PDA

View Full Version : Μιλάνε στο κινητό


ckk
31-10-2011, 19:03
Και επειδή η επανάληψη σώζει...

Θέτετε τον εαυτό σας και τους άλλους σε κίνδυνο…

Σε μάστιγα έχει εξελιχθεί η χρήση των κινητών τηλεφώνων κατά τη διάρκεια της οδήγησης.

Είτε μιλάτε, είτε –ακόμα χειρότερα- στέλνετε μηνύματα, θέτετε εαυτούς και αλλήλους σε θανάσιμο κίνδυνο.

Δίχως αμφιβολία, το κινητό τηλέφωνο έχει γίνει αναπόσπαστο μέρος της ζωής μας. Κατά τη διάρκεια της οδήγησης όμως, η χρήση του μπορεί να αποβεί μοιραία, αφού αποσπάει την προσοχή του οδηγού και απασχολεί τουλάχιστον το ένα χέρι του.

Μόνο στις Η.Π.Α., έρευνα κατέδειξε πως σε μία 6ετία, 16.000 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους επειδή μιλούσαν στο κινητό όσο οδηγούσαν, με τους περισσότερους από αυτούς να είναι ηλικίας κάτω των 30 χρόνων.
Ακόμα και με το νόμιμο bluetooth, όμως, υπάρχει κίνδυνος, καθώς οι επιστήμονες κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου για ένα φαινόμενο που αποκαλείται «τύφλωση απροσεξίας», το οποίο ουσιαστικά μειώνει τις δεξιότητες οδήγησης και αυξάνει το χρόνο αντίδρασης. Η ίδια έρευνα απέδειξε πως όσοι μιλούν και οδηγούν, ακόμα και αν δεν κρατούν το τηλέφωνο με τα χέρια τους, έχουν 4 φορές μεγαλύτερες πιθανότητες να εμπλακούν σε ατύχημα.


Η χρήση μόνο της συσκευής απαγορεύεται από το Νόμο, διότι αναγκάζει τον οδηγό να σηκώσει το ένα από τα δύο χέρια του από το τιμόνι και να κρατήσει τη συσκευή. Ειδικά την ώρα που καλεί, το βλέμμα του χρήστη βρίσκεται στιγμιαία στην οθόνη της συσκευής και όχι στο δρόμο, κίνηση ιδιαίτερα επικίνδυνη.

Ενσύρματο Hands free
Σχεδόν όλες οι συσκευές κινητής τηλεφωνίας του εμπορίου συνοδεύονται στη συσκευασία τους από ενσύρματο hands free. Πρόκειται για μία περίπτωση που ο Νόμος απαγορεύει, διότι τα καλώδια που θα «κρέμονται» από τα αυτιά του οδηγού έως τη συσκευή, είναι σίγουρο ότι θα εμποδίζουν την ελευθερία κινήσεων των χεριών του.

Ασύρματο Hands free (Bluetooth)
Η πρώτη λύση επικοινωνίας με κινητό τηλέφωνο χωρίς να κινδυνεύει τόσο, αλλά και την οποία επιτρέπει ο Νόμος, είναι η τεχνολογία Bluetooth. Πρόκειται για ένα σύστημα, το οποίο υποστηρίζουν όλα τα σύγχρονα κινητά τηλέφωνα. Η τεχνολογία αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί με τους εξής τρόπους:

Α. Ασύρματο ακουστικό τεχνολογίας Bluetooth
Το ακουστικό αυτό συνδέεται ασύρματα με τη συσκευή και τοποθετείται απευθείας στο αυτί του οδηγού, χωρίς να εμποδίζει κανένα μέρος του σώματός του.

Β. Ηχοσύστημα αυτοκινήτου με τεχνολογία Bluetooth
Αρκετές είναι οι αυτοκινητοβιομηχανίες που έχουν εξοπλίσει τα νέα μοντέλα τους με ηχοσυστήματα, που υποστηρίζουν τεχνολογία Bluetooth. Στην περίπτωση αυτή, το κινητό τηλέφωνο συνδέεται ασύρματα με την πηγή στην κεντρική κονσόλα, με τον ήχο του συνομιλητή να προέρχεται από τα ηχεία του αυτοκινήτου, δηλαδή χρησιμοποιώντας τη μέθοδο της ανοιχτής ακρόασης. Επίσης, τέτοιες πηγές με τεχνολογία Bluetooth μπορείτε να βρείτε και στα ανάλογα καταστήματα με είδη αυτοκινήτου.

Σύμφωνα με το Νόμο, ο οδηγός που παραβιάζει τον Κ.Ο.Κ κάνοντας απαγορευμένη χρήση κινητού τηλεφώνου, τιμωρείται με διοικητικό πρόστιμο εκατό ευρώ και επιτόπου αφαίρεση της άδειας ικανότητας οδηγού για τριάντα ημέρες

tattoopanther
31-10-2011, 19:06
όταν μιλάνε στο κινητό.,.,

και όταν δεν ανάβουν φλας.,..,.,

τα νεύρα μου..,.,ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

MARK
31-10-2011, 19:31
όταν μιλάνε στο κινητό.,.,

και όταν δεν ανάβουν φλας.,..,.,

τα νεύρα μου..,.,ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

Εμένα να δείς
ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

adventure
31-10-2011, 20:35
Μου τι δίνει γενικά όταν μιλάνε στο κινητό και οδηγούν στο γάμο του καραγκιόζη .

ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

SenseiG
31-10-2011, 21:00
Και οχι τιποτα αλλο αυτοι οι καραγκιοζηδες να πανε να ...............αλλα περνουν και αθωους στον λαιμο τους......ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

gemara
31-10-2011, 22:01
Τι να πω. Το καθημερινό μου χτυποκάρδι...:(

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
31-10-2011, 22:13
Παίζει και χειρότερο ... κινητό ΚΑΙ τσιγάρο ... :(



.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
31-10-2011, 22:16
Προ ημερών, οδηγούσα στο ποτάμι κ μιλούσα στο κινητό ...

Κάποια στιγμή που το έκλεισα, ρωτάω τη γυναίκα μου ...

Καλά ... πότε φτάσαμε Φιλαδέλφεια ???

Απλά ... δεν είχα καταλάβει, πώς "περάσανε" τα χιλιόμετρα ... :o

Το ανέφερα, για να ΜΗΝ κατηγορούμε μόνο τους άλλους ...

... γιατί ως γνωστόν, η καμήλα ΔΕΝ βλέπει την καμπούρα της ... http://www.displayus.com/emoticons/iconos2/msngifsemoticons_20258_icons.gif (http://www.displayus.com/emoticons)





.

evan400f
31-10-2011, 22:28
Το πρωί πηγαίνωντας στη δουλειά από το άλλο ρέυμα ερχώταν καταπάνω μου ένας με παπάκι που μίλαγε στο κηνιτό!!! Ανέβασα το αυτοκήνιτο στο πεζοδρόμιο να μην βρεθούμε αγκαλίτσα!! Αυτός συνέχισε των δρόμο του σαν να μην συνέβηκε κάτι!!!!!ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

ckk
31-10-2011, 22:33
Προ ημερών, οδηγούσα στο ποτάμι κ μιλούσα στο κινητό ...

Κάποια στιγμή που το έκλεισα, ρωτάω τη γυναίκα μου ...

Καλά ... πότε φτάσαμε Φιλαδέλφεια ???

Απλά ... δεν είχα καταλάβει, πώς "περάσανε" τα χιλιόμετρα ... :o

Το ανέφερα, για να ΜΗΝ κατηγορούμε μόνο τους άλλους ...

... γιατί ως γνωστόν, η καμήλα ΔΕΝ βλέπει την καμπούρα της ... http://www.displayus.com/emoticons/iconos2/msngifsemoticons_20258_icons.gif (http://www.displayus.com/emoticons)





.


Ανοικτή ακρόαση και μόνο. Αυτοκίνητα ή μηχανάκι. Στη βάρκα ποτέ.

Όχι ότι με αυτήν απομειώνεις απόλυτα τον κίνδυνο...


Ειδικότερα αν είσαι εν βρασμώ στο τηλέφωνο.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
31-10-2011, 22:47
Ανοικτή ακρόαση και μόνο. Αυτοκίνητα ή μηχανάκι. Στη βάρκα ποτέ.

Όχι ότι με αυτήν απομειώνεις απόλυτα τον κίνδυνο...


Ειδικότερα αν είσαι εν βρασμώ στο τηλέφωνο.


Ρε Χρηστάρα ... στο μηχανάκι, πώς να έχεις ανοιχτή ακρόαση ???

Πρέπει νάχεις τα μεγάφωνα που έχουν οι ζητάδες ... :D

Νομίζω ότι το Bluetooth, είναι ότι πρέπει ...

Το έχω καθιερώσει εδώ κ χρόνια ....

Συν του ότι, δεν έχεις την ακτινοβολία του κινητού "στον πόντο", απ' τον εγκέφαλό σου ... :o



.

PACO
31-10-2011, 23:07
ακουστικο και εγω εντος κρανους....ειχα γραψει σε αλλη ενοτητα οτι περασε καποιος με στοπ μιλωντας σε κινητο!!!!μην επαναλβανομαι;)...
μερικους τους κλεινω αποτομα μετα και τους κανω νοημα για το κινητο....
μερικοι τα παιζουν αλλοι συνεχιζουν...:(

Troublemaker
31-10-2011, 23:56
Αυτο το ρημαδι το κινητο κ εμενα στα νευρα μου τη δινει! Πανε λες και δεν υπαρχει τιποτα αλλο γυρω τους! Αλλα με διαολιζει εξισου πολυ αυτο το "παω αναποδα οπου μου ερθει"! Εκει δλδ ειμαι να κατσω μες στη μεση και να αναγκαστει ο αλλος να βγαλει την πιστη του να παει πισω! Γιατι ειναι κατι σημεια που εχουμε τυχει σε "αναποδους" που αν πας με πανω απο 8 χλμ δε το γλυτωνεις το βαπτισμα!!!!!!!ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα
(για να μην πιασουμε θεματα στοπ!)

Η καλυτερη λυση παντως ειναι οταν οδηγουμε να ΜΗΝ εχουμε καμμια επαφη με το τηλ! Στο κατω κατω παλιοτερα πως ζουσαμε??? Δε μπορουμε να περιμενουμε να φτασουμε στον προορισμο μας πια? Εχουμε ευτελισει τοσο την αξια της ζωης μας που μια κληση στο κινητο ειναι σημαντικοτερη???:hmmm:

black_hawk
01-11-2011, 14:03
Η καλυτερη λυση παντως ειναι οταν οδηγουμε να ΜΗΝ εχουμε καμμια επαφη με το τηλ! Στο κατω κατω παλιοτερα πως ζουσαμε??? Δε μπορουμε να περιμενουμε να φτασουμε στον προορισμο μας πια? Εχουμε ευτελισει τοσο την αξια της ζωης μας που μια κληση στο κινητο ειναι σημαντικοτερη???:hmmm:

:sm8::sm8:

gemara
01-11-2011, 14:24
:sm8::sm8:

Σήμερα το πρωί στο κέντρο έριξα ένα βριξίδι στον Κούγια που το φχαριστήθηκα. Έχω ξεκινήσει με πράσινο και αφού είδα ότι δεξιά μου τα άλλα αυτοκίνητα σταμάτησαν στο κόκκινο. Περνάει σφαίρα ο τύπος από την τέρμα δεξιά λωρίδα με κόκκινο και μιλώντας στο κινητό οδηγώντας ένα ΙΧ αυτοκίνητο 572 ίππων ισχύος απ' ότι διαβάζω ότι είναι... Φρενάρω και πλαγιάζω αριστερά για να μην πέσω στην πόρτα του. Με κλειστό το παράθυρο, τα άκουσε όλα τα γαλλικά μου που του τα έλεγα για καμμιά 100στή μέτρα δίπλα απ το παράθυρό του. Να έχει κοκκινίσει και να μου κάνει χειρονομίες. Τον περιλαμβάνει και ο από πίσω σκουτεράκιας που ήταν ο επόμενος υποψήφιος και τα είδε όλα. Το πως οδηγούσε μετά μέσα στη κίνηση και ξέσπαγε πάνω στο αυτοκίνητο, είναι χαρακτηριστικό του χαρακτήρα του...

ckk
01-11-2011, 22:40
Ρε Χρηστάρα ... στο μηχανάκι, πώς να έχεις ανοιχτή ακρόαση ???


Την ΒΤ στο κράνος ρε Νίκο έχω. Του Βαγγέλη Evanslam. (http://www.gsforum.gr/%CE%A0%CF%8E%CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7-34/%CE%95%CE%A0%CE%99%CE%9A%CE%9F%CE%99%CE%9D%CE%A9%CE%9D%CE%99%CE%91-%CE%9A%CE%A1%CE%91%CE%9D%CE%9F%CE%A5%CE%A3-22299/).. 'Ανοιχτή ακρόαση' στο μηχανάκι εννοώ, την ενδοεπικοινωνία. :D. Ότι δεν μιλάω σαν τον Βέγγο επάνω στην Vespa στο ανά χείρας κινητό. :D



Πρέπει νάχεις τα μεγάφωνα που έχουν οι ζητάδες ... :D

Νομίζω ότι το Bluetooth, είναι ότι πρέπει ...

Το έχω καθιερώσει εδώ κ χρόνια ....

Συν του ότι, δεν έχεις την ακτινοβολία του κινητού "στον πόντο", απ' τον εγκέφαλό σου ... :o



.

Σήμερα το πρωί στο κέντρο έριξα ένα βριξίδι στον Κούγια που το φχαριστήθηκα. Έχω ξεκινήσει με πράσινο και αφού είδα ότι δεξιά μου τα άλλα αυτοκίνητα σταμάτησαν στο κόκκινο. Περνάει σφαίρα ο τύπος από την τέρμα δεξιά λωρίδα με κόκκινο και μιλώντας στο κινητό οδηγώντας ένα ΙΧ αυτοκίνητο 572 ίππων ισχύος απ' ότι διαβάζω ότι είναι... Φρενάρω και πλαγιάζω αριστερά για να μην πέσω στην πόρτα του. Με κλειστό το παράθυρο, τα άκουσε όλα τα γαλλικά μου που του τα έλεγα για καμμιά 100στή μέτρα δίπλα απ το παράθυρό του. Να έχει κοκκινίσει και να μου κάνει χειρονομίες. Τον περιλαμβάνει και ο από πίσω σκουτεράκιας που ήταν ο επόμενος υποψήφιος και τα είδε όλα. Το πως οδηγούσε μετά μέσα στη κίνηση και ξέσπαγε πάνω στο αυτοκίνητο, είναι χαρακτηριστικό του χαρακτήρα του...


Για αυτό τα 'σκοτώνει (http://www.gsforum.gr/%CE%9C%CE%BF%CF%85-%CF%84%CE%B7-%CE%B4%CE%AF%CE%BD%CE%B5%CE%B9-%CF%80%CE%BF%CF%85-52/%CE%BB%CE%AD%CE%B5%CE%B9-%CE%BC-%CF%82-24443/)' όλα. Και μετά '######' μάντρες γιατί άλλοι του πηδάνε την... ζωή.

Ζωή λεγότανε...? :sm7:

gemara
13-12-2011, 21:46
...

Μόνο στις Η.Π.Α., έρευνα κατέδειξε πως σε μία 6ετία, 16.000 άνθρωποι έχασαν τη ζωή τους επειδή μιλούσαν στο κινητό όσο οδηγούσαν, με τους περισσότερους από αυτούς να είναι ηλικίας κάτω των 30 χρόνων.
Ακόμα και με το νόμιμο bluetooth, όμως, υπάρχει κίνδυνος, καθώς οι επιστήμονες κρούουν τον κώδωνα του κινδύνου για ένα φαινόμενο που αποκαλείται «τύφλωση απροσεξίας», το οποίο ουσιαστικά μειώνει τις δεξιότητες οδήγησης και αυξάνει το χρόνο αντίδρασης. Η ίδια έρευνα απέδειξε πως όσοι μιλούν και οδηγούν, ακόμα και αν δεν κρατούν το τηλέφωνο με τα χέρια τους, έχουν 4 φορές μεγαλύτερες πιθανότητες να εμπλακούν σε ατύχημα.

...

Μέχρι και σε breaking news το έβγαλαν μόλις τώρα οι Αμερικάνοι. Και εκεί άμα θεσπίζεται νόμος, εφαρμόζεται, όχι σαν το δικό μας ########## που ελλείψει αστυνόμευσης ο καθένας κάνει ότι θέλει...

From: CNN Breaking News [mailto:BreakingNews@mail.cnn.com]
Sent: Tuesday, December 13, 2011 8:24 PM
To: textbreakingnews@ema3lsv06.turner.com
Subject: CNN Breaking News

The National Transportation Safety Board Tuesday called for a nationwide ban on the use of cell phones and text messaging devices while driving.
The recommendation is the most far-reaching yet by the NTSB, which in the past 10 years has increasingly sought to limit the use of portable electronic devices.
If adopted by states, the recommendation would outlaw nonemergency phone calls and texting by operators of every vehicle on the road.
It would not apply to hands-free devices, or to passengers.

ckk
14-12-2011, 00:38
Ρε Χρηστάρα ... στο μηχανάκι, πώς να έχεις ανοιχτή ακρόαση ???

Πρέπει νάχεις τα μεγάφωνα που έχουν οι ζητάδες ... :D

Νομίζω ό.................................................................γκέφαλό σου ... :o


:sm7: Ζητάς να μην είμαι 'ζητάς'.AVI - YouTube (http://youtu.be/1tSCR4xBVe0) Den ginete kardia mou :sm7:

Εσείς νομίζετε μάλλον ότι σας κάνω πλάκα όταν σας λέω ότι τους σταματάω στην άκρη του δρόμου. :D :sm7:


.

Μέχρι και σε breaking news το έβγαλαν μόλις τώρα οι Αμερικάνοι. Και εκεί άμα θεσπίζεται νόμος, εφαρμόζεται, όχι σαν το δικό μας ########## που ελλείψει αστυνόμευσης ο καθένας κάνει ότι θέλει...

From: CNN Breaking News [mailto:BreakingNews@mail.cnn.com]
Sent: Tuesday, December 13, 2011 8:24 PM
To: textbreakingnews@ema3lsv06.turner.com
Subject: CNN Breaking News

The National Transportation Safety Board Tuesday called for a nationwide ban on the use of cell phones and text messaging devices while driving.
The recommendation is the most far-reaching yet by the NTSB, which in the past 10 years has increasingly sought to limit the use of portable electronic devices.
If adopted by states, the recommendation would outlaw nonemergency phone calls and texting by operators of every vehicle on the road.
It would not apply to hands-free devices, or to passengers.

:sm8:

Aggelos-Syros
15-12-2011, 09:34
:sm7::sm7:

rihter
15-12-2011, 09:39
Είναι ότι χειρότερο να οδηγούν και να μιλάνε αλλά χειρότερο είναι να μην ξέρουν να οδηγούν και να μιλάνε στο κινητό.......
Επειδή όλοι κάνουμε αυτό το λάθος η τουλάχιστον το έχουμε κάνει έστω και μία φορά καλό θα είναι αν ποτέ γίνεται(πράγμα που είναι καταδικαστέο) η ταχύτητα του οχήματος να είναι χαμηλή έτσι ώστε αν συμβεί μία στραβή να μπορείς να την διορθώσεις την κατάλληλη στιγμή!

ntinopoulos
15-12-2011, 09:56
όταν μιλάνε στο κινητό.,.,


και όταν δεν ανάβουν φλας.,..,.,


τα νεύρα μου.
.,.,ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα
:D
κι εμενα το ιδιο!
αυτα τα δυο με εξοργιζουν απιστευτα!

ckk
15-12-2011, 12:18
Είναι ότι χειρότερο να οδηγούν και να μιλάνε αλλά χειρότερο είναι να μην ξέρουν να οδηγούν και να μιλάνε στο κινητό.......
Επειδή όλοι κάνουμε αυτό το λάθος η τουλάχιστον το έχουμε κάνει έστω και μία φορά καλό θα είναι αν ποτέ γίνεται(πράγμα που είναι καταδικαστέο) η ταχύτητα του οχήματος να είναι χαμηλή έτσι ώστε αν συμβεί μία στραβή να μπορείς να την διορθώσεις την κατάλληλη στιγμή!

Καλύτερα δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ?

Όταν αρχίζουν και μπαίνουν 'ελαστικότητες', και εξαιρέσεις, αυτόματα καταστρατηγείται ο νόμος.

rihter
15-12-2011, 12:23
Καλύτερα δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ?

Όταν αρχίζουν και μπαίνουν 'ελαστικότητες', και εξαιρέσεις, αυτόματα καταστρατηγείται ο νόμος.

Είπα ότι το καταδικάζω αλλά ρε φίλε καλώς ή κακώς ζούμε σε μια χώρα που όλα είναι οίκοι ανοχής(κυριλέ λέξη για την λέξη μπουρδ#@λο).δεν έχουμε πάρει παιδία πάνω σε σχεδόν τίποτα για την ασφάλεια μας.....για αυτό πρώτεινα έναν τρόπο σε περίπτωση κακής χρήσης του τηλεφώνου εν ώρα οδήγησης!

ckk
15-12-2011, 12:37
Είπα ότι το καταδικάζω αλλά ρε φίλε καλώς ή κακώς ζούμε σε μια χώρα που όλα είναι οίκοι ανοχής(κυριλέ λέξη για την λέξη μπουρδ#@λο).δεν έχουμε πάρει παιδία πάνω σε σχεδόν τίποτα για την ασφάλεια μας.....για αυτό πρώτεινα έναν τρόπο σε περίπτωση κακής χρήσης του τηλεφώνου εν ώρα οδήγησης!

Εσύ είσαι στην ευχάριστη θέση να έχεις συνειδητοποιήσει το πρόβλημα, άρα το έχεις λύσει κατά το ήμισυ.

Εφάρμοσέ το αυστηρά τώρα, για να λύσεις και το υπόλοιπο. Μάθε το και στα παιδιά σου με τον σωστό τρόπο, για να εξασφαλίσεις και την έλλειψη του #########υ σιγά - σιγά.

Ώστε κάποια στιγμή να γίνουμε 'σωστότερη' χώρα. :cool: