PDA

View Full Version : Υπηρεσίες BMW MOBILE CARE


GS_maniac
28-12-2008, 13:00
Σε περίπτωση βλάβης, το σύνολο των υπηρεσιών BMWMobileCare βρίσκεται στη διάθεση σας. Εξειδικευμένοι τεχνικοί της BMW θα είναι διαθέσιμοι καθημερινά από τις 7:30 πμ μέχρι τις 10 μμ, προκειμένου να καταστήσουν το όχημα σας έτοιμο για να συνεχίσει το ταξίδι του. Η παροχή υποστήριξης από το όχημα BMWService Mobile σε περίπτωση βλάβης προσφέρεται ΔΩΡΕΑΝ (μετάβαση τεχνικού στον τόπο της βλάβης, συμπεριλαμβανομένης επιτόπου εξυπηρέτησης χρονικής διάρκειας έως τριάντα 30 λεπτών). Χρέωση θα υπάρξει μόνο για τα ανταλλακτικά, σε περίπτωση που κριθεί αναγκαία η αντικατάσταση τους κι εφόσον το όχημα σας δεν καλύπτεται από την εγγύηση του κατασκευαστή.

Για την άμεση εξυπηρέτηση σας:
Υπηρεσία επιτόπου επισκευής
Στις περισσότερες περιπτώσεις, οι ειδικοί μας θα είναι σε θέση να σας εξυπηρετήσουν τηλεφωνικώς. Παρ όλα αυτά, εάν απαιτηθεί επιτόπου βοήθεια, θα αποστείλουμε άμεσα ένα όχημα BMWService Mobile ή θα οργανώσουμε τη μεταφορά του οχήματος σας από επιλεγμένο συνεργάτη μας, αναλαμβάνοντας το κόστος 1*.

Παροχή βοήθειας σε περίπτωση διάτρησης ελαστικού.
Σε περίπτωση διάτρησης ελαστικού οποιουδήποτε τύπου, παρέχεται επιτόπου βοήθεια, εάν αυτό κριθεί απαραίτητο. Εάν τα ελαστικά του αυτοκίνητου σας είναι τεχνολογίας Run flat και εφόσον το σχετικό ελαστικό έχει καταστραφεί εντελώς, θα οργανώσουμε τη μεταφορά του οχήματος σας από επιλεγμένο συνεργάτη μας, αναλαμβάνοντας το κόστος. Σε περίπτωση που το ελαστικό αντικατάστασης δεν μπορεί να είναι διαθέσιμο μέσα σε έξι 6 ώρες, θα σας παρασχεθούν όλες οι υπηρεσίες που αναφέρονται στο παρόν. 2*

Μικρότερα περιστατικά.
Θα είναι ευχαρίστηση μας να σας βοηθήσουμε στην εξεύρεση λύσεων για λιγότερο σημαντικά προβλήματα, όπως απώλεια κλειδιών, χρήση μη κατάλληλου τύπου καύσιμων ή εξάντληση καύσιμων, παρέχοντας σας υποστήριξη μέσω του τηλεφωνικού μας κέντρου. 3*
Διευκρινίζεται ότι σε περίπτωση που, μετά από αίτημα σας, σας παράσχουμε οποιαδήποτε άλλη υπηρεσία προβλέπεται στο παρόν, θα επιβαρυνθείτε με το σχετικό κόστος.

1* Για λογούς ασφάλειας, οι υπηρεσίες που περιλαμβάνονται στην παροχή επιτόπου βοήθειας περιορίζονται στην αποκατάσταση της κινητικότητας οχημάτων.
2* Το κόστος των ελαστικών αντικατάστασης δεν συμπεριλαμβάνεται.
3* Το κόστος καύσιμων δεν καλύπτεται.

Δωρεάν, ωστόσο ανεκτίμητης άξιας:
Ρυμούλκηση στο κοντινότερο Εξουσιοδοτημένο Επισκευαστή BMW.
Σε περίπτωση που κάποια βλάβη δεν μπορεί να επισκευαστεί επιτόπου, καλύπτεται το κόστος ρυμούλκησης του οχήματος σας, στον κοντινότερο Εξουσιοδοτημένο Επισκευαστή BMW.

Ξεπερνάμε όλα τα εμπόδια για να διατηρείστε σε κίνηση:
Συνέχιση του ταξιδίου σας με ταξί.
Σε περίπτωση βλάβης είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό, εάν χρειαστείτε ταξί, θα σας καλύψουμε το κόστος για μια ή περισσότερες διαδρομές (μέχρι του συνολικού πόσου των 65 ευρώ).

Καμία ανησυχία για τους οδηγούς BMW.
Διαμονή σε ξενοδοχείο.
Σε περίπτωση που, λογά βλάβης του οχήματος σας, επιλέξετε να διανυκτερεύσετε κοντά στον τόπο επισκευής, θα καλύψουμε το κόστος παραμονής σε ξενοδοχείο για όλους τους επιβαίνοντες, μέχρι την ολοκλήρωση των εργασιών ή για μέγιστο χρονικό διάστημα έως τέσσερις 4 νύχτες (σε ξενοδοχείο κατηγορίας τεσσάρων 4 αστέρων) υπό την προϋπόθεση ότι το σημείο βλάβης βρίσκεται σε απόσταση μεγαλύτερη των 50 χλμ από τη μόνιμη κατοικία σας.

Σας παρέχουμε αυτοκίνητο, ενώ επισκευάζουμε το δικό σας:
Παροχή οχήματος αντικατάστασης για τη συνέχιση του ταξιδίου σας.
Θα καλύψουμε το κόστος για την παροχή αντιστοίχου οχήματος 1* 2*, μέχρι να ολοκληρωθούν οι επισκευές.
Στην Ελλάδα: μέχρι τρεις 3 εργάσιμες ημέρες, πλέον σαββατοκύριακου (σε περίπτωση που παρεμβάλλεται σε αυτές).
Στο εξωτερικό: μέχρι πέντε 5 εργάσιμες ημέρες, πλέον σαββατοκύριακου (σε περίπτωση που παρεμβάλλεται σε αυτές).

1* Η διαθεσιμότητα του οχήματος αντικατάστασης μπορεί να ποικίλει με την περιοχή και τις περιστάσεις.
2* Οι οροί και οι προϋποθέσεις για τα ενοικιαζόμενα αυτοκίνητα ενδέχεται να περιλαμβάνουν περιορισμούς ως προς τον προορισμό.

Αδιάκοπη κίνηση.
Για να εξασφαλίσουμε την απρόσκοπτη συνέχιση του ταξιδίου σας, έκτος από τις υπηρεσίες που περιγράφονται πιο πάνω, σας παρέχουμε τις ακόλουθες υπηρεσίες χωριστά ή σε συνδυασμό, μέχρι του συνολικού πόσου των 500 ευρώ ανά βλάβη, είτε στην Ελλάδα είτε στο εξωτερικό. 1*

Για να διατηρείστε σε κίνηση, ακόμη και χωρίς το αυτοκίνητο σας:
Συνέχιση ταξιδίου ή επιστροφή στο σπίτι με άλλο μέσο
Εάν οι περιστάσεις το καθιστούν απαραίτητο, θα καλύψουμε το κόστος για τη συνέχιση του ταξιδίου σας ή την επιστροφή σας στο σπίτι με αεροπλάνο 2*, τρένο 3* ή άλλο μέσο μαζικής μεταφοράς της επιλογής σας και συνδυαστικά μέχρι το μέγιστο ποσό που αναφέρεται πιο πάνω. 4*

Ολοκληρωμένη εξυπηρέτηση:
Παραλαβή και παράδοση της BMW σας
Σε περίπτωση βλάβης όντος Ελλάδας, εάν προκύψουν δαπάνες φια την ανάκτηση του οχήματος σας μετά την επισκευή του θα τις καλύψουμε έως το μέγιστο ποσό που αναφέρεται πιο πάνω, υπό την προϋπόθεση ότι η απόσταση μεταξύ του τόπου κατοικίας και του τόπου επισκευής υπερβαίνει τα 100 χλμ. Επιπλέον έως του ανώτερου μεγίστου πόσου καλύπτονται οι δαπάνες μετάβασης σας στον τόπο επισκευής σε περίπτωση που εν τω μεταξύ επιστρέψατε σπίτι σας.
Εάν η βλάβη ή το ατύχημα έχει συμβεί στο εξωτερικό, θα οργανώσουμε τον επαναπατρισμό του οχήματος σας όντος δέκα 10 εργάσιμων ημερών (μεταφορά με φορτηγό πολλαπλών θέσεων), υπό την προϋπόθεση ότι το χρονικό διάστημα επισκευής του οχήματος σας, από την ημερομηνία άφιξης του στο συνεργείο μέχρι την εκτιμώμενη ημερομηνία ολοκλήρωσης των εργασιών επισκευής, υπερβαίνει τις τρεις 3 εργάσιμες ημέρες.

1* Οι δαπάνες για τις συνδυασμένες υπηρεσίες που αναφέρονται στο κεφάλαιο "Αδιάκοπη κίνηση" και "Παραλαβή και παράδοση της BMW σας" μπορούν να αποζημιωθούν μέχρι το συνολικό ποσό των 500 ευρώ ανά βλάβη.
2* Καλύπτεται αεροπορικό εισιτήριο τουριστικής θέσης.
3* Καλύπτεται σιδηροδρομικό εισιτήριο πρώτης θέσης.
4* Διευκρινίζεται ότι είναι επιπλέον δυνατή η χρήση ταξί έως του πόσου των 65 ευρώ και όντος του μεγίστου συνολικού πόσου των 500 ευρώ.

...

GS_maniac
28-12-2008, 13:01
Αποζημίωση δαπανών
Μόνο οι δαπάνες που έχουν εγκριθεί από την υπηρεσία BMWMobileCare θα αποζημιώνονται. Υπό κανονικές συνθήκες, αναλαμβάνουμε απευθείας όλες τις δαπάνες που συνδέονται με τις υπηρεσίες BMWMobileCare και περιγράφονται ανωτέρω.

Εάν κατ εξαίρεση έχετε πληρώσει οποιαδήποτε σχετικά έξοδα, θα σας τα επιστρέψουμε χωρίς καθυστέρηση. 1*

Για να ακολουθητέε αυτή η διαδικασία, θα σας ζητηθούν όλες οι πρωτότυπες αποδείξεις για τις υπηρεσίες που σας έχουν παρασχεθεί (πχ έξοδα διαμονής σε ξενοδοχείο), καθώς και αντίγραφο της απόδειξης επισκευής με αναλυτική αναφορά ζημιών.

1* Εφόσον έχουν προηγουμένως εγκριθεί από την υπηρεσία BMWMobileCare.

Δαπάνες που αποκλείονται από αποζημίωση:
- Δαπάνες που θα είχαν ούτος η άλλως καταβληθεί υπό κανονικές συνθήκες, πχ διόδια και δαπάνες καύσιμων.
- Πρόσθετες δαπάνες ξενοδοχείων, πχ φαγητό/ποτά
- Οποιεσδήποτε δαπάνες ή απώλειες που προκύπτουν είτε άμεσα είτε έμμεσα από τις συνέπειες της βλάβης, όπως απώλεια αποδοχών ή κερδών, κόστος ακύρωσης ταξιδίου, κόστος ακύρωσης άλλων γεγονότων (λήξη εισιτήριων) κλπ.
- Κόστος επισκευής και δαπάνες για ανταλλακτικά και άλλες παροχές.

BMWMobileCare
Γεωγραφική κάλυψη
Σε περίπτωση βλάβης, οι υπηρεσίες BMWMobileCare παρέχονται στις ακόλουθες χώρες:

Αλβανία, Ανδόρα, Αυστρία, Βέλγιο, Βόσνια-Ερζεγοβίνη Βουλγαρία, Κροατία, Κύπρο, Τσεχία, Δανία, Εσθονία, Φινλανδία, Γάλλια, Γερμάνια, Αγγλία, Ελλάδα, Ουγγαρία, Ιρλανδία, Ιταλία, Λετονία, Λιχτενστάιν, Λιθουανία, Λουξεμβούργο, Σκοπιά, Μάλτα, Μονακό, Ολλανδία, Νορβηγία, Πολώνια, Πορτογαλία, Ρουμάνια, Σερβία, Μαυροβούνιο, Σλοβακία, Σλοβενία, Ισπανία - Κανάρια Νησιά, Σουηδία, Ελβετία, Τουρκία.

Ορισμός Βλάβης
Βλάβη είναι μια δυσλειτουργία του οχήματος που αποτρέπει τη συνέχιση ενός ταξιδίου.

Δικαίωμα παροχής των υπηρεσιών BMWMobileCare
Οι υπηρεσίες BMWMobileCare μπορούν να παρασχεθούν μόνο εάν η βλάβη δεν έχει προκληθεί από τον οδηγό ή από εξωτερικούς παράγοντες. Κατ εξαίρεση σε περίπτωση διάτρησης ελαστικού θα παρασχεθούν οι υπηρεσίες συμφώνα με όσα περιγράφονται προηγουμένως.
Σε περίπτωση ατυχήματος ο ιδιοκτήτης του οχήματος δικαιούται αποκλειστικά και μόνο τη μεταφορά του οχήματος του σε συνεργείο του Δικτύου Εξουσιοδοτημένων Επισκευαστών BMW πλησίον του τόπου μόνιμης κατοικίας του, εάν το ατύχημα συνέβη στην Ελλάδα, ή στον πλησιέστερο Εξουσιοδοτημένο Επισκευαστή BMW, εάν το ατύχημα συνέβη σε χωρά εξωτερικού που καλύπτεται συμφώνα με το παρόν.

Οι υπηρεσίες BMWMobileCare δεν ισχύουν στις περιπτώσεις:
- Τακτικής συντήρησης, τεχνικών εργασιών ή ποιοτικών ανακλήσεων.
- Ατυχήματος (με εξαίρεση όσα αναφέρονται ανωτέρω) κλοπής ή βανδαλισμού και οποιασδήποτε ζημιάς που πρόεκυψε.
- Ζημιά που επέρχεται από φυσικά φαινόμενα, ηθελημένη ή αμελή συμπεριφορά, τρομοκρατικές ενέργειες ή ταραχές, πολίτικου ή κοινωνικού χαρακτήρα.
- Ζημιά που προκύπτει όταν το όχημα συμμετέχει σε αγώνες ταχύτητας ή αντοχής, επισήμους ή όχι, προπονήσεις, δόκιμες συναγωνισμού, ακροβασίες, επιδείξεις ή εορταστικές παρελάσεις ή οδηγείται κατά αποδεδειγμένα επικίνδυνο τρόπο.
- Ζημιά που αποδίδεται σε τοποθέτηση ανταλλακτικών μη εγκεκριμένων από τον κατασκευαστή ή εάν το αυτοκίνητο έχει υποστεί μετατροπές κατά τρόπο που δεν έχει εγκριθεί από τον κατασκευαστή.
- Ζημιά που οφείλεται στη μη τήρηση του αυτοκίνητου σε κατάσταση κατάλληλη για οδήγηση η σε μη επισκευή αυτού συμφώνα με τις συστάσεις του κατασκευαστή.

Οι υπηρεσίες BMWMobileCare δεν παρέχονται στις περιπτώσεις:
- Δυσμενών καιρικών συνθηκών (αποκλεισμένοι δρόμοι, σεισμοί, πλημμύρες, κατολισθήσεις, χιόνια ή πάγοι κλπ) που καθιστούν την κίνηση των κινητών συνεργειών ή των γερανοφόρων οχημάτων αδύνατη, ακόμα και με αντιολισθητικές αλυσίδες.
- Βλάβης που δεν εμποδίζει την ασφαλή κίνηση του οχήματος μέχρι τον πλησιέστερο Εξουσιοδοτημένο Επισκευαστή BMW.
- Ακινητοποίηση του οχήματος σε υπόγειο σταθμό αυτοκίνητων, με συνέπεια να μην είναι εφικτή η ρυμούλκηση αυτού, καθώς και εάν η σχετική βλάβη δύναται να επισκευαστεί επιτόπου.
- Ρυμούλκηση του οχήματος από συνεργείο σε συνεργείο.

Νομική Επισήμανση
Συστήνουμε οι εργασίες συντήρησης να γίνονται στο Δίκτυο Εξουσιοδοτημένων Επισκευαστών BMW.
Οι υπηρεσίες BMWMobileCare δεν μπορούν να παρασχεθούν εάν δεν έχουν ακολουθητέε πιστά τα προκαθορισμένα διαστήματα έλεγχου και συντήρησης που ορίζονται από το πρόγραμμα συντήρησης και ποιότητας ΒΜW ή/και αν έχουν λάβει χωρά ανεπαρκείς επιθεωρήσεις, εργασίες ή επισκευές από μη-εξουσιοδοτημενα συνεργεία.
Επιπλέον διευκρινίζεται ότι, τόσο κατά το χρονικό διάστημα αναμονής βοήθειας όσο και κατά το χρονικό διάστημα μεταφοράς του οχήματος δεν φέρουμε καμιά ευθύνη για την απώλεια εξαρτημάτων του οχήματος ή προσωπικών αντικειμένων που βρίσκονται σε αυτό.
Τέλος σε περίπτωση που το όχημα βρίσκεται σε χαράδρα, λίμνη, πόταμο, θάλασσα ή άμμο ή χώρο που απαιτεί ειδικό ανυψωτικό όχημα, θα καταβληθεί κάθε προσπάθεια για την ανασυρτή και ρυμούλκηση του με τα μέσα που διαθέτουμε, αλλά δεν φέρουμε ευθύνη για τυχόν ζημιές που θα προκληθούν σε αυτό αποκλειστικά και μόνο εξαιτίας των ειδικών περιστάσεων και συνθηκών του ατυχήματος ή της βλάβης 'η/και για τυχόν ζημιές που αναπόφευκτα θα προκληθούν σε αυτό κατά τη διάρκεια ανύψωσης, πρόσδεσης ή μεταφοράς του.



...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Arkas
28-12-2008, 13:15
Πολύ χρήσιμο θέμα Κώστα και σε ευχαριστούμε.
Όλα τα παραπάνω ισχύουν και για τις μοτοσυκλέτες;

GS_maniac
28-12-2008, 13:20
Όλα τα παραπάνω ισχύουν και για τις μοτοσυκλέτες;

Στην αρχή ίσχυαν μόνο για τα αυτοκίνητα της εταιρείας αλλά εδω και πέντε περίπου χρόνια πέρασε και στις μοτοσυκλέτες :)

Arkas
28-12-2008, 13:26
Στην αρχή ίσχυαν μόνο για τα αυτοκίνητα της εταιρείας αλλά εδω και πέντε περίπου χρόνια πέρασε και στις μοτοσυκλέτες :)
Thanks.

adventure
28-12-2008, 14:17
Χρήσιμο ποστ αλλά και αχρείαστο να είναι . :D :D

yannis
28-12-2008, 14:27
Ναι, ναι...αχρείαστο νάναι, αλλά καλά έκανες και ενημέρωσες, ειδικά εκεί με το λάστιχο.

Dionisis
29-12-2008, 01:24
Φιλαρακια Αχρείαστη να είναι..... στο ταξίδι που έκανα στην Τσεχια έτυχε και μου έσπασαν την κλειδαριά της μηχανής ενημερώνοντας την bmwmobile στην Ελλάδα μου είπαν ότι δεν καλύπτομαι γιατί είναι αιτία <βανδαλισμού>και όπως γραφή και το συμβόλαιο δεν υπάρχει κάλυψη σε τέτοιο συμβάν (δίκιο είχαν) μου έδωσαν ένα τηλ της bmw στην Πράγα και έπρεπε να επικοινωνήσω εγώ και να αναφέρω το πρόβλημα όπως και έγινε, μου έκαναν διάφορες ερώτησης... αυτοί δεν μιλούσαν καλά Αγγλικά εγώ δεν μιλούσα τσεχικα άντε να βγάλεις άκρη με ρωτούσαν τα στοιχεία της μηχανής και μέχρι να τα δώσω και να καταλάβουν μαρτύρησα..... και το ερώτημα είναι ΓΙΑΤΙ δεν καλύπτετε η αιτία βανδαλισμού και γιατί ήμουν εγώ υποχρεωμένος να περάσω ότι πέρασα εφόσον μπορούσε η bmw Ελλάς να δόση τα στοιχεία μου και να οδήγηση τη mobile εκεί που βρισκόμουν ………Νεύρα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
29-12-2008, 01:36
Ευχαριστούμε Κώστα !!!!!!

(αχρείαστο να μας είναι)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
29-12-2008, 01:37
Φιλαρακια Αχρείαστη να είναι..... στο ταξίδι που έκανα στην Τσεχια έτυχε και μου έσπασαν την κλειδαριά της μηχανής ενημερώνοντας την bmwmobile στην Ελλάδα μου είπαν ότι δεν καλύπτομαι γιατί είναι αιτία <βανδαλισμού>και όπως γραφή και το συμβόλαιο δεν υπάρχει κάλυψη σε τέτοιο συμβάν (δίκιο είχαν) μου έδωσαν ένα τηλ της bmw στην Πράγα και έπρεπε να επικοινωνήσω εγώ και να αναφέρω το πρόβλημα όπως και έγινε, μου έκαναν διάφορες ερώτησης... αυτοί δεν μιλούσαν καλά Αγγλικά εγώ δεν μιλούσα τσεχικα άντε να βγάλεις άκρη με ρωτούσαν τα στοιχεία της μηχανής και μέχρι να τα δώσω και να καταλάβουν μαρτύρησα..... και το ερώτημα είναι ΓΙΑΤΙ δεν καλύπτετε η αιτία βανδαλισμού και γιατί ήμουν εγώ υποχρεωμένος να περάσω ότι πέρασα εφόσον μπορούσε η bmw Ελλάς να δόση τα στοιχεία μου και να οδήγηση τη mobile εκεί που βρισκόμουν ………Νεύρα



Δυστυχώς,

υπάρχουν κι αυτά ....:(:(:(

teo40
29-12-2008, 19:04
Αχρείαστο να ναι παιδιά, πάντως ευχαριστούμε

PortoLeone
30-12-2008, 09:59
Ευχαριστούμε.Πολύ καλό!!!;)

Kolokas
30-12-2008, 11:20
Super!!!!!!!!!!

syan
02-01-2009, 13:07
Πάντως απο άλλα forum που παρακολουθώ αλλά και απο συζητήσεις γνωστών προκύπτει οτι η BMW MOBILE CARE δεν θάλεγα οτι είναι η καλύτερη εξυπηρέτηση σε πραγματική (τόπος και χρόνος) ώρα ανάγκης.Ετσι ακολούθησα συμβουλές και κριτικές ξένων μοτοτοσυκλετιστών και γράφτηκα στην ADAC (Γερμανία) που όπως αναφέρουν είναι θετικότατη. Καλύπτει τον οδηγό ότι και αν οδηγεί σε όλη την Ευρώπη. Στην Ελλάδα αντιπροσωπεύεται απο την ΕΛΠΑ. Κόστος 79 ευρώ τον χρόνο. Ισως ο Γιάννης (IoannisPanagiotidis) μπορεί να σας πεί την εκ του πλησίον γνώμη του.

Arkas
03-01-2009, 17:32
Πάντως απο άλλα forum που παρακολουθώ αλλά και απο συζητήσεις γνωστών προκύπτει οτι η BMW MOBILE CARE δεν θάλεγα οτι είναι η καλύτερη εξυπηρέτηση σε πραγματική (τόπος και χρόνος) ώρα ανάγκης.Ετσι ακολούθησα συμβουλές και κριτικές ξένων μοτοτοσυκλετιστών και γράφτηκα στην ADAC (Γερμανία) που όπως αναφέρουν είναι θετικότατη. Καλύπτει τον οδηγό ότι και αν οδηγεί σε όλη την Ευρώπη. Στην Ελλάδα αντιπροσωπεύεται απο την ΕΛΠΑ. Κόστος 79 ευρώ τον χρόνο. Ισως ο Γιάννης (IoannisPanagiotidis) μπορεί να σας πεί την εκ του πλησίον γνώμη του.
Στράτο, αυτό ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.
Υπάρχει Έλληνας αντιπρόσωπος; Τηλέφωνο, κ.λ.π.

skippybi
03-01-2009, 17:38
Πάντως απο άλλα forum που παρακολουθώ αλλά και απο συζητήσεις γνωστών προκύπτει οτι η BMW MOBILE CARE δεν θάλεγα οτι είναι η καλύτερη εξυπηρέτηση σε πραγματική (τόπος και χρόνος) ώρα ανάγκης.Ετσι ακολούθησα συμβουλές και κριτικές ξένων μοτοτοσυκλετιστών και γράφτηκα στην ADAC (Γερμανία) που όπως αναφέρουν είναι θετικότατη. Καλύπτει τον οδηγό ότι και αν οδηγεί σε όλη την Ευρώπη. Στην Ελλάδα αντιπροσωπεύεται απο την ΕΛΠΑ. Κόστος 79 ευρώ τον χρόνο. Ισως ο Γιάννης (IoannisPanagiotidis) μπορεί να σας πεί την εκ του πλησίον γνώμη του.


Η καλύτερη λύση για εμάς που οδηγούμε ή και κατέχουμε Ι.Χ. και μηχανή ;)

NNN
04-01-2009, 18:56
Σήμερα το πρωί, ένα φιλικό μου ζευγάρι με R1200GS έφυγε από Πάτρα για Αθήνα και μετά τα διόδια η μηχανή έσβησε και δεν έπαιρνε με τίποτα. Πήραν τηλ στην BMW MOBILE CARE και τους έφεραν την μηχανή στο εξουσιοδοτημένο της Πάτρας. Μας ενημέρωσαν ότι ισχύουν τα περισσότερα από αυτά που αναφέρθηκαν πιό πάνω. Ήδη έκλεισαν ξενοδοχείο και θα μείνουν εκεί απόψε.
Όσον αφορά το ταξί, μας είπαν ότι ισχύουν τα 65 ευρώ maximum αλλά για μία (1) διαδρομή μόνο.

KostasGS
04-01-2009, 21:30
Σήμερα το πρωί, ένα φιλικό μου ζευγάρι με R1200GS έφυγε από Πάτρα για Αθήνα και μετά τα διόδια η μηχανή έσβησε και δεν έπαιρνε με τίποτα. Πήραν τηλ στην BMW MOBILE CARE και τους έφεραν την μηχανή στο εξουσιοδοτημένο της Πάτρας. Μας ενημέρωσαν ότι ισχύουν τα περισσότερα από αυτά που αναφέρθηκαν πιό πάνω. Ήδη έκλεισαν ξενοδοχείο και θα μείνουν εκεί απόψε.
Όσον αφορά το ταξί, μας είπαν ότι ισχύουν τα 65 ευρώ maximum αλλά για μία (1) διαδρομή μόνο.



Δεν ήθελα να απαντήσω ακόμα αλλά δεν κρατιέμαι :hmmm:

Και το δικό μου το του του το έπιασε βηχαλάκι , πήρα το mobile και όλα κύλισαν ήσυχα με τις οδηγίες που μου έδωσαν Γέλιο

Ήρθαν το φόρτωσαν και βουρ για το πλησιέστερο συνεργείο bmw που ήταν στην Καλαμάτα

Και όλα okΓέλιο

Τώρα μένει να τους στύλο ταχυδρομικώς τα εισιτήρια από το ΚΤΕΛ που ταξίδεψε η οικογένεια ,γιατί η σύζυγος έπρεπε να είναι στην δουλειά της :hmmm:

Πάντως τα 65€ ισχύουν μου είπανε:Απορία:

ίδωμεν :oοοοoh:

Dionisis
04-01-2009, 21:57
Στράτο, αυτό ακούγεται πολύ ενδιαφέρον.
Υπάρχει Έλληνας αντιπρόσωπος; Τηλέφωνο, κ.λ.π.
το τηλ εδω στην Ελλαδα 2109601266 θα σου στειλουν με fax τα παντα ..;)

Arkas
04-01-2009, 22:03
το τηλ εδω στην Ελλαδα 2109601266 θα σου στειλουν με fax τα παντα ..;)
Διονυσάκο, είσαι και ο πρώτος!

ramiod
17-06-2009, 02:46
επεσα και εγω σημερα στην αναγκη να παρω τηλ μετα απο τρυπααααααα που μου εκανε ενα γυαλι στο λαστιχο.πρεπει να πω πως τοσο καιρο δεν ακουγα τα καλυτερα για το mobile care.και πριν παρω τηλ σκευτομουνα τι βλακεια θα μου πουν.η αληθεια ομωσ ειναι πως με εξυπηρετησαν αψωγα και μου εστειλαν και μηνυμα που εγραφε ποση ωρα θα εκανε το αμαξι για να ερθει να παρει την κουκλα μου.σε25 λεπτα ηταν στο σπιτι οπωσ μου εγραψαν στο sms.μπραβο στην mobile care.:sm8:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
17-06-2009, 04:30
επεσα και εγω σημερα στην αναγκη να παρω τηλ μετα απο τρυπααααααα που μου εκανε ενα γυαλι στο λαστιχο.πρεπει να πω πως τοσο καιρο δεν ακουγα τα καλυτερα για το mobile care.και πριν παρω τηλ σκευτομουνα τι βλακεια θα μου πουν.η αληθεια ομωσ ειναι πως με εξυπηρετησαν αψωγα και μου εστειλαν και μηνυμα που εγραφε ποση ωρα θα εκανε το αμαξι για να ερθει να παρει την κουκλα μου.σε25 λεπτα ηταν στο σπιτι οπωσ μου εγραψαν στο sms.μπραβο στην mobile care.



:sm8:

ΜΑΚΑΡΙΟΣ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΥ
17-06-2009, 08:51
Νίκο καλημέρα,

Τα όσα αναφέρεις στο post σου είναι αναδημοσίευση από κάποιο έντυπο της
BMW Hellas ?
Εάν ναί θα ήθελα να μου στείλεις με fax (210-2922350)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

emix
17-06-2009, 09:06
Το μονο που θα σχολιασω για την BMW Mobile Care ειναι οτι ειναι γελοιο να σε πηγαινουν στον κοντινοτερο επισκευαστη BMW. "Εγω ρε φιλε μενω στην Αθηνα και εκει θελω να παει η μηχανη για επισκευη". Δηλαδη τι νοημα εχει να εχω μεινει στην Αλεξανδρουπολη και να μου πανε την μηχανη για σερβις στην Θεσσαλονικη, για παραδειγμα. Θα πρεπει μετα να παρω τρενο ή λεωφορειο για να γυρισω στην Αθηνα (γιατι 65ευρω δεν κοστιζει το ταξι Θεσσαλονικη-Αθηνα) και μετα να τρεχω παλι Θεσσαλονικη οταν επισκευαστει η μηχανη για να την φερω πισω.
Συγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι οδικη βοηθεια. Ειναι καραγκιοζιλικη!

Κατα τ' αλλα οταν την ειχα και υπηρξε προβλημα, ηρθαν μου την εφτιαξαν και ολα ηταν μια χαρα. Μονο το παραπανω που ανεφερα με πειραζει, γι αυτο δεν προκειται να ξανακανω οδικη βοηθεια BMW.

Arkas
17-06-2009, 12:50
επεσα και εγω σημερα στην αναγκη να παρω τηλ μετα απο τρυπααααααα που μου εκανε ενα γυαλι στο λαστιχο.πρεπει να πω πως τοσο καιρο δεν ακουγα τα καλυτερα για το mobile care.και πριν παρω τηλ σκευτομουνα τι βλακεια θα μου πουν.η αληθεια ομωσ ειναι πως με εξυπηρετησαν αψωγα και μου εστειλαν και μηνυμα που εγραφε ποση ωρα θα εκανε το αμαξι για να ερθει να παρει την κουκλα μου.σε25 λεπτα ηταν στο σπιτι οπωσ μου εγραψαν στο sms.μπραβο στην mobile care.:sm8:
:sm8:

gsa1200
17-06-2009, 13:27
:sm8:

georgekostas
17-06-2009, 13:33
Σ'αυτον τον τομεα δεν ξερω πως λειτουργει η BMW γιατι δεν μου εχει τυχει κατι ακομη αλλα σε κατι αλλους ειναι αστα να πανε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!!!!!!!!!:mad:Νεύρα

ramiod
17-06-2009, 18:11
georgekostas..... φιλε μου θα ηθελα να σου πω μια απο τις ιδιοτητες των forum ειναι να γραφονται τα διαφορα προβληματα που αντιμετοπιζουμε,ωστε να μπορεσουμε να βρουμε λυσεις .αυτο που λες παραπανω ειναι ατοπο γιατι δεν μας λες κατι συγκεκριμενο. απο κατι τετοιες δηλωσεις καποιων και εγω ειχα μια αρνητικη σταση στην mobile care.οταν ομως την χρειαστικα ηταν διπλα μου.καλο θα ειναι να γραφουμε για γεγονοτα που εχουν συμβει σε εμας και οχι σε φιλους φιλων.

syan
17-06-2009, 18:58
Σ'αυτον τον τομεα δεν ξερω πως λειτουργει η BMW γιατι δεν μου εχει τυχει κατι ακομη αλλα σε κατι αλλους ειναι αστα να πανε ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ!!!!!!!!!!:mad:Νεύρα

georgekostas..... φιλε μου θα ηθελα να σου πω μια απο τις ιδιοτητες των forum ειναι να γραφονται τα διαφορα προβληματα που αντιμετοπιζουμε,ωστε να μπορεσουμε να βρουμε λυσεις .αυτο που λες παραπανω ειναι ατοπο γιατι δεν μας λες κατι συγκεκριμενο. απο κατι τετοιες δηλωσεις καποιων και εγω ειχα μια αρνητικη σταση στην mobile care.οταν ομως την χρειαστικα ηταν διπλα μου.καλο θα ειναι να γραφουμε για γεγονοτα που εχουν συμβει σε εμας και οχι σε φιλους φιλων.

Φίλτατε ramiod (http://www.gsforum.gr/member.php?u=355) (Μάριε) μάλλον δεν κατάλαβες..εννοεί σε κάτι άλλους τομείς και όχι σε κατι άλλους φίλους. Δες κι ΕΔΩ.. (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=33394&page=2)

ramiod
17-06-2009, 19:21
syan οταν εγραφα και οχι σε φιλους φιλων ηθελα να πω πως δεν αναφερει σε ποιους τομεις ειναι σκαρτη η mobile care και ετσι οπως το εγραψε μου φανικε πως ειναι αυτη η γενικη η αποψη ,οπως κανουν ολοι επειδη κατι ακουσαν απο καπου και το θετουν σαν δεδομενο. μετα ομως που διαβασα το link που μου εστειλες κατι καταλαβα, που ομως αν δε κανω λαθος για το προβλημα που αναφερει εκει η εφθυνη ειναι της bmw και οχι τησ mobile care.tespa :cool:

wolferin
18-06-2009, 11:40
να συνεισφερω στην συζητηση λεγοντας οτι οντως μεχρι πριν απο λιγο καιρο ειχε καποια προβληματα το mibile care για μηχανες αλλα απο ιδιαν πειρα σας λεω οτι εχουν βελτιωθει σημαντικα και στον χρονο αλλα και στην ποιοτητα εξυπηρετησης και τωρα πλεον σε πανε εκει που θα τους υποδειξεις

GeorgeP
18-06-2009, 16:07
Το μονο που θα σχολιασω για την BMW Mobile Care ειναι οτι ειναι γελοιο να σε πηγαινουν στον κοντινοτερο επισκευαστη BMW. "Εγω ρε φιλε μενω στην Αθηνα και εκει θελω να παει η μηχανη για επισκευη". Δηλαδη τι νοημα εχει να εχω μεινει στην Αλεξανδρουπολη και να μου πανε την μηχανη για σερβις στην Θεσσαλονικη, για παραδειγμα. Θα πρεπει μετα να παρω τρενο ή λεωφορειο για να γυρισω στην Αθηνα (γιατι 65ευρω δεν κοστιζει το ταξι Θεσσαλονικη-Αθηνα) και μετα να τρεχω παλι Θεσσαλονικη οταν επισκευαστει η μηχανη για να την φερω πισω.
Συγνωμη αλλα αυτο δεν ειναι οδικη βοηθεια. Ειναι καραγκιοζιλικη!

Κατα τ' αλλα οταν την ειχα και υπηρξε προβλημα, ηρθαν μου την εφτιαξαν και ολα ηταν μια χαρα. Μονο το παραπανω που ανεφερα με πειραζει, γι αυτο δεν προκειται να ξανακανω οδικη βοηθεια BMW.
Σε οποια οδικη βοηθεια και να γραφτεις στο πλησιεστερο εξουσιοδοτημενο θα πανε την μοτο ¨η το αυτοκινητο σου!!! Αυτο ειανι το σωστό και το λογικό για να επισκευαστεί γρηγορα, κατα το δυνατόν, και σωστά!! Το τελευταίο σηκωνει πολυ συζητηση αλλα δεν μπορει να γινει τιποτε καλυτερο!!! Η διαφορα μεταξυ bmw mobile και Εξπρες Σερβις π.χ ειναι οτι σε καποιες περιπτωσεις (αναφερονται μεσα στο συμβολαιο_) εχεις την δυαντοτητα διαμονης σε ξενοδοχειο, πληρωμης ναυλων για επιστροφη στο σπιτι σου και εκ νεου πηγαιμό στο εξουσιοδοτημενο στην επαρχια που εχει αναλβει την επισκευη κ.α!! Αυτα καμια αλλη οδικη δεν στα προσφερει εκτος κιαν κανεις ειδικη συμφωνία πληρωνοντας 10 φορες το αντιτιμο του BMW mobile care. Αυτο ειναι μεγαλη υποθεση και δεν πρεπει νομιζω να αγνοειται ¨η να υποτιμαται!!

Arkas
18-06-2009, 19:58
Σωστός!

aeriko
21-06-2009, 10:46
Παιδιά με έπιασε λάστιχο στην Συγγρού και με εξυπηρέτησαν. Περίμενα βέβαια 45 λεπτά αλλά τέλος καλά όλα καλά.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-06-2009, 10:50
Παιδιά με έπιασε λάστιχο στην Συγγρού και με εξυπηρέτησαν. Περίμενα βέβαια 45 λεπτά αλλά τέλος καλά όλα καλά.


Τί σου έκαναν ακριβώς ;;;

Επί τόπου επισκευή

ή μεταφορά σε βουλκανιζατέρ ;;;;;:Απορία:

aeriko
21-06-2009, 13:36
Με φόρτωσαν και κατ ευθείαν στο βουλκανιζατερ (Αλεξάνδρας μεριά)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
21-06-2009, 13:59
Με φόρτωσαν και κατ ευθείαν στο βουλκανιζατερ (Αλεξάνδρας μεριά)



http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/BRAV-81.gif

nek21
21-06-2009, 14:09
παιδια μηπως γνωριζετε για ποσο καιρο σε καλυπτει η οδικη(mobile care)meta την αγορα νεας μπεμπας?

georgekostas
21-06-2009, 14:50
παιδια μηπως γνωριζετε για ποσο καιρο σε καλυπτει η οδικη(mobile care)meta την αγορα νεας μπεμπας?

5 χρονια ειναι.

nek21
21-06-2009, 18:54
5 χρονια ειναι.
ευχαριστω πολυ αδερφε.

Arkas
21-06-2009, 22:16
Παιδιά με έπιασε λάστιχο στην Συγγρού και με εξυπηρέτησαν. Περίμενα βέβαια 45 λεπτά αλλά τέλος καλά όλα καλά.

Με φόρτωσαν και κατ ευθείαν στο βουλκανιζατερ (Αλεξάνδρας μεριά)
:sm8:

vp_68
15-07-2009, 18:33
Κι εγώ που τους χρησημοποίησα μετά απο ατύχημα στον δρόμο Λαμίας - Δομοκού, με εξυπηρέτησαν και μετέφεραν την μηχανή στο συνεργείο που πηγαίνω στην Αθήνα.