PDA

View Full Version : Με ενοχλεί (στενεύει) το κράνος.


tassos85
15-11-2011, 02:59
Αγαπητοί φίλοι, πριν 1 βδομάδα αγόρασα ένα κρανάκι bell m1. Είναι πολύ ελαφρύ, όμορφο και στα αστέρια της sharp έχει 5 και πολύ καλές κριτικές. Είναι μέγεθος small (56 cm). Δυστυχώς αν και μετά απο χρήση μιας εβδομαδας μου έχει κάτσει πολύ καλα στα πλαινά, με στενέυει στο μέτοπο σε ανεκτό βαθμό βέβαια, αλλά όταν το βγάλω μετά απο 15 και πάνω λεπτά μου αφήνει κοκκινήλα. Δυστυχώς λέω πλέον να το δώσω και να πάρω κάτι άλλο. ΑΠο την άλλη σκέφτομαι πως ένα κρανάκι πρέπει να μας είναι ακριβώς στο κεφάλι μας και οτι ανοίγουν. Δεν ξέρω όμως κατα πόσο θα ανοίξει στο μέτωπο....
Μέτρησα και με μεζούρα το κεφάλι μου και είμαι στα 57 cm ενώ το κράνος είναι small 56. Είναι σκοπιμο να κάνω υπομονή ακόμα ή να αρχίσω να ψάχνω για το επόμενο???:yz

Arkas
15-11-2011, 03:06
Με 57 εκ. κεφάλι και 56 το κράνος,
πόσο να ανοίξει ;

Μεγειά το καινούργιο ...:(

CPretenteriS
15-11-2011, 03:13
Με 57 εκ. κεφάλι και 56 το κράνος,
πόσο να ανοίξει ;

Μεγειά το καινούργιο ...:(

;)


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

jmar
15-11-2011, 03:31
Αγαπητοί φίλοι, πριν 1 βδομάδα αγόρασα ένα κρανάκι bell m1. Είναι πολύ ελαφρύ, όμορφο και στα αστέρια της sharp έχει 5 και πολύ καλές κριτικές. Είναι μέγεθος small (56 cm). Δυστυχώς αν και μετά απο χρήση μιας εβδομαδας μου έχει κάτσει πολύ καλα στα πλαινά, με στενέυει στο μέτοπο σε ανεκτό βαθμό βέβαια, αλλά όταν το βγάλω μετά απο 15 και πάνω λεπτά μου αφήνει κοκκινήλα. Δυστυχώς λέω πλέον να το δώσω και να πάρω κάτι άλλο. ΑΠο την άλλη σκέφτομαι πως ένα κρανάκι πρέπει να μας είναι ακριβώς στο κεφάλι μας και οτι ανοίγουν. Δεν ξέρω όμως κατα πόσο θα ανοίξει στο μέτωπο....
Μέτρησα και με μεζούρα το κεφάλι μου και είμαι στα 57 cm ενώ το κράνος είναι small 56. Είναι σκοπιμο να κάνω υπομονή ακόμα ή να αρχίσω να ψάχνω για το επόμενο???:yz

Το small ειναι 55-56 οποτε εσυ που εισαι στο 57 εισαι καθαρα για medium. Για να ανοιξει ειναι δυσκολο εως ακατορθωτο ειδικα στο μετωπο οποτε πας για αλλο :(

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
15-11-2011, 05:03
Απ' ότι είδα, το έβαλες για πούλημα ...

Οπότε, η απόφαση είναι ήδη ειλημμένη ... :o

Καλοπούλητο ... ;)

Θα πάρεις το ίδιο, σε μεγαλύτερο νούμερο ???





.

Πάνος
15-11-2011, 08:21
Με γειά το καινούργιο κράνος! ;)

adventure
15-11-2011, 08:35
Ατύχησες δεν ανοίγει δυστυχώς .

:( :(

tassos85
15-11-2011, 09:10
Απ' ότι είδα, το έβαλες για πούλημα ...

Οπότε, η απόφαση είναι ήδη ειλημμένη ... :o

Καλοπούλητο ... ;)

Θα πάρεις το ίδιο, σε μεγαλύτερο νούμερο ???




.

Είναι το πιο πιθανό, αν το βρω φυσικά. Αλλιώς κάτι που να έχει τo ιδιο καλα αποτελέσματα στα crash τουλαχιστον...;)

squad
15-11-2011, 13:22
Αγαπητοί φίλοι, πριν 1 βδομάδα αγόρασα ένα κρανάκι bell m1. Είναι πολύ ελαφρύ, όμορφο και στα αστέρια της sharp έχει 5 και πολύ καλές κριτικές. Είναι μέγεθος small (56 cm). Δυστυχώς αν και μετά απο χρήση μιας εβδομαδας μου έχει κάτσει πολύ καλα στα πλαινά, με στενέυει στο μέτοπο σε ανεκτό βαθμό βέβαια, αλλά όταν το βγάλω μετά απο 15 και πάνω λεπτά μου αφήνει κοκκινήλα. Δυστυχώς λέω πλέον να το δώσω και να πάρω κάτι άλλο. ΑΠο την άλλη σκέφτομαι πως ένα κρανάκι πρέπει να μας είναι ακριβώς στο κεφάλι μας και οτι ανοίγουν. Δεν ξέρω όμως κατα πόσο θα ανοίξει στο μέτωπο....
Μέτρησα και με μεζούρα το κεφάλι μου και είμαι στα 57 cm ενώ το κράνος είναι small 56. Είναι σκοπιμο να κάνω υπομονή ακόμα ή να αρχίσω να ψάχνω για το επόμενο???:yz
εχω δοκιμασει ενος φιλου μου το bell και μου αφηνει το ιδιο σημαδι στο μετωπο,ειναι πολυ ενοχλητικο σε καταλαβαινω αλλαξετο γιατι γιατι δεν θα σε βολεψει.και προσεχε να παρεις το σωστο νουμερο.ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΖΕΤΕ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΟΥ!ΟΧΙ ΒΙΑΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ!

strech
15-11-2011, 13:40
Το κράνος αν ανοίγει κάπου είναι στα μάγουλα.Στο μέτωπο ποτέ:(

siraxanz
15-11-2011, 17:41
Αγαπητοί φίλοι, πριν 1 βδομάδα αγόρασα ένα κρανάκι bell m1. Είναι πολύ ελαφρύ, όμορφο και στα αστέρια της sharp έχει 5 και πολύ καλές κριτικές. Είναι μέγεθος small (56 cm). Δυστυχώς αν και μετά απο χρήση μιας εβδομαδας μου έχει κάτσει πολύ καλα στα πλαινά, με στενέυει στο μέτοπο σε ανεκτό βαθμό βέβαια, αλλά όταν το βγάλω μετά απο 15 και πάνω λεπτά μου αφήνει κοκκινήλα. Δυστυχώς λέω πλέον να το δώσω και να πάρω κάτι άλλο. ΑΠο την άλλη σκέφτομαι πως ένα κρανάκι πρέπει να μας είναι ακριβώς στο κεφάλι μας και οτι ανοίγουν. Δεν ξέρω όμως κατα πόσο θα ανοίξει στο μέτωπο....
Μέτρησα και με μεζούρα το κεφάλι μου και είμαι στα 57 cm ενώ το κράνος είναι small 56. Είναι σκοπιμο να κάνω υπομονή ακόμα ή να αρχίσω να ψάχνω για το επόμενο???:yz


Πιθανόν να διορθώνετε το πρόβλημα αν είναι μόνο στο μέτωπο.

Αν το υπόλοιπο κράνος το αισθάνεσαι καλά, το πρόβλημα στο μέτωπο διορθώνεται.
Αν είσαι της μοντίφας πάρε με τηλ να σου εξηγήσω..
τα τηλ στο προφιλ είναι κατα σειρά κοσμο βοντα και κιου:)

και άσε τα κλάματα:D

mars
15-11-2011, 20:54
Αγαπητοί φίλοι, πριν 1 βδομάδα αγόρασα ένα κρανάκι bell m1. Είναι πολύ ελαφρύ, όμορφο και στα αστέρια της sharp έχει 5 και πολύ καλές κριτικές. Είναι μέγεθος small (56 cm). Δυστυχώς αν και μετά απο χρήση μιας εβδομαδας μου έχει κάτσει πολύ καλα στα πλαινά, με στενέυει στο μέτοπο σε ανεκτό βαθμό βέβαια, αλλά όταν το βγάλω μετά απο 15 και πάνω λεπτά μου αφήνει κοκκινήλα. Δυστυχώς λέω πλέον να το δώσω και να πάρω κάτι άλλο. ΑΠο την άλλη σκέφτομαι πως ένα κρανάκι πρέπει να μας είναι ακριβώς στο κεφάλι μας και οτι ανοίγουν. Δεν ξέρω όμως κατα πόσο θα ανοίξει στο μέτωπο....
Μέτρησα και με μεζούρα το κεφάλι μου και είμαι στα 57 cm ενώ το κράνος είναι small 56. Είναι σκοπιμο να κάνω υπομονή ακόμα ή να αρχίσω να ψάχνω για το επόμενο???:yz
Οπως ειπαν και οι προηγουμενοι με 57cm κεφαλι εισαι καθαρα medium κατα τας γραφας.
Γιατι το λεω αυτο.Εξαρταται λοιπον απο ποιο κρανος αγοραζεις που σημαινει ποσα εξωτερικα κελυφη χρησιμοποιει ο κατασκευαστης.Οσο περισσοτερα χρησιμοποιει(ARAI 4 κελυφη - SHOEI 4 κελυφη και το X-SPIRIT II 5 κελυφη απο το 2012).
Οπως καταλαβαινεις οσα περισσοτερα κελυφη χρησιμοποιει ο κατασκευαστης τοσο απολυτο ειναι και το νουμερο.
Αν ο κατασκευαστης χρησιμοποιει ενα εξωτερικο κελυφος (συμβαινει σε ολα τα θερμοπλαστικα-πολυκαρμπονατα)τοτε τα νουμερα δεν ειναι απολυτα.
Η BELL δεν ξερω ποσα κελυφη βγαζει(απο τοτε που ξαναγεννηθηκε απο τις σταχτες της στην κινα,δεν ειναι αυτη που ξεραμε).
Ολα αυτα τα γραφω υποθετοντας οτι δοκιμασες το small και οτι σου εκανε.
Τωρα οσον αφορα τη sharp...κρατα μικρο καλαθι(αυτο ειναι αλλο θεμα ομως).
Οταν θα πας να ξεναπαρεις κρανος να το δοκιμασεις,να το δεσεις και να το αφησεις φορεμενο και δεμενο τουλαχιστον δυο λεπτα.
Να θυμασαι οτι δεν κανουν ολα τα κρανη σε ολα τα κεφαλια.

Υ/Γ:Aν σε χτυπαει λιγο το κρανος,διορθωνεται(οπως ειπε και ο φιλος απο το αργος).

squad
15-11-2011, 21:08
μην παρεις ξανα bell γιατι θα το εχεις το ιδιο προβλημα εχω και εγω 57 περιμετρο κεφαλης,και εβαλα το medium σε bell και το μετωπο ηταν κοκκινο αλλαξε εταιρια.η εταιρια ειναι μια χαρα,και σε αλλους θα ταιριαζει αυτο κρανος,αλλα σε εσενα οχι.

zandesiro
15-11-2011, 21:24
Το κράνος αν ανοίγει κάπου είναι στα μάγουλα.Στο μέτωπο ποτέ:(

Εχω το BELL M5X το daytona και στην αρχη στα μαγουλα με ενοχλουσε πολυ...Μετα απο ενα κανα διμηνο σταμασε να με ενοχλει (ανοιξε)...
Στο μετωπο ομως δεν πιστευω να δεις αλλαγη με το καιρο....Μονο αν βγαλεις την επενδυση και φαγωσεις το φελιζολ.....(?)κανα 3,4 χιλιοστα μπας και σε βολεψει.:confused:

klagenfurt
15-11-2011, 21:48
εχω φαρδυνει κρανος με μπαλα,
βαλε μεσα μια μπαλα ποδοσφαιρου η του βολλευ , ελαφρως ξεφουσκωτη και αρχισε να την φουσκωνεις σιγα -σιγα ωστε να ακουσεις μερικους θορυβους ανοιγματος...
αφησε το τρεις , τεσσερεις μερες και μετα δοκιμασε το...

tassos85
15-11-2011, 21:52
Μίλησα με τον φίλο απο το Άργος, ήταν κατατοπιστικότατος και είναι πιθανο να ακολουθήσω τη συμβουλή του.

Πήγα σήμερα απο τα παιδιά εκεί στην καλλιρόης, δοκίμασα και το medium και με στενευει στο μετωπο πιο πολύ απο το δικό μου (επειδή έιναι αφόρετο). Κατα τα άλλα όσο αναφορά μαγουλα μου ηταν τωρα ακριβως οπότε φαντάζομαι με την χρήση θα άρχισε να μου έπλεε.

ΤΟ πρόβλημα είναι στην πλενόμενη επένδυση, έιναι πολύ χοντρή στο σημείο του μετώπου....
Αν φορέσω το κρανάκι χωρίς την επένδυση μου είναι και μεγάλο. (στο δικο μου το small)

Μου είπαν να κάνω καμια πατέντα εκεί μπροστά στο μέτωπο...

Μαρίλυ
17-11-2011, 12:20
Ένα tip για το "φάρδεμα" κρανών στα μάγουλα που έχω ακολουθήσει (κατόπιν προτροπής και καλής διάθεσης πωλητή σε κατάστημα στην Κέρκυρα και μάλιστα χωρίς x-tra χρέωση).
Μεζούριασμα της κεφαλής και επιτόπου δοκιμή και κατόπιν αγορά του κράνους με ειδική παραγγελία τα μαξιλαράκια για τα μάγουλα από ένα μέγεθος μικρότερο από αυτό που διαλέξαμε.
Δεν ξέρω αν δίνουν τη δυνατότητα όλες οι εταιρείες και οι αντίστοιχοι αντιπρόσωποί τους πάντως για το δεύτερο shoei μου με το έφεραν σε small με μαξιλάρια x-tra small και εφαρμόζει ταμάμ!

mars
17-11-2011, 19:20
Ένα tip για το "φάρδεμα" κρανών στα μάγουλα που έχω ακολουθήσει (κατόπιν προτροπής και καλής διάθεσης πωλητή σε κατάστημα στην Κέρκυρα και μάλιστα χωρίς x-tra χρέωση).
Μεζούριασμα της κεφαλής και επιτόπου δοκιμή και κατόπιν αγορά του κράνους με ειδική παραγγελία τα μαξιλαράκια για τα μάγουλα από ένα μέγεθος μικρότερο από αυτό που διαλέξαμε.
Δεν ξέρω αν δίνουν τη δυνατότητα όλες οι εταιρείες και οι αντίστοιχοι αντιπρόσωποί τους πάντως για το δεύτερο shoei μου με το έφεραν σε small με μαξιλάρια x-tra small και εφαρμόζει ταμάμ!
Αγαπητη,
αυτο που λες ισχυει σε κρανη οπως πχ shoei.
Θελει συγκεκριμενο σχημα και μεγεθος μαξιλαριου.Δεν εννοω παχος.
Τα μαξιλαρια δεν ειναι σε ολα τα κρανη ιδια

siraxanz
17-11-2011, 20:40
Καμινέτο, ένα παλιό κουτάλι της σούπας:D, χεράκι ξύλινο στο κουτάλι να μην καείς και αλλάζει και το νούμερο στο κράνος, ψιλοδιορθώματα σαν του Τάσου είναι πολύ εύκολα

Θέλει υπομονή, αντίληψη, τέχνη και να μην είσαι μίζερος με τις πατέντες...

Άνθρωποι τα φτιάχνουν κ τα κράνη..

Μην μου μιλήσετε γιά θέματα ασφάλειας, δεν αλάζει τπτ αν λείψει 2-3mm φελιζολ;).

καλά είναι να μην πέσεις.... :(:cool:

Αναλαμβάνω ....:D:)

Μαρίλυ
19-11-2011, 11:22
Αγαπητη,
αυτο που λες ισχυει σε κρανη οπως πχ shoei.
Θελει συγκεκριμενο σχημα και μεγεθος μαξιλαριου.Δεν εννοω παχος.
Τα μαξιλαρια δεν ειναι σε ολα τα κρανη ιδια

[oφφ τόπικ]
Δε νομίζω να εννόησα με το προηγούμενο ποστ μου οτι παίρνουμε μαξιλάρια από όποιο κράνος μας "φαίνεται" οτι ταιριάζει με αυτό που μας ενδιαφέρει...
Θεωρώ αυτονόητο οτι μιλάω για την ίδια εταιρεία, σαφώς και για το ίδιο μάλιστα μοντέλο κράνους.
Σημείωσα δε οτι δεν γνωρίζω αν όλες οι εταιρείες δίνουν αυτή τη δυνατότητα...
[/οφφ τόπικ]

bulba
02-01-2012, 19:56
Στο μέτωπο είναι αδύνατο να ανοίξει. Έπρεπε κατά την αγορά να το φορέσεις για 15-20 λεπτά ώστε να καταλάβεις το πρόβλημα. Επίσης θα ήταν σωστό να κοιτάξεις και για άλλη μάρκα γιατί τα καλούπια των εταιριών δε είναι ίδια και πιθανώς κράνος διαφορετικής μάρκας να σου κάθεται καλύτερα. Καλή επιτυχία στη νέα αγορά σου και μη στενοχωριέσαι διότι όλοι έχουμε κάνει λάθος αγορές.:yz

tassos85
03-01-2012, 10:54
Καλημέρα και καλή χρονιά!! Κι όμως φίλοι μου στάθηκα τυχερός και το κράνος άνοιξε και το χρησιμοποιώ κανονικά από τότε. Προφανώς δεν άνοιξε το μέτωπο αλλά το πίσω τμήμα οπότε άφησε χώρο και μου έρχεται ακριβώς! Να είστε καλά για τις απαντήσεις και καλή χρονιά να έχουμε!