PDA

View Full Version : ENDURO Βολτα με απροοπτα


evanb
17-05-2009, 16:42
Πριν από 2 ώρες περίπου γύρισα από μια enduro βόλτα στην Βαρυμπόμπη. Ήταν η δεύτερη μου φορά που πηγαίνω μόνος μου εκεί μετά το enduro training του Ν. Σπανού τον Ιανουάριο.
Την πρώτη φορά πριν από 2 μήνες περίπου, ήμουν πολλή φοβισμένος.
Σήμερα όμως ήμουν λίγο καλύτερα. Είχα πλήρη εξοπλισμό enduro (όχι δεν είμαι ψώνιο ). Έκανα μια διαδρομή 2 χλμ. γύρο γύρο συνέχεια, γιατί φοβόμουν να μπω στα μονοπάτια. Κάποια στιγμή μάλιστα συνάντησα κάποια group εντουραδες και έναν που ρώτησα για καινούργια διαδρομή, βατή για έναν αρχάριο σαν εμένα και με το GS 1200 με έστειλε σε ένα μονοπάτι ΘΕΕ ΜΟΥ ΒΟΗΘΑΜΕ, στενό ,κοτρόνες και πιο πάνω στην μέση ένας κομμένος κορμός να εξέχει. Κόντεψα να χάσω την μηχανή στην άκρη, στα χορτάρια. Σπινάρισμα, βρώμισα καμένο λάστιχο. Τα είδα όλα. Καλά που με έστειλε ο άνθρωπος. ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ του είχα πει.
Σε κάποια άλλη φάση ΄΄ έπαιξε ο πίσω τροχός ΄΄ και όπως ήμουν όρθιος ρίχνω με δύναμη κάτω το δεξί πόδι. Η μπότα έκανε όλη την δουλειά, ένιωσα ένα συμπαγές πράγμα, δεν κατάλαβα τίποτα, σαν να είχα δαμάσει ένα άγριο ζώο.
Τότε θυμήθηκα τον Ν. Σπανό τον Ιανουάριο που στο θεωρητικό κομμάτι με σήκωσε όρθιο και με έδειξε στους υπόλοιπους και δίνοντας τις touring μπότες μου είπε ‘ ΠΡΟΣ ΑΠΟΦΥΓΗΝ’ ακατάλληλες . Τώρα είδα και στην πράξη πόσο δίκιο έχει σε αυτά που λέει. ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠ’ ΟΛΑ, το ξαναλέω δεν είμαι ψώνιο για τον εξοπλισμό, είναι η αίσθηση ασφάλειας που έχω όταν οδηγώ την μηχανή.
Μετά από 1,5 ώρα καταϊδρωμένος είπα να γυρίσω πίσω . Δυστυχώς πιο κάτω βλέπω ένα κομμάτι χώμα που μου φάνηκε καλό . Μπαίνω μέσα και σε 50 μέτρα γλιστράει η μπροστινή ρόδα και αγοράζω το παρόν οικόπεδο. Ευτυχώς σχεδόν μηδενική ταχύτητα. Κόστος, λυγισμένος λεβιές ταχυτήτων, λίγο η υπερηφάνεια αλλά όπως είχε πει ο Σπανός σε δυο άτομα που είχαν πέσει στην λάσπη στο enduro 1, δεν θα είναι η τελευταία φορά, μαθαίνεις από τα λάθη σηκώνεσαι και συνεχίζεις.

Υπάρχει περίπτωση να πιέσουμε ή να παρακαλέσουμε τον Σπανό, όσοι έχουμε κάνει το enduro 1 να διοργάνωση μια εκδρομή όπως αυτή στο Ναύπλιο, αλλά σε χωμάτινο ??????

ΠΟΛΛΑ ΟΡΘΙΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ..

skippybi
17-05-2009, 16:53
πάντα όρθιος...;)

danaos
17-05-2009, 18:59
Καλησπέρα φιλε μου. Αν εννοεις την πιστα που ξεκιναει μετα την γεφυρα μεσα απο την μπαρα ειναι δύσκολη και σφυχτη. Και εγω εχω παει μερικες φορες με το ΗΡ2 και υπάρχει θεμα. Υπάρχει μια ποιο νορμαλ περιοχη για προπονηση. Αλυκες στην Αναβυσο. Φλατ κομματια ωραιο χωμα.
Παντα ετσι....παντα προπονηση το βουνο ειναι δυσκολο....

πεφτουμε .....απλα συνεχιζουμε....η ζωη του gs.


ΥΓ και κατι αλλο μικρο....μπροσπάθησε να μην πηγένεις μονος σου στο βουνο ποτε ουε για προπονηση...ριξε απλα ενα μυνημα στο forum εδω ειμαστε χαχαχαχααχ να εισαι καλα.
Οσο για τον εξοπλισμο σου καλα εκανες και το εχεις δεν ειναι θεμα ψονιου αλλα ..ζωης

arisxios
17-05-2009, 19:09
Οσο για τον εξοπλισμο σου καλα εκανες και το εχεις δεν ειναι θεμα ψονιου αλλα ..ζωης



Πολύ σωστά !!!!!!!!!!!

riko46
17-05-2009, 19:33
Καλησπέρα φιλε μου. Αν εννοεις την πιστα που ξεκιναει μετα την γεφυρα μεσα απο την μπαρα ειναι δύσκολη και σφυχτη. Και εγω εχω παει μερικες φορες με το ΗΡ2 και υπάρχει θεμα. Υπάρχει μια ποιο νορμαλ περιοχη για προπονηση. Αλυκες στην Αναβυσο. Φλατ κομματια ωραιο χωμα.
Παντα ετσι....παντα προπονηση το βουνο ειναι δυσκολο....

πεφτουμε .....απλα συνεχιζουμε....η ζωη του gs.






ΥΓ και κατι αλλο μικρο....μπροσπάθησε να μην πηγένεις μονος σου στο βουνο ποτε ουε για προπονηση...ριξε απλα ενα μυνημα στο forum εδω ειμαστε χαχαχαχααχ να εισαι καλα.
Οσο για τον εξοπλισμο σου καλα εκανες και το εχεις δεν ειναι θεμα ψονιου αλλα ..ζωης



:sm8:Α κεφαλαίο!!!!!!!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-05-2009, 19:46
Μπράβο για το κουράγιο σου

κ για την θέλησή σου για προπόνηση ....;)

emix
17-05-2009, 20:42
Στο χωμα ποτε δεν παμε μονοι μας, ειδικα με τα 1200GS. Αν παμε μονοι ομως προσαρμοζουμε το τροπο οδηγησης αλλα και το μερος, ωστε να μπορουμε να ξεμπλεξουμε ευκολα.
Εχω παει και γω μονος (Αθηνα-Λουτρακι παρα πολλες φορες), αλλα οι ταχυτητες μου ειναι πολυ αργες και η οδηγηση πολυ προσεκτικη. Και ποτε δεν μπαινω σε μερη που δεν γνωριζω, γιατι δεν ξερω αν μπορω να βγω ευκολα μετα απο εκει.

Οπως ειπε και ο Δαναος, ριχνε κανενα ποστ εδω μεσα και σιγουρα καποιος θα βρεθει να ερθει μαζι σου. Ειδικα αν αυτος ο καποιος εχει και καποια εμπειρια, θα μπορεσει να σου δειξει και περισσοτερα πραγματα.
Μπραβο παντως για το θαρρος σου. Απο κατι τετοια μαθαινουμε και οχι απο τα σχολεια. Τα σχολεια ειναι η εισαγωγη, η βασικη εκπαιδευση που λεμε. Αμα μετα δεν τα εξασκουμε το αθλημα τι να σου κανει κι ο Σπανος;


ΥΓ.
Οι αλυκες αναβυσσου ειναι μια πολυ ωραια αλανα, οπου μπορεις να κανεις τις ασκησεις του enduro 1 αλλα και πολλα αλλα παιχνιδια με ασφαλεια.

evanb
17-05-2009, 20:47
και μερικες photo

Danae παω μονος γιατι ειμαι αρχαριος και αργος.
Επίσης το μέρος ήταν λίγο μετά τα κτήματα του ‘ΚΟ-κου’
Στο κομμάτι που περνάει η αντιπυρική ζώνη

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-05-2009, 20:57
Στο χωμα ποτε δεν παμε μονοι μας, ειδικα με τα 1200GS. Αν παμε μονοι ομως προσαρμοζουμε το τροπο οδηγησης αλλα και το μερος, ωστε να μπορουμε να ξεμπλεξουμε ευκολα.
.

...τί να κάνει ο άνθρωπος ;;;

Αφού από κει του υπέδειξε ο "εξυπνάκιας" ο εντουράς, παρόλο που του είπε ότι είναι αρχάριος ;;;;

danaos
17-05-2009, 21:08
και μερικες photo

Danae παω μονος γιατι ειμαι αρχαριος και αργος.
Επίσης το μέρος ήταν λίγο μετά τα κτήματα του ‘ΚΟ-κου’
Στο κομμάτι που περνάει η αντιπυρική ζώνη

Και ποιος σου ειπε βρε αδεφε οτι εμεις ειμαστε ΜΕΟΝΙ!?!?? ΧΑΑΧΧΑΧΑΧΑΑΧ
Σημασια δεν εχει ποσο γρηγορα πας αλλα το τεχνικο κομματι. Δηλ να βελτιωσεις αδυναμιες σου. Υπάρχουν σημεια που θα παιξεις και θα ανοιξεις το γκαζι σου αλλα ειπαμε παντα με μετρο και οχι συνεχεια ο ρυθμος ειναι οπως "παει" παρεα βασικα.

Καταλαβα που λες.....:hmmm::hmmm:

Οσο για το ποστ μην το ξεχνας......εδω εμαστε πολυ τρελοι χαχααχαχαχαχ

danaos
17-05-2009, 21:10
...τί να κάνει ο άνθρωπος ;;;

Αφού από κει του υπέδειξε ο "εξυπνάκιας" ο εντουράς, παρόλο που του είπε ότι είναι αρχάριος ;;;;

ΝΙκολα μερικοι το κανουν και επιτυδες για...πλακα....ειπαμε ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΛΛΗΝΑ ΑΝΑΒΑΤΗ και το λεω αυτο γιατι στο ιδιο αριβως σημειο μου ειχαν δωσει λαθος πληροφρια και εμενα και βγηκα στο πουθενα οχι τιποτ αλλο ειμουν και το 1150adv.....ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-05-2009, 21:17
...τί να κάνει ο άνθρωπος ;;;

Αφού από κει του υπέδειξε ο "εξυπνάκιας" ο εντουράς, παρόλο που του είπε ότι είναι αρχάριος ;;;;

ΝΙκολα μερικοι το κανουν και επιτυδες για...πλακα....ειπαμε ΕΠΙΠΕΔΟ ΕΛΛΗΝΑ ΑΝΑΒΑΤΗ και το λεω αυτο γιατι στο ιδιο αριβως σημειο μου ειχαν δωσει λαθος πληροφρια και εμενα και βγηκα στο πουθενα οχι τιποτ αλλο ειμουν και το 1150adv.....ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα



http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-41.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-41.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-41.gif

http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-49.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-49.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-49.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-49.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-49.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/NEYR-49.gif





.

Arkas
17-05-2009, 21:19
Κατ' αρχήν, σε ευχαριστούμε Εvan που μοιράστηκες αυτή την εμπειρία σου μαζί μας.
Τέλος καλό, όλα καλά.
Είμαι σίγουρος ότι μετά από αυτήν την μίνι περιπέτεια, βγήκες σοφώτερος και με μεγαλύτερη όρεξη για χώμα...
Πάντα όρθιος λοιπόν και πάντα πλούσιος σε εμπειρίες!

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
17-05-2009, 22:18
Συμφωνώ και επαυξάνω με τον Δαναό.
-Ποτέ μόνος
-Αλυκές Αναβύσου ιδανικό και ασφαλές μέρος για προπόνηση.
-Βάζεις post στο forum και πάντα θα βρίσκεται παρέα.Είμαστε αρκετοί
που αγαπάμε το χώμα.
-Εκδρομές γίνονται από αρκετά Forums,club,παρέες και Ν.Σπανό.

evanb
18-05-2009, 00:19
Μου θυμίσατε το ‘ δεν ήξερες, δεν ρωταγες ?? ’
Τώρα ξέρω και σίγουρα θα το γράψω ("post"). Γιατί θέλω ακόμη πολλή προπόνηση για το enduro 2, αλλά και για τα χωμάτινα στο χωριό μου στην Αρκαδία.

Arkas
18-05-2009, 00:40
Μου θυμίσατε το ‘ δεν ήξερες, δεν ρωταγες ?? ’
Τώρα ξέρω και σίγουρα θα το γράψω ("post"). Γιατί θέλω ακόμη πολλή προπόνηση για το enduro 2, αλλά και για τα χωμάτινα στο χωριό μου στην Αρκαδία.

Αρκάς κι' εσύ;:D

evanb
18-05-2009, 07:03
Δημητρη, απο τα Πελετα, Λεωνιδιον.
Τα ειχαμε πει και στην εκθεση που ημουν με τον labros (http://www.gsforum.gr/member.php?u=411)

emix
18-05-2009, 09:12
...τί να κάνει ο άνθρωπος ;;;

Αφού από κει του υπέδειξε ο "εξυπνάκιας" ο εντουράς, παρόλο που του είπε ότι είναι αρχάριος ;;;;

Δεν εμπιστευομαι ποτε εντουραδες, γιατι αυτοι πανε αλλου και σκεφτονται αλλιως. Εμπιστευομαι μονο travel εντουραδες, γιατι ξερουν που μπορουν να παμε τα on-off. Και συμφωνω με τον danao. Οτι το κανουν επιτηδες για να βλεπουν αυτους που πανε με μεγαλα on-off να μπλεκουν.

Αυτο που εννοω λεγοντας οτι προσαρμοζω τον τροπο οδηγησης μου οταν ειμαι μονος, ειναι οτι πηγαινω πολυ πιο προσεκτικα, δεν κανω πολλα παιχνιδια και δεν πηγαινω πουθενα που δεν γνωριζω, ακομα κι αν βρω στον δρομο καποιον που μου λεει, οτι πηγαινει (εκτος αν μου το λεει καποιος με μηχανη ιδιας κατηγοριας με την δικια μου).
Και επισης ξανασυμφωνω με τον danao, οτι στις χωματινες εκδρομες δεν κανουμε αγωνες ταχυτητες. Ο δικος μου Μ.Ο οδηγησης ειναι 30-40χλμ/ωρα.

spiros
18-05-2009, 14:51
"παω μονος γιατι ειμαι αρχαριος και αργος"

Και εμείς αρχάριοι και αργοί ήμαστε, μην μασάς και να συμμετέχεις στις χωμάτινες βόλτες που οργανώνονται. Όταν πάμε βόλτα στο βουνό δεν κάνουμε αγώνες, και προσαρμόζουμε τον ρυθμό βάση τον δυνατοτήτων όλης τις παρέας.
:sm8:

nek21
18-05-2009, 15:29
αποψη μου. τα συγκεκριμενα μηχανακια δεν ειναι για χωμα.πολυ μεγαλο βαρος.να προσεχεις αδερφε.

emix
18-05-2009, 16:09
αποψη μου. τα συγκεκριμενα μηχανακια δεν ειναι για χωμα.πολυ μεγαλο βαρος.να προσεχεις αδερφε.

Τα συγκεκριμενα μηχανακια ειναι για χωμα ηπιας μορφης. Και ηπια μορφη ειναι ακομα και η λασπη και ο πυλος, αλλα και ενα περασμα απο ποταμι.
Το θεμα ειναι να μπορεις να τα πας και οχι αν πανε αυτα.
Αυτα ειναι σχεδιασμενα να πηγαινουν. Το να λεμε οτι δεν κανουν για χωμα ειναι αγνοια ή στρουθοκαμηλισμος.
Σορυ, αλλα αυτην την αποψη δεν την δεχομαι.

danaos
18-05-2009, 16:27
αποψη μου. τα συγκεκριμενα μηχανακια δεν ειναι για χωμα.πολυ μεγαλο βαρος.να προσεχεις αδερφε.

Αδελφε πλακα πρεπεινα κανεις ετσι?!?!?!?!:confused::confused::confused::confused::confused:

Akis
18-05-2009, 18:25
Τα συγκεκριμενα μηχανακια δεν ειναι για χωμα.πολυ μεγαλο βαρος αργες αντιδρασεις λιγο γκαζι.
Για να περνας κανα χωματοδρομο μονο....

μην ταλαιπωρησε με το θηριο.
Παρε ενα 200αρι να χαρεις την φυση!!!

Akis
18-05-2009, 18:26
φιλικα παντα!!!:p

danaos
18-05-2009, 18:29
Τα 200αρια δεν ειναι για travel enduro..... ειναι για πιστα και να κανεις την πλακα σου.
Πιστεψε με αν μπορεσεις να κανεις "καλα" 1οο+αλογα και 200+ κιλα ειναι απιστευτο....
Σε αυτο μπορουν να απαντησουν και αλλοι χωματινοι...

Akis
18-05-2009, 18:37
Travel enduro στην Παρνηθα!!

Εχω τρεηλερ!

danaos
18-05-2009, 18:42
http://www.youtube.com/watch?v=tkVEFXOrYGY


http://www.youtube.com/watch?v=eYbe0HBhJ5o


http://www.youtube.com/watch?v=EFRW_PkWc14


και πολλα ακομα....χιλιαδες.....μην ξεχναμε...
Gelände-Strasse

Akis
18-05-2009, 18:45
Φιλε μου

καβαλαω GS 22 χρονια....

ασε τα βιντεο με τις ξενες μηχανες.

Εσυ μπορεις να το κανεις αυτο αβιαστα;

Εμενα μου κοστιζει 1000+ η καθε πτωση...

never mind

gemara
18-05-2009, 18:47
Φίλε μου, το 1200 είναι καλό και κάνει τα πάντα. Φτάνει να έχεις κάνει κάμποσα χρονάκια παιχνίδια με κάποιο μικρότερο.
Αν είσαι αρχάριος όπως λες, δεν θα μάθεις ποτέ με το 1200 και ότι μάθεις, θα το μάθεις με μεγάλο κόστος. Δοκίμασε με κάποιο ελαφρύτερο και μικρότερο και να δεις πως θα "σκας" χαμόγελα σιγά σιγά.

Akis
18-05-2009, 18:49
τα λογια μου ακριβως......

τα πονεμενα μελη μου συμφωνουν....

danaos
18-05-2009, 18:54
Εγω τοσα χρονια βουνο εχω αλλαξει που και που κανενα καπακι κυλινδρου....
Την προηγουμενη παρασκευη παππους πεταχτικε απο στοπ....μ το adv με εριξε κατω...περιττο να μιλησω για λεφτα......

και ποιο σου ειπε αδελφε οτι τα μοτορια ειναι ξενα.????!???!?!?!?!

Akis
18-05-2009, 19:05
Εμ...

τα ιδια λεμε...αμα πεσει...αστα να πανε.

και αν ειναι κανα καπακι...δεν πειραζει...

αν ειναι το ποδι σου απο κατω....αστα να πανε....
και γερασα πια και δεν κολανε τα ρημαδια τα κοκαλα πια...

emix
18-05-2009, 22:07
Θα συμφωνησω με τον Δαναο.
Τα 200 δεν ειναι για travel enduro. Και travel enduro σημαινει παιρνω την μηχανη, ξεκιναω απο δω και φθανω χωμα μεχρι οπου θελω. Για καντο (ανετα φυσικα) αυτο μ ενα 200. Και αν ειναι να κουβαλαω αυτοκινητο και τρειλερ για να κανω travel enduro, χαιρετα μου τον πλατανο.
Αν μπορεις να δαμασεις ενα μηχανακι 200+ κιλων στο χωμα, πιστευω οτι μπορεις μετα ευκολα να μαθεις να οδηγεις και ενα 200.

Πριν ενα χρονο ειχα ενα KTM EXC400. Το ειχα παρει για να μην ταλαιπωρω το 1200GS. Παρα πολυ ωραιο μηχανακι το ευχαριστηθηκα πραγματικα. Μεσα απο αυτο βελτιωθηκα παρα πολυ στην χωματινη οδηγηση. Αλλα ολα εδω γυρω στην Αττικη. Ουτε να το φορτωσω μπορουσα, ουτε τιποτα. Ολα στην πλατη μου τα ειχα. Και οταν λεω ολα εννοω σαμπρελες, εργαλεια, νερο, αλλαξιές, κλπ, κλπ. Το θεωρεις αυτο εσυ travel enduro;
Μια φορα επιχειρησα και πηγα Αραχωβα-Αθηνα απο χωμα και στην επιστροφη επειδη επρεπε να γυρισω νωρις, επεστρεψα απο ασφαλτο. Περιττο να σου πω οτι ο ##### μου πεθανε.
Αυτο σημαινει travel enduro για εμενα, αλλα και για τους περισσοτερους. Να μπορεις να κανεις χωμα, ανετα και να φορτωνεις την μηχανη με πραγματα για διανυκτερευση και ολα τ αλλα. Αν ειναι να κουβαλαω και αυτοκινητο τοτε αυτο δεν ειναι travel enduro. Ειναι enduro σκετο.
Οσο για το κοστος; Αν δεν υπερβεις τα ορια των δυνατοτητων ενος big on-off, τοτε εισαι μια χαρα. Το κοστος θα μεινει σε απλες γραντζουνιες καπακιων, καγκελων και φλας.

Alext
18-05-2009, 22:11
επειδη εδω ειναι GS forum δεν σημαινει οτι τα δικα μας ειναι τα τελεια και τα κανουν ολα
οι συγκεκριμενες μοτο δεν κανουν για αγωνιστικο enduro
τωρα για απλες ή γρηγορες βολτες ή εξερευνησεις ,διαβασεις βουνων μεσα απο χωματοδρομους ειναι οι καλυτερες
εμενα ενας φιλος με ενα Κ 1200 GT ερχεται καθε χρονο και παρακολουθουμε
το Ραλλυ Acropolis !!!!! και πηγαινουμε μεσα απο χωματοδρομους !!!!!!!
τι σημαινει???? οτι το GT κανει για χωμα και enduro????
οσο για καποια βιντεο που εβαλε καποιος νομιζω οτι δεν ειναι απο enduro
αλλο Rally Raid ή Rally Cross και αλλο enduro

danaos
18-05-2009, 22:21
ειναι απο travel enduro...
αδελφε για πηγενε με το GT εδω.....????

http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=2572

danaos
18-05-2009, 22:23
και βασικα ποιος μιιλσε για αγωνιστικο enduro?!?!?!?!?!!?
ΕΙΠΑΜΕ TRAVEL ENDURO υπάρχει διαφορα.....
Ακομα και για αγωνιστικο enduro οποιος θελει υπάρχει HP2!!!!!!!!!!!!!!!

evanb
18-05-2009, 22:41
Όταν μετά από χρόνια πήρα την απόφαση να πάρω την μηχανή των ονείρων μου, (είχα ένα serrow 225 Yamaha) όλοι μου λέγανε που πας ρε από παπί στο γαϊδούρι.
Τόσα λεφτά και δεν έχεις ξανά οδηγήσεις πάνω από 225cc.
Πάρε ένα transalp 600cc ή ένα KLE και μετά αφού μάθεις παίρνεις την GS.
Μάλιστα συνάδελφος στην δουλειά είχε ένα transalp 2,4 χρονών , κάθε μέρα στο parking την έπλενε, σκούπιζε, λάστιχα τα πάντα τρέλα ο άνθρωπος, σαν συνταξιούχος το είχε, τόσο καλά .
Μου το έδινε μόνο για μένα 3000. Δεν το πήρα, όλοι με κράξανε. Πάρε το και πούλα το, μου λέγανε. Το έδωσε με πιο πολλά λεφτά και εγώ μετά από 4,5 μήνες Μάιος μήνα 2008 πηρα την μπέμπα μου.
Δεν θέλω σε αυτή την φάση να μάθω σε άλλο μηχανάκι. Θέλω να μάθω στην μπέμπα μου. Αυτή με φτιάχνει με τρελαίνει.
Σχεδόν 8 μήνες αργότερα πάω στο ασφάλτινο του Σπανού. Άρχισαν πάλι να μου λένε μην πας με το GS γιατί μπορεί να πέσεις, πάρε το 225 Yamaha.
Φυσικά πήρα το GS γιατί θέλω να μάθω την μηχανή μου!!!!!
Τον Ιανουάριο όταν τους είπα ότι πάω στο χωμάτινο 1 του Σπανού, άρχισαν που πας
και ότι μια ζημιά μπορεί και πάνω από 1 μισθό, ότι ο Σπανός στα @@**δια του αν σπάσει τα μηχανάκια, αυτός έχει, του δίνει η BMW κλπ.. Εγώ δεν έδωσα σημασία ειδικά για ένα άτομο που έχει ζήσει με την μηχανή σχεδόν όλη του την ζωή, ίσως την αγαπάει περισσότερο και από το σπίτι του, ένας μοντέρνος Lone Ranger.
Φυσικά πήγα και σε αυτό. Γιατί??? Γιατί όταν πήγα μόνος μια φορά στο χωριό μου δοκίμασα μια διαδρομή ΠΕΛΕΤΑ-ΧΟΥΝΙ-ΚΟΣΜΑΣ-ΧΟΥΝΙ-ΠΕΛΕΤΑ στην οποία τα είδα όλα (2 φορές κόντεψα να φύγω από κάτω στην πλαγιά) αλλά όταν δείτε αυτό που έβλεπα θα καταλάβετε γιατί είπα: στον Σπανό άμεσα και μόνο με την μηχανή μου. Ξέρω έχετε δίκιο που λέτε και αν σπάσει ? το κόστος ? αν χτυπήσω ? Δεν μου περισσεύουν και με 2 παιδιά. Είσαστε η μια φωνή που μου το λέει αλλά είναι και η άλλη που μου λέει αφού γι’ αυτό την πήρες , έβγα έξω και απόλαυσε την. Να πέσει μπορεί να γίνει παντού. Αλλά αυτήν θέλω και ελπίζω με την βοήθεια του Θεού και σιγά σιγά με τα πολλά (όρθια) χιλιόμετρα και τα σεμινάρια να νιώθω πολύ καλός

Danae το πρώτο video ήταν πολύ emotional

ntinopoulos
18-05-2009, 22:45
Όταν μετά από χρόνια πήρα την απόφαση να πάρω την μηχανή των ονείρων μου, (είχα ένα serrow 225 Yamaha) όλοι μου λέγανε που πας ρε από παπί στο γαϊδούρι.
Τόσα λεφτά και δεν έχεις ξανά οδηγήσεις πάνω από 225cc.
Πάρε ένα transalp 600cc ή ένα KLE και μετά αφού μάθεις παίρνεις την GS.
Μάλιστα συνάδελφος στην δουλειά είχε ένα transalp 2,4 χρονών , κάθε μέρα στο parking την έπλενε, σκούπιζε, λάστιχα τα πάντα τρέλα ο άνθρωπος, σαν συνταξιούχος το είχε, τόσο καλά .
Μου το έδινε μόνο για μένα 3000. Δεν το πήρα, όλοι με κράξανε. Πάρε το και πούλα το, μου λέγανε. Το έδωσε με πιο πολλά λεφτά και εγώ μετά από 4,5 μήνες Μάιος μήνα 2008 πηρα την μπέμπα μου.
Δεν θέλω σε αυτή την φάση να μάθω σε άλλο μηχανάκι. Θέλω να μάθω στην μπέμπα μου. Αυτή με φτιάχνει με τρελαίνει.
Σχεδόν 8 μήνες αργότερα πάω στο ασφάλτινο του Σπανού. Άρχισαν πάλι να μου λένε μην πας με το GS γιατί μπορεί να πέσεις, πάρε το 225 Yamaha.
Φυσικά πήρα το GS γιατί θέλω να μάθω την μηχανή μου!!!!!
Τον Ιανουάριο όταν τους είπα ότι πάω στο χωμάτινο 1 του Σπανού, άρχισαν που πας
και ότι μια ζημιά μπορεί και πάνω από 1 μισθό, ότι ο Σπανός στα @@**δια του αν σπάσει τα μηχανάκια, αυτός έχει, του δίνει η BMW κλπ.. Εγώ δεν έδωσα σημασία ειδικά για ένα άτομο που έχει ζήσει με την μηχανή σχεδόν όλη του την ζωή, ίσως την αγαπάει περισσότερο και από το σπίτι του, ένας μοντέρνος Lone Ranger.
Φυσικά πήγα και σε αυτό. Γιατί??? Γιατί όταν πήγα μόνος μια φορά στο χωριό μου δοκίμασα μια διαδρομή ΠΕΛΕΤΑ-ΧΟΥΝΙ-ΚΟΣΜΑΣ-ΧΟΥΝΙ-ΠΕΛΕΤΑ στην οποία τα είδα όλα (2 φορές κόντεψα να φύγω από κάτω στην πλαγιά) αλλά όταν δείτε αυτό που έβλεπα θα καταλάβετε γιατί είπα: στον Σπανό άμεσα και μόνο με την μηχανή μου. Ξέρω έχετε δίκιο που λέτε και αν σπάσει ? το κόστος ? αν χτυπήσω ? Δεν μου περισσεύουν και με 2 παιδιά. Είσαστε η μια φωνή που μου το λέει αλλά είναι και η άλλη που μου λέει αφού γι’ αυτό την πήρες , έβγα έξω και απόλαυσε την. Να πέσει μπορεί να γίνει παντού. Αλλά αυτήν θέλω και ελπίζω με την βοήθεια του Θεού και σιγά σιγά με τα πολλά (όρθια) χιλιόμετρα και τα σεμινάρια να νιώθω πολύ καλός

Danae το πρώτο video ήταν πολύ emotional
ωραιος!;)

emix
19-05-2009, 08:57
και βασικα ποιος μιιλσε για αγωνιστικο enduro?!?!?!?!?!!?
ΕΙΠΑΜΕ TRAVEL ENDURO υπάρχει διαφορα.....
Ακομα και για αγωνιστικο enduro οποιος θελει υπάρχει HP2!!!!!!!!!!!!!!!

Συνεχιζω να συμφωνω με τον Δαναο. Ποιος μιλησε για αγωνιστικο enduro;
Travel Enduro. Καμια σχεση το ενα με το αλλο.

Evanb, μπραβο, συγχαρητηρια. Αυτο ειναι το νοημα των αγορων που κανουμε, γενικως. Να τα χαιρομαστε και οταν ερθει η ωρα τους να τα πουλαμε, εστω κι αν χασουμε καποια χρηματα απο φθορες. Θα εχουμε απολαυσει ομως την μηχανη μας. Το να την εχουμε να καθεται, μονο και μονο για να λεμε οτι εχουμε BMW δε με βρισκει συμφωνω.

nek21
19-05-2009, 10:59
Εγω τοσα χρονια βουνο εχω αλλαξει που και που κανενα καπακι κυλινδρου....
Την προηγουμενη παρασκευη παππους πεταχτικε απο στοπ....μ το adv με εριξε κατω...περιττο να μιλησω για λεφτα......

και ποιο σου ειπε αδελφε οτι τα μοτορια ειναι ξενα.????!???!?!?!?!
καλα εσυ αδερφε μπορει να αποτελεις εξαιρεση.εισαι οδηγαρα.μιλαμε για το μεσο ορο.εγω εχω και βιντεακια με τρακτερ που κανουν σουζες και εντο.δεν ειδα ομως κανεναν σας να τους μιμειται.

nek21
19-05-2009, 11:03
Τα συγκεκριμενα μηχανακια ειναι για χωμα ηπιας μορφης. Και ηπια μορφη ειναι ακομα και η λασπη και ο πυλος, αλλα και ενα περασμα απο ποταμι.
Το θεμα ειναι να μπορεις να τα πας και οχι αν πανε αυτα.
Αυτα ειναι σχεδιασμενα να πηγαινουν. Το να λεμε οτι δεν κανουν για χωμα ειναι αγνοια ή στρουθοκαμηλισμος.
Σορυ, αλλα αυτην την αποψη δεν την δεχομαι.

καλα μην παρεξηγηθεις κιολας.ετσι οπως το λες.ηπια μορφη.κανενα ρυακι ναι συμφωνω.τωρα για ποταμια και λιμνες μου φαινονται αστεια.

nek21
19-05-2009, 11:04
Τα συγκεκριμενα μηχανακια δεν ειναι για χωμα.πολυ μεγαλο βαρος αργες αντιδρασεις λιγο γκαζι.
Για να περνας κανα χωματοδρομο μονο....

μην ταλαιπωρησε με το θηριο.
Παρε ενα 200αρι να χαρεις την φυση!!!
:sm8::sm8::sm8:

Κύρος Γρανάζης
19-05-2009, 11:32
Θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο evanb τη λάστιχα φορούσε.
Και γενικά θα ήταν χρήσιμο να αναφερθεί από τους ποιο έμπειρους τι λάστιχα πρέπει να φοράμε και ο κάθε τύπος από τις τέσσερις κατηγορίες μέχρι πού πάει .
1.Εντελώς ασφάλτινα
2.Αασφάλτινα πατάω και χώμα χωρίς να τα καταστρέψω
3.Μέτρια άσφαλτο μέτρια χώμα
4.Καλά χώμα σιγά στην άσφαλτο

PortoLeone
19-05-2009, 11:55
Εγώ θα συμφωνήσω με το φίλο Δαναό που έγραψε ό,τι δε πάμε ειδικά σε τέτοια διαδρομή μόνοι μας.Επίσης όταν αγοράζουμε μία μηχανή πρώτα σκεφτόμαστε για τι τι θέλουμε.

emix
19-05-2009, 12:57
Θα ήθελα να ρωτήσω τον φίλο evanb τη λάστιχα φορούσε.
Και γενικά θα ήταν χρήσιμο να αναφερθεί από τους ποιο έμπειρους τι λάστιχα πρέπει να φοράμε και ο κάθε τύπος από τις τέσσερις κατηγορίες μέχρι πού πάει .
1.Εντελώς ασφάλτινα
2.Αασφάλτινα πατάω και χώμα χωρίς να τα καταστρέψω
3.Μέτρια άσφαλτο μέτρια χώμα
4.Καλά χώμα σιγά στην άσφαλτο

Αυτο που μπορω να πω εγω ειναι οτι χωματινα λαστιχα βαζουμε οταν θελουμε να παμε βολτα και το χωματινο τεραιν ειναι λασπωμενο ή οταν παμε σε πιο κακοτραχαλους δρομους. Τα χωματινα λαστιχα εχουν πιο σκληρη γομα, οποτε αντεχουν σε πιο πολλες κακουχιες. Και φυσικα εχουν τα τακουνια, που δεν μπουκωνουν τοσο ευκολα απο τις λασπες, αλλα και βοηθανε στο να περναμε πιο ευκολα καποια σημεια βρεγμενα ή μη.

Καποτε ειχε γραψει ο Σπανος σ ενα αρθρο για τα χωματινα λαστιχα στο moto: "Θα μπορουσατε να περπατησετε με σανδαλια πανω σ αγκαθια και σε πετρες ανετα; Γιατι ζητατε απο την μηχανη σας να κανει το ιδιο; Επειδη δεν μπορει να μιλησει;".
Κατι τετοιο λοιπον ισχυει και για τα λαστιχα.

Οσο αναφορα για τις λιμνες και τα ποταμια, ανθρωποι που μπορουν, περνουν τα gs και απο ποταμια. Δεν μιλησα για λιμνες. Και δεν ειναι θεμα παρεξηγησης. Απλα δεν μ αρεσει να καταδικαζουμε μια μηχανη, επειδη δεν μπορουμε εμεις να κανουμε καποια πραγματα πανω της, ειτε επειδη δεν μπορουμε, ειτε επειδη σκεφτομαστε το οικονομικο κοστος μιας πτωσης.

evanb
19-05-2009, 13:06
εχω τις μαμας, τα οποια για εκει που θελω να παω και για practise ειναι ΟΚ

Akis
19-05-2009, 13:41
Nek εχεις δικιο φιλε....

αλλα ετσι ειναι οι αποψεις....

ειμαι 100% μαζι σου.

εαν θες να πας μακρυα παρε ενα μπετονακι....

emix
19-05-2009, 14:35
Κι αν θες να μεινεις σ/κ στα Αγραφα, στειλε την σκηνη και τον υπνοσακο με κουριερ στο βουνο!
:sm7:

Εχετε δικιο παντως. Ο καθενας εχει τις αποψεις του και δεν χρειαζεται περισσοτερο αναλυση το θεμα.

Akis
19-05-2009, 14:48
Εαν θες να κανεις εντουρο ναι αυτο κανεις

εαν θελεις να πηγαινεις σαν το σαλιγκαρι κουβαλοντας το σπιτι σου μαζι

και το φορητο DVD και την εσπρεσιερα πας με το μεγαλο....

emix
19-05-2009, 15:02
Εαν θες να κανεις εντουρο ναι αυτο κανεις

εαν θελεις να πηγαινεις σαν το σαλιγκαρι κουβαλοντας το σπιτι σου μαζι

και το φορητο DVD και την εσπρεσιερα πας με το μεγαλο....

Οπως σου εχει τονισει και ο Δαναος και γω, μιλαμε για travel enduro και οχι για enduro. Μαλλον δεν μπορεις να καταλαβεις τις διαφορες αυτων των δυο ειδων enduro.

danaos
19-05-2009, 15:44
τα GS ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΧΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΙΑ........

http://inlinethumb32.webshots.com/26271/2308063800056131455S600x600Q85.jpg

http://inlinethumb38.webshots.com/34981/2335832860056131455S600x600Q85.jpg



http://inlinethumb23.webshots.com/42710/2689852830056131455S600x600Q85.jpg


http://inlinethumb21.webshots.com/17236/2501861990056131455S600x600Q85.jpg

http://inlinethumb02.webshots.com/43265/2510102720056131455S600x600Q85.jpg

http://inlinethumb62.webshots.com/2749/2095219820056131455S600x600Q85.jpg

http://inlinethumb55.webshots.com/1974/2311134130056131455S600x600Q85.jpg

http://inlinethumb30.webshots.com/20765/2238751170056131455S600x600Q85.jpg

http://inlinethumb14.webshots.com/44813/2086910010056131455S600x600Q85.jpg


Φωτογραφιες απο βόλτες με φιλους του forum και οχι μονο....με μηχανες δικες μας....

emix
19-05-2009, 16:05
Δαναε το θεμα ειναι να ξερεις να τα πηγαινεις. Και το σημαντικοτερο ειναι οταν δεν μπορεις να τα πας να λες "εγω δεν μπορω να τα παω χωμα και οχι δεν πανε τα gs χωμα". Παντα μιλαμε για travel enduro και οχι για enduro.

danaos
19-05-2009, 16:10
Δαναε το θεμα ειναι να ξερεις να τα πηγαινεις. Και το σημαντικοτερο ειναι οταν δεν μπορεις να τα πας να λες "εγω δεν μπορω να τα παω χωμα και οχι δεν πανε τα gs χωμα". Παντα μιλαμε για travel enduro και οχι για enduro.

Συμφωνω απολυτα φιλε......:sm8:

vtheo
19-05-2009, 16:26
Θα συμφωνήσω με τον danao και τον emix.Tα GS είναι παντός εδάφους ταξιδευτές.Αν κάποιος δε θέλει να πάει χώμα (για δικούς του λόγους ) δε σημαίνει ότι το μηχανάκι δεν του δίνει αυτή τη δυνατότητα. Κάποτε σε ένα ντοκιμαντερ που κοιτούσα στο discovery channel είχε θέμα τα 4χ4 και ανάμεσα σ'αυτά από τις καλύτερες off road επιδόσεις είχε το Porsche Cayenne.Kανένα όμως δεν έχω δεί ποτέ στις λάσπες.Το ότι οι ιδιοκτήτες τους θέλουν να τα βλέπουν γυαλισμένα είναι δικαιωμά τους αυτό δε σημαίνει όμως ότι τα αυτοκίνητα αυτά δεν προορίζονται για τέτοιου είδους χρήση.

Επίσης καλό είναι να έχουμε άποψη για πράγματα που έχουμε δοκιμάσει και να μην απορριπτουμε ούτε να είμαστε αρνητικοί σε κάτι που δεν μας αρέσει.

[/URL]http://inlinethumb33.webshots.com/12256/2338519000103565151S600x600Q85.jpg (http://www.gsforum.gr/%5BURL=http://entertainment.webshots.com/photo/2338519000103565151bxrbRL%5D%5BIMG%5Dhttp://inlinethumb33.webshots.com/12256/2338519000103565151S600x600Q85.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D)
http://inlinethumb46.webshots.com/44653/2184035980103565151S600x600Q85.jpg (http://www.gsforum.gr/%5BURL=http://entertainment.webshots.com/photo/2184035980103565151DjeDLE%5D%5BIMG%5Dhttp://inlinethumb46.webshots.com/44653/2184035980103565151S600x600Q85.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D)
[URL="http://entertainment.webshots.com/photo/2602712240103565151gfKUPQ"]http://inlinethumb32.webshots.com/2463/2602712240103565151S600x600Q85.jpg (http://www.gsforum.gr/%5BURL=http://entertainment.webshots.com/photo/2602712240103565151gfKUPQ%5D%5BIMG%5Dhttp://inlinethumb32.webshots.com/2463/2602712240103565151S600x600Q85.jpg%5B/IMG%5D%5B/URL%5D)

danaos
19-05-2009, 16:33
Επίσης καλό είναι να έχουμε άποψη για πράγματα που έχουμε δοκιμάσει και να μην απορριπτουμε ούτε να είμαστε αρνητικοί σε κάτι που δεν μας αρέσει.


Aκριβώς ετσι φιλε ακριβώς ετσι!!!!!!!

kostasmats
19-05-2009, 19:34
Σιγουρα οι εντουραδες της παρεας εχουν τα δικια τους.Μεγαλο μηχανακι ,ακριβο, βαρυ... τι να κανω αυτο πηρα και το πηρα για ταξιδια παντως εδαφους.Με αυτο παω για δουλεια για ποτο για διακοπες.Και ναι το φορτωνω και με σκηνες και με γκαζακια και υποστρωματα και ειναι απιστευτη ευχαριστιση να ψηνεις καφεδακι στα 1800 υψομετρο.Καλα θα ηταν να ειχα ενα 200αρι να μαθω πεντε πραματα αλλα δε βγαινω.Οποτε 1200αρι το σταυρο μας μην το ρημαξουμε το μηχανακι ,σκηνη πυξιδα χαρτη και παμε! ΥΓ:Ewanb μαλλον μαζι καναμε το εντουρο1,ειμαι αυτος με το κιτρινο 1200 αμα ψηνεσαι τα ΣΚ ειμαι ελευθερος και ψαχνω παρεα για αλυκες να ξεστραβωθω λιγο

evanb
19-05-2009, 20:04
και εγώ το σκεφτόμουν για Κυριακή μιας και Σάββατο θα έχω το πάρτι της μικρής μου για τα γενέθλια της. Έλεγα να το ποστάρω Παρασκευή, αλλά μιας και με πρόλαβες εκτός απροόπτου κανονίστηκε. Ελπίζω να μπορεί να έρθει και καμία παλιό σειρά που ξέρει τα μέρη. Τι λέτε ?????

Akis
19-05-2009, 20:57
Οπως σου εχει τονισει και ο Δαναος και γω, μιλαμε για travel enduro και οχι για enduro. Μαλλον δεν μπορεις να καταλαβεις τις διαφορες αυτων των δυο ειδων enduro.


εχεις δικιο....μιλαω ελληνικα και ειναι δυσνοητα.....

Akis
19-05-2009, 20:59
τα GS ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΧΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΒΑΡΙΑ........


Φωτογραφιες απο βόλτες με φιλους του forum και οχι μονο....με μηχανες δικες μας....


Ισχυει το ανωτερω και εδω


δεν ειπα δεν πανε, ειπα οτι ειναι ανοησια να σπας ενα μοτο 250 κιλων στα βραχια νομιζοντας οτι κανεις εντουρο, μονο και μονο γιατι ετσι σου μπηκε στο μυαλο.

εχω περασει ποταμι με GSX250 του 86....αυτο το κανει εντουρο.....

over and out....

Arkas
19-05-2009, 21:00
....................Ewanb .................. αμα ψηνεσαι τα ΣΚ ειμαι ελευθερος και ψαχνω παρεα για αλυκες να ξεστραβωθω λιγο

και εγώ το σκεφτόμουν για Κυριακή μιας και Σάββατο θα έχω το πάρτι της μικρής μου για τα γενέθλια της. Έλεγα να το ποστάρω Παρασκευή, αλλά μιας και με πρόλαβες εκτός απροόπτου κανονίστηκε. Ελπίζω να μπορεί να έρθει και καμία παλιό σειρά που ξέρει τα μέρη. Τι λέτε ?????
Κώστα και Εvan η ιδέα σας είναι πολύ καλή!!!
Γιατί δεν ανοίγετε σχετικό post στις " Συναντήσεις " μήπως θέλει και κάποιος άλλος να ακολουθήσει;;)

nek21
19-05-2009, 21:00
Ισχυει το ανωτερω και εδω


δεν ειπα δεν πανε, ειπα οτι ειναι ανοησια να σπας ενα μοτο 250 κιλων στα βραχια νομιζοντας οτι κανεις εντουρο, μονο και μονο γιατι ετσι σου μπηκε στο μυαλο.

εχω περασει ποταμι με GSX250 του 86....αυτο το κανει εντουρο.....

over and out....
:sm8::sm8::sm8:

danaos
19-05-2009, 21:03
ΠΑΡΤΕ VARADEROOOOOOOOOOOOOOOOOO!!!!!!!!!
ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΕΜΑΣΤΑΡΙΑ!!!!!!!!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΚΟ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ..........!!!!!!!!!

nek21
19-05-2009, 21:10
468

469

470

471

travel enduro

danaos
19-05-2009, 21:16
468

469

470

471

travel enduro

Ετσι ετσι δειξε μας το επιπεδο σου σαν μοτοσικλετιστης........!!!!!

Μπραβο μπραβο αφου πιστευεις οτι δεν μπορεις να πας χωμα παρε τρακτερ ειναι ποιο καλα για ολους μας και ποιο ασφαλες για τους γυρο σου...

Α και στην ασφαλτο μην ξεχασεις να βγάλεις τις βοηθητικες ροδες σου.....

nek21
19-05-2009, 21:27
Ετσι ετσι δειξε μας το επιπεδο σου σαν μοτοσικλετιστης........!!!!!

Μπραβο μπραβο αφου πιστευεις οτι δεν μπορεις να πας χωμα παρε τρακτερ ειναι ποιο καλα για ολους μας και ποιο ασφαλες για τους γυρο σου...

Α και στην ασφαλτο μην ξεχασεις να βγάλεις τις βοηθητικες ροδες σου.....

τωρα βγαζεις κακια,αλλα δεν πειραζει .θα μπορουσα να ζηλεψω το επιπεδο σου ως μοτοσυκλετιστη αλλα το διανοητικο μαλλον οχι.σου ειπα οτι εχω αλλη αποψη και μεσα σαυτη κανουμε και πλακιτσα.τωρα εσυ εντουρα γιατι θιγεσαι τοσο πολυ δεν μπορω να καταλαβω.

Arkas
19-05-2009, 21:39
Το έχουμε πει τόσες φορές.
Ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείται!
Όπως και το (γραπτό) χιούμορ!

Λέξεις που γράφονται "πληγώνουν"
ενώ κουβέντες που λέγονται μόνο και μόνο
επειδή βλέπεις το συνομιλητή σου,
προσπερνώνται και πολλές φορές καταλήγει
η αρχική "διαφωνία" σε ταύτιση απόψεων και ομοφωνία.

Γι' αυτό, λίγο προσοχή στα γραφόμενά μας και μια
προεπισκόπηση απάντησης δεν θα έβλαπτε.

Στην παρέα μας εκτός των άλλων επικρατούν
η κοινή μας αγάπη για τα μοτόρια μας
αλλά και η αλληλοεκτίμηση
και ο αλληλοσεβασμός!

Νικολας33
19-05-2009, 21:54
Καλησπερα και απο εμενα!! Τωρα θα μου πειτε τι θελει ενας varaderas στην συζητηση για το χωμα? Απλα ειδα φως και μπηκα!! χα χα
Το θεμα ειναι για τι πραγμα τι θες την μηχανη!! Εγω οταν πηρα το varadero ηξερα τι ζητουσα! Ηθελα μια μηχανη ταξιδιαρα ακουραστη στο να κανει πολλα χλμ και πανω απο ολα αξιοπιστη!!
Ο αδελφος μου (βλ.danaos) μου ελεγε να παρω ελικα που παει παντου!! Και η απαντηση μου ηταν οτι εγω δεν θελω να παω χωμα!!
Ειναι γεγονοσ οτι οσο το "τερας" μου ειναι στην ασφαλτο δεν παιζετε...αλλα εκει που αρχιζουν τα χωματα 'η λασπες παταω φρενο!!
Και δεν ειναι θεμα βαρους!!!
Και εξηγουμε: Το τριημερο της πρωτομαγιας εφυγα ταξιδι με την motoadventure για Λιμνη Πλαστηρα! Εκανα 1300 χλμ σε ασφαλτο απο πολυ στενους επαρχιακους δρομους,με πολλες στροφες και οχι καλη ασφαλτο!! Κανενα προβλημα δεν υπηρχε!
Να πω οτι ημουν δικαβαλος και τριβαλιτσος γυρω δλδ στα 450κλ!!
Στην επιστροφη μπηκαμε απο καποιους χωματοδρομους με αρκετη λασπη σε ορισμενα σημεια!! Εκει υπηρχε προβλημα! οι ανατησεις τησ honda δεν ηταν για κατι τετοιο!! Το καταλαβενες!! Εβλεπες τα bmw κια δεν ειχαν κανενα προβλημα!! Αποτελεσμα: πισινο λαστιχο σε λουκι με λασπη, στωμωμα ελαστικου και μετρισα οικοπεδακι...αλλα ολα καλα!! Απλα εσπασε η κλειδαρια απο μια μπαγαζιερα!!
Σας τα λεω ολα αυτα για να σας πω οτι στα μεγαλα travell enduro το προβλημα δεν ειναι το βαρος αλλα για το τι ειναι φτιαγμενη να κανει η καθε μηχανη!! Η δικια μου θελει ασφαλτο τα bmw απλα πανε παντου!!
Και σας τομ λεει αυτο ενας αρρωστος hondaκιας που εχω οδηγησει ομως και bmw!!!
Ελπιζω να μην σας κουρασα!!!!

emix
19-05-2009, 22:33
Νικολα εχω παει βολτα στο ορος Κανδυλι κεντρικη Ευβοια, μηνα Ιανουαριο εγω με 1200GS, ενα παιδι με 800GS, ενας με 650 Dakar και ενα αλλο παιδι με Varadero.
Απιστευτη λασπη και πυλος, χιονι και παρα πολυ δυσκολες συνθηκες οδηγησης. Το παιδι με το Varadero δεν καταλαβαινε τιποτα. Το πηγαινε σαν να οδηγουσε 650GS.
Ανοησια-ξεανοησια, απολαμβανουμε την μηχανη που πηραμε σ ολα τα τεραιν. Κανεις μας δεν ειναι πλουσιος. Ολοι σκεφτομαστε τις φθορες.
Και οπως ανεφερα, ειχα και ενα ktm exc400. Το πηρα για να μην σπαω το 1200. Ομως δεν ηταν αυτο που ηθελα τελικα.

Αν καποιοι δεν καταλαβαινουν το travel enduro δεν υπαρχει προβλημα. Το να βαζουν ομως φωτογραφιες με τρακτερ και να κοροιδευουν αυτο υποτιμα και προσβαλλει ολα εκεινα τα παιδια που κανουν αυτου του ειδους το enduro. Μπορει να γουσταρετε να κανετε χωμα με το κατσαριδακι σας, αλλα δεν μπορειτε να προσβαλλετε την κατηγορια εκεινη των αναβατων που γουσταρουν και εχουν τα "τετοια" να χωνουν 250 κιλα στο χωμα, κατι το οποιο δεν μπορειτε να κανετε εσεις.

evanb
19-05-2009, 22:40
Παιδιά επειδή βλέπω ότι το thread που άνοιξα ξεφεύγει από τον αρχικό μου σκοπό, δεν θέλω να εξελιχτεί σε αντιπαράθεση travel enduro & enduro. Εγώ έγραψα απλά τα συναισθήματα μου από μια βόλτα και την εμπειρία μου. Χωρίς να κατηγορήσω κάτι.
Το αν έπρεπε να πάω με το GS ή όχι δεν το ρωτώ γιατί πολύ απλά όπου πάω, πάω μόνο με το GS μου. Αυτό αγάπησα αυτό παντρεύτηκα και με τα ελαττώματα του και με τα προτερήματα του (που να με άκουγε η γυναίκα μου … φυσικά δεν της λέτε τίποτα). Αν εξαιρέσω την λάθος πληροφορία του εντουρα που μου έδωσε, πάντα έχω στο μυαλό μου να πηγαίνω κάπου που να μπορώ να βγω. Με τα χρόνια και την εμπειρία σίγουρα θα έχω πιο πολλές απαιτήσεις από μένα και την μηχανή, αλλά ως τότε με σύνεση και προσοχή θα κάνω τις βόλτες μου.
Δεν βιάζομαι να πάω κάπου. Μπαίνω χώμα γιατί μου αρέσει. Βγαίνω, συνεχίζω στην άσφαλτο φτάνω κάπου σταματώ και την αράζω. Next day συνεχίζω. Αυτό θέλω να κάνω με το GS μου

emix
19-05-2009, 22:47
Παιδιά επειδή βλέπω ότι το thread που άνοιξα ξεφεύγει από τον αρχικό μου σκοπό, δεν θέλω να εξελιχτεί σε αντιπαράθεση travel enduro & enduro. Εγώ έγραψα απλά τα συναισθήματα μου από μια βόλτα και την εμπειρία μου. Χωρίς να κατηγορήσω κάτι.
Το αν έπρεπε να πάω με το GS ή όχι δεν το ρωτώ γιατί πολύ απλά όπου πάω, πάω μόνο με το GS μου. Αυτό αγάπησα αυτό παντρεύτηκα και με τα ελαττώματα του και με τα προτερήματα του (που να με άκουγε η γυναίκα μου … φυσικά δεν της λέτε τίποτα). Αν εξαιρέσω την λάθος πληροφορία του εντουρα που μου έδωσε, πάντα έχω στο μυαλό μου να πηγαίνω κάπου που να μπορώ να βγω. Με τα χρόνια και την εμπειρία σίγουρα θα έχω πιο πολλές απαιτήσεις από μένα και την μηχανή, αλλά ως τότε με σύνεση και προσοχή θα κάνω τις βόλτες μου.
Δεν βιάζομαι να πάω κάπου. Μπαίνω χώμα γιατί μου αρέσει. Βγαίνω, συνεχίζω στην άσφαλτο φτάνω κάπου σταματώ και την αράζω. Nextdayσυνεχίζω. Αυτό θέλω να κάνω με το GSμου

Αυτο ειναι το νοημα αγαπητε μου. Να πηγαινεις με την μηχανη σου οπου γουσταρεις και οχι ν απολογησε γιατι πηγαινεις με μια μηχανη 250κιλων χωμα. Μπραβο και παλι μπραβο. Με τον καιρο θα μαθεις την μηχανη σου και πηγαινοντας μαζι με πιο εμπειρους θα μαθεις κι αλλα πραγματα. Παντα ομως πρεπει να βαζεις ορια στο μεχρι που θες να πας, ωστε και τις ζημιες να γλυτωσεις αλλα και την σωματικη σου ακεραιοτητα.

ntinopoulos
19-05-2009, 23:04
τα πραγματα ειναι απλα!για TRAVEL enduro τα GS ειναι ιδανικες μοτοσυκλετες!σιγουρα οι οποιες ζημιες μπορει να παθουν απο μακροχρονια η extreme χρηση κοστιζουν πιο ακριβα απο οτι θα κοστιζαν σε ενα μικρο endurακι των 250 κ.ε αλλα ετσι ειναι αυτα!δεν εχω δει καποιον να διασχιζει την ερημο με το τζιπ και το τρειλερ με το 250αρι πανω!αυτα ειναι για enduro και συγκεκριμενες μικρες διαδρομες!οποιος θελει να εκμηδενισει το κοστος συντηρησης ας παρει bmx.ελαφρυ και με φτηνο service!:p

evanb
19-05-2009, 23:06
Κώστα και Εvan η ιδέα σας είναι πολύ καλή!!!
Γιατί δεν ανοίγετε σχετικό post στις " Συναντήσεις " μήπως θέλει και κάποιος άλλος να ακολουθήσει;;)


thanks Arka το εκανα, ελπιζω να σε δω εκει..

danaos
19-05-2009, 23:15
Λοιπον.....
για να βάλουμε καποια πραγματα στην θεση τους...
Δεν ειμαι κανενα τρελο τιμονι ουτε το εχω παιξει ποτε οτι ειμαι ουτε προκειτε να το πω ποτε γιατι ειμαι του στιλ "οσο καβαλαω μαθαινω" τον εαυτο μου πρωτα απο ολα και μετα την μηχανη μου...
Υπάρχουν τρελα τιμονια εδω μεσα βλεπε wet&derty vtheon emix anax Σπανος panzer και αλλοι φιλοι ΟΧΙ ΕΓΩ!!!
Ειμαι ενας αναβάτης που πηγενει σε μαθηματα χωμα και ασφαλτο οχι για να το "παιξει" καποιος αλλα για την ασφαλεια του , των γύρο του και φυσικα της γυναικας μου που ερχετε μαζι μου στα ταξιδια...
Προσπαθω να ακουσω απο τον ποιο μικρο μεχρι το ποιο μεγαλο εστω και το παραμικρο που εχει να μου προσφέρει...
Οσοι εχουν ταξιδεψει μαζι μου ή παρεα με αλλους αναβάτες εχουν μια καλητερη αποψη του ...αν προκαλω με την οδηγηση μου ή την συμπεριφορα μου γενικα...
Υπάρχουν φιλοι εδω μεσα που ταξιδευουμε μαζι πολλα χρονια χωμα και ασφαλτο.
Το πως ευχαριστιετε καθε ενας την οδηγη και την μηχανη του ειναι θεμα προσωπικο καθαρα. Ποτε δεν επεβαλα σε κανεναν πηγενε χωμα βαλε το gs σου στα ποταμια και τα σχετικα...
Αλλα ....υπάρχει ενα μεγάλο ΑΛΛΑ...
Δεν μπορουμε να διαγράψουμε την ιστορια των gs που μετραει πολλα πολλα χρονια και γραφτικε στο χωμα και στην ερημο....
Εγω φιλοι μου κ το τονιζω ΦΙΛΟΙ μου δεν εχω να χωρισω τιποτα και με κανεναν αλλα το να μην σέβονται και να κοροιδευουν αυτο που αγαπω (οχι μονο εχω αλλα παρα πολλοι) "πλουσιοι" "χαζοι' "τρελοι" εδω μεσα με υποτιμα σαν ανθρωπο πρωτα πρωτα...
Τα τρακτερ ειναι εργαλειο για την επβιωση ορισμενων ανθρωπων και οχι κοροιδια για την "τρελα" καποιον.....
Εγω ανεβασα φωτο με αναβατες του φορουμ μας απο χωματινα ταξιδια για να απαντησω στο οτι τα gs ειναι βαρια και δεν πανε χωμα....δεν πστευω αυτο να προσβαλε κανεναν....
Ζηταω συγνωμη απο ολους........

ntinopoulos
19-05-2009, 23:25
Λοιπον.....
για να βάλουμε καποια πραγματα στην θεση τους...
Δεν ειμαι κανενα τρελο τιμονι ουτε το εχω παιξει ποτε οτι ειμαι ουτε προκειτε να το πω ποτε γιατι ειμαι του στιλ "οσο καβαλαω μαθαινω" τον εαυτο μου πρωτα απο ολα και μετα την μηχανη μου...
Υπάρχουν τρελα τιμονια εδω μεσα βλεπε wet&derty vtheon emix anax Σπανος panzer και αλλοι φιλοι ΟΧΙ ΕΓΩ!!!
Ειμαι ενας αναβάτης που πηγενει σε μαθηματα χωμα και ασφαλτο οχι για να το "παιξει" καποιος αλλα για την ασφαλεια του , των γύρο του και φυσικα της γυναικας μου που ερχετε μαζι μου στα ταξιδια...
Προσπαθω να ακουσω απο τον ποιο μικρο μεχρι το ποιο μεγαλο εστω και το παραμικρο που εχει να μου προσφέρει...
Οσοι εχουν ταξιδεψει μαζι μου ή παρεα με αλλους αναβάτες εχουν μια καλητερη αποψη του ...αν προκαλω με την οδηγηση μου ή την συμπεριφορα μου γενικα...
Υπάρχουν φιλοι εδω μεσα που ταξιδευουμε μαζι πολλα χρονια χωμα και ασφαλτο.
Το πως ευχαριστιετε καθε ενας την οδηγη και την μηχανη του ειναι θεμα προσωπικο καθαρα. Ποτε δεν επεβαλα σε κανεναν πηγενε χωμα βαλε το gs σου στα ποταμια και τα σχετικα...
Αλλα ....υπάρχει ενα μεγάλο ΑΛΛΑ...
Δεν μπορουμε να διαγράψουμε την ιστορια των gs που μετραει πολλα πολλα χρονια και γραφτικε στο χωμα και στην ερημο....
Εγω φιλοι μου κ το τονιζω ΦΙΛΟΙ μου δεν εχω να χωρισω τιποτα και με κανεναν αλλα το να μην σέβονται και να κοροιδευουν αυτο που αγαπω (οχι μονο εχω αλλα παρα πολλοι) "πλουσιοι" "χαζοι' "τρελοι" εδω μεσα με υποτιμα σαν ανθρωπο πρωτα πρωτα...
Τα τρακτερ ειναι εργαλειο για την επβιωση ορισμενων ανθρωπων και οχι κοροιδια για την "τρελα" καποιον.....
Εγω ανεβασα φωτο με αναβατες του φορουμ μας απο χωματινα ταξιδια για να απαντησω στο οτι τα gs ειναι βαρια και δεν πανε χωμα....δεν πστευω αυτο να προσβαλε κανεναν....
Ζηταω συγνωμη απο ολους........
ετσι δαναε,νομιζω η συντριπτικη πλειοψηφια καταννοει τα παραπανω οποτε μη χαλιεσαι!;)

και αυτοι που δεν...απλα δε θελουν!

emix
19-05-2009, 23:37
ετσι δαναε,νομιζω η συντριπτικη πλειοψηφια καταννοει τα παραπανω οποτε μη χαλιεσαι!;)

και αυτοι που δεν...απλα δε θελουν!

Αυτοι "που δεν... απλα δε θελουν", καλα κανουν και μπραβο τους. Δεν τους κατηγορησε κανεις. Αλλα και δεν τους κοροιδεψε κανεις, βαζοντας τρακτερ και αλλες τετοιες αηδιες. Εγω και ο Δαναος και οποιοσδηποτε αλλος γουσταρουμε να πηγαινουμε με τα gs και να καταφερνουμε να δαμαζουμε τα θηρια, οι αλλοι γουσταρουν να πηγαινουν με τα 100κιλων μηχανακια. Και μπραβο τους. Κανενας μας δεν ειναι τελειος οδηγος. Ολοι μαθαινουμε, παιρνοντας το θαρρος και το ρισκο να βαζουμε 200 και 250κιλα μεσα στο χωμα.
Ας σταματησει εδω λοιπον η αντιπαραθεση, προς σεβασμο και του φιλου που ανοιξε το θεμα.

spiros
20-05-2009, 11:06
εχω τις μαμας, τα οποια για εκει που θελω να παω και για practise ειναι ΟΚ

Ανοίγω μεγάλο κεφάλαιο μάλλον, αλλά βάλε χωμάτινα.
Και για να προλάβω πιθανά σχόλια, από την πρώτη φορά που τα έβαλα πριν δύο χρόνια μέχρι και τώρα δεν ξανά έχω βάλει ασφάλτινα.

ntinopoulos
20-05-2009, 11:09
Ανοίγω μεγάλο κεφάλαιο μάλλον, αλλά βάλε χωμάτινα.
Και για να προλάβω πιθανά σχόλια, από την πρώτη φορά που τα έβαλα πριν δύο χρόνια μέχρι και τώρα δεν ξανά έχω βάλει ασφάλτινα.
εχει φοβηθει το ματι σου?:sm7:

wet & dirty
20-05-2009, 12:15
μοτοσυκλέτα=ελευθερια

ο καθένας απο εμας μπορει αυτό να το μεταφράσει όπως αυτός θέλει!!!!
μερικοι γουστάρουν να μπαίνουν στις στροφες μερικοι γουστάρουν να μπαίνουν σε ποτάμια μερικοι γουστάρουν να μπάινουν στο κέντρο...

τωρα αν τα gs ειναι για χωμα η οχι η αποψη μου ειναι οτι πανε οπου τα πας
χωρίς προβλήματα(συνηθος:D:D)

τωρα τι να πω οτι όπου είχα παει με τα καθαρα που ειχα εχω παει και με το adve....απλα τωρα με το adve χαζευω και λιγο την φύση ενω παλία με τα καθαρα ημουν με την ταυτότητα στο στόμα χαχαχα!!!

οσο για τις ζημιές εμενα προσωπικά δεν μου έχει βγάλει τιποτα εκτός απο τα προστατευτικα στα καπάκια που εχω πέσει μερικ΄ς φορές αλλα για αυτο ειναι εκει για να φανε το ζορισμα;)

αλλα υπάρχουν και μερικοι αναβάτες που δεν θέλουν το μηχανάκι τους που το εχουν πληρώσει χρυσάφι να το ζορίζουν στο χώμα και καλά κάνουν γιατι αν παθει κατι θα ξενερώσουν για κανενα χρόνο!!!

ειναι όπως το βλέπει κανεις παίδες μερικοι βλέπουν ωραία την μηχανή τους πλθμένη μερικοι την βλέπουν ωραία λασπωμένη:rolleyes::rolleyes:

Νεκτάριε δεν πήρες Βαραντέρο????:p:p:p

Δαναε καλα κανεις οτι και αν κανεις για να περνας καλα με φιλους και να ξεφεύγεις απο την καθημερινότητα που μας τρωει !!!!

λοιπον για τους χωματινους φίλους εβγαλα διαδρομη κολωνακι - γλυφαδα απο χωμα:p:p:p:p

να ειμαστε ολοι καλα και να περναμε καλα με αυτο που κανουμε αντε καλο μας καλοκαιρι & ραντεβου στις εθνικές!!!!!!;)

emix
20-05-2009, 12:24
μοτοσυκλέτα=ελευθερια

ο καθένας απο εμας μπορει αυτό να το μεταφράσει όπως αυτός θέλει!!!!
μερικοι γουστάρουν να μπαίνουν στις στροφες μερικοι γουστάρουν να μπαίνουν σε ποτάμια μερικοι γουστάρουν να μπάινουν στο κέντρο...

τωρα αν τα gs ειναι για χωμα η οχι η αποψη μου ειναι οτι πανε οπου τα πας
χωρίς προβλήματα(συνηθος:D:D)

τωρα τι να πω οτι όπου είχα παει με τα καθαρα που ειχα εχω παει και με το adve....απλα τωρα με το adve χαζευω και λιγο την φύση ενω παλία με τα καθαρα ημουν με την ταυτότητα στο στόμα χαχαχα!!!

οσο για τις ζημιές εμενα προσωπικά δεν μου έχει βγάλει τιποτα εκτός απο τα προστατευτικα στα καπάκια που εχω πέσει μερικ΄ς φορές αλλα για αυτο ειναι εκει για να φανε το ζορισμα;)

αλλα υπάρχουν και μερικοι αναβάτες που δεν θέλουν το μηχανάκι τους που το εχουν πληρώσει χρυσάφι να το ζορίζουν στο χώμα και καλά κάνουν γιατι αν παθει κατι θα ξενερώσουν για κανενα χρόνο!!!

ειναι όπως το βλέπει κανεις παίδες μερικοι βλέπουν ωραία την μηχανή τους πλθμένη μερικοι την βλέπουν ωραία λασπωμένη:rolleyes::rolleyes:

Νεκτάριε δεν πήρες Βαραντέρο????:p:p:p

Δαναε καλα κανεις οτι και αν κανεις για να περνας καλα με φιλους και να ξεφεύγεις απο την καθημερινότητα που μας τρωει !!!!

λοιπον για τους χωματινους φίλους εβγαλα διαδρομη κολωνακι - γλυφαδα απο χωμα:p:p:p:p

να ειμαστε ολοι καλα και να περναμε καλα με αυτο που κανουμε αντε καλο μας καλοκαιρι & ραντεβου στις εθνικές!!!!!!;)

Συμφωνω μ αυτα που λες. Απλα δεν μπορουν καποιοι να λενε οτι δεν πανε χωμα.
Και γω με το exc οταν ημουνα, με την ταυτοτητα στο στομα ημουνα. Τωρα με το 1200 την εχω ξαναβαλει στο τσεπακι. Ετσι κι αλλιως θα προλαβουν να με βρουν γιατι θα πεφτω αργααααα!!!
:sm7:

kostas_366
20-05-2009, 14:04
μοτοσυκλέτα=ελευθερια
ο καθένας απο εμας μπορει αυτό να το μεταφράσει όπως αυτός θέλει!!!!
μερικοι γουστάρουν να μπαίνουν στις στροφες μερικοι γουστάρουν να μπαίνουν σε ποτάμια μερικοι γουστάρουν να μπάινουν στο κέντρο...

τωρα αν τα gs ειναι για χωμα η οχι η αποψη μου ειναι οτι πανε οπου τα πας
χωρίς προβλήματα(συνηθος:D:D)

Νομίζω ότι εδώ ο Τάκης, τα λέει όλα..
Δεν υπάρχει θέμα νομίζω αντιπαράθεσης.. η μόνη αντιπαράθεση είναι, ότι μην τσακωθούμε για τα ...κοκόρια..

http://img188.imageshack.us/img188/1756/p9060050.jpg

Η δυνατότητα του αναβάτη κάνει την μοτοσυκλέτα να πάει.. να στρίψει, ή να να φρενάρει..
Κατά τα άλλα, καλή παρέα χρειάζεται, να δέσει και να περνάει καλά..:)
Και κάτι άλλο, οι ζημιές, σε άσφαλτο, σταθμευμένη, σε χώμα, σταματημένος, κινούμενος, με μοτο, με τα πόδια, πάντα υπάρχουν..
ΕΕ όχι, δεν θα κάτσουμε και μέσα στο σπίτι.. και ας πάθουμε και ζημίτσα

http://img38.imageshack.us/img38/862/p9060038.jpg

Και όλες οι μοτοσυκλέτες είναι όμορφες, και όλες αξίζουν..

http://img41.imageshack.us/img41/4107/p9060057.jpg

kostasmats
20-05-2009, 18:29
μοτοσυκλέτα=ελευθερια

ο καθένας απο εμας μπορει αυτό να το μεταφράσει όπως αυτός θέλει!!!!
μερικοι γουστάρουν να μπαίνουν στις στροφες μερικοι γουστάρουν να μπαίνουν σε ποτάμια μερικοι γουστάρουν να μπάινουν στο κέντρο...

τωρα αν τα gs ειναι για χωμα η οχι η αποψη μου ειναι οτι πανε οπου τα πας
χωρίς προβλήματα(συνηθος:D:D)

τωρα τι να πω οτι όπου είχα παει με τα καθαρα που ειχα εχω παει και με το adve....απλα τωρα με το adve χαζευω και λιγο την φύση ενω παλία με τα καθαρα ημουν με την ταυτότητα στο στόμα χαχαχα!!!

οσο για τις ζημιές εμενα προσωπικά δεν μου έχει βγάλει τιποτα εκτός απο τα προστατευτικα στα καπάκια που εχω πέσει μερικ΄ς φορές αλλα για αυτο ειναι εκει για να φανε το ζορισμα;)

αλλα υπάρχουν και μερικοι αναβάτες που δεν θέλουν το μηχανάκι τους που το εχουν πληρώσει χρυσάφι να το ζορίζουν στο χώμα και καλά κάνουν γιατι αν παθει κατι θα ξενερώσουν για κανενα χρόνο!!!

ειναι όπως το βλέπει κανεις παίδες μερικοι βλέπουν ωραία την μηχανή τους πλθμένη μερικοι την βλέπουν ωραία λασπωμένη:rolleyes::rolleyes:

Νεκτάριε δεν πήρες Βαραντέρο????:p:p:p

Δαναε καλα κανεις οτι και αν κανεις για να περνας καλα με φιλους και να ξεφεύγεις απο την καθημερινότητα που μας τρωει !!!!

λοιπον για τους χωματινους φίλους εβγαλα διαδρομη κολωνακι - γλυφαδα απο χωμα:p:p:p:p

να ειμαστε ολοι καλα και να περναμε καλα με αυτο που κανουμε αντε καλο μας καλοκαιρι & ραντεβου στις εθνικές!!!!!!;) Ωραια τα ειπε ο ανθρωπος...και επειδη ειμαι νοεοσυλλεκτος στο χωμα και πολλα ακουστηκαν για τα καπακια, ποσο κοστιζουν τελικα?Τι λυσεις εχουμε αντιμετωπιζωντας τετοια βλαβη στο βουνο?

Akis
20-05-2009, 19:01
Για να βαλω λιγο τα πραγματα στην θεση τους...

Τα GS και μπορουν και πανε χωμα κλπ...κλπ...

οπως ειπα εχω GS 22 χρονια 4 διαφορετικα μοντελα.

Εντουρο επισεις κανω χρονια με διαφορα μοτο, και ακομα κανω οσο αντεχω.

Αλλα .....

ο ιδανικος τροπος χρησης τους δεν ειναι αυτος.
ειναι οι εκδρομες στην φυση, οπου εαν χρειαστει θα περασεις το ποταμακι, την κροκαλα, το διασελο.....για αυτην την δουλεια ειναι τελεια μοτο τα μεγαλα 1000αρια και το GS(εως 1150) σιγουρα το καλυτερο μαζι με το ΚΤΜ.
Βαρκαδερο και λοιπα απλα δεν κανουν για διαφορους λογους...

Για φουλ γκαζια, αλογα, αλματα και αλλα "αστεια" που βλεπω σε διαφορα φορουμς,
τα θεωρω καταλοιπα κομπλεξ των αναβατων τους...που καπου καποτε ηθελαν να τα κανουν (στα 18 τους.....) και πραγματικα τα θεωρω ανουσια....
Μπορει δεν μπορει η μοτο-λιγη σημασια εχει...υπαρχει λογος;κανενας...

Αυτα τα ολιγα για να ξεκαθαρισω την θεση μου σαν Ακης και σαν κατοχος GS.

Δεν εχω σκοπο να διαφωνισω "εντονα" με κανεναν αλλα προ 15 ετιας ετρεχα και στο πανελληνιο και ολο και κατι θα ξερω και εγω....δεν μπορει....

καλο βραδυ σε ολους.

emix
20-05-2009, 21:10
Ωραια τα ειπε ο ανθρωπος...και επειδη ειμαι νοεοσυλλεκτος στο χωμα και πολλα ακουστηκαν για τα καπακια, ποσο κοστιζουν τελικα?Τι λυσεις εχουμε αντιμετωπιζωντας τετοια βλαβη στο βουνο?

Τα καπακια κοστιζουν περιπου 100ευρω το ενα.
Οι λυσεις που εχεις ειναι τρεις:
1.Βαζεις προστατευτικα σκαφακια κυλινδρων ειτε μαμησια, ειτε τουρατεκ.
2.Βαζεις καγκελα προστασιας κυλινδρων.
3.Αγοραζεις δυο λαστιχενιες προστατευτικες καποτες (50ευρω περιπου η μια), τις ,οποιες οταν απο πτωση ραγισει το καπακι, τις κουμπωνεις πανω σ αυτο και μπορεις να κινηθεις χωρις να εχεις διαρροη λαδιων. Ετσι μπορεις τουλαχιστον κατεβεις απο του βουνο.

Η αλλη λυση ειναι κολλα δυο συστατικων. Μπαλωνεις το καπακι προχειρα, συμπληρωνεις λιγο λαδι (πρεπει να εχεις στο βουνο λιγο) και εισαι οκ.

kostasmats
21-05-2009, 01:52
Τα καπακια κοστιζουν περιπου 100ευρω το ενα.
Οι λυσεις που εχεις ειναι τρεις:
1.Βαζεις προστατευτικα σκαφακια κυλινδρων ειτε μαμησια, ειτε τουρατεκ.
2.Βαζεις καγκελα προστασιας κυλινδρων.
3.Αγοραζεις δυο λαστιχενιες προστατευτικες καποτες (50ευρω περιπου η μια), τις ,οποιες οταν απο πτωση ραγισει το καπακι, τις κουμπωνεις πανω σ αυτο και μπορεις να κινηθεις χωρις να εχεις διαρροη λαδιων. Ετσι μπορεις τουλαχιστον κατεβεις απο του βουνο.

Η αλλη λυση ειναι κολλα δυο συστατικων. Μπαλωνεις το καπακι προχειρα, συμπληρωνεις λιγο λαδι (πρεπει να εχεις στο βουνο λιγο) και εισαι οκ.
Σαφεστατος!Ευχαριστω πολυ

Arkas
21-05-2009, 13:43
Για να βαλω λιγο τα πραγματα στην θεση τους...

Τα GS και μπορουν και πανε χωμα κλπ...κλπ...

................................................................................................
Για φουλ γκαζια, αλογα, αλματα και αλλα "αστεια" που βλεπω σε διαφορα φορουμς,
τα θεωρω καταλοιπα κομπλεξ των αναβατων τους...που καπου καποτε ηθελαν να τα κανουν (στα 18 τους.....) και πραγματικα τα θεωρω ανουσια....
...................................................................................................
Αυτα τα ολιγα για να ξεκαθαρισω την θεση μου σαν Ακης και σαν κατοχος GS.

Δεν εχω σκοπο να διαφωνισω "εντονα" με κανεναν αλλα προ 15 ετιας ετρεχα και στο πανελληνιο και ολο και κατι θα ξερω και εγω....δεν μπορει....

καλο βραδυ σε ολους.
Χριστιανέ μου μπορείς να καταλάβεις επιτέλους ότι δεν πρέπει να απευθύνουμε αλλήλοις χαρακτηρισμούς;
Κάνε ό,τι σου αρέσει και σε ευχαριστεί, μήν κάνεις αυτό που δεν σου αρέσει και δεν σε ευχαριστεί αλλά μην απαξιώνεις πρόσωπα, προσωπικές επιλογές και πρακτικές.
ΤΕΛΟΣ!!!

ntinopoulos
21-05-2009, 13:44
Χριστιανέ μου μπορείς να καταλάβεις επιτέλους ότι δεν πρέπει να απευθύνουμε αλλήλοις χαρακτηρισμούς;
Κάνε ό,τι σου αρέσει και σε ευχαριστεί, μήν κάνεις αυτό που δεν σου αρέσει και δεν σε ευχαριστεί αλλά μην απαξιώνεις πρόσωπα, προσωπικές επιλογές και πρακτικές.
ΤΕΛΟΣ!!!
γιατι κανεις χαρακτηρισμους?τον ειπες χριστιανο τον ανθρωπο!!!:(

Arkas
21-05-2009, 13:47
γιατι κανεις χαρακτηρισμους?τον ειπες χριστιανο τον ανθρωπο!!!:(
Έχε χάρη που γιορτάζεις σήμερα....:p

Akis
21-05-2009, 16:44
Χριστιανέ μου μπορείς να καταλάβεις επιτέλους ότι δεν πρέπει να απευθύνουμε αλλήλοις χαρακτηρισμούς;
Κάνε ό,τι σου αρέσει και σε ευχαριστεί, μήν κάνεις αυτό που δεν σου αρέσει και δεν σε ευχαριστεί αλλά μην απαξιώνεις πρόσωπα, προσωπικές επιλογές και πρακτικές.
ΤΕΛΟΣ!!!


Γιατι οχι....αυτη ειναι η γνωμη μου....

italos
22-05-2009, 17:37
Πωπω ξέφυγε τελείως το τόπικ.....

Καταρχάς Δαναέ μέσα στα τιμόνια πρώτα απο όλους έπρεπε να βάλεις τον Ιταλό...όλοι οι άλλοι έρχονται μετα...:sm7::sm7:!!!

Ο καθένας κάνει ότι γουστάρει με τις μηχανές του κ τέλος!!!

Πέσατε όλοι να φάτε τον ΝΕΚ21...χωρίς να τον ξέρω προσωπικά....δεν μου φάνηκε να είπε κάτι τραγικό.....χιούμορ έκανε ο άνθρωπος κ τέλος....!!!

Αυτό που δεν μαρέσει να βλέπω σε τόπικσ...είναι όταν κάποιοι επειδή έχουν διαφορετική άποψη απο τους άλλους προσπαθούν να τη επιβάλλουν με το έτσι θέλω......ε αυτό δε γίνεται ρε πέδες έλεος...!!!!

Ο καθένας απο εμάς έχει τη μοτοσυκλέτα του κ τη χαίρεται με όποιο τρόπο θέλει......!!! κανένας δεν μπορεί να επιβάλλει και να λέει ότι η άποψη μου είναι σωστή και η δικιά σου είναι λάθος.......ΟΧΙ φίλε μου εγώ αυτό πιστεύω και δεν θα μου το αλλάξεις....σε ακούω...σέβομαι την άποψη σου αλλά δεν την υιοθετώ και τέλος!!!

emix
22-05-2009, 19:39
Ιταλε δεν ειπε κανενας το αντιθετο. Ο καθενας κανει οτι γουσταρει με την μηχανη του.
Στην αρχη απλα αναφεραμε οτι κανει λαθος οτι τα GS δεν πανε χωμα, γιατι πολυ απλα πανε.
Καποιοι μπερδεψαν την απλη βολτα με τα gs (αυτην που κανουμε εμεις) στο βουνο με το αγωνιστικο enduro.
Το αποκορυφωμα βεβαια ηταν που καποιοι εμφανισαν κατι φωτογραφιες με τρακτερ. Αυτο για πολλους θεωρηθηκε, και ετσι ειναι, προσβλητικο.
Απο εκει ξεκινησε η εντονη αντιπαραθεση και οχι απο την αποψη του καθενος για το πως θελει και γουσταρει να χρησιμοποιει την μηχανη του.