PDA

View Full Version : Τα μεγαλύτερα λάθη της ιστορίας...?!?


CPretenteriS
14-11-2011, 14:21
Από το εξώφυλλο της 10ης Νοεμβρίου...:hmmm::hmmm:

Τα σχόλια δικά σας...:hmmm:

http://i1040.photobucket.com/albums/b406/Costis1974/lepoint2043-les-grandes-erreurs-de-lhistoire2.jpg

Arkas
14-11-2011, 14:29
Κρίμα .... :(:(:(

CPretenteriS
14-11-2011, 14:43
Κρίμα .... :(:(:(

Την εβδομάδα που πέρασε είχα στείλει ένα συνάδελφο και φίλο στο Παρίσι για μία εκπαίδευση σε κάποιο από τα προϊόντα που είμαι υπεύθυνος και πραγματικά έπαθα ΣΟΚ με αυτά που μου είπε...:(:(

Όπου έλεγε ότι ήταν Έλληνας, γυρνούσαν απ' την άλλη... :(

Πολύ κρίμα γιατί έζησα σχεδόν 5 χρόνια εκεί και πραγματικά όταν άκουγαν ότι είσαι Ελληνας, είχες την καλύτερη αντιμετώπιση... Και τώρα αυτό το χάλι...?? :(:(

dimitrisb
14-11-2011, 15:11
Κρίμα! Να μας αντιμετωπίζουν με αυτόν τον τρόπο!
Βέβαια έχουμε και ένα μερίδιο ευθύνης, αλλά σίγουρα είναι υπερβολικοί!
Σίγουρα παίζει ρόλο και η εικόνα μας που "βγαίνει προς τα "έξω"...

... και που να πάτε στην Ολλανδία ...
εκεί μας βρίζουν (που λέει ο λόγος) κανονικότατα!

... μου τα λέει η sister!

Iconmaster
14-11-2011, 15:20
......όταν άκουγαν ότι είσαι Ελληνας, είχες την καλύτερη αντιμετώπιση... Και τώρα αυτό το χάλι...?? :(:(

Και που είσαι ακόμα;;;;;;;ΝεύραΝεύραΝεύρα

napgeo
14-11-2011, 15:36
Μην κάνετε έτσι αδέρφια. Είναι σαν την gs. Όλοι τη βρίζουν αλλά πολλοί την αγοράζουν.

Εξαιρούνται βέβαια και μερικοί……………..:)

vpentza
14-11-2011, 15:55
όλα έρχονται και παρέρχονται.....
ζήσαμε το eurobasket, το ευρωπαικό ποδοσφαίρου, την Ολυμπιάδα, την ...eurovision....όλοι μας θαύμαζαν...

τώρα συμβαίνει το αντίθετο....

ε κάποια στιγμή θα αλλάξει και αυτό, μην τα θέλουμε όλα δικά μας...:D

megalopsyxos
14-11-2011, 16:26
Γιατί; Δεν είναι γνωστό πλέον ότι η Goldman Sachs επί κυβέρνησης Σιμήτη πήρε 3 δις προμήθεια ώστε να μαγειρέψει τα στοιχεία για να εισέλθουμε στη ζώνη του Ευρώ; Ή ότι τη γραμμη Μαζινώ όπως και τα δικά μας οχυρά τα παρέκαμψαν τα μηχανοκίνητα του άξονα μιας και η τακτική αυτή άμυνας ήταν βασισμένη σε θεωρίες του Α' Π.Π.;...:Απορία:

ckalfas
14-11-2011, 16:27
Μας φτύνει όλη η Ευρώπη, οι συνέταιροι ντε, κι εμάς μας βλέπω πολύ χαλαρούς...

Χαλαρά ρε παίδες κάποτε θα σταματήσουν το φτύσιμο...!!!


Συγνώμη, αλλά εγώ έχω περηφάνεια μέσα μου και δεν θέλω να με φτύνουν!

tsompanis
14-11-2011, 19:28
Στον π........ μας λουλούδια....

θα μου γυρίσουν την πλάτη και είχα μια σκασίλα για τα Γαλλοχωριατάκια τι να σου πω...


Ας ετοιμάζονται πάντως γιατί έρχεται και η σειρά τους
αν θυμάστε την ιστορία με το ποντικάκι στην φάρμα και την ποντικοπαγίδα που δεν έδινε κανένας σημασία

σειρά τώρα έχει η Ιταλία και πάει λέγοντας..

megalopsyxos
14-11-2011, 19:35
Δεν νομίζω να μας φτύνουν...Αλήθειες λένε. Τουλάχιστον απ το εξώφυλλο που βλέπω τα 3 από τα 4 "λάθη" που αναφέρει, τα καταλογίζουν στη χώρα τους!

TEOSS
14-11-2011, 19:51
Γιατί;Α) Δεν είναι γνωστό πλέον ότι η Goldman Sachs επί κυβέρνησης Σιμήτη πήρε 3 δις προμήθεια ώστε να μαγειρέψει τα στοιχεία για να εισέλθουμε στη ζώνη του Ευρώ; Β) Ή ότι τη γραμμη Μαζινώ όπως και τα δικά μας οχυρά τα παρέκαμψαν τα μηχανοκίνητα του άξονα μιας και η τακτική αυτή άμυνας ήταν βασισμένη σε θεωρίες του Α' Π.Π.;...:Απορία:

Α) Ρίξε και ένα στοιχείο να μάθουμε κι εμείς … εννοώ για τα 3δις … από πού είναι γνωστό ???
Β)Αυτά σας μάθαιναν στις στρατιωτικές σχολές ή εσύ έκανες <<κοπανά>> ???
:sm7::sm7::sm7:

Arkas
14-11-2011, 21:40
.............
Β)Αυτά σας μάθαιναν στις στρατιωτικές σχολές ή εσύ έκανες <<κοπανά>> ???
:sm7::sm7::sm7:
Βρε Θοδωρή, γιατί το χαλάς ; :(:(:(

TEOSS
14-11-2011, 21:45
Βρε Θοδωρή, γιατί το χαλάς ; :(:(:(

Να κάνουμε και λίγο χούμορ….:o


Αν και η άμυνα με οχυρωματική γραμμή προϋπάρχει σαν στρατιωτική τεχνική του Α΄ΠΠ . ....

megalopsyxos
15-11-2011, 00:25
Να κάνουμε και λίγο χούμορ….:o


Αν και η άμυνα με οχυρωματική γραμμή προϋπάρχει σαν στρατιωτική τεχνική του Α΄ΠΠ . ....

είσαι και ....χιουμορίστας!!!:eek::eek::eek::sm1:

TEOSS
15-11-2011, 00:39
είσαι και ....χιουμορίστας!!!:eek::eek::eek::sm1:

Ωραία μάτια έχεις…:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
:sm7::sm7::sm7::sm7:

ortho
15-11-2011, 00:42
Για να μπαίνει σιγά σιγά το καλαμπόκι στην κατσαρόλα!!!!

CPretenteriS
15-11-2011, 00:57
Να πω για όσους δε το γνωρίζουν και έτσι ελαφρά τη καρδία λένε "χεστηκα για τους Γάλλους" οτι στα περισσότερα Γαλλικα σχολεία διδάσκονται τα Αρχαία Ελληνικά...:hmmm::hmmm:

megalopsyxos
15-11-2011, 02:14
Να πω για όσους δε το γνωρίζουν και έτσι ελαφρά τη καρδία λένε "χεστηκα για τους Γάλλους" οτι στα περισσότερα Γαλλικα σχολεία διδάσκονται τα Αρχαία Ελληνικά...:hmmm::hmmm:

Χωρίς παρεξήγηση τουλάχιστον για το περιοδικό δημιούργησες θέμα εκ του μη όντος;)

CPretenteriS
15-11-2011, 02:41
Χωρίς παρεξήγηση τουλάχιστον για το περιοδικό δημιούργησες θέμα εκ του μη όντος;)

Πως ειπατε παρακαλώ...???


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

black_hawk
15-11-2011, 16:40
Γιατί; Δεν είναι γνωστό πλέον ότι η Goldman Sachs επί κυβέρνησης Σιμήτη πήρε 3 δις προμήθεια ώστε να μαγειρέψει τα στοιχεία για να εισέλθουμε στη ζώνη του Ευρώ; ...:Απορία:


Δημοσίευμα της γαλλικής εφημερίδας Le Monde αναφέρεται στη σχέση της Goldman Sachs με τους Λουκά Παπαδήμο, Μάριο Μόντι και Μάριο Ντράγκι.
"Τι κοινό έχουν οι τρεις άνδρες;" διερωτάται η Le Monde, δίνοντας η ίδια την απάντηση: Την Goldman Sachs.
Η εφημερίδα αναφέρει πως η αμερικανική επενδυτική τράπεζα τους συνδέει ενώ τους χαρακτηρίζει ως "μέλη της ευρωπαϊκής κυβέρνησης Goldman Sachs".
Μάλιστα, το δημοσίευμα κάνει λόγο για ένα "διακριτικό" δίκτυο επιρροής της τράπεζας στην Ευρώπη, το οποίο, όπως όλοι οι θεσμοί διαθέτει ιεραρχία.

http://news247.gr/kosmos/news/article1492011.ece/ALTERNATES/w460/le+monde.jpg


"Το πρώτο βραβείο πήγε στον Ιταλό, Μάριο Ντράγκι, αντιπρόεδρο της Goldman Sachs στην Ευρώπη την περίοδο 2002-2005", αναφέρει χαρακτηριστικά, προσθέτοντας πως μια από τις αποστολές του ήταν να πουλήσει τα περίφημα "swaps" για να καλυφθεί μέρος του χρέους της Ελλάδας, πριν από την είσοδο στην ευρωζώνη.
Η Goldman Sachs είχε στήσει δηλαδή ένα δίκτυο στην Ευρώπη και βοήθησε στο μαγείρεμα του χρέους της Ελλάδας.
Ο Μάριο Ντράγκι, ήταν ο άνθρωπος που κάθισε στην καρέκλα του αντιπροέδρου της τράπεζας από το 2002 ως το 2005 και το όνομά του ενεπλάκη με το μαγείρεμα του ελληνικού χρέους.
Ο Ντράγκι διαβεβαίωσε όταν ανέλαβε τη θέση του αντιπροέδρου το 2002, ότι δεν είχε αναμιχθεί στην παραποίηση των ελληνικών στοιχείων από την Goldman Sachs, δύο χρόνια νωρίτερα.
Έπειτα, ακολουθεί ο Μάριο Μόντι, διεθνής σύμβουλος της τράπεζας από το 2005 και τρίτος στη σειρά ο Λουκάς Παπαδήμος, επικεφαλής της Τράπεζας της Ελλάδος από το 1994 ως το 2002, που σύμφωνα με την εφημερίδα, "συμμετείχε στην επιχείρηση των ψεύτικων λογαριασμών που έφτιαξε η Goldman Sachs", στην απόκρυψη δηλαδή του ελληνικού χρέους!
Μεταξύ άλλων, το δημοσίευμα αναφέρεται και στο πρόσωπο του Πέτρου Χριστοδούλου. "Διαχειριστής του ελληνικού χρέους ήταν επίσης ο Πέτρος Χριστοδούλου, ένας πρώην trader της εταιρίας", αναφέρει χαρακτηριστικά.
Σύμφωνα με το δημοσίευμα, η Goldman Sachs δεν αφήνει ποτέ τους ανθρώπους της να αποκαλύπτουν τη σχέση μαζί της, ακόμα κι όταν τους έχει ανατεθεί κάποια θεσμική αποστολή, όπως στην περίπτωση του Μάριο Μόντι, ο οποίος είχε αναλάβει το 2010 μία έρευνα για την ευρωπαϊκή αγορά και την οποία του είχε αναθέσει ο πρόεδρος της Κομισιόν, Ζοζέ Μανουέλ Μπαρόζο.
Τέλος, η Le Monde επισημαίνει ότι το δίκτυο επιρροής που είχε δείξει την ισχύ του πριν ή και κατά τη διάρκεια της αναταραχής που προκάλεσε η κρίση του 2008, έχασε την "αποτελεσματικότητά' του, αν και υπήρχαν περιπτώσεις όπου οι μέθοδοι της επενδυτικής τράπεζας έπιαναν, όπως για παράδειγμα στην ελληνική περίπτωση και στα σενάρια για κλυδωνισμούς στην ευρωζώνη. (link) (http://news247.gr/kosmos/diethnis-politiki/oi_treis_swmatofulakes_ths_goldman_sachs.1491960.html)

TEOSS
15-11-2011, 20:40
Προκύπτουν από πουθενά τα υποτιθέμενα 3 δις ?

Και για την ακρίβεια δεν υπάρχουν ψεύτικοι λογαριασμοί, αλλά μέθοδοι να καλύπτεται το χρέος. Μια τέτοια ήταν τα swaps, που σημειωτέων δεν χρησιμοποίησε μόνο η Ελλάδα. Άλλη μέθοδος ήταν η εγγραφή στο χρέος, των δανείων για στρατιωτικούς εξοπλισμούς, κατά την παράδοση των όπλων και όχι στην παραγγελία ή κατά την διάρκεια (προκαταβολές και τακτικές καταβολές), δηλ έχουμε χρονική μετάθεση του χρέους . Ας θυμηθούμε τα στοιχεία της απογράφης Αλογοσκούφη και την πρώτη Ευρωπαϊκή οικονομική εποπτεία που ακλούθησε….

http://www.lemonde.fr/europe/article/2011/11/14/goldman-sachs-le-trait-d-union-entre-m
http://www.defencenet.gr/defence/index.php?option=com_content&task=view&id=27526&Itemid=160

megalopsyxos
16-11-2011, 12:57
Α) Ρίξε και ένα στοιχείο να μάθουμε κι εμείς … εννοώ για τα 3δις … από πού είναι γνωστό ???

Επειδή μου το ζητάς, αν θες να ξεφύγεις από τη fast food γνώση της μηνιαίας συνδρομής internet ρίξε που και που και καμιά βόλτα στα βιβλιοπωλεία, γράψου συνδρομητής σε κάνα ξένο έντυπο, στη χειρότερη περίπτωση πάρε και καμιά Κυριακάτικη! Όπως θα έχεις ήδη παρατηρήσει, μην περιμένεις από μένα link και αναδημοσιεύσεις από αρθράκια για να αποδείξω την ορθότητα της γνώσης μου. Aυτά που έγραψε η Monde και πολύ καλά αναδημοσίευσε ο φίλος Black Hawk είναι ψήγματα μπροστά στο συνολικό σχέδιο, που συνέλαβε παρεπιπτόντως Ελληνίδα τραπεζοϋπάλληλος και την εκτέλεσή του. Μπορείς να ξεκινήσεις από εδώ: Μarc Roche, La banque : Comment Goldman Sachs dirige le monde
Φιλικά πάντα και επειδή μου το ζήτησες ;)

ortho
16-11-2011, 17:29
H Goldman Sachs είναι ο συνδετικός κρίκος των νέων πρωθυπουργών Ιταλίας και Ελλάδας, Μάριο Μόντι και Λουκά Παπαδήμου, οι οποίοι έχουν «ιεραρχικό» προϊστάμενο τον (επίσης νέο…) διοικητή της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, Μάριο Ντράγκι.
Η παραπάνω διαπίστωση περιέχεται σε ρεπορτάζ-φωτιά για το παρασκήνιο των ραγδαίων πολιτικοοικονομικών εξελίξεων στην Ευρώπη, που δημοσίευσε στη χθεσινή «Le Monde» o Βέλγος ερευνητής/δημοσιογράφος Μαρκ Ρος. Πρόκειται για το συγγραφέα του πολύκροτου βιβλίου «Η τράπεζα: Πώς η Goldman Sachs κυβερνά τον κόσμο», που κυκλοφόρησε πρόσφατα και στην Ελλάδα.
Στην ανάλυσή του ο Ρος (ανταποκριτής γαλλικών και βρετανικών εφημερίδων και τακτικός σχολιαστής του BBC) επισημαίνει πως η ανάδυση τριών στελεχών της Goldman Sachs σε καίρια πόστα σηματοδοτεί την εξάπλωση μιας «κυβέρνησης Goldman Sachs στην Ευρώπη».
Πρώτο στην ιεραρχία τοποθετεί τον Μάριο Ντράγκι, αντιπρόεδρο του ευρωπαϊκού κλάδου της αμερικανικής επενδυτικής τράπεζας από το 2002 ως το 2005. Μια από τις αποστολές του ήταν να πουλήσει τα περίφημα χρηματοοικονομικά προϊόντα swaps, για το «καμουφλάρισμα» του ελληνικού χρέους, που επέτρεψε στην Ελλάδα να μπει στην ευρωζώνη. Ακολουθεί ο Μάριο Μόντι, διεθνής σύμβουλος της Goldman Sachs ως το 2005. Τρίτος ιεραρχικά ο νέος Ελληνας πρωθυπουργός, Λουκάς Παπαδήμος, διοικητής της Τραπέζης της Ελλάδος την περίοδο 1994-2002, ο οποίος συμμετείχε επίσης στην επιχείρηση παραποίησης των δημοσιονομικών στοιχείων της Ελλάδας από την Goldman Sachs.
Ως άνθρωπος-κλειδί σε αυτή την επιχείρηση «δημιουργικής λογιστικής» αναφέρεται και ο πρώην trader της Goldman Sachs, Πέτρος Χριστοδούλου, σημερινός επικεφαλής του Οργανισμού Διαχείρισης Δημόσιου Χρέους (ΟΔΔΗΧ).
Μας κυβερνά η Goldman Sachs
Η Goldman Sachs, με την πολύτιμη αρωγή του Κώστα Σημίτη και του Λουκά Παπαδήμου, μέσω ενός αμαρτωλού και καλά κρυμμένου swap (ομολόγου) έμπασε την Ελλάδα, από την πίσω πόρτα, στο ευρώ – με συνέπειες που θα πληρώνει ο λαός μας για πολλά χρόνια ακόμη. Η Goldman Sachs, όπως αποκάλυψε το CNN στις 2 Μαρτίου 2010, πόνταρε στην ελληνική χρεοκοπία! Η Goldman Sachs, όπως δημοσιεύτηκε στο «Βήμα» στις 9 Απριλίου 2010, «έραψε στην Ελλάδα το κοστούμι» του ΔΝΤ. Η Goldman Sachs, όπως έγραψε στις 11 Νοεμβρίου η «δημοκρατία» μας, έβγαλε κυβέρνηση στην Ελλάδα με τον δοτό Λουκά Παπαδήμο. Η Goldman Sachs, σύμφωνα με χθεσινό άρθρο της γαλλικής εφημερίδας «Le Monde», έβγαλε κυβέρνηση σε ολόκληρη την Ευρώπη!
«Ο νέος πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, ο εντολοδόχος πρωθυπουργός της Ιταλίας και ο νέος πρωθυπουργός της Ελλάδας ανήκουν, σε διαφορετικά επίπεδα έκαστος, στην ευρωπαϊκή “κυβέρνηση Sachs”». Ετσι ξεκινάει το άρθρο της «Le Monde» που υπογράφει ο ανταποκριτής της στο Λονδίνο Marc Roche. Εκεί διαβάζουμε ότι η αμερικανική τράπεζα Goldman Sachs αποτελεί τον «συνδετικό κρίκο» ανάμεσα στον διορισμένο πρωθυπουργό της Ελλάδας Λουκά Παπαδήμο, ο οποίος ήταν ο κεντρικός τραπεζίτης της χώρας μας από το 1994 έως το 2002. Στο αφιέρωμα στην τριανδρία της Goldman Sachs σημειώνεται ότι ο κ. Παπαδήμος «συμμετείχε στην επιχείρηση “μαγειρέματος” των ελληνικών δημοσιονομικών στοιχείων» από την Goldman Sachs.
Σιωπηλοί εκτελεστές
«Οι άνθρωποι της Goldman Sachs φροντίζουν να κρύβουν τους δεσμούς τους όταν δίνουν συνεντεύξεις ή αναλαμβάνουν αποστολές (όπως η έρευνα για την ενιαία ευρωπαϊκή αγορά που ανέθεσε στον Ιταλό επίτροπο Μόντι το 2010 ο πρόεδρος της Ευρωπαϊκής Επιτροπής Ζοζέ-Μανουέλ Μπαρόζο)», τονίζει ο Μαρκ Ρος.
Οσο για το διάδοχο του Ζαν-Κλοντ Τρισέ, Μάριο Ντράγκι, αυτός έσπευσε να νίψει τας χείρας του για το ελληνικό swap. Υποστήριξε πως η Αθήνα το είχε μεθοδεύσει δυο χρόνια προτού εκείνος αναλάβει τον ευρωπαϊκό κλάδο της Goldman Sachs, το 2002. Δεν κουράζεται εξάλλου να υπενθυμίζει ότι παραιτήθηκε το 2005, ένα χρόνο πριν από την εκ νέου πώληση τμήματος του επίμαχου προϊόντος στην Εθνική Τράπεζα, της οποίας ηγείτο ο προαναφερθείς Πέτρος Χριστοδούλου.
Σε μια δηλητηριώδη αιχμή για την «τράπεζα που κυβερνά τον κόσμο», ο Βέλγος ερευνητής επισημαίνει πως η Goldman Sachs έχασε μέρος της αποτελεσματικότητάς της μετά την κρίση του 2008. Άλλοτε οι μεθοδεύσεις της «έπιαναν», όπως στην περίπτωση της ελληνικής κρίσης, και άλλοτε όχι. Επιπλέον η ανάδυση μιας νέας γενιάς βιομηχάνων, που δεν δείχνουν μεγάλο σεβασμό στο κατεστημένο της Goldman Sachs, εξουδετερώνει σε κάποιον βαθμό το κλειστό, αδιαφανές και μυστικοπαθές δίκτυο επιρροής της.
Στο βαρύ πυροβολικό της Goldman Sachs, που επηρεάζει τις διεθνείς οικονομικές εξελίξεις, ο Ρος συγκαταλέγει στο άρθρο του τον πρώην πρόεδρο της Bundesbank, Οτμαρ Ισινγκ, τον Τζιμ Ο’ Νιλ, επινοητή του όρου BRICS (Bραζιλία, Ρωσία, Κίνα, Ινδία, Ν. Αφρική), τον πρώην πρόεδρο και νυν διοικητικό στέλεχος της τράπεζας, Πίτερ Σάδερλαντ, άνθρωπο που έπαιξε κομβικό ρόλο στην υπαγωγή της Ιρλανδίας στο Μνημόνιο, και το γενικό διευθυντή της οργανωτικής επιτροπής των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου, Πολ Ντέιτον, ο οποίος θήτευσε στην Goldman Sachs επί 22 ολόκληρα χρόνια.
(πηγές, Ελεύθερος Τύπος, Δημοκρατία)


Κυβέρνησης… Goldman Sachs νεότερα | ANTINEWS (http://www.antinews.gr/2011/11/16/133852/)

black_hawk
17-11-2011, 02:04
Παρεπιπτοντως..

ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΙΚΟ ΒΙΝΤΕΟ ΑΠΟ ΤΗ ΝΕΑ ΤΑΞΗ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ(ΔΕΙΤΕ ΤΟ!) - YouTube (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=U8jtaqJaEeM)

(Προφανως, ΜΗΝ! εστιασετε στα περι "φοροδιαφυγης" κλπ που λεει στην αρχη-σκεφτειτε ποιος μιλαει και σε ποιο "ακροατηριο", - αλλα στο συνολικοτερο "cοncept" αυτων που λεει! ιδιως προς το τελος..)

:rolleyes:

;)

TEOSS
17-11-2011, 04:42
Επειδή μου το ζητάς, αν θες να ξεφύγεις από τη fast food γνώση της μηνιαίας συνδρομής internet ρίξε που και που και καμιά βόλτα στα βιβλιοπωλεία, γράψου συνδρομητής σε κάνα ξένο έντυπο, στη χειρότερη περίπτωση πάρε και καμιά Κυριακάτικη! ........ ;)

Εάν θες δεν απαντάς, δεν σε υποχρέωσε κάνεις.
Αφού απαντάς γιατί γράφεις τέτοιες αηδίες ??? Ακόμα νομίζεις ότι μιλάς σε φαντάρους ???

Xarleas
17-11-2011, 05:50
Την εβδομάδα που πέρασε είχα στείλει ένα συνάδελφο και φίλο στο Παρίσι για μία εκπαίδευση σε κάποιο από τα προϊόντα που είμαι υπεύθυνος και πραγματικά έπαθα ΣΟΚ με αυτά που μου είπε...:(:(

Όπου έλεγε ότι ήταν Έλληνας, γυρνούσαν απ' την άλλη... :(

Πολύ κρίμα γιατί έζησα σχεδόν 5 χρόνια εκεί και πραγματικά όταν άκουγαν ότι είσαι Ελληνας, είχες την καλύτερη αντιμετώπιση... Και τώρα αυτό το χάλι...?? :(:(
Έτσι είναι Κωστάκη μου..... Όταν χάνεις την αξιοπρεπειά σου και γίνεσαι ΖΗΤΟΥΛΑΣ για να πάρης τη ..... ΔΟΣΗ ΣΟΥ ποός θέλεις να σε σέβεται???????
Αντίθετα όταν έχεις (και θα το πω όπως το αισθάνομαι) ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ να πεινάσεις και να τα καταφέρεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ απέναντι στα ΛΑΜΟΓΙΑ, και σε ΣΕΒΟΝΤΑΙ και σε ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ.....
Είναι ΔΥΣΚΟΛΟ όμως.... και είμαστε ΠΟΛΥ ΦΛΩΡΟΙ για να το ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ........
Υπογράψ΄τε λοιπόν κύριοι ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ τώρα τα χαρτάκια σας....(αυτά που σας ζητάει ο κ. Ολι Ρεν) και αφήστε τις ΦΑΝΦΑΡΕΣ.... Αντε μην ΧΑΣΕΤΕ και τα BMW σας......
Άλλωστε έτσι δεν έκανε και ο παππούς σας??????
Δεν συνθηκολόγησε με τους Γερμανοιταλούς ΦΑΣΙΣΤΕΣ το 40, για να μην πεθάνουν τα παιδιά του το 41 από την πείνα??????
Τι είπε ΟΧΙ και δεν το ξέρω?????????
ΛΕΕΕΕΕΕΕΜΜΜΜΜΕΕΕΕΕ ΤΩΡΑ !!!!!!
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

megalopsyxos
17-11-2011, 14:09
Εάν θες δεν απαντάς, δεν σε υποχρέωσε κάνεις.
Αφού απαντάς γιατί γράφεις τέτοιες αηδίες ??? Ακόμα νομίζεις ότι μιλάς σε φαντάρους ???

Λοιπόν φιλαράκο, αν και έχω φάει ήδη 1 κίτρινη, θα το πω: Εσύ στο Στρατό πρέπει νάφαγες μεγάααλη πίπ@!!!:eek:

CPretenteriS
17-11-2011, 14:34
Έτσι είναι Κωστάκη μου..... Όταν χάνεις την αξιοπρεπειά σου και γίνεσαι ΖΗΤΟΥΛΑΣ για να πάρης τη ..... ΔΟΣΗ ΣΟΥ ποός θέλεις να σε σέβεται???????
Αντίθετα όταν έχεις (και θα το πω όπως το αισθάνομαι) ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ να πεινάσεις και να τα καταφέρεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ απέναντι στα ΛΑΜΟΓΙΑ, και σε ΣΕΒΟΝΤΑΙ και σε ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ.....
Είναι ΔΥΣΚΟΛΟ όμως.... και είμαστε ΠΟΛΥ ΦΛΩΡΟΙ για να το ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ........
Υπογράψ΄τε λοιπόν κύριοι ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ τώρα τα χαρτάκια σας....(αυτά που σας ζητάει ο κ. Ολι Ρεν) και αφήστε τις ΦΑΝΦΑΡΕΣ.... Αντε μην ΧΑΣΕΤΕ και τα BMW σας......
Άλλωστε έτσι δεν έκανε και ο παππούς σας??????
Δεν συνθηκολόγησε με τους Γερμανοιταλούς ΦΑΣΙΣΤΕΣ το 40, για να μην πεθάνουν τα παιδιά του το 41 από την πείνα??????
Τι είπε ΟΧΙ και δεν το ξέρω?????????
ΛΕΕΕΕΕΕΕΜΜΜΜΜΕΕΕΕΕ ΤΩΡΑ !!!!!!
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

:hmmm::hmmm::hmmm:

gsmaniac
17-11-2011, 16:09
Λοιπόν φιλαράκο, αν και έχω φάει ήδη 1 κίτρινη, θα το πω: Εσύ στο Στρατό πρέπει νάφαγες μεγάααλη πίπ@!!!:eek:

Σταματήστε το καλύτερα,γιατι είναι αστείο να πλακωνονται(λεκτικά),ένας στρατιωτικός με έναν αστυνομικό....:D
Θα μας πάρουν με τις ντομάτες.....:sm7:

ckalfas
17-11-2011, 16:16
Έτσι είναι Κωστάκη μου..... Όταν χάνεις την αξιοπρεπειά σου και γίνεσαι ΖΗΤΟΥΛΑΣ για να πάρης τη ..... ΔΟΣΗ ΣΟΥ ποός θέλεις να σε σέβεται???????
Αντίθετα όταν έχεις (και θα το πω όπως το αισθάνομαι) ΤΑ ΑΡΧΙΔΙΑ να πεινάσεις και να τα καταφέρεις ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ απέναντι στα ΛΑΜΟΓΙΑ, και σε ΣΕΒΟΝΤΑΙ και σε ΦΟΒΟΥΝΤΑΙ.....
Είναι ΔΥΣΚΟΛΟ όμως.... και είμαστε ΠΟΛΥ ΦΛΩΡΟΙ για να το ΑΝΤΕΞΟΥΜΕ........
Υπογράψ΄τε λοιπόν κύριοι ΠΑΤΡΙΩΤΕΣ τώρα τα χαρτάκια σας....(αυτά που σας ζητάει ο κ. Ολι Ρεν) και αφήστε τις ΦΑΝΦΑΡΕΣ.... Αντε μην ΧΑΣΕΤΕ και τα BMW σας......
Άλλωστε έτσι δεν έκανε και ο παππούς σας??????
Δεν συνθηκολόγησε με τους Γερμανοιταλούς ΦΑΣΙΣΤΕΣ το 40, για να μην πεθάνουν τα παιδιά του το 41 από την πείνα??????
Τι είπε ΟΧΙ και δεν το ξέρω?????????
ΛΕΕΕΕΕΕΕΜΜΜΜΜΕΕΕΕΕ ΤΩΡΑ !!!!!!
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:


Αυτό είναι αξιοπρέπεια και υπερηφάνεια!!!

CPretenteriS
17-11-2011, 16:45
Σταματήστε το καλύτερα,γιατι είναι αστείο να πλακωνονται(λεκτικά),ένας στρατιωτικός με έναν αστυνομικό....:D
Θα μας πάρουν με τις ντομάτες.....:sm7:

Θα βάλω το Νάπο να "καθαρίσει"... :D:o

gsmaniac
17-11-2011, 16:48
Αυτό είναι αξιοπρέπεια και υπερηφάνεια!!!

αν κοιταξεις την ωρα που γραφει ο ΧΑΡΛΕΑΣ....θα καταλαβεις οτι γραφει σουρωμενος και οχι υπερηφανος:D:D

ckalfas
17-11-2011, 16:50
αν κοιταξεις την ωρα που γραφει ο ΧΑΡΛΕΑΣ....θα καταλαβεις οτι γραφει σουρωμενος και οχι υπερηφανος:D:D


Κώστα, όταν ο άνθρωπος πίνει, τότε λέγονται οι μεγαλύτερες αλήθειες!!!

gsmaniac
17-11-2011, 16:51
Κώστα, όταν ο άνθρωπος πίνει, τότε λέγονται οι μεγαλύτερες αλήθειες!!!
σωστος.....:);)

TEOSS
17-11-2011, 20:09
Λοιπόν φιλαράκο, αν και έχω φάει ήδη 1 κίτρινη, θα το πω: Εσύ στο Στρατό πρέπει νάφαγες μεγάααλη πίπ@!!!:eek:

Κατ΄ αρχάς , στο στρατό πέρασα <<ζωή>> γιατί ήμουν μέγα βύσμα … απλά σαν έφεδρος αξιωματικός είδα την διοίκηση από μέσα και διαπίστωσα το έλλειμμα της…
Έλλειμμα που ο καθένας διαπίστωσε στα λόγια αποστράτου που παραδέχεται ότι πληρωνόταν χρόνια και συνεχίζει να πληρώνεται την σύνταξη του …όχι για να προφυλάσσει τα σύνορα της χώρας και την ασφάλεια της …όχι βέβαια , αυτά τα φυλάσσουν οι διεθνείς συνθήκες !!!
Αυτός έχει καθήκον να οργανώσει την <<σοβαρή>> άμυνα της χώρας…στον Όλυμπο !!!
Έλεγε : << η μόνη γραμμή όπου μπορεί να διατάξει σοβαρή άμυνα ένας στρατός στη χώρα μας, είναι η οριογραμμή Βόρας-Βέρμιο-Πιέρια-Όλυμπος…Εάν σήμερα τα σύνορα δεν είναι στη Λαμία είναι αποτέλεσμα διεθνών συνθηκών και διαπραγματεύσεων και όχι αποτελεσματικότητάς μου>>
Συγχαρητήρια στους αξιωματικούς του Ελληνικού στρατού !!!!
.........................................................................................
Κατάλαβα ότι δεν είσαι ιδιαίτερα σχετικός με αεροπορικά θέματα και σκέφτηκα να μην συνεχίσω και ξεφτιλιστείς (στο άλλο θέμα), αλλά για να ευθυμήσουμε λίγο,
βάση προδιαγραφών που έδωσες : <<στις κλειστές αερομαχίες του Αιγαίου χρειάζεσαι ΩΣΗ για κάθετη άνοδο και δελταπτέρυγα για ευστάθεια>> το ιδανικό αεροπλάνο είναι αυτό ….Concorde - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/Concorde)
Ή αυτό….
North American XB-70 Valkyrie - Wikipedia, the free encyclopedia (http://en.wikipedia.org/wiki/North_American_XB-70_Valkyrie)
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

Στο βιβλίο που μου συνέστησες γράφει για την προμήθεια των 3 δις ??? σε ποια σελίδα θυμάσαι ??? (λέμε τώρα)
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm3::sm3::sm3::sm3::sm7::sm7::sm7:

ortho
18-11-2011, 00:02
Το βλέπω να τελειώνει το καλαμπόκι στην αγορά!!!:D:D:D

megalopsyxos
18-11-2011, 02:44
Κατ΄ αρχάς , στο στρατό πέρασα <<ζωή>> γιατί ήμουν μέγα βύσμα … απλά σαν έφεδρος αξιωματικός είδα την διοίκηση από μέσα και διαπίστωσα το έλλειμμα της… Έλλειμμα που ο καθένας διαπίστωσε στα λόγια αποστράτου που παραδέχεται ότι πληρωνόταν χρόνια και συνεχίζει να πληρώνεται την σύνταξη του …όχι για να προφυλάσσει τα σύνορα της χώρας και την ασφάλεια της …όχι βέβαια , αυτά τα φυλάσσουν οι διεθνείς συνθήκες !!!
Αυτός έχει καθήκον να οργανώσει την <<σοβαρή>> άμυνα της χώρας…στον Όλυμπο !!!
Έλεγε : << η μόνη γραμμή όπου μπορεί να διατάξει σοβαρή άμυνα ένας στρατός στη χώρα μας, είναι η οριογραμμή Βόρας-Βέρμιο-Πιέρια-Όλυμπος…Εάν σήμερα τα σύνορα δεν είναι στη Λαμία είναι αποτέλεσμα διεθνών συνθηκών και διαπραγματεύσεων και όχι αποτελεσματικότητάς μου>>
Συγχαρητήρια στους αξιωματικούς του Ελληνικού στρατού !!!!

Tα σύνορα τα έχουμε αφήσει για να τα φυλάνε τα μπατσόνια ;) και όχι για να αποτελούν αμυντικές γραμμές. Αυτά μόνο στο stratego γίνονται. π.χ. Άμυνα από Βορρά για προστασία της Θεσσαλονίκης στην κοιλάδα του Αξιού που είναι τα σύνορα, μόνο κάνας Αστυνόμος Β' θάστηνε και θα κλαίγανε μανούλες.:D Η άμυνα τάσσεται εκεί που υποδεικνύει το έδαφος ώστε στη συνέχεια με εκμετάλλευση - καταδίωξη να ανακαταλάβεις το Εθνικό έδαφος και αν το δόγμα μας ήταν διαφορετικό και εχθρικό έδαφος. Σου υπέδειξα να διαβάζεις βιβλία και να αφήσεις το internet, εγώ δεν μιλάω με link γιατί link είμαι ο ίδιος.;) Για ένα εισαγωγικό μάθημα διάβασε που αντιμετωπίσαμε επιτυχώς τους Ιταλούς (στην τοποθεσία Καλπάκι-Καλαμάς ποταμός και αφού τους αφήσαμε να προελάσουν αρκετά μέσα στο Ελληνικό έδαφος) και πως έγινε η ανακατάληψη των εθνικών εδαφών και στη συνέχεια η προέλαση στην Αλβανία. Άμυνα "επί των ακτών και δια τας ακτάς" γίνεται μόνο στα νησιά για αδιαφορετικούς λόγους σε αντίθεση με ότι γίνεται στον Ηπειρωτικό χώρο. Άμα κρεμούσαν όλους τους έφεδρους αξιωματικούς εσύ θα πήγαινες ντιπ τζάμπα!!!:sm7::sm7::sm7:

Στο βιβλίο που μου συνέστησες γράφει για την προμήθεια των 3 δις ??? σε ποια σελίδα θυμάσαι ??? (λέμε τώρα)
:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm3::sm3::sm3::sm3::sm7::sm7::sm7:

Επειδή διαπιστώνω ότι έχεις πολλά κενά, ξεκίνα πρώτα απ τα παραπάνω και μετά θα φτάσουμε και εκεί και...

σε κάνα 5άρι χρόνια θάσαι σε θέση να μιλήσουμε και για αεροπορία ;)

Xarleas
18-11-2011, 02:45
Κώστα, όταν ο άνθρωπος πίνει, τότε λέγονται οι μεγαλύτερες αλήθειες!!!
Και πίνει ΠΟΛΥ και ΠΟΛΛΑ.....Χε:sm7::sm7::sm7:

Xarleas
18-11-2011, 02:53
Αλλά μια και απόψε ΔΕΝ τα κοπάνησα,,,,, ετοιμάστε και καμμιά καλή φωτογραφία απο τις γυναίκες σας να στείλουμε στις Βρυξέλλες, γιατί θα ΧΡΕΙΑΣΤΟΥΜΕ και την 7η ΔΟΣΗ.......:sm7::sm7::sm7::sm7:

TEOSS
18-11-2011, 03:36
1)*******, **************************************
2) Την παραδοχή ******************και ότι την δουλεία σου την κάνουν οι … διεθνείς συνθήκες* εσύ την ομολόγησες και δεν καλύπτεται με *****************εναντίων μου.
3) Ποιος σου είπε ***********ότι η γνώση μου προέρχεται από το ιντερνέτ ???
4) Μαθέ ότι γνωρίζω άριστα τις αμυντικές γραμμές και τακτικές του Ελληνικού στρατού όχι μόνο κατά την διάρκεια τις θητείας μου αλλά και πως διαμορφώθηκαν μετά τα Ίμια και πως αναπροσαρμόζονται σήμερα. ********************** Δεν πρόκειται βέβαια να αποκαλύψω ποτέ αυτά τα σχέδια που είτε διάβασα ο ίδιος είτε μου εμπιστεύτηκαν.
5) Ευτυχώς που είσαι ******************στο στράτευμα γιατί αλλιώς οι διεθνείς συνθήκες θα είχαν πει στον <<κ@λο>> μας….
7) Στρατιωτική ιστορία γνωρίζω περισσότερη και καλύτερης ποιότητας από εσένα.
6)Δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα και γι΄αυτό δεν δίνω έκταση στην θεωρεία σου ότι π.χ. οι Τούρκοι θα καταλάβουν Θράκη και Μακεδονία και ο στρατός θα τους περιμένει στον …Όλυμπο . ***************************
8 )Τι τολμάς και αναφέρεις περί αεροπορίας ***************ούτε τον λόγο ώσης προς βάρος και μιλάς απλά για ώση...
… ******************************
9)Σταματώ τα στρατιωτικά γιατί ******************************… και βέβαια εγώ είμαι δημόσιος υπάλληλος αλλά δεν είμαι βλάκας να πω ότι σε πληρώνω από τις …. κρατήσεις του μισθού μου,*************************… για τους αστυνομικούς!!!
10)Σε ρώτησα κάτι πολύ απλό και ακόμα δεν έχεις δώσει απάντηση, δηλαδή ποιος γράφει έγκυρα ότι η προμήθεια ήταν 3 δις … είναι κάτι επίσημο και έγκυρο ή κάποιος είπε 3 δις και το υιοθέτησες… δηλ μπορεί να είναι 5δις ή 2δις ή άλλο πόσο (τζάμπα δεν δούλεψαν) … σου είπα ότι δεν είσαι υποχρεωμένος αλλά *****************************************
*και τα ************************όπως επίσης είπες…

Arkas
18-11-2011, 09:05
Φιλαράκια,
ανακαλέστε και συμμαζέψτε εκατέρωθεν,
αλλιώς θα πέσει ψαλίδι ....


Sent by Arkas via Tapatalk !

megalopsyxos
18-11-2011, 11:47
Άχρηστε, τις βλακείες αυτές θα έτρωγες πολλές κλωτσιές.
είσαι άχρηστος
αμόρφωτε

6)γι΄αυτό δεν δίνω έκταση στην θεωρεία σου ότι π.χ. οι Τούρκοι θα καταλάβουν Θράκη και Μακεδονία και ο στρατός θα τους περιμένει στον …Όλυμπο .

βρε άσχετε
… είσαι μπιτ για μπιτ … δεν ξέρεις τι σου γίνεται




Δεν χρησιμοποιώ "κοσμητικά" επίθετα για να χαρακτηρίσω και προσβάλω.
Γράφω μόνο για τους υπόλοιπους αναγνώστες για να επισημάνω ότι τα παρπάνω σε bold ουδέποτε τα εξέφρασα και ούτε τα πιστεύω φυσικά.

Εκτός από την κύρια αμυντική τοποθεσία υπάρχουν και οι ενδιάμεσες αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι τα σύνορα αυτά που τις ορίζουν.:)

megalopsyxos
18-11-2011, 14:10
Φιλαράκια,
ανακαλέστε και συμμαζέψτε εκατέρωθεν,
αλλιώς θα πέσει ψαλίδι ....




Αγαπητέ Arka

Σε ότι με αφορά και αν έθιξα ευθέως προσωπικά με επιθετικούς προσδιορισμούς κάποιον, ευχαρίστως ανακαλώ και ζητώ συγγνώμη απ τον ίδιο και τους συμφορουμίτες για την υποβάθμιση της ποιότητας του forum και μόνο. Έχω την εντύπωση όμως ότι δεν το έκανα. Όσον αφορά τα πρόσωπα, δεν πιστεύω ότι η υπόσταση κάποιου μειώνεται αν κάποιος ανεγκέφαλος τον κακοχαρακτηρίσει γιαυτό και με βλέπεις ότι διατηρώ την ψυχραιμία μου. :)