PDA

View Full Version : Προτασεις για Κρανος εως 200-250ευρω...


asotosios
23-11-2011, 21:16
απο φυσικο μαγαζι μιας και η κεφαλα μου ειναι περιεργη και πρεπει να το δοκιμασω πριν αποφασησω...
μεχρι στιγμης απο αυτα που εχω δει ειναι τα AGV καλα μου καθονται αλλα δεν ξερω ποσο καλα ειναι...
τι προτεινετε...???
τι γνωμη εχετε για τα AGV...???
θελω κατι καλο (κουφια η ωρα) και σε λογικη τιμη...

ευχαριστω...

alx_k
23-11-2011, 21:22
Με τίποτα μην πάρεις KBC! Τα χειρότερα ever!;)

Σε αυτά τα λεφτά θα κοιτούσα σε Caberg, airoh, AGV (όπως λες) και shark.

asotosios
23-11-2011, 21:27
καποια απο αυτα θα μπορουσες να μου πεις συγκεκριμενα μοντελα...
π.χ AGV K3 & K4 ειναι σε αυτα τα λεφτα...αλλα ειναι αξιοπιστα...???

alx_k
23-11-2011, 21:49
Από συζήτηση με άτομα που τα έχουν, μου είπαν ότι είναι και τα δυο πολύ καλά, χωρίς προβλήματα. Προσωπικά, όταν ψαχνόμουν κι εγώ για κράνος τα είχα δει και μου είχαν φανεί αρκετά τίμια για τα λεφτά τους, αλλά το κεφάλι μου έπεφτε ανάμεσα στα νούμερα που έχει η εταιρία και έτσι δεν προχώρησα σε αγορά.
Κοίτα κι εδώ (http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?sharp-make=97&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=1&discontinued=1) για μια καλύτερη άποψη.

J-P-HELLAS
23-11-2011, 22:08
δεν ξερω αν σε ενδιαφερουν τα ανοιγομενα, αλλα νομιζω οτι η bmw το system 5, το εχει προσφορα 250 ευρω, για ρωτα σε εξουσιοδοτημενο

siraxanz
24-11-2011, 00:05
Νολαν 103 ανοιγόμενο, μεσαία ποιότητα προς υψηλή δεν σπαέι δεν χαλάει..

δευτερο λιώνω τέτοιο, 12 χρόνια μαζί τους, το δευτερο 2 ετών..
καλό με αντιφογ ζελατινα διπλή..

μειον ο θόρυβος.. υποφερτος παντως

asotosios
24-11-2011, 11:06
ευχαριστω για τις απαντησεις...μαλλον παμε για AGV...

asotosios
02-12-2011, 10:02
Καλημερα και παλι, επανερχομαι στο θεμα με το εξης διλημα πλεον:

1. AGV K4 Evo στα 179€ (δεν εχει γυαλια μαυρα για το καλοκαιρι)
2. AGV Horizon στα 259€ (εχει γυαλια μαυρα για το καλοκαιρι)
και τα δυο μαυρα...

και τα δυο καθονται μια χαρα στο κεφαλι...αν και εχω περιεργο κεφαλι (ειμαι 58,4 εκ περιμετρο αρα 0,4εκ πανω απο M αλλα το L νομιζω οτι θα πεφτει μεγαλο σε λιγο καιρο...) και ειναι και σχετικα ελαφρυα...!!!

ακουω και αλλες προτασεις εφαμιλες...και σε ποιοτητα και σε χρημα...αλλα μαλλον μιας και εχω δοκιμασει αρκετα θα καταλυξω σε αυτα...τιμη και ποιοτητα νομιζω ειναι πολυ καλα...!!!

τα εχει καποιος...ειναι ησυχα κρανη...για ταξιδι...ακομα δεν θελω να παρω 2-3 διαφορετικα...ποιο απο τα δυο να προτημησω...μιας και τα δυο εναι στο μπατζετ μου...

THANOSG
02-12-2011, 10:48
εγώ πήρα περυσι το Shoei raid2 με 220ε από ελληνικό μαγαζι από το site του(σε άλλα μαγαζιά Ελλάδα και εξωτερικό το είχαν από 320++).Μπορείς να το παραγγείλεις και αν δεν σου κάνει το αλλάζεις το νούμερο αλλά αν είσαι Αθήνα μπορείς να πας και απο κει να το δοκιμάσεις . Αν σε ενδιαφέρει πες μου να ψάξω να βρώ και να σου πώ πιο είναι το site για να το δεις.

stelth1
02-12-2011, 11:41
Mακρια απο HJC!!!Δες τα shoei ειναι μακραν!!!κ μετα uvex-agv-nolan,αν σου βρει ο thanos το shoei σε αυτα τα λεφτα παρτο με κλειστα ματια!!!!

asotosios
02-12-2011, 13:20
SOEI Raid II, σε αυτα τα λεφτα ειναι τελειο...:D:D:D:D

στειλε μου σε παρακαλω το λινκ και που θα μπορουσα (αν ξερεις) να παω να το δοκιμασω...ειμαι Αθηνα...οποτε καλυτερα να παω απο εκει...!!!

Ευχαριστω...

THANOSG
02-12-2011, 15:27
SOEI Raid II, σε αυτα τα λεφτα ειναι τελειο...:D:D:D:D

στειλε μου σε παρακαλω το λινκ και που θα μπορουσα (αν ξερεις) να παω να το δοκιμασω...ειμαι Αθηνα...οποτε καλυτερα να παω απο εκει...!!!

Ευχαριστω...

Βρήκα το σαιτ! SYM, ATV, SHOEI, QUAD, SCOOTERS, MODENAS, DAYTONA, QUADRO . (http://www.naxter.gr/)
είχα πάρει πέρυσι δύο κράνη ήταν εξυπηρετικοί και είδα στο σαιτ οτι ακόμη γράφει για ίδιο οπότε πάρε τηλ για να βεβαιωθείς.

napgeo
02-12-2011, 15:49
Προχθές στον καφέ (δεν θυμάμαι ποιος φίλος) μου είπε ότι η uvex τα έχει σε προσφορά με 90€. Δεν τα γνωρίζω προσωπικά αλά καλό μου είπαν ότι είναι. ………….

asotosios
02-12-2011, 23:38
Βρήκα το σαιτ! SYM, ATV, SHOEI, QUAD, SCOOTERS, MODENAS, DAYTONA, QUADRO . (http://www.naxter.gr/)
είχα πάρει πέρυσι δύο κράνη ήταν εξυπηρετικοί και είδα στο σαιτ οτι ακόμη γράφει για ίδιο οπότε πάρε τηλ για να βεβαιωθείς.

Φίλε Θαναση,
Ευχαριστώ για το ενδιαφερον... Αλλα δυστυχώς ο τύπος πέρα απο επαγγελματίας ειναι... Τον πήρα τηλέφωνο για να ρωτήσω πόσο και μέγεθος μου είπε 220€ μέγεθος medium...
Ωραία λέω και πάω να το πάρω (μόλις γύρισα απο ταξίδι) πάω απο εκεί του λέω ότι μιλήσαμε και να δώ το κράνος....όλα καλα και πάμε στο δια ταύτα... Μου λέει 280€ η καλύτερη τιμή που μπορεί να μου κάνει...φυσικά και δεν το πήρα...

Τι να πω και μετα λένε γιατί κλείνουμε μερικοί τα μαγαζιά τους...

Ντροπή τους τίποτε άλλο...

Ακιs
03-12-2011, 00:54
Ριξε μια ματια εδω..
Προσφορές - Motofashion.gr - Εξοπλισμός μοτοσυκλετιστών Moto accessories , KBC, KRAUSER , HELD , HEPCO & BECKER - Εξοπλισμός μοτοσυκλετιστών Moto accessories , KBC, KRAUSER , HELD , HEPCO & BECKER (http://www.motofashion.gr/website/index.php?cPath=22_26_34)

Απο κοντα μπορει να παρεις και καλυτερη τιμη.....;)
Οσο για την ποιοτητα των schuberth ειναι στα πλαισια των arai και shoei....;)

asotosios
06-12-2011, 13:43
επειδη εντος 1-2 ημερων να παρω καρανος και κανοντας μια ερευνα γυρω απο τα κρανη που μπορω να βρω σε αυτη την τιμη...ειδα οτι καποια μοντελα της Bell (που ολοι λενε οτι ειναι πολυ καλα...) μπορω να τα βρω σε αρκετα καλες τιμες...οχι τα κορυφαια αλλα πιο απλα μοντελα...

δλδ
Κράνος, BELL, M1 Tracker Solid (http://www.gamoto.gr/product.asp?catid=5911) 169€
Κράνος, BELL, M1 TT Course (http://www.gamoto.gr/product.asp?catid=5265)178€

τα Μ4 και Μ5 ξεφευγουν απο το μπατζετ...δυστηχως...!!!

σε σχεση με το AGV Horizon στα 259€...πως ειναι...??? αξιζουν περισσοτερο ή οχι...ειναι καλυτερα ή οχι...σε προστασια βλεπω οτι στην Sharp ολα τα Bell ειναι 5αστερα σε αντιθεση με το AGV που περνει 4αστερια...???
επισης τα Bell ειναι ελεφρυτερα γυρω στα 100γρμ...

τι λετε...???

alekos76
06-12-2011, 15:20
φιλε μου καλησπερα.εγω εχω το agv κ4 και σε γενικες γραμμες ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος.δυο τρια πραγματακια θα σου πω για να καταλαβεις και συ.δεν θα το ελεγα και το πιο υσηχο κρανος που εχω φορεσει αλλα εχω και πολυ πιο ακριβα κρανοι και ειναι πολυ πιο θορυβωδης,σαν εφαρμογη.....το εχω λιωσει πανω μου και δεν εχει καταλαβει τιποτα,μετα ενα που με νευριαζει παρα πολυ ειναι οτι η ζελατινα πεφτει μονη της στα 100 χλμ αααα και ενα τελεταιο.....μην σου πεσει κατω εχει σπασει κατευθειαν η βαφη του (εχω το χρωματιστο) ελπιζω να σου εδωσα κατι να σκευτεις....