PDA

View Full Version : BMW Motorrad ZUMO


Arkas
28-12-2008, 01:11
http://www.bmw-motorrad.gr/gr/el/equipment/navigation/navigator_zumo/media/vis_zubehoer.jpg


Συσκευή πλοήγησης GPS με εσωτερική κεραία και εσωτερική μνήμη.
Μαύρο πλαστικό περίβλημα, ανθεκτικό στα καύσιμα.
Τα 4 πλήκτρα ελέγχου στην αριστερή πλευρά και η οθόνη αφής χαμηλής αντανάκλασης έχουν σχεδιαστεί για να προσφέρουν ευχρηστία, ακόμα και όταν η μοτοσικλέτα κινείται και ο αναβάτης φοράει γάντια.
Δεδομένα χάρτη: το City Navigator Europe NT v2008 με αναλυτικά δεδομένα για όλη την Ευρώπη είναι προεγκατεστημένο στην εσωτερική μνήμη
Υποδοχή SD για πρόσθετους χάρτες, μουσική MP3, αποθήκευση αποσπασμάτων και διαδρομών.
Σχεδιασμός/αλλαγή διαδρομής απευθείας από τη συσκευή ή ακόμα πιο εύκολα σε ένα PC με τη χρήση του λογισμικού MapSource που περιλαμβάνεται στη συσκευασία.
Αυτόματος υπολογισμός διαδρομής.
Καθαρή αναπαραγωγή φωνητικών υποδείξεων με αναγγελία ονομάτων οδών (μετατροπή κειμένου σε ομιλία) σε μία από τις 11 διαθέσιμες γλώσσες.
Σύνδεση audio: ενσύρματη ή ασύρματη με Bluetooth.
Λειτουργία καταγραφής της τρέχουσας διαδρομής. Μνήμη διαδρομών με έως και 10.000 σημεία διαδρομής.
Οι διαδρομές και τα αποσπάσματα μπορούν να εξαχθούν στην κάρτα SD και να εισαχθούν από την κάρτα SD σε μία άλλη συσκευή - δεν απαιτείται η χρήση PC για την εισαγωγή/εξαγωγή.
Ασύρματη τεχνολογία Bluetooth:
Σύστημα πλοήγησης με αναπαραγωγή φωνητικών υποδείξεων σε κράνη ή ακουστικά Bluetooth (προφίλ 'handsfree').
Λειτουργία handsfree για τηλεφωνικές συνομιλίες με κινητά τηλέφωνα Bluetooth, όταν συνδεθεί με ένα κράνος Bluetooth ή ακουστικά.
Μετάδοση μουσικής MP3 μέσω του Bluetooth σε ποιότητα τηλεφώνου (μονοφωνικά).
Ενδείξεις του υπολογιστή ταξιδιού για την απόσταση, την ταχύτητα, τη διάρκεια και την κατεύθυνση.
Λειτουργία πυξίδας (όπως το BMW Motorrad Navigator III plus).
Ενσωματωμένο MP3-player, μεταφορά αρχείων MP3 από το PC στη συσκευή (στην εσωτερική μνήμη) ή στην κάρτα SD.
Η μπαταρία λιθίου φορτίζεται αυτόματα από το ηλεκτρικό κύκλωμα της μοτοσικλέτας.
Διάρκεια μπαταρίας (χωρίς τη σύνδεση με την παροχή τάσης για επαναφόρτιση) έως και 4 ώρες.
Λογισμικό με οθόνη καλωσορίσματος BMW και βάση δεδομένων Επίσημων Εμπόρων BMW (Διαθέσιμο από το 2009).
Τοποθετείται στις ειδικές βάσεις για τη μοτοσικλέτα που περιλαμβάνονται στο πρόγραμμα BMW Motorrad Navigator. Σε ορισμένα μοντέλα θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί το κιτ πρόσθετου χώρου. Πολύγλωσσες οδηγίες χρήσης (11 γλώσσες).
2 χρόνια εγγύηση.
Παγκόσμια έγκριση για Bluetooth.
Αξεσουάρ:

Ειδικές βάσεις στήριξης για μοτοσικλέτες.
Αυθεντικά αξεσουάρ Garmin:




Τα παρακάτω αξεσουάρ είναι συμβατά με το BMW ZUMO, αλλά δεν διατίθενται από την BMW Motorrad. Γενικά, όλα τα αξεσουάρ που είναι διαθέσιμα για το Garmin ZUMO μπορούν να χρησιμοποιηθούν και στο BMW ZUMO Navigator.

Κιτ αυτοκινήτου
Υλικό χαρτών MapSource για περιοχές εκτός Ευρώπης
Το kit περιλαμβάνει:

BMW Motorrad ZUMO
Βάση Στήριξης με έξοδο audio OUT για τη φωνητική έξοδο και το MP3-player (στερεοφωνική), είσοδος audio IN για το μικρόφωνο, θύρα για προαιρετικό δέκτη TMC.
MapSource City Navigator Europe NT DVD, έκδοση 2008, συμπεριλαμβάνεται ο κωδικός ενεργοποίησης για την Ευρώπη, προεγκατεστημένα δεδομένα χαρτών στη συσκευή.
Τυπωμένες οδηγίες χρήσης σε 11 ευρωπαϊκές γλώσσες.
Καλώδιο σύνδεσης 12V για τη σύνδεση στην προαιρετική πρίζα (για χρήση σε μοτοσικλέτα).
Μονάδα παροχής τάσης (100-240V, 50-60 Hz) με προσαρμογέα για την Ευρώπη και τη Μεγάλη Βρετανία
Καλώδιο σύνδεσης USB
Κατσαβίδι ασφαλείας
Τσάντα μεταφοράς.
Οι βάσεις τοποθέτησης για τη μοτοσικλέτα δεν περιλαμβάνονται στο αντικείμενο παράδοσης.

Τεχνικά χαρακτηριστικά:

ΠερίβλημαΠλαστικό, μαύρο.
Π x Υ x Β: 12,2 x 9,9 x 4,1 cm.
Στιβαρό, πλήρως στεγανοποιημένο (IPX7), ανθεκτικό στα καύσιμα και τους κραδασμούς
Με 4 πλήκτρα: Μεγέθυνση, Σμίκρυνση, Σελίδα, Ομιλία Εύρος θερμοκρασίας0 °C έως 60 °C.ΒάροςΠερίπου 320 g (χωρίς τα υλικά στερέωσης).ΚεραίαΕνσωματωμένη κεραία, υποδοχή MCX για εξωτερική κεραίαΠαροχή ενέργειας12 V.
Αφαιρούμενη, επαναφορτιζόμενη μπαταρία ιόντων λιθίου, τοποθετημένη μέσα στο περίβλημα, επαναφορτίζεται αυτόματα από το ηλεκτρικό σύστημα.
Διάρκεια μπαταρίας (χωρίς τη σύνδεση με την παροχή τάσης για επαναφόρτιση):
Έως και 4 ώρες.
Καλώδιο σύνδεσης 12V για τη σύνδεση στην προαιρετική πρίζα (περιλαμβάνεται).
Μονάδα παροχής τάσης για 100-240V, 50-60 Hz, συμπεριλαμβάνεται προσαρμογέας για την Ευρώπη και τη Μεγάλη ΒρετανίαΣυνδέσειςBluetooth για τη σύνδεση με κράνη ή φορητά ακουστικά Bluetooth (προφίλ handsfree) και για τη σύνδεση με κινητά τηλέφωνα Bluetooth. Λειτουργεί ως σύστημα ανοικτής συνομιλίας handsfree εάν συνδεθεί με το κινητό τηλέφωνο και τα ακουστικά ή με το κράνος.
Σύνδεση Audio (στερεοφωνικό βύσμα 3,5 mm) με δυνατότητα σύνδεσης ηχείων (στη Βάση Στήριξης)
Σύνδεση μικροφώνου (στερεοφωνικό βύσμα 2,5 mm) με δυνατότητα σύνδεσης για μικρόφωνο (στη Βάση Στήριξης)
Θύρα για προαιρετικό δέκτη TMC (στη Βάση Στήριξης)
Θύρα USB (έκδοση 2.0, υψηλής ταχύτητας) για το καλώδιο σύνδεσης με PC (παρέχεται), για τη μεταφορά δεδομένων στο PC.
Υποδοχή SD για πρόσθετους χάρτες, μουσική MP3, αποθήκευση αποσπασμάτων και διαδρομών, συμβατότητα με κάρτες SDHC.
Υποδοχή MCX για προαιρετική εξωτερική κεραίαΟθόνηΈγχρωμη οθόνη αφής, 65.000 χρώματα.
Π x Υ: 7,2 x 5,4 cm (διαγώνιος 8,9 cm), 320 x 240 pixels.
Υψηλή αντίθεση, μειωμένης αντανάκλασης, δυνατότητα παρατήρησης στο έντονο φως του ήλιου, ανθεκτική στα καύσιμα, ανθεκτική στην ακτινοβολία UV.Ενσωματωμένη μνήμη flash2 Gb.
Προεγκατεστημένα αναλυτικά στοιχεία χαρτών της Ευρώπης, δυνατότητα εγκατάστασης πρόσθετων αναλυτικών στοιχείων χαρτών.

Λειτουργίες GPS

Δέκτης GPSΔέκτης SiRFStarIII GPS υψηλής ευαισθησίας.
Συμβατότητα WAAS/EGNOS. Αυτή η λειτουργία μπορεί να ενεργοποιηθεί και να απενεργοποιηθεί.Χρόνοι εντοπισμού GPSΧαμηλή θερμοκρασία Περίπου 38 δευτερόλεπτα.
Υψηλή θερμοκρασία Περίπου 1 δευτερόλεπτο.
AutoLocate™ Περίπου 45 δευτερόλεπτα.Απόδοση GPSΤαχύτητα ενημέρωσης 1/δευτερόλεπτο, συνεχόμενηΑκρίβεια GPSΘέση < 10 μέτρα, RMS.Ταχύτητα GPS0,05 m/s κατάσταση ετοιμότητας RMSΑκρίβεια GPS
(WAAS / EGNOS)Θέση < 5 μέτρα.Ταχύτητα GPS
(WAAS / EGNOS)0,05 m/s κατάσταση ετοιμότητας

Λειτουργίες πλοήγησης

Υπολογισμός διαδρομήςΑυτόματος υπολογισμός διαδρομής, βελτιστοποίηση για το συντομότερο χρόνο ή τη συντομότερη απόσταση.
Αυτόματος επανυπολογισμός της διαδρομής κατά την απομάκρυνση από την αρχική διαδρομή.
Εύρεση σημείων ενδιαφέροντος (POI), π.χ. πρατήρια καυσίμων, εστιατόρια, στην υπολογισμένη διαδρομή.
Λειτουργία Home για γρήγορο υπολογισμό της διαδρομής προς το αρχικό σημείο.
Η συνεχόμενη δυναμική διαχείριση της διαδρομής λαμβάνει υπόψη τα μηνύματα από το TMC (προαιρετικά).
(πρόταση εναλλακτικών διαδρομών).
Πλοήγηση με σημεία εκτός δρόμου.Έξοδος από τη διαδρομήΔιαδοχική πλοήγηση με ακουστικές και οπτικές υποδείξεις και προειδοποιήσεις κατά την προσέγγιση του σημείου αλλαγής κατεύθυνσης.Φωνητική έξοδοςΜετατροπή κειμένου σε ομιλία (αναγγελία ονομάτων οδών) ή προμαγνητοφωνημένες αναγγελίες.
Δυνατότητα απενεργοποίησης προσέγγισης, κατεύθυνσης και απόστασης.
Άφιξη στον προορισμό.Προβολές χαρτώνΤρισδιάστατη προβολή, αναλυτική μεγέθυνση, σταδιακή μετάβαση σε προβολή 2D κατά το zoom out.
Προβολή 2 διαστάσεων με προσανατολισμό στο βορρά ή προσανατολισμό προς την κατεύθυνση κίνησης.
Η προβολή 2 διαστάσεων μπορεί να μεγεθυνθεί σε 24 επίπεδα από 20 m ως 800 km.
Δυνατότητα επιλογής λεπτομερειών σε 5 επίπεδα.Δεδομένα χάρτηΈκδοση 2008 του MapSource™ European City Navigator, σε DVD και προεγκατεστημένη: Περιλαμβάνει αναλυτικά δεδομένα για την Ευρώπη (33 χώρες) με αυτοκινητόδρομους, κύριες οδικές αρτηρίες και σημαντικές διαδρομές transit, σημεία ενδιαφέροντος (POI) όπως εστιατόρια, ξενοδοχεία, καταστήματα, αξιοθέατα, συνεργεία, πληροφορίες BMW Motorrad όπως Επίσημοι Έμποροι BMW Motorrad, πάρκο Enduro στο Hechlingen, κέντρα εξυπηρέτησης πελατών κλπ.).
Άλλα δεδομένα χαρτών (προαιρετικά από την Garmin) μπορούν να φορτωθούν μέσω USB ή από την κάρτα SD.Υπολογισμός στίγματοςΑνίχνευση της τρέχουσας διαδρομής με έως και 10.000 σημεία διαδρομής.Χωρητικότητα αποθήκευσης10.000 σημεία διαδρομής στην εσωτερική μνήμη καταγραφής.
Έως και 500 σημεία διαδρομής με ονόματα και εικονίδια.Αποθήκευση δεδομένωνΕσωτερική μνήμη flash, δεν απαιτούνται εφεδρικές μπαταρίες.Υπολογιστής ταξιδιούΥπολογιστής ταξιδιού με οδόμετρο με δυνατότητα μηδενισμού, τρέχουσα ταχύτητα, κύρια ταχύτητα κίνησης, μέση και μέγιστη ταχύτητα, κατεύθυνση, χρόνος ταξιδιού, χρόνος ακινητοποίησης, συνολικός χρόνος.Λειτουργία πυξίδαςΔείχνει την τρέχουσα κατεύθυνση προς το επόμενο σημείο της διαδρομής.
Απόσταση/χρόνος μέχρι το επόμενο σημείο διαδρομής.Αντικλεπτική προστασίαΑριθμός PIN ή προκαθορισμένη θέση για ενεργοποίηση.Υπενθύμιση ανεφοδιασμούΥπενθύμιση ανεφοδιασμού με δυνατότητα παραμετροποίησης, μετά την κάλυψη μίας συγκεκριμένης απόστασης.

Γλώσσα

Γλώσσες μενού
Καθοδήγηση στο μενού και στα Ελληνικά.
Φωνητικές αναγγελίες
Φωνητικές αναγγελίες με μετατροπή κειμένου σε ομιλία στα Γερμανικά, Αγγλικά, Γαλλικά, Ισπανικά, Ιταλικά, Ολλανδικά, Σουηδικά, Νορβηγικά, Πορτογαλικά.
Προμαγνητοφωνημένες φωνητικές αναγγελίες και στα Ελληνικά.

Άλλα:

ΠιστοποιήσειςCE (Οδηγία EMC 95/54/EΕ), FCC, σήμα E, σήμα e
Παγκόσμια έγκριση για Bluetooth.

http://www.bmw-motorrad.gr/_common/img/palette/1x1_trans.gif

GS_maniac
28-12-2008, 12:31
Αν καταφερα να καταλαβω ...ειναι ιδιο με το 550 europe

Ναι, αλλά με το σήμα της BMW!

danaos
28-12-2008, 12:57
Αν καταφερα να καταλαβω ...ειναι ιδιο με το 550 europe

Vstrommer71
05-03-2009, 03:13
Μαλλον ιδιο με το 500+City Navigator 2007(+καποια POIs περασμενα απο την BMW)
Το 550 εχει στην συσκευασια ΚΑΙ βαση για μοτοσυκλετα ΚΑΙ βαση για αυτοκινητο
Ποσο το τιμολογει η BMW την συσκευη?
Παρτε κι ενα link για μελετη
http://gpstracklog.typepad.com/gps_tracklog/2006/11/garmin_zumo_550.html

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
05-03-2009, 03:50
Μαλλον ιδιο με το 500+City Navigator 2007(+καποια POIs περασμενα απο την BMW)
Το 550 εχει στην συσκευασια ΚΑΙ βαση για μοτοσυκλετα ΚΑΙ βαση για αυτοκινητο
Ποσο το τιμολογει η BMW την συσκευη?
Παρτε κι ενα link για μελετη
http://gpstracklog.typepad.com/gps_tracklog/2006/11/garmin_zumo_550.html



http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/DIAF66.gif

Konti
05-03-2009, 15:40
Παιδιά είναι το ίδιο με το ZUMO 550!

Το έχω το συγκεκριμένο GPS (όχι της BMW, το κανονικό) και είναι πάρα πάρα πολύ καλό!

Και 100% αδιάβροχο έχει φάει τρελή βροχή για αρκετή ώρα.......

Όντως στην συσκευασία περιλαμβάνονται (πέρα απ'τα τα σχετικά προγράμματα mapsource κλπ...) και βάσεις για μοτό αλλά και για αυτοκίνητο!

Στην ουσία το Zumo 550 είναι σχεδόν το ίδιο με το 500, έχουν κάτι ψιλοδιαφορές...και βέβαια το 550 έχει και Ευρωπαϊκούς χάρτες!

Αλλά να σας πω την αλήθεια για Ελλάδα το City Navigator (ο χάρτης της garmin δηλαδή) δεν είναι και πάρα πολύ καλός!

Αλλά εχω βάλει τους χάρτες της Autodrive και Anavasis και είναι super! Δουλεύουν άψογα τόσο εντός όσο και εκτός δρόμου!

Αυτά!

skippybi
05-03-2009, 16:15
Ναι, αλλά με το σήμα της BMW!
πως τα κατάφερες και έκανες παράθεση, το μήνυμα που γράφτηκε μετά από την δική σου απάντηση;;;;:D:D:D

platon
05-03-2009, 16:51
Έχει διαφορετική ώρα στο προφίλ του :)

Έχει κάποιος εμπειρία από τους χάρτες της Autodrive, εκτός Αθηνών ?

Konti
05-03-2009, 17:06
Εξαρτάτε για πια περιοχή ενδιαφέρεσαι!

Γενικά έχει πολύ καλή κάλυψη.

Konti
05-03-2009, 17:18
Εδώ είναι τα πεδία που καλύπτει το Autodrive:

wet & dirty
05-03-2009, 17:26
ειμαι για αγορα gps..τιμούλα τι λεει???βασικα ψαχνω και για το 276c αλλα και αυτο μου αρεσει!!!

Konti
05-03-2009, 17:44
ειμαι για αγορα gps..τιμούλα τι λεει???βασικα ψαχνω και για το 276c αλλα και αυτο μου αρεσει!!!


Κοίτα τον Σεπτέμβριο το είχα πάρει 550€ :Μπερδεμέν:Γελάω:

Βέβαια υπάρχει και ένα ανάλογο το Tibo A4050 (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?cPath=202_201&products_id=2100) που είναι αρκετά πιο φθηνό και στην ουσία είναι ο "ανταγωνιστής" του Zumo δεν το εχω δοκιμάσει δεν ξέρω αλλά είναι κι αυτό μια πολύ καλή λύση απ οτι βλέπω στα σχετικά links...

Το Zumo το χρησιμοποιώ αρκετά (λόγω δουλειάς) και εχω μείνει 100% ευχαριστημένος και με την λειτουργία του αλλά και με την ευκολία χειρισμού του (καθώς μπορείς να το χειριστείς ακόμα και με γάντια-χοντρά-)! Το συνιστώ 100%. Αλλά οπως είπα παραπάνω εγω το χρησιμοποιώ πάρα πολύ λόγω δουλειάς, αν κάποιος τώρα το έχει έτσι για μια δυο φορές δεν ξέρω αν "αξίζει' να δώσει τόσα λεφτά για κάτι που θα το βάλει στην moto του 2 φορές το χρόνο...... It's up to you... το σίγουρο πάντως είναι πως δεν θα το μετανιώσεις!!!

wet & dirty
05-03-2009, 17:55
Κοίτα τον Σεπτέμβριο το είχα πάρει 550€ :Μπερδεμέν:Γελάω:

Βέβαια υπάρχει και ένα ανάλογο το Tibo A4050 (http://www.motoraid.eu/shop/product_info.php?cPath=202_201&products_id=2100) που είναι αρκετά πιο φθηνό και στην ουσία είναι ο "ανταγωνιστής" του Zumo δεν το εχω δοκιμάσει δεν ξέρω αλλά είναι κι αυτό μια πολύ καλή λύση απ οτι βλέπω στα σχετικά links...

Το Zumo το χρησιμοποιώ αρκετά (λόγω δουλειάς) και εχω μείνει 100% ευχαριστημένος και με την λειτουργία του αλλά και με την ευκολία χειρισμού του (καθώς μπορείς να το χειριστείς ακόμα και με γάντια-χοντρά-)! Το συνιστώ 100%. Αλλά οπως είπα παραπάνω εγω το χρησιμοποιώ πάρα πολύ λόγω δουλειάς, αν κάποιος τώρα το έχει έτσι για μια δυο φορές δεν ξέρω αν "αξίζει' να δώσει τόσα λεφτά για κάτι που θα το βάλει στην moto του 2 φορές το χρόνο...... It's up to you... το σίγουρο πάντως είναι πως δεν θα το μετανιώσεις!!!


ευχαριστώ φίλε!!;);)

platon
05-03-2009, 19:19
Με ενδιαφέρουν κυρίως μεγάλες επαρχιακές πόλεις στην Ελλάδα. Δεν με πειράζει να μην υπάρχει το νούμερο της οδού, αλλά να μην έχει λάθη στις διαδρομές και να έχει updates. Μόνο Ελλάδα, δεν με ενδιαφέρει αλλού

Σε σύγκριση με τους χάρτες του destinator τι να προτιμήσω ?

Konti
05-03-2009, 20:33
Αν δεν θέλεις το destinator τότε Autodrive Hellas, έχει uptades σχεδόν κάθε 3μηνο! Και έχει πολύ καλή πλοήγηση! Είμαι πολύ ευχαριστημένος!

Στο παρακάτω link έχει ακριβώς τις πόλεις που καλύπτει η τελευταία έκδοση του Autodrive

http://www.eranet.gr/geodata/el/gcupdates.html

Να σου πω δεν ξέρω πως δουλεύει το destinator δεν το έχω χρησιμοποιήσει. Αλλά έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια!