PDA

View Full Version : Δυσοσμία στα γάντια


tassos85
23-11-2011, 15:19
Έχω τα παρακάτω γάντια της AGV

TooFast...ΓΑΝΤΙΑ ΜΗΧΑΜΗΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΑ ΜΕ ΚΡΑΝΟΚΑΘΑΡΗΣΤΗΡΑ AGVPRO RADIAL (http://toofast.gr/showprod.php?id=146)

ενώ είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος, έχω πρόβλημα δυσοσμίας με το που τα αφαιρέσω μυρίζουν και χέρια και γάντια. Τα πλένω κάθε 10 μέρες περίπου (τα γάντια. όχι τα χέρια :sm7::sm7:) αλλά είναι άσχετο, γιατί από την πρώτη χρήση μετά το πλύσιμο το πρόβλημα αρχίζει. Υπάρχει κάποιο σπρέι ή κάποιος άλλος τρόπος σαν λύση? Δεν ξαναείχα ποτέ τέτοιο πρόβλημα και προφανώς έχει να κάνει με το υλικό τους, γιατί είναι πολύ άνετα και λεπτά για χειμωνιάτικα γάντια....

Arkas
23-11-2011, 15:33
Μήπως δεν στεγνώνουν καλά ;

vasorfa
23-11-2011, 15:43
αν σογ εχουν μουλιασει και μια φορα...δεν υπαρχει επιστροφη:yz

CPretenteriS
23-11-2011, 16:18
Βαλτα στο πλυντήριο με μπόλικο Soupline σε πρόγραμμα χωρίς στίψιμο, και όταν βγουν, ασε τα να στεγνώσουν καλά... πολύ καλά όμως !!!

Ακόμα και πάνω σε καλοριφέρ... εγώ έτσι τα έκανα λίγο πριν αποφασίσω να τα πετάξω και δούλεψε... ;)

giclas
23-11-2011, 16:24
Βαλτα στο πλυντήριο με μπόλικο Soupline σε πρόγραμμα χωρίς στίψιμο, και όταν βγουν, ασε τα να στεγνώσουν καλά... πολύ καλά όμως !!!

Ακόμα και πάνω σε καλοριφέρ... εγώ έτσι τα έκανα λίγο πριν αποφασίσω να τα πετάξω και δούλεψε... ;)


νατο !!!!

αμα εισαι νοικοκυρης ρε πεδι μου .....

napgeo
23-11-2011, 17:09
Βαλτα στο πλυντήριο με μπόλικο Soupline σε πρόγραμμα χωρίς στίψιμο, και όταν βγουν, ασε τα να στεγνώσουν καλά... πολύ καλά όμως !!!



Ακόμα και πάνω σε καλοριφέρ... εγώ έτσι τα έκανα λίγο πριν αποφασίσω να τα πετάξω και δούλεψε... ;)




Να αλλάξετε εταιρεία. Τα νέα γάντια της Honda δεν μυρίζουν. Με τα bmw που έχετε ότι και να κάνετε το πρόβλημα θα παραμείνει όπως και σε πολλά άλλωστε…………….:sm7:

CPretenteriS
23-11-2011, 20:12
νατο !!!!

αμα εισαι νοικοκυρης ρε πεδι μου .....

;)

Thanos-GS
25-11-2011, 00:00
Βαλτα στο πλυντήριο με μπόλικο Soupline σε πρόγραμμα χωρίς στίψιμο, και όταν βγουν, ασε τα να στεγνώσουν καλά... πολύ καλά όμως !!!

Ακόμα και πάνω σε καλοριφέρ... εγώ έτσι τα έκανα λίγο πριν αποφασίσω να τα πετάξω και δούλεψε... ;)

οπα οπα.... απαγορευετε η χρηση μαλακτικου σε μεμβρανες αδιαβροχοποιησης..... τα γαντια αυτα ειναι goretex με τη χρηση μαλακτικου καταστρεφεις τις ιδιοτητες της μεμβρανης.... μαλιστα σε πολλα ρουχα που περιεχουν μεμβρανη Goretx η παρομοια το αναφερει και στις οδηγιες καθαρισμου......και το καλοριφερ απαγορευετε δια ροπαλου εκτος αν θες να καψεις τη πολυ ευαισθητη αυτη μεμβρανη....
Πλυντα στο πλυντηριο σε ενα ελαφρυ προγραμμα με νερο max 30 με στηψιμο οχι σε τρελες στροφες (αυτο με το στηψιμο ειναι μυθος.... φαντασου οτι την ωρα εκεινη τα γαντια σου θα ειναι ακινητα κολημενα σε ενα σημειο του καδου.... δε κοβουν βολτες) ετσι θα φυγουν τα τρελα νερα και απλωσε τα να στεγνωσουν στον ηλιο με ανηκτα φερμουαρ και δεσηματα.... χιλιες φορες καλυτερα απο το καλοριφερ

ειμαι επαγγελματιας και κατι ξερω παραπανω....τα γαντια ειναι γενικα πιο δυσκολα στο καθαρισμο αν δεν ειχε τη μεμβρανη μεσα θα βαζες και μαλακτικο και οτι γουσταρεις...

δες και οδηγιες που εχω γραψει πιο κατω σε ποστ για πλυσιμο μπουφαν....

Translatoras
25-11-2011, 00:26
Αν η δυσοσμία φέρνει σε μουχλοποδαρίλα τότε μάλλον παίζει μύκητας.

Τράβα σε ένα φαρμακείο και πάρε Βορικό (μια άσπρη σκόνη).
Διαλύεις μια κοφτή κουταλιά σούπας σε 5 λίτρα νερό και ρίχ'τα μέσα.

Μούλιασμα και απαλές ####ξεις (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω:D ).

Ξεπλένεις καλά και αφήνεις να στεγνώσουν εντελώς με φυσικό τρόπο.

Παρεμπιπτόντως, το ίδιο ισχύει και για μύκητες στα πόδια.

Αν η δυσοσμία είναι διαφορετική, τότε φαντάζομαι μπορείς να δοκιμάσεις το ίδιο λουτρό με ΣΟΔΑ σκόνη.

Η σόδα εξουδετερώνει γενικά δυσάρεστες/όξινες οσμές.

Εγώ έχω μονίμως ένα πιατάκι μέσα στο ψυγείο και το καλάθι των απορριμμάτων.

tassos85
25-11-2011, 00:39
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Θα δοκιμάσω με τη σειρά και θα σας πω αποτελεσματα. Πάντως τις τελευταίες μέρες φέρνω τα γάντια στο σπίτι και δεν τα αφήνω στην μπαγκαζιέρα της μηχανής και έχει το φαινόμενο μειωθεί. Πιστευω πως κρατάνε υγρασία και γίνονται όλα...

forester
25-11-2011, 00:46
Αυτό με τα απορρυπαντικά και το καλοριφέρ, μακριά από οτιδήποτε σε Gore-tex!!!
Τα άλλα δοκίμασέ τα, αλλά διέλυσε καλά τις σκόνες και πάντα χλιαρό νερό.

CPretenteriS
25-11-2011, 12:25
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! Θα δοκιμάσω με τη σειρά και θα σας πω αποτελεσματα. Πάντως τις τελευταίες μέρες φέρνω τα γάντια στο σπίτι και δεν τα αφήνω στην μπαγκαζιέρα της μηχανής και έχει το φαινόμενο μειωθεί. Πιστευω πως κρατάνε υγρασία και γίνονται όλα...

"Παίζει" αυτό...

Εγώ πάντα τα ανεβάζω το σπίτι !! ;)

vaska
25-11-2011, 16:57
Αν η δυσοσμία φέρνει σε μουχλοποδαρίλα τότε μάλλον παίζει μύκητας.

Τράβα σε ένα φαρμακείο και πάρε Βορικό (μια άσπρη σκόνη).
Διαλύεις μια κοφτή κουταλιά σούπας σε 5 λίτρα νερό και ρίχ'τα μέσα.

Μούλιασμα και απαλές ####ξεις (δεν ξέρω πως αλλιώς να το πω:D ).

Ξεπλένεις καλά και αφήνεις να στεγνώσουν εντελώς με φυσικό τρόπο.

Παρεμπιπτόντως, το ίδιο ισχύει και για μύκητες στα πόδια.

Αν η δυσοσμία είναι διαφορετική, τότε φαντάζομαι μπορείς να δοκιμάσεις το ίδιο λουτρό με ΣΟΔΑ σκόνη.

Η σόδα εξουδετερώνει γενικά δυσάρεστες/όξινες οσμές.

Εγώ έχω μονίμως ένα πιατάκι μέσα στο ψυγείο και το καλάθι των απορριμμάτων.


Απόλυτα σωστή λύση απλά να πω ότι όταν τα γάντια είναι εντελώς στεγνά και θες να τα φορέσεις να πάς μια βόλτα, χρησιμοποίησε μια δυο φορές Πούδρα Ντακταρίν. Θα σκοτώσει και όλους τους τυχών εναπομείναντες μύκητες και οι μυρωδιές θα χαθούν