PDA

View Full Version : O Rossi κέρδισε και την 6η ΕΔ, 2ος στο Rally Monza

1974
26-11-2011, 23:48
O Sebastian Loeb την 2η ημέρα του τριήμερου ασφάλτινου Αγώνα Rally Monza κέρδισε τις 3 από τις 5 Ειδικές Διαδρομές και με τις 2 που είχε κερδίσει την Παρασκευή εδραίωσε την 1η θέση της κατάταξης, κάτι που φαίνεται απόλυτα φυσιολογικό για έναν 8 φορές Παγκόσμιο Πρωταθλητή Ράλλυ, που μάλιστα ειδικεύεται στην άσφαλτο και αγωνίζεται με το αυτοκίνητο με το οποίο μόλις κέρδισε τον 8ο Τίτλο του, μια Citroen DS3 WRC.

O Valentino Rossi όμως είναι αυτός που έκλεψε τα φώτα της δημοσιότητας και αυτήν τη φορά όχι μόνο επειδή είναι ο πιο ταλαντούχος οδηγός μοτοσυκλέτας του κόσμου, αλλά κυρίως γιατί κέρδισε την 4η και 6η ΕΔ από τον Γάλλο, με ένα αυτοκίνητο που οδήγησε για πρώτη φορά προχτές, ένα Ford Fiesta WRC!
Έτσι ο 9 φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής Μοτοσυκλέτας ανέβηκε στην 2η θέση της κατάταξης με διαφορά 18.7'' από τον Loeb και 13.6'' μπροστά από τον 3ο στην κατάταξη, που είναι ο Rinaldo Capello με μια ακόμη Citroen DS3 WRC.
O Valentino έδειξε λοιπόν ότι με ό,τι καταπιαστεί στον μηχανοκίνητο αθλητισμό μπορεί να το κάνει με απίστευτη απόδοση και αναπάντεχη επιτυχία.
Αύριο υπολείπονται δύο Ειδικές και όλα δείχνουν ότι δύσκολα θα αλλάξει κάτι στις δύο πρώτες θέσεις!