PDA

View Full Version : Έλιωσαν οι σόλες από τις μπότες


mikochem
07-12-2011, 12:27
Καλημέρα,
Το προηγούμενο σκ έκανα μία δίωρη βόλτα και φτάνοντας στον προορισμό διαπίστωσα ότι η μισή σόλα και από τα δύο παπούτσια είχε εξαφανιστεί.

Να σημειώσω ότι τα μποτάκια τα είχα 5 χρόνια. Τα είχα φορέσει 10 φορές με την προηγούμενη μηχανή και ήταν η πρώτη φορά που τις φόρεσα με το gs. Τα 3 χρόνια που δεν είχα μηχανή ήταν σε μία ντουλάπα.

Ήταν αγορασμένα αν θυμάμαι καλά 200€ αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι από που για να πάω να του φέρω στο κεφάλι.

Έχει τύχει και σε κανέναν άλλο? Τι πρέπει να κοιτάξω στις επόμενες για να μην το ξαναπάθω?

11244

11245

11246

11247

CPretenteriS
07-12-2011, 12:29
Ρε αρχηγέ..... αυτές είναι σαν να διαβρώθηκαν... μήπως πάτησες σε κανα περίεργο υγρό...:Απορία::Απορία:

Την τελευταία φορά που τις φόρεσες, πριν τις παροπλίσεις, τις είχες πλύνει με νεράκι από κάτω...:Απορία::Απορία:

adventure
07-12-2011, 12:42
Μάλλον έληξε η ημερομηνία του υλικού στις σόλες .

:o :o :o

Το ίδιο είχα πάθει και εγώ σε ορειβατικό μποτάκι Meidl Island που το είχα πληρώσει αδρά .

:( :( :(

giamil
07-12-2011, 12:44
ρε φιλε....και τα λαστιχα να μην ειχες στους μαρσπιεδες....δυσκολο να γινουν ετσι!

εκτος κι αν ηταν τοσο μεγαλη η κ@υλ@ σου και η αδρεναλινη της πρωτης βολτας (χωρις τα λαστιχα στα μαρσπιε) που τα πιεζες και τα ετριβες τοσο πολυ στα δοντακια απ τους μαρσπιεδες και σου γιναν ετσι...
:D:D:D

αλλιως δεν γινεται!
εκτος κι αν πατισες κανενα οξυ!
:D:D:D

μηπως πατησες σε φρεσκοστρωμενη ζεστη ασφαλτο τωρα που τα βλεπω ετσι με τα χαλικια απο κατω?

εμενα μου εγιναν ετσι κατι αθλητικα Νικε στο ποδηλατο αλλα τουλαχιστον εκει ειναι αυτονοητο απ τα δοντακια των πεταλιων αφου πιεζεις φουλ ολη την ωρα...

Ακιs
07-12-2011, 12:52
Καλημέρα,
Το προηγούμενο σκ έκανα μία δίωρη βόλτα και φτάνοντας στον προορισμό διαπίστωσα ότι η μισή σόλα και από τα δύο παπούτσια είχε εξαφανιστεί.

Να σημειώσω ότι τα μποτάκια τα είχα 5 χρόνια. Τα είχα φορέσει 10 φορές με την προηγούμενη μηχανή και ήταν η πρώτη φορά που τις φόρεσα με το gs. Τα 3 χρόνια που δεν είχα μηχανή ήταν σε μία ντουλάπα.

Ήταν αγορασμένα αν θυμάμαι καλά 200€ αλλά δυστυχώς δεν θυμάμαι από που για να πάω να του φέρω στο κεφάλι.

Έχει τύχει και σε κανέναν άλλο? Τι πρέπει να κοιτάξω στις επόμενες για να μην το ξαναπάθω?


Hθικον διδαγμα:Η δεν επρεπε να παρεις Gs,η σε καθε βολτα πλεον θα χρειαζεσαι καινουργια μποτακια.....:D:D

Περα απο την πλακα ομως,εγω πιστευω οτι κατι περιεργο πατησες..;)

giamil
07-12-2011, 12:57
Hθικον διδαγμα:Η δεν επρεπε να παρεις Gs,η σε καθε βολτα πλεον θα χρειαζεσαι καινουργια μποτακια.....:D:D

Περα απο την πλακα ομως,εγω πιστευω οτι κατι περιεργο πατησες..;)
Σε βαζουν σε εξοδα βρε Ακη μου αυτα τα παλιομηχανακια...
:sm7::sm7::sm7:
πες του τα του ανθρωπου να ξερει!!!

:D:D:D

jarhead
07-12-2011, 13:06
Eμενα παλι επιθεση απο Λευκο Καρχαρια μου φαινεται:sm7: σε κοραλιογενη περιοχη!!!

mikochem
07-12-2011, 13:07
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ξεπλένω με νερό τις μπότες μετά από βόλτα.(κακώς μάλλον)

Τα χαλίκια είναι σφηνωμένα γιατί ήταν ζεστές ή αλλοιωμένες τέλος πάντων οι σόλες και έκανα μία στάση σε έναν φίλο για καφέ και απέξω από το σπίτι του που πάρκαρα είχε χωματόδρομο και προφανώς κόλησαν.

Πριν τις φορέσω και επειδή τις είχα καιρό στην ντουλάπα του σπιτιού (εσωτερική και όχι μπαλκονιού) ασυναίσθητα τις κοίταξα από κάτω και ήταν σαν καινούργιες.

Για την βόλτα τώρα είμαι σίγουρος ότι δεν πάτησα σε περίεργο σημείο. Μάλλον στην προηγούμενη βόλτα θα είχα πατήσει κάτι και χάλασε η σόλα.

Φανταστείτε ότι από τα πρώτα λεπτά που ανέβηκα στην μηχανή η μπότα σαν να σφήνωνε στα μαρσπιέ και σκεφτόμουνα ότι απλά γαντζώνουν καλά.

Όταν δε σταμάτησα για καφέ σε κάθε μου βήμα άφηνα είτε μαύρα σημάδια είτε ολόκληρα κομμάτια πλαστικό!

Καμιά πρόταση για οικονομικό πλην αδιάβροχο μποτάκι???

Ακιs
07-12-2011, 13:18
Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν ξεπλένω με νερό τις μπότες μετά από βόλτα.(κακώς μάλλον)

Τα χαλίκια είναι σφηνωμένα γιατί ήταν ζεστές ή αλλοιωμένες τέλος πάντων οι σόλες και έκανα μία στάση σε έναν φίλο για καφέ και απέξω από το σπίτι του που πάρκαρα είχε χωματόδρομο και προφανώς κόλησαν.

Πριν τις φορέσω και επειδή τις είχα καιρό στην ντουλάπα του σπιτιού (εσωτερική και όχι μπαλκονιού) ασυναίσθητα τις κοίταξα από κάτω και ήταν σαν καινούργιες.

Για την βόλτα τώρα είμαι σίγουρος ότι δεν πάτησα σε περίεργο σημείο. Μάλλον στην προηγούμενη βόλτα θα είχα πατήσει κάτι και χάλασε η σόλα.

Φανταστείτε ότι από τα πρώτα λεπτά που ανέβηκα στην μηχανή η μπότα σαν να σφήνωνε στα μαρσπιέ και σκεφτόμουνα ότι απλά γαντζώνουν καλά.

Όταν δε σταμάτησα για καφέ σε κάθε μου βήμα άφηνα είτε μαύρα σημάδια είτε ολόκληρα κομμάτια πλαστικό!

Καμιά πρόταση για οικονομικό πλην αδιάβροχο μποτάκι???

Πολυ οικονομικο ειναι αυτο και το δινει για αδιαβροχο....:hmmm:
Μια δοκιμη θα σε πεισει...
Αδιάβροχο μποτάκι Probiker Trekking,Μαύρο 40 - motopissaris.gr (http://www.motopissaris.gr/full_product.php?prod_id=LS.20217040)

CPretenteriS
07-12-2011, 13:34
Πριν από 1 περίπου μήνα έφερα από Αμερική κάτι αδιάβροχες Timberland !!

Ψάχνω URL !!

Ωραιότατες !!! ;)

CPretenteriS
07-12-2011, 13:39
Αυτές... (http://shop.timberland.com/product/index.jsp?productId=4285560&productcode=8107326?camp=CSE:G:PRD:Timberland:TBL)

mikochem
07-12-2011, 13:49
Ευχαριστώ για τις προτάσεις

Θα κάνω και μία βόλτα Καλλιρόης. Ελπίζω να έχουν πέσει οι τιμές από τότε που αγόρασα προηγούμενες.

Ακιs
07-12-2011, 14:56
Αυτές... (http://shop.timberland.com/product/index.jsp?productId=4285560&productcode=8107326?camp=CSE:G:PRD:Timberland:TBL)


Οικονομικες ζητησε ο ανθρωπος,Αριστοτελη......:D:D

http://img141.imageshack.us/img141/696/onassis.jpg

CPretenteriS
07-12-2011, 14:57
Οικονομικες ζητησε ο ανθρωπος,Αριστοτελη......:D:D

http://img141.imageshack.us/img141/696/onassis.jpg

:o:o:o

93 € με τα μεταφορικά μου ήρθαν... :)

giclas
07-12-2011, 15:05
παρε ενα ζευγαρη dr marten 80 euro να τα εχεις 4-5 χρονια κε στο τελος να τα πεταξης γιατι τα βαρεθηκες !!!

adventure
07-12-2011, 15:06
Οικονομικες ζητησε ο ανθρωπος,Αριστοτελη......:D:D

http://img141.imageshack.us/img141/696/onassis.jpg


Έχει τη στόφα το παιδί μας .

:D :D :D

mikochem
09-12-2011, 12:03
Και τα παράδοξα του ταξιδιού συνεχίζονται....

Χτες βράδυ πάω μία βόλτα από Καλλιρόης για να βρω κανά μποτάκι και ίσως και παντελόνι μηχανής. Δεν έχω πολύ ώρα στην διάθεσή μου καθώς η γυναίκα ήθελε βόλτα στην Ερμού με τα μαγαζιά ανοιχτά και της λέω 1-2 στάσεις κάνουμε και φεύγουμε για κέντρο.

Σταματάω σε ένα μαγαζί, μπαίνουμε μέσα, καρφώνετε το μάτι μας σε ένα ημίμποτο και το δοκιμάζω. Λέω στον μαγαζάτορα για παντελόνι μηχανής το δοκιμάζω και πάω να κάτσω σε μία καρέκλα για να δω πως είναι τα προστατευτικά σε σχέση με το γόνατο.

Μου λέει ο τύπος: Την μηχανή έξω δεν την έχεις? Ναι του λέω. Αν θες πήγαινε έξω ανέβα στην μηχανή για να δεις ακριβώς πως σου πέφτει. Δίκιο έχεις του λέω και φορώντας τα μποτάκια και το παντελόνι μηχανής χωρίς να τα έχω αγοράσει ακόμα,με τα ταμπελάκια βγαίνω έξω από το κατάστημα και εδώ γίνεται το αμίμιτο.

Ανεβαίνω πάνω στην μηχανή χωρίς να την βάλω μπρος. Στα καπάκια έρχονται 4 μηχανές της ομάδας ΔΙΑΣ και σταματάνε δίπλα μου. Κανά μπλόκο λέω θα ήρθαν να στείσουν. Έλα που κατευθήνθηκαν όλοι προς εμένα!!!!
Να μην σας τα πολυλογώ, με κατέβασαν από την μηχανή για έλεγχο. Μάταια προσπάθησα να τους πω ότι ήμουν στο μαγαζί και βγήκα μόλις τώρα και έχω και τα ταμπελάκια πάνω μου. Τέλος πάντων ευτυχώς ζήτησαν μόνο ταυτότητα (δίπλωμα και άδεια ) τα είχα ξεχάσει στην τσάντα της δουλειάς.

Η όλη ιστορία κράτησε κανα δεκάλεπτο όπου έκπληκτοι οι 2 του μαγαζιού μαζί με την γυναίκα μου είχαν βάλει τα γέλια και εγώ έλεγα κάποια στιγμή θα βγει και ο Φερεντίνος ή όποιος άλλος για να μου πει ότι μου κάνουν φάρσα.:sm7:
Τελικά πήρα τις μποτούλες 90€, μάρκας Porelle. Η απάντηση γιατί πήρες τις πρώτες που δοκίμασας και άγνωστη μάρκα είναι γιατί άρεσαν πολύ στην γυναίκα και φυσικά την έπεισα να μου της κάνει δώρο:p:p:p.

black_hawk
09-12-2011, 12:13
..άρεσαν πολύ στην γυναίκα και φυσικά την έπεισα να μου της κάνει δώρο:p:p:p.

Αντε, με γειες!! :D

mikochem
09-12-2011, 12:46
Τώρα που τις πρόσεξα η μαρκα είναι IXS και το μοντέλο Porelle.

Ευχαριστώ πολύ

Ακιs
09-12-2011, 13:51
Καλοφορετες Αντρικο,και αν λιωσουν και αυτες να ειναι απο στροφιλικια......:D:D

Andreas_F800GS
09-12-2011, 14:03
Αφού κατάφερες να τους πείσεις ότι δεν είσαι ο Ρωχάμης, πάλι καλά να λες. :sm7:
Καλορίζικες οι μπότες συνονόματε και να γράψουν πολλά χιλιόμετρα! ;)

kostas_366
09-12-2011, 16:25
Oι GS ``τρώνε`` και παπούτσια :)

MOYTPO
09-12-2011, 16:40
Να πω την αληθεια με ψιλοπαινικοβαλε το thread και πηγα να δω τις δικες μου απο κατω αμα ειναι οκ.
Ειναι οκ!!!! :D
Αντε με γεια.... και αφου ειναι και δωρο αυτες ειναι πιο καλες απο οποιοδηποτε ζευγαρι IXS!!!!! ;)

:cool:

siraxanz
09-12-2011, 18:43
Maλλον αυτα τα Fury θα πήρες :D porelle λέγετε η εσωτερικη μεβρανη;)

http://www.mototriti.gr/jpg/mtr/390/NEWS/mpotakiFURY_IXS.jpg


καλοριζικα:)


Κομψά και ελαφριά μποτάκια, 100% ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ, από την ελβετική εταιρία IXS, κατασκευασμένα από συνδυασμό CORDURA και δέρμα, με διαπνέουσα μεμβράνη PORELLE. Είναι άνετα και κατάλληλα για τη καθημερινή σας μετακίνηση με τη μοτοσικλέτα ή… χωρίς αυτή.
Διαθέτει προστασία στους αστράγαλους και στο περιοχή όπου ακουμπά το μοχλό ταχυτήτων, και ανακλαστικά στο πίσω μέρος. ΤΙΜΗ 99 €

siraxanz
09-12-2011, 18:44
παντελόνι πήρες:D??:)

black_hawk
09-12-2011, 23:00
Oι GS ``τρώνε`` και παπούτσια :)

Aσυμφορα μηχανακια, απ'οποια πλευρα και να το δει κανεις.. :(:(

Απορω πως πουλανε ΠΑΓΚΟΣΜΙΩΣ! :Απορία::Απορία:

(Εκτος και αν μιλαμε για μια ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΣΥΝΩΜΟΣΙΑ "ΒΙΤΣΙΟΖΩΝ"!! ):sm3::sm3:














:sm7::p

mikochem
12-12-2011, 10:59
Δίκιο έχεις. Η μεμβράνη λέγεται Porelle.

Τι να κάνω αφού δεν πρόλαβα να κάνω έρευνα αγοράς. Τα είδε η γυναίκα και τέλος. Τα πήραμε.

Παντελόνι δεν πήρα ακόμα ενώ έχω δοκιμάσει πολλά. Η αλήθεια είναι ότι μάλλον λόγω μπυροποσίας η κοιλιά απαιτεί άλλο νούμερο από ότι χρειάζομαι. Όσα μου κάνουν στο ύψος δεν μου κάνουν στη μέση και τούμπαλιν.

Σκέφτομαι να πάρω revit laser xxl short από ιντερνετ γιατί εδώ δεν το έχω βρει να το δοκιμάσω αλλά φοβάμαι μήπως δεν μου κάνει και μπω σε διαδικασίες.