PDA

View Full Version : Πολύ φτηνά ασφάλιστρα για μοτό και αμάξι


exarxos
02-12-2011, 15:47
Χτες που είχα πάει για καφέ στη Γλυφάδα, βρήκα αυτό στη σέλα της μηχανής. Και επειδή μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το βάζω σαν φωτογραφία.
Έχει ασφαλιστεί κανένας σε αυτούς;;;;;
Πως το βλέπετε σαν τιμή;;;;

http://img641.imageshack.us/img641/8054/djsc12593.jpg

Arkas
02-12-2011, 16:00
Δεν είναι και ιδιαιτέρως φθηνές ...

Ίδιες και καλύτερες,
εξασφαλίζουμε από τον tzim !;)

siraxanz
02-12-2011, 18:07
πληρωνω λιγοτερα στην INTERSALONIKA ;)

ckk
02-12-2011, 18:49
πληρωνω λιγοτερα στην INTERSALONIKA ;)

Πλήρωνα €87 και το έκοψα... :( :(

erasel
02-12-2011, 18:58
πληρωνω λιγοτερα στην INTERSALONIKA ;)



Intersalonica έχω και γω !! Από τις πιο οικονομικές και δεν μου φάνηκε να υστερούν από τις άλλες

black_hawk
02-12-2011, 21:36
13-14 φορ. ιπποι (1786-2071 κ.ε.κ.) 220 ευρω το εξαμηνο η atp..

1900 c.c. το Vitara, 329 ευρω το χρονο στην anytime εμεις.. :rolleyes:

siraxanz
02-12-2011, 23:00
225 το τουσον 2000κυβ.
190 τα 1250 κυβ φιατ πουντο οδικη μεσα
το παπι 60 το χρονο..
η μπεμπα 130 το χρονο με οδικη

ortho
02-12-2011, 23:20
225 το τουσον 2000κυβ.
190 τα 1250 κυβ φιατ πουντο οδικη μεσα
το παπι 60 το χρονο..
η μπεμπα 130 το χρονο με οδικη


Σίγουρα το έγραψες σωστά Χάρη;

Εγώ γιατί πληρώνω 140 το εξάμηνο για το Dakar;!

siraxanz
03-12-2011, 00:29
Σίγουρα το έγραψες σωστά Χάρη;

Εγώ γιατί πληρώνω 140 το εξάμηνο για το Dakar;!



δεν φημιζομαι για την καλη μου μνημη, να το δω αυριο κ επανερχομαι:D

αλλα το 130 το θυμαμαι...

erasel
03-12-2011, 00:42
Γιάννη εγώ πληρώνω 60 ή 70 ευρώ το εξάμηνο για το 650 στην intersalonica με οδηγική βοήθεια. Τους όρους βέβαια δεν τους έχω μελετήσει σχολαστικά για να ξέρω να κάνω σύγκριση με άλλες αν και όπως μου τα έλεγε αυτός δεν μου φάνηκε να υστερεί κάπου !

ortho
03-12-2011, 00:56
Σίγουρα τα ασφάλιστρα στην Αθήνα είναι υψηλότερα από κάθε άλλη περιοχή στη χώρα, αλλά και πάλι, να πληρώνει ο Χάρης για το 1200 λιγότερα από τα μισά από το δικό μου....

Θα πάω να πιάσω απο το λαιμό τον ασφαλιστή μου!:yz:yz:yz

tattoopanther
03-12-2011, 04:07
έτσι είναι.,.,.,.,

είναι διαφορετικά τα ασφάλιστρα.,.,

στις πόλης.,.,

και διαφορετικά στην επαρχία.,.,.,.,

ckk
03-12-2011, 13:34
Σίγουρα τα ασφάλιστρα στην Αθήνα είναι υψηλότερα από κάθε άλλη περιοχή στη χώρα, αλλά και πάλι, να πληρώνει ο Χάρης για το 1200 λιγότερα από τα μισά από το δικό μου....

Θα πάω να πιάσω απο το λαιμό τον ασφαλιστή μου!:yz:yz:yz


Έμαθα ότι και η Αθήνα χωρίζεται σε περιοχές επικινδυνότητας. Ακριβότερα τα Β.Π. (οδηγάρες εκεί επάνω :rolleyes: :rolleyes:) και φθηνότερη η Αγ. Παρασκευή.

Ας το εξετάσει κάποιος με ασφαλιστικές άκρες.

siraxanz
06-12-2011, 08:39
Σίγουρα το έγραψες σωστά Χάρη;

Εγώ γιατί πληρώνω 140 το εξάμηνο για το Dakar;!



Βαλε εδρα Άργος Γιάννη....σε ληστεύουν:(:cool:

το τσεκαρα κ ναι είναι 65€ το εξάμηνο με οδικη για την μπεμπα :D

Επειδη ποτε σε ατυχημα δεν ζητανε φορλογικα στοιχεία, βαζεις εδρα επαρχια κ

κερδιζεις διαφορα απο τα ασφαλιστρα:o

κ να προσθεσω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ;)

ortho
06-12-2011, 14:29
Βαλε εδρα Άργος Γιάννη....σε ληστεύουν:(:cool:

το τσεκαρα κ ναι είναι 65€ το εξάμηνο με οδικη για την μπεμπα :D

Επειδη ποτε σε ατυχημα δεν ζητανε φορλογικα στοιχεία, βαζεις εδρα επαρχια κ

κερδιζεις διαφορα απο τα ασφαλιστρα:o

κ να προσθεσω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ;)


Αστα Χάρη, μας ληστεύουν παντού.

ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

Arkas
06-12-2011, 15:12
Βαλε εδρα Άργος Γιάννη....σε ληστεύουν:(:cool:

το τσεκαρα κ ναι είναι 65€ το εξάμηνο με οδικη για την μπεμπα :D

Επειδη ποτε σε ατυχημα δεν ζητανε φορλογικα στοιχεία, βαζεις εδρα επαρχια κ

κερδιζεις διαφορα απο τα ασφαλιστρα:o

κ να προσθεσω οτι ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την ΙΝΤΕΡΣΑΛΟΝΙΚΑ;)
Για να βάλεις έδρα επαρχία,
θα πρέπει και να το αποδείξεις,
με τουλάχιστον μία απόδειξη ΔΕΚΟ στο όνομά σου ! ;)

ace_gln
06-12-2011, 17:29
δεν ειναι ιδιαιτερα φτηνη ... κινειται σε φυσιολογικα πλαισια . Μια ενδεικτικη τιμη στους 7 φ.ι με θραυση - οδικη - νομικη προστασια και εδρα Αθηνα ειναι 190 euro ... και στα 1200 cc 120 euro απλη αστικη ευθυνη . Ισχυει πως σε πολλες εταιρειες το τιμολογιο ειναι παραμετρικο , που σημαινει πως το ασφαλιστρο εξαρταται απο ηλικια οδηγου , περιοχη , αφμ οδηγου (γιατι πια ειμαστε φακελωμενοι ) , επαγγελμα , οικογενειακη κατασταση , μοντελο οχηματος ,αλλα δεν προσφερει και τεραστιες εκπτωσεις , μιλαμε για 1-2 % επι των καθαρων ασφαλιστρων . Η εδρα ειναι μια καλη λυση , αλλα λιγοι εσφαλιστες και πρακτορες το κανουν πια γιατι φοβουνται ... και καλα κανουν , σε περιπτωση που συμβει ενα ατυχημα θανατηφορο ... δεν αποζημιωνεται ο θανοντας Η' ακομα και εκεινοι που θανατωθηκαν εξ'αιτιας του ... (λιγο μακαβριο ...αλλα !) Οποτε και ο ασφαλιστης ειναι υπολογος και υπεθυνος για οτι προκληθηκε! πιστευω πως κανεις δεν το ρισκαρει στις μερες μας , εκτος και αν η εδρα οπως προανεφερε ο Δημητρης , αποδεικνυεται ...

Arkas
06-12-2011, 17:44
Πολύ εμπεριστατωμένη ανάλυση Πάνο !


Sent by Arkas via Tapatalk !

KouaksKouaks
06-12-2011, 17:51
Σίγουρα το έγραψες σωστά Χάρη;

Εγώ γιατί πληρώνω 140 το εξάμηνο για το Dakar;!


Με την Ιντερσαλόνικα όντως είναι τόσο για την χοντρή, πρίν λίγες μέρες την ανανέωσα κι εγώ την ασφάλεια για ένα χρόνο στα 120 ευρώ! Βέβαια την έχω δηλωμένη στον Βόλο, χωρίς φυσικά να υπάρχει κανένα πρόβλημα κάλυψης εδώ στην Αθήνα! ;):)

ΤΖΩΡΤΖΗΣ
06-12-2011, 18:18
Με την Ιντερσαλόνικα όντως είναι τόσο για την χοντρή, πρίν λίγες μέρες την ανανέωσα κι εγώ την ασφάλεια για ένα χρόνο στα 120 ευρώ! Βέβαια την έχω δηλωμένη στον Βόλο, χωρίς φυσικά να υπάρχει κανένα πρόβλημα κάλυψης εδώ στην Αθήνα! ;):)
120 για ένα χρόνο :Απορία:Εγώ για την ίδια μηχανή πληρώνω στην Κέρκυρα,όπου και κάνω φορολογική δήλωση,107 για εξάμηνο.Πολύ μεγάλη διαφορά και τις ασφαλίζουμε και οι 2 στην επαρχία.
Ας γράψουν όσοι μπορούν κάποια στοιχεία για την ασφάλειά τους,έτσι για να έχουμε μια εικόνα...

nordkapp
06-12-2011, 22:52
Την προηγουμενη εβδομαδα πληρωσα 107 εξαμηνο.Φιλος πληρωσε 80 σε αλλη εταιρια.Επικοινωνησα με τον ασφαλιστη μου αλλα ακομα περιμενω απαντηση. Θα κοιταξω αμεσα για αλλη εταιρια.

ortho
06-12-2011, 23:33
Το Γενάρη λήγει το εξάμηνο. Θα το ψάξω κι εγώ. Αμάν πιά με τα φουσκωμένα τιμολόγια!:hmmm::hmmm:

DNIK
07-12-2011, 16:57
Αγαπητοί φίλοι το πολύ φθηνό με προβληματίζει!!!! Εσάς;

erasel
07-12-2011, 17:20
Αγαπητοί φίλοι το πολύ φθηνό με προβληματίζει!!!! Εσάς;


Και μας, μας προβληματίζει !!! Θέλει ψάξιμο πολύ για να βρεις τι ακριβώς συμβαίνει και αν συμβαίνει !!!;)

tzim
07-12-2011, 18:07
Πραγματι θελει ψαξιμο και για το κοστος αλλα και για το τι αγοραζουμε. Με νεα εποπτικη αρχη των ασφαλιστικων εταιρειων την Τραπεζα της Ελλαδος, τα πραγματα γινονται πλεον πολυ αυστηρα. Καθε τι που δηλωνετε, (εδρα, ηλικια, διπλωμα), θα πρεπει και να αποδεικνειετε με τα αναλογα επισημα εγγραφα, τα οποια θα αρχειοθετουντε και θα ειναι σε πρωτη ζητηση απο την Τραπεζα για ελεγχο. Και ειναι κριμα να πιστευουμε οτι θα γλυτωσουμε καποια ευρω δηλωνωντας εικονικα στοιχεια και στο τελος, τη ωρα που θα χρειαζετε, να ειμαστε και ανασφαλιστοι. Γι' αυτο λοιπον προσοχη.

Δήμος
07-12-2011, 19:00
Πραγματι θελει ψαξιμο και για το κοστος αλλα και για το τι αγοραζουμε. Με νεα εποπτικη αρχη των ασφαλιστικων εταιρειων την Τραπεζα της Ελλαδος, τα πραγματα γινονται πλεον πολυ αυστηρα. Καθε τι που δηλωνετε, (εδρα, ηλικια, διπλωμα), θα πρεπει και να αποδεικνειετε με τα αναλογα επισημα εγγραφα, τα οποια θα αρχειοθετουντε και θα ειναι σε πρωτη ζητηση απο την Τραπεζα για ελεγχο. Και ειναι κριμα να πιστευουμε οτι θα γλυτωσουμε καποια ευρω δηλωνωντας εικονικα στοιχεια και στο τελος, τη ωρα που θα χρειαζετε, να ειμαστε και ανασφαλιστοι. Γι' αυτο λοιπον προσοχη.

Δημήτρη,

δώσε φθηνά ασφάλιστρα στο λαό. Δώσε και Σώσε!!!

bulba
12-12-2011, 16:18
Χτες που είχα πάει για καφέ στη Γλυφάδα, βρήκα αυτό στη σέλα της μηχανής. Και επειδή μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρον το βάζω σαν φωτογραφία.
Έχει ασφαλιστεί κανένας σε αυτούς;;;;;
Πως το βλέπετε σαν τιμή;;;;

http://img641.imageshack.us/img641/8054/djsc12593.jpg
Δεν μου φαίνεται καθόλου φτηνή. Μάλλον δεν θα πρόσεξες ότι αναφέρεται σε εξαμηνιαία δόση. Πιο αξιόπιστη λύση για φτηνή ασφάλεια θα ήταν να προτιμούσες κάποια από αυτές που διαφημίζονται μέσω διαδικτύου.

Sakis
14-12-2011, 11:09
Εγώ στην CHARTIS πλήρωσα 90€ το εξάμηνο , χωρίς οδική..

mAthosalas
15-12-2011, 06:46
Εγώ στην CHARTIS πλήρωσα 90€ το εξάμηνο , χωρίς οδική..

Mε ή χωρις κλοπη;:hmmm:

Serial
15-12-2011, 10:37
anytimeonline.gr

μπειτε και θα με θυμηθειτε..;)

mAthosalas
15-12-2011, 13:45
Μπηκα αλλά χαλασε το site..οδικη εχουν;:sm7:Τεσπα...παω στην καρτελα ασφαλισης online και ολο για δυσλειτουργιες μου γραφει εδω και κανα μισαωρο...:hmmm:Θα δοκιμασω πιο μετα:cool:

Sakis
15-12-2011, 13:48
Mε ή χωρις κλοπη;:hmmm:

...χωρίς...

Serial
15-12-2011, 14:59
Μπηκα αλλά χαλασε το site..οδικη εχουν;:sm7:Τεσπα...παω στην καρτελα ασφαλισης online και ολο για δυσλειτουργιες μου γραφει εδω και κανα μισαωρο...:hmmm:Θα δοκιμασω πιο μετα:cool:
Ναι οντως σημερα υπαρχει καποιο προβλημα στο site...αλλα μπορεις να παρεις και τηλεφωνο να την κανεις απο κει...

σημερα το πρωϊ εφτιαξα εγω την μπεμπα με 118 ευρω το εξαμηνο και οδικη μεσα εννοειται κομπλε...(πληρωνα μεχρι τωρα 155 χωρις οδικη!!) και θα μου την φερει και στο γραφειο την Δευτερα χωρις εξοδα κουριερ...

αν πληρωσεις μεσω πιστωτικης ερχεται ακομα φθηνοτερα στα 113 ευρω..

εγω το κανα αντικαταβολη γιατι δεν εχω πιστωτικη (δεν ειχα ποτε στην ζωη μου)

και που σαι...με backup την ιντεραμερικαν...οχι καμμια μουφα.;)

CPretenteriS
15-12-2011, 15:07
H chartis στο ετήσιο με κλοπή είναι στα 500 € !

ortho
15-12-2011, 15:56
Πάντως πήρε το αυτί μου ότι η χαμηλή τιμή στις διαδυκτιακές είναι για το πρώτο εξάμηνο μόνο και μετά ακριβαίνει. Επίσης, ασφαλίστρια μου είπε ότι θα υποχρεωθούν οι πολύ φθηνές να αυξήσουν τα ασφάλιστρα τους στο επίπεδο των ακριβών. Ο ανταγωνισμός γαρ....

italos
16-12-2011, 00:29
Ναι οντως σημερα υπαρχει καποιο προβλημα στο site...αλλα μπορεις να παρεις και τηλεφωνο να την κανεις απο κει...

σημερα το πρωϊ εφτιαξα εγω την μπεμπα με 118 ευρω το εξαμηνο και οδικη μεσα εννοειται κομπλε...(πληρωνα μεχρι τωρα 155 χωρις οδικη!!) και θα μου την φερει και στο γραφειο την Δευτερα χωρις εξοδα κουριερ...

αν πληρωσεις μεσω πιστωτικης ερχεται ακομα φθηνοτερα στα 113 ευρω..

εγω το κανα αντικαταβολη γιατι δεν εχω πιστωτικη (δεν ειχα ποτε στην ζωη μου)

και που σαι...με backup την ιντεραμερικαν...οχι καμμια μουφα.;)

την πλατφόρμα της anytime την βγάζουμε και εμείς στη millennium bank και πηγαίνει σφεντόνα..... αν θέλετε πληροφορίες σας λέω!!!

Το σημαντικό που πρέπει να ξέρετε είναι ότι έχει οδική βοήθεια(υποχρεωτικά ολα τα συμβόλαια της intermaerican) ,δεν έχουν όμως νομική προστασία .....its your choice.....

xurxes
16-12-2011, 01:16
,δεν έχουν όμως νομική προστασία:confused::confused::confused: .....its your choice.....



χαχα...καλα ξεμπλεγματα:sm7::p:p:rolleyes:..τα μαμισες απο χερι

bill 800gs
16-12-2011, 01:33
Πάντως πήρε το αυτί μου ότι η χαμηλή τιμή στις διαδυκτιακές είναι για το πρώτο εξάμηνο μόνο και μετά ακριβαίνει. Επίσης, ασφαλίστρια μου είπε ότι θα υποχρεωθούν οι πολύ φθηνές να αυξήσουν τα ασφάλιστρα τους στο επίπεδο των ακριβών. Ο ανταγωνισμός γαρ....

-Η anytime ειναι πανω απο χρονο ;)
και αναπροσαρμοζει αυτοματα το ασφαλισμενο κεφαλαιο του οχηματος (π.χ. 1200gs του 06 αξιας 7500.00 ευρο, του χρονου τα ασφαλιστρα θα ειναι για κεφαλαιο 7200.00) με αποτελεσμα να μειωθει η ασφαλεια αναλογικα.
-Αυξηση θα γινει πιθανον τον Ιουνιο του 2012 οταν το αποζημειωθεν κεφαλαιο θα ανελθει απο 750000.00 ευρο σε 1000000.00 (υποχρεωτικα για ολες τις ασφαλειες)
-Οδικη βοηθεια εχουν ολα τα συμβολαια της Ιnteramerican (οπως ειπε και ο italos)

Serial
16-12-2011, 12:31
χαχα...καλα ξεμπλεγματα:sm7::p:p:rolleyes:..τα μαμισες απο χερι
ναι καλα...ενω αμα εχεις νομικη προστασια βρισκεις αμεσως το δικιο σου....ασε εχουμε καει στο χυλο και ξερουμε.

οχι αλλα κερατιατικα.

xurxes
16-12-2011, 19:33
ναι καλα...ενω αμα εχεις νομικη προστασια βρισκεις αμεσως το δικιο σου....ασε εχουμε καει στο χυλο και ξερουμε.

οχι αλλα κερατιατικα.


εαν αυτα ειναι κερατιατικα( η διαφορα στο ασφαλιστρο )...τι ναπω!!!:confused:

παντως με το που φτασεις στο δικηγορο σου....στο κατοφλι του...ηδει εχεις πληρωσει τα κερατιατικα που λες:o

και μετα την μαμισες:rolleyes:

Apirathos
17-12-2011, 13:31
Λοιπόν παίδες, δοκιμάστε εδώ:

Ασφάλεια Αυτοκινήτου, Ασφάλειες Αυτοκινήτων, Ασφάλιση Αυτοκινήτου, Ασφάλιση Αυτοκινήτων, Online Ασφάλιση Αυτοκινήτου | Insurancemarket (http://www.insurancemarket.gr/)

Η μηχανή, εντοπίζει όλες τις ασφαλιστικές με σειρά, από φθηνή μέχρι την πιο ακριβή.
Εγώ, έχοντας 2 αυτοκίνητα στην κατοχή μου, συμπλήρωσα τη φόρμα και το σύστημα με παράπαμψε στην Interasco όπου με όλες τις καλύψεις, πληρώνω:

140 ευρώ από 176 που πλήρωνα για 1200cc
152 ευρώ από 213 που πλήρωνα για 1800cc

Και τα δύο οχήματα έχουν έδρα τη Θεσσαλονίκη ενώ, η προηγούμενη εταιρεία ήταν η Intersalonika.
Οι καλύψεις αφορούν και ζημιές απόπ ανασφάλιστο όχημα, πράγμα πολύ σημαντικό στις μέρες μας, δεν έχω όμως, θραύση κρυστάλων...

xurxes
17-12-2011, 13:41
Λοιπόν παίδες, δοκιμάστε εδώ:

Ασφάλεια Αυτοκινήτου, Ασφάλειες Αυτοκινήτων, Ασφάλιση Αυτοκινήτου, Ασφάλιση Αυτοκινήτων, Online Ασφάλιση Αυτοκινήτου | Insurancemarket (http://www.insurancemarket.gr/)

Η μηχανή, εντοπίζει όλες τις ασφαλιστικές με σειρά, από φθηνή μέχρι την πιο ακριβή.
Εγώ, έχοντας 2 αυτοκίνητα στην κατοχή μου, συμπλήρωσα τη φόρμα και το σύστημα με παράπαμψε στην Interasco όπου με όλες τις καλύψεις, πληρώνω:

140 ευρώ από 176 που πλήρωνα για 1200cc
152 ευρώ από 213 που πλήρωνα για 1800cc

Και τα δύο οχήματα έχουν έδρα τη Θεσσαλονίκη ενώ, η προηγούμενη εταιρεία ήταν η Intersalonika.
Οι καλύψεις αφορούν και ζημιές απόπ ανασφάλιστο όχημα, πράγμα πολύ σημαντικό στις μέρες μας, δεν έχω όμως, θραύση κρυστάλων...




tnx :D

που χαθηκες Γιανναρε...σε πεθυμησαμε:p