PDA

View Full Version : Μας πηρανε χαμπαρι!


emix
07-12-2011, 20:12
Λοιπον,ακουστε τι μου ετυχε σημερα.Μπηκα σ ενα μαγαζι να δοκιμασω ενα κρανος.Ετσι απο περιεργεια.Ενα αραι.Ο τυπος στο μαγαζι μου εδωσε να δοκιμασω ενα δειγμα για να το δω και μετα τι μου ειπε:Οτι το μεγεθος θα το δουμε με την αγορα του κρανους!!!

Τι εγινε ρε παιδια; Μας πηραν χαμπαρι οτι πλεον παμε στα μαγαζια,δοκιμαζουμε τα κρανη και μετα τα παραγγελνουμε απ εξω;
Εγω παντως το θεωρω απαραδεκτο και δεν θα ξαναπαω σ αυτον.Μπορει να εχουν δικιο κι αυτοι αλλα οφελουν να σου δινουν να δοκιμασεις το κρανος που θες να παρεις

gsmaniac
07-12-2011, 20:15
θα του εχουν σπασει σπασει τα νευρα.....:D
απο τα ατομα που μπαινουν και δοκιμαζουν....μονο;)

CPretenteriS
07-12-2011, 20:19
θα του εχουν σπασει σπασει τα νευρα.....:D
απο τα ατομα που μπαινουν και δοκιμαζουν....μονο;)

Να κατεβάσει λοιπόν τις τιμές του για να του περάσουν τα νεύρα!!! ;)


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk

gepol
07-12-2011, 20:20
Ετσι, θα κλείσει κάποια στιγμή, και θα του φταίει η κρίση.....

gsmaniac
07-12-2011, 20:22
Να κατεβάσει λοιπόν τις τιμές του για να του περάσουν τα νεύρα!!! ;)


CPS

Sent from my iPhone 4 using Tapatalk


μεγαλη κουβεντα......:cool:
αλλα φανταζεσαι να μπαινουν στο μαγαζι καθε μερα 10 -15 ατομα,να δοκιμαζουν ρολογια και να μην αγοραζει κανεις?????;)

GeorgeP
07-12-2011, 20:23
δλδ δεν καταλαβα......, λες στον πωλητη....αυτο το κρανος θα αγορασω κυριε διοτι μου αρεσει φατσικα το πληρωνεις και μετα ψαχνετε να βρειτε νουμερο? ΟΚ, αλλα πολλες φορες το κρανος ακομα κι αν ειναι στο νουμερο του κεφαλιου δεν ''καθεται'' ευχαριστα σε αυτο το κεφαλι......βρισκει η μυτη (η δικια μου π.χ.) στο σαγονι του κρανου ¨η στην ζελατινα...τοτε τι γινεται? Υποχρεουσαι να παρεις κατι αλλο σε αλλη μαρκα? κι αν δεν θελεις τι γινεται???

Καλα κανεις και δεν ξαναπας!!!!

Τι θα πει ''τα παραγγελνουμε απ'εξω?'' Ας χαμηλωσουν τις τιμες τους να τα αγοραζουμε απο μεσα!! Και μην μου πει κανεις οτι η ιντερνετικη αγορα δεν εχει υπαλληλους και νοικια διοτι αυτος εδω (http://www.helmetcity.co.uk/)εχει και μαγαζι και υπαλληλους και νοικια πιθανον και οι διαφορες του ειναι τεραστιες με τους εδω αντιπροσωπους.

xurxes
07-12-2011, 21:16
Φτάσαμε να πληρώνουμε την φέτα Δωδωνη 10,50€ ενώ στην Γερμανια να κοστίζει 5,30€...

Θα φάει τα μούτρα του κι αυτός όπως όλο το σύστημα...!!:o

Μετά τις Γιορτές, που θα κλείσουν άλλοι τόσοι...ας τα βάλει όλα στο κ@λο του...:p

κμβ
07-12-2011, 21:37
Γραφω μονο και μονο απο πεοσφατη εμπειρια, γιαρι ολες οι αποψεις ειναι σωστες.
Εψαχνα για κρανος και αφου πολυ ομορφα ενημερωθηκα απο το forum τι πρεπει να προσεξω επισκεπτηκα 3 καταστηματα με σκοπο να βρω το νουμερο μου και να παραγγειλω απο το internet.
Αφου βρηκα τελικα κρανος και νουμερο βρεθηκα μπροστα σε μια εκπληξη.
Το κρανος απο το internet ( δεν αναφερω ονοματα για να μην διαφημισω καποιον και παρεξηγηθω) κοστιζε 15€ πιο πανω απ'οτι στην Ελλαδαρα μας(μαζι με ολα τα εξοδα)!!!
Απιστευτω ειπα και συνεχισα να ψαχνω για 10μερες ακομα μεχρι που πηγα στο τυπο και του ειπα. Καλυτερη τιμουλα μπορουμε να κανουμε?
Τελικα το αγορασα 40€ φθηνοτερα απ'οτι θα μου ερχοτανε απο το νετ!!!
:hmmm::hmmm:

κμβ
07-12-2011, 21:40
Αν και πιστευω η συγκεκριμενη περιπτωση ειναι η εξαιρεση!!!
Πολυ καλο ψαξιμο χρειαζεται γιατι τα λεφτα δεν μας τα χαριζει κανεις!!:)

emix
07-12-2011, 22:17
Επεηδη αναφερατε τιμη να πω οτι το κρανος που τον ρωτησα (arai tour x3) το ειχε προσφορα στα 450€.Αυτο το κρανος πριν λιγο καιρο εκανε κοντα στα 500+€.Καλη προσφορα ηταν,αλλα και μονο που δεν μ αφησε να το δοκιμασω ειναι σιγουρο οτι αν το παιρνα δεν θα το αγοραζα απ αυτον.Τι παει να πει με την αγορα;Θα μ αναγκασεις δηλαδη να το παρω αν μου μετρησεις το νουμερο,το φορεσω μετα,αλλα για καποιον λογο δεν το παρω μετα;
Απαραδεκτα πραγματα

black_hawk
08-12-2011, 01:48
..απο πεοσφατη εμπειρια..

Ε?? :Απορία::Απορία:



































:sm7::D:p

kostasx
08-12-2011, 11:30
Ηλία..δεν μας λές και το μαγαζί ??
Έχω όρεξη να πάω απο κει, να τα δοκιμάσω όλα και στο τέλος να μην πάρω τίποτα:D:D

emix
08-12-2011, 11:30
Ν αναφερω οτι μολις μπηκα στο fc-moto.de και το ιδιο κρανος (μονοχρωμο), που ο συγκεκριμενος μαγαζατορας το εχει και προσφορα κιολας 460ευρω, το βρηκα 399,9ευρω+7,9 τα μεταφορικα+ 4,9 η αντικαταβολη=412,7ευρω!!!1

Ακομα και με την υποτιθεμενη προσφορα του το βρισκω στο εξωτερικο 50ευρω πιο φθηνα. Και θα μου πει εμενα να το αγορασω πρωτα και μετα να μου μετρησει το κεφαλι;

Ρε ουστ...!
Να το κλεισει το μαγαζι του. Δεκαρα δεν δινω!

Σορυ, αλλα εχω τσαντιστει πολυ και θα παω να κανω καμια σουζα στην πατησιων τωρα!!!!

:sm7::sm7::sm7:

emix
08-12-2011, 11:31
Ηλία..δεν μας λές και το μαγαζί ??
Έχω όρεξη να πάω απο κει, να τα δοκιμάσω όλα και στο τέλος να μην πάρω τίποτα:D:D


Εφοσον παρω την εγκριση απο τους administratores, ευχαριστως να το πω το μαγαζι.

kostasx
08-12-2011, 12:25
Εφοσον παρω την εγκριση απο τους administratores, ευχαριστως να το πω το μαγαζι.

Πεσ το και με πμ..;)
Πέρα απο την πλάκα..απλά θέλω να το μάθω για να μην περάσω και γω
απο κει και τσαντιστώ με τον π@παρα:)

bogart
08-12-2011, 12:35
Σορυ, αλλα εχω τσαντιστει πολυ και θα παω να κανω καμια σουζα στην πατησιων τωρα!!!!

:sm7::sm7::sm7:


βγάλε και την τάπα απ'την εξάτμιση!!! :sm7::sm7::sm7:

Δήμος
08-12-2011, 13:35
Παίδες ξέρετε τί χρειάζεται το κατάστημα; MAIL ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ για ανάρμοστη συμπεριφορά υπαλλήλου. Αμάν πια!!!

kostasx
08-12-2011, 13:45
Δεν λέω..καλό το mail στην μαμα όπως λές..
αλλά καλύτερα είναι να τον δίνεις στεγνά να μην ξαναπατήσει κανείς..
και ας τα πάρει μετά σπίτι του;)

emix
08-12-2011, 13:52
Παίδες ξέρετε τί χρειάζεται το κατάστημα; MAIL ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ για ανάρμοστη συμπεριφορά υπαλλήλου. Αμάν πια!!!


Εμενα μου ειπε οτι τους το εχει δωσει το δοκιμαστικο κρανος η ιδια η arai για τετοιες δουλειες.

Αλλα το "με την αγορα πρωτα δοκιμαζουμε το μεγεθος" δεν νομιζω να τους το εχει πει η "μαμα" εταιρεια".

Γι αυτο ισως θα επρεπε να μιλησουμε με την αντιπροσωπεια.
Ξερει κανεις ποιος ειναι ο επισημος εισαγωγεας της arai;

kostasx
08-12-2011, 14:09
Ηλία νομίζω είναι η mc motor (http://www.mcmotor.gr/products.php?com=2)

emix
08-12-2011, 14:53
Ηλία νομίζω είναι η mc motor (http://www.mcmotor.gr/products.php?com=2)


Τους πηρα τηλεφωνο, τους ανεφερα το περιστατικο και φυσικα η απαντηση που πηρα ηταν οτι δεν ειναι η επισημη γραμμη της arai ή του επισημου εισαγωγεα αυτο που εκανε.

Κακως μου εδωσε, ειπαν, εναν ασχετο κρανος να φορεσω σε σχεση μ αυτο που ηθελα να παρω γιατι ακομα και τα arai απο κρανος σε κρανος εχουν διαφορετικη εφαρμογη.

Μου ειπε επισης, οτι μηπως τους εδωσα την εντυπωση οτι θα το δοκιμαζα και μετα θα το επαιρνα απο το εξωτερικο. Του ειπα (και ειναι αληθεια αυτο) οτι καμια τετοια εντυπωση δεν του εδωσα, αλλα τι σημασια εχει; Αυτος οφειλε να μου δωσει να δοκιμασω το κρανος που ηθελα.

Στο τελος μου ειπε πολυ απλα, μην πας σ αυτον να το παρεις και ελα απο δω. Του απαντησα οτι αν και το βρισκω 50ευρω φθηνοτερα στο εξωτερικο και να ηθελα να το παρω απο αυτον που εγινε το περιστατικο δεν θα πηγαινα ετσι κι αλλιως.

Τεσπα. Το συμπερασμα ειναι οτι δεν υπαρχει καμια επισημη οδηγια για τετοιες συμπεριφορες και οτι μονο αυτο το καταστημα εκανε αυτα τα κολπα. Γι αυτο και πιστευω οτι δεν θα εχει και πολυ μελλον στην αγορα.

taksidiotis
08-12-2011, 15:09
Απλά μην το πάρεις από κει,πολλοί χάνουν πελατεία με τον κακό και πονηρό τους τρόπο.

send from my beast Samsung galaxy s2 using tapatalk

gs77
08-12-2011, 16:20
[QUOTE=CPretenteriS;538010]Να κατεβάσει λοιπόν τις τιμές του για να του περάσουν τα νεύρα!!! ;)


ΣΩΣΤΟΣ:sm8:

spyrval
08-12-2011, 22:17
Λοιπον,ακουστε τι μου ετυχε σημερα.Μπηκα σ ενα μαγαζι να δοκιμασω ενα κρανος.Ετσι απο περιεργεια.Ενα αραι.Ο τυπος στο μαγαζι μου εδωσε να δοκιμασω ενα δειγμα για να το δω και μετα τι μου ειπε:Οτι το μεγεθος θα το δουμε με την αγορα του κρανους!!!

Τι εγινε ρε παιδια; Μας πηραν χαμπαρι οτι πλεον παμε στα μαγαζια,δοκιμαζουμε τα κρανη και μετα τα παραγγελνουμε απ εξω;
Εγω παντως το θεωρω απαραδεκτο και δεν θα ξαναπαω σ αυτον.Μπορει να εχουν δικιο κι αυτοι αλλα οφελουν να σου δινουν να δοκιμασεις το κρανος που θες να παρεις

Καλά σου έκανε φίλε. Μάλιστα το ίδιο πρέπει να γίνει και στα ρούχα.Να σου δίνουν ένα δοκιμαστικό παντελόνι, άσχετα που κάποιοι θα το πατάνε και σε άλλους θα είναι βερμούδα, και να βρεις νούμερο αν ορκιστείς ότι θα αγοράσεις. Είσαι αντιπροσωπεία BMW για test ride στο νέο GS1200? Ναι καλά πονηρούλη! Πάρε το Scarver και κάνε μια βόλτα στο τετράγωνο και όταν έρθεις με τη βαλίτσα με τα φράγκα ανέβα στο GS. Δεν κατάλαβα, την τυρόπιτα στο φούρνο τη δοκιμάζεις κι αν δεν σου κάνει τη δίνεις πίσω?
PS Δώσε όνομα μαγαζιού και άλλαξε τον τίτλο σου σε "τους πήραμε χαμπάρι!"

Δήμος
08-12-2011, 23:35
Καλά σου έκανε φίλε. Μάλιστα το ίδιο πρέπει να γίνει και στα ρούχα.Να σου δίνουν ένα δοκιμαστικό παντελόνι, άσχετα που κάποιοι θα το πατάνε και σε άλλους θα είναι βερμούδα, και να βρεις νούμερο αν ορκιστείς ότι θα αγοράσεις. Είσαι αντιπροσωπεία BMW για test ride στο νέο GS1200? Ναι καλά πονηρούλη! Πάρε το Scarver και κάνε μια βόλτα στο τετράγωνο και όταν έρθεις με τη βαλίτσα με τα φράγκα ανέβα στο GS. Δεν κατάλαβα, την τυρόπιτα στο φούρνο τη δοκιμάζεις κι αν δεν σου κάνει τη δίνεις πίσω?
PS Δώσε όνομα μαγαζιού και άλλαξε τον τίτλο σου σε "τους πήραμε χαμπάρι!"
Δεν ξέρω αν κάνεις χιούμορ ή αν μιλάς σοβαρά. Αν ισχύει το πρώτο τότε αδερφέ θέλεις λίγο δουλίτσα...με το συμπάθειο.

spyrval
08-12-2011, 23:59
Δεν ξέρω αν κάνεις χιούμορ ή αν μιλάς σοβαρά. Αν ισχύει το πρώτο τότε αδερφέ θέλεις λίγο δουλίτσα...με το συμπάθειο.

Μόνο και μόνο επειδή δεν μπορείς να καταλάβεις ποιό από τα 2 ισχύει την έχεις την συμπάθειά μου.....

giclas
09-12-2011, 00:19
Ν αναφερω οτι μολις μπηκα στο fc-moto.de και το ιδιο κρανος (μονοχρωμο), που ο συγκεκριμενος μαγαζατορας το εχει και προσφορα κιολας 460ευρω, το βρηκα 399,9ευρω+7,9 τα μεταφορικα+ 4,9 η αντικαταβολη=412,7ευρω!!!


:sm7::sm7::sm7:


εγω για 50 γυφτοπουλα θα το αγοραζα απο το μαγαζη διλαδη 10%

αγοραζω πολλα πραγματα απο τον κυβενοχωρο αλλα οχι για διαφορες 10%
για να σου δωσο π.χ. ενα ζευγαρη μποτακια dm μου ζητισα 270 ευρο στο τελος παραγκηλα 2 ζευγαργια για μενα κε 2 για την γυνεκαμου 330 ευρο κε μαληστα μου τα εφεραν στη πορτα μου !!!

Δήμος
09-12-2011, 00:27
εγω για 50 γυφτοπουλα θα το αγοραζα απο το μαγαζη διλαδη 10%

αγοραζω πολλα πραγματα απο τον κυβενοχωρο αλλα οχι για διαφορες 10%
για να σου δωσο π.χ. ενα ζευγαρη μποτακια dm μου ζητισα 270 ευρο στο τελος παραγκηλα 2 ζευγαργια για μενα κε 2 για την γυνεκαμου 330 ευρο κε μαληστα μου τα εφεραν στη πορτα μου !!!

Αυτό θα πει άνεση και μάλιστα σε περίοδο κρίσης!!!

forester
09-12-2011, 01:02
Αυτό θα πει άνεση και μάλιστα σε περίοδο κρίσης!!!
Στην Κύπρο είναι ο άνθρωπος.....;)
Καμία σχέση!!!

forester
09-12-2011, 01:05
Απορία : Γιατί όταν αναφερόμαστε σε εμπειρία -θετική ή αρνητική- που είχαμε σε μαγαζί/τεχνίτη/αντιπροσωπεία κ.ο.κ., δεν λέμε το όνομα; Εφόσον όλα μπορούν να ελεγχθούν και να επιβεβαιωθούν, ή όχι, ποιο είναι το πρόβλημα;

Δήμος
09-12-2011, 01:12
Απορία : Γιατί όταν αναφερόμαστε σε εμπειρία -θετική ή αρνητική- που είχαμε σε μαγαζί/τεχνίτη/αντιπροσωπεία κ.ο.κ., δεν λέμε το όνομα; Εφόσον όλα μπορούν να ελεγχθούν και να επιβεβαιωθούν, ή όχι, ποιο είναι το πρόβλημα;
:sm8:Το 'χα και εγώ απορία...γιατί;

Andreas_F800GS
09-12-2011, 14:01
:sm8:Το 'χα και εγώ απορία...γιατί;

Φαντάζομαι για να προστατεύονται και οι καταστηματάρχες από "κομήτες" που μπορεί να έχουν μόνο σκοπό να τους δυσφημήσουν, για δικό τους όφελος (αν είναι ανταγωνιστές π.χ.). Δεν το λέω με 100% σιγουριά αλλά η εμπειρία μου σε διάφορα φόρουμ αυτό λέει.

emix
09-12-2011, 15:25
εγω για 50 γυφτοπουλα θα το αγοραζα απο το μαγαζη διλαδη 10%

αγοραζω πολλα πραγματα απο τον κυβενοχωρο αλλα οχι για διαφορες 10%
για να σου δωσο π.χ. ενα ζευγαρη μποτακια dm μου ζητισα 270 ευρο στο τελος παραγκηλα 2 ζευγαργια για μενα κε 2 για την γυνεκαμου 330 ευρο κε μαληστα μου τα εφεραν στη πορτα μου !!!

Αγαπητε μου εχω εναν φιλο που μετακομισε για μια καλυτερη ζωη στην Κυπρο και τραβηξε και την οικογενεια του μαζι. Ζουνε καλυτερα γιατι η χωρα σου ειναι σε καλυτερη κατασταση απο την Ελλαδα, αλλα απ οτι μου λεει και εκει τα πραγματα αρχιζουν να ζοριζουν και απ οτι ακουμε και την Κυπρο εχουν αρχισει να την εχουν σ επιτηρηση.
Σου ευχομαι να μην βρεθεις ποτε σε δεινη οικονομικη κατασταση και να μην θεωρεις ποτε τα 50ευρω "γυφτοπουλα". Οταν ομως βρεθεις και συ καλο θα ηταν να μην ξαναποσταρεις κατι τετοιο.
Εγω αν απο μια αγορα κερδισω 50ευρω σκεφτομαι οτι μ αυτα θα μπορω να παω μια βολτα την κυριακη. Εσυ φαινεται να εισαι πολυ "large" ομως. Εφοσον μπορεις βεβαια να εισαι ετσι πολυ καλα κανεις, αλλα η πλειοψηφια δεν ειναι.


Απορία : Γιατί όταν αναφερόμαστε σε εμπειρία -θετική ή αρνητική- που είχαμε σε μαγαζί/τεχνίτη/αντιπροσωπεία κ.ο.κ., δεν λέμε το όνομα; Εφόσον όλα μπορούν να ελεγχθούν και να επιβεβαιωθούν, ή όχι, ποιο είναι το πρόβλημα;

Ο λογος που δεν αναφερω τ ονομα ειναι γιατι σεβομαι τον Αρκα και τον Λεοντοκαρδο (και οποιοι αλλοι ειναι υπευθυνοι του φορουμ αυτου) και δεν θελω να τους εκθεσω και οχι τον καταστηματαρχη. Εφοσον μου δωσουν το ΟΚ, θ αναφερω τ ονομα του.

giclas
09-12-2011, 16:11
η κατασταση στην Κυπρο μην νωμηζεται οτι ειναι καλητερα
πρην δυο χρονια ισως
εγω εχω 8 υπαληλους κε τους ξεκαθαησα 13 μισθο οχι την επομενη ηρθε η συντεχνια κε τους ειπα αν δεν γηνεται βαζω λουκετο ομως κανονησε τους κε δουλιες στο τελος συνενεσα ολοιφυσηκα θα τους δοσο απο δυο ευδομαδιεους μισθους κε θα ειναι κεευχαρηστιμενοι
οι καλες μερες περασαν που βγεναμε 7 φορες τη βδομαδα νηκτερινη εξωδο κε 1,2 μεχρη το πρωη κε μια φορα το μηνα σκυλαδικο στη Αθηνα !!!

emix
09-12-2011, 16:21
η κατασταση στην Κυπρο μην νωμηζεται οτι ειναι καλητερα
πρην δυο χρονια ισως
εγω εχω 8 υπαληλους κε τους ξεκαθαησα 13 μισθο οχι την επομενη ηρθε η συντεχνια κε τους ειπα αν δεν γηνεται βαζω λουκετο ομως κανονησε τους κε δουλιες στο τελος συνενεσα ολοιφυσηκα θα τους δοσο απο δυο ευδομαδιεους μισθους κε θα ειναι κεευχαρηστιμενοι
οι καλες μερες περασαν που βγεναμε 7 φορες τη βδομαδα νηκτερινη εξωδο κε 1,2 μεχρη το πρωη κε μια φορα το μηνα σκυλαδικο στη Αθηνα !!!


Οποτε μη μας λες λοιπον οτι τα 50ευρω ειναι γυφτοπουλα. Για μας ειδικα που ειμαστε απλοι υπαλληλοι ειναι σημαντικα λεφτα. Μπορει για σενα που εισαι αφεντικο να μην ειναι, αλλα για μας ειναι,.

emix
09-12-2011, 16:33
Και αν θεωρεις τα 50ευρω γυφτοπουλα, αν εκανες αγορες απο το ιντερνετ και γλυτωνες καθε φορα 50ευρω, μ αυτα που θα μαζευες θα πληρωνες το δωρο των υπαλληλων σου, αντι να σκεφτεις να τους κοψεις τον 13 μισθο.

bogart
09-12-2011, 16:39
Και αν θεωρεις τα 50ευρω γυφτοπουλα, αν εκανες αγορες απο το ιντερνετ και γλυτωνες καθε φορα 50ευρω, μ αυτα που θα μαζευες θα πληρωνες το δωρο των υπαλληλων σου, αντι να σκεφτεις να τους κοψεις τον 13 μισθο.

νομίζω ότι ο Ηλίας έχει απόλυτο δίκιο στα παραπάνω,
άλλος για 50,00 EUR δεν μπορεί να πάρει δώρό για τα χριστούγεννα στο παιδί του κι αντί για γαλοπούλα τρώνε κοτόπουλο βλαδιβοστόκ...

μην απαξιώνουμε τα πάντα...

gs77
09-12-2011, 16:41
Και αν θεωρεις τα 50ευρω γυφτοπουλα, αν εκανες αγορες απο το ιντερνετ και γλυτωνες καθε φορα 50ευρω, μ αυτα που θα μαζευες θα πληρωνες το δωρο των υπαλληλων σου, αντι να σκεφτεις να τους κοψεις τον 13 μισθο.



:sm8:

emix
09-12-2011, 16:45
νομίζω ότι ο Ηλίας έχει απόλυτο δίκιο στα παραπάνω,
άλλος για 50,00 EUR δεν μπορεί να πάρει δώρό για τα χριστούγεννα στο παιδί του κι αντί για γαλοπούλα τρώνε κοτόπουλο βλαδιβοστόκ...

μην απαξιώνουμε τα πάντα...


Βγαζει το βλαδιβοστοκ κοτοπουλα;

Δεν το ηξερα...!

Μηπως τετοια τρωγαμε στο στρατο;

:sm7::sm7::sm7:

ΚΑΓΚΕΛΑΡΙΟΣ
09-12-2011, 16:56
η κατασταση στην Κυπρο μην νωμηζεται οτι ειναι καλητερα
πρην δυο χρονια ισως
εγω εχω 8 υπαληλους κε τους ξεκαθαησα 13 μισθο οχι την επομενη ηρθε η συντεχνια κε τους ειπα αν δεν γηνεται βαζω λουκετο ομως κανονησε τους κε δουλιες στο τελος συνενεσα ολοιφυσηκα θα τους δοσο απο δυο ευδομαδιεους μισθους κε θα ειναι κεευχαρηστιμενοι
οι καλες μερες περασαν που βγεναμε 7 φορες τη βδομαδα νηκτερινη εξωδο κε 1,2 μεχρη το πρωη κε μια φορα το μηνα σκυλαδικο στη Αθηνα !!!



Καλα ρε φιλε μονο 8 εχεις.Τι να πουμε και μεις ..........ξερεις ποσους 13 θα δωσουμε?????τι μας περασες.....ψιλικοκο?
Σε περιοδο κρισης απωλεισεις και μεγαλες μειωσεις μονο κακο αποτελεσμα εχουν μακροπροθεσμα στην εταιρεια

aeriko
09-12-2011, 17:43
Σου ευχομαι να μην βρεθεις ποτε σε δεινη οικονομικη κατασταση και να μην θεωρεις ποτε τα 50ευρω "γυφτοπουλα". Οταν ομως βρεθεις και συ καλο θα ηταν να μην ξαναποσταρεις κατι τετοιο.
Εγω αν απο μια αγορα κερδισω 50ευρω σκεφτομαι οτι μ αυτα θα μπορω να παω μια βολτα την κυριακη. Εσυ φαινεται να εισαι πολυ "large" ομως. Εφοσον μπορεις βεβαια να εισαι ετσι πολυ καλα κανεις, αλλα η πλειοψηφια δεν ειναι.






Πέστα αγόρι μου γιατί το παραχ#σαμε το θέμα.

giclas
09-12-2011, 18:02
Καλα ρε φιλε μονο 8 εχεις.Τι να πουμε και μεις ..........ξερεις ποσους 13 θα δωσουμε?????τι μας περασες.....ψιλικοκο?
Σε περιοδο κρισης απωλεισεις και μεγαλες μειωσεις μονο κακο αποτελεσμα εχουν μακροπροθεσμα στην εταιρεια


πρην απο τρεια χρονια ειχα κε 6 απο Σριλανκα κε 4 απο συρια κε τους εστηλα στη χωρα τους αν ηθελα εκανα αλλα που δεν μου αρεσου αλλα αρεσου στη τσεπη μου κε δεν το εκαμα

ξερης τη συμενη να βγενης την παρασκευη να μαζεψης 20,000 ευρο κε να πηγενης σπιτι με 5,000 ευρο εδω σε θελω !

αυτα τα ξερου κε οι συντεχνιες κε ολοι εκτος απο της τραπεζες κε τους εμπορους φυσικα με το δικεο τους

αυτο που θα με συφερε σημερα ειναι να το κλησο το μαγαζη για δυο χρονια κε μετα βλεπω κε το μονο που θα εχανα ειτα τα προς το ζη 24,000 ευρο το χρονο ενο τωρα απο τη πρωτη του χρονου ερηξα απο τα πρωσοπηκα μου λευτα 30+30 = 60,000 ευρο (του συνετερου μου) κε παη λεγοντας

κε οτα το κλησο θα το ανοιξο με πολυ πιο χαμηλα κοστα αντη να δυνω σε ενα τεχνητη 500 cros να το ποσλαυω με 360 ευρο

giclas
09-12-2011, 18:07
Οποτε μη μας λες λοιπον οτι τα 50ευρω ειναι γυφτοπουλα. Για μας ειδικα που ειμαστε απλοι υπαλληλοι ειναι σημαντικα λεφτα. Μπορει για σενα που εισαι αφεντικο να μην ειναι, αλλα για μας ειναι,.


καλα βρε Ηλια εγω να ειμου σε τετια κατασταση θα κυταγα κρανος 400 ευρο ?

καπος τα παραλες ?

εγω εχω να αγορασω κρανος απο τον Ιουνιο του 2010 ενα uvex enduro 170 euro

reed
09-12-2011, 18:11
Κανονίστε να κλείσετε όλα τα μαγαζάκια στην Ελλάδα και να ψωνίζετε μόνο από το e-bay.

forester
09-12-2011, 18:20
Tα μαγαζιά δεν τα κλείνει κανένας πελάτης....
Ευημερούν ή κλείνουν από τις αποφάσεις και τις ενέργειες των ιδιοκτητών τους.

bogart
09-12-2011, 18:24
Κανονίστε να κλείσετε όλα τα μαγαζάκια στην Ελλάδα και να ψωνίζετε μόνο από το e-bay.

να κλείσουνε φίλε μου και να μείνουνε οι σωστοί επαγγελματίες...
θα είναι το μόνο καλό που θα μείνει απο την κρίση...

αυτός που σέβεται και εκτιμάει τον πελάτη που του ακουμπάει τα ζεστά του λεφτάκια δεν θα τον χάσει ποτέ...

Δήμος
09-12-2011, 19:00
Κανονίστε να κλείσετε όλα τα μαγαζάκια στην Ελλάδα και να ψωνίζετε μόνο από το e-bay.
Να μάθουν να είναι ανταγωνιστικοί. Δεν κατάλαβα. Γιατί ο Βρετανός είναι κατά 20% πιο φθηνός; Και μην ακούσω για το ΦΠΑ στην Ελλάδα (που η διαφορά είναι 2%) γιατί άντε... (Υ.Γ. την έχω ακούσει και αυτήν την πα@@@ρια).

Να κλείσουν και να μείνουν οι σωστοί επαγγελματίες που είπε και ο φίλος παραπάνω, που μπορούν να ανταγωνιστούν την Ευρωπαϊκή αγορά. Αλλιώς, να τα κλείσουν και να πάνε σπίτι τους. Ο πελάτης πλέον ξέρει τί θέλει, ξέρει πόσο κάνει το πράγμα που ενδιαφέρεται να αγοράσει και απαιτεί καλές υπηρεσίες. Αν δεν μπορεί να το βρει στην Ελλάδα θα το βρει απ' έξω. Και πολύ καλά θα πράξει.

tsompanis
09-12-2011, 19:37
Να μάθουν να είναι ανταγωνιστικοί. Δεν κατάλαβα. Γιατί ο Βρετανός είναι κατά 20% πιο φθηνός; Και μην ακούσω για το ΦΠΑ στην Ελλάδα (που η διαφορά είναι 2%) γιατί άντε... (Υ.Γ. την έχω ακούσει και αυτήν την πα@@@ρια).ι.


Λίγο δύσκολο να ανταγωνιστεί το e-bay δεν νομίζεις??
άλλο να πουλάς 50000 κομμάτια σε όλον τον κόσμο και άλλο 50 βαριά 100.
παίρνεις και καλύτερη τιμή,είναι φυσικό.

Εχω την εντύπωση ότι σε λίγο καιρό θα κλείσουν και τα τελευταία μαγαζιά με κράνη και τότε θα τα δοκιμάζετε με...μεζούρα μοδίστρας όπως τον παλιό καλό καιρό :D:D:D:D

Andreas_F800GS
09-12-2011, 19:55
Σε γενικές γραμμές δεν θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου ως large τύπο και σε καμία περίπτωση δεν μου περισεύουν τα χρήματα για να δίνω 50άρικα έτσι, από εδώ και από εκεί. Παρ' όλα αυτά αν μπορώ θα κοιτάξω πρώτα να αγοράσω κάτι από Ελλάδα ακόμα και αν υπάρχει μια μικρή διαφορά στην τιμή (τώρα το πόσο "μικρή" είναι μια διαφορά είναι άλλη κουβέντα). Αλλά για παράδειγμα σε μπουφάν που ψάχνω τώρα για αγορά βρίσκω στο e-bay αυτό: eBay - The UK's Online Marketplace (http://www.ebay.co.uk/itm/280771573906?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649)
Τιμή 260 ευρώ + ταχυδομικά (να είναι 20-30 ευρώ? δεν έχω ρωτήσει) = 280-290 ευρώ σύνολο. Τιμή σε μεγάλο διαδυκτιακό μαγαζί στην Ελλάδα (δεν το γράφω για να μην θεωρηθεί δυσφήμιση) 466,20 ευρώ! Ε αυτή η διαφορά δεν είναι καθόλου μικρή και λυπάμαι, αλλά αν το αποφασίσω θα ψωνίσω από e-bay...

emix
09-12-2011, 20:00
καλα βρε Ηλια εγω να ειμου σε τετια κατασταση θα κυταγα κρανος 400 ευρο ?

καπος τα παραλες ?

εγω εχω να αγορασω κρανος απο τον Ιουνιο του 2010 ενα uvex enduro 170 euro


Αν διαβασες καπου σ αυτο που εγραψα στο ανοιγμα του θεματος καπου εβαλα την προταση "ετσι, απο περιεργεια".

Δεν εχω σκοπο να το παρω γιατι δεν τα εχω τα χρηματα. Αν θα το επαιρνα θα εκανα οικονομιες για κανενα 8μηνο, ωστε να μαζευα τα χρηματα.

Αλλα αυτο που θα κανω σιγουρα ειναι να παρω και γω αυτο το ωραιο κρανος, το uvex, που το εχει βαλει με 105ευρω το louis.de.

Αν αφησετε και κανενα κομματι δηλαδη, γιατι απ οτι μαθαινω τ αγοραζετε με το κιλο (ονοματα δε λενε, sliv λεγεται!!!!)

:sm7::sm7:

emix
09-12-2011, 20:03
Σε γενικές γραμμές δεν θα χαρακτήριζα τον εαυτό μου ως large τύπο και σε καμία περίπτωση δεν μου περισεύουν τα χρήματα για να δίνω 50άρικα έτσι, από εδώ και από εκεί. Παρ' όλα αυτά αν μπορώ θα κοιτάξω πρώτα να αγοράσω κάτι από Ελλάδα ακόμα και αν υπάρχει μια μικρή διαφορά στην τιμή (τώρα το πόσο "μικρή" είναι μια διαφορά είναι άλλη κουβέντα). Αλλά για παράδειγμα σε μπουφάν που ψάχνω τώρα για αγορά βρίσκω στο e-bay αυτό: eBay - The UK's Online Marketplace (http://www.ebay.co.uk/itm/280771573906?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649)
Τιμή 260 ευρώ + ταχυδομικά (να είναι 20-30 ευρώ? δεν έχω ρωτήσει) = 280-290 ευρώ σύνολο. Τιμή σε μεγάλο διαδυκτιακό μαγαζί στην Ελλάδα (δεν το γράφω για να μην θεωρηθεί δυσφήμιση) 466,20 ευρώ! Ε αυτή η διαφορά δεν είναι καθόλου μικρή και λυπάμαι, αλλά αν το αποφασίσω θα ψωνίσω από e-bay...


Αντρεα, ειλικρινα σου μιλαω, αν ο πωλητης δεν ειχε αυτη την συμπεριφορα, αν θα τ αγοραζα, θα το επαιρνα απ αυτον, κι ας εδινα αυτα τα 50ευρω παραπανω. Θα ελεγα οτι τουλαχιστον βοηθαω την ελληνικη αγορα ν ανασανει.

Αλλα οχι. Σ αυτον οχι πλεον.

spyrval
09-12-2011, 20:05
Προσωπικά πήρα Arai από το FC-Moto πριν από λίγους μήνες και μου κόστισε κάπου 50 ευρώ φτηνότερα και μου ήρθε και έξω από την πόρτα μου. Ξέρω ότι η αιτία είναι κάπου στη μέση από αυτά που σκέφτονται οι περισσότεροι. Αποκλείεται ο Αράις να δίνει στο γερμανό και στον έλληνα κράνη με ίδιες τιμές αφού οι αγορές των μεγάλων χωρών δεν συγκρίνονται σε απόλυτα νούμερα με τις δικές μας. Από την άλλη υπάρχει ο master, o chief, o Chuck Norris του παγκόσμιου εμπορίου που ονομάζεται "Έλληνας έμπορος". Που θέλει με ένα κράνος/παντελόνι/ζευγάρι παπούτσια να βγάλει βδομαδιάτικο. Που μέχρι τώρα έμπαινες (και μπαίνεις ακόμα σε πολλούς) και νομίζει ότι πρέπει να παρακαλέσεις για να σου πουλήσει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το θέμα από το οποίο ξεκίνησε το παρόν ποστ. Αν πίστεψε ότι θα αγοράσεις το κράνος από το ίντερνετ θα έπρεπε να κάνει το παν για να σε κερδίσει σαν πελάτη αντί να σε εκβιάζει και τελικά να σε διώχνει. Πολλά χρόνια οι έλληνες έμποροι βγάλαν τσουβάλια λεφτά χωρίς (οι πιο πολλοί) να τα αξίζουν. Εγώ λοιπόν δεν θα χαρίσω το 50άρι αφού το βλέπω απίθανο να βρεθεί αύριο κανένας να μου κολλήσει ένα 50άρι στο μέτωπο και να μου πει "δικό σου μεγάλε γιατί καταλαβαίνω τις δυσκολίες σου".

Δήμος
09-12-2011, 20:33
Λίγο δύσκολο να ανταγωνιστεί το e-bay δεν νομίζεις??
άλλο να πουλάς 50000 κομμάτια σε όλον τον κόσμο και άλλο 50 βαριά 100.
παίρνεις και καλύτερη τιμή,είναι φυσικό.

Εχω την εντύπωση ότι σε λίγο καιρό θα κλείσουν και τα τελευταία μαγαζιά με κράνη και τότε θα τα δοκιμάζετε με...μεζούρα μοδίστρας όπως τον παλιό καλό καιρό :D:D:D:D
Δεν μιλάω για e-bay. Μιλάω για κανονικά καταστήματα λιανικής. Δες για παράδειγμα τιμές σε κράνη στο Arai Shoei Schuberth Shark Sidi Furygan Motorcyle Clothing Nolan (http://www.helmetcity.co.uk) και πες μου που μπορώ να βρω στην Ελλάδα αυτές τις τιμές.

Δήμος
09-12-2011, 20:37
Προσωπικά πήρα Arai από το FC-Moto πριν από λίγους μήνες και μου κόστισε κάπου 50 ευρώ φτηνότερα και μου ήρθε και έξω από την πόρτα μου. Ξέρω ότι η αιτία είναι κάπου στη μέση από αυτά που σκέφτονται οι περισσότεροι. Αποκλείεται ο Αράις να δίνει στο γερμανό και στον έλληνα κράνη με ίδιες τιμές αφού οι αγορές των μεγάλων χωρών δεν συγκρίνονται σε απόλυτα νούμερα με τις δικές μας. Από την άλλη υπάρχει ο master, o chief, o Chuck Norris του παγκόσμιου εμπορίου που ονομάζεται "Έλληνας έμπορος". Που θέλει με ένα κράνος/παντελόνι/ζευγάρι παπούτσια να βγάλει βδομαδιάτικο. Που μέχρι τώρα έμπαινες (και μπαίνεις ακόμα σε πολλούς) και νομίζει ότι πρέπει να παρακαλέσεις για να σου πουλήσει. Χαρακτηριστικό παράδειγμα το θέμα από το οποίο ξεκίνησε το παρόν ποστ. Αν πίστεψε ότι θα αγοράσεις το κράνος από το ίντερνετ θα έπρεπε να κάνει το παν για να σε κερδίσει σαν πελάτη αντί να σε εκβιάζει και τελικά να σε διώχνει. Πολλά χρόνια οι έλληνες έμποροι βγάλαν τσουβάλια λεφτά χωρίς (οι πιο πολλοί) να τα αξίζουν. Εγώ λοιπόν δεν θα χαρίσω το 50άρι αφού το βλέπω απίθανο να βρεθεί αύριο κανένας να μου κολλήσει ένα 50άρι στο μέτωπο και να μου πει "δικό σου μεγάλε γιατί καταλαβαίνω τις δυσκολίες σου".
ΜΠΟΥΡΛΟΤΟ λοιπόν α λα Σαπφώ Νοταρά...και εγώ μαζί σου :sm8:

tsompanis
09-12-2011, 21:06
Δεν μιλάω για e-bay. Μιλάω για κανονικά καταστήματα λιανικής. Δες για παράδειγμα τιμές σε κράνη στο Arai Shoei Schuberth Shark Sidi Furygan Motorcyle Clothing Nolan (http://www.helmetcity.co.uk) και πες μου που μπορώ να βρω στην Ελλάδα αυτές τις τιμές.


είναι ηλεκτρονικό κατάστημα και φυσικά δεν έχει να κάνει και περαίωση ή να κλείσει βιβλία όπως στο ελλάντα:D


δεν λέω ότι έχετε άδικο και φυσικά θα ψάξει κανείς την καλύτερη τιμή και ίσως η αγορά απο το διαδίκτυο σε πολλές περιπτώσεις να είναι μονόδρομος,αλλά και οι περισσότεροι επαγγελματίες που προσπαθούν να γίνουν ανταγωνιστικοί (και όχι τα ευκαιριακά λαμόγια)δεν μπορούν να κάνουν και αλλιώς.τόσο απλά;)

gsmaniac
09-12-2011, 21:36
ειναι λιγακι πιο συνθετο το πραγμα.......δεν ειναι ευκολο να ανταγωνιστουν σε τιμες το εξωτερικο,αλλα πρεπει να παραδεχτουμε οτι οι τιμες πεφτουν συνεχως και υπαρχουν και στην ελλαδα μαγαζια με πολυ καλες τιμες(θελει ψαξιμο)...;)
με τα τελευταια γεγονοτα(ΜΕΡΚΕΛ,κλπ)........ειναι και θεμα συνειδησης:rolleyes::rolleyes:
εγω θα το σκεφτω πολυ να ξαναψωνισω απο γερμανους.....:cool:

mck
09-12-2011, 21:41
Κι όμως έχουν και κατάστημα στα όρια Kent/Surrey ... Και προφανώς έχουν και αυτοί να αντιμετωπίσουντη δική τους γραφειοκρατία και εφορία . Πουθενά δεν είναι τέλεια. Πίστεψέ με, εργάζομαι σε Αγγλική εταιρεία ...
Απλά στο εξωτερικό υπάρχει (γενικά, όχι πάντα) μια τελείως διαφορετική αντίληψη περί της έννοιας του "επαγγελματισμού" και του "επαγγελματία" απ' ότι έχουμε εμείς στην Ελλάδα ... Γενικά, όχι πάντα ... ;)

ortho
09-12-2011, 21:56
ειναι λιγακι πιο συνθετο το πραγμα.......δεν ειναι ευκολο να ανταγωνιστουν σε τιμες το εξωτερικο,αλλα πρεπει να παραδεχτουμε οτι οι τιμες πεφτουν συνεχως και υπαρχουν και στην ελλαδα μαγαζια με πολυ καλες τιμες(θελει ψαξιμο)...;)
με τα τελευταια γεγονοτα(ΜΕΡΚΕΛ,κλπ)........ειναι και θεμα συνειδησης:rolleyes::rolleyes:
εγω θα το σκεφτω πολυ να ξαναψωνισω απο γερμανους.....:cool:



τι θα πάρεις δηλαδή όταν τα φτύσει- φτου κακά- το GS;!:D:D

gsmaniac
09-12-2011, 21:58
τι θα πάρεις δηλαδή όταν τα φτύσει- φτου κακά- το GS;!:D:D


NT-700......:sm7:

ortho
09-12-2011, 21:59
NT-700......:sm7:



Σε έχω πάρει μάτι να χαλβαδιάζεις το σκούτερ του Νάπο!!!!!!:sm7::sm7:

forester
09-12-2011, 22:00
τι θα πάρεις δηλαδή όταν τα φτύσει- φτου κακά- το GS;!:D:D

Honda;););):D

ckalfas
09-12-2011, 22:16
ειναι λιγακι πιο συνθετο το πραγμα.......δεν ειναι ευκολο να ανταγωνιστουν σε τιμες το εξωτερικο,αλλα πρεπει να παραδεχτουμε οτι οι τιμες πεφτουν συνεχως και υπαρχουν και στην ελλαδα μαγαζια με πολυ καλες τιμες(θελει ψαξιμο)...;)
με τα τελευταια γεγονοτα(ΜΕΡΚΕΛ,κλπ)........ειναι και θεμα συνειδησης:rolleyes::rolleyes:
εγω θα το σκεφτω πολυ να ξαναψωνισω απο γερμανους.....:cool:


:sm8:

Το να έχει κάποιος επιχείρηση στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο εύκολο, όσο φαίνεται στα μάτια ενός υπαλλήλου...
Ο μεγαλύτερος κλέφτης σ' αυτήν την χώρα, είναι το ίδιο το (διοικητικό) κράτος και οι μηχανισμοί του και όχι ο γείτονάς σας...

ortho
09-12-2011, 22:23
:sm8:

Το να έχει κάποιος επιχείρηση στην Ελλάδα δεν είναι και τόσο εύκολο, όσο φαίνεται στα μάτια ενός υπαλλήλου...
Ο μεγαλύτερος κλέφτης σ' αυτήν την χώρα, είναι το ίδιο το (διοικητικό) κράτος και οι μηχανισμοί του και όχι ο γείτονάς σας...


Μάλλον σου έχει λείψει ο ΓιώργοςΠ......:p:)

ckalfas
09-12-2011, 22:26
Δεν νομίζω ότι διαφωνεί μ' αυτά που είπα!

ortho
09-12-2011, 22:29
Δεν νομίζω ότι διαφωνεί μ' αυτά που είπα!

Δε θα κάνω σπέκουλα, ας πει ο ίδιος αν παρακολουθεί.

Αλλά μαζί σίγουρα δεν τα φάγαμε!

lago
09-12-2011, 23:53
Κανονίστε να κλείσετε όλα τα μαγαζάκια στην Ελλάδα και να ψωνίζετε μόνο από το e-bay.

να κλείσουνε φίλε μου και να μείνουνε οι σωστοί επαγγελματίες...
θα είναι το μόνο καλό που θα μείνει απο την κρίση...

αυτός που σέβεται και εκτιμάει τον πελάτη που του ακουμπάει τα ζεστά του λεφτάκια δεν θα τον χάσει ποτέ...


Μεγαααααααααααλαααααααααααα λόγια. ΜΠΡΑΒΟ σου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έτσι λέγαμε πριν μερικά χρόνια για τους δημόσιους (και εγώ ο grande malakas μαζί με τους άλλους)
Να φύγουνε, να τους απολύσουνε όλους τους κοπρίτες και άλλα τέτοια ωραία:(:(:(
Τώρα όμως;;;; Τι λέμε που απολύσανε τον αδερφό μας;;;; Το παιδί μας;;;;
ΜΟΥΓΚΑ.Τώρα φταίει το ####κράτος και οι Γερμαναράδες.
Όταν κλείσει το μαγαζί του Α, του Β, του Γ, ποιός θα σε πληρώσει εσένα εξυπνάκια, οτι δουλειά και αν κάνεις;;;;
Θα σε πληρώσει η τρόικα μήπως η ο άνεργος ιδιοτικός υπάλληλος;;;;
Άρε ξύλο που θέλουμε με τις μεγαλοστομίες.:mad::mad::mad:

Fuji
10-12-2011, 00:10
Πιστεύω πως η χρυσή τομή είναι κάπου στη μέση. Κανείς δε θέλει να παίρνει ο γερμαναράς τα φράγκα μας, και να κλείνει το διπλανό του μαγαζί. Απ' την άλλη, πρέπει να βοηθήσει και το μαμημένο κράτος, ρίχνοντας το μαμημένο ΦΠΑ σ' αυτά τα είδη, που δεν είναι για μόστρα, αλλά αφορούν την ασφάλειά μας.
Έτσι κι ο Έλληνας έμπορος θα μπορεί να πουλά ανταγωνιστικά (αν εξαιρέσουμε ότι πάντα υπάρχουν κι οι μάγκες που με ένα κράνος θέλουν να βγάλουν βδομαδιάτικο, που 'πε και κάποιος φίλος παραπάνω), και εμείς θα αφήνουμε τα λεφταδάκια μας στο τόπο μας, χωρίς φόβο και πάθος. Ρε γαμώτο, ρε ηλίθιο κράτος, αν με ωθήσεις να αγοράσω ένα καλό κράνος ή ένα σωστό μπουφανάκι από ΄δω, και θα εισπράξεις ΦΠΑ (έστω χαμηλότερο, απ' το να μην εισπράξεις τίποτα), και θα γλιτώσεις την επιβάρυνση του προϋπολογισμού απ' τη νοσηλεία μου, τα φάρμακά μου και το κενό στην εργασία μου, άμα σαβουρτιαστώ με τη σαγιονάρα και τον κουβά στο κεφάλι. Ξυπνάτε ρε τεχνοκράτες!

frits
10-12-2011, 00:23
είναι ηλεκτρονικό κατάστημα και φυσικά δεν έχει να κάνει και περαίωση ή να κλείσει βιβλία όπως στο ελλάντα:D


δεν λέω ότι έχετε άδικο και φυσικά θα ψάξει κανείς την καλύτερη τιμή και ίσως η αγορά απο το διαδίκτυο σε πολλές περιπτώσεις να είναι μονόδρομος,αλλά και οι περισσότεροι επαγγελματίες που προσπαθούν να γίνουν ανταγωνιστικοί (και όχι τα ευκαιριακά λαμόγια)δεν μπορούν να κάνουν και αλλιώς.τόσο απλά;)





Υπάρχουν πολλά ακόμα, είναι η ροή των προϊόντων, σε αγορές χωρών με 50.000.000 - 60.000.000 πληθυσμό ξεστοκάρεις πανεύκολα, είναι οι ασφαλιστκές εισφορές, (σε υπάλληλο με μισθό 1000 ευρώ καθαρά, πληρώνω-νει 500 ευρώ ΙΚΑ..).
Αυτά και πολλά άλλα μαζί (εφορίες, τελωνεία, μεταφορές) μας κάνουν το περίφημο θέμα της ανταγωνιστικότητας της ελληνικής οικονομίας.
Οι φίλοι συγκρίνουν μία οικονομική μονάδα της Ελλάδας με μία αντίστοιχη της Αγγλίας και της Γερμανίας χώρες με τις ισχυρότερες οικονομίες του πλανήτη.
Γιατί άραγε δεν αγοράζει κανένας από την Ισπανία, την Πολωνία ή την Πορτογαλία.

Αν γυρίσουμε στην δραχμούλα τότε θα το καταλάβουμε πολύ καλύτερα τι σημαίνουν τα παραπάνω....:(

Θα συμφωνήσω μόνο ως προς το θέμα της συμπεριφοράς του ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ καταστήματος, τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε ή να τσακωνόμαστε...:)

emix
10-12-2011, 15:13
Εγω παντως συνεχιζω να λεω οτι αν δεν συμπεριφεροτανε μ αυτον τον τροπο και με κερδιζε σαν πελατη, ακομα κι αυτα τα 50ευρω παραπανω θα τα εδινα σ αυτον και οχι στους Γερμανους. Αλλα μ αυτην την κουτοπονηρια που εκανε μ εχασε ετσι κι αλλιως.

bogart
10-12-2011, 18:33
Μεγαααααααααααλαααααααααααα λόγια. ΜΠΡΑΒΟ σου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έτσι λέγαμε πριν μερικά χρόνια για τους δημόσιους (και εγώ ο grande malakas μαζί με τους άλλους)
Να φύγουνε, να τους απολύσουνε όλους τους κοπρίτες και άλλα τέτοια ωραία:(:(:(
Τώρα όμως;;;; Τι λέμε που απολύσανε τον αδερφό μας;;;; Το παιδί μας;;;;
ΜΟΥΓΚΑ.Τώρα φταίει το ####κράτος και οι Γερμαναράδες.
Όταν κλείσει το μαγαζί του Α, του Β, του Γ, ποιός θα σε πληρώσει εσένα εξυπνάκια, οτι δουλειά και αν κάνεις;;;;
Θα σε πληρώσει η τρόικα μήπως η ο άνεργος ιδιοτικός υπάλληλος;;;;
Άρε ξύλο που θέλουμε με τις μεγαλοστομίες.:mad::mad::mad:

δεν καταλαβαίνω το ύφος σου φίλε...
πρώτον δεν μίλησα για κοπρίτες και υπαλλήλους, μίλησα για τους ίδιους τους επιχειρηματίες...
τα αφεντικά στην απλή για να το καταλάβεις

ο κάθε επαγγελματίας/επιχειρηματίας είναι υπόλογος της επιχειρηματικής πολιτικής που επιλέγει...

ας τον φάει ο ανταγωνισμός, δεν υπάρχει τίποτα υγιέστερο στην αγορά...
κι επιτέλους έχω βαρεθεί να φτάνει Φεβρουάριος για να βάλουνε τα καταστήματα εκπτώσεις 70%, χωρίς να πέφτουνε κάτω από την τιμή κόστους υπόψιν...

για δημόσιους υπαλλήλους δεν έκανα λόγο αλλά είναι μια πολύ βασική αιτία για την κατάσταση στην χώρα θες δεν θες..

κι ακούστε κι αυτό
ο δήμος της Νέας Υόρκης έχει 9000 δημόσιους υπαλλήλους
ο δήμος της Ρόδου έχει 6500 δημόσιους υπαλλήλους

ρε δεν πιανόμαστε πουθενα ΣΕ λέω...

lakost
11-12-2011, 12:16
τα αφεντικά στην απλή για να το καταλάβεις

.

Μάλιστα.ΤΩΡΑ κατάλαβα.Να δω εσένα "αύριο", ποιό αφεντικό θα σε πληρώσει:(:(:(

bogart
11-12-2011, 12:53
Μάλιστα.ΤΩΡΑ κατάλαβα.Να δω εσένα "αύριο", ποιό αφεντικό θα σε πληρώσει:(:(:(

να κοιτάω δηλαδή μόνο την πάρτη μου...
μμμμμ, κοίτα να δεις που δεν το'χα σκεφτεί έτσι...tks mate!!!

kostasx
12-12-2011, 14:51
Μεγαααααααααααλαααααααααααα λόγια. ΜΠΡΑΒΟ σου !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Έτσι λέγαμε πριν μερικά χρόνια για τους δημόσιους (και εγώ ο grande malakas μαζί με τους άλλους)
Να φύγουνε, να τους απολύσουνε όλους τους κοπρίτες και άλλα τέτοια ωραία:(:(:(
Τώρα όμως;;;; Τι λέμε που απολύσανε τον αδερφό μας;;;; Το παιδί μας;;;;
ΜΟΥΓΚΑ.Τώρα φταίει το ####κράτος και οι Γερμαναράδες.
Όταν κλείσει το μαγαζί του Α, του Β, του Γ, ποιός θα σε πληρώσει εσένα εξυπνάκια, οτι δουλειά και αν κάνεις;;;;
Θα σε πληρώσει η τρόικα μήπως η ο άνεργος ιδιοτικός υπάλληλος;;;;
Άρε ξύλο που θέλουμε με τις μεγαλοστομίες.:mad::mad::mad:

Δηλαδή..μας προτείνεις να παίρνουμε ότι θέλουμε χωρίς καμία έρευνα??
Ότι ζητάει ο καθένας και με το αναλογο ύφος..να πληρώνουμε??
Εσυ μπορεί να το κανεις..αρκετοι όμως όχι..
Το αν θα κλείσει το μαγαζι του και μείνει στον δρόμο..φταιει ο ίδιος και κανένας άλλος..

ortho
12-12-2011, 15:19
Μην πλακωνόμαστε ρε παιδιά!

Μπορούμε πάντα να κάνουμε παζάρια, όλοι είναι πιά έτοιμοι να κάνουν καλύτερη τιμή. Τη διαφορά πλέον την κάνει η συμπεριφορά των πωλητών. Αν επιμένει στην τιμή, απλά πάμε στον επόμενο!

bogart
12-12-2011, 15:24
απλά πάμε στον επόμενο!


αυτό είπα ο χριστιανός εξ αρχής!!!
όλοι στον επόμενο θα πάμε!!! ;)

kostasx
12-12-2011, 15:34
Μην πλακωνόμαστε ρε παιδιά!

Μπορούμε πάντα να κάνουμε παζάρια, όλοι είναι πιά έτοιμοι να κάνουν καλύτερη τιμή. Τη διαφορά πλέον την κάνει η συμπεριφορά των πωλητών. Αν επιμένει στην τιμή, απλά πάμε στον επόμενο!


Γιάννη..κανείς δεν πλακώνεται με κανέναν:)
Όποιος θέλει να αγοράζει στο φτερό και να τα σκάει δικαιωμά του
Και όποιος δεν μας κάνει..όπως λές και συ..πάμε παρακάτω;)