επίσκεψη μου στη Βενετία , έμεινα στο Mestre.
Tώρα μερικά tips
Mόναχο-μουσείο τεχνολογίας
Πόλη της Χαιδεμβέργης-ονειρική
Μέλανας Δρυμός-Νοτιανατολική Γερμανία: απίστευτος
Καταράκτες του Ρήνου: Bρίσκονται στα σύνορα με την Eλβετία.Να
επιλέξετε να τους δείτε από την πλευρά της Ελβετίας.Από εδώ
συνεχίζεται για Ζυρίχη.
Από τη Ζυρίχη συνιστώ ανεπιφύλακτα να πάτε στο Interlagen,μία
πόλη που είναι κτισμένη ανάμεσα σε δύο λίμνες.Διαμονή στα χωριά
6-9 χλμ πριν τη πόλη.
Από το Interlagen επίσκεψη στις Ελβετικές Αλπεις στο JanFrow-η
κορυφή της Ευρώπης στα 3750μ.Είναι το ψηλότερο σημείο στο
κόσμο που ανεβαίνεις με μηχανικό μέσο.Θα ανεβείτε με τις μηχανές
όσο ψηλότερα το επιτρέπουν οι συνθήκες , μετά τραίνο μέχρι τα
2.000 μ + και στο τέλος με οδοντωτό μέσα σε τούνελ.Ο οδοντωτός
κάνει δύο στάσεις σε σημεία που βλέπεις τον παγετώνα μέσα από
τζάμια.Το 2001 για 4 ενήλικες και 4 παιδιά πληρώσαμε 130.000 δρχ!
Στη κορυφή λειτουργεί ξενοδοχείο,καφετέρια και εστιατόριο.Αν
είστε τυχεροί και έχει καθαρό καιρό η θέα είναι μοναδική.

italos
14-05-2009, 00:19
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές!!

1000 ευχαριστώ Μακάριε!!

Vtheo..ναι ρε εμεις θα τα πούμε νωρίτερα.....οταν θα ήμαστε πιο έτοιμοι!!


Έτσι σκεφτόμαστε κ εμείς να μην κλείσουμε απο τώρα ξενοδοχεία...στο δρόμο και ότι βρούμε!!
Για τους καταράκτες του Ρήνου το είχαμε στα υπόωιν μας....και αφού το προτείνεις μάλλον θα το ακολουήσουμε!

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
14-05-2009, 10:29
Καλημέρα ,

Να έχετε μαζί σας οπωσδήποτε set επισκευής ελαστικού.Αμπούλες αζώτου , φυτίλια ,
το μεγάλο alen για την αφαίρεση της μπροστινής ρόδας και τα torgs που χρειάζονται
για τις δύο ρόδες.
Επίσης δύο μανέτες,δύο μπουζί , ένα set λάμπες , μονωτική ταινία και tierap.

kostas_366
14-05-2009, 11:39
Ιταλέ, καλά να περάσετε.
Και να ευχαριστηθήτε την εκδρομή σας.

SenseiG
14-05-2009, 12:21
:sm8: καλο ταξιδι τα υπολοιπα απο τους εμπειρους στα ταξιδια.

Alfa7
19-05-2009, 14:20
Προσοχή στην είσοδο στη Αυστρία, να πάρετε από το πρώτο κατάστημα το αυτοκόλλητο για τη χρήση του αυτοκινητοδρόμου...
Μπαίνοντας στην Ελβετία πρέπει να πάρεται πάλι ένα αυτοκόλλητο για χρήση των αυτοκινητοδρόμων, μπορείς να το αποφύγεις αν μπείς (λίγο πριν τα σύνορα) δεξιά προς τη Γαλλική Ριβιέρα (προς Thonon Le Bains) και να πας προς Ζυρίχη από τοπικούς (γρήγορους) δρόμους .
Περάστε και από το Anecy (είναι στο δρόμο σας), λεει...

LEADER
24-05-2009, 23:27
Προσοχή στην είσοδο στη Αυστρία, να πάρετε από το πρώτο κατάστημα το αυτοκόλλητο για τη χρήση του αυτοκινητοδρόμου...
Μπαίνοντας στην Ελβετία πρέπει να πάρεται πάλι ένα αυτοκόλλητο για χρήση των αυτοκινητοδρόμων, μπορείς να το αποφύγεις αν μπείς (λίγο πριν τα σύνορα) δεξιά προς τη Γαλλική Ριβιέρα (προς Thonon Le Bains) και να πας προς Ζυρίχη από τοπικούς (γρήγορους) δρόμους .
Περάστε και από το Anecy (είναι στο δρόμο σας), λεει...


Το αυτοκολλητο για χρηση σε αυτοκινητοδρομο στην Αυστρια απο τη μαγαζι το περνουμε, βενζιναδικο,Σουπερ Μαρκετ η κατι αλλο,και ποσο κανει?

italos
10-06-2009, 10:14
15 μερούλες και σήμερα μείνανε!!!

το "άγχος" για το άγνωστο και για το αν είμαστε έτοιμοι όλο κ πιο πολύ μεγαλώνει.....ελπίζω όταν με το καλό επιβιβαστούμε στο πλοίο να μας φύγει!!!!

Είπαμε να κλείσουμε μόνο ξεναδοχείο στη βενετία όπου ξέρουμε ότι σίγουρα θα μας βγάλει το πρόγραμμα μιας και θα είναι η πρώτη μέρα άφιξης χαχαχαχαχα:sm7:.....απο εκεί φεύγουμε για ιννσμπουργκ....όπου θα μείνουμε στα π΄ριξ ...έχουμε υπόψιν μας ένα καλό ξεναδοχείο που όσο περνάνε οι μέρες όλο κ πιο πολύ πεφτουν οι τιμές του απο τα δωμάτια που δεν είναι κλεισμένα.....και φύγαμε γενεύη-ζυρίχη...όπου θα μείνουμε κ εκεί σε κάνα zimmer στο δρόμο......μετά προορισμός είναι η λυών...διαμονή και εκεί...και φύγαμε για μασσαλία(όπου δυσυχώς για 2 μέρες δεν μας βγάζει το πρόγραμμα να παρακολουθήσουμε τη συναυλία των depeche mode μιας και μας έμεινε απωθημένο με αυτα που γίνανε στο terra vibe.....δυστυχώς τα είσητήρια δεν αλλάζουν λόγω του ότι τα αγοράσαμε με προσφορά...οπότε πάει αυτό....) διαμονή μασσαλία και βούρ για μονακό-νίκεα όπου θα μείνουμε κ εκει κάπου....κ μετά φλωρεντία .....και εκεί θα κλείσουμε δωμάτιο απο τώρα μιας και θα είναι 1και μισή μέρα πριν γυρίσουμε....οπότε δεν το ρισκάρουμε.....γτ έχουμε ακούσει ότι είναι κ πανακριβα!!!!

Το σκεπτικό μας είναι να δούμε μεγάλες πόλεις τα 3-4 πιο σημαντικά τους μνημεία και να γνωρίσουμε τη κουζίνα τους και τη "νυχτερινή ζωή" τους αν έχουν και να δούμε τη κουλτούρα τους...οι διαδρομές είναι όλες απο επαρχιακό δίκτυο πολύ λίγο θα κινηθούμε εθνική οδό.....

Το σκεπτικό ήταν επαρχιακές διαδρομές---μεγάλες πόλεις---τώρα δεν ξέρω κατα πόσο θα στεφτεί απο επιτυχία θα δείξει.....

Αν τα πράγματα χιλιομετρικά είναι όπως τα έχουμε υπολογίσει οι αποστάσεις μεταξύ αυτών των πόλεων είναι 180-250 χιλιόμετρα...δηλαδή δίπλα...βέβαια 200χμ έξω είναι 5+ώρες με στάσεις για φότο για καφέ για ξεκούραση κτλ κτλ

Αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι ότι δυστυχώς δεν έχουμε gps.....όχι τόσο για τις αποστάσεις μεταξύ των πόλεων αλλα για τις διαδρομές μέσα στη πόλη....όπως και να το κάνουμε αλλιώς να πάτάς μια όδο με ένα μνημείο σε μια πόλη και άλλο να ανοίγεις ένα χάρτη και να ψάχνεσαι.....

Βέβαια θα μου πείς πριν 15 χρόνια πως ταξιδεύανε όλοι αυτοί...αλλά αφού υπάρχει η τεχνολογία.....δυστυχώς ο κολλητός δεν είναι διατεθημένος να αγοράσουμε μισό μισό ένα καλό gps που θα μας εξυπηρετούσε για το ταξίδι λόγω πιεσμένων οικονομικών....όπως και μια ασύρματη ενδοσυννενόηση......και δεν το κρύβω ότι έχω προβληματιστεί αρκετά και έχω ανχωθεί για αυτό το λόγο....Αρκέι να σας πώ ότι τον Ιανουάριο που ήμουνα Πράγα και μετά πήγαμε βερολίνο με αυτοκίνητο ....χαθήκαμε 3 φορες στη autobahn ..με χάρτη ανοιχτο μέσα στο αμάξι πόσο μάλλον τώρα με μοτοσυκλέτες!!!Η γνώμη σας πάνω σε αυτό???

Απο εκεί κ πέρα η υπολογιζόμενη χιλιομετρική απόσταση είναι 2300χιλιόμετρα...+ τα έξτρα μάλλον πάει στο 3000ρο!!!

Απο λεφτα...έχουμε υπολογίσει όλα μαζί 1500 ευρώ το άτομο.....για ημερομηνίες 25/6-9/7 που θα ήμαστε με το καλό πίσω.......χωρίς να υπολογίσουμε τα service που θακάνουμε κ οι δυό μας πριν ξεκινήσουμε και μάλον κανά λαδάκι όταν γυρίσουμε:sm7:!!!!!

Έχουμε την ευκαρία να κάνουμε διπλή διανυκτέρευση σε 3 μεγάλες πόλεις και απο μονοήμερες διανυκτερεύσεις στις 5 άλλες......

Προσανατολιζόμαστε στη φλωρεντία για δίπλη διανυκτέρευση σίγουρα γτ έχει πολλά να δείς.......η βενετία απορίπτετε για δεν θέλω να τον κάνω βαρκάδα με ρομάντζα και να του ζητήσω να με παντρευτεί......η άλλη μάλλον διπλή θα είναι λυών...που έχουμε ακούσει τα καλύτερα και η άλλη νίκεα-μονακό στα πέριξ γιανα κάνουμε και τα μπανάκια μας!!!


Θα είναι το πρώτο μας ταξίδι η κατάσταση είναι πολύ στο φλού όπως βλέπεται αλλά αυτό δεν μας χαλάει καθόλου.....!!!!Το gps και η ενδοσυννενόηση με ανησυχεί πιο πολύ!

Arkas
10-06-2009, 12:14
Με το καλό Νικόλα το ταξίδι!
Ο προγραμματισμός ακούγεται άψογος και τα μέρη φανταστικά.

Τώρα για το gps και την ενδοσυνεννόηση τί να σου πούμε;
Τα είπες όλα μόνος σου!:D

ΙoannisPanagiotidis
10-06-2009, 14:56
φιλε μου καλε !....με το καλο να ξεκινησετε και να απολαυσετε το ταξιδακι σας με τον καιρο στο πλευρο σας !

...ολα καλα!... αλλα μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου!...εννοω αν θελεις πραγματικα να πας απο επαρχιακους δρομους και να μπαινοβγαινεις στις μεγαλουπολεις κανοντας και τον αναλογο τουρισμο !...μιλαμε για τρελο εγχείρημα! ...μην συγκρινεις το Ελληνικο οδικο δικτυο ..που μεχρι χθες ειχαμε ενα αυτοκινητοδρομο Θεσ/νικη-Αθηνα , εξω εχει πολλους δρομους ... διαγραμμιση και σημανση που η ποσοτητα της μπορει και να σε μπερδεψει στο τελος!

...κατε εμε επρεπε ηδη να χετε εστω και δανεικο ενα Navi και να εξασκηστε ηδη να κανετε μια καλη γνωρημια με το οργανο και τον τροπο λειτουργιας του!...να χετε ολες τις μεγαλουπολεις που θα επισκευτητε μεχρι και τα συγκεκριμενα αξιοθεατα ...ολα ηδη καταχωρημενα !

...οχι οτι ειναι και το τελος του κοσμου απλα θα ταλαιπωρηθείτε τοσο που στο τελος θα αρκεστείτε απλα να βγαλετε την διαδρομη!


συγχωραμε για την καταστραφολογια μου αλλα στο λεω μονο σαν φιλος!:)

Ionlab
10-06-2009, 22:43
Εν γένει όσες φορές ταξιδεύω έξω μοιράζω την διαδρομή σε ένα μεγάλο σκέλος της πρώτη μέρα 600-700 μέχρι 800Km για να πλησιάσω στον προορισμό μου και μετά χαλαρώνω με max 300Km σε μια μέρα από πόλη σε πόλη. Την τελευταία μέρα μπορείς να έχεις επίσης άλλο ένα μεγάλο σκέλος αν και δεν συστήνεται γιατί θα έχεις μαζέψει όλη την κούραση.
Ξενοδοχεία κλείνω από www.booking.com (http://www.booking.com) καλές τιμές, μερικές φορές εξαιρετικές προσφορές ΔΕΝ προπληρώνεις και ΔΕΝ χρεώνει ακυρωτικά μέχρι και 1 μέρα πριν το οποίο είναι εξαιρετικό προσόν. Επίσης είναι το μοναδικό site που κλείνεις δίκλινο και με μια μικρή επιβάρυνση βάζεις και τρίτο άτομο σε μερικά ξενοδοχεία με αποτέλεσμα το πακέτο να βγαίνει πάμφθηνο.

Σε μεγάλες πόλεις προτιμώ να κλείνω μέσω hotwire λίγο ρισκαδόρικος τρόπος αλλά μένω σε top ξενοδοχεία με ελάχιστα χρήματα και εκμεταλλεύομαι και την ισοτιμία του δολλαρίου. Φυσικά μια επίσκεψη από το betterbidding ουσιαστικά σε κατατοπίζει για το ποιό ξενοδοχείο είναι το καθένα, αλλά πάντα υπάρχει το ρίσκο. Επίσης αν τυχόν αποφασίσεις να κλείσεις επέλεξε το link από την σελίδα τους και επέστρεψε να πεις ποιό ξενοδοχείο σου έτυχε ώστε να βοηθήσεις και τους άλλους σαν κι εσένα αλλά και το site το οποίο είναι ΦΟΒΕΡΗ βοήθεια.

Α..πάρτε το βιβλίο με τους χάρτες της ευρώπης της michelen και περάστε όλα τα POI και τα ξενοδοχεία όση ώρα θα βαράτε μύγες στο καράβι.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-06-2009, 06:35
Εν γένει όσες φορές ταξιδεύω έξω μοιράζω την διαδρομή σε ένα μεγάλο σκέλος της πρώτη μέρα 600-700 μέχρι 800Km για να πλησιάσω στον προορισμό μου και μετά χαλαρώνω με max 300Km σε μια μέρα από πόλη σε πόλη. Την τελευταία μέρα μπορείς να έχεις επίσης άλλο ένα μεγάλο σκέλος αν και δεν συστήνεται γιατί θα έχεις μαζέψει όλη την κούραση.
Ξενοδοχεία κλείνω από www.booking.com (http://www.booking.com) καλές τιμές, μερικές φορές εξαιρετικές προσφορές ΔΕΝ προπληρώνεις και ΔΕΝ χρεώνει ακυρωτικά μέχρι και 1 μέρα πριν το οποίο είναι εξαιρετικό προσόν. Επίσης είναι το μοναδικό site που κλείνεις δίκλινο και με μια μικρή επιβάρυνση βάζεις και τρίτο άτομο σε μερικά ξενοδοχεία με αποτέλεσμα το πακέτο να βγαίνει πάμφθηνο.

Σε μεγάλες πόλεις προτιμώ να κλείνω μέσω hotwire λίγο ρισκαδόρικος τρόπος αλλά μένω σε top ξενοδοχεία με ελάχιστα χρήματα και εκμεταλλεύομαι και την ισοτιμία του δολλαρίου. Φυσικά μια επίσκεψη από το betterbidding ουσιαστικά σε κατατοπίζει για το ποιό ξενοδοχείο είναι το καθένα, αλλά πάντα υπάρχει το ρίσκο. Επίσης αν τυχόν αποφασίσεις να κλείσεις επέλεξε το link από την σελίδα τους και επέστρεψε να πεις ποιό ξενοδοχείο σου έτυχε ώστε να βοηθήσεις και τους άλλους σαν κι εσένα αλλά και το site το οποίο είναι ΦΟΒΕΡΗ βοήθεια.

Α..πάρτε το βιβλίο με τους χάρτες της ευρώπης της michelen και περάστε όλα τα POI και τα ξενοδοχεία όση ώρα θα βαράτε μύγες στο καράβι.



http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-82.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-82.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-82.gif



.

italos
11-06-2009, 09:34
φιλε μου καλε !....με το καλο να ξεκινησετε και να απολαυσετε το ταξιδακι σας με τον καιρο στο πλευρο σας !

...ολα καλα!... αλλα μην το κανεις αυτο στον εαυτο σου!...εννοω αν θελεις πραγματικα να πας απο επαρχιακους δρομους και να μπαινοβγαινεις στις μεγαλουπολεις κανοντας και τον αναλογο τουρισμο !...μιλαμε για τρελο εγχείρημα! ...μην συγκρινεις το Ελληνικο οδικο δικτυο ..που μεχρι χθες ειχαμε ενα αυτοκινητοδρομο Θεσ/νικη-Αθηνα , εξω εχει πολλους δρομους ... διαγραμμιση και σημανση που η ποσοτητα της μπορει και να σε μπερδεψει στο τελος!

...κατε εμε επρεπε ηδη να χετε εστω και δανεικο ενα Navi και να εξασκηστε ηδη να κανετε μια καλη γνωρημια με το οργανο και τον τροπο λειτουργιας του!...να χετε ολες τις μεγαλουπολεις που θα επισκευτητε μεχρι και τα συγκεκριμενα αξιοθεατα ...ολα ηδη καταχωρημενα !

...οχι οτι ειναι και το τελος του κοσμου απλα θα ταλαιπωρηθείτε τοσο που στο τελος θα αρκεστείτε απλα να βγαλετε την διαδρομη!


συγχωραμε για την καταστραφολογια μου αλλα στο λεω μονο σαν φιλος!:)


Καλημέρα Γιάνναρε,

συμφωνώ απόλυτα σε όσα λές....για αυτό κ εξέφρασα το ανγχος μου κ τους προβληματισμούς μου σε ότι αφορά την πλοήγηση!! ακομά ψαχνόμαστε μπάς και καταφέρουμε κ κάποιος μας δανείσει το gps toy...έτσι ώστε να βρούμε μια λύση με αυτό το θέμα.....είναι όπως σου είπα το μόνο που με ανγχώνει....αν είχα μπροστά μου 30 μέρες δεν θα το συζητούσα καν δεν είναι κακό να χάνεσαι και να ψάχνεις αρκεί να έχεις χρόνο κάτι που εμείς δεν έχουμε!..απλά επειδή οι μέρες είναι λίγες κ εμείς οι ελληναράδες καλώς ή κακώς θέλουμε να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα για αυτό προβληματίζομαι...για την ταλαιπωρία του να είσαι χωρίς gps!

ελπίζω μέχρι την κυριακή να έχουμε βρεί κάτι και να είμαστε σε θέση εξοικίωσης μαζί του για να είμαστε πιο άνετοι!!!

italos
11-06-2009, 09:43
Εν γένει όσες φορές ταξιδεύω έξω μοιράζω την διαδρομή σε ένα μεγάλο σκέλος της πρώτη μέρα 600-700 μέχρι 800Km για να πλησιάσω στον προορισμό μου και μετά χαλαρώνω με max 300Km σε μια μέρα από πόλη σε πόλη. Την τελευταία μέρα μπορείς να έχεις επίσης άλλο ένα μεγάλο σκέλος αν και δεν συστήνεται γιατί θα έχεις μαζέψει όλη την κούραση.
Ξενοδοχεία κλείνω από www.booking.com (http://www.booking.com) καλές τιμές, μερικές φορές εξαιρετικές προσφορές ΔΕΝ προπληρώνεις και ΔΕΝ χρεώνει ακυρωτικά μέχρι και 1 μέρα πριν το οποίο είναι εξαιρετικό προσόν. Επίσης είναι το μοναδικό site που κλείνεις δίκλινο και με μια μικρή επιβάρυνση βάζεις και τρίτο άτομο σε μερικά ξενοδοχεία με αποτέλεσμα το πακέτο να βγαίνει πάμφθηνο.

Σε μεγάλες πόλεις προτιμώ να κλείνω μέσω hotwire λίγο ρισκαδόρικος τρόπος αλλά μένω σε top ξενοδοχεία με ελάχιστα χρήματα και εκμεταλλεύομαι και την ισοτιμία του δολλαρίου. Φυσικά μια επίσκεψη από το betterbidding ουσιαστικά σε κατατοπίζει για το ποιό ξενοδοχείο είναι το καθένα, αλλά πάντα υπάρχει το ρίσκο. Επίσης αν τυχόν αποφασίσεις να κλείσεις επέλεξε το link από την σελίδα τους και επέστρεψε να πεις ποιό ξενοδοχείο σου έτυχε ώστε να βοηθήσεις και τους άλλους σαν κι εσένα αλλά και το site το οποίο είναι ΦΟΒΕΡΗ βοήθεια.

Α..πάρτε το βιβλίο με τους χάρτες της ευρώπης της michelen και περάστε όλα τα POI και τα ξενοδοχεία όση ώρα θα βαράτε μύγες στο καράβι.


Καλημέρα φίλε,

σε ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σου! πάντα και εγώ όταν πάω έξω χρησιμοποιώ το www.booking.com (http://www.booking.com)..... και μια συμβουλή σε αυτό όσο πιο αργά κλείνεις τα δωμάτια τόσο πιο πολύ πέφτουν οι τιμές!!! ήδη για το χάρτη της michelin και εμείς αυτό επεξεργαστήκαμε για να βγάλουμε τις διαδρομές!!! πολύ χρήσιμος με ξεναδοχεία και ακριβείς θέλω να πιστεύω χάρτες!!!

για τα άλλα site είναι λίγο hard ειδικά σε αυτό το ταξίδι να κάτσω να ασχοληθώ μιας και δεν θέλω να προτρέχω μιας κ δεν ξέρουμε πως θα μας πάει το πρόγραμμα!!

θα έχω μαζί μου κ ένα μινι-λαπτοπ με ιντερνετ μαζί έτσι ώστε να μπορούμε σε οποιοδήποτε σημείο να logaroyme....και να κλείνουμε δωμάτια ή να βρίσκουμε ότι άλλο θέλουμε τις προηγούμενες μέρες καθοδόν!!

wet & dirty
11-06-2009, 09:46
ΤρελοΙταλε καλα να περάσετε και προσοχη στο δρόμο;)

nek21
11-06-2009, 13:21
καλο δρομο,να περασετε τελεια,οσο για τις ανησυχιες σου θα σου φυγουν μετα την πρωτη μερα.

Ionlab
11-06-2009, 14:09
Χάρτες της Michelin εννοούσα το βιβλίο με την Ευρώπη. Εγώ βγάζω τις σελίδες που με ενδιαφέρουν έγχρωμη φωτοτυπία για να μην χαλάω το βιβλίο. Μερικές φορές είναι πολύ πιο εύκολο να κοιτάς το χαρτί παρά το GPS ή το google maps.

Αφού θα έχεις mini laptop πέτα και το destinator για pc πάνω και με ένα Bluetooth GPS είσαι κύριος. Αλλά και χωρίς GPS μπορείς να το χρησιμοποιήσεις για να πάρεις μια ιδέα της διαδρομής. Αντίστοιχα μπορείς να πετάξεις πάνω το MS Autoroute και να σου τυπώσει όλες τις οδηγίες εν είδει road book για μια διαδρομή. Αντίστοιχο και το Motorrad tourenplanner αν και δεν το έχω πολυχρησιμοποιήσει.

Επίσης για λύση GPS αν υπάρχει διαθέσιμο Pocket PC πολύ καλό είναι το Tomtom. Όπως είπα αν το PPC δεν έχει ενσωματωμένο GPS με ένα BT GPS καθάρισες.

Συνήθως δωμάτια κλείνω τουλάχιστον 9μήνες πιο πριν (για να έχουμε και κάτι να ψάχνουμε το χειμώνα) οπότε δεν μου έχει τύχει να πέσουν οι τιμές (έτσι ώστε να ακυρώσω και να ξανακλείσω). Θα το ψάξω πάντως αυτό με το όσο πιο αργά τόσο πιο καλά...

Καλό ταξίδι φιλαράκο ... και πρόσεχε όταν θα ξαναεπιστρέψεις στην Ελλάδα, γιατί θα έχεις συνηθίσει στους έξω δρόμους και σε διαφορετικής νοοτροπίας κουτάκηδες... σας ζηλεύω με την καλή έννοια....

Ionlab
11-06-2009, 14:15
http://www.wififreespot.com/europe.html

kai http://www.jiwire.com/

για να loggareis ανέξοδα....

Major_Goose
11-06-2009, 18:10
Καλό Ταξίδι παλικάρια !!

gsa1200
18-06-2009, 22:05
καλο ταξιδι και περιμενουμε πολλες φωτογραφιουλες:D

arisxios
18-06-2009, 22:53
Καλημέρα ,

Να έχετε μαζί σας οπωσδήποτε set επισκευής ελαστικού.Αμπούλες αζώτου , φυτίλια ,
το μεγάλο alen για την αφαίρεση της μπροστινής ρόδας και τα torgs που χρειάζονται
για τις δύο ρόδες.
Επίσης δύο μανέτες,δύο μπουζί , ένα set λάμπες , μονωτική ταινία και tierap.




:sm8::sm8::sm8:

italos
25-06-2009, 19:07
Η μεγάλη στιγμή για μένα και το κολλητό μου έφτασε...όλα θέλουμε να πιστεύουμε είναι έτοιμα και αύριο αναχωρούμε πουρνό πουρνό για Πάτρα ...ένα καφεδάκι εκεί να remember τα φοιτητικά μας χρόνια ...και βούρ κατά τις 13.30 για το πλοίο!!!

Τα λέμε παίδες με το καλό οταν γυρίσουμε!!!

leonidas
25-06-2009, 19:13
Άντε Νικόλα με το καλό!!!!;):);):)

Arkas
25-06-2009, 21:08
Με το καλό Νικόλα!!!

killer
25-06-2009, 22:46
Καλο ταξιδι συνονοματε!!!!

vtheo
26-06-2009, 00:12
Kαλό Ταξίδι Νίκο!Τα λέμε Chamonix.....

Arkas
26-06-2009, 11:01
Kαλό Ταξίδι Νίκο!Τα λέμε Chamonix.....
Κάτι σαν τα λέμε στην Ομόνοια!!!:sm7:

skippybi
26-06-2009, 14:59
καλό δρόμο και καλή επιστροφή!!!:)

SenseiG
26-06-2009, 15:12
Καλο ταξιδι.

italos
09-07-2009, 16:37
O italos επέστρεψε στη βάση του και γεμίζει μπαταρίες για τη παρουσίαση του ταξιδιωτικού που είχε απο όλα μέσα!!!

killer
09-07-2009, 20:28
Αντε με το καλο να δουμε και να ζηλεψουμε!!!:D:D

italos
11-09-2009, 11:41
Έστω και καθυστερημένα κατα 2 μήνες....αυτό είναι το πρώτο π/σ/κ που είμαι λάσκα και απο δουλειά και απο υποχρεώσεις!!!

Ξεκινάω και εγώ την αφήγηση του πρώτου μου "μεγάλοϋ" ταξιδιωτικού!!!

italos
12-09-2009, 11:26
(http://g.imageshack.us/img10/156gvm.jpg/1/)

italos
13-09-2009, 13:46
Ήταν λοιπόν αρχές του έτους όταν έπεσε η ιδέα για το πρώτο ταξίδι μας εκτός ελλάδας.....

Για μένα και για τον φίλο μου τον Κώστα τα ταξίδια με τη μοτοσυκλέτα είναι κάτι παραπάνω απο μια βόλτα ...είναι σταθμός ζωής...είναι όνειρο....είναι αυτό που θέλουμε να κάνουμε στη ζωή μας......Τον γύρο του πλανήτη πάνω σε 2 ρόδες!


Έτσι λοιπόν ξεκηνήσαμε για το πρώτο μας ταξίδι με μοτό εκτός ελλάδος και για τις πρώτες μας εμπειρίες!!!!

Οι ταξιδιώτες..........

Νίκος(italos)
http://img9.imageshack.us/img9/2381/p1010981p.jpg (http://img9.imageshack.us/i/p1010981p.jpg/)

Κώστας
http://img11.imageshack.us/img11/7628/p1010812b.jpg (http://img11.imageshack.us/i/p1010812b.jpg/)

Οι μηχανές
http://img40.imageshack.us/img40/3779/009ox.jpg (http://img40.imageshack.us/i/009ox.jpg/)




26/6 Παρασκευή

Ραντεβόυ στα διόδια ελευσίνας 07.30 το πρωί για ένα τσιγαράκι κ βούρ για κόρινθο όπου θα πέρναμε κάτι εφόδια απο το σπίτι του Κώστα και καπάκια Πάτρα...Το πλοίο σάλπαρε στις 14.30...είχαμε φτάσει πάτρα απο τις 11.00 όπου αράξαμε και ήπιαμε το καφεδάκι μας .....και συναντήσαμε και τον Fire REd τον καλό μας φίλο τον Νίκο απο την Πάτρα όπου μας έδωσε τις ευχές του!!

Και βούρ για λιμάνι κ πλοίο και για το check-in(όποιος θέλει να ταξιδέψει για εξωτερικό με πλοίο πρέπει να είναι νωρίτερα εκεί γτ κάνει check-in σε έναν σταθμό έξω απο το πλοίο ...οπότε μην πάτε τελευταία στιγμή)

http://img7.imageshack.us/img7/2949/0042uo.jpg (http://img7.imageshack.us/i/0042uo.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/3266/005ia.jpg (http://img7.imageshack.us/i/005ia.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/8848/0022sj.jpg (http://img7.imageshack.us/i/0022sj.jpg/)

2άτομα με 2κλινη εσωτερική καμπίνα(αρκετά άνετη θα έλεγα) 2 μηχανές Πάτρα-Ανκόνα-Πάτρα 240 ευρόπουλα έκαστως......

Οι τιμές στο πλοίο πλέον normal, στο φαγητό μάλιστα φθηνά θα έλεγα.....

italos
13-09-2009, 14:26
27/6 Σάββατο

άφιξη Ανκόνα...
http://img32.imageshack.us/img32/3441/p1010584i.jpg (http://img32.imageshack.us/i/p1010584i.jpg/)

ο καιρός έλεγε καταιγίδες..και ότι η ευρώπη και κυρίως αυστριακές άλπεις πνίγονται.....(#####)....λιακάδα όμως με το που βγαίνουμε απο το λιμάνι και βούρ για εθνική οδό.......είχαμε να πάμε Βενεία σήμερα και όλη τ διαδρομή θα την κάναμε απο την Autostrada.....

http://img16.imageshack.us/img16/3634/anconamestre.jpg (http://img16.imageshack.us/i/anconamestre.jpg/)


Έτσι λοιπόν και έγινε.....αutostrada και βούρ για βενετία...μετά απο 20χλμ εθνικής....καταιγίδα......(#####) δεν μασάμε σταματάμε κάτω απο μια γέφυρα αδιάβροχα και πάλι στο δρόμο......

Στο δρόμο στάση για καφεδάκη και γλύκισμα.....
http://img132.imageshack.us/img132/2449/007yg.jpg (http://img132.imageshack.us/i/007yg.jpg/)



50χλμ πριν την Βενετία η βροχή σταμάτησε και έβγαλε λιακάδα....οπότε στάση να βγάλουμε τα αδιάβροχα σε έναν σταθμό "ανεφοδιασμού"

http://img7.imageshack.us/img7/9326/p1010586ln.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010586ln.jpg/)

Στην Ιταλία και στην Autostrada..έχει ανα τακτά χλμ πινακίδες ηλεκτρονικές όπου σε πληροφορούνε για τα επόμενα βενζινάδικα που είναι ανοιχτά και για το πόσο έχει η βενζίνη σδε καθένα απο αυτά ώστε να κάνεις τα κουμάντα σου που θα βάλεις!!!Κάθε σταθμός ανεφοδιασμο΄ήταν σαν ένα μικρο supermarket.....χαμός στη κυριολεξία...όλοι cappucino esspresso φαγητό και κάθε λογής μπιχλιμπίδια..ότ ήθελες το έβρισκες στα βενζινάδικα:D

http://img188.imageshack.us/img188/6647/008ug.jpg (http://img188.imageshack.us/i/008ug.jpg/).

Διόδια Ancona-Mestre 15e για κάθε μηχανή........δεν πληρώσαμε τπτ...μην ρωτήσετε γτ...κάναμε γκάφα....μακα΄ρι να μην έρθει κανα ticket απο έξω....

Φτάσαμε λοιπόν στο Mestre....5χλμ απο βενετία όπου και θα μέναμε σε ένα camping που είχαμε κλείσει σπιτάκι απο intεrnet....υπερλούξ κουζινούλα-aircondition-μπανιο μεγάλο και μας έκατσε και μια χαρούλα....18ευροπουλάκια για έναν ύπνο που θα κάναμε αργά το βράδυ!!!

http://www.booking.com/hotel/it/camping-village-jolly.html?sid=fb8598b4b9356ffa945d5c0d7799874d;checkin=2009-10-02;checkout=2009-10-03

Αφήσαμε τις μηχανές στο camping μιας και για να πας με τημηχανή μέσα στην βενετία απαγορευόταν...αλλά και το parking για 1ο ώρες που θα αράζαμε εμείς ήταν 24-25 ευρω+ το ανγχοσ μην συμβεί τπτ.....πήραμε λεοφωριάκι και με 1 ευροπουλάκι ήμασταν σε 10 λεπτάκια βενετία!!!

Venice....

http://img193.imageshack.us/img193/336/016nd.jpg (http://img193.imageshack.us/i/016nd.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/4133/017uv.jpg (http://img7.imageshack.us/i/017uv.jpg/)

Η βενετία γενικότερα μετράει ...είναι όντως για ζευγαράκια...και δεν χρειάζεται πάνω απο 2-3 μέρες για να την δείς και να την βαρεθείς ολόκληρη....

http://img44.imageshack.us/img44/6849/p1010592n.jpg (http://img44.imageshack.us/i/p1010592n.jpg/)
http://img7.imageshack.us/img7/6341/p1010595e.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010595e.jpg/)
http://img41.imageshack.us/img41/6331/p1010598x.jpg (http://img41.imageshack.us/i/p1010598x.jpg/)
http://img197.imageshack.us/img197/7442/p1010606im.jpg (http://img197.imageshack.us/i/p1010606im.jpg/)
http://img27.imageshack.us/img27/2007/p1010608i.jpg (http://img27.imageshack.us/i/p1010608i.jpg/)
http://img30.imageshack.us/img30/5020/p1010612o.jpg (http://img30.imageshack.us/i/p1010612o.jpg/)
http://img43.imageshack.us/img43/366/p1010613p.jpg (http://img43.imageshack.us/i/p1010613p.jpg/)

Αφου δοκιμάσαμε ιταλική κουζίνα...τρομέρη μακαρονάδα με γαρίδες , pizza σαλάτα 1 ποτήρι μπύρα 1 coca-cola και 2 νερά(τα βάζω μέσα γτ είχανε σχεδόν όσο η pizza xaxaxax)...20 ευρω έκαστως..εντάξει βενετία είσαι.......

http://img7.imageshack.us/img7/5219/030sd.jpg (http://img7.imageshack.us/i/030sd.jpg/)
http://img6.imageshack.us/img6/5837/032ay.jpg (http://img6.imageshack.us/i/032ay.jpg/)

Το βραδάκι πήγαμε και στο μέρος όπου υποτίθεται είναι η βραδυνή διασκέδαση της πόλης..κάτι σαν γκάζι....ελάχιστα πράγαμτα ...λίγη νεολαία κ τπτ παραπάνω....δοκιμάσαμε το διάσημο bellini πότο της περιοχής και πήγαμε για νάνι με το τελευταίο λεωφορείο....1 και κάτι πρέπει να ήτανε...

italos
13-09-2009, 14:41
28/6 ημέρα κυριακή....

Σήμερα θα κάναμε αρκετά χιλιόμετρα....μιας και η διαδρομή έλεγε να πάμε insbruck....αλλά μέσω grosslockner....του μαγευτικού αυτού παγετώνα των αυστριακών άλπεων.......θεωρήται μέκκα ευρωπαικού μοτοσυκλετισμού...

Κυριακή πουρνό πουρνό.....φότο απο το camping...

To σπιτάκι που μέναμε

http://img27.imageshack.us/img27/7273/010oe.jpg (http://img27.imageshack.us/i/010oe.jpg/)

Φραπεδάκι να ξεκινήσουμε καλά!!
http://img27.imageshack.us/img27/6990/p1010617x.jpg (http://img27.imageshack.us/i/p1010617x.jpg/)

Μια αναμνηστική και δρόμοοοοοοο

http://img43.imageshack.us/img43/9030/p1010622fh.jpg (http://img43.imageshack.us/i/p1010622fh.jpg/)

Διαδρομή...

http://img200.imageshack.us/img200/8806/mestregroblockner.jpg (http://img200.imageshack.us/i/mestregroblockner.jpg/)

Η διαδρομη τρελή ...50χλμ στην αρχή εθνική και απο εδώ και στο εξής θα κινιόμασταν μόνο "επαρχιακούς" δρόμους...χαχαααα

Tέλος τα διόδια....8 ευροπουλάκια για 50 περίπου χλμ δεν είναι κ λίγα..τι λετε???
http://img188.imageshack.us/img188/5136/042lv.jpg (http://img188.imageshack.us/i/042lv.jpg/)
http://img9.imageshack.us/img9/3064/043zg.jpg (http://img9.imageshack.us/i/043zg.jpg/)



Θα περνάγαμε απο cortina το διάσημο ιταλικό χειμερινό θέρετρο....
http://img6.imageshack.us/img6/2840/p1010627o.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010627o.jpg/)

Και θα πίναμε το πρώτο μας capuccino στη λίμνη dobiacho...μέρος συνάντησης των ιταλικών και αυστριακών καμικάζι..που πηγαίνανε σαν τρελοί στα βουνα και στις στροφές!!!

Σχεδόν σύνορα Ιταλίας-Αυστρίας!

http://img6.imageshack.us/img6/3545/p1010633r.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010633r.jpg/)

http://img21.imageshack.us/img21/5263/p1010634i.jpg (http://img21.imageshack.us/i/p1010634i.jpg/)

http://img21.imageshack.us/img21/5599/p1010636i.jpg (http://img21.imageshack.us/i/p1010636i.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/7628/048ij.jpg (http://img7.imageshack.us/i/048ij.jpg/)

Capuccino αρχ....τος με 0.90 ευρο και εσπρεσσο με 0,50 ευρο....άντε γειά!

http://img34.imageshack.us/img34/9950/050ob.jpg (http://img34.imageshack.us/i/050ob.jpg/)

http://img22.imageshack.us/img22/2675/052jm.jpg (http://img22.imageshack.us/i/052jm.jpg/)

http://img16.imageshack.us/img16/8644/055uw.jpg (http://img16.imageshack.us/i/055uw.jpg/)

Πάμε για παγετώνα ...φύγαμε.......

http://img34.imageshack.us/img34/950/057bx.jpg (http://img34.imageshack.us/i/057bx.jpg/)..........

gsmaniac
13-09-2009, 14:50
μπραβο ρε μαγκες:sm8:,ωραιοι οι πιτσιρικαδες.............και εγω που νομιζα οτι μονο κ@λ@γεροι σαν και μενα ειναι στο forum:sm7::sm7::sm7::sm7:.για πειτε ρε μαγκες πως ταξιδευατε μαζι με το εντελως street,καθε ποτε σταματαγατε κλπ..........:hmmm::hmmm:

xenos
13-09-2009, 15:19
μπραβο παιδες!!!:D:D:D:D

italos
13-09-2009, 15:22
Έτσι απλά μια ταβερνούλα στη μέση του πουθενά ..κάτω απο έναν καταρράχτη...ενας θέος ξέρει απο που ερχότανε....όλη η διαδρομή κινιότανε σε τετοια επίπεδα.....

http://img195.imageshack.us/img195/382/065qk.jpg (http://img195.imageshack.us/i/065qk.jpg/)

http://img11.imageshack.us/img11/2043/p1010644c.jpg (http://img11.imageshack.us/i/p1010644c.jpg/)

http://img5.imageshack.us/img5/8434/p1010640k.jpg (http://img5.imageshack.us/i/p1010640k.jpg/)

Για να ανέβεις το πάσο και να φτάσεις στον παγετώνα ...πλήρωνες 18ευρόπουλα...αυτό μας έτσουξε λιγάκι.......

http://img3.imageshack.us/img3/6949/066cn.jpg (http://img3.imageshack.us/i/066cn.jpg/)

http://img30.imageshack.us/img30/4264/067ph.jpg (http://img30.imageshack.us/i/067ph.jpg/)

http://img27.imageshack.us/img27/1472/070tt.jpg (http://img27.imageshack.us/i/070tt.jpg/)

http://img32.imageshack.us/img32/429/072of.jpg (http://img32.imageshack.us/i/072of.jpg/)

http://img196.imageshack.us/img196/7800/076rmd.jpg (http://img196.imageshack.us/i/076rmd.jpg/)

http://img40.imageshack.us/img40/280/077zv.jpg (http://img40.imageshack.us/i/077zv.jpg/)

Αφου χαζολογήσαμε και αγοράσαμε και τα απαραίτητα σουβενίρς....έπρπε να την κάνουμε για innsbruck......

http://img196.imageshack.us/img196/2359/080cdb.jpg (http://img196.imageshack.us/i/080cdb.jpg/)

http://img27.imageshack.us/img27/5678/p1010652c.jpg (http://img27.imageshack.us/i/p1010652c.jpg/)

http://img10.imageshack.us/img10/4773/p1010655y.jpg (http://img10.imageshack.us/i/p1010655y.jpg/)

italos
13-09-2009, 15:23
Η διαδρομή...όλη μέσα απο αυστριακές άλπεις.....κάναμε και βλακεία και διασχίσαμε το τούνελ 16χλμ της αυστρίας..αντι να κάνουμε το κύκλο.....διαδρομή φανταστική...μας τα χάλασε λιγάκι γτ έβρεχε......αλλα δεν πειράζει...εξωτερικο ημασταν ωρέεεεεεε :D:D

http://img6.imageshack.us/img6/1373/grosslocknerinnsbruck.jpg (http://img6.imageshack.us/i/grosslocknerinnsbruck.jpg/)

http://img193.imageshack.us/img193/6759/p1010656g.jpg (http://img193.imageshack.us/i/p1010656g.jpg/)

Τελικά κατά τις 17.00 φτάσαμε innsbruck.....ταλαιπωρηθήκαμε πολύ να βρούμε το ξεναδοχείο που είχαμε κλείσει...χρειάστηκανε περίπου 90 λεπτάκια!!!:(:(

http://www.booking.com/hotel/at/sporthotel-schieferle.html?sid=fb8598b4b9356ffa945d5c0d7799874d;checkin=2009-10-03;checkout=2009-10-04

καλό ξεναδοχείο με καλό ρωινο και σχετικά φτηνό....μολίς 4 χιλιόμετρα απο το κεντρό...αλλά ήτνα σε υψωμα του βουνού και δεν το βρίσκαμε με τπτ!!

μέχρι να τακτοποιηθούμε.....να πλυθο΄με...να να να.....πήγε αργά και κάναμε μια βραδινή βολτούλα στο "νεκρό" innsbruck.......

http://img3.imageshack.us/img3/9830/p1010659q.jpg (http://img3.imageshack.us/i/p1010659q.jpg/)

http://img3.imageshack.us/img3/723/082zx.jpg (http://img3.imageshack.us/i/082zx.jpg/)

http://img34.imageshack.us/img34/2233/084ln.jpg (http://img34.imageshack.us/i/084ln.jpg/)

http://img188.imageshack.us/img188/7632/085zn.jpg (http://img188.imageshack.us/i/085zn.jpg/)

To innsbruck δεν έχει κ πολλα να δείς...βασικά δεν έχει σχεδόν τπτ...το είχα επισκεφθεί και στο παρελθόν....1 μερά είναι αρκετή να το γυρίσεις!

Φάγαμε και δωμάτιο για ξεκούραση..η μέρα ήταν σχεδόν "γεμάτη" 450 περίπου χιλιομετράκια στα βουνά ήταν υπεραρκετα για την δεύτερη μέρα μας:D!!

Το επόμενο πρωί ....πρωινό(ο ελληναράς έφτιαξα και κάτι σαντουιτσάκια για το δρόμο για τη λυγούρα:cool:) ...πακετάρισμα και θα πηγαίναμε στη πόλη για να την γρίσουμε...μιας και ο επόμενος σταθμός μας θα ήταν η ζυρίχη που θα αράζαμε 2 μέρες....

Ξεναδοχείο...
http://img14.imageshack.us/img14/2038/094wj.jpg (http://img14.imageshack.us/i/094wj.jpg/)
http://img14.imageshack.us/img14/3053/095hr.jpg (http://img14.imageshack.us/i/095hr.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/4729/099qb.jpg (http://img7.imageshack.us/i/099qb.jpg/)

Πόλη

http://img7.imageshack.us/img7/1853/109pq.jpg (http://img7.imageshack.us/i/109pq.jpg/)

http://img33.imageshack.us/img33/668/110fp.jpg (http://img33.imageshack.us/i/110fp.jpg/)

http://img43.imageshack.us/img43/5642/115gs.jpg (http://img43.imageshack.us/i/115gs.jpg/)

http://img33.imageshack.us/img33/644/117ga.jpg (http://img33.imageshack.us/i/117ga.jpg/)

http://img6.imageshack.us/img6/1354/118nx.jpg (http://img6.imageshack.us/i/118nx.jpg/)

italos
13-09-2009, 15:23
Λίγο άραγμα για μελέτη διαδρομής και βούρ για ζυρίχη.....

http://img6.imageshack.us/img6/3818/123kw.jpg (http://img6.imageshack.us/i/123kw.jpg/)

http://img3.imageshack.us/img3/5263/125jx.jpg (http://img3.imageshack.us/i/125jx.jpg/)

http://img42.imageshack.us/img42/7755/127n.jpg (http://img42.imageshack.us/i/127n.jpg/)

και δρόμοοοοοοοοοο

http://img7.imageshack.us/img7/8941/p1010666vk.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010666vk.jpg/)

συνεχίζεται.......

yannis
13-09-2009, 15:29
Μπράβο παιδιά!!!!!!!!!!!!!!!
Περιμένουμε φυσικά την συνέχεια, που φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα!!!!!
:sm8:

saitman
13-09-2009, 17:42
:yz θελω και εγω!!!μπαραβο ρε παιδια!!

Kwstas_kef
14-09-2009, 03:15
Ρε ειστε τελειως τρελοι..
Σας ζηλευω παρα μα παρα πολυ λεμε....
Μπραβο ρε παιδια πολλα μπραβο σας.....

essel
14-09-2009, 09:49
Μπράβο μάγκες περιμένουμε και την συνέχεια...;)

italos
14-09-2009, 10:17
GSmaniac....το ξέρεις δεν παίζει ρόλο η ηλικία ούτως ή άλλως αυτή μετριέται απο την ψυχή του καθενώς μας και τη καρδιά....πριν 2 μέρες είχα την τύχη να γνωρίσω έναν"δάσκαλο" του είδος(ταξίδια) ονόματα δε λέμε...και όμως ηλικία 45 και καρδιά και ψυχή μικρού παιδιού!!!!

Ο Κώστας την πάλεψε μια χαρούλα......με τα τρελά χιλιόμετρα που πηγαίναμε.....40-100 στα βουνά εώς 120 στους ανοιχτους δρόμους...δεν είχε πρόβλημα με τον αέρα!

Λίγο autstrada κουράστηκε που πηγαίναμε για κάμποση ώρα με αρκετούτσικα χλμ!!!!

Αλλά είναι κ τόσο μάχιμος που δεν μασάει τπτ!!!



ΥΓ εγώ πάντως του είπα να πάρει λίγο το adve μπάς και ξεκουραστεί και νοιώσει κ λιγάκι αλλά ήταν μια χαρά ....


Συνέχεια το μεσημεράκι απο το σπίτι γτείμαι γραφείο τώρα και με κράζουν λόγω πολύς δουλειάς......

Καλημέρα σε όλους

platanos
14-09-2009, 10:32
Μπράβο παιδιά:sm8:

ntinopoulos
14-09-2009, 11:09
μπραβο και παλι μπραβο!:)

gsmaniac
14-09-2009, 14:20
GSmaniac....το ξέρεις δεν παίζει ρόλο η ηλικία ούτως ή άλλως αυτή μετριέται απο την ψυχή του καθενώς μας και τη καρδιά....πριν 2 μέρες είχα την τύχη να γνωρίσω έναν"δάσκαλο" του είδος(ταξίδια) ονόματα δε λέμε...και όμως ηλικία 45 και καρδιά και ψυχή μικρού παιδιού!!!!

Ο Κώστας την πάλεψε μια χαρούλα......με τα τρελά χιλιόμετρα που πηγαίναμε.....40-100 στα βουνά εώς 120 στους ανοιχτους δρόμους...δεν είχε πρόβλημα με τον αέρα!

Λίγο autstrada κουράστηκε που πηγαίναμε για κάμποση ώρα με αρκετούτσικα χλμ!!!!

Αλλά είναι κ τόσο μάχιμος που δεν μασάει τπτ!!!



ΥΓ εγώ πάντως του είπα να πάρει λίγο το adve μπάς και ξεκουραστεί και νοιώσει κ λιγάκι αλλά ήταν μια χαρά ....


Συνέχεια το μεσημεράκι απο το σπίτι γτείμαι γραφείο τώρα και με κράζουν λόγω πολύς δουλειάς......

Καλημέρα σε όλους
φιλαρακι για τις ηλικιες.......πλακα κανω;)οταν καβαλας μηχανη,γινεσαι πιτσιρικας ετσι και αλλιως,εντυπωση πραγματικα μου εκανε το φιλαρακι σου,γιατι πραγματικα ειναι δυσκολο ενα τετοιο ταξιδι με την μηχανη του,διπλα στην δικη σου.................μπραβο του,παντα ετσι

Arkas
16-09-2009, 01:41
Μπράβο Ιταλέ με την παρέα σου!

Πολύ καλή η παρουσίασή σου.
Περιμένουμε τη συνέχεια!!!

italos
21-09-2009, 13:02
Aς συνεχίζω λοιπό το ταξιδιωτικό μιας και έχουμε και 2 μέρες off απο τη δουλίτσα!!!

Στο δρόμο για Ζυρίχη θα περνάγαμε απο Λίχτενσταίν.....ένας παράδεισος στη μέση της ευρώπης......μια κοιλάδα όπου ανάθεμα και αν ο κόσμος ξέρει τη συμβαίνει στον υπόλοιπο πλανήτη!

H διαδρομή......

http://img27.imageshack.us/img27/3045/innsbruckliechtenstein.jpg (http://img27.imageshack.us/i/innsbruckliechtenstein.jpg/)

Στάση στον δρόμο σε καταπληκτικά πάρκινγκ μέσα στο πράσινο με τραπεζάκια κτλ κτλ....ξέρετε αυστρία.....για μελέτη του χάρτη και σαντουιτσάκι!

http://img3.imageshack.us/img3/2806/132bq.jpg (http://img3.imageshack.us/i/132bq.jpg/)

http://img3.imageshack.us/img3/3587/133u.jpg (http://img3.imageshack.us/i/133u.jpg/)

http://img25.imageshack.us/img25/1327/134db.jpg (http://img25.imageshack.us/i/134db.jpg/)

http://img25.imageshack.us/img25/8458/135pl.jpg (http://img25.imageshack.us/i/135pl.jpg/)

Και μπαίνουμε Λιχτενσταιν......κιόμως έχει "σύνορα" χααχαχαα ένας υποτιπώδης σταθμός όπου υπάρχει ένας αξιωματικός και σταματάει...αν είσαι της ευρωπαικής ένωσης περνάς αεράτος...αν ΄χο δεν ξέρω τι παίζει......εμείς απλά δείξαμε ταυτότητες!!!

http://img25.imageshack.us/img25/6959/p1010673t.jpg (http://img25.imageshack.us/i/p1010673t.jpg/)

απλά κάναμε μια βόλτα μέσα στη πρωτεύουσα vaduz πήραμε κάτι βλακιούλες σουβενί και συνεχίσαμε για Ζυρίχη......

Η Διαδρομή...καταπληκτική και εδώ μέσα στο πράσινο...άλπεις...πάντα κινούμαστε "επαρχιακό" δίκτυο..αν και αυστρία δεν πληρώνεις και δεν έχει διόδια πουθενά(εκτός απο 2 μεγάλα τούνελ)

http://img24.imageshack.us/img24/4038/vaduzzurich.jpg (http://img24.imageshack.us/i/vaduzzurich.jpg/)

στάση στα μισά για μια μπύρα....ένα καφέ και ένα νεράκι .....15ευροπυλάκια η πρώτη κρυάδα......αργότερα μάθαμε ότι είμασταν σε ένα απο τα καλύτερα χειμερινά θέρετρα της Αυστρίας...και όντως όλες οι πλαγιές ήταν πίστες!:D

http://img6.imageshack.us/img6/6192/136ti.jpg (http://img6.imageshack.us/i/136ti.jpg/)

Και ζυρίχη λοιπόν....αχ ερωτευμένος!!!!


Μια "γρήγορη" λέξη για τη Ζυρίχη!!!

Πανέμορφη πόλη, μέσα στη χλίδα και πανάκριβη τουλάχιστον για τα δικά μας τα στάνταρ αλλά πιστεύω και των περισσοτέρων Ελλήνων!

Στους δρόμου το πιο απλό αυτοκίνητο ήταν audi απο αυτα τα "s" αλλιώς μόνο porsche-ferrari-jaguar-mercedes κτλ κτλ!!

Για να κάτσεις να φάς σε ένα εστιατόριο ήθελες το λιγότερο 40ευρώ το κεφάλι.....

Ο κόσμοσ την έβγαζε στις όχθες της λίμνης....πικνικ ηλιοθεραπεία συζήτησεις κτλ κτλ!!!

Φανταστικα απλά......

Ταλαιπωρηθήκαμε και εδώ να βρούμε ξεναδοχείο...και για πρώτη φορά στο ταξίδι μας...μείναμε στην αλυσιδα ξεναδοχείων ETAP........

40ευρω ανα άτομο χωρίς πρωινό......ένα δωμάτιο εντελώς απλό κ μπανιο και τουαλέτα σαν να ήσουνα σε καμίνα πλοίου!!!!

Ζυρίχη είχαμε και τα πρώτα ντράβαλα με τα εκει "στρούμφς" ....είπαμε να πα΄με πρός το κέντρο με μια μηχανή όπως πάντα...αλλά να φόραγε μόνο ο οδηγός κράνος:hmmm::Απορία:Νεύρα:yz:D......

Ε δεν προλάβαμε να βγούμε απο το ξεναδοχείο να σου το μοναδικο κολάδικο που συναντάγαμε στη αυστρία 2 μέρες τώρα!!!!!!! με τα πολλά και χωρίς πολλές κουβέντες για το σκηνικό....την γλυτώσαμε την κλήση γτ ο ένας απο του 2 μπάτσους είχε παντρευτεί ελληνίδα απο την Καρδίτσα!!!!!!!!!!! Απλά αναγκάσανε τον Κώστα να περπατήσει μέχρι το hotel να πάρει το κράνος με τα πόδια....2χιλ. περίπου!!!!

Ζυρίχη

http://img7.imageshack.us/img7/5551/140bv.jpg (http://img7.imageshack.us/i/140bv.jpg/)

http://img195.imageshack.us/img195/7337/143f.jpg (http://img195.imageshack.us/i/143f.jpg/)

http://img195.imageshack.us/img195/9488/155ho.jpg (http://img195.imageshack.us/i/155ho.jpg/)

http://img11.imageshack.us/img11/6224/156w.jpg (http://img11.imageshack.us/i/156w.jpg/)

http://img11.imageshack.us/img11/8827/166tx.jpg (http://img11.imageshack.us/i/166tx.jpg/)

Το μέρος που μέναμε "Technopark"...κάτι σαν γκάζι της Αθήνας.....πολλά μπαράκια stages για συναυλίες κτλ κτλ

http://img35.imageshack.us/img35/6453/172yv.jpg (http://img35.imageshack.us/i/172yv.jpg/)

συνεχίζεται...

italos
21-09-2009, 13:26
http://img6.imageshack.us/img6/2421/p1010680t.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010680t.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/1600/p1010682oq.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010682oq.jpg/)

http://img6.imageshack.us/img6/6060/p1010684l.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010684l.jpg/)

http://img10.imageshack.us/img10/3096/p1010686y.jpg (http://img10.imageshack.us/i/p1010686y.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/1659/p1010689c.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010689c.jpg/)

http://img22.imageshack.us/img22/268/p1010691t.jpg (http://img22.imageshack.us/i/p1010691t.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/7986/p1010696p.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010696p.jpg/)

http://img15.imageshack.us/img15/3191/p1010697u.jpg (http://img15.imageshack.us/i/p1010697u.jpg/)

http://img27.imageshack.us/img27/483/p1010700l.jpg (http://img27.imageshack.us/i/p1010700l.jpg/)

http://img29.imageshack.us/img29/7469/p1010703i.jpg (http://img29.imageshack.us/i/p1010703i.jpg/)

http://img27.imageshack.us/img27/5588/p1010713x.jpg (http://img27.imageshack.us/i/p1010713x.jpg/)


Θα ήθελα λιγάκι να πω το σκεπτικό του ταξιδιού μας......είχαμε πεί σχεδόν κα΄νουν όλοι σε πρώτα τους ταξίδια να δούν όσα πιο πολλά μπορουν:D...έτσι κ εμείς....αποφασίσαμε να επισκεφτούμε μεγάλες πόλεις που γουστάραμε περνώντας απο επαρχιακό δίκτυο και ταυτόχρονα απο must μοτοσυκλετιστικά μέρη!!!

Είπαμε κιόλας στις "μεγάλες" πόλεις ότι θα αφήναμε τις μηχανές και θα περπατάγαμε όλη την πόλη με τα πόδια..αυτό κάναμε..δηλαδ΄η εκτός απο τα χλμ των μηχανώ..άνετα στο πολύ χαλαρό περπατήσαμε κ 40-50 χλμ χωρίς υπερβολές!!!

italos
21-09-2009, 13:32
Και εκεί λοιπό που πίνουμε το ποτάκι μας το βράδυ στη Ζυρίχη χτυπάει το τηλέφωνο.....

Ιταλός: Έλα ψηλέ μου...

Χ: Έλα ιταλέ τι κάνεις....?

Ιταλός: Πίνω το ποτάκι μου ζυρίχη.....:D:D:sm7:

χ: xaxaxax ωραίος εμείς είμαστε chamonix και θα αράξουμε εδώ!! αν είναι να βρεθούμε κάπου!!

Ιταλός:ok θα σε πάρω αν είναι !!

Χ: bye

Ιταλός:ciao!

Το πρόγραμμα έλεγε Γενεύη το επόμενο πρωί...είχαμε κάτσει 2 μέρες ζυρίχη και η ακρίβεια της Ελβετίας μας είχε κακοφανεί.....ήταν και το παρεάκι chamonix και λέω του Κώστα ακυρώνουμε την Γενεύη να πάμε να βρούμε τα παιδιά??? και μου λέει μέσα!!!

Έτσι απλά απλα..να πεταχτούμε από Ελβετία στη Γαλλία!!!

Μια απόφαση που τελικά ήταν πολύ σωστή μιας και περάσαμε τέλεια...αλλά και απο τέλεια μέρη!!!

Bedouin
21-09-2009, 13:34
Μπραβο λεβεντες! :sm4:

italos
21-09-2009, 13:56
1/7 ημέρα Τρίτη το πλάνο είχε αλλάξει η διαδρομή έγινε Ζυρίχη-Chamonix......θα περνάγαμε μέσα απο κατι παλίο πάσα:sm7::sm7: sustenpass-grimselpass.....

H Διαδρομή....

1/7 ημέρα Τρίτη το πλάνο είχε αλλάξει η διαδρομή έγινε Ζυρίχη-Chamonix......θα περνάγαμε μέσα απο κατι παλίο πάσα:sm7::sm7: sustenpass-grimselpass.....

H Διαδρομή....

http://img6.imageshack.us/img6/9423/zurichsustenpassgrimsel.jpg (http://img6.imageshack.us/i/zurichsustenpassgrimsel.jpg/)

Στο δρόμο

http://img198.imageshack.us/img198/10/175ul.jpg (http://img198.imageshack.us/i/175ul.jpg/)

http://img35.imageshack.us/img35/3476/178oz.jpg (http://img35.imageshack.us/i/178oz.jpg/)

Απο το πουθενά είσαι μέσα στις άλπεις...ξαφνικά μπροσ΄τα σου λίμνες τρελές....χωριουδάκια μαγικά......τι άλλο να θές εκείνες τις ώρες....αχ αχ νάμουνα πάλι εκεί τώρα!!!

Sustenpass

Τι να πεί κανένας μαγικά τοπία....μαγικές διαδρομές....μαγικά στροφιλίκια....δεκάδες χαιρετούρες με μοτοσυκλετιστές.....Το μεγαλείο του ευρωπαικού μοτοσυκλετισμού το συναντήσαμε σε αυτα τα 2 πάσα!!!

http://img5.imageshack.us/img5/9028/179yo.jpg (http://img5.imageshack.us/i/179yo.jpg/)

http://img198.imageshack.us/img198/7386/180lw.jpg (http://img198.imageshack.us/i/180lw.jpg/)

http://img21.imageshack.us/img21/405/181rb.jpg (http://img21.imageshack.us/i/181rb.jpg/)

Ασχήμια.......:p

http://img17.imageshack.us/img17/7571/p1010721w.jpg (http://img17.imageshack.us/i/p1010721w.jpg/)

Μετά την ανάβαση-κατάβαση του susten καθήσαμε σε ένα μαγαζάκι για καφεδάκι....ξέρετε αυτά με τις πολύχρωμες τέντες τις σημαιούλες κτλ κτλ...α ρε Ελβετία:hmmm:....!!

Εκεί γνωρίσαμε και ένα ζευγάρι Γερμανών(ο καθένας τη δικιά του μηχανή...ducATI-BMW)......είχανε κάνει τη βόλτα τους απο τα πάσα και γυρνάγανε πίσω-----μονοήμερη εκδρομη----(το καλό να μην σε χωρίζει θάλασσα έτσι??), μόλις τους είπαμε το ταξιδιωτικό και απο που ήμασταν ξεκινήσανε τα γέλια.....χαιρετηθήκαμε και ο καθένας το δρόμο του:D

http://img7.imageshack.us/img7/4266/p1010722y.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010722y.jpg/)

http://img24.imageshack.us/img24/2128/p1010724xa.jpg (http://img24.imageshack.us/i/p1010724xa.jpg/)

http://img42.imageshack.us/img42/4001/p1010725.jpg (http://img42.imageshack.us/i/p1010725.jpg/)

italos
21-09-2009, 13:57
Grimselpass.......



http://img7.imageshack.us/img7/3708/p1010729c.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010729c.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/1726/p1010732t.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010732t.jpg/)

http://img44.imageshack.us/img44/5623/p1010737r.jpg (http://img44.imageshack.us/i/p1010737r.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/1084/p1010738f.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010738f.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/7733/p1010739hj.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010739hj.jpg/)

http://img17.imageshack.us/img17/3491/p1010740l.jpg (http://img17.imageshack.us/i/p1010740l.jpg/)

Το σκεπτικό των ευρωπαίων για το μοτοσυκλετισμό.....

http://img33.imageshack.us/img33/8692/p1010741o.jpg (http://img33.imageshack.us/i/p1010741o.jpg/)

http://img17.imageshack.us/img17/4629/p1010744m.jpg (http://img17.imageshack.us/i/p1010744m.jpg/)

http://img15.imageshack.us/img15/1238/p1010743l.jpg (http://img15.imageshack.us/i/p1010743l.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/4439/p1010746b.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010746b.jpg/)

italos
21-09-2009, 13:58
Μπραβο λεβεντες! :sm4:


Άστα αυτά εσύ Θανάση ....ακόμα περιμένουμε το δίκο σου το καλό!!!!

Ευχαριστούμε τιμή μας!

vp_68
21-09-2009, 14:11
Μπράβο ρε παίδες, πολύ χαίρομαι που περάσατε καλά, άν και ζηλεύω...

italos
21-09-2009, 14:23
Και η έκλπηξη!!!

http://img10.imageshack.us/img10/6030/grimsellchamonix.jpg (http://img10.imageshack.us/i/grimsellchamonix.jpg/)

Oι διαδρομή μέχρι το chamonix πραγματικά καταπληκτική.....όπως και αισθητή διαφορά έκαναν τα ελβετικά χωριουδάκια των άλπεων με τα γαλλικά χωριουδάκια!!!(έτσι ψιλιαστήκαμε ότι αλλάχαμε και χώρα)

Υπάρχει ένα κομμάτι που θα πρέπει οποσδήποτε να το αποφύγετε και να κινηθείτε εθνική οδο...εμείς δεν το ξέραμ και ταλαιπωρηθήκαμε....είναι βιομηχανικές περιοχές με πολλές πλατείες μέσα στο δρόμο και πολύ κίνηση.....Απο το Brig μέχρι την Rhone κινηθείτε απο εθνική!



Τρίτη 1/7/2009 μπυροσυνάντηση του GSforum στο chamonix!!!!!!

Εκεί μας περίμεναν Vtheo-Pisokolitos-Lempoi........

Άφιξη στις 17:00 περίπου πάμε στο ξεναδοχείο που μας βοήθησε ο Vtheo να βρόυμε(μέσα στη χλίδα 40€ το άτομο μέσα στο κέντρο του χωριού)...http://hotels.lonelyplanet.com/hotel/Chamonix-Hotel-de-lArve-P1000101787.html......

Chamonix...μαγία .......

http://img199.imageshack.us/img199/9264/187xw.jpg (http://img199.imageshack.us/i/187xw.jpg/)

http://img10.imageshack.us/img10/1473/p1010754b.jpg (http://img10.imageshack.us/i/p1010754b.jpg/)

Όλο το παρεάκι .....απο αριστερά Lempoi-Κώστας-Vtheo-Italos-Pisokolitos......τι γαμάτα ρε γμτ μου!!!

http://img6.imageshack.us/img6/5526/193nr.jpg (http://img6.imageshack.us/i/193nr.jpg/)

Στην πλατεία για φαγητό και μπυρίτσα....

http://img199.imageshack.us/img199/4315/188rn.jpg (http://img199.imageshack.us/i/188rn.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/9430/p1010757dr.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010757dr.jpg/)

Αυτή η φοτό σημαίνει κάτι....(σαν ευρωπαίοι κ εμείς μετά το dinner στις 19.00 ήπιαμε και το καφεδάκι μας)....ο καφές εκεί κόστιζε 0.30€ δηλαδή 0.30x5=1,50€ οπότε ξαφνικά όλοι θέλαμε να κεράσουμε...καταλάβατε τι έγινε....τελικά στο τέλος δεν τα βρήκαμε και κάποιος είχε δώσει λιγότερα:sm7::sm7::sm7: Ελληνάρες ρεεεεεεε χαχαχαχαχ

http://img7.imageshack.us/img7/9169/p1010759e.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010759e.jpg/)

Κάπως έτσι κυλάνε τα βράδια στις άλπεις...

http://img193.imageshack.us/img193/7008/p1010765b.jpg (http://img193.imageshack.us/i/p1010765b.jpg/)

http://img5.imageshack.us/img5/4940/203xp.jpg (http://img5.imageshack.us/i/203xp.jpg/)

georgekostas
21-09-2009, 14:31
Mπραβο παιδια!
Καταπληκτικες φωτο.
Παντα τετοια!!!

italos
21-09-2009, 14:37
2/7 ημέρα Τετάρτη

Επειδή δεν είχαμε διαβάσει τπτ για την περιοχή μας δώσανε info τα παιδια όπου το chamonix το είχαν σαν βάση για τις εξορμήσεις τους......

Μας είπαν πρέπει οπωςκδήποτε να ανέβουμε με το τελεφερικ στο mont blanc.....ε δεν θα το χάναμε με τπτ!!

40€...αλλά αξίζει πιστέψτε με......το τελεφερίκ αυτό μπορείς να το πάρεις και να φύγεις απο τις γαλλικές άλπεις και να κατέβεις στισς ιταλικές...ή στις αυστριακές...ή στις ελβετικές.......τι να πείς αλλάζεις χωρές με ένα τελεφερικ........

Τι το ήθελα.....παρασύρθηκα απο τη χαρά και αμέλησα την φοβία μου έχω...ένας τρελοσ συνδιασμός κλειστουψοφοβίας μαζι!!! Με τα πολλά έπεσε πολύ γελιο μέσα στο τελεφερίκ απο τους άλλου και πολύ κλάμα απο μένα.....:yz

http://img6.imageshack.us/img6/6721/p1010794p.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010794p.jpg/)

Είναι άλλη η αίσθηση να πίνεις τηζεστή σου σοκολάτα αξίας 0.90€ 200μ. χαμηλότερα απο την ψηλότερη κορυφή της ευρώπης και να κάνεις ηλιοθεραπεία με 5 βαθμούς κελσιου έτσι δεν είναι??:D:D τύφλα να έχει ο παρνασσός ένα πράγμα....:sm7:

http://img193.imageshack.us/img193/3015/p1010770.jpg (http://img193.imageshack.us/i/p1010770.jpg/)

http://img44.imageshack.us/img44/8814/p1010774h.jpg (http://img44.imageshack.us/i/p1010774h.jpg/)

http://img3.imageshack.us/img3/9138/p1010778c.jpg (http://img3.imageshack.us/i/p1010778c.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/7241/p1010785x.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010785x.jpg/)

http://img43.imageshack.us/img43/4306/p1010788t.jpg (http://img43.imageshack.us/i/p1010788t.jpg/)

http://img11.imageshack.us/img11/3117/p1010790y.jpg (http://img11.imageshack.us/i/p1010790y.jpg/).........

αντε να κατέβεις τώρα:hmmm::hmmm:........


Το ξεναδοχείο μας...και θα ήθελα να ευχαριστήσω και τα παιδιά που μας δώσανε το κλειδι απο το δωματιό τους να αφήσουμε μέσα τα πράγματα και να αλλάξουμε μετά να μην είμαστε με τις στολές στο βουνό!!!

Το μπαλκονάκι μας....χαλιααααααα

http://img16.imageshack.us/img16/6730/204jb.jpg (http://img16.imageshack.us/i/204jb.jpg/)

http://img5.imageshack.us/img5/8409/208q.jpg (http://img5.imageshack.us/i/208q.jpg/)

ξέχασα να τραβήξω φότο απο μέσα να δείτε δωματιάρες:D

Το πρόγραμμα έλεγε Lyon σήμερα........................




συνεχίζεται...

italos
21-09-2009, 14:39
Mπραβο παιδια!
Καταπληκτικες φωτο.
Παντα τετοια!!!

Μπράβο ρε παίδες, πολύ χαίρομαι που περάσατε καλά, άν και ζηλεύω...


Ευχαριστούμε πολύ πολύ!!!

vtheo
21-09-2009, 16:44
Φίλε έκτος από καλός και τρελαμένος ταξιδιώτης έχεις και το χρίσμα να παρουσιάζεις και να αναλύεις με ωραίο τρόπο το ταξιδιωτικό σου.
Χαίρομαι που πέρα από τα αρκετά εντός Ελλάδος ταξιδάκια που έχουμε κάνει μαζί,καταφέραμε να τα πούμε(πιούμε:D) και σ'αυτόν τον εκπλητικό μοτοσυκλετικό προορισμό των μαγευτικών Άλπεων.

Θα ήθελα και εγώ να σ'ευχαριστήσω για τις πολύ σημαντικές πληροφορίες που μου έδωσες εσύ αλλά και ο συνταξιδευτής σου Κώστας.Ήταν πολύ χρήσιμα για μας ,γιατί η συνέχεια του ταξιδιού μας είχε προορισμούς αρκέτα από τα σημεία που είχατε ήδη περάσει!

Τι να πω εύχομαι με το καλό γρήγορα το επόμενο εκτός συνόρων ταξίδι αν και κάτι μου λέει πως αυτή τη φορά θα είμαστε ομάδα!

Και μία φωτό όλοι παρέα από τα μπυρόνια που ήπιαμε στο Chamonix!

http://inlinethumb31.webshots.com/43102/2031203010103565151S600x600Q85.jpg (http://www.gsforum.gr/%5bURL=http:/good-times.webshots.com/photo/2031203010103565151jcPicE%5d%5bIMG%5dhttp:/inlinethumb31.webshots.com/43102/2031203010103565151S600x600Q85.jpg%5b/IMG%5d%5b/URL%5d)

Arkas
04-10-2009, 12:04
Ξαναματαμπράβο φιλαράκια!!!

Και του χρόνου να είστε καλά!!!

MARK
04-10-2009, 15:43
Με το καλό περιμένουμε εντυπώσεις.....;)

italos
26-10-2009, 11:53
Θα ξεκινήσω πάλι σιγά σιγά το δεύτερο μέρος του ταξιδιωτικού μπας κ τελειώσει επιτέλους!!! Για να δω που είχαμε μείνει κιόλας:D:D

italos
26-10-2009, 14:43
Πωπω τι έπαθα ....μπ΄ηκε μέσα συνάδελφος κ έβγαλε το καλώδι ο κατλάθος με το πόδι του κ έχασα 1+ ώρα δουλειάς..ξενέρωσα,..πιο μετά η συνέχεια..πρέπει πάλι όλα απο την αρχή!!:yz:yzΝεύραΝεύρα:yz:yz

vtheo
26-10-2009, 15:27
Πωπω τι έπαθα ....μπ΄ηκε μέσα συνάδελφος κ έβγαλε το καλώδι ο κατλάθος με το πόδι του κ έχασα 1+ ώρα δουλειάς..ξενέρωσα,..πιο μετά η συνέχεια..πρέπει πάλι όλα απο την αρχή!!:yz:yzΝεύραΝεύρα:yz:yz

Συμβουλή,
όταν γράφεις ταξιδιωτικό να κάνεις copy - paste( το οποίο το κάνεις ανά τακτά χρονικά διαστήματα save) σε ένα έγγραφο word και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

emix
26-10-2009, 17:50
Μπραβο ρε παιδια. Πολυ ομορφο το οδοιπορικο σας.
Παντα τετοια και του χρονου!

gma21
02-11-2009, 13:31
Τα 5 αστερια που εβαλα,νομιζω πως δεν φτάνουν...
Ανυπομονούμε για την συνέχεια...

panos1200gdadv
09-11-2009, 19:49
Παντα τετοια παιδες!!!!!:sm8::sm8::sm8::sm8:

thimios8663
10-11-2009, 18:06
Μπραβο παιδια super το ταξιδακι!Παντα τετοια!!!

italos
22-11-2009, 12:03
Όλα τα φιλαράκια γυρνάνε στα βουνά....εχώ είχα τάξει στο μωρό βόλτα......αλλά δεν λέει να ξυπνήσει με τπτ.....οπότε κυριακή και τρελή μέρα και θα κάτσω μέσα να συνεχίσω το ταξιδιωτικό!!!!:hmmm::cool:

italos
22-11-2009, 13:02
2/7 λοιπόν και μέρα Πέμπτη μετά τον εφιάλτη-όνειρο στη κορυφή του mont blanc.....πλέον το πρόγραμμα έλεγε lyon...........!!!!


http://img97.imageshack.us/img97/6219/chamonixlyon.jpg (http://img97.imageshack.us/i/chamonixlyon.jpg/)

Μιάς και είχαμε σχετικά αργήσει να φύγουμε αποφασίσαμε να κάνουμε ολόκληρη τη διαδρομή απο εθνική οδό.....βέβαια η διαδρομή ήταν και αυτή φανταστική μιας και ανάπτυσότανε ο δρόμος δίπλα στην "μικρή" εθνική οδό......και σταθήκαμε κ τυχερή μιας κ ο μικρός δρόμος ο επαρχιακός ήταν συνέχεια για κάποιο λόγο κολλημένος.......

Σαν καγκουροέλληνες στην είσοδο της εθνικής βγάλαμε ένα εισητήριο για 2 μηχανές...νομίζωντας ότι στην έξοδο θα είχε αυτόματο μηχάνημα....αμ δέ!!
Λίγο πρίν την Lyon λοιπόν μόνο υπάλληλοι στην έξοδο των διοδίων...για να μην σας πολυλογώ..μόλις πληρώνει ο Κώστας με κοιτάει τον κοιτάω κλείνουμε τζαμάκια και φεύγουμε κ οι 2 σουζάτοι απο τα διόδια με την υπάλληλο να ουρλιάζει μέσα στα γαλλικά:D:cool:.......είχαμε κάνει τη λαλακία και είπαμε να την ολοκληρώσουμε.......ελπίζω να μην έρθει και κανένα billeto.....Νεύρα!!!!

Στην Lyon φτάσαμε κατά τις 16.00 και περιπλανηθήκαμε στους δρόμους προσπαθώντας να βρούμε κάτι ξεναδοχεία που είχαμε λοκάρι απο το booking....δεν έκατσε όμως και χαθήκαμε......και βρεθήκαμε στα getto της πόλης με όλους τους αλλοδαπούς να μας κοιτάνε σαν ξερολούκουμο....:sm7::sm7:

Αγοράσαμε έναν χάρτη πόλης.....και κινηθήκαμε να βρούμε ένα ξεναδοχείο της αλυσίδας των ETAP....τελικά το βρήκαμε....ήταν στο δρόμο που κάνανε πιάτσα οι ιερόδουλες της πόλης μέσα σε τροχόσπιτα.....λίγο δίπλα απο το ποδοσφαιρικό γήπεδο της ομόνυμης ομάδας!!!

Τακτοποίηση στο "ξεναδοχείο" λίγο ξεκούραση και έξω για μια βραδυνή βόλτα στη πόλη....

Με πολύ γρήγορα λόγια
1ο σκηνικό ...φτάνουμε στο κέντρο το βράδυ κατα τις 23.00 μέχρι να πάει ο Κώστας να δεί αν πληρώνουμε δημοτικό πάρκινγκ για τη μια μηχανή ήδη είχα φάει πέσιμο απο μια γαλίδούλα να πάω σε ένα πάρτυ σπίτι της...αποφοίτησε απο το πανεπιστήμιο....μετά απο κάτι συζητήσεις δώσαμε ένα φιλάκι και της είπα ίσως περάσω μετά......βέβαια ποτέ δεν πήγαμε...δεν ξέραμε τι θα παίζει και φοβόμασταν μήπως είχαμε τπτ τρεχάματα.....

2ο σκηνικό ....αναγκαστικά λόγω της ώρας πάμε να φάμε κανά hamburger....ένας τεράστιος μάυρος στη πόρτα μας ανοίγει την είσοδο των Macdonalds......λέω τι γίνεται εδώ ρε??? στη lyon όλα τα μαγαζιά μα όλα έχουν μπράβους γτ γίνονται συνέχεια φασαρίες....να μησας τα πολύλέω.....γίνεται ακριβώς διπλά μας ένας τρελός τσαμπούκας με αυτόν και έναν άλλον τεράστιο 2μετρο μαύρο .....ο ένας έβγαλε μια χατζάρα που κόβουν το κρέας και ο άλλος ήθελε να πάρει το κράνος μου να τον χτυπήσει...αρπάζω με το ένα χέρι το κράνος αδιάφορα και με το άλλο το hamburger:sm7::sm7: εδώ είμαστε λέμε.....τεσπά μετά απο κάτι "μπουνίτσες" τους χωρίζουν......τρώμε ακι εμείς "ήσυχοι" και βγαίνουμε για ένα ποδαρόδρομο...στο κέντρο όλοι να την "πίνουν" αργιλέδες.....κτλ κτλ....

Του λέω Κώστα πάμε ξεναοχείο ύπνο και πούλο......θα μας μαμήσουν εδώ.......για κάποιο λόγο όμως μείναμε :sm7::sm7: και τελικά δικαιωθήκαμε!!!!!

Lyon απλά απίστευτη!!!!!

Παλία πόλη πρωτεύσα της Unesco......πολλά μαγαζιά φαγάδικα μπαράκια ότι ήθελες.....

http://img29.imageshack.us/img29/7148/p1010795h.jpg (http://img29.imageshack.us/i/p1010795h.jpg/)

http://img34.imageshack.us/img34/5324/p1010796j.jpg (http://img34.imageshack.us/i/p1010796j.jpg/)

http://img199.imageshack.us/img199/8926/p1010803gv.jpg (http://img199.imageshack.us/i/p1010803gv.jpg/)

http://img9.imageshack.us/img9/6744/p1010807p.jpg (http://img9.imageshack.us/i/p1010807p.jpg/)

http://img15.imageshack.us/img15/4159/p1010808r.jpg (http://img15.imageshack.us/i/p1010808r.jpg/)

Κλασικά είχαμε αφήσει τις μηχανές στο φυλασσόμενο πάρκινγκ του ξεναδοχείου ...μετακινηθήακμε με το μετρό και με τα πόδια..........πολύ πολύ ποδαρόδρομο λέμε!!!!

http://img11.imageshack.us/img11/3476/p1010811h.jpg (http://img11.imageshack.us/i/p1010811h.jpg/)

http://img11.imageshack.us/img11/7628/p1010812b.jpg (http://img11.imageshack.us/i/p1010812b.jpg/)

http://img188.imageshack.us/img188/2892/p1010816t.jpg (http://img188.imageshack.us/i/p1010816t.jpg/)

http://img6.imageshack.us/img6/8676/p1010817a.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010817a.jpg/)

Αυτά τα καραβάκια το βραδάκι γινόντουσαν μπαράκια και πραγματικά γινότανε χαμός.....

http://img38.imageshack.us/img38/6394/p1010819z.jpg (http://img38.imageshack.us/i/p1010819z.jpg/)

italos
22-11-2009, 13:12
Ο εθνικός κήπος της πόλης...ένα τεράστιο πάρκο..με λίμνη...μαγαζάκια....τρενάκι ....αγάλματα ...όπου ο κόσμος της πόλης πήγαινε κ χαλάρωνε.....!!

Το περπατήσαμε όλον....!!

http://img42.imageshack.us/img42/3404/p1010820.jpg (http://img42.imageshack.us/i/p1010820.jpg/)

αξίζει το κόπο κανείς να τον επισκεφθεί.....

http://img16.imageshack.us/img16/4554/p1010822r.jpg (http://img16.imageshack.us/i/p1010822r.jpg/)

http://img42.imageshack.us/img42/9334/p1010823.jpg (http://img42.imageshack.us/i/p1010823.jpg/)

Αφού αράξαμε στο πάρκο....περπατήσαμε και πήγαμε στο μεγαλύτερο εμπορικό κέντρο της πόλης.....τρελές τιμές σε σχέση με την ελλάδα παιδιά......α ρε πόσο μας κλέβουμε.....και τελικά πάλια στη παλιά πόλη και στη κεντρική της πλατεία.....

Italo ευρωπαία πατούσα μετά απο 10+χιλιόμετρα περπάτημα

http://img15.imageshack.us/img15/352/210xq.jpg (http://img15.imageshack.us/i/210xq.jpg/)

Lyon by night....... η πόλη σφίζει απο ζωή.....είναι πιο κοντά οι γάλλοι και οι ιταλοί στο ελληνικό τρόπο ζωής ...σε σχέση με ελβετούς και αυστριακούς που δεν μοιάζουμε πουθενά.....

http://img132.imageshack.us/img132/8561/211ol.jpg (http://img132.imageshack.us/i/211ol.jpg/)

φαγάκι στη παλιά πόλη που στη κυριολεξία δεν έβρισκες που να κάτσεις....2 μερίδες φαγητό 1 μπουκάλι τελό κόκκινο κρασί μια σαλάτα και 2 ορεκτικά 18euro το άτομο...δεν το λές και ακριβά....!!

Το φαγητό πολύ καλό...απλά να τους πείτε καλοψημένο για να σας το φέρουν κανονικο:sm7:

http://img7.imageshack.us/img7/9735/214cn.jpg (http://img7.imageshack.us/i/214cn.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/3863/216pf.jpg (http://img7.imageshack.us/i/216pf.jpg/)

!!!!

Πανοραμική θέα της πόλης στον καθεδρικό ναό της Αγ.Ειρήνης που δεσπόζει επιβλητικά στον λόφο της πόλης...πολύς κόσμος και εκεί να πίνει κρασί στα παγκάκια...ήρθαμε πιο κοντά στα δικά μας πρότυπα.....

http://img3.imageshack.us/img3/6409/p1010826r.jpg (http://img3.imageshack.us/i/p1010826r.jpg/)

http://img42.imageshack.us/img42/954/p1010830.jpg (http://img42.imageshack.us/i/p1010830.jpg/)

http://img27.imageshack.us/img27/1415/p1010832r.jpg (http://img27.imageshack.us/i/p1010832r.jpg/)

italos
22-11-2009, 13:19
http://img6.imageshack.us/img6/1616/p1010834d.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010834d.jpg/)

http://img3.imageshack.us/img3/7629/p1010836l.jpg (http://img3.imageshack.us/i/p1010836l.jpg/)

Άψογα φοταγωγημένη όλη η πόλη...μαγεία....!!!

Στα σκαλάκια του ποταμού την έβγαζε η νεολαία πίνοντας αλκοόλ μέχρι το πρωί..οπότε και εμείς εκεί τη βγάλαμε..και γνωρίσαμε και περάσαμε κ super......!!!

http://img132.imageshack.us/img132/2513/p1010839b.jpg (http://img132.imageshack.us/i/p1010839b.jpg/)

http://img6.imageshack.us/img6/5098/p1010842vi.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010842vi.jpg/)

http://img6.imageshack.us/img6/5840/p1010843p.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010843p.jpg/)


Λίγα λόγια για Lyon.......πολύ όμορφη πόλη....απλά πρέπει να ξέρεις και που να κινηθείς...δηλαδή να αποφεύγεις τις κακόφημες περιοχές οι γάλλοι να ξέρετε είναι πιο αλήτες απο εμάς....σφίζει απο ζωή....πολύ καλές τιμές σε όλα.....ένας καλός προορισμός..που δεν θα σε ξετρελάνει κιόλας!!

italos
22-11-2009, 13:35
4/7 Ημέρα Σάββατο...σήμερα θα δυανύαμε τρελά χιλιόμετρα για να φτάσουμε απο Lyon στη Νίκεα.....όλα απο παλιά εθνική.....ήταν Σάββατο και όλοι οι γάλλοι κατεβαίνανε στις παραλίες και στο δρόμο ήταν όλοι σταματημένοι.....:hmmm::hmmm:

http://img21.imageshack.us/img21/6219/chamonixlyon.jpg (http://img21.imageshack.us/i/chamonixlyon.jpg/) http://img21.imageshack.us/img21/chamonixlyon.jpg/1/w800.png (http://g.imageshack.us/img21/chamonixlyon.jpg/1/)

Η διαδρομή πλά μαγική στη κυριολέξια........

http://img11.imageshack.us/img11/3408/p1010844u.jpg (http://img11.imageshack.us/i/p1010844u.jpg/)

Στάση και καφεδάκι .....

http://img11.imageshack.us/img11/4203/p1010845k.jpg (http://img11.imageshack.us/i/p1010845k.jpg/)

http://img195.imageshack.us/img195/1975/p1010846uq.jpg (http://img195.imageshack.us/i/p1010846uq.jpg/)

http://img15.imageshack.us/img15/7656/p1010847tk.jpg (http://img15.imageshack.us/i/p1010847tk.jpg/)

http://img15.imageshack.us/img15/7301/p1010848r.jpg (http://img15.imageshack.us/i/p1010848r.jpg/)

Ειπάμε να στρίψουμε κιόλας σε ένα τρελό πάσο δεν θυμάμαι το όνομα του....απλά να σημειώσω ότι περνάγανε δεκάδες μηχανές και στρίβανε αλλά τύπου rossi στη κυριολεξία....

http://img195.imageshack.us/img195/5899/p1010849y.jpg (http://img195.imageshack.us/i/p1010849y.jpg/)

στρίβουν λιγάκι τα gs.....σηκώνονται όμως.....????

http://img7.imageshack.us/img7/5909/p1010859cg.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010859cg.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/1383/p1010858s.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010858s.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/8167/p1010860m.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010860m.jpg/)

http://img34.imageshack.us/img34/2761/218y.jpg (http://img34.imageshack.us/i/218y.jpg/)

Και φτάσαμε κάννες.....η δηθενιά στο μεγαλείο της παίδες..ο ένας πάνω στον άλλον να κάνει μπάνιο.πραλία χάλια....αν αυτή είναι αίγλη τι να πείς.....Ελλάδα και πάλι ελλάδα στις παραλίες.....(μας κοιτάζανε όλοι σαν εξωγήινους)

http://img5.imageshack.us/img5/74/219z.jpg (http://img5.imageshack.us/i/219z.jpg/)

http://img22.imageshack.us/img22/1893/220ht.jpg (http://img22.imageshack.us/i/220ht.jpg/)

http://img25.imageshack.us/img25/6789/p1010862d.jpg (http://img25.imageshack.us/i/p1010862d.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/4647/p1010863s.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010863s.jpg/)

http://img21.imageshack.us/img21/885/p1010865x.jpg (http://img21.imageshack.us/i/p1010865x.jpg/)

Youpiiiiiiiiiiii επιτέλους μετά απο τόσο καιρό θάλλασα...κολαράκια...μπικίνια....τεκίλες..............

http://img7.imageshack.us/img7/3070/p1010867h.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010867h.jpg/)

italos
22-11-2009, 13:52
Η Βάση μας θα ήταν η Νίκαια......σχετικά ωραία πόλη...ευτυχώς πετύχαμε σ/κ και όλοι οι γάλλοι είχανε κατέβει στις παραλίες...αυτό που δεν ξέραμε είναι ότι για πρώτη φορά....πέρναγε απο εκεί το tour de france.... και είχε το διπλάσιο λαό....Δωματιάκη τρελο με σαλονακι κουζινα πισίνα κτλ κτλ 25 euro το άτομο!! σχετικά φτηνά αν αναλογιστεί κανείς ότι ήταν φους σεσόν και ήταν στο κέντρο.....

http://img7.imageshack.us/img7/7676/231vh.jpg (http://img7.imageshack.us/i/231vh.jpg/)

http://img6.imageshack.us/img6/7772/232re.jpg (http://img6.imageshack.us/i/232re.jpg/)

http://img132.imageshack.us/img132/4329/235o.jpg (http://img132.imageshack.us/i/235o.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/6967/240iu.jpg (http://img7.imageshack.us/i/240iu.jpg/)


Η βάση μας ήταν η νίκαια...και απο εκεί πηγαίναμε αντίβες(τπτ το ιδιαιτερο) κάννες και μονακό....!!!

Μπανάκι στη μεσόγειο...καμμία επαφή με ελληνικές παραλίες...!!!
Όλες οι γαλιδούλες τοπλες.....αφηνιάσαμε....είχαμε και καιρο......:D:D

http://img15.imageshack.us/img15/8972/221ws.jpg (http://img15.imageshack.us/i/221ws.jpg/)

http://img195.imageshack.us/img195/457/222be.jpg (http://img195.imageshack.us/i/222be.jpg/)

http://img38.imageshack.us/img38/5998/227ki.jpg (http://img38.imageshack.us/i/227ki.jpg/)

tour de france

http://img3.imageshack.us/img3/9104/p1010905q.jpg (http://img3.imageshack.us/i/p1010905q.jpg/)

viva la france...!!

http://img30.imageshack.us/img30/3692/p1010907z.jpg (http://img30.imageshack.us/i/p1010907z.jpg/)

Nice by night..πολύ κόσμος και πολλά τα events......εκείς στις πλατείες είχε διάφορα σκηνικά

Πετύχαμε διαγωνισμο tango......πολλά ζευγάρια αλλάζοντας ντάμες χορεύανε...

http://img7.imageshack.us/img7/9164/229qo.jpg (http://img7.imageshack.us/i/229qo.jpg/)

Πανγαλλική συγκεντρωση harleadwn...για να γιορτάσουν τη μέρα της ανεξαρτησίας μη ####..με ζωντανή μπάντα να τα σπάει και φαγάκι.....

http://img7.imageshack.us/img7/6223/p1010893k.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010893k.jpg/)

http://img6.imageshack.us/img6/2451/p1010892z.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010892z.jpg/)

διαγωνισμοί breakdance απο νεολαίους κ πολλά άλλα......

πιπινάκια να ετοιμάζονται για τα clubs....

http://img15.imageshack.us/img15/6265/p1010901a.jpg (http://img15.imageshack.us/i/p1010901a.jpg/)

http://img6.imageshack.us/img6/3230/p1010868b.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010868b.jpg/)

http://img3.imageshack.us/img3/7725/p1010869f.jpg (http://img3.imageshack.us/i/p1010869f.jpg/)

http://img6.imageshack.us/img6/9653/p1010878p.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010878p.jpg/)

Η νύχτα έκλεισε με μπυρίτσα στη παραλία όπως και πολύς κόσμος βρισκότανε εκεί....!!

http://img38.imageshack.us/img38/6279/p1010904.jpg (http://img38.imageshack.us/i/p1010904.jpg/)

nek21
22-11-2009, 14:03
Nικολα μπραβο ρε γκαρντασι παντα τετοια.μας εκανες να ταξιδεψουμε μαζι σου.

italos
22-11-2009, 14:06
6/7 Ημέρα Δευτέρα το πρόγραμμα έλεγε Νίκαια-Φλωρεντία μέσω Μονακό-Γένοβα-Πίζα....!!!

http://img97.imageshack.us/img97/4934/nicepisa.jpg (http://img97.imageshack.us/i/nicepisa.jpg/)

Μονακό...εδώ όντως είναι πριγκιπάτο....!!

http://img16.imageshack.us/img16/1962/p1010926c.jpg (http://img16.imageshack.us/i/p1010926c.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/9301/243w.jpg (http://img7.imageshack.us/i/243w.jpg/)

http://img34.imageshack.us/img34/4118/p1010928a.jpg (http://img34.imageshack.us/i/p1010928a.jpg/)

http://img6.imageshack.us/img6/4369/p1010929g.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010929g.jpg/)

Πίζα....μαζεύει 10+ εκατομυρία τουρίστες..γτ κάποιου αρχιτέκτονα του ξέφυγε και βγήκε το κτήριο με κλίση....και εμείς μαζεύουμε 10εκατομύρια σε όλη την ελλάδα με το μεγάλο ντου το καλοκαίρι...αντι να διαφημίσουμε όλα μας τα αρχαία....!!Νεύρα

http://img3.imageshack.us/img3/6259/p1010934v.jpg (http://img3.imageshack.us/i/p1010934v.jpg/)

http://img6.imageshack.us/img6/589/p1010937m.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010937m.jpg/)

http://img199.imageshack.us/img199/5172/p1010938p.jpg (http://img199.imageshack.us/i/p1010938p.jpg/)

http://img40.imageshack.us/img40/2320/p1010940s.jpg (http://img40.imageshack.us/i/p1010940s.jpg/)

italos
22-11-2009, 14:12
Πιζα-Φλωρεντία απο εθνική οδο....

http://img22.imageshack.us/img22/8138/pisafirenze.jpg (http://img22.imageshack.us/i/pisafirenze.jpg/)

και φλωρεντία.........!!

Να την πώ μαγεία??? εμένα μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις......είναι μια βαριά πόλη..και αυτό γτ όπου και να γύρναγες το κεφάλι σου παντού θα έβλεπς και απο κάτι....!!

Ακολουθούν φοτογραφίες !!!!

http://img16.imageshack.us/img16/5807/p1010944vr.jpg (http://img16.imageshack.us/i/p1010944vr.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/1421/p1010947n.jpg (http://img7.imageshack.us/i/p1010947n.jpg/)

http://img40.imageshack.us/img40/5327/p1010950b.jpg (http://img40.imageshack.us/i/p1010950b.jpg/)

http://img195.imageshack.us/img195/9453/p1010953z.jpg (http://img195.imageshack.us/i/p1010953z.jpg/)

http://img42.imageshack.us/img42/2672/p1010955.jpg (http://img42.imageshack.us/i/p1010955.jpg/)

http://img38.imageshack.us/img38/2240/p1010959s.jpg (http://img38.imageshack.us/i/p1010959s.jpg/)

http://img21.imageshack.us/img21/1913/p1010960l.jpg (http://img21.imageshack.us/i/p1010960l.jpg/)

http://img3.imageshack.us/img3/3701/p1010961o.jpg (http://img3.imageshack.us/i/p1010961o.jpg/)

http://img6.imageshack.us/img6/2084/p1010969j.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010969j.jpg/)

italos
22-11-2009, 14:21
Τελευταίες 2 νύχτες και μείναμε σε ένα ξεναδοχείο 4 αστέρων(υπερβολή για μας) πολύ καλό με καλό πρωινό..και με 35 ευροπουλάκια το άτομο!!!

Κλασικά άφημα της μηχανής στο πάρκινγκ και μετακίνηση με τα πόδια!!!

http://img6.imageshack.us/img6/6964/245sv.jpg (http://img6.imageshack.us/i/245sv.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/5985/249wi.jpg (http://img7.imageshack.us/i/249wi.jpg/)

http://img6.imageshack.us/img6/3523/250j.jpg (http://img6.imageshack.us/i/250j.jpg/)

Φαγάκι στο κέντρο...2 πιτσεσ τρελ΄ς όμως....κάτι μπύρες μια σαλάτα.. cappucino μετά (είχαμε μπεί στο κλίμα) 22 ευροπουλάκια και οι 2 μας....στο καλύτερο spot της πόλης!!!

http://img7.imageshack.us/img7/4737/256z.jpg (http://img7.imageshack.us/i/256z.jpg/)

http://img29.imageshack.us/img29/4662/259m.jpg (http://img29.imageshack.us/i/259m.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/7775/260h.jpg (http://img7.imageshack.us/i/260h.jpg/)

Τέλεις φοταγωγήσεις...

http://img6.imageshack.us/img6/8882/261i.jpg (http://img6.imageshack.us/i/261i.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/7743/262gi.jpg (http://img7.imageshack.us/i/262gi.jpg/)

Live μπάντα στη πλατεία με όλο το κόσμο εκεί μαζεμένο να τραγουδάει και να χορεύει....

http://img6.imageshack.us/img6/6780/264w.jpg (http://img6.imageshack.us/i/264w.jpg/)

http://img38.imageshack.us/img38/9741/268mz.jpg (http://img38.imageshack.us/i/268mz.jpg/)

http://img33.imageshack.us/img33/6238/273t.jpg (http://img33.imageshack.us/i/273t.jpg/)

italos
22-11-2009, 14:29
Αχ τελευταία μας μέρα.....

http://img6.imageshack.us/img6/3029/p1010979b.jpg (http://img6.imageshack.us/i/p1010979b.jpg/)

http://img9.imageshack.us/img9/2381/p1010981p.jpg (http://img9.imageshack.us/i/p1010981p.jpg/)

http://img198.imageshack.us/img198/7229/p1010982d.jpg (http://img198.imageshack.us/i/p1010982d.jpg/)

http://img24.imageshack.us/img24/3648/p1010983f.jpg (http://img24.imageshack.us/i/p1010983f.jpg/)

http://img15.imageshack.us/img15/4599/p1010986d.jpg (http://img15.imageshack.us/i/p1010986d.jpg/)

http://img42.imageshack.us/img42/1337/p1010987.jpg (http://img42.imageshack.us/i/p1010987.jpg/)

http://img7.imageshack.us/img7/8959/277j.jpg (http://img7.imageshack.us/i/277j.jpg/)

http://img17.imageshack.us/img17/8948/286a.jpg (http://img17.imageshack.us/i/286a.jpg/)

http://img33.imageshack.us/img33/4237/287k.jpg (http://img33.imageshack.us/i/287k.jpg/)

http://img132.imageshack.us/img132/7800/294g.jpg (http://img132.imageshack.us/i/294g.jpg/)

italos
22-11-2009, 14:39
Τrip info!!

Διάρκεια 14 μέρες σκάρτε

3700km
11 διανυκτερεύσεις σε ξεναδοχεία
2 σε πλοίο

Κόστος

1300€

240 €εισητήρια
300€ βενζίνες-διόδια
350-400€ διαμονή
410€ φαγητό διάφορα έξοδα...!!

Γενικότερα ακολουθήσαμε την οικονομική οδό με περιορισμένα έξοδα!!!

Για μας το όνειρό μας έχει άρχίσει να πραγματοποιήται..έστω και με το πρώτο normal ταξιδιωτικο στην Ευρώπη.......δηλαδή να γυρίσουμε με τις μηχανές μας όσα πιο πολλά μέρη μπορούμε ανα το κόσμο!!

Την υγείαμας να έχουμε και πάμε για τα επόμενα!!!

Νίκος/italos--Κώστα/zak4

http://img34.imageshack.us/img34/950/057bx.jpg (http://img34.imageshack.us/i/057bx.jpg/)

ευχαριστούμε όλα τα μέλη του GSForum για την πολύτιμη βοήθεια τους πριν το ταξιδιωτικό καλούς δρόμους να έχουμε όλοι μας με υγεία πάνω απο όλα!!

ΤΕΛΟΣ

kostas_366
22-11-2009, 18:33
Ωραίος ο Ιταλός..
Πάντα τέτοια αγόρι μου.. και να μας πάρεις και εμάς καμιά φορά μαζί..:)
Ψηφίζω και εγω΄..........Γαλία με τα 1150!!!!!!!:D

kostasx
22-11-2009, 18:34
Απλά ΤΕΛΕΙΑ.
Με υγεία..και στα επόμενα!

:sm4::sm4::sm4::sm4::sm4:

vtheo
22-11-2009, 19:59
Μπράβο σας ρε Νικόλα για όλα!Εύχομαι να στε καλά και αγαπημένοι και το όνειρο σας να γίνει πραγματικότητα!Όσο για την παρουσίαση άψογη!

ntinopoulos
22-11-2009, 20:16
:sm4::sm4::sm4:

gsmaniac
22-11-2009, 21:38
:sm8::sm8::sm8:

κουτσαφτης βασιλης
22-12-2009, 20:31
Ζηλευω, ζηλευω, ζηλευω...
:sm4::sm5::sm4::sm5::sm4::sm5:

sakis656
11-01-2010, 00:27
:sm4::sm4::sm4:

Wolf77
23-03-2011, 01:05
:sm8::sm5::sm4:

Ιρις
22-12-2011, 19:52
:):)

phoenix
22-12-2011, 20:29
EYΓΕ ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ

264George
22-12-2011, 20:48
θέμα 2 ετών και όμως
αξίζετε 1000 μπράβο
για αυτό το ταξίδι και
τα επόμενα που κάνατε
και μοιραστήκατε με μας..

respect

italos
03-01-2012, 20:11
Eυχαριστούμε πολύ παιδιά!!!

Ήταν η πρώτη φορά που βγήκαμε στας εξωτερικάς (με μοτοσυκλέτες πάντα) δυο 25χρονα αλωνίζαμε στα άγνωστα πάνω στις μηχανές!!!

Η πρώτη φορά στα πάντα ....λένε ότι σου μένει αξέχαστη!!