PDA

View Full Version : GPS TRACKER


Σελίδες : [1] 2

sliv
15-11-2011, 18:20
Τι γνώμη έχετε για αυτό ?

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/5511/Pro-GPS-TRACKER-GPS-TR-GSM-1000-NE-mini-tracker-locator-τελευταία-έκδοση-Δορυφορικό-σύστη


εννοώ, ευκολία χρήσης , αποτελεσματικότητα ….

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία ?

SenseiG
15-11-2011, 18:24
οχι....:D

sliv
15-11-2011, 18:33
οχι....:D

Φιλαράκι ..σε ευχαριστώ πολύ ....ήσουν πραγματικά κατατοπιστικός .....νομίζω ότι πρέπει να κλειδώσει το Thread ….. θα το παρω.....!!!!:Απορία:

:sm7::sm7:

Albatros
15-11-2011, 19:50
Να άνοιγε και το σαιτ τι καλά που θάτανε!!!!!!!!!!
:D

SenseiG
15-11-2011, 19:52
Φιλαράκι ..σε ευχαριστώ πολύ ....ήσουν πραγματικά κατατοπιστικός .....νομίζω ότι πρέπει να κλειδώσει το Thread….. θα το παρω.....!!!!:Απορία:

:sm7::sm7:



Στρατη δεν ανοιγει το site......:(

sliv
15-11-2011, 20:09
Στρατη δεν ανοιγει το site......:(

Ελα ρε George ........αληθεια ????????

και εσυ τι εβλεπες τοση ωρα και απαντησες "οχι..... :D" ????? , τωρα σε επιασε η στεναχωρια .....?????

οριστε τωρα ανοιγει .....

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/5511/Pro-GPS-TRACKER-GPS-TR-GSM-1000-NE-mini-tracker-locator-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CE%94%CE%BF%CF%81%CF%85%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7


κανονησε να μου πεις παλι "οχι..... :D"

:sm7:

SenseiG
15-11-2011, 20:16
[QUOTE=sliv;518845]Ελα ρε George ........αληθεια ????????

και εσυ τι εβλεπες τοση ωρα και απαντησες "οχι..... :D" ????? , τωρα σε επιασε η στεναχωρια .....?????

οριστε τωρα ανοιγει .....

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/5511/Pro-GPS-TRACKER-GPS-TR-GSM-1000-NE-mini-tracker-locator-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CE%94%CE%BF%CF%81%CF%85%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7


κανονησε να μου πεις παλι "οχι..... :D"

:sm7:[/QUOτε



Στρατη θα σου πω την γνωμη μου....











































οχι....:D:D:D:D Γιατι και ο δικος μου συναγερμος εχει ενσωματομενο τετοιο αλλα οπως μου ελεγε φιλος ηλεκτρονικος αν το βαλουν σε υπογειο το μηχανακι, δεν πιανει τιποτα οποτε...
Αλλα ακου και τα υπολοιπα παιδια και αποφασησε το οχι μονος σου...:p :p

sliv
15-11-2011, 20:29
οχι....:D:D:D:D Γιατι και ο δικος μου συναγερμος εχει ενσωματομενο τετοιο αλλα οπως μου ελεγε φιλος ηλεκτρονικος αν το βαλουν σε υπογειο το μηχανακι, δεν πιανει τιποτα οποτε...
Αλλα ακου και τα υπολοιπα παιδια και αποφασησε το οχι μονος σου...:p :p


Σωστο αυτο :hmmm:..!!!! ...γιατι δεν το ελεγες τοση ωρα ?:p:p:p

platon
15-11-2011, 20:35
Έχω ένα αντίστοιχο και δείχνει ότι κάνει καλή δουλειά. Όπου το έχω τσεκάρει, πέφτει έξω ελάχιστα μέτρα.

Ο σκοπός για εμένα είναι να ειδοποιηθείς την ώρα που γίνετε η μετακίνηση και όχι μετά που θα είναι ανταλλακτικά :)

zandesiro
15-11-2011, 21:44
Εχω το ιδιο ακριβως με το λινκ που εβαλες εχει πολλες λειτουργιες και το χρησιμοποιω παντου αυτοκινητο,σπιτι και οχι μονο(σαν κοριο)χε,χε.....και φυσικα στην μηχανη.....!

Σε ταξιδι να ξερουν οι φιλοι σου και η οικογενεια σου που βρισκεσαι....

Το μονο μειον ειναι οι μπαταριες (2) που εχουν κανα 6αρω αναμονη.....!
Και δεν το δοκιμασα με περιαγωγη στο εξωτερικο....(θα το κανω).

Το καλο ειναι οτι αν κουνηθει η μηχανη καποια μετρα δεν θυμαμαι ποσα σου στελνει sms.
Αν περασεις καποια ταχυτητα σου στελνει μυν. Πχ ο γιος σου με 190χλμ την ωρα και μετα τον μπινελικιαζεις...!
και εχει μαγνητη στο πισω μερος (εχει και καπακι χωρις) και το κολλας παντου οπου υπαρχει μεταλικη επιφανεια.
Το καλυτερο ειναι οτι γινεται κοριος το παιρνεις τηλ και ακους τα παντα στο χωρο....

Και μιας και παιζει το θεμα να ρωτησω αν ξερει κανεις που μπορω να βρω καλωδιο και μετασχηματιστη για μονιμη τροφοδοσια απο μπαταρια 12v για το συγκεκριμενο tracker????

Akyla
15-11-2011, 22:28
Terra Fleet Management AND sECURITY | www.terracom.gr (http://www.terracom.gr/Terracom-fleet-and-security-GPS)

Αν είναι να το πάρεις πάρε το σαν service :P

black_hawk
16-11-2011, 13:17
Και μιας και παιζει το θεμα να ρωτησω αν ξερει κανεις που μπορω να βρω καλωδιο και μετασχηματιστη για μονιμη τροφοδοσια απο μπαταρια 12v για το συγκεκριμενο tracker????
Το ιδια συσκευη εχω και γω και ειχα αγορασει αυτο το καλωδιο φορτισης

HOT!GPS tracker GPS102 TK102 car charger special cable | eBay (http://www.ebay.ca/itm/HOT-GPS-tracker-GPS102-TK102-car-charger-special-cable-/280737662990) http://translate.google.gr/translate?hl=el&langpair=en%7Cel&u=http://www.amazon.com/Wired-Charger-Cable-TK102-tracker/dp/B005J1U91U

αλλα απο Ελληνικο μαγαζι, γυρω στα 12 ευρω

(Δεν το θυμαμαι τωρα, αν το θυμηθω θα το γραψω.. :o )

sliv
16-11-2011, 13:50
Εχω το ιδιο ακριβως με το λινκ που εβαλες εχει πολλες λειτουργιες και το χρησιμοποιω παντου αυτοκινητο,σπιτι και οχι μονο(σαν κοριο)χε,χε.....και φυσικα στην μηχανη.....!

Σε ταξιδι να ξερουν οι φιλοι σου και η οικογενεια σου που βρισκεσαι....

Το μονο μειον ειναι οι μπαταριες (2) που εχουν κανα 6αρω αναμονη.....!
Και δεν το δοκιμασα με περιαγωγη στο εξωτερικο....(θα το κανω).

Το καλο ειναι οτι αν κουνηθει η μηχανη καποια μετρα δεν θυμαμαι ποσα σου στελνει sms.
Αν περασεις καποια ταχυτητα σου στελνει μυν. Πχ ο γιος σου με 190χλμ την ωρα και μετα τον μπινελικιαζεις...!
και εχει μαγνητη στο πισω μερος (εχει και καπακι χωρις) και το κολλας παντου οπου υπαρχει μεταλικη επιφανεια.
Το καλυτερο ειναι οτι γινεται κοριος το παιρνεις τηλ και ακους τα παντα στο χωρο....

Και μιας και παιζει το θεμα να ρωτησω αν ξερει κανεις που μπορω να βρω καλωδιο και μετασχηματιστη για μονιμη τροφοδοσια απο μπαταρια 12v για το συγκεκριμενο tracker????

Γιαννη, φανταζομαι γαι να στελνει sms κλπ θα πρπει να εχει sim με συνδρομη κανονικα σαν κινητο ? σωστα?

γιατι στο site αναφερει "χωρίς συμβόλαια και συνδρομές" τι ισχυει τελικα?

J-P-HELLAS
16-11-2011, 16:28
Γιαννη, φανταζομαι γαι να στελνει sms κλπ θα πρπει να εχει sim με συνδρομη κανονικα σαν κινητο ? σωστα?

γιατι στο site αναφερει "χωρίς συμβόλαια και συνδρομές" τι ισχυει τελικα?


βαλε sim καρτοκινητου, παιρνεις μια και εχεις μεσα 2-3-5 ευρω (οσο θελεις εσυ) χρονο ομιλιας και ισχυει για ενα χρονο,

sliv
16-11-2011, 17:37
βαλε sim καρτοκινητου, παιρνεις μια και εχεις μεσα 2-3-5 ευρω (οσο θελεις εσυ) χρονο ομιλιας και ισχυει για ενα χρονο,

Σωστοςςςςς!!!

KouaksKouaks
16-11-2011, 18:09
Τι γνώμη έχετε για αυτό ?

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/5511/Pro-GPS-TRACKER-GPS-TR-GSM-1000-NE-mini-tracker-locator-τελευταία-έκδοση-Δορυφορικό-σύστη (http://www.ebw.gr/el-GR/Product/5511/Pro-GPS-TRACKER-GPS-TR-GSM-1000-NE-mini-tracker-locator-%CF%84%CE%B5%CE%BB%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B1%CE%AF%CE%B1-%CE%AD%CE%BA%CE%B4%CE%BF%CF%83%CE%B7-%CE%94%CE%BF%CF%81%CF%85%CF%86%CE%BF%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CF%83%CF%8D%CF%83%CF%84%CE%B7)


εννοώ, ευκολία χρήσης , αποτελεσματικότητα ….

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία ?

Γειά σου Στρατή, το μπλικιμπλίκι το έχω σχεδόν ένα χρόνο, και το είχα πάρει απο eBay στα 50 ευρώ μαζί με τροφοδοτικό για να μπεί μόνιμα πάνω στην χοντρή μου (κρυμμένο φυσικά). Είχα παραγγείλει 3 κομμάτια μάλιστα, για 2 φίλους ακόμα! ;):)

Ήθελα να κάνω μια παρουσίαση εδω στο φόρουμ για όλους τους φίλους, για να μάθουνε όλοι τι ακριβώς παίζει με τα Trackers, αλλά λόγω δουλειάς δεν πρόλαβα καθόλου να το κάνω.. :(

Στο ζουμί λοιπόν... το μηχανάκι δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ για τα λεφτά του, το στίγμα που δίνει είναι ακριβές, με μικρή απόκλιση (max 5m), και έχει φυσικά και πολλές ρυθμίσεις για όριο ταχύτητας, αν κουνηθεί η μηχανή κτλπ. να σε ειδοποιεί με SMS.

Η ρύθμισή του γινεται σχετικά εύκολα, απλά διαβάζεις το εγχειρίδιο και στέλνεις μερικά SMS στην συσκευή για να την προγραμματίσεις! ;)

Γνώμη μου είναι οτι αξίζει να το λειτουργείς με GPRS, διότι η ενημέρωση είναι συνεχής, οπότε σε περίπτωση κλοπής Νεύρα και η κούκλα σου είναι σε καμια υπόγα, απλά θα μπείς στο site και θα δείς ολη την διαδρομή απο εκεί που κλάπηκε μέχρι και το σημείο που έχασε το σήμα (θεωρητικά στην υπόγα!)

Απλά αγοράζεις απο Vodafone καρτούλα SIM προπληρωμένη, ενεργοποιείς τα δεδομένα (Surf & mail) και βάζεις 3 ευρώ τον μήνα για 60MB που είναι υπεραρκετα για να σου στέλνει στίγμα κάθε 2 sec! ;):)

zandesiro
16-11-2011, 18:51
Γιαννη, φανταζομαι γαι να στελνει sms κλπ θα πρπει να εχει sim με συνδρομη κανονικα σαν κινητο ? σωστα?

γιατι στο site αναφερει "χωρίς συμβόλαια και συνδρομές" τι ισχυει τελικα?

Δεν εχει συνδεση μονο καρτα απλα να εχεις το νου σου να βαζεις κατιτης μεσα για να μην στο διακοψουν(1 χρονος χωρις ανανεωση) και για να εχει να σου στελνει τα μυνηματα.

Γειά σου Στρατή...................
Γνώμη μου είναι οτι αξίζει να το λειτουργείς με GPRS, διότι η ενημέρωση είναι συνεχής, οπότε σε περίπτωση κλοπής Νεύρα και η κούκλα σου είναι σε καμια υπόγα, απλά θα μπείς στο site και θα δείς ολη την διαδρομή απο εκεί που κλάπηκε μέχρι και το σημείο που έχασε το σήμα (θεωρητικά στην υπόγα!)

Απλά αγοράζεις απο Vodafone καρτούλα SIM προπληρωμένη, ενεργοποιείς τα δεδομένα (Surf & mail) και βάζεις 3 ευρώ τον μήνα για 60MB που είναι υπεραρκετα για να σου στέλνει στίγμα κάθε 2 sec! ;):)

Πες μου λιγο σε πιο site μπαινεις για να δεις τα δεδομενα??
Αυτο της εταιριας που ειχε μαζι στο κουτι δεν μπορω να μπω....:mad:


Με ενδιαφερει αμεσα το θεμα...

KouaksKouaks
16-11-2011, 19:23
Δεν εχει συνδεση μονο καρτα απλα να εχεις το νου σου να βαζεις κατιτης μεσα για να μην στο διακοψουν(1 χρονος χωρις ανανεωση) και για να εχει να σου στελνει τα μυνηματα.

Σωστός! ;)

Πες μου λιγο σε πιο site μπαινεις για να δεις τα δεδομενα??
Αυτο της εταιριας που ειχε μαζι στο κουτι δεν μπορω να μπω....:mad:


Με ενδιαφερει αμεσα το θεμα...

Με την αγορά του Tracker επικοινώνησα με τον τύπο που μου το πούλησε, οπου ο ίδιος μου δημιούργησε λογαριασμό στο GPS Tracker.Net (http://www.gpstrackerxy.com/Login.aspx) όπου και χρησιμοποιώ. (έπρεπε ο ίδιος να το κάνει δλδ)
ο 1ος χρόνος είναι τσάμπα, αλλά σε λίγες μέρες λήγει και θα ψάξω να βρώ κάποιο άλλο site, κατά προτίμηση τσάμπα! ;);)

Αν θές σε ενημερώνω με ότι βρω, απλά λόγω δουλειάς έχω ελάχιστο χρόνο για ψάξιμο και ίσως μου πάρει αρκετές μέρες! :)

* Α, εμένα μου έδωσε και ένα πρόγραμμα που το τρέχεις στον υπολογιστή και κάνει την ίδια δουλειά με την ιστοσελίδα.. κάνεις δλδ τον κομπιούτερά σου διακομιστή (server) οπότε μπαίνεις εκεί για να δείς τις πληροφορίες! ;):)

zandesiro
16-11-2011, 19:27
Με την αγορά του Tracker επικοινώνησα με τον τύπο που μου το πούλησε, οπου ο ίδιος μου δημιούργησε λογαριασμό στο GPS Tracker.Net (http://www.gpstrackerxy.com/Login.aspx) όπου και χρησιμοποιώ. (έπρεπε ο ίδιος να το κάνει δλδ)
ο 1ος χρόνος είναι τσάμπα, αλλά σε λίγες μέρες λήγει και θα ψάξω να βρώ κάποιο άλλο site, κατά προτίμηση τσάμπα! ;);)

Αν θές σε ενημερώνω με ότι βρω, απλά λόγω δουλειάς έχω ελάχιστο χρόνο για ψάξιμο και ίσως μου πάρει αρκετές μέρες! :)

* Α, εμένα μου έδωσε και ένα πρόγραμμα που το τρέχεις στον υπολογιστή και κάνει την ίδια δουλειά με την ιστοσελίδα.. κάνεις δλδ τον κομπιούτερά σου διακομιστή (server) οπότε μπαίνεις εκεί για να δείς τις πληροφορίες! ;):)

Δεν βιαζομαι οποτε βρεις ακρη πες......;)

siraxanz
16-11-2011, 21:45
:)Ωραίο το όλο θέμα, τα εβλεπα στην Chinavasion και τα θεωρούσα μούφες!!!

Αλλά με τα παραπάνω βλέπω ότι τα τρακερς κανουν δουλειά...

Είμαστε σχεδόν 5.500 άτομα εδώ μέσα και πολλά παιδιά είναι ΙΤ personas...:D

Κατεβάζω πρόταση στησίματος ιστοσελίδας η πως αλλιώς πρεπει να γίνει

για να μπορούμε να παρακολουθούμε τα οχήματα μας...;)


Μπορεί να γίνει πράξη??? Ας μας πουν οι γνωρίζοντες δεν κακό:):cool:

sliv
17-11-2011, 10:41
:)Ωραίο το όλο θέμα, τα εβλεπα στην Chinavasion και τα θεωρούσα μούφες!!!

Αλλά με τα παραπάνω βλέπω ότι τα τρακερς κανουν δουλειά...

Είμαστε σχεδόν 5.500 άτομα εδώ μέσα και πολλά παιδιά είναι ΙΤ personas...:D

Κατεβάζω πρόταση στησίματος ιστοσελίδας η πως αλλιώς πρεπει να γίνει

για να μπορούμε να παρακολουθούμε τα οχήματα μας...;)


Μπορεί να γίνει πράξη??? Ας μας πουν οι γνωρίζοντες δεν κακό:):cool:

Ωραια ιδεα ............ :sm8: δεν ξερω πως φτιαχνεται μια τετοια σελιδα (θα το ψαξω ...) αλλα το registration και το hosting ειναι σχετικα
φτηνα... !!!

VaGaBond
18-11-2011, 10:54
Γειά σου Στρατή, το μπλικιμπλίκι το έχω σχεδόν ένα χρόνο, και το είχα πάρει απο eBay στα 50 ευρώ μαζί με τροφοδοτικό για να μπεί μόνιμα πάνω στην χοντρή μου (κρυμμένο φυσικά). Είχα παραγγείλει 3 κομμάτια μάλιστα, για 2 φίλους ακόμα! ;):)

Ήθελα να κάνω μια παρουσίαση εδω στο φόρουμ για όλους τους φίλους, για να μάθουνε όλοι τι ακριβώς παίζει με τα Trackers, αλλά λόγω δουλειάς δεν πρόλαβα καθόλου να το κάνω.. :(

Στο ζουμί λοιπόν... το μηχανάκι δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ για τα λεφτά του, το στίγμα που δίνει είναι ακριβές, με μικρή απόκλιση (max 5m), και έχει φυσικά και πολλές ρυθμίσεις για όριο ταχύτητας, αν κουνηθεί η μηχανή κτλπ. να σε ειδοποιεί με SMS.

Η ρύθμισή του γινεται σχετικά εύκολα, απλά διαβάζεις το εγχειρίδιο και στέλνεις μερικά SMS στην συσκευή για να την προγραμματίσεις! ;)

Γνώμη μου είναι οτι αξίζει να το λειτουργείς με GPRS, διότι η ενημέρωση είναι συνεχής, οπότε σε περίπτωση κλοπής Νεύρα και η κούκλα σου είναι σε καμια υπόγα, απλά θα μπείς στο site και θα δείς ολη την διαδρομή απο εκεί που κλάπηκε μέχρι και το σημείο που έχασε το σήμα (θεωρητικά στην υπόγα!)

Απλά αγοράζεις απο Vodafone καρτούλα SIM προπληρωμένη, ενεργοποιείς τα δεδομένα (Surf & mail) και βάζεις 3 ευρώ τον μήνα για 60MB που είναι υπεραρκετα για να σου στέλνει στίγμα κάθε 2 sec! ;):)


Για να ειναι συνεχης η ενημερωση, οπως περιγραφεται παραπανω, πρεπει να πληρωνεις 3€/μηνα :hmmm: ?Με αυτον τον τροπο το στιγμα που σου στελνουν ανα 2 δευτεραλεπτα ερχεται στο κινητο σου ή καταγραφεται μονο στο site?
Γινεται αυτη η συνεχης ενημερωση να διακοπτεται απο τον χρηστη και να ξαναξεκιναει οταν θελει αυτος?Να μπαινει σε λειτουργια μονο οταν ειναι εκτος γκαραζ για παραδειγμα.
Επισης, συνδεεται με το 1200GS μονιμα χωρις ιδιαιτερα προβληματα?Μηπως "ριχνει" σταδιακα την μπαταρια οταν λειτουργει τοσο εντατικα?

KouaksKouaks
18-11-2011, 12:49
Για να ειναι συνεχης η ενημερωση, οπως περιγραφεται παραπανω, πρεπει να πληρωνεις 3€/μηνα :hmmm: ?Με αυτον τον τροπο το στιγμα που σου στελνουν ανα 2 δευτεραλεπτα ερχεται στο κινητο σου ή καταγραφεται μονο στο site?
Γινεται αυτη η συνεχης ενημερωση να διακοπτεται απο τον χρηστη και να ξαναξεκιναει οταν θελει αυτος?Να μπαινει σε λειτουργια μονο οταν ειναι εκτος γκαραζ για παραδειγμα.
Επισης, συνδεεται με το 1200GS μονιμα χωρις ιδιαιτερα προβληματα?Μηπως "ριχνει" σταδιακα την μπαταρια οταν λειτουργει τοσο εντατικα?

Ναι το πακετάκι δεδομένων θέλει κάθε μήνα ανανέωση (την κάνει αυτόματα), τουλάχιστον αυτό που έχω εγω της Vodafone, τώρα κάθε λίγο και λιγάκι βγάζουνε νέα προγράμματα, ίσως να βρείς κάτι πιο φτηνό! ;)

Το στίγμα μέσω GPRS πηγαίνει στον server (site) που έχεις ρυθμίσει την συσκευή, δεν ανακατεύουμε το κινητό μας δηλαδή.

Ανα πάσα στιγμή μπορούμε να γυρίσουμε (στέλνουμε SMS) απο GPRS <-> SMS και να διακόψουμε έτσι την συνεχή ενημέρωση! ;)

Η συσκευή συνδέεται κανονικότατα με την μηχανή σου, και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα εφόσον την κινείς τουλάχιστον 1 φορά εβδομάδα. (Εκτός αν η μπαταρία σου είναι στα τελευταία της ε! :p) και μιλάμε για συνεχή ενημέρωση ανα δευτερόλεπτο.

Κάθησα και μέτρησα με πολύμετρο την κατανάλωση της μηχανής με και χωρίς το Tracker και έχουμε και λέμε:

(η μηχανή σβηστή ενοείτε!)

Μπαταρία -> 1-3mA
Μπαταρία + συναγερμός -> 1-4mA
Μπαταρία + συναγερμός + Tracker -> 70-80mA
Μπαταρία + Tracker -> 65-75mA

Είναι αρκετή η κατανάλωση με το Tracker, αλλά μιλάμε πάντα για συνεχή ενημέρωση ε!
Σε μία μπαταρία 12Ah όπως η Odyssey 535 θα αντέξει για περίπου 150 ώρες, αλλά με ρύθμιση της ενημέρωσης ανα 30 sec η και παραπάνω θα διπλασιαστεί αυτός ο χρόνος. ;)
Μεσω SMS η κατανάλωση είναι μηδαμινή! έχει την παραπάνω κατανάλωση (70-80mA) στιγμιαία, όταν σου απαντάει το tracker με SMS.

Αν την μηχανή την κυκλοφορείς συχνά, να μην ανησυχείς, εγώ το έχω σχεδόν ένα χρόνο και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα! ;):)

VaGaBond
18-11-2011, 18:30
Ναι το πακετάκι δεδομένων θέλει κάθε μήνα ανανέωση (την κάνει αυτόματα), τουλάχιστον αυτό που έχω εγω της Vodafone, τώρα κάθε λίγο και λιγάκι βγάζουνε νέα προγράμματα, ίσως να βρείς κάτι πιο φτηνό! ;)

Το στίγμα μέσω GPRS πηγαίνει στον server (site) που έχεις ρυθμίσει την συσκευή, δεν ανακατεύουμε το κινητό μας δηλαδή.

Ανα πάσα στιγμή μπορούμε να γυρίσουμε (στέλνουμε SMS) απο GPRS <-> SMS και να διακόψουμε έτσι την συνεχή ενημέρωση! ;)

Η συσκευή συνδέεται κανονικότατα με την μηχανή σου, και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα εφόσον την κινείς τουλάχιστον 1 φορά εβδομάδα. (Εκτός αν η μπαταρία σου είναι στα τελευταία της ε! :p) και μιλάμε για συνεχή ενημέρωση ανα δευτερόλεπτο.

Κάθησα και μέτρησα με πολύμετρο την κατανάλωση της μηχανής με και χωρίς το Tracker και έχουμε και λέμε:

(η μηχανή σβηστή ενοείτε!)

Μπαταρία -> 1-3mA
Μπαταρία + συναγερμός -> 1-4mA
Μπαταρία + συναγερμός + Tracker -> 70-80mA
Μπαταρία + Tracker -> 65-75mA

Είναι αρκετή η κατανάλωση με το Tracker, αλλά μιλάμε πάντα για συνεχή ενημέρωση ε!
Σε μία μπαταρία 12Ah όπως η Odyssey 535 θα αντέξει για περίπου 150 ώρες, αλλά με ρύθμιση της ενημέρωσης ανα 30 sec η και παραπάνω θα διπλασιαστεί αυτός ο χρόνος. ;)
Μεσω SMS η κατανάλωση είναι μηδαμινή! έχει την παραπάνω κατανάλωση (70-80mA) στιγμιαία, όταν σου απαντάει το tracker με SMS.

Αν την μηχανή την κυκλοφορείς συχνά, να μην ανησυχείς, εγώ το έχω σχεδόν ένα χρόνο και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα! ;):)


Πολυ κατατοπιστικος!

Δεν την κυκλοφορω τοσο συχνα και εχω τη μαμα-μουφα μπαταρια.Θελω να το χρησιμοποιω μονο οταν ειναι εκτος γκαραζ.Αναβοσβηνει και απο μακρια ή πρεπει να σηκωνω τη σελα?

KouaksKouaks
18-11-2011, 19:01
Πολυ κατατοπιστικος!

Δεν την κυκλοφορω τοσο συχνα και εχω τη μαμα-μουφα μπαταρια.Θελω να το χρησιμοποιω μονο οταν ειναι εκτος γκαραζ.Αναβοσβηνει και απο μακρια ή πρεπει να σηκωνω τη σελα?

Ανάβει-Σβήνει μόνο απο κουμπάκι πάνω στην συσκευή, δεν έχει επιλογή με SMS να το κάνει αυτό! Αλλά και πάλι το Tracker το θέλουμε καλά κρυμμένο κάπου στην μηχανή (όσο γίνεται να το βρούνε τελευταίο σε περίπτωση κλοπής) και όχι κάτω απο την σέλλα!! :p

Η πιο εύκολη λύση για σένα ίσως θα ήταν ένας κρυφός διακόπτης που να κόβει την παροχή ρεύματος απο την μπαταρία στο Tracker, οπότε όταν το βάζεις στο γκαράζ σου το κλείνεις (και το Tracker σβήνει μετά απο μερικές ώρες, όσο κρατάει η μπαταριούλα του) και όταν ξανανοίξεις τον διακόπτη, τσούπ ζωντανεύει ξανά απο μόνο του (όταν ξεκινά η φόρτιση ανοίγει αυτόματα!!) ;):)

forester
18-11-2011, 19:32
Είναι πραγματικά χρήσιμο. Έχουμε τέτοιο σύστημα (με πολλούς trackers) και το χρησιμοποιούμε στους αγώνες Trail Ride & Rally Raid. Είναι λειτουργικό και έχει μπαταρίες κινητού Nokia και φορτιστή. Βέβαια αυτό που έχουμε είναι πιο εξελιγμένο και λειτουργεί και σαν κινητό, αμφίδρομα, σε προεπιλεγμένους αριθμούς όμως. Απ' ότι είδα και αυτό μπαταρία κινητού έχει. Οπότε φορτίζει με φορτιστή αυτ/του στη μηχανή μας;)

VaGaBond
18-11-2011, 21:06
Πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση.:rolleyes:

VaGaBond
18-11-2011, 21:35
Και παιζει με €45 μαζι με το φορτιστη απο ebay

skippybi
18-11-2011, 22:09
Και παιζει με €45 μαζι με το φορτιστη απο ebay
άμα είναι η καλύτερη λύση στο είδος του για τα λεφτά του δηλαδή, είμαι μέσα για ομαδική...;)

VaGaBond
19-11-2011, 06:36
Δεν γνωριζω αν ειναι το καλυτερο στο ειδος του.Δεν το θεωρω ομως και απαραιτητο.

platon
19-11-2011, 10:11
Ας μου στείλει ο φίλος την εφαρμογή που λέει ότι έχει για server και αναλαμβάνω το στήσιμο ;)

skippybi
19-11-2011, 16:49
Δεν γνωριζω αν ειναι το καλυτερο στο ειδος του.Δεν το θεωρω ομως και απαραιτητο.
έ άμα υπάρχει καλύτερο στα λεφτά του δεν θα πάρουμε το άλλο;;;;)

VaGaBond
19-11-2011, 23:07
έ άμα υπάρχει καλύτερο στα λεφτά του δεν θα πάρουμε το άλλο;;;;)

Φυσικα!
Εχει να προτεινει κανεις κατι καλυτερο στην κατηγορια πενηνταρικου?

VaGaBond
19-11-2011, 23:12
Ας μου στείλει ο φίλος την εφαρμογή που λέει ότι έχει για server και αναλαμβάνω το στήσιμο ;)

Πολυ ωραιος!
:sm8:

xurxes
20-11-2011, 13:00
προς ενημερωση:


eBay - New & used electronics, cars, apparel, collectibles, sporting goods & more at low prices (http://www.ebay.com/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180701183070&ssPageName=STRK:MESE:IT)



GPS/GSM/GPRS Vehicle Car Tracker System TK103
 
http://64.19.142.13/img.auctiva.com/imgdata/9/9/8/3/4/7/webimg/492608632_o.jpg
 
  http://64.19.142.11/img.auctiva.com/imgdata/9/9/8/3/4/7/webimg/203168599_o.gif
item include retail packaging
http://64.19.142.10/img.auctiva.com/imgdata/9/9/8/3/4/7/webimg/358562574_o.jpg (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170669218317&ssPageName=STRK:MESE:IT)
http://64.19.142.12/img.auctiva.com/imgdata/9/9/8/3/4/7/webimg/358612967_o.jpg (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170637929656&ssPageName=STRK:MESE:IT)
http://64.19.142.10/img.auctiva.com/imgdata/9/9/8/3/4/7/webimg/358562574_o.jpg (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170637349413&ssPageName=STRK:MESE:IT)
http://64.19.142.12/img.auctiva.com/imgdata/9/9/8/3/4/7/webimg/481072201_o.jpg (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170656165887&ssPageName=STRK:MESE:IT)
http://64.19.142.12/img.auctiva.com/imgdata/9/9/8/3/4/7/webimg/488957091_o.jpg (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170667655371&ssPageName=STRK:MESE:IT) http://64.19.142.13/img.auctiva.com/imgdata/9/9/8/3/4/7/webimg/492608632_o.jpg (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180701183070&ssPageName=STRK:MESE:IT) $52.99 (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170669218317&ssPageName=STRK:MESE:IT)

http://64.19.142.11/q.ebaystatic.com/aw/pics/bin_15x54.gif (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170669218317&ssPageName=STRK:MESE:IT)
3 (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170642347541&ssPageName=STRK:MESE:IT)band not have (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170669218317&ssPageName=STRK:MESE:IT) (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170669218317&ssPageName=STRK:MESE:IT) Hard-wired Car Charger (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170669218317&ssPageName=STRK:MESE:IT)
 
$6.99 (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170637929656&ssPageName=STRK:MESE:IT)

http://64.19.142.11/q.ebaystatic.com/aw/pics/bin_15x54.gif (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170637929656&ssPageName=STRK:MESE:IT)
Hard-wired Car Charger (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170637929656&ssPageName=STRK:MESE:IT)

$62.99 (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170637349413&ssPageName=STRK:MESE:IT)

http://64.19.142.11/q.ebaystatic.com/aw/pics/bin_15x54.gif (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170637349413&ssPageName=STRK:MESE:IT)

4band+ (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170637349413&ssPageName=STRK:MESE:IT)Hard-wired Car Charger (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170637349413&ssPageName=STRK:MESE:IT)
 
 $50.99 (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170656165887&ssPageName=STRK:MESE:IT)
http://64.19.142.11/q.ebaystatic.com/aw/pics/bin_15x54.gif (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170656165887&ssPageName=STRK:MESE:IThttp://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170667655371&ssPageName=STRK:MESE:IT)
3BAND not contain retail box and Hard-wired Car Charger (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170656165887&ssPageName=STRK:MESE:IT)

$76.99 (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170667655371&ssPageName=STRK:MESE:IT)
http://64.19.142.11/q.ebaystatic.com/aw/pics/bin_15x54.gif (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170667655371&ssPageName=STRK:MESE:IT) TK103 (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170667655371&ssPageName=STRK:MESE:IT)
4band can working Worldwide (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=170667655371&ssPageName=STRK:MESE:IT)
 
$78.99 (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180701183070&ssPageName=STRK:MESE:IT)
http://64.19.142.11/q.ebaystatic.com/aw/pics/bin_15x54.gif (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180701183070&ssPageName=STRK:MESE:IT) item include retail packaging (http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=180701183070&ssPageName=STRK:MESE:IT)

 


 

Function introduction:
 

1、Support bothGPS / GSM station positioning ways.
2、Support SMS/GPRS/Internet Network data transfer
3、Support GPRS on-line and the line re-connected automatically.
4、Support work based on existing GSM/GPRS network..
5、Support configuration by remote terminal.
6、SOS alarm.
7、Support for point-to-point, point to group,group-to-group monitoring.
8、Set multiple functions of security, positioning, monitoring surveillance, emergency
alarms and tracking in its entirety.
9、Remote control can be deployed in and disarm
10、Remote control vehicle oil and circuit
11、Connect the original vehicle anti-theft or a vibration sensor, and keyless entry alarm


 
 
Follow this picture contact vehicle car

 
 
http://64.19.142.10/img.auctiva.com/imgdata/9/9/8/3/4/7/webimg/488957082_o.jpg
 
The Package includes the following:
 
http://64.19.142.11/img.auctiva.com/imgdata/9/9/8/3/4/7/webimg/488957126_o.jpg
 
 
 
Content
specifications
DIM.
83*54*26mm
Weight
120g
Network
GSM/GPRS
Band
850/900/1800/1900Mhz
GSM/GPRS Module
Simcom300d or Simcom340d
GPS Module
SIRF3 chip
GPS Sensitivity
-159dBm
GPS Accuracy
5m
GPS Start time
Cold status 45s
Warm status 35s
Hot status 1s
Voltage of car power system
12 V -24V

Backup battery
Chargeable changeable 3.7V 800mAh Li-ion battery
Storage Temp.
-40°C to +85°C
Operation Temp.
-20°C to +65°C
Humidity
5%--95% non-condensing

 
 

xurxes
20-11-2011, 13:16
Motorbike GPS tracking with video - YouTube (http://youtu.be/9AWEFrNi3cs)

xurxes
20-11-2011, 13:21
διαδορες μοντελων:




GPS Tracker - Τρόπος Λειτουργίας (http://viarnet.gr/gps-tracker-function.html)

GPS Tracker - Τρόπος Λειτουργίας http://64.19.142.12/viarnet.gr/images/M_images/pdf_button.png (http://viarnet.gr/gps-tracker-function.pdf) http://64.19.142.10/viarnet.gr/images/M_images/printButton.png (http://viarnet.gr/gps-tracker-function.html?tmpl=component&print=1&page=) http://64.19.142.12/viarnet.gr/images/M_images/emailButton.png (http://viarnet.gr/component/mailto/?tmpl=component&link=aHR0cDovL3ZpYXJuZXQuZ3IvZ3BzLXRyYWNrZXItZnVuY3Rpb24uaHRtbA%3D%3D) http://64.19.142.12/viarnet.gr/images/Viarnet/Products/GPSTrackerFunction/GPSTracker102A-6.png
http://64.19.142.13/viarnet.gr/images/Viarnet/Products/GPSTrackerFunction/GPSTracker104A-8.png
http://64.19.142.12/viarnet.gr/images/Viarnet/Products/GPSTrackerFunction/GPSTracker102A-6.png
http://64.19.142.13/viarnet.gr/images/Viarnet/Products/GPSTrackerFunction/GPSTracker104A-8.png


Τα GPS Tracker είναι συσκευές δορυφορικού εντοπισμού οι οποίες μπορούν να τοποθετηθούν οπουδήποτε, σε όλα τα οχήματα, αυτοκίνητα, δίκυκλα, σκάφη, φορτηγά, containers, ακόμα και σε ανθρώπους, μικρά παιδιά, ηλικιωμένους που πάσχουν από Alzheimer, κατοικίδια ζώα κλπ. Έχουν μικρό μέγεθος για να χωράνε παντού και να μην εντοπίζονται με γυμνό μάτι. Σας παρέχουν ασφαλείς πληροφορίες του στόχου και παρακολουθούν με ακρίβεια ότι κινείται, σας απαλλάσσουν μία για πάντα από το άγχος της αμφιβολίας, της κλοπής δίτροχων, τετράτροχων, σκαφών, παρέχουν πλήρη στοιχεία για τον εντοπισμό αλλά και τον εποπτικό έλεγχο εταιρειών που θέλουν να έχουν την κατάσταση στα χέρια τους !
USA 340 ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ & ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ, ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ QUADBAND ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ.

Είναι εξοπλισμένα με ισχυρούς δορυφορικούς δέκτες GPS οι οποίοι μέσω κινητής τηλεφωνίας στέλνουν (sms μηνύματα) Ενημερώνουν διαρκώς για την τοποθεσία που βρίσκεται ο στόχος είτε με μία αναπάντητη κλήση από το κινητό μας, όταν το ζητήσουμε είτε από μόνα τους με απλή εντολή. Παρέχουν τη δυνατότητα μέσω δικτύου GSM να στέλνουν στο κινητό μας τις συντεταγμένες του στόχου ( γεωγραφικό πλάτος & μήκος, ώρα, ταχύτητα κλπ ) εμφανίζοντας άμεσα το χάρτη με πλήρη στοιχεία και διευθύνσεις μέσω Google Maps & Google Earth ή και απευθείας στο κινητό μας μέσω Link. Λειτουργούν με όλα τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας 850/900/1800/1900. Το μόνο που χρειάζονται είναι μία κάρτα sim κινητού τηλεφώνου και τοποθετώντας την στο GPS Tracker έχουμε τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης με αριθμό που θα αναγνωρίζει τον κάτοχο. Είναι GPS Tracker Αμερικανικών προδιαγραφών οι μοναδικοί στον κόσμο που εγγυώνται αξιόπιστη λειτουργία χωρίς κολλήματα και πραγματική quadband λειτουργία.
ΧΩΡΙΣ ΠΑΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ

To GPS Tracker 102A είναι η ευέλικτη, φορητή συσκευή που χωράει ...στα πιο απόκρυφα σημεία, έχει μέγεθος σπιρτόκουτου, μπορεί να μεταφερθεί οπουδήποτε, μπορεί να συνδεθεί και μόνιμα με την μπαταρία του οχήματος 12-24V.
Το GPS Tracker 102S (next generation) είναι το νέο εξελιγμένο μοντέλο, για κάθε χρήση με όλα τα πλεονεκτήματα του 102Α και νέο λογισμικό για άμμεση αποστολή χαρτών Google maps στο κινητό μέσω link και μέγιστη αυτονομία μπαταρίας έως και 20 ημέρες !
Το GPS Tracker 103Α είναι η μόνιμη λύση για κατόχους αυτοκινήτων, φορτηγών, διαχείρισης στόλου οχημάτων, εταιρείες ενοικιάσεων, μεταφορικές εταιρείες, αλλά και για την προστασία της κινητής σας περιουσίας με μόνιμη σύνδεση 12-24V
Το GPS Tracker 104Α είναι ένα νέο επαναστατικό προϊόν, για όλα τα οχήματα σκάφη κλπ που κάνει σχεδόν τα πάντα, με δική του αυτόνομη μπαταρία 60 ημέρες!!!
Το GPS Tracker 106A εκτός από τον απλό εντοπισμό μεταφέρει στο χρήστη όλα τα δεδομένα ( αποθήκευση συντεταγμένων αλλά και εικόνα )
...Ελέγξτε τα πάντα από το κινητό σας και κοιμηθείτε ήσυχοι!!!

κμβ
29-11-2011, 17:49
εγω απο οτι εχω ψαξει βλεπω τον ιδιο μηχανισμο σε ολες τις εικονες.
Ας βρουμε πιο εχει την μεγαλυτερη οικονομια και δυναμη σε σημα χωρις κεραια και ασ κανουμε την αγορα. Πιστευω ειναι απαραιτητο για τις μηχανες μας αυτες τις μερες!!!

sliv
03-12-2011, 11:59
πως συνδέεται μηχανή ? ρε παιδια ?......
"παρεμβάλλεται" σαν τον συναγερμό?
ή
απλά παίρνει τροφοδοσία από την μπαταριά της μηχανής?
ή
τίποτα απο τα παραπάνω...απλά τοποθετείται κάπου στην μηχανή και λειτούργει με μπαταριές ?

sliv
03-12-2011, 12:06
οκ Βρηκα την απαντηση .......!!!!

RTFM (Read the f#cken manual)

στη περιπτωση μας ........

RTFT (Read the F#ckun Thread)


:sm7:

KouaksKouaks
05-12-2011, 18:00
Δεν βιαζομαι οποτε βρεις ακρη πες......;)

Βρήκα αρκετά καλό site που λειτουργεί άψογα με το tracker ΤΚ102 που έχω και είναι φυσικά τσάμπα! ;):):D

GPS-Trace Orange Tracking Service (http://orange.gps-trace.com)

Κάνε την εγγραφή και θα βρείς τις ρυθμίσεις για το tracker μέσα στο ίδιο το site, έχει βοήθεια για πάρα πολλές συσκευές!

Αν τα βρείς σκούρα επικοινώνησε μαζί μου και θα την βγάλουμε την άκρη! ;):)

zandesiro
05-12-2011, 19:21
Βρήκα αρκετά καλό site που λειτουργεί άψογα με το tracker ΤΚ102 που έχω και είναι φυσικά τσάμπα! ;):):D

GPS-Trace Orange Tracking Service (http://orange.gps-trace.com)

Κάνε την εγγραφή και θα βρείς τις ρυθμίσεις για το tracker μέσα στο ίδιο το site, έχει βοήθεια για πάρα πολλές συσκευές!

Αν τα βρείς σκούρα επικοινώνησε μαζί μου και θα την βγάλουμε την άκρη! ;):)

Εισαι και ο πρωτος...!:sm8:

black_hawk
06-12-2011, 11:53
Ωραιος! Θα το ψαξουμε! (Εκανα ηδη εγγραφη):sm8:

Andreas_F800GS
09-12-2011, 14:17
Αν καταλήξουμε κάπου σχετικά με ομαδική αγορά θα με ενδιέφερε και εμένα...

Albatros
29-02-2012, 16:47
Αν καταλήξουμε κάπου σχετικά με ομαδική αγορά θα με ενδιέφερε και εμένα...

και εμένα...
:ye31:

giorgio3
04-03-2012, 20:45
και εμενα παιδία........... :ye28::ye28::ye28:

meletis
06-04-2012, 19:23
και εμενα παιδία........... :ye28::ye28::ye28:

Υπάρχει ελληνική λύση, σε χαμηλό κόστος και με full roaming (all providers) SIM.
Τιμές πολύ χαμηλές για λύση επώνυμη.
Αν θέλετε
6936659909
Μελέτης

xurxes
06-04-2012, 21:10
Υπάρχει ελληνική λύση, σε χαμηλό κόστος και με full roaming (all providers) SIM.
Τιμές πολύ χαμηλές για λύση επώνυμη.
Αν θέλετε
6936659909
Μελέτης




για πες.....εστω και με pm!!!

περιμενω:cool:

zandesiro
07-04-2012, 00:04
για πες.....εστω και με pm!!!

περιμενω:cool:


και γω.....

forester
07-04-2012, 09:04
Mytrack.gr για ελληνικό και το πλέον αξιόπιστο! Δοκιμασμένα πράγματα λέμε ! ;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

vpentza
07-04-2012, 09:10
Υπάρχει ελληνική λύση, σε χαμηλό κόστος και με full roaming (all providers) SIM.
Τιμές πολύ χαμηλές για λύση επώνυμη.
Αν θέλετε
6936659909
Μελέτης

Pls PM ....:ye02:

vasorfa
07-04-2012, 09:42
Υπάρχει ελληνική λύση, σε χαμηλό κόστος και με full roaming (all providers) SIM.
Τιμές πολύ χαμηλές για λύση επώνυμη.
Αν θέλετε
6936659909
Μελέτης

pm και στον Θείο Vasorfa;)

Ευχαριστώ;)

κμβ
07-04-2012, 09:50
pm και στον Θείο Vasorfa;)

Ευχαριστώ;)

Αν δεν ειναι κοπος, θα ηθελα και εγω πληροφοριες.

:ha15::ha15:

griv_gs
11-04-2012, 13:48
Θα με ενδιέφερε και εμένα το ελληνικό ή ακόμα και ομαδική για το άλλο είμαι μέσα.

xurxes
11-04-2012, 14:19
ρε παιδιά πήρες κανείς σας pm????


ακόμα τπτ...:confused:

vasorfa
11-04-2012, 14:36
τσου:o

zandesiro
11-04-2012, 16:34
Τσουκ.....!

forester
15-04-2012, 09:50
Κάντε μια επίσκεψη στο mytrack.gr. Απίστευτες δυνατότητες με πολυ καλές τιμές. Οι τράκερς μόνο είναι ακριβοί αλλα δεν είναι δεσμευτική η αγορά των συγκεκριμένων.


Send by Forester via iPhone using Tapatalk

gandreas
15-04-2012, 17:59
Το είχα πάρει από ebay μαζί με μετασχηματιστεί για ΙΧ και το εχω ακόμα στη ντουλαπα . Το τσεκαρα και ήταν πολύ καλό. Το μόνο που κάνει λάθος είναι το τελευταίο στίγμα που σου στέλνει, το οποίο είναι αυτό που είχε στείλει τελευταία φορά και όχι η τελεταία θέση που βρισκόσουν. Με μια μικρή επιφύλαξη όλα αυτα.
Κορυφαίο είναι που μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να ακούς τι λένε, αλλά και παράνομο ....

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

labros
16-04-2012, 10:59
Να έχετε πάντα στο νου σας τις μηχανές σας και να μην υπολογίζετε μόνο στα διάφορα αντικλεπτικά συστήματα. Δεν σας λέω να μην αγοράσετε το συγκεκριμένο αλλά μιλάω σας παθών http://www.gsforum.gr/f51/%CE%9A%CE%9B%CE%9F%CE%A0%CE%97-varadero-1000-mk3-27893/.
Τα πάντα έχουν το αντικλείδι τους, και αυτά παραβιάζονται. Υπάρχουν συσκευές ή εφαρμογές σε κινητά, δεν γνωρίζω αρκιβώς, που σκανάρουν την μηχανή και στο στέλνουν το cps tracker στο Βόρειο πόλο:eek:, και μετά είναι και τα υπόγεια όπου δουλεύουν ανεχόχλητοι. Και πάλι σας λέω δεν είμαι αντίθετος αλλά μην χαλαρώνετε στη φυλαξή της. Το νού σας ;)

forester
16-04-2012, 15:47
Το είχα πάρει από ebay μαζί με μετασχηματιστεί για ΙΧ και το εχω ακόμα στη ντουλαπα . Το τσεκαρα και ήταν πολύ καλό. Το μόνο που κάνει λάθος είναι το τελευταίο στίγμα που σου στέλνει, το οποίο είναι αυτό που είχε στείλει τελευταία φορά και όχι η τελεταία θέση που βρισκόσουν. Με μια μικρή επιφύλαξη όλα αυτα.
Κορυφαίο είναι που μπορείς να πάρεις τηλέφωνο και να ακούς τι λένε, αλλά και παράνομο ....

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Σε τι ακριβως συνίσταται η παρανομία; Αν σου κλέψουν το όχημα , είναι παράνομο να παρακολουθείς τους κλέφτες με κάθε τροπο;;;;; Ας μου κάνουν μήνυση οι κλέφτες!!!!😄😄


Send by Forester via iPhone using Tapatalk

gandreas
16-04-2012, 21:14
Σε τι ακριβως συνίσταται η παρανομία; Αν σου κλέψουν το όχημα , είναι παράνομο να παρακολουθείς τους κλέφτες με κάθε τροπο;;;;; Ας μου κάνουν μήνυση οι κλέφτες!!!!😄😄


Send by Forester via iPhone using Tapatalk

Το λέω γιατί μπορεί να το "ξεχάσεις κάπου" και να ακούς τι λένε.:p:rolleyes::cool:;)
Βασικα δεν το έβαλα γιατί η κάρτα cosmote που είχα , άλλαξε τον τρόπο χρέωσης και δεν συνέφερε να χρησιμοποιώ gprs. Χρεώνει 1ευρώ/μέρα.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

κμβ
16-04-2012, 21:21
Το λέω γιατί μπορεί να το "ξεχάσεις κάπου" και να ακούς τι λένε.:p:rolleyes::cool:;)
Βασικα δεν το έβαλα γιατί η κάρτα cosmote που είχα , άλλαξε τον τρόπο χρέωσης και δεν συνέφερε να χρησιμοποιώ gprs. Χρεώνει 1ευρώ/μέρα.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

Υπαρχει και αλλος τροπος χρησης.
Στελνεις μνμ και σου στελνει σε μνμ την τοποθεσια που βρισκεται.
Και ο δευτερος που το ενεργοποιεις, στην αισχατη περιπτωση, και σου στελνει διαρκως το στιγμα.
Καποιοι φιλοι, ανεφεραν και site που το βλεπεις διαρκως και χωρις χρεωση αν καταλαβα καλα. Ολα αυτα θα πρεπει να τα πουμε ολοι μαζι κοντα σε εναν καφε.

zandesiro
16-04-2012, 23:10
Το εχω εδω και 1,5 χρονο......
Οσο για τις χρεωσεις....
Εχω συνδεση και το τρακερ ειναι καρτοκινητο....Εχω να του βαλω καρτα....(ξεχασα και γω ο ιδιος)....

Δεν το εβαλα για αντικλεπτικο.......
Γιατι?

Αν σου κλεψουν την μηχανη σε χρονο DT στην ξεβρακωνουν.....Και τι στο καλο δεν ειναι και τρακτορας....1.5 μετρο μηκος εχει,στο βρισκουν στο αψε-σβησε.....κανουν μια βολτα καμια 10 χιλιομετρα(με αλλο οχημα) στο πεταν σε ενα καδο και αντε βρες εσυ που ειναι η μηχανη....

Ο λογος που το εχω στην μηχανη μονιμα ειναι για μια στιγμη εκτακτη.....

Οπως.....

Γυρνας μονος και φευγεις εκτος δρομου (ατυχημα) χωρις να σε δει καποιος....

Ετσι θα σε βρουν.....Παντα βεβαια παιρνεις τηλ καποιον δικο σου οτι ξεκινας....Ο οποιος εχει το νουμερο και κανοντας μια κληση μπορει να του στειλει το στιγμα σου.....Ολα αυτα βεβαια απο τη στιγμη οπου εχεις αργησει και αρχιζουν να ανησυχουν....

Που ξερεις ισως να μην χρειαστει και ποτε.....Αλλα ισως ομως μπορει να σε σωσει απο τα χειροτερα...:hmmm:

commander
16-04-2012, 23:37
Το εχω εδω και 1,5 χρονο......
Οσο για τις χρεωσεις....
Εχω συνδεση και το τρακερ ειναι καρτοκινητο....Εχω να του βαλω καρτα....(ξεχασα και γω ο ιδιος)....

Δεν το εβαλα για αντικλεπτικο.......
Γιατι?

Αν σου κλεψουν την μηχανη σε χρονο DT στην ξεβρακωνουν.....Και τι στο καλο δεν ειναι και τρακτορας....1.5 μετρο μηκος εχει,στο βρισκουν στο αψε-σβησε.....κανουν μια βολτα καμια 10 χιλιομετρα(με αλλο οχημα) στο πεταν σε ενα καδο και αντε βρες εσυ που ειναι η μηχανη....

Ο λογος που το εχω στην μηχανη μονιμα ειναι για μια στιγμη εκτακτη.....


Οπως.....

Γυρνας μονος και φευγεις εκτος δρομου (ατυχημα) χωρις να σε δει καποιος....



Ετσι θα σε βρουν.....Παντα βεβαια παιρνεις τηλ καποιον δικο σου οτι ξεκινας....Ο οποιος εχει το νουμερο και κανοντας μια κληση μπορει να του στειλει το στιγμα σου.....Ολα αυτα βεβαια απο τη στιγμη οπου εχεις αργησει και αρχιζουν να ανησυχουν....

Που ξερεις ισως να μην χρειαστει και ποτε.....Αλλα ισως ομως μπορει να σε σωσει απο τα χειροτερα...:hmmm:



Καλό σκεπτικό ......!!!!

kostas1200gs
17-04-2012, 01:22
Δειτε λιγο εδω
Buy GPS Jammer Now, Best GPS Signal Jammers For Sale (http://www.jammer-store.com/gps-blockers-jammers.html)

kostas1200gs
17-04-2012, 01:33
http://www.jammer-store.com/gps-blockers

griv_gs
19-04-2012, 19:28
Αν αποφασίσει κανείς γνώστης να ψαχτεί. και να μας προτείνει κανένα καλό και οικονομικό, είμαι μέσα:ye33:

giorgio3
04-05-2012, 22:16
καλησπέρα και από μένα.Aγόρασα ένα Tracker TK 102 αλλα δεν μπορω να το ρυθμίσω με το Orange trace. Μπορεί νε με βοηθήσει κάποιος από τα παιδία που έχει ασχοληθεί?

KouaksKouaks
04-05-2012, 22:44
καλησπέρα και από μένα.Aγόρασα ένα Tracker TK 102 αλλα δεν μπορω να το ρυθμίσω με το Orange trace. Μπορεί νε με βοηθήσει κάποιος από τα παιδία που έχει ασχοληθεί?

Μπορώ να σε βοηθήσω, αν θές πάρε με στο τηλ που έχω στο προφίλ για να προσπαθήσουμε να βρούμε μια λύση! ;):)

siraxanz
04-05-2012, 23:23
Μπορώ να σε βοηθήσω, αν θές πάρε με στο τηλ που έχω στο προφίλ για να προσπαθήσουμε να βρούμε μια λύση! ;):)

@KouaksKouaks :re25: που προσφέρεις βοήθεια:ye33::ye36:

siraxanz
04-05-2012, 23:27
Αν αποφασίσει κανείς γνώστης να ψαχτεί. και να μας προτείνει κανένα καλό και οικονομικό, είμαι μέσα:ye33:

Μέσα κ εγώ, έχω βρει αρλετα, αλλα ποιο ειναι το καλύτερο?

καλησπέρα και από μένα.Aγόρασα ένα Tracker TK 102 αλλα δεν μπορω να το ρυθμίσω με το Orange trace. Μπορεί νε με βοηθήσει κάποιος από τα παιδία που έχει ασχοληθεί?

Γιωργο εσύ στην τυχη το πηρες η ειχες καποια εισηγηση απο άλλον που το δοκιμασε?

Μπορώ να σε βοηθήσω, αν θές πάρε με στο τηλ που έχω στο προφίλ για να προσπαθήσουμε να βρούμε μια λύση! ;):)


Υπάρχει κάποια πρόταση? ποιό? από που? κλπ:)

KouaksKouaks
05-05-2012, 00:37
Μέσα κ εγώ, έχω βρει αρλετα, αλλα ποιο ειναι το καλύτερο?



Γιωργο εσύ στην τυχη το πηρες η ειχες καποια εισηγηση απο άλλον που το δοκιμασε?




Υπάρχει κάποια πρόταση? ποιό? από που? κλπ:)

Φίλε μου, αν όχι όλα, τα περισσότερα στο εμπόριο είναι κλώνοι των Xexun TK-102 (Shenzhen Xexun Technology Co.,Ltd (http://www.xexun.com/ProductDetail.aspx?id=102)) σε τιμές απο 45 έως και 150 ευρώ! :Απορία:

Εγω προσωπικά το έχω πάρει απο ebay, σε πολύ χαμηλή τιμή και σε σύγκριση με φίλου που είχε 2πλάσια τιμή (το πήρε απο Αθήνα), ήταν ολόιδιο! (και εμφανησιακά, και λειτουργικά!) :)

Σου δίνω σαν παράδειγμα ενα link απο ένα παρόμοιο με το δικό μου, το οποίο περιλαμβάνει και το καλώδιο σύνδεσης στην μηχανή! ;)

GPS Tracker TK102B Car/person Track Device Support TF card+Car Charge+USB cable | eBay (http://www.ebay.com/itm/GPS-Tracker-TK102B-Car-person-Track-Device-Support-TF-card-Car-Charge-USB-cable-/221011837974?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3375550416)

siraxanz
05-05-2012, 00:44
Φίλε μου, αν όχι όλα, τα περισσότερα στο εμπόριο είναι κλώνοι των Xexun TK-102 (Shenzhen Xexun Technology Co.,Ltd (http://www.xexun.com/ProductDetail.aspx?id=102)) σε τιμές απο 45 έως και 150 ευρώ! :Απορία:

Εγω προσωπικά το έχω πάρει απο ebay, σε πολύ χαμηλή τιμή και σε σύγκριση με φίλου που είχε 2πλάσια τιμή (το πήρε απο Αθήνα), ήταν ολόιδιο! (και εμφανησιακά, και λειτουργικά!) :)

Σου δίνω σαν παράδειγμα ενα link απο ένα παρόμοιο με το δικό μου, το οποίο περιλαμβάνει και το καλώδιο σύνδεσης στην μηχανή! ;)

GPS Tracker TK102B Car/person Track Device Support TF card+Car Charge+USB cable | eBay (http://www.ebay.com/itm/GPS-Tracker-TK102B-Car-person-Track-Device-Support-TF-card-Car-Charge-USB-cable-/221011837974?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3375550416)


πολλα :th11: :ye02:

giorgio3
05-05-2012, 01:56
Μπορώ να σε βοηθήσω, αν θές πάρε με στο τηλ που έχω στο προφίλ για να προσπαθήσουμε να βρούμε μια λύση! ;):)

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..........ελπίζω μέσα στο σαββατοκύρικο να προλάβω...

giorgio3
05-05-2012, 01:59
Μέσα κ εγώ, έχω βρει αρλετα, αλλα ποιο ειναι το καλύτερο?



Γιωργο εσύ στην τυχη το πηρες η ειχες καποια εισηγηση απο άλλον που το δοκιμασε?




Υπάρχει κάποια πρόταση? ποιό? από που? κλπ:)
να σου πώ την αλήθεια μου μέσα απ΄το Forum το είδα ....... Αλλα πιστέυω ότι ΤΚ 103 είναι μία φθηνή και καλύτερη επιλογή απ το ΤΚ 102.........

georgios
10-05-2012, 00:58
Έχω την εντύπωση ότι υπάρχει διαθέσιμο ένα ΤΚ 103...

Κώστααααα ! ! ! Άσε για μερικά λεπτά την κόρη και ασχολήσου 2 λεπτά με τη "μπέμπα"...

griv_gs
25-05-2012, 00:57
up
Μήπως καταλήξουμε σε κάτι οικονομικό και αξιόλογο γιατί βλέπω να βάζουν αρκετοί.
Βοήθεια από γνώστες:D:D

griv_gs
01-06-2012, 10:13
up.
Μάλλον μόνο εγώ ενδιαφέρομαι?
Μήπως κάτι σε ομαδική να βοηθήσει για να μην ταλαιπωρείται καθένας μόνος του?
Πιστεύω από τα ποσταρίσματα ότι δέκα μηχανηματάκια τα έχουμε σίγουρα.
Αρκεί να ψαχτούμε για την καλύτερη πρόταση.
Δηλώνω ενδιαφέρον.
1. griv_gs

nikos-x
01-08-2012, 16:31
up.
Μάλλον μόνο εγώ ενδιαφέρομαι?
Μήπως κάτι σε ομαδική να βοηθήσει για να μην ταλαιπωρείται καθένας μόνος του?
Πιστεύω από τα ποσταρίσματα ότι δέκα μηχανηματάκια τα έχουμε σίγουρα.
Αρκεί να ψαχτούμε για την καλύτερη πρόταση.
Δηλώνω ενδιαφέρον.
1. griv_gs


http://i53.tinypic.com/2v81lz9.jpg


Ένα μήνα αργότερα . . .


http://i49.tinypic.com/2dh9xnc.jpg


1. griv_gs
2. nikos-x

nyo_gs
02-08-2012, 01:35
Προσπάθησα να διαβάσω όλο το θέμα και κάπου χάθηκα. Έχουμε καταλήξει σε τύπο ;;;

spperi
11-08-2012, 11:40
Τι γνώμη έχετε για αυτό ?

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/5511/Pro-GPS-TRACKER-GPS-TR-GSM-1000-NE-mini-tracker-locator-τελευταία-έκδοση-Δορυφορικό-σύστη




Δεν μου ανοίγει το link:(

fmarkos
13-08-2012, 13:08
Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια αυτό:
BLADOX - Auto Alarm, Turbo Motion 2 (http://bladox.com/prod_motion_2.php?lang=en)
Τώρα τελευταία το έβαλα σε αndroid κινητό που αφήνω στη μηχανή, και έτσι έχω και GPS tracking με αυτό το πρόγραμμα:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.greenalp.RealtimeTracker
Αν θέλετε λεπτομέρειες ρωτήστε.

pipe22
16-08-2012, 00:15
Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια αυτό:
BLADOX - Auto Alarm, Turbo Motion 2 (http://bladox.com/prod_motion_2.php?lang=en)
Τώρα τελευταία το έβαλα σε αndroid κινητό που αφήνω στη μηχανή, και έτσι έχω και GPS tracking με αυτό το πρόγραμμα:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.greenalp.RealtimeTracker
Αν θέλετε λεπτομέρειες ρωτήστε.


:confused::confused::confused:

takis71
18-08-2012, 19:35
Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια αυτό:
BLADOX - Auto Alarm, Turbo Motion 2 (http://bladox.com/prod_motion_2.php?lang=en)
Τώρα τελευταία το έβαλα σε αndroid κινητό που αφήνω στη μηχανή, και έτσι έχω και GPS tracking με αυτό το πρόγραμμα:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.greenalp.RealtimeTracker
Αν θέλετε λεπτομέρειες ρωτήστε.

Ακούγεται ενδιαφέρον. Για πες δυο τρια πράγματα παραπάνω:ye33:

kosta12gs
18-08-2012, 19:40
Απο οτι καταλαβα παντως εγω, χρειαζεται και συνδεση 3g gprs προκειμενου να στελνει το κινητο τα δεδομενα. Σωστα;

fmarkos
20-08-2012, 08:32
Το σύστημα χρειάζεται 3g ή GPRS για να στείλει data, αλλά μπορεί να λειτουργήσει και χωρίς, στέλνοντας μόνο SMS σε προκαθορισμένους αριθμούς.
Μπορεί κάποιος να βάλει την πλακέτα της bladox σε ένα παλίο κινητό χωρίς GPS και DATA σύνδεση. Σε αυτή τη μορφή θα στέλνει SMS όταν κουνηθεί. (Ενεργοποιείται με κραδασμούς ρυθμιζόμενης ευαισθησίας) Μέσα στο SMS στέλνει και τον αριθμό της κεραίας από όπου παίρνει σήμα το κινητό.
Η πλακέτα της bladox μπορεί να ενεργοποιηθει με SMS ή αναπάντητη κλήση από συγκεκριμένα κινητά ή τοπικά από το μενού που εμφανίζει στην συσκευή.
Εγώ έχω γράψει ένα script με το πρόγραμμα Tasker του android και ενεργοποιείται αυτόματα κάθε βράδυ και κλείνει μόνο του κάθε πρωί όπως επίσης ενεργοποιείται τις ώρες που είμαι στη δουλειά. Ρωτήστε ότι άλλο θέλετε. :-)

gandreas
20-08-2012, 16:28
Χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια αυτό:
BLADOX - Auto Alarm, Turbo Motion 2 (http://bladox.com/prod_motion_2.php?lang=en)
Τώρα τελευταία το έβαλα σε αndroid κινητό που αφήνω στη μηχανή, και έτσι έχω και GPS tracking με αυτό το πρόγραμμα:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.greenalp.RealtimeTracker
Αν θέλετε λεπτομέρειες ρωτήστε.

:ye32::ye32:
Προφανώς παίζει με όλα τα GPS TRACKER (http://www.gsforum.gr/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%85%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-84/gps-tracker-25727-post739915/#post739915)
Μπορείς να πεις πως συνδέεσαι?
Το κατέβασα αλλά δεν καταλαβαίνω πως προγραμματίζεται

fmarkos
20-08-2012, 19:16
:ye32::ye32:
Προφανώς παίζει με όλα τα GPS TRACKER (http://www.gsforum.gr/%CE%94%CE%B9%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-%CE%95%CF%85%CE%BA%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B5%CF%82-84/gps-tracker-25727-post739915/#post739915)
Μπορείς να πεις πως συνδέεσαι?
Το κατέβασα αλλά δεν καταλαβαίνω πως προγραμματίζεται

Γράφεσαι εδώ: Real Time GPS Tracker - Free registration (http://www.greenalp.com/RealTimeTracker/index.php?page=register)
Βάζεις μετά το user και το password στην εφαρμογή στο Android και το ξεκινάς, μην ξεχάσεις να ανοίξεις DATA και GPS.
Τη θέση του κινητού την βλέπεις στο site greenalp.com
Προσοχή: αν αφήσεις το default ρυθμό που ανεβάζει τη θέση τρώει την μπαταρία σαν τρελό.

spiros75
29-08-2012, 13:25
Προσοχή: αν αφήσεις το default ρυθμό που ανεβάζει τη θέση τρώει την μπαταρία σαν τρελό.

Εσύ με τι ρυθμό το έχεις ρυθμίσει να στέλνει θέση;;;;

fmarkos
03-09-2012, 21:47
Εσύ με τι ρυθμό το έχεις ρυθμίσει να στέλνει θέση;;;;
Το έχω ανά 2 λεπτά όταν το ενεργοποιώ (δεν το έχω πάντα ανοιχτό)

PLATJOHN
07-09-2012, 21:58
Με ενδιαφέρει πολυ.........

να ρωτήσω , .........αντε και το αγόρασες , ένας άσχετος από τεχνολογία τι κάνει?


είναι εύκολο να στηθει? να προγραματιστει?

help

Είμαι παθων

και απέκτησα πρόσφατα νέο μέλος στην οικογένεια και δεν θέλω να το χάσω

βοήθεια

fmarkos
09-09-2012, 19:45
Για να σου στείλει SMS μόλις κουνηθεί η μηχανή, είναι εύκολα τα πράγματα.
Εδώ είναι οι οδηγίες του συστήματος: http://bladox.com/doc/aaug-r02040730.pdf (http://bladox.com/doc/aaug-r02040730.pdf)
Μέσα στο PDF βλέπεις τα νέα μενού που εμφανίζονται στο κινητό, και πως ρυθμίζονται. Δες το και αν έχεις κάποια απορία με ρωτάς.

Για να σου στείλει την θέση της μηχανής, πρέπει το κινητό να έχει GPS και κάποιο πρόγραμμα που να ενεργοποιείται από μακριά (με SMS ή μέσω web αν έχεις 3G, GPRS κτλ) όπως αυτό που χρησιμοποιώ εγώ: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.greenalp.RealtimeTracker

Φωτόγραφία του δικού μου:
http://8887.eu/1various/bladox.jpg

Doc_
21-09-2012, 18:28
Γειά χαρά!

Με λένε Δημήτρη DOC Αθανασουλόπουλο και ασχολούμαι με τους αγώνες μοτοσυκλέτας τα τελαυταία... 25 χρόνια!
Ως διοργανωτής αγώνων Rally Raid (Hellas Rally Raid - Serres) και Trail Ride τα τελευταία χρόνια, χρησιμοποιώ ένα σύστημα fleet managment - δορυφορικής παρακολούθησης οχημάτων, που έχει εξελιχθεί όχι μόνο για τις ανάγκες μιας εταιρίας που ελέγχει οχήματα, αλλά από ανθρώπους των αγώνων για πολύ εξειδικευμένες απαιτήσεις!

Έτσι, δημιουργήθηκε η My-Track, αφού έπρεπε να προμηθευτώ πολλούς gps trackers για τους αγωνιζόμενους και τα οχήματα, και το θέμα το έχουμε ψάξει παααααάρα πολύ!

Καταλήξαμε να χρησιμοποιούμε τους καλύτερους trackers της Teltonika, είτε personal trackers, είτε σταθερούς για οχήματα, με μπαταρίες, αδιάβροχους κτλ.

Έχουμε λογισμικό που το παρέχουμε δωρεάν για ατομική χρήση, ώστε ο καθένας να παρακολουθεί καθημερινά το... δρομολόγιό του.

Τα κόστη είναι πολύ μικρά, ενώ μπορείτε να δοκιμάσετε το σύστημα σε μια ομαδική σας εκδρομή και να σας παρακολουθούν από το σπίτι ή το internet cafe... οι φίλοι σας. (ή και η γυναίκα σας! χαχαχα!)

Μπορείτε έτσι να το δείτε αν σας κάνει και πως, και στη συνέχεια να το προμηθευτείτε ή να προχωρήσετε σε αγορά.

Να ξέρετε κάτι: ότι η φτήνια τρώει τον παρά και επειδή έχασα αρκετό χρόνο και χρήμα με κινέζικες συσκευές και βουλγάρικα λογισμικά και εταιρίες μέχρι να καταλήξω στο καλύτερο, που μακροχρόνια, αποδεικνύεται φτηνότερο και σαφώς πιο αξιόπιστο.

Τόσο σε λήψη, σε εκπομπή σήματος, σε συνδεσυμότητα με συναγερμό, σε ειδοποιήσεις με SMS ή και τηλέφωνο!

Στην διάθεσή σας για κάθε πληροφορία, αλλά και για μια εκτεταμένη ομαδική παρουσίαση των συσκευών και του λογισμικού όπου θέλετε!

Περισσότερα στο MyTrack.gr-Online Tracking Systems (http://www.mytrack.gr)

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Δημήτρης Αθανασουλόπουλος

Y.Γ. Για τους συμφορουμίστες, υπάρχει έκπτωση 10% ενώ για παραγγελείες άνω των 30 μπορούμε να πετύχουμε ακόμη μεγαλύτερες τιμές, 20% έκπτωση.

siraxanz
21-09-2012, 19:08
Γειά χαρά!

Με λένε Δημήτρη DOC Αθανασουλόπουλο και ασχολούμαι με τους αγώνες μοτοσυκλέτας τα τελαυταία... 25 χρόνια!
Ως διοργανωτής αγώνων Rally Raid (Hellas Rally Raid - Serres) και Trail Ride τα τελευταία χρόνια, χρησιμοποιώ ένα σύστημα fleet managment - δορυφορικής παρακολούθησης οχημάτων, που έχει εξελιχθεί όχι μόνο για τις ανάγκες μιας εταιρίας που ελέγχει οχήματα, αλλά από ανθρώπους των αγώνων για πολύ εξειδικευμένες απαιτήσεις!

Έτσι, δημιουργήθηκε η My-Track, αφού έπρεπε να προμηθευτώ πολλούς gps trackers για τους αγωνιζόμενους και τα οχήματα, και το θέμα το έχουμε ψάξει παααααάρα πολύ!

Καταλήξαμε να χρησιμοποιούμε τους καλύτερους trackers της Teltonika, είτε personal trackers, είτε σταθερούς για οχήματα, με μπαταρίες, αδιάβροχους κτλ.

Έχουμε λογισμικό που το παρέχουμε δωρεάν για ατομική χρήση, ώστε ο καθένας να παρακολουθεί καθημερινά το... δρομολόγιό του.

Τα κόστη είναι πολύ μικρά, ενώ μπορείτε να δοκιμάσετε το σύστημα σε μια ομαδική σας εκδρομή και να σας παρακολουθούν από το σπίτι ή το internet cafe... οι φίλοι σας. (ή και η γυναίκα σας! χαχαχα!)

Μπορείτε έτσι να το δείτε αν σας κάνει και πως, και στη συνέχεια να το προμηθευτείτε ή να προχωρήσετε σε αγορά.

Να ξέρετε κάτι: ότι η φτήνια τρώει τον παρά και επειδή έχασα αρκετό χρόνο και χρήμα με κινέζικες συσκευές και βουλγάρικα λογισμικά και εταιρίες μέχρι να καταλήξω στο καλύτερο, που μακροχρόνια, αποδεικνύεται φτηνότερο και σαφώς πιο αξιόπιστο.

Τόσο σε λήψη, σε εκπομπή σήματος, σε συνδεσυμότητα με συναγερμό, σε ειδοποιήσεις με SMS ή και τηλέφωνο!

Στην διάθεσή σας για κάθε πληροφορία, αλλά και για μια εκτεταμένη ομαδική παρουσίαση των συσκευών και του λογισμικού όπου θέλετε!

Περισσότερα στο MyTrack.gr-Online Tracking Systems (http://www.mytrack.gr)

Με φιλικούς χαιρετισμούς,

Δημήτρης Αθανασουλόπουλος

Y.Γ. Για τους συμφορουμίστες, υπάρχει έκπτωση 10% ενώ για παραγγελείες άνω των 30 μπορούμε να πετύχουμε ακόμη μεγαλύτερες τιμές, 20% έκπτωση.




Παίδες ο Δημήτρης είναι γνωστός και μη εξαιρεταίος στο χώρο του δικύκλου, από όποια μερά και να το δούμε...

με μεγάλη προσφορά στο θέμα, παλιός συντάκτης του 0-300...


Μπράβο Δημήτρη, ωραία προσφορά...:re25:

Αν μπορούσες να συννενοηθείς με την διεύθυνση του φόρουμ για μια μόνιμη προσφορά εδώ (http://www.gsforum.gr/%CE%9F%CE%BC%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-94/),
με τιμούλες και τα σχετικά,
έτσι ώστε να μας είσαι χρήσιμος για πολύ πολύ καιρό...

Φαντάζομαι ότι η αναφορά σου εδώ σιγά-σιγά θα παλιώσει ενώ εάν είσαι εδώ (http://www.gsforum.gr/%CE%9F%CE%BC%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%91%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%AD%CF%82-94/)θα θα παίζει δυνατά...

Μίλα λοιπόν με ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟ (http://www.gsforum.gr/members/%CE%9B%CE%95%CE%9F%CE%9D%CE%A4%CE%9F%CE%9A%CE%91%CE%A1%CE%94%CE%9F%CE%A3-4.html)η Αρκας (http://www.gsforum.gr/members/arkas-9.html):)

griv_gs
21-09-2012, 19:36
Επιτέλους έστω και μια πρόταση (αν και λίγο αλμυρή για την τσέπη μου).
Περιμένουμε:ye33:

forester
21-09-2012, 21:00
Η ενημέρωση του Doc για την απαίτηση που δημιουργήθηκε στο φόρουμ, σχετικά με συστήματα παρακολούθησης οχημάτων, έγινε από εμένα.
Ασφαλώς υπήρξε τηλεφωνική συνεννόηση με τον Δημήτρη (Arka) και ακολούθησε η παραπάνω ανακοινωση από τον Doc.
Επειδή επίκειται σε λιγότερο από ένα μήνα ο επόμενος αγώνας του θεσμού των Trail Ride (σε Πανελλήνιο επίπεδο) - στο Άργος.... ακούει ο Χάρης:ye33:- ο Doc τρέχει με 1000 κι ως εκ τούτου παρακολουθώ εγώ την εξέλιξη του νήματος και τον ενημερώνω για να απαντήσει σε κάτι εξειδικευμένο , αν και όταν προκύψει.

Μετά από τα παραπάνω και επειδή η πρόταση του Doc είναι δημόσια και έγγραφη, αποτελεί δέσμευση, άρα μπορεί κάλλιστα να μπει και στις ομαδικές, αν Arkas & Λεοντόκαρδος κρίνουν.
:)

forester
21-09-2012, 21:11
Επί προσωπικού τώρα, θα πρότεινα να γίνει μια εκτεταμένη παρουσίαση του -όντως- εντυπωσιακού συστήματος κι ακόμα καλύτερα δοκιμή του σε μια εκδρομή. Να δοκιμαστεί σε συνθήκες χαμηλής κάλυψης σήματος δορυφόρων (συννεφιές, χαράδρες, περάσματα από τούνελ....κλπ) και περιορισμένης κάλυψης δικτύου τηλεφωνίας.
Μετά από αυτό, είναι δεδομένη η έκπτωση 10% για κάθε έναν ξεχωριστά και ασφαλώς είναι στην ευχέρεια των διαχειριστών να επιτύχουν κάτι περισσότερο μετά από επικοινωνία με το Doc. (Arkas ακούει:wha13:;);) )
Αν το σύστημα αρέσει σε πολλούς, αρκεί να μαζευτούμε καμιά 20αριά νοματαίοι και να παίξει με τη μία το 20% που και πάλι θα μπορούσε να πάρει λίγο ακόμα την άγουσα....;)

Doc_
21-09-2012, 21:38
Επιτέλους έστω και μια πρόταση (αν και λίγο αλμυρή για την τσέπη μου).
Περιμένουμε:ye33:

Προσωπικά δοκίμασα τους ΤΚ 102 / GT 102 κτλ... σε πολλές μορφές, αφού αυτά είναι ένα πατρόν κινέζικο που ο καθένας το κάνει όπως θέλει...
Τις μισές φορές δεν λειτουργούσε, τις άλλες μισές δεν επικοινωνούσε, ενώ
το σετάρισμά του μέσω SMS είναι πολύπλοκο, δύσκολο και... κοστίζει!

Οι συσκευές της My-Track είναι ευέλικτες, σετάρονται μέσω προγράμματος από το laptop (φυσικά έχουν και την δυνατότητα να σετάρονται ΚΑΙ με SMS), και μπορούν να έχουν πολλαπλές χρήσεις.

Ακόμη και τις συσκευές που μπορώ να σας προμηθεύσω εγώ μπορείτε ΣΙΓΟΥΡΑ να τις προμηθευτείτε φθηνότερα στο internet ή / και σε μεμονωμένους άλλους μεταπωλητές, αλλά θέλει λίγη προσοχή στην εγγύηση που μπορούν να σας παρέχουν, και στο after sales support που μπορείτε να έχετε, και το βασικότερο: Το ρυθμιζόμενο Firmware που πρέπει να έχει!!! (Αυτό κοστίζει, αυτό κάνει την ΟΛΗ διαφορά και την βασική -φαινομενική- τσιμπημένη τιμή!).

Για να σας δώσω να καταλάβετε, για να καταλήξουμε στο συγκεκριμένο firmware που χρησιμοποιούμε, έχουμε αλλάξει πάνω από 100 email με τον κατασκευαστή, έχουμε σπαταλήσει απίστευτες ώρες στο skype και στο teamviewer για να φτιάξουμε τα προγράμματα όπως τα θέλουμε, ενώ μόνο και μόνο η εξέλιξη του firmware χρειάστηκε 5 μήνες στην teltonika και κόστισε σε μας επιπλέον 5.000e και την δέσμευση για αγορά πολλών συσκευών ετησίως με το συγκεκριμένο λογισμικό!

Στην μικρή μας εταιρία My-Track, επειδή τυχαίνει να μην είμαστε και τόσο... απρόσωποι, μπορείτε να έχετε την πλήρη υποστήριξη, και την άμεση εγγύηση με αντικατάσταση συσκευής (έχουμε πολλές και δεν θα περιμένουμε να σταλεί, να επισκευαστεί, να επιστρέψει στην Λιθουανία όπου κατασκευάζονται).

ΕΠΙΣΗΣ, το σημαντικότερο, είναι ότι σας παρέχουμε ένα λογισμικό και ένα πρόγραμμα ευέλικτο που μπορείτε να παρακολουθείτε τον tracker, και φυσικά να επεκτείνετε οποιαδήποτε χρήση του!

Δεν πουλάμε trackers, δεν είναι αυτή η δουλειά μας, αλλά επειδή μάθαμε να το κάνουμε κι αυτό, και το κάνουμε καλά, μπορούμε να το υποστηρίξουμε και καλά, κι αυτό -θέλω να πιστεύω- έχει σημασία και αυτό προσφέρουμε.

Ειδικά σε συνάδελφους μοτοσυκλετιστές, αφού το Δορυφορικό Σϋστημα Παρακολούθησής μας στους αγώνες εξελίχτηκες από αυτούς και για αυτούς. :)

kosta12gs
21-09-2012, 23:37
Για την καταναλωση ρευματος... τι εχεις να πεις;
Επειδη το θεμα με την μπαταρια του gs ... απασχολει πολλους εδω μεσα.

forester
21-09-2012, 23:45
Όταν δουλεύει η μηχανή, δεν το συζητάμε....
Όταν σβήσει, η μπαταρία θα είναι φορτισμένη. Για 10 ώρες ημερησίως, είναι σαν να κρατάς φορτισμένη μια μπαταρία κινητού, περίπου 700mA. Δε συζητάμε για κατανάλωση ρεύματος της μπαταρίας.
Αν μείνει η μηχανή ακίνητη πολλές ημέρες, με κάποιους υπολογισμούς θα μπορούσε ο καθένας να υπολογίσει, με βάση τις δυνατότητες της μπαταρίας του.
Περισσότερα θα σας πει ο Δημήτρης.

Doc_
22-09-2012, 00:51
Για την καταναλωση ρευματος... τι εχεις να πεις;
Επειδη το θεμα με την μπαταρια του gs ... απασχολει πολλους εδω μεσα.

Οι personal trackers έχουν μεγάλη κατανάλωση.
Οι ειδικοί για τις μοτοσυκλέτες vehicle trackers, πέφτουν σε sleep mode όσο το όχημα δεν κινείται και καταναλώνουν τίποτα! Ενεργοποιούνται με το που θα κινηθεί το όχημα!

nivo
22-09-2012, 09:37
ακουγετε αρκετα καλο ,δυο αλλες ερωτησεις,αν ανιχνευετε ευκολα με καποιο μηχανημα οταν το εχεις πανω στη μοτο ,εννοειτε σε σημειο που δεν βγαζει ματι κιολας,και κατα δευτερο να υποθεσω οτι δεν ειναι οι συσκευες αυτες αδιαβροχες ..??

kosta12gs
22-09-2012, 09:53
Όταν δουλεύει η μηχανή, δεν το συζητάμε....
Όταν σβήσει, η μπαταρία θα είναι φορτισμένη. Για 10 ώρες ημερησίως, είναι σαν να κρατάς φορτισμένη μια μπαταρία κινητού, περίπου 700mA. Δε συζητάμε για κατανάλωση ρεύματος της μπαταρίας.
Αν μείνει η μηχανή ακίνητη πολλές ημέρες, με κάποιους υπολογισμούς θα μπορούσε ο καθένας να υπολογίσει, με βάση τις δυνατότητες της μπαταρίας του.
Περισσότερα θα σας πει ο Δημήτρης.

Οι personal trackers έχουν μεγάλη κατανάλωση.
Οι ειδικοί για τις μοτοσυκλέτες vehicle trackers, πέφτουν σε sleep mode όσο το όχημα δεν κινείται και καταναλώνουν τίποτα! Ενεργοποιούνται με το που θα κινηθεί το όχημα!

Παιδια,
για tracker οχηματος μιλαμε.
Η ερωτηση ειναι απλη. Το γνωριζω οτι οταν κινειται το οχημα δεν εχεις προβλημα καταναλωσης. Ρωταω μονο...
Αν βαλεις ενα αμπερομετρο σε σειρα με την μπαταρια...
τι ενδειξη σου δειχνει για απλη sTANDBY λειτουργια.
Μη μου λετε για sleep mode... δεν υπαρχουν αυτα σε μια συσκευη που πρεπει να κρατα το στιγμα και να εχει σημα δικτυου.

forester
22-09-2012, 09:54
Νίκο καλημέρα.
Οι συσκευές για οχήματα είναι αδιάβροχες.
Ότι εκπέμπει, ανιχνέυεται. Αλλά εδώ έχουμε ενεργοποίηση - εκπομπή με την θέση σε κίνηση. Στην ακινησία δεν εκπε΄μπει, δεν ανιχνεύεται. Όταν κινηθεί, πρώτα θα το μάθεις (με κλήση ή sms στο κινητό σου) και μετά θα το ανιχνεύσουν. Οπότε θα το έχεις μάθει ήδη;)
Ο εχθρός του συστήματος είναι τα jammers (περεμβολείς). Αυτά μποκάρουν κάθε εκπομπή - λήψη GSM. Χρησιμοποιούνται ευρέως σε συσκέψεις, αίθουσες επιχειρήσεων, σινεμά κλπ. Εκεί δε δουλεύει κανένα κινητό. Υπάρχουν φορητές συσκευές των 50-60€, αλλά όχι απολύτως αξιόπιστες (για τον κλέφτη στην περίπτωσή μας....) και άλλες σταθερές, ακριβές που δε μας απασχολούν.
Η απόλυτη προστασία δεν υπάρχει. Μόνο με μια ασφάλεια κλοπής, θα περιορίσει κάποιος τη ζημιά από την κλοπή του οχήματός του.

Με κλειδωνιές, συναγερμούς κλπ αποτρέπεις.
Με αυτο το σύστημα, αν δε λειτουργήσει η αποτροπή, βρίσκεις το όχημά σου. Αποκαλύπτεις και κυκλώματα ίσως.....
Και με την ασφάλεια κλοπής, καλύπτεις τα όποια κενά στο σύστημα ασφάλειάς σου, ή τον απίστευτο κλέφτη που έχει στόχο το συγκεκριμένο όχημα.

forester
22-09-2012, 10:01
Παιδια,
για tracker οχηματος μιλαμε.
Η ερωτηση ειναι απλη. Το γνωριζω οτι οταν κινειται το οχημα δεν εχεις προβλημα καταναλωσης. Ρωταω μονο...
Αν βαλεις ενα αμπερομετρο σε σειρα με την μπαταρια...
τι ενδειξη σου δειχνει για απλη sTANDBY λειτουργια.
Μη μου λετε για sleep mode... δεν υπαρχουν αυτα σε μια συσκευη που πρεπει να κρατα το στιγμα και να εχει σημα δικτυου.


Ασφαλώς και σου λέει ο Δημήτρης για sleep mode:)

Κοίταξε πώς γίνεται:
Κινείσαι, η συσκευή λειτουργεί και έχουμε το στίγμα και τη διαδρομή σου (συνεχή στίγματα..). Κάπου σταματάς. Μετά από κάποιο χρόνο (που έχεις επιλέξει) ακίνητος, η συσκευή πέφτει σε sleep mode, και έχει στείλει το τελευταίο σημείο που ήσουν (η μηχανή εν προκειμένω). Όταν κινηθεί ξανά η μηχανή το σύστημα λειτουργεί και πάλι και στέλνει τις νέες θέσεις.

Όσο είναι σε sleep mode δε χρειάζεται να λαμβάνει ή να εκπέμπει.

Γι αυτό υπάρχουν και διάφορα είδη συσκευών που χρησιμοποιεί ο Doc στους αγώνες. Άλλη συσκευή έχει το όχημα, άλλη ο αναβάτης;)

Εμάς εδώ μας απασχολούν τα οχήματα.


ΥΓ:Ελπίζω να σε κάλυψα, αν όχι θα ενημερώσω για τα περαιτέρω:)

BOXER
22-09-2012, 13:42
Άντε μπράβο ρε παιδια, τώρα που "μπήκε" στην συζήτηση ένας αρκετα ψαγμενος, μόλις μας λυθούν όλες οι απορίες για τα πλεονεκτήματα του κυρίως, καθώς και τυχόν μειων που έχει η συσκευή, να προχωράμε σιγά σιγά και στο επόμενο βήμα ;)!

Ξέρετε τώρα, τιμη, αγορά, τοποθέτηση, προγραμματισμός, καμμια πιθανή συνεργασία με το φόρουμ για ομαδική κτλ κτλ...
Άντε γιατί είναι πλέον μάστιγα αυτο που συμβαίνει :u59:!!!

forester
22-09-2012, 13:51
mytrack.gr για τιμές κλπ.
Υπολογίστε την έκπτωση που έδωσε ο Δημήτρης για μεμονομένες αγορές για τα μέλη του φόρουμ και στη διακριτική ευχέρεια των Arka & Λεοντόκαρδου για ομαδικές κλπ;)

gsmaniac
22-09-2012, 14:40
Μέσα.....
Με εψησε ο μπαμπάς Φορεστερ......και οι χωματερή φίλοι του:D

forester
22-09-2012, 14:47
Μέσα.....
Με εψησε ο μπαμπάς Φορεστερ......και οι χωματερή φίλοι του:D
Όταν γράφεις "οι" ακολουθεί ουσιαστικό στον πλυθηντικό, δηλαδή "χωματεροί" :D
Άντε γιατί με κάνεις να αισθάνομαι σαν ...ΧΩΜΑΤΕΡΗ:lo19::lo19::lo19::lo19:


Ανοίξτε λίστα ομαδικής οι αρμοδιότεροι;)

gsmaniac
22-09-2012, 14:55
Όταν γράφεις "οι" ακολουθεί ουσιαστικό στον πλυθηντικό, δηλαδή "χωματεροί" :D
Άντε γιατί με κάνεις να αισθάνομαι σαν ...ΧΩΜΑΤΕΡΗ:lo19::lo19::lo19::lo19:


Ανοίξτε λίστα ομαδικής οι αρμοδιότεροι;)

Το αιφονι φταίει....που γράφει μόνο του:o
Σορρυ νταντυ κουλ....:p

peterv
22-09-2012, 14:56
ναι

για μαζέψτε όλες τις χρήσιμες πληροφορίες από το νήμα ……

Αγορά - τοποθέτηση και λειτουργία …… έφυγες ….:ye02:

forester
22-09-2012, 16:45
Το αιφονι φταίει....που γράφει μόνο του:o
Σορρυ νταντυ κουλ....:p


:D:D:D:D
Το 1ο πράγμα που έκανα ήταν η απενεργοποίηση αυτής της π@π@ριάς:cool:
Μεγάλο σπάσιμο, ότι θέλει γράφει :mad:

Σ' αγπάω και το ξέρεις;)

Doc_
22-09-2012, 17:28
Παιδια,
για tracker οχηματος μιλαμε.
Η ερωτηση ειναι απλη. Το γνωριζω οτι οταν κινειται το οχημα δεν εχεις προβλημα καταναλωσης. Ρωταω μονο...
Αν βαλεις ενα αμπερομετρο σε σειρα με την μπαταρια...
τι ενδειξη σου δειχνει για απλη sTANDBY λειτουργια.
Μη μου λετε για sleep mode... δεν υπαρχουν αυτα σε μια συσκευη που πρεπει να κρατα το στιγμα και να εχει σημα δικτυου.

Σωστές απορίες:

1. Σε κανονικές συνθήκες, ψάχνει διαρκώς GPS και εκπέμπει μέσω GPRS καθε όποτε του ορίσεις.
2. Σε sleep mode "κοιμάται", και όποτε αντιληφθεί κίνηση "ξυπνάει"

Σου παραθέτω καταναλώσεις όταν λειτουργεί στο peak και όταν είναι σε sleep mode:


Mechanical features
Power supply 10...30 V DC
2W Max
Energy consumption:
GPRS: 150 mA r.m.s Max.,
Nominal: average 65 mA r.m.s,
Deep Sleep: average less than 2 mA2

Πληροφοριακά το έχω στο SH300i μου, στο αμάξι και στο φορτηγό μου, μήνες...
Καταναλώνει λιγότερο από το συναγερμό και το imobilizer...

Doc_
22-09-2012, 17:32
ακουγετε αρκετα καλο ,δυο αλλες ερωτησεις,αν ανιχνευετε ευκολα με καποιο μηχανημα οταν το εχεις πανω στη μοτο ,εννοειτε σε σημειο που δεν βγαζει ματι κιολας,και κατα δευτερο να υποθεσω οτι δεν ειναι οι συσκευες αυτες αδιαβροχες ..??

Όσο δεν εκπέμπει, ΔΕΝ ανιχνεύεται.
Όταν είναι σε sleep mode ΔΕΝ εκπέμπει...
Αν και, όταν ανιχνεύεται, πιθανόν ο κλέφτει να λακίσει...
Υπάρχουν αδιάβροχες και μη αδιάβροχες συσκευές.
Οι αδιάβροχες είναι πιο ακριβές και διαθέτους και μπαταρία για στοιχειώδη αυτονιμία...
Με καλή τοποθέτηση, δεν υπάρχει πρόβλημα με την βροχή ή το πλύσιμο, παρά μόνο -ίσως- αν πνιγεί η μοτοσυκλέτα, που τότε δεν θα σε νοιάζει ο tracker...:D:D

BOXER
26-09-2012, 01:50
Ρε παιδια, γιατί το αφήσαμε το θέμα :(;

Βγάλαμε κάποιο συμπέρασμα τελικά;

NLS
26-09-2012, 02:20
interesting

forester
26-09-2012, 07:21
Ρε παιδια, γιατί το αφήσαμε το θέμα :(;

Βγάλαμε κάποιο συμπέρασμα τελικά;


Τα συμπεράσματα δικά σας:)
Από ότι φαίνεται υπάρχει ενδιαφέρον.
Κάποιος πρέπει να ανοίξει λίστα ομαδικής, αλλά μάλλον οι admins πρέπει να το κάνουν.

giclas
26-09-2012, 08:52
Τα συμπεράσματα δικά σας:)
Από ότι φαίνεται υπάρχει ενδιαφέρον.
Κάποιος πρέπει να ανοίξει λίστα ομαδικής, αλλά μάλλον οι admins πρέπει να το κάνουν.

προσωπικα ενδιαφερομε


1 giclas

NLS
26-09-2012, 12:47
και εγώ ενδιαφέρομαι αν τελικά καταλάβω πόσο κάνει (το site δεν με διαφώτησε)

vpentza
26-09-2012, 13:01
και εγώ ενδιαφέρομαι αν τελικά καταλάβω πόσο κάνει (το site δεν με διαφώτησε)

την ίδια απορία έχω και εγώ.... :)

BOXER
26-09-2012, 13:17
προσωπικα ενδιαφερομε

1 giclas

Και εγω! Όπως και αλλα τρία φιλαράκια μου ;)!

Όταν λοιπόν μάθουμε γενικότερα το συνολικο κόστος, και μπορέσει να συνδιαστει και μέσω του φόρουμ ;), πάμε στο επόμενο βήμα :)!

forester
26-09-2012, 15:48
και εγώ ενδιαφέρομαι αν τελικά καταλάβω πόσο κάνει (το site δεν με διαφώτησε)



Γιατί:wha13::eek:


Trackers (http://www.mytrack.gr/index.php/aa)

vpentza
26-09-2012, 15:50
κάτι βλέπω τώρα.....:)

195-199 euro "Sales price without tax"

forester
26-09-2012, 15:53
:ye02:

NLS
26-09-2012, 20:08
Γιατί:wha13::eek:


Trackers (http://www.mytrack.gr/index.php/aa)

Μα αυτά είναι δυο μοντέλα... χειρός και ένα που μπαίνει μεν σε όχημα, αλλά δεν είναι το μοντέλο που ανέφερε στο post του ο φίλος. ΣΥΝ ότι αν είναι μόνο ένα, που είναι οι τόσες... επιλογές που διαβάζαμε;

forester
26-09-2012, 20:27
Μα αυτά είναι δυο μοντέλα... χειρός και ένα που μπαίνει μεν σε όχημα, αλλά δεν είναι το μοντέλο που ανέφερε στο post του ο φίλος. ΣΥΝ ότι αν είναι μόνο ένα, που είναι οι τόσες... επιλογές που διαβάζαμε;



Είσαι βέβαιος;;;;;

Σαν "πληροφορικάριος" που είσαι, δεν το περίμενα από σένα:D
Οι επιλογές δεν είναι βάσει μοντέλου, αλλά στο σετάρισμα και στο λογισμικό.
Μελέτησε λίγο τα specs στο site και θα τα καταλάβεις όλα.


Παρόλα αυτά, θα τον ενημερώσω για τις απορίες και θα έχετε απαντήσεις:)

nivam
26-09-2012, 20:59
Γράφεσαι εδώ: Real Time GPS Tracker - Free registration (http://www.greenalp.com/RealTimeTracker/index.php?page=register)
Βάζεις μετά το user και το password στην εφαρμογή στο Android και το ξεκινάς, μην ξεχάσεις να ανοίξεις DATA και GPS.
Τη θέση του κινητού την βλέπεις στο site greenalp.com
Προσοχή: αν αφήσεις το default ρυθμό που ανεβάζει τη θέση τρώει την μπαταρία σαν τρελό.

To δοκίμασα σήμερα το απόγευμα, έγινε η εγκατάσταση στο κινητό κ το έβαλα στο topcase.Τώρα που ήρθα σπίτι είδα τα αποτελέσματα.:)

http://imageshack.us/a/img543/7171/screenshot186j.jpg

Doc_
27-09-2012, 00:38
Μα αυτά είναι δυο μοντέλα... χειρός και ένα που μπαίνει μεν σε όχημα, αλλά δεν είναι το μοντέλο που ανέφερε στο post του ο φίλος. ΣΥΝ ότι αν είναι μόνο ένα, που είναι οι τόσες... επιλογές που διαβάζαμε;

Σωστά!
- η FM1100 είναι η απλούστερη και φθηνότερη επιλογή.
Βγήκαν πρόσφατα το FM3200 που έχει και μπαταρία,
ενώ μόλις πριν μια βδομάδα με ειδοποίησαν από την εταιρεία για / ακόμη μοντέλα: το FM12 και FM13 που είναι με εσωτερικές κεραίες και το 2ο είναι ΚΑΙ αδιάβροχο, για σκάφη, παραγάδια και extreme χρήση. Δεν έχουν βγει ακόμη στο εμπόριο και για αυτό δεν τα εκχώρησης στο site. Εχω παραγγείλει FM3200 ενώ για τα άλλα υπάρχουν προπαραγγελείες και είναι σημαντικά ακριβότερα.
- για την τιμή, δικαιολογημένα μπερδευτήκατε...
Είναι 199€ μαζί με το ΦΠΑ, αρχική τιμή.
Το FM3200 θα έρθει περίπου 20€ ακριβότερο.
Αυτά χωρίς τις εκπτώσεις.

NLS
27-09-2012, 10:51
ενδιαφέρον

BOXER
27-09-2012, 19:49
Για να τα βάζουμε σε μια τάξη, ρωτώ τα εξής:

1ον: Η συσκευή αυτη, επικοινωνεί με δορυφόρο συνέχεια, και μόλις το χάσει το σήμα (πχ την βάλουν σε γκαράζ), αλλάζει αυτόματα και πιάνει σήμα κινητής τηλεφωνίας;
2ον: Η συσκευή που λέμε ότι έχει και μπαταρία δικιά της, παίρνει ρεύμα απο την μπαταρία της μηχανής και σε περίπτωση που κάποιος κόψει τα καλώδια αυτα (γιατί θα φαίνονται), αυτομάτως μπαίνει σε λειτουργία η δικιά του;
3ον: Πόση αυτονομία έχει η δικιά του μπαταρία; Σε πλήρη λειτουργία εννοω, όχι σε κατάσταση αναμονής. Δηλαδή, απο την ώρα που θα κλαπεί η μηχανη (κούφια η ώρα) για πόση ώρα θα μπορει να μεταδίδει το στίγμα της;
4ον: Είπαμε ότι μπορούμε να το ενεργοποιουμε και να το απενεργοποιουμε ότι ώρα θελουμε. Αυτο μπορει να γίνεται και απο απόσταση ή μόνο όταν ειμαστε δίπλα στην μηχανη; Απο μακριά, πχ με ένα απλο sms, μπορει να γίνει η ενεργοποίηση και απενεργοποιηση;

Αυτα για την ώρα :o!!!

forester
27-09-2012, 19:57
Για να τα βάζουμε σε μια τάξη, ρωτώ τα εξής:

1ον: Η συσκευή αυτη, επικοινωνεί με δορυφόρο συνέχεια, και μόλις το χάσει το σήμα (πχ την βάλουν σε γκαράζ), αλλάζει αυτόματα και πιάνει σήμα κινητής τηλεφωνίας;
2ον: Η συσκευή που λέμε ότι έχει και μπαταρία δικιά της, παίρνει ρεύμα απο την μπαταρία της μηχανής και σε περίπτωση που κάποιος κόψει τα καλώδια αυτα (γιατί θα φαίνονται), αυτομάτως μπαίνει σε λειτουργία η δικιά του;
3ον: Πόση αυτονομία έχει η δικιά του μπαταρία; Σε πλήρη λειτουργία εννοω, όχι σε κατάσταση αναμονής. Δηλαδή, απο την ώρα που θα κλαπεί η μηχανη (κούφια η ώρα) για πόση ώρα θα μπορει να μεταδίδει το στίγμα της;
4ον: Είπαμε ότι μπορούμε να το ενεργοποιουμε και να το απενεργοποιουμε ότι ώρα θελουμε. Αυτο μπορει να γίνεται και απο απόσταση ή μόνο όταν ειμαστε δίπλα στην μηχανη; Απο μακριά, πχ με ένα απλο sms, μπορει να γίνει η ενεργοποίηση και απενεργοποιηση;

Αυτα για την ώρα :o!!!


Ανέμενε....;)

Doc_
27-09-2012, 21:45
Για να τα βάζουμε σε μια τάξη, ρωτώ τα εξής:

1ον: Η συσκευή αυτη, επικοινωνεί με δορυφόρο συνέχεια, και μόλις το χάσει το σήμα (πχ την βάλουν σε γκαράζ), αλλάζει αυτόματα και πιάνει σήμα κινητής τηλεφωνίας;
2ον: Η συσκευή που λέμε ότι έχει και μπαταρία δικιά της, παίρνει ρεύμα απο την μπαταρία της μηχανής και σε περίπτωση που κάποιος κόψει τα καλώδια αυτα (γιατί θα φαίνονται), αυτομάτως μπαίνει σε λειτουργία η δικιά του;
3ον: Πόση αυτονομία έχει η δικιά του μπαταρία; Σε πλήρη λειτουργία εννοω, όχι σε κατάσταση αναμονής. Δηλαδή, απο την ώρα που θα κλαπεί η μηχανη (κούφια η ώρα) για πόση ώρα θα μπορει να μεταδίδει το στίγμα της;
4ον: Είπαμε ότι μπορούμε να το ενεργοποιουμε και να το απενεργοποιουμε ότι ώρα θελουμε. Αυτο μπορει να γίνεται και απο απόσταση ή μόνο όταν ειμαστε δίπλα στην μηχανη; Απο μακριά, πχ με ένα απλο sms, μπορει να γίνει η ενεργοποίηση και απενεργοποιηση;

Αυτα για την ώρα :o!!!

1. Λάθος! Επικοινωνεί με το δορυφόρο συνέχεια και στέλνει σήμα μέσω GPRS ή SMS όταν το καλέσεις. Όταν χάσει το σήμα φαίνεται στην απεικόνιση, και μένει στο τελευταίο σήμα που έπιανε δορυφόρο, ενώ όταν το ξαναβρεί στέλνει το καινούργιο σημείο. Η λειτουργία του GPRS ή SMS είναι ανεξάρτητη από την λήψη του GPS, αν και μπορείς να τις συσχετίσεις. (Να μην στέλνει όταν δεν έχει δορυφορική λήψη).

2. 3. Σωστό! Περίπου 8 ώρες αυτονομία.

4. Ναι, περίπου, είναι από απλό έως πολύπλοκο, αναλόγως ρύθμισης. Συνήθως δεν υπάρχει λόγος ανενεργοποίησης. Μπορεί να μπει διακοπτάκι ρεύματος ή να βγει η SIM, ή να ρυθμιστεί με laptop ή SMS

BOXER
27-09-2012, 21:46
Ανέμενε....;)

Αναμένω :)!!!

BOXER
27-09-2012, 21:56
Ευχαριστω πολυ!!!

Άλλη μια ερώτηση :o:
Ο προγραμματισμός της συσκευής, γίνεται στο μαγαζι σας, μόλις περατωθεί η αγορα της έτσι; Αυτός ο προγραμματισμός, αλλάζει ανάλογα με τις "απαιτήσεις" του κάθε ιδιοκτήτη;

Spam on
Στο σχολείο, μας έλεγαν ότι, αυτός που πρόσεχε στο μάθημα, έχει απορίες. Όσοι δεν έχουν, απλά δεν προσεχαν τίποτα :p!
Αυτο παει κυρίως σε εμένα, γιατί σε αυτα τα θέματα, είμαι πολυ... σκραπας :D!!!
Spam of

forester
27-09-2012, 22:18
Αμα δε βαριέσαι τα πηγαιν' - έλα, αλλάζει;)
Αλλιώς σε μαθαίνουν να το κάνεις μόνος σου -υποθέτω...:D

Doc_
28-09-2012, 13:51
Ευχαριστω πολυ!!!

Άλλη μια ερώτηση :o:
Ο προγραμματισμός της συσκευής, γίνεται στο μαγαζι σας, μόλις περατωθεί η αγορα της έτσι; Αυτός ο προγραμματισμός, αλλάζει ανάλογα με τις "απαιτήσεις" του κάθε ιδιοκτήτη;


...στο χώρο μας, στο χώρο σας... ή και κάπου αλλού!;):)

αρκεί να έχουμε ένα laptop

georgios
29-09-2012, 15:46
Η λύση είναι μια

Interphone GPS Safe...

Κάνει αυτό που θέλετε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο! Από όλες τις συσκευές που έχω δοκιμάσει, τούτη είναι η καλύτερη... Και μάλιστα από τις λίγες που έχουν δυνατότητα ακρόασης του περιβάλλοντος χώρου.

skippybi
29-09-2012, 15:55
και το έχει και ο Γιάννης στην Πάτρα...

kosta12gs
29-09-2012, 18:16
Η λύση είναι μια

Interphone GPS Safe...

Κάνει αυτό που θέλετε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο! Από όλες τις συσκευές που έχω δοκιμάσει, τούτη είναι η καλύτερη... Και μάλιστα από τις λίγες που έχουν δυνατότητα ακρόασης του περιβάλλοντος χώρου.

Το εχεις βαλει κ αυτο;

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

georgios
29-09-2012, 20:02
Όχι μόνιμα :) Το έχει ένας συνάδελφος.

Doc_
02-10-2012, 08:17
Η λύση είναι μια

Interphone GPS Safe...

Κάνει αυτό που θέλετε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο! Από όλες τις συσκευές που έχω δοκιμάσει, τούτη είναι η καλύτερη... Και μάλιστα από τις λίγες που έχουν δυνατότητα ακρόασης του περιβάλλοντος χώρου.

Αυτή η δυνατότητα είναι χρήσιμη για "κατασκοπικούς" λόγους και λόγους ασφαλείας!

Το αφήνεις μέσα στο αυτοκίνητο της γυναίκας σου, και εκτός από το που παει, ακούς και τι λέει!!!
Αν ακούσεις αχ και βάχ... να ανησυχήσεις... ΧΑΧΑΧΑΧΑ!

Τα personal trackers της teltonika GH3000 διαθέτουν αυτή τη δυνατότητα.
Τέτοια χρησιμοποιούμε στους αγώνες. Μπορούμε να τα καλέσουμε και αν για παράδειγμα ακούσουμε ήχο μοτοσυκλέτας σημαίνει ότι ο αγωνιζόμενος συνεχίζει κανονικά! Αν ακούσουμε συνομιλία ενώ είναι σταματημένο ίσως να σημαίνει τεχνικό πρόβλημα. Αν ακούμε αχ και βάχ... Κάτι τρέχει!!!

Τα personal trackers όμως γενικά είναι πιο ευαίσθητα για μόνιμη χρήση πάνω στις μοτοσυκλέτες.

NLS
02-10-2012, 10:03
Εγώ πάντως αυτό της Interphone δεν το βλέπω για πολύ ταιριαστό για αυτό που θέλουμε.

forester
02-10-2012, 18:03
Λοιπόν......
Αφού εισακούσθησαν άπαντες και οι πλήστες των αποριών έχουν λυθει, πρέπει να γίνει το επόμενο βήμα.
Σε τούτο δω το νήμα, αρχίζω με όσους εκδήλωσαν ενδιαφέρον , ή έστω απλή επιθυμία. Ο Arkas, είπε ότι θα προχωρήσει σε κανονικό θέμα ομαδικής με την ανάλογη λίστα κλπ, κλπ.


Πάμε λοιπόν:

1. Forester

2. GSmaniac

3. Boxer (+ 3...φίλοι?)

4. NLS

5. Giglas

6. Peterv

7. Vpentza

8.

9.

10.....................................




YΓ: όποιος διαφωνεί γιατί κατάλαβα λάθος, το διορθώνει μόνος του ;)
όποιος άλλος επιθυμεί, μπαίνει με copy paste στη wish list :) ;)

forester
02-10-2012, 19:29
Να συμπληρώσω κάποια απαραίτητα στοιχεία:
1. Μιλάμε για τη συσκευή FM3200, με την ενσωματωμένη μπαταρία.
2. Υπάρχει 2ετής εγγύηση που καλύπτεται από τη mytrack.
3. Αρχική τιμή 220€ με 20% έκπτωση για το φόρουμ ήτοι: 176€ και ο ΦΠΑ είναι ΜΕΣΑ στην τιμή.
4. Οι συσκευές θα είναι διαθέσιμες εντός μηνός.
5. Τοποθέτηση -εγκατάσταση - σετάρισμα κλπ, με μέριμνα της mytrack.


Καλό είναι να μαζευτούμε 20 άτομα, αν και με λιγότερα δεν υπάρχει πρόβλημα..... επειδή είμαστε εμείς:)



Νομίζω ότι είναι πλήρες το θέμα τώρα:D
Αν λείπει κάτι πείτε το.


ΥΓ: Ευχαριστώ τον Αrka για τις παρατηρήσεις επί των ελλείψεων;)

PLATJOHN
03-10-2012, 00:13
Λοιπόν......
Αφού εισακούσθησαν άπαντες και οι πλήστες των αποριών έχουν λυθει, πρέπει να γίνει το επόμενο βήμα.
Σε τούτο δω το νήμα, αρχίζω με όσους εκδήλωσαν ενδιαφέρον , ή έστω απλή επιθυμία. Ο Arkas, είπε ότι θα προχωρήσει σε κανονικό θέμα ομαδικής με την ανάλογη λίστα κλπ, κλπ.


Πάμε λοιπόν:

1. Forester

2. GSmaniac

3. Boxer (+ 3...φίλοι?)

4. NLS

5. Giglas

6. Peterv

7. Vpentza

8. PLATJOHN

9.

10.....................................




YΓ: όποιος διαφωνεί γιατί κατάλαβα λάθος, το διορθώνει μόνος του ;)
όποιος άλλος επιθυμεί, μπαίνει με copy paste στη wish list :) ;)

PLATJOHN Μέσα και εγώ

georgios
03-10-2012, 09:34
Εγώ πάντως αυτό της Interphone δεν το βλέπω για πολύ ταιριαστό για αυτό που θέλουμε.

Καλημέρα!

Γιατί το λες αυτό, αν επιτρέπεται;

NLS
03-10-2012, 10:18
Γιατί μου φαίνεται σαν κάτι ταιριαστό σε περιπτώσεις "φορητές" (σε μια τσάντα παιδιού πχ.) ή και "φανερές". Όχι για κάτι ξεχασμένο για πάντα σε μια τρύπα της μηχανής.
Βασικά υπήρχαν και άλλα στοιχεία που με οδήγησαν σε αυτό το συμπέρασμα όταν διάβασα για αυτό, αλλά δεν τα θυμάμαι τώρα.

Όπως και να έχει ο καθένας βγάζει δικό του συμπέρασμα.

KouaksKouaks
03-10-2012, 17:16
Λοιπόν......
Αφού εισακούσθησαν άπαντες και οι πλήστες των αποριών έχουν λυθει, πρέπει να γίνει το επόμενο βήμα.
Σε τούτο δω το νήμα, αρχίζω με όσους εκδήλωσαν ενδιαφέρον , ή έστω απλή επιθυμία. Ο Arkas, είπε ότι θα προχωρήσει σε κανονικό θέμα ομαδικής με την ανάλογη λίστα κλπ, κλπ.


Πάμε λοιπόν:

1. Forester

2. GSmaniac

3. Boxer (+ 3...φίλοι?)

4. NLS

5. Giglas

6. Peterv

7. Vpentza

8. PLATJOHN

9. KouaksKouaks

10.....................................




YΓ: όποιος διαφωνεί γιατί κατάλαβα λάθος, το διορθώνει μόνος του ;)
όποιος άλλος επιθυμεί, μπαίνει με copy paste στη wish list :) ;)

Κι εγώ μέσα! :re28:

griv_gs
03-10-2012, 21:03
Να συμπληρώσω κάποια απαραίτητα στοιχεία:
1. Μιλάμε για τη συσκευή FM3200, με την ενσωματωμένη μπαταρία.
2. Υπάρχει 2ετής εγγύηση που καλύπτεται από τη mytrack.
3. Αρχική τιμή 220€ με 20% έκπτωση για το φόρουμ ήτοι: 176€ και ο ΦΠΑ είναι ΜΕΣΑ στην τιμή.
4. Οι συσκευές θα είναι διαθέσιμες εντός μηνός.
5. Τοποθέτηση -εγκατάσταση - σετάρισμα κλπ, με μέριμνα της mytrack.


Καλό είναι να μαζευτούμε 20 άτομα, αν και με λιγότερα δεν υπάρχει πρόβλημα..... επειδή είμαστε εμείς:)



Νομίζω ότι είναι πλήρες το θέμα τώρα:D
Αν λείπει κάτι πείτε το.


ΥΓ: Ευχαριστώ τον Αrka για τις παρατηρήσεις επί των ελλείψεων;)

Για τους εκτός Αθήνας?

forester
03-10-2012, 22:17
@griv gs: Η ερώτηση έχει ήδη τεθεί (πριν το γράψεις;) ) , αλλά ο Δημήτρης δεν είναι Αθήνα. Όταν το δει θα απαντήσει.

BOXER
04-10-2012, 00:21
Εγω και οι άλλοι τρεις, ειμαστε:
Boxer, vasorfa, vtheo, panosmak!
Τουλάχιστον στους μεταξύ μας καφέδες εκδηλωσαμε την ίδια επιθυμία.
Βέβαια, το ότι τους αναφέρω εγω, δεν θέλω να θεωρηθεί δεδομένο.
Αν όντως το επιθυμούν, θα το δηλώσουν οι ίδιοι.
(αυτα προς αποφύγη παρεξηγήσεων με τα παιδια :o)

Doc_
04-10-2012, 00:27
Για τους εκτός Αθήνας?

η τοποθέτηση είναι γελοία!!!

Που μένεις?

griv_gs
04-10-2012, 01:02
Θεσσαλονίκη

Doc_
04-10-2012, 02:19
Θεσσαλονίκη

Ευκολάκι...

platon
05-10-2012, 18:08
Υπάρχει demo της εφαρμογής ?
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί με άλλη εφαρμογή εκτός εταιρείας ?

Doc_
10-10-2012, 12:31
Υπάρχει demo της εφαρμογής ?
Μπορεί να χρησιμοποιηθεί με άλλη εφαρμογή εκτός εταιρείας ?

Ναι, φυσικά!

Με τέτοια θα την δουλέψετε εσείς!

PLATJOHN
10-10-2012, 18:42
τελικά τι θα γίνει? θα προχωρήσουμε στην αγορά? θα το συζητάμε καιρό ακομα?

forester
10-10-2012, 18:45
Έχω αναρτήσει τη λίστα με αυτούς που εκδήλωσαν επιθυμία αγοράς, σε κάποια φάση της συζήτησης.
Δεν έχουν επιβεβαιώσει την πρόθεσή τους....
Οπότε περιμένω κυρίως αυτό, ωστε να ανεβάσω ανάλογο ποστ στις ομαδικές.

NLS
10-10-2012, 19:00
Εγώ ενδιαφέρομαι, αλλά θέλω περισσότερα στοιχεία και φυσικά να δούμε και τελικές τιμές.

giclas
10-10-2012, 19:09
Εγώ ενδιαφέρομαι, αλλά θέλω περισσότερα στοιχεία και φυσικά να δούμε και τελικές τιμές.

:ye02: επισης

forester
10-10-2012, 19:49
ΟΚ κατανοητό και σωστό!
Γράψτε τι ακριβώς θέλετε να μάθετε. Οποιαδήποτε απορία, ερώτηση κλπ. Ρωτήστε ότι θέλετε σε σχέση με προδιαγραφές, χαρακτηριστικά, τοποθέτηση, σετάρισμα, χρήση, υποστήριξη after sales, εγγυήσεις κλπ.
Ο Δημήτρης -και ζητώ την κατανόηση εκ μέρους του- τρέχει προς Αργολίδα μεριά, όπου έχει το ΣΚ αγώνα του πρωταθλήματος Trail Ride.
Από Δευτέρα θα είναι διαθέσιμος για τα πάντα. Επίσης θα μας πει για χρόνους παραλαβής των νέων συσκευών κι οτιδήποτε νέο.

NLS
10-10-2012, 20:19
Δεν βιάζομαι. :)

Doc_
10-10-2012, 23:58
Εγώ ενδιαφέρομαι, αλλά θέλω περισσότερα στοιχεία και φυσικά να δούμε και τελικές τιμές.

Ωραία,
Επιτρέψτε μου αύριο μια αναλυτική παρουσίαση / προσφορά του συστήματος καθώς και τις τελικές τιμές για τα 3 μοντέλα trackers είτε για την προσφορά ως μονάδα στα μέλη του forum, είτε για ομαδική για μεγαλύτερη έκπτωση. (10 & 20% αντίστοιχα)

Από αύριο κιόλας μπορούμε να κανονίσουμε μια προκαταβολή της τάξης του 30% ώστε να προχωρήσω στην παραγγελία. Μπορούμε να τα έχουμε σε ένα μήνα από την ώρα που θα παραγγελθούν.

Πάμε!

PLATJOHN
11-10-2012, 00:32
Ωραία,
Επιτρέψτε μου αύριο μια αναλυτική παρουσίαση / προσφορά του συστήματος καθώς και τις τελικές τιμές για τα 3 μοντέλα trackers είτε για την προσφορά ως μονάδα στα μέλη του forum, είτε για ομαδική για μεγαλύτερη έκπτωση. (10 & 20% αντίστοιχα)

Από αύριο κιόλας μπορούμε να κανονίσουμε μια προκαταβολή της τάξης του 30% ώστε να προχωρήσω στην παραγγελία. Μπορούμε να τα έχουμε σε ένα μήνα από την ώρα που θα παραγγελθούν.

Πάμε!

Μέσα είμαι ενδιαφέρομαι και αναμένω λεπτομέριες και για πληροφορίες και για τιμή. Με ενδιαφέρει το μοντέλο που έχει και αυτονομία και σύνδεση στην μπαταρία της μηχανής.

Ευχαριστώ

Doc_
11-10-2012, 01:18
O GH3000 είναι personal tracker φορητός
Ο FM1100 σταθερός χωρίς μπαταρία και εξωτερικές κεραίες GPS και GSM
Ο FM3200 σταθερός με μπαταρία και εξωτερική κεραία GPS και εσωτερική GSM μεγαλύτερος σε όγκο απο τον 1100.

Τιμές λιανικής:
199
195
220 αντίστοιχα

10%
180
175
198

Με 20% στην ομαδική
160
156
176€ αντίστοιχα

Περισσότερα τεχνικά αύριο

PLATJOHN
11-10-2012, 03:03
Δηλώσεις συμμετοχής με μοντέλο

1. PLATJOHN FM3200
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.
10. Ο επόμενος

forester
11-10-2012, 07:31
Καιρος να το παμε στις ομαδικες;)

Να συμπληρωθουν τα οποια κενα και απο Δευτερα στη "θεση του". :)


Αποτοαιφονιμεταπατοκναομμμμ
;)

NLS
11-10-2012, 10:24
Ευχαριστούμε.

Εγώ λόγω πίεσης (ξέρετε τι είδους) μπαίνω στη σειρά για να μαζευτεί ομαδική, αφού ακόμα και τα ~25 ευρώ διαφορά είναι αξιόλογη.

Ερωτήσεις (αναμένοντας τα τεχνικά που θα δώσεις):

1) Διαστάσεις;

2) Ξέρουμε ότι πράγματι υπάρχει χώρος να μπει ο 3200 σε μια GS; (όχι εκεί που μπαίνουν τα εργαλεία...)

3) Οι εξωτερικές κεραίες πως είναι; (για να δούμε αν είναι κάτι διακριτικό)

4) Μπαίνουν κάπου σταθερά; (βιδώνονται πχ.)

5) Το 3200 με την εσωτερική GSM πάει καλά σε σήμα;

6) Έχουν άλλες διαφορές στις δυνατότητες από ότι ανέφερες;

Βέβαια αν μας δώσεις κάνα link με τα χαρακτηριστικά τους αρκετές από τις ερωτήσεις απαντώνται εκεί σίγουρα.

Ευχαριστώ.

BOXER
11-10-2012, 18:22
Εγω ενδιαφερομαι.
Η τιμη που θα παίξει, μέσα απο την ομαδική του φόρουμ, εφόσον "τελεσιδικήσει" βεβαίως, είναι πολυ καλη. (αναφερομαι παντα, σε σχέση με αυτα που προσφέρει και απο τι μπορει να σε γλυτωσει).
Οι διαστάσεις του 3200 παίζουν μεγάλο ρόλο για εμένα, γιατί πρέπει να μέτρησω τον διαθέσιμο χώρο της μηχανής, στο σημειο που ευελπιστω να το τοποθετησω, και μετα η αγορα!

giclas
11-10-2012, 18:30
http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426
GPS Tracker Fleet Management Vehicle Monitoring Tracking System Teltonika FM1100 From Greece £110.00 Free Posta
http://thumbs3.ebaystatic.com/d/l225/m/mBmIS_mxe3bsqSMIfk17XiA.jpg
http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426
http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426
http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426


αυτο γιατι πωλητε 110 στερληνες ?
ενω με της εκπτωσης για το gs forum στα 195 ευρω ? 150 στερληνες

τοιχεα το βρηκα στο βρετανηκο ebay

forester
11-10-2012, 18:32
Από Δευτέρα θα έχουμε εξέλιξη στην ομαδική.
Μέχρι τότε, ή τη Δευτέρα θα έχουμε όλες τις λεπτομέρειες που μένουν αναπάντητες. Έπειτα ο Arkas θα προχωρήσει στις λεπτομέρειες της ομαδικής.
Στις διαστάσεις και στο σημείο τοποθέτησης θα βοηθήσω όσο μπορώ, μιας και ο Δημήτρης (DOC) δε διαθέτει gs;).
Θα σας έχω ενήμερους, αν και προτείνω να μη γράψουμε δημόσια που ακριβώς μπορεί να μπει το μαραφέτι.....:cool:

forester
11-10-2012, 18:33
GPS Tracker Fleet Management Vehicle Monitoring Tracking System Teltonika FM1100 From Greece £110.00 Free Posta
http://thumbs3.ebaystatic.com/d/l225/m/mBmIS_mxe3bsqSMIfk17XiA.jpg
http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426
http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426
http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426


αυτο γιατι πωλητε 110 στερληνες ?
ενω με της εκπτωσης για το gs forum στα 190 ευρω ? 150 στερληνες


Πες μας το site και θα σου απαντήσει ο υπεύθυνος.

vasorfa
11-10-2012, 18:41
Ερώτησης....


πες οτι μου κλέβουν το μηχανακι,
και το τρακερ με το σφυράει....οκ μεχρις εδω....

ΕΓΩ θέλω να μπορώ στελνωντας απομακρυσμένα εντολή να κάνει κάτι (πχ να βαραει κορνες να παιζει αλαρμ ή οτιδήποτε άλλο.....) γίνετε???



Το τρακερ φαίνετε ενδιαφέρουσα πρόταση , αλλα και τα ρούβλια ΔΕΝ ειναι λίγα:(:(:(


σπαμ,

αν φροντίσετε μια σωστή και ανταποδοτική τιμη,σίγουρα θα έχετε και περισσότερη προσελευση κοσμου;)


π.χ.

εγώ θα ήθελα 2...:rolleyes:

giclas
11-10-2012, 18:42
δεν ξερω να το ανεβασω
ομως οταν μπης στο ebay κε κανης αναζητηση κε γαψης fm 1100 tracking σου το βγαζη κε μαληστα με free ταχηδρομηκα πρως ευρωπη !

Doc_
11-10-2012, 18:43
Φίλοι μου το βραδάκι θα έχω το χρόνο να σας στείλω τα στοιχεία που ζητάτε καθώς και όλα τα τεχνικά που θέλετε.

Επειδή μου αρέσει να μιλάω ανοιχτά μπορείτε ευχαρίστως να μπείτε στο site της επίσημης αντιπροσωπείας για τα τεχνικά αν και θα τα βάλω και εγώ.

Teltonika (http://www.teltonika.lt)

vasorfa
11-10-2012, 18:44
Από Δευτέρα θα έχουμε εξέλιξη στην ομαδική.
Μέχρι τότε, ή τη Δευτέρα θα έχουμε όλες τις λεπτομέρειες που μένουν αναπάντητες. Έπειτα ο Arkas θα προχωρήσει στις λεπτομέρειες της ομαδικής.
Στις διαστάσεις και στο σημείο τοποθέτησης θα βοηθήσω όσο μπορώ, μιας και ο Δημήτρης (DOC) δε διαθέτει gs;).
Θα σας έχω ενήμερους, αν και προτείνω να μη γράψουμε δημόσια που ακριβώς μπορεί να μπει το μαραφέτι.....:cool:


Αν θέλετε μοντέλο μηχανή για να δείτε που μπορει να μπέι...



ευχαριστως να παραχωρήσω την δική μου;)(τηλ.στο προφίλ)

forester
11-10-2012, 18:47
δεν ξερω να το ανεβασω
ομως οταν μπης στο ebay κε κανης αναζητηση κε γαψης fm 1100 tracking σου το βγαζη κε μαληστα με free ταχηδρομηκα πρως ευρωπη !


Σε μια αναζήτηση που έκανα, το βρήκα 234.93€, τελική τιμή με ΦΠΑ και χωρίς τοποθέτηση. Στο ebay δεν έψαξα και δε νομίζω να μας αφορά μιας κι από εκεί στο στέλνουν και ... γεια χαρά;)

vasorfa
11-10-2012, 18:49
http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426
GPS Tracker Fleet Management Vehicle Monitoring Tracking System Teltonika FM1100 From Greece £110.00 Free Posta
http://thumbs3.ebaystatic.com/d/l225/m/mBmIS_mxe3bsqSMIfk17XiA.jpg
http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426
http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426
http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426


αυτο γιατι πωλητε 110 στερληνες ?
ενω με της εκπτωσης για το gs forum στα 195 ευρω ? 150 στερληνες

τοιχεα το βρηκα στο βρετανηκο ebay

δεν ξερω να το ανεβασω
ομως οταν μπης στο ebay κε κανης αναζητηση κε γαψης fm 1100 tracking σου το βγαζη κε μαληστα με free ταχηδρομηκα πρως ευρωπη !



Αυτό (http://www.ebay.com/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426) λές ?

Doc_
11-10-2012, 18:53
http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426
GPS Tracker Fleet Management Vehicle Monitoring Tracking System Teltonika FM1100 From Greece £110.00 Free Posta
http://thumbs3.ebaystatic.com/d/l225/m/mBmIS_mxe3bsqSMIfk17XiA.jpg
http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426
http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426
http://www.ebay.co.uk/itm/GPS-Tracker-Fleet-Management-Vehicle-Monitoring-Tracking-System-Teltonika-FM1100-/320965420070?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item4abb07a426


αυτο γιατι πωλητε 110 στερληνες ?
ενω με της εκπτωσης για το gs forum στα 195 ευρω ? 150 στερληνες

τοιχεα το βρηκα στο βρετανηκο ebay

Φίλε μου, άλλο στερλίνα, άλλο euro.
Με την έκπτωση το παίρνετε 195-20%=156€

Υπολόγισε τώρα τις στερλίνες.

Για αυτό υπάρχει το eBay για να σου δώσει την δυνατότητα να αγοράζεις φτηνά.

Εγώ είμαι έλληνας, πληρώνω φόρους και ΦΠΑ και προσφέρω μια κάποια εγγύηση. Υποστήριξη και πάνω από όλα τον ανθρώπινο παράγοντα και επαφή.
Εσύ διαλέγεις και παίρνεις.

Η φωτό είναι σωστή!

forester
11-10-2012, 18:54
Αυτός έχει 3 διαθέσιμα κι όπως είπα, τα στέλνει και .... γεια;)

giclas
11-10-2012, 19:10
Ενισχυτές Σήματος Κινητής Τηλεφωνίας GSM/3G | Plantron.gr (http://plantron.gr/SB_GSM_3G)
http://p.ebaystatic.com/aw/pics/s.gif
eBay - one of the UK's largest shopping destinations (http://www.ebay.co.uk/)
TELTONIKA FM1100 VEHICLE CAR GPS TRACKER - GPS TRACKING DEVICE FLEET MANAGEMENT[/IMG]
Sell one like this TELTONIKA FM1100 VEHICLE CAR GPS TRACKER - GPS TRACKING DEVICE FLEET MANAGEMENT

αυτος εχει 10 κοματια αλλα πρως 99 δολαρια κοντα στα 75 ευρω , κε παλη απο Ελλαδα ! κε μαληστα απο τον teltonika πρωσπαθησα να μηλησω με τον κυριο Στελιο που πρεπη να ειναι καπιο στελεχος ομως δουλευουν απο 09.00-17.00

αυριο κενουρια μερα !!!!

vasorfa
11-10-2012, 19:12
GPS In-Car Technology | eBay (http://www.ebay.co.uk/sch/Vehicle-Electronics-GPS-/3270/i.html)
Sell one like this TELTONIKA FM1100 VEHICLE CAR GPS TRACKER - GPS TRACKING DEVICE FLEET MANAGEMENT

αυτος εχει 10 κοματια αλλα πρως 99 δολαρια κοντα στα 75 ευρω , κε παλη απο Ελλαδα !


Διόρθωσε to Λινκ:ye33:

Doc_
11-10-2012, 19:24
Ερώτησης....

πες οτι μου κλέβουν το μηχανακι,
και το τρακερ με το σφυράει....οκ μεχρις εδω....

ΕΓΩ θέλω να μπορώ στελνωντας απομακρυσμένα εντολή να κάνει κάτι (πχ να βαραει κορνες να παιζει αλαρμ ή οτιδήποτε άλλο.....) γίνετε???

Το τρακερ φαίνετε ενδιαφέρουσα πρόταση , αλλα και τα ρούβλια ΔΕΝ ειναι λίγα:(:(:(


σπαμ,

αν φροντίσετε μια σωστή και ανταποδοτική τιμη,σίγουρα θα έχετε και περισσότερη προσελευση κοσμου;)

π.χ.

εγώ θα ήθελα 2...:rolleyes:

1. Ναι, υπάρχει η δυνατότητα όταν η μοτοσυκλέτα φύγει από ορισμένη περιοχή, κάποιες ορισμένες ώρες, να βαράει κόρνες, να κόψει ανάφλεξη κτλ.
Εξειδίκευμένη εφαρμογή που το σετάρισμα από τον ηλεκτρολόγο κοστίζει.

2. Τα ρούβλια είναι αυτά που είναι... Χαχα! Οτι καλύτερο μπορούμε κάνουμε!

3. Αυτή είναι και η διαφορά!

vasorfa
11-10-2012, 19:33
1. Ναι, υπάρχει η δυνατότητα όταν η μοτοσυκλέτα φύγει από ορισμένη περιοχή, κάποιες ορισμένες ώρες, να βαράει κόρνες, να κόψει ανάφλεξη κτλ.
Εξειδίκευμένη εφαρμογή που το σετάρισμα από τον ηλεκτρολόγο κοστίζει.

2. Τα ρούβλια είναι αυτά που είναι... Χαχα! Οτι καλύτερο μπορούμε κάνουμε!

3. Αυτή είναι και η διαφορά!


ok;)

Doc_
11-10-2012, 20:48
http://www.teltonika.lt/en/pages/view/?id=1021



FM1100
The smallest FM we've ever made
Car tracking
Parametrized operation (acquire & send)
Integrated scenarios
• Green driving (ratings of acceleration, breaking, cornering)
• Overspeeding
• Authorized driving (50 iButton keys)
• Immobilizer

Online tracking
Low energy consumption in deep sleep mode
Small size

http://www.teltonika.lt/uploads/docs/FM1100_Flyer_v1_04.pdf

Doc_
11-10-2012, 20:50
FM3200 | Teltonika (http://www.teltonika.lt/en/pages/view/?id=973)


http://www.teltonika.lt/uploads/docs/EN_FM3200_new.pdf




Car security/tracking
Parametrized operation (acquire & send)
ALARM button
Online tracking
Geo-fence
Motion sensor
Low energy consumption in sleep mode
Internal backup battery

FM3200 is light terminal with GPS and GSM connectivity, which is able to get device coordinates and other data and transfer them via GSM network. This device is perfectly suitable for applications where location acquirement of remote objects is needed. So you can track your remote objects (trucks, cars, ships etc) quickly and easily.
FM3200 can perform tasks on remote objects, such as monitoring engine status, controlling truck's door and etc.
In case of loosing connection FM3200 can store up to 15000 records, and once the connection is established the device will send stored data via GPRS. So you won't lose your data (coordinates, sensors data and etc.).
TECHNICAL DETAILS
GSM


Dual-Band 900/1800 MHz
GPRS class 10 (up to 85,6 kbps)
SMS (text/data)

GPS


NMEA, GGA, GGL, GSA, GSV, RMC, WGS-84 protocol compatible
50 channel GPS receiver
-160dBm sensitivity

Interface





Inputs:

2 digital inputs(for door opening monitoring, panic button or other digital sensors)
2 pins for power supply can measure vehicle battery voltage (analog) and (in most cases) engine start (generated higher voltage on vehicle's battery)
Virtual (Data) inputs:







driven distance (GPS odometer);






vehicle speed monitoring



2 Digital Outputs
Power supply +10V...+30V
3 Status LEDs
USB Port
Configuration and firmware upload
Internal GSM antenna
External GPS antenna


FEATURES


GPS and I/O data acquisition
Real Time tracking
Smart algorithm of data acquisition (time, distance and event based)
Sending acquired data via GPRS (TCP/IP and UDP/IP protocols)
Smart algorithm of GPRS connections (GPRS traffic saving)
Operating in roaming networks (preferred GSM providers list)
Events on I/O detection and sending via GPRS or SMS
Scheduled 24 coordinates SMS sending
5 geofence zones (rectangular or circle)
Sleep mode (saving vehicle's accumulators)
Internal NiMh 300 mAh backup rechargeable battery
OTA (firmware updating via GPRS)
Motion sensor
Small and easy to mount case

Applications


Security
Track and trace
Road assitance
Toll collect
Insurance

Doc_
11-10-2012, 20:53
Handheld GPS/GSM Tracker GH3000 | Teltonika (http://www.teltonika.lt/en/pages/view/?id=982)

http://www.teltonika.lt/uploads/docs/Flyer_GH3000_0.2_EN_.pdf

http://www.teltonika.lt/uploads/docs/GH3000_Quick_Start_Manual_2.06_.pdf



Applications:
Outdoor safety for elderly people
Lone worker protection (Man Down function)
Children protection
Asset security
Advantages:
Man down function: movement sensor for fall detection and power saving
Alarm button for data and voice transmission
Voice calls
Loudspeaker
Polygonal Geofence zones
Parking function
Silent call
Modem emulation
Remote control by SMS
General information:
GPS Sensitivity -160dBm, 50-channels
Dual-band (optional)
Internal memory 1Mb
Micro USB connector
Five keys for a function execution
Recomended operating temperature 0 up to 50C
Storage temperature -20 up to 60C
Three LED indicators for device status indication
Weight 80g
Battery 1050mAh (Li-ion)
Dimensions 92x44x18
Sending acquired data via GPRS (TCP/IP and UDP/IP protocols)
Accessories (optional):
12V to 5V Car charger
230V to 5V charger
Neck trap
Quick start user‘s manual
CD with track assistant software and drivers
USB-micro USB data cable
Mini screw for cover fixing

Doc_
11-10-2012, 20:54
Handheld GPS/GSM Tracker GH3000 | Teltonika (http://www.teltonika.lt/en/pages/view/?id=982)

http://www.teltonika.lt/uploads/docs/Flyer_GH3000_0.2_EN_.pdf

http://www.teltonika.lt/uploads/docs/GH3000_Quick_Start_Manual_2.06_.pdf



Applications:
Outdoor safety for elderly people
Lone worker protection (Man Down function)
Children protection
Asset security
Advantages:
Man down function: movement sensor for fall detection and power saving
Alarm button for data and voice transmission
Voice calls
Loudspeaker
Polygonal Geofence zones
Parking function
Silent call
Modem emulation
Remote control by SMS
General information:
GPS Sensitivity -160dBm, 50-channels
Dual-band (optional)
Internal memory 1Mb
Micro USB connector
Five keys for a function execution
Recomended operating temperature 0 up to 50C
Storage temperature -20 up to 60C
Three LED indicators for device status indication
Weight 80g
Battery 1050mAh (Li-ion)
Dimensions 92x44x18
Sending acquired data via GPRS (TCP/IP and UDP/IP protocols)
Accessories (optional):
12V to 5V Car charger
230V to 5V charger
Neck trap
Quick start user‘s manual
CD with track assistant software and drivers
USB-micro USB data cable
Mini screw for cover fixing

Doc_
11-10-2012, 21:08
Διαστάσεις

FM1100 5,5 X 5,5 X 1,5cm
FM3200 5,5 X 7 X 1,5cm
GH3000 9 X 4,4 X 1,8cm

Doc_
11-10-2012, 22:37
Εδώ μερικές φωτογραφίες.

Διακρίνεται το FM1100, το GH3000, και οι κεραίες του FM1100.

H μακρουλή είναι του GSM και η τετράγωνη του GPS

Το σετ με τα πολύχρωμα καλωδιάκια είναι η παροχή ρεύματος, καθώς και οι πρόσθετοι αισθητήρες που μπορούν να τοποθετηθούν.

BOXER
11-10-2012, 22:44
Διαστάσεις

FM1100 5,5 X 5,5 X 1,5cm
FM3200 5,5 X 7 X 1,5cm
GH3000 9 X 4,4 X 1,8cm

Με πρωτη ευκαιρία, μετραω το σημείο που σκέφτομαι να το βάλω, και επανέρχομαι..... ;)

Doc_
11-10-2012, 22:48
FM 3200 - FM 1100

Doc_
11-10-2012, 22:57
Εδώ ο FM 1100 συνδεδεμένος.

Για μένα ο FM1100 είναι ο απλούστερος αλλά και ο καλύτερος.
Μικρότερος σε μέγεθος από όλους, αλλά με εξωτερικές κεραίες με μακριά καλώδια, που μπορούν να τοποθετηθούν στα ιδανικότερα σημεία, μακριά καπό τον χωμένο tracker.
H κεραία του GSM δεν έχει τόση σημασία που θα είναι, αλλά αυτή του GPS καλό είναι να βρίσκεται σε καλούτσικο σημείο ώστε να πιάνει γρήγορα δορυφόρους.
Βέβαια, αυτό που λέω, αφορά περισσότερο αυτοκίνητα και όχι μοτοσυκλέτες!
Για μοτοσυκλέτες ο FM 3200 θεωρώ ότι είναι ιδανικότερος.
Έχει μπαταρία, εσωτερική κεραία GSM και εξωτερική μόνο της κεραία GPS.

giclas
12-10-2012, 17:22
ενδιαφεθηκα για να αγωρασω απο ebay κε τεληκα με πηρανε τηλ. απο τον πολητη στην Ελλαδα κε στη συζητηση για το fm 1100 στυχηζη 135 ευρω με τα εξωδα αποστολης δυκατου
εαν τωρα προκητε για καμια εικοσαρια ( ομαδηκη) παη στα 120 ευρο ..... κε πιο κατω
η συσκευη ειναι απο Λυθουανια με ολα τα απαρετητα πρως εγκατασταση
το μονο που λυπη ειναι η καρτα sim

αν οι υπευθηνοι του gs forum επηθημου να δοσω ολα τα στηχεια
εγω θα δω πος θα πρωχορησω την δευτερα απο μονος μου ανεξαρτητα το τι θα πεξη στη συνεχεια

http://stores.ebay.co.uk/plantronGR?_trksid=p4340.l2563

Doc_
12-10-2012, 21:24
ενδιαφεθηκα για να αγωρασω απο ebay κε τεληκα με πηρανε τηλ. απο τον πολητη στην Ελλαδα κε στη συζητηση για το fm 1100 στυχηζη 135 ευρω με τα εξωδα αποστολης δυκατου
εαν τωρα προκητε για καμια εικοσαρια ( ομαδηκη) παη στα 120 ευρο ..... κε πιο κατω
η συσκευη ειναι απο Λυθουανια με ολα τα απαρετητα πρως εγκατασταση
το μονο που λυπη ειναι η καρτα sim

αν οι υπευθηνοι του gs forum επηθημου να δοσω ολα τα στηχεια
εγω θα δω πος θα πρωχορησω την δευτερα απο μονος μου ανεξαρτητα το τι θα πεξη στη συνεχεια

http://stores.ebay.co.uk/plantronGR?_trksid=p4340.l2563

Καλησπέρα,

To ότι η συσκευή είναι από Λιθουανία το έχουμε πει και το περηφανευόμαστε!

Νομίζω ότι σας έχω καλύψει το θέμα πλήρως, τόσο σε τεχνικά, όσο και σε πληροφορίες σχετικά με το συγκεκριμένο προϊόν.

Άλλωστε, πριν μπώ στο συγκεκριμένο topic και σας παρουσιάσω τις εφαρμογές της My Track και τους trackers, δεν νομίζω να γνωρίζατε την ύπαρξη της Τeltonika. Η κουβέντα περιστρεφόταν γύρω από κινέζικα συστήματα αμφίβολης απόδοσης κλπ και γύρω από αυτοσχέδιους μηχανισμούς με κινητά.

Η προσφορά της My-Track είναι αυτή που είναι,
σε μια λογικότατη και καθόλα νομότυπη τιμή που περιλαμβάβει:
- τους φόρους ΦΠΑ κτλ,
- τα μεταφορικά,
- Την τοποθέτηση
- Την εγγύηση ΑΜΕΣΗΣ αντικατάστασης
- Το ειδικό firmware
- Το ειδικό σετάρισμα στον καθένα ή ομαδικά στο πρόγραμμα παρακολούθησης - και σαφώς την software υποστήριξη της My-Track και των (μοτοσυκλετιστών) ανθρώπων της


Δυστυχώς δεν μπορώ να σας προσφέρω κάποια καλύτερη τιμή, εκτός αν ο αριθμός παραγγελιών ξεπεράσει τις 30. Κι αυτό γιατί θέλω να είμαι σωστός επαγγελματίας και να μπορώ να σας ανταποδώσω με τον καλύτερο τρόπο αυτό που θα πληρώσετε, και να έχει και σαφώς εμπορικό ενδιαφέρον και για την εταιρία μου.

Χαίρομαι ειλικρινά που μετά την γνώση που ανοικτά προσφέρθηκε σε όλους μας, καταφέρατε να βρείτε "καλύτερη" τιμή.

Παραμένουμε στην διάθεσή σας είτε για την ομαδική ή ατομική παραγγελία.

Σε κάθε περίπτωση, η My-Track κι εγώ προσωπικά, θα είμαστε στην διάθεσή σας για ταχνική βοήθεια - υποστήριξη, να σας βοηθήσουμε όσο θέλετε στο να τοποθετήσετε, σετάρετε, εκπαιδευτείτε, και να λύσετε κάθε πρόβλημα στους trackers της Teltonika που θα προμηθευτείτε από οποιονδήποτε πωλητή.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας,

Με εκτίμηση,

Για την My-Track
Δημήτρης Αθανασουλόπουλος
6984643643

giclas
12-10-2012, 21:41
Προσφορά για FM1100‏ Ενέργειες Angelos KatsanosΠροσθήκη στις επαφές 4:14 μμ Φωτογραφίες Προς: adventurehp2@hotmail.com, PLANTRON Αγαπητέ Μιχάλη, Στον παρακάτω σύνδεσμο του e-bay μπορείς να παραγγείλεις την συσκευή FM1100 FM1100 tracking device Στην περίπτωση που επιθυμείς να παραγγείλεις 20 συσκευές η τιμή τους θα είναι 120€ το τεμάχιο. Πάρε υπόψη σου ότι τα μεταφορικά είναι προσφορά από εμάς. Με την ευκαιρία της επικοινωνίας μας θα ήθελα να διαθέσεις λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σου και να ρίξεις μια ματιά στον κατάστημά μας στο e-bay Το Plantron.gr στο e-bay ενώ σου στέλνω και τον παρακάτω κατάλογο με τις πιό αντιπροσωπευτικές μας συσκευές. Κατάλογος αντιπροσωπευτικών και best seller συσκευών plantron Οτιδήποτε χρειαστείς μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου στο τηλέφωνο +302651085030 ή στο e-mail: info@plantron.gr, akatsanos@plantron.gr -- Με εκτίμηση Άγγελος Κατσάνος plantron.gr www.plantron.gr info@plantron.gr τηλ 801 300 3221
http://Date: Fri, 12 Oct 2012 17:14:14 +0300 From: akatsanos@plantron.gr To: adventurehp2@hotmail.com; info@plantron.gr Subject: Προσφορά για FM1100 Αγαπητέ Μιχάλη, Στον παρακάτω σύνδεσμο του e-bay μπορείς να παραγγείλεις την συσκευή FM1100 FM1100 tracking device Στην περίπτωση που επιθυμείς να παραγγείλεις 20 συσκευές η τιμή τους θα είναι 120€ το τεμάχιο. Πάρε υπόψη σου ότι τα μεταφορικά είναι προσφορά από εμάς. Με την ευκαιρία της επικοινωνίας μας θα ήθελα να διαθέσεις λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σου και να ρίξεις μια ματιά στον κατάστημά μας στο e-bay Το Plantron.gr στο e-bay ενώ σου στέλνω και τον παρακάτω κατάλογο με τις πιό αντιπροσωπευτικές μας συσκευές. Κατάλογος αντιπροσωπευτικών και best seller συσκευών plantron Οτιδήποτε χρειαστείς μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου στο τηλέφωνο +302651085030 ή στο e-mail: info@plantron.gr, akatsanos@plantron.gr -- Με εκτίμηση Άγγελος Κατσάνος plantron.gr www.plantron.gr info@plantron.gr τηλ 801 300 3221μετα απο επικοινονια απο τρεια πεδια απο το φορουμ θα ανεβασω αυτουσιο το μειλ κε μαληστα να σταθω στο οτι η τιμη οταν προκιτε για καμια 20 αρια κοματια παη κατο απο τα 120 ευρω
Date: Fri, 12 Oct 2012 17:14:14 +0300 From: akatsanos@plantron.gr To: adventurehp2@hotmail.com; info@plantron.gr Subject: Προσφορά για FM1100 Αγαπητέ Μιχάλη, Στον παρακάτω σύνδεσμο του e-bay μπορείς να παραγγείλεις την συσκευή FM1100 FM1100 tracking device Στην περίπτωση που επιθυμείς να παραγγείλεις 20 συσκευές η τιμή τους θα είναι 120€ το τεμάχιο. Πάρε υπόψη σου ότι τα μεταφορικά είναι προσφορά από εμάς. Με την ευκαιρία της επικοινωνίας μας θα ήθελα να διαθέσεις λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σου και να ρίξεις μια ματιά στον κατάστημά μας στο e-bay Το Plantron.gr στο e-bay ενώ σου στέλνω και τον παρακάτω κατάλογο με τις πιό αντιπροσωπευτικές μας συσκευές. Κατάλογος αντιπροσωπευτικών και best seller συσκευών plantron Οτιδήποτε χρειαστείς μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου στο τηλέφωνο +302651085030 ή στο e-mail: info@plantron.gr, akatsanos@plantron.gr -- Με εκτίμηση Άγγελος Κατσάνος plantron.gr www.plantron.gr info@plantron.gr τηλ 801 300 3221

forester
12-10-2012, 22:15
Προσφορά για FM1100‏ Ενέργειες Angelos KatsanosΠροσθήκη στις επαφές 4:14 μμ Φωτογραφίες Προς: adventurehp2@hotmail.com, PLANTRON Αγαπητέ Μιχάλη, Στον παρακάτω σύνδεσμο του e-bay μπορείς να παραγγείλεις την συσκευή FM1100 FM1100 tracking device Στην περίπτωση που επιθυμείς να παραγγείλεις 20 συσκευές η τιμή τους θα είναι 120€ το τεμάχιο. Πάρε υπόψη σου ότι τα μεταφορικά είναι προσφορά από εμάς. Με την ευκαιρία της επικοινωνίας μας θα ήθελα να διαθέσεις λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σου και να ρίξεις μια ματιά στον κατάστημά μας στο e-bay Το Plantron.gr στο e-bay ενώ σου στέλνω και τον παρακάτω κατάλογο με τις πιό αντιπροσωπευτικές μας συσκευές. Κατάλογος αντιπροσωπευτικών και best seller συσκευών plantron Οτιδήποτε χρειαστείς μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου στο τηλέφωνο +302651085030 ή στο e-mail: info@plantron.gr, akatsanos@plantron.gr -- Με εκτίμηση Άγγελος Κατσάνος plantron.gr www.plantron.gr (http://www.plantron.gr) info@plantron.gr τηλ 801 300 3221
http://Date: Fri, 12 Oct 2012 17:14:14 +0300 From: <a href=mailto:akatsanos@plantron.gr>akatsanos@plantron.gr</a> To: <a href=mailto:adventurehp2@hotmail.com>adventurehp2@hotmail.com</a>; <a href=mailto:info@plantron.gr>info@plantron.gr</a> Subject: Προσφορά για FM1100 Αγαπητέ Μιχάλη, Στον παρακάτω σύνδεσμο του e-bay μπορείς να παραγγείλεις την συσκευή FM1100 FM1100 tracking device Στην περίπτωση που επιθυμείς να παραγγείλεις 20 συσκευές η τιμή τους θα είναι 120€ το τεμάχιο. Πάρε υπόψη σου ότι τα μεταφορικά είναι προσφορά από εμάς. Με την ευκαιρία της επικοινωνίας μας θα ήθελα να διαθέσεις λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σου και να ρίξεις μια ματιά στον κατάστημά μας στο e-bay Το Plantron.gr στο e-bay ενώ σου στέλνω και τον παρακάτω κατάλογο με τις πιό αντιπροσωπευτικές μας συσκευές. Κατάλογος αντιπροσωπευτικών και best seller συσκευών plantron Οτιδήποτε χρειαστείς μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου στο τηλέφωνο +302651085030 ή στο e-mail: <a href=mailto:info@plantron.gr>info@plantron.gr</a>, <a href=mailto:akatsanos@plantron.gr>akatsanos@plantron.gr</a> -- Με εκτίμηση Άγγελος Κατσάνος plantron.gr <a href=http://www.plantron.gr target=_blank>www.plantron.gr</a> <a href=mailto:info@plantron.gr>info@plantron.gr</a> τηλ 801 300 3221μετα απο επικοινονια απο τρεια πεδια απο το φορουμ θα ανεβασω αυτουσιο το μειλ κε μαληστα να σταθω στο οτι η τιμη οταν προκιτε για καμια 20 αρια κοματια παη κατο απο τα 120 ευρω
Date: Fri, 12 Oct 2012 17:14:14 +0300 From: akatsanos@plantron.gr To: adventurehp2@hotmail.com; info@plantron.gr Subject: Προσφορά για FM1100 Αγαπητέ Μιχάλη, Στον παρακάτω σύνδεσμο του e-bay μπορείς να παραγγείλεις την συσκευή FM1100 FM1100 tracking device Στην περίπτωση που επιθυμείς να παραγγείλεις 20 συσκευές η τιμή τους θα είναι 120€ το τεμάχιο. Πάρε υπόψη σου ότι τα μεταφορικά είναι προσφορά από εμάς. Με την ευκαιρία της επικοινωνίας μας θα ήθελα να διαθέσεις λίγο από τον πολύτιμο χρόνο σου και να ρίξεις μια ματιά στον κατάστημά μας στο e-bay Το Plantron.gr στο e-bay ενώ σου στέλνω και τον παρακάτω κατάλογο με τις πιό αντιπροσωπευτικές μας συσκευές. Κατάλογος αντιπροσωπευτικών και best seller συσκευών plantron Οτιδήποτε χρειαστείς μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί μου στο τηλέφωνο +302651085030 ή στο e-mail: info@plantron.gr, akatsanos@plantron.gr -- Με εκτίμηση Άγγελος Κατσάνος plantron.gr www.plantron.gr info@plantron.gr τηλ 801 300 3221





Και τι ακριβώς περιλαμβάνει?????
Εγκατάσταση, σετάρισμα, υποστήριξη after sales?
Mπορεί εσένα να μη δε ενδιαφέρουν άμεσα όλα αυτά, μια και είσαι στην Κύπρο*. Όμως τους υπόλοιπους, μας ενδιαφέρουν.....
Επίσης μιλάς για το μοντέλο 1100, με τις 2 εξωτερικές κεραίες.....
θα ήθελα να το δω στο ΗΡ2 τοποθετημένο:D

Όταν πάθει κάτι το μαραφέτι, θα το στείλεις (εσύ ή ο έμπορος) στη Λιθουανία και θα περιμένεις κανά μήνα....
Προσωπικά προτιμώ να δωσω 30€ επιπλέον κι όταν πάθει κάτι να πάω στα Σεπόλια και να μου δώσουν άλλο, άμεσα;) Και επαρχία να ήμουν , ή Κύπρο, πάλι θα το προτιμούσα. To πολύ 2 μέρες με ΕΛΤΑ σε όλη την Ελλάδα. Άντε 1 μέρα ακόμα για Κύπρο.

Ο άνθρωπος που μιλάμε θα είναι διαθέσιμος πάντα, με κάθε πρόσφορο τρόπο, να βοηθήσει και να επιλύσει προβλήματα. Μέσω τηλεφώνου, e-mail, skype.... οτιδήποτε υπάρχει!


*Ακόμα και στην Κύπρο δε θα σε άφηνε έτσι!



Πέρα από τα παραπάνω, στέκομαι στο εξής:
Από το Νοε του 11, ψάχνεται πολύς κόσμος πάνω στο θέμα. Το τι έχει προταθεί, το είδαμε πιο πάνω..... Τα λέει κι Δημήτρης ο Αθανασουλόπουλος, μην τα επαναλάβω.
Μια λύση ανάλογου επιπέδου, με σαφώς μειωμένες δυνατότητες σε σχέση με το FM3200, για μοτό πάντα (τροφοδοσία, μπαταρία, κεραίες κλπ) προέρχεται από το motoraid, σε αντίχτοιχη και λίγο μεγαλύτερη τιμή, ακόμα και με την πάγια έκπτωση του φόρουμ.

Αφού λοιπόν μάθαμε όλοι για το προϊόν - που αγνοούσαμε....- έρχεσαι και μας λες ότι το βρήκες φτηνότερο, χωρίς βέβαια όλα αυτά που λέω στην αρχή......
Πόσο ευγενές, ηθικό και όμορφο σου φαίνεται;

Εμένα πάντως μου κάνει αλγεινή εντύπωση!


Προσωπικά δεν πρόκειται να ασχοληθώ περαιτέρω, ειδικά μετά την επιμονή σου giclas. Διότι έτσι όπως γράφεις και αυτά που προτείνεις, θεωρώ ότι προσβάλλεις τόσο εμένα , όσο και τον Δημήτρη (Doc).





Ο Arkas έχει ήδη λάβει έγγραφη προσφορά με mail, ώστε να μπορεί να προχωρήσει στην ομαδική, αν βέβαια θεωρεί την προσφορά συμφέρουσα για τα μέλη του φόρουμ.
Αν πάλι δεν τη θεωρεί συμφέρουσα, θα τον παρακαλούσα να τοποθετηθεί δημόσια και να λήξει το θέμα εδώ, σε ότι με αφορά τουλάχιστον.

vpentza
12-10-2012, 22:42
Κανείς δεν ανάγκασε κανέναν να αγοράσει από κάπου συγκεκριμένα. Μας έχουν κάνει να υπολογίζουμε και το cent και όταν μάλιστα αφορά σε κάτι ιδιαίτερα επιθυμητό (όπως το συγκεκριμένο προιόν) προκύπτουν καλοπραίρετες παρεξηγήσεις.
Το ιδανικό για μένα θα ήταν να υπάρχει 2ο thread που να παρουσιάζει την όποια εναλλακτική έχουμε. Ομολογουμένως για το "ακριβότερο" έχουμε προτόγνωρα "καθαρή" και τίμια αναφορά ενώ για το 2ο έχουμε τη κλασσική αναφορά που μπορεί να έχουμε όλοι ψάχνωντας στο ebay. Απλά ίσως δεν ταιριάζουν οι 2 αναφορές ταυτόχρονα στο ίδιο σημείο :)
Δεν υπάρχει όμως νομίζω λόγος για την υφέρπουσα παρεξήγηση, μάλλον θα έλεγα ο υπερβολικός ζήλος για την αναζήτηση της καλύτερης σχέσης τιμής/απόδοσης δημιούργησε την παραφωνία....
Peace :ye02:

giclas
12-10-2012, 23:25
συγνωμη Θεωδορη αν εκανα κατι που κατα την γνωμη σου δεν ηταν σοστω
υποψη οτι στην Κυπρο το συγκεκρημενο συστημα με την εγκατασταση ειναι κοντα στα 800 ευρω +φπα + 30 ευρω τον μηνα εξωδα ελεχου,παρακολουθησης

πανο στο ΗΡ2 η σε οπια αλλη μηχανη τη σεταρησμα να θελη ? ουτε πορτες να ανηγου εχου ουτε ποσο φρενο η κγαζη ανηγη καπιος για να ελεχου την καταναλοση της μηχανης οποτα το ζητουμενω εναι να ξερη ο ιδιοκτητης που ειναι η μηχανη οταν αντηληφθη οτι εκανε φτερα

για το θεμα εγκυησης δεν το συζητησα ομως πολυ απλα μπωρη καπιος να μηληση την δευτερα κε να του πουν ,θελω να πηστευω πος συγουρα πρεπη να εχει
δεν νομηζω να πρεπη να το στηλη καπιος στην Λιθουανια αφου απο την ΕΛΛΑΔΑ το αγωρασε

η εγκατασταση βαση τον λεγομενο του κυριου Κατσανου ειναι πολυ απλη ke υπαρχη κε εχηριδιο εγκαταστασης εξαλου ολοι μας μονοι με ακομη ενα δυο φυλους σχεδο κανουμε της δουλιες στης μηχανες μας ιδικα αυτοι που εχου BMW

forester
12-10-2012, 23:48
Παιδιά τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
Σαφώς η εγκατάσταση είναι απλή. Όσον αφορά στη στήριξη και τη συνδεσμολογία. Για το ΗΡ2 αλλά και τις υπόλοιπες μοτό, ο 1100 έχει το θέμα των 2 κεραιών, ειδικά της GSM που είναι μακρυνάρι. Γι αυτό πλεονεκτεί ο 3200 για μοτό.

Το ζητούμενο εδώ, είναι οι ρυθμίσεις! αυτά που λέει ο Δημήτρης firmware κλπ, και δεν ξέρω και πολλά....
Αλλά για να το λέει, κάτι ξέρει. Παλεύει από το 2008 με αυτά τα πράγματα. Σίγουρα δεν είναι το αγόρασα, το έβαλα και όλα καλά!
Αν κάποιος το πιστεύει, ΟΚ.


Αυτό με την εγγύηση, σαφώς και θα πάει Λιθουανία. Όπως πάνε και τα GPS της garmin στην Αγγλία. Απλά ο Αθανασουλόπουλος ανέλαβε -και το δήλωσε ρητά- την υποχρέωση άμεσης αντικατάστασης της χαλασμένης συσκευής και την περαιτέρω διαδικασία με το εργοστάσιο με μέριμνά του. Ο αγοραστής, δεν κάνει τίποτα!
Αυτό σημαίνει ότι , αν πάρουμε 20 συσκευές ας πούμε, αυτός θα έχει 30 τουλάχιστον...
Το κάθε μαγαζί στο ebay, μπορεί να έχει 3, 10 ή όσες τέλος πάντων και άμα τις πουλήσει και πάθει κάτι μια, σε παραπέμπει στο εργοστάσιο, ή τη στέλνει αυτός στο εργοστάσιο. Δε θα σου δώσει άμεσα άλλη, καινούρια. Την δική σου επισκευασμένη παίρνεις. Αυτά τα γνωρίζουμε κι από άλλα προϊόντα.


Τέλος πάντων, ο Αρκάς έχει ότι χρειάζεται και ας προχωρήσει όπως νομίζει.

forester
12-10-2012, 23:52
συγνωμη Θεωδορη αν εκανα κατι που κατα την γνωμη σου δεν ηταν σοστω
υποψη οτι στην Κυπρο το συγκεκρημενο συστημα με την εγκατασταση ειναι κοντα στα 800 ευρω +φπα + 30 ευρω τον μηνα εξωδα ελεχου,παρακολουθησης

πανο στο ΗΡ2 η σε οπια αλλη μηχανη τη σεταρησμα να θελη ? ουτε πορτες να ανηγου εχου ουτε ποσο φρενο η κγαζη ανηγη καπιος για να ελεχου την καταναλοση της μηχανης οποτα το ζητουμενω εναι να ξερη ο ιδιοκτητης που ειναι η μηχανη οταν αντηληφθη οτι εκανε φτερα

για το θεμα εγκυησης δεν το συζητησα ομως πολυ απλα μπωρη καπιος να μηληση την δευτερα κε να του πουν ,θελω να πηστευω πος συγουρα πρεπη να εχει
δεν νομηζω να πρεπη να το στηλη καπιος στην Λιθουανια αφου απο την ΕΛΛΑΔΑ το αγωρασε

η εγκατασταση βαση τον λεγομενο του κυριου Κατσανου ειναι πολυ απλη ke υπαρχη κε εχηριδιο εγκαταστασης εξαλου ολοι μας μονοι με ακομη ενα δυο φυλους σχεδο κανουμε της δουλιες στης μηχανες μας ιδικα αυτοι που εχου BMW


Αν είχες κάνει ακριβώς τα ίδια, ΠΡΙΝ μάθεις για τη συγκεκριμένη συσκευή από τον Αθανασουλόπουλο, θα ήσουν μια χαρά.
Αλλά έτσι όπως το κάνεις, μοιάζει σαν να λες:" το βρήκα φτηνότερο, άρα ο άλλος σας ρίχνει".
Όσο ωμά φαίνεται, τόσο ωμά το λέω.

NLS
13-10-2012, 01:26
Εφόσον πάντως υπάρχει εγκατάσταση δεν είναι η διαφορά τρομερή.
Άντε να φτάσουμε τα 30 γιατί και εγώ μετράω και το ευρώ.

griv_gs
13-10-2012, 10:43
Για όλους το ευρώ έχει σημασία νομίζω.
Και επειδή εδώ είναι forum και όχι αγγελίες όπως έχει ξαναγραφτεί, ευχαριστώ τον giclas, που έψαξε και μας παρέθεσε μία άλλη άποψη.
Δεν προσβάλει κανέναν θεωρώ όταν αναφέρει ότι εκεί για παράδειγμα είναι πιο φτηνά. Νομίζω θετική είναι η συνεισφορά του στο θέμα για μένα.
Δεν δυσφήμησε τον φίλο σου Forester.
Ο καθένας ας αποφασίσει τι προτιμάει αφου πληροφορηθεί τι παρέχει ο κάθε πωλητής.
Απλά τα πράγματα.:cool:

forester
13-10-2012, 11:16
Για όλους το ευρώ έχει σημασία νομίζω.
Και επειδή εδώ είναι forum και όχι αγγελίες όπως έχει ξαναγραφτεί, ευχαριστώ τον giclas, που έψαξε και μας παρέθεσε μία άλλη άποψη.
Δεν προσβάλει κανέναν θεωρώ όταν αναφέρει ότι εκεί για παράδειγμα είναι πιο φτηνά. Νομίζω θετική είναι η συνεισφορά του στο θέμα για μένα.
Δεν δυσφήμησε τον φίλο σου Forester.
Ο καθένας ας αποφασίσει τι προτιμάει αφου πληροφορηθεί τι παρέχει ο κάθε πωλητής.
Απλά τα πράγματα.:cool:


Διάβασε προσεκτικά όλο το θέμα και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Εγώ δεν έχω πρόβλημα με την ερευνα. Στο πλαίσιο αυτής, παρέθεσα και την εν λόγω επιλογή. Είναι όμως λάθος να συγκρίνουμε ΜΟΝΟ την τιμή του προϊόντος, αφήνοντας στην άκρη όλα τα άλλα (τοποθέτηση, σετάρισμα, λογισμικό παρακολούθησης , υποστήριξη για πάντα, κάλυψη εγγύησης άμεσα με αντικατάσταση επί τόπου της συσκευής και τόσα άλλα...).
Εδώ λοιπόν δεν παρουσιάστηκε κάποια άλλη άποψη, αλλά το ίδιο προϊόν σε χαμηλότερη τιμή χωρίς καμία υπηρεσία υποστήριξης!!!!!
Δε μίλησα για δυσφήμιση. Για ανόμια και ανούσια σύγκριση μιλάω εδώ και κάμποσα ποστ.....
Σαφώς υπάρχει και καλύτερη τιμή και χειρότερη. Το θέμα είναι τι αγοράζεις σε κάθε πρίπτωση....
Δε μιλάμε για ένα μπουφάν, ας πούμε, που το πήρες, το φόρεσες και όλα καλά. Θα το φοράς μέχρι να το βαρεθείς ή μέχρι να λιώσει και τέλος.
Μιλάμε για κάτι που το βάζεις στη μηχανή ή στο αυτοκίνητό σου και περιμένεις να δουλεύει ΠΑΝΤΑ ΟΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ, προκειμένου να το βρεις πάλι, αν στο βουτήξουν.

Αν λοιπόν ο φίλος έγραφε:"βρήκα το τάδε μαραφέτι στο τάδε μαγαζί, πιο φτηνά μεν, σκέτο δε", δε θα υπήρχε αντίλογος εκ μέρους μου!


Αν κάποιος θέλει να το βάλει και να νομίζει ότι δουλεύει ΟΚ. Ας το πάρει 30€ πιο φτηνά.
Άλλωστε ο Δημήτρης προσφέρθηκε να βοηθήσει στο σετάρισμα οποιασδήποτε συσκευής, ασχέτως από ποιον προέρχεται;)



Στο τελευταίο ασφαλώς και συμφωνώ, όμως πρέπει να είναι ξεκάθαρο εξ αρχής, από αυτόν που το προτείνει, κι όχι να χρειάζεται παρέμβαση...

NLS
13-10-2012, 12:31
Εγώ είμαι με τον griv. Ο καθένας βλέπει και συμπεραίνει.

Σε κάποιους η τοποθέτηση δεν λέει τίποτα. Πχ. αν το πάρει ο Alkinoos θα το βάλει μόνος του.
Σε κάποιους η εγγύηση δεν είναι μεγάλο άγχος στο μυαλό τους. Πιστεύουν ότι δεν θα χαλάσει ή αν χαλάσει δεν πειράζει να περιμένω ένα μήνα, χρόνια το είχα χωρίς κλπ.
Τώρα τα περί custom firmware κλπ. επίσης είναι θέμα πως θα το δει κανείς. Εγώ που είμαι της πληροφορικής το ακούω με επιφύλαξη. Ίσως τα παιδιά έδωσαν ιδέες που μπήκαν σε ΝΕΟΤΕΡΑ firmware, όχι σε... ειδικά για αυτούς. Δεν ξέρω όμως.
Απλά εννοώ ότι ο καθένας έχει δικιά του ζυγαριά.

Ο giclas πέρα από τη δυσκολία να τον διαβάσει κανείς, πράγματι μπορεί κάποιος να εκλάβει ότι έβγαλε ένα στυλ "βρε μπας και μας κοροϊδεύεις;". Ε οκ, δεν το έκανε επειδή αυτό ήθελε να κάνει, αλλά του βγήκε πιστεύω. Δεν σημαίνει ότι πέρασε σε εμάς. Απλώς κρατάμε αυτά που βρήκε και τα βάζουμε στη ζυγαριά.

Προσωπικά μου διαμόρφωσε την εξής άποψη (και τελικά καλά... μου έκανε): Εγώ εμμένω στην εκδήλωση ενδιαφέροντος προς τον... αρχικό πωλητή (που καλό θα ήταν να αναφέρεις τη σχέση σου μαζί του αφού τον έχεις στην υπογραφή σου), αλλά μόνο όταν επιτευχθεί η μεγαλύτερη έκπτωση (αυτή που θα δωθεί αν έρθουν 30 άτομα) με όποιο τρόπο επιτευχθεί - ακόμα και αν τη δώσει μόνο σε εμένα που λέει ο λόγος (αυτό το έγραψα και γιατί... ισχύει όπως το λέω και γιατί αντίθετα από την καμιά φορά πλασματική συναδελφικότητα, εγώ κατανοώ ότι είμαστε σε μια ζούγκλα).

Αυτά.

Α! Μια και είπα για εγγύηση, δεν είδα αναφέρθηκε η διάρκεια της; Είναι δυο χρόνια φυσικά ε;

deros
13-10-2012, 12:47
Επειδή ο πωλητής με τα of road τα λέει λίγο μπερδεμένα και στα Αγγλικά. Μήπως μπορεί κάποιος να βάλει τα χαρακτηριστικά στα Ελληνικά και να συμαζέψει τα ποσταρίσματα σε ένα;;;
Δηλαδή ο κάθε τύπος με αυτά τα χαρακτηριστικά (στα Ελληνικά) και κάνει τόσα γιούρα. Μαζί συμπεριλαμβάνεται η απόδειξη, η τοποθέτηση, η εγγύηση, και οι αναβαθμίσεις;;;; Και οτι άλλο προσφέρει.
Γιατί μέσα σε τόσες απαντήσεις σε μια μια ερώτηση, έχουμε χάσει τη μπάλα.:cr13::cr13::cr13:

deros
13-10-2012, 12:49
Εμένα θα με ενδιέφεραν 2 κομάτια αλλά τελικά δεν έχω καταλάβει πια μου χρειάζονται:confused:

forester
13-10-2012, 13:24
ΟΚ αντιληπτό και δίκαιο, αναφρόμενος σε NLS & dero.
1. Το offroadteam, είναι αθλητικό σωματείο και διοργανώνει αγώνες και events για 4Χ4, μοτο, quad κλπ, κυρίως Rally Raids & Trail Rides.
Η σχέση μου μαζί του είναι σχέση συνεργασίας στο πλαίσιο των παραπάνω διοργανώσεων, ως υπεύθυνος ασφαλείας, οδηγός ασθενοφόρου 4Χ4, κριτής , χρονομέτρης και τεχνικός έφορος ανάλογα με την περίπτωση και τις ανάγκες.

2. όλα θα μαζευτούν σε ένα νέο ποστ, με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κάθε μοντέλου , τιμές κλπ.


Λίγη υπομονή και όλα θα γίνουν;)

mangs1200
13-10-2012, 13:45
http://www.teltonika.lt/en/pages/view/?id=1021



FM1100
The smallest FM we've ever made
Car tracking
Parametrized operation (acquire & send)
Integrated scenarios
• Green driving (ratings of acceleration, breaking, cornering)
• Overspeeding
• Authorized driving (50 iButton keys)
• Immobilizer





Ξέρει κάποιος τι σημαίνουν τα παραπάνω;;;Όχι σε ακριβή μετάφραση αλλά πρακτικά τι κάνουν;;;;; Σόρυ ρε παιδιά αλλά δεν είμαι μπασμένος στα βαθιά ηλεκτρονικά:o:o:o
Και κάτι άλλο. Θα έχουμε δυο ιμομπιλάιζερ;;;; Δηλαδή πως μπορεί η συσκευή να κόβει την ανάφλεξη η κάτι άλλο;;;;

forester
13-10-2012, 15:05
Είναι δυνατότητες του συστήματος , δηλαδή:

Car tracking : παρακολούθηση του οχήματος και αποστολή διαδοχικών σημείων που βρίσκεται. έτσι σε βλέπει όποιος θέλεις εσύ, όταν είσαι μια βόλτα, εκδρομή κλπ, στο pc ή στο smart phone. Επίσης έχεις ειδοποίηση και παρακολούθηση του οχήματος, αν αυτό κλαπεί και μετακινηθεί με οποιονδήποτε τρόπο (κινηθεί αυτόνομα, ή μεταφερθεί φορτωμένο) και αυτό είναι η σημαντική δουλειά που μας ενδιαφέρει.


Parametrized operation (acquire & send) :παραμετροποίηση λειτουργίας αποστολής μυνημάτων sms, και λήψεις από το δορυφόρο
Integrated scenarios
• Green driving (ratings of acceleration, breaking, cornering)
• Overspeeding
• Authorized driving (50 iButton keys)

Όλα τα παραπάνω αφορούν σε "συναγερμούς" όταν ξεπερνάς κάποια όρια ταχύτητας, στριψίματος κλπ., με σκοπό την τήρηση κανόνων ασφαλούς οδήγησης και οικονομίας. Έχει να κάνει με εταιρικά αυτοκίνητα που τα οδηγούν διάφοροι, όπως να 'ναι κλπ. Ή όταν παίρνει το αυτοκίνητο ή τη μηχανή ο γιος σου, ας πούμε.

• Immobilizer

Ειδικά αυτό με το immobilizer πρέπει να διευκρινιστεί!
Χωρίς να εμπλακώ με τεχνικά κλπ λεπτομέρειες, αυτό που ενδιαφέρει είναι ότι για να εγκατασταθεί αυτή η λειτουργία πρέπει να πάει η μηχανή σε ηλεκτρολόγο. Σαφώς δεν περιλαμβάνεται στην τοποθέτηση. Δεν μπορώ να γνωρίζω το κόστος, αλλά και τη συμβατότητα του συστήματος με τα ηλεκτρικά της GS. Εδώ έχουν γραφεί τόσα και τόσα σε σχέση συναγερμούς κλπ.
Σε άλλες μηχανές ή και αυτοκίνητα θα έμπαινε, ίσως πιο εύκολα. Υπάρχουν και οχήματα χωρίς immobilizer από το εργοστάσιο...

Doc_
16-10-2012, 02:42
Σόρρυ για την απουσία,

Ανακεφαλαίωση αύριο!

Doc_
16-10-2012, 19:33
Προσφορά για ομαδική Παραγγελία

Teltonika FM 1100
Διαστάσεις 5,5 X 5,5 X 1,5cm



Ο FM1100 σταθερός χωρίς μπαταρία και εξωτερικές κεραίες GPS και GSM


Αρχική τιμή: 195€
Για τα μέλη του forum 10% 175€. Για ομαδική παραγγελία άνω των 20 συσκευών: 20% 156€
Για περισσότερες από 30 συσκευές έκπτωση 25%, δηλαδή 146€

FM1100
Ο μικρότερος tracker ειδικά για αυτοκίνητα
Παραμετροποίηση με διάφορα σενάρια
• Πράσινη οδήγηση (επιτάχυνση, φρενάρισμα, στρίψιμο)
• Υπερβολική ταχύτητα
• Authorized driving (50 iButton keys)
• Immobilizer

Online tracking
Χαμηλή κατανάλωση σε deep sleep mode
FM1100 | Teltonika (http://www.teltonika.lt/en/pages/view/?id=1021)
http://www.teltonika.lt/uploads/docs...lyer_v1_04.pdf (http://www.teltonika.lt/uploads/docs/FM1100_Flyer_v1_04.pdf)


Teltonika FM 3200
Διαστάσεις 5,5 X 7 X 1,5cm


Ο FM3200 σταθερός με μπαταρία και εξωτερική κεραία GPS και εσωτερική GSM μεγαλύτερος σε όγκο απο τον 1100.


Αρχική τιμή: 220€
Για τα μέλη του forum 10% 198€. Για ομαδική παραγγελία άνω των 20 συσκευών: 20% 176€
Για περισσότερες από 30 συσκευές έκπτωση 25%, δηλαδή 166€


FM3200 | Teltonika (http://www.teltonika.lt/en/pages/view/?id=973)
http://www.teltonika.lt/uploads/docs/EN_FM3200_new.pdf


1. Ασφάλεια - παρακολούθηση
2. Παραμετροποίηση
3. Κουμπί ALARM
4. Online παρακολούθηση
5. Όρια - Geo-fence
6. Σένσορας κίνησης
7. Χαμηλή κατανάλωση σε sleep mode
8. Εσωτερική μπαταρία για backup
FM3200 is light terminal with GPS and GSM connectivity, which is able to get device coordinates and other data and transfer them via GSM network. This device is perfectly suitable for applications where location acquirement of remote objects is needed. So you can track your remote objects (trucks, cars, ships etc) quickly and easily.
FM3200 μπορεί να συνδεθεί με διάφορες παραμέτρους του οχήματος, και να κρατάει δεδομένα για πόρτες, φώτα, κινητήρα, ρεζερβουάρ κτλ.
Αν χαθεί η σύνδεση GPRS, μπορεί να αποθηκεύσει έως και 15000 σημεία και να τα επαναφέρει όταν ξαναβρεί σύνδεση GPRS. Έτσι, δεν χάνονται στοιχεία.


TECHNICAL DETAILS
GSM
· Dual-Band 900/1800 MHz
· GPRS class 10 (up to 85,6 kbps)
· SMS (text/data)
· GPS
· NMEA, GGA, GGL, GSA, GSV, RMC, WGS-84 protocol compatible
· 50 channel GPS receiver
· -160dBm sensitivity
· Interface
·
· Inputs:
o 2 digital inputs(for door opening monitoring, panic button or other digital sensors)
o 2 pins for power supply can measure vehicle battery voltage (analog) and (in most cases) engine start (generated higher voltage on vehicle's battery)
o Virtual (Data) inputs:
§ driven distance (GPS odometer);
§ vehicle speed monitoring
· 2 Digital Outputs
· Power supply +10V...+30V
· 3 Status LEDs
· USB Port
· Configuration and firmware upload
· Internal GSM antenna
· External GPS antenna
·
FEATURES
· GPS and I/O data acquisition
· Real Time tracking
· Smart algorithm of data acquisition (time, distance and event based)
· Sending acquired data via GPRS (TCP/IP and UDP/IP protocols)
· Smart algorithm of GPRS connections (GPRS traffic saving)
· Operating in roaming networks (preferred GSM providers list)
· Events on I/O detection and sending via GPRS or SMS
· Scheduled 24 coordinates SMS sending
· 5 geofence zones (rectangular or circle)
· Sleep mode (saving vehicle's accumulators)
· Internal NiMh 300 mAh backup rechargeable battery
· OTA (firmware updating via GPRS)
· Motion sensor
· Small and easy to mount case
· Applications
· Security
· Track and trace
· Road assitance
· Toll collect
· Insurance


Teltonika GH 3000
GH3000 9,2 X 4,4 X 1,8cm

O GH3000 είναι personal tracker - φορητός


Αρχική τιμή: 199€
Για τα μέλη του forum 10% 180€. Για ομαδική παραγγελία άνω των 20 συσκευών: 20% 160€
Για περισσότερες από 30 συσκευές έκπτωση 25%, δηλαδή 150€

Handheld GPS/GSM Tracker GH3000 | Teltonika (http://www.teltonika.lt/en/pages/view/?id=982)
http://www.teltonika.lt/uploads/docs...00_0.2_EN_.pdf (http://www.teltonika.lt/uploads/docs/Flyer_GH3000_0.2_EN_.pdf)
http://www.teltonika.lt/uploads/docs...nual_2.06_.pdf (http://www.teltonika.lt/uploads/docs/GH3000_Quick_Start_Manual_2.06_.pdf)


Applications:
Outdoor safety for elderly people
Lone worker protection (Man Down function)
Children protection
Asset security
Advantages:
Man down function: movement sensor for fall detection and power saving
Alarm button for data and voice transmission
Voice calls
Loudspeaker
Polygonal Geofence zones
Parking function
Silent call
Modem emulation
Remote control by SMS
General information:
GPS Sensitivity -160dBm, 50-channels
Dual-band (optional)
Internal memory 1Mb
Micro USB connector
Five keys for a function execution
Recomended operating temperature 0 up to 50C
Storage temperature -20 up to 60C
Three LED indicators for device status indication
Weight 80g
Battery 1050mAh (Li-ion)
Dimensions 92x44x18
Sending acquired data via GPRS (TCP/IP and UDP/IP protocols)
Accessories (optional):
12V to 5V Car charger
230V to 5V charger
Neck trap
Quick start user‘s manual
CD with track assistant software and drivers
USB-micro USB data cable
Mini screw for cover fixing

Η προσφορά της My-Track είναι σε μια λογικότατη και καθόλα νομότυπη τιμή που περιλαμβάβει:
- τους φόρους ΦΠΑ κτλ,
- τα μεταφορικά,
- Την τοποθέτηση
- Την εγγύηση ΑΜΕΣΗΣ αντικατάστασης για ένα έτος
- Το ειδικό σετάρισμα στον καθένα ή ομαδικά στο πρόγραμμα παρακολούθησης - και σαφώς την software υποστήριξη της My-Track και των (μοτοσυκλετιστών) ανθρώπων της

ΟΜΩΣ: Για να πετύχουμε αυτές τις τιμές, και εάν θέλετε απόδειξη, πρέπει να κόψω τιμολόγιο. Δυστυχώς δεν έχω ταμειακή μηχανή για να κόψω αποδείξεις λιανικής. Εκτός αν τα πουλήσω σε κάποιον ηλεκτρολόγο και σας κόψει αυτός αποδείξεις λιανικής!


ΔΕΝ περιλαμβάνει εξειδικευμένη παραμετροποίηση και συνδεσμολογία με immobilizer, διακόπτες μηχανής, φώτα, κόρνες κτλ.

Θέλω να είμαι σωστός επαγγελματίας και να μπορώ να σας ανταποδώσω με τον καλύτερο τρόπο αυτό που θα πληρώσετε, και να έχει και σαφώς εμπορικό ενδιαφέρον και για την εταιρία μου.

Παραμένουμε στην διάθεσή σας είτε για την ομαδική ή ατομική παραγγελία.

Σε κάθε περίπτωση, η My-Track κι εγώ προσωπικά, θα είμαστε στην διάθεσή σας για ταχνική βοήθεια - υποστήριξη, να σας βοηθήσουμε όσο θέλετε στο να τοποθετήσετε, σετάρετε, εκπαιδευτείτε, και να λύσετε κάθε πρόβλημα στους trackers της Teltonika που θα προμηθευτείτε από οποιονδήποτε πωλητή.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας,

Με εκτίμηση,

NLS
16-10-2012, 19:56
Μια ερώτηση μόνο.
Άμεση αντικατάσταση ένα χρόνο οκ δεκτό.
Εγγύηση;
(και για να μην το κάνω ερώτηση παγίδα, να θυμίσω ότι η ΕΕ υποχρεώνει για τουλάχιστον διετείς εγγυήσεις)

vasorfa
17-10-2012, 08:37
Αν καταλαβα καλα εγγύηση 2 χρόνια (ετσι και αλλιως βάση ευρωπαικής οδηγίας)
και άμεση αντικατασταση για τον πρώτο χρόνο(επίσης λογικό μου ακούγετε)

platon
17-10-2012, 09:28
Σχετικά με το software, θα μας δωθεί κάτι αντίστοιχο με αυτό που τρέχει η mytrack στο site της ώστε όποιος επιθυμεί να το εγκαταστήσει μόνος του ?
Υπάρχει κάποια άλλη stand alone εφαρμογή ?

Doc_
17-10-2012, 21:18
Σχετικά με το software, θα μας δωθεί κάτι αντίστοιχο με αυτό που τρέχει η mytrack στο site της ώστε όποιος επιθυμεί να το εγκαταστήσει μόνος του ?
Υπάρχει κάποια άλλη stand alone εφαρμογή ?

Η εφαρμογή της MyTrack είναι για fleet Managment.
Ναι, υπάρχει άλλη εφαρμογή!
Δεν χρειάζεται εγκατάσταση, κανένα πρόγραμμα!
Έχεις κωδικούς και μπαίνεις σε ειδική ιστοσελίδα.

Doc_
17-10-2012, 22:31
Τεχνικά στα Ελληνικά:

FM100
Τεχνικά Χαρακτηριστικά
GSM


Quad-band 900/1800 MHz - 850/1900MHz
GPRS class 10 (up to 85,6 kbps)
SMS (text/data)

GPS


Είναι συμβατό με τα εξής πρωτόκολλα: NMEA, GGA, GGL, GSA, GSV, RMC, WGS-84
Δέκτης με περισσότερα από 50 κανάλια GPS
Ευαισθησία: όχι μικρότερη από -160dBm

Διασύνδεση


1 ψηφιακή είσοδο αποκλειστικά για την παρακολούθηση της κατάστασης ανάφλεξης
2 Ψηφιακές Εισόδους
1 Αναλογική Είσοδο (φάσμα 10v ή 30v)
2 Ψηφιακές Εξόδους
Τροφοδοσία +10V...+30V DC
2 Status LEDs
θύρα USB
Configuration and firmware upload
Εσωτερική κεραία GSM(SMA connector)
Εξωτερική κεραία GPS (MCX connector)






Το FM1100 είναι ένα ελαφρύ τερματικό GPS/GSM το οποίο μπορεί να μπορεί να αποστείλει τις συντεταγμένες GPS μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας GSM/GPRS. Η συσκευή αυτή είναι κατάλληλη για γρήγορο και εύκολο εντοπισμό της θέσης αυτοκινήτων, φορτηγών,πλοίων κλπ.
Το FM1100 επίσης μπορεί μέσω αισθητήρων να καταγράφει και αποστέλλει την κατάσταση διαφόρων υποσυστημάτων όπως κινητήρας, θύρες φορτηγών κλπ.
Σε περίπτωση απώλειας της GSM σύνδεσης το FM1100 έχει τη δυνατότητα να αποθηκεύσει μέχρι και 8000 συντεταγμένες και μόλις πραγματοποιηθεί η επανασύνδεση της συσκευής στο δίκτυο της κινητής τηλεφωνίας να στείλει τα αποθηκευμένα δεδομένα μέσω GPRS. Έτσι δεν πρόκειται να έχετε απώλεια δεδομένων (συντεταγμένες οχήματος, αισθητήρες δεδομένων κλπ).
Η λειτουργία των συστημάτων Διαχείρισης Στόλου (Fleet Management) επιτρέπει στις εταιρείες, η δραστηριότητα των οποίων βασίζεται σε μεταφορές, να ελαχιστοποιήσουν τους κινδύνους που συνδέονται με τις επενδύσεις των οχημάτων, τη βελτίωση της αποτελεσματικότητας, της παραγωγικότητας και τη μείωση του συνολικού κόστους μεταφοράς τους. Επίσης, δίνει τη δυνατότητα στις εταιρείες να αποκτήσουν τον έλεγχο της διαδικασίας διανομής, που περιλαμβάνει τις παραδόσεις των πελατών, των οχημάτων και οδηγών.
Βασικά χαρακτηριστικά του AVL τερματικού:


Ασφάλεια / παρακολούθηση αυτοκινήτου
Λειτουργία μέσω παραμέτρων (λήψη & αποστολή)
Πράσινη οδήγηση (αξιολόγηση της επιτάχυνσης, του φρεναρίσματος, των στροφών)
Online παρακολούθηση
Γεωφράχτης (geofence)
Αισθητήρας κίνησης
Χαμηλή κατανάλωση ενέργειας όταν είναι σε κατάσταση αναμονής.


Δυνατότητες


GPS and I/O data acquisition
Παρακολούθηση σε πραγματικό χρόνο
Δυνατότητα σύνδεσης εξωτερικών αισθητήρων
Έξυπνος αλγόριθμος για την λήψη δεδομένων (ώρα, απόσταση, γωνία και βάσει συμβάντων)
Αποστολή δεδομένων μέσω GPRS (πρωτόκολλα TCP/IP και UDP/IP)
Έξυπνος αλγόριθμος για συνδέσεις GPRS (εξοικονόμηση κίνησης GPRS)
Λειτουργία σε δίκτυα περιαγωγής (roaming - λίστα με προτεινόμενους παροχείς GSM)
Εντοπισμός συμβάντων στις Ι/Ο συσκευές και αποστολή αυτόν μέσω GPRS ή SMS
Προγραμματισμένη αποστολή 24 συντεταγμένων μέσω SMS
ορισμός μέχρι 5 γεωγραφικών ζωνών επιτήρησης (geofence zones - ορθογώνιες ή κυκλικές)
Κατάσταση αναμονής (εξοικονόμηση ενέργειας οχήματος)
FOTA (firmware updating via GPRS)
Αισθητήρες κίνησης
Πολύ μικρό κουτί εύκολο στη τοποθέτηση
Καταγραφή σε πραγματικό χρόνο
Λίστα εξουσιοδοτημένων αριθμών για λήψη εντολών.
Προηγμένη ανίχνευση υπερβολικής ταχύτητας
Αναγνωριστικό οδηγού (1-Wire ® iButton ID κλειδί)
Ελεγχος συμπεριφοράς αυτοκινήτου (επιταχύνσεις, επιβραδύνσεις και στροφές) για την ελαχιστοποίηση της εκμετάλλευσης του οχήματος

Εφαρμογές


Ασφάλεια
Παρακολούθηση και καταγραφή
Οδική βοήθεια

FM3200


Τεχνικές Προδιαγραφές
GSM


Dual-band 900/1800 MHz
GPRS class 10 (up to 85,6 kbps)
SMS (text/data)

GPS


Συμβατό με τα πρωτόκολλα NMEA, GGA, GGL, GSA, GSV, RMC, WGS-84
Δέκτης με περισσότερα από 49 κανάλια GPS
Ευαισθησία: όχι μικρότερη από -160dBm
Ακρίβεια: < 3 m CEP

Interface


2 Ψηφιακές Εισόδους
2 Ψηφιακές Εξόδους
Τροφοδοσία +10V...+30V
3 Status LEDs
θύρα USB
Configuration and firmware upload
Εσωτερική κεραία GSM
Εξωτερική κεραία GPS





Το FM3200 είναι ένα ελαφρύ τερματικό GPS/GSM το οποίο μπορεί να μπορεί να αποστείλει τις συντεταγμένες GPS μέσω του δικτύου κινητής τηλεφωνίας GSM/GPRS. Η συσκευή αυτή είναι κατάλληλη για γρήγορο και εύκολο εντοπισμό της θέσης αυτοκινήτων, φορτηγών, πλοίων κλπ.
Το FM3200 επίσης μπορεί μέσω αισθητήρων να καταγράφει και αποστέλλει την κατάσταση διαφόρων υποσυστημάτων όπως κινητήρας, θύρες φορτηγών κλπ.
Σε περίπτωση απώλειας της GSM σύνδεσης το FM3200 έχει τη δυνατότητα να αποθηκεύσει μέχρι και 15000 συντεταγμένες και μόλις πραγματοποιηθεί η επανασύνδεση της συσκευής στο δίκτυο της κινητής τηλεφωνίας να στείλει τα αποθηκευμένα δεδομένα μέσω GPRS. Έτσι δεν πρόκειται να έχετε απώλεια δεδομένων (συντεταγμένες οχήματος, αισθητήρες δεδομένων κλπ).
Η λειτουργία των συστημάτων Διαχείρισης Στόλου (Fleet Management) επιτρέπει στις εταιρείες, η δραστηριότητα των οποίων βασίζεται σε μεταφορές, να ελαχιστοποιήσουν τους κινδύνους που συνδέονται με τις επενδύσεις των οχημάτων, τη βελτίωση της αποτελεσματικότητας, της παραγωγικότητας και τη μείωση του συνολικού κόστους μεταφοράς τους. Επίσης, δίνει τη δυνατότητα στις εταιρείες να αποκτήσουν τον έλεγχο της διαδικασίας διανομής, που περιλαμβάνει τις παραδόσεις των πελατών, των οχημάτων και οδηγών.
Βασικά χαρακτηριστικά του AVL τερματικού:


Ασφάλεια / παρακολούθηση αυτοκινήτου
Λειτουργία μέσω παραμέτρων (λήψη & αποστολή)
Κουμπί ALARM (2 εισόδους)
Online παρακολούθηση
Γεωφράχτης (geofence)
Αισθητήρας κίνησης
Χαμηλή κατανάλωση ενέργειας όταν είναι σε κατάσταση αναμονής.
Εσωτερική Επαναφορτιζόμενη Μπαταρία.



Δυνατότητες


GPS and I/O data acquisition
Παρακολούθηση σε πραγματικό χρόνο
Δυνατότητα σύνδεσης εξωτερικών αισθητήρων
Έξυπνος αλγόριθμος για την λήψη δεδομένων (ώρα, απόσταση, γωνία και βάσει συμβάντων)
Αποστολή δεδομένων μέσω GPRS (πρωτόκολλα TCP/IP και UDP/IP)
Έξυπνος αλγόριθμος για συνδέσεις GPRS (εξοικονόμηση κίνησης GPRS)
Λειτουργία σε δίκτυα περιαγωγής (roaming - λίστα με προτεινόμενους παροχείς GSM)
Εντοπισμός συμβάντων στις εισόδους.εξόδους και αποστολή μέσω GPRS ή SMS
Προγραμματισμένη αποστολή 24 συντεταγμένων μέσω SMS
ορισμός μέχρι 5 γεωγραφικών ζωνών επιτήρησης (geofence zones - ορθογώνιες ή κυκλικές)
Κατάσταση αναμονής - Sleep Mode (εξοικονόμηση ενέργειας οχήματος)
FOTA (firmware updating via GPRS)
Αισθητήρες κίνησης
Εσωτερική NiMh 300 mAh backup επαναφωρτιζόμενη μπαταρία
Πολύ μικρό κουτί εύκολο στη τοποθέτηση
Καταγραφή σε πραγματικό χρόνο
Λίστα εξουσιοδοτημένων αριθμών για λήψη εντολών.

Εφαρμογές


Ασφάλεια
Παρακολούθηση και καταγραφή
Οδική βοήθεια

GH 3000


Γενικές πληροφορίες:


Ευαισθησία GPS: -160dBm, 50-καναλιών
Dual-band (προαιρετικά)
Εσωτερική μνήμη 1Mb
Υποδοχή micro USB
Πέντε κλειδιά για την εκτέλεση λειτουργία
Συνιστώμενη θερμοκρασία λειτουργίας 0 έως 50C
Αποθήκευση θερμοκρασίας -20 έως 60C
Τρεις ενδείξεις LED για ένδειξη κατάστασης συσκευής
βάρος 80g
Μπαταρία 1050mAh (Li-ion)
διαστάσεις 92x44x18
Αποστολή στοιχείων που αποκτήθηκαν μέσω GPRS (TCP / IP και UDP / IP)



To GH3000 είναι μία πολύ απλή στη χρήση και προγραματισμό συσκευή που συνδυάζει το GPS και τα GSM δίκτυα επικοινωνιών.Η συσκευή αυτή είναι κατάλληλη για τον εντοπισμό απομακρυσμένων ατόμων ή αντικειμένων.


Προστατέψτε τα παιδιά σας.
Φροντίστε τα κατοικίδια ζώα σας.
Έρευνα και διάσωση.
Προστατέψτε τις ενοικιασμένες συσκευές σας.
Διαχειριστείτε και ασφαλίστε το στόλο και το εργατικό δυναμικό σας.

Γενικές πληροφορίες:


Ευαισθησία GPS: -160dBm, 50-καναλιών
Dual-band (προαιρετικά)
Εσωτερική μνήμη 1Mb
Υποδοχή micro USB
Πέντε κλειδιά για την εκτέλεση λειτουργία
Συνιστώμενη θερμοκρασία λειτουργίας 0 έως 50C
Αποθήκευση θερμοκρασίας -20 έως 60C
Τρεις ενδείξεις LED για ένδειξη κατάστασης συσκευής
βάρος 80g
Μπαταρία 1050mAh (Li-ion)
διαστάσεις 92x44x18
Αποστολή στοιχείων που αποκτήθηκαν μέσω GPRS (TCP / IP και UDP / IP)

Πλεονεκτήματα:


Man down function: movement sensor for fall detection and power saving
Alarm button for data and voice transmission
Voice calls
Mεγάφωνο
Polygonal Geofence zones
Parking function
Silent call
Modem emulation
Απομακρυσμένος έλεγχος με SMS

Accessories:


230V to 5V Φορτιστής
Λουράκι λαιμού
Καλώδιο USB-micro USB data
Μίνι κατσαβίδι

Doc_
17-10-2012, 22:43
Μια ερώτηση μόνο.
Άμεση αντικατάσταση ένα χρόνο οκ δεκτό.
Εγγύηση;
(και για να μην το κάνω ερώτηση παγίδα, να θυμίσω ότι η ΕΕ υποχρεώνει για τουλάχιστον διετείς εγγυήσεις)

Αν καταλαβα καλα εγγύηση 2 χρόνια (ετσι και αλλιως βάση ευρωπαικής οδηγίας)
και άμεση αντικατασταση για τον πρώτο χρόνο(επίσης λογικό μου ακούγετε)

Νομίζω ότι ήμουν σαφής παραπάνω, αλλά σας παραθέτω και αναλυτικά τους όρους της εγγύησης:

Εγγύηση 12 μήνες


H MyTrack σας προσφέρει εγγύηση 12μηνών από την ημερομηνία αγοράς σε όλα τα προϊόντα της σύμφωνα με τους ισχύοντες νόμους υπέρ των καταναλωτών. Σε περίπτωση που ο κατασκευαστής παρέχει εγγύηση μεγαλύτερης διάρκειας, τότε και η εγγύηση επεκτείνεται αυτόματα στο χρόνο εγγύησης του κατασκευαστή.


ΟΡΟΙ ΕΓΓΥΗΣΗΣ


H MyTrack εγγυάται ότι σύμφωνα με την εγγύηση οι συσκευές λειτουργούν άριστα και σύμφωνα με τις προδιαγραφές των κατασκευαστών ή των συναρμολογητών τους.
Η εγγύηση ισχύει από την ημερομηνία που αναφέρεται στην νόμιμη απόδειξη αγοράς.
Η εγγύηση ισχύει μόνο με την επίδειξη της νόμιμης απόδειξης αγοράς.
Κατά τη διάρκεια της εγγύησης η MyTrack θα επισκευάσει το προβληματικό προϊόν, αναλαμβάνοντας το κόστος των ανταλλακτικών που τυχόν θα απαιτηθούν. Η επισκευή θα γίνεται στις τεχνικές εγκαταστάσεις της MyTrackή στην κατασκευάστρια εταιρία.
Σε περίπτωση αδυναμίας επισκευής του ελαττωματικού προϊόντος της MyTrack αντικαθιστά το ελαττωματικό προϊόν με άλλο ίδιο ή αντίστοιχων τεχνικών προδιαγραφών.
Ο τρόπος και τα έξοδα μεταφοράς από και προς την MyTrack καθώς και η ενδεχόμενη ασφάλιση των συσκευών είναι επιλογή και ευθύνη του πελάτη.
Ο χρόνος αποπεράτωσης της επισκευής των προϊόντων αποφασίζεται αποκλειστικά από την MyTrack.
Η επισκευή η αντικατάσταση του προϊόντος είναι στην απόλυτη επιλογή της MyTrack. Τα ανταλλακτικά ή προϊόντα που αντικαταστάθηκαν περιέχονται στην κυριότητα της.
Η παρούσα εγγύηση δεν καλύπτει τα αναλώσιμα μέρη των συσκευών και βλάβες υπαιτιότητας του αγοραστή (πχ. μπαταρίες, τροφοδοτικά, θήκες), ατύχημα με νερό η άλλο υγρό, χτυπήματα της συσκευής ή πέσιμο, καλώδια σύνδεσης, κεραίες, κλπ).


Η εγγύηση παύει αυτόματα να ισχύει στις παρακάτω περιπτώσεις:


Όταν το προϊόν υποστεί επέμβαση από μη εξουσιοδοτημένο από την MyTrack άτομο.
Όταν η βλάβη προέρχεται από ατύχημα, κακή συνδεσμολογία, πτώση, έκθεση σε ακραία επίπεδα θερμοκρασίας, υγρασίας, κραδασμού ή ρίψης υγρών.
Όταν το προϊόν υποβάλλεται σε φυσική ή ηλεκτρική καταπόνηση πέρα από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.
Όταν ο αριθμός κατασκευής ή τα διακριτικά σήματα της συσκευής έχουν αλλοιωθεί, αφαιρεθεί ή καταστραφεί.
Όταν το προϊόν χρησιμοποιείται σε περιβάλλον ή για χρήση που δεν προβλέπεται από το κατασκευαστή.
Όταν η βλάβη προέρχεται από χαλασμένη εγκατάσταση.
Όταν το πρόβλημα οφείλεται σε εγκατάσταση προγραμμάτων που μεταβάλλουν τα λειτουργικά χαρακτηριστικά της συσκευής.
Όταν δεν ακολουθούνται οι διαδικασίες συντήρησης του κατασκευαστή.
H MyTrack δεν φέρει καμία ευθύνη για τα αποθηκευμένα δεδομένα (data) στα μαγνητικά, μαγνητο-οπτικά ή οπτικά μέσα σε συστήματα καταγραφής κλειστού κυκλώματος καθώς και για οποιαδήποτε άμεση, έμμεση προσθετική ή αποθετική ζημιά προκύπτει από την απώλεια τους. Η ευθύνη φύλαξης και αποθήκευσης των δεδομένων αυτών ανήκει στον αγοραστή.

Από κει και πέρα, και λόγω της σχέσης με το forum και στα πλαίσια της προσφοράς μας προς τα μέλη, προσφέρουμε την ΑΜΕΣΗ αντικατάσταση με άλλη συσκευή, είτε άπαξ, είτε μέχρι να επισκευαστεί η δική σας.
Και αυτό γιατί λόγω της δουλειάς μας, μπορούμε να έχουμε σε stock ορισμένες συσκευές.

Υ.Γ. Στα ηλεκτρονικά, δεν ισχύει η 2ετής εγγύηση βάσει κοινοτικής οδηγίας. Ένα απλό παράδειγμα: ...iphone... :(
Εν πάσει περιπτώσει, θα ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα για επέκταση εγγύησης, και με τι όρους!;)

NLS
17-10-2012, 23:10
Όχι κάνεις λάθος και ναι κι όμως και το iPhone κάνει λάθος (!).
Δεν συμβαδίζει με την Ευρωπαϊκή οδηγία.
Τέσπα δεν σκοπεύω να χαλάσω το thread (και ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες), το σίγουρο είναι ότι αν κάτι μου πάθει σε 20 μήνες (όχι αυτό, οτιδήποτε), την εγγύηση μου θα την διεκδικήσω με όλα τα έννομα μέσα - και πίστεψε με από εδώ είναι το δίκιο. (ψάξε το)

Doc_
17-10-2012, 23:46
Όχι κάνεις λάθος και ναι κι όμως και το iPhone κάνει λάθος (!).
Δεν συμβαδίζει με την Ευρωπαϊκή οδηγία.
Τέσπα δεν σκοπεύω να χαλάσω το thread (και ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες), το σίγουρο είναι ότι αν κάτι μου πάθει σε 20 μήνες (όχι αυτό, οτιδήποτε), την εγγύηση μου θα την διεκδικήσω με όλα τα έννομα μέσα - και πίστεψε με από εδώ είναι το δίκιο. (ψάξε το)

Μακάρι να κάνω λάθος φίλε μου!

Όταν όμως μου χάλασε το iphone στον 13ο μήνα, δεν με κάλυψαν...

Αυτή την εγγύηση μου δίνουν, αυτή και κάτι παραπάνω σας δίνω.

Σε κάθε περίπτωση, δεν πρόκειται να αφήσω κανέναν πελάτη μου δυσαρεστημένο, κι αν σου χαλάσει στον 20ό μήνα, μπορώ να σε καλύψω μέχρι να επισκευαστεί το δικό σου, ακόμη ίσως και να στο αντικαταστήσω, αρκεί να μην το έχεις κάψει!!!:eek:

(και πάλι λόγω δικής μου επιλογής, όχι της κατασκευάστριας εταιρίας)

NLS
18-10-2012, 01:43
OK. Ο σκοπός μου ξαναλέω δεν είναι να επιτεθώ σε εσένα και στην πολιτική σου, απλά κάποια στιγμή πρέπει και εδώ "στο Ελλάντα" να πάρουμε και τα καλά αυτής της κας. που μας π*δάει, όχι μόνο τα κακά της.
Η Ευρωπαϊκή νομοθεσία μιλάει για 2 έτη. Μια και ανέφερες το iPhone έχει γίνει θέμα, ακριβώς αυτό το πράγμα. (δεν έχω παρακολουθήσει τι θα γίνει κλπ. όμως)

vasorfa
18-10-2012, 08:53
Νομίζω ότι ήμουν σαφής παραπάνω, αλλά σας παραθέτω και αναλυτικά τους όρους της εγγύησης:

Εγγύηση 12 μήνες


H MyTrack σας προσφέρει εγγύηση 12μηνών από την ημερομηνία αγοράς σε όλα τα προϊόντα της σύμφωνα με τους ισχύοντες νόμους υπέρ των καταναλωτών. Σε περίπτωση που ο κατασκευαστής παρέχει εγγύηση μεγαλύτερης διάρκειας, τότε και η εγγύηση επεκτείνεται αυτόματα στο χρόνο εγγύησης του κατασκευαστή.


ΟΡΟΙ ΕΓΓΥΗΣΗΣ


H MyTrack εγγυάται ότι σύμφωνα με την εγγύηση οι συσκευές λειτουργούν άριστα και σύμφωνα με τις προδιαγραφές των κατασκευαστών ή των συναρμολογητών τους.
Η εγγύηση ισχύει από την ημερομηνία που αναφέρεται στην νόμιμη απόδειξη αγοράς.
Η εγγύηση ισχύει μόνο με την επίδειξη της νόμιμης απόδειξης αγοράς.
Κατά τη διάρκεια της εγγύησης η MyTrack θα επισκευάσει το προβληματικό προϊόν, αναλαμβάνοντας το κόστος των ανταλλακτικών που τυχόν θα απαιτηθούν. Η επισκευή θα γίνεται στις τεχνικές εγκαταστάσεις της MyTrackή στην κατασκευάστρια εταιρία.
Σε περίπτωση αδυναμίας επισκευής του ελαττωματικού προϊόντος της MyTrack αντικαθιστά το ελαττωματικό προϊόν με άλλο ίδιο ή αντίστοιχων τεχνικών προδιαγραφών.
Ο τρόπος και τα έξοδα μεταφοράς από και προς την MyTrack καθώς και η ενδεχόμενη ασφάλιση των συσκευών είναι επιλογή και ευθύνη του πελάτη.
Ο χρόνος αποπεράτωσης της επισκευής των προϊόντων αποφασίζεται αποκλειστικά από την MyTrack.
Η επισκευή η αντικατάσταση του προϊόντος είναι στην απόλυτη επιλογή της MyTrack. Τα ανταλλακτικά ή προϊόντα που αντικαταστάθηκαν περιέχονται στην κυριότητα της.
Η παρούσα εγγύηση δεν καλύπτει τα αναλώσιμα μέρη των συσκευών και βλάβες υπαιτιότητας του αγοραστή (πχ. μπαταρίες, τροφοδοτικά, θήκες), ατύχημα με νερό η άλλο υγρό, χτυπήματα της συσκευής ή πέσιμο, καλώδια σύνδεσης, κεραίες, κλπ).

Η εγγύηση παύει αυτόματα να ισχύει στις παρακάτω περιπτώσεις:


Όταν το προϊόν υποστεί επέμβαση από μη εξουσιοδοτημένο από την MyTrack άτομο.
Όταν η βλάβη προέρχεται από ατύχημα, κακή συνδεσμολογία, πτώση, έκθεση σε ακραία επίπεδα θερμοκρασίας, υγρασίας, κραδασμού ή ρίψης υγρών.
Όταν το προϊόν υποβάλλεται σε φυσική ή ηλεκτρική καταπόνηση πέρα από τις προδιαγραφές του κατασκευαστή.
Όταν ο αριθμός κατασκευής ή τα διακριτικά σήματα της συσκευής έχουν αλλοιωθεί, αφαιρεθεί ή καταστραφεί.
Όταν το προϊόν χρησιμοποιείται σε περιβάλλον ή για χρήση που δεν προβλέπεται από το κατασκευαστή.
Όταν η βλάβη προέρχεται από χαλασμένη εγκατάσταση.
Όταν το πρόβλημα οφείλεται σε εγκατάσταση προγραμμάτων που μεταβάλλουν τα λειτουργικά χαρακτηριστικά της συσκευής.
Όταν δεν ακολουθούνται οι διαδικασίες συντήρησης του κατασκευαστή.
H MyTrack δεν φέρει καμία ευθύνη για τα αποθηκευμένα δεδομένα (data) στα μαγνητικά, μαγνητο-οπτικά ή οπτικά μέσα σε συστήματα καταγραφής κλειστού κυκλώματος καθώς και για οποιαδήποτε άμεση, έμμεση προσθετική ή αποθετική ζημιά προκύπτει από την απώλεια τους. Η ευθύνη φύλαξης και αποθήκευσης των δεδομένων αυτών ανήκει στον αγοραστή.
Από κει και πέρα, και λόγω της σχέσης με το forum και στα πλαίσια της προσφοράς μας προς τα μέλη, προσφέρουμε την ΑΜΕΣΗ αντικατάσταση με άλλη συσκευή, είτε άπαξ, είτε μέχρι να επισκευαστεί η δική σας.
Και αυτό γιατί λόγω της δουλειάς μας, μπορούμε να έχουμε σε stock ορισμένες συσκευές.

Υ.Γ. Στα ηλεκτρονικά, δεν ισχύει η 2ετής εγγύηση βάσει κοινοτικής οδηγίας. Ένα απλό παράδειγμα: ...iphone... :(
Εν πάσει περιπτώσει, θα ρωτήσω αν υπάρχει η δυνατότητα για επέκταση εγγύησης, και με τι όρους!;)




Χωρίς καμία διάθεση αμφισβήτησης..

δες εδώ (http://www.ekatanalotis.gr/?cat=57) το θέμα εγγυήσεων έχει πάρει αρκετα μεγάλες διαστάσεις γιατι δυστυχως πολλες ηλεκτρονικες συσκευες ΛΟΓΩ χαμηλης ποιοτητας κατασκευης μετα απο 1 εως 1,5 χρονια τα....κακάρωναν...και οι διαφοροι επιτοιδειοι αρχισαν να βγαζουν ιστοριες απο το κεφάλι τους...μέχρι βέβαι που <<πεσαν>> οι πρώτες καταγγελιες και οι εταιρείες συμμορφώθηκαν!!!


σπαμ...

απο οσο γνωρίζω...μεχρι πριν 3 μηνες τουλαχιστον (απο νομικο κυκλο) μονο τα Sony vaio εξαιρούνται...και αυτα με διάφορα παντρέματα που έκανε η sony:mad:








Θεωρώ οτι αν καποιος απο την ομάδική πάθει ζημιά στα 2 χρόνια...θα τον προσέξεις έτσι και αλλιώς!;)

vasorfa
18-10-2012, 08:55
Χωρίς καμία διάθεση αμφισβήτησης..

δες εδώ (http://www.ekatanalotis.gr/?cat=57) το θέμα εγγυήσεων έχει πάρει αρκετα μεγάλες διαστάσεις γιατι δυστυχως πολλες ηλεκτρονικες συσκευες ΛΟΓΩ χαμηλης ποιοτητας κατασκευης μετα απο 1 εως 1,5 χρονια τα....κακάρωναν...και οι διαφοροι επιτοιδειοι αρχισαν να βγαζουν ιστοριες απο το κεφάλι τους...μέχρι βέβαι που <<πεσαν>> οι πρώτες καταγγελιες και οι εταιρείες συμμορφώθηκαν!!!


σπαμ...

απο οσο γνωρίζω...μεχρι πριν 3 μηνες τουλαχιστον (απο νομικο κυκλο) μονο τα Sony vaio εξαιρούνται...και αυτα με διάφορα παντρέματα που έκανε η sony:mad:








Θεωρώ οτι αν καποιος απο την ομάδική πάθει ζημιά στα 2 χρόνια...θα τον προσέξεις έτσι και αλλιώς!;)


Μακάρι να κάνω λάθος φίλε μου!

Όταν όμως μου χάλασε το iphone στον 13ο μήνα, δεν με κάλυψαν...

Αυτή την εγγύηση μου δίνουν, αυτή και κάτι παραπάνω σας δίνω.

Σε κάθε περίπτωση, δεν πρόκειται να αφήσω κανέναν πελάτη μου δυσαρεστημένο, κι αν σου χαλάσει στον 20ό μήνα, μπορώ να σε καλύψω μέχρι να επισκευαστεί το δικό σου, ακόμη ίσως και να στο αντικαταστήσω, αρκεί να μην το έχεις κάψει!!!:eek:

(και πάλι λόγω δικής μου επιλογής, όχι της κατασκευάστριας εταιρίας)

εγώ κρατάω αυτό:cool::cool:

platon
18-10-2012, 09:27
Η εφαρμογή της MyTrack είναι για fleet Managment.
Ναι, υπάρχει άλλη εφαρμογή!
Δεν χρειάζεται εγκατάσταση, κανένα πρόγραμμα!
Έχεις κωδικούς και μπαίνεις σε ειδική ιστοσελίδα.

Αυτό θέλω να αποφύγω, το να μπαίνω σε μία ιστοσελίδα που θα έχουν πρόσβαση όλοι και κάποιος θα μπορεί να δει όλα τα μηχανάκια που γίνονται track.
Δεν υπάρχει κάτι stand alone ?

Doc_
18-10-2012, 13:21
Αυτό θέλω να αποφύγω, το να μπαίνω σε μία ιστοσελίδα που θα έχουν πρόσβαση όλοι και κάποιος θα μπορεί να δει όλα τα μηχανάκια που γίνονται track.
Δεν υπάρχει κάτι stand alone ?

AYTO ακριβώς σου λέω!!!
Ότι η μαδική παρακολούθηση είναι ΜΟΝΟ για τις εξειδικευμένες εφαρμογές μας στους αγώνες και στις εταιρίες με πολλά οχήματα!

Εσείς, θα έχετε μια απολύτως -"stand alone" οπως την λες- δική σας σελίδα, όπου με τους κωδικούς σας, θα βλέπετε ΜΟΝΟ την δική σας συσκευή!;)

platon
18-10-2012, 13:38
Το έχω καταλάβει, αλλά πέρα από αυτό, μπορώ να έχω το software να το εγκαταστήσω σε δικό μου server?

NLS
18-10-2012, 13:44
Το έχω καταλάβει, αλλά πέρα από αυτό, μπορώ να έχω το software να το εγκαταστήσω σε δικό μου server?

Με πρόλαβες.
Φίλε doc ο platon δεν θέλει σχέση με υπηρεσία (έστω και δωρεάν, έστω και προσωπική κλειδωμένη) ΑΛΛΩΝ. Θέλει κάτι που δουλεύει χωρίς την εξάρτηση κανενός παρά δικών του συστημάτων.

(πράγμα που θέλω και εγώ μια και έχω server σπίτι που ψάχνω τι άλλη δουλειά να του δώσω να κάνει)

Ακόμα πιο πιθανό είναι να ζητηθεί κάτι που ΔΕΝ θέλει server (κανενός). Να θέλει πχ. ένα τηλεφώνημα στο σύστημα για να στείλει τα data του με SMS. Ή να θέλει μια stand-alone εφαρμογή που τραβάει ότι δεδομένα έχει εκείνη τη στιγμή το μηχάνημα (και τα κρατάει στη δική του μνήμη) χωρίς να είναι "logged" από κάποιον server που τα μαζεύει περιοδικά.

Γίνεται τίποτα από αυτά;

Doc_
18-10-2012, 13:51
Μόλις μίλησα με την εταιρία

1. Για το θέμα των εγγυήσεων: Μπορούν να προσφέρουν 2 χρόνια εγγύηση με έξτρα κόστος 20%. Αλλά μου τόνισαν ότι στατιστικά, στα 100 μοντέλα τα 1-2 θα παρουσιάσουν πρόβλημα στα 2 χρόνια αλλά και παραπέρα, και σε κάθε περίπτωση το κόστος επισκευής δεν ξεπερνά τα 30euro +τα σταλτικά.
Οπότε δεν την προτείνουν.
Η My-Track όμως, μπορεί να σας την προσφέρει με αυτό το extra κόστος. Όπως μπορεί και να σας καλύψει -επαναλαμβάνω- το διάστημα που η συσκευή σας θα πάει για επισκευή, με άλλη. Οπότε, διαλέγετε και παίρνετε πια λύση σας συμφέρει. Επισκευή με χρέωση ή 20% μεγαλύτερη τιμή αγοράς για επέκταση εγγύησης στα 2 έτη.

2. Για το θέμα του FM 3200. H συσκευή ΚΑΤΑΡΓΕΙΤΑΙ! Είναι μοντέλο τριετίας, και σταματάει η παραγωγή του, καθώς σε λίγο διάστημα περιμένουν τον αντικαταστάτη του, το FM 1200.
Αντί αυτού μου προτείνουν να προτιμήσετε το FM1100 καθότι νεώτερη συσκευή και με πιο σύγχρονες δυνατότητες. Αν επιμένετε για μπαταρία, αντιπροτείνουν το FM4200 που είναι πιο σύγχρονο, τελείως επαγγελματικό, και διαθέτει τα πάντα από δυνατότητες:

http://www.teltonika.lt/uploads/docs/FL-FM4200.pdf

New generation advanced automotive tracker
FM4200 is a terminal with GPS and GSM connectivity, which is able to get device coordinates and transfer them via GSM network. This device is perfectly suitable for applications where location acquirement of remote objects is needed. So you can track your remote objects (trucks, cars, ships, etc.) quickly and easily.
It has option of rechargeable battery inside and special controller for power management. Also there is an option of using external backup battery. Thus it can operate for up to 48 hours in Normal (Sending via GPRS) mode with external backup battery. FM4200 can perform tasks on remote objects, such as monitoring temperature, engine status, fuel consumption, controlling truck’s door, etc.
In case of losing connection FM4200 can store up to 7500 records, and once the connection is established the device will send stored data via GPRS. So you won’t lose your data (coordinates, sensors data, etc.).
The case of the device is robust and easy mountable for installation into harsh environment.
Monitor:


See when ignition is ON or OFF
Identify drivers with I-Button
Monitor fuel consumption
See when battery voltage is falling
Monitor temperature level in refrigerator
See when doors are open or closed
Acquire vehicle's CAN data

MAIN FEATURES
Track your remote objects (trucks, cars, ships etc) quickly and easily


The device supports the following GSM bearers:

GPRS class 10 (up to 85,6 kbps)
SMS (text/data)


Dual-band GSM - 900 MHz / 1800 MHz
LOW energy consumption in deep sleep mode (less then 6 mA@12V)
Option of internal (or external) rechargeable battery with charge controller
FM4200 has:

4 digital inputs
4 digital outputs
4 analogue inputs (2 ranges 10V and 30 V, 10 bit resolution)



This could be used for performing tasks on remote objects, such as monitoring fuel tank level, engine status, or controlling truck door etc.


FM4200 has 1-Wire® I/O protocol integrated for temperature measuring or key ID identification.
FM4200 has CAN interface for FMS interface of trucks, which enables data acquisition from trucks on-board computer.
FM4200 has RS232 port which could be used for external peripheral data acquire
Voice function
2 LED indicators: “Status” and “Navigate”
The package includes antenna, Coloured I/O cables and data cables

Teltonika’s firmware for the device enables such functions as:


GPS and I/O, 1-Wire, CAN data acquisition
External sensors connection capability
Real Time tracking
Smart algorithm of data acquisition (time and distance based
Sending acquired data via GPRS (TCP/IP and UDP/IP protocols)
Smart algorithm of GPRS connections (GPRS traffic saving)
Flexible configuration of data sending in roaming networks (depending on GSM providers list)
Events on I/O detection and sending via GPRS or SMS
Scheduled 24 coordinates SMS sending
Multi geofence zones (rectangular or circle)
Sleep mode and deep sleep mode (saving vehicle’s accumulators)
Acceleration detection (harsh breaking and accelerate measuring)
OTA (firmware updating via GPRS)
Real time internal processes monitoring
Authorized numbers list for commanding


Το FM4200 είναι ένα τερματικό GPS με σύνδεση GSM, το οποίο είναι σε θέση να λάβει τις συντεταγμένες της συσκευής και να τις αποστείλει μέσω του δικτύου GSM/GPRS. Η συσκευή αυτή είναι κατάλληλη για τον γρήγορο και εύκολο εντοπισμό της θέσης αυτοκινήτων, φορτηγών, πλοίων κλπ .
Έχει επαναφορτιζόμενη μπαταρία και ειδικό ελεγκτή για τη διαχείριση ενέργειας. Επίσης, υπάρχει επιλογή για χρήση εξωτερικής εφεδρικής μπαταρίας. Έτσι μπορεί να λειτουργήσει έως και 48 ώρες στην κανονική κατάσταση λειτουργίας (αποστολή μέσω GPRS) με εξωτερική εφεδρική μπαταρία. Το FM4200 μπορεί μέσω εξωτερικών αισθητήρων να παρακολουθεί τη θερμοκρασία της μηχανής ή του θαλάμου ψύξης, τη κατάσταση του κινητήρα, τη κατανάλωση καυσίμου, την πόρτα του φορτηγού κλπ.
Σε περίπτωση απώλειας της GSM σύνδεσης της κινητής τηλεφωνίας, το FM4200 μπορεί να αποθηκεύσει μέχρι 8.000 εγγραφές (προαιρετικά 64.000 εγγραφές), και όταν η συσκευή επανασυνδεθεί θα αποστείλει τα αποθηκευμένα δεδομένα μέσω GPRS. Έτσι δεν θα χάσετε τα δεδομένα σας (συντεταγμένες, αισθητήρες δεδομένων κλπ).
Η συσκευή είναι μικρή και εύκολη στην τοποθέτηση.

Μπορούμε να δούμε:


Πότε ο κινητήρας του οχήματος είναι ανοιχτός ή κλειστός
Αναγνώριση οδηγού μέσω I-Buttons
Παρακολούθηση της κατανάλωσης καυσίμων
Δείτε την κατάσταση της μπαταρίας
Τη θερμοκρασία του ψυγείου
Πότε οι πόρτες είναι ανοικτές ή κλειστές
Τα δεδομένα από το CAN του οχήματος.



Το κόστος του θα βγει 20euro περισσότερο από το FM3200,
δηλαδή:
240e αρχική τιμή
216e για τα μέλη του forum
192e για ομαδική των 20 συσκευών
180e για περισσότερες από 30 συσκευές

Doc_
18-10-2012, 13:53
FM4200

NLS
18-10-2012, 14:06
(άλλαξα το αρχικό κείμενο για να μην επηρεάσω την πώληση με πράγματα που ΙΣΩΣ είναι υποκειμενικά)

Εγώ όπως είναι τα δεδομένα θα υπαναχωρήσω (μέχρι νεωτέρας).
Εμένα με κάλυπτε το 3200 και ακόμα και αν ακόμα μπορεί να αγοραστεί, ότι είναι "end of life" με κάνει να μην το θέλω ούτε αυτό.
Το 1100 δεν το κοίταγα καθόλου.
Το 4200 ξεφεύγει σε τιμή και τα 2/3 των δυνατοτήτων που θα πλήρωνα θα μου ήταν άχρηστες.
Θα το ξανασυζητήσω όταν δω το 1200.

Ευχαριστώ καλές πωλήσεις και ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στο θέμα των εγγυήσεων.

Doc_
18-10-2012, 15:19
Το έχω καταλάβει, αλλά πέρα από αυτό, μπορώ να έχω το software να το εγκαταστήσω σε δικό μου server?

Μπορείς να το έχεις με το ανάλογο κόστος.
Δεν δίνεται με τη συσκευή.
H συσκευή σετάρεται δωρεάν σε άλλη εφαρμογή σε cloud server

Doc_
18-10-2012, 15:21
Με πρόλαβες.
Φίλε doc ο platon δεν θέλει σχέση με υπηρεσία (έστω και δωρεάν, έστω και προσωπική κλειδωμένη) ΑΛΛΩΝ. Θέλει κάτι που δουλεύει χωρίς την εξάρτηση κανενός παρά δικών του συστημάτων.

(πράγμα που θέλω και εγώ μια και έχω server σπίτι που ψάχνω τι άλλη δουλειά να του δώσω να κάνει)

Ακόμα πιο πιθανό είναι να ζητηθεί κάτι που ΔΕΝ θέλει server (κανενός). Να θέλει πχ. ένα τηλεφώνημα στο σύστημα για να στείλει τα data του με SMS. Ή να θέλει μια stand-alone εφαρμογή που τραβάει ότι δεδομένα έχει εκείνη τη στιγμή το μηχάνημα (και τα κρατάει στη δική του μνήμη) χωρίς να είναι "logged" από κάποιον server που τα μαζεύει περιοδικά.

Γίνεται τίποτα από αυτά;

Ναι, με SMS γίνεται αυτό που ζητάς!;)

Doc_
18-10-2012, 15:33
(άλλαξα το αρχικό κείμενο για να μην επηρεάσω την πώληση με πράγματα που ΙΣΩΣ είναι υποκειμενικά)

Εγώ όπως είναι τα δεδομένα θα υπαναχωρήσω (μέχρι νεωτέρας).
Εμένα με κάλυπτε το 3200 και ακόμα και αν ακόμα μπορεί να αγοραστεί, ότι είναι "end of life" με κάνει να μην το θέλω ούτε αυτό.
Το 1100 δεν το κοίταγα καθόλου.
Το 4200 ξεφεύγει σε τιμή και τα 2/3 των δυνατοτήτων που θα πλήρωνα θα μου ήταν άχρηστες.
Θα το ξανασυζητήσω όταν δω το 1200.

Ευχαριστώ καλές πωλήσεις και ΜΕΓΑΛΗ προσοχή στο θέμα των εγγυήσεων.

Και μένα μου αρέσει το concept του FM3200 αλλά όπως και τα κινητά κάθε χρόνο βγάζουν καινούργιο μοντέλο, έτσι είναι και οι trackers... τουλάχιστον κάθε τριετία.
Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα υπάρχουν ανταλλακτικά υποστήριξη για τυχόν παλαιότερα μοντέλα, αλλά σταματώντας την παραγωγή για κάποιο νεώτερο μοντέλο δεν έχουν να μου παραδώσουν.
Το FM1100 είναι φετεινό μοντέλο, φρέσκο και με σύγχρονο firmware και δυνατότητες.
Το FM4200 έχει εσωτερική κεραία GSM, μπαταρία 230mAh και πάρα πολλές δυνατότητες που πιθανόν δεν χρειαζόμαστε στην μοτοσυκλέτα.

Ο αντικαταστάτης του FM3200, θα είναι το FM1200 με εσωτερικές και τις 2 κεραίες, και μπαταρία. Θα κοστίζει λίγο περισσότερο από το FM4200 στην πρώτη φάση της παραγωγής του.

georgios
18-10-2012, 15:43
Καλησπέρα σε όλους σας,

κάτι που παρατηρώ στην περιγραφή ΟΛΩΝ των μοντέλων που αναφέρονται εδώ και με "μπερδεύει" είναι το εξής: Γράφει λοιπόν σε όλα ότι "...Σε περίπτωση απώλειας της GSM σύνδεσης της κινητής τηλεφωνίας, το FMΧΧΧΧ μπορεί να αποθηκεύσει μέχρι ΥΥ εγγραφές και όταν η συσκευή επανασυνδεθεί θα αποστείλει τα αποθηκευμένα δεδομένα μέσω GPRS...".

Τα αποθηκευμένα δεδομένα δηλαδή θα μου έρθουν με mail; Τι είδους δεδομένα είναι και τι όγκου; που δεν μπορούν να έρθουν με ΣΜΣ, και άρα χρήση απλού δικτύου GSM, αλλά πρέπει να γίνει χρήση πακέτου δεδομένων (GPRS);

Ευχαριστώ για την επεξήγηση!

BOXER
18-10-2012, 17:46
Για να δούμε λοιπόν και το FM1200!!!

Ταιριάζει και με τα κυβικά της μηχανής :ye36:200!!!

Doc_
18-10-2012, 19:34
Για να δούμε λοιπόν και το FM1200!!!

Ταιριάζει και με τα κυβικά της μηχανής :ye36:200!!!

Θα βγει στην παραγωγή σε 1 1,5 μήνα.
Όλες οι πρώτες παραγωγές είναι προπουλημένες.
:(

Doc_
18-10-2012, 19:41
Καλησπέρα σε όλους σας,

κάτι που παρατηρώ στην περιγραφή ΟΛΩΝ των μοντέλων που αναφέρονται εδώ και με "μπερδεύει" είναι το εξής: Γράφει λοιπόν σε όλα ότι "...Σε περίπτωση απώλειας της GSM σύνδεσης της κινητής τηλεφωνίας, το FMΧΧΧΧ μπορεί να αποθηκεύσει μέχρι ΥΥ εγγραφές και όταν η συσκευή επανασυνδεθεί θα αποστείλει τα αποθηκευμένα δεδομένα μέσω GPRS...".

Τα αποθηκευμένα δεδομένα δηλαδή θα μου έρθουν με mail; Τι είδους δεδομένα είναι και τι όγκου; που δεν μπορούν να έρθουν με ΣΜΣ, και άρα χρήση απλού δικτύου GSM, αλλά πρέπει να γίνει χρήση πακέτου δεδομένων (GPRS);

Ευχαριστώ για την επεξήγηση!

Με SMS μπορείς ανά πάσα στιγμή να στέλνεις και να μαθαίνεις το στίγμα σου.
Με κάρτα όμως που διαθέτει GPRS, μπορείς να το έχεις συνεχώς συνδεδεμένο στο internet με κόστος 5 euro το μήνα ή και 3 euro για το data pack 60mb της Cosmote για παράδειγμα, και να είναι συνδεδεμένο σε server και να αποστέλει κάθε όσα δευτερόλεπτα θέλεις αρχείο με δεδομένα τα στίγματα που βρίσκεσαι. Τα οποία απεικονίζονται σε πρόγραμμα παρακολούθησης και τα βλέπεις ανά πάσα στιγμή από το internet.
Αν σε κάποιο σημείο δεν έχει internet, δεν στέλνει σημεία, αλλά τα κρατάει σε εσωτερική μνήμη. Όταν ξαναβρει internet, στέλνει και τα προηγούμενα ώστε να καλυφτεί το κενό και να έχεις συνεχή την "γραμμή" της πορείας σου, είτε χρονικά, είτε με απόσταση.

Αν θες βέβαια, το λειτουργείς μονο με SMS

deros
18-10-2012, 20:48
Μαζί συμπεριλαμβάνεται η απόδειξη, η τοποθέτηση, η εγγύηση, και οι αναβαθμίσεις;;;; Και οτι άλλο προσφέρει.



Τώρα είδα οτι έχετε δώσει όλες τις πληροφορίες. Ευχαριστώ.:ye02:

BOXER
23-10-2012, 00:24
Έχουμε νεότερα απο την τυχόν πρόοδο της ομαδικής;

griv_gs
23-10-2012, 01:35
εγώ αποσύρω το ενδιαφέρον μου για καθαρά οικονομικούς λόγους.
Ξεκινήσαμε το θέμα με πενηντάρικο και καταλήξαμε σε διακοσάρικο.
Το βλέπω να με τρώει κανένας κινέζος με πενηντάρικο από ebay.
:hmmm:

griv_gs
23-10-2012, 01:40
και μάλλον αυτός
Smallest Mini Spy Car motorbike TK102B GPS Tracker Device USB Cable Car Charger | eBay (http://www.ebay.com/itm/Smallest-Mini-Spy-Car-Motorbike-TK102B-GPS-Tracker-Device-USB-Cable-Car-Charger-/290674949889?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item43ad93bf01)

forester
23-10-2012, 07:39
και μάλλον αυτός
Smallest Mini Spy Car motorbike TK102B GPS Tracker Device USB Cable Car Charger | eBay (http://www.ebay.com/itm/Smallest-Mini-Spy-Car-Motorbike-TK102B-GPS-Tracker-Device-USB-Cable-Car-Charger-/290674949889?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item43ad93bf01)

Με 80 ωρες αυτονομια και μαγνητακι για τοποθετηση, κανει αυτο που λεει. Παρακολουθηση παιδιων, ηλικιωμενων κλπ.
Τη δουλεια που θελουμε -παρακολουθηση οχηματος και αντικλεπτικο- δεν την κανει.....
Ο καθενας βεβαια οτι νομιζει.


Αποτοαιφονιμεταπατοκναομμμμ
;)

xurxes
23-10-2012, 08:39
εγώ αποσύρω το ενδιαφέρον μου για καθαρά οικονομικούς λόγους.
Ξεκινήσαμε το θέμα με πενηντάρικο και καταλήξαμε σε διακοσάρικο.
Το βλέπω να με τρώει κανένας κινέζος με πενηντάρικο από ebay.
:hmmm:

και μάλλον αυτός
Smallest Mini Spy Car motorbike TK102B GPS Tracker Device USB Cable Car Charger | eBay (http://www.ebay.com/itm/Smallest-Mini-Spy-Car-Motorbike-TK102B-GPS-Tracker-Device-USB-Cable-Car-Charger-/290674949889?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item43ad93bf01)



Hot Mini GSM SMS Vehicle Car GPS Tracker Tracking Device TK103A Alarm System VG3 | eBay (http://www.ebay.de/itm/Hot-Mini-GSM-SMS-Vehicle-Car-GPS-Tracker-Tracking-Device-TK103A-Alarm-System-VG3-/170868891553?pt=DE_GPS_Navigationssysteme&hash=item27c8945fa1&_uhb=1#ht_3687wt_1139)

:rolleyes: εδω ειμαστε bro

το GPS Tracker TK103A τα κάνει όλα και συμφέρει!!!και μαλιστα ειναι στα 60 γιουρια:D

griv_gs
23-10-2012, 10:54
Που είσαι billy?

Ψήνεσαι για αγορά?
Εγώ μάλλον θα το πάρω, αλλά με φοβίζει λίγο και η εγκατάσταση.
Μικρόφωνα και τέτοια δεν τα χρειαζόμαστε.
Γιατί να μην δούμε και αυτό με τηλεοντρόλ?
Car GPS Tracker GPS GSM GPRS Tracking Device Remote Control Auto Vehicle TK103B | eBay (http://www.ebay.com/itm/Car-GPS-Tracker-GPS-GSM-GPRS-Tracking-Device-Remote-Control-Auto-Vehicle-TK103B-/120830233865?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c220b0d09)
Επίσης δεν κατάλαβα τι κάνει αυτό και αν είναι απαραίτητο.
GPS Accessory Shake Shcok Sensor for GPS Tracker TK103A or TK103B | eBay (http://www.ebay.com/itm/GPS-Accessory-Shake-Shcok-Sensor-For-GPS-Tracker-TK103A-or-TK103B-/121002234367?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c2c4b91ff)

Και επίσης πρέπει να σκεφτούμε φίλε, ειδικά εσύ που είσαι βρωμιάρης και λασπουλιάρης, τι γίνεται με την αδιαβροχοποίηση.
Για πε, για πε:D

griv_gs
23-10-2012, 12:15
και γι' αυτό.
GPS Tracking SMS GSM GPRS Motorcycle Car Bike Monitor Tracker Device | eBay (http://www.ebay.com/itm/GPS-Tracking-SMS-GSM-GPRS-Motorcycle-Car-Bike-Monitor-Tracker-Device-/160891238117?pt=AU_Electronics_GPS&hash=item2575dd76e5)

fotisI
23-10-2012, 16:10
με τηλεκοντρόλ μου ήρθε το 103Β, αλλά ακόμα δεν το έβαλα. σύντομα...

Doc_
24-10-2012, 00:05
και μάλλον αυτός
Smallest Mini Spy Car motorbike TK102B GPS Tracker Device USB Cable Car Charger | eBay (http://www.ebay.com/itm/Smallest-Mini-Spy-Car-Motorbike-TK102B-GPS-Tracker-Device-USB-Cable-Car-Charger-/290674949889?pt=UK_In_Car_Technology&hash=item43ad93bf01)

Με τέτοιο άρχισα την ενασχόλησή μου με τους trackers, πριν πολύ καιρό, και βλαστήμησα την ώρα και τη στιγμή!

Τον έχω ακόμη αν θες να τον δεις....

Απλά, σε λίγο καιρό θα δώσεις τελικά τα 200€ και θα κλαις τα 50€...

Ελεύθεροι άνθρωποι είμαστε και ευτυχώς υπάρχουν πολλές δυνατότητες επιλογής!

ΥΓ το ένα που αναφέρετε χωρίς καθόλου εγγύηση - δικαίωμα επιστροφής και το άλλο με 30 μέρες...
Κι εδώ "τσακωνόμαστε" για τα 2 χρόνια ή το ένα...

Η προσφορά της mytrack είναι συγκεκριμένη και είναι στην διάθεσή σας.
Οι trackers θα είναι εδώ σε 45 ημέρες.

xurxes
24-10-2012, 00:43
...:rolleyes:...Γιατι δεν μας λες τελικα ποια είναι η διαφορα των προ κειμένων μοντέλων!!!:confused:

περιμένουμε λοιπόν μιας και έχεις ψάχνει στο αντικείμενο!!!!

:th11:

forester
24-10-2012, 01:40
Αν δείτε το νήμα από τη σελίδα 15 και μετά, θα καταλάβετε.
Τι διαφορές να πει κανείς για τα trackers των 60€?
Απλά, όταν τα χρειαστείς , είναι πιθανό να μη δουλέυουν.....
Σα να πάρεις ηλεκτρικό τηλεκατευθυνόμενο από Jumbo με 50€ και ένα άλλο ίδιας κλίμακας και παρόμοιο στην εμφάνιση από μαγαζί μοντελισμού, με 500€....
Και τα 2 τηλεκατευθυνόμενα θα είναι!
Γίνεται κουραστική η επανάληψη, αν θέλετε ψάξτε το νήμα και θα βρείτε τις απαντήσεις;)