PDA

View Full Version : ΠΡΟΣΟΧΗ ...ΕΛΙΕΣ


ΤΡΟΧΗΛΑΤΟΣ
10-12-2011, 15:03
Φίλοι αναβάτες,
Μέγιστη προσοχή χρειάζεται αυτό τον καιρό για όσους ταξιδεύουν στην επαρχία λόγω μαζέματος της ευλογημένης ελιάς.
Ευλογημένο το δέντρο... αλλά στην Β.Εύβοια που ήμουν σήμερα, στους επαρχιακούς δρόμους ανάμεσα στους ελαιώνες ο δρόμος σε πολλά σημεία προσφέρεται για πατινάζ.
Έκανα μια ωραία πλαγιολίσθηση αλα Ρόσσι και μάλλον ο Αη Γιάννης ο Ρώσσος που πέρασα προηγουμένως με έσωσε (και όχι οι οδηγηκές μου ικανότητες).
Αυξημένη προσοχή λοιπόν...

adventure
10-12-2011, 15:21
Σωστός θέλει πολύ προσοχή αυτήν τη περίοδο .

Πολύ καλά έκανες και το επισήμανες μέσω του φόρουμ .

:sm8::sm8::sm8:

kostas_366
10-12-2011, 15:35
Φίλοι αναβάτες,
Μέγιστη προσοχή χρειάζεται αυτό τον καιρό για όσους ταξιδεύουν στην επαρχία λόγω μαζέματος της ευλογημένης ελιάς.
Ευλογημένο το δέντρο... αλλά στην Β.Εύβοια που ήμουν σήμερα, στους επαρχιακούς δρόμους ανάμεσα στους ελαιώνες ο δρόμος σε πολλά σημεία προσφέρεται για πατινάζ.
Έκανα μια ωραία πλαγιολίσθηση αλα Ρόσσι και μάλλον ο Αη Γιάννης ο Ρώσσος που πέρασα προηγουμένως με έσωσε (και όχι οι οδηγηκές μου ικανότητες).
Αυξημένη προσοχή λοιπόν...
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ
Προσοχή δε θέλει και με τα αγροτικα μηχανηματα που δεν έχουν σωστά φωτα και φλας.

leren
10-12-2011, 16:07
ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ
Προσοχή δε θέλει και με τα αγροτικα μηχανηματα που δεν έχουν σωστά φωτα και φλας.

Και που είναι οι σερίφιδες της περιοχής τους:cool:

kostas_366
10-12-2011, 16:21
Και που είναι οι σερίφιδες της περιοχής τους:cool:
Οι σερίφιδες όσο μπορούν ελέγχουν.
Αλλά τα μηχανήματα αυτά λόγω του ότι είναι μέσα σε χωράφια, δέντρα, κακές συνθήκες δηλ. χαλούν εύκολα τα φώτα τους, τα στηρίγματα που ``δένονται`` φώτα κλπ. Κάποιοι οκ είναι λαλάκες και τα παρατούν. Άλλοι όμως δεν μπορούν να προλλάβουν τις ζημιές. Εγώ κάθε χρόνο τα φτιάχνω (λειτουργούν όλα) αλλά υπάρχουν και φορές που μου χαλούν στην δουλεία και δεν προκάνεις να τα φτιάξεις. Αυτό δεν είναι δικαιολογία, πρέπει να δουλεύουν όλα, αλλά είναι η πραγματικότητα. Όπως π.χ. ότι βγαίνουν από κτήματα και γεμίζουν κ τον δρόμο λάσπες.
Θέλει προσοχή από τους οδηγούς και προσοχή από τους ιδιοκτήτες των μηχανημάτων.

leren
10-12-2011, 16:35
Και που είναι οι σερίφιδες της περιοχής τους:cool:

Οι σερίφιδες όσο μπορούν ελέγχουν.
.

Δεν με κατάλαβες.Δεν έκανα ερώτηση. Δεν ενοούσα τους πραγματικούς σερίφιδες.
Ενοούσα τους ντόπιους κτηματίες που αισθάνονται ΣΑΝ σερίφιδες και στην περιοχή τους έχουν την εμονή να κάνουν οτι θέλουν.
Να κυκλοφορούν στο κέντρο του δρόμου, να κάνουν ελιγμούς, αναστροφές και οτι άλλο φαντάζεσαι.:yz

kostas_366
10-12-2011, 16:44
Δεν με κατάλαβες.Δεν έκανα ερώτηση. Δεν ενοούσα τους πραγματικούς σερίφιδες.
Ενοούσα τους ντόπιους κτηματίες που αισθάνονται ΣΑΝ σερίφιδες και στην περιοχή τους έχουν την εμονή να κάνουν οτι θέλουν.
Να κυκλοφορούν στο κέντρο του δρόμου, να κάνουν ελιγμούς, αναστροφές και οτι άλλο φαντάζεσαι.:yz
Στην περιοχή μου, δεν το έχω δει αυτό. Κάποιοι που ίσως την έχουν δει έτσι, δεν έχει να κάνει με τις ελιές, αλλά με την γενικότερη λειτουργία. Και με 1200 να είναι, πάλι έτσι θα λειτουργήσουν πιστεύω.
Εκτός και αν λες γεροντότερους (τους ξέχασα αυτούς) που κάνουν ``ότι θέλουν`` αλλά λόγω των όχι καλώς αντανακλαστικών

napgeo
10-12-2011, 19:09
Σωστό σε βρίσκω. Και δεν είναι μόνο η ελιά. Υπάρχουν και ζώα μερικές φορές ελεύθερα. Οι επαρχιακοί δρόμοι δεν είναι πίστες. Άλο η βόλτα και τελείως διαφορετικό το να πας για να κάνεις στροφίλια. Υπάρχουν πίστες όπως στα Μέγαρα και στις Σέρρες. Οι κάγκουρες αυτήν για μένα βλακεία τους θα την πληρώσουν…………

nivo
10-12-2011, 19:12
αυτη την εποχη οι αγροτες εχουν φουλ δουλεια ,το νου σας στους επαρχιακους απο ζωα,ανθρωπους,τρακτερ,πακιστανους κλπ.....

squad
10-12-2011, 20:31
ελατε κρητη να κανουμε πατιναζ!!:sm7::sm7:

kornlaz
10-12-2011, 20:37
Τον νου μας όλοι σε επαρχιακούς δρόμους.Εγώ κάνω καθημερινά 110-120 χλμ σε τέτοιους δρόμους για να πάω στην δουλειά και δεν μπορείτε να φανταστείτε το τι έχω συναντήσει!!!!!:(:(Δεν είναι μόνο τα μηχανήματα, είναι γενικά η νοοτροπία έλα μωρέ δεν έχει κίνηση εδώ και οδηγούν αδιάφορα(που σημαίνει και άκρως επικίνδυνα).ΠΡΟΣΟΧΗ ΌΛΟΙ!!!!!;);)

panagiotis.farmer
10-12-2011, 20:48
Δεν με κατάλαβες.Δεν έκανα ερώτηση. Δεν ενοούσα τους πραγματικούς σερίφιδες.
Ενοούσα τους ντόπιους κτηματίες που αισθάνονται ΣΑΝ σερίφιδες και στην περιοχή τους έχουν την εμονή να κάνουν οτι θέλουν.
Να κυκλοφορούν στο κέντρο του δρόμου, να κάνουν ελιγμούς, αναστροφές και οτι άλλο φαντάζεσαι.:yz
Εσυ φιλε μου στην Αθηνα καθεσαι στην ουρα και δεν τρομαζεις τους αλλους οδηγους με το GS???

efthimis petroupoli
11-12-2011, 19:06
πριν λιγες μερες πηγα και εγω στη λακωνια για ελιες και την κυριακη εκμεταλευτηκα το "ρεπο" μου για μια εκδρομη στη Μανη. Φοβερα μερη με καταπληκτικους ανθρωπους κτλ...και εκει που λετε φιλοι μου που αλονιζα μονος μου τους δρομους ξαφνικα πανω σε μια στροφη εκανε την ηλίοθεραπεια της μια μικρη αγελαδα!! απο λιγο και θα γινομασταν σωρος

asotosios
21-12-2011, 12:46
AAAAAAAAAAAAAAAAAAA ετσι ειναι η Μανη...με τα γελαδια της στον δρομο...πιστευω οτι πλεον ειναι μερος του επιβλητικοτατου τοπιου της Μανης...!!!:sm7:

ειδικα το βραδυ προσοχη πολυ...ειναι παντου...και φυσικα ουτε που προκειτε να φοβηθουνε για να φυγουν απο την μεση...!!!:sm7:

MARK
21-12-2011, 14:46
Thanks ;)

efthimis petroupoli
21-12-2011, 22:31
AAAAAAAAAAAAAAAAAAA ετσι ειναι η Μανη...με τα γελαδια της στον δρομο...πιστευω οτι πλεον ειναι μερος του επιβλητικοτατου τοπιου της Μανης...!!!:sm7:

ειδικα το βραδυ προσοχη πολυ...ειναι παντου...και φυσικα ουτε που προκειτε να φοβηθουνε για να φυγουν απο την μεση...!!!:sm7:
εμενα μου λες...η πλακα ειναι οτι αφου σταματησα εβγαλα την φωτογραφικη μηχανη την οποια ειχα σε ετοιμοτητα σε ολη τη διαδρομη η μικρη αγελαδα που αραζε στη λιακαδα αρχισε να ποζαρει!! :D

asotosios
22-12-2011, 14:37
εγω την περιμενα μια καλη αγελαδουλα κανενα 10λεπτο μεχρι να αποφασησει να φυγει απο την μεση του δρομου...
ειχα ψωφησει στα γελια...και αυτη απλα με κοιταζε...!!!

efthimis petroupoli
23-12-2011, 01:00
εγω την περιμενα μια καλη αγελαδουλα κανενα 10λεπτο μεχρι να αποφασησει να φυγει απο την μεση του δρομου...
ειχα ψωφησει στα γελια...και αυτη απλα με κοιταζε...!!!
εισαι της υπομονης ! εγω αφου την εβγαλα φωτο μετα ξερογκαζαρισα γιατι δεν μπορουσα να περιμενω πανω στη στροφη ασε που βιαζομουνα να επιστρεψω στο γυθειο για μια ερυθρολευκη μαζωξη που ειχε ο τοπικος συνδεσμος :D

asotosios
23-12-2011, 09:32
Καλα που δεν ήταν κανένας Ταυρος εκει κοντά και να νομίζει ότι πειράζει το κορίτσι του:sm7:

kostas_366
23-12-2011, 10:44
Καλα που δεν ήταν κανένας Ταυρος εκει κοντά και να νομίζει ότι πειράζει το κορίτσι του:sm7:
:sm7::sm7::sm7:

efthimis petroupoli
24-12-2011, 21:40
[QUOTE=asotosios;552119]Καλα που δεν ήταν κανένας Ταυρος εκει κοντά και να νομίζει ότι πειράζει το κορίτσι του:sm7:[/QUOTE
ευτυχως δεν λες? αλλα και παλι ειναι τοσο γρηγορο το μηχανακι που ουτε ταυρος το πιανει ουτε και το ματι καλα καλα:D:p